Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma tek başına bir hastalık değildir, geleneksel olarak romatizmalı hastalıkların tümüne verilen addır. Eklem, doku, kemik, kas ve sinir köklerini etkileyen 100’den fazla romatizmalı hastalık bulunmaktadır. Romatizmalı (veya romatizmal) hastalıklar arasında bulunan iltihaplı romatizma ilerleyen aşamalarda eklem ve organlarda ciddi hasara yol açabilir.

Romatizma belirtileri eklem, kas ve kemik ağrıları olarak genellenebilir ancak, romatizmanın vücudun hangi bölümünü etkilediğine ve iltihaplı romatizma olup olmadığına bağlı olarak belirtiler değişebilir ve bu belirtiler şiddetli ya da hafif olabilir.

Romatizma Nedir?

Ülkemizde romatizma akla iltihaplı romatizma yani romatoid artrit gelmektedir.

Ancak modern tıpta bu geleneksel kabul yerini “romatizmalı hastalıklar” başlığına bırakmıştır. Bu değişimle birlikte spondilit (omur veya omurga iltihabı), gut, lupus ve diğer bazı hastalıklar da romatizmalı hastalıklar kategorisine dahil olmuştur.

Yani romatizmayı farklı hastalıklara bağlı olarak eklem, kas, kemik ve yumuşak dokularda görülen ağrılar olarak tanımlayabiliriz.

Romatizmanın iltihaplı ve iltihapsız (mekanik) olmak üzere 2 temel çeşidi vardır. İltihaplı romatizma vücutta meydana gelen kimyasal uyarılar nedeniyle, iltihapsız (mekanik) romatizma ise eklemlerin aşırı kullanımı nedeniyle ortaya çıkar.

Romatizmalı hastalıkların nedeni net olarak bilinmemektedir. Ancak genetik özellikler, sigara ve alkol tüketimi, aynı eklemin uzun yıllar boyunca aşırı olarak kullanımı (bazı sporlar, bilgisayar kullanımı….), fazla kilolu olmak romatizma riskini arttıran faktörler arasında sayılabilir.

Romatizmalı hastalıklar her yaştan insanı etkileyebilir, bu nedenle yaşlılık hastalığı demek pek doğru olmaz.

Romatizma Belirtileri

Romatizması bulunan kişiler, romatizma belirtilerini çoğunlukla “eklem ve/veya kas ağrısı” olarak tanımlamaktadır.

İltihabın neden olduğu ağrılar hafif, aniden gelen, bir kaç saat süren ağrılardan, şiddetli, günlerce devam eden ve günlük hayatı etkileyen ağrılara kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Bu ağrılara, eklemlerin sertleşmesi, örneğin parmakların sabah kalktığınızda kitlenmesi gibi belirtiler eşlik edebilir.

Romatizma, ayaklarda bulunan en küçük eklemlerden büyük kalça eklemlerine kadar vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan eklemleri etkileyebilmektedir.


Sık Görülen Romatizmalı Hastalıklar

100’den fazla romatizmalı hastalık bulunmaktadır. Aşağıdaki hastalıklar romatizmal hastalıklar arasında en sık görülenleridir.

Osteoartrit

Kemik ve kemiklere yakın eklemlerin iltihabı olan osteoartrit dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %5’ini etkileyen bir hastalıktır.

Kemiklerin eklem yüzeylerinde, serbest olarak bulunan kıkırdağı etkileyen ve zamanla aşınmasına yol açan osteoartritin ilerleyen dönemlerinde eklemleri hareket ettirmek zorlaşır, hareket kabiliyeti kısıtlanır ve ağrılar günlük hayatı etkileyecek kadar artabilir.

Osteoartrit, yaşlanmanın normal bir etkisi olarak kabul edilmektedir ancak, herhangi bir eklem aşırı kullanıldığında erken yaşlarda da oluşabilir.

Daha çok diz, bel, boyun ve parmaklarda görülmesine karşın vücudumuzda bulunan her eklem osteoartrit’ten etkilenebilir.

Osteoartrit Belirtileri: Eklemlerde ağrı, eklemlerde şişlik, eklemlerin dokunmaya karşı hassaslaşması, yürürken yaşanan ağrılar, nesneleri kavramakta zorlanma, giyinirken veya saçlarınızı düzeltirken zorlanma, otururken veya eğilirken zorlanma osteoartrit’in yaygın olarak görülen belirtileridir.

Eklem İltihabı (Romatoid Artrit)

Eklem iltihabı daha çok kadınları etkileyen romatizmalı hastalıktır.

Romatoid artrit’te bağışıklık sistemi dokulara karşı ataklar gerçekleştirerek eklem ağrısına, eklemlerin şişmesine ve sertleşmesine yol açabilir.

Romatoid artrit eklemlerde kalıcı hasara ve şekil bozukluklarına neden olabilir.

Eklem İltihabı (Romatoid Artrit) Belirtileri: Eklemlerde ağrı ve şişlik, simetrik olarak (her iki elde veya ayakta) görülen eklem ağrıları, diğer organlarda yaşanan sorunlar, eklem sertleşmesi, halsizlik, ateş ve eklemlerde görülen küçük yumrular (romatoid nodüller) eklem iltihabının belirtileri arasındadır.

Lupus (Sistemik Lupus Eritematoz)

Genellikle kadınları etkileyen lupus, romatoid artrit gibi bozulan bağışıklık sistemi nedeniyle görülen bir hastalıktır.

Genetik yatkınlık lupus nedenleri arasında gösterilmektedir ancak esas nedeni hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Lupus Belirtileri: Güneş hassasiyeti, eklem ağrısı, kronik yorgunluk, kaşıntılar, saç dökülmesi, soğuk havalarda parmaklarda renk değişimi, anemi, göğüs ağrısı, nöbetler, eklem sertleşmesi lupus belirtileri arasındadır.

Ankilozan Spondilit (Ankylosing Spondylitis)

Ankilozan spondilit genellikle sırtın alt bölümünde görülen ve zaman geçtikçe artan ağrılarla kendini belli eder. Kuyruksokumunda bulunan eklemleri ilgilendiren romatizmal bir hastalıktır.

Ankilozan spondilit daha çok ergenlik ile 30 yaş arasındaki genç erkeklerde görülür.

Ankilozan Spondilit Belirtileri: Sırtın alt kısmında ve kalçada görülen ağrılar, bel bölgesinden sırta yayılan ağrılar, omuz ve boyun bölgesi arasında görülen ağrılar, ayağa kalkarken veya dinlenirken sırtta yaşanan ağrılar, boynun arka bölgesinde görülen ağrılar ankilozan spondilit belirtileri arasındadır.

Diğer Romatizmal Hastalıklar

Yukarıdaki hastalıklara ek olarak “romatizma” başlığı altında sayılabilecek bazı diğer hastalıklar şu şekildedir;

 • Gut hastalığı
 • Avasküler nekroz (Osteonekroza)
 • Behçet hastalığı
 • Bursit ve diğer yumuşak doku hastalıkları
 • Karpal tünel sendromu
 • Crohn hastalığı
 • Dejeneratif eklem hastalığı
 • Dermatomiyozit
 • Ehlers-Danlos sendromu
 • Eozinofili miyalji sendromu
 • Felty sendromu
 • Fibromiyalji
 • Fibromyositis
 • Enfeksiyöz artrit
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı
 • Çocuklarda görülen dermatomiyozit
 • İdiopatik artrit
 • Lyme hastalığı
 • Marfan sendromu
 • Osteogenesis imperfekta
 • Osteonekroz
 • Osteoporoz
 • Paget hastalığı
 • Poliartirit
 • Polimiyozit
 • Psoriatik Artrit
 • Raynaud
 • Reiter (Reaktif Artrit)
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Sarkoidoz
 • Sjögren Sendromu
 • Vaskülit

Romatizma Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemler hastalığın şiddetine ve vücudun hangi bölgesinde görüldüğüne göre değişebilmektedir.

Ancak romatizmadan etkilenen eklemlerin dinlendirilmesi, düzenli egzersiz, uygun bir beslenme programı, iltihabı azaltan ilaç kullanımı ve eklemlerin doğru kullanılması romatizmal hastalıklar için ortak tedavi yöntemleri olarak kabul edilebilir.

Romatizmal hastalığı bulunanlar dinlenme ve fiziksel aktivite arasındaki dengeyi iyi kurmalıdır. Ağrı ve halsizlik hissedildiğinde dinlenme, iyi hissedildiğinde egzersiz hastalığın belirtilerini hafifletecektir.

Romatizmalı hastalığı bulunanlar alkol tüketmemeli, kilo kontrolü yapmalı, sebze, meyve ve tam tahıllı gıdalar bakımından zengin bir beslenme programı uygulamalıdır. Örneğin gut hastalarına çok fazla hayvansal protein tüketmeleri önerilmez.

Sizin için en uygun besinlerin neler olduğu ile ilgili bilgileri doktorunuzdan ve bir beslenme uzmanından alabilirsiniz.

Kaynaklar


(Visited 339.977 times, 1 visits today)

, , , , , ,

Romatizma Belirtileri Nelerdir? İçin 82 Yorum Yapılmış

 1. nazmiye elibol 27/05/2014 #

  Merhaba ben romatizmaya gecen sene izinde tutuldum almayada yaşıyorum didime gittim 2 hafta kaldım ortan aksaraya geçtim sabah indim aksaraya soğuktu birden eklemlerim tutuldu yürüyemedim kalkamadım öylelikle geldim almanyaya. Doktoruma gittim kontrol oldum romatizma dedi iltihaplı romatizma çıktı iğne hap iyi geldi bunun bir tedavisini yapıp da tam olaraktan geçme imkanı yok mu?

  • baran bayram 11/06/2014 #

   Merhaba Nazmiye hanım öncelikle geçmiş olsun, eşim yaklaşık 2 yıl önce iltihaplı romatizmaya yakalandığını doktorlar tarafından teşhis konulduğunu söylediler bir ömür bu hastalıkla yaşayacağını ilaç vs kullanacağını söylediler. Ben asla böyle bir hastalığın bu şekilde sonuçlanacağını inanamadım ve öylede oldu.

   Yaptığım araştırmalar sonucunda arı zehrini iltihaplı romatizmaya iyi geldiğini ve dünya sağlık örgütü tarafından incelendiğinizde ve başarılı sonuçlar aldıklarını Çin Japonya Almanya ABD Fransa Hollanda Brezilya Mısır İsrail ve bunlara benzer bir çok ülkede arı sokmasının iltihaplı romatizmaya iyi sonuçlar elde ettiklerini ciddi derecede kanıtlanmış olarak kaydetmişlerdir. 10.06.2014 tarihine kadar tüm dünya geneldeki araştırmacıların doktorların vs kişilerin bunun şifa kaynağına kesin olarak karar vermişlerdir. Bende dün itibariyle bu uygulamayı yaptım ve gözlerime kendime inanamadım öyle sonuçlar oldu ki Allahın en büyük mucizelerinden biri budur. Arı soktuktan 1 saniye sonra hastalık romatizma tamamen yok oluyor tekrarlanması halinde tekrar uygulama yapılabilinir.

   Biz dün yaptık bugün hiçbir eser kalmadı allahın izniyle de inşallah tekrarlamaz size de öneririm. Allah yardımcımız olsun iyi günler.

   • Murat ERSAN 22/06/2014 #

    Baran Bey bende aynı hasatlığa yakalandım kaç gündür gitmediğim hastane kalmadı 🙁 daha 29 yasındayım ve bu hastalık beni piskolojikman çökertti 🙁 Bu ara olayını duymuştum bende ama bal arısı mı yoksa halk tabirince eşek arısı mı hangisi sokması gerek lütfen yardımcı olursanız yada mail atarsanız minnettar kalırım teşekkür ederim.

   • Gulendam 18/08/2014 #

    Ben de uzun süredir romatizma hastasıyım. Baran beyin söylediği arı sokma yöntemi ile tedavi çok ilginç. İltihaplı romatizmanın birçok türü var. Bu yöntem tüm romatizmalı hastalar için geçerli mi? Ayrıca arı sokmasından dolayı alerjisi olup ölen insanlar var. Arı bal arısı mı? Bu tedavi yöntemi varsa neden tip dünyası bu yöntemi uygulamıyor. Hepimizin bu hastalıktan dolayı yasam kalitesi düşüyor. Bu tedavi yöntemi ile ilgili okuduğu makaleyi bizlerle paylaşıp daha fazla bilgi verirse seviniriz.

   • elif 19/08/2014 #

    Geçmiş olsun çok sevindik iyileşmenize arının özel bir cinsi mi olması gerekiyor nasıl uygulama yaptınız hangi bölgeye.

   • zahide 13/01/2015 #

    Merhaba baran bey anlattıklarınız ilginç geldi bende romatizma hastasıyım denemek isterim; ama nasıl uyguladınız merak ettim aşısı mı yoksa bayağı arı soktu.

   • hatice börekçioğlu 01/05/2015 #

    Baran bey açıklama az lütfen daha fazla açıklama yapın teşekkürler.

 2. mustafa 20/06/2014 #

  Benim bu son 1 aydır yağmur yağdığında sağ dizimin arkası ağrı kasılı rahat hareket ettiremiyorum acaba romatizma mıdır :(?

  • Kenan 25/06/2014 #

   Büyük ihtimalle romatizma kardeş şimdi güleceksin ama ben de yakalandım bu hastalığa yağmur yağacağı zaman benim dizlerim buz gibi oluyor.

 3. Kenan 25/06/2014 #

  Merhabalar 21 yaşındayım bende yakalandım bu hastalığa 5 aydır çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Şimdi bursa da özel bir doktora her hafta gidiyorum. Her hangi bir iş yapamıyorum eklemlerde ağrı ile başladı sonra yine eklemler şişti şu an en ufak bir iş yapsam kendini gösteriyor bu hastalık. Tedavi olan varsa yardımcı olabilir mi? Ayrıca soğuk havalarda bazen dizlerim bazen belim bazen de sırtım kol dirseklerim buz gibi oluyor. Allah rızası için birisi yardımcı olsun askerden geldim 2 ay sonra bu hastalığa yakalandım. Hala da çekiyorum tedavi olup iyileşen birisi lütfen bana yardımcı olsun nasıl atlattı anlatsın. Allah rızası için yardımcı olun.

  • Ayşe 04/02/2016 #

   Annem romatizma hastası. Ağrı’ları hiç dinmiyordu bitkisel ürünler kullandım . Çok şükür şimdi çok iyi

  • ilkin 28/02/2017 #

   abi ben azeriyim.henuz 13 yasindayim ve hala bu hastaliktayim.doktora gitdim ve bana agriyan bolgeye taze isirgan otu uygulamami soylediler ben bir kez uyguladim.1 ay falan kesti ama maalesef yeniden basladim

   • Hasan 25/10/2017 #

    taze ısırgan otu ne kadar ilkel neredeki doktora gittiniz acaba ?

    ben 17 yaşındayım kaslarımda ve ön ayak bileği kemik kenarları huzursuzluk veriyor yorgunluk ve bazende dürtü(ağrı) oluyor. iki senedir birşey bulamadık…
    uyuyup kalktığımda kollarıma kadar gelen yorgunluk hissi ve hareket etmeme isteği var. ve ilk 40 dakika oturmadan sonra ayaklarım oturma pozisyonu olmasına rağmen yoruluyor ve hareket ettirmek istiyor..

 4. gamze 27/06/2014 #

  Henüz 20 yaşındayım ve 3 ya da 4 seneden daha uzun süredir devam eden bacak ağrılarım var. Bu ağrı ya da uyuşma evresinde bütün vücuduma yayılan bir uyuşukluk oluyor. Bunun yanında kalbimde de sıkışıklık meydana geliyor. Kalp ile ilgili bir sorunum yoktur bizzat doktora gittim ve onaylattım. Fakat bunun çözümünün hangi bölümde ya da çözümünün nasıl olacağını ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Mehmet 01/03/2016 #

   Abim var benim 35 yaşında. 16-17 yaşlarında başlamış. Ve doktorlar bir iğne olduğundan bahsetmişler. Ama yan etkisi olabilir demişler. Abim bu iğneden vurdurmuş ve romatizması tamamen kesilmiş. Ama kalbine vurmuş maalesef. Şu an hala kalp hastalığı var ameliyat olması gerekiyor ama ameliyat bile riskli olduğundan dolayı yapılmıyor. Çok zor bir durum.

   • arzu 20/04/2016 #

    Merhaba

    Doğal yollardan alabileceğiniz ek gıdalar var bunlar sayesinde vücut direnci artıyor ve eklemlerde kıkırdak oluşumunu ve hücre yenilemesini sağlıyor… lütfen nino bitkisini inceleyin ve faydalarını görün.. cok geçmiş olsun…mail adresimden bana da görüşünüzü bildirin lütfen

  • medi 29/10/2016 #

   Gamze hanım tiroidbbaktığında

 5. Murat Ersan 27/06/2014 #

  Kenan kardeşim Romotoloji bölümü zor bir bölüm hemen randevu alamıyorsun ama ağrıların dinmesi için hap tavsiye ederim.

  • Kenan 20/07/2014 #

   Kardeş tavsiyen nedir söyler misin?

 6. gul 03/07/2014 #

  Bende bu hastalıktan mustaribim. Ama umudumu kesmedim. Almanya’da romatizma hastalarını sülükle tedavi ediyorlar. Çok büyük oranda basari elde ediliyor. Burada tedavi pahalı olduğu için ben Türkiye’de yaptıracağım inşallah. Birde su var ki beyaz un kesinlikle tüketmeyin. Ben beyaz unu bıraktım dizlerimde hamdolsun ağrı kalmadı. Her sabah bir tatlı çörek otu ve bir tatlı kaşığı bal inşallah şifa sebebimiz olacak. Ben buna bütün kalbimle inanıyorum.

 7. umıt 21/08/2014 #

  Benimde kalçada ağrı var kasıklara geldiğinde ağrı yere basamıyorum çok acı çekiyorum ayak kaldıramıyor yürüyemiyorum eğilemiyorum gitmediğim doktor kalmadı çekmediğim emar röntgen kalmadı bir şey yok diyorlar ama ağrılar beni öldürüyor bunu yasayan var mı ağrıyı.

  • Fidan 18/04/2016 #

   Umit bey ayni problemi bende yasiyorum 3 aydir yogun calisiyorum calisirken birsey yok fakat ne zaman otursam tutuluyo kalcalarim ve onuzlarimda ayni sekildehalen inananiyorum boyle bir rahatsizliga yakalandigima isirgan ve kiraz sapi demleyip icin sabahlari aksamlarida karabas otu iyi geliyor sicaklar tetiklermi bilgisi olan varmi

 8. Kenan 23/08/2014 #

  Merhaba gamze hanim bende 22 yaşındayım 8 aydır bende çekiyorum bu romatizma denen illetten. Bildiğim kadarı ile bu hastalık vücutta geziyor kalp kapağı varmış ona gelirse felç olma ihtimali baya bir yüksek allaha şükür benim oraya gelmedi ağrılar Romatoloji bölümüne gitmeni öneririm. Ben şuan bursa da özel bir doktora gidiyorum tedavi için gitmek istersen öneririm bende baya bir iyileşme oldu ama hala ağrılar var allahın izni ile onlarda geçer inşallah.

  • emine 11/09/2014 #

   Kenan Bey Bursa’da hangi hastane ve doktora gidiyorsunuz acaba. Benim de romatizma sorunum var. Yaşamı çok büyük ölçüde etkiliyor. Rabbim herkesin şifasını versin inşallah.

  • denız tuman 07/03/2018 #

   doktor ısmı alabılırmıyız?

 9. Dr. Selda Öktem 15/09/2014 #

  Romatizmal hastalarda genetik yatkınlık gözlenmiştir. Genetik yatkınlığı olan hastalar, çevresel koşullar sonucunda romatizma hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

 10. zerrin 14/10/2014 #

  Merhaba ben 37 yasindayim. 30 yaşında bu hastalığın teşhisi kondu. Kesinlikle genetik kız kardeşim de de gecen yıl çıktı. İzmirde romatoloji dr. gittim,7 yıldır kortizon tedavisi görüyorum. İlaçları içmediğim zaman ağrılarım hemen ortaya çıkıyor. Bu yaşta ilaç kullanmak beni çok uzuyor. İleri de böbreklerim ne olur bilmiyorum. Ozon tedavisi iyi geliyormuş bir bilginiz var mı?

 11. hulya 19/10/2014 #

  Merhabalar. Benim hastalığım 25 yaşındayken yakalandım şimdi 32 yaşındayım tedavi gördükten sonra iyileştim doktorum hastalığın şu anda uyur vaziyette demişti ama şimdi tekrar ağrılarım oluyor bu hastalığın tek sebebi strestir. Çünkü ben strese girdiğim zaman ortaya çıkıyor. Herkese acil şifalar dilerim.

 12. esmasila kara 23/10/2014 #

  Doktorum bağırsak romatizması olduğunu söyledi aydınlatır mısınız?

 13. hatice 24/10/2014 #

  Bendebde eklem romatizması vardı 5 sene önce bayağı geçmişti bir hafta önce ayak topuklarım şişti yürüyemez oldum kan tahlil sonucunda iltihaplı eklem romatizması dedi ağrısı kalbime de vuruyor. Ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz memnun olurum.

 14. ismail 30/10/2014 #

  Arkadaşlar bende de romatoid artrit var. İlk çıkan ilaç raporunda seronegatif poliatri (yazım hatası olabilir).2004 senesinden beri bu hastalıkla mücadele ediyorum. Size tavsiye edebileceğim fizik tedavi bölümüne veya ramotoloji bölümüne görünmenizdir.

 15. irfan 24/11/2014 #

  Sizde olan romatizma cinsinin her türlüsü bende de var son 3 senedir ağrılardan oluyorum hemen hemen bütün vücudumda var.Her gün başka bir yerimin ağrısından perişan oluyordum.Ozellkikle geceleri boyun ve parmak ağrılarım gece yarısı uykumdan uyandırıyor (hani derler ya zonklama ağrısı) Artık en yüksek ağrı kesicilerin de faydası yok. Havasından dolayı İngiltere de yasamamda ayrıca bu hastalık için en büyük dezavantaj.Yapacak bir şey yok çok çok kotu ağrılarım olduğundan 12 saat arayla günde 2 defa MST almaya başladım ve ağrılarımdan eser kalmadı.

  • Canan 26/10/2016 #

   Merhabalar..ben de ingilterede yasiyorum ve agrilardan cok.sikayetciyim maalesef…mst nedir ogrenebilirmiyim lutfen?

  • Zehra Akören 28/03/2017 #

   Merhaba mst nedir?

 16. nihal 28/11/2014 #

  Arkadaşlar yıllar geçtikçe artan ağrılardan bıktım nem oranının yüksek olduğu günlerde özellikle daha çok ağrım oluyor enteresan olan ağrılarım uzandığım zaman çok şiddetleniyor bu sebeple de yıllardır düzenli uykuya hasretim 3 hastaneye gittim ne olduğu bilinmiyor bir ara psikolojik mi diyede düşündüm (eşimin tahminiydi) fakat nemli ve yağmurlu havalarda ağrı olması romatizmal olduğunun belirtisi diye düşündürüyor birde yanma oluyor ateş çıkıyor gibi ayaklarımdan çekiliyor bacaklarım ve şu an hamileyim ağrılar dayanılmayacak şiddette sizce ne olabilir hepinize geçmiş olsun teşekkürler.

  • Mustafa 08/09/2015 #

   Sadece ayaklarında varsa şeker ölçtür veya karaciğer testleri yaptır derim.

 17. Rossy G. 05/12/2014 #

  Merhaba ben 12 yaşındayım. Bugün sırtımın sol alt kısmında birden beliren bir ağrı başladı. Uzun süre hareketsiz durup birden hareket ettiğim için olmuş olabileceğini düşünüyorum ancak annem bugün ağır bir kol çantası taktığım için olabileceğini söylüyor ama çanta gerçekten de ağırdı. Yukarıda romatizmanın diğer eklem kemik ve kaslarda da etki gösterebileceğini gösteriyor zaten sabah kalktığımda her iki kolumun kasları feci şekilde ağrıyordu çıtlatamadım ya da hareket ettirmede çok zorlandım. Oysaki uzun süre bir yere tutunup ağır bir şey de kaldırmamıştım. Acaba bunun Romatizma ile ilgili bir ilgisi olabilir mi? ben büyüme ağrısı kadar basit bir şey olduğunu düşünmüyorum çünkü. Yanıtlarınızı bekliyorum.

  • Muge 31/01/2015 #

   Sevgili Rossy öncelik ile ağrıların için geçmiş olsun. Benim ilk olarak sana söylemem gereken şu dur ki; büyüme ağrısı, dediğin kadar basit bir olay değildir. Oldukça ağrılı geçebilir. Bunun haricinde ağır kaldırdığın çantada işin cabası elbette bu da aynı gün olmasa dahi ertesi gün ve beraberinde seyreden 2 gün çok ağrılı geçer, kaslarda ağır baskı olduğu için omuzların kolların, boynun ve hatta belin ağrır. Romatizma genç yaşta da kendini belli eder, ancak senin bu rahatsızlık ile bir ilişkin olacağını düşünmüyorum. Allah zaten kimseye vermesin. Dikkat et bir daha ki sefere ağır çanta kaldırma, maazallah belini sakatlarsın falan yaşın çok genç daha çocuksun. Annene de bunu belirt. Sevgiler.

  • Gül 10/04/2016 #

   Evt romatzma bu

 18. aycAnsu 30/01/2015 #

  Bende dün öğrendim iltihaplı romatizma varmış ne yapacağımı bilemiyorum kalbimde ağrıyor çok korkuyorum.

 19. Züleyha 24/02/2015 #

  Ben hem fmf hem ankilozan spondilit hem de iltihaplı romatizma hastasıyım. 2 yıldır ilaçlarıma ara verdim hamilelik nedeniyle ama şuan çok kötü durumdayım ve ayağa bile kalkmakta zorluk çekiyorum. Bebeğimi emzirdiğim için ilaç içemiyorum bana ne önerirsiniz ayrıca biberon tutmadığı için emzirmek zorundayım ne yapmalıyım.

 20. seda 12/03/2015 #

  Merhaba, yıllardır soğuk havada ellerim birden fazla renk alıyor mor turuncu kızarmışlar vs. Bu soğuk havalarda ortaya çıkıyor ve birde örneğin ayağımı bir yere uzatınca ayağım orda kalıyor oynatırken canım acıyor, kol ve diz kapaklarımın eklemlerinden de gıcır ses geliyor. Sizce romatizmal bir hastalık var mı henüz 21 yaşındayım. Teşekkürler şimdiden.

 21. ahmet 16/03/2015 #

  Merhabalar. Ben Almanya’da yaşıyorum ve yaklaşık 1 senedir bileklerde, ayaklarımda, omurilikte (komple) bunun yanında karin bölgesinde teşhis edilemeyen ağrılarım var. Romatizma uzmanına gönderdiler oda testler yapmadan sade bir bakmayla kasların ağrıyor spor yap geçer dedi. Ama ağrılar dinmiyor çokta şiddetli değil ama devamlı var, acaba romatizma olabilir mi deneyimi ilan var mı?

  • şerife 20/03/2015 #

   Karın ağrısı eklem ağrıları akdeniz ateşi hastalarında çok olur ben teşhisi için 2 yıl dolaştım genetik tahlilinde çıkıyor bir deneyin tavsiye Almanya’daki Ahmet beye.

  • Kurtuluş 22/02/2018 #

   aynü sekilde bende de var.iltihaplı eklem romatizması bu.enfeksiyon bütün vücuda sardı.kalbim,karnım,böbrekler,ateşim çıkıyor nezle oluyor ve yürüyemiyorum.Ayak arşil bölümümde oldukça ağrı var.Kiraz sapı ve ısırgan otu içiyorum.Hemen etki yapmadı ama şu an çok kötü durumdayım.başm dönüyo inanılmaz halsizim.

 22. şerife 20/03/2015 #

  Ben 8 yıldan beri sle artı fmf hastasıyım ilaç kullandım 2 yıl hastalıklar uyudu çok şükür şimdi ilaç kullanıyorum çok şükür iyiyim doktorumdan Allah razı olsun. Şimdi bebek istiyorum çok riskliymiş yaşım 32 nasipse olur değilse hayırlısı kızım kardeş istiyor diye ama önce sağlık tabiki tedavi süreci uzun çok sabır istiyor ben iyileştim rabbim herkese şifa versin.

 23. Elif 19/06/2015 #

  Eşimin dükkanına gelen bir arkadaşı bahçeden salkım söğüt istemiş eşim sorduğunda romatizması için istediğini söylemiş yapraklarını kurutup adaçayı gibi demlrdiğini ve romatizmayı bu şekilde atlattığını söylemiş denemenizi tavsiye ederim.

 24. nisa 02/07/2015 #

  Merhaba arkadaşlar, hepinizin yazısını okudum ve o kadar çok üzüldüm ki. Benim hastalığımda genetik babadan geçmiş iltihaplı romatizma ve kalbe vuruyor. 4 yaşından bu yana tedavi gördüm iğneler haplar egzersizler. Ergenlik dönemim de yürüyemedim yatağımdan ağrılarla uyandım ve bunun yanı sıra akdeniz ateşi çıktı romatizmayla beraber müthiş bir ikili oldular. Beni öldürmeye niyetliler. Arkadaşlar İzmir’de büyüdüm iklim çok önemli bu hastalıkta şu anda 25 yaşındayım. Gitmediğim hekim kalmadı maalesef bu hastalık geçmiyor. Hekimlerden biri de şunu söylemişti bu hastalık geçmez süründürür ölene kadar demişti. Ayrıca ciddi anlamda psikolojinizi de etkiliyor. Bol bol dinlenin bir de her gün aspirin için size tavsiye edebileceğim bunlar. Herkese geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.

  • Kurtuluş 22/02/2018 #

   Bende izmirde yaşıyorum.18 yaşındayım.dizim ve ayaklarım inanılmaz ağrıyo.ateşim çıkıyo.karnım ve böbreklerim ağıyo.halsiz ve yorgunum.ayrıca gribim ve başım dönüyo.kiraz sapı ve ısırgan otu içiyorum.iyi geldigini söylediler.lakin 2 haftadır kullanıyorum aman aman bir sonuç yok..varsa tedavisini bulan yardımcı olsun.evde tıkılı kaldım 6 aydır..okula veya staja gidemiyorum.hayallerim var polis olmak istiyorum lutfen gören yardım etsin ?

 25. mesut 23/08/2015 #

  Benim bacak kaslarım da şiddetli ağrılar ve bacakların da morartılar arada ellerim de uyuşmalar oluyor acaba romatizma mı?

 26. berrak akyol 09/09/2015 #

  Hepinize merhabalar. Ben henüz romatizma olmadım ama hassasiyet ve şok haberler neticesinde ciddi iki rahatsızlığım mevcut. Hayatı seviyor ve hobilerimle de emekliliğimi yaşamaya çalışıyorum. Babam eklem romatizmasını ben bildim bileli çekti. Çocuk aklımla hep onu kaybetmekten korkardım. Ama iyi bakım yaşattı ve benim üniversite mezuniyetimi, evliliğimi ve torununu gördü. Yaşam bir tiyatro. Bizler de bunun elemanlarıyız. Eğer bir dert size de musallat olduysa; onunla mücadele edin, etrafı ciddiye almadan, yaşayın, mühim olan moral. İnancınızla bütünleşip, ruh halinizi kuvvetli kılın. Bizleri yaşatan ruhumuz. İnanın ruhunuz dingin ise o acımasız ağrıları duymazsınız bile. Bir deneyin….Ama sakın bana ”bu da ne diyor? Kolay mı o ağrılarla baş etmek” demeyin. Olmuş bir kere; deneseniz ne olur? Sağlıklı günler sizlerle olsun.

  • meryem 24/04/2016 #

   bende gencligimdrn beri çekiyorum bu hastaligi tek caresi çörek otu bide defne tohumu bikileri araştırdım bunlar yok ediyormus simdi gunde bir tatli kaşığı yiyorum çörek otunu ayrıca derin yirtikli çınar yapragininda cok faydasini gördüm esimede papatya cayi cok iyi geliyor insanın psikolojisini bozuyor uykuyu kaybettiriyor

 27. Buket 09/09/2015 #

  Merhaba, benim kalça kemiğim ara sıra çok ağrıyor. Sağ kalça kemiğim ağrıyor ve sağ bacağımda da dizim dönük sağ kolumda uyuşmalar meydana geliyor yüzük parmağımdan omzuma kadar bi uyuşma ve ağrı oluyor ara sıra parmaklarımda uyuşuyor vb. Sizce bunlar neyin belirtileri?

  • fahrettin 14/06/2016 #

   Merhaba, gecen sene sağ kalca ağrıları bu sene sol kalca diz ağrılarına karşı karşıyayım ben de. Şu an hava kapalı yağmur atıştırıyor. Ağrılar şiddetlendi. Herkese açıl şifalar.

 28. Seda A. 21/12/2015 #

  Merhaba
  7,5 aylık evliyim eşim Evlendiğimiz ilk günden beri omzunda bir ağrıdan şikâyetçiydi. Dr a gittik dr mr istedi ve sonucunda omuzunda çatlak var ve kasların zedelenmiş dedi. 1,5 ay boyunca kolu askıda kaldı. Kolu iyileşiyor diyorduk bu defa ayak başparmağı şişti ayakkabıdan diye düşündük ayakkabı değiştirdi bir süre sonra ki 10-15 gün kadar bu defa dizi şişti. Dizi baldırı kadar oldu diyebilirim. Dr a gittik dr görür görmez iltihaplı romatizma dedi genetik bir test yapıldı. Sonucu alma süresi 15 günü buldu ama ağrıları dayanılmazdı ilk önce kortizon içeren 3 iğne vuruldu bunlar çok ağır geldi bünyesine ama şişlik bayağı indi. Sonra sonuçlar doğrultusunda ilaç tedavisi başladı 1 ay kadar gözlemledi dr ama kan değerlerinde bir iyileşme göremedi ve Bakırköy dr sadi konuk hastanesi Romatoloji bölümüne yönlendirdi. Ağustos ayından beri Romatoloji dr.umuz tedavi ediyor ve söylediği şu hastalık tüm iskelet sistemini sarmış bundan kurtuluşun yok yapabileceğimiz tek şey minimize etmek. Şubatta kontrolümüz var ama korkuyoruz çünkü kortizonu keseceğini söyledi iç organlara ne düzeyde zarar veriyor bilemiyoruz ve riske atamayız dedi. Şimdi kortizon kesilirse ne yapıcaz.
  Bu arada yıllardır bende eklem ağrıları çekiyorum üstelik babam romatizma hastası hatta romatizma kalbine vurdu ve kalp kapakları değişti. Son zamanlarda benim ağrılarımda had safhada ama korkuyorum dr a gitmeye.
  Arı sokması olayı da evet var öyle bir şey yalnız birçok insanın ariya alerjisi oluyormuş ve bu tedavi herkese yapılamıyormuş. Yani alerjisi olan birini arı sokarsa Allah korusun geri dönüşü yok.
  Rabbim tüm hastalara şifalar nasip etsin inşallah.

 29. meltem 29/12/2015 #

  Ağrılara sızlamalara karşı çok etkili bir yöntem tavsiye ederim: bir kaba 50 derece sıcak su koyup içine bir cay bardağı deniz tuzu koyun. Ayaklarınızı yarım saat içinde bekletin. Allah’ın izniyle çok iyi geliyor.

 30. Fuat özkan 15/01/2016 #

  Merhabalar;Öncelikle hepimize geçmiş olsun,ama maalesef ki bu romatizma geçici bir şey değil,yani bir tedavisi yok ama o romatizmal durumu aynı vaziyette durdurup ağrı kesicilerle yaşam kalitemizi yükseltiyorlar, şu da çok önemli sakın ola kendi kafanıza göre ağrı kesici kullanmayın, rahatlayayım derken daha kötü sonuçlar doğurabiliyor, öncelikle doğru teşhis önemli, mesela bazı romatizma hastaları p**ol kullanabiliyor sadece, diğerleri böbreklere zarar veriyor, ben de 32 yaşındayım 9 eylül üniversitesi romatolojiye gittim, benimki çok ileri safha değil ama ağrılarım var, bazen otobüse koşmaya çalışıyorum ama engelliyor beni kasıyor, haa unutmadan, kas gevşetici de kullanmamamız gerekiyormuş 🙁 2 haftadır hastaneye gidiyorum tetkiklerim yapılıyor, belli bir tedavi programı sunacaklarmış, bakalım inşallah iyi gelir, unutmadan, iyi dinlenmemiz gerekiyor ve egzersiz yapmamız ve tabii ki moralimizi yüksek tutmamız gerekiyor 😉

 31. ercan 15/01/2016 #

  Merhaba. Romatizma ağrılarına karşı çok kolay bir yöntem: Bir kabın içine sıcak su koyun, yaklaşık 50 derece sıcaklığında ve içine 1 cay bardağı deniz tuzu koyun. Ayaklarınızı yarım saat içinde bekletin. Allah’ın izniyle çok iyi geliyor. Bu yöntemi Almanca Google’da de bulabilirsiniz.

  • İhsan 09/02/2016 #

   Bu romatizmada nasıl kurtula bilirim allah için bana bişey söyleyin daha 24yasindayim

  • berfinn 13/02/2017 #

   Yaa öyle kolay ev tarifleriyle gecmez romatizma senin tedavinle gecseydi zaten doktorlarn hastanelerde işi ne 8 yildir romatizma hastalıgm var ve hala tedavi görüyorum.

 32. rabia 11/04/2016 #

  merhaba benimde boynumda ve bileklerimde geçmek bilmeyen ağrılarım var ben romatizma olduğunu düşünüyorum ama doktorlar ısrarla vitamin eksikliği diyorlar iğne ilaç kullandım ama hiç geçmedi ve su şişesini acamayacak kadar güçsüz durumdayım romatizma hastaları böylemi eller ayaklar ve boyun ağrılarımı oluyor lutfen benenim bu durumumla ilgili önerilerinizi bekliyorum

 33. Kadir 15/04/2016 #

  Ben daha 20 yaşındayım bazen sağ ve sol diz kapağımdan ayak bileklerime olan Kısımlarda Ağrılar oluyor şu an çalıştığım işten kaynaklı bir sorun desem daha işe başlayalı fazla olmadı daha öncesine dayanan bir ağrı var. Bu zamana kadar da hiç doktora gitmedim. Hani Kemal Sunal’ın filminde oluyorduya yağmur yağacak dediği Zaman yapıyordu benimde o şekilde oluyor. Benim sorum acaba romatizmal bir hastalığım var mı yoksa sadece normal bir kas ve eklem ağrısı mı ?

 34. merve 24/04/2016 #

  Merhaba herkese çok geçmiş olsun benim bacaklarım ve diz kapağım şişiyor ve şişlikler hemen geçmiyor ayrıca bacaklarımda da ağrı var doktora gittim romotoloji bölümüne şuan ne olduğunu bulamadı araştırıyor. Sizce romatizma olabilir mi???

 35. gulhan 14/05/2016 #

  bi haftadır sol ayak üstu asırı sızlamayla basladı ve bu ağrı 3 gunde ıkı ayagımıda etkilemeye basladı koşuyorum koşamıyor sankı kasıldım kaldım son dün el pamak uclarrımda sızlama basladı ..ilerlicek diye korkuyorum yarın kan testı yapılcak ..yorumları okudum tesekkür edıyorum ..

 36. Selma AYDIN 19/06/2016 #

  Herkese merhaba. Ben 38 yaşındayım ve 15 yıldır iltihaplı, ateşli eklem romatizması hastasıyım. Bana öncelikle yanlış teşhis koydular ve yanlış tedavi ile hastalı tüm vücuduma yaydılar. Sağ ayak bileğimdeki şişlik ile ortaya çıktı. Adapazarındaki doktorum diye geçinen paragözlerin yüzünden hayatımın baharında 1 yıl yattım. Allah kimseye vermesin bu hastalığı. Acıbadem has ortopedi uzmanı gördüğü gibi anladı benim romatoit artrit olduğumu. Zor günler geçirdim Allahımdan başka kimseler bilmez perişan oldum. Kullandığım ilaçlar sağ böbrek ve karaciğere zarar verince tedaviyi bıraktı 8 yıl önce. Bu kadar ilaç içmeme rağmen hep hastayım ben de doldurdum ilaçları sobaya ve bıraktım. Şimdi hastalık hangi evrede bilmiyorum. Çoğunlukla idare ediyorum ama senede 2-3 defa 1 aylığına yatırıyor beni. Bel, sağ kalça, sağ diz ve sağ ayak bileği perişan.
  Bu hastalık sinir sisteminin çökmesi ve genetiğinde bağı ile ortaya çıkıyor. Babaannemde vardı maalesef 85 torundan bana miras kaldı. Bu günüme Elhamdulillah. Doktorumun bana söylediği bu hastalık ne öldürür be güldürür ama fena süründürür. Bu hastalar artık keyfi hayat yaşayacaklar. Sinir,stres ve moral bozukluğu yok! Yorulma yok! Kilo alma yok! Kuru ortamlarda olacaklar!Aletli spor yapacaklar!(body building çok hafif kilolarda) Beslenmesine dikkat edecek! Canı isterse iş yapacak istemezse yapmayacak! Un,tuz ve şekerden uzak duracak!Kabız olmayacak.Bol su içecek!Ve çokça Allah,a dua edecek. Veren Allah alır da unutmayın. Ben 8 yıldır çok zorda kaldığımda ağrı kesici alıyorum.

 37. Derya 22/07/2016 #

  Benimde eklemlerimde şişlik, ağrı var bacaklarımda ve ayaklarımda yumru yumru kızarık şişlikler var yürümekte çok zorlanıyorum ayaklarım ağrıyor ve bacaklarımda ve karnımda ciddi bi kaşıntı var dr gittim romatizma yok dedi bi teşhiste koyamadı bişeyin yok diyo napıcamı bilemiyorum 🙁

 38. Ebru 06/08/2016 #

  Arkadaşlar ben 23 yaşındayım ve kendimi bildim bileli romatizma hastasıyım şiddetli ağrılarım olsa da ben bu hastalığa alıştım. Hatta romatizmam daha da ileriye gidip kalbime vurdu. Kalbime vurmadan önce aylık penisilin yaptırırken kalbime vurduktan sonra doktorum bana her ay deposilin vurmamı önerdi nedeni ise romatizmanın kalbime daha fazla ilerlememesi ve kalbimi koruması için biraz sıkıntılı acılı bir iğne ama en azından kalbimde daha fazla ilerlemiyor. Doktorunuzla görüşüp reçeteyle ilacı alabilirsiniz. Bilginize.

  • Fatma 20/09/2016 #

   Allah hepinize acil şifalar versin

 39. ozan çelebi 19/08/2016 #

  Merhaba yürürken,merdiven çıkarken dizlerimde ağrılar ve kütleme sesleri geliyordu doktor kireçlenme olduğunu söyledi ve Artrix 125 ml sprey isimli bir ürün tavsiye etti ürünü günde 3 defa kullanıyorum şikayetlerimin hepsi geçti şuan inanılmaz rahatım.şiddetle bu şikayetleri yaşayan herkese tavsiye edewrim

  canım teyzemde ilthaplı romatizma hastası onun doktoruna sorduk kullanabileceğini söyledi.kullandıktan sonra tutulmaları azaldı,daha rahat hareket etmeye başladı.o ürünü çıkaran firmadan Allahım razı olsun.Mutlaka deneyin Artrix 125 ml sprey

 40. Ahmet Demir 12/09/2016 #

  Hayırlı bayramlar arkadaşlar, daha öncede yorum yazdım ama silinmiş her halde.Bendede yürürken merdiven çıkarken ve namaz kılarken dizlerimden ses geliyordu ve inanılmaz rahatsız ediyordu.Doktora gittim bana Artrix 125 ml sprey isimli ürünü önerdi günde 3 defa 5 puf sıkıp elle hafif masaj yapıp bırakıyorum.daha ilk kutuda sıkıntılarım azaldı.Sizde inceleyebilirsiniz

 41. murat 22/09/2016 #

  Slm arkadaşlar öncelikle Allah açil şifalar versin. Bende çocuk yaşta vardı geçer zannettim ama geçmemiş. Bir Geceyarısı uyandığında bedenimi komple hissetmedim, ayağa kalkmak için hamle yaptığımda, çok büyük bir acı hissettim. Dizlerim ve benim kitlenmiş gibi asla eğilip, bükülmedi.
  romotoloji doktoruna gittim doktor inanmadı. Muayene ettikten sonra keşke, olmasaydı dedi. Şuan ilaç tedavisi görüyorum ölene kadar geçmemiş çok üzüldüm daha yaşım 34 hayatım çok karıştı tedaviye keşke daha erken başlasaydım

 42. murat 22/09/2016 #

  Bu arada iltihaplı romatizması olmayanlar, deniz kumu sıcak iken bir haftaya tamamlamak şartı ile yatarlar ise çok faydası oluyormuş. İsterseniz Bk İskenderun gülcihan şifalı kumuna bir komşumuzda istanbulda düzenli bir şekilde bir hafta sıcak kuma yatmış Allahın izniyle Kurtulmuş. Birde dedem de romatizması varmış oda kendisini dere kenarına gidip dizlerini açıp arılara soktururmuş. Ağrılarına uzun bir müddet çok iyi geliyormuş. Anlayacağınız bu hastalığın en büyük faktörü, genetik olması. Allah mükafatı nı fazlası ile verir inşallah.

 43. Fikri 03/10/2016 #

  Slm arkadaşlar bende yaklaşık on yıldır ağrılar oluyor bazen ağrılar dan dolayi Ağlıyorum on defa hastahane lere gittim adam akıllı bir cevap alamadım bu yıl ayaklarım dan bacaklar diz kalça bel sırt kuyruk kemiği elim direği m omuz um el bileğim öyle ağrılar oldu ki her tarafımda anlatamam doktora giti geçen ay Malatya özel gözde hastahane sine romatizma dedi ömür boyu sorar dedi ilaç VerdI ömür boyu kulanacaksin dedi … bir iş yapmama terleme . Dedi. Günde iki saat sor yapacaksın bir saat yuzeceksin dedi.. zaten bir iş yapamıyorum takaz ten düşüyorum HALSİZ BITKIN UZANIYORUM……

 44. oğuz 08/10/2016 #

  ben tam üc senedir eklem romatizması yani iltihablı sol dizim bir karış kadar şişti ve kan topladı dızimdeki kanı boşaltılıb bir ay rüyüyemedim ve sekiz ay tedavi gördüm ama halanda gecmiş dehil ve halandaayak parmaklarım ağrıyor yürüyüş bile yapamıyorum neyse kardeşler hepimizegecmiş olsun yani bu hastalık gecmiyor ben kırk yaşında bu hastalıha yakalandım kırkyedi yaşına geldim gecmiyor allahım şifa versin hepimize

 45. Sureyya 24/11/2016 #

  Selam arkadaslar.benimde omuzlarda kollarda parmaklarda ayak bileginde parmaklarinda bazen bacaklarda agrilar oluyor.doktora girtim boyun omuz rontgeni vede kan tahlili yaptirdi sonuclar temiz cikti.devit3 orani 18 lerdeydi.devit3 damla merhem vede agri kesici verdi.1 ay damlayi kullandim gayet iyiydim fakat 1 haftadir yine agrilarim basladi.boyun emari istedi doktor cektirdim.haftaya sonuc belli olucak.galiba benim romatizma bu durumda olan varmi.

 46. Hülya 13/12/2016 #

  Çınar yaprağı kürünü tavsiye ederim

 47. Murat 05/01/2017 #

  Merhabalar Herkese çok geçmiş olsun Rabbim herkese şifa versin. Benim size şunu tavsiye edeceğim cöret otu yiyin herşeye iyi geliyor sadece ölüme çaresi yok . Peygamber efendimiz bunu tavsiye etmiş. Ve bilim adamları bunu arastirmislar ve insanın vücudunda herşeye iyi geldiğini öğrenmişler.

  Sabah aç karnına bir çay kaşığı kadar cöret otunu yiyeceksiniz ama ezin toz haline getirip yiyin .
  Bunu her gün yapmayacaksınız . Bir gün yiyip 2 gün yememek şekillinde olacak.
  Rabbim tekrar herkese şifalar versin inşallah…

 48. berfinn 13/02/2017 #

  Benimde bacagmda bir sorun var 8 yıldır ve 17 yasndaym romatizma cook kötü ve psikoloji bozucu huzursuz oldugn bir hastalk cok ayakta kalsamda saatlerce otursamda hic firesiz agriyor bende anlayamadm.

 49. berfinn 13/02/2017 #

  Arkadaşlar ben ayakta da kalsam saatlerce de otursam istemsiz bir şekilde ağrıyor insanın psikolojisini bozuyor.

 50. belkis 04/03/2017 #

  Bende bacak ağrısı çok çekiyorum bir sürü tahlil yaptım hiç bir sey cikmadi

 51. belkis 04/03/2017 #

  Ben su an 25 yaşındayım 18 19 yaşında başladı bu bacak ağrıları dayanamiyom yapmadığım tahlilde kalmadı belki guleceksiniz ama doğuda bir şeh e sorduk demiş romatizma iltahapli demiş 1 çay bardağı zeytin yağı 1 çay bardağı da kimin suyu 10 aspirin de içine koyup karistir son sürsün demiş çare bulan var mi pskolojik de olabilir

 52. Abbaseli 26/02/2018 #

  Merhaba ben azeri bende bugun romatizma oldugu soylenildi. Ama benim hic bir yerde agrilarim yok normal 200 olmasi lezim ama bende 1000 soylediler. Yalniz bedenimde bir cok yer mos mor olmus yardimci olsaniz cok iyi olur

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.