Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; dış gebelik her kadında belirtiye yol açmaz ve gerekli kontroller yapılana kadar, gebeliğin normal mi yoksa dış gebelik mi olduğu anlaşılamayabilir. İstatistikler her 100 gebelikten 1’inin (bazı kaynaklara göre %2’si) dış gebelik olduğunu ve zamanında müdahale edilmezse dış gebeliğin hayati tehlikeye neden olabileceğini ortaya koyuyor.

Dış gebeliğin ilk aşamaları normal gebelik gibidir ve genel olarak, gebelik belirtileri olan adet döneminin atlanması, göğüslerin hassaslaşması, mide bulantısı görülebilir. Dış gebelik ilerledikçe normal gebelikte görülmeyen bazı diğer belirtiler yaşanabilir.

Dış Gebelik Belirtileri

Dış gebelik belirtileri çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları arasında görülmeye başlar ve bu belirtiler şu şekildedir.

Tek Taraflı Karın Ağrısı: Dış gebeliğe bağlı olarak yaşanan karın ağrıları genellikle karnın tek tarafında görülür. Ağrılar sürekli ve şiddetli biçimde yaşanabilir.

Vajinal Kanama: Dış gebelik belirtisi olarak meydana gelen vajinal kanamalar normal adet kanamalarından farklıdır. Bu tip kanamalar sık sık durup, tekrar başlayabilir. Kanama açık veya koyu renkli olabilir. Hamileliği henüz fark etmemiş kadınlar bu kanamaları normal adet kanaması ile karıştırabilir.

Omuz Ağrıları: Dış gebeliğin neden omuz ağrısına yol açtığı kesin olarak bilinmemekle beraber kolun bittiği ve omuzun başladığı noktada ağrı yaşanabilir. Bu ağrı genellikle uzandığınız zaman ortaya çıkar.

Sindirim Sistemi: İdrara veya tuvalete çıktığınızda karnın alt kısmında ağrılar hissedebilirsiniz.

İshal ve Kusma: Dış gebelikte ishal ve kusma sık görülen belirtilerdir.

Diğer Belirtiler: Baş dönmesi ve gözlerin kararması dış gebeliğin diğer belirtileri arasındadır.


Dış Gebelik Nasıl Olur?

Normal bir gebeliğin başlangıcında döllenmiş yumurta fallop tüpünden geçerek rahime gelir ve burada gelişimini sürdürür. Dış gebelikte ise döllenmiş yumurta rahmin dış kısmına yerleşir.

Yumurta, rahim dışında kaldığı için ömrü kısa olur çünkü burada yumurtanın gelişimi için gereken ortam yoktur. Ancak fetüs, çevresindeki dokulara zarar verecek kadar büyüyebilir.

İşte bu nokta ağır kanamalar, karın ağrıları gibi dış gebelik belirtileri görülmeye başlar. Fetüs daha fazla büyürse annenin yaşamını tehlikeye sokabilir.

Bu nedenle dış gebelik belirtileri yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Dış gebelik fallop tüpüne zarar verdiğinde gelecekte tekrar hamile kalma şansını azaltabilir.

Dış Gebelik Riskini Arttıran Faktörler

Aşağıda listelenen bazı faktörler dış gebelik riskini arttırmaktadır.

 • Daha önce dış gebelik yaşamış olmak.
 • Sigara kullanımı. Uzmanlar, sigara içmenin fallop tüpünün fonksiyonunu olumsuz yönde etkilediğinin altını çiziyor. Ne kadar çok sigara içerseniz dış gebelik riski o kadar artıyor.
 • Daha önce iltihaplı pelvik hastalığı yaşamış olmak.
 • Fallop tüpleri ve çevresindeki dokuyu tahrip eden “endometriozis” adlı hastalığı bulunmak.
 • Daha önce kısırlık tedavisi veya tüp ligasyonu nedeniyle fallop tüplerinden operasyon geçirmiş olmak.
 • Rahim veya fallop tüplerini etkileten enfeksiyonel bir hastalık geçirmiş olmak.
 • Ayrıca kısırlık tedavisinde geçmişte kullanılan bazı ilaçların (superovulation) dış gebeliğe yol açtığı bilinmektedir.
 • Fallop tüplerinin doğuştan hasarlı olması.
 • Nadir görülmekle birlikte progesteron içeren bazı doğum kontrol hapları kullanmak.
 • 35 yaşından büyük olmak.
 • Başarısız olarak uygulanmış rahim içi (spiral) doğum kontrol yöntemleri.

Dış Gebeliğin Riskleri

Dış gebeliğin neden olabileceği fiziksel problemlerden korunmak için erken teşhis şarttır. Dış gebelik ne kadar geç fark edilirse fallop tüplerinin zarar görme oranı o kadar artar ve bu durum ilerde yaşanabilecek gebelikleri olumsuz etkileyerek tekrar dış gebeliğe yol açabilir.

Fetüsün tüp içerisinde büyüyerek fallop tüpünü çatlatması iç kanamaya neden olabilir. İç kanama nedeniyle tansiyon aniden düşerek anneyi şoka sokabilir. Bu durum, dış gebeliğin çoğunlukla erken teşhis edilmesi nedeniyle nadir olarak görülmektedir.

Tabii, dış gebeliğin anne adayında yarattığı olumsuz etkileri sadece fiziksel problemlere bağlamak doğru olmayacaktır.

Fetüsü kaybeden anne adayları bu dönemde büyük bir üzüntü içine girebilir. Üzüntüye bağlı olarak halsizlik, iştah kaybı, konsantre olmakta zorlanma ve uyku problemleri görülebilir.

Ayrıca suçluluk duygusu, tepkisizlik, öfke ve aşırı stres dış gebelik sonrası anne adaylarında görülen diğer problemler arasındadır.

Bu tip belirtiler genellikle dış gebelik sürecinden 4-6 hafta sonra şiddetlenir. Bazı durumlarda anne adayının içinde bulunduğu olumsuz ruh hali 12 aya kadar sürebilmektedir.

Dış Gebelik Önlenebilir mi?

Dış gebeliği önlemek her zaman mümkün olmayabilir ancak bazı noktalara dikkat ederek dış gebelik riskini düşürebilirsiniz. Örneğin sigara içmenin dış gebelik riskini arttırdığı bilinmektedir.

Dış gebeliği önleme konusunda atılması gereken bir diğer önemli adım ise cinsel ilişki sırasında korunmaktır. Yeni bir partneriniz olduğunda, korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık yaşadığınızı düşünüyorsanız gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

Cinsel yolla bulaşan, bel soğukluğu gibi hastalılar pelvik bölgede enfeksiyona yol açarak dış gebelik riskini arttırmaktadır.

Daha önce dış gebelik yaşadıysanız ya da dış gebelik riski yüksekse hamileliğin ilk haftalarında daha dikkatli olmalı ve aksatmadan kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Dış Gebelik Ameliyatı

Dış gebeliğin sonlandırılması için en sık kullanılan yöntem cerrahi müdahaledir. Operasyon sırasında farklı yöntemler kullanılabilir ancak “laparoskop” ile yapılan operasyonların iyileşme süreci daha kısa olmaktadır ve çok küçük bir bölgeden girildiği için yara izi de küçüktür.

Dış gebelikte kullanılan bir diğer yöntemde ilaç tedavisidir. İlaç ancak embriyonun kalp aktivitesi olmadığında ve gebelik hormonu (hCG) seviyesinin 5000’in altında olduğunda kullanılabilmektedir. Gelişmiş dış gebelik için ameliyat seçeneği daha güvenli bir yol olarak kabul edilmektedir.

Kısaca

 • Dış gebelik yaygın bir sorundur.
 • Dış gebeliğin başlangıç evrelerinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.
 • Dış gebelikte fetüs gelişimi kesinlikle başarılı olmaz.
 • Dış gebelik ilerledikçe fallop tüpünü çatlatabilir.
 • Dış gebelik genellikle erken teşhis edilir ve dış gebelik yaşayan çoğu kadın için ameliyat gerekmez.
Kaynaklar


, , , , ,

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? İçin 32 Yorum Yapılmış

 1. elnara 29/03/2014 #

  Selam ben Azərbaycandan Elnara. 5 hafta 5 günlük hamileyim ancak çocuk rahime inmedi. Sorum şu hamileliğin kaçıncı haftasında çocuk rahime iner. Dış gebelik ihtimalim var mı? Teşekkür ederim.

  • kübra 18/04/2015 #

   Peki sonra bebek rahime indi mi yoksa dış gebelik miymiş?

  • İnci 08/10/2015 #

   Benimki beşinci haftada rahimde göründü.

 2. sevgi 04/07/2014 #

  Ben Mayıs 25 te son adet dönemi haziran 28 de kanallı yaptırdım 126.8 çıktı ve dün hastaneye gittim ultrason da kese görülmedi dış gebe miyim yardımcı olur musunuz?

  • sevgi 04/07/2014 #

   Cevap bekliyorum lütfen.

  • İnci 08/10/2015 #

   Canım fch hormunu binlere ulaşınca görünür .

 3. hatice 07/07/2014 #

  Ben de şu an dış gebelik yaşayanlardanım.İğne oldum bekliyorum. Bu durumu yaşayan herkese rabbim acil şifalar versin.

  • hulya 30/07/2014 #

   Nasıldı belirtileri?

  • hıcran 21/10/2015 #

   Dış gebe kaldığınızı nasıl anladınız?

  • hatice 10/05/2016 #

   canım dış gebelik oldum demişşsin kacıncı haftasında idin ve ilaç ile bu sorun cözülüyor mu ben yenı gördüm yorumunu. bende adetim gecikeli 7 gun oldu ve idrarda test yaptım önce tek cizgi belirgin idi ikinci çizgi silik ti sonra silik olan cizgide 15 dakika sonra filan belirgin oldu fakat hemen akabinde kahvrengi lekem geldi yani bugun cok korkuyorum

 4. ela 21/08/2014 #

  Selam ben Ela. Adetim gerçi çok gecikmedi ama gecen aydan şüphelendim kendimden ve kan testi yaptırdım beta hcg 34.50 mI/mI referans h(o – 5 )pozitif çıktı 15000 yanı bu dış gebe lığın birimiymiş doktorda böyle dedi. Ne yapmalıyım?

  • deniz 21/08/2014 #

   Doktora sormadınız mı ne yapmanız gerektiği veya o bir şey söylemedi mi?

 5. sena 07/09/2014 #

  Dış gebelik ameliyatı oldum bugün besinci günüm. Cinsel surecimiz kaç hafta sonra başlayabilir.

 6. ozlem 02/10/2014 #

  Bende dış gebelikten bir ay hastanede yattım iğne vurarak tedavi edildim. Rabbim bir daha yaşatmasın böyle bir şey.

 7. sevgi 03/02/2015 #

  Ya dış gebelikte karin büyür mü ve dış gebelikte adet kanaması nasıl geliyor?

  • miray 14/10/2016 #

   Benim ayni hamilelikte oldugu gibi abarti bu istah acilmasi oldu ve kilo aldim ve kanamam cok koyu renkti durup durup geliyor

 8. dilan 05/05/2015 #

  Arkadaşlar ben en son Martın 25’inde adet oldum. 2 defa test yaptım negatif çıktı. Ve ara ara kahverengi bir renkte kan geliyor ve kasıklarım karnım ağrıyor dış gebelik olabilir mi sizce?

 9. sevgi 07/08/2015 #

  3 aydır adet görmüyorum. Doğum yapalı 8 ay oldu doğumdan sonra adetim düzenliydi fakat 3 aydır olmuyorum henüz bir belirti de yok neden acaba.

  • miray 14/10/2016 #

   Ilk dogum yapinca cok kanamaniz olduysa daha sonra cok dengesizlesiyo

 10. emine 18/08/2015 #

  Mrb arkadaşlar bir sorum olacak sizlere bugün doktora gittim normalde 1 hafta önce yani salı günü gitmiştim doktora 4 hafta 3 günlük hamilesin dediler ben daha yeni 6 haftama girdim bugün devlet hastanesine gittim ultrasonda kese görünüyor dedi doktor ultrason 6 hafta 6 günlük olarak belirledi doktorum dış gebeliktir dedi çok korkuyorum ya sonuçta gebelik kesesi görünüyor daha erken değil mi ya neden dış gebelik dedi anlamadım:(((

 11. Gülay GÜZELYURT 03/09/2015 #

  Ben 20 yıl önce dış gebelik yaşadım ve sol tüpüm alındı. Tabiki psikolojim çok bozuldu. Ancak doktorum dış gebelik amaliyatından bir ay sonra yeniden diğer tüpümü kontrol etti herhangi bir yapışıklık var mı diye var olan yapışıklığı açtı. Böyle bir sorun yaşayan anne adayları sakın üzülmesin ben bu olaydan bir yıl sonra tek tüpüm kalmasına rağmen ikiz oğullarımı kucağıma aldım herhangi bir tedavi görmeden. Ancak, hamileliği düşündüğüm gün itibariyle doktor kontrolündeydim…

 12. ebru 29/10/2015 #

  Ben ebru merhaba ben idrardan iki kere gebelik testi yaptırdım pozitif çıktı kadın doğuma gittim kese görünmüyor dedi Eylül’ün 25 inde en son adet oldum neden olabilir beni aydınlatır mısınız?

  • Ozgul 11/07/2016 #

   Kan tahlili yaptırma n daha mantıklı olacak kanda ki sonuç 100 de yüz oluyor arkadaşım.

 13. Emine 23/02/2016 #

  Selam.benim adetim ayın15 gecti fakat 4 gun sonra bir pet kadar akıntım geldi daha sonra lavoboya gectiyim zaman damla damla sadece kan geliyor hcg testinde309:9 cikti gebelik testindede pozitif cikti 2 gun sonra250 lwre düstü hcg sonuclarim dis gebelikmi yoksa dusukmu yasiyorum doktorlar karın agrısı yasarsan gel dedilir tüplerîmi baglatıp yeniden actirdim 2 sene önce olma riskim cok fazla düsük kanamasıda yasamıyorum lutfen beni aydınlatırmısınız

 14. Ozgul 11/07/2016 #

  Ben suanda dış gebelik yaşıyorum ve ilaç tedavisi uygulandı buda sonuç verdi kan değeri m düşüyor.fakat aşırı derece de gaz problemi çekiyorum buna bağlı olarakta sanırım kanamam oluyor acaba normal mi cevap verirseniz sevinirim.çok aşırı bu kanama degil

 15. Selma 20/09/2016 #

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 13 ağustos bugün kan testi yaptırdım sonuç 234 çıktı 2 gün sonra yine yaptıracağım sizce dış gebelikmidir

 16. miray 14/10/2016 #

  Ben 5 haftalik hamileyim fakat dis gebelik dediler detayli utrasona girdim ve bebegin kanalda oldugunu gorduler ilac tedavisi verdi degerlerimde cok yavas ilerliyodu dis gebelk olup normaldoguma donusme sansi varmiydi vijdan azabi duyuyorum ve kanamam epey var bi cevap lutfen

 17. ..... 09/03/2017 #

  Merhaba ben 13 subatta yikandim ve 4 5 martta hastalanmam gerekiyordu ama olmadim ve 9 martta hastalandim kasik bolgemde siddetli agri var belimde agri var ve gogsum cok hasas kanamamda cok asiri degil normal nedn boyle gec oldum ve kasiklarimda agri var ogrenebilir miyim

 18. Emine 17/05/2017 #

  Selam ben 8 haftalik hamileyim doktorum keseyi gördü ama bebegi göremedigini söyledi dış gebelik olabilir dedi ama beta hcg 7999 cıktı anlamdigim beta hcg yüksek cıkıpta kesenin boş görünmesi acaba normal mi iki gun sonra tekrar gidicem bakilacak
  Cok endişeliyim😢😢😢😢

 19. Burcu 03/07/2017 #

  Bende dış gebelik geçirdim 2ay sonra ortaya. Çıktı çok zor bisi allah yardımcımız olsun bbenim iğneyle düştü ama hala bthcg m 9.1ne zaman viticek bilmiyorum ama hala çok korkuyorum doktorum 2co adet olduktan sonra tekrar çocuk dusunebilirsin dedi ama dış gebelik şansı tekrarliyabilirmis ve ben çok korkuyorum arkadaşlar beni aydınlatır misiniz ben burcu aydindan

 20. hatice 10/07/2017 #

  Bende dış gebelik yaşadım.vajinal kanamayla dr. Gittim.hamile olduğumu öğrendim. Beta 964 dü.iki iğne vurldum.şu an beta 84 .ama vajinal kanmam devam ediyo.bu normalmi ne olur yardımcı olun korkuyorum artık.piskolojim bozuldu.

 21. Leyla 04/09/2017 #

  Mrb arkadaşlar ben 2017 başlarken bir düşük yaptım sonra 13 martta troid nodülü kanseri teşhisi ile ameliyat oldum tüm troid dokusu aşındı ve 27 nisanda radto iyot tedavisi gördüm.tedavi takibim devam ediyor ve doktorum en az 6 ay fakat tavsiyem 1 yıl içinde hamile kalmaman gerekiyor dedi.bense en son 30 temmuzda adet gördüm.arife günü bhcg 260 2 gün sonrasındada 860 çıktı.çok şiddetli karın kasık aprısı ve bel ağrısı çekiyorum.bu ağrılar süreğen değil kramp gibi aniden oluşuyor ve 10 dk.içinde kayboluyor..doktorum tatilde kendisiyle görüştüm normal dedi lakin ben düşük yaptığım gebeliğimde bile bu kadar sancılanmamıştım..sancılar daha çok sol tarafımdan geldiği için dış gebelikten şüpheleniyorum fakat hiç kanamam olmadı.böyle bi durum yaşayan varmı yazarsa sevinirim..

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.