Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ve yumurtalık kanserinden sonra en yaygın 3. jinekolojik kanser türü olan rahim ağzı kanseri en çok 35-44 yaş arası kadınlarda görülmektedir (%24.9). Bu yaş aralığını sırasıyla 45-54 yaş (%24.2), 55-64 yaş (%17.6) ve 65-74 yaş (%10.7) takip etmektedir. 

35 yaş öncesinde görülen rahim ağzı kanseri tüm rahim ağzı kanseri vakalarının %13.8’ini oluşturmaktadır.

Rahim ağzı kanseri, uterus mukozası adı verilen rahmin iç kısmını kaplayan astarı oluşturan hücrelerde başlayan rahim kanserinden oluştuğu bölge nedeniyle ayrılır.

Rahim ağzı kanserinin başlangıç noktası rahmi ve dölyolunu (vajina) birbirine bağlayan servikstir. Kanserli hücrelerin bu bölgede çoğalmaya başlaması nedeniyle “serviks kanseri” olarak da adlandırılır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri büyük oranda (%99.7) insan papillom virüsü (human papillomavirus – HPV) nedeniyle oluşur. HPV virüsünün kansere yol açtığı bilinen 80’den fazla türü vardır ve bunları 15 tanesi yüksek riskli olarak kabul edilmektedir. Kanserojen bu türler arasında yer alan 16 ve 18 numaralı virüsler rahim ağzı kanseri vakalarının %70’inden sorumludur.

Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü serviks bölgesinde enfeksiyona yol açar. Enfeksiyona zamanında müdahale edilmezse veya bağışıklık sistemi enfeksiyonu temizlemekte yetersiz kalırsa virüs hücre yapısını değiştirerek kansere neden olabilir ancak bu HPV virüsü taşıyıcılarının hepsinin kanser olacağı anlamına gelmemektedir.

Rahim ağzı kanseri yavaş ilerleyen bir kanser türü olduğu için ileri aşamalara gelinceye kadar herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.


Cinsel ilişki sonrası yaşanan vajinal kanamalar rahim ağzı kanserinin en sık görülen belirtisidir. Ayrıca adet dönemi dışında yaşanan kanamalar rahim ağzı kanserine işaret ediyor olabilir. Bunlara ek olarak menopoz sonrası dönemde meydana gelen kanamalar mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Adet dönemleri arasında çamaşırda lekelenme, normalden uzun süren ve ağır geçen adet dönemi, banyo yaptıktan sonra yaşanan kanamalar, berrak, suya benzeyen akıntı, kokulu akıntı gibi durumlar her zaman rahim ağzı kanserinin mevcut olduğu anlamına gelmez ancak bir doktor tarafından incelenmesi gereken durumlardır.

Rahim ağzı kanseri ilerledikçe rahim ve çevresinde bulunan dokulara zarar vermeye başlar. Buna bağlı olarak idrarı tutmak zorlaşabilir. Kabızlık, iştahın azalması, kilo kaybı, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. İdrarda kan, kemik ağrıları, tuvalete çıkma alışkanlıklarında değişimler, böbreklerin şişmesine bağlı olarak yan bölgelerde görülen ağrılar, bacaklarda ödem ve dışkıda kan ilerlemiş rahim ağzı kanserinin diğer belirtileri arasındadır.

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Pap testi (smear testi, simir testi olarak okunur) sonuçlarında görülen anormallikler genellikle rahim ağzı kanserinin ilk bulgularıdır. Pap testi 18 yaş üzerindeki kadınlar için düzenli olarak yaptırılması önerilen bir testtir.

Rahim bölgesinden özel bir çubukla örnek alınması ve bu örneğin laboratuvar ortamında incelenmesi üzerine kurulu smear testinde örneğin alınması 1 dakika veya daha az bir sürede tamamlanır. Bu test yönteminin bulunmasıyla birlikte (1943) rahim ağzı kanseri nedeniyle yaşanan ölümler büyük oranda azalmıştır.

Rahim ağzında (serviks) anormal hücre oluşumunu inceleyen pap testi dışında rahim ağzı kanserine yol açtığı bilinen virüslerin mevcut olup olmadığını belirleyen HPV testi de bulunmaktadır. HPV ve pap testi genellikle kombine edilerek uygulanan testlerdir.

Rahim Ağzı Kanseri

Smear testi sonucunda anormal hücre oluşumları görülürse doktorunuz vajinanın ve serviks’in özel bir alet olan kolposkop aracılığıyla muayenesini yapacaktır. Kolposkopi adı verilen bu yöntem sayesinde doktorunuz rahim ağzını ve yüzeyleri yakından, net bir biçimde inceleyebilir. Bölgede anormal oluşumlar tespit ederse bunlardan örnek alır (biyopsi) ve laboratuvarda incelemeye gönderir.

Kolposkopi prosedürü genel olarak ağrısız olmasına karşın biyopsi için örnek alınması bazı kadınlarda krampa ve ağrıya neden olabilmektedir. Kolposkopi yöntemi ile rahmin tümünü incelemek ve doku örneği almak mümkün olmazsa endoservikal küretaj, koni biyopsi gibi farklı yöntemler kullanılabilir.

Biyopsi sonucunda rahim ağzı kanseri tespit edilirse kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını görmek için ek testler (MR, CT taraması, intravenöz ürografi) yapılabilir.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Kaç Yılda Bir Test Yaptırmalıyım?

Test aralıkları kişinin sağlık koşullarına ve yaşına göre değişebilen bir durumdur. Doktorunuz kaç yılda bir test yaptırmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Aşağıdaki liste sağlıklı bir kadının hangi testleri hangi aralıklarla yaptırması gerektiği konusunda genel bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

21-29 yaş arası kadınlara her 3 yılda bir Pap testi yaptırması önerilir.

30-64 yaş arası kadınların her 3 yılda bir Pap testi, her 5 yılda bir Pap ve HPV testlerini birlikte yaptırmaları önerilir.

65 yaş üzeri kadınlar Pap testi yaptırmaları gerekip gerekmediğini doktorlarına danışabilirler.

Kanser dışında herhangi bir nedenle serviksi alınan kişilerin Pap testi yaptırması gerekmez.

Servikal bölgede anormal hücre oluşumu veya rahim ağzı kanseri nedeniyle histerektomi (rahmin ameliyatla çıkarılması) olan kadınların ameliyatı takip eden 3 yıl boyunca her yıl Pap testi yaptırmaları önerilir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanserin tedavisinde uygulanacak yöntemler kanserin ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişebilir. Erken teşhis edilen rahim ağzı kanserinin yayılmaması için rahim kısmen veya tümüyle alınabilir. Buna ek olarak radyoterapi uygulanabilir. İlerlemiş rahim ağzı kanserinde ise kemoterapi ve radyoterapiye ek olarak bazı durumlarda ameliyat uygulanabilmektedir.

Rahim ağzı kanserine karşı uygulanan ameliyatlar 3 ana kategoriye ayrılır.

Radikal Trakelektomi: Bu ameliyatta serviks ve çevresindeki doku, vajinan üst kısmı alınır ancak rahim alınmaz.

Histerektomi: Bu ameliyatta rahim ve rahim ağzı alınır. Kanserin hangi aşamada olduğuna bağlı olarak yumurtalıklar ve fallop tüpleri de alınabilir.

Pelvik Egzanterasyon: Serviks, vajina, rahim, mesane, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rektumun alındığı kapsamlı bir ameliyattır.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak Mümkün mü?

Bazı tedbirler alarak rahim ağzı kanseri riskini önemli oranda azaltabilirsiniz.

HPV Aşısı: Rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsünün en tehlikeli türlerine karşı aşı olabilirsiniz. 12-26 yaş arası kızlara ve genç kadınlara önerilen HPV aşısı HPV virüslerinin %70’inden 5 yıl boyunca korunmanızı sağlar. Bu kadar erken yaşlarda önerilmesinin nedeni aşının etkili olabilmesi için kişinin henüz herhangi bir HPV virüsü taşımamış olmasının gerekmesidir.

Düzenli Olarak Smear Testi Yaptırın: Düzenli olarak Pap smear testi yaptırmak rahim ağzı kanserinin erken teşhisi ve tam olarak tedavi edilebilmesi için son derece önemlidir. Anne veya kız kardeşi rahim ağzı kanseri yaşamış olan kadınlar 3 kat daha fazla risk altındadır. Doktorunuza danışarak kaç yılda bir test yaptırmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Güvenli Cinsel İlişki: Cinsel yolla bulaşan HPV virüsünden korunmak için mutlaka prezervatif kullanın. HPV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en etkili yolu vajinal veya oral cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmaktır.

Sigarayı Bırakın: Yapılan araştırmalar sigara kullanan kadınların kullanmayanlara oranla daha çok rahim ağzı kanseri riski taşıdığını ortaya koymaktadır. Buna sigaranın içinde bulunan kimyasal maddelerin bağışıklık sistemini zayıflatmasının neden olduğu düşünülmektedir.

Kaynaklar


(Visited 308.650 times, 1 visits today)

, , , , , ,

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri İçin 21 Yorum Yapılmış

 1. Deniz 09/05/2015 #

  Ben 34 yaşındayım Smear testi yaptırdım ve doktorun aldığı sıvıda kan vardı bundan önce akıntı ve de aşırı kasıklarımda ağrı oluştu sizce serviks kanseri mi başlangıcı var mıdır?

  • yasemin 29/10/2015 #

   O sıvı kan değil alınan parçanın uzun süreli korunması için gereken bir ilaç sadece rengi kırmızı .

 2. çiğdem 28/05/2015 #

  Smear testi kanser teşhisi için kesin sonuç mudur?

  • nurhan 12/03/2016 #

   Smear testi kesin bir sonuç değil rahim ağzı kanseri olup olmadığını öğrenmek için hpv testi gerekir.

 3. Gül 07/02/2016 #

  Merhaba. Ben de uzun zamandir hpv var ve bazı sadece 3 kez tedavi oldum. Evliyim ve 32 yaşındayım. 3ay önce smear yaptırdım ve doktor kötü bir durum olmadığını söyledi. Ancak kaşıntı lar dev ediyor arada. Hpv nindevam ettiğini düşünüyorum. Sizce smear ı tekrar yaptırmalı mıyım? Smear yanında yaptirmam gereken bir test var mı? Rahim ağzında bazem ağrı hissediyorum. Batma varmış gibi devam ediyor. Bu durumda ne yapmalıyım? Önerilerinizi merak ediyorum. Simdiden teşekkür ederim..

 4. misafir 29/03/2016 #

  Bu testler kisiye ozel muayenehanelerde ve cinsel hayatı olan bekar bayanlara yapiliyor mu?

 5. Meltem 10/04/2016 #

  Merhaba, idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum, 15 gün oldu hala kaşıntı, yanma ve sık idrara çıkma var. İlişki sonrasında kanın sulanmış hali, pembe renkte sıvı geliyor iç sıvıyla birlikte. Smear testi yaptırmalı mıyım?

 6. Serap 17/05/2016 #

  Simir testim pozitif çıktı cok korkuyorum yarın doktora gdicem sizde ne olur

 7. Gamze 20/06/2016 #

  Mrb ben 30 yaşındayım üç ay önce smear testi yaptırdım hpv virüsü varmış ama bunun iyi huylu olduğunu söyledi doktor ben yine de korkuyorum ileride kanser olma riski var mıdır?

 8. Canan 29/10/2016 #

  Merhaba 40 yasina yeni girdim bende gecen ay adet sonrasında lavaboya gittigim zaman kahve rengi akintilar geliyordu bu ay ise adetim olup bittikten sonra bende iki haftadır su ve suyla birlikte kan gelmeye başladı kanama sürekli yogun değil ve rengi siyah yada kahve rengi değil kırmızı ağrı sancı yok bu durumda ne yapmam gerekir yardimci olurmusunuz lutfen

 9. Nurten çifçi 08/11/2016 #

  Ben 21 yaşındayım 1 ay önce simir testi yaptırdım sonuçları almaya korkuyorum kanser belirtileri de var bende aceba kanser olabilir miyim bana bbi cevap verir misiniz

 10. Sezer 22/11/2016 #

  26 yasindayim bir iki senedir penisimin yuzeyinde siyah kabarcıklar meydana gelmeye başladı. Hpv virusunden suphelenmeye basladim ne yapmam gerekiyor ?

 11. Melda 23/11/2016 #

  Merhaba ben 49 yaşındayım 2 senedir adet görmüyorum 1 ay önce smear testi yaptırdım sonuç negatif ama 2 gündür çokaz kahverengi akıntı var neden acaba ?

 12. Özlem 06/12/2016 #

  Rahim ağzı kanseriinden 2 yıl önce ameliyat oldum rahmin 2 cm alındı şimdi ise hpv virüsü görünüyor tekrar kolonoskopi yapıldı 1 ay oldu sonucu aldım 6 ay sonra tekrar kontrole gelmemi söylediler fakat kolonoskopi olalı 1 ayı geçti ağrım şiddetlendi karnım şişiyor belim kaşıklarim ve rahmin ağrıyor ne yapılırmış

 13. Aynur 29/01/2017 #

  Son bir yılda kendimde sürekli. Kahverengi akıntı rahim ağzı sızı ve kaşıntı oluyor.doktora gitim mantar dedi ilaç verdi .ama benim sızılarım beni uyutmuyor iğne batar gibi ağrım oluyor eşim ile ağrımdan dolayı mesafe koydum.simirde verdim temiz çıkti ama var yani bende bir sorun var .geç kalmadan ne yapabilirim.

 14. Petek 12/03/2017 #

  Soguk aldım dün çok kötü sıvı olarak lagaboya cıkınca çok yanıyor bugün de kan geldiğini gördüm korkuyorum bu rahim kanseri belirtisimi yaşım 23

 15. pınar 17/06/2017 #

  meraba bende rahim agzı kanserine bulaştım bende cıkan virüs hem riskli hem yüksek cıkmış hicbir sekilde tedavisi yokmuş

 16. pınar 17/06/2017 #

  ufak bi operasyon gecirmem gerekiyor cıkan virusler temizlenecek sonradan tekrardan bakılacak virusler üreme yapıyor mu diye sizce operasyondan sonra üreme yaparsa tehlikesi nedir

 17. Ayse 22/11/2017 #

  Bunun öğrenilmesi için hastanede hangi bölüme gidilmesi gerekir

 18. Tuğba 01/02/2018 #

  Ben 30 yaşındayım bundan 3 sene önce endometriozis kisti ameliyatı oldum ancak sol kasık agrım hiç geçmedi.son üç aydir da çmir gibi akıntım oluyor.doktora gitmeyede korkuyorum açıkcası sizce bendede rahim ağzı kanseri olabilirmi

 19. Ebru 04/06/2018 #

  Ben sigara kullanıyorum 21 yaşındayım. Regl olduğun zamandan beri hep kokulu bir akıntı mevcut. Ve 1 2 aydır da kahverengi alıntı geliyor. Onun dışında adet dönemim düzenli. Herhangibir cinsel ilişkide yaşamadım rahim ağzı kanseri belirtilerinin bir kısmı var. Bunun için doktora gitmelimiyim?

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.