Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi bakteri, parazit, virüs veya toksinlerin bulunduğu su ya da yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle olur. Gıda zehirlenmelerinin büyük çoğunluğuna bakteriler (Staphylococcus ve E.Coli) yol açmaktadır.

Tek bir kişide veya aynı bozulmuş gıdayı tüketen bir grubun tamamında görülebilen gıda zehirlenmesinin belirtileri yemekten 2-6 saat sonra ortaya çıkabilir.

Zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkma süresi zehirlenmenin nedenine bağlı olarak değişebilir.

Mide krampları, ishal ve kusma gıda zehirlenmesinin en sık görülen belirtileridir. Bu belirtilere ateş, ürperti, baş ağrısı ve halsizlik eşlik edebilir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri ve Nedenleri

Bazı durumlarda gıda zehirlenmesi belirtilerinin görülmesi 1-3 gün arasını bulabilir.

Belirtilerin yemekten 2 saat veya 3 gün sonra görülmesi bakterinin türüne, bozulmuş gıdadan ne kadar yendiğine, zehirlenen kişinin genel sağlığına bağlıdır.

Bozulmuş (bakteri, virüs veya parazit taşıyan) gıda tüketildikten bir süre sonra mide bulantısı başlar. Bu sırada giderek şiddetlenen mide krampları yaşanabilir.

Zaman geçtikçe kusma ve ishal görülür. Dışkı kanlı olabilir ve bu durumda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kusma genellikle 1-2 gün devam eder ancak bazen bundan daha uzun sürebilmektedir. İshal ise 2-3 gün devam eder. Mide krampları ve genel olarak mide rahatsızlığı 1 hafta boyunca sürer.

Gıda zehirlenmesinde mide kramplarına iştah kaybı, 38 derece veya üzerinde yüksek ateş, ürpertiler, kas ağrıları ve yoğun bir halsizlik eşlik edebilir.

Zehirlenmelerin büyük çoğunluğunda belirtiler 1-2 gün içinde hafiflemektedir ancak kusma 2 günden uzun süredir devam ediyorsa ve kanla birlikte geliyorsa, dışkıda kan varsa, çift görme yaşanıyorsa, konuşma bozukluğu görülüyorsa hasta hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.


İshal hastanın vücudunun ileri derece susuz kalmasına yol açabilir. Ağız kuruluğu, gözlerin içeri çökmesi, idrara çıkamama veya az miktarda koyu renkli ve kokulu idrar çıkarma ciddi susuzluk belirtileridir.

Bu gibi bir durumda profesyonel yardım almak en doğru ve güvenli seçimdir.

Gıda Zehirlenmesi Riskini Artıran Faktörler

 • Bakteriyle temas eden et ve tavuk ürünleri.
 • Kümes hayvanlarının, kırmızı etin iyi pişirilmemesi.
 • Pişmiş yemeklerin 1 saatten uzun süre dışarıda bekletilmesi.
 • Kusma ve ishal gibi belirtiler gösteren biriyle yemeklerin paylaşılması.
 • Uzun süre buzdolabı dışında bekletilen süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi.
 • Dondurulmuş gıdaların soğuk zincirin bozulmasından sonra tüketilmesi.
 • Çiğ balık ve çiğ istiridye.
 • İyi yıkanmayan sebze ve meyveler.
 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri ve meyve suları.
 • Bozuk yumurta.
 • Kaynağı belli olmayan sular.

Gıda Zehirlenmesi Çeşitleri

Zehirlenmeye neden olan gıdanın bozulması üretim, yetiştirme, işleme, depolama, taşınma veya hazırlanma süreçlerinin herhangi birinde meydana gelebilir.

Bazı durumlarda zararlı organizmalar yüzeyde bulunur ve bir gıda ürününden diğerine geçebilir.

Gıda zehirlenmesinin şiddeti gıdanın bozulmasına yol açan bakteri, virüs ve parazit türüne göre değişmektedir.

Zehirlenmenin etkisi ve iyileşme süresi yine nedenine bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Campylobacter Bakterisinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtiler 2-5 gün arasında ortaya çıkabilir. Et ve kümes hayvanlarının işlenmesi sırasında hayvan dışkısının etle temas etmesi nedeniyle görülür. Bu bakteri su veya pastörize edilmemiş süt yoluyla da vücuda girebilir.

Clostridium Botulinum Bakterisinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtiler 12-72 saat arasında ortaya çıkar. Doğru olarak konserve yapılmamış gıdalar, tuzlu ve isli balıklar, alüminyum folyoda pişirilmiş patates ve uzun süre sıcakta beklemiş gıdalarla vücuda girer.

Clostridium Perfringens Bakterisinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Zehirlenmenin belirtileri 8-16 saat arasında ortaya çıkar. Genellikle iyi pişirilmemiş ve çok yavaş soğumaya bırakılmış gıdalarla bulaşır.

Escherichia Coli Bakterisinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtiler 1-8 gün arasında görülmeye başlar. Etin mezbahada kesimi sırasında hayvan dışkısıyla temas etmesiyle yayılır. Pastörize edilmemiş süt, su ve bazı sebzeler bu bakteriyi taşıyabilir.

Giardia Lamblia Parazitinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtilerin ortaya çıkması 1-2 haftayı bulabilir. Bu parazit genellikle insandan gıdaya geçer. Hazır et ürünleri ve suda bulunabilir.

Listeria Bakterisinin Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtileri 9-48 saat arasında ortaya çıkar. Sosis, pastörize edilmemiş süt ve peynir, yıkanmamış sebzeler ve et yemekleri ile vücuda girebilir. Gıdalara toprak ve su yoluyla bulaşabilir.

Noroviruses Virüsünün Neden Olduğu Gıda Zehirlenmesi: Belirtilerin ortaya çıkması 12-48 saati bulabilir. Yemeye hazır deniz kabuklularıyla vücuda girer. İnsandan gıdaya geçebilen bir virüstür.

Yukarıdaki bakteri, parazit ve virüsler gıda zehirlenmesinin başlıca nedenidir ancak sayıları bu kadarla sınırlı değildir. 13’ten fazla bakteri, virüs ve parazitin gıda zehirlenmesine yol açtığı bilinmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Teşhisi Nasıl Konur?

Eğer gözle görülen belirtiler tam olarak gıda zehirlenmesini işaret etmiyorsa ve doktor teşhis konusunda daha net bir bilgi istiyorsa dışkı test edilir. Dışkı testinde dışkıda kan bulunup bulunmadığına bakılır ve zehirlenmeye neden olan bakteri tespit edilebilir.

Zehirlenmenin bakteri nedeniyle mi yoksa başka bir sebeple mi olup olmadığının belirlenebilmesi için kan testi yapılabilir.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Sık görülen gıda zehirlenmesi türlerinin çoğunda 24-48 saat içinde zehirlenmenin neden olduğu belirtiler hafiflemektedir.

Ancak bazı gıda zehirlenmelerinin ciddi komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalı ve belirtiler hafiflemiyorsa, şiddetleniyorsa, dışkıda kan görülüyorsa, ishal 5 günden uzun (çocuklarda 2 gün) sürdüyse, baş dönmesi varsa, ateş varsa ve kusma 2 günden uzun sürdüyse, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve profesyonel yardım alınmalıdır.

Özellikle kanlı ishal ve yüksek ateş durumunda bir doktora danışmadan kendi kendinize ilaç almayın.

Gıda zehirlenmesi tedavisinde amaç ishal, mide krampları, kusma gibi belirtilerin kontrol altına alınmasıdır.

Gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız mutlaka içtiğiniz su miktarını artırın ve dinlenin. İçilen suyun ishal nedeniyle hemen vücuttan atılması durumunda damar yoluyla serum tedavisi gerekebilir.

Kaynaklar


, , , , , , ,

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? İçin 39 Yorum Yapılmış

 1. dogukan 15/01/2015 #

  Zehirlendim çok kotu bir hastalık Allah kimsenin başına vermesin bu arada dondurulmuş bir şey almayın.

 2. ibrahim kanat 11/02/2015 #

  Aksam yemeğinde ıspanak yemeğinin yanında çiğ sarımsak yedim. Bir kaç saat sonra uykudan mide ağrısıyla uyanarak kalktım. Sonuç; ishal ve kusma. Sabah ise gidemedim. Halsizlik var. Tatlı içecek ve kuruyemiş yedim. Doktora gitmedim. Sarımsağın ambalajında son kullanma tarihinin geçtiğini gördüm. Verdiğiniz bilgilerde hangi virüse denk geldiğini bulamadım. Teşekkür ederim.

 3. ayşegül szaklıoğlu 15/02/2015 #

  3 ay içerisinde 2 kez balıktan zehirlendim. Çok zor bir durum. Hatta 2. zehirlenmemi geçen çarşamba günü yaşadım. Belirtiler hala devam ediyor.

 4. dila 09/03/2015 #

  Bende uykudan mide bulantısıyla uyandım ara ara kramp giriyor fakat kusmamaya çalışıyorum. Aksamda dışarıdan çiğ köfte almıştım o beni zehirlemiş olabilir mi?

  • osman 18/01/2017 #

   cig kofte beni de zehirledi.!!s.

  • İbrahim 19/02/2017 #

   Kusmak daha mantıklı seni azda olsa rahatlatır

 5. Gizem 08/04/2015 #

  Dün akşam marketten aldığım pudingden yedim sonra bacaklarıma bir ağrı girdi yatağa geçtim sonra terledim daha sonra bacaklarım tutmamaya başladı ishal oldum mideme kramplar giriyor ağzımın tadı yok.

 6. Fikret Ediz Kolgu 02/05/2015 #

  Ben ilk olarak çocuğum dün kuzu etli çorba içtim beyaz yağını yedim. Ye dedi ablam güzeldir dedi oda yedi ama benim midem kaldırmadı ve sabah tarihi dünün olan bir sütü içtim dün sabah akşamda dediğim gibi kuzu etli çorba içtim. Birden 10 dakika sonra karnıma kramp girdi hemen yatağa attım kendimi 10 dakika sonra çok terlemem başladı 5 dakika arayla kusmam başladı. İlk kusmam ekşi su çıktı karnım çok zorlandı sonra yemek. Su içmedim kustuktan sonra bir daha kussaydım ölecektim çok acıyordu karnım sonra yattım üşüyerek 1 saat sonra kalktığımda karnımda az bir karın ağrısı vardı ama terlemem gitmişti. Sonunda baktım ki zehirlenmeymiş iyi ki çabucak geçmiş allaha şükür ediyorum o ağrıya dayanamayıp ölecektim.

 7. fatih sevindik 11/06/2015 #

  Sabah kahvaltı yaptım bir iki saat sonra inanılmaz mide krampları tarif edilmez karın ağrısı biran için ölüyorum sandım Allah kimsenin başına vermesin sadece kahvaltı hariç gece kek yedim bakkal keki.

 8. Fatih 03/07/2015 #

  Benim durumum zehirlenme mi ? Bilmiyorum. 30 haziran salı günü baş gösteren mide sorunları ilerleyerek devam etti, 1 temmuz çarşamba günü de benim için normal geçti ama 2 temmuz gecesi acile gitmek zorunda kaldım. Yapılan iğne ağrılarımı hafifletmedi ve büyük idrar tahlili sonucu: taze kanamalı ve bol eritrosit görüldü sonucu geldi. Doktor ertesi gün dahiliye- enfeksiyonel hastalıkları bölümüne gitmemi söyledi 4 tüp kan testi, 2 tüp büyük idrar testi verdim 3 temmuz cuma yani bugün 10 da sonuçları almaya gideceğim. Ne yersem yiyeyim, su gibi kan eşliğinde büyük idrar yoluyla atıyorum, mide ağrılarım ve kramplarım çok şükür eskisi gibi değil ama hala sıkıntısını çekiyorum. Tüm hastalarımıza ALLAH’tan c.c şifa diliyorum. Sağlık gibisi cidden yok.
  Yoksa gecenin saat 4ünde buraya neden yorum yazayım.

  • efe 07/07/2017 #

   Benimde sudan zehirlenmiştim arazide dağda içtiğim sudan kanlı ishal olmuştum 2 gün fitil attım geçti

 9. esen 13/07/2015 #

  2 gün önce şiddetli bir mide bulantısı ile uyandım. Kusma ve şiddetli ishal ile birlikte halsizlik soğuk soğuk terleme ve kramp şeklinde giren karın ağrısı bana soluğu doktor da aldırdı. Yapılan tahliller sonucu gıda zehirlenmesi yaşadığım söylendi. Serum ve bir dünya ilaç tedavisi… Doktorum bana 1 bardak çayın içine 15 tane karanfil atıp 3-5 dakika dinlendirdikten sonra karanfilleri alıp içmemi önerdi, bu tarif bağırsaklarda mikropları öldürücü bir etkiye sahipmiş günde 2 ya da 3 kez tekrarlamak gerekiyor. Ayrıca bol su içmek ve tuzlu gıdalar (kaya tuzu) tüketmek gerekiyor, meyve olarak şeftali ve muz, pirinç lapası haşlanmış tuzlu patates. Bu tarz zehirlenmelerde doktora danışmadan gelişi güzel ilaç alımı daha kötü sonuçlara yol açabilir, hepimize geçmiş olsun.

  • Su 07/02/2016 #

   Cay normal cay bardagimi acil lutfen.

 10. sinem 19/08/2015 #

  Sabah salam yedim salamın üzerinde yağ gibi bir tabaka oluşmuştu onu aldım ama şu an midem bulanıyor ve ishal olmuşum zehirlendim mi?

 11. gülce 27/08/2015 #

  Zehirlenenler sumak suyu içsin, iyi geliyor ama şu an delirmek üzereyim karnımın içinde kütle varmış gibi hissediyorum.

 12. Leyla 10/01/2016 #

  Ben dünden önceki gün saat sekiz gibi dışarı da tavuk yedim. Hamburger menüsü olan bir tavuktu. Daha sonra aynı gece saat 4 te karnım ağrımaya başladı ve bir suredir kabızlık çekmeme rağmen ishal olmuştum önce dedim herhalde bozdu midemi oh iyi oldu diye sevindim çünkü uzunca bir suredir lavaboya çıkamıyordum. Ancak gün için kas ağrısı vücuda iğne batma terleme üşütme ishal halsizlik ve şiddetli karın ağrısı kramp gibi belirtiler oldu ama bende sadece kusma yok acaba zehirlenmiş miyim?

 13. Mero 12/01/2016 #

  Bu hayatımda yaşadığım ikinci gıda zehirlenmesi.
  İlki tavuktan olmuştu.
  Her 2 dakikada bir kramplar giriyor (bazen üst üste saniye geçmeden) ve az az yaklaşık 20 dakikada bir kusuyordum. Yaklaşık 4 saat sonra doktora gittim.
  Ama ne siz sorun ne ben söyleyeyim yolda bile kusa kusa gidiyordum. Serum tedavisi aldım (3 adet) kusmamı engelleyen bir şeyler kattılar kramplarım ve ağrılarım azaldı. Doktor çok ciddi bir zehirlenme olduğunu söyledi.
  Kramp ve kusma miktarına bağlı olarak sizde durumunuzu anlayabilirsiniz.
  Şimdi de odada bir gün beklemiş sütü içtim. Bozulmuş gibi değildi kesinlikle.
  Çok geçmeden yaklaşık 1 saat içinde mide bulantım başladı.
  Ardından hemen ishal.
  Terlemeler.
  İçimin bayılması.
  Takatsizlik.
  Kussam mi acaba diye düşünmeye kalmadan kendi kusturuyor zaten sizi.
  Kustuktan sonraki ilk 2 dakika mükemmel hissediyorsunuz. Hiçbir şeyiniz yokmuş gibi. Ardından kramplar gene başlıyor.
  Bunda doktora gitmedim. Çünkü kramplar sik ve çok fazla sancılı değildi. İkinci kusmamdan sonra daha uzun ayakta kalabildim. Evde eziyetimi kendi başıma çektim ama baya zorlandım.
  Ama tavukla karşılaştırırsam süt zehirlenmesinde ağrılar daha hafif ve kramplar seyrek. Gene de 3 defa kusturdu beni. Midemde bir şey kalmayınca da kusmak tam bir eziyet..
  Size tavsiyem midenizin bulanacağını bilseniz bile su için. Bu sayede hem su kaybını engeller hem de kusacaksanız midenizde bir şey olur bari. Acı acı kusmaktan iyidir.
  Ben ağzıma hiçbir şey koyamadım.
  Ama arada tuz yaladım. Bu sayede kaybolan minerallerin bazılarını geri alabilirsiniz. Ha bir de içinizi gerçekten bastırıyor ağzınızdan o acı tadı alıyor.
  Uyumaya çalışmanın anlamı yok. O sizi zaten uyandırıyor.
  Bol bol tuvalete çıkın. Dışkıyla beraber uzaklaşan bakteriler sizi bir nebze rahatlatabilir.
  Kusmaktan asla çekinmeyin. Bu vücudun acil durumda bakterileri kovmak için verdiği bir tepkidir. Tamam bayağı kötü bir durum fakat inanın rahatlayacaksınız.
  İç bayılmanız fazlaysa kramplarınız sıksa kesinlikle doktora gidin. Bu yazıyı okumayı bırakın ve kalkın gidin.
  Bazı zehirlenmeler kalıcı sinir sistemi bozukluklarına neden olabiliyor.
  Sağlıktan ötesi yalan. Acil şifalar. Allah yardımcınız olsun.

 14. Merve Gülaylı 12/01/2016 #

  Ankara’da Bahçelievler Şanlı Edessa Kebapçısında öğlen Lahmacun yedim akşam eve geldim titreme, sıcak basması ve kusma başladı. Ertesi gün de tüm yüzüm şişti. Bildiğiniz yer de olsa beklemiş, bozulmuş eti iteliyorlar.

 15. Esra 08/02/2016 #

  Merhabalar ben cuma günü et menüsü yedim hamburger olarak ctesi günü ishalle uyandım 8-10 defa tuvalete çıktım. Pazar günü ishalim aynı şekilde devam etti akşam kustum.reflor ve bağırsağı yatıştıracak bir ilaç içtim. Üçüncü gündeyim bir kez daha ishale çıktım şu an çok halsizim yatıyorum yerimden kalkamıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

 16. Captain Osman 13/02/2016 #

  Selam arkadaşlar.
  Dün gece bir restaurantta yemek köfte yedim yanındada rakıyı biraz fazla kaçırmışız rakının yanındada ezine peyniri servisi aldım.
  Gece eve gittiğimde saat 02:00 civarında uyudum sabah saat 09:00 civarı birbardak su içtim keşke içmez olaydım kendimi lavaboya zor attım ve günçerisinde iştah sıfır sadece su içebiliyordum içmesine ama daha su mideme iner inmez kendimi lavaboya zor atıyordum kusmak için.
  Neyseki bundan sonraki su içişlerimide hep lavaboda yaptım çünkü geceden yediğim peynir yada köfte beni çok kötü zehirlemişti ve bunun farkına kusmaya başladıktan 1 saat sonra gibi anladım burdaki yorumları ve yazılanların çok güzel ve başka insanlarada faydalı oluyor evet öğlen saat 12:00 gibi nane limon kaynatıp içtim ve yine aynı sendrom ancak bu kez kustuğumda sanki içimden soda çıkıyor gibiydi ama inanın nane limon bana çok iyi geldi yaklaşık 30 dakika sonra kendimi biraz daha iyi hissetmey başladım ancak kusmalar bende gece 10:00 kesildi ama iştah sıfır şuan ikinci gece ve ben dün sabahtan beri ben daha hiç uyku uyuyamadım iştahsızlık devam bilmiyorum sabaha kahvaltı yapabilirmiyim.
  Böyle durumlarda meyve yenilebiliyor ve çok faydalı tavsiye ederim yoksa açlıktan ölcem 😉 Benim zehirlenmem çok ağır oldu doktora bile gidemedim ama akşamdan yemeğin yanında içmiş olduğum 20 lik rakınında zehirlenmemi hafiflettiğini düşünüyorum rakı yapmıştır desem diyemiyorum çünkü hatada enaz 2yada 3 gün içki içerim ve 40 yaşına geldim hayatımda böyle bişeyle ilk defa karşılaştım.
  Umarım yazdıklarım sizede fayda eder.
  Geçmiş olsun.

 17. Dogan 09/04/2016 #

  Merhaba bu belirtilerin çogu bircok hastalikta goruluyor her migdesi bulanan ben zehirlendim diyip yemek yedigi yeri sucluyor yemek yapan kisiler boyle durmda nasil kendini savunabilir ve insan encok zehirlenmeyi sudan ve salata malzemesinden kapiyor bunun ayrimi nasil yapilabilir

 18. yakup 07/07/2016 #

  arkadaşlar sakın ha sakın buzdolabında 2 günden fazla bekletilmiş süt veya meyve suyunu içmeyin istediği kadar kalite marka olsun farketmiyor dün 4.günden bişey olmaz dedim yarım bardak süt içtim sabaha kadar miğde krampından yatamadım kustum ishal oldum kabuslar gördüm çok kötü birşey allah kimsenin başına vermesin

 19. Furkan 11/07/2016 #

  Ben bugün bir marketten Cola aldım . Biraz içtim sonra 5dk sonra bidaha içtim . 20 , 25 dk sonra mideme kramplar girmeye başladı ve ter basmaya başladı .Halsizlik başladı sizce zehirlendimmi ? ALLAH c.c kimseyi sağlıkla sınamasın. Sağlığınız olmadığı zaman para falan dünya umrunda olmuyo

 20. Emine 06/08/2016 #

  ALLAH herkese acil şifalar versin bende yazılanları okudum çok etkilendim. Ben de bir gıda zehirlenmesi yaşadım saatlerdir meydanda duran çorbayı içmiştim uzun suredir orada olduğunu bilmiyordum tadı da garip değildi on dakika sonra inanılmaz bir mide bulantısı ve kusma kendini gösterdi maalesef::((( inanılmaz bir acıydı ölücem zannettim üst üste çıkardım mide asiti çıktı en son. Çok korkunç bir şeydi. Herkese acil sifalar dilerim.

 21. İpek 16/09/2016 #

  Benim direk midem bulandi kustum ama şimdi rahatim bi de maden suyu ictim . inşallah yarin devam etmez.😖😖😖😔😭

 22. Ender 22/10/2016 #

  Bende döner ve pide yedim sonra ya yattım 5 saat sonra ishal ve kusma ile kalktım 2 saat sonra yine küstüm 1 saat sonra yine kustum sadece biraz su içtim aynı zamanda ishal sürekli çıkıyorum 1 saat sonra yine kuscam kesin NAPMALIYIM

 23. Fatih 24/10/2016 #

  Ben de hayatımda ilk defa dün zehirlendim. Pide yedim. Pideyi mikro dalgada ısıttım öyle yedim heralde içinde ki kiyma bozuktu. Midem yanıyor ayaklarım titriyor. Bi kere kustum ama öyle böyle değil sanki midem çıkacaktı

 24. Önder 28/10/2016 #

  Lahmacun yedim perişanım

 25. Can 31/10/2016 #

  Alkolün üzerine kokoreç yedim gece aralıklı 2 defa kustum şuan hala çok kötüyüm sabah marketten yoğurt aldım bol tuzlu bi ayran yapıp içtim iyi gelir diye ama az önce onuda çıkarttım hayatımda bir daha asla kokoreç yemem birde kusmaktan boğazımı tahriş ettim sanırım şuan yutkunamıyorum ağzıma sürekli sıvı birikiyor Allah o kokoreççiyi bildiği ğibi yapar umarım çok kötü bir durum allah herkese yardımcı olsun.

 26. Azra 08/11/2016 #

  31 haftalık hamileyim Ayvalık tostu yedim içindeki salam sucukların tarihi geçmiş olmalı ki beni ve eşimi zehirledi. 4 gün oldu hala da tam kendime gelmiş değilim. Dikkat edin dışardan yememeye özen gösterin, Allah herkesin yardımcısı olsun.

 27. kara 10/11/2016 #

  istanbul Maltepe bafra pide lokantasında öğlen yemek yedikten 1 saat içinde komalık oldum hayatımın en kötü günü idi . Dr gıda zehirlenmesi teşhisi koydu 3 gün geçti hala yatıyorum

 28. songul 21/11/2016 #

  Ben bugün bi lokantadan acı soslu tavuk yedim ve yediğimden beri midemde boşluk bulanma ve ihsal var oluyo gibiyimmm

 29. ibrahim 25/03/2017 #

  Geçenlerde öğle yemeğinde iskender döner yiyeyim dedim. Hava da sıcak. Zaten önceleri de yedigimde hep bir hafif agri yapiyordu midemde. Her defasinda kullandiklari yag agir geliyor diye dusunuyordum. Bu kez oyle olmadi. Ogle 12 gibi yemeye basladim. 13.30 gibi midemde agrilar, basimda inanilmaz bir agri basladi. Bir ara durur gibi oldu ama aksam 18:00 de tekrar siddetli bir sekilde mideme kramplar girmeye basladi. Basimdada inanilmaz bir agri. Kusamadim, ne kadar da zorlasam kendimi. Yedigim iskender doner dondurulmus urunleri kullanan bir yerde satiliyordu. Bir de servis yaparken kullandiklari yag ve sos danda supheleniyorum. Onlarda bozuk olabilir. Bu yuzden herkese tavsiyem disaridan hazir dondurulmus yiyecekler yememeleri. Bu et olur, balik olur yada tavuk olur farketmez. Bu simdiye kadar yasadigim ucuncu zehirlenme. 4 gun oldu daha yeni kendime geldim. Bu arada 4 gundur dogru durust bir seyde yemiyorum istahim yok. Sanirim bir kac gun daha boyle devam eder.

 30. Sunay 19/05/2017 #

  Arkadaşlarla çarşıda yemek yedik kızım yanımdaydı ben ve tüm arkadaşlarım tavuk İskenderun yedik kızım ve çocukları ekmek arası yedi herkesin İskenderi geldi en son benimki geldi eve döndüm eve geldiğimden beri kusuyorum Zehirlendiğimi hissediyorum karnıma ağrılar girdi ölüyorum gibi hissettim kendimi daha hastaneye gitmedim ama siz gidin şu yorumu artık okumayın ve hastaneye koşun aksi taktirde allah korusun ölüm ile burun buruna gelebilirsiniz artık okumayın sağlık herşeyden önemli

 31. Dolunay 02/08/2017 #

  İki gündür böyleyim. Dün uykudan midemdeki krampla uyandım. Ekşi bir tat heliyordu midemden ardından bir kere kustum ve su şeklinde her şeyi çıkardım. Sonrasında ishal başladı ve gün yarısına kadar mide kramplarım durmadı. Sonra tam düzeldi derken bu günde aynı rahatsızlıka uyandım. Midemde bir kramp, ekşi tat ve ishal. Birde halsizlik ve ara-ara esme var. Ama sadece 1 kere kustum. Bu zehirlenmemidir?

 32. Cagri 06/08/2017 #

  Biz bahçede mangal yaptık geldikten 2 gün sonra ablam kusmaya basladı 7kez kustu sonraki gün anneme oldu dünde bana oldu meptamit yuttum.
  Etki etmedi ishal oldum su bile içemedim artık acı kusmmamak için su içiyodum dudaklarım susuzluktan çatladı defalarca tuvalete çıktım 2 gündür su dışında hiçbişey almıyo vücudum içtiğim suyuda kusuyodum üstümü orttüm titriyodum bembeyaz oldum tuvalette ellerimi yıkarken dizlerim titriyodum mideme kramplar giriyodu bugun meptamit yuttum yine mide bulantımı geçirdi birkaç lokma yemek yiyip antibiyotik içtim şimdi iyiyim susuzluk çokkötü oluyo. Kusmak 10 dk falan rahatlatıyo sonr çok kötü sırt üstü yatmak iyi geliyo. 2 günde 3 kilo verdim sağlık çok önemli.

 33. Emir tortop 15/08/2017 #

  Dün ikindin vakitlerinde sosis aldım bimde 4 tlye satışandan ısıttım biraz çiğ olmuş 2.3*tanede direk çiğ attım azıma şuan çok kötüyüm

 34. Cabbar 22/08/2017 #

  Ben dondurulmus sutlaç icine sanirsam princ atmislar yedim hamur tarzida yedim migdem allah bullah oldu serum yedim hemen doktora gidin sakin ihmal etmeyin siz siz olun uyariyorum lutfen dondurulmus gidalardan uzak durun bakteri virus üretiyor😢

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.