Reflü Belirtileri Nelerdir?

Gıdaların sindirimi sırasında kullanılan mide asidi yemek borusuna çıktığı zaman, yapısı mide asidinden korunmak için uygun olmayan yemek borusunda yanmaya neden olur ve bu duruma reflü adı verilir.

Reflünün en yaygın belirtileri; yemek borusunda meydana gelen yanma (göğüs bölgesinde hissedilir), mide sıvısının ağıza gelmesi ve hazımsızlıktır.

Reflü genel olarak, aşırı mide asidi üretimine neden olan gıdaların daha az tüketilmesi ile kontrol altına alınabilir.

Mide asidi üretimi beslenmede yapılan değişimlerle azaltılamazsa, mide asidini düzenleyici ilaçlar kullanılabilir.

Reflü tedavi edilmediği ya da kontrol altına alınmadığı takdirde, yemek borusu yüzeyinde tahribata yol açabilir ve yemek borusu kanseri riskini önemli oranda arttırır.

Sık Görülen Reflü Belirtileri

Göğüs Ağrısı: Mide asidi, mide de bulunan gıdaları parçalamak için kullanılır. Mide zarının yapısı bu aside uygun olduğu için midede bir sorun yaşanmaz. Ancak mide asidi yemek borusuna çıktığı zaman yemek borusu asidin etkisiyle yanmaya başlar.

Bu yanmayı göğsümüzde ağrı olarak hissederiz. Bu ağrılar genellikle yemek sonrasında, mide asidinin salgılandığı zamanlarda oluşur.

Sindirimi zor, aşırı baharatlı yemekler yediyseniz, bu gıdaların sindirimi için mide daha fazla asit salgılar ve reflünün neden olduğu ağrılar daha uzun süreli olur.

Reflünüz varsa mide asidinin yol açtığı ağrıları hafifletmek için dik pozisyonda oturmalısınız.

Uzanırsanız mide asidi yemek borusuna daha kolay gelir. Bu pozisyonu yatarken de koruyabilmeniz için diğer yastıklara göre dik (üçgen şeklinde) üretilen özel “reflü yastıkları” bulunmaktadır.

Acı Tat: Bazen mide asidi yemek borusundan geçerek ağıza gelir ve bu da ağızda acı bir tada (mide asidi nedeniyle) yol açar. Asit tam olarak ağıza kadar ulaşmasa bile gırtlağa kadar gelmesi de acı tada neden olabilir.

Ses Kısıklığı: Sesiniz kısıldığında gribe yakalandığınızı ve soğuk algınlığının ilk aşamalarını yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak bunun nedeni reflü olabilir.

Mide asidi yemek borusunda ilerleyip ses tellerinin bulunduğu bölgeye gelip onları tahriş edebilir.

Özellikle yemek sonrası, 1-2 saat içinde sesiniz kısılıyorsa bunun reflü belirtisi olma ihtimali yüksektir.

Boğaz Ağrısı: Reflünün, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılan bir diğer belirtisi de boğaz ağrısıdır. Mide asidinin tahriş ettiği yemek borusunda ağrılar görülebilir. Eğer soğuk algınlığının hapşırma ve burun akıntısı gibi diğer belirtilerini yaşamadan sadece boğazınız ağrıyorsa bu reflü belirtisi olabilir.

Öksürük: Öksürük, göğüs ağrısı kadar yaygın bir reflü belirtisi değildir ancak reflüsü olanlarda ara ara görülebilir. Öksürük akşam saatlerinde, özellikle yemek sonrasında artar ve şurup, çay gibi geleneksel yöntemlerle geçmez.

Hazımsızlık: Reflü şikayeti olan kişilerin çoğunda “dispepsi” adı verilen sindirim güçlüğü sendromu da görülmektedir. Dispepsi genel olarak hazımsızlık nedeniyle yaşanan mide sorunlarıdır.

Geğirme, yemek yedikten sonra mide bulantısı, şiş ve sert bir karın, karnın üst kısmında ağrılar ve genel rahatsızlık hissi dispepsi belirtileri arasındadır.

Mide Bulantısı: Mide bulantısı pek çok farklı sağlık sorunu nedeniyle yaşanabildiği için bulantıya reflünün neden olup olmadığı belirlemek pek kolay değildir.

Ancak bazı kişilerde reflü sadece mide bulantısı ile kendini belli edebilir.

Mide bulantısı yemeklerden sonra (30 dakika – 2 saat arasında) artıyorsa bu reflü belirtisi olabilir.


Reflü Belirtileri Ne Zaman Görülür?

Relü belirtileri genellikle ağır (et yemekleri, yağlı ve baharatlı yemekler, alkol tüketimi, kafeinli içecek tüketimi…) bir yemek sonrasında ortaya çıkar.

Belirtiler geceleri artar ve göğüs ağrıları akşam yemeğinden sonra şiddetlenebilir.

Hamile kadınların yaklaşık olarak yarısında reflü görülmektedir. Bunun nedeni artan hormon düzeyleri ve büyüyen fetüsün bölgeye yaptığı baskıdır. Hamilelikte yaşanan reflü doğum sonrası ortadan kalkar.

Reflü Belirtilerini Şiddetlendiren Durumlar

Mide asidinin fazla ya da az üretilmesi büyük oranda tüketilen gıdalarla ilgilidir. Mide asidi fazla üretildiğinde reflünün neden olduğu belirtilerin şiddeti de artar.

Reflü hastaları mide asidi, dolayısıyla yemek borusundaki yanmanın artmaması için; asitli meyvelerden, çikolatadan, kafeinli içeceklerden, alkolden, aşırı yağlı yiyeceklerden, aşırı baharatlı yiyeceklerden, kızarmalardan, nane, sarımsak, soğan ve domatesten uzak durmalıdır.

Sigara kullanıyorsanız reflü ağrılarını daha sık yaşamanız normal.

Çünkü sigara yemek borusu ve mide arasındaki, mide asidinin yemek borusuna çıkmasını önleyen kapakçığı zayıflatır.

Baş ağrısı için düzenli olarak aspirin kullanıyorsanız 2 kere düşünün. Aspirin ve benzeri ilaçlar reflü belirtilerini şiddetlendirir.

Ayrıca bazı yüksek tansiyon ilaçları, antibiyotikler, astım ilaçlar ve osteoporoz ilaçlarının reflüyü tetiklediği bilinmektedir.

Lokmalarınızı iyi çiğneyin ve yemeğinizi yavaş yiyin. Araştırmalar iyi çiğnenmemiş lokmaların, sindirim sırasında mideye düşen görevi arttırarak daha fazla mide asidi üretilmesine neden olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca yavaş yemek yemek daha az gıdayla doymanıza yardımcı olur, bu sayede sindirime binen yükü hafifletmenizi sağlar.

İlaçlar: Aspirin ve benzeri ilaçlar (ibuprofen, advil, nuprin…) reflü belirtilerini şiddetlendirebilir.

Ayrıca tansiyon ve anjin tedavisinde kullanılan kalsiyum blokerları, idrar yolu enfeskiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlar, bağırsaklarıdaki kas kasılmalarını (spazmlarını) yatıştırıcı ilaçlar, osteoporoz ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, antibiyotikler, potasyum ve demir takviyeleri reflü belirtilerini arttırabilir.

Reflü Belirtilerini Hafifletmek İçin Neler Yapabilirim?

Reflü belirtilerini hafifletmek için aşağıdaki basit yöntemlerden yardım alabilirsiniz.

Sakız Çiğnemek: Yapılan araştırmalara göre, yemekten 30 dakika sonra şekersiz sakız çiğnemek mide asidinin dengelenmesini sağlıyor.

Bunun nedeni ise sakız çiğnemenin salya üretimini arttırması ve salyanın fazla mide asidinin vücuttan daha çabuk atılmasını sağlaması.

Karbonat: Eski bir yöntem olmasına karşın mide asidini karbonat ile dengelemek hala geçerli bir yöntem.

Reflü belirtililerini azaltmak için 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek içebilirsiniz.

Ancak uzmanlar reflü için karbonatın sık kullanılması taraftarı değil çünkü, aşırı tuzlu olan karbonat vücudun su tutarak şişmesine ve mide bulantısına neden olabiliyor.

Aloe Vera: Harici kullanımda yaraların, yanıkların iyileşmesine yardımcı olan aleo vera aynı zamanda reflü belirtilerini önlemek içinde tavsiye ediliyor. Ülkemizde yaygın olarak satılan bir ürün olmamakla birlikte aloe vera suyu yemek borusundaki yanmayı alıyor. Kullanım önerisi ise yemeklerden önce yarım su bardağı içilmesi şeklinde.

Antiasitler: Mide asidini dengeleyen ve fazla asit üretimini önleyen antiasit tabletler reflünün şiddetlendiği anlarda kullanılabilir.

Yemeklerden Sonra: Yemeklerden hemen sonra uzanmayın veya egzersiz yapmayın. Yatmak (koltuğa uzanmak dahil) ve egzersiz için en az 2 saat bekleyin.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Reflü için ilaç kullanıyorsanız ve bu ilaçlar belirtileri hafifletmiyorsa doktora gitmeniz gerekebilir. Ayrıca aşağıdaki listede yer alan “alarm” veren durumlarda vakit kaybetmeden doktor muayenesi olmanız önerilir.

 • Kusmukta kan bulunması
 • Beklenmeyen kilo kaybı
 • Siyah, yağlı görünen dışkı
 • Yutkunurken zorlanma ve ağrı oluşması
 • Sesli nefes alıp verme ve kuru öksürük
 • Özellikle sabahları yaşanan ses kısıklığı
 • Geçmeyen, nedensiz hıçkırık
 • 1-2 hafta süren mide bulantısı

Reflü nedeniyle yaşanan göğüs ağrısı bazen kalp kriziyle karıştırılmaktadır. Reflü ağrısı genellikle “yanma” şeklinde görülür. Ancak durumdan emin değilseniz doktorunuzu arayın.

Kaynaklar


(Visited 170.716 times, 9 visits today)

, , , , ,

Reflü Belirtileri Nelerdir? İçin 14 Yorum Yapılmış

 1. Davut 05/09/2015 #

  Göğsüm sıkışıyor midem ağzıma gelecek gibi oluyor halsizleşiyorum iştahsızlık var titriyorum (üşümeden) kilo kaybım var bazen iyi olsam da bazen bu durumları yaşıyorum doktora gittiğimde bir şey olmadığımı söylüyorlar lütfen cevap yazarsanız sevinirim.

  • Nur 22/12/2015 #

   Davut Bey sağlığınızla ilgili bir tanı kondu mu acaba bende de ayni sorunlar var merak ettim. Ben de reflüden şüpheleniyorum.

  • ahmet 30/12/2016 #

   kardeşim aynısı bizde de var ne teşhis konuldu paylaşırsan sevinirim…

 2. Melike 11/02/2016 #

  Bende sadece gece yatınca bazen hafif yanma oluyor yanmayı yemek borumda hissediyorum sanırım.

 3. sakir 14/05/2016 #

  ah ben tam oniki gundur agzimda acilik cekiyorum.aci su degil resmen agzimin ici dilim damagim zehir gibi.dahiliyeye gittim akciger filmi ve ekg istedi temiz cikti.reflu dedi mide koruyucu verdi gonderdi.ama yedi gundur ilac almama ragmen agzimdaki bu acilik gecmiyor.cok mutsuzum.netten arastirinca kanser falan cikiyor cok korkuyorum.doktora inanmak istiyorum ama bu acilik kafami karistiriyor

 4. Mustafa 12/06/2016 #

  Nefes alırken boğulacak gibi hissediyorum göğsümde hep ağrı var reflüden şüpheleniyorum ne yapabilirim.

  • Zeynep 19/12/2016 #

   Bende aynı hep göğüs ağrısı bi de panik atak hastasıyım

   • fevzi 15/02/2017 #

    Zeynep Hanım ; hiç korkmayın bende göğüs ağrısı korkusuyla panik atak oldum. Meğerse korkulacak bir şey yokmuş şu anda cipralex kullanıyorum panik atak ile ilgili bir şey kalmadı ama bütün sorun midede kendimize iyi bakacağız bende reflü ,gastrit var kullandığım ilaçların bir faydasını görmedim.Ben Kudret narı kullanıyorum kendimi şu anda iyi hissediyorum. Belki siz de deneyebilirsiniz.

 5. Ret 13/10/2016 #

  Kafami üstünde yanma hissi acaba reglu ile alakası varmi

 6. filiz 11/12/2016 #

  Benim midem cok yaniyo ve boğazıma vuruyo acısı valla sanki ağzımdan zehir geliyor.

 7. Songül 23/03/2017 #

  Benimde 1 bucuk aydır bogazimda lokma var gibi hisediyorum şu iciyorum gitmiyor doktora gittim reflü dedi ve bu durum beni çok rahatsız ediyor nasıl kurtulabilirim bu hastaliktan

 8. salih 23/07/2017 #

  arkadaşlar iğde ile bal karıştırıp sabahları aç için iyi geliyor vucuda sizede iyi gelir inşallah

 9. Furkan 31/08/2017 #

  Merhabalar Ben 9 Aydir Reflu yuzunden cekmediqim aci stres kalmadi Yemeklerden hemen sonra mide bulantisi mide agrisi bogazda sirtta kramplar goguste agrilar nefes darligi haziksizlik cekiyorum butun tahlillerim temiz cikiyor Reflu ilaclari kullaniyorum bir faydasini gormedim hergun ayni cileler acilar semtonlari cok agir artik Dayanamiyorum Rabbim den baska siginacak liman kalmadi suphesiz o en guzel kapidir… size tavsiyem su ki toz zencefili Bal yada pekmez ile karistirip sabah aksam yarim cay bardagi kadar tuketin tedavi amacli degil ama cok rahatlatiyor bosuna ilac kullanmayin ben mide koruyucu hap gaviscon surup ulser ilaclari panik atak ilaclari kullandim zerre faydasi yok bosuna ilac kullanip kendinize ve cebinize zarar vermeyin zencefil kullanin Herkeze cok gecmis olsun insallah Rabbim acil sifalar versin Tum ummet-i Muhammed se

 10. mustafa 06/10/2017 #

  iyi günler furkan kardeşim bana da 9 ay önce reflu teshisi konuldu görmediğim doktor icmedigim ilac kalmadı 9 aydır karnım agriyo. bir türlü geçmiyor ne yapacağım şaşırdım ???

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.