Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin ilk aşamaları, diğer kanser türlerinin birçoğu gibi herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak mide kanseri ilerledikçe, mide bölgesinde rahatsızlık ve ağrı, yutkunma zorluğu, mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı, az bir yemek sonrasında dahi aşırı şişkinlik, dışkıda kan gibi bazı belirtiler görülebilir.

Bu belirtilerin bazıları, mide ülseri ve enfeksiyon gibi mideyi ilgilendiren diğer sorunların belirtileri ile benzeştiği için, panik yapmadan önce bir doktora giderek, bu belirtilerin mide kanserinden mi yoksa diğer bir rahatsızlık nedeniyle mi ortaya çıktığını öğrenmek daha doğru olacaktır.

Ailenizde mide kanseri veya herhangi bir kanser vak’ası varsa her yıl kontrol yaptırmak, kanser riskini kontrol altında tutmak adına en güvenli yoldur.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri, midenin hangi bölümünde görüldüğüne göre farklı adlarla anılmaktadır. Ancak tüm mide kanseri vak’alarının %90-%95’i midenin glandüler dokusunda başlar. Geri kalan %5-%10’luk kısım ise mide ve çevresinde bulunan kas, doku ve damarlarda görülen kanserlerdir.

Mide kanserinin ilk aşamalarında kişinin fark edebileceği kadar belirgin farklılıklar oluşmayabilir.

İlk aşamalarda hafif bir mide bulantısı ve zaman zaman kusma görülebilir ancak bu aşama hiç bir belirti olmadan da geçilebilir. Kanserli hücre sayısı arttıkça aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan, dışkı renginin bordoya, koyu kahveye dönmesi veya tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder. Ama dışkıda kan bulduysanız hemen panik yapmanıza gerek yok çünkü bu mide ülseri ya da hemoroid gibi daha az riski bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Böyle bir belirti gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora giderek muayene olmanız gerekir.

Mide Ağrısı: Mide ağrısı, mide kanserinin en sık görülen ve kişiyi doktora gitmeye zorlayan belirtisidir. Bu ağrılar, hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan, şiddetli ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Ağrı genellikle midenin üst kısmında ortaya çıkar. Israrlı mide ağrılarının nedeni ne olursa olsun kısa sürede bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Sürekli mide bulantısı ve kusma mide kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır fakat bu belirtiler her mide kanseri hastasında görülmeyebilir.

Mide kanseri nedeniyle görülen bulantı ve kusma herhangi bir neden bağlı olmaksızın (gıda intoleransı, aşırı yemek, ağır yemek…vb) ortaya çıkabilir.

Mide Kanserinin Diğer Belirtileri

Nedensiz Kilo Kaybı: Beslenme ve egzersiz programında herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen kilo kaybı yaşıyorsanız bu mide kanseri belirtisi olabilir.

Nedensiz kilo kaybı aynı zamanda kolon kanseri ve sindirim sistemi organlarında görülen diğer kanser türlerinin de belirtisi olabilir.

Kronik Yorgunluk: 1-2 günden uzun süren nedensiz yorgunluk bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Mide kanserinin neden olduğu yorgunluk, çoğunlukla kusma ve dışkıyla birlikte kaybedilen kanın neden olduğu anemiyle birlikte ortaya çıkar. Kan kaybı nefes darlığına da yol açabilir.

Belirtilerin Değerlendirilmesi

Yukarıda listelenen belirtiler farklı hastalıkların da belirtisi olabilir ancak her bir belirti nedeni ne olursa olsun dikkate alınmalıdır.

Kanser türlerinin çoğu, tedavi süreci için kritik bir dönem olan ilk aşamalarda pek bir belirtiye neden olmaz ya da kişi belirtiler hafif olduğu için doktora gitme ihtiyacı duymaz.

Mide kanserinin ve olası diğer kanserlerin erken teşhisiyle birlikte başarılı bir tedavi süreci için zamanlama hayati önem taşımaktadır.

Uzmanlar erken teşhis için, ailesinde kanser vakası bulunanların ve 50 yaş üzerinde sürekli hazımsızlık çeken yetişkinlerin düzenli olarak kontrol yaptırmalarını öneriyorlar.

Mide Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

Mide kanserinin kesin nedeni bilinmiyor ancak uzmanlar aşağıdaki faktörlerin mide kanseri riskini arttığı görüşünde birleşiyorlar.

Cinsiyet: Erkeklerin mide kanserine yakalanma riski kadınlara oranla 2 kat daha fazla.

Genetik: Ailesinde kanser vak’ası bulunanların mide kanserine yakalanma riski daha yüksek.

Coğrafya: Mide kanserinin en sık görüldüğü ülkeler Japonya, eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Orta ve Güney Amerika ülkeleri.

Kan Grubu: Araştırmalar A grubu kana sahip olanların mide kanseri riskinin yükseldiğini ortaya koyuyor.

Yaş: Mide kanseri çoğunlukla 70-74 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde görülüyor.

Yaşam Tarzı: Sigara ve alkol kullanımı, füme gıdalar, sebze ve meyve bakımından zayıf bir beslenme, aşırı tuz tüketimi, hazır ve fast-food gıdaların sık tüketiminin mide kanseri riskini arttırdığı biliniyor.

Ülser: Mide ülseri bulunan kişilerde mide kanseri görülme olasılığı daha yüksek.

Sağlık Koşulları: Mide ülseri dışında gastrit, mide polipleri, uzun süreli mide enfeksiyonu, anemi ve bazı diğer hastalıklar mide kanseri riskini arttırıyor.

Çevresel Faktörler: Hava kirliliği dışında işle bağlantılı olarak, nikel, kömür, kauçuk ve kereste işleme tesislerinde çalışanlar arasında mide kanseri vak’alarının daha çok olduğu belirtiliyor.
Mide Kanseri Önlenebilir mi?

Mide kanseri riskini arttıran bazı gıdaların belirlenmesi ve insanların bu konuda bilinçlenmesiyle birlikte son 30 yılda mide kanseri vak’alarında önemli bir düşüş sağlanmıştır.

Mide kanserinden %100 korunmanın bir yolu yok fakat riski yükselttiği bilinen gıdalardan uzak durarak önemli bir adım atabilirsiniz.

Amerikan Kanser Topluluğun yayınladığı bilgilere göre tütsülenmiş gıdalar (et, balık, peynir), aşırı tuz içeren gıdalar (tuzlanmış et, balık ve konserve gıdalar), turşu ve dondurulmuş gıdalar mide kanseri riskini arttıran gıdalar listesinde yer alıyor.

Kanser riskini azaltmak için önerilen gıdalar ise, sebzeler, başta greyfurt, limon ve portakal olmak üzere turunçgiller ve diğer meyveler.

Ayrıca kırmızı et yerine protein bakımından zengin sebzelerin tüketilmesi, tuzun olabildiğince azaltılması, tam tahıllı gıdaların daha çok tüketilmesi diğer öneriler arasında.

Sigarayı bırakmak ise, diğer tüm kanser türleri gibi mide kanseri riskini azaltmak için de olmazsa olmaz koşul olarak dikkat çekiyor.

Dr. Mehmet Öz’ün, mide kanserinden korunma diyeti olarak sunduğu beslenme programında ise aşağıdaki gıdalar öne çıkıyor;

Havuç: Havuca turuncu rengini veren beta-karoten güçlü bir antioksidandır ve C vitamini gibi hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı vücudu korur. C vitamini kanda bulunan serbest radikallere karşı savaşırken havuç hücre yüzeyindeki serbest radikalleri dengeler.

Tatlı Patates: Havuç gibi beta-karoten bakımından zengin bir sebze olan tatlı patates aynı zamanda vücutta bulunan tümörlere kan akışını keserek büyümesini önleyen “kafeik asit” içermektedir.

Sarımsak: Kanser riskini azalttığı bilinen “allicin” bakımından zengin olan sarımsak, Dr. Mehmet Öz’ün mide kanserinden korunmak için önerdiği bir diğer besin maddesi.

Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt gibi bol miktarda C vitamini içeren meyveler hücre yapısının korunmasına yardımcı oluyor ve kanserli hücre oluşumunu engelliyor.

Ayrıca bu meyvelerin kabuğunda bulunan “flavonoidler” kanserli hücrelerin sağlıklı dokulara yayılmasını önlüyor.

Mide Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Doktor mide kanserinden şüphe ederse, dışkı testi ile dışkıda kan olup olmadığını kontrol edecektir. Ancak bazı vak’alarda dışkıda kan görülmediği için mide bağırsak röntgeni (radyografi) ve kamerayla mide ve bağırsakların kamerayla incelendiği endoskopi yapılabilir.

Doktor bu incelemeler sırasında kanserli olduğunu düşündüğü bir kitle görürse bu kitleden bir örnek alarak (biyopsi) bu dokunun kanserli olup olmadığının incelenmesi için laboratuvara gönderir. Laboratuvar sonuçlarına göre hastanın kanser olup olmadığı teşhisi kesin olarak konulabilir.

Kaynaklar


, , , , , ,

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 88 Yorum Yapılmış

 1. sema 10/08/2014 #

  Merhaba benim eşimin sürekli şiddetli mide ağrıları ve aşırı kusmaları oluyor ve iştahsızlık ve kilo kaybı da var ama doktora götüremiyorum ısrarlarıma rağmen nedeni ne olabilir acaba bu rahatsızlıkların.

  • necdet 31/08/2014 #

   Sema hanım mide ağrılarını tamamen iç rahatsızlıklara bağlamayın. Psikolojik rahatsızlıklarda mide ağrısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Fakat kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir. Eğer mide temiz çıkarsa muhtemelen durum psikolojiktir psikiyatriye gitmesi gerek.

 2. hatice 13/08/2014 #

  Ben 2 aydır mide ağrısı çekiyorum mide ile alakalı tüm ilaçları kullandım endoskopiye girdim ama hala ağrılarım çok şiddetli devam ediyor kilo kaybımda oluyor yemek yiyemiyorum hangi doktora gittiysem sadece stresten uzak dur dediler ama ağrılarım çok dayanılmaz olmaya başladı napmam lazım kanser olma ihtimalim var mı acaba yaşımda daha 18.

  • necdet 31/08/2014 #

   Hatice Hanım öncelikle geçmiş olsun. Kendinizi kanser olacakmış gibi bir duruma koymayın sakın insan beyni ilginçtir. Beyninizde geçirdiğiniz durum vücutta ortaya çıkabilir nedenle biraz da iyi yönden düşünün. Sizin durum anladığım kadarı ile mide rahatsızlığı mideye yeni yerleşmeye çalışıyor bu da doğal olarak sancılı oluyor. Sadece ilaçlarınızı kullanıp moralinizi iyi tutun kısa sürede iyileşirsiniz.

   • fatma 04/06/2015 #

    Necdet bey merhaba ben 2011 yılından bu yana hep mide rahatsızlığı yaşadım ülser var dediler hep, belirtilerin daha fazlasını yaşıyorum mide kanaması idrarda kan, bulantı kusma vs vs.. Şuan 22 yaşındayım ve mide kanseriyim daha önce kemoterapi gördüm karaciğerden, şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.

    • mehtap 25/07/2015 #

     Fatma Hanım ben de 2011 yılı itibariyle aynı şikayetleri yaşıyorum bu rahatsızlıkları üzerime almadım gizli kan kaybettiğim için kansızlık ve anemi oluştu şu anda endeskopi olucam mide yanmaları ve ağrılarımı hep ilaçlar içerek görmezden geldim ve çok korktum şu anda geçmiş olsun..

  • ibrahim 31/10/2015 #

   Bende de var aynısı. Ne kadar doktora gittiysem çare olmadı. Stres, sıkıntı, takıntı, moral bozukluğu olduğunda mideye vuruyor valla zor yapacak bir şey yok hayat devam ediyor.

 3. habibe 25/08/2014 #

  İki gündür mide ağrısı çekiyorum bir şey yiyemiyorum yiyince midem ağrımaya başlıyor. Midem ağrıyınca tuhaf bir üşüme geliyor ve terliyorum hiç halim yok acaba bunun sebebi ne olabilir. Daha öncede ağrıyordu ve o zaman safra kesesinde tas vardı safra kesesini aldılar tekrar ağrımasının nedeni ne olabilir acaba.

 4. melek 06/09/2014 #

  Bende yemek yedikten sonra boğazdan başlayıp mideye kadar inen bir ağrı var. Çok abur cubur yiyorum. Özellikle akşam başlıyor bu ağrı ve yorgunluk ta oluyor. Daha önce 1-2 kere kustum. Kansızlıkta var bende. Başımda dönüyor. Kanser olmaktan korkuyorum acaba kanser miyim doktora gitmek istemiyorum. Ne olur cevap yazın yaşım da 16.

  • devran 13/03/2015 #

   Reflü belirtileri gibi görünüyor ama sen doktora git ve detaylı bir kontrolden geç geçmiş olsun mide asidi de bu etkiyi yapar mutlaka doktora git.

  • ugur 03/07/2015 #

   Evet sendeki reflü bende de var korkma abur cuburu bırak geçer.

  • yunus 14/12/2015 #

   Ben de ayni rahatsızlığı çekiyorum doktora da gittim endoskopiye gir diyor daha 21 yaşındayım girmek istemiyorum.

 5. ... 12/09/2014 #

  Sevdiğim adamın son 2 ay boyunca mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetleri vardı. Doktora gitti ve endoskopi yapılacak. Babasını kanserden kaybetti. Ve kanser olduğunu düşünüyor ve sonuç belli olmadan en kötüsüne hazırlık yapıyor. Erken teşhis olduğu için böyle bir şey varsa kurtulabileceğini düşünüyorum ama sonucun kötü çıkmasından çok korkuyorum. Kurtulma sanşı yok mu onu kaybetmekten çok korkuyorum. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

  • Hamit ihsan tanes 09/08/2015 #

   Arkadaşlar öncelikle herkese Allah acil şifalar versin. Annem 15 gündür mide bulantısı iştahsızlık ve 3 ayda 6 kg kaybetti. İki kez hastaneye götürdüm. Serum verdiler gönderdiler. 2 gün sonra atroskopi yapılacak. Herkesten dua bekliyorum.

 6. ufo 17/09/2014 #

  Ya siz nasıl insanlarsınız bunlar nasıl yorumlar. Bu hastalıktan ölen kadar iyileşende var. Bu sayfada kanser olup çare arayan insanlara nasıl acı çektiriyorsunuz farkında mısınız yazıklar olsun. Evet, ayni şekilde bende annemi bu hastalıktan feci şekilde kaybettim. Ama yengem 20 yıldır alınan midesi ile gayet sağlıklı yaşıyor. Bu hastalığa yakalanan kardeşler ablalar sizlerde moral önce gerekli her şeyin ilacı umudunuzu yitirmeyin nolur.

  • sevda 11/01/2015 #

   Çok teşekkür ederim.

  • EMİN 10/06/2015 #

   bu hastalığı yenmenin en büyük ilaçlarından biri de MORALDİR ne olur moralimizi canlı tutmaya çalışalım allahım şafi ismi ile acil şifalar versin inşallah.

  • hidayet 13/07/2015 #

   Ufo arkadaşım doğru söylüyor ben 18 yaşında mide kanserine yakalandım ve 2 yıldır çekiyorum aynı zamanda kalp hastasıyım diyete uyarak beslenmeye dikkat ederek geçebilecek bir hastalık sakınan göze çöp batar psikolojikman ben kanserim dersen o daha çok tetikler.

  • caner 09/10/2015 #

   Hiç sorma Ufo içim karardı.

  • songulsultan 19/10/2015 #

   ALLAH razı olsun kardeşim kanser hastası birine çok güzel moral verdiniz ne lüzumsuz insanlar var ALLAH bütün hasta kardeşlerimize safii adıyla acil şifalar versin bu hastalığın ilacı yüksek moral.

  • sosyalhizmet 23/10/2015 #

   Çok sevdiğim arkadaşımın babası hastaymış yeni öğrendim ve onun bu sayfaya bakmamış olmasını diliyorum çünkü bir umut için girdim tüm olumsuzluklar yazılmış moralimizi yüksek tutmak zorundayız. Allah şifa versin.

  • sevgi yavuz 24/01/2016 #

   Ben gögüs kanseriydim kotu huylu çabuk yayılandandı ama kendim kontrollerim sırasında elime geldi bir yıl kemoterapi ve ışın tedavisi gördüm 7 yıl geçti hala hayattayım çok şükür iyiyim Rabbim herkese şifa versin kısa yazıyorum moral olsun diye lütfen moralinizi yüksek tutun iyi beslenin her şey Allah’tan.

 7. dilyafruz 23/09/2014 #

  Annem 3 aydır mide ağrısı çekiyor. Doktora gitti bir şey yok diyorlar. Her türlü ilaç kullandı ama daha ağrısı var. Ne yapabiliriz ağrısının geçmesi için?

 8. Gizem 14/10/2014 #

  Arkadaşlar 1 aydır mide ağrısı çekiyorum hep halsizim midem bulanıyor kusuyorum ne yesem midem ağrıyor sizce doktora gitmeli miyim?

  • nurgul 16/10/2014 #

   Merhaba gizem ve diğer arkadaşlar. Mide ağrısı ille de bir hastalıktan oluşan bir şey değil. Çok stresten de ağrır mide. Ayak bileklerinizin iç tarafını parmağınızla ovun bakin acıyor mu? Ve göğsünüzdeki kaburgalara basın parmakla bakin acıyor mu? Evet ise o zaman kasılmış olduğunuz için omurga kemiği geriliyor ve genelde orta kaslar çekiliyor. Buda insanda mide şişkinliği çok acıkmak ya da hiç acıkmamak mide bulantısı bas dönmesi aniden bayılma, için geçmesi, soğuk teremeler gibi sorunlar ve aşırı ağrılar veriyor belde ağrıyabilir. Masaja gidin ve muz yiyin her gün. Kendinizi üzecek şeyler düşünmeyin. Sizi güldürecek ve güzel şeyler düşünün her şeyi keyfinize göre yaşamayın ama keyif aldığınız şekilde rahatlatıcı bir şekilde keyif aliniz. Ama meslektaşlarımız manuel terapiye gidebilirsiniz ya da masaja gidebilirsiniz hemen korkmayın.

  • oğuz 17/11/2014 #

   Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!

 9. selin 05/11/2014 #

  Merhaba annem endoskopiye girdi bir doku tespiti yapıldı patolojide temiz çıktı ve 6 ayda bir endoskopiye girmesi gerekli kanser olma riski var mı cevap verirseniz sevinirim günlerdir canımı sıkan bir soru bu şimdiden teşekkürler.

 10. ali haydar şahin 12/11/2014 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 haftadır midemin üstü ara sıra ağrı yapıyor fakat bir şeyi yerken zor yutuyorum sanki midemi zorlayarak iniyor.

  • devran 13/03/2015 #

   Ali haydar şahin senin rahatsızlığın midenin üst kısmında sağ taraf ise kaburganın başlangıcında ise bu birçok rahatsızlık belirtisi ola bilir reflü veya onikiparmak bağırsağı iltihabı olabilir ama onikiparmak barsak iltihabı mide boş iken ağrı yapar ve genelde gece yarısı insanı uykudan kaldırır. Mide dolu iken ağrı yapıyor ise bu ülser başlangıcı ola bilir siz bir doktora baş vurarak oluşan şikayeti daha detaylı anlatın ve endoskopi yaptırın geçmiş olsun.

 11. hikmet 21/11/2014 #

  iyi günler öncelikle sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim benim yaklaşık 5 yıl önce mide rahatsızlığı geçirdim o zaman bana doktorum ultrasonla mideme baktı ülser olduğunu söyledi ilaç verdi ve kulandım ilaçlar bitiğinde gene midemde yanma ekşime oluyordu doktora gittim bir beze üfledim laboratuvarda incelediler hpoter çıktı mikrop ilaç yazdı kulandım gene geçmedi koruyucu ilaç içiyorum durduruyor yanmaları ama iyileşemiyorum aşırı derecede yanma asit yemek borusuna kaçma var ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. Tuba 26/11/2014 #

  Merhaba benim sol kaburgamın altında şiddetli bir ağrı oluyor mide bulantısı yapıyor istiğfar ettikten sonra ağrı biraz daha rahatlama oluyor genellikle gece nöbeti tutuyor uykudan kaldıran bir ağrıyla son haftalar iki kere kan geldi istiğfar ettiğimde gastroenterolojiye gittim tüm batin ultrasonu istiyorlar hiç akil edipte endoskopi yapmıyorlar sizce sinirsel bir ağrı mi yoksa düşündürecek bir hastalık mi aklıma kötüyü getirmek istemiyorum Allah acil şifa versin tüm hastalara cevaplarsanız sevinirim.

  • belfu 03/06/2015 #

   Endoskopi dahiliye direk yapıyor.

  • Aynur 10/10/2015 #

   Tuğba hanim öncelikle bu ağrılarınız karaciğerden gibi görünüyor aynı şeyleri yaşıyorum yalnız mutlaka en kısa zamanda tekrar bir doktora görünün. Tomografi isterler üstelik kan da geliyor yazmışsınız eksiksiz rahatsızlığınızı anlatın gastroloji ya da hepatolojide çok geçmiş olsun.

 13. mustafa 01/12/2014 #

  Bu hastalık genellikle hangi yaşlarda oluyor?

 14. Buse 03/12/2014 #

  Yaklaşık 1.5 yıldır ülserim vardı bu yıl mide kanserine dönüştü ilk endoskopide sonuçlar temiz çıktı fakat 2. endoskopi sonuçları kötü çıktı. Çok şükür şuan hayattayım çok zor bir durum ama umudumu hiç bir zaman yitirmeyeceğim babamı bu hastalıktan kaybettim ama kuzenim de aynı hastalığa sahip ve bu yıl iyileşti hiç bir zaman umudunuzu yitirmeyin moralinizi bozmayın kurtulmak için hep bir şansımız var.

 15. yesim 04/12/2014 #

  Selam benim midem aşırı ağrıyor ve yanıyor baharatlı hiç bir şey yiyemiyorum çocukken aşırı tuz yerdim midem bulanıyor ve şişiyor istifra edesim geliyor ama edemiyorum kızarma turlu tursu türleri yedim zaman midem ağrısı durmuyor.

 16. yasin 18/12/2014 #

  Bende babamı kaybettim 1 ay önce. Teşhis 2 ay içinde kondu geç kalınmış dedi doktorlar. Bu mide kanserinde erken teşhis çok zormuş. Ne kusma vardı nede bulantı.

 17. sevgi 22/12/2014 #

  Annemin 4 aydır süren bir mide ağrısı var ilk konulan teşhis ağır anemi oldu ve demir yüklemesi yapıldı sonrasında endoskopiye girdi ve midesinde 5×4 cm büyüklüğünde bir yara olduğu görüldü şuan endoskopinin sonuçlarını bekliyorum ve kanser olmasından çok korkuyorum. Tek içimi rahatlatan kilo kaybı kusma iştahsızlık gibi belirtileri yok sadece kansızlık mide ağrısı siyah dışkılama problemi var konu hakkında bilgisi olan biri bana cevap verebilir mi?

  • leman 16/03/2016 #

   Sevgi merhaba nasil oldu annen? Benim de annem şu durumda çok korkuyorum lütfen cevapla beni.

 18. ramazan 06/01/2015 #

  Mide kanserinden midemin dörtte üçü alındı sekiz ay oldu hiç problem yasamadım altı ay aralıklarla kontrole gidiyorum pr doktor salim demirci ameliyatımı yaptı erken teşhis oldu mu kitleyi alıyorlar kontrollerimi hocama yaptırıyorum çok çok iyiyim.

  • devran 13/03/2015 #

   Kanserin başlangıç aşaması belirtileri neler oldu sizde bunu anlatırsanız birçok insana birinci ağızdan bilgi vermiş olacaksınız. Teşekkürler.

 19. mehmet 11/01/2015 #

  Yorumları okudum benimde babam mide kanserinden dolayı vefat etti. Geçmişte benim basıma da geldiği için söylüyorum diğer belirtiler olmadan sadece mide ağrısı çekenler varsa, kantaron otu alıp 1-2 hafta kaynatıp suyunu içsinler. 1 hafta boyunca mide ağrısı çektikten sonra bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu otu kullandım. Eskisinden daha sağlam oldum. Herkese geçmiş olsun.

 20. duygu 14/01/2015 #

  Arkadaşlar benimde anneme mide kanseri teşhisi kondu hemde ileri derecede sarılık yani baya geç kalmışız kurtulabilir mi acaba bilmiyorum dualarınızı bekliyorum.

  • burcu 09/02/2015 #

   Merhaba duygu benim babama da mide kanseri tanısı kondu. Operasyon yapıldı. Siz ne durumdasınız. Allahım hepimize yardımcı olsun.

 21. aysegul 10/02/2015 #

  Merhabalar. Herkese geçmiş olsun öncelikle. Benim yaşım 23 ve annem 3 kez mide kanaması geçirdi ama şükür hayatta.18 yıldır mide ilaçları kullanıyor ailede mide sorunu var kardeşlerimde de. Benim sorunum su ki doktora gidiyorum hep aynı şey ilaç kullan ama ağrımda hafifleme yada azalma yok. Mideme ağrı giriyor bıçak gibi nefesimi kesiyor çeşitli yazan nedenlerde var sizce bu riski taşıyor muyum?

 22. ozlem 03/03/2015 #

  Merhaba ben endoskopi yaptırdım biyopsi oldu ve sonuçta mikrop ile gastrit çıktı. İlaç kullandım bir ara iyi oldum şuan midemde yanma bulantı var neden bilmiyorum.

 23. bilal 16/03/2015 #

  30 yaşındayım 3 sene önce mide ülseri delinmesinden dolayı ameliyat oldum 1 sene sonra endoskopi yaptırdım 3 tane daha ülser çıktı. İlaç tedavisi gördüm 1aydır şiddetli ağrı, kusma, şişkinlik kilo kaybı da var daha önce çok kez endoskopi yapıldığı için açıkçası korkuyorum gitmeye tekrar ameliyat demesinden de korkuyorum.

 24. Göksu 22/03/2015 #

  Merhaba 22 yaşındayım. 2 haftadır midem ağrıyor ve bulantım sürekli devam ediyor. Tükürünce ağzımdan kan geldi doktora gittim. Kan tahlili yapıp bir şeyim olmadığını söyledi. İştahsızlık zayıflama kusma gibi belirtiler devam ediyor. Ülser başlangıcı olabileceğini söyledi. Şuanda mide koruyucu ilaç kullanıyorum ama oda fayda etmiyor gün geçtikçe daha çok ağrımaya başlıyor.

  • Eda 13/05/2017 #

   Şimdi iyi misiniz?

 25. haşim 02/04/2015 #

  Merhaba benim karnım özellikle midemin üstü balon gibi şişlik var sanki balon yutmuşum gibi hissediyorum derim geriliyor özellikle bu gün sol üst tarafa doğru elle bir tutam olacak şekilde şişti ve 3 gündür şişkinlik yüzünden yemek yiyemiyorum dilimin üzerinde sarı pas oluyor ve yemek yerken dilimden başlayarak lokmanın gittiği yere kadar yanarak gidiyor sanki ateş parçası yiyorum gibi hastaneye gidecek param sigortam işim yok bu hastalık nedir bilmiyorum bilen biri yazabilirse sevinirim ayrıca eskisinden çok daha az yediğim halde kilo alıyorum.

  • belfu 03/06/2015 #

   Hazımsızlık, demir eksikliği.

 26. Büşra 02/04/2015 #

  Bende iki yıldır tedavi görüyorum midemde mikrop var 2 sefer endoskopi 1 seferde üre nefes testi yaptım mide ilaçları ve antibiyotikler kullanıyordum ama mikroplar daha geçmemişti. Söylenenlere göre mide ile herhangi bir rahatsızlığı olanların mide kanserine yakalanması daha yüksekmiş.

 27. çaresiz 05/04/2015 #

  Geçmiş olsun. 30 yaşında gencecik kocamı mide kanserinden kaybettim hastalık 4. Evrede kendini belli etti geç kalınmış çok sinsi bir hastalık ilk mide bulantısı iştahsızlık, kusma, aşırı kilo kaybı ile gösterdi kendini. Bu sebeple gittik doktora. Kanser olabileceği aklıma hiç gelmezdi stresten diye tahmin ederken dünyamız karardı bir sürü tahlil istediler çok şaşırdık durumun ciddiyetini o ana kadar anlamamıştım. Endoskopi patoloji sonucu derken esimin kanser olduğunu öğrendik ve yıkıldık 6 Ay içinde eşimi kaybettik Allah kimseye Bu acıyı yaşatmasın çok zor tarifi yok. 4 aylık bebeğim babasız, bende bitanemsiz kaldım. Mide ağrısı deyip bir kenara atmayın. Doktora gidin. Erken teşhis hayat kurtarır bunu kendiniz için yapmasanız da sevdikleriniz için mutlaka yapın.

 28. ayşe 13/04/2015 #

  Merhaba ben 3 yıl önce endoskopiye girdim midemde küçük bir yara vardı bir süre ilaç kullandım sonra bıraktım. Şuan tekrardan mide rahatsızlığım var ne yesem midem istemiyor kusma oluyor su bile içsem istem dışı çıkarıyorum iştahsızlık ve halsizliklerim başladı bu hemen hemen 2 aydır sürüyor.

 29. Berhan 15/04/2015 #

  Merhaba ben 2 aydır mide bağırsak rahatsızlığı çekiyorum. yukardaki belirtilerin hepsi var kusma yemek yiyememe sürekli bir açlık vücudumda tahrişler ve en ufak bir sivilce bir aydır iyileşmedi kanıyor sürekli ve çok zor duruyor. Kabızlıkta var psikolojik olduğu düşünüldü ve antidepresanlar verildi ama şuanda hiçbir şey fayda etmez oldu. Ağzımın içinde yaralar var boğazımda da var. Çok stres çok sıkıntı yaptı sanırım bunu şuan antisepresanlar yüzünden duygusuzum ve artık dayanamıyorum günler geçmiyor nasıl kurtulurum bu illetten.

 30. tuğba k 06/05/2015 #

  Benim 3 yıl boyunca mideme ayda 1 şiddetli kasılmalar ve ağrımalar vardı doktora gittim. Gastrit olduğunu ve yediklerime dikkat etmemi söyledi bir takım şeyler söyledi gazlı baharatlı v.s ve bende doktorumun dediği her şeyi yaptım ilaçlarımı düzenli kullandım stresten uzak durdum. Ama nafile yine ağrı ve kramp girdi başka bir doktor ise reflü var dedi. Sonra başka bir doktora gittim Akdeniz anemisi dedi. şikayetlerim ise çok şiddetli kramplarla birlikte ağrılar yediklerime dikkat ettiğime rağmen 4 yıldır ağrılar var ve mide kaslarımın hafif ağrıdığını hissediyorum.

 31. burcu 07/06/2015 #

  Merhaba bende buradaki belirtilerin hepsi var. iki sene önce babaannemi mide kanserinden kaybettim teyzem 3 sene önce mide kanseriydi kemoterapi gördü iki sene boyunca sonunda kurtuldu yani ailemde de mide kanseri vakası var. 1 sene önce doktora gittim kontrolden geçtim ultrasona girdim 3 teşhis koydu gastrit ülser mide kanseri endoskopi dedi zamanım yoktu girmedim. En son iki ay önce yine doktora gittim muayene oldum ülser dedi ilaç verdi iki ay kullan bitince gel endoskopiye alalım dedi kullandım ama yine hastaneye gidemedim. Çok kötü mide ağrım bulantım oluyor 1.60 boyum var bir senedir 45 kiloyum yemek yiyorum ama midem almıyor fazla hemen şişkinlik oluyor bide onun ağrısını çekiyorum.

 32. Umut 17/07/2015 #

  Merhabalar öncelikle ben geçen sene bir kaç kez mide kanaması geçirdim ve midemde ülser var geçenlerde arkadaşta kalırken sürekli kafein içeren asitli içecekler sigara vs doktorların yasakladığı şeyleri epeyce fazla kaçırdım neredeyse 1 haftadır sürekli midemde ağrı var yavaştan giriyor ama ayakta duramayacak hale geliyorum iki büklüm yürüyorum o ağrı mideme girince bulantılar arttı bu sıralar normalde benim yemek kokusu aldığımda hani öle midem bulanmazdı artık en ufak bir kokuda bile midemin hem ağrısı artıyor hem de bulantı su içerken bile kusacak dereceye geliyorum geçen aylarda tam 1 ayda 16 kilo vermişim ve istemsiz bir şekilde üzüldüğümde ya da bir duygu değişimi olduğunda onu düşününce kilo kaybım oluyor anlam veremiyorum ve öyle kilolu bir insan da değilim neyse sizce bu midemdeki ağrı için ne yapmalıyım doktora gitmeyi sevmiyorum fakat kötüye de yormamaya çalışıyorum kesin gitmeli miyim yoksa önerebileceğiniz bir şeyler var mı? Şimdiden teşekkürler. Saygılar…

  • admin 18/07/2015 #

   Umut Bey bir an önce doktora gidin, mide kanaması geçirmiş ve mide ülseri olan biri olarak çok dikkat etmeli ve kontrolleri, özellikle belirtiler böyle şiddetlenmişse ihmal etmemelisiniz.

 33. melek 25/07/2015 #

  Merhaba herkese geçmiş olsun.. Ben 6 yıldır bu belirtileri yaşıyorum ve ilk zamanlarında çok şikayet ediyordum fakat hep erteliyordum. Karnımda sürekli şişlik ve kasık ağrılarım var hep doygunluk hissi son zamanlarda da aşırı kansızlık çıkmaya başladı ve demir eksikliği, geçen hafta çak check-up yaptırdım kalp damar sertliği var dedi ve ultrason bakımında ise gastrit göründü hemde aşırı ve ben böyle bir şey hiç görmedim dedi doktor çok korktum. çünkü mide kanseri bunun ile başlıyor öyle değil mi bu şüphelerime dayanarak 2 gün sonra özel bir hastanede endoskopi olucam inşallah kötü bir sonuç çıkmaz. Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 34. cemile 08/08/2015 #

  Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun yaklaşık 1 ay önce 3 günde oluşan mide ağrısı bulantı ve aşırı kilo kaybı olmaya başladı. Doktora gittim endoskopiye aldılar. Kan tahlillerim düşük çıktı. Endoskopi yapıldıktan sonra 2 gün hastanede yattım. Sonuçlarda mide ülseri varmış. Doktor mide koruyucu verdi ama ağrılarım ve bulantım eskiye göre az da olsa devam ediyor şimdi araştırıyorum da mide ülserinin kansere çevirme riski varmış korkuyorum aranızda benim gibi olan var mı yardım edin cevap bekliyorum daha 21 yaşındayım.

 35. mert 20/08/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ve başınız sağ olsun. Dayım da 2 ayda 10 kilo verdi sürekli kusma var 1,5 cm delik (yara) varmış ilaç verdiler biraz azaldı sanki ama yine kusmaya başladı yarın eğitim araştırma hastahanesine gidicez bilgisi olan yazsın lütfen herkes hastalığını anlatmış bilgilendiren yok -,- yardım ve dualarınızı bekliyorum.

 36. zafer 07/09/2015 #

  Merhaba 1 ay önce gece mide bulantısı yasamaya başladım. Mide ağrısı var ara sıra karnımda şişlikler başladı. Midemde yanma oluyor sık sık. İştahsızlık halsizlik yaşıyorum bana ne tavsiye edersiniz.

 37. Gözde 17/09/2015 #

  Yorumları okudum da çoğu kişinin dediği şey bu hastalıktan kurtuluş yok. Dostlar annem 2 kez mide kanserini atlattı. Şimdilerde upuzun saçları var ve çok mutlu. Dediği tek şey bu hastalığın ilacı moral. Moralinizi yüksek tutmadığınız sürece, dediğiniz gibi bu hastalıktan “kurtuluş yoktur”. LÜTFEN MORALİNİZİ YÜKSEK TUTUN!

 38. Özgecan 28/09/2015 #

  Benim babam da geçen yıl mide kanseri oldu 1 ayda yaklaşık 30 kilo verdi ki hiç bir şey yiyemiyordu ancak robotla ameliyat ilk babamda denendi ve tamamen kurtuldu. Vücudunda neredeyse küçük nokta gibi iz var sadece çaresi yok değil sadece erken teşhis ve bu ameliyattan korkmayın arkadaşlar şu an cok şükür sağlıklı her şeyi yiyor içiyor herkese acil şifalar.

 39. tuğçe 03/10/2015 #

  Selamün aleyküm herkese geçmiş olsun kaybedenlerin başı sağ olsun ben 22 yaşındayım ve sürekli mide bulantım oluyor hemen hemen her sabah yataktan çok kötü mide bulantısıyla kalkıp lavaboya koşuyorum kusmuyorum kusamıyorum ama midem yerinden çıkacak gibi sonra yastıkla falan bastırıyorum bulantım geçsin diye artık yemek yiyemiyorum 1 ayda 8 kilo verdim artık en sevdiğim yemeği bile yiyemiyorum 2 lokma alıyorum midem bulanıyor geri bırakıyorum onu bile yiyince midem ağrıyor bide bu sıra sürekli başım dönmeye başladı ama onun yemek yiyemediğim için olduğunu düşünüyorum çok ilaç kullandım ama bir türlü geçmiyor 3 ayrı doktorda endoskopi yapacaktı ama çok korkuyorum ondan o yüzden de kaçıyorum hep başka yolu yok mu?

 40. fahrettin 04/11/2015 #

  Herkese merhaba ve Cümlemize Allah acil şifalar versin. Tüm hastalıkların en büyük belirtisi, susuz kalmak ve mutsuz olmak – stresli olmakta yatar. Yeterince kendimize ilgi göstermediğimizden kaynaklanıyor, Kendimizi tanımıyoruz! Öncelikle kendimizi tanımamız ve bedenimizle barışık olmamızda fayda var. Bu konulardan anlam çıkaramadıysanız, kitap evlerinden kişisel gelişim kitapları okuyun derim ve her türlü stresli ortamlardan kaçının! Bol sağlıklı güzel günler geçirmenizi dilerim.

 41. canan 09/12/2015 #

  Merhaba ben Canan. 5 senedir mide rahatsızlığı çekiyorum. Ülser teşhisi konuldu. Bu son 1 aydır ağrılarım çok şiddetli olmaya başladı aşırı bir öksürük var her öksürüğümde ağzıma kan tadı geliyor. Aynı anda da göğüs ağrım oluyor. Bunun sebebi nedir acaba?

 42. Zehra Rabia 07/03/2016 #

  Benim bir ara mide bulantım çoktu her zaman kusma olmuyordu ama ara ara kusuyordum doktora gittim endoskopi ve tomografi çektiler ülser olabilir dediler ve tam teşhis koymadılar ilaç verdiler bir ara rahatladım ama şimdide heyecanlanınca veya bir şeye çok sinirlenince hemen midem bulanıyor farklı şeyler düşünmeye çalışıyorum ama yine olmuyor sırf bu yüzden dışarı çıkmaya veya tek başıma bir yere gitmeye korkuyorum. Önce yüksek ateş basıyor sonra midem bulanıyor ama çaresi yok. Yaklaşık 5 aydır bu şekildeyim ne bir şey yiyebiliyorum ne de rahat rahat dışarı çıkabiliyorum.

 43. leman 16/03/2016 #

  Merhaba benim kızım 11 yaşında dışkısında kan lekeleri görünüyor ama mide ağrısı veya kusma yok acaba dışkıdaki kan izleri neye işaret?

  • admin 16/03/2016 #

   Leman Hanım mide ile ilgili olmayabilir. Bazen kabızlık ya da bağırsakla ilgili bir rahatsızlık da bu duruma yol açabilir. Uzaktan tahmin edilemez. En kısa sürede kızınızı muayeneye götürmeniz en iyisidir. Geçmiş olsun.

 44. semanur 02/06/2016 #

  Merhabalar benim anneme 6 ay önce kolon kanseri teşhisi kondu ameliyat oldu kanserli bölge alındı ancak önceden karnında ağrı varken şu an midede ağrıları var doktor ilaçlardan kemoterapiden olduğunu söylüyor ancak ben endişeleniyorum sizce kanserin mideye sıçramış olma ihtimali var mıdır?

 45. Tuğçe merve 05/06/2016 #

  Merhabalar, benim yaklaşık 1 aydır sürekli midem bulanıyor ve 2 defada çıkardım. Özellikle yemek yerken ve sonrasında aşırı bulanıyor. Ara sıra midemde ağrı oluyor. Doktora gittim kan testi ve ultrasonla safra keseme baktı ikisinde de bir şey çıkmadı. Endoskopi ol ama gençsin dedi 23 yaşındayım. Bu durumu yaşayan var mı sizce ne olabilir?

 46. Senuber 17/06/2016 #

  Herkese selam arkadaşlar bu hastalığa yakalanmamak için. Hayat tarzını. Ve tüm yiyeceklerinizi doğal yiyeceklere deyişin. Meyve sebze hepsinden günlük yiyeceklerinizi tayin edin.

 47. Senuber 17/06/2016 #

  Herkese selam arkadaşlar bu hastalığa yakalanmamak için. Hayat tarzını. Ve tüm yiyeceklerinizi doğal yiyeceklere değişin. Meyve sebze hepsinden günlük yiyeceklerinizi tayin edin.

 48. Dünya 65 19/06/2016 #

  Merhaba arkadaşlar.mide ağrısı çeken mutlaka suyu oturarak ve 2 bardak üst üste içsin. Allah hepimize yardım etsin.

 49. caner 31/10/2016 #

  şöyle mide kanseri geçirdi böyle öldü vs vs sallıyonuz ama geçenlerde haberlerde görmüştüm, başka bir rahatsızlık yüzünden kadının midesini komple almışlar ve yaşamaya devam ediyor. gerekli beslenmeyi çok az miktar ile ince bağırsakların başlangıcından yapabiliyormuş vücut. o yüzden mide kanserine yakalanırsanız bile korkmanıza gerek yok en son çare mideyi alırlar 1 yıl kemoterapi ışıl ışık olursun. tabi bu har vurup harman savurma anlamına gelmiyor kesinlikle hastalanmadan önce beslenmeye dikkat etmek lazım. tüm hastalara acil şifalar moraliniz yüksek olsun.

  • Eda 13/05/2017 #

   Siz çok fazlada kendinizi kandırmayın. Kitaplara yazanlara inanmalısınız.

 50. Ferhat 21/12/2016 #

  Arkadaşlar mide kanserinin başlangıçta belirli özellikleri yoktur belirtiler 1 yıl sonrasında başlar en belirgin özellikleri kilo kaybı mide bulantısı dışkıda kan halsizlik özelliklede sürekli uyuma isteği aç olduğu halde doygunluk hissi ve bu hastaların antibiyotik ilaç kullanmaları çok çok daha zararlıdır hastalığı daha da tetikler zaten mide kanseri ilerlemiş bir hastada o antibiyotik ilaçları yuttuğu anda geri çıkarır. Dediğim gibi arkadaşlar mide kanseri çok sinsi bir hastalıktır iyice yayıldıktan sonra ortaya çıkar bu belirtiler yoksa mide kanseri olmaması anlamına gelmez inanın mide kanserinde erken teşhislerin %70 ini ya şans eseri yada ceheck-up larda farkediyoruz. Hiçbir ağrıyı sancıyı hafife almayın endoskopiden, ameliyattan korkan arkadaşlarımız varmış bu yüzden gitmek istemeyenler sağlık ihmale gelmez…geçmiş olsun Allah şifa versin

 51. Elif 01/01/2017 #

  Merhabalar 35 yaşında iki çocuk annesiyim,2 aydįr karın agrisi çekiyodum bekledim ve artık dayanamayarak doktora gittim,doktor jinekoloğa yolladı ve muayene sonucunda hiçbir şey bulamadı,tekrar doktoruma gittim ve dahiliyeye sevk etti,dahiliye uzmani beni bayıltarak mide ve bagirsagima bakdi ve midemde siyahlik gördü onu almaya ugrasirken midemi kanatmış ve bana bu ayin 25 ine tekrar randevu verdi,en kòtü ihtimal ne olur diye sorduğumuzda kanser olur dedi,parçayı alip laboratuvara verip sonuca göre tedavi belirlenecek,ve simdi günler hic geçmiyor…😐 Allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun..ölmekten korkmuyorum tek üzüldüğüm çocuklarım..

 52. derya 07/05/2017 #

  merhaba 20 yaşındayim yakalsik 2 2.5 yil once endoskopi yaptirdim doktor onikiaprmka bagrisakta iltihap midede reflu ve gastrirt oldugunu ulser felanda oldugunu soylemis anneme ben netten berltileri okudum kilo kaybi disinda hrpsi uyuyuo doktor kanser degil internete gore dusunmesin demis ama agrilarim her gecen gin artio ve hastanelik oluorum esksii gibi igneelr ve srunalrfa gecrimio ginde 2 serum takiliiorum agri oldugunda 4 gun sonra anca gecio agrim acaba nedeni nedir

 53. Mehmet 09/05/2017 #

  Merhabalar arkadaşlar , bundan yaklaşık 40 gün önce gece birden midem çok aşırı şişti acıdan ölümü tattım resmen nefes bile alamıyordum zor hastaneye yetiştim hastanede göbek deliğin 3cm aşağısını delip boş torbalı hortum soktular 3-4 saat arası bekledi sonra çıkarıp diktiler doktorlar mide kanseri başlangıcı sonradan da ülser falan dediler güvenemedim açıkcası ögünden sonra mide ağrıları arttı yemek yerken geri çıkacakmış gibi hissediyorum mide bulantısı sorunu çıktı yurtdışındayım en yakın zamanda Türkiye’ye gidecem bu durumla alakalı bi fikri olan var mı teşekkürler…

 54. Arzu 29/05/2017 #

  Bilgi guncel tesekiur edrimm babamda ayni hastalik mevcut.

 55. Simay 01/06/2017 #

  Merhaba, 21 yaşındayım 1 sene içeresinde 65 kilodan 43 kiloya düştüm çok az olsa bile yemek yedikten sonra midemde aşırı bir şişkinlik kalbime doğru bir yanma hissi bulantı ve ağrı hissediyorum gaz çıkarma istediği de oluyor nedeni ne olabilir ?

 56. Civan Baran 07/06/2017 #

  Merhabalar ben 16 yaşindayim. Sürekli karnım ağrıyor, kendimi sürekli tok hissediyorum, başım dönüyor ve kilosuzum. Sizce mide kanseri olma riskmim nedir?

 57. busra 16/06/2017 #

  Annemin midesinin üst kısmında bir agri oluşuyor aylardir baslarda hafif ve kısa süreli bir agriydi simdilerde ise cok şiddetli ve uzun soluk ayni zamanda terliyor bu agri girdiginde annemin anlattigina gore mideden agri bıçak batmasi gibi girip vücudunda geciyor omuz kisminda bitiyor daha sonrasinda cok yogun halsizlik ve ter ne olabilir kalp hastasi basta ondan suphelendik gosterdik fakat kalple ilgili bir sorun degil cevabinizi bekliyorum

 58. Buğse demir 17/06/2017 #

  Merhaba 3 gündür rahatsız edici mide bulantısı çekiyorum talcid kullanıyorum fayda etmiyor.
  Sürekli midem bulanıyor ve yemekten 3 4 saat sonra midem ağrıyor ve iştahım olmuyor açlık hissim yok mide ağrım bitmeden yanma oluşuyor midemde ekşiyor hemen ardından mide bulantım başlıyor kusma isteğim oluyor ama kusamıyorum bu döngü sürekli oluyor nefesim kokuyor yardımcı olurmusunuz ona göre doktora gidicem.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.