Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı, karakteristik panik atak belirtileridir.

Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma eşlik edebilir. Belirtiler oldukça yoğundur ve kişiyi bir acil servise götürecek kadar etkiler.

Panik atak belirtileri genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılır. Atak sırasında kişi kendini “ölecekmiş” gibi hisseder ve bunun korkusunu yaşar.

Çoğu insan hayatı boyunca 1-2 panik atak yaşayabilir ve atağa yol açan stresli durum ortadan kalktıktan sonra ataklar kesilir.

Eğer panik ataklar sıklaşırsa ve kaygı/korku periyotları uzarsa buna “panik bozukluk” adı verilmektedir ve panik bozukluk profesyonel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Nedir?

Panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak aniden, nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının nedeni o an için belirsiz olsa da aslında yaşamınızda meydana gelen stresli olaylar panik atağı tetikleyebilir.

Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansör kullanırken hatta bazen uyku sırasında panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygıyla birlikte fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kalp hızlı çarpmaya başlar, nefes alıp verme hızlanır, gözler kararabilir ve baş dönmesi görülebilir.

Tüm bu belirler, benzer bir şekilde kalp krizinin de belirtileri olduğu için panik atak yaşayanlar çoğunlukla “kalp krizi geçiriyormuş” gibi hissederler. Bu nedenle atak sırasında “artık ölüyorum” korkusu kişiyi sarar.

Panik ataklar genellikle 10 dakikadan az sürer ancak çarpıntı, baş dönmesi ve bazı diğer belirtilerin tamamen geçmesi daha uzun sürebilir.

Çoğu insan, iş veya özel hayatında stresin arttığı ve uzun sürdüğü zamanlarda panik atak yaşayabilir. Uzmanlar, hayat boyu 1-2 kez panik atak yaşamanın çok sıra dışı bir durum olmadığının altını çiziyorlar.

Fakat ataklar sık sık meydana geliyorsa, süreleri 10 dakikayı geçmeye başladıysa ve her iki atak arasında, bir sonraki atağın korkusu gündelik hayata engel olacak kadar arttıysa buna “panik bozukluk” denir.

Bir Bakışta Panik Atak Belirtileri

 • Kalp çarpıntısı, artan nabız
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
 • Titreme
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
 • Sıcak veya soğuk ter basması
 • Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
 • Kaçma isteği
Panik Atak Nedenleri

Uzmanlar, belirli oranlarda kaygı ve paniğin insan doğasında bulunduğunu ve bunların hayatta kalma içgüdüsüyle bağlantılığı olduğunu söylüyor. Ancak kaygı ve paniğin derecesi yükseldikçe düşünce zinciri bozuluyor ve korku süreklilik kazanarak kişinin hayatını kontrol altına alabiliyor.

Panik atağa neyin ve hangi durumların yol açtığı konusunda, tüm tıp dünyasının üzerinde uzlaştığı bir bilgi bulunmuyor.

Bazı insanlar biyolojik (genetik) olarak panik atağa yatkın olarak kabul edilmekte. Bazı uzmanlar ise, kişinin hayatında meydana gelen evlilik, çocuk sahibi olma, işini kaybetme, yeni işe başlama ve benzeri büyük değişimlerin panik atakları tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

Panik atağın nedeni olarak gösterilen bazı durumlar ve rahatsızlıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Beyin: Kaygıyla ilgili iletiler beynin “amigdala” adlı bölgesinde toplanır. Duygusal tepkilerin oluşmasında primer role sahip bu bölge, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur.

Bazı kişilerde beynin bu bölgesi daha aktiftir ve kişi herhangi bir tehlike altında olmasa dahi beynin geneline korku sinyalleri yayılabilir. Korku sinyalleri yayıldıktan sonra, vücut kendini korkuyu yaratan ve aslında var olmayan duruma karşı hazırlamak için “adrenalin” salgılamaya başlar.

Adrenalin seviyesi yükseldikçe kalp daha hızlı çalışır, terleme başlar, nefes alıp vermek zorlaşır. İşte bu değişimler panik atak belirtileridir.

Kalp Kapakçığı Sorunları: Kalp kapakçığının doğru olarak kapanmadığı “mitral kapak kayması” panik atak nedenleri arasındadır.

Hipertiroidzm: Tiroid bezlerinin aşırı çalışması ve dolayısıyla artan tiroid hormonu seviyesi panik atağı tetikleyebilir.

Hipoglisemi: Düşük kan şekeri panik atağa yol açabilecek rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir.

Uyarıcı Maddeler: Aşırı kahve tüketimi ve narkotik uyarıcıların kullanımı panik ataklara yol açabilir.

Panik Atak Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Evet, panik atak ciddiye alınması ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen panik ataklar bir süre sonra, aşırı kaygı nedeniyle tüm hayatınızı ele geçirerek sizi evden çıkamaz hale getirebilir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir veri mevcut değil, ancak ABD’de kalp krizi geçirdiğini sanan hastaların %25’i panik atak nedeniyle acil servislere gitmekteler.

Panik atak tedavi edilmediğinde açık alanlardan korkma, ölüm korkusu veya evden çıkma korkusu gibi fobiler gelişebilir.

Kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır, okul veya işte problemler yaşamaya başlar. Ataklar depresyonu tetikleyebilir, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı görülebilir.

Bu kadar büyük bir kaygıyı sürekli yaşamak yerine, doğru tedavi yöntemleri ile buna son vermek, en azından belirtilerin şiddetini azaltmak, sağlığınız ve yaşam kalitesini yükseltmek adına en doğrusu olacaktır.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Panik atak rahatsızlığınız varsa ve ataklar sırasında kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, bu ihtimali elemenin en iyi yolu kalp testi yaptırmaktır. Kalp sağlığınızın iyi durumda olduğunu öğrenmek, en azından bu konuda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kalp krizi ve panik/kaygı atağı arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir.

Panik atak nedeniyle yaşanan göğüs ağrısı kalp krizi ağrısından farklı olarak daha lokaldir ve “bıçak gibi ağrı” olarak tanımlanabilir. Kalp krizinin neden olduğu ağrılar ise göğüs geneline, karın bölgesine, kol, omuz ve sırta yayılabilir.

Kusma kalp krizinin sık görülen bir belirtisidir ancak panik atak sırasında yaygın olarak görülmez.Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisinde genellikle ilaç ve terapiler bir arada kullanılır. Tedavi sürecinde hedef, kişiyi fobilerinden olabildiğince arındırarak normal hayatına geri dönmesini kolaylaştırmak ve panik atakların neden olduğu kaygı ve çarpıntı gibi belirtileri hafifletmektir.

Terapiyle birlikte, doktorunuzun önereceği antidepresan, sakinleştirici ve serotonin seviyesini arttıran ilaçlar ile korkular büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Kullanılan ilaçlar kişinin sağlık durumuna ve ilaca verdiği tepkiye göre değişebilir.

Evde ve Hayatınızda Yapabileceğiniz Değişimler: Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; tüm diğer ruhsal problemler gibi panik atağın tedavisinde de tedavi sürecine bağlı kalmak kritik bir rol oynuyor.

Terapi ve ilaçların etkisini “hemen, yarın” görmeniz mümkün değil. Bunun için kendinizi zorlamanız gerekse dahi tedavi planına sağdık kalın. Profesyonel tedaviye evinizde ve hayatınızda yapacağınız basit ayarlamalarla destek olabilirsiniz.

1) Kahve (ve diğer kafeinli içecekler) ve alkol tüketmeyin. Hem alkol hem de kafeinin kaygıyı arttırdığı ve panik atağı tetiklediği bilinmektedir.

2) Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Gündelik hayatta farkında olmadan stres seviyemiz artıyor ve stresin artması panik ataklar için iyi bir haber değil. Stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek aktivitelere katılın.

Düzenli egzersiz iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra yoga, nefes egzersizleri gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayacak bir aktivite bulmanız.

3) Uykunuzu düzenleyin. Düzensiz uyku stresi arttırabilir ve panik atak riskini yükseltebilir. Düzenli bir uyku için yatmadan en az 2 saat önce bir şey yiyip içmeyi kesin.

Sigara içiyorsanız (bırakmanız daha iyi olur gerçi) yatmadan en az 1 saat önce son sigaranızı söndürün.

Yattığınız ortamın karanlık olmasına ve çok sıcak olmamasına dikkat edin. Tatil günleri dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Uyuduğunuz ortamda televizyon seyretmeyin.

Panik Atak Sırasında Neler Yapılabilir?

Panik atağın şiddetini hafifletmek için bazı teknikleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar atak sırasında en önemli olanın “nefes alıp vermeye yoğunlaşmak” olduğunun altını çiziyor.

Nefesinize odaklanın ve vücuda daha fazla oksijen girmesi için mümkün olduğunca derin nefes almaya çalışın. Derin nefes aldıktan sonra nefesinizi 2-3 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Bunu 4 saniye nefes alma, 2-3 saniye tutma ve yavaş yavaş bırakma olarak tekrar edin.

Kaygının arttığını hissettiğiniz anlarda zihninizi dağıtacak bir yol bulun. Örneğin tüm dikkatinizle 100’den geriye doğru sayın veya tüm illeri plaka numaralarıyla saymaya çalışın.

Kaygının hafiflediğini hissedene kadar bu tip dikkati başka noktaya çeken düşüncelerle zihninizi meşgul edin.

Kötü düşünceleri durdurma ve değiştirme tekniğini deneyebilirsiniz. “Uçak düşecek, yangın çıkacak, kalabalığın altında ezileceğim” gibi olumsuz düşünceleri fark ettiğiniz anda bunları size mutluluk veren (bir başarınız, tatilde yaptıklarınız, kendinizi iyi hissettiğiniz bir an gibi) düşüncelerle değiştirin.

Kaygıdan kurtulmaya çalışsanız bile “kaygının fakında olun”. Kaygının arttığı anlarda gerçekten tehlikede olup olmadığınızı, bu duyguların gerçek bir tehlikeye işaret edip etmediğini düşünün.

Duygularınızı ve sizi bu duygulara ne gibi durumların sürüklediğini bir kağıda yazmak onları net olarak görebilmek adına faydalı olacaktır.

Galeri
Kaynaklar


, , ,

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? İçin 145 Yorum Yapılmış

 1. Haycer 09/04/2014 #

  Yararlı bilgiler tabi ki birazda olsa gerçekleri duyunca korkum azalıyor. Bilinçlendikçe korkumda azalıyor, teşekkürler.

  • büşra 12/09/2014 #

   Uyursam uyanamayacağımdan korkuyorum her gece yatağa uzandığım gibi sol kolum uyuşuyor göğsüm daralıyor nefesim kesiliyor. Sanki şuan bile öyleyim tüm belirtiler bende de var kaygılı bir insanım. Tüm yorumları okudum herkes kafanızı meşgul edin diyor bende şuan onu deniyorum ben 12. sınıfa gidiyorum bu kaygının ve stresinin bundan kaynaklanabildiğini aklıma getiriyorum. Herkese geçmiş olsun.

   • muratca 19/02/2015 #

    Allah size şifa versin Kübra hanım hayatımda ilk defa bende bu gün yaşadım ne berbat bir şeymiş. Allah hepinize aklınıza duruluk şifa versin.

  • serkan 22/02/2015 #

   Merhaba arkadaşlar, 9 sene önce geçirdiğim panik atak hastalığını dün yine yüksek derece de yine yaşadım. 9 sene önce bir yerim uyuşur o sebeple öleceğimi zannerdim ve heyecanlanır bütün organlarım hareket ederdi. İlaç tedavisine başladım fakat 2 hafta sonra bıraktım. Çünkü öğrendim ki ilaçlı bir tedavi ile bu hastalığı yenemiyorsun. Araştırdım ve nedenlerini öğrendim ve nedenlerle karşılaşınca üzerine gitmeye başladım ki mutlu olduğum şeyleri yapmaya başladım çünkü panik atağın en büyük sebebi beyindeki mutluluk salgısının azlığından kaynaklanır. Dün ise delireceğimi düşünerek panik atak geçirdim, bu da bir panik atak belirtisidir ve şu anda bunları yazarken bile delireceğimi düşünüyorum ve arada heyecanlanıyorum ama biliyorum ki bedensel hiç bir şeyim yok tamamen ruhsal bir düşünce. Yine atlatacağım bunu da biliyorum, biliyorum ki yine beynimde ki mutluluk salgısın da azlık var, şimdi onu arttırmak için beni mutlu eden şeylere daha çok yöneleceğim ve bu hastalığı yine yeneceğim. Çünkü ben bu hastalıktan daha güçlüyüm bunu ben biliyorum ve onun bana bunu yapmasına izin vermeyeceğim. Her şey insanın beyninde başlıyor orda son buluyor. Allah herkese şifalar versin. Unutmayın korkularınızın üzerine gidin ve korkularınıza sizin daha güçlü olduğunu hissettirin. Sizi mutlu eden her şeyi yapın.

   • Burcu Solmaz 07/03/2015 #

    İlaçları bırakmakla hata etmişsin hepiniz şanslısınız çünkü hastalığınızın ne olduğunu biliyorsunuz. Ben o yıllarda her şeyden habersiz bana ne oluyor diyordum kimseye söyleyemiyordum. Söylersem sanki gerçek olacak gibi geliyordu. Aradan 15 sene geçti panik bozukluğum 4 sene sürdü simdi sadece atak geçirmiyorum ruh halim hep kaygı endişe korku vs. o yıllarda ne olduğunu bilsem hemen doktora gitmez miydim? İlaçlar öyle ise yarıyor öyle ise yarıyor ki mükemmel hissediyorsunuz benden sizlere tavsiye doktorun öngördüğü şekilde ilaçlarınızı muntazam kullanın. Şanslısınız diyorum ya ben ne olduğunu bilmeden 4 sene panik ataklı bir hayat yaşadım. Keşke bende sizin kadar şanslı olsaydım. Neyse ki simdi atak geçirmiyorum ama diyorum ya hala kaygılarım aşırı ve günlük hayatimi çok etkiliyor evliliğimi çocuğuma davranışlarımı etkiliyor ve her tartışmada onu çok sevdiğim aptal kocam bana deli diyor ve çevremdeki kendini bilmez cahiller Allah ayni şeyi onlara yasatmadıkça bizi anlamaları imkansız.

    • Tolgahan 29/07/2015 #

     Burcu hanım öncelikle çok geçmiş olsun haklısınız sizin çektiğiniz o ızdırap dolu duyguları kimse anlayamaz arkadaşlar ben bir teknik daha söyleyeceğim size bende de ara ara bu duygu çok yoğun olarak oldu burcu hanım gibi bende anlamadım ilk başta çıldırdım çıldırıyorum gibi öldüm ölüyorum derken kendimi soğuk suyun altına veya sıcak suyun altına attım 1 dk gibi sürede kendime geldim kesin denenmiş bir şeydir nefes almak vermekle uğraşmayın bence nefes alıyorum alamıyorum düşüncesi sizi o hale getiriyor onun yerine başka bir şeyleri düşünün bu çok önemli duşa da girdiğinizde anında geçecektir. Saygılarımla.

 2. panikci 04/05/2014 #

  Çok kötüyüm ne olur yardım edin bir sure ilaç kullandım. 6 ay filan kullandım fakat sonra iyi olduğumu hissedip bıraktım ilk zamanlar yoksunluğunu hissettim zor günler geçirdim ama zamanla ilaç kullanmadan yasamaya alıştım. Üç aydır ilaç kullanmıyorum ataklar çok sik olmasa da yine oluyor. Fakat artık çarpıntı olmuyor önceden olsa kalbim yerinden çıkacakmış gibi hızlı atardı ama artık olmuyor şimdi daha kotu içime kasvet çöküyor ya ben ya da sevdiğim biri ölecekmiş gibi hissediyorum resmen boğuluyorum göğsüm ağrıyor nefes alamıyorum kim bilir belki de kriz geçiriyorum of bilmiyorum biri bana yardım etsin yemin ederim kafayı yiyeceğim.

  • ilkay 31/05/2014 #

   Merhaba ben İlkay insanlar ne der diye yasadığın sıkıntı belki de seni bu hale getirmiştir bu hayat sana ait kimsenin hislerine müdahale etmesine izin verme derim (ne üstüme vazifeyse) çünkü insanlar ne derse desin sen bunu yaşıyorsun ve bir şekilde dışa vurmak durumundasın tepki alabilir ve aldığın tepkilerden kimin dostun olduğunu anlayabilirsin dost senin derdini kendi derdi gibi gören senin için caba sarf eden kişidir acı insanı öldürmez güçlendirir hayat mutlu olmak içindir seni mutsuz eden şeylerden uzak durmalısın saygılar.

  • ufuk 16/06/2014 #

   Arkadaş lar ben 2 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum. Panik atak yalnızca o anı yaşamak değil. Beraberinde getirdiği anksiyete bozukluğu var. Buna beklenti anksiyetesi diyorlar. Önemli olan doz ayarını iyi yapmak. İniş çıkışlar oluyor hastalıkta farkındalık önemli. Tamamen geçmeyebiliyor hastalık. Tetikleyen faktörler var en önemlisi stres çalışma şartları ailenin yaklaşımı. Kişilik çok önemli. Mesela örnek ben im iradem zayıf genelde iyi niyetli insanları buluyor bu tur hastalıklar. Örneğin arkadaş im ilaç kullanmadan yendi hastalığı. Bu arada ilaçlarda pek masum değil. Yan etkileri oluyor ama zamanla geçiyor yapmak gereken uyku düzeni en az 8 saat olmalı alkol kısıtlanmalı sigara azaltılmalı. Zevk aldığınız islerle uğraşmalı örneğin balık tutmak düzenli yürüyüş yapmak hiçbir şey yapamıyorsak gidip denize taş atin seyredin. Hastalığı üstünde tutarsanız tekrarlıyor ve depresyon başlıyor. Saygılarımla ufuk ben.

   • Burcu Solmaz 07/03/2015 #

    Hiç korkmayın ben 15 yıl önce panik atak hastasıydım şimdi ataklar geçirmiyorum. Ama devamlı kaygılı endişeli bir ruh halim var. Panik atak olduğumu bile bilmiyordum ben o yıllarda. Bana ne oluyor diyordum. Çok korkuyordum ama inancımı hiç kaybetmedim ve düzeldim Allah düşmanımın başına vermesin. Düzeldim atak geçirmiyorum ama iyi de değilim. Hala aşırı kaygı bozukluğum hayatımı cehenneme çevirmeye devam ediyor bununla yasamaya alışmak durumundayım devamlı hap hap nereye kadar ben sadece kaygılarım. Çığrından çıkınca ilaç alıyorum ve çok iyi geliyor. Devamlı ilaç kullanmak beni iyileştirebilir ama başka yan etkileri de var bu ilaçların ben aşırı kilo aldığım için bıraktım. Çok zor bu kaygıyla basa çıkmak bir kaygım bitiyor diğeri başlıyor sonra diğeri sonra diğeri bazen hiç kalmıyor ama bu çok kısa sürüyor sonra yine başlıyor ana sebep ne biliyor musunuz mutsuzluk sevgisizlik.

    • Özgür harun yalçın 17/03/2015 #

     Burcu hanım bendede 3 senedir var kapalı alanlarda kalamıyorum birde sizinki gibi kimseye söyleyemiyorum korkuyorum ilaçta biraz kullandım anti depresan olmadı bana tavsiye edeceğiniz bir şey var mı?

  • gleich 20/08/2014 #

   Merhaba arkadaşım öncelikle geçmiş olsun diyorum. Bende bir panik atak hastasıyım ve seni çok iyi anlıyorum. Ben nöbet sürelerini baya bir kısalttım ve günde olan ataklarım haftada ya da ayda bir olmaya başladı ve kısa surede atlatıyorum. Ne yaptım sigara, kahve ve koladan uzak duruyorum. Çünkü tetikliyor. Kendimi güvende hissetmek için tüm olasılıklara karşı planlar geliştirdim. Erken uyumak ve erken kalkmak vücut direncini arttırdığı gibi panik atakla direnmeye çok iyi geliyor. Denemeni tavsiye ederim. Ayrıca psikoloğa gittim. Ama doktorum bana bu hastalığı atlatmanın en iyi yolunun hastalığı kabullenme ve atakları yaşayarak kendini alıştırma olduğunu söyledi. Geçmiş olsun.

  • sezgin maraşlı 21/08/2014 #

   Canım bak sana bir şey diyeyim senin hiç bir şeyin yoktur bol bol yürü açık havada yürü ilaçlarını geri almaya devam et bak sana yaramış gerekirse bir yıl içersin ama kendi başına karar verme yardım alabilsin. Evde sürekli kalma gezmeyi dene biliyorum aynı şeyleri bende yaşadım sana çok inanıyorum lütfen sen iyisin ama bence sürekli yürü alabildiğine koş hiç durma ne iş yaptığını bilmiyorum ama bak buradan ders al.

  • Svl 23/07/2015 #

   Arkadaşım ilaçlarını kendi kafana göre bırakma. Ruhsal hastalıklarda beynin kimyası da değişiyor ve ilaçlar bunları tamamlıyor. İlacın etkisiyle ben de aynı şeyi yapmıştım. Ama 15 gün kadar sonra panik gene etkilemeye başladı. Önce yavaş yavaş daha sonra daha etkili oldu. İlacın vücuttaki seviyesi azaldıkça tam iyileşmemişsen böyle oluyor.
   Bir de nefes tekniğini kullanın. Doktorum beyin vücuda yanlış sinyal gönderiyor biz de dışarıdan nefesle her şey yolunda deyip vücudu yavaşlatıyoruz ve adrenalin seviyesini düşürüyor demişti. Gerçekten çok işe yarıyor. Hatta hastalık geçtikten sonra bile sınırlı ya da gergin hissettiğim durumlarda bile kullanıyorum ben.
   Eğer bunun panik atak olduğunu anlayabiliyorum ve çeşitli tekniklerle giderebiliyorsanız iyi ama kontrolü kaybediyorsanız bence doktor yardımı alın.

 3. ali 07/05/2014 #

  Sayın arkadaşlar bende bir panik atak mağduru olarak konuşuyorum genellikle ergen yaslarında başlayan bu hastalık yukarda yazılanların çoğu bende vardı. Sadece bende olduğunu zannettiğim bu hastalık aklımda düşünmediğim bırakmadı çoğunlukla bayanlarda görülüyor kendimi evden dışarı çıkarmazdım. O kadar korkardım ki bildiğim sokaklarda gezerken sanki sokağın sonu başka bir sokağa bilmediğim bir yere çıkacakmışım korkusu vardı. Bilmediğim yerleri bırakın bildiğim yerlerden gezmekten korkardım ve insanlara kendimi anlatmaktan da korkardım. Çünkü sadece bende olduğunu sandığım bu hastalık sanki insanlar bana deli gözüyle bakarlar korkusu ile söyleyemezdim. Delirdiğimi zannederdim. Şunu da söyleyeyim şöyle ki tedavi gerekli çünkü kendine özgüvenin hiç olmuyor bu hastalıkla her şeyden korkuyorsun küçük bir çocuktan bile.

  • mustafa 18/10/2014 #

   ali kardeş bende bu hastalığın olduğunu bugün fark ettim ve çok üzüldüm bana söylemişlerdi fakat ben inanmamıştım google’ye yazdım panik atak diye baktım hepsi bende varmış ne yazık ki. Sivil polisler onumuzu kesti bizi kenara çektiler üzerinizde kesici alet var mı diye sordular. üzerimizde yoktu bir şey ama sanki üzerimizde kılıç varmış gibi korktum kalbim çıkacak gibi oldu resmen ya. polisin korktuğumu hissetmemesi için uğraştım bir yandan da panik iyice arttı artık bıraksalar da gitsek diye düşünmeye başladım korktuğumu hissedip suçlu olduğumuzu düşünmemeleri için uğraştım bir yandan da çok kotu ya bu hastalıkla uğrasan bütün kardeşlerimin Allah yardımcısı olsun çok zor gerçekten.

 4. Serhat 22/05/2014 #

  Çok sağ olun biraz olsun içimdeki korkuyu azalttı, sürekli oluyordu, sanki uyuşturucu kullanmışım gibi bir his geliyordu kafam dönüyordu. Bu gün okulda göğsüme büyük bir ağrı saptandı, babamda kalp krizi geçirdiği için ondaki belirtileri düşündüm, birden kafamda gerçek dışı bir görüntü boyutu gördüm, bu seferki biraz daha fazlaydı. Kendi sesimi duymaz oldum. Kalp krizi geçirdiğimi sanarak hemen hocaya ambulansı aramasını söyledim. Kalbim deli gibi çarpıyordu, göğüs kafesimin ağrısı yetmezmiş gibi oda vuruyordu. Anatomi hocasının yanına götürdüler. Her tarafım uyuştu. Hoca tansiyonumu ölçtü, panik atak olduğunu söyledi. İçimi rahatlatmak için nabzımı ve kalp atışımı dinletti. Normaldi. Beni dışarı çıkartıp biraz hava aldırdı. Bir iki ders uyudum. Okuldan çıkarken bir daha panik atak yaşadım. Hemen farklı şeyler düşündüm. Geçti. Ev yolunda bir kez daha yaşadım farklı şeyler düşündüm geçti. Ancak göğüs ağrım dinmedi. Hâlâ ağrıyor. Size çok teşekkür ederim. Yorum yapan arkadaşlarda beni biraz olsun rahatlattı. Deli olmadığımı ve kalp krizi geçirmediğimi öğrendim. Tekrar tekrar teşekkür ederim

  • sezgin maraşlı 21/08/2014 #

   Serhat bey geçen akşam bende her tarafım uyuştu bende kalp krizi felç beyin kanaması geçiyorum sandım ve beni de ambulansla hastaneye yetişirdiler ama hiç birisi değilmiş ben panik atak geçirmişim ama biraz daha iyiyim.

 5. mert 25/05/2014 #

  Arkadaşlar korkulacak bir şey yok inanın ki. İnsanoğlu her şeyin üstesinden gelir. Yaşadığım atakların çok kötü olduğunu söyleyebilirim. Ama hastalığımın bu olduğunu bilmediğim için. Doktora gitmedim, ilaç kullanmadım. Sadece belirtilerimi alt alta koyduğumda panik atağı işaret etti bulunduğum durum. Ama şimdi hiçbir sıkıntım yok. Tavsiyem şu olabilir. Tamamen psikolojik. Ara sıra kalbinizi dinleyin. Hızlı attığını göreceksiniz. Nefesinizi uzun süre tutmaya çalışın. Panik ataklar geçireceksiniz doğal alarak. Ama bir süre sonra bir şey olmadığını anlayacaksınız ki beyin bu durumun kötü bir şey olmadığını yanlış alarmlar olduğunu anlayacak çünkü kalbimiz daima atıyor kalbin durma gibi bir ihtimali yok istem dışı çalışıyor gece gündüz rahat olun :) Daha sonrada artık kendinizi dinlemeyi bırakın ortaya çıktığını hissetseniz bile umursamayın kendine kendine sizi terk edecek bu rahatsızlık. Ama kendim için konuşuyorum tabi ki. Bir danışmandan destek almak daima faydalıdır. Sağlıcakla kalın.

 6. tevekkül 26/05/2014 #

  Arkadaşlar bende de panik atak başlangıcı olduğundan şüpheleniyorum. Fakat hiç doktora gitmedim kendim kolayca yenebiliyorum çok şükür benim uyguladıklarımı sizin de uygulamanızı tavsiye ederim. Korkularınızın üzerine gidin. Mesela ben sevdiklerimin öleceğinden korkuyordum kalbim çok hızlı atıyordu elim çok terliyor su içinde kalıyordu. Çok kaygılanıyordum kendi kendime her şeyin sahibinin Allah olduğunu söyledim. Veren de o alacak olan da Allah istemeden bir dalın dahi kıpırdamayacağını hatırladım. Her şey ve her şerde bir hayır olduğunu düşündüm. Ben duamı ederim gerisini de Allaha bırakırım dedim o saniye her şey bitti tüm korkularım geçti arkadaşlar bol bol dua edin ve tevekkül edin Allaha güvenin tüm psikolojik hastalıkların altında tevekkül ve dua eksikliği yatıyor. Allah hepimize acil şifa versin Allaha emanet olun.

 7. tevekkül 26/05/2014 #

  Bu arada panikçi kardeşim korkularının üzerine git bol dua et benim düşündüklerimi düşün Allah izin vermediği sürece sevdiklerine hiç bir şey olmaz olmaması için Allaha dua et ömürlerinin uzun olmasını iste ve gerisini düşünme rahat ol kardeşim. Hayat bir oyundan ibarettir kalbinin sıkıştığına değmez. Allaha emanet ol.

 8. Cardon 30/05/2014 #

  Esansiyel tremorum yetmiyormuş gibi birde panik atak çıktı başıma. Lanet bir hastalıktır. Kesinlikle gözardı etmeyin.

 9. ozlem 30/05/2014 #

  Aynen bende öyleyim bide 26 haftalık hamileyim her dakika nefes alamamak mısın gibi korkuyorum gece kalkıyorum boğularak yasamaktan zevk almıyorum bende tedavi yarım bıraktım Manisa da görüyorum psikiyatri dalında çok güzel doktor ama şimdi görmem de ne yapcam bilmiyorum.

 10. murat aykut 02/06/2014 #

  Bende geçiriyorum fakat ilaç almıyorum galiba başlangıç ama çok kötü bir şey ve ben Allahıma dua ediyorum. Zor bir hastalık arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun ben kafayı yiyecektim ve bazen yokluyor ama gülmeye çalışıyorum ve gelmesin diye dua ediyorum inşallah geçer diye bekliyorum. bazen kafam yok gibi uyuşuyor tek sorun bu kaldı terliyorum bazen fakat kalp çarpıntım kalmadı şükür gelir gibi oluyor kurtulmak istiyorum.

 11. hüseyin 03/06/2014 #

  Arkadaşlar aynısı bende var çok kotu bir hastalık takmayın kafaya panik atak sırasında dikkatinizi dağıtacak bir şeyler yapın telefonla oyun oynayın olumlu düşünün yalnız kalmamaya çalışın yalnız kaldığınızda kafanıza daha çok takılır bende hala var ama yavaş yavaş azalıyor psikolojik bir hastalıktır büyütecek bir şey değil kafaya takmayın hayatı yasamaya bakın :)

  • meryem 14/06/2014 #

   Merhaba ben bundan 13 sene önce anksiyeti depresyon geçirdim onunla beraber panik atak 3 sene ilaç kullandım geçti yada ben duymamaya başladım simdi ise 1 senedir daha yoğun şekilde yaşıyorum gücüm yok gibi birazda kilo alışımdan daha şiddetli kendimi bir turlu frenleyemiyorum sanki bütün hastalıklar bende endişesi kalp krizi geçirecekmişim gibi nefesim yetmiyor gibi hiç geçmiyor sürekli yaşıyorum uykuya dalamıyorum sanki dalarsam ölücem ne yapacağım bilmiyorum fikri olan yazsın lütfen.

   • gülşah 25/06/2014 #

    Bende de yatarsam ya da uyursam uyanamam korkusu var bu hastalık 8 senedir bende kademe kademe yasadım a dan z ye her şeyi yaşadım. Resmen ölüyorum sanıyordum. Saatlere bakardım nabzıma bakardım ama panik ataktan ölünmüyor ama süründürüyor ve kronikleşiyor. Ömür boyunca bu kaygılarla yasamak zorunda kalacağız denemediğim hap kalmadı her şeyi yendim ama ölüm korkusunu yenemedim. Ve son 2 gündür basım felaket dönüyor havlardan mı ne anlamadım gecen sene eeg ye girdim temiz çıktı aciller boşa kendi ilacımız kendimiziz.

 12. mustafa 04/06/2014 #

  Değerli arkadaşlar öncelikle sunu belirteyim ben bu hastalığı 1 yıl boyunca çektim tipik belirtileri herkeste olduğu gibi kalp çarpıntısı, uyuşukluk, kendini hissetmeme, ölecekmişsin hissi kendine hakim olamama vs. Psikiyatriye gittim panik atak dedi doktor ilaç verdi altı ay kullan kontrole gel dedi ama hiçbirini kullanmadım sadece sunu diyeyim kesinlikle ve kesinlikle kahve tüketmeyin silin hayatınızdan ve bir ikincisi kola ben ne zaman bunları içersem başlıyor içmediğim zamanlar hiçbir şekilde bu durumları yasamıyorum. Son olaraktan gece yemek yemeyin ve yerken çiğneyerek yavaş yiyin bakin göreceksiniz bu hastalıktan allahın izniyle kurtulacaksınız.

 13. cihat 04/06/2014 #

  Ben ileri derece de panik bozukluk yasadım (atak durumunun ilerlemiş hali) çok büyük sıkıntı basardı üstüme bir günde 6 7 kez acile gidip sakinleştirdim kendimi genellikle beni etkileyen büyük stres sıcak ve kalabalık ortamlar tetikliyor. İlaç tedavisi gördüm doktorumdan Allah razı olsun 1 ayda iyileştim fakat sonra yine tekrarladı bu aralar yine atak tutmakta su an bu yazıyı bile yazarken atak üzerimde ama umursamıyorum ve demek istiyorum ki aklinizi başka yerlere meşgul edin benim gibi atak geçiriyorum ama buraya yorum yazıyorum :) unutmayın ölümle bir alakası yok olum de allahin takdiri sadece bu rahatsızlığa karşı gülümseyin gülün herkese geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.

 14. Suleman ozkan 06/06/2014 #

  Özellikle asansörde bozulduğunda 1 dakikadan fazla kalmam mümkün olmuyor çarpıntı, nefes darlığı, hiper tansiyon damarlarda 2 sitent var yani söyleyeceğim bunlar aydınlatırsanız sevinirim.

  • nurcin 22/01/2015 #

   Merhaba bende de stent takılı kalp damarımda ve panik atak oldum.

 15. panikci 18/06/2014 #

  yok yok yok aylardır hala ayni haldeyim. Kalp doktorun belki onuncu gidişim. Göğsüm ağrıyor derin nefes alamıyorum sevdiklerime ulaşamadığımda hala bir korku ve endişe yaşıyorum. En ufak bir yerim ağrıyınca hemen panikleyip kalp kriz geçirdiğimi sanıyorum ve bütün belirtileri yaşıyorum. Zaten isim gücüm nette kalp krizi belirtileri okumak olmuş. Ben bu hastalığı asamıyorum :( 6 ay kullandığım ilaç iyi gelmişti bırakmasaydım keşke. Ama yan etkileri fazlaydı daha kötü oluyordum. Artık iğne yemekten delik deşik oldum. Allah yardımcımız olsun :(

  • azad 10/06/2015 #

   Mrh kardeş bende 4 senedir panik yaşıyorum genellikle de kış ve ilkbahar aylarında sık oluyor. Bir hastalığımın olduğunu düşünüp bir yerim ağrıdığında panikleyip kotu oluyorum. Vücudumun bir yeri ağrıdığında hemen google da ne için ağrıdığını bulmaya çalışıp panik oluyorum. Hastalığımın ruhsal olduğunu kabullenebilsem iyileşebilirim ama kabullenemiyorum. İran’dan hepinize selam ve acil şifalar diliyorum.

 16. reyhan 28/06/2014 #

  Selam arkadaşlar bende 2 aydır bu hastalıkla savaşıyorum. Benim ölüm korkum yok sadece baş dönmesinden çok korkuyorum ne zaman başım dönse atak geçiriyorum ne yapsam yenemiyorum bu hastalığı. Allah herkese acil şifa versin inşallah.

  • aysun uzun 20/10/2014 #

   Aynen reyhan hanım kendimi kontrol edemiyorum birde çok unutkanım halsizliğim çok fazla sizin de öyle mi?

 17. dogan 06/07/2014 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bende 10 yıldır var bir arkadaşım da vardı o anlatmıştı yasadıklarını ve bende vücudumu dinlemeye başladım her gece ve hayatımda hiç alkol almamıştım. Bir gece alkol aldım tetikledi. Bu hastalıkla baş etmenin yolu sosyalleşmek. Kesinlikle bir şeylerle uğraşmak sevmediğin hiçbir şeyi yapmayacaksın. Ve de bu hastalıkta inadına üstüne gideceksin korkar geri çekilirsen daha çok atak oluyor herkese geçmiş olsun.

  • sibel 06/02/2015 #

   Arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun. Öncelikle kimse geçmiyor demesin insanlar zaten korkak birde böyle yazılar okuyunca daha çok korkuyorum geçmez diye. Ama kesinlikle güçlü olun kabul edin bu hastalığı. Evet, çok zor biliyorum ama bende 4 sene önce olmuştu 1 ay ilaç kullandım geçti ve ben kendim salak gibi bıraktım kafama göre 5 gündür acillerdeyim. psikoloğa gittim ilaç verdi 4 gündür ilaç kullanıyorum kendimi zor tutuyorum doktora tekrar gitmemek için. Sürekli ya delirirsem ya ilaçlar fayda etmezse diye düşünüyorum ama geçecek. Daha önce de aynı şeyi yaşadım bir sabah uyandım yok gitmişti keza 2 arkadaşımda oldu. 3 ay önce ikisi de ilaç kullanmadan atlattı hem de geçecek diye sabırla bekliyorum uyumuyorum. her gün 2 de yatıp 4 te kalkıyorum 6 da işe hazırlanıyorum şimdi arkadaşlar vücudun ilaca alışması 1 hafta falan sürüyor galiba bende sabırla bekliyorum. Panik atak yetmezmiş gibi ilk haftada ilaçların yan etkisi de daha çok oluyor daha kötü oluyorum ama allahın izniyle geçecek biliyorum umut ediyorum hepiniz için dua ediyorum.

 18. Harun 06/07/2014 #

  Merhaba arkadaşlar panik atağın belirtilerini hepsini yaşadım ve hala yaşıyorum. 7 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum gitmediğim doktor içmediğim ilaç kalmadı. 3 yıldır üç hap kullandım sürekli son bir aydır bu ilaçları bıraktırdı doktor başka ilaçlara geçti yan etkileri mide bulantısı yaptı. Hiç mutlu olamıyorum sürekli çöküntü halindeyim yoğun uyuşmalar oluyor tüm vücudumda kolların bacaklarım hissetmiyorum bayılacak gibiyim. Tüm hastalıkları kendimde var sanki okuduğum her şeyi kendime endeksliyorum. Sürekli tuvaletim geliyor bir aydır ne konuşasım var ne gülüyorum ömrümü yedi bu hastalık tavsiyesi olan varsa yazsın lütfen çok kötüyüm.

  • taner 28/07/2014 #

   Merhaba arkadaşlar 21 yasındayım panik atak bende askerde birden başladı psikiyatriye gittim ilaç verdi kullandım fayda etmedi sonra ruh ve sinir hastalıklarına gittim başka bir ilaç verdi baş dönmesi korkum geçti ama ayaklarımda ve vücudumda halsizlik ve titreme oluyor. Sürekli huzursuzum halsizim hiç bir iş yapmak istemiyorum kendimi sürekli güçsüz hissediyorum. acaba panik atak mı başka bir hastalık mı var yardımcı olun lütfen.

 19. Bay X 10/07/2014 #

  Merhaba Arkadaşlar, Ben de panik atak mağduru bir bireyim. Bundan 5 sene evvel bir beyin kanaması geçirdim ondan sonra hayata dönüş evresinde bu illet ruhsal bozuklukla tanıştım. Beyin kanamasından sonra hücrelerimin tahrip olduğuna, damarlarda tıkanıklar olduğuna dayandırdığım bir ton korkuyla bedenimi aldatıyordum. Herhangi bir avm’nin içinde dolaşamayacak kadar kötüydü durumum. Baş dönmesi ve sanki ortama farklı bir boyuttan bakıyormuş hissi kesinlikle sosyal açıdan beni kötü yönde etkiliyordu. En ufak baş dönmesi ya da nefes darlığını herhangi bir hastalığa yorup fenalaşıyordum. Kız arkadaşıma yansıttığım bu durum ilişkimizi dahi etkilemişti. Bir psikiyatri ye gittim bana bir ilaç verdi yaklaşık 6 ay kullandım zihnimi bulandıran ayrıca gün içerisinde çeşitli yan etkilerle kendini hissettiren bir ilaçtı. Daha sonra ilacı azaltarak bıraktım bir süre yoksunluk dönemi yaşadım.

  En nihayetinde başka şeylerle meşgul oldukça kendini unutturan bu ruhsal bozukluk yaklaşık 2 yıl kendini hiç göstermedi. Ama geçenlerde olduğum kasık fıtığı ameliyatı esnasında aldığım narkoz ruhsal bozukluğumu tetikledi ve yine aynı duruma geldim. Sadece korkularımızla yüzleşmemiz gerekiyor arkadaşlar sadece korkuya savaş açıp her şeyi oluruna bırakmayı deneyin bu en hızlı iyileşme yöntemi emin olun. Şuan panik atak yaşamaktayım ama geçeceğini ve düzeleceğimi adım gibi biliyorum. Ve panik atak saatlerce günlerce aralıksız zihninize etki edebilir yine de geçeceğine emin olun.

 20. enes 13/07/2014 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun benim annem bu panikatağı yaşıyor. Annem bu durumla uykudayken yaşıyor. Kalp çarpıntısı falan gidip balkonda hava filan alıyor ve doktora gitmekten de korkuyor. Nasıl geçer bu has talik yardımcı olur musunuz?

 21. ali 21/07/2014 #

  Selam arkadaşlar hepinize geçmiş olsun bende aynı dertten mustarip bir bireyim. Panik atak nedir bilmezdim sadece ismini duymuştum. Ölüm korkusu nefes alamama acil hastaneye gitme isteği terleme uyuşma kalp çarpıntısı acile gidip temiz sonuç almalar. Şu an buradaki yazılanları okuyarak rahatladığımı ifade etmek sterim. Savaşın bu hastalıkla sizden güçlü değil sakın unutmayın.

 22. Sansar 23/07/2014 #

  Merhabalar. Panik sıkıntılarını bende çok yaşıyorum elim tüm gün göğsümde sürekli lanet bir endişeli bekleyiş halindeyim. Ama şuna dikkat ettim ki korkularınızdan kaçmak yerine onlarla yüzleşin, örneğin hızlı giden bir araba içinde iken sürekli yavaş olmasını istiyorsunuz sanki her han bir felaket yasayacakmışsınız gibi vs. Aksine bunlardan kaçmak yerine zevk almayı deneyin, kendinizi hobi vs edinin veya kötü hissettiğinizde sevdiğiniz birini arayıp onunla konuşun iyi gelecektir. Ve bir süre sonra atakların azaldığını göreceksiniz, Nitekim kendinizi huzurlu hissetmeye başlayacaksınız. Akabinde sıradan herkes gibi daha sosyal neşeli birine dönüşeceksin. Ama tabi hepsinden önce içinizdeki karamsarlığı ilaç veya bitkisel sakinleştiriciler kullanarak atmalısınız. :) Kendim yaşadım sizlere yazdım herkese geçmiş olsun ortaklar :)

 23. derya 25/07/2014 #

  Arkadaşlar bende maalesef bu lanet panik atak hastasıyım ve her şey daha çok yeni ayın yedisinde astım atağı geçirdim ne olduysa ondan sonra oldu :( çok illet bir hastalık her an ölecekmişsin hissi ortama yabancılaşma karabalık ortamda nefes alamama dışarıya çıkınca bir şey olacak korkusu anlayacağınız varda var beş gün önce ilaç verdi psikiyatri doktoru daha bir etkisini görmedim aksine sanki daha çok çoğaldı :( aranızda ilaç kullanan varsa etkisini ne zaman gösterir ve bu illetin ne kadar sürede kurtulurum bilgi verirse çok memnun olurum Rabbim yar ve yardımcımız olan inşallah herkese geçmiş olsun.

  • zeliha gönül 17/09/2014 #

   Kullan kardeşim ilaçlarını sakın bir gün bile bırakma sabret bu ilaçların etkisi en fazla 2 haftada etki ediyor ilaç kullanırken de kriz geliyor aklında olsun kriz geldi diye de bırakma sabret iyi gelecek birde inanarak iç ağrı kesicinin bile etkisi 1 saatte başlıyor.

 24. mustafa koruk 30/07/2014 #

  2 ay önce düğünde nefes darlığı titreme ve boğulma hissi ile acile gittim her şeye baktılar bütün sonuçlar temiz çıktı hala o günkü gibi nefes darlığı var baş dönmesi de çok fazla psikiyatri ilaç verdi kullanmalı mıyım?

 25. Sergen 01/08/2014 #

  Selam arkadaşlar ben 15 yaşındayım ve bu hastalık çıktı hayatımı olumsuz etkiliyor film izlemeyi çok severim ama artık sinemaya gidemiyorum atağım geliyor. Sonra her küçük bir şeyde kendime ölüm senaryosu kuruyorum sürekli aklımda ölüm korkusu var genç yaşta ölmekten korkuyorum. Eskisi gibi hayatı yaşamayı özledim. Psikoloğa gitmeden önce sadece bende var sanıyordum ve daha da korkuyordum kimse anlamaz çünkü kimse de yok sadece bende var diye sonra benim gibi bir sürü kişi olduğunu görünce içim rahatladı en azından tedavi edilebilirmiş. Allah hepimizse yardımcı olsun.

 26. nuray 07/08/2014 #

  Selam arkadaşlar bende iki senedir panik atak hastasıyım bu hastalık ince düşünceli insanlarda ortaya çıkıyor ilaç kullandım 8 ay psikoloğa gittim ama fark ettim ki ne yaparsam yapıyım hiç bir şey fark etmiyor çözüm insanın kendi elinde biraz ortam değiştirdim yeni arkadaşlar edindim tam aksine daha çok gezmeye başladım şimdi panik atak gelince kendi kendime geçecek birazdan diyorum ve aklımı dağıtacak şeylerle uğraşıyorum örneğin bu yazıyı yazıyorum çünkü şu an geçiriyorum ve birazdan geçmesini bekliyorum inanın yazdıklarınızı okumak bile iyi geldi hepimize Allah şifa versin zor bir hastalık beterinden korusun bizi yarabbim.

 27. Melike 14/08/2014 #

  Öncelikle geçmiş olsun arkadaşlar bende de bayağıdır panik atak var çok düşünüyorum. Her şeyi kafama takıyorum. Yaklaşık 2-3 sene öncede vardı. Daha da kötüydüm o zamanlar akşam olunca daha da kötü oluyordum. Ama sanki daha da arttı gibi yatarken kötü şeyler olacak korkusu var hep ya sevdiklerimi kaybedersen ya delirip birisine zarar verirsem gibi düşüncelerden kurtulamıyorum her gece kafama giriyor her dakika lütfen yardım edin ne yapmam lazım bu hastalık daha fazla ilerler mi?

 28. sibel 19/08/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende de panik atak var ölmekten korkuyorum çıldıracak derecede çok korkuyorum akşam olmasını istemiyorum karanlıktan çok korkuyorum gece uyanınca aklıma geliyor o zamanda çok korkuyorum.

  • bilal 18/02/2015 #

   Ben 40 yaşındayım ve evde tek başıma otururken ellerim uyuşmaya başladı. Bismillah dedim. Ayağa kalktım. Aniden kalbim deli gibi atmaya başladı o anda tamam kalp krizi geçiriyorum dedim. Ve hemen başım dönmeye başladı an üzerimi giyinip sokağa çıkmak için uğraştım ama başım fena dönüyordu. Gayretle üzerimi giydim. Kapıya yönelmeye çalıştım ama başım dönüyordu. Daha önce duymuştum panik atağı ve karar verdim. Çekyata uzanarak. Kendimi bıraktım. Dedim ki ya ölüyorum. yada panik atak geçiriyorum derin nefesler alıp verdim. Zaten korkunun ecele faydası yok. Yaklaşık 10 dakika çekyatta uzandım. Daha sonra azaldı. Aralarda tekrarladı. Korkmayın sizi öldürmez. Ama çok korkutur ve kayboldu. Ancak ben çok iyi biliyorum ki ben panik atak krizi yaşadım. Şu an 52 yaşındayım. Bazen gene oluyor. Ama geçiyor. Şunu iyi bilin vakti saatiniz geldiyse zaten buna kimse çare bulamaz. Bu yüzden öleceğiniz saati siz belirleyemezsiniz. Panik gelince bildiklerinizi yapın. ilacınız varsa için. Yoksa kafanızı soğuk suyla yıkayıp avucunuza kolonya koyup derin nefesle içinize çekin iyi geliyor.

  • goknur 12/07/2015 #

   Sibel arkadaşım ben de aynı senin gibi oluyorum.

  • nalan 15/07/2015 #

   Sibel arkadaşım, bende de ölüm korkusu var ama o kadar değil uyuyunca uyanamamaktan korkuyorum bu kadar geçmiş olsun :)

 29. ozan 22/08/2014 #

  Aynı durumdaydım defalarca hastaneye gittim kalbime baktırdım her şey temiz çıktı. En sonunda bir hastanede doktor hiç bakmadan panik ataksın dedi ve belirtileri de bire bir aynıydı. Korkma için rahatlasın doktora dedim atak geçirdiğimde ölür müyüm diye oda bana ölmezsin sadece hızlı nefes alma demişti. Atak geçirdiğinde nefes al 6 ya kadar say bırak atağını öyle durdurabilirsin. Bu zamana kadar ölmedin bundan sonrada ölmezsin bu hastalıktan. o kadar atak geçirdin sadece kahve kola sigara tüketme papatya çayı iç bide psikoloğa git ilaç verirler çok rahatlarsın yardımcı olduysam ne mutlu bana Allah acil şifalar versin herkese.

 30. aleyna 22/08/2014 #

  Ya bende daha yeni çıktı Ramazanın 2 haftası hiçbir şeyim yokken ortaya çıktı yaşım daha 15 ne yapacağımı bilmiyorum bazen sol kolumda ağrı oluyor kalp krizi belirtileri diyorum yok pazartesi günü holter cihazı takıldı her şey normal ama arada yükselmeye olmuş onlarda normalmiş midede gaz olunca gazı mı çıkartamayınca oluyor geçen otobüste aniden girdi panik atak napacamı bilmiyorum lütfen cevap verin nolur :-(

 31. Panik adam 24/08/2014 #

  Sibel kardeşim bende uzun yıllardır var bu illet ilaçta aldım her şeyi yaptım zamanla geçer sanıyorsun tedavi ile oda olmuyor bak her şey kafanda bitiyor ne olursa olsun her şey Allah’tan de üstüne git birde panik ataklı insanlarla bol bol yazış anlat ve dinle iradeni biriysen atlatırsın zayıf olma Allah yardımcın olsun.

 32. selim 25/08/2014 #

  İnşallah en kısa zamanda bu illetten kurtulur eski günlerinize kavuşursunuz söylediklerinizi bire bir yasamış koştura koştura acile gittiğim günleri hatırladım su an iyiyim benim size tavsiyem savaşmadan pes etmeyin sakın.

 33. aslı 26/08/2014 #

  Gerçekten çok yararlı yazılar yazılmış. İnsanın biraz da olsa yükünü hafifletiyor. 22 yasındayım ve 4 yıldır bu hastalığı çekiyorum. Bunu yaşayan sadece ben değilmişim. Allah hepimize acil şifalar versin. Hayat o kadar güzel ki yaşamak için. Bir an öne sağlığımıza kavuşmak dualarıyla.

 34. dilek 28/08/2014 #

  Selam arkadaşlar bende galiba panik atak hastasıyım yorumları okuyunca sizlerinkiyle aynı başlıca sorun kalp ağrısı aslında yokta öyle hissediyorum nabzımı sayıyorum aniden terliyorum öleceğimi sanıyorum aklıma neler neler geliyor napcagımı bilmiyorum Allah yardımcımız olsun hepimizin.

  • Saime 02/10/2014 #

   Selam bende panik atak hastasıyım hassas bir bünyem var çok sıkıntılar yasadım o zamanlarda bir şey olmuyor zaman geçince tetikliyor bu sıralarda çok yoğunlaştı bende ilk zamanlar depresyon sandım çarpıntı oluyor nabzım artıyor içimde bir tas var başım benim değil. Sanki her şeyi kafama takıyorum sizlerin yazısını okuyunca sade bende oluyor zannettim artık kendimi dinlemeyeceğim diyorum olmuyor uzun zamandır ilaç kullanıyorum ara vermişti ama her zaman bir şeyler vardı bir haftadır yoğun yazılanlar kesinlikle doğru üstüne gitmeli meşguliyet bulup kafayı dağıtmalı dua etmeli.

 35. Panikmi kalp krizimi 29/08/2014 #

  Panik hastalığını yaşıyorum bilemiyorum yaklaşık 1 yıldır sürüyor ve ben hiç iyi değilim sürekli kalp mi düşünüyorum ve beni çok rahatsız ediyor sanki patlayacak gibi oluyor. Göğsüme ağrılar girmeye başlıyor ve tüm gün boyunca bu ağrıyı bedenimden atamıyorum. Saplantı haline girdi artık iyi değilim. Uyumaya çalıştığım zaman kalbimin üstüne kesinlikle yatamıyorum baş aşağıda yatamıyorum sanki her an kalbim duracak gibi oluyor tam uyuyacağım 3 4 saniyelik rüya görür gibi oluyorum ve aniden kalbim boşalmaya başlıyor gibi oluyor sanki patlamış gibi oluyor kafayı yemek üzereyim. Bugün 2 bardak kahve içtim aradan 2 saat sonra sol kolum ağrımaya uyuşmaya başladı sanki sol kolumu hareket ettiremiyorum gibi korku basmaya başlıyor ve hemen ayaklanmaya başlıyorum. Yerimde duramıyorum nefes almakta zorluk çekiyorum sanki kalp krizini geliyormuş gibi oluyor. Doktora gittim kalbim ağrıyor diye her seferinde kalp iyi ters bir durum göremedim falan. Bana cevap yazın kendimi iyi hissetmek istiyorum.

 36. Melisa 31/08/2014 #

  Ben de korku yaşıyorum ama panik atak olup olmadığımdan emin değilim. Bir anda bir korku geliyor o an bulunduğum ortamdan kaçıyorum tek başıma bir yerde oturup geçmesini bekliyorum korkunun. o korku anında biriyle konuşmak istemiyorum biri bağırdığında ona sert tepki veriyorum. Konuşulanları duymak istemiyorum. Sıkışma pek olmuyor ama korku bana yetiyor zaten. Panik atak olabilir mi bu?

  • Hamza 03/09/2014 #

   Evet, melisa panik atak başlangıcı ola bilir kendine dikkat etmen iyi olur hiç geç kalmadan bir psikiyatriye atsan iyi olur ben 27 yaşındayım 12 yılık bir hastayım çok berbat bir şey geç kaldığımı için çok zorlanıyorum 3 yıl önce teşhis koydular o kadar doktor gezdim o kadar terapileri girdim çok etki etmedi .

 37. Applegoat 03/09/2014 #

  4 yıldır bu hastalıkla yaşıyorum. İlk seferinde yurt dışında acile nasıl yetiştiğimi beni nereye gömmelerini etrafımdakilere söylediğimi ve bir atı uyutacak kadar sakinleştirici yaptıklarını hatırladığımda gülüp geçiyorum.

  Arkadaşlar kafein kesinlikle almıyorsunuz. İlla kahve içeceğim diyorsanız kafeinsiz kahvelerden günde max 1 adet tüketiyorsunuz. Bu şart. Eğer panik atağa yakalandıysanız bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkın. Araba kullanıyorsanız ( ki çoğunlukla arabada, asansörde vb yerlerde nükseder) sağa çekin ve inin, kapalı bir yerdeyseniz açık havaya çıkın. Başınızı öne eğin ve ellerinizi, kollarınızı ve tüm bacak kaslarınızı tamamen gererek kollarınızı öne veya yana veya aşağıya doğru uzatın. Derin nefes alın, gözleriniz açık olsun. 2- 3 dakika bunu yapın. Sonra görebildiğiniz bakabildiğiniz en uzak mesafeye bakmaya çalışın. Derin nefes almaya devam edin bu arada. 5 dakika içerisinde durumunuzun değiştiğini fark edeceksiniz. Etkiler azalmaya başlayınca biraz su için ve kendinizi panik atağı nasıl kontrol altına aldığınız konusunda telkin ederek rahatlayın. Hayatınız boyunca sizi yoklayacak ancak kontrol etmesini bilirseniz sizin için sadece yaramaz bir çocuktan daha ötesi olmayacak. Selamlar.

 38. Melisa 03/09/2014 #

  Bugün gittim doktora bana bir ilaç verdi fakat aşırı kilo ve uyku yapıyormuş ayrıca internette okuduğum kadarıyla bazı davranış bozukluklarına da sebep oluyormuş. Kullanmayı düşünmüyorum ama ne yapacağım konusunda da hiçbir fikrim yok.

  • zeliha gönül 17/09/2014 #

   Bende ilaçların yan etkilerini tekrar tekrar okuyup ilaçları mı içmiyordum ta ki doktorum o prospektüsleri okumadan yırt at diyene kadar sakın okumayın her ilacın yan etkisi vardır ağrı kesicinin bile.

 39. Ersin 04/09/2014 #

  Arkadaşlar bende hem OKB hem panik atak var. Gerçekten de bazen o kadar çok bunalıyor ki insan anlatılır anlaşılır gibi değil. Gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç neredeyse kalmadı ama bir faydasını göremedim. Şu an bunları yazarken bile sanki ruhumla bedenim birbirinden ayrıymış gibi. En çok da kontrolünü kaybetme endişesi insanı korkutuyor. Tavsiyelerinizi paylaşırsanız okumak isterim. Allah hepimize şifalar versin.

  • Gizem 19/09/2014 #

   Gerçeklik duygusunu bende kaybediyorum yalnız değilsin.

 40. janset 05/09/2014 #

  Merhaba kimse var mı bilmiyorum şuan nefes alamıyorum sabaha kadar uyuyamıyorum deprem olacak yangın çıkacak kotu bir haber gelecek diye korkuyorum boğuluyorum doktora gitmedim hiç 5 yıldır ara ara yokluyor. Son zamanlarda çok fazla görüyorum ki sıkıntılar hep ayni doktora gidersen kurtulacak mıyım yani inanın yatar yatmaz uyuyanlara özeniyorum bıktım bu durumdan.

  • tunahan 15/09/2014 #

   Hiç kendini sıkma arkadaşım rahat ol derin derin nefes al aynısı bendede oluyor her şeyi kafada bitiyor ben aynısını yaşadım yat ve güzel şeyler düşün panik atağın ilk etkisi nefes darlığıdır zaten bir an önce doktora gitmeni tavsiye ederim iyileşeceksin merak etme.

  • hulya 29/12/2014 #

   Sevgili arkadaşım aynı sorunları ben yasadım ve panik atağın tek ilacı melisa çayı başka tedavisi yok ben inanmıyorum ben melisa çayıyla tanısana kadar kabuslar yasadım ve şuan çok rahatım kendimi kotu hissetmeye başlayınca çayımı içiyorum çok şükür gıcırdım ısrarla tavsiye ederim.

 41. ahmet 07/09/2014 #

  Panik atak konusunda uzmanım. Uzmanım derken bu berbat hastalığı tam 13 14 senedir yaşıyorum. Yani 2 3 sene iyiyim 2 3 sene kötü bu şekilde devam ediyor. İnanın o kadar tecrübem olduğu halde gene de burada acemi hasta kardeşlerimin atak hikaye ve belirtilerini az önce okuyunca belki inanmazsınız var olan çarpıntım ve panik atağım geçti şuan, bu yazıyı yazarken. Ben askerim inşallah 50 günüm kaldı bitmesine yaşım 30. Allaha şükrediyorum ki yeni yeni ataklarım olmaya başladı. Askerliğin ilk günlerinde olur diye çok korkuyordum. Sırf birde Bu yüzden 5-6 sene askerden kaçtım. Allaha şükür rahat askerliğim var ve tek yapabildiğim sabretmek. Biliyorum 50 gün sonra bitecek hepsi. Zaten son 4 yıldır çok rahattım. Kesinlikle geçmez dediğim hastalığı unutmuştum bile. Ama biliyorum askere gelince ailemden ayrı kalınca aylardır yeniden tetikledi. Son söz ilaç tedavisi şart gidince bende başlıcam hemen 2. si bende beceremiyorum ama yapabildiğimiz kadar üzerine gitmek. Korkup kenara çekilirseniz yandınız. İnanın burada size akıl veriyorum işin ustası olarak ama bugün 4 kere ben geçirdim ve az daha acile koşuyordum gene gereksiz yere. Bol bol panik atak olan kişilerle tanışıp paylaşım yapmak lazım inanın çok iyi geliyor. Ama ne yazık ki hala sadece bende varmış dünyada bu hastalık gibime geliyor. Özel doktorum bile parasıyla bakmıyordu adan bıkmıştı artık benden bir yılda 3 kere beyin Mr çektirilir mi kardeşim diye :)

  • zeliha gönül 17/09/2014 #

   Bende korkuyorum ama yapacak bir şey yok sabır diyorum ilaçlarımı içiyorum takmamaya çalışıyorum ama bazen çok zorluyor.

 42. psikolog 10/09/2014 #

  Arkadaşlar çoğu insan bu hastalıktan çekiyor. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Çok ilerletmeyin bu hastalığı. Korku da aşk gibi çok güçlü bir duygudur. Ve izin verilir iradenizi doğru kullanamazsanız bir anda sizi ele geçirir ufacık bir hastalık birden başa çıkılmaz olur. Ona karşı durun. İnanın her insanın içinde var bu güç. onu hissedebilenler hayatını yaşayıp huzurlu bir şekilde ölürler onu hissedemeyenlerse hayatta istediklerini yapamadan ben buradayım diyemeden ölürler. Yani sonuç aynıdır. Ama sonuca giderken yaşadığımız süreç farklıdır. Hangisini yaşamak istediğimizse sadece ve sadece bizim elimizde. 4 duvarın arasına saklanıp hayatı izlemeyin çıkın dışarı alın nefesinizi kalp atışlarınızla nabzınızla ilgilenmeyin bile yaşadığımız tek gündür oda bugündür böyle hissedin ve yola devam edin. İnsanın başına ne zaman ne geleceği belli olmaz. Sizden daha sağlıklı rahat yaşayanlara bakıp hayıflanmayın. Allah biliyor ya ne dertleri var insanların. Bu dünyada derdi olmayan insan yok. Şükür etmek lazım her halimize. Hastalıkların yüzde doksanı psikolojiktir. Her şey kafada biter gücünüzün yettiği kadar savaşın.

  Muhakkak her gecenin bir sabahı var. Elbet bu hastalığında bir çaresi var. Rabbim çaresiz dert vermemiştir. Sadece biraz daha sakin olmaya çabalayıp her gün temiz havayı içimize çekip kahve demli çay kola ve dışardan alınmış meyve sularını tüketmezsek özellikle akşam en geç 6 da yemeğimizi yersek biraz daha olumlu olursak, her gün güzel şeyler düşünmeye kendimizi zorlarsak Allahın izniyle baş edemeyeceğimiz şey yok. Bir de benim kendi fikrim olarak bir şey söylemek isterim günlük min. 15 dakika boş bir odaya geçip içinizi Allah’a dökün ağlayın sızlayın anlatın tüm derdinizi ona. O kadar iyi gelecek ki göreceksiniz her gün yapmak isteyeceksiniz. Tabi müslümanın müslümana yaptığı duada çabuk kabul olur birbirimize dua edelim. Umarım hepimiz sağlıklı mutlu huzurlu bir hayat geçiririz Selam ve Duayla. Allah’a emanetsiniz.

 43. ahsen 11/09/2014 #

  Arkadaşlar Merhaba 27 yaşındayım ve tam 7 yıldır panik ataklıyım paylaştıkları gerçekten çok rahatlatıcı bilgiler sürekli benim ve sevdiklerimin öleceğini düşünmekten yoruldum hep bir halsizlik ağrı ve huzursuzluk var ilaç kullandım hamileyken biriktim şuan kullanmıyorum bazen bunalıyorum kullansam mı diyorum ama. Sizce ne yapmalıyım 2 tane çocuğum var ben verimli bir anne ve iyi bir es olmak istiyorum.

 44. Ali 13/09/2014 #

  Merhaba; arkadaşlar bana bir gece ansızın çarpıntı oldu acile gittik ve bir şeyin yok dediler sonraki iki gün evde yatamadım ölücem korkusundan doktorlar bir şeyin yok diyorlar bende panik ataktan şüpheleniyorum gece uymada zorlanıyorum zor nefes alıyormuşum gibi hissediyorum arada bıçak saplanıyor sanki sürekli kalbim duracak yere yığılıcak gibi hissediyorum bazen elim ayağım kesiliyor tavsiyeleriniz var mı?

 45. tunahan 15/09/2014 #

  Arkadaşlar merhaba ben 18 yaşındayım bende panik atak 1 sene önce başladı kalbim çarpmıyor resmen kasıyor kendini lütfen bana yardımcı olun kalp doktoruna gittim bir şey yok dedi yardımcı olursanız sevinirim.

 46. elif 17/09/2014 #

  Merhaba arkadaşlar en son aile hekimime gittiğimde bu teşhisi koydu başlangıç olabilir dedi semptomları saydı ben de evet bu benim dedim bugüne kadar hiç düşünmemiştim benim korkum hava karardıktan sonra özellikle geceleri ortaya çıkıyor. Ölüm korkusu sevdiklerimi kaybetme korkusu kızımı ya da ben ölürsem kızım ne yapar korkusu hayata dair yasam isteğim hiç olmadı eskiden beri ölmek ya da yasamak da değil kızım yalnız annesiz ne yapar endişesi evet ben de kalp çarpıntıları yaşıyorum. Hatta gecen gün doktora gitmek zorunda kaldım sürekli acaba kanser miyim sürekli halsizlik dışarı çıkmak istemiyorum genelde de evdeyim. Öğretmenim is dışında vaktimi evde geçiriyorum doktoruma söz verdim kendim kafamda bitireceğim diye ama kendimi alamıyorum olum korkusundan ne yapmalıyım ne dersiniz.

  • nurcin 09/02/2015 #

   Selam. Ben 1 yıl önce bir rahatsızlık yaşadım ve kardiyoloğa gittim. Ana damarım tıkanmış ve stent takıldı. İlk aylar kafama takmıyordum lakin bir gün nefesim daralıyor sandım ve panik atak oldum. Şimdi her an öleceğim kızım annesiz kalacak diye yoğun korkum var. Elimde tansiyon aletim. Sürekli göğsün ağrıyor diye yine mi damarın tıkandı ya kriz geçirirsem diye korkum çok yoğun. kardiyoloğum yine anjio derse yada by pass derse diye korkuyorum. İnşallah damarlarım iyi çıkarda sorun tek panik atak olsun.

  • sevgi 29/07/2015 #

   Bana yardım edin arkadaşlar bende sürekli kanser olma korkusu var. Sanki tüm belirtiler bende varmış gibi. Sürekli halsiz yorgun mutsuz hissediyorum kendimi. Sanki ölecekmişim gibi iki tana kızım var onlar bensiz yapamaz düşüncesi ölüm korkusu hastalık korkusu. Panik atak ne demek bilmiyordum ta ki bu sayfayı okuyana kadar. Bende de dün oldu acile gittim bir şeyin yok dediler. Kanser korkusunu ve olum korkusunu nasıl atlatabilirim yardım edin lütfen.

 47. zeliha 17/09/2014 #

  Ben iki ay önce panik atak krizi geçirdim. O an bir halk otobüsündeydim. Ölüyorum diye çığlık çığlığa indim otobüsten. Ben panik atak krizi olduğunu bilmediğim için hemen acile gittim. Hiç bir şey yapmadılar sadece sakinleştirici yaptılar ve gönderdiler. Ben geçti diye düşünürken aslında yeni başladığını fark etmemiştim daha sonra sıkıntılarım başladı nefes alamama kalp çarpıntısı tansiyonumda ani yükselme baş dönmesi bulantı ve birçoğu uyku uyumaya bile korkar oldum. Ve hastaneler acil her gün gittim. En sonunda bir gece özel hastaneye gittim. 3 gün orda yattım bütün doktorlar teker teker baktılar tetkikler yapıldı çok şükür bir şey çıkmadı ama sıkıntım devam ediyordu. en son psikiyatri doktoru geldi ona anlattım sen panik atak olmuşsun dedi burada yatma hemen evine git burada yatmak seni iyileştirmez dedi. İlaçlar yazdı kullanıyorum bugün kontrole gittim dozlarını yükseltti ilaç içerken de kriz geçiriyorum ama yine de bırakmıyorum. Kafama takmamaya çalışıyorum çok sıkıntı yapıyor yakınlarım beni anlıyor gibi ama anlamadıklarını biliyorum. Yine de bana destek oluyorlar hastalığıma saygı duyuyorlar önemli olanda bu zaten umudum bir gün bu hastalıktan kurtulacağım inşallah sabredin umudunuzu yitirmeyin ve doktorlarınızı dinleyin.

 48. zeliha gönül 19/09/2014 #

  İlaç kullanırken de kriz geçiren var mı çok merak ediyorum ben geçiriyorum yazarsanız sevinirim.

 49. Gizem 19/09/2014 #

  Merhabalar yaklaşık bir ay önce hiçbir sorunum yokken bir anda felaket bir baş dönmesi kalp ağrısı nefes darlığı vs. yaşadım ve kesinlikle ölüyorum bayılıyorum felç oluyorum falan sandım apar topar acile gittik kan tahlili yaptılar bir şey çıkmadı sıkıntılarım devam etti ve tam teşekküllü bir hastanede dahiliye kardiyoloji ve nörolojiye gittim bir şey çıkmadı en son psikiyatriste gittim ilaç verdi yan etkilerinden dolayı bıraktım bu arada daha da kötülemeye başladım en sonunda psikoloğa gittim panik atak teşhisi koydu bunun terapiyle geçebilecek bir hastalık olduğunu söyledi kendimi bunun beynimin bir oyunu olduğuna inandırmam gerektiğini fakat bunun kolay olmadığını bildiğini uzun bir yolculuğa çıktığımızı söyledi şimdi diğer seansı bekliyorum sıkıntılarım daha da artarak devam ediyor umarım yavaş yavaş da olsa geçer eskiden sadece baş dönmesi mide bulantısı yorgunluk gerçek dışılık el titremesi kendimi ve etrafı tanıyamama gibi tipik belirtiler vardı şimdi bunlara vücudumun belli yerlerinde kas seğirmesi uyuşma baş ağrısı çene güçsüzlüğü falan da eklendi aklıma hep kötü kötü şeyler geliyor sanki sinsi bir hastalık vücuduma ele geçiriyor gibi geliyor zor durumdayım Allah herkese şifa versin bir an geliyor geçmeyecek diye düşünüyorum bir an geçecek eski günler geri gelecek diye düşünüyorum tam iyiyken yine bir sıkıntı basıyor böyle bir döngü içindeyim Rabbim nerde varsa yardım etsin çok zor.

  • selim20 29/09/2014 #

   Gizem hanım hastalığı aklınıza getirmeyin. Sürekli bir şeylerle meşgul olun yalnız kalmaktan kaçının. Sigara veya alkol ve de kafeinli ürünlerden uzak durun. Manevi duygularınızı güçlendirin allaha sığının namaz kılmaya başlayın evden çıkarken gece yatarken ayetel kursi yi okuyun manevi duygularınız güçlenince ister istemez bir rahatlama özgüven oluyor insanda bu da psikolojinizde bir düzelmeye işaret. Bir de hastalığını neyin tetiklediğini çöz onun üzerine gidersen kurtulursun. Mesela ben trafik kazası yaptıktan sonra panik atak oldum arada sırada yoklasa da üstesinden geliyorum artık son olarak kimseye anlatamadığın bir sıkıntın varsa bunu içinden at biriyle paylaş inşallah alllah şifanı verir geçmiş olsun.

  • Tolgahan 29/07/2015 #

   Gizem hanım yazdım yukarıda birşeyler okuyun deneyin iyi gelecektir..Allah yardımcınız olsun sizi en iyi anlayanlar burda merak etmeyin :)

 50. selim20 29/09/2014 #

  Merhaba arkadaşlar kısa süre önce bir trafik kazası geçirdim. Kazadan sonra 3 hafta hiçbir şey yoktu yalnız 3 hafta sonunda tekrar alkole başladım ve ne olduysa ondan sonra oldu. Geceleri uykuya dalamaz oldum sanki uyursam hiç uyanamayacak gibi oluyordum. Kalp çarpıntısı çok fazlaydı sonra korkudan mı ne tansiyonum yükseliyordu bu yüzden 2 kez acile gittim ve sonunda kardiyolojiye sevk ettiler. ama kalpte bir sıkıntı yoktu sonra psikiyatriye gittim ve panik atak olduğumu öğrendim. Gerçekte çok sıkıcı bir hastalık insanı hayattan soğutuyor doktor bir ilaç verdi bu ilaç sayesinde uyumaya başladım yalınız bu ilaçta insanı çok uyutuyor günde 15 saat uyuyordum ve hala yorgun kalkıyordum. Bu yüzden ilacı bıraktım şimdi arada sırada yoklasa da artık üstesinden gelebiliyorum.

  Yapmanız gerekenler kesinlikle sigara kullanıyorsanız bırakın 1 biradan bir şey olmaz deyip de alkol almayın arkadaşlar ne zaman içsem hastalık daha da kötüye gidiyor sanki bu yüzden sigarayı da alkolü de bıraktım (iyiki de bırakmışım böyle hayat daha güzel: D). Fastfood ürünlerden ve hazır gıdalardan kızartmalardan uzak durun (illa ki insanın canı çekiyor ama hastalığı atlatana kadar uzak durun). İçinize dert tasa atmayın konuşun anlatın bakınız o zaman ne kadar rahatlayacaksınız. Temiz havada yürüyüş yapın. Yalnız kalmaktan kaçının eğer evde yalnız iseniz bir şeylerle meşgul olun ben mesela pc de oyun oynuyorum. Uyku düzeninizi iyi alın. Eğer panik atağı yaptığınız iş tetikliyorsa bence o işi değiştirin ya da yaptığınız işten zevk almaya bakınız. son olarak manevi ve en önemli olanını yazayım kendinizi allaha emanet edin bol bol dua edin evden çıkarken gece yatarken kesinlikle ayetel kursi yi okuyun gerçekten çok faydasını göreceksiniz. Herkese acil şifalar.

 51. çalışkan arı 01/10/2014 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun arkadaşlar. Ben buradaki yorumların hepsini okudum şimdi iyiyim korkum geçti ama kısa sürüyor ve ya bu defa farklı ise ya bu defa atak değilse de gerçekten krizse diyorum bende artık titreme yada terleme yok yenmeye çalıştım ve yendim büyük ölçüde ama hastalığın her evresi farklı bir zorluk bu seferde içimdeki kasvet ve mutlu anlarımda bile tam anlamıyla kendimi veremiyorum. Uykudan fırlıyorum ve hemen aklıma ölüm geliyor. Ve bu gerçekten çok zor. Bu belirtiler sizde de var mı? Allah hepimize şifa versin. Allah yar ve yardımcımız olsun.

 52. rümeysa 07/10/2014 #

  Ben panik atakmışım bende dün kalp krizi geçiriyorum zannettim hastaneye gittim bir şey yokmuş.

 53. Bensu 07/10/2014 #

  Bende 1 aydan beri panik atak sıkıntıları yaşıyorum. Üniversite için şehir değiştirmem gerekti ve günden beri baya yoğun ataklar yaşıyorum normalde korkusuz ve özgüvenli bir insanıımdır 2 hafta önce öleceğimi düşündüm bu durum için hiç doktora başvurmadım ama benim hayatımı olumsuz yönde etkiliyor. Kendimi kontrol dahi edemiyorum dışarı bir şey içip yemeye korkar oldum sadece güvenli hissettiğim yerlerde yaşayabiliyorum daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım ve açıkçası korkuyorum. Lütfen bir şeyler önerir misiniz?

 54. gizliyorum 10/10/2014 #

  Arkadaşlar annemi kaybettim babamla konuşmuyorum ve çok kötü bir durumdayım. 17 yaşındayım gözüm seğiriyor yazıları gittikçe küçülüyor görüyorum. Sol elimdeki damar atıyor titreme var ve en önemlisi çok nadir sinirli olduğumda içime atınca sinir krizleri geçiriyorum. Çenem falan uyuşuyor ama bir kaç gündür çok yorgunum bitkinim. El ayak uyuşması göz kapaklarımda ağırlık hissediyorum kalbim çok hızlı atıyor sebebini bilen var mı korkuyorum Parkinson hastalığından şüpheleniyorum lütfen yardım edin bana baş ağrım da var.

  • azad 11/06/2015 #

   Saydığın şeyler Parkinson alametleri değil canım fikrin rahat olsun bunların hepsi panik bozukluğu bende de 4 seneden beri var çok kötü bir şey. En kötüsü de bir ciddi hastalığın var sanırsın ama kokma hiçbir şey olmaz yanı Parkinson olmadığını kabul ettikten sonra eminim başka bir hastalıktan şüpheleneceksin ama emin ol senin hiçbir hastalığın yok sadece panik bozukluğu var İran’dan selamlar ve acil şifalar.

 55. firat 12/10/2014 #

  Arakadalar dediğinizin hepsi bende de var. Bir ay oldu bu illet başlayalı her yerime baktırdım temiz sonuçlar aldım. Simdi de kafamın arkası ağrıyor kafamda bir şey var zannediyorum. Bir tek beyinden mr çektirmedim bu sefer hislerim oraya doğru yöneldi. Panik atak olup benim gibi düşünen varsa cevap verse sevinirim kafasının arkası ağrıyor gibi hisseden var mı?

  • Unknown 04/03/2015 #

   Fıratcım bende de aynısı oluyor bende de panik atak var. Senin yorumu görünce bende de aynısı var dedim mesela şu anda da göğsüm ağrıyor. Burada yazışanları okuyunca biraz olsun insan kendini iyi hissediyor.

 56. Basak 12/10/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende de ocak ayından beri başlamış durumda ilaç kullanıyorum doktorum 1 sene düzenle kullanmamı önerdi bende ona uyuyorum ama normal yaşantı gerçekler bana çok saçma geliyor sizlerde de var mıydı böyle bir düşünce.

 57. emir 18/10/2014 #

  Arkadaşlar gerçekten hepinizin yazdıklarını okuduğumda biraz olsun rahatlama geldi. Ve 1 saat önce bindiğim metroda resmen ölücem sanıp kendimi bıraktım ayaklarım uyuştu kasıklarımda karıncalanma hissettim. Bu hastalığı 1 senden fazla bir süredir çekiyorum. Her gün nefes darlığı çekiyorum. Ama tıbben harici birazda manevi destek almak gerek bol dua yardımcı oluyor. Hepinize teşekkürler.

 58. duygu 20/10/2014 #

  6 yıldır anksiyete ve depresyon tedavisi görüyorum simdi bunlar yüzünden panik atakta var ve ben ne yapacağımı bilmiyorum çünkü ilaç kullanmıyorum bıraktım bana bir akıl verin lütfen İzmir de önere bileceğiniz bir doktor var mı?

 59. fatih 24/10/2014 #

  Selam arkadaşlar herkese acil şifalar dikiyorum bende 2 senedir panik atak rahatsızıyım bence artık panik atak nedir unutalım yasamaya eğlenmeye bakalım biz onu düşündükçe o bizi mahvediyor ne kadar kalp krizi beyin kanaması yada halsizlik gibi düşünceler olsa da panik atak umurumda değil yasamaya bakalım eğlenelim herkese geçmiş olsun.

 60. nur 31/10/2014 #

  Selam arkadaşlar çok geçmiş olsun Allah hepimize şifalar versin inşallah. Evliyim 25 yasındayım 2 yasında kızım var ben artık kendimden şüphe ediyorum, panik atak olduğunu göğsümün ortasında ağrı, kalp çarpıntısı, kalbimde tetikleme, ellerimden ayaklarıma kadar uyuşma, arada titreme üşüme, zor nefes alma, göz kararması, baş dönmesi, beynimin uyuştuğu hissi, kötü düşünceler, boğazımın sol tarafında ağrı, her yerimde ağrı, halsizlik, ağzımın içinde yara hissi dişlerimde ağrı ve sıkma hissi, her şeyden korkma yatağa yattığımda ölüm korkusu, bebeğimi kucağıma aldığımda bile göğsümün ortası ağrıyor. Çocuğuma da bir şey olacak korkuyorum aklıma geliyor kötü oluyorum sevdiklerime bir şey olacakmış gibi aklıma geliyor. Doktora da gitmedim şimdiye kadar geçer dedim belki geçicidir dedim ama sizin yorumlarınızı okudum kötü oldum çok kötü bir şeymiş Allahım bana da sizlere de şifalar versin inşallah.Panik atak olanlar bilir acaba panik atak bendede var mıdır saygılarımla.

 61. salih Salihoğlu 01/11/2014 #

  Selam arkadaşlar öncelikle herkese Allah’tan acil şifalar diliyorum. Benim panik atak geçirdiğim yıl 2001 yılı nisan ayıydı. Babaannemin vefat ettiği gün. Herkes üzüntüden ağlarken ben ağlamamaya çalışmıştım o günün akşamüzeri bir titremeyle içim ürperdi. Durduğum yerde terlemeye ve titremeye başladım. Kalabalık yerlerde duramıyorum. Hemen bunalıyorum.2006’da doktora gittim. Bana hayattan zevk alamama rahatsızlığı teşhisi koydu. İlaç verdi.3 ay kullandım. Tamamen uyuşmuş biçimde dolanıyordum. Su dolu çukur dahi görsem ol orta içine girerdim. İlaçlar beni çok rahatsız etti ve bıraktım. Şimdi ise karnımda devamlı şişkinlik hissi ve yaptığım her işte başarısız olacağım hissi var. Sizin yazdıklarınızın bazı belirtileri bendede olmaya başladı. Allah’ım hepimize acil şifalar versin.

 62. sinem 09/11/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende aynı sizler gibi panik atak hastasıyım. Tüm belirtilerini tek tek yaşıyorum. Geçen sene acile kaldırıldım kalp çarpıntısı dolayısıyla. EKG falan çekildi temiz çıktı. Panik atak hastası olabileceğimi söylediler ve doktor hanim sağ olsun panik atak sırasında neler yapabileceğimi gösterdi. Beni dümdüz yatırdı ve gözlerimi ovuşturarak masaj yaptı. Her panik atak sırasında ayni şeyi yapıyorum ve 5 dakika içinde rahatlıyorum. Allah razı olsun o doktordan böyle bir şeyi bana gösterdiği için tavsiye ederim sizde uygulayın.

 63. secita 21/11/2014 #

  Merhaba arkadaşlar 18 yaşındayken babamı kalp krizi sonucu kaybettim. 24 yaşıma kadar sürekli kardiyoloji ve acil servislere kalp krizi geçiriyorum diye müracaat ettim.sonunda rahatsızlığımın panik bozukluğu olduğu teşhisini koydular. Yaşım şuan 37 ve 13 senedir ilaç kullanıyorum. Terapi gördüm fakat bu illetten halen kurtulamadım. 18 yaşına kadar spor yapmaktan korkmuyordum ama babamın ölümünden sonra kalp takıntısı nedeniyle spor yapamıyorum 68 kilodan 104 kiloya çıktım. Panik anında kendimi ilaca teslim ediyorum. Tek başıma işe dahi gidemez oldum. Her an ölüm korkusu ve kalp krizi geçirip olen birisini duyunca dahada kötü oluyorum. Şuan bu yazıyı yazarken sanki benliğimden ayrılmış gibiyim panik atakla ilgili okumadığım kitap makale kalmadı ama yinede yaşananların panik ataktan olduğunu bildiğim halde kendimi engelleyemiyorum. Allah kimseye böyle bir dert göstermesin panik atağı bilmeyenlere bu rahatsızlık hikaye geliyor artık cok yoruldum.

 64. kerem 26/11/2014 #

  Merhaba arkadaşlar yasım 21 çok kötü bir olay yaşadım ve bu olay beni mahvetti beni benden etti diyebilirim, artık eskisi gibi değilim hiçbir şeye normal gözle bakmıyorum artık her şey gereksiz ve anlamsız ölüm en büyük korkum oldu keşke sadece bunlar olsa günler bitmiyor nefes alamıyorum kimse bana yardım edemiyor nasıl anlatacağımı bilmiyorum çünkü içimde yasadığım olayın tarifi yok o duygu bana sanki yeni yüklenmiş gibi ifade etmeye kelime bulamıyorum kaç psikoloğa gittim işe yaramadı (antidepresan kullanmamış hiç kimsenin beni anlayabileceğini düşünmüyorum doktorlarda dahil, travma geçirmiş olması gerekiyor karsımdakinin beni anlayabilmesi için bunu diyebilirim) sabredemiyorum yaşlanıp ölümü beklemek için mutlu olamıyorum artık hoşlandığım hiçbir şey yok tutunmam için ama hala bir umut direniyorum napmam gerektiğini hiç bilmiyorum ilaçlar sadece beni oyalıyor hastalığımı geçirmiyor. Normal insanlar gibi saçma sapan şeylere gülmek istiyorum eski halime dönmek istiyorum. Bana yardım edebilecek kimse var mı ?

 65. Berkay 03/12/2014 #

  Paragraflarımı sonuna kadar okuyun başlarda size olumsuz bir örnekmiş gibi gözükse de git gide iyileşme sürecimi anlatacağım. Yaklaşık 7 ay önce kız arkadaşımla bir tartışma yaşadım, tartışma esnasında baya üzüldüm ve ağladım ardından kız arkadaşım yalvarma derecesinde özür dilemeye başladı, aslında onu affetmiştim fakat biraz daha özür dilesin bir daha aynı hatayı yapmasın diye uzattım. Şaka kaka oldu affedersiniz. Nefes darlığı başladı nefes alamıyorum gibi hissettim balkona fırladım nefes alamıyorum diye kız arkadaşıma bağırdım, 2-3 nefes alıp verme egzersizinden sonra yürüyüşe çıktık biraz iyi hissettim kendimi. Ertesi akşam tekrar panikler ufak ufak kendini hissettirmeye başladı, o sıralar kalp krizi haberlerini çok duymuştum (muhtemelen onlardan etkilendim) ve kalp krizi geciricem sanıp paniğimin şiddetini arttırmaya başladım. 1 hafta boyunca cehennem gibi geceler geçirdim ne kız arkadaşım ne de ben uyuyamıyorduk, karanlık çöktüğü gibi paniklerim başlıyordu. Durum ciddileşti halsizleşmeye başladım elim ayağım uyuşuktu sürekli, kalbime biri ufak bir yumruk atsa ölecekmişim gibi hissediyordum. Her gece şiddetli şekilde panikler geliyordu. Boxerlı halimle yurttan dışarı çıktığımı hatırlıyorum kalp krizi geçiriyorum diye. Bunlar komik geliyor şuan ama o anları hatırladıkça gerçekten çok korkunç. 2 hafta sonra dayanamadık panik sırasında arkadaşımı aradım acile gittik. Doktora durumu anlatırken telaşlı şekilde, burnumun uyuştuğunu ve birden suratımın felç gibi olgunu hissettim ben ölüyorum diye çığlık atmaya başladım, hemen beni sedyeye yatırıp sakinleştirici iğne vurdular. Sedyede yarım saat boyunca kasılı kaldım ilk 15 dk kalp atışlarım sedyeyi sallıyordu son 15 dk kendime gelmeye mayışmaya başlamıştım. Doktorlar geçtiğini söyleyip bene eve yolladılar. ne yazık ki bunu yaptılar. Hiçbir öneri hiç bir tavsiye yoktu, Kıbrısta okuyorum bu arada bahsettiğim hastane Magosa devlet hastanesi. Her neyse çıktığımda beni acile yetiştiren arkadaşım b12 vitaminimin eksik olduğunu bunun tetikleyebileceğini söyledi. Eve gidince araştırdım ve vitamin eksikliğinin bu tarz belirtileri olduğunu fark ettim. Altını çiziyorum benim gibi panik sorunlar yaşayan arkadaşlar bir an önce gidip b12 vitamininizi ölçtürün muhtemelen düşük çıkacaktır.

 66. Berkay 03/12/2014 #

  Dikkate almadım, alamadım daha doğrusu 2 gün boyunca iğneyi olmaya üşendim 2. günün ardından iğne olmaya karar verdim. Bu durum daha fazla süremezdi çünkü merdiven dahi çıkamamaya başladım 2 adım attığımda kalbim çarpıyordu nefesim daralıyordu. Çözümün bu olduğunu düşündüm ve iğneyi oldum. 5 dakika sürmedi kendime geldim, yarım saatte çıkamadığım merdivenleri normal şekilde çıkmaya başladım. 1-2 gün iyi geçti fakat yaşadıklarım beni fazlasıyla etkilemiş olmalı ki korkusu kaldı üzerimde. Yine ufak kalp hızlanmalarında ve gece sessizlik çöktüğünde panikler başladı. 4 gün daha dayanabildim. Ne yazık ki bu süreç içeresinde finallerime de giremedim. 4 gün boyunca yatakta kıvrana kıvrana güneşin çıkmasını bekledim, güneş çıkıyor ve ardından azda olsa rahatlayıp yorgunluktan uyuyakalıyordum. Çok fazla dayanamadım ve okulların kapanmasına 1 ay kala Türkiye biletimi aldım. Oraya gidecektim ve ailem bana yardım edecekti bu yaşadığım saçmalığa son vereceklerdi, eniştem özel bir hastanede çalışıyordu, o hastaneye gidip güvendiğim doktorlarda tedavi görücem ve iyileşicem diye çok sevinmiştim. Bu rahatlıktan olması gerek ki o gece çok rahat uyudum 1 ay içinde ilk defa ve Türkiye ye ailemin yanına gittim. Hemen tedavi süreci başladı vücuduma kalbimi ve birçok yerimi dinleyen aletler takıldı 1 gün boyunca üzerimde kaldı. Check-uplar yapıldı, kalbimde hiçbir rahatsızlık bulunamadı. psikiyatriste gittim benimle 5 dakika konuştuktan sonra panik atak olduğumu söyledi 100mg sakinleştirici önerdi. 1 hafta kullanmadım paniklerim nadiren de olsa bazı geceler yine beni bırakmadı. Kıbrıs’ta olduğu kadar olmasa da rahatsız edicilerdi tabiki. Ailem ilaçları kullanmamı istemediler kendim aşabileceğimi aşılamaya çalıştılar bana. Yaz ayıydı artık deniz kum güneş spor derken az da olsa hafiflemişti paniğim.

  Tam bitti derken yolculuk esnasında acıktığım için simit yemekteydim suda yoktu yutkunurken boğazıma takıldı ve yemek yiyememe ve yutkunamama sorunları başladı. Korkup yutamıyordum lokmalarımı tam yutarken nefes boruma kacırıcam diye korkuyorum ve strese soktuğum için kendimi azda olsa kaçırıyordum ve yutkunamıyordum hastalığım boyuttan boyuta atlıyordu resmen, o bitiyor diğeri başlıyor. Kuzenim daha fazla dayanamayıp kendi gittiği güvendiği bir doktora gitmemiz için ikna etti. Gittik yine aynı şeyler panik atak yaşıyorsun, panik anına derin nefes almayı dene spor yap vb. ve yine 100 mg. Bunu 4 ay kullanacaksın ve sonra geleceksin durumuna tekrar bakıcaz diye tembihledi. Bu sefer kullanmaya başladım. İnanır mısınız o bebeklere bile verdikleri çok düşük dozdaki ilaç yutkunabilmemi sağladı. Artık nasıl sıkıyorsam beynimi korkudan yutkunamıyordum. İlacıma devam ettim. Çok nadiren panik nefes alıp vermekle kendim karşı koyuyordum ya da kuzenimi arayıp gecenin bir yarısı onun evine gidiyor birlikte vakit geçiriyordum. İyi geliyordu rahatlatıyordu onunla muhabbet etmek. Gayet iyi gidiyordu her şey, b12 vitaminlerimi de oluyordum ayda, fakat bir gün film izlerken kendimi kötü hissetmeye başladım.

  Aşırı duygusallığa gelemiyordum ve film tetiklemeye başladı beni, bıraktım izlemeyi. Ne korku ne macera ne de şiddet filmleri izleyebiliyordum. Aradan aylar geçti okullar açıldı Kıbrıs’a geri döndüm kız arkadaşımla eve çıktık. Her şey güzel gidiyordu ilaçlarımı bırakma kararı aldım. Bıraktıktan 1 hafta sonra paniklerim tekrar başladı. Ve yine 1 sınavıma sırf bu yüzden giremedim ilaçlara tekrar başladım, kendimi tekrardan iyi hissetmeye başladım. Hala devam ediyorum 8. ayın sonuna geliyorum hastalık hala beni bırakmış değil. Kız arkadaşımla tartıştığımda, uykusuz kaldığımda, komik gelebilir ama tuvalete birkaç gün çıkmadığımda, hazımsızlık yaşadığımda beni tetiklemeye devam ediyor. Eskisi kadar ataklar olmuyor tabi ki bir nebzede olsa kendimi dizginleyebiliyorum. Fakat bu durumdan çok sıkıldım. Evet, biliyorum tamamen psikolojik ama bunu bilmeme rağmen aşamıyorum. Asıl korkumda bu, ben delirmeye mi başlıyorum? Salaklık mı bu? İnsan psikolojik olduğunu bile bile düzelmek kendi elinde olduğunu bile bile hala neden aşamaz bu durumu anlayamıyorum yine de kendimi iyileşmiş olarak görüyorum. Normal yemek yiyebiliyorum, spor yapabiliyorum, bazen zor da olsa geceleri uyuyabiliyorum. Umarım bu sorunu yaşayan herkes iyileşir. Paylaşmak istedim sizi sıktıysam kusura bakmayın.

 67. Berkay 03/12/2014 #

  Bırakamıyorum yazmayı en önemlisi etrafınızdaki insanları seçerek hayatınıza sokun. Ben bu rahatsızlığımı aşabiliyorum birazda olsa hafifletebiliyorum çünkü gerçekten çok olgun bilinçli ve beni seven bir kız arkadaşım var. Zor anlarımda nerede olursa olsun koşup gelebilecek ellerinden ne geliyorsa yapabilecek arkadaşlarım var. Bunlarda insanı iyi hissettiriyor ve rahatlamasına yardımcı oluyor. Ama lütfen şu b12 vitaminini araştırın dikkate alın, adım gibi eminim birçoğunuzda bu vitamin eksik ve hastalığınızı tetikleyen etkenlerden en büyüğü bu. Bir an önce ölçtürün ve vitamininizi alın daha dinç daha aklı başında hissediyorsunuz kendinizi tekrardan çok geveledim fakat böyle bir site bulduğum için su an çok mutluyum ve kendimi tutamayıp sürekli yazıyorum.

 68. muhammet 06/12/2014 #

  Arkadaşlar aynı durum bende de var hastaneye gittim kalp grafisi yani ekg çektiler sonra ciğerlerden röntgen çekildi kan tahlillerine baktılar hiç bir şey yoktu ama bu korku beni bırakmıyor su an bunları yazarken bile kalp krizi geçirecekmişim sanıyorum allah hepimizin yardımcısı olsun.

 69. Tuğba 07/12/2014 #

  Ben de 6 yıldır panik atak hastasıyım ve kas seğirmelerim baya arttı. Çok korkuyorum, evden dışarı çıkmak istemiyorum. Denemediğim ilaç kalmadı nerdeyse. Çok korkuyorum ilaçlar hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

  • ayhan 11/12/2014 #

   Arkadaşlar aynı sorun bende de var lakin hazır gıdalardan uzak durmanızı doğal beslenmenizi tavsiye ederim. Panik atak sindirim sisteminden kaynaklanan sorundan ortaya çıkıyor. En basiti candida mantarı aşırı çoğalmışsa araştırmanızı tavsiye ederim.

 70. Mert 11/12/2014 #

  Arkadaşlar herkese merhaba herkesin yorumunu tek tek okudum aynı durumu yaşıyoruz. Bende size hikayemi anlatayım; Ben 20 yaşındayım ve alkolü çok seven birisiyim. 4 senedir bilfiil alkol kullanıyorum. Dar alanlara girdiğim zaman baş dönmesi olurdu hani akşamdan kalmayım falan diye geçiştirirdim. Ondan sonra alkol içtikten 4 saat kalktım ve birden panik tetikledi hastaneye koşmaya başladım birden durduk yerde kimse anlamadı ama nasıl koşuyorum hastaneye girmeden daha mahallede arkadaşlarımı gördüm aa geçti oturdum bir tane daha bira içtim muhabbeti anlattım. Ondan sonra tekrar alkolden sonra oldu dedim ki bu iş sıkıntılı bizde panikli var çok ince detaylarına kadar girerim yani olayların. Şuan alkolü bırakalı 2 ay ilaç kullanmaya başlayalı 30 gün oldu.

  Geceleri uykular haram saat 4-5-6 ne zaman uyuyakalırsam uyuyorum yoksa sabahçıyım mesela dun 6 da yattım panik tuttu yine. Arkadaşlar kural 1 başkasının evinde kalmayın içiniz rahat etmiyorsa kural 2 alkol uyuşturucu kesinlikle ama kesinlikle almayın kural 3 rahat olun ve 1 sene şu ilaçları kullanın. Hastalık hastası olmayın benim gibi her şeyi araştırmayın kafayı yersiniz dikkat edin. Evde durmayın atın kendinizi arkadaşlarınızın yanına sakın ama sakın aç bırakmayın mideyi uykusuz kalmayın bunlar hep tetikleyici şeyler.

 71. erol 20/12/2014 #

  Arkadaşlar tüm yorumları okudum muhteşem siniz benim gibi başkalarının olduğunu görmek beni çok rahatlattı Allah hepimize yardım etsin inşallah şu an sabahın 4 ü ama ben halen uyuyamadım. Yaşam enerjim yok bitmiş hissediyorum kendimi. Hastaneye gidip sedyede uyumak istiyorum adeta.

 72. emel 21/12/2014 #

  Arkadaşlar ne olur bana bir bilgi verin geçenlerde baş dönmesi ile Dr gittim kristal kaymış olabilir dediler KBB baktı bu kristal kayması değil beyine git dedi. Beyine gittim Mr istedi girdim ondaki sonra makineyi durdurup size ilaç yapmak zorundayız dediler neden dedim beyaz plaklar var dedi devam etti sonuç daha çıkmadı. Zaten panik biriyim internete bakıyorum kötü şeyler yazıyor çıldırtan denge bozukluğu baş dönmem başımın arkasındaki ağrı feci şekilde arttı yemek yemiyor sürekli ağlıyorum sonucu alırken kalben gidebilirim.

 73. ayşegül 25/12/2014 #

  Bende bundan 8-9 ay önce ilk panik atak nöbeti geçirdim ben nöbetlerle baş edebiliyorum çünkü biliyorum ki belirtilerin hepsi psikolojik birazdan ölmeyeceğimi veya aklımı kaybetmeyeceğimi biliyorum sadece kendimi telkin ediyorum rahatla sakinleş korkacak bir şey yok diye açık havaya çıkıp nefes egzersizleri yapıyorum rahatlatıyor beni panik atak geçiren arkadaşlara tavsiye ediyorum.

 74. DErya 05/01/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende aynı durumla karşı karşıyayım. Çok sıklıkla olmasa da genelde bunaltıcı havalarda yaşıyorum. Bir an nefes alamadığımı fark ediyorum sürekli derin derin nefes alıp veriyorum ama bir türlü o istediğim rahat nefesi içime çekemiyorum. akabinde kalp atışlarım hızlanıyor o an kollarım ve dudaklarım uyuşuyor ardından parmaklarım kasılıyor telefonu elime alıp bir şekilde ellerimi kullanmaya çalışıyorum bu böyle 5 dakika sürüyor. Bu durumumdan bahsettiğim bir arkadaşım uyuşma da varsa bir nörolojiye görün dedi ve yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum. Herkese geçmiş olsun.

 75. Ezgi 11/01/2015 #

  Ben 16 yaşındayım sigara içiyorum ve içerken sürekli bir korku içindeyim annem babam bilmiyor okulda içerken tüm vücudum titriyor. Evin içinde yürürken aniden yere düşüyorum gözüm kararıyor kalbim çıkarcasına atıyor kesin öldüm diyorum. İlk başlarda bulanık görüyorum kalkıyorum geçiyor annemle söyleyip hastaneye gitmek istemiyorum sigara içtiğim anlaşılır diye. Babamda iç guatr var zehirli ve benimde boğazımda pinpon topu yutmuşçasına bir şişkinlik var babam dış guatr diyor. Sırf sigara korkusuna gidemiyorum ellerim titriyor teyzenin biri bana madde mi kullanıyorsun demişti titrediğim için yardımcı olun hastaneye gitmeli miyim?

 76. fatma 17/01/2015 #

  Bir aydır geçirmez olmuştum. Bende ciddi bir uyuyamama sorunu vardı hap kullanmadan hayatta uyuyamıyordum. Nasıl olduysa 1 haftadır hapız uyudum ta ki dün geceye kadar. Tam iyileştim diye düşünürken dün gece sabaha kadar kâbus gördüm uykusuzum. Önce uykum geldi uyumak için yattım. Bende şöyle oluyor tam uyumak üzereyken sıkıntı çöküyor. Öyle bir sıkıntı ki gözünden uyku aksa yine uyutmuyor. Bu hastalık tamamen strese bağlı ortaya çıkıyor. Stres kalkınca o da kalkıyor.

 77. sevde 18/01/2015 #

  Merhaba 5 yıl önce annemi trafik kazasında kaybettik. Şuanda 17 yaşındayım. Bana güçlü bir kızsın derler ama çok duygusalım kuşkusuz her gün ağlarım. Ama ilk defa yenildiğimi hissettim. Normal oturuyordum annemi çok özlediğimi fark ettim kalbime ağır bir yük geldi normalde özlediğimde bu olur yüzden normalce bekledim ağlamaya başladıktan sonra kalbimin bunalması hızlıca arttı nefesim kesilmeye başladı. sanki nefesimi çeksem haykıracaktım. Havasız kaldım boğuluyorum sandım çok hızlı nefes almaya başladım. Pencereye koştum hava alabilmek için kalbim çok acıdı başım döndü vücudum uyuşmuştu. Oturduğumda fark ettim vücudum titriyordu. Zamanla sakinleştim küçük çocuklar ağladığında hani hıg der ya nefesini çekerek o hale geldim sakinleşince. Biraz zaman geçti kalbim rahatladı sonra sıkışmaya başladı. O da bir müddet sonra geçti. Benim sol kolum 10 dakikadan fazla ayakta durduğum zaman yürürken sabit dururken ve oruç tuttuğum zaman uyuşur alakası var mı hiç bilmiyorum. Şuanda bunları neden yazdığımda bilmiyorum çok korktum sanırım ne yap maliyim onu merak ediyorum. Konuyla ilgili tecrübeniz ve bilginiz varsa benimle paylaşabilir misiniz?

  • ayhan 27/01/2015 #

   Hepsi ankisiyete bozukluğundan kaynaklanıyor zamanla alışırsın inan bana.

 78. BirgülS 23/01/2015 #

  Yazılanları okuduğumda kendi yaşadıklarımın ağırlığının daha çok farkına vardım şuanda yeni sakinleştim. Bendeki de kusma ishal ve şiddetli kalp çarpıntısı sabahları uyandığımda kusarak güne başlıyorum sırılsıklam bir terle elimin kolumun canı kesiliyor yatma isteği sürekli. Hayatta yaşanması en zor hastalık rabbim düşmanıma bile vermesin. Yaşım 25 yaşama sevinci doluyum neşeliyim pozitifim ama bu rahatsızlıkta tıkanıp kalıyorum maalesef bir şey yapamıyorum. İlaçları kullanmaktan bir sürü kilo aldım dengesiz biri yaptı beni inişlerim çıkışlarımdan kendim yoruldum. Yok mu ilacı yok mu tedavisi yok mu doktoru dünyanın bir ucuna gitmeye razıyım.

 79. nova 03/02/2015 #

  Arkadaşlar ben 5 yıl önce bu rahatsızlığımı öğrendim doktora gittim antidepresan kullandım 6 ay fakat çok yan etkileri oldu (davranış bozuklukları vs.) ilaçları bıraktım kendi kendime iyileşmeye çalıştım atlattığımı sanıyordum arada bir kramplar oluyordu nefes darlığı falan görmezden geliyordum. Bir kaç gündür yine aynı şeyleri yaşıyorum benim aşırı korkularım yok sadece çok heyecanlanıyorum kalbim çok hızlı atıyor ve aldığım nefes yetmiyor bıçak gibi ağrılar saplanıyor göğsüme dün geceden beri ağrılarım dinmedi ne yapacağımı bilmiyorum tekrar doktora gidip o ilaçları da kullanmak istemiyorum. Nasıl kurtulacağız bu illetten.

 80. niya 03/02/2015 #

  Sanırım bende bu illete bulaştım. Günlerdir içimi alan huzursuzluk kalp ağrım uyuşmam üşümem vardı. Hastaneye gitmeyi hiç sevmem 1 hafta bekledim sonra geçen gece sabahı zor ettim. Sürekli aklımda ölüm korkusu ya uyusam uyanamasam çocuklarıma kim bakacak. Kalp krizimi geçiriyorum v.s v.s. Dün sabah kendimi acile attım. Kalp problemiyse çıksın ortaya da biran önce ne olacaksa olsun dedim. EKG çekildi. Kanda kardiyak değerlere bakıldı normal. Dün eve geldim normal sayılardım. Bugün yine başladı. Şuan devam ediyor. Nette sürekli araştırıyorum kalp krizi belirtisi mide hastalıkları belirtisi uyuşma belirtisi. İç neden titrer baş neden döner nefes neden kesilir. Şimdide acaba kalbimde sorun varda tahlillerde çıkmadı mı diye düşünüyorum. Komple bir kontrole gidersem belki rahatlarım.

 81. nuray 09/02/2015 #

  Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun Allah acil şifa versin… Bende bu hastalık 15 yasında falan başladı ilaç tedavisi falan atlatmaya çalıştım ama ilaçlar sosyal hayatımı çok etkileyecek durumdaydı o yüzden bıraktım şuan 22 yaşındayım. Hastalığım daha da arttı kalp atışlarım hızlanıyor atak sırasında. Eskiden 3 4 dakika sürerken şuan hastaneye gidip diyazen mi nedir o tarz bir serum yemeden kendime gelemiyorum 45 dakika kalp atışım geçecek diye evde beklediğimi hatırlıyorum gittiğimde dakikada 270 lere ulaşmıştı kalp atışı hala böyle devam etmekte. Tamamen ilaçları kestim. Şuan bayadır tutmadı ama inşallah böyle devam eder.

 82. rabia 09/02/2015 #

  Merhaba bende 3 senedir bu hastalıkla savaşı yorum 6 ay ilaç kullandım geçti sonra yine başladı bilmiyorum ne yapayım korkuyorum ama çok şükür hayattayım hayattayız duadan başka yapacak bir şey yok bol bol dua edin herkese çok geçmiş olsun sakin korkmayın üzerine gidin 5 dk da geçiyor. Ömrünüz uzun sağlıklı bereketli olsun. Allaha emanet olun.

 83. Ozan 14/02/2015 #

  Merhabalar. Arkadaşlar, bende sanırım panik atağım, ama bunu henüz tıbbı olarak açıklamadılar, Çünkü hep kalp rahatsızlığı veya göğüs rahatsızlığı ile hastanelere başvurdum. Ve hiç birisinde bir şey çıkmadı. Sağ göğüs kafesi ve ortasında, inanılmayacak ağrılar yaşıyorum yürürken, sanki sağ tarafımdaki kaburga kemikleri yere düşecekmiş gibi, yürüyorum eğilmeden dik yürüyorum. O Kalbim ah o kalbim var ya saatte belki de 1600Mhz atıyor, gün 24 saat ben 23 saat kalbimin sesini dinliyorum üzerimdeki kıyafeti, oynatıyor atarken. Dışarı çıkıyorum yemek yiyeceğim yerlere gidiyorum biranda yanımdakilerden şüphe duyuyorum sağa sola bakıyorum kontrol ediyorum, herkesten şüphe duyuyorum tedirgin oluyorum Ben tedirgin oldukça kalp atışlarımı durduramıyorum, kendi kendime konuşuyorum olum Ozan, sıkıntı yok kendine gel, buranın kralı aslanı sensin, gördüklerin hissettiklerin gerçek dışı vesaire. Nefes alamıyorum ama kimseye belli etmiyorum yanımda hele birisi varsa, bu acıların hepsini, içimde yaşıyorum. Her şey biryana, ölecek hissini duya duya yemin ediyorum arkadaşlar artık alıştım artık ölüme hazır hissediyorum kendimi abdestsiz kesinlikle gezmeyip cumaları kaçırmıyorum komik gelebilir ama bu hastalık beni öldürecek, ölüm hissi hissetmiyorum bendeki artık panik bozukluk olmuş, sevgilimle bazen şakalaşıyorum Bak elle kalbimi seni görünce nasıl heyecanlanıyorum diyorum. Yani kısaca, Allah’a bol bol dua edelim bence tek çaresi ve ilacı Allah’a olan sadakatimizdendir, ben buna inanıyorum.

 84. yasemin 17/02/2015 #

  Bu illet yüzünden yaşama sevincimi kaybettim. İlaç kullanıyorum o zaman iyiyim. Bırakıyorum tekrarlıyor. Her an ölüm korkusuyla yaşamak berbat bir şey.

  • Burcu Solmaz 07/03/2015 #

   Düzeleceksin korkma. Ben 15 yıl önce panik ataktım 4 yıl surdu düzeleceksin Allahın izniyle. Ama bizlerin normal bir ruh hali olması çok zor görünüyor. Ben hala aşırı derecede kaygı bozukluğu yaşıyorum bir şey daha ekliyim ben kılan biri değilim devamlı ama namaz kılmak Kuran okumak ruhun tek şifası.

 85. betül 19/02/2015 #

  Merhaba bende 2011 den beri panik atak hastasıyım. İlk kez yurt dışına çıkarken uçakta başladı aşırı terleme, kalp çarpıntısı, ölüm korkusu sürekli etrafımdakilerin öleceği kaygısı, baş dönmesi yani kısaca tüm belirtiler bende de mevcut. Çok zor bir hastalık Allah hepimize yardım etsin. Hayattan keyif alamıyorum eşime evime kendimi veremiyorum. Eşim her seferinde yapma bunu kendine lütfen diyor ama hakim olamıyorum. Biraz genlerimizde de olduğunu düşünüyorum dedem babam kardeşlerim halalarım hepimizde dönem dönem oldu bu. Herkes atlattı veya o şekilde yaşamaya alıştı. Bende atak geldiğinde kendimi telkin ederek atlatmaya çalışıyorum. Başka yerde kalamıyorum, acile hastaneye yakın yerlerde olmak istiyorum hatta ve hatta yanımda hep su taşıyorum boğulacağım kaygısı ile. Allah herkesin yardımcısı olsun tüm duam bu. Sağlıcakla kalın Allah a emanet..

 86. Ellada 19/02/2015 #

  Merhaba. En son panik atağı galiba bundan 2-3 ay evvel geçirmiştim. Birçok hastalıkların çaresi vardır. Yani o hastalığın ne olduğunu anlayabilirsiniz. Ama bu öyle bir şey ki, insani deli ediyor. Kelimelerle anlatılmaz. Umarım hiç kimse yasamaz. Ama ben bu problemleri yasarken birine anlattığımda hiç kimse benim söylediklerimi muhataba almıyordu. Burada, yorumları okuduğumda birçoğunun ilaç kullandığını doktora danıştığını gördüm. Ama ben hiç ilaç kullanmadım. Doktora gitmedim. Sadece o kotu düşünceleri ne kadar zor olsa da kendimden uzaklaştırmaya çalıştım. Tabi birçok insan bunu başaramıyor. Ama kendimizi mecbur etmeliyiz. Bence insan sadece kendine sunu söylemeli “bu benim bedenim ve ben ona benim istemediğim hiç bir şey yapmasına izin vermem.”

 87. aysun 23/02/2015 #

  Yaklaşık 1 hafta önce gece uykudan uyandım ve mide bulantım için banyoya gittim. Ama o arada başımda dilimde uyuşma oldu. Eşimi uyandırdım ölücem dedim. Tansiyonumu ölçtük normalde düşük olan tansiyon yüksekti ve kalp atışı 100 küsurdu. Titreme geldi. Ambulans çağırdım baktılar ve hastaneye gittik. Panik atak dediler. İğne vurdular serum taktılar ertesi günde psikiyatri ye gittik. Belirtiler panik ataktı ve ilaç tedavisine başladım. Bugün kalbimde ağrı var kalp krizimi geçiriyorum diye belirtilere baktım uyuyor iyice panik yaptım. Hemşire arkadaşı aradım bir şey yok dışarı çık dedi. Çıktım ama daha kötü oldum yolda ölücem korkusu gözlerim tuhaf bakmaya başladı. İlk panik ataktan beridir mide bulantısı vücudumda karınca yürüyormuş hissi var.

 88. mustafa 02/03/2015 #

  Herkese merhabalar. Bundan 20 gün önce falan kız kardeşimle eniştemi eve bırakmıştım arabam ile ve eve dönerken aracım altımdan kayboldu kalbim hızlı hızlı çarpmaya başladı. Ben zannettim ölüyorum kalp krizi geçiriyorum artık her şeyin bittiği yerdeyim demiştim ve aracı zar zor kenara çektim. Arabadan indim etraftan yardım istemeye bile dermanım yoktu. Hemen aracın içinden su alarak yüzüme elime su çarparak kendimi rahatlatmaya başladım ve aradan 5 10 dk geçti biraz iyi olduğumu anlayarak eve geçtim. yavaş yavaş gittim ve evdekilere rahatsız olduğumu söyledim hemen hastaneye gittik ve derdimi acil doktoruna anlatarak tomografi ve röntgen çektirdim. Hiç bir şey çıkmadı ne beyinden nede vukudan ve hayret ettim bir şey olmadığı halde bana ne oldu diyerek meğerse panik atak geçiriyormuşum.

  Aradan 4 5 gün geçti her geçen gün ben her akşam rahatsızlaşıyorum inanın ki acil kapılarında artık sigara içen doktorlarla arkadaş oldum her gün acil her gün hastane tam 9 10 gün acillerdeydim. Sanki beynimin içerisinde bir şeyler var ve beni kontrol ediyordu şizofren olacağım deli olacağım diye korkuyordum psikoloji doktoruna gittim sorunlarımı anlattım ve ilaç verdi kullanmaya başladım şuan biraz iyiyim 2 günde 1 45 dakika bir geliyor gidiyor.

  Elimden geldiği kadar dikkatimi başka şeylere dağıtıyorum o hastalığı düşünmüyorum güzel şeyler yapıyorum çalışıyorum erken kalkıyorum, işime bakıyorum. Arkadaşlar bu hastalığı düşünmeyin her ne kadarda düşünmeyin desem de bu hastalık çıkmıyor ama gene de düşünmeyin başka uğraşları düşünün sohbet edin bu hastalık sohbeti sevmez fazla dır dırı sevmez ama sohbet edin geçer. Melisa çayı için sakinleştirici niyetine. Şimdilik bu kadar ayrıntılı anlattım inşallah arkadaşlar beni anlamıştır herkese şimdiden geçmiş olsun Allah şifa versin.

 89. erdi 02/03/2015 #

  27 yaşındayım ve yaklaşık 1 hafta önce panik atak geçirdim, aslında belirtileri çok önceden bana belirtmiş olan atak o gün altın vurusunu yaptı. Banyodaydım ve biranda kalbimin hızla çarptığını zannedip (komik gelebilir) kendimi dışarı attım ve ne yaptıysam sakinleşemeyip kalp krizi geçirdiğimi zannettim. Ama bu olay öncesinde de endişeye kapılıp birçok kez bu atağın eşiğinden dönmüştüm. Kendimi bunun bir atak olduğuna inandırıp ölürsem de ölürüm deyip biraz olsun rahatladım ve atak geçmişti. Sol gözüm o korkudan kanlanmıştı bunun akabinde internette buna nasıl karşı koyabileceğimize dair şeyler okumaya başladım ve kendimi sakinleştirmeye hızlı nefes alıp vermemeye çalıştım.

  En önemlisi de arkadaşlar bana iyi gelen fenalaştığınızı hissettiğiniz anda hızlı nefes alıp vermeyin bu gerçekten çok önemli. 1 gün öncede beyaz tenli olmamdan dolayı ve biraz zayıf olmamdan dolayı kollarımdaki damarların çok mor olduğunu görüp paniğe kapıldım ve direk nefesimi düzene sokmaya çalıştım ve oda geçti ama hala bu karamsar düşünce devam ediyor. Bir de kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir yeriniz ağrıdığında internette aratmayın. Gerçekten çok illet bir hastalık Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ayrıca tavsiye vermek-almak isteyenler hiç çekinmeden iletişime geçebilirler.

 90. nuray 05/03/2015 #

  Merhaba yaklaşık 1 senedir panik atak hastasıyım Allah düşmanıma bile bu hastalığı vermesin. 9 ay boyunca sürekli nefes darlığı çektim. Bu sure zarfında kardiyoloji ile göğüs hastalıkları arasında gidip geldim. Astım dediler. Nefes darlığından 4 kutu falan nefes açıcılardan kullandım. Hiç bir düzelme olmadı. Bu arada 5-6 kere acillere gittim. Şuan bide panik atak ilacı kullanayım nasıl olacak dedim 2-3 aydır ilaç kullanıyorum. Nefesimde düzelme oldu. Son zamanlarda göğsümde ağrı var. Anlamadım ilacın yan etkisi mi? Allah herkesin şifasını versin inşallah ve benimde.

 91. serhat 05/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar, Doktora gitmek istemiyorum yalnız yukarıda belirtilen çoğu şeyleri kendimde hissediyorum. Örneğin; nefes almakta güçlük, başımın üstünde sürekli uyuşma hissi, kalbimde bıçak ağrısı, gece uykusuzluk çekiyorum, bu hisler genellikle iş yerindeyken geliyor ve iş bittikten de sonra devam ediyor. Çalışamıyorum ve işe odaklanamıyorum. Unutkanlığa ve dalgınlığa sebep oluyor. 15 gün önce izine ayrıldım ve bu güne kadar normaldim. Bugün bu belirtiler tekrar oluştu ve şuan dahi kendimi kötü hissediyorum. Ne yapmam konusunda bir tavsiye verir misiniz?

 92. panikzede 14/03/2015 #

  Öncelikle merhaba herkese arkadaşlar panik atak nedir bilmezdim güzel güzel yaşar işime bakar gezerdim ve o lanet gün gelene kadar dedim ben kalp krizi geçiriyorum öldüm artık hayatın sonundayım ölmekte varmış genç yaşta dedim. Meğer panik atak geçirmişim haberin yok eve gittim aileme anlattım onlarda şaşırdılar ve hemen acile gittik benim zehirlendiğimi sandılar doktora gittik. neyse doktor dedi anlar dedim kafamdan ses geliyor kalbim çarptı ölüyorum sandım dedim tomografi istedi röntgen istedi ekg kan sonucuma kadar her şey temiz çıktı. Şaşırdık ama ben kötüyüm halen neyse sakinleştirici falan iğne yaptılar aradan 15 dk falan sonra geçti gitti arkadan 1 gün sonra gene aynı ama kalp krizi gibi değil kafayı yiyorum şizofren oluyorum beyin kanaması geçiriyorum zannediyorum 4 5 gün acillere böylelikle gittik geldik gittik geldik. En son psikiyatriye gittim sorunlarımı anlattım psikolojikmiş tabii biraz üzüldüm geçmiyormuş takmaman lazımmış biraz hayata 1-0 yenik başladım ama kendimi sonradan toparladım allama şükür ilacımı kullanıyorum düzelme gelişmeleri var iyiyim şuanda birde tavsiyemdir arkadaşlar yatarken ilacı için gündüz içtiğiniz zaman uyku yapıyor çok değişik oluyorsunuz içmeyin derim. Akşam yatarken ilaç ve melisa çayı için mis gibi yaşıyorsunuz birde panik geçirdiğiniz zaman şunu yapın kesinlikle tavsiyemdir geçiyor hemen nefesinizi tutun 1 den 10 kadar sayın bunu 4 5 defa tekrarlayın geçiyor kafein tüketmeyin kesinlikle sigara içiyordum bıraktım onu da kesin biraz daha iyileşme etkisi var sağlığınız açısından şimdilik bu kadar tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum ve allah şifa versin.

 93. sinan 15/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Bundan bir hafta öncesine kadar bir şeyim yoktu fakat bir gece tam uykuya dalacakken asırı bir nefes darlığı çektim. Yatakta ölüyorum sandım. Uykuya dalmam çok zor oldu. Sabah erkenden doktora gittim. Her şeyim normal çıktı doktorlar psikolojik olduğunu söylediler. Evde işyerinde durup dururken bir korku ve endişe hali kaplıyor tüm vücudumu. Ama psikolojik olduğunu bildiğim için mücadele etmeye çalışıyorum. Şuan bile yazarken nefes darlığı çekiyorum sanki. Sol kolumda arada bir güç kaybı oluyor sanki ve gözle görülmese bile titriyormuş gibi geliyor. Allahım bizi bu rahatsızlıktan kurtarsın. Hepinize acil şifalar diliyorum. En azından derdimizin ne olduğunu biliyoruz. Nefes darlığına çörekotu yağı iyi geliyormuş. Bende alıp denemeyi düşünüyorum.

 94. ataksavar 20/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bu hastalığı atlatmış biri olarak bu yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Ben bir psikiyatrist değilim sadece Master yapmış bir ekonomistim ama bu hastalık hakkında yıllar içerisinde sanırım psikiyatristlerden daha fazla araştırma yapmışımdır.

  Öncelikle şunu söyleyeyim. Öyle de olsa böylede olsa bu hastalık bir gün bitiyor ve gerçekten iyileşiyorsunuz. Hepimizin ortak özelliği ise:
  1) Hayattan beklentilerimizin gerçekleşmesine bağlı olarak mutluluk seviyemiz 10 üzerinden 5 veya altında.

  2) Fazlaca yardımseveriz ve hassasız, karşımızdakileri kendimizden fazla düşünüyoruz. “Ben çok kötüyüm gelin bana yardım edin, şu adresteyim… desem” şurada bütün işini gücünü bırakıp bana yardıma koşmayacak bir kişi yoktur eminim. Bu kadar iyi ve duyarlı insanlarız bu sebeple bizi buluyor bu hastalık.

  3) Hepimizin hayatında bir ortam değişkeni, bir çevresel değişken tetiklemesi var. Kimisi bir yakınını kaybetti, kimi evlilik hazırlığında, kimi hamile, kimi işsiz kaldı, kimi ise yeni bir işe girdi vs hayat rutinimizden farklı bir değişiklik tetikledi bunu.

  4) Hepimizde depresif bir ruh hali ve boş vermişlik hakim.
  Tedavisi: Hastalık hakkında bilinçlenmek sanırım hepimiz üzerine tez yazacak kadar bilinçliyiz bunu geçiyorum.

  Telkin: Bu hastalığın geçmesini sağlayan en önemli koşul. Bir şekilde herkeste aynı belirtiler farklı psikolojik etmenlere göre değişiyor. Evet o fiziksel belirtiler geldiğinde onları durdurabilmek çok mümkün olmuyor. Aslında isteseniz bile kendi kendinize nefesinizi kesemezsiniz vücudunuz buna izin vermez. Öyle olsa uyuyunca nefesimiz kesilir ölürdük değil mi? Ama biz bu fiziksel belirtiyi gene de yaşıyoruz. Mesela mideniz bulandığında ona bulanma diyemiyorsunuz ya da çarpıntı gelince çarpma yahu yeter diyemiyorsunuz. Sadece telkin ya da sizi meşgul edecek başka bir şey bu fiziksel belirtileri durdurabiliyor. Mesela çok yoğun bir işte çalışan biri bu hastalığa yakalanmaz. Çünkü kendini dinlemeye vakti bile olmuyor. Ama biz sürekli kendimize dönüyor ve iç sesimizi dinliyoruz. Kendimizi dinlerken de doğru telkinler vereceğimize yanlış telkinler verip korkuyu büsbütün körüklüyoruz. Korktukça da daha fazla panik yapıp en kötü senaryolara yoğunlaşıyoruz. Evet fiziksel belirtileri kontrol edemeyiz ama düşüncelerimizi kontrol edebiliriz. Düşünce gücüde fiziksel belirtileri ortadan kaldırır. Bu sebeple telkinimiz bu : “geleceksen gel, en fazla ne yapabilirsin ki, daha önce geldin ve gittin… Gelmeye kalkarsan gene gideceksin ” şeklindedir.

  İlaçlar: Amigdalamızın beyne verdiği yanlış alarm sonucu, adrenalin seviyemiz tavan yapıyor ve vücudumuzda bu yanlış alarma karşı yaşadığımız fiziksel tepkileri veriyor. Aslında bu tepkiler bizi gerçek bir olayda hayatta kalmamızı sağlayan tepkiler ama bu ortada bir şey yokken yaşanınca korkumuz körükleniyor. Aslında gerçekte mesela silahla vurulduğumuzda vücut bu tepkileri vermese direk ölürsün. Bu vücudun kendini savunma mekanizması ama bizde ortada fol, yumurta yokken çalışıyor. Bu çalışmalarda adı üstünde savunma mekanizması bizi asla öldürmez ama biz vurulmuş olan adamdan bile daha fazla panik yapıyoruz.

  İlaçlar işte bu yanlış alarmı kesme görevini üstleniyor. Ben 6 yıl kullandım, bırakalı da 6 yıl oldu hiçbir şey olmadı gayet sağlıklıyım. Ona bağımlı mı yaşayacağım vs falan diye düşünmeyin bir zaman sonra illaki keseceksiniz. Kesmeseniz de kesmeyin yahu ne olacak. Yeter ki sağlıklı olun.

  Terapi: Maddi durumunuz çok iyiyse psikiyatristler bunun için var. Seansı 250 TL vermesem ben daha mutlu bir insan olurum diyorsanız vermeyin. Ben vermeden iyileştim.

  Mucize yöntem ise: Öyle bir şey yok. Bu hastalık geldi ve geçecek. Hayatınızın sonuna kadar çekmeyeceksiniz. Ben bu hastalığı çok sevdim bir iki sene beraber yaşayalım desen bile olmayacak öle bir şey. Öyle ya da böyle geçecek. Tarihte 1 milyar insan başardı bunu sende başaracaksın hiç merak etme.

  Tavsiyelerim:
  1) Çevrenizdeki negatif arkadaşlarınızdan kurtulun, kendiniz negatif bir insansanız acil şekilde kendinize çeki düzen verin ve pozitif olma çalışmaları yapın.

  2) Bu hastalık geçene kadar dram filmi izlemek, slow şarkılar dinlemek yasak. Etkisinde kalacağın güzel bir romantik komedi ya da kahkahalarla güleceğin bir film izle, vücudun biraz endorfin (mutluluk hormonu) salgılasın.

  3) Hayata karşı boş vermişlik duyguları yok. Bayanlar gene dışarı çıkarken, makyajını yapacak, saçlarını fönlenecek en güzel kıyafetlerini giyecek, Erkeklerde aynı şekil bakımlı ve özenli gözükecek. Eşofmanı çekip dışarı çıkmak, boş vermişlik yok.

  4) Bu dönem hayatın tadını çıkarmasam da olur diyorsunuz ama sadece 1 haftalık tatil bile insanın mutluluğunu 10 üzerinden 3 iken 7 ye çıkarabiliyor. Bu bilimsel bir gerçek bunları göz ardı etmeyin. Hayatı boş vermeyin ve keyif alacağınız hobiler bulun.

  5) Kendinize acımayı bırakın ve şu depresif ruh halinizden kurtulun. Belki hayat bizim hayallerimizdekinden hep farklı şekilde gerçekleşti ama gelecekte yaşayacağımız güzellikleri kim bilebilir ki, umudumuzu kim bizlerden çalabilir ki? Korku mu? Geçiniz…Ben korkmuyorum.

  • yeliz 13/05/2015 #

   Teşekkürler arkadaşım emeğine sağlık panik nöbeti geçiriyordum yazıların sayesinde kendimi daha güçlü hissettim ve atlattım o sıkıntıyı.

 95. Ebru 23/03/2015 #

  Arkadaşlar sanırım aynı rahatsızlıklar bendede oluyor; Başımda ağrı, mide bulantısı kalp çarpıntısı, el ayak bütün vücudumun titremesi, vede bu arada tansiyonumda ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Asansöre zor biniyorum tek başıma sanki orada kalacakmışım gibi. Avm ‘lerde yürüyen merdivene artık tek binemiyorum korkuyorum düşeceğim diye kalabalıkta sıkılıyor geceleri uyuyamıyor hep bir şeylerle uğraşmak istiyorum. Esas yapmak istediğim şeyleri yapamıyorum. Kalp atışlarım hızlı yutkunmakta zorluk çekiyorum sürekli kendimi kısmetsız şansız olduğumu hissediyorum.

  • Kadir 30/03/2015 #

   Ebru hanım korkmayın sakın onu asla dinlemeyin öncelikle rahatlamaya çalışın araştırın iyi bir doktor yardımıyla inanın düzelirsiniz bakın burada bende dahil olmak üzere birçok insanız bunu yaşayan o yüzden rahat olun.

 96. keriman 07/04/2015 #

  Merhaba ben de iki defadır aynı şeyi yaşıyorum ne zaman güne çok enerji dolu başlasam ve sabahtan başlayan mide ağrısı günün sonun da beni içinden çıkamadığım bir hale getiriyor. İlk atağı 15-20 gün önce geçirdim atak belirtilerinin en az 7 sini taşıdım sonra dün akşam yaşadım. Allahım kimseye yaşatmasan çok kötü bir şey.

 97. gulsah 07/04/2015 #

  Merhaba. Ben de bu sene tanıştım bu hastalıkla. Teşhis daha yeni kondu. Gitmediğim doktor kalmadı. Gecen sene halamın ölümünden sonra ölüm korkusu baş göstermeye başladı. Önce sevdiklerimi kaybetme korkusu daha sonra kendim öleceğimden giderek dozunu aşan endişeler sonucu kalbimde şiddetli bir ağrı nefes alamama, kendimi bıraksam bayılacakmışım hissi… Gece yarısı sürekli hastanelerin acilinde buldum kendimi. Doktorlar anormal bir şey yok geri gönderdiler… Holter cihazı takıldı, hafif bir çarpıntı çıktı sonucunda düşük dozajda bir ilaç verdi doktor önceleri korkumdan her gün almaya başladım sonrasında bunun psikolojik bir tepki olduğuna ikna etmeye çalışıp kendimi, ilacı bıraktım. İlaç içemiyorum çünkü tüm prospektüsü okuyup yan etkilerinden korkuyorum. Ataklar gelince değişik bir algı oluyor sanki ruhum bedenim ayrıymış gibi. Gece çok uykum olmasına karsı uykuya dalarken korkuyorum sarsılarak uyandırıyorum kendimi bu yorgun düşüp uykuya dalıncaya kadar devam ediyor. Geçenlerde 40 yaslarındaki kuzenimi aniden beyin kanamasından kaybettik simdi de bu korku aldı içimi. Haberi aldığımdan itibaren 4 gün karnımda kramp seklinde sürekli bir ağrı ve şişkinlik bas gösterdi tabi yine doktora gittim hiçbir şey yok dediler ve o andan itibaren geçmeye başladı anladım ki bu da psikolojik. Bununla kendi kendime basa çıkmaya çalışacağım. Umarım ben de dahil herkes bu illetten bir an önce kurtulur. Bu arada çok eskiden günlük yazıyordum simdi yeniden başlamayı düşünüyorum bununda az da olsa bir duygu dışa aktarımı olduğu için ise yarayabileceğini düşünüyorum. Belki sizlere de bir yararı olabilir

 98. uluçreis 09/04/2015 #

  Merhaba,
  Yaklaşık 5 yıldır endişe ve hayatımı etkilemeyen, ara ara oluşan ölüm korkularıyla yaşadım ve bir sürü ihmalin sonucu son 6 ay cehenneme döndü. Yaşadıklarımı yazmayacağım, yukardaki her belirti ve olayla, hisle aynı. Bu yazımı okuyacak arkadaşlara naçizane tavsiyelerimi sıralayacağım… Ben bu hastalığa “eşkıya” diyorum ve eşkıyanın ne zaman geleceği belli olmaz.
  1. Atak geldiğinde karşı güç uygulayarak savaşmayın, yani “hah kalbim hızlandı, hemen kalbimin atışını azaltmalıyım” demeyin… ben çok yaşadım, üzerinde durdukça daha da çok hızlı atacaktır.

  2. Eliniz, parmaklarınız, kesinlikle ve kesinlikle nabzınızda, boynunuzdaki şah damarın üzerinde olmasın, kesinlikle kalbinizin atışını duyacak bir oturma, yaslanma, yatış pozisyonunda olmayın… Yani, kalbinizin atışını, değil atak sırasında, atak olmadığı zaman bile kesinlikle duymayın… Bu çok önemli, ben ancak son 1 haftadır bunu uyguluyorum ve çok iyi sonuçlar aldım… Eminim ki çoğunuz benim gibi tüm günü nabzınızı dinleyerek geçiriyorsunuz.

  3. Mutlaka destek alın… Bir psikiyatrdan ilaç yazdırın, aynı anda bir psikoloğa ilk seansınıza gidin. ilk randevularınıza kadar, en yakın akraba ve dostlarınıza tüm yaşadıklarınızı, tüm hislerini uzun uzun anlatın. Ama kendinizi anlattığınız kişilerin size “hadi hadi, boş ver, bu gece iyi uyu geçer” diyecek insanlar olmamasına dikkat edin. Sizi dikkatle dinleyip öneri sunacak kişiler olsunlar. Ben doktorlara gitmeden önce 3 gün boyunca en yakınlarıma kendimi olduğu gibi hiçbir şey saklamadan anlattım. Bayağı bir zehri vücudumdan atmıştım hatta psikoloğa gittiğimde.

  4. İlaç kullanırken, psikoloğa giderken de atak geçirebilirsiniz, bu umutsuzluğa düşürmesin. Bunu normal kabul edin. Ben en korkunç atağımı ilaca başlayalı 1 hafta olduğunda yaşadım.

  5. Doktorlara kendinizi, durumunuzu, hislerinizi, geçmişinizi, hastalık hakkındaki yorum ve fikirlerinizi hiç bir şeyi saklamadan açıkça anlatın.

  6. Kendinizi kimseyle kıyaslamayın, ben şanssız ve hasta biriyim, onlar ne mutlu demeyin. Sağlıklı, mutlu görünen dostlarınızla hatta diğer insanlarla kendinizi karşılaştırmanız doğru değildir, hele günümüzde facebook gibi sadece vitrini gösteren sosyal medya sizi bunalıma sokabilir. Mutlu bir an, mutlu bir gezi, ailecek mutluluk selfie’si gibi başlıklarla sunulan fotoğraflar işin vitrin tarafıdır ve hiçbir insan o resimlerdeki mutlu anı tüm hayatı boyu yaşamaz.

 99. nalan 01/07/2015 #

  Merhabalar öncelikle. Ben de uyurken bir kalp çarpıntısı terleme ve nefes darlığından uyandım sonra hastaneye gittik bir şey yok dediler sonra 2-3 4 yada 5 ay sonra bitti dedim yine başladı yani öyle doktora gideceğim ha bir de ruhum yokmuş hissi var bir de ne yapmalıyım herkese geçmiş olsun???:)

 100. muges 30/07/2015 #

  38 yaşındayım ilk 20 yaşında yaşadım yani 18 senedir mücadele ediyorum 3-4 sene hastalıktan eser kalmamıştı ama şimdi yine beni esir aldı 1 aydır evden çıkamıyorum evin içinde kanepeden kalkamıyorum biliyorum bir şey olmayacak geçecek ama yine frenleyemiyorum kendimi uzun süredir ilaç kullanıyorum belki de ilaç bağımlısı oldum en çok yazın ve sonbaharda artıyor her yerim uyuşuyor çarpıntı aşırı terleme boğulma hissi ve bayılma korkusu su almadan dışarı çıkamıyorum çocuklarım bile bıktı benden inanın çok zor bir rahatsızlık yaşamayana anlatmak çok zor arabada giderken kendimi sıkıyorum kalabalıkta bayılacakmış gibi oluyorum atak gelince ne yapacağımı bildiğim halde yapamamak işte tüm sorun bu bence en önemlisi stresten uzak durmak ve gerçekten korkuların üstüne gitmek.

 101. goknur 12/07/2015 #

  7 aylık bebeğim var yemin ederim kafayı yiyeceğim yani hep ölüm korkusu var üzerimde halen de var hep ağlıyorum.

 102. zeki 24/07/2015 #

  ve panik atak geçiriken kişi……

  kağıt torba / ( yani kesekağıdı ) na

  15 veya 20 dakka ağzını burnunu içine sokacak ve orda burnudan nefes alacak ağzından vercek yavaş yavaş
  emin olun tek çaresi bu…..

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.