Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, özellikle kan basıncının aşırı yükseldiği dönemlerde, donuk bir baş ağrısı, boyun zonklaması, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, hafif baş dönmesi, ara ara burun kanaması gibi belirtilere neden olmakla birlikte çoğunlukla hiç bir belirtiye yol açmaz ve tansiyon ölçümü yapılmadan, tansiyonun yükseldiğinin fark edilmesi oldukça zordur.

Bu nedenle yüksek tansiyon genellikle başka bir sağlık sorunu için doktora gidildiğinde yapılan rutin kontroller sırasında fark edilir.

Tansiyon probleminin erken belirlenmesi ve tansiyonu düşürmeye yönelik olarak tedavi sürecinin başlatılması, ilerde oluşabilecek kalp, damar ve böbrek hastalıklarından korunmak için önem taşımaktadır.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon, kanın damarlarda akışı sırasında basıncının artmasıdır. Kan basıncı arttıkça, damar duvarlarına binen yükte artar ve bu durum uzun süreli devam ettiğinde damarlar zarar görebilir ve kalp hastalıklarının önü açılır.

Tabii damarların zarar görmesi kısa sürede olmaz ve yıllar alabilir. Ancak yüksek tansiyon için gerekli önlemler alınmazsa kalp krizi ve felç riski önemli oranda artar.

Yüksek tansiyon bazı kişilerde herhangi bir diğer nedene bağlı olmadan ortaya çıkabilir ve buna primer hipertansiyon denir.

Böbrek sorunları, adrenal bezlerde oluşan tümörler, damar bozuklukları, doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçların kullanımı, uyarıcı ilaç kullanımı gibi diğer durumlara bağlı olarak görülen yüksek tansiyona ise “ikincil hipertansiyon” adı verilmektedir.

Tansiyonu ara sıra yükselen her kişi hipertansiyon hastası değildir. Tansiyon yüksekliğinin hipertansiyon olması için sürekli olması, tansiyon değerinin normalden hep yüksek olması gerekir.


Yüksek Tansiyon Riskini Arttıran Faktörler

Yaş: Yaş ilerledikçe yüksek tansiyon riski artar. Erkeklerde orta yaşlardan itibaren yüksek tansiyon oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. Kadınlarda ise daha çok menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.

Genetik: Yüksek tansiyon aile içinde, nesinden nesile geçme eğilimindedir.

Aşırı Kilo: Kilo arttıkça, dokuların ve organların oksijen ihtiyacı ve buna bağlı olarak oksijeni taşıyan kan miktarı artar. Vücuttaki kan miktarı arttığında damarlardaki basınç ve hipertansiyon riski yükselir.

Fiziksel Olarak Aktif Olmamak: Fiziksel olarak aktif olmayan insanlarda kalp atışı daha hızlı olma eğilimindedir. Kalp hızlı attıkça damarlara pompalanan kanın basıncı yükselir.

Fiziksel olarak aktif olmamak aynı zamanda yüksek tansiyonun bir diğer önemli nedeni aşırı kiloyu da tetiklemektedir.

Sigara Kullanımı: Sigara içmek, zaten tütün yapısı gereği tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmektedir.

Ancak uzun süreli tütün kullanımı, tütünde bulunan bazı kimyasalların damarları daraltmasından dolayı tansiyonun yükselmesine neden olur.

Sigara kullanmasanız bile kalp ve damar sağlığınızı korumak için sigara dumanı bulunan ortamlardan uzak durmalısınız.

Fazla Tuz: Yemeklerle birlikte fazla tuz tüketmek vücudun su tutmasına ve buna bağlı olarak tansiyonun yükselmesine neden olur.

Az Potasyum: Potasyum hücrelerdeki sodyumun dengelenmesine yardımcı olan bir mineraldir. Yetersiz potasyum kandaki sodyum oranının artmasına yol açabilir.

D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliğinin tansiyonu yükselttiği konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte, teorik olarak böbreklerden salınan ve kan basıncını dengeleyen bir enzimin salınmasında kullanıldığı için, eksikliğinde kan basıncının yükselebileceği kabul edilmektedir.

Alkol Kullanımı: Uzun süreli alkol tüketiminin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Ayrıca 2 bardaktan fazla alkol tüketmek geçici olarak tansiyonu yükseltir.

Stres: Aşırı stres geçici olarak, fakat oldukça etkili bir şekilde tansiyonu yükseltir.

Hastalıklar: Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları ve uyku apnesi gibi hastalıklar yüksek tansiyona neden olabilir.

Yüksek tansiyon çoğunlukla yetişkinlerde görülmekle birlikte yetersiz beslenen, kalp veya böbrek hastalığı bulunan, hareketsiz çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Önlemler

Yüksek tansiyonun tetikleyebileceği hastalıklardan korunmak için aşağıdaki noktalara dikkat edin.

Yıl içinde 3-4 kez tansiyonunuzu ölçtürün. Ancak tansiyon değerlerinin gün içinde değişebileceğini unutmayın. Örneğin yemekten sonra tansiyon ölçtürürseniz büyük ihtimalle tansiyonunuz yüksek çıkacaktır.

Şeker, kalp veya böbrek rahatsızlığınız varsa tansiyonunuzu daha sık ölçtürün. Bu hastalıkların kontrol altında tutulabilmesi için tansiyon değeri önemli olduğundan evinize tansiyon ölçümü yapan bir cihaz kullanabilirsiniz.

Tansiyonu kontrol altında tutmak için daha fazla hareket edin. Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve genel sağlığınızı güçlendirmek için özel bir beslenme programı oluşturun.

Mümkün olduğunca yemeklere ekstra tuz eklememeye, hazır gıdalar ve yağlı yemekler tüketmemeye çalışın.

Kaynaklar


, , , ,

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir? İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. yüksel sarı 15/02/2015 #

  Yazılarınız harika. Ben tansiyon sorunumu burada yazılanlarla çözdüm. Limon sarımsak etkili, zeytin çay etkili sağ olun teşekkür ederim.

  • Vural 22/04/2017 #

   Pardon Nasil anlamadim limon ve sarmstak zeytin ve cay tansiyonu yukseltiyor mu

  • belirtilerinelerdir.com 01/07/2017 #

   biz teşekkür ederiz

 2. ahmet beyaz 15/03/2015 #

  Benim 29 Ekimden beri hipertansiyonum var o kadar talih sonuçları aldım hepsi güzel çıktı benim şüphelendiğim damar tıkanması.

  • Halil 04/01/2016 #

   Tahlil temizse damar tıkanmaz psikiyatriye görünün.

 3. Seyhan 15/09/2015 #

  Bende halsizlik, ensemde müthiş bir ağrı zaman zaman, çabuk yoruluyorum ve sıkıntı sinirlilik hali var. Bunu bana açıklarsanız sevinirim, çevrem tansiyon belirtileri diyor, 33 yaşındayım.

  • cigdem 17/11/2015 #

   Bu panik atak belirtisi ben 8 yıldan beri çekiyorum şu an 33 yaşındayım psikiyatrik bir durum seninki.

 4. Nazo 21/01/2016 #

  Ben doğum yaptım bebeğim bugün 46 günlük epidural yaptırdım ve doğumdan sonra hipertansiyonum oldu. Vurulduğum iğneyle alakası olduğunu sanıyordum fakat hala geçmedi. O gün bugündür ilaç kullanıyorum 17 ye kadar çıkmıştı tansiyonum. Simdi ilaçla 12. Ve bende sinir oluştu. Çok sinirliyim her şeyi parçalamak istiyorum sinir anında. İlaç biraz sakinleştiriyor. Yaşım 25 bu arada.

  • erhan 07/02/2016 #

   tiroit ve hormon testinizi yaptırın.

  • gul 14/07/2017 #

   salam bele bir veziyyet mendede olmusdu dogumdan sora 4 ay filan geti sonra olmedi bebeyim 8 bylik falan gehmisdi ve ustunden 4 il gecti yene ara sira olur .mende cox isteyirem oyrenmek nedenini

 5. erhan 07/02/2016 #

  şu an yaşım 34 ve ben 23 yaşımdan beri hafif tansiyon ve çarpıntı şikayetlerim vardı.her yıl düzenli olarak özel veya sgk hastanelerine tüm tetkiklerimi yaptırdığım halde bu seneye kadar bişeyin yok sen psikolojik stres sorunların olabilir panik ataksın vs dediler.ama insan kendini bilir ya.bu sene adam gibi bir doktor muayenemi yaparken kalbimde 2mm delk tespit etti.adeta şok oldum bana stress panik atak psikolojik yakıştırmalarını yapan beyinsiz doktorlara yazıklar olsun.inanmayın.araştırın kalbinizde anormallik hissediyorsanız tansiyon nabız sorunlarınız varsa mutlaka vucudunuzu araştırın.bir doktorada inanmayın.şimdi hergün küçücük bir ilaç alıyorum hem nabzım hem tansiyonum hemde çarpıntılarım yok oldu.allaha şkr dünya varmış

 6. huseyin 12/04/2016 #

  Benim rutin kontrolerim yapıldı bişey çıkmadı kardiolojiye gittim kalpte sorun olmadığını söyledi ve 5mg ilaç verdi ilaç icsemde fayda etmiyor bazen lakin kulaklarımda basınç ve ensemde gerilme olduğunda omuzlarima vuruyor ve huzursuz,bi hal oluyor ve devamlı kendimi dinliyorum zanax ictigimde bu yoğunluk bitiyor

 7. Figen 18/05/2016 #

  Ben 30 yaşındayım ve 3 yıldır hiper tansiyon hastasıyım günde 4 defa tansiyon ilacı alıyorum tansiyonum sürekli 19 20 lerde normalde bile 12 16 durumda baş ağrısıyla yaşamaya alıştım 3yildir aşırı sinir hali ve sürekli bir halsizlik yorgunluk oluyor uykusuzluk sorunum var 1bucuk yaşında bebeğim var ona bile zor bakıyorum çok kötü bi durum

 8. Yüksel 13/01/2017 #

  Benimde tansiyon um var ve bu hastalığı kesin olarak nasıl çözeriz bitkilerle

 9. ülkü 14/01/2017 #

  Kalpte şişme var dedi dr ve tahlil istedi radyosyon vererek emar çekildim otahlilden sonra tansiyonum hep yükseliyor acaba ilaçtan olur mu lütfen bilgilendirirseniz sevinirim

 10. Vildan 10/05/2017 #

  Merhabalar bende de aşırı hızlı kalp çarpıntısı oluyor ense kısmımda aşırı bir ağrı kalbim aniden öyle hızlı çarpmaya başlıyor ki yerinden çıkacak gibi geliyor aynı zamanda halsizlik sürekli yorgunluk Halı içerisindeyim varsa bana tavsiyelerinizi bekliyorum ve Dr da gitmeyi düşünüyorum ama hangi bölüme gitmeliyim bu konuda ??

 11. osman 17/05/2017 #

  (sıcak havalarda) daima başımda bir basınç var. vücuduma bir anda ateş basıyor tüm vücudum terliyor. ensem agrıyor. akşam uyurken aniden uykum kaçıyor. tansiyonuma baktırıyorum az yüksek çıkıyor. tansiyon hapı kullanırsam bu sıkıntılarım geçermi ?

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.