Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin ilk aşamaları, diğer kanser türlerinin birçoğu gibi herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Ancak mide kanseri ilerledikçe, mide bölgesinde rahatsızlık ve ağrı, yutkunma zorluğu, mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı, az bir yemek sonrasında dahi aşırı şişkinlik, dışkıda kan gibi bazı belirtiler görülebilir.

Bu belirtilerin bazıları, mide ülseri ve enfeksiyon gibi mideyi ilgilendiren diğer sorunların belirtileri ile benzeştiği için, panik yapmadan önce bir doktora giderek, bu belirtilerin mide kanserinden mi yoksa diğer bir rahatsızlık nedeniyle mi ortaya çıktığını öğrenmek daha doğru olacaktır.

Ailenizde mide kanseri veya herhangi bir kanser vak’ası varsa her yıl kontrol yaptırmak, kanser riskini kontrol altında tutmak adına en güvenli yoldur.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri, midenin hangi bölümünde görüldüğüne göre farklı adlarla anılmaktadır. Ancak tüm mide kanseri vak’alarının %90-%95’i midenin glandüler dokusunda başlar. Geri kalan %5-%10’luk kısım ise mide ve çevresinde bulunan kas, doku ve damarlarda görülen kanserlerdir.

Mide kanserinin ilk aşamalarında kişinin fark edebileceği kadar belirgin farklılıklar oluşmayabilir.

İlk aşamalarda hafif bir mide bulantısı ve zaman zaman kusma görülebilir ancak bu aşama hiç bir belirti olmadan da geçilebilir. Kanserli hücre sayısı arttıkça aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Dışkıda Kan: Dışkıda kan, dışkı renginin bordoya, koyu kahveye dönmesi veya tuvalet kağıdında kan ile kendini belli eder. Ama dışkıda kan bulduysanız hemen panik yapmanıza gerek yok çünkü bu mide ülseri ya da hemoroid gibi daha az riski bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Böyle bir belirti gördüğünüzde vakit kaybetmeden bir doktora giderek muayene olmanız gerekir.

Mide Ağrısı: Mide ağrısı, mide kanserinin en sık görülen ve kişiyi doktora gitmeye zorlayan belirtisidir. Bu ağrılar, hafif ve rahatsızlık veren ağrılardan, şiddetli ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Ağrı genellikle midenin üst kısmında ortaya çıkar. Israrlı mide ağrılarının nedeni ne olursa olsun kısa sürede bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma: Sürekli mide bulantısı ve kusma mide kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır fakat bu belirtiler her mide kanseri hastasında görülmeyebilir.

Mide kanseri nedeniyle görülen bulantı ve kusma herhangi bir neden bağlı olmaksızın (gıda intoleransı, aşırı yemek, ağır yemek…vb) ortaya çıkabilir.
Mide Kanserinin Diğer Belirtileri

Nedensiz Kilo Kaybı: Beslenme ve egzersiz programında herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen kilo kaybı yaşıyorsanız bu mide kanseri belirtisi olabilir.

Nedensiz kilo kaybı aynı zamanda kolon kanseri ve sindirim sistemi organlarında görülen diğer kanser türlerinin de belirtisi olabilir.

Kronik Yorgunluk: 1-2 günden uzun süren nedensiz yorgunluk bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Mide kanserinin neden olduğu yorgunluk, çoğunlukla kusma ve dışkıyla birlikte kaybedilen kanın neden olduğu anemiyle birlikte ortaya çıkar. Kan kaybı nefes darlığına da yol açabilir.

Belirtilerin Değerlendirilmesi

Yukarıda listelenen belirtiler farklı hastalıkların da belirtisi olabilir ancak her bir belirti nedeni ne olursa olsun dikkate alınmalıdır.

Kanser türlerinin çoğu, tedavi süreci için kritik bir dönem olan ilk aşamalarda pek bir belirtiye neden olmaz ya da kişi belirtiler hafif olduğu için doktora gitme ihtiyacı duymaz.

Mide kanserinin ve olası diğer kanserlerin erken teşhisiyle birlikte başarılı bir tedavi süreci için zamanlama hayati önem taşımaktadır.

Uzmanlar erken teşhis için, ailesinde kanser vakası bulunanların ve 50 yaş üzerinde sürekli hazımsızlık çeken yetişkinlerin düzenli olarak kontrol yaptırmalarını öneriyorlar.

Mide Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

Mide kanserinin kesin nedeni bilinmiyor ancak uzmanlar aşağıdaki faktörlerin mide kanseri riskini arttığı görüşünde birleşiyorlar.

Cinsiyet: Erkeklerin mide kanserine yakalanma riski kadınlara oranla 2 kat daha fazla.

Genetik: Ailesinde kanser vak’ası bulunanların mide kanserine yakalanma riski daha yüksek.

Coğrafya: Mide kanserinin en sık görüldüğü ülkeler Japonya, eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Orta ve Güney Amerika ülkeleri.

Kan Grubu: Araştırmalar A grubu kana sahip olanların mide kanseri riskinin yükseldiğini ortaya koyuyor.

Yaş: Mide kanseri çoğunlukla 70-74 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde görülüyor.

Yaşam Tarzı: Sigara ve alkol kullanımı, füme gıdalar, sebze ve meyve bakımından zayıf bir beslenme, aşırı tuz tüketimi, hazır ve fast-food gıdaların sık tüketiminin mide kanseri riskini arttırdığı biliniyor.

Ülser: Mide ülseri bulunan kişilerde mide kanseri görülme olasılığı daha yüksek.

Sağlık Koşulları: Mide ülseri dışında gastrit, mide polipleri, uzun süreli mide enfeksiyonu, anemi ve bazı diğer hastalıklar mide kanseri riskini arttırıyor.

Çevresel Faktörler: Hava kirliliği dışında işle bağlantılı olarak, nikel, kömür, kauçuk ve kereste işleme tesislerinde çalışanlar arasında mide kanseri vak’alarının daha çok olduğu belirtiliyor.Mide Kanseri Önlenebilir mi?

Mide kanseri riskini arttıran bazı gıdaların belirlenmesi ve insanların bu konuda bilinçlenmesiyle birlikte son 30 yılda mide kanseri vak’alarında önemli bir düşüş sağlanmıştır.

Mide kanserinden %100 korunmanın bir yolu yok fakat riski yükselttiği bilinen gıdalardan uzak durarak önemli bir adım atabilirsiniz.

Amerikan Kanser Topluluğun yayınladığı bilgilere göre tütsülenmiş gıdalar (et, balık, peynir), aşırı tuz içeren gıdalar (tuzlanmış et, balık ve konserve gıdalar), turşu ve dondurulmuş gıdalar mide kanseri riskini arttıran gıdalar listesinde yer alıyor.

Kanser riskini azaltmak için önerilen gıdalar ise, sebzeler, başta greyfurt, limon ve portakal olmak üzere turunçgiller ve diğer meyveler.

Ayrıca kırmızı et yerine protein bakımından zengin sebzelerin tüketilmesi, tuzun olabildiğince azaltılması, tam tahıllı gıdaların daha çok tüketilmesi diğer öneriler arasında.

Sigarayı bırakmak ise, diğer tüm kanser türleri gibi mide kanseri riskini azaltmak için de olmazsa olmaz koşul olarak dikkat çekiyor.

Dr. Mehmet Öz’ün, mide kanserinden korunma diyeti olarak sunduğu beslenme programında ise aşağıdaki gıdalar öne çıkıyor;

Havuç: Havuca turuncu rengini veren beta-karoten güçlü bir antioksidandır ve C vitamini gibi hücre yapısına zarar veren serbest radikallere karşı vücudu korur. C vitamini kanda bulunan serbest radikallere karşı savaşırken havuç hücre yüzeyindeki serbest radikalleri dengeler.

Tatlı Patates: Havuç gibi beta-karoten bakımından zengin bir sebze olan tatlı patates aynı zamanda vücutta bulunan tümörlere kan akışını keserek büyümesini önleyen “kafeik asit” içermektedir.

Sarımsak: Kanser riskini azalttığı bilinen “allicin” bakımından zengin olan sarımsak, Dr. Mehmet Öz’ün mide kanserinden korunmak için önerdiği bir diğer besin maddesi.

Turunçgiller: Portakal, mandalina, greyfurt gibi bol miktarda C vitamini içeren meyveler hücre yapısının korunmasına yardımcı oluyor ve kanserli hücre oluşumunu engelliyor.

Ayrıca bu meyvelerin kabuğunda bulunan “flavonoidler” kanserli hücrelerin sağlıklı dokulara yayılmasını önlüyor.

Mide Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Doktor mide kanserinden şüphe ederse, dışkı testi ile dışkıda kan olup olmadığını kontrol edecektir. Ancak bazı vak’alarda dışkıda kan görülmediği için mide bağırsak röntgeni (radyografi) ve kamerayla mide ve bağırsakların kamerayla incelendiği endoskopi yapılabilir.

Doktor bu incelemeler sırasında kanserli olduğunu düşündüğü bir kitle görürse bu kitleden bir örnek alarak (biyopsi) bu dokunun kanserli olup olmadığının incelenmesi için laboratuvara gönderir. Laboratuvar sonuçlarına göre hastanın kanser olup olmadığı teşhisi kesin olarak konulabilir.

Galeri
Kaynaklar


, , , , , ,

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 38 Yorum Yapılmış

 1. isim vermek istemiyorum 17/05/2014 #

  Annemi bu lanet olası hastalıktan 1 ay önce kaybettim lanet bir hastalık sarılık olunca hiç bir kurtuluşun yok bu hastalıkta.

  • salih 05/06/2014 #

   Bende annemi 6 ay önce bu hastalıktan kaybettim lanet bir hastalık kurtuluşun olmuyor aynı zamanda çok çektiren bir hastalık Allah kimsenin başına vermesin.

  • duman 17/10/2014 #

   Arkadaşım bir kaç soru soracağım umarım erken yanıt verirsiniz. Babamı mide rahatsızlığından dolayı muayene götürdüm ve kan değerleri çok yüksek çıktı tomografiye aldılar. Daha sonrasında acilde yatırdılar ve yatış verdiler 2 gün bekletip endoskopiye aldılar. Şuan beklemedeyiz sonuçların net olarak çıkmasını bekliyoruz ama internetten baktığımda bütün belirtiler babamda da var kusma, iştahsızlık, ishal, yemek ve 2.bucuk ayda 23 kg verdi birde sarılıkta olduğunu söyledi doktor bu kötü haberin sinyalleri mi?

 2. isim vermek istemiyorum 23/07/2014 #

  Ben babacığımı bu hastalıktan 4 ay önce kaybettim. Arkadaşımızın da dediği gibi kurtuluş yok hem de hiçbir şekilde. Babam son 4 ayında bağırsağını dışarı aldılar ama sadece ölümünü rahatlatmak ve kalan son 4 aynı acısız geçirmesi içindi buna gerek görülmesinin sebebi de mide çıkışındaki tümörün büyüyüp tüm yolları tıkamasıydı. Allah kimseye vermesin çok zor kesinlikle en ufak bir mide ağrısını küçümsemeyin. Endoskopi yaptırmakta fayda var.

  • Gizem 14/10/2014 #

   Başınız sağ olsun.

 3. sema 10/08/2014 #

  Merhaba benim eşimin sürekli şiddetli mide ağrıları ve aşırı kusmaları oluyor ve iştahsızlık ve kilo kaybı da var ama doktora götüremiyorum ısrarlarıma rağmen nedeni ne olabilir acaba bu rahatsızlıkların.

  • necdet 31/08/2014 #

   Sema hanım mide ağrılarını tamamen iç rahatsızlıklara bağlamayın. Psikolojik rahatsızlıklarda mide ağrısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Fakat kesinlikle doktor kontrolü gerekmektedir. Eğer mide temiz çıkarsa muhtemelen durum psikolojiktir psikiyatriye gitmesi gerek.

 4. hatice 13/08/2014 #

  Ben 2 aydır mide ağrısı çekiyorum mide ile alakalı tüm ilaçları kullandım endoskopiye girdim ama hala ağrılarım çok şiddetli devam ediyor kilo kaybımda oluyor yemek yiyemiyorum hangi doktora gittiysem sadece stresten uzak dur dediler ama ağrılarım çok dayanılmaz olmaya başladı napmam lazım kanser olma ihtimalim var mı acaba yaşımda daha 18.

  • necdet 31/08/2014 #

   Hatice Hanım öncelikle geçmiş olsun. Kendinizi kanser olacakmış gibi bir duruma koymayın sakın insan beyni ilginçtir. Beyninizde geçirdiğiniz durum vücutta ortaya çıkabilir nedenle biraz da iyi yönden düşünün. Sizin durum anladığım kadarı ile mide rahatsızlığı mideye yeni yerleşmeye çalışıyor bu da doğal olarak sancılı oluyor. Sadece ilaçlarınızı kullanıp moralinizi iyi tutun kısa sürede iyileşirsiniz.

 5. habibe 25/08/2014 #

  İki gündür mide ağrısı çekiyorum bir şey yiyemiyorum yiyince midem ağrımaya başlıyor. Midem ağrıyınca tuhaf bir üşüme geliyor ve terliyorum hiç halim yok acaba bunun sebebi ne olabilir. Daha öncede ağrıyordu ve o zaman safra kesesinde tas vardı safra kesesini aldılar tekrar ağrımasının nedeni ne olabilir acaba.

 6. melek 06/09/2014 #

  Bende yemek yedikten sonra boğazdan başlayıp mideye kadar inen bir ağrı var. Çok abur cubur yiyorum. Özellikle akşam başlıyor bu ağrı ve yorgunluk ta oluyor. Daha önce 1-2 kere kustum. Kansızlıkta var bende. Başımda dönüyor. Kanser olmaktan korkuyorum acaba kanser miyim doktora gitmek istemiyorum. Ne olur cevap yazın yaşım da 16.

  • devran 13/03/2015 #

   Reflü belirtileri gibi görünüyor ama sen doktora git ve detaylı bir kontrolden geç geçmiş olsun mide asidi de bu etkiyi yapar mutlaka doktora git.

 7. ... 12/09/2014 #

  Sevdiğim adamın son 2 ay boyunca mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetleri vardı. Doktora gitti ve endoskopi yapılacak. Babasını kanserden kaybetti. Ve kanser olduğunu düşünüyor ve sonuç belli olmadan en kötüsüne hazırlık yapıyor. Erken teşhis olduğu için böyle bir şey varsa kurtulabileceğini düşünüyorum ama sonucun kötü çıkmasından çok korkuyorum. Kurtulma sanşı yok mu onu kaybetmekten çok korkuyorum. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

 8. ufo 17/09/2014 #

  Ya siz nasıl insanlarsınız bunlar nasıl yorumlar. Bu hastalıktan ölen kadar iyileşende var. Bu sayfada kanser olup çare arayan insanlara nasıl acı çektiriyorsunuz farkında mısınız yazıklar olsun. Evet, ayni şekilde bende annemi bu hastalıktan feci şekilde kaybettim. Ama yengem 20 yıldır alınan midesi ile gayet sağlıklı yaşıyor. Bu hastalığa yakalanan kardeşler ablalar sizlerde moral önce gerekli her şeyin ilacı umudunuzu yitirmeyin nolur.

  • sevda 11/01/2015 #

   Çok teşekkür ederim.

 9. dilyafruz 23/09/2014 #

  Annem 3 aydır mide ağrısı çekiyor. Doktora gitti bir şey yok diyorlar. Her türlü ilaç kullandı ama daha ağrısı var. Ne yapabiliriz ağrısının geçmesi için?

 10. Gizem 14/10/2014 #

  Arkadaşlar 1 aydır mide ağrısı çekiyorum hep halsizim midem bulanıyor kusuyorum ne yesem midem ağrıyor sizce doktora gitmeli miyim?

  • nurgul 16/10/2014 #

   Merhaba gizem ve diğer arkadaşlar. Mide ağrısı ille de bir hastalıktan oluşan bir şey değil. Çok stresten de ağrır mide. Ayak bileklerinizin iç tarafını parmağınızla ovun bakin acıyor mu? Ve göğsünüzdeki kaburgalara basın parmakla bakin acıyor mu? Evet ise o zaman kasılmış olduğunuz için omurga kemiği geriliyor ve genelde orta kaslar çekiliyor. Buda insanda mide şişkinliği çok acıkmak ya da hiç acıkmamak mide bulantısı bas dönmesi aniden bayılma, için geçmesi, soğuk teremeler gibi sorunlar ve aşırı ağrılar veriyor belde ağrıyabilir. Masaja gidin ve muz yiyin her gün. Kendinizi üzecek şeyler düşünmeyin. Sizi güldürecek ve güzel şeyler düşünün her şeyi keyfinize göre yaşamayın ama keyif aldığınız şekilde rahatlatıcı bir şekilde keyif aliniz. Ama meslektaşlarımız manuel terapiye gidebilirsiniz ya da masaja gidebilirsiniz hemen korkmayın.

  • oğuz 17/11/2014 #

   Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!

 11. selin 05/11/2014 #

  Merhaba annem endoskopiye girdi bir doku tespiti yapıldı patolojide temiz çıktı ve 6 ayda bir endoskopiye girmesi gerekli kanser olma riski var mı cevap verirseniz sevinirim günlerdir canımı sıkan bir soru bu şimdiden teşekkürler.

 12. ali haydar şahin 12/11/2014 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 haftadır midemin üstü ara sıra ağrı yapıyor fakat bir şeyi yerken zor yutuyorum sanki midemi zorlayarak iniyor.

  • devran 13/03/2015 #

   Ali haydar şahin senin rahatsızlığın midenin üst kısmında sağ taraf ise kaburganın başlangıcında ise bu birçok rahatsızlık belirtisi ola bilir reflü veya onikiparmak bağırsağı iltihabı olabilir ama onikiparmak barsak iltihabı mide boş iken ağrı yapar ve genelde gece yarısı insanı uykudan kaldırır. Mide dolu iken ağrı yapıyor ise bu ülser başlangıcı ola bilir siz bir doktora baş vurarak oluşan şikayeti daha detaylı anlatın ve endoskopi yaptırın geçmiş olsun.

 13. hikmet 21/11/2014 #

  iyi günler öncelikle sorulara cevap verdiğiniz için teşekkür ederim benim yaklaşık 5 yıl önce mide rahatsızlığı geçirdim o zaman bana doktorum ultrasonla mideme baktı ülser olduğunu söyledi ilaç verdi ve kulandım ilaçlar bitiğinde gene midemde yanma ekşime oluyordu doktora gittim bir beze üfledim laboratuvarda incelediler hpoter çıktı mikrop ilaç yazdı kulandım gene geçmedi koruyucu ilaç içiyorum durduruyor yanmaları ama iyileşemiyorum aşırı derecede yanma asit yemek borusuna kaçma var ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 14. Tuba 26/11/2014 #

  Merhaba benim sol kaburgamın altında şiddetli bir ağrı oluyor mide bulantısı yapıyor istiğfar ettikten sonra ağrı biraz daha rahatlama oluyor genellikle gece nöbeti tutuyor uykudan kaldıran bir ağrıyla son haftalar iki kere kan geldi istiğfar ettiğimde gastroenterolojiye gittim tüm batin ultrasonu istiyorlar hiç akil edipte endoskopi yapmıyorlar sizce sinirsel bir ağrı mi yoksa düşündürecek bir hastalık mi aklıma kötüyü getirmek istemiyorum Allah acil şifa versin tüm hastalara cevaplarsanız sevinirim.

 15. mustafa 01/12/2014 #

  Bu hastalık genellikle hangi yaşlarda oluyor?

 16. Buse 03/12/2014 #

  Yaklaşık 1.5 yıldır ülserim vardı bu yıl mide kanserine dönüştü ilk endoskopide sonuçlar temiz çıktı fakat 2. endoskopi sonuçları kötü çıktı. Çok şükür şuan hayattayım çok zor bir durum ama umudumu hiç bir zaman yitirmeyeceğim babamı bu hastalıktan kaybettim ama kuzenim de aynı hastalığa sahip ve bu yıl iyileşti hiç bir zaman umudunuzu yitirmeyin moralinizi bozmayın kurtulmak için hep bir şansımız var.

 17. yesim 04/12/2014 #

  Selam benim midem aşırı ağrıyor ve yanıyor baharatlı hiç bir şey yiyemiyorum çocukken aşırı tuz yerdim midem bulanıyor ve şişiyor istifra edesim geliyor ama edemiyorum kızarma turlu tursu türleri yedim zaman midem ağrısı durmuyor.

 18. yasin 18/12/2014 #

  Bende babamı kaybettim 1 ay önce. Teşhis 2 ay içinde kondu geç kalınmış dedi doktorlar. Bu mide kanserinde erken teşhis çok zormuş. Ne kusma vardı nede bulantı.

 19. sevgi 22/12/2014 #

  Annemin 4 aydır süren bir mide ağrısı var ilk konulan teşhis ağır anemi oldu ve demir yüklemesi yapıldı sonrasında endoskopiye girdi ve midesinde 5×4 cm büyüklüğünde bir yara olduğu görüldü şuan endoskopinin sonuçlarını bekliyorum ve kanser olmasından çok korkuyorum. Tek içimi rahatlatan kilo kaybı kusma iştahsızlık gibi belirtileri yok sadece kansızlık mide ağrısı siyah dışkılama problemi var konu hakkında bilgisi olan biri bana cevap verebilir mi?

 20. ramazan 06/01/2015 #

  Mide kanserinden midemin dörtte üçü alındı sekiz ay oldu hiç problem yasamadım altı ay aralıklarla kontrole gidiyorum pr doktor salim demirci ameliyatımı yaptı erken teşhis oldu mu kitleyi alıyorlar kontrollerimi hocama yaptırıyorum çok çok iyiyim.

  • devran 13/03/2015 #

   Kanserin başlangıç aşaması belirtileri neler oldu sizde bunu anlatırsanız birçok insana birinci ağızdan bilgi vermiş olacaksınız. Teşekkürler.

 21. mehmet 11/01/2015 #

  Yorumları okudum benimde babam mide kanserinden dolayı vefat etti. Geçmişte benim basıma da geldiği için söylüyorum diğer belirtiler olmadan sadece mide ağrısı çekenler varsa, kantaron otu alıp 1-2 hafta kaynatıp suyunu içsinler. 1 hafta boyunca mide ağrısı çektikten sonra bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bu otu kullandım. Eskisinden daha sağlam oldum. Herkese geçmiş olsun.

 22. duygu 14/01/2015 #

  Arkadaşlar benimde anneme mide kanseri teşhisi kondu hemde ileri derecede sarılık yani baya geç kalmışız kurtulabilir mi acaba bilmiyorum dualarınızı bekliyorum.

  • burcu 09/02/2015 #

   Merhaba duygu benim babama da mide kanseri tanısı kondu. Operasyon yapıldı. Siz ne durumdasınız. Allahım hepimize yardımcı olsun.

 23. aysegul 10/02/2015 #

  Merhabalar. Herkese geçmiş olsun öncelikle. Benim yaşım 23 ve annem 3 kez mide kanaması geçirdi ama şükür hayatta.18 yıldır mide ilaçları kullanıyor ailede mide sorunu var kardeşlerimde de. Benim sorunum su ki doktora gidiyorum hep aynı şey ilaç kullan ama ağrımda hafifleme yada azalma yok. Mideme ağrı giriyor bıçak gibi nefesimi kesiyor çeşitli yazan nedenlerde var sizce bu riski taşıyor muyum?

 24. ozlem 03/03/2015 #

  Merhaba ben endoskopi yaptırdım biyopsi oldu ve sonuçta mikrop ile gastrit çıktı. İlaç kullandım bir ara iyi oldum şuan midemde yanma bulantı var neden bilmiyorum.

 25. bilal 16/03/2015 #

  30 yaşındayım 3 sene önce mide ülseri delinmesinden dolayı ameliyat oldum 1 sene sonra endoskopi yaptırdım 3 tane daha ülser çıktı. İlaç tedavisi gördüm 1aydır şiddetli ağrı, kusma, şişkinlik kilo kaybı da var daha önce çok kez endoskopi yapıldığı için açıkçası korkuyorum gitmeye tekrar ameliyat demesinden de korkuyorum.

 26. Göksu 22/03/2015 #

  Merhaba 22 yaşındayım. 2 haftadır midem ağrıyor ve bulantım sürekli devam ediyor. Tükürünce ağzımdan kan geldi doktora gittim. Kan tahlili yapıp bir şeyim olmadığını söyledi. İştahsızlık zayıflama kusma gibi belirtiler devam ediyor. Ülser başlangıcı olabileceğini söyledi. Şuanda mide koruyucu ilaç kullanıyorum ama oda fayda etmiyor gün geçtikçe daha çok ağrımaya başlıyor.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.