Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Gözaltları başta olmak üzere yüz genelinde yaşanan basınç hissi ve ağrılar sinüzitin karakteristik belirtileridir. Ayrıca burundan sarı (açık yeşile yakın) renkte akıntı olabilir. Başınızı öne doğru eğdiğiniz de ağrı ve basınç hissi artar. Belirtilere göz ağrısı ya da şiddetli baş ağrısı eşlik edebilir.

Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda balgamlı öksürük, ateş, diş ağrısı görülebilir ve ağız kokusu artabilir. Burnun tıkalı olması nedeniyle tat ve koku duyularında azalma yaşanır.

Sinüzit Çeşitleri

Sinüzit; akut (birden ortaya çıkan) ve kronik (uzun dönemli) olmak üzere 2’ye ayrılır. Akut sinüzit genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle sinüslerin dolması neticesinde görülür. Akut sinüzit belirtileri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur.

Bir diğer akut sinüzit nedeni olan bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı sinüzit ise viral enfeksiyondan farklı olarak tüm sinüslere yayılabilir ve tedavi edilmezse kronik sinüzite çevirebilir.

Eğer sinüzit 10 gün içinde iyileşmediyse ve 5 gün geçmesine rağmen burun akıntınız artarak devam ediyorsa bunun nedeni bakteriyel enfeksiyon olabilir.

Bu enfeksiyonlar dışında bazı alerjiler de sinüslerin dolmasına neden olabilmektedir.

Kronik sinüzit genellikle uzun süreli tedavi edilmeyen bakteriyel enfeksiyonlar neticesinde oluşmaktadır. Bu tip enfeksiyonların tedavisi pek kolay değildir ve 2,3 farklı antibiyotik ile enfeksiyon kurutulamadıysa doktorla görüşmeniz gerekebilir.

Kronik sinüzit, sinüslerde kalıcı değişikliklere neden olur ve bölgeyi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzit; gözaltlarında, elmacık kemikleri ve alın bölgesindeki ağrılarla kendini belli eder. Yine bu bölgelerde sanki ağırlık var gibi baskı hissedilir.

Burun akıntısı sinüzitin en çok görülen bir diğer belirtisidir.

Balgam sarı renkte ve yoğun olabilir. Sinüs enfeksiyonları sırasında orta dereceli ateş, kulak iltihabı, dolu öksürük, diş ağrısı yaşanabilir. Yine enfeksiyon nedeniyle ağız kokusu artabilir, koku ve tat duyularında azalma görülür.

Çocuklarda Sinüzit Belirtileri

Çocuklarda sinüzitin başlıca belirtileri öksürük ve 7-10 gün ya da daha uzun sürelerde devam eden burun akıntısıdır. Bu belirtilere baş ve yüz ağrısı eşlik eder. 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda sinüzitle beraber alerjiler de görülür. Ayrıca sık sık kulak enfeksiyonları yaşanabilir.

Sinüzit belirtileri bazı diğer hastalıklarla benzeşebilir. Örneğin diş ağrısı, grip ya da üst solunum yollarını etkileyen hastalıklar sinüzitle aynı belirtilere neden olabilir.

Yaşadığınızın sinüzit olup olmadığını 7 günden uzun süren ve zamanla kötüleşen burun akıntısı ve ağrılardan anlayabilirsiniz.

Sinüzitten Korunmak Mümkün mü?

Şu anda sinüzitten korunmak için özel olarak geliştirilmiş bir aşı bulunmuyor ancak grip aşısı olmak sinüzite neden olan virüs ve bakterilere karşı vücudunuzu güçlendirecektir.

Sinüziti her yıl belirtili dönemlerde yaşıyorsanız bunun nedeni alerji olabilir. Bunu önlemek için bir alerji testi yaptırarak nelere alerjiniz olduğunu belirleyebilir ve sinüslerinizin dolmasına neden olan alerjenlerden uzak durarak koruma sağlayabilirsiniz.

Kış aylarında yüzünüzü soğuğa karşı korumak, klimalı ortamlarda uzun süreli kalmamak, vücudu güçlendiren vitaminler bakımından zengin bir beslenme sinüs enfeksiyonlarını önlemek için yapabilecekleriniz arasında bulunuyor.

Sinüzit İçin Evde Yapabilecekleriniz

Evde yapabileceğiniz bazı basit uygulamalarla sinüzitin neden olduğu bazı sorunları hafifletebilirsiniz.

 • Bol bol sıvı içerek balgamın incelmesini sağlayabilirsiniz.
 • Sıcak su buharı solumak hava yollarını açar, balgamı yumuşatarak atılmasını kolaylaştırır.
 • Sinüzit ağrısının arttığı anlarda bir havluyu ısıtarak yüzünüze koyun. Aynı şekilde sıcak çay poşetlerini de kullanabilirsiniz.
 • Sıcak ve buharlı bir duş almak hava kanallarının açılmasına yardımcı olur.
 • Aşırı soğuk ve kuru havalarda dışarı çıkmamaya çalışın.
 • İç mekanlarda, ısıtıcı ve kaloriferlerin çalıştığı kış aylarında havayı nemlendirmek için bir buhar makinesi kullanabilirsiniz.
 • Hava kanallarını açmak için burnunuza tuzlu su çekebilirsiniz. Karışımı evde hazırlayabilir ya da eczanelerde hazır olarak satılan tuzlu spreylerini kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 3-4 kez tuzlu suyla gargaraya yaparak enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.
 • Balgamı çıkarmak için hımkırırken kendinizi fazla zorlamayın. Şiddetli hımkırmak baş ağrısını arttırır ve burun damarlarının çatlamasına neden olabilir.
 • Kendinize sıcak bir çay hazırlayıp buharını soluyabilirsiniz.Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yıl içinde 2-3 kere akut sinüzit yaşıyorsanız bunun kronik sinüzite çevirmemesi için doktora gitmelisiniz.

Aşağıdaki belirtiler yaşanıyorsa vakit kaybetmeden muayene olun;

 • Gözlerde ağrı ve göz çevresinde şişlik
 • Alnın şişmesi
 • Hafifletilemeyen baş ağrıları
 • Zihin karışıklığı
 • Çift görme ve görüşte yaşanan diğer değişiklikler
 • Boyun ağrısı
 • Nefes darlığı

Çok nadir olarak sinüs enfeksiyonu yüz kemiklerine ve göz boşluğuna yayılabilmektedir. Yine nadir olarak beyne yayılan enfeksiyon menenjite yol açabilir.

Göz çevresinde yaşanan şişlikler enfeksiyonun göz boşluğuna yayıldığının belirtisi olabilir. Bu durumda en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin nedenine, akut mu yoksa kronik mi olduğuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Hafif vakalarda hava kanallarını açmaya yardımcı spreyler ve reçetesiz ağrı kesiciler önerilebilir.

Burundaki nemi azaltarak nefes alıp vermeyi kolaylaştıran “dekonjestan” ilaçlar verilebilir.

Sinüzitin neden olduğu ağrıları kontrol altında tutabilmek için doktor önerisiyle ağrı kesiciler kullanılabilir.

Ancak bazı ağrı kesiciler sinüziti kötüleştirebileceği için ağrı kesici kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

İlerlemiş sinüzit için steroid yapıda olan ve adrenal korteks tarafından salgılanan bir grup hormon olan “corticosteroid”ler tablet veya iğne şeklinde kullanılabilir. Bu tablet ve iğneler uzun süreli kullanılmamalıdır.

Sinüzit Ameliyatı: Yukarıdaki tedavi yöntemleriyle başarı elde edilemezse kronik sinüzit için ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Sinüzit ameliyatı, esnek bir tüp olan ve ucunda aydınlatması bulunan endoskop ile yapılmaktadır.

Sinüsler endoskopla kontrol edildikten sonra burun kanallarını tıkayan doku ya da polipler çeşitli enstrümanlarla temizlenir. Drenajın artması için birbirine yakın olan sinüslerin arası açılabilir.

Başarılı bir sinüzit ameliyatı sonrası sinüs enfeksiyonları azalır, sinüzitle ilgili belirtiler hafifler, burundan hava akışı rahatlar ve çoğu hastada “koku” duyusunda gelişmeler yaşanır.

Endoskopik sinüzit ameliyatı hastaya genel anestezi uygulanarak yapılır. Endoskop kullanıldığı için cilt üzerinde herhangi bir kesik açılmaz.

Ameliyat sonrasında 3-5 gün kanama görülmesi normaldir. Bu kanamaları önlemek için doktorunuz sprey verebilir.

Yine ameliyat sonrası bir kaç gün sinüs bölgesi ve burun kısmında ağrılar yaşanabilir. Çoğu hastanın gündelik hayatına geri dönebilmesi 1 hafta kadar sürebilmektedir.

Sinüzit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler: Ameliyat sonrası hımkırmayın ve burnunuzu zorlamayın.

Aspirin benzeri kan inceltici ilaçlar kanamayı arttıracağından kullanmayın.

Streoid içeren burun spreyleri dokulardaki iyileşmeyi geciktireceğinden ameliyattan sonra en az 2 hafta süreyle kullanmayın.

Kaynaklar


, , , ,

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? İçin 26 Yorum Yapılmış

 1. mehmet 01/11/2013 #

  Merhaba kronik sinüzit belirtileri hakkında verdiğiniz ayrıntılı bilgi çok güzel.

 2. fevziye 14/03/2014 #

  Cevaplarınız çok güzel. Benimde 4 gündür baş ağrısı, halsizlik, göz ağrım ve diş ağrım var. Biraz öksürünce yada eğilince başım zonkluyor. Bunun tedavisi ne öğrenebilir miyim?

 3. duygu 11/08/2014 #

  Ağrı mideme vurdu kafamı sağa sola çeviremiyorum gözlerim göz çukurlarım ağrıyor doktora gittim antibiyotik verdi inşallah düzeleceğim.

 4. Berna 16/08/2014 #

  Ben 18 yaşındayım sürekli baş ağrılarım, burun çevresinde ağrılarım oluyor. Sinüzitin kör ettiğini öğrendim ve çok korkuyorum. Bu önerdiklerinizin dışında başka ne yapabiliriz ve bitkisel yollarla kendimiz tedavi uygulayabilir miyiz? Nolur yardımcı olun çok korkuyorum.

 5. adsız 20/11/2014 #

  Merhaba 4 gündür baş ağrılarım var öne eğildiğinde baş ağrılarım artıyor doktora gittim antibiyotik verdi inşallah geçer.

  • huri 25/05/2015 #

   Antibiyotikler işe yaradı mı?

 6. Esat 25/11/2014 #

  Kulak arkasında ağrı yapar mı yaşım 12 alnıma soğuk vurunca da ağrıyor.

 7. sefa 26/11/2014 #

  Adsız öncelikle merhaba aynı hastalık annemde de var 3 gündür. Dün akşam doktora gittik oda antibiyotik verdi, sen şuan nasılsın geçti mi?

 8. duygu cetin 03/01/2015 #

  Benim dünden beri başımın sol tarafı sol çenem ve dişlerim ve sol gözümde ağrı var sizce bu sinüzit midir?

  • Abdurrahman demir 17/02/2015 #

   Evet, duygu çetin kardeşim sinüzit olmuşsunuz umarım geçmiştir su ana dek. Benim de başımın sol tarafı bazen tamamı ağrıyıp zonkluyor. Gözlerim özellikle sol gözümde şişme hissi ağrı var. Bazen kelimeleri olduğundan farklı görüyorum. Mesela başkan kelimesini iki üç defa baktığım halde bakan olarak gördüm. Doktora geldim bugün inşallah kısa zamanda geçer zira çalışıyorum beni etkiliyor sinir de yapıyor sinüzit.

  • Fulya 30/11/2015 #

   Büyük ihtimalle canım bende 2 haftadır inanılmaz bir ağrı başımda bir baskı dişlerim çenem ağrılarım oldukça şiddetleniyor bütün vücudun dengesini bozuyor Allah yardımcımız olsun.

 9. ozgee 26/02/2015 #

  Merhaba. Benim sağ tarafımdaki azı dişlerim ağrıyordu üst taraf. Doktora gittim dişlerinde sorun yok gömülü dişinden yada sinüsten kaynaklanabilir dedi. Arisi başıma gözüme kulağıma vuruyor. Nefes aldığımda burnumdan sanki başıma ağrı giriyor sinüzit olabilir mi? Ve sıkça genzim akıyor.

  • Zeynep 22/05/2015 #

   Anlattığın her şey sinüzite giriyor. Doktora görün. Geçmiş olsun.

 10. aysen 11/03/2015 #

  Bütün bu belirtiler bende var. Hem de hamileyim. Baş ağrısı yüzümde his kaybı. Çok fazla diş ağrısı, burnumda akıntı durmuyor. Ağrıdan gözümden yaş geliyor, nefes alamıyorum. Ben Azeri’yim burada doktora gidiyorum grip için ilaç yazıyorlar.

 11. sinan 15/03/2015 #

  Merhaba benimde 3 gündür başım ağrıyor hem de şiddetli bir şekilde ve gözlerim de ağrı Burnum tıkalı ve balgamım sarı ve koyu geliyor bunun nedeni sinüzit midir?

 12. aydan 03/04/2015 #

  Sinüzitin çift görme olayına neden olduğunu bilmiyordum ancak sinüzitin başlıca belirtisi baş ağrısı değil burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak öksürük daha çok rastlanan bir belirtiymiş dipnot olarak düşelim.

 13. Arzu 26/06/2015 #

  Sinizüt şakak ağrısı yapar mı?

 14. Muhammed 12/07/2015 #

  1 yıldır doktora gidiyorum hepsi sprey verip yolluyor. Artık bağımlılık yaptı ve spreyi ne kadar sıksam da burnuma fayda etmiyor. Bi kaç gündür inanılmaz baş ağrısı başladı tekrar doktora gitmek istemiyorum çünkü hepsi aynı şeyi söyluyor ne yapmam lazım?

 15. sanane ? sanki ziyaretime gelcen :D 22/07/2015 #

  Slm. Arkadaşlar benim kaç gündür elmacık kemiğim, başım ve dişim ağrıyor bende de sinüzit var bir de nezle oldum. Yani uzun lafın kısası bu sinüzitten kaynaklanıyor, sinüzit de nezle yapıyor.

 16. Birgül 24/08/2015 #

  Sinüzit başta yanma yapar mı? 1 haftadır ağrının yanı sıra başımın üstünde sanki köz varmış gibi yanma yapıyor ne yapmam lazım?

 17. eray 20/10/2015 #

  Sadece yere doğru başımı öne eğip bir şeylerle uğraştığımda geçici ama şiddetli baş ağrım oluyor neden olabilir? Teşekkürler.

 18. Mujgan 02/11/2015 #

  Arkadaşlar ben kronik sinüzit ameliyatı geçirdim 1 yıl oldu ama tekrarladı bu rahatsızlığın çaresi yok üstüne bir de burundan girip ameliyat olduğum için burun zonklaması ve ağrısını çekiyorum ve şu an yoğun bir ağrı çekiyorum.

 19. İsmail 01/01/2016 #

  Merhaba 1 yıl önce sinüzit ve polip ameliyatı geçirdim. Ameliyattan 1 gun sonra bitmek bilmeyen ağrılae ve akıntılar oldu. Ameliyat öncesi hiç enfeksiyon olmazdı şuan halen enfeksiyon var günde belli 30 kez sümkürerek temizliyorum. Bu normal bir mukoz değil çok gerçekten çok fazla ve 1 yıldır hiç bitmedi bütün hayatımı felç etti burnumdan bazen büyük kabuk parçaları çıkıyor o da normal değil onlarda çok büyük. Burnum içi dolu olmasına rağmen hava geçişi oluyor horlamaya hatta kendi kendimi uyandıracak kadar horlamaya başladım. Bütün hayatım ve ailemin hayatını felç etti. Artık her an burnumdan büyük bir parça fırlayacak ya da ansızın hapşırıp avuç dolusu mukoza çıkacak rezil olacağım diye çok korkuyorum yeterince oldum zaten. Spor yapamıyorum sürekli gözlerim bazen dişlerim ağrıyor. Oturduğum yerde uyukluyor hiç dinlenemeden uyanıyorum adeta dayak yemiş gibi her yerim ağrıyor. Boğazım yaz ayında bile faranjit oldu çok üzgünüm ve çaresizim lütfen yardım edin.

 20. nazlı 01/01/2016 #

  Benim kulaklarımda uğuldama oluyor ensemde ağrı çok oluyor beynime birden ağrı saplanıyor ne yapacağımı bilemiyorum ne yapmam gerekir sinüzit var bende.

 21. iremm 07/12/2016 #

  Aşırı derecede sakak agrilarim oluyo sag sol olarak degisebiliyo ve genz akintilarm fazla.. röntgenle sinüzit cikti .. sinüzit aşırı şakla ağrısı yaparmi napabilirim. .

 22. MUTLU ŞEN 11/12/2016 #

  Arkadaşlar sinüziti tetikleyen etmenler vardır. bunlar ateşlenmezse sinüziti unutursun.

  1-Şampuanı bırak doğal sabuna dön.
  2-Viks felan burnuna tetikleyici şeyler kullanma.
  3-Saçın ıslak kışın dışarı çıkma.
  4-Hasta olunca burnun çok akıyorsa uyuyunca sinüslerin dolar ve baş ağrısı yapar. Uyumadan akıntıyı durdurman gerekli yada uyumaman.

  şampuanı bırakmak kesinlikle şart…..

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.