Zatürre Belirtileri

Zatürre tek veya her iki akciğerin birden bakteri veya virüs nedeniyle iltihaplanmasıdır. Grip virüsü (influenza) zatürrenin en sık görülen nedenidir ancak zatürreye yol açan tek virüs değildir.

Zatürre gripten farklı olarak sinsityal virüsü, nezle virüsü, herpes simpleks virüsü, ağır akut solunum yolu sendromu (SARS) virüsü ve sayıları 30’u geçen farklı virüs, parazit, mantar ve bakteri nedeniyle oluşabilir.

Nezle, grip ve zatürrenin erken dönem belirtileri birbirleriyle benzeşse de zatürre diğerlerine göre çok daha ciddi bir hastalıktır ve hemen doktor müdahalesi gerektirir.

Dolu/kuru öksürük ve göğüs bölgesinde baskı hissi zatürrenin en yaygın belirtileridir. İltihap ilerledikçe ateş (hafif veya yüksek olabilir), titreme, nefes darlığı, iştah kaybı ve öksürünce göğüste “bıçak gibi” ağrılar görülebilir.

Zatürre Vücudu Nasıl Etkiler ve Belirtileri Nelerdir?

Soluduğumuz hava burun ve solunum yollarında filtrelenerek vücuda alınır. Bu koruma sistemi akciğerlerin sık sık iltihaplanmasını önler.

Ancak bazı durumlarda filtre sisteminden geçen virüsler akciğerlere kadar ulaşır. Bu durum genellikle kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığında, virüs çok güçlüyse veya çok miktardaysa, solunum yollarının havayı filtre etme özelliği herhangi bir nedenle zayıfladıysa veya çalışmıyorsa ortaya çıkar.

Virüs akciğerlere ulaştıktan sonra alveollere (bronşcuklar) nüfuz ederek bu küçük hava keseciklerinin sıvıyla dolmasına yol açar. İltihapla dolan hava keseciklerinin sayısı arttıkça öksürük, ateş, titreme, nefes darlığı gibi zatürre belirtileri görülmeye başlar.

Zatürre olan kişilerde havayla birlikte vücuda alınan oksijenin akciğerlerden kana aktarılması zorlaşır. Kanda yeteri miktarda oksijen bulunmadığında ise hücreler tam fonksiyonlu olarak çalışamaz. Hücrelerin çalışamaması enfeksiyonun tüm vücuda yayılması için uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle zatürre tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabilecek hayati tehlike yaratabilir.

Zatürre akciğerleri 2 farklı şekilde etkileyebilir. İlki tek akciğerde görülen akciğer lopu zatürreesidir. İkincisi ise her iki akciğerde, akciğer dokusunun üzerinde yama benzeri görülen iltihaplanmalardır. Bu zatürre türüne ise bronkopnömoni adı verilir.


Belirtiler

Bakteri nedeniyle oluşan zatürre kişinin ateşinin 40 derece ve üzerine çıkmasına yol açabilir. Aşırı terleme görülebilir, nefes alıp verme hızı artabilir ve nabız yükselebilir.

Kandaki oksijenin azalmasına bağlı olarak (genellikle hastalığın çok ilerlediği durumlarda) dudaklar morarabilir. Zatürrenin belirtileri şiddetlendikçe hastanın ruhsal durumu bozulur ve yüksek ateşle birlikte zihin karışıklığı veya hezeyanlar yaşayabilir.

Viral zatürrenin kuru öksürük, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve halsizlik gibi belirtileri grip belirtileriyle benzeşir. Akciğerler iltihaplanmaya başladıktan 12-36 saat sonra nefes darlığı artabilir, öksürük şiddetlenebilir ve öksürükle birlikte az miktarda balgam atılmaya başlar.

Sık görülen belirtiler şu şekildedir;

 • Zatürrenin yol açtığı öksürük kuru olabilir ancak bazı durumlarda yeşil/sarı balgam veya kanlı balgam görülebilmektedir.
 • Hafiften yükseğe kadar geniş bir yelpazede görülen ateş.
 • Titreme, üşüme gelmesi.
 • Nefes darlığı. Bazen sadece fiziksel aktivite (merdiven çıkmak gibi) sırasında görülür.

Zatürrenin diğer belirtileri ise şu şekildedir;

 • Baş ağrısı.
 • Göğüste bıçak gibi giren ve derin nefes alırken şiddetlenen ağrılar.
 • Aşırı terleme.
 • İştah kaybı, halsizlik.
 • Genellikle yaşlılarda görülen zihin karışıklığı durumu.

Çocuklarda Zatürre Belirtileri

Çocuklarda zatürrenin neden olduğu sorunlar çocuğun yaşına ve zatürrenin nedenine (hangi virüsün neden olduğuna) bağlı olarak değişmekle birlikte genel ve sık görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir.

 • Ateş
 • Üşüme
 • Öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Nefes alma hızının artması
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Kusma
 • Göğüs ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Aktivitenin azalması
 • İştah kaybı
 • İleri vakalarda dudakların ve tırnakların mavi/gri renk alması

Zatürre Kimlerde Görülür?

Zatürre her yaştan insanı etkisi altına alabilecek bir hastalıktır. Ancak bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmediği 2 yaş altı çocuklar ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı 65 yaş üzeri yetişkinler daha büyük risk altındadır.

Astım, kronik obstrüktif pulmoner hastalıkların ve kalp hastalıklarının zatürre riskini artırdığı bilinmektedir.

Ayrıca bağışıklık sisteminin tam olarak çalışmasını önleyen veya zayıflatan HIV/AIDS, organ nakli, yakın zamanda ameliyat olmak, siroz, Parkinson hastalığı, larenjit, kemoterapi veya uzun dönemli steroid kullanımı gibi hastalık ve durumlar zatürre için uygun bir ortam oluşturur.

Virüsler/bakteriler olmasa dahi akciğerlerle zarar veren sigara hem bağışıklık sistemini zayıflatır hem de virüs ve bakterilerin akciğerleri iltihaplandırma sürecini hızlandırır.

Zatürre Teşhisi Nasıl Konur?

Fiziksel muayene sırasında doktor stetoskopla hastanın akciğerlerini dinler. Zatürreden şüphelenirse önce akciğerleri yakından görebilmek için göğüs röntgeni isteyecektir.

Akciğer röntgeni durumun zatürre olup olmadığı konusunda doktora yeterli bilgiyi verebilir. Ancak doktorunuz bağışıklık sisteminin durumunu, kandaki oksijen miktarını, solunum yollarının durumu görmek için ekstra testler isteyebilir.

Tam Kan Sayımı: Beyaz kan hücresi sayısı kontrol edilir.

CT Taraması: Akciğerlerin fonksiyonunu görebilmek için yapılan göğüs taraması.

Salya Testi: Belirtilere neden olan organizmaların incelenmesi için kullanılır.

Plevral Sıvı Kültürü: Akciğerlerde sıvı toplandığında yapılır.

Oksimetri: Oksimetre adı verilen bir cihaz aracılığıyla kandaki oksijen miktarı ölçülür.

Bronkoskopi: Üst solunum yollarının özel bir aletle incelenmesi.

Zatürrenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre olan kişinin genel sağlık durumuna ve hastalığının şiddetine göre evde tedavi veya hastanede tedavi seçenekleri değerlendirilir. Kişinin zatürre dışında herhangi bir sağlık sorunu, kronik hastalığı bulunmuyorsa genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Ancak zatürre çeşitli bakteriler nedeniyle oluşabildiği ve her antibiyotik her bakteriyi temizleyemediği için kendi kendinize antibiyotik kullanmamalısınız. Antibiyotik mutlaka sizi muayene eden doktor tarafından yazılmalıdır.

Doğru antibiyotik kullanımını takip eden 3 gün içinde zatürre belirtileri hafiflemeye başlar. Doktorunuz takip muayenesi ile antibiyotiğin işe yarayıp yaramadığını kontrol eder ve gerekirse antibiyotiği değiştirebilir.

Enfeksiyon temizlendikten sonra bir süre kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Eğer belirtiler antibiyotik kullanımı sonrası 3 hafta daha devam ediyorsa tekrar doktora gitmeniz gerekir.

Zatürrenin belirtileri şiddetliyse, kişinin kronik bir hastalığı bulunuyorsa, 60 yaşın üzerindeyse veya bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmediği yaşlardaysa hastanede tedavi gerekebilir.

Ayrıca bazı bakteri ve virüsler diğerlerine oranla daha ciddi ve tehlikeli kabul edildiği için bu virüs/bakterilerin neden olduğu zatürre vakaları genellikle hastanede tedavi edilir.

Hastane tedavisi evde tedaviden çok farklı değildir ancak olası komplikasyonlara karşı hasta gözlem altında tutulur. Ayrıca hastanın durumuna göre oksijen desteği yapılabilir. Hastanın durumu ciddileşirse yoğun bakım ünitesine alınabilir.

Zatürreden Korunmak Mümkün mü?

Bazı aşılar, özellikle zatürre riskinin yüksek olduğu kişiler için korunma sağlayabilir. Zatürrenin başlıca nedenleri arasında her alan mevsimsel grip için her yıl grip aşısı olabilirsiniz. Ayrıca bazı çok iyi bilinen virüs türlerinin neden olduğu zatürre için (pnömokok kökenli zatürre gibi) aşı bulunmaktadır. Bu tip zatürre riskiniz yüksekse aşı olabilir. Bu aşı 5 yaş altı çocukların tümü ve kronik hastalığı bulunan yetişkinler için önerilmektedir.

Kronik bir hastalık nedeniyle sürekli bakımda bulunanlar, 65 yaş üzeri yetişkinler, kısa süre önce ciddi bir hastalık geçirenler zatürreye karşı daha dikkatli olmalıdır.

Diğer öneriler;

 • Mikropları vücudunuzdan uzak tutmak için ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Sigara içmeyin. Sigara akciğerlerinizin enfeksiyonla mücadelesini olumsuz etkiler.
 • Dengeli beslenin ve düzenli egzersiz yapın. Bağışıklık sisteminizin güçlü olması zatürreye karşı direncinizi artırır.
 • Mevsimsel grip vakalarının arttığı kış ayları başta olmak üzere kişisel hijyeninize özen gösterin.
Kaynaklar


(Visited 311.753 times, 6 visits today)

, , , , , , , ,

Zatürre Belirtileri İçin 31 Yorum Yapılmış

 1. Nurten 28/11/2015 #

  Çok aydınlatıcı bilgiler, teşekkürler.

 2. Sevil 10/12/2015 #

  Burgun itibariyle öyle çok yazı okudum ki zatürreyle ilgili o yüzden kesinlikle yorumuma güvenebilirsiniz. Bu makale çok güzel düzenlenmiş, bilgilendirme sıralaması ve baştan sona her şeyi içermesi çok güzel olmuş. Bugün zatürre olduğumu öğrenmiş biri olarak böyle bir sayfa hazırladığınız için çok teşekkür. Bir de zatürre olan hastalara beslenmeyle ilgili bilgi eklerseniz tamamlanmış olacak. Ne yemeliyim de bağışıklık sistemimi güçlendirebilirim hala bulamadım. Araştırmaya devam yani. Tekrar teşekkür .

  • admin 14/12/2015 #

   Sevil Hanım çok geçmiş olsun.

 3. MEHMET KARAPINAR 07/02/2016 #

  Cok gec benim esım bu yuzden gectigimiz hafta vefat etti Mevlam rahmet eylesin inşallah

  • beyhan76 02/01/2018 #

   benim cocugumda zaturre teshisi kondu mehmet bey .sizin esiniz zaturreden mi öldü Allah rahmet eylssin.gecmi kalinmisti

 4. Salih 10/02/2016 #

  Çok aydınlatıcı bir yazı tsk ederim.

 5. Defne As 11/02/2016 #

  zatüre olan hiç kusarmı? kardeşim şimdi hastaede yatmakta ve teşhis ilk olarak zatüre dendi…akciğerde sıvı toplanmış sıvı yeterli olamadığı için bugün kendisinden sıvı alamayacaklarını yarına bekleyip alacaklarını söylediler…yukardaki belirtiler dışında da bugün 2kez kustuğu haberini aldık…kusma bu hastalıklan herhangibir bağlantı varmı…çünkü okuduğum yazılarda kusmaylan ilgili herhangibir belirtiye dair yazı okuyamadım…bilgisi olan lütfen cevap yazsın..teşekkürler

 6. Ersin 11/02/2016 #

  Sanırsam ben de zatürre oldum tüm belirtiler bu yönde 🙁

 7. amine 20/03/2016 #

  Ben de yaklaşık 2 haftayı geckindir zaturreyim antibiyotik tedavisi uyguladım bundan sonra ne yapmalıyım nelere dikkat etmeliyim antibiyotigim bittiği halde oksuruk ve içten atesim devam ediyor bu ne anlama gelir ?

  • Nadire 20/12/2017 #

   Ben de 3 sene önce zatürre geçirdim yüksek ateş ve şiddetli öksürükle acile gittim doktor kan tahlili yaptı ve en kısa zamanda mutlaka dahiliye doktoruna gitmem gerektiğini söyledi ertesi gün hemen gittim akciğer filmi kan tahlili yapıldı zatürre teşhisi kondu antibiyotik iğne tedavisine başladık 3 günde bir kontrole gittim herseferinde akciğer filmi ve kan tahlili yapıldı tedavi 40 gün sürdü çok şükür geçti allah razı olsun devlet hastanesi olsada doktor çok iyidi dikkatli ilgilendi takip etti

 8. orkun 22/03/2016 #

  Zatürre teşhisi zor bir hastalık mıdır?3 doktor aferin,öksürük şurubu yazdı gönderdi.Dr.Yasemin hanım hemen hastaneye yatırdı.Arkasından şu çiçeği geldi.Doktor va,doktorcuk va!..

 9. Badgirl 01/04/2016 #

  Bende oldum 13 yasindayim hala var yeni cikti. Kurtulmaya calisiyoruz basaricaz.

 10. mehyerlikaya 14/04/2016 #

  Bugun doktor zaturen var dedi bu bilgileri okudum ve hemen hepside dogru .
  Ben Alerji runit .j45 tanisi bir hsstayim sik sik bu belirtiler oluyordu son bes yilda
  Daima bu belirtilere maruz kaldim.ilk defa doktordan zature oldugumu duydum ve cok da tedirgin oldum.yanliz calistigim is sekturu daima toz duman ve kimyasalar var
  …sizden ricam yemek bagisiklik sistemimizi guclendirmek icin ne yiyelim ve
  Neleri yememizi onerirsiniz…Saygilarimla elinize saglik yazi icin

 11. sibel 22/04/2016 #

  Ne yazaik ki bende coktan cikmis

 12. Kubilay 25/05/2016 #

  Gayet açık ve işeyarar bilgiler.

 13. sümeyye 30/05/2016 #

  Kesinlikle çok bilgi dolu bir yazı paylaşmışsınız ellerinize sağlık.

 14. Sümeyye 02/06/2016 #

  Çok yararlı ve detaylı bir yazı. Teşekkürler. Bir hafta önce bana da zatürre teşhisi kondu. İlaç tedavisi yapıldı. Öksürük baya geçti ama halsizlik azalsa da geçmedi ve moralim çok bozuluyor bu yüzden. Bu halsizlik çok farklı. İki adım atsam yoruluyorum.Ama enfeksiyon temizlense de halsizlik devam edebileceğini okuyunca burada, biraz rahatladım. Zaten yarın kontrol edilecek.

  • ahmet polat 06/10/2016 #

   2 ekim 2016 tarihinde yüksek ateş nedeniyle acile gitdim dokdorun muayenesinden sonra bana enfeksiyon kapdığımı söyledi ve birde zatüre başlangıcı var dedi sanayazacağım ilacları evinde kullan birhafta sonra tekrar kontrol edelim dedi benim merak edtiğim zatüre başlangıcı nasıl oluyor zatüre varmı veya yokmu

 15. sergen 03/10/2016 #

  bende öksuruk war surekli war zaturemiyim ?

 16. Mehmet 28/10/2016 #

  Arkadaşlar zaature deyip gelmeyelim bu hastalık benim tam iki seneme maal oldu önce girip sandım doktora gittim antibiyotik yazdı gönderdi 15 gunsonra daha kötü bir durumda farklı bi hastaneye gittim zaature dediler yine antiniyotik verip 15 gun sonra gelmem kaydıyla gönderdiler 5 gun sonra dayanılmaz dereceye gelen ağrı ve öksürükle Ankara Sanatoryum hastanesine acile gittim muayeneden sonra doktorun zaature tüberküloza yani ( vereme ) çevirmiş durumda dedi aynı günün sabahına yatisimi verdi ve tam 3 ay yattım ALLAH’IM kimseye vermesin bu illeti tedavi tam 2 yıl sürdü demem oki soğuk algınlığı deyip geçmemek lazım birde gittiğiniz hekimi iyi seçin derim arkadaşlar saygılarımla M,OĞUZ

  • Mehmet 14/03/2018 #

   Memet bey benim kardeşim iki haftadır hastanede yatıyor verem ediyorlar ama net bişey yok parça alicaz diyorlar kuru öksürük aşırı terleme var ve cok zayifladi ne olabilir bu

 17. Zatur girl 03/11/2016 #

  Çok yardımcı oldunuz zattüreymişim erken teşhişle kurtulacağım Allahın izniyle. Allah sizlerden razı olsun bu sayfayı açtığınız için iyiki varsınız şuan yaşıyosam sizin sayenizde

 18. asi 18/11/2016 #

  Nefes darlığı kuru öksürük şikayetlerim vardı.10 gün antibiyotık kullandım.penisilin allerjim olduğundan sadece makrolit grubu antibiyotikler kullanabiliyorum.kontrole gittim.5 gün daha devam edelim dedi.zatürresiniz dedi.p.tesi film ve tahliller yapılacak.iyileşirim inş.ben bu tedavi sürecini devlet dr.larıyla yapıyorım.şimdi devlet hast.leri ve dr.ları çok iyi .sistem çok iyi oturmuş.özel çok pahalı devletden daha yoğun ve ilgisizler.

 19. adil 18/12/2016 #

  allah tüm hastalara şifa versin

 20. Neslihan 21/02/2017 #

  Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler. Bir zatürre hastası olarak bunun ne olduğunu şu an çok iyi anlıyorum nasıl beslenmemiz neler yememiz gerektiği hakkında da bilgi vermiş olsaydınız tam anlamıyla aydınlanırdım teşekkürler

 21. Deniz 20/03/2017 #

  Merhabalar benim astım bronstim vardı birgün sabah kalktm ayaga kalkamadım çok yorgundm yemek bile yemedim gözümü açamadım 1 gün sonra az bir düzelme oldu bikac gün sonra cigerime oyle bir agri girdi ki hareket edemedim nefes alirken bile agriyodu cok oksuruk vardi ama oksururken cok canim aciyordu 3 saat gecer diye bekledim gecmedi acile gittim akciger enfeksiyonu dediler oksijen flan verdiler fazla etkisi olmadi antibiyotik verdiler oksuruk ilaci verdiler 2 gun 2 kez agzimdan cok az kan geldi balgam cok geliyordu1 hafta icinde agri zamanla azaldi oksurugum gecti 1.5 ay sonra agri tekrarlamaya basladi öksürük azalmıstı .ailem doktora gitmemi cok istedi gittim kan aldilar solunum fonksiyon testi ve akciger filmi cektiler doktorum acile geldiginde zaturre olmuşsun sen dedi simdi hala var dedi ilac verdi gecmezse yine gidecegim .. Diyecegim su ki belirtileri varsa kesinlikle gidin ben sonraya biraktim hep suan yatinca genellikle sol tarafima yatinca cok agri oluyor cok titriyorum hepinize gecmis olsun ama yinede sükürü birakmayin saglikla kalin

 22. Fazıl Özer ÜNÜVAR 26/03/2017 #

  Değerli bayanlar baylar,

  Ben de yakında çift taraflı zatürre geçirdim yavaş yavaş atlatmaktayım. Tekrar eski sağlıklı Akciğerlerime kavuşabilir miyim, bunu hızlandırıcı bilhassa spor hareket, yürüme, bisiklete binme, yada başka türlü aktiviteleri yapmalı mıyım, bunlar hangi sıklıkla olmalı. Bu hususta vereceğiniz kıymetli bilgilerinizi bekliyorum.

  Şimdiden teşekkürler.

 23. Taner Durmaz 18/04/2017 #

  Banada dün itibari ile zatürre teşhisi konuldu. Cuma sabahı çevremde sağlık kuruluşu olarak sadece sağlık ocağı olduğu için oraya gittim.Gündüzleri titrediğimi, gecede ateşimin çıktığını söyledim doktoruma.boğazıma bakıp enfeksiyon olduğunu söyledi.antibiyotik, ateş düşürücü ağrı kesici haplar verdi kullandım fayda yok.Cumartesi akşamı 38.6, pazar akşamı ise 40.3 ateş ile farklı 2 ilçedeki Devlet Hastanesi acili ateşimi ölçüp boğazıma bakıp ağrı kesici ve ateş düşürücü iğne yapıp gönderdiler. Aciller o kadar kalabalık ki servis gelen hastayı hemen geri göndermenin peşinde. Hele ki ilk acil servisine yaptığı iğneden sonra “bunlarda sağlık ocağının verdiği haplar “deyip posetin ağzını açacaktım ki , daha hapları görmeden tamam bunlara devam edin dedi ve yüzünü çevirdi. Defolun gidin der gibi sanki , burası Bergama Devlet Hastanesi.gecesi ateş yok ama nefes darligindan uyuyamadim , ertesi gun 24 saat geçti iğne etkisi geçti. Ateş yine fırladı İstikamet Menemen Devlet Hastanesi. Acil tıklım tıklım. Biraz beklememden sonra yüksek ateşi olan varmı diye çağrı yaptı güvenlik görevlisi sağolsun. Hemen yan odada tansiyon ve ateşim ölçüldü. Ateş yüksek olduğundan sarı bir etiketle doğru doktorun kapısına yönlendirildim ne göreyim ordada ayrı bir sıra. Etiketimiz sarı olduğundan çok beklemedim. Az sonra kontrol, atesim var nefesim daralıyor dedim.yine aynı iğne .haplarima baktı 1gr olan antibiyotigimi 500 mg başka bir antibiyotik ile yarıya düşürdü ve gönderdi. Ciğerleri dinlemek yine yok.gecesi yine solunum yetmezliği, uyku haram. öleceğim sanki.zor nefes alıyorum. hanıma mezarımı amcamın yanından kazın diyorum.Bu arada yaşım 33.Haftasonu özel hastanelerde pratisyen çok gitmek istemedim.Bu böyle olmayacak diyerek p.tesi sabah özel bir hastaneye göğüs hastalıklarına uzman bir doktora göründüm. Sırtını aç dedi(başından beri olması gereken)ve derin nefes almamı istedi. Alıyorum acı acı öksüre öksüre gözlerimden yaş geliyor darala darala öksürdüm.Röntgen bile olmadan sol akciğerimin yarısında iltihap olduğunu yani zatürre olabileceğimi söyledi.Röntgen sonucu dediği gibi kan sonucunda karaciğerimdeki bir değerin 0 la 5 arasında olmasi gerekirken 275 e çıktığını söyledi.Geç kalmışsın dedi.Alkol kullanımı varmı dedi .Ne alkol ne sigara ikiside yok dedim.Böbrekten atabilecegim ilaçlar yazdı çünkü ateş düşürücü önceden kullandığım ilaçlar karaciğeri bayağı bi yormuş. Sedyede serum sonra ventolin solunum , antibiyotik iğne ile tedaviye başladık. Tomografide istedi doktor ama cihaz arızası olunca onu erteledi. 3 gün sonra kontrol var.Bir haftada istirahat raporu.O hastanenin yatış bölümü olmadığı için tedaviyi evimde yapıyorum ateşim yok nefesim rahatladı. İlerleyen günlerde göreceğiz neler olacak.tek sorunum 20 aylık kizimla öpüşüp koklaşamıyoruz. Tedbir amaçlı maske takıyorum evimde.Ve sağlık nasıl değerli olduğunu anlattı , balyozuyla kafama vurarak.Siz siz olun şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuzdan kan idrar tahlili isteyin ve sırtınızı dinletin.Şifa arayan herkese acil sifalar dilerim.saygılarımla

 24. Ülkü 15/05/2017 #

  Bisey sorabilirmiyim bebegim 15 gunlukken zature oldu ilerleyen yasinda etkilermi

 25. Rabia 27/09/2017 #

  Ben cocukken zaturre gecirdim suan 35 yasindayim son 8 yildir kis aylarinda ekim ve mart araliginda surekli oksuruyorum cok rahatsiz ediyor gece gunduz fark etmiyor her kis devam ediyor oksurekle beraber gogus agrim oluyor ve balgamda oluyor doktora gidiyorum bisey yok diyorlar ne yapmam gerekiyor lutfen tavsiyenizi bekliyorum

 26. Menderes şahan 08/12/2017 #

  Bende yaklaşık 20 gün öncesi sırt ağrısı oldu kalple ilgili diye gittim hastaneye herhangi bir şey çıkmadı doktor sırt ağrısının zatüre hastalığının belirtisi olabileceğini söyledi vok geçmedi üç gün sonra bende titreme ateş kuru öksürük halsizlik iştahsızlık başladı doktora gittim kana baktılar rötgen çekildim en sonunda bilgisayarlı tomografi de ortaya çıktı zatüre olduğum

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.