Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Midenin arkasında, alta doğru yatay bir şekilde bulunan pankreasın başlıca görevleri sindirime yardımcı olan enzimlerin ve şekeri metabolize edilmesini düzenleyen hormonların salgılanmasıdır. Pankreas kanseri erken teşhis edilse dahi, hastalığın seyrini önceden tahmin etmek oldukça zordur. 

Ayrıca diğer kanser türlerinden farklı olarak hızla yayılma eğilimindedir.

Pankreas kanseri belirtileri, kanserin ilerlediği ve cerrahi operasyonla organın alınamayacağı aşamaya kadar ortaya çıkmayabilir.

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri, pankreası oluşturan dokularda başlar ve iki ana kategoriye ayrılır.

İlki; insülin ve diğer hormonların üretildiği bölgede görülen kanser, ikincisi ise enzimlerin üretildiği bölgede görülen kanserdir.

Pankreasın midenin arka kısmında, omuriliğe yakın bir bölgede bulunmasından dolayı pankreas kanserinin erken dönemlerinde herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak tümör büyüyüp, çevresinde bulunan dokulara ve organlara baskı yapmaya başladıkça belirtiler artabilir.

Pankreas kanserinin ilerleyen aşamalarında en sık görülen belirtiler şunlardır;

Karın Ağrıları: Pankreas kanseri vakalarının %70’inde ağrılar görülmektedir. Bu ağrılar genellikle karın bölgesinde hafif bir rahatsızlık hissi olarak başlar.

Ağrı yemekten sonra veya uzandığınızda artabilir, dik oturduğunuzda azalabilir.

İlk ağrılar gelip geçicidir ancak zamanla ağrılar daha uzun süreli ve şiddetli olabilir. Bu ağrılar kanserin çevrede bulunan sinirleri etkilemesi ve tümörün, mide veya onikiparmak bağırsağını bloke etmesi nedeniyle ortaya çıkar.

Sarılık: Pankreas kanseri vakalarının %50’sinde sarılık görülmektedir. Sarılığın başlıca belirtileri cildin ve göz aklarının sararmasıdır.

Bunlara ek olarak idrar rengi koyulaşır, cildin çeşitli bölgelerinde kaşıntı olur ve dışkı rengi soluklaşır.

Pankreas kanserinin sarılığa yol açmasının nedeni kanserli tümörün safra kanalını tıkayarak “bilirubin” adlı kimyasalın vücuttan atılmasını engellemesidir. Bu kimyasal normal olarak kanımızda bulunur ancak safra tarafından düzenli olarak atılmadığında vücutta birikmeye başlar.


Kilo Kaybı: Sindirime yardımcı olan enzimlerin salgılanmasıyla görevli pankreas, kanser nedeniyle görevini yerine getiremediğinde, vücut gıdalardan alması gereken besin öğelerini tam olarak alamaz ve buna bağlı olarak kilo kaybı görülebilir.

Kilo kaybı, kanserin özellikle pankreasın baş tarafında (enzimlerin salgılandığı bölge) olduğunun bir göstergesi olabilir.

Bağırsak Sorunları: Dışkının normalden büyük, soluk, yağlı ve aşırı kokulu olması (steatorrhoea) genellikle pankreasta bir sorun olduğunun habercisidir.

Sindirim enzimlerinin yetersiz üretimi dışkı rengini ve şeklini değiştirebilir. Tam olarak sindirilemeyen gıdalar ishale neden olabilir.

Kusma ve Mide Bulantısı: Tümörün onikiparmak bağırsağına baskı yapması mide bulantısına ve kusmaya yol açabilir.

Ayrıca kanser nedeniyle yaşanan hormon düzensizliği genel olarak kişinin kendini kötü hissetmesine ve mide bulantısı yaşamasına neden olabilir.

Pankreas Kanseri Diğer Kanser Türlerine Göre Neden Daha Hızlı Yayılıyor?

Pankreas kanseri, en ölümcül kanser türlerinden biridir ve pankreas kanseri teşhisinden sonra 5 yıldan uzun süre yaşayanların oranı sadece %5’tir.

Pankreas kanserini bu kadar tehlikeli konuma getiren başlıca sebep, kanserin kan yoluyla diğer organlara hızla yayılmasıdır.

Ayrıca pankreas kanseri belirtilerinin, kanser belirli bir aşamaya gelince görülmesi, kanserin büyümesi ve yayılmasını destekler niteliktedir.

Pankreas Kanseri Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Pankreas kanseri tedavisi için seçilecek yöntem ya da yöntemler kanserin lokal olarak kalıp kalmadığına göre değişebilmektedir.

Sadece pankreası etkileyen tümör için kemoterapi ve radyasyon terapisi kullanılabilir. Her iki yöntemde tümörün büyümesini ve yayılmasını önlemeye yöneliktir.

Bu tedavilerin ne kadar süreyle uygulanacağı hastanın durumuna göre değişmektedir ancak radyasyon terapisi ortalama 5 hafta sürer. Kemoterapi ise daha uzun sürebilir.

Pankreas dışında diğer organ ve dokuları etkileyen (metastatik) kanser içinse genellikle kemoterapi yöntemi tercih edilir. Bunun nedeni ilacın kan yoluyla etkilenen her organa daha kolay ulaşabilmesidir. Tedavinin ne kadar süreyle ve hangi derecede uygulanacağı doktor tarafından belirlenir.

Kanserli tümörün alınması için başvurulan diğer bir yöntem ise cerrahi operasyondur. Ancak her pankreas kanseri hastası ameliyat için uygun olmayabilir ve pankreas kanseri vakalarının sadece %20’sine operasyon yapılabilmektedir.

Bunun başlıca nedenleri kanserin pankreas dışında başka bölgelere de yayılması, tümörün ana kan damalarına çok yakın olması ve hastanın genel sağlık durumunun ameliyatı kaldıracak kadar güçlü olmamasıdır.

Cerrahi müdahale ile tümörün alınması yöntemi genel olarak az uygulanabilir bir tedavi yöntemi olmasına karşın kanserden tamamen kurtulmak için en etkili yöntemdir.

Pankreas Kanseri Hakkında Diğer Bilgiler

Pankreas kanseri her yaştan insanda görülmekle birlikte 50-80 yaş arasındaki yetişkinlerde daha sık görülen bir kanser türüdür. Pankreas kanseri teşhisi konan vakaların %63’ü 70 yaş üzerindedir.

Pankreas kanseri erkeklerde, sigara içenlerde, hareketsiz bir yaşam sürenlerde, sigara tiryakilerinde, aşırı kilolularda, diyabet hastalarında, kronik pankreas iltihaplanması olanlarda, aşırı kırmızı et ve az sebze tüketenlerde daha çok görülmektedir.

Ayrıca düzenli olarak alkol tüketimi pankreas kanserine yakalanma riskini arttıran faktörler arasında sayılmaktadır.

Pankreas kanseri, kanser teşhisi konduktan sonraki yaşam süresinde iyileşme sağlanamayan (40 yıldır) nadir kanser türlerinin başında gelmektedir.

Pankreas kanseri tüm kanser türleri arasında en ölümcül olanı ve kanser teşhisinden sonra 5 yıldan uzun süre yaşayanların oranı sadece %6.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş bir istatistik yok, ancak ABD verilerine göre şu anda ABD’de yaklaşık 50 bin kişinin pankreas kanseriyle yaşadığı biliniyor.

Sonuç olarak pankreas kanserinin yavaş ilerleyişi, özel olarak bu organ incelenmedikçe kanserin fark edilememesi, kanseri ancak ilerlediğinde teşhis edilebilmesine yol açmaktadır. Bu nedenle pankreas kanserinden tamamen kurtulan hasta sayısı oldukça azdır.

Ayrıca pankreasın enzim ve hormon salgılama görevi nedeniyle kan dolaşımını yakından ilgilendiren bir organ olması, bu organda oluşan kanser hücrelerinin daha çabuk diğer doku ve organlara yayılmasına neden olmaktadır.

Pankreas kanseri belirtileri, diğer kanser türlerinin çoğunda olduğu gibi, ilk aşamalarda oldukça hafif olabilir veya normal yaşantıyı etkileyecek bir soruna yol açmayabilir. Fakat tümör büyüdükçe başta karın bölgesi olmak üzere çeşitli belirtiler görülebilir.

Pankreas kanserini erken dönemde teşhis edebilmenin tek yolu düzenli olarak yaptırılacak kontrollerdir.

Kaynaklar


(Visited 378.343 times, 1 visits today)

, , , , , , , ,

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 110 Yorum Yapılmış

 1. Ayşe 27/10/2014 #

  Merhaba benim babamda ishal ve aşırı kilo kaybından doktora gidiyor ve bizlere söylenen bu durumda çok geç kalınmış olması. Pankreas ve karaciğer metastaz cerrahi durumu geçmiş aşama 4 evre kemikler tüm vücudu sarmış şimdi bir radyoloji onkoloji doktorumuz işin tedavisi dedi ama babam günden güne düştü nasıl vücuduna daha fazla acı vereyim diye düşünmekten kafayı yiyorum sizce ne yapmamız lazım. Yemeden kesildi mama verdiler yürütmeyi sadece lavabo ihtiyacını karşılayabilir durumda 5 vakit namaz kılarken artık dermanı bile yok kılmaya bilgilendirirseniz ne yapmam gerektiğini teşekkür ederim.

  • ferda 23/12/2014 #

   Bende babamı 15 gün önce pankreas kanserinden dolayı kaybettim. Benim babamın durumu da sizin anlattığınız gibiydi 12 kemoterapi tedavisi gördü ama ise yaramadı babam sadece 9 ay yaşadı.

  • LaterBuddy 25/12/2014 #

   Vücudun ph oranının 8 üzerine çıkması halinde kanser kendiliğinden bir süre sonra yok olacaktır. Bunun için sodyum bikarbonat almalı. Suya karıştırıp suyu alkali hale getirip babanıza bütün gün 2-3 litre kadar su şeklinde içirin. Mümkünse bir tatlı kaşığı kadar koyun 2-3 litre içerisine. Bir de D vitaminini ölçtürün muhtemelen düşük çıkacaktır. D vitamini iğnesi olsun mümkünse her ay. Çok geçmiş olsun.

   • tugba 07/11/2015 #

    Gerçekten işe yarar mı nereden buldunuz bu bilgiyi?

  • asal 31/01/2015 #

   Merhaba umarım babanız hayattadır babanız yani 4 evre kurtuldu mu çünkü benim babamda pankreas kanseri eve gidin ölecek dediler 4 evre son günler diyorlar ne yapmamız gerekiyor.

  • kronik 05/10/2015 #

   Babanızın sağlık durumu nasıl acaba?

 2. havva 20/11/2014 #

  Allah şifalar versin. Annemin de başından böyle bir olay geçti doktorlar 3 ay ömrü var dediler. Ama ameliyat oldu almışlardı test sonuçları düzgündü. Şimdilerde ağrıları artmaya başladı doktor pankreastan şüphelendi. Umarım temiz çıkar. Ama ne kadar kotu bir şey olduğunu yaşayanlar bilir. Allah yardımcınız olsun. Dua edeceğim sizin için.

  • Peri 14/03/2016 #

   Merhabalar. Benim de babamda var. Ona da doktorun biri ameliyat olur diyor biri kemo alsın sorulursa ameliyat ederim diyor. N’apıcaz bilemiyorum. Çok çaresizim. Bizde galiba 2. evre.

 3. ali güneş 29/12/2014 #

  Öncelikle çok geçmiş olsun benim babam da pankreas kanseri oldu ve çok uzun yaşayamadı maalesef 2 ay içerisinde gelişti her şey. Bunun belirtileri babam ilk önce kaşıntıyla başladı daha sonra ciddi bir şekilde kilo vermeye başladı ardından vücutta ve göz içlerinde ciddi sararmalar başladı ve doktora gittik babamla bütün tahliller sonucu ameliyat oldu ama yaşayamadı. Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah ben kısaca anlattım ve o acıyı yaşadım.

  • Ayşe 24/05/2018 #

   Hayırlı geceler kaşıntı derken vücutta nerelerde görüldü kaşıntı bilgi verirseniz sevinirim

 4. ibrahim 11/01/2015 #

  Benim babamda pankreas kanseri karin arisi kilo kaybı hastalık ilerlemeye başladı şuan babam yürüyemiyor kan temizleyici iğne yapılıyor sürekli ne yapılması gerekiyor tedavisi daha iyi nerde yapılır.

 5. mustafa 17/01/2015 #

  Amcamı 6 gün önce pankreas kanserinden kaybettik. İlk başta idrarda kan görüldü ondan sora süreç başladı karın ağrısı sarılık ve kaşıntıya başladı ağrılar sora pankreas stent takıldı. Sonra 2 ay kadar normal ağrısız bir yaşam sürdü vücuttaki sarılık kaşıntı gitti her şey normale döndü sevindik. Ama 2 ay sonra ağrılar yeniden başladı ve vücut sarmaya başladı tekrardan doktorunuza gidince stent tıkandığını ve artık yapılabilecek bir şey olmadığını öğrendik ve amcamı eve götürdük. Sonra çok hızlı bir şekilde kilo kaybı ve günden güne halsizlik ve güç kaybı oldu günden güne kötüye gitti. Ölümden son 2 ay önce kanser kitlesi bütün vücudu sarmış ve beyine sıçramıştı artık hafıza kaybı da görünmeye başladı ne dediğini bilmiyordu anlamsız şeyler söylemeye başladı ölüme son 1 hafta kala tamamen yatacak ve kendi işini yapamayacak duruma geldi konuşurken dili dolandı ve ne dediği belli olmuyordu.

  • ebru 12/10/2016 #

   merhaba, öncelikle başınız sağolsun …Benim babama önce pankreas kanseri olduğu söylendi ..ameliyatlar yapıldı..(ameliyatlar başarısız oldu 3 ayrı ameliyat) 🙁 2 ay sonunda kanser olmadığı tahlil sonuçlarının iyi çıktığı söylendi.Ama babam bu ameliyatlarla çok kilo kaybetti…35 kilo..üzerinden 4 sene geçti yaşam kalitesi çok düşüktü sindirim çok hızlı çalışıyordu..Bu son zamanlarda bilinç kaybı konuşamama ve tuvaletini bilmiyor..Acaba neden kan sulandırıcı ilaçlar aldı biraz düzeldi 8 ay kadar şimdi yine bilinç karışıklığı yaşıyor

   • ebru 12/10/2016 #

    sizde ağrılar oldumu hiç …?

 6. Büşra 11/02/2015 #

  Arkadaşlar Bende annemi kaybettim. Pankreas kanserinden. Size 4.evrede olan kişi için ne yaparsanız yapın yardımcı olamazsınız tam bir sene oldu ve hala etkisinden kurtulamıyorum. Rabbim yardımcı olsun tüm hastalara hala atlatamadım ve biz çok çok iyi duyulmuş bilinmiş doktorları bilmemize rağmen kurtaramadık annemizi hala nasıl bıraktı bizi anlayamıyorum. Rabbim yardımcımız olsun ama iyi bakın çok iyi bakın elinizden geleni esirgemeyin herkes kaybettikten sonra anlaşılıyor. Lütfen yorum yerine bir Fatiha okursanız çok sevinirim Rabbim yardımcınız olsun.

  • mehmet 21/02/2015 #

   Allah rahmet eylesin fatiha ile ruhu şad olur. Annem şu an aynı durumda dualarınızı bekliyorum.

  • Dünya 65 28/08/2016 #

   Okudum.başınız sağolsun

 7. mehtap 13/02/2015 #

  Bu ameliyatı Türkiye’de en iyisiyle yapabilen üç doktor olduğunu duyuyorum. Ankara Üniversitesi hastanesi öğretim üyelerinden Salim Demirci. Yine Hilmi Kocaoğlu çok başarılı. birde Cerrahpaşa’da bir doktorumuz varmış.

 8. Fırat 15/02/2015 #

  Kaybettiklerimize Allahtan rahmet, hastalara da şifa diliyorum. Benim babam da maalesef pankreas kanseri. Karın ağrıları şikayeti ile hastaneye gittik teşhis konulduğunda 3. evredeydi. Üzerinden tam bir yıl geçti, 6 ay kemoterapi gördü, daha da uğraşıyoruz ama ne yazık ki artık gücü kalmadı. Babam 40 kiloya düştü ve artık zor ayağa kalkıyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Varsa tavsiyeniz yazınız lütfen

  • kenan 17/03/2015 #

   İlk önce acil şifalar diliyorum. Allahtan umut kesilmez. Ben de babamı pankreas kanserinden 10 gün önce kaybettim gitmediğimiz doktor kalmadı 17 ay yaşadı tedavisi yok sadece kemoterapi ile ağrıları ve yaşam standartlarını artırıyorlar. Son 3 ay çok kötü geçti. Kendinizi yavaş yavaş alıştırmaya bakın.

 9. yasemin 28/02/2015 #

  Benim Teyzem 20 gündür gastroloji bölümünde pankreas iltihaplanması teşhisi üzerine hastanede yatıyor. Önce safra köşesinde taş vardı onu aldılar. Şuanda pankreas iltihabı kurumaya çalıştıklarını söylediler. Şiddetli karın ağrısı geldi daha sonra sarılık oldu. Şuanda ağrıları hafifliği doktorlar kanser diye bir şey demedi ama hastalığın bu seyri beni korkutuyor.

  • cengiz 30/08/2015 #

   Merhaba benim annem de 90 gündür pankreas iltihabı teşhisiyle hastanede yatıyor.hastanızın durumu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Annem çok kötü durumda çünkü.

  • erhan 25/02/2016 #

   Benim babam için de aynı şeyi söylediler ama iki gün önce pankreas kanseri olduğu kesinleşti. Ne yapacağız bilmiyorum.

 10. Ebru Kaptanoğlu 17/03/2015 #

  Ben aşırı kilo kaybıyla bir buçuk yıl önce doktora gittim. Endoskopi yapıldı strese bağlı denildi ve gönderdiler kilo alamadım. Simdi iki aydır midemin üst tarafında önce hafif şimdilerde ise şiddetlenen sırtıma vuran ağrılarım var. Aşırı bitkinim ve sürekli alerji olup kaşınıyorum yemek pek yiyemiyorum ama yediğimde karnim şişiyor. İshal gibiyim ve kokusu çok kötüleşti. Okuduğum belirtilerden sonra korkmaya başladım randevu aldım haftaya gideceğim 27 yahşindeyim umarım ki başka bir şeydir allah herkesin yardımcısı olsun.

  • Eda 13/09/2015 #

   Mrh bende kilo kaybı yoktu ama ağrılar aynı şekilde bende oldu safra kesesinde taş var dediler ameliyat oldum 50 60 tane taş çıkartmışlar şu an iyiyim bir sıkıntım yok çok şükür inşallah sizin de önemli bir şey yoktur kafanıza çok takmayın sakin olun her yorumu da okuyup psikolojinizi bozmayın. Çok geçmiş olsun şimdiden.

  • sertac 22/08/2016 #

   Ebru Kaptanoğlu selamlar sizden cevap bekliyorum aynı belirtiler bendede var sonuç ne çıktı sizin lütfen yardım

  • Sems 08/09/2016 #

   Yorumları okurken denk geldim sizinkine nasıl durumunuz umarım kötü bir şey çıkmamıştır.

  • Ayşe 01/10/2016 #

   Sonuç ne oldu?

  • Hüseyin 04/10/2016 #

   Selamlar aynı şikayetler bende de var. Doktorlar IBS diyor ama kilo kaydı var. Siz nasıl oldunuz.

  • mesut 26/04/2017 #

   ebru hanim ayni seyler bendede var sebebi neymis cevaplar iseniz sevinirim

 11. Hakan 30/03/2015 #

  Rabbim herkesin yardımcısı olsun arkadaşlar ben babamı 21 gün önce kaybettim sağ kolu ağrısı ile başladı kolundan biyopsi yapıldı patoloji sonucu ile pankreas kanseri teşhisi kondu. karaciğer böbrek yayılmış 4.evreydi 5 gün ışın tedavisi 1 sefer kemoterapi aldı. Kemoterapi den 3 gün sonra rahmetli oldu. Rabbim kimseye yaşatmasın çaresizlik çok zor ve hastalık çok sinsi öğrendikten sonra 2 ay içinde çok hızlı yayıldı yürüyemedi oturarak uyuyabiliyordu başını yastığa koyamıyordu ağrılarından dolayı.

 12. Leyla 30/03/2015 #

  Okurken içim acıdı. Ne kadar güçlü ve sabırlısınız. Rabbim aynı sabrı ve gücü her isteyene nasip etsin. Benimde bir senedir sürekli mide rahatsızlığım var. 48 kg’dan 41kiloya düştüm. Yaşım 24. Doktorlar strestendir dedi. Haplar yazdı. Mide yanması, sislik ve kabızlığa karsı sürekli ilaç verdi. Hortum atmak sakıncalı diyerek hiç bir şekilde ilgilenmedi. Teşhisi nasıl koyuyorlar doktorlar? Kan değerlerinde hangi değerlerime baktırmalıyım? Burada bakmadan, dinleyip hap yazıyorlar. Hepinize sağlık ve sabırlar diliyorum. Okurken benim canim yandı. Rabbim sevdiklerimizin acısını göstermesin.

  • Sefer kartal 07/01/2017 #

   Çok doğru söylüyorsun bende akciger kanseri tedavisi görüyorum sivasda yaşıyorum burada çok güzel doktorlar var insanla çok ilgileniyorlar ilaçlı filim çektirdim sürekli kontrol altındayım cuma günü sonuçlarımı aldım ve rapor sonucunda pankreas kanseri olmuşum ve karacigerimede sıçramış şu an için yapacak hiç bir şey yok cenabi allah bilir allah sanada şifalar versin kızım sana cok gençsin kizimin yasindasin çok üzüldüm.

   • allahverdi 09/08/2017 #

    slm sefer kartal kubaya gitmeni tavsiye ederim orada kanser tedavisi ucretsiz vede vize istemiyorlar kuba akciger kanseri meme kanseri ve loseminin kesin tedavisini buldugunu dunyaya duyurdu sadece az bi para bulundur yaninda giderken 4 5 bin dolar birde giderken yaninda bolca kagit ve defter gotur oraya orada kagit olmadigi icin cok mutlu oluyorlar inseallah sagligina kavusursun

    • ayşe 20/12/2018 #

     Bu bilgiyi daha öncede duydum ama internetten küba kanser tedavisi hakkında bilgiler almak için baktığımda hiç yardımcı olacak bilgiler bulamıyorum.

 13. filiz 10/04/2015 #

  Selam bende 38 yaşında bir bayanım pankreasımda aşırı iltihap var dediler sizin yorumlarınızı okuyunca şuan çok tedirgin oldum 10 yaşında bir oğlum var rabbim hiç kimseyi korktuğuna uğratmasın.

  • Şule 16/02/2016 #

   Allah korusun aklımıza hemen en kötüsü geliyor böyle yapmayın Allah minik yavrularımızı büyütmeyi nasip etsin.

  • sertac 22/08/2016 #

   benimde aynı 4 yaşında bir kızım var eşimde yok offf ya

 14. emre 16/04/2015 #

  Öncelikle selamlar. Babam Kasım 4 de ameliyat oldu. Pankreas başı kanseri. Erken teşhis. Ameliyat başarılı geçti. Fakat daha sonra isin tedavisi yüzünden bağırsak yapışması oldu. Günden güne gözümüzün önünde eriyip gitti. Ağustos 16 da toprağa verdik. Ameliyat için Sabri Ergüney hocayı tavsiye ederim. Cerrahpaşa’da. Allahtan ümidinizi kesmeyin ama kendinizi hazırlayın. Bu hastalık hem hasta için hem de hasta yakınları için kahreden bir hastalık. Allah yardımcınız olsun. Allah tüm hastalarımıza şifa versin.

 15. Melike 03/06/2015 #

  Benim de annem metastazlı pankreas ca 2 ay önce tanı kondu. Hemşireyim ve kendimi o kadar suçladım ki. 4. Evrede teşhis kondu. 1 ayda tablo değişti. Annem 55 yaşında Ege Üniversitesi Bülent Karabulut’a gittik. Kelimelerle anlatamıyorum, yüzüne baktıkça dayanamıyorum. Rabbimden ümit kesilmez. Allah dertli bütün kullarına sabır, hastalara şifa versin.

  • hatice 21/02/2016 #

   Anneniz nasıl oldu aynı durum benim kayınpederimde de var.

 16. ünal 09/06/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ben babamı Mayıs 2015 ameliyat yaptırdım pankreas başındaki kisti kazıdılar. biyopsi sonucu geldi kemoterapi tedavi olmanız gerekli dediler. Dün başladık 08.06.2015 de 1 ay dediler 1 evrede dediler iyi olur diyorlar. Artık beynim durdu ne yapacağım koldan 3 serum bağladılar 1 saat sonra gittik eve bulantı kusma olmadı allaha şükür.

  • Özlem büke 18/04/2017 #

   Gecmiş olsun herkese babanızın sağlık durumu nasıl şu anda…

 17. berk 17/06/2015 #

  Allah bu hastalıkla uğraşanlara sabır ailelerine de güç versin. Babam 86 yaşında bir senedir kilo kaybı vardı hiçbir sorunu yoktu. Kan tahlilinde pankreatik amilaz ve lipaz değerleri yüksek çıktı. Cea ve ca19.9 da 1000 üzeri çıkınca ilaçlı tomografide pankreas kanseri ve karaciğer metestazı tespit edildi. tedavi protokollerinin hiç birisinin uygulanamayacağı belirtildi. Yeni yeni kusmalar başladı. Daha Hakka yürümenin ilk safhalarındayız. Allah çektirmesin demekten başka bir sey gelmiyor insanın elinden. Ne kadar paran olsa mevkin olsa tanıdığın olsa pulun olsa da Yaradan’ın biçtiği ömür neyse o.

  • Hatice 26/11/2016 #

   Hayırlı akşamlar benim babamda mide kanseri bizimde kusmalarımız başladı .sizin hastanızın durumu nedir daha kötü olabiliyormu ?

 18. Koray 23/06/2015 #

  Ben 8 kere akut pankreatit geçirdim ve her defasında hastaneye yattım sebebi bilinmiyor dediler ve kronik pankreatit olduğumu rekürren yani tekrarlayan kronik pankreatit tanısı koyularak beni taburcu ettiler acaba sebebi nedir diye kendimi yiyorum ve pankreas kanseri riski olduğumun farkındayım nasıl beslenmeli be yapmalıyım.

  • admin 29/06/2015 #

   Bu bilgileri sadece muayene olduğunuz doktorunuzdan alabilirsiniz.

  • Newin 08/03/2017 #

   Aynı şekilde bende 6 kez geçirdim.yağlı kizartmalardan hamurislerinden yumurtanin sarısindan uzak durmak gerekiyor.. eczaneden ingiliz karbonati aldım ve ictigim suya katıyor 1.5 litreye 3 çay kaşığı ortalama çok iyi geliyor

 19. turgay 06/07/2015 #

  Hepinize geçmiş olsun benim babam da maalesef 4. evredeyken pankreas kanseri teşhisi konabildi karaciğere metastaz yapmış tedavi yok deyip eve gönderildi. Şifa Allah’tan.

 20. ahmet 02/09/2015 #

  merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin yazılanları okuyunca içim sızladı bende mide ve bağırsak sorunları yaşıyorum 5 yıldır çare arıyorum hastalık çok zor dert bir kere geldi mi kolay kolay gitmiyor. Allah yar ve yardımcımız olsun. Birbirimize dua edelim. Allah’tan ümit kesilmez Allaha emanet olun.

 21. Ceyda 07/09/2015 #

  Benim de eşim pankreas kanseri biz daha biray önce öğrendik. İki sene önce pankreasta bir kitle göründü,b ütün tetkikler yapıldı, parça alındı, her şey temiz çıktı. O zamandan beri her altı ayda kontrole gittik. Son gittiğimizde haziran ayında çekilen pet de karaciğerde de göründü. Yine parça alındı bu sefer kanser teşhisi konuldu. Şimdi kemoterapi alıyor ve duyduğum her şeyi yapıp yediriyorum, eşim şu anda çok iyi hiç hasta gibi değil ben çok umutluyum inşallah atlatacağız ama yorumları görünce içim fena oldu, hi çmi atlatan yok aranızda. Benim eşim 40 yaşında ikide çocuğumuz var doktor genç olduğu için biraz ümitlendirdi bizi ben iyileşeceğine inanıyorum inşallah Allahın izniyle.

  • aynur 07/12/2015 #

   Ceyda Hanım merhaba. Eşinizin durumunda bir değişiklik oldu mu? Kemoterapi dışında yaptığınız şeylerin bir faydasını gördünüz mü? Bizde 1 hafta önce bu haberi aldık. 4. evredeymiş ve karaciğere sıçramış. Arkadaşım 44 yaşında. Hep olumsuz şeyler duyuyoruz. Umarım sizden olumlu bir haber alırım. Teşekkürler.

  • sertac 22/08/2016 #

   selamlar bende gencim 4 yasında bir kızım var hangi doktora gittiniz

  • Sema 08/09/2016 #

   Rabbim acil şifalar versin İnşaallah.

  • Sevda 24/07/2017 #

   Meraba ceyda hanim esinize Rabbimden sifa diliyorum suanki durumu nedir acaba insallah atlattmissinizdir hastaligi

 22. Cem 04/10/2015 #

  Allah hepinizin yardımcısı olsun. Bir rahatsızlığım yok okudum ve çok üzüldüm. Allah ölmüşlerinizin mekanını cennet etsin. Sizin de en kısa zamanda bu hastalıktan kurtulmanızı yüce Allah’tan diliyorum.

 23. Rukiye 05/11/2015 #

  Benim babam pankreas kanseri çok geç kalınlığını ve yapılacak bir şey olmadığını 3-6 ay yaşar dediler. Bunu dün öğrendim ve babama doktor bundan 1 ay önce sen kansersin diye yüzüne söylemiş. Gerçekten içler acısı günden güne eriyor karnı davul gibi şiş sarılık oldu ve vücudunda aşırı derecede enfeksiyon var.
  Çoklu organ yetmezliği (karaciğer böbrek) ve de çok hızlı ilerliyor. Sürekli inliyor ve sizinle hemen hemen hiç. Konuşamıyor. Bu hastalık çıkalı 2 ay bile olmadı ama sürekli günden güne eriyor. Bilinci bulanık. O kadar çok üzülüyoruz ki Allah kimsenin başına vermesin. Dua edin arkadaşlar. 🙁 Şu an Gazi Üniversitesi hastanesinde yatıyor onkoloji de :/

 24. Sevgii 05/11/2015 #

  Benim babam da tam 1.5 yıl önce pankreas kanserine yakalandığını öğrendi. Şiddetli karin ağrısıyla gitti fıtık zannettik biz ama gerçek çok daha acıydı. Pankreas başı kanseri. En kötü kanser türlerinden biri. Ben size bu hastalığın gidişatıyla ilgili bilgi vermek istiyorum. Babam 4. Evrenin sonundaydı dr 4 ay ömür biçmişler (Gaybi yalnız Allah bilir)tabi bizim bundan haberimiz olmadı sadece annemin haberi vardı. Biz Ankara Gazi hastanesinde tedavi gördük. Ama benim size tavsiyem geç olmadan iyi bir hastaneye gidin ben biraz geç öğrendim Anadolu sağlık merkezi var orda gerçekten güzel ilgileniyorlar ama biz kemo almaya gazide başladık kur bitmeden devlet karşılamıyordu. Orada bir de bir alet var eğer kite 5 cm küçükse yok etme imkânları var. Bizim için artık her şey çok geçti. Bitkisel tedavi olarak canfeza sezgine gittik yalnız ilaçlarını kullandık ve memnun kaldık babam son bir aya kadar ayakta kaldı. Başka yorumları okuyanlar bilir bu hastalık elden ayaktan düşürüyor dayanılmaz ağrıları oluyor. Babam en kuvvetli ağrı kesicilerin yanında ağrı bandı kullanıyordu ama nafile kısa sureli ağrısı diniyordu. Allah inancı olan hastalığına sabretmeli Allah sınıyor bu sınavdan geçebilecek mi diye babam o kadar ağrıya rağmen hiç şikâyetçi olmadı gittiğimiz dr bile çok şaşırıyordu hayat doluydu babacım. Artık ağrıları şiddetlendi sarılık da artınca hastaneye yattık tam 35 gün kaldık safra kesesi tıkandığı için stend takmaya çalıştılar ama olmadı karnından delik açıp safra yoluna bağladılar onu da sadece ağrı kesici vererek yaptılar çok acı çekti babam gün geçtikçe sarılık arttı karni sisti. Artık yapılabilecek bir şey kalmadı dediler eve getirdik 4 gün daha yaşadı sonra kan kusarak vefat etti. Size tavsiyem moralinizi yüksek tutun direnin hastalığa bize 4 ay dediler babam 1,5 sene yaşadı Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  • nese 04/03/2016 #

   Merhaba benim anneme de 1.5 yıl önce pankreas başı teşhisi koyuldu ve ameliyat oldu başarılı geçti her şey güzeldi ama tekrar aynı yerde metastaz etti ve ne yapacağımızı bilmiyoruz donmuş gibiyiz. Sevgi Hanım sizin yazınızda 5 cm küçükse bunu yok edebilen bir makineden bahşetmişsiniz hangi hastane ve doktor yardımcı olur musunuz lütfen.

  • Gül 05/10/2016 #

   Benim eşimde üç hafta önce aynen anlattığınız şekilde aynı hastalıktan öldü bitkisel yağlar falan kullandık son ıkı aya kadar ayaktaydı Ağrı’larını morfın hapları gecırıyordu takii yemeklerden sonra midesi ağrıyana kadar meger tümör mıdeye baskı yapmış ve mide tıkanmış amelıyat yapıp stend taktılar ama bu arada cok zayıfladı ve şiddetli agrıları başladı morfın makineleri ile yasamaya basladı bu sefer bilinci gelip gidiyordu beni bile tanıyamıyordu bazı Zaman’lar.ve artık daha cok uyuyor daha az uyanık kalıyordu dr lara hemsırelere yalvarıyordu lütfen bisey yapındıye Can’ım herseyım. En son makattan kan geldı koyu bir şekilde ve akabinde kandan daha koyu bir sekılde kusmayla bizi bıraktı:( son suyunu ben verdım garibimin sevgi dolu bakışlarını unutamıyorum.:( bu hastalığa yakalandığında onunla cok baktık okuduk bu sayfaları ama hıc umıdımızı kaybetmemıstık mutlaka başka okuyan aynı hasta ve hasta yakınlarıda vardır rabbım kanser hastasına şehitlik sevabı verirmiş diye duydum umarım öyledir Allah bütün hastalara şifasını versın insallah

  • Derya 31/01/2018 #

   Merhaba herkeze gecms olsun babama tesiz konulmadi daha 2 aydir arastiriliyordu 2 ay once iyidi simdi ise sadece tuvalete gidiyor akcugerde 7cm buyuklugunde kis var metastaz denildi biyobsi sonucu bekliyoruz ama babam 35 kiloya kadar dustu hic birsey yemiyor surekli midesi bulaniyor bir yere bakiyor cok fazla agrilari var agri bandi ve agri kesici kullaniyor ne yapmaliyiz bilmiyorum Rabbim kimseyi caresiz birakmasin gözümüzün önünde her gün birazdaha eriyor cok acı bi durum ne yapacaz bilemiyorum

  • Kader 03/02/2018 #

   Merhaba sevgi hanim benim annemde pankreas kanseri ameliyat oldu radyoterapi gördü yine tümörler uyanmış dediler şimdi 1 kur kemoterapi gördü daha sonra sarilik oldu o yüzden kemoterapi göremiyor safra kanal yolları tıkanmış ve ayrıca bu dediğiniz yöntem iyimi hangi hastane ve hangi doktor yapıyor bilgilendirirseniz çok sevinirim Duacı nız olurum ..?

 25. Ramazan 16/11/2015 #

  Mrb öncelikle tüm hastalarımıza Allahtan acil şifalar diliyorum benim eşim de geçen yıl bel ağrısından dolayı hastaneye gitmişti teşhis konulamadı ortalama 2-3 ay arası hastane hastane doktor doktor dolandık. Tabi o zaman aralığında karnında aşırı derece şişkinlik oldu en sonunda Gaziantep Üniv onkoloji hastanesine sevk etmişti orada hastalığı ortaya çıktı. Geçen yıl nisan ayından beri tedavi görüyor eşim 23 yaşında ama hâlâ bir sonuç yok hayattan iyice kopmuş durumdayız bir tavsiyemiz var mı acaba herkesten Allah razı olsun dualarımız kabul olur inş.

 26. Pınar 19/11/2015 #

  Babam 2 yıl once mesane ca 4.evre tanısıyla 1 tanesi kapalı 3 ameliyat gecirdi. Ürostomi torbası takıldı karnina ve ek olarak kemoterapi gördü. Bundan birkaç hafta önce şişkinlik karın ve sırt ağrısı şikayetleri başladı bunların ardından iştahsızlık ve kilo kaybı vardı. Zaten rutin kontrollerini yaptırıyorduk. Pet tomografo emar. Onkologumuz ciddi bi durum değildir diye ağrı kesici verip gönderdi. Ağrılar durmak bilmedi hatta arttı. Sırt ağrısı yüzünden fizik doktoruna gittik fıtık teşhisi kondu. Ağrılar geçmeyince bir dahiliye uzmanına gittik ve ağrının fıtık kaynaklı değil pankreastan geldiğini ve tomografi çekilmesi gerektiğini söyledi çektirdik. Tomografide ve ultrasonda pankreas hafif şiş ve ufak bir kitle görüldü. Sonuçları onkoloji hekimimize götürdük; bizim çekimlerimizle aynı sonuçlar değil dedi. Şimdi Akdeniz tıpta yatıyor 1 hafadır damardan ağrı kesici veriyorlar ve artık işe yaramadığı için bugün morfin verdiler. Mideye endeskopi yapıldı temiz çıktı. Sarılık yok. Şimdi sonuç cd’leri yeniden incelenecek. Acaba kanser mi diye kendimizi yedik 1 haftadır. Beklemek çok zor. Onkoloji servislerinde inleyenler ağlayanlar o kadar çok ki insanın içi dayanmıyor. Rabbim kimseyi hastalıkla sınamasın çaresizlik çok zor. Elimizden gelen hiçbir şey yok beklemekten başka. Allah kimseyi zorda darda bırakmasın. Ağrım var dedikce benim burnumun direği sızlıyor. Gerçekten varmış böyle birşey. İçim eziliyor. O kadar çok sıkıntı yaşadık ki bu kanser illetinden artık dayanma gücüm kalmadı. Allahım herkese şifa versin.

 27. Esra 07/12/2015 #

  Merhaba,

  Allah bu hastalığa yakalanmış sizlerin, yakınlarınızın yardımcısı olsun, şifasını versin inşallah. Benim sorum bazı arkadaşlar bitkisel ilaçlar ve diğer alternatif tedavilerden bahsetmişler. Hangi yiyecek içeceklerin faydası olabiliyor mesela? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Newin 08/03/2017 #

   Zeytin yaprağı icebilirsiz birde çim suyu arastirin

 28. Hüseyin Çine 28/12/2015 #

  Merhaba buradaki yazıları okudum. Bu benim için çok zor bir durum şuan annem de aynı ameliyat oldu 21.12.2015 kemoterapi alacak 12. 01.2016 da neler yapmalıyız bilmiyorum bana da yardımcı olur musunuz? Her gün Allaha Şükür olsun diyerek uyuyorum.

 29. can 30/12/2015 #

  Annemde bu hastalığa yakalandı. Sizden tek ricam duanızı esirgemeyin. Hepimize geçmiş olsun. Rabbim hepimizin yanında.

 30. emrah 24/01/2016 #

  Benim babamda aynı belirtiler var ama şu an konulmuş bir tehşis yok ama yarın tahliller başlıyor dualarınızı bekliyoruz Allah her kesin yardımcısı olsun.

 31. Esma 26/01/2016 #

  Tüm hastalara acil şifalar diliyorum çok zor bu hastalık her şey Allah’tan diyoruz elimizden geleni yapıyoruz babam 50 yaşında yeni emekli oldu hayatını düzene soktu ava gitmeyi balığa gitmeyi çok severdi iştahı çok iyiydi şimdi bunları yapamıyor belli bir mesafe yürüdükten sonra tıkanıyor yoruluyor 15.05.2015 te başladı her şey daha öncesi de var tabi bu tarihten 8 ay önce babamın bacakları inanılmaz şişti pantolonları olmadı iki kilo pıhtı aldılar babamdan. Sonra babam düzeldi gibi oldu 15.05.2015 tarihinde hastaneye gittik şiddetli bel ağrısıyla böylece teşhis konuldu akciğerlerde yaygın görülen pankreas kanseri denildi. Hiç yoktu yakınında bu hastalık babamda olduğunu duyunca yıkıldık babam şimdiye kadar 18 tane kemoterapi aldı bu süreçte iki defa kalp krizi geçirdi söz yaptık sözümde kalbi beynine pıhtı attı babam bir anda konuşamaz oldu gözleri kaydı sadece elini tuttum ambulans gelene kadar sürekli baba bizi bırakma dedim çok şey yaşadık çok şey atlattık. Evin en büyüğü benim 25 yaşındayım benden küçük liseye ve ilkokula giden kız kardeşlerim var bazen onları düşünüyorum kendimi geçiriyorum zaman zaman çok bıraktım kendimi çok ağladım psikolojim bozuldu. Süreç devam ediyor kabullenmek gerekiyor kabullenmesek hiç olmuyor insan delirecek gibi oluyor babam 120 kiloydu şu an 75 eridi kaç ayda medical parkta tedavi oluyor ama şu aralar çok şükür daha iyi yemesi düzeldi ağrısı yok neşesi daha iyi pes etmeyin sonu Allah bilir yazdım her şeyi babam neler atlattı sadece tek isteğim tüm hastaların ve babamın iyileşmesi bu mucizeyi göstersin inşallah Rabbim amin.

  • sertac 22/08/2016 #

   seamlar hangi hastanede tedavi oldunuz geçmiş olsunda

 32. Şeyma 13/02/2016 #

  Kızım 3 buçuk yaşında hidatik kisti var ve pesinden o lanet olası pankreas kanseri çıktı evresini bilmiyoruz çok korkuyorum ya bir şey olursa çocukların kurtulma oranı nedir bileniniz lütfen yazsın. Çok kötüyüz.

  • Dünya 65 28/08/2016 #

   50 yaşında olunuyo diye okudum.hiç çocyklarda duymadım.geçmiş olsun.şuan nasıl çocuğunuz

 33. meges 14/02/2016 #

  Anneme 1. 07.2015 tarihinde pankreas ca teşhisi kondu. 22. 08.2015 te vefat etti. İlk belirtiler Şubat ayında başlamış ani seker yükselmesi 450- 500 civarı şekeri yükseldi. Bir de şiddetli kusma oldu. Hastaneye gittiğinde seker ilacını değiştirip gönderdiler. Hiçbir görüntüleme yapmadılar. Tabi ki hastalığı öğrendiğimizde çok gece kalınmış. Hastanızda kusma oluyorsa ağrı kesiciyi damardan verdirin. Bir de yurt dışında bilincini kaybettirmeyen morfinler varmış biz onları kullanamadık araştırabilirsiniz. su anki tek pişmanlığım keşke kemoterapi aldırmasaydım çünkü kemoterapi anneme çok ağır geldi bayağı sarsıldı. En azından son günlerini daha kaliteli yasayabilseydi diyorum. Pankreas kanserinde her gecen gün hasta daha kötüye gidiyor. Son zamanlarında belirtiler azaldı gibi oldu. Meğerse ölüm iyiliği imiş ertesi günü annemi kaybettik.

 34. ahmet 01/03/2016 #

  Maalesef babam da pankreas kanseri. Her şey bi kol uyuşmasıyla başladı. hastaneye götürdük şeker teşhisi koydular. Hap kullanıyordu ve zamanla aşırı kaşınma oldu başka doktora gittik çözemediler hastane deriştirdik sarılık deyip acilen yatırdılar. 1 ay yattı ve bize pankreas kanseri denilip 6 ay ömür biçip onkoloji hastanesine sevk ettiler biz de Gataya gittik ve burada tam 10 ay tahlil oldu parça alındı ama kimse kanser diyemedi sonrasında en son ameliyata karar verdiler. 10 saatlik bir ameliyat geçirdi öğrendik ki hiçbir şey yapmamışlar ve kansermiş her yere yayılmış şimdi kemoterapi görüyor 6 kez aldık. İlk günden bugüne 15 ay oldu 80 kiloydu babam şimdi 55 kilo ağrıları var kusma var mide bulantısı halsizlik ne ararsam var ama bizim gelişmeler ilginç oluyor Allah’ım herkese yardım etsin 01 03 2016.

 35. buket 02/04/2016 #

  Benimde babam 1 ay oldu teşhis konuldu kaşıntıyla başladı hiç başka belirti vermedi artık 4. evre ve ben hiçbir şey yaptırmak istemiyorum son zamanlarını mutlu mesut gecirsin kendimde hemşireyim elimden geldiğince ağrisini dindirmeye çalışıyorum gerçekten zor bir durum Allah herkese kolaylık ve sabır versin.

 36. Aylin 05/04/2016 #

  Merhaba ben anneme de kronik pankreatit teşhisi kondu 15 gün önce stent takıldı ama yaşam kalitesinde pek düzelme yok sarılığı tedavi ettiler ancak şimdi de kusmamiz başladı kilo kaybını söylemiyorum bile 1 haftada 6 kilo kaybetti en son sizce biz de kanser miyiz?

 37. buket 20/05/2016 #

  Ben de pankreas başı kanseriydim ameliyat oldum kemoterapi 6 kur aldım 4 yıl oldu simdi çok şükür iyiyim ama bu surede 5 defa pankreatit geçirdim sadece söyleyeceğim güçlü olun hastalığı kabul etmeyin Allah yardımcınız olsun.

  • sertac 22/08/2016 #

   hangi hastanede gördünüz tedavi

 38. Canan 06/06/2016 #

  Aynı durumdayız teşhis için pet scan çekilmesi lazım. Nerede ne var görülmesi zaman için önemli. Bugün pet scan için gidiyorum eski bir kanser hastasıyım. Allah herkese yardım etsin doğru yerde doğru insanlarla karşılaştırsın.

 39. Azizoglu Sakarya Akyazı 07/06/2016 #

  Merhabalar. Olumsuzluklardan çok olumlu pozitif bilgilere ihtiyaçc var paylaşımlarda. Pankreas sağlığı için neler yapılmalı bunları yazacak bir uzman arkadaşları göreve çağırıyorum!

 40. Vedat 22/06/2016 #

  Öncelikle herkese acil şifalar dilerim. Annem 2001 yılında pankreas kanseri teşhisiyle ameliyat oldu.55 yaşında idi. Yanlışım yok ise evre 2 dendi. Cerrahpaşa hastahanesinde ameliyat oldu (vipıl) kitlenin rastgele erken yakalandığı kanısındayım. 15 yıldır sorunsuz yaşıyor. Erken teşhisten o dönemde okuduğum tüm belgeler kitaplar araştırmalar kanserin görüldüğü an komşu dokulara yansımadı ise tek seçenek cerrahidir..

  • Orkun 08/10/2016 #

   Merhaba beslenme şekliniz nasıldı

 41. mechul asker 15/07/2016 #

  tüm yorumları okudum ve içimi yaktı. Ölüme iman ettik. Bu hastalık hastadan çok yakınındakilerini çaresiz bırakıp ölmekten beter ediyor. Kaderde bu da varmış. Günün birinde kapımızı mutlaka çalacak ben bunu bildiğim için öptüm ve basıma koydum. Babamım su an yanında hastanede yatıyorum. 15.07.2016.sonunu bıkıyorum. Ne diyeyim. Yarabbi senden geleni aldık ve kabul ettik. Yunus diyor ya:

  hoştur bana senden gelen
  ya gonca gül, yahut diken
  ya hilâttır, yahut kefen
  nârın da hoş, nurun da hoş

  miskin yunus sana kuldur
  ister ağlat, ister güldür
  işter şâd et, ister öldür
  nârın da hoş, nurun da hoş.

 42. halil 13/08/2016 #

  Merhabalar benim yasım 29 yaklasık 10 yil once bu hastalıga yakalandim bu yasta bu hastalıga imkansız dendi ama maalesef hastalıgın son evresiydi 6 ay omur bicti doktorlar ama yasımın genc olmasi yuzunden kurtuldum tabi ki allahin taktiri bu ve simdi aynı hastalık tekrardan kendini gostermeye basladı ve su an aynı acıları tekrar nasıl yasıyacagımı ve kaldırabilecegimi hiç bilmiyorum.

 43. Cns 22/08/2016 #

  Merhaba, öncelikle hepimize acil şifalar diliyorum allah hastalarımıza sağlık yakinlarimiza dayanma gücü nasip etsin. Herşey allahtan gelir arkadaşlar hersey önceden kararlastirilmistir bana şu ana kadar kanser teşhisi konulmadi ama çevremde çok örnekler gördüm o kanser illeti vücuda bir kez girdimi yetiyor belki 1 gün sonra belki 10 yıl sonra orasını allah bilir benim başıma bu tarz bir durum gelseydi kesinlikle tedavi görmedim kendime vücudum a daha fazla eziyet etmezdim bir şeyden eminim ki ne kadar yoğun tedavi görülürse o kadar erken götürür.

 44. Sevil 12/09/2016 #

  Bende dargin oldugum enistemin pankreas kanseri oldugunu duydum kahroluyorum Allah sifasini versin aci cektirmesin insallah duzelir barismak icin gittigimde ablam ve kizim kabul etmedi belki enistem kabul edecekti

 45. Arzu 13/09/2016 #

  Tüm yorumlari tek tek okudum. Ter icinde kalarak…. rabbim bu nasil bir illettir. Sen buyuksun rabbim dermansiz yara verme.. bu kullarini sevdiklerine bagisla …

 46. mine 15/09/2016 #

  merhaba benimde kızkardeşime konmuş lanet hastalık yenı duydum kendide söylemiyor bize benimde her yediyım isal şeklinde korkuyorumda doktora gitmekten bacımdan sonra ikinci bir yıkım yaşamak istemiyorum babamıda kanserden kaybettik 4 yıl önce daha onu atlatamadık rabbim korusun hepimizi bu lanet hastalıktan hastalarada cok şifa versin inşaşşah tek dileyim saglık

 47. Zeynep 18/09/2016 #

  Merhaba arkadaşlar ben 21 yaşındayım 7 aydır karaciğer kanseri tedavisi görüyodum son 15 20 gündür vücudumda alerji vardı ve sarılık da olunca kontrole gidince doktor bi bakalım dedi ve sonuc 1. Derece pankreas kanseri ümitli olmam gerektiğini söylediler ve benim 2 ay sonra düğünüm var Napcam bilmiyorum yani aslında tanı erken ama hayırlısı

 48. nurdan 19/09/2016 #

  Allah hepsine şifa ve sabir versin. Benim babama da 9 sene önce pankreas kanseri teshisi konuldu. Ama annem ondan sakladı. Babam sarılık ve kaşınma belirtileri yüzünden doktora gitmişti ilk. Pankreasinda kitle vardi ve karacigere kadar yayilmisti. Kendisi ameliyati asla kabul etmiyordu. Doktor bize ozel bi serum almamizi tavsiye etti. Babama 4 tane bundan verdiler. Sonra doktor babamdan umudu kesip eve gönderdi iki ay ömrü kaldi diye. Babam 50 kiloya düşmüştu o zamanlar. Eve gelince babama cok destek olduk moral verdik bitkisel tedavi yaptık. Babam sigarayı da bırakmışti. 9 sene boyunca çok sağlıklı yaşadı. Arada kusma ataklari geçiriyordu. Son bir yildir da ishal şikayeti vardi ama bu 9 sene içinde hiç kontrole gitmemisti. Bu sene temmuz ayindan sonra şiddetli kusmalari başladı. Ne yerse su bile icse kusuyordu. Hala daha da öyle. Su anda bobrekleri susuz kalip iflas etme aşamasına geldiği için bobreklerinden tedavi oluyor. Allah dan umut kesilmez. Hepimiz O’na gidiciyiz.

  • Ayşegül 06/11/2017 #

   Geçmiş olsun öncelikle allah yardımcımız olsun hepimizin. Benim de babama 2 hafta önce pankreas ca tanısı kondu 4. Evre. Uyguladığınız bitkisel tedaviler neler acaba?

  • Ebru 10/11/2017 #

   Babanız pankreasın kaçıncı evresindeydi nolur bizede bi yardımcı olur musunuz bitkisel neler uyguladınız 9 sene nasıl yaşadı cevap lütfen

 49. Aysun 29/09/2016 #

  Benim babam 62 yaşındaydı .ilk önce karın ağrı sı oldu daha sonra kilo kaybı idrarında koyuluk ve son olarakda sarılık oldu Hastaneye yattı sarılığı giderildi Papila wateri tümörü saptandı 07.07.2015 whipple ameliyatı oldu Bize söyledikleri bu şansı yüzde 20 sinin yakaladığını bizimde şanslı olduğumuzu tedbir amaçlı Işın verdiklerini söylediler.Ocak sonunda babamın ağrı ları yeniden başladı pet çekildi hastalığı nüks etmişti kemotrapi aldı 15 günde bir 12 kür vereceklerdi ki 6 kür aldı 1ay ara verdiler diğer kemoterapiye başlamadan halsizlik ishal başladı ayakları şişti ayakda duramıyordu artık yememeye ve konuşmamaya başladı hastaneye götürdük yapılacak bişeyin kalmadığını söylediler bilincinide kaybetti 2 gün yaşadı 3 gün 27.07.2016 vefat etti çok zor böyle şeyler Allah ölenlere rahmet hasta olanlarada şifa versin .Başına gelen bilir Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun Volkan Konak dediği gibi doklarda bilir mi ciğerin acısını Cerrahpaşa’ya kalbimin yarısını???

 50. Ozan 05/10/2016 #

  Merhaba bende bu hastaliga 3 yil once yakalandim belirtiler baş gosterdiginde bulundugum şehirdeki doktora gittim ilaç verip gonderdiler. Tabi ağrilarim geçmedigi için tekrardan hastaneye gittigimde başka hastaneye gitmemi ve kanser olabilecegim soylendi. Parça alindi. Pankreas kanseri teşhisi konuldu. İlaç tedavisi görmeye başladim ve hiçbir zaman hastaligi kabul etmedim. Bir hastaligin beni yenecegini kabullenemedim ve öylede oldu şuanda 23 yaşindayim ve gayette sağlikliyim. Bu hastaliga yakalananlardan ricam hasta oldum zaten diyip yaşama sevincinizi kaybetmeyin ,salmayin kendinizi. Biçilen zaman hiç dolmayacakmiş gibi yaşayin savaşin bu illetle.

 51. Orkun 08/10/2016 #

  1. 2. evrede bu hastalığa yakalananlar beslenme şekli özel uygulanan bitkisel çözümlerle ilgili bilgi verebilir mi

 52. Döndü 22/10/2016 #

  Merhaba öncelikle herkeze geçmiş olsun çok zor bi yakınım bu hastalıktan vefat etti onun nasıl acılar çektini gördüm 7ay içinde hayata veda etti ve ben bunda 8ay önce miğde arısı ve sırta vurarak ağrı çoğaldı geceleri uykudan kaldırıyodu bigün dayanamadım gece eşim hastanaye götürdü pankreas iltihaplamış çok yüksekti yatış yapıldı bikaçgüne normale döndü ama şimdi beş gündür aynı ağrılar yine başladı 29 yaşındayım ve ben çok tedirginim acabamı diye ALLAH düşmanımın başına vermesin çok kötü

 53. fener 02/11/2016 #

  Facebook sayfasında Kemal Milar takip edin sodyum bikarbonat ve d vitamini kanser hastalarına faydalarını göreceksiniz Yüce Allah herkesin şifasını versin

 54. Ayfer 21/11/2016 #

  Güçlü ol iyileşeceksin.Allah’a güven İnan.Umutsuz olma bu sınavı atlatacaksın.Allahım hepinize tüm hastalara şifa versin yakınlarına sabır güç versin inşallah geçecek acılar derdi veren Allah mutlaka dermanıda verecek yeterki İnan pes etme sakın.

 55. Özcan 19/12/2016 #

  Allah herkesin yardımcısı olsun. Herkesin bir derdi var ama unutmayın Mevlam neylerse güzel eyler derdi veren Allah dermanini verir sadece teslimiyet gerek. Allah yardımcınız olsun selâmünaleykum

 56. figen hatipoğlu 22/12/2016 #

  benim dayım bu yıl eylül ayı içinde karın ağrısı ve ishal şüphesiyle 2 ayrı zamanda 2 ayrı hastanede dahiliye doktoruna gitti ilki böbreklerinde kum var deyip ilaç verip gönderdi tekrar başka bir hastanede başka bir dahiliyeye doktoruna gitti o da safra kesende taş var dedi gönderdi sonra iki gün sonra dayımın cep telefonunu bizzat kendi arayıp tekrar çağırdı tekrar gitiğinde başka testler yapıp sirozdan şüphelenip üniversite hastanesinde gastroloji bölümüne yönlendirmiş
  3 ekim 2016 günü üniversite hastanesinde tetkikler başladı taki 26 ekimde teşhis koyabildiler pankreas kanseri diye ama bu arada karnı şişti aşırı kilo kaybetti 3 ekimde hastaneye giderken gayet normal sadece karnı ağrıyan bir hastayken 17 kasımda hastaneden yarı ölü bir adam çıkardık bu arada bir kez kemoterapi aldı 17 kasımda hastaneden çıkardık 22 kasım 2016 da yani 1 ay önce vefat etti yani 45 günde her şey oldu bitti bu arada dayım 60 yaşında idi biz bu arada hiç ağrı filanda yaşamadık aklı başında idi sadece karnının şiş olmasından şikayetçiydi ve birde hiç yemek yemiyordu.

 57. Recep Kaya 28/03/2017 #

  Allah (cc),hepimizi hastalıklardan korusun ve hepimize sabır sağlık versin,bu dünyadan göçüp gidenlere de Allah günahlarını af etsin rahmetini ve cennetini Müslümanlardan esirgemesin,
  pankreas kanseri her kesin başına her yaşta gelebilecek bir hastalıktır,fakat bu kaçınılmaz hastalığın en büyük panzehiri düzenli beslenme ve yediğimiz gıdaları ağızda çok çiğnemek iyi pişirmek ayrıca haftada en azından üç gün yürüyüş yapmak bol hareket etmektir,
  bunların yanında hazır gıdalardan,günümüzdeki garip tatlandırıcılardan,şekerden, enerjisi yükseltilmiş hazır meyve sularından uzak durmaktır…

 58. Recep Kaya 28/03/2017 #

  Allah,hepimizi hastalıklardan korusun ve hepimize sabır sağlık versin,bu dünyadan göçüp gidenlere de Allah günahlarını af etsin rahmetini ve cennetini Müslümanlardan esirgemesin,
  pankreas kanseri her kesin başına her yaşta gelebilecek bir hastalıktır,fakat bu kaçınılmaz hastalığın en büyük panzehiri düzenli beslenme ve yediğimiz gıdaları ağızda çok çiğnemek iyi pişirmek ayrıca haftada en azından üç gün yürüyüş yapmak bol hareket etmektir,
  bunların yanında hazır gıdalardan,günümüzdeki garip tatlandırıcılardan,şekerden, enerjisi yükseltilmiş hazır meyve sularından uzak durmaktır…

 59. Sevgi 06/06/2017 #

  Bugun babamla doktora gittik. Kan tahlillerinde glikoz seviyesi biraz yükselmişti. Ailede şeker hastası yok. Bir tek kuzeninde var. Beş yıl oncesine kadar alkol kullanıyordu. Sigara var hala. Bu belirtilirken yok babamda çok şukur ama doktor ailede şeker hastası olmadığından suphelendi. Pankreasın olduğu yere eliyle bastırdı, babamın canı acıdı. Korkuyorum kotu bişey var mıdır? Doktor bir suru tetkik istedi mr, tomografi, röntgen.. Lutfen bana bir cevap verin.

 60. Şirin 10/06/2017 #

  Babamı Kasım 2016da pankreas kanserindenkybettim.. Aylarca Oyalandık aşırı hızla kilo verme asabiyet kusma şiddetli geçmeyensırt ağrısı öğrendiğimiz de 4. Evre idi ve ben Hamileydim öncesinde de bir sürü teşhis konuldu şeker siroz böbrek de kist prostat bir allahın kuluu da batıl istemedi ve artık çok geçti kemoterapi başlandı doktor özel hastane de bizi sürekli oyaladı ne zaman devlet hastanesi ne gittik ozaman bizim için umutlar tükendi.. Allah’tan ümit kesilmez ama kurtulan çok az duydum. Yorumları ağlayarak okdum Okadar zor ki parçanı erirken görmek erken tanı çok önemli hasta kadar bakana da sabır versin Rabbim tüm hastalara şifa versin tek tesellim amansız hastalıktan ölenin şehit oldugunu bilmek. Çok zor ama iki iyilikten biri diyor insan bazen. Vefatından sonra bi yakınım rüyasın da görmüş ve çok mutlu ağrılarım dindi demiş allahım mekanlarını cennet etsin..

 61. kader 23/06/2017 #

  Merhaba benim babamin yaklaşık 2-3 yıl önce mide kanseri olduğunu öğrendik ve midesinin %98 ini aldilar. Sonrasında yağ bezelerine ve akcigerine sıçramış kemoterapi alamadı çünkü öncesinde 3-4 kez kalp krizi geçirdi ve stent takılı. O yüzden ışın tedavisi oldu. Ve yine kalp krizi geçirdi. Sonrasında iliğinde iyi huylu olduğu ortaya çıktı ve bir anda sararmaya ve kaşınmaya basladi ardindan kusmalar başladı doktorlar anlamadı o ona gönderdi o ona.. Hatta doktorun birinin ben anlamadım bu işi ya dediğini biliyorum. Suan uludağ araştırma hastanesine gidiyoruz ve pankreas kanseri olduğu teşhisi konuldu ve biz bunu bugün öğrendik kaçıncı evresi olduğunu bilmiyorum. 2 aydır sarılığı var. 2 hafta önce sarılık deresi %18 den %25 e çıktı çünkü yanlış operasyon yapılmıştı. Normal derecesi ise %1 olması gerekiyormuş. Bu hafta ise %11 e düştü. Sizce kaçıncı evresi ve bundan sonra bizi ne bekliyor ? Yorumları okudum ve hiç açıcı şeyler yok. Rabbim herkese şifa versin inşallah.

 62. Mustafa 25/07/2017 #

  25 temmuz 2017 bugün tedavi başlayalı 1 hafta oldu yarın 2.terapi alınacak 3 Temmuz’da aşırı kilo kaybı ve iştahsızlık şikayetiyle babamı dr a götürdük ve tahlil sonuçları pankreas kanseri karaciğer ede atmış yapılacak birşey Yok dediler Allah’ıma hergün dua ediyoruz pes etmedik durum her nekadar kötü olsada ne olacağını Allah bilir Çok ağır bir imtihan yapacak çok birşey Yok belki ama umut hep var Allahım her kesin yardımcısı olsun

 63. Mustafa 25/07/2017 #

  Dr canfeza Sezgin İstanbul tedaviye onla başladık 3 hafta kemoterapi ısı ve insülin tedavisi inşallah faydası olacak dualarınızı bekliyoruz Allah herkesin yardımcısı olsun

 64. Annem 24/01/2018 #

  Annemde 4. Evre pankreas başı kanseri ve yayılmış durumda .2.kemoterapiyi aldı . Ağrısı çok fazla sırt ve mide de. Sorum şu son dönemleri bizi neler bekliyor 🙁 . Ne yapsak ağrısı hafifler . Elden bişey gelmemesi en acı olan

 65. Mustafa 17/04/2018 #

  Merhabalar,

  38 yaşındayım,1 sene once Haziran ayında bu rahatsızlıga yakalandım,ne sigaram var ne içki içerdim,Allahın takdiri.4 uncu evreydi,ilginc bende hiç agrı yapmadı sarılıkla çıktı acilen stent taktılar normale cevirdiler sonrasında Firefox adı verilen kemoterapiye başladık,bu zaman içerisinde işe gittim,hayata bağlandım ve surekli zorla da yedim,kemoterapi aldıgım zaman bile yedim.Vucudu bir sekilde guclu tuttum.İlk 6 seans sonunda karacigeri temizledim,pankreas başındaki 2,8 cm de kuculttum.Ultrasonda baktıgımızda 3,2 cm çapında kist kalmıs,cerrahlar operasyon yapmakta çekindiler hastalık geri gelebilir diye.

  İkinci 6 seans doktorum yine Firefox verildi,sonuclar ben kendimi çok iyi hissetmeme rağmen hergele gitmemis,ne ilerleme veya ne de gerileme var çıktı.Bu 6 seans çok yordu Vucud sıcakligi 33,7 ye dustu ben hala ayaktaydım sıcaklıgı arttırmak icin hastahanede yuruyordum terlemeler vs.zor gunlerdi.Simdi ise işimdeyim Gemzar + Abraxan alıyorum her hafta ve devam ediyorum savaşmaya tam 1 sene oldu hala yaşıyorum.En son değerlerim CA 19,9 ve CEA degerlerim nazar degmesin mukemmel çıktı.Morali yuksek tutun demeyecem kolay degil çünkü antidesparan ilacları kullanıyorum.Zeytinyağı + yaban mersini + kefir içiyorum….

  Doktorum hergele kafasını cıkaracak biz vuracaz diyor.Vucudu sağlam tutmak butun herseyi yapıyorum.Eve sadece aksamları giriyorum,mumkun oldugu kadar geziyorum.

  Bu savaş omur boyu….Herkese kolay gelsin.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.