Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos, solunum problemlerine ve kas spazmlarına yol açan ciddi bir bakteriyel hastalıktır. Ülkemizde kazıklı humma olarak da bilinir. Çevremizde sık sık paslı çivi gibi eski ve kirli eşyalar etrafında ‘Aman dikkat, tetanos olursun!’ uyarısını duyarız ama hastalığın ayrıntıları ile ilgili bilgi sahibi olanımız azdır.

Bunun başlıca nedeni tetanos aşısı sayesinde hastalığın artık eski dönemlerdeki kadar sık görülmemesidir. Esasen tetanos tıbbın kurucusu Hipokrat zamanından beri bilinen bir hastalıktır.

Tetanos gerçekten de dikkatli olmayı gerektirecek, aşı koruması olmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek kadar önemli bir hastalıktır. İşin gerçeği, sadece çivilerden sakınmakla tetanosdan uzak durulamaz. Bileşik (açık) kırıklar, böcek ısırıkları, yanıklar nedeniyle oluşan veya toprak, hayvan dışkısı, özellikle at gübresi ya da yabancı cisimlerin bulaştığı yaralar, tetanos bakterisinin vücuda girmesi ve hastalığı başlatmasına uygun bir ortam sağlar.

Örneğin arı sokması ile tetanos bakterisinin vücuda girmesi zor bir ihtimal gibi görünür. Oysa çevrede bitkilerin veya arıların konduğu tozlu, kirli ortamların yüzünden bakterinin insan vücuduna arı sokması ile girmesi de olasılıklar arasındadır.

Bu arada belirtmek gerekiyor, halk arasında tetanos yerine yaygın olarak “tetanoz” kullanılmakta ancak hastalığın Türkçe karşılığı “tetanoz” değil Türk Dil Kurumu Sözlüğü ve sağlık kaynaklarında “tetanos” olarak yer alıyor.

Tetanos Nasıl Bir Hastalıktır?

Tetanos,’Clostridium tetani’ adlı, C.tetani de denilen bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Ciltteki yaralar yoluyla vücuda giren bakteri enfeksiyona, tetanos hastalığına neden olur. Bu bakteri toprak üstünde, hayvan bağırsağında pek çok yerde bulunabilir. İşte bu nedenle tetanosu sadece ‘paslı çivi’ ile özdeşleştirmek yanlıştır. Aslında tetanos bakterisi çevremizde sandığımızdan çok daha yaygın biçimde bulunur. Toz toprağın dahil olduğu trafik kazaları, toprak zemine düşme, toprak işi ile uğraşırken yaralanma gibi nedenler tetanosun yolunu açabilir.


İlk bakışta tetanostan kaçılamazmış gibi görünse de tetanos aşısı sayesinde bu hastalık günümüzde yaygın şekilde görülen bir hastalık değildir.

Tetanos bakterisi sinir sistemini etkileyen zehirli maddeler üretir. Bakterinin ürettiği tetanos zehri (tetanospazmin) omurilikten kaslara giden sinir sinyallerini engeller. Bu da ciddi kas spazmlarına neden olur. Bu spazmlar kasları yırtacak kadar şiddetli olabilir.

Yaklaşık olarak, tetanosa neden olan bakterinin bulaştığı 10 kişiden biri yaşamını yitirmektedir. Tetanos aşısı olmamış olan kişiler risk altındadır.

Özellikle de toprakla veya atlarla çalışan kişiler veya tozlu ortamlarda çalışan kişiler yüksek risk grubunu oluşturur.

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos bakterisi toprakta, tozda ve gübrede, hayvan dışkısında ve özellikle de at gübresinde yaşar. Hayvanlarla çalışan kişilerin, örneğin hayvanat bahçesi görevlilerin tetanos aşısı olduğuna dair zaman zaman haberlere rastlamamız bundandır. Bazı az gelişmiş ülkelere seyahat edeceklere de yine aşılarını yeniletmeleri bu saydığımız nedenlere bağlı olarak, tavsiye edilir.

Ciltteki bir yarıktan bakterinin vücuda girmesiyle enfeksiyon oluşur. Belirtiler enfeksiyonun oluşmasının ardından 3 gün ile 3 hafta arasında ortaya çıkar. Çoğu vakada belirtilerin ortaya çıkma süresi 14 gündür. Genellikle, eğer belirtiler çabuk ortaya çıkmaya başlamışsa, enfeksiyon ciddi demektir. Tetanos insandan insana bulaşmaz.

Tetanos sıklıkla çene kaslarında orta şiddette kasılmalarla başlar. Kasılma sırasında çeneyi kontrol eden kaslar serttir ve çene kilitlenir. Ayrıca göğüs, boyun, sırt ve karın kaslarında da kasılmalar olabilir.

Kasılmalar solunumla ilgili kasları etkilediğinde ortaya solunumla ilgili problemler çıkar.

Tetanos belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çene ve boyunda başlayan kas spazmları (kasılmaları)
 • Çene krampları
 • Salya akması
 • Baş ağrısı
 • Ağzı açamama
 • Yutkunma problemleri
 • Solunum güçlükleri
 • Ağrılı, istemsiz kasılmalar (genellikle midede)
 • Vücudun genelinde ağrılı kas tutulmaları
 • Anormal kalp ritmi
 • Ateş ve terleme
 • Tansiyon yükselmesi
 • Yüksek kalp atış hızı
 • İdrar kaçırma

Bu belirtilerin hastalığın seyrinde hangi aşamalarda ortaya çıktığına biraz daha detaylı bakalım:

Çene Kası Sertleşmesi: Tetanosta genel olarak ilk belirti, çeneyi kontrol eden kaslarda spazmlar oluşmasıdır. Spazm sırasında kaslar katıdır ve çene kapalı şekilde sıkıca kilitlenir.

Yüzdeki Spazmlar: Yüzde oluşan spazmlar da yine tetanosun erken dönem belirtileri arasındadır. Çene kaslarındaki spazmlarla aşağı yukarı aynı anda başlar. Yüzdeki kas spazmları doğal olmayan yüz ifadelerine yol açar. Ağız çevresindeki spazmlar kişinin yüzünde tuhaf bir gülümseme ifadesi oluşmasına neden olabilir.

Boyun Sertleşmesi: Tetanos zehri vücutta aşağı doğru indikçe çene ve yüz spazmlarını boyun ssertleşmesi izler.

Yutkunma Zorluğu: Boyun sertleşmesinden kısa bir süre sonra yutkunma zorlukları baş gösterebilir. Yutkunma birkaç kasın birlikte çalışmasını gerektirir. Yutkunmayla ilgili kaslardaki spazmlar yutkunma için gerekli bu işbirliğini bozar.

Karın Kası Sertliği: Karın kası spazmı tetanosun ilerlemekte olduğuna işaret eder. Karın dokunulduğunda sertleşmiştir.

Terleme ve Ateş: Hastalığın ilk belirtileriyle birlikte terleme ve ateş ortaya çıkabilir ve bu belirtiler hastalığın sonraki aşamalarında da devam eder.

Tetanos İle İlgili Komplikasyonlar Nelerdir?

Tetanosun çok ciddi ve ölümcül olabilecek komplikasyonlarından bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Boğulma
 • Solunum yetmezliği
 • Zatürree
 • Hipertansiyon
 • Hipotansiyon
 • Kalp krizi

Tetanos Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetanos riski olduğunu düşündüğünüz bir yaralanmada vakit geçirmeden hastaneye başvurduğunuzda, eğer daha önce aşınızı yeniletmediyseniz, tetanos aşısı yapılması ile tetanos riski elenebilir.

Tetanos hayatı tehdit edebilecek bir hastalıktır ve eğer geç kalınmışsa, enfeksiyon gelişmiş ve ilerlemişse, gerekli tedavilerin yürütülmesine karşın bile ölümle sonuçlanan vakalar olabilir.
Belirtiler erken fark edilmiş ve tedaviye erken başlanmışsa kasların yeniden eski formuna kavuşması mümkün olabilir ancak bu kez de tedavi aylar sürebilir.

Tetanos tedavisinde gürültüsüz, sabit ısıda ve loş bir ortamda yatak istirahati gerekir. Tetanos hastaları genellikle hastanede tedavi edilir. ‘Tetanos immün globulin’ denilen bir antitoksin ile vücutta dolaşımda olan ancak henüz sinir dokusuna ilişmemiş tetanos toksinleri etkisiz hale getirilir.

Kasılma önleyici ilaçlar, kas gevşeticiler, yatıştırıcılar, antibiyotikler ve (şiddetli solunum problemi olan hastalar için suni solunum cihazı gerekebileceğinden) yaşam desteği tetanosta diğer tedavi araçlarıdır.

Bakterinin vücuda girdiği yaranın temizlenmesi ve zehrin kaynağının ortadan kaldırılması için ameliyat söz konusu olabilir.

Tetanos olmak hastalığa karşı bağışıklık kazandırmayacağından tetanos aşısı yapılması da tetanos tedavisi kapsamındadır.

Tetanos Aşısı

Tetanosun tehlikeli bir hastalıktır ancak tetanos aşısı sayesinde gelişmiş ülkelerde hastalığa çok az rastlanır. Aşının yan etkileriyle de çok nadir karşılaşılır.

Öte yandan tetanos aşısı ile ilgili, göz ardı ettiğimiz çok önemli bir nokta var: Tetanos aşısı 10 yılda bir yenilenmelidir yoksa ileriki yaşlarda herhangi bir koruma sağlayamaz.

Çocuklukta tetanos aşısı olunması yaşam boyu tetanostan korunma anlamına gelmez. Bu nedenle sanılandan çok daha fazla kişi tetanos riski altındadır.

Daha önce hiç tetanos olmayan kişilere 1 yıllık bir dönemde 3 kez aşı yapılır. Ardından yine her 10 yılda bir tek doz yenileme aşısı yapılır.

Gebelik ve Tetanos Aşısı

Az gelişmiş ülkelerde, doğum şartlarının yeterince steril olmadığı bölgelerde yenidoğanlarda tetanos görülme oranı yüksektir. Doğum sırasında kullanılan aletlerde bakteri bulunabilir ve örneğin bebeğin göbek bağının kesilmesi sırasında tetanos bakterisi bebeğe bulaşabilir.

Bebekleri yenidoğan tetanosundan korumak için anne adayının tetanos aşısı yaptırması gerekebilir. Annenin aşı olması bebeğe de koruma sağlayacaktır. Gebe kalmadan önce ya da gebeliğin 2. ayından itibaren de anne adayı tetanos aşısı olabilir.

Yine gebelik sırasında anne adayı örneğin elini paslı bir teneke ile çizmişse veya tetanos bakterisine maruz kaldığını düşündüğü bir yaralanma olmuşsa, tetanos aşısı olabilir.

Eğer bir anne adayıysanız veya hamile kalmak istiyorsanız doktorunuza tetanos aşısı olmanız gerekip gerekmediğini danışmanızda fayda var.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Derin ve kir bulaştığını düşündüğünüz yaralarda doktora görünmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Unutulmamalı ki eğer hiç tetanos aşısı olmadıysanız ya da çocuklukta aşı olduktan sonra aşı yenilemesi yaptırmadıysanız sadece derin yaralar değil, çok küçük yaralar bile bakterinin vücuda girmesi için yeterli olabilir.

Özellikle makalenin başlangıcında saydığımız gibi toprak, toz, pas, gübre veya dışkı bulaşmış yaralar, eğer yaranın oluşmasından 10 yıl hatta 5 yıl öncesine kadar tetanos aşınız yenilenmemişse, mutlaka bir doktora gösterilmelidir.

Küçük çocuklar çoğu kez oldukça hareketlidir ve zaman zaman fark etmediğiniz biçimde yerden aldığı kirli, paslı eşyalarla oynadıkları olur. Hatta bunları ağızlarına götürebilir veya kendilerini yaralayabilirler. Eğer çocuğun 3 doz tetanos aşısı ilk aylarında yapılmışsa korkulacak bir durum yoktur. Ancak tedbir amaçlı olarak yaralanma sonrası hemen çocuk doktoruyla görüşülmelidir.

Tetanos Aşısı Yaralanma Sonrası Ne Zaman Yapılmalı?

Şüpheli bir yaralanmada ‘tetanos belirtileri ortaya çıkıyor mu’ diye beklemeyip bir sağlık kuruluşuna hemen başvurmanız ve aşı olmanız en doğrusudur. Tetanosun kuluçka dönemi çoğunlukla en az 3 gün olduğundan yaralanma sonrasında 24 saat geçmiş olması her zaman aşı için geç kalındığını göstermez.

Fakat yaralanmanın büyüklüğüne ve şartların kötülüğüne bağlı olarak, belirtilerin bir gün sonra oluşmaya başladığı, kuluçka süresinin 1 güne indiği vakalar da vardır. Bu durumda ek tedavi gerekip gerekmediğini doktorunuza da danışabilirsiniz.

Kaynaklar


(Visited 180.052 times, 1 visits today)

, , , , ,

Tetanos Belirtileri Nelerdir? İçin 30 Yorum Yapılmış

 1. sevim sönmez 05/07/2015 #

  Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim ben 48 yaşındayım en son okulda aşı yaptılar tetanos aşısından başka aşı yaptırmam gerekiyor mu? Tetanos vücuttaki mikroorganizmaları kurutuyor mu yani koruyor mu bizi mikroplardan başka yerde de okumuştum böyle bir şey. Teşekkür ederim.

  • eren 07/03/2016 #

   10 yıl ara ile yapılması gerekir .

 2. okan 26/02/2016 #

  Doktor değilim, fakat bir an önce aşınızı yeniletmeniz ve daha sonra her 10 yılda bir yenilemeyi ihmal etmemeniz gerektiğini düşünüyorum.
  Ben 2005 yılında yeniletmiştim, fakat az önce küçük bir paslı makas elime battı 🙂
  Önlem olarak gidip tekrar yaptıracağım.

  Aşı vücuttaki mikroorganizmaları kurutmaz. Size konsantrasyonu düşük miktarda tetanos bakterisi enjekte ederler ve bağışıklık sisteminiz bununla mücâdele ederek antikor geliştirir.

  Böylece vücudunuza giren tetanos bakterileri daha kuluçka seviyesindeyken imhâ edilir ..

  Saygılar..

  • Ismail alaca 02/05/2017 #

   Tetanoz asisi toxoid aşıdir vucuda bakterinin kendisi degil toksini verilir

 3. Simay 24/04/2016 #

  Benim elima dün akşamüstü bir demir parçası battı aşıan çok korkuyorum bu yüzden yaptırmak istemiyorum ama galiba mecburum sizce ne kadar acıyacak ve geç kaldımmı ?

  • Okan engin Malkoçoğlu 29/09/2017 #

   Kesinlikle aşı olmalısınız..

 4. Naciye Emiroğlu 18/08/2016 #

  Tatilde kaldığım otelin plaj merdiveni kırilmış, fark etmedim ve ayağımın üstü, basamaği tutan deniz içindeki paslı yan tutaç tarafından yaralandı. Denizde bir süre oyalandım , çıkınca biraz kanadıgıni fark ettim ve hemen oksijenli su ile yıkayıp batikon sürdüm. Tetanos aşısı olmalı mıyım?

 5. Aygün 25/08/2016 #

  Arkadaşlar ben en son aşımı 2014 yılında oldum ve 3 gün önce baltalya kömür keserken elim kanadı ve sızladı birşey olurmu?

 6. sude 25/11/2016 #

  başım gerçekten çok şiddetli ağrıyo ateş üşüme gibi sorunlarım var yardım edin

 7. yeliz 27/01/2017 #

  Kavanozun kırılan parçasının üstüne bastım ve yaklaşık 3 cm ayak tabanima saplandı. 2.5 cm kadar da yarık var. Gece çok terledim ve tuvalete giderken gozlerim karardi yığıldı m kaldım. Kendime geldiğimde idrar yapmışım. Tetanos olabilir miyim? Doktora gitmedim

  • Alican Kutlu 10/06/2018 #

   Bence bir doktora görün ne olur ne olmaz

 8. Ben 01/02/2017 #

  Bugün ayağıma bir iğne batti çok ağrıyor haraket ettiremiyorum çok mutsuzum inşallah ölmem

 9. Rumeysa 03/03/2017 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım Paslı bıçakla parmağını kestim ama çok derin değildi hemen sonra kestiğim yerin 2 dakika boyunca gelen kanı akittim ve soğuk suya tuttum daha sonra kolonya ile etrafını temirledim tetonoz aşını 5 yıl önce olmuştum simdi aşı olmama gerek varmı ve hastaligi almış olmak ihtimalim var midir?

  • Onur 07/08/2017 #

   Saglıgını Rıske atma gıt ve ol asını

 10. ege aras fidan 26/03/2017 #

  Benim bacağının derisini yaklaşık iki hafta önce paslı bir demir soydu ancak o zaman hiçbirşey yapmadım ve bu süreçte asi da olmadım ne yapmalıyım

 11. Ahmet furkan 08/07/2017 #

  Ben en son 1.sınıfta yaptırdım. Şuan 14 yaşındayım elimin kalın derisinde , paslı demir küçük bir çiziğe sebep oldu.

 12. Bora 10/07/2017 #

  Ufacik bi pasli balik olta kancasi ayagima batti, ertesi gun 24 saat gecmeden hastanede asimi da oldum fakat asiyi 11am de olmama ragmen aksam 12 am (13 saat sonra asidan ve 32 saat sonra olaydan) sularinda suratimda cok hafif bir uyusma ve gerilme hissettim. Bu asinin ise yaramadigini gostergesi olabilir mi ?? Kolda aci yada sislik olmadi ates nabiz ve benzeri hersey de normal.

  • Ali cakir 22/08/2017 #

   Aynı olay bir yakınımdada oldu o sizin vücudunuzun tetanozla savaştığının göstergesi

 13. Hanife guven 12/07/2017 #

  Dun saat 5 veya 6 gibi topuguma kuflu kalin sis batti ve ben hic bir saglik kurulusuna gitmedim kac saat icinde gitmeliyim ve birde bu batan sey disarda batti cok kanatmafan kani dindirdin tendirdiyotla sizce ne yapmaliyim

 14. Ali cakir 22/08/2017 #

  Arkadaşlar ben yaklaşık 1 saat önce taş sahada düştüm ve bacağımın ikisinide sürttüm tetanoz olma riski var mı

  • Bilge 04/09/2017 #

   Aşının beş yıl koruyuculuğu var mutlaka yenilenmeli

 15. kerem yıldırım 21/09/2017 #

  merhaba ben yaklasık bayramdan önceki haftada tatil yaparken denizde yüzerken dalga geliyor diye iskeleye tutundum denizden cıktığığımda ayak bileğim ve göğsümün altında yaralandım tetonoz bulaşmiş olabilirmi yaklasık 1 sene içinde işyerimde tetonos aşısı olmuştum bu beni korurmu bayramdan beni boğazımdan kıt kıt seslerler geliyor hastaneye gittim doktorlar aşın varsa birşey olmaz dediler

 16. Buğra 08/10/2017 #

  Arkadaşlar benim ayağıma çivi battı akşam gittim tetanoz aşısını vurdurdum. Geç kalmadan gidin yoksa kurtuluşunuz yok, şansa bırakmayın şakası olmaz..

 17. Sevinch Mustafa 23/10/2017 #

  Iyi akşamlar at bacagimdan ısırdı , fakat dişini batiramadi kot pantolon var idi .Bir gün oldu hafif bir morluk ve şişlik oluştu, başka her hangi bir semptom henüz olmadı ne önerirsiniz. Tetanos aşısı 2 sene önce olmuştum? Teşekkürler

 18. Mustafa ulusoy 13/01/2018 #

  Ayağıma civi battı asi oldum 40 GÜN oldu tjetanoz olurmuyum

 19. Mustafa ulusoy 14/01/2018 #

  Ayağıma paslı civi battı asi oldum 40 GÜN oldu tatanoz olurmu

 20. Bay doğrucu 08/02/2018 #

  Arkadaşlar bir eczacıdan duyduğuma göre Ufacık bir Gül yaprağının batmasından bile geçebilen birşeymiş o Yüzden riske atmaya değmez gidin aşınızı düzenli olun

 21. zeynep 19/05/2018 #

  Benım 3 gün önce ayağımı paslı demir kesti ufak bi kesik oluştu çok derin değil biraz kanadı eve gelince kolonya ile temizledim yarayı ama geçen sene tetanos aşısı olmuştum tekrar aşı olmam gerekir mi ?

 22. Aliberk 19/06/2018 #

  Arkadaşlar yaşım 13 iskeleden atliyıp demir mersivenden çıkıyoduk en son çıkışımda merdivenin paslı tarafında elim çizildi ufacık bir kan görüldü ve ben tekrar iskeleden denize atladım yani kan görüldü sadece kan akmadı sizce tetenoz olur muyum

 23. Emre yıldız 30/08/2018 #

  Düşünmeden direk aşı olun hem kafanız rahat olsun hemde bedeninizde problem yasamayın 2 gün önce annanemin ayagına paslı çivi battı ve kanattıgını soyleyıp önemsemeyip hastaneye gitmedi ve şu anda baş parmağı simsiyah oldu ve kangren oldu 🙁

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.