Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı, karakteristik panik atak belirtileridir. Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma eşlik edebilir. Belirtiler oldukça yoğundur ve kişiyi bir acil servise götürecek kadar etkiler.

Panik atak belirtileri genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılır. Atak sırasında kişi kendini “ölecekmiş” gibi hisseder ve bunun korkusunu yaşar.

Çoğu insan hayatı boyunca 1-2 panik atak yaşayabilir ve atağa yol açan stresli durum ortadan kalktıktan sonra ataklar kesilir.

Eğer panik ataklar sıklaşırsa ve kaygı/korku periyotları uzarsa buna “panik bozukluk” adı verilmektedir ve panik bozukluk profesyonel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Nedir?

Panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak aniden, nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının nedeni o an için belirsiz olsa da aslında yaşamınızda meydana gelen stresli olaylar panik atağı tetikleyebilir.

Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansör kullanırken hatta bazen uyku sırasında panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygıyla birlikte fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kalp hızlı çarpmaya başlar, nefes alıp verme hızlanır, gözler kararabilir ve baş dönmesi görülebilir.

Tüm bu belirler, benzer bir şekilde kalp krizinin de belirtileri olduğu için panik atak yaşayanlar çoğunlukla “kalp krizi geçiriyormuş” gibi hissederler. Bu nedenle atak sırasında “artık ölüyorum” korkusu kişiyi sarar.

Panik ataklar genellikle 10 dakikadan az sürer ancak çarpıntı, baş dönmesi ve bazı diğer belirtilerin tamamen geçmesi daha uzun sürebilir.

Çoğu insan, iş veya özel hayatında stresin arttığı ve uzun sürdüğü zamanlarda panik atak yaşayabilir. Uzmanlar, hayat boyu 1-2 kez panik atak yaşamanın çok sıra dışı bir durum olmadığının altını çiziyorlar.

Fakat ataklar sık sık meydana geliyorsa, süreleri 10 dakikayı geçmeye başladıysa ve her iki atak arasında, bir sonraki atağın korkusu gündelik hayata engel olacak kadar arttıysa buna “panik bozukluk” denir.

Bir Bakışta Panik Atak Belirtileri

 • Kalp çarpıntısı, artan nabız
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
 • Titreme
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
 • Sıcak veya soğuk ter basması
 • Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
 • Kaçma isteği

Panik Atak Nedenleri

Uzmanlar, belirli oranlarda kaygı ve paniğin insan doğasında bulunduğunu ve bunların hayatta kalma içgüdüsüyle bağlantılığı olduğunu söylüyor. Ancak kaygı ve paniğin derecesi yükseldikçe düşünce zinciri bozuluyor ve korku süreklilik kazanarak kişinin hayatını kontrol altına alabiliyor.

Panik atağa neyin ve hangi durumların yol açtığı konusunda, tüm tıp dünyasının üzerinde uzlaştığı bir bilgi bulunmuyor.

Bazı insanlar biyolojik (genetik) olarak panik atağa yatkın olarak kabul edilmekte. Bazı uzmanlar ise, kişinin hayatında meydana gelen evlilik, çocuk sahibi olma, işini kaybetme, yeni işe başlama ve benzeri büyük değişimlerin panik atakları tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

Panik atağın nedeni olarak gösterilen bazı durumlar ve rahatsızlıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Beyin: Kaygıyla ilgili iletiler beynin “amigdala” adlı bölgesinde toplanır. Duygusal tepkilerin oluşmasında primer role sahip bu bölge, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur.

Bazı kişilerde beynin bu bölgesi daha aktiftir ve kişi herhangi bir tehlike altında olmasa dahi beynin geneline korku sinyalleri yayılabilir. Korku sinyalleri yayıldıktan sonra, vücut kendini korkuyu yaratan ve aslında var olmayan duruma karşı hazırlamak için “adrenalin” salgılamaya başlar.

Adrenalin seviyesi yükseldikçe kalp daha hızlı çalışır, terleme başlar, nefes alıp vermek zorlaşır. İşte bu değişimler panik atak belirtileridir.

Kalp Kapakçığı Sorunları: Kalp kapakçığının doğru olarak kapanmadığı “mitral kapak kayması” panik atak nedenleri arasındadır.

Hipertiroidzm: Tiroid bezlerinin aşırı çalışması ve dolayısıyla artan tiroid hormonu seviyesi panik atağı tetikleyebilir.

Hipoglisemi: Düşük kan şekeri panik atağa yol açabilecek rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir.

Uyarıcı Maddeler: Aşırı kahve tüketimi ve narkotik uyarıcıların kullanımı panik ataklara yol açabilir.

Panik Atak Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Evet, panik atak ciddiye alınması ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen panik ataklar bir süre sonra, aşırı kaygı nedeniyle tüm hayatınızı ele geçirerek sizi evden çıkamaz hale getirebilir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir veri mevcut değil, ancak ABD’de kalp krizi geçirdiğini sanan hastaların %25’i panik atak nedeniyle acil servislere gitmekteler.

Panik atak tedavi edilmediğinde açık alanlardan korkma, ölüm korkusu veya evden çıkma korkusu gibi fobiler gelişebilir.

Kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır, okul veya işte problemler yaşamaya başlar. Ataklar depresyonu tetikleyebilir, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı görülebilir.

Bu kadar büyük bir kaygıyı sürekli yaşamak yerine, doğru tedavi yöntemleri ile buna son vermek, en azından belirtilerin şiddetini azaltmak, sağlığınız ve yaşam kalitesini yükseltmek adına en doğrusu olacaktır.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Panik atak rahatsızlığınız varsa ve ataklar sırasında kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, bu ihtimali elemenin en iyi yolu kalp testi yaptırmaktır. Kalp sağlığınızın iyi durumda olduğunu öğrenmek, en azından bu konuda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kalp krizi ve panik/kaygı atağı arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir.

Panik atak nedeniyle yaşanan göğüs ağrısı kalp krizi ağrısından farklı olarak daha lokaldir ve “bıçak gibi ağrı” olarak tanımlanabilir. Kalp krizinin neden olduğu ağrılar ise göğüs geneline, karın bölgesine, kol, omuz ve sırta yayılabilir.

Kusma kalp krizinin sık görülen bir belirtisidir ancak panik atak sırasında yaygın olarak görülmez.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisinde genellikle ilaç ve terapiler bir arada kullanılır. Tedavi sürecinde hedef, kişiyi fobilerinden olabildiğince arındırarak normal hayatına geri dönmesini kolaylaştırmak ve panik atakların neden olduğu kaygı ve çarpıntı gibi belirtileri hafifletmektir.

Terapiyle birlikte, doktorunuzun önereceği antidepresan, sakinleştirici ve serotonin seviyesini arttıran ilaçlar ile korkular büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Kullanılan ilaçlar kişinin sağlık durumuna ve ilaca verdiği tepkiye göre değişebilir.

Evde ve Hayatınızda Yapabileceğiniz Değişimler: Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; tüm diğer ruhsal problemler gibi panik atağın tedavisinde de tedavi sürecine bağlı kalmak kritik bir rol oynuyor.

Terapi ve ilaçların etkisini “hemen, yarın” görmeniz mümkün değil. Bunun için kendinizi zorlamanız gerekse dahi tedavi planına sağdık kalın. Profesyonel tedaviye evinizde ve hayatınızda yapacağınız basit ayarlamalarla destek olabilirsiniz.

1) Kahve (ve diğer kafeinli içecekler) ve alkol tüketmeyin. Hem alkol hem de kafeinin kaygıyı arttırdığı ve panik atağı tetiklediği bilinmektedir.

2) Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Gündelik hayatta farkında olmadan stres seviyemiz artıyor ve stresin artması panik ataklar için iyi bir haber değil. Stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek aktivitelere katılın.

Düzenli egzersiz iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra yoga, nefes egzersizleri gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayacak bir aktivite bulmanız.

3) Uykunuzu düzenleyin. Düzensiz uyku stresi arttırabilir ve panik atak riskini yükseltebilir. Düzenli bir uyku için yatmadan en az 2 saat önce bir şey yiyip içmeyi kesin.

Sigara içiyorsanız (bırakmanız daha iyi olur gerçi) yatmadan en az 1 saat önce son sigaranızı söndürün.

Yattığınız ortamın karanlık olmasına ve çok sıcak olmamasına dikkat edin. Tatil günleri dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Uyuduğunuz ortamda televizyon seyretmeyin.

Panik Atak Sırasında Neler Yapılabilir?

Panik atağın şiddetini hafifletmek için bazı teknikleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar atak sırasında en önemli olanın “nefes alıp vermeye yoğunlaşmak” olduğunun altını çiziyor.

Nefesinize odaklanın ve vücuda daha fazla oksijen girmesi için mümkün olduğunca derin nefes almaya çalışın. Derin nefes aldıktan sonra nefesinizi 2-3 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Bunu 4 saniye nefes alma, 2-3 saniye tutma ve yavaş yavaş bırakma olarak tekrar edin.

Kaygının arttığını hissettiğiniz anlarda zihninizi dağıtacak bir yol bulun. Örneğin tüm dikkatinizle 100’den geriye doğru sayın veya tüm illeri plaka numaralarıyla saymaya çalışın.

Kaygının hafiflediğini hissedene kadar bu tip dikkati başka noktaya çeken düşüncelerle zihninizi meşgul edin.

Kötü düşünceleri durdurma ve değiştirme tekniğini deneyebilirsiniz. “Uçak düşecek, yangın çıkacak, kalabalığın altında ezileceğim” gibi olumsuz düşünceleri fark ettiğiniz anda bunları size mutluluk veren (bir başarınız, tatilde yaptıklarınız, kendinizi iyi hissettiğiniz bir an gibi) düşüncelerle değiştirin.

Kaygıdan kurtulmaya çalışsanız bile “kaygının fakında olun”. Kaygının arttığı anlarda gerçekten tehlikede olup olmadığınızı, bu duyguların gerçek bir tehlikeye işaret edip etmediğini düşünün.

Duygularınızı ve sizi bu duygulara ne gibi durumların sürüklediğini bir kağıda yazmak onları net olarak görebilmek adına faydalı olacaktır.

Kaynaklar


(Visited 630.407 times, 4 visits today)

, , ,

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? İçin 359 Yorum Yapılmış

 1. Beril 29/07/2017 #

  Bir gece asiri sigara ve sinirlenmistim o gece yataga yattigimda kalbimin hizla attigini nefesimin kesildigini ve gozlerimin karardigini aniden gelen bu atak sirasinda oluyorum diye milleti ayaga kaldirdim beni acile götürun dedim ertesi sabah acile gittik hersey normal ekg kalp hizi normal ama 1 hafta oldu hala sabahlari az atak olsada aksamlari cok oluyor ve de uyurken eskiden hic araliksiz uyurdum simdi devamli uyaniyorum ve olum korkusu yasiyorum surekli olucem zannediyorum vede nabzimi kalbimi kontrol ediyorum ilk atagimda kalbim carpinti yapti ve midem bulandi kustum o gece ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

 2. Sfurkkan 01/08/2017 #

  Yaklaşık 1 yıldır bu- hergün lanet getirdiğim-hastalıkla tanıştım. Çok çok ağır bir şekilde ataklarım oluyordu. Kaç sefer kelime-i şahadet getirdiğimi kaç sefer vasiyet bıraktığımı kaç sefer tövbe ettiğimi İnanon hatırlamıyorum. Çok doktorlar gezdim nöroloji,kardiyoloji,dahiliye,kbb hepsindeki doktorlar artık arkadaşım olmuştu. Bu arada yaşım 22. Sonra psikoloğa göründüm yalnız ilk gittiğim yer ne yazık ki çok kalifiyeli bilgili doktor değildi ki çok feci ilaçlar verdi ve yüksek tozdan kullandım. Sonra daha iyi birine göründüm onun verdiği antidepresanlar uyku ilaçları çarpı tl ilaçları iyi geldi ama hala sürüyordu ataklarım ama şiddetli değildiler her neyse ben yaklaşık 8 9 ay sonra tüm ilaçları bi kerede bıraktım. Sonra ne mi oldu dahada kötü oldum ilaçlar beni bapımlı yapmıştı. Ama inadım inattı. Hiç almadım. Şimdi ilaçları yaklaşık 4 ay bıraktım iyileştim mi diye sorarsanız hayır hala endişelerim korkularım var ataklarım oluyor. Nefes darlığı göğsümde ağrı var ama alıştım. Olabildiğince dışarı atıyorum kendimi ama çözüm buda olmuyor. Kendi kendime bi tedavi yöntemi buldum ne mi katiyen olabildiğince beynimi birşeylerle meşgul ediyorum boşluk bırakmıyorum. Sürekli birşeylerle uğraşıyorum okula gidip geliyorum,kitap okuyorum ders çalışıyorum dışarı çıkıyorum oyun oynuyorum ve en önemlisi kafamı vurduğum gibi uyuyorum eskisi gibi kurmuyorum kalp krizi geçiyorum nefesim neden darda falanda filan bunları düşündükçe dahada kötüleşiyor durum ve en kötü en zor hastalığı dahada kötü yerlere taşıyan şey uykusuzluktur. 1 hafta gözüme uyku girmediği günleri hatırlıyorum. Esnemekte çene kemiğim ağzım açık kalıyordu kaslarım eriyor gibiydi. Neyse hastalığı atlatmadım halan daha akciğer kanseri kalp ritim bozukluğu astım gibi hastalıklarımın olduğunu düşünüyorum. Ama doktora falan gitmekle uğraşmıyorum hala nefes darlığı çekiyorum ama nedenini biliyorum. Biraz daha sakinleşiyorum.
  Benim tavsiyem kendi doktorunuz ilaçınız olun.
  1.spor yapın yüzme bisiklet sürme yürüyüş gibi aerobik eğzersizler yapın
  2 kitap okuyun be bulsanız okuyun yalnız hastalıkla alakalı olmasın 🙂
  3 evde durmayın beyni boş bırakmayın izin vermeyin hastalık hakkında kurmasına siz onun kontrolünü eline alın
  4 arkadaş çevrenizden soğumayın çok zaman geçirin
  5 hasta olmadığınızı bundan emin olduğunu aklınıza kazıyın
  6 uyurken rahat olun kollarınızın dizlerinizin altına yastık koyun ve güzel şeyler düşünüp uyuyun hatta birşey düşünmeden uyuyun 😉 düşünürseniz maalesef sonu yine öleceğinize geliyor ve buda atağı tetikliyor BU DEDİKLRM HASTALIĞI BİTİRMESE BİLE EN AZA İNDİRİR.
  KENDİ DOKTORUNUZ OLMANIZ DİLEĞİYLE HERKESE GEÇMİŞ OLSUN

  • Zehra 14/08/2017 #

   Aynı sorun suan bendede var ???

   • cihan yılmaz 11/09/2017 #

    geçmiyor ya çok kötü bişey allah hepimize yardımcı olsun

  • Can 21/08/2017 #

   Kardeşim öncelikle geçmiş olsun aynı lanet olası hastalık bende de var 3senedir çekiyorum hayatım mahvoldu hergün ne zaman ölü cem korkusuyla yaşıyorum nasıl kurtulan bu hastalıktan bilemiyorum kafayı sıyırcam gitmedim doktor kalmadı hastanedeki bütün doktorları ziyaret ettim

  • ferha 08/11/2017 #

   kardesim beni anlatin istanbulda gitmedigim hastane gitmedigim bolum kalmadi cekap yaptim ondada bisi cikmadi ama bana sorsan oluyorum bu gogus agrisi olduruo beni

  • ferhat 15/11/2017 #

   kardesim benim gogus agrim hic bi sekilde gecmio dedigin gibi istanbulda gitmedim hastane cok nadirdir benimkide panik atakmi acaba

  • Yildiray 03/05/2018 #

   Yazdiklarinda kendimi gordum ben 2senedir cekiyorum yoruldum artik

  • Ai 20/11/2018 #

   İnstagram adresini yazarmısın.

 3. Melis 09/08/2017 #

  Arkadaslar ben 17 yasindayim basim cok siddetli agriyordu basım doniyodu surekli bende bisi mi var beynimde bisimi var diyip duruyodum bide Ellerim ayaklarim kasiliyordu 3 gun acile gittim bende bisimdi var diyip duruyodum hersey yapildi temiz cikti kan tahlili ama Ben illa beyin emarifa celtirin dedim temiz cikti oda oyle icim rahatladi gece yatarkende oluyordu gozum karariyor basim donuyor ayaklarim kasiliyor 3 gun boyunca acilde serum yedim ve doktorlarin hepsi psikolojik dedi girmedigim. Acil kalmadi simdi duzenli olarak pisikologa gidiyorum ilacda kullaniyorum ama gece yatarken ataklarim. Oluyar ve nu ilaclar cok halsizlik yapiyor gozumu zor aciyorum.

 4. Mete han 11/08/2017 #

  Bende de kalp kapakçığı yetmezliğı başladı benimde aynı sizlerin yazdığı gidi oluyo bide üstüne ölüm korkusu da oluyo

 5. Ertugrul 26/08/2017 #

  Bu hastalik bende de var. Ama bunu yenmede en etkili şey bunu zihinde halletmek. Birde maneviyatimizi saglam tutmak. Yani vucudu besledigimiz gibi ruhumuzu da iyi beslersek bu hastalik kesinlikle yok olacaktir. Çünkü kurani kerimde allahu teala buyuruyor ki; dikkat edin kalpler ancak allahi zikretmekle mutmain olur.” burdan anlaşılıyor ki bizi yaratan bizi en iyi sekilde blilendir. Bizler allaha hakkiyla kullak edersek, bol bol kuran okuyup allaha yonelirsek inanin hic biseyiniz kalmicak.

  • Arzu 15/11/2017 #

   Kardes cok dogru suyluyon ben bessenne once ollara dustum saclarim falan dukuldu amma bir hocaya takidim yoututa beni o hoca kurtardi insam oldugumu deyerli oldugumu uyredim bol bol kuran dinledim allah herkesten razi olsun

 6. berrin 12/11/2017 #

  bende anne babamı kaybettim panik atak yasadım herkesin anlattgı gibi olum kokusu kalp carpntısı bacaklarımda uyusma bu belirtileri yasadım piskyatriye gittim 1cisnde 7 ay tedavi gordum 2cisnde 6 ay ve suan olum korkusu ve ekstra geceleri uyyamyorum yatga yatgımda saga don sola don kesinlkle 3 saat uyyamyorm saat oluyor 5 yada 6 bu hastalgı allah dusmanıma vermesin suan piskyatriden randevu aldım cok mutsuz hiisedyorum kendmi ((

 7. Yusuf demir 20/11/2017 #

  19 yaşımdan 24 yaşıma kadar bu illet hastalık ile savaştım panik atak iken 58 kiloydum hayatim yoluna girdi ve sonunda panik atagı yendim suan 70 kiloyum cok mutluyum…

 8. Seyfullah 22/11/2017 #

  Arkadaşlar bu hastalığı yaklaşık 6 yıl önce yaşadım..1 hafta acilden cikmadim sonra psikolojik dedi doktorlar psikolağa gittim akiam ilaci aldim bi anda uyumuşum sabah kalktığımda sanki bişey yaşamamış gibiydim herşey normale dönmüştü..kendi kendime dedimki haa demekki bu sadece psikolojik bir durum beni öldürmüyo.. bunu kendime aşıladım ve Allahın ipine sarılarak hastalığı yendim.. ara ara gelir bilirimki bişey yapamaz korkmam karşı korum 5 dk sonra çeker gider! Demem oki korkutmayacaksınız kendinizi nasıl kendinize korkmayı öğrettinizse korkmamayıda öyle öğreteceksiniz..acil şifalar

 9. Ebru 06/12/2017 #

  Aynısını bende yaşıyorum ölüyorum nefes alamıyorum kalbım öyle hızlı atıyor kı bu kez daha çok korkuyorum sınır kırızlerı geçırıyorum bağıra bağıra ağlıyorum ellerım ayaklarım titrıyo karıncalamıyo kalp doktoruna falan gittim herşeyım temız cıktı pskolojik dediler ama gittmedım pıskoloğa falan hala da devam edıyo az önce yaşadım girdim araştırmak için yurt dışında yaşıyorum dilinide bılıyorum ama burdalı piskoloklar piskolok dıgıl anlatıgın zaman gülüp geçıyolar delırıcem kafayı yemek üzerıyım

 10. Songlslck 22/12/2017 #

  Ben de panik ataklar geçiriyorum. Günde iki üç kez oluyor. Kendimi içimden bir şey yok her şey yolunda diyerek çarpıntı, ağrı ve uyuşmaları önleyebiliyorum. Ben bu belirtiler için nörolojiye gittim ve gerekli testler yapıldı. Eğer damarlarımda bir sorun olsaydı kan testinden çıkar mı?

 11. Zeyno 02/01/2018 #

  Merhaba bende de sanırım bu şekilde ciddi anlamda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı yaşıyorum kaç defa kalp için doktora gittim bişey olmadığını söyledi ama yine de kendime gelemiyorum hala kalbimde problem olduğunu düşünüyorum hatta diyorum ki acaba doktor iyi doktor mu değildi diye düşünüyorum yani iyice psikolojimi etkilemeye başladı arkadaşlar bir de bende bu bir haftadır sırtımda kolumda ve bacağımda ağrı ve uyuşma var bununda etkisi olur mu sizce

 12. Panel Çit 05/01/2018 #

  Bazen bende kendime soruyorum acaba panik atak mıyım diye ama araştırıp belirtilerini detaylı okuyunca çok şükür sadece bi yanıltı hissiymiş ? bilgiler için teşekkür ederiz

 13. Nihal 14/01/2018 #

  Gerçekten çok ilginç. 3 4 gün önce başladı bende. Son 3 4 gündür uyuyamıyorum. Final haftasındayım ve inanılmaz bir stres yaşıyorum. Neyse 4 gün önce bi gece nefes darlığı kalp çarpıntısı ve sol kol ve bacakta uyuşma hissetmeye başladım. Kendimi sakinleştirmeye çalıştım, evdekileri rahatsız etmek istemedim. Çıkıp balkonda dolaştım kendime gelmeye çalıştım derken düzeldim ve sabaha karşı uyuyabildim sonra ertesi gün yine oldu. Yine sakinleştirdim kendimi bi şekilde ama bu dediğim nefes darlığı vs 3 4 saat sürüyor. En son dün gece yine oldu. Sanki korku filmi gibi, gece olmadan başlamıyor bu illet. En son dün dayanamadım kalkın ben felç geçiriyorum diye acile gittim. Ekg tomografi bir sürü kan tahlili, her şey temiz çıktı. Saçmalamayın dedim nasıl olur. Doktor bi psikiyatriye görünün dedi. Ama ben inanmıyorum hala, fiziksel bu yaşadıklarım hissediyorum bunu. Atak olamaz. Çünkü bunları hissediyorum dedim. Neyse bu gece yine uyku saatim yaklaştı başladı bişeyler. Bu defa kalpte sorun yok ama çenem uyuşuyor ağzım uyuşuyor değişik bişey. Dedim kesin beyinde sorun var. Hemen nörolojiden randevu aldım. Sonra tesadüfen burayı okumaya başladım. İnanamıyorum şu an. Benimle aynı şeyleri yaşayan ne kadar çok insan varmış. Gerçekten inanamıyorum. Okudukça ağladım. Beynimin bana yaptığı bu oyuna inanamıyorum. Burda yazılanları okudukça uyuşma hissim nefes darlığı hissim geçti. Derhal bi psikiyatriye gidiyorum. Hepinize çok teşekkür ederim çok geçmiş olsun

 14. Nazan 19/01/2018 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun .. 1 yıl önce aynı belirttiğiniz şikayetlerle ben de bu hastalıpa yakalanmıştım malesef. dediğiniz gibi gecelerce acile gittim gitmediğim dr. branşı kalmadı ve bi gece delirdiğimi düşünmeye başladım çünkü her yer dönüyo gibiydi ve o an bunun psikolojik olduğunu düşündüm ve hemen bir psikiyatr a gittim, beni uzunca dinledikten sonra orta derecede anksiyete ve depresyon başlangıcı olduğunu söyledi. İlaçlar verdi, ve bana bazı görevler verdi.

  Kullanığım ilaç citoles ilacıydı ilk 10 günde kendimi çok iyi hissetmeye başladım sonrasında dönemsel ataklar yine geçirdim tabi ama her atakta dr un verdiği görevleri yaptım (onları da yazacağım.)

  Görevler:
  her gün en az 1 saat açıkhavada yürüyüş yapmak.
  Gündüz asla uyumamak ( gece iyi bir uyku için)
  Kendime bir hobi bulmam
  Haftada en az 1 gün kontrolünü benim sağlayamadığım kalabalık ortamlarda bulunmak.
  Az ve sık yemekler yemek ( sürekli kusma isteği olduğu iin midemin rahat olması önemliydi.)

  Bunları uyguladım, ataklarda eşim kolumdan tutup sürekli dışarı çıkarı beni ve yürüyüş yaptık eve döndüğümde ataktan eser kalmamış oluyordu sadece üstümden tır geçmişçesine yorgunluk oluyordu, ona rağmen uyumuyordum.

  İşe gidip gelmeye devam ettim ve Allaha binlerce kez şükür ki artık çok çok çok daha iyiyim . Eskisi gibi miyim hayır kendimi analiz ettiğimde %20 lik bir değişim görüyorum kendimde ama buna da şükür.

  Gerçekten her şey zihinde gerçekleşiyor. Tüm doktorlara gittiğinizde eğer doktorlar bişeyiniz yoksa bişey yoktur. ve artık gerçekten beyin ile savaşmak gerekir.

  Bu hayatta zorluklar kötü günler tabi ki yaşayacağız en sevdiklerimizi kaybedeceğiz gün gelince ama hayatın kuralı bu.

  insanlar doğar yaşar ve ölür. Bunu başka bir canl asla değiştiremez. Ölmekten korkmayın ölüm geldiğinde zaten öleceğiz. Yaşayabildiğimiz kadar iyi yaşayalım hayatı. ya ben ölürsem geride bıraktıklarım ne yapar diye de düşünmeyin bugüne kadar ölen yakınlrımızdan sonra biz ne yaptıysak onlar da onu yapacaklar mein olun. Allah herkese kapılar açar çünkü.

  Kendinizin kıymetini bilin.

 15. Kadir kapıcı 20/01/2018 #

  Annemde panik atak var valla yanında dura dura bizede bulaştı 🙂

 16. cem 12/02/2018 #

  Merhaba Allah yardımcımız olsun bu çağın hastalığı malesef bir kanser gibi giriyor zihne çıkmıyor beni mahfetti artık bursa dışındaki hastanelere gitmeyi bile düşünüyordum çok şükür yenmeyi başarıyorum çok zor çok ağır bir hastalık bu panik ben 1 ayda 100 iğne sabah öğle akşam acilen özeller en son bir Allah dostu sağolsun onun sayesinde biraz iyi oldum nasıl olduğunu burdan yazın numaramı gönderiyim anlatayım iyi günler

 17. Burak 13/03/2018 #

  31 yaşındayım ve ilk panik atağım ile 18 yasında tanıştım 18 yaşındaydım ve Antalya’ya staj yapmaya gitmiştim . Çocukluğumdan beri annem baykuş öterse biri ölür derdi ( çocuklarınızın yanında ne konuştuğunuza çok dikkat edin) ve kaldığım lojmanın yakınında baykuş sürekli ötüyor ve bu durum beni kaygıya sürüklüyordu annem çok şiddetli panik atak ve majör depresyon tedavisi görüyordu ben 14 yasından beri onun ölüm korkusu ve beynimde baykuş sesinin imgeselleşmesi panik atağımı tetiklemişti bir gece kalp kirizi geçiriyorum diye hastaneye kaldırıldım herşeyin normal olduğunu duyup geri gönderildim durumumu kaygı bozukluğu ve fobiler takip etti stajımı tamamlayamadım ve Bursa’ya ailemin yanına döndüm bu süreçte haftada 1 acil servise gidiyordum ve diazem vurulup dönüyordum doktor citara 20mg yazdı ve panik atağımı bir nebze bastırmaktaydı panik atak bağırsak ve tansiyonumu etkilemekteydi akabinde 2 yıl citara ile idare ettim ve düşe kalka devam ettim akabinde 2 yıl ilaç almadım ve iyileştiğimi düşündüm ama beni bırakmamıştı çok şiddetli bir şekilde geri geldi paxil diadrel ve tranko buskos kombini kullanmaya başladım diadrel tansiyonumu dengeliyordu tranko buskas ise bağırsaklarımı . Bu arada kalp beyin böbrek ve bilimum iç organımla alakalı tetkikler yaptırdım efsane sağlıklıydı hepsi son gittiğim kalp doktoru bir daha gelirsen seni kovarım demişti o derece netti sağlıklı olduğuma…. Su an 31 yaşındayım tranko buskas kullanmıyorum paxile devam ve diadrel de elimin altında ihtiyacım olduğunda içiyorum 13 yıldır bu hastalığı yasıyorum kurtulmaya çalışmıyorum onu kabul edip onunla yasamayı öğreniyorum vücut geliştirme sporu ile uğraşıyorum az önce squat yaparken nabız yüksekliğim bende panik atak yarattı ancak 2 dk nefes egzersizi yaptım ve devam ettim sporuma geçmeseydi çeyrek diadrel alacaktım xanax tan korkmayın bu arada çantanızda bulunsun mucizevi bir ilaç

 18. Alaatin 26/03/2018 #

  Kalp çarpıntısı veya göğüs ağrısı varsa hemen zorla esnemeye çalışın.Gözünüzden yaş alıncaya kadar. Bir de deri derin nefes alın.Esnemekten başlayınca ilk başlayınca yalanda yapın.3.4 kez yapınca gerçek esneme başlar.

 19. BudageceryaHu 31/03/2018 #

  Ulucreis panik atak forumda niye yoksun

 20. Ali 12/05/2018 #

  Neredeyse aynısı bende de var , namaz kılın ibadet edin , şeytanın her türlü vesvesesi bu hale getiriyo arkadaşlar

 21. Şenol 28/08/2018 #

  Selam arkadaşlar bende genelde araç kullanırken oluyor sıkışık bir trafige giriyim hemen panik oluyorum trafik hiç açılmayacak gibi geliyor nefesim gidiyor soğuk ter bayılacak gibi oluyorum ertesi gün trafiğe çıkmaya korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.