Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı, karakteristik panik atak belirtileridir. Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma eşlik edebilir. Belirtiler oldukça yoğundur ve kişiyi bir acil servise götürecek kadar etkiler.

Panik atak belirtileri genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılır. Atak sırasında kişi kendini “ölecekmiş” gibi hisseder ve bunun korkusunu yaşar.

Çoğu insan hayatı boyunca 1-2 panik atak yaşayabilir ve atağa yol açan stresli durum ortadan kalktıktan sonra ataklar kesilir.

Eğer panik ataklar sıklaşırsa ve kaygı/korku periyotları uzarsa buna “panik bozukluk” adı verilmektedir ve panik bozukluk profesyonel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Nedir?

Panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak aniden, nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının nedeni o an için belirsiz olsa da aslında yaşamınızda meydana gelen stresli olaylar panik atağı tetikleyebilir.

Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansör kullanırken hatta bazen uyku sırasında panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygıyla birlikte fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kalp hızlı çarpmaya başlar, nefes alıp verme hızlanır, gözler kararabilir ve baş dönmesi görülebilir.

Tüm bu belirler, benzer bir şekilde kalp krizinin de belirtileri olduğu için panik atak yaşayanlar çoğunlukla “kalp krizi geçiriyormuş” gibi hissederler. Bu nedenle atak sırasında “artık ölüyorum” korkusu kişiyi sarar.

Panik ataklar genellikle 10 dakikadan az sürer ancak çarpıntı, baş dönmesi ve bazı diğer belirtilerin tamamen geçmesi daha uzun sürebilir.

Çoğu insan, iş veya özel hayatında stresin arttığı ve uzun sürdüğü zamanlarda panik atak yaşayabilir. Uzmanlar, hayat boyu 1-2 kez panik atak yaşamanın çok sıra dışı bir durum olmadığının altını çiziyorlar.

Fakat ataklar sık sık meydana geliyorsa, süreleri 10 dakikayı geçmeye başladıysa ve her iki atak arasında, bir sonraki atağın korkusu gündelik hayata engel olacak kadar arttıysa buna “panik bozukluk” denir.

Bir Bakışta Panik Atak Belirtileri

 • Kalp çarpıntısı, artan nabız
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
 • Titreme
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
 • Sıcak veya soğuk ter basması
 • Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
 • Kaçma isteği
Panik Atak Nedenleri

Uzmanlar, belirli oranlarda kaygı ve paniğin insan doğasında bulunduğunu ve bunların hayatta kalma içgüdüsüyle bağlantılığı olduğunu söylüyor. Ancak kaygı ve paniğin derecesi yükseldikçe düşünce zinciri bozuluyor ve korku süreklilik kazanarak kişinin hayatını kontrol altına alabiliyor.

Panik atağa neyin ve hangi durumların yol açtığı konusunda, tüm tıp dünyasının üzerinde uzlaştığı bir bilgi bulunmuyor.

Bazı insanlar biyolojik (genetik) olarak panik atağa yatkın olarak kabul edilmekte. Bazı uzmanlar ise, kişinin hayatında meydana gelen evlilik, çocuk sahibi olma, işini kaybetme, yeni işe başlama ve benzeri büyük değişimlerin panik atakları tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

Panik atağın nedeni olarak gösterilen bazı durumlar ve rahatsızlıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Beyin: Kaygıyla ilgili iletiler beynin “amigdala” adlı bölgesinde toplanır. Duygusal tepkilerin oluşmasında primer role sahip bu bölge, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur.

Bazı kişilerde beynin bu bölgesi daha aktiftir ve kişi herhangi bir tehlike altında olmasa dahi beynin geneline korku sinyalleri yayılabilir. Korku sinyalleri yayıldıktan sonra, vücut kendini korkuyu yaratan ve aslında var olmayan duruma karşı hazırlamak için “adrenalin” salgılamaya başlar.

Adrenalin seviyesi yükseldikçe kalp daha hızlı çalışır, terleme başlar, nefes alıp vermek zorlaşır. İşte bu değişimler panik atak belirtileridir.

Kalp Kapakçığı Sorunları: Kalp kapakçığının doğru olarak kapanmadığı “mitral kapak kayması” panik atak nedenleri arasındadır.

Hipertiroidzm: Tiroid bezlerinin aşırı çalışması ve dolayısıyla artan tiroid hormonu seviyesi panik atağı tetikleyebilir.

Hipoglisemi: Düşük kan şekeri panik atağa yol açabilecek rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir.

Uyarıcı Maddeler: Aşırı kahve tüketimi ve narkotik uyarıcıların kullanımı panik ataklara yol açabilir.

Panik Atak Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Evet, panik atak ciddiye alınması ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen panik ataklar bir süre sonra, aşırı kaygı nedeniyle tüm hayatınızı ele geçirerek sizi evden çıkamaz hale getirebilir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir veri mevcut değil, ancak ABD’de kalp krizi geçirdiğini sanan hastaların %25’i panik atak nedeniyle acil servislere gitmekteler.

Panik atak tedavi edilmediğinde açık alanlardan korkma, ölüm korkusu veya evden çıkma korkusu gibi fobiler gelişebilir.

Kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır, okul veya işte problemler yaşamaya başlar. Ataklar depresyonu tetikleyebilir, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı görülebilir.

Bu kadar büyük bir kaygıyı sürekli yaşamak yerine, doğru tedavi yöntemleri ile buna son vermek, en azından belirtilerin şiddetini azaltmak, sağlığınız ve yaşam kalitesini yükseltmek adına en doğrusu olacaktır.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Panik atak rahatsızlığınız varsa ve ataklar sırasında kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, bu ihtimali elemenin en iyi yolu kalp testi yaptırmaktır. Kalp sağlığınızın iyi durumda olduğunu öğrenmek, en azından bu konuda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kalp krizi ve panik/kaygı atağı arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir.

Panik atak nedeniyle yaşanan göğüs ağrısı kalp krizi ağrısından farklı olarak daha lokaldir ve “bıçak gibi ağrı” olarak tanımlanabilir. Kalp krizinin neden olduğu ağrılar ise göğüs geneline, karın bölgesine, kol, omuz ve sırta yayılabilir.

Kusma kalp krizinin sık görülen bir belirtisidir ancak panik atak sırasında yaygın olarak görülmez.
Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisinde genellikle ilaç ve terapiler bir arada kullanılır. Tedavi sürecinde hedef, kişiyi fobilerinden olabildiğince arındırarak normal hayatına geri dönmesini kolaylaştırmak ve panik atakların neden olduğu kaygı ve çarpıntı gibi belirtileri hafifletmektir.

Terapiyle birlikte, doktorunuzun önereceği antidepresan, sakinleştirici ve serotonin seviyesini arttıran ilaçlar ile korkular büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Kullanılan ilaçlar kişinin sağlık durumuna ve ilaca verdiği tepkiye göre değişebilir.

Evde ve Hayatınızda Yapabileceğiniz Değişimler: Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; tüm diğer ruhsal problemler gibi panik atağın tedavisinde de tedavi sürecine bağlı kalmak kritik bir rol oynuyor.

Terapi ve ilaçların etkisini “hemen, yarın” görmeniz mümkün değil. Bunun için kendinizi zorlamanız gerekse dahi tedavi planına sağdık kalın. Profesyonel tedaviye evinizde ve hayatınızda yapacağınız basit ayarlamalarla destek olabilirsiniz.

1) Kahve (ve diğer kafeinli içecekler) ve alkol tüketmeyin. Hem alkol hem de kafeinin kaygıyı arttırdığı ve panik atağı tetiklediği bilinmektedir.

2) Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Gündelik hayatta farkında olmadan stres seviyemiz artıyor ve stresin artması panik ataklar için iyi bir haber değil. Stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek aktivitelere katılın.

Düzenli egzersiz iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra yoga, nefes egzersizleri gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayacak bir aktivite bulmanız.

3) Uykunuzu düzenleyin. Düzensiz uyku stresi arttırabilir ve panik atak riskini yükseltebilir. Düzenli bir uyku için yatmadan en az 2 saat önce bir şey yiyip içmeyi kesin.

Sigara içiyorsanız (bırakmanız daha iyi olur gerçi) yatmadan en az 1 saat önce son sigaranızı söndürün.

Yattığınız ortamın karanlık olmasına ve çok sıcak olmamasına dikkat edin. Tatil günleri dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Uyuduğunuz ortamda televizyon seyretmeyin.

Panik Atak Sırasında Neler Yapılabilir?

Panik atağın şiddetini hafifletmek için bazı teknikleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar atak sırasında en önemli olanın “nefes alıp vermeye yoğunlaşmak” olduğunun altını çiziyor.

Nefesinize odaklanın ve vücuda daha fazla oksijen girmesi için mümkün olduğunca derin nefes almaya çalışın. Derin nefes aldıktan sonra nefesinizi 2-3 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Bunu 4 saniye nefes alma, 2-3 saniye tutma ve yavaş yavaş bırakma olarak tekrar edin.

Kaygının arttığını hissettiğiniz anlarda zihninizi dağıtacak bir yol bulun. Örneğin tüm dikkatinizle 100’den geriye doğru sayın veya tüm illeri plaka numaralarıyla saymaya çalışın.

Kaygının hafiflediğini hissedene kadar bu tip dikkati başka noktaya çeken düşüncelerle zihninizi meşgul edin.

Kötü düşünceleri durdurma ve değiştirme tekniğini deneyebilirsiniz. “Uçak düşecek, yangın çıkacak, kalabalığın altında ezileceğim” gibi olumsuz düşünceleri fark ettiğiniz anda bunları size mutluluk veren (bir başarınız, tatilde yaptıklarınız, kendinizi iyi hissettiğiniz bir an gibi) düşüncelerle değiştirin.

Kaygıdan kurtulmaya çalışsanız bile “kaygının fakında olun”. Kaygının arttığı anlarda gerçekten tehlikede olup olmadığınızı, bu duyguların gerçek bir tehlikeye işaret edip etmediğini düşünün.

Duygularınızı ve sizi bu duygulara ne gibi durumların sürüklediğini bir kağıda yazmak onları net olarak görebilmek adına faydalı olacaktır.

Kaynaklar


, , ,

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? İçin 235 Yorum Yapılmış

 1. Harun 15/08/2015 #

  Herkese Merhaba; Geçmiş olsun.

  Ben şimdiye dek 2 sefer geçirdim, 19 yaşındayım. İlk atakta çok farklı hissettim, camiideydim namaz esnasında oldu hemde sabah namazı. Gidenler bilir, sabah namazı 2 rekattır ama dualarla beraber 40 dk sürer. İlk atağımda gece 3’de uyandım uykum kaçtı ezan okundu evde oturacağıma camiiye gideyim dedim. Namazın ilk rekatında başladı, şiddetli kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, vücudu kontrol edememe gibi olumsuzluklar yaşadım. Namaz bitene dek dayandım. Camii dağılışında imamla konuştum, tıbbi sorun olabilir doktora görun, rahat ol dedi. Eve geldim tansiyonum düşmüş olabilir dedim ve bol tuz ve su tükettim. 40 dk sonra herşey bitti, harika hissettim, taşı sıksam suyunu alırım içerim dedim. Aradan 5 gün geçti içimde hala biraz endişesi vardı, her geçen gün endişem azalıyordu… Derken 5. gün çok stesli bir gün yaşadım. Akşam eve geldim, saat 9:30 civarında içime bir sıkıntı düştü, arası 1 dk çekmeden o kötü his tekrar geldi 🙁 yine herşey başladı…. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi, göz kararması, titreme yaşadım. Ya ölücek yada bayılacak hissi yaşadım, çok zordu 🙁 yaşamayan bilemez. Hemen acil servise gittim, tansiyonuna baktılar normal, kan tahlili yaltılar normal, kalp ritimlerime baktılar normal, serum verdiler ama halen aynıyım. Doktor çok sağlıklısın, birşeyin yok stresden olabilir dedi. Eve git dinlen kafanı rahat tut dedi. Yine 1 saat falan sonra kendime geldim. Şimdi iyiyim, umarım tekrar başıma gelmez, çok kötü birşey, Allah yardımcımız olsun.

  • Kemal 21/08/2015 #

   Biraz önce panik atak geçiren birisi olarak yazıyorum 🙂 Hayatımda her zaman yaşadığım olumsuz olaylara karşı çok güçlü olduğumu düşünürdüm. Bir defa ufak bir kalp çarpıntısı ile küçük çapta bir atak yaşamıştım fakat hayatimi çok etkilediğini söyleyemem. Su an aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen biraz önce çok daha ağır bir şekilde yaşadım. İlk yaşadığım da geçirmiş olduğum atağın panik atak olduğunun farkında değildim. Kendimi, bilseydim bu hale gelmezdim diye avutmuştum. Su an ayni şeyleri yaşıyorum ve bir yandan bir rahatsızlığım yok diye rahat olmam gerektiğini düşünmeye çalışırken bir yandan da elim ayağım titriyor ve zor nefes alıyorum 🙂 O an, zamanında mutlu olduğum anıları düşünerek, dikkatimi başka şeylere çekmeye çalışarak geçiştirmeye çalışıyorum. Bir şekilde geçiyor fakat bildiğiniz gibi hayat kalitesini düşürüyor. Bu yoğun kaygı düşüncelerinden kurtulabilmenin tam olarak yolu nedir bilemiyorum ama ben yasamış olduğum kaygının gerçekte var olmadığını kendime ispatladıktan sonra kurtulacağımı düşünüyorum. Daha önce öyle yaptım yine ayni şekilde yapacağım. Kaygınızın üzerine gidin ve bunun gerçekte olmadığını kendinize inandırın. Umarım bir daha yaşamayız. Herkese kaygısız mutlu bir hayat diliyorum.

  • Ogretmis 03/10/2015 #

   Kardeşim dediğin aynısını bende 2 sefer yaşadım ama tekrar yaşamadan hemen psikoloğa kesin git yoksa tekrar kesin yaşarsın.

  • sercan 10/11/2015 #

   Tekrardan olacak takıntı sorunu çıkacak sonradan doktora git tedaviye basla şimdiden.

  • Deniz 04/03/2016 #

   Amin bende yaşıyorum bu sorunu.

  • Aren 10/08/2016 #

   Aynılarını yaşadım bu cidden korkunç bir his yaşamayan bilmez 😔

 2. Hüseyin 17/08/2015 #

  Ölüm korkusu yok mu o insanı mahvediyor.

  • Ziko 28/09/2015 #

   Arkadaşlar ben de bu panik atak ile tanışalı bayağı oldu ilk baslarda ne olduğunu bilmiyordum. ilk olduğunda dedim kendi kendime lan ne oluyor bana ana bir korku bastı kalbim bir hızlı atmaya başladı dedim kendi kendime olum gidicisin hemen kelime i sahadet getirdim bir tövbe ettim sonra ha öldüm ölecem diye beklerken ölmeden de vasiyetimi yazayım dedim onu da yazdım bekliyorum azrail geldi gelecek nasıl bir korku o!!! Aradan biraz zaman geçti atağın geçeceği yok arkadaşa ambulansı ara dedim direk hastaneye kan tahlili beyin tomografisi kalp ritmi idrar tahlili hepsi normal lan ne oluyor diyom hepsi normalse bu ne kafayı mı yedim diyom. lan kendine gel, sonra doktor getirdi bana bir hap verdi 3 dakika sonra kendime geldim, gecen 30 uykusuz saatten sonra bir güzel uyumuşum sonra ilacı 2 hafta kullandım ve bir paket bitti 1 gün kullanmayınca kulaklarımın çok hassaslaştığını fark ettim yüksek sese tahammül edemez olduğumu fark ettim bir anda, sonradan öğrendim ki ha o ilacı kullanmışım ha uyuşturucuya bulaşmışım, çünkü çok çabuk bağımlılık yapan bir ilaç ve 3 ay gibi bir zaman içinde beyne ciddi zararlar veriyor ve hastası oluyorsunuz, ilaç bittikten bir gün sonra yine başladı atak bu sefer daha da kaygı ve korku verici soluğu yine hastanede aldım yine ayni testler ve sonuç temiz bana yine ilaç vermek istediler ama ben kesinlikle olmaz dedim, tamam bu farklı bir ilaç önerdiler o da aynı 🙂 ve taburcu ettiler doktor bir psikoloğun telefonunu verdi randevu alıp gittim iste benim adim bu ben böyleyim anlatın soru soruyor falan filan yani umduğumu bulamadım psikolog falan hikaye sonra bir sonraki haftaya yine termin yaptım aradan ilaçsız 5 gün geçti ve yine atak yani şu anda bu yazıyı yazarken bile atak geçiriyorum ama biliyorum ki asla ve asla gerçekte bu olmuyor beynimizin bize bir tuzağı her şeyden kurtulup ALLAHa sığınıyorum ondan geldik ona gidecez öyle ya da böyle ölümü her canlı tadacaktır nasılsa ölecem demek ki kısmet simdi razı olup ALLAHa sığınıyorum ve bu korkumu hafifletiyor, kalbimin ise aslında hızlı atmadığını atsa bile yeni kontrolden geçtim bir şey çıkmadı:) kesinlikle ilaç kullanmayın ilaçlar ancak kısa sureli yardımcı olur psikolog size sadece sorunu çözecek tek kişi kendiniz olduğuna inandırıp cesaret verir aslında gaza getirir, ama bir yandan da bununla yasamaya alışmak sanki bir organımızmış gibi sevmek, kısacası zor bir durum ALLAH yardımcımız olsun.

   • Suzan 08/01/2016 #

    Aynı işkenceleri bende yaşıyorum zaten bunu yaşamayanlara anlatamıyorsun suratınıza aptal aptal bakıyorlar ve inanıyorum bu hastalığı yenmek insanın kendi elinde veya bir parçan gibi kabul edip onunla yaşamaya alışmak en azından böyle düşününce her şey daha kolay geliyor değişik aktiviteler spor çalışmak gibi onlarında iyi gelebileceğini düşünüyorum ve en önemlisi inançlı olmak ve Allaha teslimiyet.

   • Mimi 15/06/2017 #

    Insan daraliyo

  • Ziko 28/09/2015 #

   Hacı hiç sorma :)))

 3. Serkan 19/08/2015 #

  Belirtileri kalp kriziyle benzerlik gösterdiği için insan daha da panikliyor ama ben bu yazıyı okuduktan sonra yeminle çok rahatladım yazan kişiye çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlar bu tip rahatsızlıkların tek doktoru insanın kendisidir. Rabbim kimseyi bu tip hastalıklarla imtihan etmesin çok zorrrr…!!!

 4. Yusuf 19/08/2015 #

  Merhaba. 23 yaşındayım. Şu anda panik atak olup olmadığımı bilmiyorum. Fakat halüsinasyon ,kalp sıkışması sürekli çarpıştılar yaşıyorum. mutsuz ya da strestli olduğum günlerde bu sorunlar uyku arasında başlıyor ve beni uyandırıyor. Uyanınca halüsinasyon görüyorum. Kendime gelmem 30 saniyeyi buluyor. Eğer hızlıca kafayı dagitmazsam ,kalp carpintilarinin arttığını gözlemledim. Geçen gece de kalp krizi geçirdiğini sandım hastaneye acile gittik. Ritm bozukluğum vardı ama ekg’de görülmedi. O hafta Kan ultrason vs testlerinin envai çeşidini yaptırdım ama sonuç olarak gayet sağlıklıyım. Sadece beynim kaldı. Beyinde ya maddi ya da manevi bir sıkıntı var. Bunu da anlayacağız inşaallah.

  Çocukluğumdan beri halüsinasyon görüyorum. Manasız sebepsiz sıkıntı hisleri yaşıyorum. Ama ilk defa böyle ağır kalp ağrıları yaşadım. Bir daha yaşamak istemiyorum. Çok yordu beni. Bir de ya gerçekten kalpte bir sorun varsa da doktorlar baktığı sırada bulamadıysa? Evhamlıyım bu sıralar. Bu gece de bu tip şeyler yaşadım. O yüzden yazdım buraya.

  Bu hisler gelince yalnız kalmak istemiyorum. Bu yüzden artık bir karım olsun bile ister oldum. Bencilce mi bilmem fakat insanlara da muhtacız, Allaha da.
  Bu arada kafam dağıldı ve rahatladim 🙂 Allah cümlemize afiyet versin amin.

 5. Muhammet 21/08/2015 #

  Ben de şöyle bir şey söyleyeyim yaşım henüz 19 geçen seneden beri hemen hemen her gün bunu yaşıyorum soğuk soğuk terliyorum üşüyorum güneşe çıkıyorum terliyorum klimanın altında duruyorum hep ölecekmişim gibi kalbim duracakmış gibi allah kimseye yaşatmasın bunu her gün ölecekmiş hissiyatı var diyorum tamam buraya kadarmış ölücem falan kaç kere kalbim sıkıştığını zannedip ambulansla kaldırıldım bilmiyorum o kadar çok hastaneye gittim o kadar çok test yaptırdım ki kalp ritmi temiz idrar testi temiz bir sürü test yaptırdım hepsi temiz ama o kaygıyla pek yaşayacağımı sanmıyorum.

  • Davut 20/09/2015 #

   Sevgili Muhammed kardeşim ve bu cevabı okuyacak herkes dikkatle okuyunuz. Ben tamı tamına 8 sene tedavi gördüm. Tedavi süresi sizlere çok uzun gelebilir fakat bunun sebebi ne yanlış ilaç kullanımı nede doktorlardı. İnsan hayatında pedagojik yaşlardan itibaren korkuları yöneten ve yönlendiren yegâne olgu kaygı duygusudur. Benim gibi çok ama çok zorlu, travmatik ve fiziksel ve duygusal işkencelerle geçen bir çocukluk yaşamışsanız eğer şu an yaşadığınız korku ve panik duygusunun yegâne sebebi bu durumlardan dolayıdır. Tabi ki yaşamış olduğunuz kaygıların kaynağı farklılıklarda gösterebilir. kaybetme, başaramama, yalnızlık, zayıflık, reddedilme, elde edememe, ihanet, fakirlik, işini ve makamını kaybetme vb,vb,vb. fakat bu duygusal korku sarmalı neden her insanda bu kadar etkili algılanıp, panik atak yada kaygı nöbetleri şeklinde kendini göstermiyor. Aslında bunun cevabını kendi bakış açımdan cevaplarsam görebildiğim şu! Panik atak öyle birdenbire ortaya çıkan bir nörokimyasal ya da psikolojik bir tepki değil. Bu süreç kendini göstere göstere geliyor aslında. biz ve bizim gibilerin yaptığı en büyük hata kabullenmeme, kendine yakıştıramama ve mükemmeliyetçilik duyguları. Ben ruhumu özgür bıraktıktan sonra ilaçları ve terapiyi bıraktım.(tabii doktorumun onayı ile) terapi muhakkak uygulanmalı. Doktorunuz size şifa vermiyor. Cevapsız sorularınız için alternatif bir yol öneriyor. Bu durumda kulaklarınızı ve gözlerinizi iyice açıp doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyun. Benim gibi direnmeyin, bu hastalığı ben yenerim diye onunla aşık atmayın. Benim gibi güçsüzlük ve çaresizlik aşılanmış biri olarak güçlenmek adına güçlüymüşüm gibi yapmayın. Kapasitenizin ötesine geçmeyin. İçinizde işleyen zamanı yavaşlatın. Sanki bir yemeği yavaş, yavaş ve tadını lezzetini damağınızda hissederek yermiş gibi yaşayın duygularınızı. Öfke, hırs, kin, kibir, açgözlülük, acelecilik bunlardan tamamen arının. Son olarak anatomik ve biyolojik süreçlerle ilgili tavsiyem ise şudur; psikoloji nörolojiyi bozar, nörolojide vücudu. Stres ve gereksiz korkular beyninize giden oksijen miktarını muhakkak düşürür. Bu emin olun ataklarınızı ve organların işleyiş mekanizmalarını bozuyor. Daha çok bilgi paylaşmak isterdim ama dediğim gibi, bundan fazlası beni bozar. yüce allah hepinizin, hepimizin yardımcısı olsun ve yardımcısıdır da. O’na emanet olunuz. Şifayla kalın.

   • fevzi 16/06/2016 #

    Davut bey bir mesele ancak bu kadar güzel açıklanabilir elinize sağlık teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.

 6. yamur 29/08/2015 #

  Bende de oluyo kalbim hızlı hızlı atıyor nefes darlığı sadece.

 7. Oğuz 31/08/2015 #

  Panik atak yüzünden hastanedeyim. Her dakika kalp çarpıntısı.

  • mehmet 21/12/2015 #

   Benim de öle boşver korkma panik atak bu kalbinde bir şey yok kendini zorla hasta etme canım kardeşim.

 8. meryem 14/09/2015 #

  Merhabalar daha önce başıma hiçbir şey gelmedi şuanda geldimi tam olarak bilmiyorum ama birkaç gecedir uyuyamıyorum ve kafama bir şeyler takıyorum bana bir şey olacakmış gibi hissediyorum ve yalnız kalmaktan korkuyorum. Baş ağrısı ve halsizlik oldukça yoğun çok fazla takıntılarım var benim şu anki durumum ne tam olarak bilmiyorum sizce panik atak evresinde miyim?

 9. mujde 15/09/2015 #

  Bende de aynısı var 2 yıldır bu ölüm korkusuyla yaşıyorum 2 çocuğum var hep doktorlara gidiyorum bir şey olmadığını söylüyorlar en çok geceleyin başlıyor sürekli ağlıyorum dua ediyorum.

  • admin 18/09/2015 #

   Müjde Hanım hep doktorlara gidiyorum demişsiniz ama mutlaka bir psikiyatra da danışmanızı öneririm. O size çözümle yaklaşacaktır.

  • Ahmet 30/06/2016 #

   Benimde gece başlıyor nefes kesilmeleri olum korkusu kendinizi nasıl avutuyorsunuz nasıl korunuyorsunuz bu illetten?

 10. fatih can 15/09/2015 #

  Aynı sorunu ben de geçiriyorum gitmediğim doktor kalmadı son 4-5 ayda dahiliye, kardiyoloji, nöroloji, gastronomi hepsini gezdim toplamda 15-20 tüp kan verdim ama sonuçlar iyi çıktı. Ekg cektirdim kalp filmi cektirdim yine sonuclar iyi cikti. Kalpte belirli bir noktada iğne batma hissi ve baş dönmesi çok yoğun bir şekilde oluyor. insanin ölüm korkusu olması ve hiçbir şey çıkmaması insanı gerçekten çok dağıtıyor. Şu an psikologa gitmeyi düşünüyorum.

  • Yusuf 25/03/2016 #

   Bende de aynısı oldu.25 yaşındayım çarpıntı kolda uyuşma bir şey olacak korkusuyla 6 acil iki kere kardiyoloji eko ekg kanlar endokrin dahiliye gezdim. sadece bakılmadık beyin kaldı ama bu düşünce bile panik ataktan 🙂 Bütün sonuçlar iyi geldi psikiyatri panik bozukluk panik atak anksiyete dedi. ilaca başladım şu an daha iyiyim. Bu korku zor ama üstesinden gelinmeyecek gibi değil Allah büyük sakin olup kalp hastası değil panik hasta olduğumuzu bilelim.

 11. azat 22/09/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ben yaklaşık 4 senedir bu illet hastalığı çekiyorum ALLAH rızası için bendeki belirtilerden varsa lütfen yazsın artık dayanacak gücüm kalmadı kalp ağrısı sol omzumda bazen ağrı giriyor sol sırtım ağrıyor mide bulantısı baş ağrısı yürürken dengemi kaybediyorum özellikle sol sırrı bir de sol omuz ağrıları panik atakla ilgili mi lütfen cevap yazın.

  • Denizz 30/10/2015 #

   Azat hepimiz gibi. Sende önce kardiyolojiye görünmelisin. En azından onca için rahatlasın. Ben annemin cenazesini buldum sabahın altısında ve yaklaşık 4 senedir bunu yaşıyorum. Tam iyileştim derken başka bir trajik olayla tekrarlıyor kendini. Simdi geldiğim nokta ise çok ağır. Yanlış ilaç kullanımından kaynaklanan bir durum ve aşırı stresse maruz kaldım. Ben o an ne yaşadığımı söyleyeyim sana. Kalp çarpıntısı 140 kadar çıkan nabız atisi baygınlık hissi öleceğimden hiç şüphem yok hatta tamam kalp krizi geçireyim de bitsin artık diyorum. Yanlış tedaviyle geldiğim durum bu. Acillere taşınıyorum sürekli ama su an ilacı değiştirdik ve bir de ağır bir sakinleştirici kullanıyorum ki zaten acilde de aynısını veriyorlar. Bir psikiyatra görün. Bununla ilgili yeşil reçetesiz çok ilaç var ben kullanmanı tavsiye ederim. Neden dersen bu stresin vücuda daha çok zarar verdiğini düşünüyorum. Bu durumla şekline göre mücadele çok zor olabiliyor. Hayat kalitemizi çok düşürüyor ve bir de cay nescafe ve alkolden uzak dur. Melisa papatya ve sari kantaron çaylarını özellikle uyumadan önce tüket olur mu Allah yardımcın olsun.

  • Aslı 31/10/2015 #

   Kesinlikle panik bozukluk belirtileri mutlaka psikoloğa git bende de aynı sorunlar vardı terapi ve ilaç tedavisi gördüm şu an çok iyiyim.

  • Efulim 19/11/2015 #

   Bu bende de oluyor! Ve çok korkuyordum. Kalpte sorun var sandım ama şükür değilmiş! Genelde strese bağlı ve benim de aşırı stresli geçiyor günlerim. Ben de bir gece yarısı hastaneye gittim anlattım rahatlatıcı bir iğne yaptılar etkisini gösterdikten sonra hiçbir şey hissetmiyorsunuz ve çok rahat bir uyku uyuyorsunuz. Ve sanırım bende de panik atak var. 😞

  • bilal 07/12/2015 #

   Kardeş aynı belirtiler bende de var omuzumda göğsümde sürekli sızı kasıklarımda ağrı bas dönmesi gerçeklik hissi etrafındaki her şey hayalmiş gibi bir de yürürken arada dengemi kaybediyorum yanımda biri varsa çaktırmamaya çalışıyorum fazla takma kardeş doktora git ilaç tedavisine başla.

  • Ahmet 15/12/2015 #

   Azat kardeşim eğer böyle aralıklarla devam eden göğüs ağrıların omzuna vuran batma tarzında ağrılar oluyorsa korkulacak bir şey yok myalji dediğimiz kas ağrıları olduğunu düşünüyorum aynı belirtilere benzer kalp krizi ile ancak kalp krizinde bilinç bulanıklığı soğuk terleme ve nefes darlığı daha etkin rol oynar ve kalp krizlerindeki ağrılar da kendine zor hakim olursun. Sen gene de bu şekilde ağrılar da en kısa zaman da acil servise başvur ve Ekg çektir ve kafan rahat olur.

  • Mehmet Sıddık 07/05/2016 #

   Bu hastalık bendede mevcut kardeşim başım çok ağrıyor kalbim mideme vuruyor gibi oluyorum triplere giriyorum hemen uzanıp gözümü kapatıp dinlenmek istiyorum lakin birazda bizim elimizde olduğunu düşünüyorum doktora gittim bir şeyin yok dedi örneğin uyandığımda uyanmak istemiyorum uyumak yatakta kalmak istiyorum düşmanımın başına gelmesin taksiciyim ben kaç saat çalışıyorum eve gidesim geliyor korku birikmiyor ama güçlü olmak lazım.

 12. Barış 26/09/2015 #

  Ben panik atak konusunda level atladım. Artık çarpıntı olmuyor sadece nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi var o da yarım saat sürüyor sonra normale dönüyor. Bu çarpıntıdan daha kötü.

  • bayanpanik 19/11/2015 #

   Cevabınız gecenin ikisinde halen geçmeyen çarpıntı dolu anlarıma su serpti inanın 🙂 yazmadan geçemedim. Bende de çocukluktan beri gelen bir panik bozukluk var ve ilaç kullanamıyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  • Yildiz 25/11/2015 #

   Aynen ben de panik atak depresyon geçirdim çok kotu günler yaşadım iki sene oldu ama nefes almakta zorlanıyorum ve buda hayatimi çok kötü etkiliyor ne yapabilirim acaba bir çaresi yok mu bunun Rabbim herkese şifa versin inşallah.

 13. mert 13/10/2015 #

  Selam arkadaşlar, arkadaşın dediği gibi kese kâğıdı bulundurun ağzınızı ve burnunuzu içeride kalacak şekilde yerleştirin ve orada nefes alıp verin en iyi çözümü budur.

 14. Ahmet 05/11/2015 #

  Panik atak ne kadar sürer? Ben yaşadığım hale bakınca; panik atak olayıyla birebir uyuştuğunu görüyorum. Tek tutmayan tarafı “süresi”. Panik atak hali yarım saat sürer deniliyor. Oysa ben yaklaşık 10 günden beri günümün yarısında panik ataklı biçimde dolaşıyorum. Ağır atak değil; sersemlik, uyuşma, hissizlik, kontrolü kaybedecek gibi. Ve kalpte düzensizlik. Geceleri uyuyamıyorum, uyutmuyor. Bazen biter gibi oluyor, “ohh bee geçti çok şükür” diyorum, neyse artık o başlayan şey; birkaç on dakika sonra yine başlıyor. Sanki içimde bir yerlerde kanama var da, kan sızdırıyorum da, ve her an gözüp kararıp düşecekmişim gibi fiziksel bir his. (psikolojik değil, bildiğin fiziksel bir his). Bunun yanında ölüm korkum falan yok, korku-kaygı yok. Tek korkum, şu sersemlik hissi daha da ilerler ve iyice kendimi kaybederim diye…

  • İlker 03/01/2016 #

   Kardeşim geçmiş olsun. Ben yaşadığımı anlatmak istesem bu kadar olurdu. Kelimesine kadar yazdıklarının aynısını yazardım. Ben hep süre konusunda takılıyorum. 1-2 saat diye okuyordum bazı yerlerde. Bende de birebir aynı hisler ve günün neredeyse yarısını kaplayan sürede gerçekleşiyor. Sana herhangi bir teşhiste bulundular mı?

 15. perihan 05/11/2015 #

  bende suan 38 yasındaıym hemen hemen 7 8 senedir aynı şeyleri yasıyorum nefesim daralıyor ölüm korkusu sarıyor dengemi kaybedecekmişim gibi oluyorum doktora gidiyorum bütün tetikler yapıldı ama bir sorun yok diyor ama bu sıkıntıdan da kurtulamıyorum 3 çocuğum var hep onlar yalnız kalacakmış gibi düşünüyorum ağlıyorum onlarında psikolojisi bozuluyor ama buna rağmen elimde olmadan ara ara bunları yaşıyorum çok korkuyorum ALLAH bütün hastalara şifa versin amin bol bol dua okuyorum inşallah ALLAH herkese şifa verir ALLAHIM amin.

  • Bayram findik 28/12/2015 #

   Öncelikle geçmiş olsun ve 7-8 yıl yaşadığım söylüyorsunuz bu çok uzun bir süre neden tedavi olmuyorsunuz?

  • inci 11/01/2016 #

   Ben yirmi iki yaşındayım aynı sizin gibiyim 6 yıldır var hala aynıyım içim bir tuhaf oluyor.

 16. Muhammed 09/11/2015 #

  İlk olarak geçen hafta yaşadım. Herkeste olduğu gibi kalp krizi geçirdiğimi zannettim. İyi ki ilkinde anladım ne olduğunu. Şuan arada bir heyecan korku geliyor. Uzun zamandır bunları yaşıyordum aslında ama böyle bir şey olabileceği aklımda yoktu. Stres, sinir bende hat safadadır. Bunun problem olduğunu biliyordum ama illa bir şey olması lazım ya durumun ciddiyetini anladım. Yarın doktora gideceğim, anlatacağım. Uzun zaman önce bıraktığım spora da yeniden başlayacağım. Kahve ve çay bağımlısıyım o yüzden kafeinsiz kahve ve bitki çayları içeceğim mecbur. İlaç da kullanacağım. İyileşeceğimden eminim ama ne kadar sürecek ve hayatımdan neler alacak göreceğiz bakam. Herkes şifasını bulur umarım.

 17. Erdem 10/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar gezerken siteler arasında burada yazılanları okudum.. Aslında kendi derdime bir neden bulmak için caba içindeyim. Burada yazılanları okuduktan sonra bende de mi panik atak var diye düşünmeye başladım. Ama hiçbir zaman ölüm korkusu yaşamadım sıkıntım su şekilde içimde bir kaygı var korku gibi heyecan gibi ne olduğunu bir türlü çözemedim nefesim daralıyor nefes alırken sanki göğsümdeki yer azmış gibi geliyor ne kadar caba göstersem de yeterince nefes alamıyorum evde durmak ya da olduğum yerde kalmak istemiyorum hiçbir şey umurumda olmuyor her şey önemini yitiriyor o an tek isteğim rahatlamak ve yalnız kalmak dışarı çıkmak biraz yürümek sigara içmek iyi geliyor kalbimin üstüne sanki bir şey bastırıyor sıkıştığını hissediyorum ve agresifleşiyorum sonra da bu kızgınlığım duygusallığa dönüşüyor sinirden kendime kızıyorum neden böyle oluyorum diye gözlerim doluyor Kafayı mı yedim acaba n’oluyor bana yardımcı olacak birisi var mı? Ne yapmam gerekiyor..

 18. Funda 14/11/2015 #

  Arkadaşlar merhaba. Ben de 2 sene önce geçirdim panik atak ama ben hastanedeydim o sıra. Serum takılmıştı yüksek ateşten dolayı o an içimden bir sıkıntı geldi her yerimi kapladı ayak ucumdan beynime kadar uyuştum o sıra doktor geldi ben felç geçiriyorum yardım edin site bağırıyorum doktor da sakin ol sadece atak geçiriyorsun diyor :)) sonra bir kağıt torbaya sadece nefes alıp ver dedi öyle sakinleştim. Tabi sonra psikiyatriye filan gittim efoxor kullandım toparladim kendimi. İnsanın hayatını mahveder bu panik atak. Ona fırsat vermeyelim. Şimdi arada geliyo içimden bi sıkıntı ama kalkıp dolasiyorum filan hafif geciyor. Geçmiş olsun hepimize 🙂

 19. Gökmenn 24/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben 1 yıldır bu panik atağı yaşıyorum ve gerçekten zor bu durum nefes alamıyorum kendimi kontrol edemiyorum, devamlı ölücem korkusuyla yaşıyorum ve hastanelik olduğumu biliyorum. Doktor bir şeyin yok diyor fakat ben doktora bile inanmıyorum o an kesin bende bir şey var diyorum. Yazılanlarda gördüğüm kadarıyla doktorun bir şey yok demesi sizi rahatlatabiliyor fakat bana oda fayda etmiyor Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 20. Kemal 26/11/2015 #

  Şu an buradaki yazıları okuyunca bile bir umutsuzluk hissine kapıldım göğsüm yanıyor gibi hissediyorum Allah düşmanıma vermesin herkese acil şifalar.

 21. adem 27/11/2015 #

  s.a. arkadaşlar bende yaklaşık 8 – 10 seneden bu yana ara sıra duşa girdiğim zaman boğulacakmışım gibi bir his oluyor. Aklıma farklı farklı şeyler geliyor ve beni çok kötü hissettiriyor işte o an musluktan akan suyun tazyiği bile beni etkiliyor. Sanki hayat aşırı derecede hızlanıyormuş gibi oluyor ve ben bir an önce orayı terk etmek istiyorum. Boğuluyormuş gibi oluyorum ve kendimi hemen banyodan dışarı atıyorum kendimi. Tekrar o suyun altına girmek sanki diri diri mezara girmek gibi hissettiriyor. Biraz bekliyorum ya kafamı dağıtıyorum ya da yanıma birini çağırıyorum ve öyle duşumu alıyorum. Hiç doktora gitmedim. Aynı şeyleri yaşayan arkadaşlar var mı varsa eğer beraber konuşarak bu hastalığı yenmeye çalışalım. Teşekkürler.

 22. Yasemin 28/11/2015 #

  Ben Ankara’dan Yasemin bende panik atak mı bilmiyorum ama yaşadıklarım şunlar ben yeni doğum yaptık tan sonra oldu ya da önce vardı ben fark etmedim. Kalp çarpıntısı nefes alamama boğulacakmışım gibi oluyor tabi bir ve iki dakika sürüyor sonra kaygı oluşuyor. Çocuğum ölecekmiş ben ölecekmişim hissi oluşuyor içim kararıyor. Baş dönmesi sanki duvarlar üstüme geliyor gibi stresli bir zamanlarda bunları daha çok sık yaşıyorum ve hiç hastaneye gitmeyi düşünmedim önem vermedim ama şu aralar çok arttı bu anlattıklarım.

 23. Kerim 05/12/2015 #

  Merhaba geçmiş olsun herkese bende olan belirtiler ise baş dönmesi bazen ağrı sersemlik bayılacakmış gibi oluyorum korkuyorum aklım hep hastalıklarda sanki korkunç bir hastalığa yakalanmış düşüncesi sol yanak uyuşuyor sol kol ve bacak uyuşma hissi ve ağrı bazen nefes almada güçlük çekiyorum konuşma bozukluğu vs bu şikayetleri olan varsa lütfen bana yardımcı olun.

 24. tugce 09/12/2015 #

  Şu an ben de fenalardayım beynime hakim olmaya çalışıyorum, bende sevdiğim insanların ölüm haberini alacakmışım gibi bir hisle geliyor ve sıcak basıyor ama aynı anda buz gibi eller oluyor, Allah kimsenin başına vermesin çok zor çarpıntı hat safhada tek ilaç aklınıza mukayyet olmak.

  • Bayram findik 28/12/2015 #

   Evet panik atağın ilk belirtisi bunlar zihin karışıklığı. Eğer tedaviye başlamadıysanız tedavi olmanızı öneririm.

 25. meral 19/12/2015 #

  Slm. Herkese çok geçmiş olsun. Nefes darlığı, hızlı kalp ritmi, ölüm korkusu, bayılma hissi, bunların hepsi bende de var. Ama bunların yanı sıra evde tek kalma korkusu, dışarı tek çıkma korkusu da var. Dengemi kaybedeceğimi, bayılacağımı falan düşünüyorum. Böyle hissedenler yok mu acaba.

 26. Umut 30/12/2015 #

  Selamun aleyküm. Panik atak rahatsızlığı bende var. Buna ilk etken olan unsurum ilişkimdi. Bir kızı çok sevdim ayrılık oldu benimle oynadı resmen. Bunun şokunu atamadım. Durmadan onu düşün onun hayaliyle yat uyu kalk. Ha oldu ha olacak tekrar gelecek derken alkole bulaştım. Madde kullandım. Bunlardan sadece bir tanesi kalbime etki edip hızını artırıyordu. Aslında çok saçma işlere bulaştım. Çünkü unutmuyordum sadece mayışıyordum o kadar. Kız yüzünden ve benim ona olan takıntımdan dolayı hayatım karardı. Yani korkuyla yaşıyorum.
  Şu an bunları yazarken bile kalbim sıkışacak korkusu var. Ne oluyor onu anlatayım sizlere; ilk başta kulağa bir çınlama sesi geliyor, onu duyar duymaz elimi kalbime götürüyorum hızlı mı yavaş mı çarpıntılı mı atıyor diye kontrol ediyorum. Sonra ensede bir ısınma yanma meydana geliyor. Gözlerim fal taşı gibi açılıyor daha parlak görüyorum. Sanki içmişim de önümü görmeye çalışıyormuşum gibi oluyor. Pencereden bakar gibiyim. Beni tek sakinleştiren alan pencere kenarı oluyor. Ama bunları yazarken aklım bulandı bir an rahat hissettim meğerse kafada bitiyor gerçi devam edeyim neyse temiz hava alıp boynumu ıslatıyorum küçük hızlı adımlarla volta atıyorum. Ama bu yaptıklarım bazen etkili oluyor genelde gözümü hastanede açıyorum :d :d yok ağalar baylar bayanlar olmuyor çok kötü bir şey.
  3 gün önce yine oldu acile gittik rahatlatıcı vurdular oturamıyorum yeminle bakın yani :d Allah kimseye göstermesin. Kendim ettim kendim buldum şimdide kurtulmak istiyorum. Değmeyecek insanları düşünmeyi bırakmak gerekiyor. Sağlık çok önemli gidince anlıyor insan. Maddeyi alkolü bıraktım. Bir tek sigaram var. Kafein demişsiniz kahveyi de bıraktım. Sigara kullanıyorum onu öleceğimi bilsem bırakmam olmaz yani onu yakmasam elime bile alsam sakin oluyorum :d aşırı derecede ölüm korkusu veriyor kalbim duracak zannediyorum.
  Antidepresan ilaçlar varmış tedavide kullanmak istemiyorum . O ilaçları duyunca da başlıyor panik atak. Hea bu arada benimkisi panik bozuklukmuş. Saat gece 05:09 kalbim duracak korkusuyla uyuyamadım yani halimiz yaman geçmiyor zaman aman aman dedik sağlık gitti. Şuan yazıyorum aklımı bulandırmak için. Gerçekten çok zevkliymiş durmadan yazarım da ben böyle uyuyamam ağlayacam neredeyse nedir bu ya?… Artık öyle bir şey oldu ki gülmeye bile korkuyorum kalbimin ritmi değişiyor vites 1 den 2 ye atıyor. N’apalım Bakırköy’e psikiyatriye gidecez umarım Allah yardımcı olur yoksa ben kafamı duvarlara vuracam yada kalbimi yumruklayacam duruyorsa dursun çok kötü bi durum gerçekten. Allah tekrardan yardımcımız olsun. Ha bu arada metin2 oynayın görev felan baya kafa dağıtıyor selamlar saygılar selametle 🙁

 27. Şeyma 31/12/2015 #

  Benim önceden vardı geçti 2 senedir rahattım ama bu aralar tekrar oluyor. Ara ara doktora gitmek istemiyorum ilaç verecek küçük çocuğum var ilaçla yapamam. İlaç kullandığım dönemlerde çok kotu oluyordum başım yerden kalkmıyordu simdi ne yapacağımı bilmiyorum rabbim bu mübarek günlerde bütün hastalarımıza hayırlı şifalar versin bizlere de versin kimseye dermansız dert vermesin.

 28. cenk 02/01/2016 #

  Slm, bende de ayni dert var, çok panik atak geçirdim çok da depresyona yakalandım, bu illet çok şerefsiz bir hastalık, beynim resmen yalama oldu ama bu kadar olaylardan sonra insan bayağı bir tecrübe sahibi oluyor. Arkadaşlar isin özü ve kısasını bana göre neden kaynaklandığını söyleyeyim, çocukluğunuzda mutlaka bir şeyden korkup panik yapmışsınızdır ama hatırlar ama hatırlamazsınız mutlaka budur şimdiki asil amaç ise bunu nasıl durduracağınız.

  1. düzenli uyku
  2. sosyal aktivite
  3. evde yalnız kalmamaya gayret göstermek
  4. aç karnına çalışmamak ve yemek öğününü atlamamak
  5. en önemlisi bu… bol bol su içmek kesinlikle sürekli su yerine başka içecekler içen arkadaşlara sesleniyorum anında durun ve suya başlayın, su bana göre panik atağın en büyük ilacıdır ve demin de dediğim gibi mide kesinlikle uzun sureli aç kalmayacak, bu arada su kafanızı yerine getirir.
  6. panik atak bende midemdeki otonom sinir sistemine etki ediyor direk, elektrik gibi bir şey resmen o kadar kötü bir his ki anlatamam bu yüzden zaten diyorum ki midenizi uzun sure aç bırakmayın
  7. ağır yorucu islerde çalışan arkadaşlar mümkün olduğunca enerjinizi korumaya çalışın, sakin kendinizi çok zorlamayın, yine uzun aralıklı yani her gün yorun olmamaya çalışın, yorgun oluyorsanız da bu seferde yemenize içmenize dikkat edin daha fazla yerseniz sizler için daha iyi olacaktır,
  8. bu dediklerimi yaparsanız panik atak, depresyona yakalanma riski azalacaktır
  Arkadaşlar bu saydıklarım umarım sizlere bir faydası dokunur.

 29. özgür 07/01/2016 #

  s.a arkadaşlar yaklaşık 1 senedir ben de bu sorunları yaşıyorum 3 4 ay doktora gittim tedavi gördüm sonra iyileştiğimi sandım ama yanılmışım 2 aydır kaldığı yerden devam ediyor genelde kavga ya da bunun gibi olaylarda çok yaşıyorum ve bende bu sayılan belirtilerden hariç birde dejavu olayı çok yaşıyorum buda tetikliyor beni inşallah hepimiz bir an önce sağlığımıza kavuşuruz.

 30. Cemre 08/01/2016 #

  Ben de yılbaşı günü geçirdim arkadaşlar çok kötüydü kalbim hızlı hızlı çarptı sırtımdan ter akıyordu başım döndü ateş bastı kalbimin üstü ağrıdı ve göğüs çevrem yanıyordu ölücem diye düşünüyordum hep Allahım yardım etsin bize inşallah.

 31. Aleyna 09/01/2016 #

  Ben 18 yaşındayım ve kendimi bildim bileli Dışarı tek başıma çıktığımda gideceğim yere varana kadar başıma gelebilecekleri düşünerek kafamda kuruyorum. Merdivenlerden inerken merdivenlerden inerken yuvarlansam ne olur diye düşünmeden inemiyorum veya bıçakla bir şeyler keserken ya birine zarar verirsem korkusuna kapılıyorum ve bir hastalık belirtisi söylendiğinde gün içinde hepsini yaşıyorum. Kalp sıkışmalarınıda söylemeliyim. Kalbimde ritim bozukluğu var gibi hissediyorum. Ve her gece yatmadan önce öldüğümü düşünüp korkuyorum. Ayrıca heyecanlandığımda boğazım kuruyor dilim ağzımda fazlalık gibi oluyor dünya gözümde gidip geliyor. Panik atak mıyım?

 32. Şeyda 11/01/2016 #

  Merhaba. Son bir aydır her gece bu başıma geliyor. Nabzım sert atıyor ama 84 ü geçmiyor. Aynı zamanda hipotroidi hastasıyım ama belirtiler hipertiroidi laboratuvar sonuçları hipotroidi diyor. Uykum aramda uyanıp çarpıntı yaşıyorum hep uç dört dk sürerdi ama dün 14 dk sürdü. O an yaşadığım şeyleri tekrar yasarım korkusuyla uyumak dahi istemiyorum. Kardiyoloji herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını da söyledi. Ama insanın için rahat etmiyor. Doktor panik atak var demişti beş yıl önce ama bu panik bozukluğa dönmüş gibi her gece her gece yaşamak normal değil. Gerçekten ne yapsam bilemiyorum. Kötü bir durum hem de çok 🙁

 33. Sema 12/01/2016 #

  Ben de yaklaşık 4 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum. Çeşitli kan tahlilleri, idrar tahlilleri emar tomografi ultrason kardiyografi endoskopi ve daha bir çok tetkikler. Kalp çarpıntısı kol uyuşması daha sonraları mide bulantısı kusma hiçbir şey yiyemiyordum.Öleceğimi düşünüyor doktorların doğru teşhisi bulamadığını düşünüyordum. Ama hiçbir şeyim yoktu. Yakınlarımın deyimiyle turp gibiydim. Ama panik atak krizinde ölüyorum diye çıldırmış gibi bağırıyordum ailem de gerçekten ölüyorum diye hepsi çevremde ağlaşıyordu o anı hatırlamak dahi istemiyorum.Sonra öğrendik ki panik atak krizi imiş. 1 sene kadar ilaç kullandım atlatmıştım. Fakat 1 sene sonra yine tekrarladı şimdi evden uzak bir yere gideyim ateş basıyor çıldıracak gibi oluyorum şu an yine ilaç tedavisindeyim. Umarım geçer Allah bu hastalığı yaşayan herkese yardım etsin.Çok zor yaşamayan bilemez tedavi şart. Dipnot: Kriz geçireceğim korkusuyla da yanımda sakinleştirici ilaçla geziyorum.

 34. Omer 22/01/2016 #

  Selam panik atakta çenede uyuşma olur mu bunu merak ediyorum. Şimdiden tsk.

  • metin 19/03/2016 #

   Bende de oluyor aynı.

 35. ilknur 23/01/2016 #

  Ben 5-6 aydır yaşıyorum ve ağır atlatıyorum. Dün acildeydim. 35 yaşındayım. Yorumlarınızı hemen hemen okudum. Bende tansiyon yükselmesi de oluyor. Dün o panik haliyle 19 – 11 e çıktı tansiyonum. Acile bu nedenle 6 yada 7. Gidişim. Sizlerde tansiyon yükselmiyor mu? Beni korkutan bu durum. Panik bozukluk denildi. Pskiyatra gdicem ama iş yoğunluğu engel oluyor. İş yerindekilere de durumu söylemek istemiyorum.

  • paniklice 15/02/2016 #

   Korkmaniza gerek yok tansiyonunuz atak yüzünden yükseliyor size zarar vermez. Benim de öyle çünkü ve 20 yıldır.

 36. Engin 25/02/2016 #

  Bakın arkadaşlar bu yazımı okuyup yardımcı olabilirsen birilerine ne mutlu bana bende yaklaşık 4 sene önce çıktı bir illet birden bire çarpıntı nefes darlığı uyuşma kolda kaslarda ağrı bayılacak hissi gerçek dışı hissetme boğazda kuruluk oluyordu. Atak olmadığında da gerçek dışı hissetme çarpıntı oluyordu. İnternetten araştırıyorum karşıma ne çıkarsa bende oluyor he bu hastalık benimkisi diyorum. doktora gidiyorum baktırıyorum bir şey yok. Öyle günler geçti ve kendi kendime atlatmaya başladım.
  Sonraları hiçbir şey yokken durduk yere gelmeye başlıyor hiç sebep yokken yolda arabada sokakta ark konuşurken burada en önce yapmanız gereken 100de 90 bir şey çıkmayacak ama önce rahatlamanız için test yaptırım sonra da atak geldiğinde göğüs mü yanıyor kalkın ayağa dikkat dağıtın bakın nasıl geçecek. Kalp krizinde ne yapsanız bu ağrı geçmez 5 dakika sizi inletir otururken geçer ama panikte aksine ayağa kalkıp kafa dağıtınca hemen kaybolur. Böyle kendinizi telkin edin.
  Bu hastalık öyle bir şey ki okuyorsun kalp krizi mide bulantısı yapar kusma yapar diyor hemen sizde de başlıyor ama kafayı dağıtın yolda mı geldi hemen bir bakkala girin bakkalcıyla 1 dakika sohbet edin. Bakın nasıl geçiyor burada yapmanız gereken atak sırasında aman şu oldu bu oldu olacak derseniz atak daha uzun sürer ama atak geçiriyorum derseniz bakın kısa sürüp geçecek.
  Sadece kendinizi inandırın zaten panik krizi geldi mi 1 – 2 dakika önceden hissedersiniz beyin bulanıklaşır eyvah geliyor dersiniz işte o sırada gelir bunu önleyemezsiniz. Ama dediğim gibi konuşun yanınızdakiyle kafanızı dağıtın bakın 1 dakika içinde kaybolacak.
  İş sizde bitiyor çoğunuz diyeceksiniz kolay mı diye ama başka çareniz yok size tavsiyen fazla internete araştırmayın hastalığınızı çünkü kalp tahlili yaptırırsınız bir şey çıkmaz bu sefer şekerim var onu geçersiniz midemde sorun var der ona takarsınız. Bu hastalığı yemenin en önemli iki kuralı erken yatıp erken kalkın bide kriz esnasında kafa dağıtın bide bu kriz esnasında midede aşırı gaz oluşur buda göğüste basınç yapar bol bol gaz çıkarmaya geğirmeye bakın çok rahatlayacaksınız. Bu hastalık öyle bir şey ki atak sırasında bağırsağı bile bozuyor tuvalete gidersiniz ishal olmuşsunuz bide krizden sonra bol bol esneme yapıyor onu da çözemedim.
  Dediğim gibi erken yatın sabaha karşı yatar geç kalkarsanız beyin uykusunu alamayınca daha çok kriz yaşama ihtimali yaşarsınız ben 4 sene çektim ama bunları yaptım 2 hafta sürmedi krizler. Şimdi iyiyim çok şükür bide tek kalmayın kalınca takıntı yaparsınız daha çok hastalanırsınız hepinize geçmiş olsun ne diyim Allah bu hastalığı kimseye vermesin çekmeyen bilemez.

 37. YAĞMUR 28/02/2016 #

  Ben de de 16 yaşındayken babamdan gizli gizli sigara içerken yakalanacağım korkusuyla başladı çok ağır geçirdim,zaman zaman çok stres yaşadığım zaman oluyordu, şimdi 33 yaşındayım doğumdan 5.5 ay sonra yine başladı stresten,bebek bir taraftan,kış günü alıp bir yere de gidemiyorum, evhamlıyım, ayrıyeten 10 yaşında bir oğlum daha var, kayınvalidemle oturuyorum onun stresi bir yandan ev işi, yemek bir yandan. akşam olunca uyuyamama korkusu başlıyor, kollarım bacaklarım uyuşuyor, bir kapı açılsa yüreğim ağzıma geliyor, boyun kısmında uyuşma. emzirdiğim için ilaç da içemiyorum. bitkisel bir çözümü olan var mı?Allah YA ŞAFİ ismiyle herkese şifa versin.

 38. Necmiye 05/03/2016 #

  Şu an sabahın 5.gece 3 te uyandım sanki kalbim atmıyor. 😯 boğulacak gibi oluyorum vantilatör son hızlı da açık, cam açık bana hava yetmiyor😯 bir de bunların üstüne tansiyonum 19/11 .ben kendim de ölüm korkusu olduğunu kabul ettim artık 😦 1 yıl önce kardeşimi evde ölü bulunca ben de bunlar azar azar oluşmaya başladı.şu anda tepe yapmış durumda.kalp sintigrafisi,üst batın,alt batın emar çekildi,beynim de kötü bir şey var taktım kafaya ona da emar çekildi her şey temiz.bu kaygılar yüzünden ritm bozukluğu ve şeker çıktı. Bir yığın ilaç kullanıyorum 😦 ben gün aşırı tahlil ve görüntülerle doktor kapısındayım😢kafayı yiyecek duruma geldim aklımı yitirme korkusu kafama takılıyor bir de en kötüsü dr.ların bir şeyin yok demesine kızıyorum.panik atak bozukluğunu ararken burayı buldum,yorumların hepsini okudum birden kendimi iyi hissettim,ben yalnız değilmişim😦 Allah gençlerin yardımcısı olsun insanın yaşam kalitesini bozuyor. 😦

 39. Tuğba 06/03/2016 #

  Allah yardımcımız olsun zor bir durum ama her şey bizim elimizde.

 40. Murat 12/06/2016 #

  Ben de bu illete 2011 yılında yakalandım çok zor zamanlar geçirdim acil servislerle arkadaş olduk sonra psikiyatri doktoru ilaç yazdı kullandım alışıncaya kadar çok zorluklar yaşadım hala da kullanıyorum ama yine de buluyor ara sıra.

 41. Sabri 12/06/2016 #

  Bende de aynı durumlar var ama genelde alkol aldığım günün ertesinde mutlaka oluyor…
  Ne zaman alkol alsam ertesi gün burada yazılan bütün olumsuzlukları yaşıyorum..
  Alkol almadığım zamanlarda yaşamıyorum bu durumu..
  Önceleri çarpıntı ile geliyordu simdi çarpıntılarım azaldı.. ama sıkıntı hissi yaşıyorum…

 42. semra 23/06/2016 #

  Merhaba, burada yazılanları görünce bende de panik bozukluk olduğunu farkettim. İlk atağım ramazanın ilk gecesi oldu. Uykumdan kalp çarpıntıma sıçrayarak uyandım. Baş dönmesi, ölecekmiş hissi, deli gibi hızlı atan kalbim ve titreme sonucu acile gittim. Tansiyonuma, şekerime, Ekg’me baktılar ama hiçbir şey çıkmadı. Ertesi gün kardiyolojiye gittim yine bir şey çıkmadı. Dün gece tekrar aynısını yaşadım. İlk yaşadığımda yiyip yattığım için oldu zannettim, hatta gastrite bile yordum. Ama ölüm korkusu da işin içinde olduğu için panik atak olduğuna artık eminim. Zaten bu fiziksel belirti iki defa oldu fakat bir yıla dayalı uyku problemlerim, ölüm kaygılarım vardı. Zaten herşeyi çok kafasına takan biriyim ama bu kaygılar durup dururken oluyor. Sizden ricam profesyonel yardım alan varsa isim tavsiye edebilir mi? Hayatım boyunca antidepresan tarzı ilaçlara tepkili biriydim. Şimdi o raddeye gelmemek için öncelikle psikoloğa gitmem gerektiğini düşünüyorum. Psikiyatra gidersem direk ilaç verecek ve ilaca bağlanmak istemiyorum. Üstesinden gelebileceğim, iyi bir psikolog bilen var mı?

  • admin 02/07/2016 #

   Semra Hanım dışarıdan yazan kişiler ne derece doğru bilgi veriyor teyit etme imkanı olmadığından sitede doktor, hastane ya da ilaç ismi yayınlanmamaktadır, bilginize.

 43. buse 01/07/2016 #

  Ben sekiz yaşımdan buyana bu illetle uğraşıyorum şuan 31 yaşındayım ve artık kalp hastasıyım sebebi panik atak artık kalbimi çok yordu bu hastalık evden çıkamıyorum yıllardır kendimi kapattım yalnız banyoya giremiyorum hep kapıda birileri bekliyor bir ara geçer gibi olmuştu ama haberlerde panik atak hastası bir gencin öldüğünü görünce tekrar başladı öldürmez diyorlar ama o an kalp krizi de geçiriyor olabiliriz tıpkı o genç gibi oysa kalbinde hiçbir sorun yokmuş bunları görüp nasıl sakin olabilirim hayatım kabusa döndü ilaçlarda fayda etmiyor kendime hakim olamıyorum her krizde bu defa ölüyorum diyorum heyecanlanınca korkunca her an fırsat kolluyor hayat boyu bunu yaşamak zorundayım kalbim artık ne kadar dayanır bu yorgunluğa bilemiyorum Allah hepimize sabır ve şifa versin.

 44. Gizem 04/12/2016 #

  Merhaba ben üniversiteye başladım birinci yılım bir yıldır depresyon obsesiflik ilacı kullanıyorum insanlar çok acımasız bunun farkındayım bunu herkes biliyor degıl mi ? Her neyse iki haftadır ben de heyecan gibi bir şey oluyor günün 4/3 ünde kalp atışlarım hızlanıyor ve kesintisiz titriyorum kalp kırizi geçirecek gibi hissediyorum kendimi bana yardımcı olun psikologa da gittim kullandgm ilaca devam etmemi söyledi ve farklı bir depresyon ilacı verdi hala ayniym hatta daha şiddetli

 45. Dilan 11/12/2016 #

  Bende dört senedir sürekli heyecanlandığımda, korktuğumda, gereksiz şeylerde bile çarpıntı yaşıyordum. Bu sene artik bir sebebi olmasa dahi çarpıntim oluyor, özellikle yüksek sesle konuşulunca çok çarpıntım, terlemelerim oluyor. Kalp doktoruna gittim taşikardi vs varmı kontrol ettiler herşey düzgün çıktı. Nadir de olsa ellerim titriyor. Şu çarpınti, anlık stres olmasa pek umursamıcam ama mahvediyor insanı. Panik atak mı bilmiyorum. Yaşım 18 bu arada..

 46. Emrah 09/01/2017 #

  Merhabalar, öncelikle allah kimseye böyle bi acı yaşatmasın. Ben altı senedir bu hastalıkla uğraşan biri olarak emin olun bu doktorlardan daha çok şey biliyorumdur. Size en başından anlatmak istiyorum. Öncelikle bu ataklar yavaş yavaş takıntılarla başlar olur olmadık şeylere takar canını sıkarsın böyle bişi varsa hiç beklemeden doktora gidin ilacınızı alın. Veya hastalık geçirirsin kaza yaparsın böyle şeylerden bir iki sene sonra veya daha kısa bi sürede başlar. Ve söylenen belirtiler ortaya çıkar. Diyeceksiniz ki bunlar zaten yazıyor ne diyon kardeşim sen? Yukarıda kendi elimizde olduğu veya şöyle böyle yapmamız gerektiği yazıyor. Kardeşim bi gidin işinize sizi yormaktan başka bi işe yaramaz bunlar. Bir köşeye geçin atağın geçmesini bekleyin. Yerinizde duramazsınız da zaten bi şekilde geçecek hiç bişi kalıcı değil. Bi başka konu atak geçirirken veyahut atak geçirmeyim diye yapabileceğiniz hiç bişi yok. İlaçtan başka. Çünkü bu bilinç altında olan bişi. Kendimden örnek verirsem ben öyle ölümden vs korkmam ama bi araca bindiğimde atak geçirirdim korkmuyorum ama nefesim daralıyor. Yani bu bilinç altında olan bişi. Bunu bilinç altından yok edemezsiniz. İlaçlarla beyni uyuşturur beynin o olaya yani kendimden örnek verecek olursam araca binmeye karşı savunma mekanizmasını etkisiz kılarsınız. Bana kimse gelip te ilaçsız atlattım demesin onun ki yukarıda dendiği gibi hayatınız da bir iki kere geçirdiğiniz ataktır ve sürekli değildir. İlaçta atağı geçirir ama kırk tane de hastalık çıkartır. Eğer bu hastalığa yakalandıysan onu da çekeceksin. Kardeşler daha çok anlatılacak şey var ama yoruldum. Sonuç olarak bu boş konuşan adamları dinlemeyin. Ancak sinir ederler sizi. Tek dedikleri sizin elinizde herşey. He kardeş bizim elimizde herşey he.

 47. Seher 10/02/2017 #

  Ya bisey sorcam,bu panik atak illa fiziksel korkulardanmi ibaret yani kalp krizi geciriyorum sanma,ölüm korkusu vs vs.ben 7 yildir biseylerden hep korkuyorum.evde yalniz kalmaktan karanliktan 3harflilerden vs arkamda biri varmis hissi var surekli.rüyalarimda ölüler tarafindan korkutuluyorum ve daha sayamadigim birsürü sey…bu panik atakmi acaba banada bisey deyin lütfen😔😔

  • ozlems 03/05/2017 #

   Bende de aynı hisler oluyor evet panik atak 🙁 Bende de aynı korkular var karanlıktan,3 harflilerden korkarım psikolog doktorum da panik atak teşhisi koydu 🙁 ve ara ara gelip gidiyor bende de. Allah yardımcımız olsun sende bir psikolog git ilaç tedavisi zamanla biraz da olsa etki ediyor.

 48. Kerem 03/05/2017 #

  İlacı bıraktım bırakmaz olaydım. 5 ay öncesini mumla arıyorum. Uyku diye bişey kalmadı. İlacı tansiyon yapıyor diye bıraktım. Tansiyondan başka dertler başladı. Sağlık la ilgili herşeyi kafaya takma. En kötüsünü düşünme takıntısı….habire hastanelere gidesim var. Sorun biyolojik belkide doktorlar ilgili davranmıyor başından savıyor. Düşüncesi hakim…Şimdi yeniden ilaca başladık. 2 hafta oldu hala aynı . Ölüm korkusu göğüs ağrıları sol kol uyuşma . Aşırı endişe korku.namazda bile aynı. Hayat burnumdan geldi. Allah bu dert den muzdarip herkese yardım etsin. Çaresi. İlaç+terapi+dua+sosyal yaşam değişikliği ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik diye düşünüyorum. Geçmiş olsun sağlıklı günler diliyorum herkese….

 49. Cem 16/05/2017 #

  Merhaba arkadaslar. 33 yasindayim ve ben de malesef bu insani oldurmeyen fakat surunduren rahatsizlik ile 2,5 yildir savasiyorum. İlk panik atagimi yasadigimda henuz ne oldugunu bilmedigim icin kalp krizi geciriyorum sandim ve dusup bayilicakmis gibi hissettim. Tansiyonum dustu heralde dedim gecistirdim. Bu olaydan tam 3 ay sonra ayni olayi gece yasadim ve bu boyle olmayacak normal degil diyip herkesin yaptigi gibi hastaneye acil servise gittim. Durumu anlattim tansiyonuma baktilar normaldi EKG cektiler kalp kriziyle ilgili hic bir bulgu yok dediler ve emin olmak icin bir kez daha EKG cektiler sonuc yine ayni. Fakat nabiz atisim 118 ile 135 arasinda degiskenlik gostermis. Ertesi gun detayli kan tahlili yaptirdim (4 tup) kan degerlerimde hersey fazlasiyla normal hatta bazi degerler cok iyi cikti. Tiroid testi yaptirdim o da normal cikti. Tum bunlardan sonra z beni uzman psikiyatra yonlendirdiler. Doktorum bana ilk olarak ” Paxera 20 mg ” verdi fakat bu ilac beni daha da kotu yapti. Bir sonraki ay ilacimi degistirmesini soyledim ve bana “Redepra 30mg” verdi. İlac oyle bisey ki direk uyutuyo o yuzden gece yatarken ic dedi. Cok faydasini gordum gece uykum duzene girdi ve kesintisiz en az 11-12 uyuyorum, ancak bazen o lanet olasi atak arada bir beni yokluyor.
  Bas donmesi uyusukluk ellerin bacaklarin hatta vucudun tir tir titremesi soguk ter dokmeler mide bulantisi boyun kaslarinin kasilip kafayi titretmesi vs gibi olagan disi durumlari ben de yasiyorum.
  Nefes egzersizi ile kendimi sakinlestirmeye calisiyorum ama beynimi kontrol etmekte zorlaniyorum yani o bana hukmediyor bu yuzden de atagimin gecme suresi de uzun suruyor.
  Uzun lafin kisasi bu meret gercekten oldurmuyor ama surunduruyor ve ne zaman o atagin gelecegi hic bir zaman belli olmuyor.
  Size verebilecegim tek oneri atak sirasinda olabildiginizce sakin olmaya ve kotu seyler dusunmemeye calisin. Nefes egzersizi yaparken bir yandan da icinizden surekli ” gecicek, sadece atak bu, yenicem seni, kimsin lan sen 🙂 ” gibi seyler soyleyip tekrarlayin, zihninizi bir sekilde mesgul edip o anki panigi bir nebze olsun dusunmemeye calisin.
  Son olarak sunu belirtmek istiyorum : 2 yildir ilac tedavisi ve duzenli terapi goruyorum ama bu lanet panik bozukluktan kurtulmus degilim. İs beyinde bitiyor. Ne zaman beynimizi kontrol altina alip ona tamamen hukmedersek iste o zaman panik atak denen hayali canavari yenmis olacagiz, en azindan ben boyle dusunuyorum.
  Herkese gecmis olsun diyorum, ve mumkun oldugunca saglikli huzurlu mutlu olmanizi temenni ediyorum arkadaslar.

 50. Erhan 23/05/2017 #

  Sevgili arkadaslar. 2,5 yildir ben de panik bozukluk yani halk deyimiyle panik atak ile mucadele etmekteyim. Bu illeti yasayan herkes gibi ben de ilk basta kalp krizi geciriyorum sandim dusup bayilacak gibi olmustum ilk atak geldiginde sonra gecti. 3 ay sonra yine bir atak geldi ve bu sefer ki daha siddetliydi korktum ve direk acile gittim. Ekg cektiler kalpte sorun yok, detayli kan tahlili ve tiroid tahlili yaptirdim hersey normal. Ama ben kendi kendime surekli kuruntu yapmaya devam ediyordum istemeden de olsa. Cunku bana hicbiseyin yok diyorlardi. O halde neydi bu yasadigim durum ? Beyinden suphelendim norolojiye gittim detayli MR cektiler sapasaglamsin dediler. Son care olarak KBB ye gittim ic veya orta kulaktan spuhelendim belki Vertigo vardir diye. Onda da hic bir problem cikmadi. KBB uzmani benim Psikolog veya Psikiyatra gorunmemi onerdi bu durumumun psikolojik oldugundan suphesi yoktu. Ve uzman bir psikiyatrdan randevu aldim durumumu anlattim : Gogsumde birden bir yanma ve vucuduma yayilan bir sicak basmasi oluyor, kalbim deli gibi carpiyor , bas donmesi ve dengesizlik, gozlerde bazi anlarda kararma, bayilacakmis hissi, mide bulantisi, ellerimde bacaklarimda boynumda tum vucudumda kasilma ve titreme, soguk ter atma oluyor, bazen sanki zihnim bosalmis kim oldugumu tanimaya calisip kafayi yedigimi dusunuyorum der demez bana direk ilac yazdi bunu aksatmadan tam saatlerinde kullan bitince gel bakalim bi gelisme olucak mi dedi. 3 ay kullandim. Verdigi ilacin ismini veremiyorum ama o ilac beni daha beter agresif yapti ve istahimi kesti. İlac bitince doktordan ilaci degistirmesini istedim durumumu izah ederek. İlaci degistirdi ve bu kullandigim ilac (2 yildir kullaniyorum) asiri uyku veriyor ve korkudan uyuyamadim geceler artik sona erdi misil misil deliksiz en az 12 saat uyuyorum. Haa uyaninca geceden kalma gibi oluyorum bas agrisi ve mayhosluk 🙂 ama geceleri surekli kendi kendime yaptigim kuruntular yuzunden kendimi resmen panik atak yasamaya zorlayip sonra da korkudan sabaha kadar uyuyamadim o gunler geride kaldi.
  Sunu belirtmeliyim ki ilacla duzelmiyor diyen arkadaslar acaba ilac kullanmasaydi ne yapacaklardi merak ediyorum. Kendi bunyenize hangi ilac iyi gelirse onu duzenli kullandiginizda sizi sacma sapan dusuncelerden uzaklastiriyor bir nebze de olsa rahatlatip gevsetiyor sinirlerinizi.
  Psikolog veya psikiyatr, bunlara gitmekten cekinmeyin cunku emin olun ki gittiginiz doktorla 5-10 dakika bile konusup derdinizi anlattiginizda iciniz ferahliyor.Mumkun oldugunca konusarak terapi yapin doktorla. Faydasini goreceksiniz.
  İlac kullandigim halde ara ara panik atak yine yokluyor beni ozellikle gunduzleri ama artik carpinti yanma vs olmuyor. Biraz da olsun kendimi kontrol edebiliyorum ve duzenli nefes egzersizleriyle 5 dakikada atlatiyorum.
  Canimizi sikan strese sokan en ufak bisey bile bilinc altimiza yerlesiyor ve gunler sonra bize panik atak olarak geri donuyor.
  Cok konustum affedin ama son bir sozum olacak benim gibi bu illeti yasayan herkese; Panik Atak oldurmez emin olun sadece surundurur. Bayilmazsiniz kalbiniz durmaz bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Uykuya dalarken sanki boguluyomus nefes almayi unutmussunuz gibi bir anda deli gibi hefes alarak uyanma olayini takmayin kafaniza ben de yasiyodum ayni seyi. Ta ki doktoruma gidip bana o ilaci verene kadar. Cok sukur en azdindan geceleri sorunsuz uyuyorum.
  Herseke cok ama cok gecmis olsun

 51. Mustafa 11/06/2017 #

  Arkadaşlar kpss sınavına çalışıyorum 2014 stres kaygı falan derken midem ağrımaya başladı doktora gittim endiskopi çektirdik reflü çıktı bende geceleri İnternete yorumlara baktım günlerce sonra korkmaya başladım sabah kalkar kalkmaz hemen aklıma korku giriyor başlıyorum titremeye doktora gittim onlarca tahlil bir şey yok sabah kalkıyorum hemen korkuyorum şimdi ilaç kullanıyorum cipralex diye önce Allah sonra abu ilaç bazen oluyor ama kaygılanmamaya bakıyorum sadece beynin bizlere bir oyumu Allaha sığının birde pop müzik dinleyin çok iyi geliyor derin nefes alın ve 5 saniye sonra bırakın

 52. Nalan 19/06/2017 #

  Herkese merhabalar benim sıkıntılarım şu son 2 gündür uykuya geçmeden önce başladı yada sahur yaptıktan sonra zaten 2 senedir panik atak hastasıyım hemen heyecanlaniyorum en ufak sey de ve hergün çarpıntı oluyo neyse fazla uzatmıyım işte bu 2 günde nefes darlığı kaygı çarpıntı göğüs ağrısı gibi problemler yaşıyorum acaba bu panik atak mi anksiyete mi yoksa farklı birsey mi Teşekkürler.

  • Nalan 19/06/2017 #

   Birde Bu aralar streste yaşadım

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.