Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kaygı ve hızlanan kalp atışı, karakteristik panik atak belirtileridir. Bu belirtilere nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma eşlik edebilir. Belirtiler oldukça yoğundur ve kişiyi bir acil servise götürecek kadar etkiler.

Panik atak belirtileri genellikle kalp krizi belirtileri ile karıştırılır. Atak sırasında kişi kendini “ölecekmiş” gibi hisseder ve bunun korkusunu yaşar.

Çoğu insan hayatı boyunca 1-2 panik atak yaşayabilir ve atağa yol açan stresli durum ortadan kalktıktan sonra ataklar kesilir.

Eğer panik ataklar sıklaşırsa ve kaygı/korku periyotları uzarsa buna “panik bozukluk” adı verilmektedir ve panik bozukluk profesyonel tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır.

Panik Atak Nedir?

Panik atak ruhsal olarak başlar ve fiziksel etkilerle devam eder. İlk olarak aniden, nedeni belirlenemeyen yoğun bir kaygı başlar. Kaygının nedeni o an için belirsiz olsa da aslında yaşamınızda meydana gelen stresli olaylar panik atağı tetikleyebilir.

Kaygının ne zaman ortaya çıkacağı belli olmaz. Araba kullanırken, televizyon seyrederken, kalabalık bir alışveriş merkezinde gezerken, asansör kullanırken hatta bazen uyku sırasında panik atak yaşanabilir.

Atak sırasında yaşanan yoğun kaygıyla birlikte fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kalp hızlı çarpmaya başlar, nefes alıp verme hızlanır, gözler kararabilir ve baş dönmesi görülebilir.

Tüm bu belirler, benzer bir şekilde kalp krizinin de belirtileri olduğu için panik atak yaşayanlar çoğunlukla “kalp krizi geçiriyormuş” gibi hissederler. Bu nedenle atak sırasında “artık ölüyorum” korkusu kişiyi sarar.

Panik ataklar genellikle 10 dakikadan az sürer ancak çarpıntı, baş dönmesi ve bazı diğer belirtilerin tamamen geçmesi daha uzun sürebilir.

Çoğu insan, iş veya özel hayatında stresin arttığı ve uzun sürdüğü zamanlarda panik atak yaşayabilir. Uzmanlar, hayat boyu 1-2 kez panik atak yaşamanın çok sıra dışı bir durum olmadığının altını çiziyorlar.

Fakat ataklar sık sık meydana geliyorsa, süreleri 10 dakikayı geçmeye başladıysa ve her iki atak arasında, bir sonraki atağın korkusu gündelik hayata engel olacak kadar arttıysa buna “panik bozukluk” denir.

Bir Bakışta Panik Atak Belirtileri

 • Kalp çarpıntısı, artan nabız
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi
 • Titreme
 • Boğuluyormuş gibi hissetme
 • Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme
 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma
 • Sıcak veya soğuk ter basması
 • Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma
 • Ölüm korkusu
 • Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu
 • Kaçma isteği

Panik Atak Nedenleri

Uzmanlar, belirli oranlarda kaygı ve paniğin insan doğasında bulunduğunu ve bunların hayatta kalma içgüdüsüyle bağlantılığı olduğunu söylüyor. Ancak kaygı ve paniğin derecesi yükseldikçe düşünce zinciri bozuluyor ve korku süreklilik kazanarak kişinin hayatını kontrol altına alabiliyor.

Panik atağa neyin ve hangi durumların yol açtığı konusunda, tüm tıp dünyasının üzerinde uzlaştığı bir bilgi bulunmuyor.

Bazı insanlar biyolojik (genetik) olarak panik atağa yatkın olarak kabul edilmekte. Bazı uzmanlar ise, kişinin hayatında meydana gelen evlilik, çocuk sahibi olma, işini kaybetme, yeni işe başlama ve benzeri büyük değişimlerin panik atakları tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

Panik atağın nedeni olarak gösterilen bazı durumlar ve rahatsızlıklar aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Beyin: Kaygıyla ilgili iletiler beynin “amigdala” adlı bölgesinde toplanır. Duygusal tepkilerin oluşmasında primer role sahip bu bölge, başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumludur.

Bazı kişilerde beynin bu bölgesi daha aktiftir ve kişi herhangi bir tehlike altında olmasa dahi beynin geneline korku sinyalleri yayılabilir. Korku sinyalleri yayıldıktan sonra, vücut kendini korkuyu yaratan ve aslında var olmayan duruma karşı hazırlamak için “adrenalin” salgılamaya başlar.

Adrenalin seviyesi yükseldikçe kalp daha hızlı çalışır, terleme başlar, nefes alıp vermek zorlaşır. İşte bu değişimler panik atak belirtileridir.

Kalp Kapakçığı Sorunları: Kalp kapakçığının doğru olarak kapanmadığı “mitral kapak kayması” panik atak nedenleri arasındadır.

Hipertiroidzm: Tiroid bezlerinin aşırı çalışması ve dolayısıyla artan tiroid hormonu seviyesi panik atağı tetikleyebilir.

Hipoglisemi: Düşük kan şekeri panik atağa yol açabilecek rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir.

Uyarıcı Maddeler: Aşırı kahve tüketimi ve narkotik uyarıcıların kullanımı panik ataklara yol açabilir.

Panik Atak Ciddi Bir Rahatsızlık Mıdır?

Evet, panik atak ciddiye alınması ve tedavisine vakit kaybetmeden başlanması gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmeyen panik ataklar bir süre sonra, aşırı kaygı nedeniyle tüm hayatınızı ele geçirerek sizi evden çıkamaz hale getirebilir.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığının yayınladığı bir veri mevcut değil, ancak ABD’de kalp krizi geçirdiğini sanan hastaların %25’i panik atak nedeniyle acil servislere gitmekteler.

Panik atak tedavi edilmediğinde açık alanlardan korkma, ölüm korkusu veya evden çıkma korkusu gibi fobiler gelişebilir.

Kişi sosyal ortamlardan uzaklaşır, okul veya işte problemler yaşamaya başlar. Ataklar depresyonu tetikleyebilir, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı görülebilir.

Bu kadar büyük bir kaygıyı sürekli yaşamak yerine, doğru tedavi yöntemleri ile buna son vermek, en azından belirtilerin şiddetini azaltmak, sağlığınız ve yaşam kalitesini yükseltmek adına en doğrusu olacaktır.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Farklar

Panik atak rahatsızlığınız varsa ve ataklar sırasında kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız, bu ihtimali elemenin en iyi yolu kalp testi yaptırmaktır. Kalp sağlığınızın iyi durumda olduğunu öğrenmek, en azından bu konuda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Kalp krizi ve panik/kaygı atağı arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir.

Panik atak nedeniyle yaşanan göğüs ağrısı kalp krizi ağrısından farklı olarak daha lokaldir ve “bıçak gibi ağrı” olarak tanımlanabilir. Kalp krizinin neden olduğu ağrılar ise göğüs geneline, karın bölgesine, kol, omuz ve sırta yayılabilir.

Kusma kalp krizinin sık görülen bir belirtisidir ancak panik atak sırasında yaygın olarak görülmez.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisinde genellikle ilaç ve terapiler bir arada kullanılır. Tedavi sürecinde hedef, kişiyi fobilerinden olabildiğince arındırarak normal hayatına geri dönmesini kolaylaştırmak ve panik atakların neden olduğu kaygı ve çarpıntı gibi belirtileri hafifletmektir.

Terapiyle birlikte, doktorunuzun önereceği antidepresan, sakinleştirici ve serotonin seviyesini arttıran ilaçlar ile korkular büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Kullanılan ilaçlar kişinin sağlık durumuna ve ilaca verdiği tepkiye göre değişebilir.

Evde ve Hayatınızda Yapabileceğiniz Değişimler: Öncelikle şunu söylemek gerekiyor; tüm diğer ruhsal problemler gibi panik atağın tedavisinde de tedavi sürecine bağlı kalmak kritik bir rol oynuyor.

Terapi ve ilaçların etkisini “hemen, yarın” görmeniz mümkün değil. Bunun için kendinizi zorlamanız gerekse dahi tedavi planına sağdık kalın. Profesyonel tedaviye evinizde ve hayatınızda yapacağınız basit ayarlamalarla destek olabilirsiniz.

1) Kahve (ve diğer kafeinli içecekler) ve alkol tüketmeyin. Hem alkol hem de kafeinin kaygıyı arttırdığı ve panik atağı tetiklediği bilinmektedir.

2) Stresi kontrol altında tutmaya çalışın. Gündelik hayatta farkında olmadan stres seviyemiz artıyor ve stresin artması panik ataklar için iyi bir haber değil. Stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilecek aktivitelere katılın.

Düzenli egzersiz iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra yoga, nefes egzersizleri gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, kaslarınızın ve zihninizin rahatlamasını sağlayacak bir aktivite bulmanız.

3) Uykunuzu düzenleyin. Düzensiz uyku stresi arttırabilir ve panik atak riskini yükseltebilir. Düzenli bir uyku için yatmadan en az 2 saat önce bir şey yiyip içmeyi kesin.

Sigara içiyorsanız (bırakmanız daha iyi olur gerçi) yatmadan en az 1 saat önce son sigaranızı söndürün.

Yattığınız ortamın karanlık olmasına ve çok sıcak olmamasına dikkat edin. Tatil günleri dahil olmak üzere her gün aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın. Uyuduğunuz ortamda televizyon seyretmeyin.

Panik Atak Sırasında Neler Yapılabilir?

Panik atağın şiddetini hafifletmek için bazı teknikleri kullanabilirsiniz. Uzmanlar atak sırasında en önemli olanın “nefes alıp vermeye yoğunlaşmak” olduğunun altını çiziyor.

Nefesinize odaklanın ve vücuda daha fazla oksijen girmesi için mümkün olduğunca derin nefes almaya çalışın. Derin nefes aldıktan sonra nefesinizi 2-3 saniye tutun ve yavaşça bırakın. Bunu 4 saniye nefes alma, 2-3 saniye tutma ve yavaş yavaş bırakma olarak tekrar edin.

Kaygının arttığını hissettiğiniz anlarda zihninizi dağıtacak bir yol bulun. Örneğin tüm dikkatinizle 100’den geriye doğru sayın veya tüm illeri plaka numaralarıyla saymaya çalışın.

Kaygının hafiflediğini hissedene kadar bu tip dikkati başka noktaya çeken düşüncelerle zihninizi meşgul edin.

Kötü düşünceleri durdurma ve değiştirme tekniğini deneyebilirsiniz. “Uçak düşecek, yangın çıkacak, kalabalığın altında ezileceğim” gibi olumsuz düşünceleri fark ettiğiniz anda bunları size mutluluk veren (bir başarınız, tatilde yaptıklarınız, kendinizi iyi hissettiğiniz bir an gibi) düşüncelerle değiştirin.

Kaygıdan kurtulmaya çalışsanız bile “kaygının fakında olun”. Kaygının arttığı anlarda gerçekten tehlikede olup olmadığınızı, bu duyguların gerçek bir tehlikeye işaret edip etmediğini düşünün.

Duygularınızı ve sizi bu duygulara ne gibi durumların sürüklediğini bir kağıda yazmak onları net olarak görebilmek adına faydalı olacaktır.

Kaynaklar


(Visited 630.407 times, 4 visits today)

, , ,

Panik Atak Belirtileri Nelerdir? İçin 359 Yorum Yapılmış

 1. Harun 15/08/2015 #

  Herkese Merhaba; Geçmiş olsun.

  Ben şimdiye dek 2 sefer geçirdim, 19 yaşındayım. İlk atakta çok farklı hissettim, camiideydim namaz esnasında oldu hemde sabah namazı. Gidenler bilir, sabah namazı 2 rekattır ama dualarla beraber 40 dk sürer. İlk atağımda gece 3’de uyandım uykum kaçtı ezan okundu evde oturacağıma camiiye gideyim dedim. Namazın ilk rekatında başladı, şiddetli kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, vücudu kontrol edememe gibi olumsuzluklar yaşadım. Namaz bitene dek dayandım. Camii dağılışında imamla konuştum, tıbbi sorun olabilir doktora görun, rahat ol dedi. Eve geldim tansiyonum düşmüş olabilir dedim ve bol tuz ve su tükettim. 40 dk sonra herşey bitti, harika hissettim, taşı sıksam suyunu alırım içerim dedim. Aradan 5 gün geçti içimde hala biraz endişesi vardı, her geçen gün endişem azalıyordu… Derken 5. gün çok stesli bir gün yaşadım. Akşam eve geldim, saat 9:30 civarında içime bir sıkıntı düştü, arası 1 dk çekmeden o kötü his tekrar geldi 🙁 yine herşey başladı…. Kalp çarpıntısı, baş dönmesi, göz kararması, titreme yaşadım. Ya ölücek yada bayılacak hissi yaşadım, çok zordu 🙁 yaşamayan bilemez. Hemen acil servise gittim, tansiyonuna baktılar normal, kan tahlili yaltılar normal, kalp ritimlerime baktılar normal, serum verdiler ama halen aynıyım. Doktor çok sağlıklısın, birşeyin yok stresden olabilir dedi. Eve git dinlen kafanı rahat tut dedi. Yine 1 saat falan sonra kendime geldim. Şimdi iyiyim, umarım tekrar başıma gelmez, çok kötü birşey, Allah yardımcımız olsun.

  • Kemal 21/08/2015 #

   Biraz önce panik atak geçiren birisi olarak yazıyorum 🙂 Hayatımda her zaman yaşadığım olumsuz olaylara karşı çok güçlü olduğumu düşünürdüm. Bir defa ufak bir kalp çarpıntısı ile küçük çapta bir atak yaşamıştım fakat hayatimi çok etkilediğini söyleyemem. Su an aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen biraz önce çok daha ağır bir şekilde yaşadım. İlk yaşadığım da geçirmiş olduğum atağın panik atak olduğunun farkında değildim. Kendimi, bilseydim bu hale gelmezdim diye avutmuştum. Su an ayni şeyleri yaşıyorum ve bir yandan bir rahatsızlığım yok diye rahat olmam gerektiğini düşünmeye çalışırken bir yandan da elim ayağım titriyor ve zor nefes alıyorum 🙂 O an, zamanında mutlu olduğum anıları düşünerek, dikkatimi başka şeylere çekmeye çalışarak geçiştirmeye çalışıyorum. Bir şekilde geçiyor fakat bildiğiniz gibi hayat kalitesini düşürüyor. Bu yoğun kaygı düşüncelerinden kurtulabilmenin tam olarak yolu nedir bilemiyorum ama ben yasamış olduğum kaygının gerçekte var olmadığını kendime ispatladıktan sonra kurtulacağımı düşünüyorum. Daha önce öyle yaptım yine ayni şekilde yapacağım. Kaygınızın üzerine gidin ve bunun gerçekte olmadığını kendinize inandırın. Umarım bir daha yaşamayız. Herkese kaygısız mutlu bir hayat diliyorum.

   • Hacer 18/02/2017 #

    Merhaba, katkı olurmu bilmiyorum ama yazmak istedim. 15-20 gün önce ayakta kahvaltı hazırlarken aniden kolumun el parmak uçlarına kadar, bacağımın, ayak parmaklarıma kadar karıncalanmayla başlayan bir uyuşmaya yer bıraktığında kalp çarpıntım arttı ve kendimi koltuğa bıraktım. Çok korktum. 5 ya da 10 dakika sonra geçti ama tamamen değil, birkaç dakika aralıkla daha hafif olmakla birlikte karıncalanma ve hafif uyuşma şeklinde devam etti. O sırada evde komşum vardı. Eğer çocuklarıma durumumu anlatmazsam, kendisinin ileteceğini kesin bir dille söyledi. Telefonla küçük kızıma yaşadığımı minimize ederek anlattım ve geçtiğini söyledim. Küçük kızım da ablasını aramış… Neyse, büyük kızım da nöroloji uzmanı bir doktoru aramış, doktor hemen hastaneye gitmem gerektiğini söylemiş. Kızlarımın ikiside gelip beni zorla hastahaneye götürdü. Acil Serviste Nöroloji Uzmanı, Kardiografi Uzmanı doktorlar akla gelebilecek her türlü tetkikleri yaptırdı. Sonuç herşey normal, hatta yaşıma rağmen fazla iyi. Doktorla birebir görüşme esnasında; “Peki doktor bey, mademki herşey normal, benim yaşadığım bir hayal değil, gerçekti. Bunu benden iyi kimse bilemez, ben ne yaşadım?” dedim. Verdiği cevap; ani bir felç atağı… Bana verilen ilaç sadece kan sulandırıcı bir ilaç… Ancak naçizane ben yaşağıdığımın bu olmadğını ve panik atak başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Çünkü yukarıda yazılı panik atak belirtilerinin birçoğu bana uyuyor. Örneğin: evden dışarı çıkmamak için doktor randevularını erteliyorum. Mecbur kalmadıkça evden çıkmıyorum. Kapalı ortamlarda bulunamıyorum, yatak odasında değil, salonda yatıp uyuyorum. Pencere camlarından birini yaz kış açık tutuyorum. Salonun kapısı mutlaka açık, kapatılırsa hemen kalkıp açıyorum. Yüksek duvarların arasından geçerken boğulacakmışım gibi bir his oluşuyor, çok kalabalık içinde duramıyorum, vb…

  • Ogretmis 03/10/2015 #

   Kardeşim dediğin aynısını bende 2 sefer yaşadım ama tekrar yaşamadan hemen psikoloğa kesin git yoksa tekrar kesin yaşarsın.

  • sercan 10/11/2015 #

   Tekrardan olacak takıntı sorunu çıkacak sonradan doktora git tedaviye basla şimdiden.

  • Deniz 04/03/2016 #

   Amin bende yaşıyorum bu sorunu.

  • Aren 10/08/2016 #

   Aynılarını yaşadım bu cidden korkunç bir his yaşamayan bilmez ?

  • Sahin 25/07/2017 #

   Arkadaslar lutfen cevap yazin bende sanki hafizami kaybedecek mis gibi oluyo kendimi ovutuyorum biseyin yok diyorum panik atak diyorum sonra dusunmeyince geciyo fakat aklima gelince cok kotu oluyorum hep ölum korkusu oluyo acaba olecemmi acaba kalp krizimi gecirecem basimin tepesinde agri oluyo cok korkuyorum emar cektiriyimi beyin emari onada kanser yapiyo diolar o yuzden cektirmek istemiyorum lutfennn cevap yazin lutfennnn…

 2. Hüseyin 17/08/2015 #

  Ölüm korkusu yok mu o insanı mahvediyor.

  • Ziko 28/09/2015 #

   Arkadaşlar ben de bu panik atak ile tanışalı bayağı oldu ilk baslarda ne olduğunu bilmiyordum. ilk olduğunda dedim kendi kendime lan ne oluyor bana ana bir korku bastı kalbim bir hızlı atmaya başladı dedim kendi kendime olum gidicisin hemen kelime i sahadet getirdim bir tövbe ettim sonra ha öldüm ölecem diye beklerken ölmeden de vasiyetimi yazayım dedim onu da yazdım bekliyorum azrail geldi gelecek nasıl bir korku o!!! Aradan biraz zaman geçti atağın geçeceği yok arkadaşa ambulansı ara dedim direk hastaneye kan tahlili beyin tomografisi kalp ritmi idrar tahlili hepsi normal lan ne oluyor diyom hepsi normalse bu ne kafayı mı yedim diyom. lan kendine gel, sonra doktor getirdi bana bir hap verdi 3 dakika sonra kendime geldim, gecen 30 uykusuz saatten sonra bir güzel uyumuşum sonra ilacı 2 hafta kullandım ve bir paket bitti 1 gün kullanmayınca kulaklarımın çok hassaslaştığını fark ettim yüksek sese tahammül edemez olduğumu fark ettim bir anda, sonradan öğrendim ki ha o ilacı kullanmışım ha uyuşturucuya bulaşmışım, çünkü çok çabuk bağımlılık yapan bir ilaç ve 3 ay gibi bir zaman içinde beyne ciddi zararlar veriyor ve hastası oluyorsunuz, ilaç bittikten bir gün sonra yine başladı atak bu sefer daha da kaygı ve korku verici soluğu yine hastanede aldım yine ayni testler ve sonuç temiz bana yine ilaç vermek istediler ama ben kesinlikle olmaz dedim, tamam bu farklı bir ilaç önerdiler o da aynı 🙂 ve taburcu ettiler doktor bir psikoloğun telefonunu verdi randevu alıp gittim iste benim adim bu ben böyleyim anlatın soru soruyor falan filan yani umduğumu bulamadım psikolog falan hikaye sonra bir sonraki haftaya yine termin yaptım aradan ilaçsız 5 gün geçti ve yine atak yani şu anda bu yazıyı yazarken bile atak geçiriyorum ama biliyorum ki asla ve asla gerçekte bu olmuyor beynimizin bize bir tuzağı her şeyden kurtulup ALLAHa sığınıyorum ondan geldik ona gidecez öyle ya da böyle ölümü her canlı tadacaktır nasılsa ölecem demek ki kısmet simdi razı olup ALLAHa sığınıyorum ve bu korkumu hafifletiyor, kalbimin ise aslında hızlı atmadığını atsa bile yeni kontrolden geçtim bir şey çıkmadı:) kesinlikle ilaç kullanmayın ilaçlar ancak kısa sureli yardımcı olur psikolog size sadece sorunu çözecek tek kişi kendiniz olduğuna inandırıp cesaret verir aslında gaza getirir, ama bir yandan da bununla yasamaya alışmak sanki bir organımızmış gibi sevmek, kısacası zor bir durum ALLAH yardımcımız olsun.

   • Suzan 08/01/2016 #

    Aynı işkenceleri bende yaşıyorum zaten bunu yaşamayanlara anlatamıyorsun suratınıza aptal aptal bakıyorlar ve inanıyorum bu hastalığı yenmek insanın kendi elinde veya bir parçan gibi kabul edip onunla yaşamaya alışmak en azından böyle düşününce her şey daha kolay geliyor değişik aktiviteler spor çalışmak gibi onlarında iyi gelebileceğini düşünüyorum ve en önemlisi inançlı olmak ve Allaha teslimiyet.

    • muratelter77@gmail.com 07/07/2016 #

     İnançlı olmak ve Allaha teslimiyet

     Mükemmel bir tespit.

     Allaha şükür benim böyle kötü bir anım yok
     Panik atak olmadım hiç te inşallah olmam

     Yorumları okuyorum uzun süredir
     Allah bütün hastalara şifalar versin zor bir durum gerçekten

     Arkadasin dediği gibi
     Allaha teslimiyet bilinci manevi gücünüzü artırır
     Allahtan gönülden yardım dileyin tek yardımcınızin o olduğunu bilim ve kendinizi buna inandırın
     O size yardım eder

   • yeliz 20/10/2016 #

    bende son üç yıl içinde 3 kez geçirdim, son ikisi 4 gün içinde 2 gün arayla oldu, dün acile gittim, sizlerinde söylediği gibi tahlillerin hepsi temiz çıkdı,ama kalbimin hızına yetişemediğim nefes alışverişlerim vardı ve bağırıp ağlamak istedim, acilden sonra psikiyatriye yönlendirildim sakinleştirici yan etkisi az olan bir ilaç verdi doktor, dün akşamdan başladım, bakalım ne kadar faydası olacak, aslında ilaç falan boş, insanın o anki ruh haliyle alakalı yada birikim yapmış olayların sonucu çıkıyor, bende bu yüzden oldu, kimse durup dururken hiç bir sorun yaşamazken panik atak geçirmez, kaygı sonuçta, tehammül edememe, kabullenememe, iç savaş v.b. şeylerin sonucu, her ne kadar kendi kendimizin doktoru olmak istesekte atak döneminde olamıyoruz, ama korkulacak şeyin olmadığını düşünerek ve allaha sığınarak yavaş yavaş üzerimize mal etmedende bu sorunu yenebiliriz, gelip geçeceğini düşünerek sabırla elimizden gelen herşeyi panik yapmadan yapmamız gerekiyor, herkese alllah dayanma gücü versin.

   • Erdem 18/04/2017 #

    Ben de bi süredir sıkıntıdayım.. yazdıklarını okumak çok çok iyi geldi.. şu an bana da oluyor ve psikoloğa gidip gitmeme konusunda emin değilim. Çünkü gölü bi kişilik olduğuma inanıyorum, bi taraftan da düşündüğüm kadar güçlüysem bunu neden yaşıyorum diyerek başka bir kaygıyı tetikliyorum! Çok değişik bişey çok.. daha çok ince düşünceli, zeki kişilerin bu atakları yaşadığına dair yazılar okudum..

   • Mimi 15/06/2017 #

    Insan daraliyo

  • Ziko 28/09/2015 #

   Hacı hiç sorma :)))

  • Dilek 28/01/2017 #

   Aynen öyle off 🙁

 3. Serkan 19/08/2015 #

  Belirtileri kalp kriziyle benzerlik gösterdiği için insan daha da panikliyor ama ben bu yazıyı okuduktan sonra yeminle çok rahatladım yazan kişiye çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlar bu tip rahatsızlıkların tek doktoru insanın kendisidir. Rabbim kimseyi bu tip hastalıklarla imtihan etmesin çok zorrrr…!!!

 4. Yusuf 19/08/2015 #

  Merhaba. 23 yaşındayım. Şu anda panik atak olup olmadığımı bilmiyorum. Fakat halüsinasyon ,kalp sıkışması sürekli çarpıştılar yaşıyorum. mutsuz ya da strestli olduğum günlerde bu sorunlar uyku arasında başlıyor ve beni uyandırıyor. Uyanınca halüsinasyon görüyorum. Kendime gelmem 30 saniyeyi buluyor. Eğer hızlıca kafayı dagitmazsam ,kalp carpintilarinin arttığını gözlemledim. Geçen gece de kalp krizi geçirdiğini sandım hastaneye acile gittik. Ritm bozukluğum vardı ama ekg’de görülmedi. O hafta Kan ultrason vs testlerinin envai çeşidini yaptırdım ama sonuç olarak gayet sağlıklıyım. Sadece beynim kaldı. Beyinde ya maddi ya da manevi bir sıkıntı var. Bunu da anlayacağız inşaallah.

  Çocukluğumdan beri halüsinasyon görüyorum. Manasız sebepsiz sıkıntı hisleri yaşıyorum. Ama ilk defa böyle ağır kalp ağrıları yaşadım. Bir daha yaşamak istemiyorum. Çok yordu beni. Bir de ya gerçekten kalpte bir sorun varsa da doktorlar baktığı sırada bulamadıysa? Evhamlıyım bu sıralar. Bu gece de bu tip şeyler yaşadım. O yüzden yazdım buraya.

  Bu hisler gelince yalnız kalmak istemiyorum. Bu yüzden artık bir karım olsun bile ister oldum. Bencilce mi bilmem fakat insanlara da muhtacız, Allaha da.
  Bu arada kafam dağıldı ve rahatladim 🙂 Allah cümlemize afiyet versin amin.

 5. Muhammet 21/08/2015 #

  Ben de şöyle bir şey söyleyeyim yaşım henüz 19 geçen seneden beri hemen hemen her gün bunu yaşıyorum soğuk soğuk terliyorum üşüyorum güneşe çıkıyorum terliyorum klimanın altında duruyorum hep ölecekmişim gibi kalbim duracakmış gibi allah kimseye yaşatmasın bunu her gün ölecekmiş hissiyatı var diyorum tamam buraya kadarmış ölücem falan kaç kere kalbim sıkıştığını zannedip ambulansla kaldırıldım bilmiyorum o kadar çok hastaneye gittim o kadar çok test yaptırdım ki kalp ritmi temiz idrar testi temiz bir sürü test yaptırdım hepsi temiz ama o kaygıyla pek yaşayacağımı sanmıyorum.

  • Davut 20/09/2015 #

   Sevgili Muhammed kardeşim ve bu cevabı okuyacak herkes dikkatle okuyunuz. Ben tamı tamına 8 sene tedavi gördüm. Tedavi süresi sizlere çok uzun gelebilir fakat bunun sebebi ne yanlış ilaç kullanımı nede doktorlardı. İnsan hayatında pedagojik yaşlardan itibaren korkuları yöneten ve yönlendiren yegâne olgu kaygı duygusudur. Benim gibi çok ama çok zorlu, travmatik ve fiziksel ve duygusal işkencelerle geçen bir çocukluk yaşamışsanız eğer şu an yaşadığınız korku ve panik duygusunun yegâne sebebi bu durumlardan dolayıdır. Tabi ki yaşamış olduğunuz kaygıların kaynağı farklılıklarda gösterebilir. kaybetme, başaramama, yalnızlık, zayıflık, reddedilme, elde edememe, ihanet, fakirlik, işini ve makamını kaybetme vb,vb,vb. fakat bu duygusal korku sarmalı neden her insanda bu kadar etkili algılanıp, panik atak yada kaygı nöbetleri şeklinde kendini göstermiyor. Aslında bunun cevabını kendi bakış açımdan cevaplarsam görebildiğim şu! Panik atak öyle birdenbire ortaya çıkan bir nörokimyasal ya da psikolojik bir tepki değil. Bu süreç kendini göstere göstere geliyor aslında. biz ve bizim gibilerin yaptığı en büyük hata kabullenmeme, kendine yakıştıramama ve mükemmeliyetçilik duyguları. Ben ruhumu özgür bıraktıktan sonra ilaçları ve terapiyi bıraktım.(tabii doktorumun onayı ile) terapi muhakkak uygulanmalı. Doktorunuz size şifa vermiyor. Cevapsız sorularınız için alternatif bir yol öneriyor. Bu durumda kulaklarınızı ve gözlerinizi iyice açıp doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uyun. Benim gibi direnmeyin, bu hastalığı ben yenerim diye onunla aşık atmayın. Benim gibi güçsüzlük ve çaresizlik aşılanmış biri olarak güçlenmek adına güçlüymüşüm gibi yapmayın. Kapasitenizin ötesine geçmeyin. İçinizde işleyen zamanı yavaşlatın. Sanki bir yemeği yavaş, yavaş ve tadını lezzetini damağınızda hissederek yermiş gibi yaşayın duygularınızı. Öfke, hırs, kin, kibir, açgözlülük, acelecilik bunlardan tamamen arının. Son olarak anatomik ve biyolojik süreçlerle ilgili tavsiyem ise şudur; psikoloji nörolojiyi bozar, nörolojide vücudu. Stres ve gereksiz korkular beyninize giden oksijen miktarını muhakkak düşürür. Bu emin olun ataklarınızı ve organların işleyiş mekanizmalarını bozuyor. Daha çok bilgi paylaşmak isterdim ama dediğim gibi, bundan fazlası beni bozar. yüce allah hepinizin, hepimizin yardımcısı olsun ve yardımcısıdır da. O’na emanet olunuz. Şifayla kalın.

   • fevzi 16/06/2016 #

    Davut bey bir mesele ancak bu kadar güzel açıklanabilir elinize sağlık teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.

   • Hatice 26/02/2017 #

    Direnenleri nasıl ikna edeceğiz

   • Nuran 21/07/2017 #

    Davut bey ne güzel anlatmışınız panik atak hastalığını .Bende bu hastalıkla 49 yaşında tatilde tanıştım.Gece bir uyandım mide bulantısı baş dönmesi ellerimde bacaklarım da uyuşukluk kalp çarpıntısı ne öldüğünü anlamadım otelde yediklerimden zehirlendim herhalde dedim.Eşim ve çocuğumla hastanede aldım soluğu serum verdiler. O geceyi öyle geçirdim.Sabah eve döndük.Bütün testleri yapıldı .Baş ve kulak filmlerim çekildi
    Temiz çıktı vertigo testi temiz çıktı.Panik atak teşhisi koyuldu 1 senedir ilaç kullanıyorum.Psikoloğa da gitmedim.1 senedir iyiyim Allahıma şükür.Ama ilacı bırakınca tekrar yaşarmıyım bilmiyorum benimde diğer insanlar gibi sıkıntılarım var.Bu hastalığı olan herkese acil şifalar diliyorum.

 6. yamur 29/08/2015 #

  Bende de oluyo kalbim hızlı hızlı atıyor nefes darlığı sadece.

  • Jasmin 19/02/2017 #

   Peki sanki karninizda sisiyormu sanki patlayacagim lutfen cevap yazin cok køtu bir hastalik bu

 7. Oğuz 31/08/2015 #

  Panik atak yüzünden hastanedeyim. Her dakika kalp çarpıntısı.

  • mehmet 21/12/2015 #

   Benim de öle boşver korkma panik atak bu kalbinde bir şey yok kendini zorla hasta etme canım kardeşim.

 8. meryem 14/09/2015 #

  Merhabalar daha önce başıma hiçbir şey gelmedi şuanda geldimi tam olarak bilmiyorum ama birkaç gecedir uyuyamıyorum ve kafama bir şeyler takıyorum bana bir şey olacakmış gibi hissediyorum ve yalnız kalmaktan korkuyorum. Baş ağrısı ve halsizlik oldukça yoğun çok fazla takıntılarım var benim şu anki durumum ne tam olarak bilmiyorum sizce panik atak evresinde miyim?

  • Meryem 01/09/2016 #

   Kesinlikle ilk evresi her an atak geçirebilirsin dikkatli ol. Benim de ilk öyle başladı çünkü..

 9. mujde 15/09/2015 #

  Bende de aynısı var 2 yıldır bu ölüm korkusuyla yaşıyorum 2 çocuğum var hep doktorlara gidiyorum bir şey olmadığını söylüyorlar en çok geceleyin başlıyor sürekli ağlıyorum dua ediyorum.

  • admin 18/09/2015 #

   Müjde Hanım hep doktorlara gidiyorum demişsiniz ama mutlaka bir psikiyatra da danışmanızı öneririm. O size çözümle yaklaşacaktır.

  • Ahmet 30/06/2016 #

   Benimde gece başlıyor nefes kesilmeleri olum korkusu kendinizi nasıl avutuyorsunuz nasıl korunuyorsunuz bu illetten?

 10. fatih can 15/09/2015 #

  Aynı sorunu ben de geçiriyorum gitmediğim doktor kalmadı son 4-5 ayda dahiliye, kardiyoloji, nöroloji, gastronomi hepsini gezdim toplamda 15-20 tüp kan verdim ama sonuçlar iyi çıktı. Ekg cektirdim kalp filmi cektirdim yine sonuclar iyi cikti. Kalpte belirli bir noktada iğne batma hissi ve baş dönmesi çok yoğun bir şekilde oluyor. insanin ölüm korkusu olması ve hiçbir şey çıkmaması insanı gerçekten çok dağıtıyor. Şu an psikologa gitmeyi düşünüyorum.

  • Yusuf 25/03/2016 #

   Bende de aynısı oldu.25 yaşındayım çarpıntı kolda uyuşma bir şey olacak korkusuyla 6 acil iki kere kardiyoloji eko ekg kanlar endokrin dahiliye gezdim. sadece bakılmadık beyin kaldı ama bu düşünce bile panik ataktan 🙂 Bütün sonuçlar iyi geldi psikiyatri panik bozukluk panik atak anksiyete dedi. ilaca başladım şu an daha iyiyim. Bu korku zor ama üstesinden gelinmeyecek gibi değil Allah büyük sakin olup kalp hastası değil panik hasta olduğumuzu bilelim.

   • Muhammed 15/01/2017 #

    İlacın adı ne acaba

  • Serkan 23/08/2016 #

   Ben son bir aydır darbe ve benzeri senaryolar üzerine yaklaşık 1000 kaynak okudum veya izledim. Kendimi adım adım bu işe hazırladım resmen. En sonunda haddim olmadan saçma sapan bir madde kullandım ve bu işi tetikledi. O geceden beri rahat nefes alamıyorum. Bir kere kalp krizi geçiriyorum diye hastaneye kaldırıldım fakat hepimizin bildiği o sonuç çıktı değerleriniz normal sıkıntı beyinde. Buraya yazmamın amacı belki bir faydası olur diye ve okuyanları uyarmak için. Lütfen bir sıkıntınız varsa çözümü bir maddede veya benzeri bir sakinleştirici öğede aramayın durumu çok daha kötü hale geyirebiliyor bu iş. Yapılacak en iyi şey doğal yoldan rahatlamaya çalışmak.

 11. azat 22/09/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ben yaklaşık 4 senedir bu illet hastalığı çekiyorum ALLAH rızası için bendeki belirtilerden varsa lütfen yazsın artık dayanacak gücüm kalmadı kalp ağrısı sol omzumda bazen ağrı giriyor sol sırtım ağrıyor mide bulantısı baş ağrısı yürürken dengemi kaybediyorum özellikle sol sırrı bir de sol omuz ağrıları panik atakla ilgili mi lütfen cevap yazın.

  • Denizz 30/10/2015 #

   Azat hepimiz gibi. Sende önce kardiyolojiye görünmelisin. En azından onca için rahatlasın. Ben annemin cenazesini buldum sabahın altısında ve yaklaşık 4 senedir bunu yaşıyorum. Tam iyileştim derken başka bir trajik olayla tekrarlıyor kendini. Simdi geldiğim nokta ise çok ağır. Yanlış ilaç kullanımından kaynaklanan bir durum ve aşırı stresse maruz kaldım. Ben o an ne yaşadığımı söyleyeyim sana. Kalp çarpıntısı 140 kadar çıkan nabız atisi baygınlık hissi öleceğimden hiç şüphem yok hatta tamam kalp krizi geçireyim de bitsin artık diyorum. Yanlış tedaviyle geldiğim durum bu. Acillere taşınıyorum sürekli ama su an ilacı değiştirdik ve bir de ağır bir sakinleştirici kullanıyorum ki zaten acilde de aynısını veriyorlar. Bir psikiyatra görün. Bununla ilgili yeşil reçetesiz çok ilaç var ben kullanmanı tavsiye ederim. Neden dersen bu stresin vücuda daha çok zarar verdiğini düşünüyorum. Bu durumla şekline göre mücadele çok zor olabiliyor. Hayat kalitemizi çok düşürüyor ve bir de cay nescafe ve alkolden uzak dur. Melisa papatya ve sari kantaron çaylarını özellikle uyumadan önce tüket olur mu Allah yardımcın olsun.

  • Aslı 31/10/2015 #

   Kesinlikle panik bozukluk belirtileri mutlaka psikoloğa git bende de aynı sorunlar vardı terapi ve ilaç tedavisi gördüm şu an çok iyiyim.

   • murat 16/03/2017 #

    Asli hanim bana dönersen iz sevinirim benim hergün göğsüm ağrıyor ama tahlil kontrolerdén hiç bişey çıkmıyor ne yapabilirim yardimci olsaniz

  • Efulim 19/11/2015 #

   Bu bende de oluyor! Ve çok korkuyordum. Kalpte sorun var sandım ama şükür değilmiş! Genelde strese bağlı ve benim de aşırı stresli geçiyor günlerim. Ben de bir gece yarısı hastaneye gittim anlattım rahatlatıcı bir iğne yaptılar etkisini gösterdikten sonra hiçbir şey hissetmiyorsunuz ve çok rahat bir uyku uyuyorsunuz. Ve sanırım bende de panik atak var. ?

  • bilal 07/12/2015 #

   Kardeş aynı belirtiler bende de var omuzumda göğsümde sürekli sızı kasıklarımda ağrı bas dönmesi gerçeklik hissi etrafındaki her şey hayalmiş gibi bir de yürürken arada dengemi kaybediyorum yanımda biri varsa çaktırmamaya çalışıyorum fazla takma kardeş doktora git ilaç tedavisine başla.

  • Ahmet 15/12/2015 #

   Azat kardeşim eğer böyle aralıklarla devam eden göğüs ağrıların omzuna vuran batma tarzında ağrılar oluyorsa korkulacak bir şey yok myalji dediğimiz kas ağrıları olduğunu düşünüyorum aynı belirtilere benzer kalp krizi ile ancak kalp krizinde bilinç bulanıklığı soğuk terleme ve nefes darlığı daha etkin rol oynar ve kalp krizlerindeki ağrılar da kendine zor hakim olursun. Sen gene de bu şekilde ağrılar da en kısa zaman da acil servise başvur ve Ekg çektir ve kafan rahat olur.

  • Mehmet Sıddık 07/05/2016 #

   Bu hastalık bendede mevcut kardeşim başım çok ağrıyor kalbim mideme vuruyor gibi oluyorum triplere giriyorum hemen uzanıp gözümü kapatıp dinlenmek istiyorum lakin birazda bizim elimizde olduğunu düşünüyorum doktora gittim bir şeyin yok dedi örneğin uyandığımda uyanmak istemiyorum uyumak yatakta kalmak istiyorum düşmanımın başına gelmesin taksiciyim ben kaç saat çalışıyorum eve gidesim geliyor korku birikmiyor ama güçlü olmak lazım.

  • mustafa 10/09/2016 #

   Azat aynı seyler bende de var suan sol kolum gogsum ve sirttim da iğne batar gibi agrilarim oluyor ama sadece 3 5 saniye sürüyor ama sürekli oluyor kalbimde bisi olmadığını söylüyorlar devamlı çok hastane gezdim ama hiç bisi çıkmadı sadece psikolojik kendimizi sıktığımız icin kas ağrıları oluşuyor

  • Kadir 28/01/2017 #

   Aynı sorunlar bende de var kardeşim

  • Ahsen 23/10/2017 #

   Aynı sorunları şuan ben yaşıyorum kaç tane kardiyolojiye gittim bişey Yok diyorlar ama inanmıyorum

 12. Barış 26/09/2015 #

  Ben panik atak konusunda level atladım. Artık çarpıntı olmuyor sadece nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi var o da yarım saat sürüyor sonra normale dönüyor. Bu çarpıntıdan daha kötü.

  • bayanpanik 19/11/2015 #

   Cevabınız gecenin ikisinde halen geçmeyen çarpıntı dolu anlarıma su serpti inanın 🙂 yazmadan geçemedim. Bende de çocukluktan beri gelen bir panik bozukluk var ve ilaç kullanamıyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  • Yildiz 25/11/2015 #

   Aynen ben de panik atak depresyon geçirdim çok kotu günler yaşadım iki sene oldu ama nefes almakta zorlanıyorum ve buda hayatimi çok kötü etkiliyor ne yapabilirim acaba bir çaresi yok mu bunun Rabbim herkese şifa versin inşallah.

  • Ferı 23/09/2016 #

   Barış bey 2 yıldır panık atak var bende tedavı goruyorum çok ağır geçırdım şimdı ise doktorumun bana verdığı ilacı duzenlı kulşanıyprıö yaklaşık 3 aydır ataklarım tamamen geçtı eskısı gıbı acılllere gitmıyyorum şimdi eski hayatıma gerı döndum atak geleceğını hıssettıgım anda nefesımı duzenlı alıyorum ve dıkkatımı dagıtıyordum burda herkese sunu söyliyeyım çok önemlı atak geldığinde subhanallahu velhamdulıllahı vallahuekber veşa havle vele guvvete ılle bıllahılayıyyul azıyz deyıp sureklı okuyun arkasından 2 rekat şükür mamazı kılıp sadece allaha yalvararak allahım hastalığıma şifa ver doyerek yalvarın hıçbırşeyınız kalmaz ben eskısı kadar ıyıyım ve suan neden bukadar kuçuk şeylerden korkmusum dıyprum beynımızın tamamen bır oyunu bu.benım doktorum bana her atak geçırdıgınde etrafondakılere anşatma acol servısw gelme tedavıyı basa dönduruyorsun dedigi gunden buyana dr a gıtmıyorum artık korkuların uzerıne gıdın markete bıle çıkamayan ben araba kullanırum trafıge çıkıyorum daha anlatacak okadar çok şey varkı 3 aydır yasadıgımı hatırlıyorum arkadaşlar bol bol insırah suresını okuyun kormayın kaygılanöayın sakın ama sakın kalp krızınden öluyormus gıbı olsanızda acıl servıse gitmeyın bu playların gerçek olmadını dusunun ve korkmayın kaygılanmayın 2 sene yasadım 20 sene gıttı benden ama suan gelse bıle ölmeyeceğimi bılıyorum ve beynıme yerleştırdım doktorum eger sen korkularının ve laygılarınım üstüne gıtmeyıp gerçek sanarsan 10sene bu ilacıda kullansan iyileşmezsın dedı ve başardıgıma inanıyorum geşsede öldurmuyor vw şuan allah bana yepyenı hır hayar bahşettı sonsuz sukurler olsun herkese geçmıiş olsun

 13. mert 13/10/2015 #

  Selam arkadaşlar, arkadaşın dediği gibi kese kâğıdı bulundurun ağzınızı ve burnunuzu içeride kalacak şekilde yerleştirin ve orada nefes alıp verin en iyi çözümü budur.

 14. Ahmet 05/11/2015 #

  Panik atak ne kadar sürer? Ben yaşadığım hale bakınca; panik atak olayıyla birebir uyuştuğunu görüyorum. Tek tutmayan tarafı “süresi”. Panik atak hali yarım saat sürer deniliyor. Oysa ben yaklaşık 10 günden beri günümün yarısında panik ataklı biçimde dolaşıyorum. Ağır atak değil; sersemlik, uyuşma, hissizlik, kontrolü kaybedecek gibi. Ve kalpte düzensizlik. Geceleri uyuyamıyorum, uyutmuyor. Bazen biter gibi oluyor, “ohh bee geçti çok şükür” diyorum, neyse artık o başlayan şey; birkaç on dakika sonra yine başlıyor. Sanki içimde bir yerlerde kanama var da, kan sızdırıyorum da, ve her an gözüp kararıp düşecekmişim gibi fiziksel bir his. (psikolojik değil, bildiğin fiziksel bir his). Bunun yanında ölüm korkum falan yok, korku-kaygı yok. Tek korkum, şu sersemlik hissi daha da ilerler ve iyice kendimi kaybederim diye…

  • İlker 03/01/2016 #

   Kardeşim geçmiş olsun. Ben yaşadığımı anlatmak istesem bu kadar olurdu. Kelimesine kadar yazdıklarının aynısını yazardım. Ben hep süre konusunda takılıyorum. 1-2 saat diye okuyordum bazı yerlerde. Bende de birebir aynı hisler ve günün neredeyse yarısını kaplayan sürede gerçekleşiyor. Sana herhangi bir teşhiste bulundular mı?

   • Erdem 18/04/2017 #

    Hala devam ediyor mu sıkıntıların

  • Ahmet 10/10/2016 #

   Şu an atak sırasındayım buradaki yorumlardan önceki hastalık sebeblerini ve sonuçlarını okuyunca rahatlıyorum yaklaşık 4 ay önce atak ilk defa oldu kalp sıkışması nefes alamama titreme bunlardı o gece 4 hastane gezdim doktorlar hiçbirşeyin yok dedi sadece bir doktor psikiyatri doktoruna görün dedi tanısıda kaygı bozukluğuymuş hastalığımın xanax die hap verdi 1 ay içtim hiç atak gelmedi ama bu sefer hapa bağımlı oluyorsun 3 haftadır kullanmadım şu an yine içtim bu hastalığın sebebi ilk olarak stres fazla sigara içme herşeyi kafana takma

  • ferit 02/01/2018 #

   arkadaşım aynısı bendede var gitmediğim doktor kalmadı , babam akciğer kanserine yakalandı 2014 yılında bu olay bende yavaş yavaş başladı sonra 2 hafta önce yakın arkadaşım vefat haberini aldım şimdi tavan yaptı her tarafım titriyor işime konsantire olamıyorum

 15. perihan 05/11/2015 #

  bende suan 38 yasındaıym hemen hemen 7 8 senedir aynı şeyleri yasıyorum nefesim daralıyor ölüm korkusu sarıyor dengemi kaybedecekmişim gibi oluyorum doktora gidiyorum bütün tetikler yapıldı ama bir sorun yok diyor ama bu sıkıntıdan da kurtulamıyorum 3 çocuğum var hep onlar yalnız kalacakmış gibi düşünüyorum ağlıyorum onlarında psikolojisi bozuluyor ama buna rağmen elimde olmadan ara ara bunları yaşıyorum çok korkuyorum ALLAH bütün hastalara şifa versin amin bol bol dua okuyorum inşallah ALLAH herkese şifa verir ALLAHIM amin.

  • Bayram findik 28/12/2015 #

   Öncelikle geçmiş olsun ve 7-8 yıl yaşadığım söylüyorsunuz bu çok uzun bir süre neden tedavi olmuyorsunuz?

  • inci 11/01/2016 #

   Ben yirmi iki yaşındayım aynı sizin gibiyim 6 yıldır var hala aynıyım içim bir tuhaf oluyor.

 16. Muhammed 09/11/2015 #

  İlk olarak geçen hafta yaşadım. Herkeste olduğu gibi kalp krizi geçirdiğimi zannettim. İyi ki ilkinde anladım ne olduğunu. Şuan arada bir heyecan korku geliyor. Uzun zamandır bunları yaşıyordum aslında ama böyle bir şey olabileceği aklımda yoktu. Stres, sinir bende hat safadadır. Bunun problem olduğunu biliyordum ama illa bir şey olması lazım ya durumun ciddiyetini anladım. Yarın doktora gideceğim, anlatacağım. Uzun zaman önce bıraktığım spora da yeniden başlayacağım. Kahve ve çay bağımlısıyım o yüzden kafeinsiz kahve ve bitki çayları içeceğim mecbur. İlaç da kullanacağım. İyileşeceğimden eminim ama ne kadar sürecek ve hayatımdan neler alacak göreceğiz bakam. Herkes şifasını bulur umarım.

 17. Erdem 10/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar gezerken siteler arasında burada yazılanları okudum.. Aslında kendi derdime bir neden bulmak için caba içindeyim. Burada yazılanları okuduktan sonra bende de mi panik atak var diye düşünmeye başladım. Ama hiçbir zaman ölüm korkusu yaşamadım sıkıntım su şekilde içimde bir kaygı var korku gibi heyecan gibi ne olduğunu bir türlü çözemedim nefesim daralıyor nefes alırken sanki göğsümdeki yer azmış gibi geliyor ne kadar caba göstersem de yeterince nefes alamıyorum evde durmak ya da olduğum yerde kalmak istemiyorum hiçbir şey umurumda olmuyor her şey önemini yitiriyor o an tek isteğim rahatlamak ve yalnız kalmak dışarı çıkmak biraz yürümek sigara içmek iyi geliyor kalbimin üstüne sanki bir şey bastırıyor sıkıştığını hissediyorum ve agresifleşiyorum sonra da bu kızgınlığım duygusallığa dönüşüyor sinirden kendime kızıyorum neden böyle oluyorum diye gözlerim doluyor Kafayı mı yedim acaba n’oluyor bana yardımcı olacak birisi var mı? Ne yapmam gerekiyor..

 18. Funda 14/11/2015 #

  Arkadaşlar merhaba. Ben de 2 sene önce geçirdim panik atak ama ben hastanedeydim o sıra. Serum takılmıştı yüksek ateşten dolayı o an içimden bir sıkıntı geldi her yerimi kapladı ayak ucumdan beynime kadar uyuştum o sıra doktor geldi ben felç geçiriyorum yardım edin site bağırıyorum doktor da sakin ol sadece atak geçiriyorsun diyor :)) sonra bir kağıt torbaya sadece nefes alıp ver dedi öyle sakinleştim. Tabi sonra psikiyatriye filan gittim efoxor kullandım toparladim kendimi. İnsanın hayatını mahveder bu panik atak. Ona fırsat vermeyelim. Şimdi arada geliyo içimden bi sıkıntı ama kalkıp dolasiyorum filan hafif geciyor. Geçmiş olsun hepimize 🙂

 19. Gökmenn 24/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben 1 yıldır bu panik atağı yaşıyorum ve gerçekten zor bu durum nefes alamıyorum kendimi kontrol edemiyorum, devamlı ölücem korkusuyla yaşıyorum ve hastanelik olduğumu biliyorum. Doktor bir şeyin yok diyor fakat ben doktora bile inanmıyorum o an kesin bende bir şey var diyorum. Yazılanlarda gördüğüm kadarıyla doktorun bir şey yok demesi sizi rahatlatabiliyor fakat bana oda fayda etmiyor Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 20. Kemal 26/11/2015 #

  Şu an buradaki yazıları okuyunca bile bir umutsuzluk hissine kapıldım göğsüm yanıyor gibi hissediyorum Allah düşmanıma vermesin herkese acil şifalar.

 21. adem 27/11/2015 #

  s.a. arkadaşlar bende yaklaşık 8 – 10 seneden bu yana ara sıra duşa girdiğim zaman boğulacakmışım gibi bir his oluyor. Aklıma farklı farklı şeyler geliyor ve beni çok kötü hissettiriyor işte o an musluktan akan suyun tazyiği bile beni etkiliyor. Sanki hayat aşırı derecede hızlanıyormuş gibi oluyor ve ben bir an önce orayı terk etmek istiyorum. Boğuluyormuş gibi oluyorum ve kendimi hemen banyodan dışarı atıyorum kendimi. Tekrar o suyun altına girmek sanki diri diri mezara girmek gibi hissettiriyor. Biraz bekliyorum ya kafamı dağıtıyorum ya da yanıma birini çağırıyorum ve öyle duşumu alıyorum. Hiç doktora gitmedim. Aynı şeyleri yaşayan arkadaşlar var mı varsa eğer beraber konuşarak bu hastalığı yenmeye çalışalım. Teşekkürler.

 22. Yasemin 28/11/2015 #

  Ben Ankara’dan Yasemin bende panik atak mı bilmiyorum ama yaşadıklarım şunlar ben yeni doğum yaptık tan sonra oldu ya da önce vardı ben fark etmedim. Kalp çarpıntısı nefes alamama boğulacakmışım gibi oluyor tabi bir ve iki dakika sürüyor sonra kaygı oluşuyor. Çocuğum ölecekmiş ben ölecekmişim hissi oluşuyor içim kararıyor. Baş dönmesi sanki duvarlar üstüme geliyor gibi stresli bir zamanlarda bunları daha çok sık yaşıyorum ve hiç hastaneye gitmeyi düşünmedim önem vermedim ama şu aralar çok arttı bu anlattıklarım.

 23. Kerim 05/12/2015 #

  Merhaba geçmiş olsun herkese bende olan belirtiler ise baş dönmesi bazen ağrı sersemlik bayılacakmış gibi oluyorum korkuyorum aklım hep hastalıklarda sanki korkunç bir hastalığa yakalanmış düşüncesi sol yanak uyuşuyor sol kol ve bacak uyuşma hissi ve ağrı bazen nefes almada güçlük çekiyorum konuşma bozukluğu vs bu şikayetleri olan varsa lütfen bana yardımcı olun.

 24. tugce 09/12/2015 #

  Şu an ben de fenalardayım beynime hakim olmaya çalışıyorum, bende sevdiğim insanların ölüm haberini alacakmışım gibi bir hisle geliyor ve sıcak basıyor ama aynı anda buz gibi eller oluyor, Allah kimsenin başına vermesin çok zor çarpıntı hat safhada tek ilaç aklınıza mukayyet olmak.

  • Bayram findik 28/12/2015 #

   Evet panik atağın ilk belirtisi bunlar zihin karışıklığı. Eğer tedaviye başlamadıysanız tedavi olmanızı öneririm.

 25. meral 19/12/2015 #

  Slm. Herkese çok geçmiş olsun. Nefes darlığı, hızlı kalp ritmi, ölüm korkusu, bayılma hissi, bunların hepsi bende de var. Ama bunların yanı sıra evde tek kalma korkusu, dışarı tek çıkma korkusu da var. Dengemi kaybedeceğimi, bayılacağımı falan düşünüyorum. Böyle hissedenler yok mu acaba.

  • Muku 07/07/2016 #

   Bendede aynisi var subattan beri tek disari cikamiyorum kapali alanlara giremiyorum bas donmesi sersemlik 2 kez bayildim durduk yere yasam kalitem sıfır lustral verdi dr hic bir ise yaramadi evden disari cikamiyirum ciksamda heran bayilacam rezil olacam. Kendime hakim olamama korkusu cok mutsuzum…

  • zeynep 20/09/2016 #

   Aynı kaderi paylasiyoz5yıldır evde mahkum yaşıyorum sık sık geçiriyorum panik atak kirizi soda naneli şeker az rahatliyom çok gitim psikoloğa uyku ilacı veriyo geçmedi kalbim gizli carpiyo bayilacak gibi burnumda kuruluk rengim soluyo derdimi kimseye ankatamiyorum sizofrenisin diyolar iyce uzuluyom evde yanliz kalinca panik disaricikincada buri olacak cok halsiz oluyorum bu hastaliktan kurtulan varsa ne olur yardimci olsun hayatimdan gezdim ankaradayim bildiğimiz ankarada piskolok varsa yardimci olun çok koruyun

  • Gürcan 29/04/2017 #

   Var var oluyor 11 yıllık panik atak deneyimleri ile artık o an endişe ediyom ama alıstım sanırsam ölmiceksin merak etme sadece kafanı dagit diyorum

 26. Umut 30/12/2015 #

  Selamun aleyküm. Panik atak rahatsızlığı bende var. Buna ilk etken olan unsurum ilişkimdi. Bir kızı çok sevdim ayrılık oldu benimle oynadı resmen. Bunun şokunu atamadım. Durmadan onu düşün onun hayaliyle yat uyu kalk. Ha oldu ha olacak tekrar gelecek derken alkole bulaştım. Madde kullandım. Bunlardan sadece bir tanesi kalbime etki edip hızını artırıyordu. Aslında çok saçma işlere bulaştım. Çünkü unutmuyordum sadece mayışıyordum o kadar. Kız yüzünden ve benim ona olan takıntımdan dolayı hayatım karardı. Yani korkuyla yaşıyorum.
  Şu an bunları yazarken bile kalbim sıkışacak korkusu var. Ne oluyor onu anlatayım sizlere; ilk başta kulağa bir çınlama sesi geliyor, onu duyar duymaz elimi kalbime götürüyorum hızlı mı yavaş mı çarpıntılı mı atıyor diye kontrol ediyorum. Sonra ensede bir ısınma yanma meydana geliyor. Gözlerim fal taşı gibi açılıyor daha parlak görüyorum. Sanki içmişim de önümü görmeye çalışıyormuşum gibi oluyor. Pencereden bakar gibiyim. Beni tek sakinleştiren alan pencere kenarı oluyor. Ama bunları yazarken aklım bulandı bir an rahat hissettim meğerse kafada bitiyor gerçi devam edeyim neyse temiz hava alıp boynumu ıslatıyorum küçük hızlı adımlarla volta atıyorum. Ama bu yaptıklarım bazen etkili oluyor genelde gözümü hastanede açıyorum :d :d yok ağalar baylar bayanlar olmuyor çok kötü bir şey.
  3 gün önce yine oldu acile gittik rahatlatıcı vurdular oturamıyorum yeminle bakın yani :d Allah kimseye göstermesin. Kendim ettim kendim buldum şimdide kurtulmak istiyorum. Değmeyecek insanları düşünmeyi bırakmak gerekiyor. Sağlık çok önemli gidince anlıyor insan. Maddeyi alkolü bıraktım. Bir tek sigaram var. Kafein demişsiniz kahveyi de bıraktım. Sigara kullanıyorum onu öleceğimi bilsem bırakmam olmaz yani onu yakmasam elime bile alsam sakin oluyorum :d aşırı derecede ölüm korkusu veriyor kalbim duracak zannediyorum.
  Antidepresan ilaçlar varmış tedavide kullanmak istemiyorum . O ilaçları duyunca da başlıyor panik atak. Hea bu arada benimkisi panik bozuklukmuş. Saat gece 05:09 kalbim duracak korkusuyla uyuyamadım yani halimiz yaman geçmiyor zaman aman aman dedik sağlık gitti. Şuan yazıyorum aklımı bulandırmak için. Gerçekten çok zevkliymiş durmadan yazarım da ben böyle uyuyamam ağlayacam neredeyse nedir bu ya?… Artık öyle bir şey oldu ki gülmeye bile korkuyorum kalbimin ritmi değişiyor vites 1 den 2 ye atıyor. N’apalım Bakırköy’e psikiyatriye gidecez umarım Allah yardımcı olur yoksa ben kafamı duvarlara vuracam yada kalbimi yumruklayacam duruyorsa dursun çok kötü bi durum gerçekten. Allah tekrardan yardımcımız olsun. Ha bu arada metin2 oynayın görev felan baya kafa dağıtıyor selamlar saygılar selametle 🙁

  • sevda 23/11/2016 #

   geçmiş olsun..nerdeyse bir yıl olmuş merak ettim şimdi nasılsınız umut? Benimde oynadığım bir oyun var çok keyifle oynuyorum ama yanında bana sinirde yapıyo:) ayrıca bende panik atak hastasıyım 2 aydr tedavi görüyorum ataklarımın şiddeti azaldı herkese çok geçmiş olsun

 27. Şeyma 31/12/2015 #

  Benim önceden vardı geçti 2 senedir rahattım ama bu aralar tekrar oluyor. Ara ara doktora gitmek istemiyorum ilaç verecek küçük çocuğum var ilaçla yapamam. İlaç kullandığım dönemlerde çok kotu oluyordum başım yerden kalkmıyordu simdi ne yapacağımı bilmiyorum rabbim bu mübarek günlerde bütün hastalarımıza hayırlı şifalar versin bizlere de versin kimseye dermansız dert vermesin.

 28. cenk 02/01/2016 #

  Slm, bende de ayni dert var, çok panik atak geçirdim çok da depresyona yakalandım, bu illet çok şerefsiz bir hastalık, beynim resmen yalama oldu ama bu kadar olaylardan sonra insan bayağı bir tecrübe sahibi oluyor. Arkadaşlar isin özü ve kısasını bana göre neden kaynaklandığını söyleyeyim, çocukluğunuzda mutlaka bir şeyden korkup panik yapmışsınızdır ama hatırlar ama hatırlamazsınız mutlaka budur şimdiki asil amaç ise bunu nasıl durduracağınız.

  1. düzenli uyku
  2. sosyal aktivite
  3. evde yalnız kalmamaya gayret göstermek
  4. aç karnına çalışmamak ve yemek öğününü atlamamak
  5. en önemlisi bu… bol bol su içmek kesinlikle sürekli su yerine başka içecekler içen arkadaşlara sesleniyorum anında durun ve suya başlayın, su bana göre panik atağın en büyük ilacıdır ve demin de dediğim gibi mide kesinlikle uzun sureli aç kalmayacak, bu arada su kafanızı yerine getirir.
  6. panik atak bende midemdeki otonom sinir sistemine etki ediyor direk, elektrik gibi bir şey resmen o kadar kötü bir his ki anlatamam bu yüzden zaten diyorum ki midenizi uzun sure aç bırakmayın
  7. ağır yorucu islerde çalışan arkadaşlar mümkün olduğunca enerjinizi korumaya çalışın, sakin kendinizi çok zorlamayın, yine uzun aralıklı yani her gün yorun olmamaya çalışın, yorgun oluyorsanız da bu seferde yemenize içmenize dikkat edin daha fazla yerseniz sizler için daha iyi olacaktır,
  8. bu dediklerimi yaparsanız panik atak, depresyona yakalanma riski azalacaktır
  Arkadaşlar bu saydıklarım umarım sizlere bir faydası dokunur.

 29. özgür 07/01/2016 #

  s.a arkadaşlar yaklaşık 1 senedir ben de bu sorunları yaşıyorum 3 4 ay doktora gittim tedavi gördüm sonra iyileştiğimi sandım ama yanılmışım 2 aydır kaldığı yerden devam ediyor genelde kavga ya da bunun gibi olaylarda çok yaşıyorum ve bende bu sayılan belirtilerden hariç birde dejavu olayı çok yaşıyorum buda tetikliyor beni inşallah hepimiz bir an önce sağlığımıza kavuşuruz.

 30. Cemre 08/01/2016 #

  Ben de yılbaşı günü geçirdim arkadaşlar çok kötüydü kalbim hızlı hızlı çarptı sırtımdan ter akıyordu başım döndü ateş bastı kalbimin üstü ağrıdı ve göğüs çevrem yanıyordu ölücem diye düşünüyordum hep Allahım yardım etsin bize inşallah.

 31. Aleyna 09/01/2016 #

  Ben 18 yaşındayım ve kendimi bildim bileli Dışarı tek başıma çıktığımda gideceğim yere varana kadar başıma gelebilecekleri düşünerek kafamda kuruyorum. Merdivenlerden inerken merdivenlerden inerken yuvarlansam ne olur diye düşünmeden inemiyorum veya bıçakla bir şeyler keserken ya birine zarar verirsem korkusuna kapılıyorum ve bir hastalık belirtisi söylendiğinde gün içinde hepsini yaşıyorum. Kalp sıkışmalarınıda söylemeliyim. Kalbimde ritim bozukluğu var gibi hissediyorum. Ve her gece yatmadan önce öldüğümü düşünüp korkuyorum. Ayrıca heyecanlandığımda boğazım kuruyor dilim ağzımda fazlalık gibi oluyor dünya gözümde gidip geliyor. Panik atak mıyım?

  • Deniz 29/09/2016 #

   Aynılarını ben de yaşıyorum hiç doktora göründünüz mi acaba sebebi neymiş? Ben de panik atak belirtilerini yaşıyorum ve ondan beri sürekli bu korkularla uğraşıyorum kafayı yemekten korkuyorum bir ölüm haberi görsem hemen içime sıkıntı çöküyor korkuyorum, Allah şifa versin

  • mustafa 14/03/2017 #

   slm arkadaşım bu hastalığın ilk belirtisi kalbin hızlı atması sonra ensende bi elektiriklenme oluyor beyne doğru sonra ölüm korkusu sonra etrafının anlamsız gelmesi

  • Karasız 09/07/2017 #

   Dilinin ağzında fazlalık gibi gelmesi bana epileptik bir nöbetmiş gibi geldi bir psikiyatra yada nörologa gitmeni tavsiye ederim.

 32. Şeyda 11/01/2016 #

  Merhaba. Son bir aydır her gece bu başıma geliyor. Nabzım sert atıyor ama 84 ü geçmiyor. Aynı zamanda hipotroidi hastasıyım ama belirtiler hipertiroidi laboratuvar sonuçları hipotroidi diyor. Uykum aramda uyanıp çarpıntı yaşıyorum hep uç dört dk sürerdi ama dün 14 dk sürdü. O an yaşadığım şeyleri tekrar yasarım korkusuyla uyumak dahi istemiyorum. Kardiyoloji herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını da söyledi. Ama insanın için rahat etmiyor. Doktor panik atak var demişti beş yıl önce ama bu panik bozukluğa dönmüş gibi her gece her gece yaşamak normal değil. Gerçekten ne yapsam bilemiyorum. Kötü bir durum hem de çok 🙁

  • Gizem 03/03/2017 #

   Bnde 5 aydir qitmediqim doktor kalmadi cok kotu oluyorm kalp carpintisi boqulma hissi olum korkusu titreme terleme miqde bulantisi bas donmesi yasadiqini hissetmeme qibi bir cok sorunla karsi karaiyayim her qece acildeyim cok kotu bi hastalik?????

 33. Sema 12/01/2016 #

  Ben de yaklaşık 4 yıldır bu hastalıkla uğraşıyorum. Çeşitli kan tahlilleri, idrar tahlilleri emar tomografi ultrason kardiyografi endoskopi ve daha bir çok tetkikler. Kalp çarpıntısı kol uyuşması daha sonraları mide bulantısı kusma hiçbir şey yiyemiyordum.Öleceğimi düşünüyor doktorların doğru teşhisi bulamadığını düşünüyordum. Ama hiçbir şeyim yoktu. Yakınlarımın deyimiyle turp gibiydim. Ama panik atak krizinde ölüyorum diye çıldırmış gibi bağırıyordum ailem de gerçekten ölüyorum diye hepsi çevremde ağlaşıyordu o anı hatırlamak dahi istemiyorum.Sonra öğrendik ki panik atak krizi imiş. 1 sene kadar ilaç kullandım atlatmıştım. Fakat 1 sene sonra yine tekrarladı şimdi evden uzak bir yere gideyim ateş basıyor çıldıracak gibi oluyorum şu an yine ilaç tedavisindeyim. Umarım geçer Allah bu hastalığı yaşayan herkese yardım etsin.Çok zor yaşamayan bilemez tedavi şart. Dipnot: Kriz geçireceğim korkusuyla da yanımda sakinleştirici ilaçla geziyorum.

 34. Omer 22/01/2016 #

  Selam panik atakta çenede uyuşma olur mu bunu merak ediyorum. Şimdiden tsk.

  • metin 19/03/2016 #

   Bende de oluyor aynı.

 35. ilknur 23/01/2016 #

  Ben 5-6 aydır yaşıyorum ve ağır atlatıyorum. Dün acildeydim. 35 yaşındayım. Yorumlarınızı hemen hemen okudum. Bende tansiyon yükselmesi de oluyor. Dün o panik haliyle 19 – 11 e çıktı tansiyonum. Acile bu nedenle 6 yada 7. Gidişim. Sizlerde tansiyon yükselmiyor mu? Beni korkutan bu durum. Panik bozukluk denildi. Pskiyatra gdicem ama iş yoğunluğu engel oluyor. İş yerindekilere de durumu söylemek istemiyorum.

  • paniklice 15/02/2016 #

   Korkmaniza gerek yok tansiyonunuz atak yüzünden yükseliyor size zarar vermez. Benim de öyle çünkü ve 20 yıldır.

 36. Engin 25/02/2016 #

  Bakın arkadaşlar bu yazımı okuyup yardımcı olabilirsen birilerine ne mutlu bana bende yaklaşık 4 sene önce çıktı bir illet birden bire çarpıntı nefes darlığı uyuşma kolda kaslarda ağrı bayılacak hissi gerçek dışı hissetme boğazda kuruluk oluyordu. Atak olmadığında da gerçek dışı hissetme çarpıntı oluyordu. İnternetten araştırıyorum karşıma ne çıkarsa bende oluyor he bu hastalık benimkisi diyorum. doktora gidiyorum baktırıyorum bir şey yok. Öyle günler geçti ve kendi kendime atlatmaya başladım.
  Sonraları hiçbir şey yokken durduk yere gelmeye başlıyor hiç sebep yokken yolda arabada sokakta ark konuşurken burada en önce yapmanız gereken 100de 90 bir şey çıkmayacak ama önce rahatlamanız için test yaptırım sonra da atak geldiğinde göğüs mü yanıyor kalkın ayağa dikkat dağıtın bakın nasıl geçecek. Kalp krizinde ne yapsanız bu ağrı geçmez 5 dakika sizi inletir otururken geçer ama panikte aksine ayağa kalkıp kafa dağıtınca hemen kaybolur. Böyle kendinizi telkin edin.
  Bu hastalık öyle bir şey ki okuyorsun kalp krizi mide bulantısı yapar kusma yapar diyor hemen sizde de başlıyor ama kafayı dağıtın yolda mı geldi hemen bir bakkala girin bakkalcıyla 1 dakika sohbet edin. Bakın nasıl geçiyor burada yapmanız gereken atak sırasında aman şu oldu bu oldu olacak derseniz atak daha uzun sürer ama atak geçiriyorum derseniz bakın kısa sürüp geçecek.
  Sadece kendinizi inandırın zaten panik krizi geldi mi 1 – 2 dakika önceden hissedersiniz beyin bulanıklaşır eyvah geliyor dersiniz işte o sırada gelir bunu önleyemezsiniz. Ama dediğim gibi konuşun yanınızdakiyle kafanızı dağıtın bakın 1 dakika içinde kaybolacak.
  İş sizde bitiyor çoğunuz diyeceksiniz kolay mı diye ama başka çareniz yok size tavsiyen fazla internete araştırmayın hastalığınızı çünkü kalp tahlili yaptırırsınız bir şey çıkmaz bu sefer şekerim var onu geçersiniz midemde sorun var der ona takarsınız. Bu hastalığı yemenin en önemli iki kuralı erken yatıp erken kalkın bide kriz esnasında kafa dağıtın bide bu kriz esnasında midede aşırı gaz oluşur buda göğüste basınç yapar bol bol gaz çıkarmaya geğirmeye bakın çok rahatlayacaksınız. Bu hastalık öyle bir şey ki atak sırasında bağırsağı bile bozuyor tuvalete gidersiniz ishal olmuşsunuz bide krizden sonra bol bol esneme yapıyor onu da çözemedim.
  Dediğim gibi erken yatın sabaha karşı yatar geç kalkarsanız beyin uykusunu alamayınca daha çok kriz yaşama ihtimali yaşarsınız ben 4 sene çektim ama bunları yaptım 2 hafta sürmedi krizler. Şimdi iyiyim çok şükür bide tek kalmayın kalınca takıntı yaparsınız daha çok hastalanırsınız hepinize geçmiş olsun ne diyim Allah bu hastalığı kimseye vermesin çekmeyen bilemez.

  • Esma 17/08/2016 #

   Aynıları bende de oluyor

  • Erdem 18/04/2017 #

   Hala devam ediyor mu sıkıntıların?

 37. YAĞMUR 28/02/2016 #

  Ben de de 16 yaşındayken babamdan gizli gizli sigara içerken yakalanacağım korkusuyla başladı çok ağır geçirdim,zaman zaman çok stres yaşadığım zaman oluyordu, şimdi 33 yaşındayım doğumdan 5.5 ay sonra yine başladı stresten,bebek bir taraftan,kış günü alıp bir yere de gidemiyorum, evhamlıyım, ayrıyeten 10 yaşında bir oğlum daha var, kayınvalidemle oturuyorum onun stresi bir yandan ev işi, yemek bir yandan. akşam olunca uyuyamama korkusu başlıyor, kollarım bacaklarım uyuşuyor, bir kapı açılsa yüreğim ağzıma geliyor, boyun kısmında uyuşma. emzirdiğim için ilaç da içemiyorum. bitkisel bir çözümü olan var mı?Allah YA ŞAFİ ismiyle herkese şifa versin.

 38. Necmiye 05/03/2016 #

  Şu an sabahın 5.gece 3 te uyandım sanki kalbim atmıyor. ? boğulacak gibi oluyorum vantilatör son hızlı da açık, cam açık bana hava yetmiyor? bir de bunların üstüne tansiyonum 19/11 .ben kendim de ölüm korkusu olduğunu kabul ettim artık ? 1 yıl önce kardeşimi evde ölü bulunca ben de bunlar azar azar oluşmaya başladı.şu anda tepe yapmış durumda.kalp sintigrafisi,üst batın,alt batın emar çekildi,beynim de kötü bir şey var taktım kafaya ona da emar çekildi her şey temiz.bu kaygılar yüzünden ritm bozukluğu ve şeker çıktı. Bir yığın ilaç kullanıyorum ? ben gün aşırı tahlil ve görüntülerle doktor kapısındayım?kafayı yiyecek duruma geldim aklımı yitirme korkusu kafama takılıyor bir de en kötüsü dr.ların bir şeyin yok demesine kızıyorum.panik atak bozukluğunu ararken burayı buldum,yorumların hepsini okudum birden kendimi iyi hissettim,ben yalnız değilmişim? Allah gençlerin yardımcısı olsun insanın yaşam kalitesini bozuyor. ?

  • Settar 02/11/2016 #

   Bende daha kotusude var anlatamam eve kapandim bir yere cikamiyorum bas donmesi baska seylerden ne yaoacagimi bilmiyorum biri bana bi yol gostersin

  • Erdem 18/04/2017 #

   Allah yardımcımız olsun.. yalnız değilsiniz

  • Gürcan 29/04/2017 #

   Emin olun birde bu hastalığı geçiren insanlarla canlı konuşunca çok iyi geliyor

 39. Tuğba 06/03/2016 #

  Allah yardımcımız olsun zor bir durum ama her şey bizim elimizde.

 40. Murat 12/06/2016 #

  Ben de bu illete 2011 yılında yakalandım çok zor zamanlar geçirdim acil servislerle arkadaş olduk sonra psikiyatri doktoru ilaç yazdı kullandım alışıncaya kadar çok zorluklar yaşadım hala da kullanıyorum ama yine de buluyor ara sıra.

 41. Sabri 12/06/2016 #

  Bende de aynı durumlar var ama genelde alkol aldığım günün ertesinde mutlaka oluyor…
  Ne zaman alkol alsam ertesi gün burada yazılan bütün olumsuzlukları yaşıyorum..
  Alkol almadığım zamanlarda yaşamıyorum bu durumu..
  Önceleri çarpıntı ile geliyordu simdi çarpıntılarım azaldı.. ama sıkıntı hissi yaşıyorum…

 42. semra 23/06/2016 #

  Merhaba, burada yazılanları görünce bende de panik bozukluk olduğunu farkettim. İlk atağım ramazanın ilk gecesi oldu. Uykumdan kalp çarpıntıma sıçrayarak uyandım. Baş dönmesi, ölecekmiş hissi, deli gibi hızlı atan kalbim ve titreme sonucu acile gittim. Tansiyonuma, şekerime, Ekg’me baktılar ama hiçbir şey çıkmadı. Ertesi gün kardiyolojiye gittim yine bir şey çıkmadı. Dün gece tekrar aynısını yaşadım. İlk yaşadığımda yiyip yattığım için oldu zannettim, hatta gastrite bile yordum. Ama ölüm korkusu da işin içinde olduğu için panik atak olduğuna artık eminim. Zaten bu fiziksel belirti iki defa oldu fakat bir yıla dayalı uyku problemlerim, ölüm kaygılarım vardı. Zaten herşeyi çok kafasına takan biriyim ama bu kaygılar durup dururken oluyor. Sizden ricam profesyonel yardım alan varsa isim tavsiye edebilir mi? Hayatım boyunca antidepresan tarzı ilaçlara tepkili biriydim. Şimdi o raddeye gelmemek için öncelikle psikoloğa gitmem gerektiğini düşünüyorum. Psikiyatra gidersem direk ilaç verecek ve ilaca bağlanmak istemiyorum. Üstesinden gelebileceğim, iyi bir psikolog bilen var mı?

  • admin 02/07/2016 #

   Semra Hanım dışarıdan yazan kişiler ne derece doğru bilgi veriyor teyit etme imkanı olmadığından sitede doktor, hastane ya da ilaç ismi yayınlanmamaktadır, bilginize.

  • Seval 25/07/2016 #

   arkadaşım öncelikle geçmiş olsun
   aşağıda yorum yazdım ama prf dr arif verimli babama nervium diye bir hap verdi bir kutu içti yarım yarım kutu bittiğinde sağlığına kavuşmuştu. Çapa tıp fakültesinin karşısında muayenehanesi var. Bilgin olsun… Sağlıkla kal…

 43. buse 01/07/2016 #

  Ben sekiz yaşımdan buyana bu illetle uğraşıyorum şuan 31 yaşındayım ve artık kalp hastasıyım sebebi panik atak artık kalbimi çok yordu bu hastalık evden çıkamıyorum yıllardır kendimi kapattım yalnız banyoya giremiyorum hep kapıda birileri bekliyor bir ara geçer gibi olmuştu ama haberlerde panik atak hastası bir gencin öldüğünü görünce tekrar başladı öldürmez diyorlar ama o an kalp krizi de geçiriyor olabiliriz tıpkı o genç gibi oysa kalbinde hiçbir sorun yokmuş bunları görüp nasıl sakin olabilirim hayatım kabusa döndü ilaçlarda fayda etmiyor kendime hakim olamıyorum her krizde bu defa ölüyorum diyorum heyecanlanınca korkunca her an fırsat kolluyor hayat boyu bunu yaşamak zorundayım kalbim artık ne kadar dayanır bu yorgunluğa bilemiyorum Allah hepimize sabır ve şifa versin.

  • İsimsiz kişi 06/11/2016 #

   Piskolojik olarak kendine telkinler ver,iyisin geçicek kötü birşey olmayacak…Birde intarnettede bulabilirsin hipnoz falan videoları var,ruhu rahatlatacak müzikler başlığı altında onlardan düzenli olarak dinle.Bende yeni öğrendim panik atak olduğunu…Önceden geldiğinde sakince nefes alıp veriyorum,olumlu şeylere odaklanıyorum.Ölüm korkusu sık sık olur o anlarda da aklımı başka şeylerle meşgul ederim.Sen yinede bir dene…Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 44. İpek 03/07/2016 #

  Arkadaşlar bende 5 senedir mücadele ediyorum ilacı bir ara doktorumun yardımı ile bıraktım ancak 6 ay ilaçsız kalabildim.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun çok zor.nasil ve ne zaman biter bilmiyorum ama bu ilaçtan ömür boyu kurtulmak istiyorum. Bide ataklarim en rahat zamanımda olmuyo mu delircem.bir koşu yarışması düşünün. 1. Olana kadar bütün enerji ni sarf ediyorsun. Tam kurdalayi goguslenip 1. Olduğun zaman yerlere atiyon kendini bırakı veriyon.işte bizde öyleyiz galiba sıkıntıları çekiyoz cekiyoz tam herşey normala giriyor ataklar baş gösteriyor. Sallıyoruz kendimizi mücadele etmek yoruyor bizi bence.Rabbim hepinize şifa versin inşallah arkadaşlar. .

 45. Aslı 09/07/2016 #

  Öncelikle herkese merhabalar ve geçmiş olsun.
  Benim sormak istediğim birşey var. Bir gün okuldaydım performans ödevlerimiz vardı onları teslim ediyorduk. Hocamız performans ödevlerini teker teker yanına çağırarak aldı , herkese de aldığı konuyla ilgili sorular sordu ona göre ders içi notumuzu verdi. Neyse başladı toplamaya yavaş yavaş bende sıra arkadaşımla aynı konuyu almıştım beraber çalışıyorduk işte çok kokay kesin tam puan alıcaz diyoduk. Sonra hocanın yanına gittik ilk arkadaşım verdi hoca ona sorular sormaya başladı. Ben tam o anda birden bire çok büyük bir endişeye kapıldım. Çok kolay bir konuydu çok da iyi çalışmıştım ama sanki hica sorduğunda hepsini unutacağımı düşündüm. Hemen geçtim yerime oturdum. Nabzım yükselmeye kalbim çarpmaya başladı. Arkadaşlarım ver artık hadi deseler de bir türlü veremiyordum. En sona ben kalınca mecbur gittim. Hocanın yanına doğru gittikçe titreme başladım. Sonra hoca sormaya başladı ben de terlemeye başladım kızardığımı hissediyordum. Kem küm ettim ama bildiğim şeyleri söyleyemedim resmen. Arkadaşım hocanın arkasına geçip soruların cevaplarını söyledi çaktırmadan yoksa mümkün değil bilemezdim. Hoca da farketti titrediğimi sakin ol bu kadar heyecanlanacak birşey yok falan dedi elimi tuttu otur istersen dedi. Yok falan dedim ama elim ayağım zangır zangır titriyor. Zor bela bitti hocada biraz korktu galiba o kadar titrememden falan tam puan verdi çünkü tam bilemedim soruları. Geçtim oturdum yerime ama titremem geçmedi arkadaşlarım halan elimi tuttular sarıldılar sakin ol diye ama nafile. Sonra yavaş yavaş kalp atışlarım yavaşlamaya başladı titremem geçti ve yaklaşık 10 15 dakika içinde tamamen normale döndüm. Panik atak mı bilemiyorum ama normal bir heyecanlanma değildi o da bir gerçek. Sizce panik atak mı geçirdim? (Bir iki defa daha aynı belirtileri yaşadığım olaylar oldu , onlarda da doğru cümleler kuramama göz kararması falan yaşadım)

 46. Ali 16/07/2016 #

  Ben 23 yasın dayım yeni başlıyor bende ki panik atak yasadım sitreslerden dolayı evliyim birtane allaha emanet kız cocum var gozleri katarak dogustan oyıprattı kalp kapan da acıklık var dediler katılım geciri yor arada hep panık yapmak tan panık atak oldum kalp kırızı geciriyormusum gibi oluyor hastanede kalp grafi cektiriyorum birsey cık mıyor

 47. Utku 20/07/2016 #

  Slm arkadaslar herkese gecmis olsun ben bu illeti 4 senedir cekiyorum sizlere tavsiyem kafaniza bisey takmayin guzel yemek yiyin gezin dolasin dua edin seytanin size vesvese vermenize izin vermeyin o anda dua edin ….. panik atagin tipda tedavisi yoktur hap kullansaniz dai 2 3 yil sonra gene bulur sizi sad2ce yapicaniz sey dua edin

 48. Seval 25/07/2016 #

  arkadaşlar merhaba ben bu hastalığı yaşamadım ama babam bir kaç sene önce panik atak hastalığı geçirdi. Aynı dediğiniz gibi belirtiler ölüm korkusu kapladı kısa sürede içini. PRf dr Arif verimliye götürdük son çare. Gittiğimiz hiç bir doktor işe yaramadı. Arif Verimliye gittik önce epey bir labaratuvar a bayıldık. Şeker tansiyon bir ton tahlil istedi (bunu küçümsemeyin epey fazla tahlil) Nervium diye bir hap verdi ve babam ilacı içtiği gibi değişti. Bir kutu ilacı bitirdiğinde gayet iyi durumdaydı. İkinci kutuyu bir zaman cebinden ayırmadı bişey olursa her an içerim diye. Ama çok şükür arif hocamın sayesinde kurtulduk. Gitmek isteyen muayenehanesi Çapa Tıp Fakultesinin karşısındadır. Randevusuz kabul etmiyor. Sağlıkla kalın…

 49. Esma 18/08/2016 #

  Panik atak baş dönmesi yapar mı ? Şimdi den teşekkürler

 50. cevher07 20/08/2016 #

  Meraba arkadaslar bahsetmekte olduğunuz illet mi desem hastalikmi desem bende de var teşhisi siz koyun.Bu değişik durum yuzunden kendimden korkar oldum düşünün bir ya nasil olabilir kendinden korkuyor diyorsunuz hemde durduk yere yoktan sebeblerle saçma olduğunu biliyorsunuz gercek olmadigina kendinizi inandirmaya calisiyorsunuz ama olmuyor hatta kendinizi zavalli bile hissediyorsunuz .Genelde bende bu durum sosyal ortamlar da yada herhangibir yerde kendi kendime ya soyle olursa ya boyle olursa …. diye ve basliyor ruhsal ve bedensel anarmollikler dedim ya durduk yere kendimi korkutuyor veya kalabalik bir yerde dikkatler bana cevrilince yanlis bir sey yaparim korkusuyla kendi kendimi heyecan ve korkunun eline teslim ediyorum rahatlikla yapabilecegim ustesinden gelebilecegim normal bi insanin zorlanmadan yapabilecegi seyler bana zulum oluyor ve bu durumu kabul edemiyorum lanet olsun ki kontrolu ele geciremiyor kendime hakim olamiyor kalbim hizla carpmaya basliyor kizariyor ve bunun neticesinde terliyorum nefes almak konusmak zorlaniyor ve kendimden korkmakla kalmiyor utaniyorum.Nasil gecer budurum bilmiyorum yardimci olun bana

 51. ibrahim 21/08/2016 #

  RABBİM nasıl bi duygu bu hepimiz aaynı şeyi söylüyoruz normalde bu yorumlarınızı okumasam inanmayacaktım benim psikolojk durumum yok diyordum adım atacak halim kalmıyor spor yapamıyorum sabah uykudan uyannca kötü oluyorum… RABBİM SEN ŞİFA VERENSİN ŞİFANI EKSİK ETME

 52. Fuad 22/08/2016 #

  Oncelikle ben yaklaşık 1 senedir bu hastalıkla mücadele ediyorum. göğsümde bi ağrı yanma kimi zaman iğne, bicak batması tarzında kimi zaman sağda,solda olan ağrılar. Ben bunu ilk başta psikoloğa gitmeden yenmeyi denedim sporla başka şeylerle ilgilendim ve yaklaşık 6 7 ay bu şekilde idare ettim. Lakin sonraki zamanda artık spor fayda etmedi acaba atak gelicek mi şeklinde kuruntular kafamı kurcaladi ve artık etkisine aldığım atakları kontrol edemedim. Benim size tavsiyem acilen psikoloğa gorunmeniz çünkü ne kadar ertelerseniz o kadar etkisi altında kalırsınız en yakın zamanda psikolojik destek almanız en büyük yarar bu illetde

 53. sema 01/09/2016 #

  Merhaba arkadaslar bende kalp ritim duzensizligi var asiri carpinti yasiyorum ilac kullaniyrum ama ne fayda bu rahatsizligim basladigindan beri hep bi olum korkusu hep kalp ķrizi gecirip olecemi dusunmek beni maffediyo ne yapicm bilmiyrum ama cok kotu bisey artik bu hastaliktan baska bisey dusunrmiyorum cok anyi deprasan kullandim ama biraktim cocuklatim var benim o yuzden icince ayakta duramiyrdm icmemeye karar verdm de bundan kurtulmk istiyrum yasama donmek ayakta durmk istiyrum bittimmm ??

 54. Ayse 01/09/2016 #

  Bir adam Hz.Peygamber (s.a.v)’e geldi ve şiddetle korktuğunu,korku hastalığına yakalandığını söyledi.Allah resulü o kimsenin çokca şu duayı etmesini tavsiye buyurdu.

  “Sübhânel melikil kuddûsirabilmelâiketi ver rûh,celletes semâvati vel erdabilızzeti ve ceberût.

  Adam bu duaya devam etti,hastalıktan şifa buldu.

  Arkadaş lar bende bir dönem panik atak sık sık yaşadım.
  Çok stresli dönemler geçirmiştim. Panik atak beyinde gelişip vücutta da ölümünü korkutacak belirtiler yaşatıyor. Yaşayanlar hemen hemen aynı belirtiler yaşıyor.

  Ben namazıma başladım ve her panik atakta Allah’a sığındım. Ve yukarıdaki Hz. Peygamberimizin tavsiye ettiği duayı sık sık okuyorum. Allahım bedenime ruhuma sağlık şifa ver, şifa senden diye dua edip kendi üzerime üflliyorum.
  Çok şükür bugün artık kontrol edebiliyorum panik atakları.

  Allah herkese şifa versin inşallah

  Kaynak:Şifalı

 55. melek 06/09/2016 #

  Bende yaz tatili boyunca uc kez tansiyonum dustu de oyuzden bayildim sandim biranda gozlerim dondu gibi geldi karardi uzattilar beni gozlerimden yaslar akmaya basladi tepki veremedim nefes alamadim birindede titremeyle gelen bayginlik hissi ve nefes alamana oldu acaba buda panik atakmiydi doktorlara gittim noroloji ve kalp ekg eeg renkli dopler emar holter birsuru test ve hepsi temiz cikti

 56. abdullah 06/09/2016 #

  bende su an saat 05.20 sabah insallah olmasını bekliyorum doktora gidecegim cok zor bir hastalık

 57. Samet 09/09/2016 #

  3 sene önce sürekli atak geçiriyodum 1 sene devam etti bitti sanmıştım tekrar başlıyor allah belasını versin bu hastalıgı düşmanıma vermesin

 58. Gülüz 11/09/2016 #

  Slm buse kardeşim aynısı bendede var 12 yaşında basladı simdi 42 yaşındayım ölüm korkusu var her an her dakika kalp kırmızı geçiriyorum ölüyorum her an herdakika bekliyorum şimdi bide yas geldik dahada cok korkuyorum bak dediğiniz gibi panik atak hastası birisi kalp krizi geçirmiş ölmüş bizim işimi dahada kötüleri ölünüyorumuş

 59. ismail 15/09/2016 #

  merhaba değerli kader arkadaşlarım geçen sene bu hastalıkla tanıştığimdan beri hayatim zindan oldu yaşama sevincini kaybetim belkide bunun sebebi nankörlüğümüzün sebebi en azında kendi adima diyim bu ilet mahfeti beni artik hersey sanki üzerime geliyor 🙁

 60. ismail 15/09/2016 #

  inanın şuan ağlıyorum bilmiyorum kalbim tekliyor hergün hastaneye gidemiyorum lorkudan içim keder dolmuş rabime siginiyorum agliyorum ilac kulandim iyilesir gibi oldum ama olmadi simdilerde ise yasama sevincim giti uyku duzenim giti bilmiyorum eskiden namazimi kilan cok farkli bir kisliktim ne oldu bana bilmiyorum lutfen yardimci olun bana 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

 61. ismail 15/09/2016 #

  merhaba değerli kader arkadaşlarım geçen sene bu hastalıkla tanıştığimdan beri hayatim zindan oldu yaşama sevincini kaybetim belkide bunun sebebi nankörlüğümüzün sebebi en azından kendi adıma diyim bu ilet mahfetti beni artık herşey sanki üzerime geliyor 🙁

 62. Nurgül 16/09/2016 #

  Bende bitmek bilmeyen bir ölüm korkusu var sürekli sevdiklerimi kaybetme korkusu gözümün önüne onların öldüğü geliyo kalbim sıkışıp kalıyo nefesim daralıyor ağlamaya başlıyorum gereksiz ağlama nöbetleri yaşıyorum kalbim yerinden çıkacak gibi oluyo hiçbir yardım almadım psikoloğa gitmeyi düşünüyorum

 63. Sifa 24/09/2016 #

  Sevgili kardeşlerim hepinize geçmiş olsun. Hepinizi çok ama çok seviyoruz.Hepinizin ilacı Allah Allah demek. Kalbiniz ne kadar hızlı atarsa sizde o kadar hızlı Allahi zikedin ve ona teslim olun. Allahım sana ulaşmak istiyorum ben de senin veli kullarindan olmak istiyorum diyin ve onu hep yaninizda hissedin ve sizi ne kadar cok sevdiğini bu dünyada kimsenin sizi sevemeyecegi kadar sevdiğini bilin. Çareyi psikologlardan bağımlılık yaratan ilaçlarda aramayın. Ona teslim olun. Allah bana inaniyorsaniz bana güvenin eğer bana güveniyorsanız sizden güçlüsu yoktur diyor. Unutmayın ona guvenirseniz en şiddetli fırtınalar bile hafif serin rüzgarlara dönüsür. Allah hepinizden razı olsun.

 64. ayhan 03/10/2016 #

  Hocam gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler

 65. sedef 06/10/2016 #

  Ben pazar gunu kucuk capli bi panik atak gecirdim yurtta kaliyorum bulundugum ortamda kendimi cok sıkıyorum ve pazar gununden beri kalp ağrısı geçmedi ama o gunden once boyle bisi yoktu ve bu aralar cok cabuk midem bulanabiliyo sizce gercekten bi kalp rahatsizligim mi var ?

 66. Hatice 13/10/2016 #

  Ben de panik atak hastasıyım. Bazen belirtiler kayboluyor, tam kurtuldum diyorsun birden çıkıveriyor. İlacı sadece 6 ay kullandım. Kilo aldırdı ve birtakım yan tesirleri oldu ve karaciğere zarar verdiğini duyduğum için kendi kararımla bıraktım ilacı. Kendi kendime baş etmeye karar verdim ve bunu başardım da diyebilirim. Nasıl mı?..
  – İlk önce bir psikiyatrın tavsiye ettiği gibi atak geldiğinde nefes egzersizleri yaptım. (Dörde kadar sayarak nefes al, dörde kadar sayarak nefesini tut, dörde kadar sayarak nefesini bırak, dörde kadar sayarak bekle ve sonra tekrarla). Hafife almayın bunu, bayağı işe yarıyor. Beyin saymaya odaklandığı için diğer şeyleri unutuyorsunuz.
  – Diğer uyguladığım yöntem sakız çiğnemek. Beyni oyalıyor. Dikkati dağıtıyor. Bende fazlasıyla işe yarıyor sakız çiğnemek.
  – Ayrıca yapmaktan hoşlandığım şeylere daha fazla vakit ayırdım. Özellikle bir hobiniz olsun. Mesela ben bulmaca çözüm, örgü ördüm, dikiş diktim. Şimdide öykü kitabı yazıyorum.
  – Sık sık temiz havada derin derin nefes alarak yürüyün. Beyne temiz oksijen gitmesi iyi geliyor.
  – Algınızı ve bakış açınızı değiştirin, her şeyin bir olumlu tarafını bulmaya çalışın. Her şeyi akışına bırakın.
  – Diğer yaptığım şeyde artık çok fazla haber dinlemiyorum. Özellikle üçüncü sayfa tarzı haberlerden uzak duruyorum. Sakin ve stressiz ortamlarda durmayı tercih ediyorum.
  – Ve en önemlisi Allah’ a tevekkül edin. Her şeyin bizim değil Allah’ ın kontrolünde olduğunu hatırlayın.

  Bütün bunların sayesinde artık ilaç kullanmıyorum ve çok daha iyiyim. Hayat herşeye rağmen yaşamaya değer.

 67. feritt 18/10/2016 #

  Şimdi hayatimdan bi bölüm anlatayim size 2012 yilinda bir trafik kazasi gecirdim akcigerim söndu o trafik kazasinda 4 ay hastanede yattim ciktim ciktiktan sonra surekli nefes alamama kafamda kurgu kaygi mide bulantisi elimde uyusma gibi sikayetlerim basladi cok kotu gunler gecirdim kız arkadasimin yaninda bile gecirdim bunu cok kotu gunler yasadim 1 ayda 7 8 sefer acile gittigimi biliyorum arkadaslar allah cc yardimcimiz olsun doktorumuzun dediklerimden dısari cikmicaz duzenli uyucaz hepsi bu

 68. ylz 20/10/2016 #

  bende son üç yıl içinde 3 kez geçirdim, son ikisi 4 gün içinde 2 gün arayla oldu, dün acile gittim, sizlerinde söylediği gibi tahlillerin hepsi temiz çıkdı,ama kalbimin hızına yetişemediğim nefes alışverişlerim vardı ve bağırıp ağlamak istedim, acilden sonra psikiyatriye yönlendirildim sakinleştirici yan etkisi az olan bir ilaç verdi doktor, dün akşamdan başladım, bakalım ne kadar faydası olacak, aslında ilaç falan boş, insanın o anki ruh haliyle alakalı yada birikim yapmış olayların sonucu çıkıyor, bende bu yüzden oldu, kimse durup dururken hiç bir sorun yaşamazken panik atak geçirmez, kaygı sonuçta, tehammül edememe, kabullenememe, iç savaş v.b. şeylerin sonucu, her ne kadar kendi kendimizin doktoru olmak istesekte atak döneminde olamıyoruz, ama korkulacak şeyin olmadığını düşünerek ve allaha sığınarak yavaş yavaş üzerimize mal etmedende bu sorunu yenebiliriz, gelip geçeceğini düşünerek sabırla elimizden gelen herşeyi panik yapmadan yapmamız gerekiyor, herkese alllah dayanma gücü versin.

 69. Gökhan Ayer 03/11/2016 #

  Oncelikle cumletten geçmiş olsun herkese allah sifasini versin arkadaşlar. Bende bir panik atak hastası olarak görüşlerimi bildireyim dedim hastalık pskolojik bir hastalıktır ben defalarca geçirdim hastaneye 20 30 defa kaldırıldım her defasında kalbimde birsey olmadığını söylediler insan gerçekten korkuyor 3 aydır pskiatri tedavisi görüyorum kalp doktoru beloc verdi pskiatri de iki tane ilaç verdi onları kullanıyorum rahatlıyorum ilaç kullanmak kötü bişey bende biliyorum ama yapıcak bişey yok panik atak sırasında düşündüğümüz şeylerin hiç biri başımıza gelmiyor gelmicek bunu kafanıza koyun ben evde tek başıma kalamiyorum bide arabayla uzak yerlere seyehat edemiyorum heran bişey olcak mis hissine kapiliyorum allaha siginin allahın izniyle gecicek kafanızı takmayın bişey istiyosaniz yaradandan isteyin ama gidin bi pskiatriye tedavinizi olun yararını goruceksiniz. Kafanızı takmayın olmuceksiniz. herkese geçmiş olsun.

 70. Mine 05/11/2016 #

  Merhaba tüm panik ataklı arkadaşlara.. Ben babamı kaybettikten sonra ortaya çıktı sene 2009 ama ne kimse bana panik atak olduğumu nede ben bana neler olduğunu anlamamıştım.Bir kaç yıl böyle geçti sonra ben psikiyatri aracılığıyla bir antidepresan kullanmaya başladıktan sonra hayatım değişti.Sizlerin bahsettiği tüm belirtileri yaşadım kalp çarpıntıları yüksek tansiyon 110 nabız boğulma hissi nefes alamama titreme üşüme uyku hali geyirme esneme kafamı içinde basınç ölüm korkusu ishal bunların hepsi ve daha çoğu yalnız kalamama bir anda bağırmak hissi neyse uzatmayayım.İster tüm bunlara panik atak ister panik bozukluk deyin hepsi aynı kapıya çıkar. Bazı arkadaşlar ilaç almaktan korktuğunu söylemiş böyle yaşamak dahamı kolay..bence psikiyatriye gidip ilaç başlamak daha sonrada kendinize yardım etmek sadece Yaradana sığınmak imanınızı güçlendirmek çok dua okuyup herşeyin ALLAH tan olduğunu bilmek biz istesek te vakti gelmeden ölmeyi istesek ölüm geldiğinde onu durdurmak. bırakın hayatınız akıp gitsin Yaradan herşeyi düşünmüştür. Ataklarınizin geleceğini hissettiğiniz an en güvendiğiniz kişiyle beraber olun..Ama bunu asla unutmayın ALLAH a sığınmak tüm bu sıkıntiĺarınızdan. Ben böyle yendim ilacımi bıraktım ve mutluyum. Öleceksenizde kalacaksanızda ALLAH bilir biz ne yapabiliriz..Ama mutlaka yardım alın hayatınızı mahfetmeyin….Sağlıklı yaşamlar…..

 71. Okan 11/11/2016 #

  Merhaba, 1 hafta önce uyumaya çalışırken aklıma bir takım şeyler geldi aşırı üzüldüm ve ağladım beynimde bir ağırlık hissettim kalbim çıkıcakmış gibi atmaya başladı ve ellerim ve ayaklarım boşaldı tansiyonumu ölçtüm ve yüksekti hemen acile gittim ekg falan çekildi sabaha karşı eve gittim. Bir sonraki gün kardiyoloğa gittim kalbimde sıkıntı olmadığını ve panik atak geçirdiğimi söyledi bende ben aşırı stresliydim dedim ve beynimde tümör olduğundan veya önemli bir hastalığımın olduğundan korktuğumu söyledim bana hayır dedi psikolojik olarak öyle dedi. O günden beri kanser olduğumu düşünüyorum arada midem bulanıyor başım ağrıyor ve beynimi hissediyorum sanki bazen ellerim uyuşuyor.Psikiyatırada gittim oda psikolojik olduğunu söyledi ilaç tedavisine başladık 4 gündür ilaç kullanıyorum ama hala korku var sizce bi nörolojiye gitmelimiyim aşırı derecede koorkuyorum.

 72. Gizem 04/12/2016 #

  Merhaba ben üniversiteye başladım birinci yılım bir yıldır depresyon obsesiflik ilacı kullanıyorum insanlar çok acımasız bunun farkındayım bunu herkes biliyor degıl mi ? Her neyse iki haftadır ben de heyecan gibi bir şey oluyor günün 4/3 ünde kalp atışlarım hızlanıyor ve kesintisiz titriyorum kalp kırizi geçirecek gibi hissediyorum kendimi bana yardımcı olun psikologa da gittim kullandgm ilaca devam etmemi söyledi ve farklı bir depresyon ilacı verdi hala ayniym hatta daha şiddetli

  • Karasız 09/07/2017 #

   Selam . Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Hayatına her zaman kötü insanlar çıkmayacak iyi olanlarda var ama henüz karşılaşmamış olabilirsin. Dünya hassas kalpler için bazen cehennem olabiliyor. Benim sana tavsiyem ekg çektirmen çünkü vücudunda fiziksel bir sıkıntı olmadığını gördüğünde bu zihnini biraz daha rahatlamış olacak. Tüm kontrol duygularında onları kontrol altına alabilirsen emin ol dahada rahatlayacaksın. Umarım bir nebzede olsa yardımcı olabilmişimdir. Hah unutmadan telkin tedavisinde denemende fayda var

 73. Dilan 11/12/2016 #

  Bende dört senedir sürekli heyecanlandığımda, korktuğumda, gereksiz şeylerde bile çarpıntı yaşıyordum. Bu sene artik bir sebebi olmasa dahi çarpıntim oluyor, özellikle yüksek sesle konuşulunca çok çarpıntım, terlemelerim oluyor. Kalp doktoruna gittim taşikardi vs varmı kontrol ettiler herşey düzgün çıktı. Nadir de olsa ellerim titriyor. Şu çarpınti, anlık stres olmasa pek umursamıcam ama mahvediyor insanı. Panik atak mı bilmiyorum. Yaşım 18 bu arada..

  • Karasız 09/07/2017 #

   Vücüdunda kan şekeriyle alakalı bir sorun olabilir belki şeker yüklemesi testi yaptırmanı tavsiye ederim

 74. Emrah 09/01/2017 #

  Merhabalar, öncelikle allah kimseye böyle bi acı yaşatmasın. Ben altı senedir bu hastalıkla uğraşan biri olarak emin olun bu doktorlardan daha çok şey biliyorumdur. Size en başından anlatmak istiyorum. Öncelikle bu ataklar yavaş yavaş takıntılarla başlar olur olmadık şeylere takar canını sıkarsın böyle bişi varsa hiç beklemeden doktora gidin ilacınızı alın. Veya hastalık geçirirsin kaza yaparsın böyle şeylerden bir iki sene sonra veya daha kısa bi sürede başlar. Ve söylenen belirtiler ortaya çıkar. Diyeceksiniz ki bunlar zaten yazıyor ne diyon kardeşim sen? Yukarıda kendi elimizde olduğu veya şöyle böyle yapmamız gerektiği yazıyor. Kardeşim bi gidin işinize sizi yormaktan başka bi işe yaramaz bunlar. Bir köşeye geçin atağın geçmesini bekleyin. Yerinizde duramazsınız da zaten bi şekilde geçecek hiç bişi kalıcı değil. Bi başka konu atak geçirirken veyahut atak geçirmeyim diye yapabileceğiniz hiç bişi yok. İlaçtan başka. Çünkü bu bilinç altında olan bişi. Kendimden örnek verirsem ben öyle ölümden vs korkmam ama bi araca bindiğimde atak geçirirdim korkmuyorum ama nefesim daralıyor. Yani bu bilinç altında olan bişi. Bunu bilinç altından yok edemezsiniz. İlaçlarla beyni uyuşturur beynin o olaya yani kendimden örnek verecek olursam araca binmeye karşı savunma mekanizmasını etkisiz kılarsınız. Bana kimse gelip te ilaçsız atlattım demesin onun ki yukarıda dendiği gibi hayatınız da bir iki kere geçirdiğiniz ataktır ve sürekli değildir. İlaçta atağı geçirir ama kırk tane de hastalık çıkartır. Eğer bu hastalığa yakalandıysan onu da çekeceksin. Kardeşler daha çok anlatılacak şey var ama yoruldum. Sonuç olarak bu boş konuşan adamları dinlemeyin. Ancak sinir ederler sizi. Tek dedikleri sizin elinizde herşey. He kardeş bizim elimizde herşey he.

  • Dilek 28/01/2017 #

   Off off 10 aydır ckyrm 44 günlük bebexmgm var hamileyken de neler çektim gtmedgm Dr hekim klamdi çok karışık işler ne bileyim zor ya 🙁

 75. Metin 21/01/2017 #

  Her şey kafa da ve Allah’a güvenmekte bitiyor.Siz kalp doktoruna gittiniz bişey yok dedi , testler yaptırdınız temiz çıktı, daha fazla ne yapabiliriz ? Bunları yaptıktan sonra elimizden daha ne gelir.Yapmamız gereken korkmamak Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez.Bu hastalığın büyük bölümü moralinizi duzgun tutmak guzel eğlenceli aktiviteler yapmakla geçebilir.

 76. Cigdem 26/01/2017 #

  Selam bende panik atak ile tanisali 2 yıl oluyor.antidepresan kullanıyorum ve psikyatriste giderek zaman,zaman iyi,zaman,zaman da kaygı bozukluğu yaşıyorum. sormak isteğim kafamda karincalanma oluyor.Sinirsel olduğu söyleniyor böyle birşey yasayanlariniz varmı?

 77. Cigdem 26/01/2017 #

  Arkadaşlar bende çoğu yazılanları yaşıyorum zaman zaman.psikyatriste de gidiyorum ve ilaç da kulllaniyorum. ilacın etkisi azaldığında doktor kontrolüne tekrar gidiyorum.Kaygılarım oldugu zamanlarda basimda karincalanma oluyor.Bu durumu yaşayan arkadaşlar varmı ? Yeni yeni çıktı buda.Sinirsel olduğu söyleniyor.u

 78. Seher 10/02/2017 #

  Ya bisey sorcam,bu panik atak illa fiziksel korkulardanmi ibaret yani kalp krizi geciriyorum sanma,ölüm korkusu vs vs.ben 7 yildir biseylerden hep korkuyorum.evde yalniz kalmaktan karanliktan 3harflilerden vs arkamda biri varmis hissi var surekli.rüyalarimda ölüler tarafindan korkutuluyorum ve daha sayamadigim birsürü sey…bu panik atakmi acaba banada bisey deyin lütfen??

  • Hakan 02/03/2017 #

   Uyurken rahatlatıcı birseyler iç uyuşturucu hariç bitki çayları yada viski mışıl mışıl uyursun aman ha alkolik olma sonra

  • Emre 02/04/2017 #

   Üşüme titreme çarpıntı bulantı panik atak göstergesidir. Brn 5 aydır çekiyorum ama alıştım ☺️ Huzur verici mutlu şeyler düşün genelde gece olur panik atak sabah kalktığında o sorunlarını halletmeye çalış gece rahat olursun. Duanıda esirgeme ☺️

  • ozlems 03/05/2017 #

   Bende de aynı hisler oluyor evet panik atak 🙁 Bende de aynı korkular var karanlıktan,3 harflilerden korkarım psikolog doktorum da panik atak teşhisi koydu 🙁 ve ara ara gelip gidiyor bende de. Allah yardımcımız olsun sende bir psikolog git ilaç tedavisi zamanla biraz da olsa etki ediyor.

 79. Ali 27/02/2017 #

  Bende bu durumdan muzdaripim. Ilk başladigi günü dün gibi hatirlarim. Evde korku filmi izliyordum daha dogrusu korku değildi kan iceren bir filmdi adi titanlar bilen bilir her neyse o gün başima bir agri saplandi 4 günde 16-17 saatlik uyku ile gece saat 3 civariydi. Hayatimda hic bayilmamis biroso olarak bayilacagimi hissettim arkadas apar topar acile goturdu hic birsey cikmadi. Ama etkiside gecmedi sık sık kafa donmesi aslinda dönmüyor ama ben oyle hissediyorum donecekmis gibi herneyse hastahaneye gittim mr kan sonuclarim akliniza gelebilecek tüm sonuclarim temiz cikti ve nette arastirarak panik atak oldugunu ögrendim belirtileri ayni. Allah herkezi bu illet hastaliktan korusun cok zor bir durum.

 80. Hakan 02/03/2017 #

  Merhaba arkadaslar 3 senedir panik atak hastasıyım hiç ilaç kullanmadım sürekli tekrarlıyor sadece ramazan aylarında gelmiyor ben alkol bağımlısıyım alkol içince hiç panik atak gelmiyor ama ertesi gün mahvediyor biraz cesaretli olursak panik atak tamamen ortadan kalkar ben barışığım ataklarımla not: panik atağı yapam uyuşturucu maddelerdir kesinlikle uzak durun özellikle hap olanlardan benimkisi oyle başladı şuan kullanmama rağmen hiç.düzelmedi hayatınızı karartmayın

 81. Murat 09/03/2017 #

  Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun arkadaşlar Bişey sor cam bende de panik atak var tam olarak bilmiyorum ama beynimde yanmalar oluyor dünya dönüyor gibi oluyor göğsüm sıkışıyor hayattan hiçbirşey anlamıyorum ölecekmiş gibi oluyorum cok aşırı korkuyorum ilaç kullanmıyorum bi ara doktorun verdiği ilaçları kullanıyordum bıraktım ve gene aynı oldu ve doktora gittim ilaç verdi ama gene aynı yım baş dönmesi çarpın tı korku sanki bastığım yer ayağımın altından gidiyormuş gibi oluyor beynimde yanıyor acıyor lütfen bilgisi olan ve bu durumu yaşayan arkadaşlar ne yapmam gerekiyorsa biraz bilgi vere bilirler mi

 82. Ayşe 11/03/2017 #

  Saat gece yarısı ve uykumdan aniden sıçrayarak uyandım.. nefes alış verişim çok yavaş sanki ölecekmişim gibi bir his yaşıyorum.sebebi nedir bilemiyorum ama ara ara bu oluyor bende her oluşunda hemen bir bardak su ve aspirin içiyorum sanki kalp krizi geçirecekmişim gibi bir hissiyata kapılıyorum ve bu yaşadıklarım ölüp ölüp dirilmek gibi birşey..Allah yardımcımız olsun.

 83. Selma 12/03/2017 #

  Bende hem depresyon hem panik atak hastasıyım ben panik ataktan korktukca kaygılandıkca o daha çok üstüme geliyor.Ben malesef 1996 dan berli yaşıyorum bu illeti,tabi hayatımda bazen oldu üst düzeye çıktı bazen sular duruldu.Coşkulu bir deniz gibi panik atakta denizin fırtınası.bazen üst üste oluyor bazende duruluyor bir dalga bile olmuyor.Bazen Allahım al canımı artık diyorum, korkak bir kadın olmama durmadan korkmaya dayanamıyorum, sonra 3 çocuğum aklıma geliyor onların daha bana ihtiyacı var sonra kendime diyorum gücümün yettiğince direnecem bu hastalığa.Ben Almanyada yaşıyorum ve eşim senede 3 defa felan fıstık tarlalarına bakmak için Türkiyeye gidiyor.Hemde para kazanmak için değil sadece annesinin babasının bu zamana kadar verdikleri emeklrin hiç olmaması için.Tabiki eşimin her Türkiyeye gidişi ataklarımıda sıklaştırıyor.Tabi bazende şimdi olduğum gibi yaşam kalitemi bozuyor çok kötü oluyorum. Eşimde hiç bir zaman demiyor bu kadın rahatsız ben gidince daha kötü oluyor bu seferde gitmeyim demiyor,sizi anlamayan bir eşinizin olması çok kötü. Bazen yeni doğmuş bir bebek olmak ve hayatı doya doya yaşamak istiyorum çünkü hayatı hiç doya doya yaşamadım hep bir şeylerden korktum ne acıdırki bazen kendimden bile korktum en dayanılmayan yanı da bu insanın kendinden korkması.İnsanı panik atağa kaygıları negatif düşünceleri neden olur onun için hep olayların pozitif yanını görmemiz lazım.Zor gerçekten zor bu hastalıkla hayatı yaşamak çok zor Yüce Allahım hepimize şifa ve sabır versin,kimbilir belki bizde öbür dünyada hayatı doya doya yaşarız.

 84. Misafir 13/03/2017 #

  Uzun zamandır benden ayrılamayan panik atak hala korkuyorum.. arkadaşlar sebebini bilmediğim bişey bana günden güne rahatsızlık veriyordu ve panik atak olduğunu sonradan öğreniyorum, benim de şöyle başıma geldi bir baktığım yere bloke kalıp gözlerimin kararmasıyla birlikte ve kalbimin çarpıntı eşliğinde başladı ayrıca sıcak ter ayaklardan yukarıya kadar çekilen kanı hissetmeme neden oluyor bu panik atak ve deli gibi korkmaya başlıyorum başka bir yerde kendimi hissediyorum ölecekmişim yada bunu yaşayacağıma ölsem daha iyi gibi düşünceler geliyor hatta ben ağlıyorum artık bana gelme diye içimde sanki başka biri var da o hayatımı kontrol ediyor gibi hissediyorum o an o dediğim kişi benm iç sesim olmuş oluyor çok garip bişey sanki dünyadan kopmuşum o an kimseyle muhatap olasım gelmiyor gözlerimi kapatıp ne olacağını bekliyorum tam artık olmuyor derken bir daha başlıyor bıktım Allah yardımcımız olsun o anı yaşamak kolay bir şey değil

 85. Ilbilge 01/04/2017 #

  Ben kendimi bildim bileli var ve çok sık yaşıyorum.Iki kez kalp doktoruna gittim ikisindede sapasağlam çıktım.Zaten lys surecindeyim neredeyse her gün baş dönmesi yaşıyorum çok kötü Allah yardımcımız olsun.Ayrıca küçükken izlediğim bir korku filminden sonra başladı çocuklarınıza küçük yaşta korku filmi izlemeyin!!

 86. Emre 02/04/2017 #

  Üşüme titreme çarpıntı bulantı panik atak göstergesidir. Brn 5 aydır çekiyorum ama alıştım ☺️ Huzur verici mutlu şeyler düşün genelde gece olur panik atak sabah kalktığında o sorunlarını halletmeye çalış gece rahat olursun. Duanıda esirgeme ☺️

 87. Hamidiye mahallesi balpınar 03/04/2017 #

  Bendede aynı şikayler var ölüm korkusu sevdiklerimi kaybetme korkusu beni en çok rahatsız wden bende kanser varmış gibi endişe ve panik yaşıyorum ufak bi şikaywtim olsa hemen bu rahatsızlık barmıi gibi hissediyorum bwnde bütün tetkiklerimi yaptırdım bişi çılmadı bunn çaresini ben bulamadım Allah yardımcımız olsun

 88. Serdar 22/04/2017 #

  Panik atak ne olduğunu bügün anladim Rabbim daha kötüsünden korusun. Yolda yürüyordum birden gözlerim aniden karardi bütün dengem bozuldu yanimda kizim vardi ilk aklima o geldi ben gidiciyim kizim napacak diye düşundüm inanın insan o an ölecekmiş saniyor kendisini çok tuhaf birşey anlatamazsinz ama yaşadıginzda anlarsinz

 89. Kerem 03/05/2017 #

  İlacı bıraktım bırakmaz olaydım. 5 ay öncesini mumla arıyorum. Uyku diye bişey kalmadı. İlacı tansiyon yapıyor diye bıraktım. Tansiyondan başka dertler başladı. Sağlık la ilgili herşeyi kafaya takma. En kötüsünü düşünme takıntısı….habire hastanelere gidesim var. Sorun biyolojik belkide doktorlar ilgili davranmıyor başından savıyor. Düşüncesi hakim…Şimdi yeniden ilaca başladık. 2 hafta oldu hala aynı . Ölüm korkusu göğüs ağrıları sol kol uyuşma . Aşırı endişe korku.namazda bile aynı. Hayat burnumdan geldi. Allah bu dert den muzdarip herkese yardım etsin. Çaresi. İlaç+terapi+dua+sosyal yaşam değişikliği ve beslenme alışkanlıklarında değişiklik diye düşünüyorum. Geçmiş olsun sağlıklı günler diliyorum herkese….

  • buse 24/07/2017 #

   ben de ılk panık atagımı gecen sene yasadım. acıls gttım testler yapıldı her sey normal cıktı. sonrasında kardıyolojıye gttım ekg cektrdım normal cıktı . bu sene agrılarım yıne basladı kalbımde agrı hıssedıyorum carpıntım oluyor gecen sene ekg cektrdım bu sene de cektrsem mı dıye dusunuyorum ???

 90. Cem 16/05/2017 #

  Merhaba arkadaslar. 33 yasindayim ve ben de malesef bu insani oldurmeyen fakat surunduren rahatsizlik ile 2,5 yildir savasiyorum. İlk panik atagimi yasadigimda henuz ne oldugunu bilmedigim icin kalp krizi geciriyorum sandim ve dusup bayilicakmis gibi hissettim. Tansiyonum dustu heralde dedim gecistirdim. Bu olaydan tam 3 ay sonra ayni olayi gece yasadim ve bu boyle olmayacak normal degil diyip herkesin yaptigi gibi hastaneye acil servise gittim. Durumu anlattim tansiyonuma baktilar normaldi EKG cektiler kalp kriziyle ilgili hic bir bulgu yok dediler ve emin olmak icin bir kez daha EKG cektiler sonuc yine ayni. Fakat nabiz atisim 118 ile 135 arasinda degiskenlik gostermis. Ertesi gun detayli kan tahlili yaptirdim (4 tup) kan degerlerimde hersey fazlasiyla normal hatta bazi degerler cok iyi cikti. Tiroid testi yaptirdim o da normal cikti. Tum bunlardan sonra z beni uzman psikiyatra yonlendirdiler. Doktorum bana ilk olarak ” Paxera 20 mg ” verdi fakat bu ilac beni daha da kotu yapti. Bir sonraki ay ilacimi degistirmesini soyledim ve bana “Redepra 30mg” verdi. İlac oyle bisey ki direk uyutuyo o yuzden gece yatarken ic dedi. Cok faydasini gordum gece uykum duzene girdi ve kesintisiz en az 11-12 uyuyorum, ancak bazen o lanet olasi atak arada bir beni yokluyor.
  Bas donmesi uyusukluk ellerin bacaklarin hatta vucudun tir tir titremesi soguk ter dokmeler mide bulantisi boyun kaslarinin kasilip kafayi titretmesi vs gibi olagan disi durumlari ben de yasiyorum.
  Nefes egzersizi ile kendimi sakinlestirmeye calisiyorum ama beynimi kontrol etmekte zorlaniyorum yani o bana hukmediyor bu yuzden de atagimin gecme suresi de uzun suruyor.
  Uzun lafin kisasi bu meret gercekten oldurmuyor ama surunduruyor ve ne zaman o atagin gelecegi hic bir zaman belli olmuyor.
  Size verebilecegim tek oneri atak sirasinda olabildiginizce sakin olmaya ve kotu seyler dusunmemeye calisin. Nefes egzersizi yaparken bir yandan da icinizden surekli ” gecicek, sadece atak bu, yenicem seni, kimsin lan sen 🙂 ” gibi seyler soyleyip tekrarlayin, zihninizi bir sekilde mesgul edip o anki panigi bir nebze olsun dusunmemeye calisin.
  Son olarak sunu belirtmek istiyorum : 2 yildir ilac tedavisi ve duzenli terapi goruyorum ama bu lanet panik bozukluktan kurtulmus degilim. İs beyinde bitiyor. Ne zaman beynimizi kontrol altina alip ona tamamen hukmedersek iste o zaman panik atak denen hayali canavari yenmis olacagiz, en azindan ben boyle dusunuyorum.
  Herkese gecmis olsun diyorum, ve mumkun oldugunca saglikli huzurlu mutlu olmanizi temenni ediyorum arkadaslar.

 91. Erhan 23/05/2017 #

  Sevgili arkadaslar. 2,5 yildir ben de panik bozukluk yani halk deyimiyle panik atak ile mucadele etmekteyim. Bu illeti yasayan herkes gibi ben de ilk basta kalp krizi geciriyorum sandim dusup bayilacak gibi olmustum ilk atak geldiginde sonra gecti. 3 ay sonra yine bir atak geldi ve bu sefer ki daha siddetliydi korktum ve direk acile gittim. Ekg cektiler kalpte sorun yok, detayli kan tahlili ve tiroid tahlili yaptirdim hersey normal. Ama ben kendi kendime surekli kuruntu yapmaya devam ediyordum istemeden de olsa. Cunku bana hicbiseyin yok diyorlardi. O halde neydi bu yasadigim durum ? Beyinden suphelendim norolojiye gittim detayli MR cektiler sapasaglamsin dediler. Son care olarak KBB ye gittim ic veya orta kulaktan spuhelendim belki Vertigo vardir diye. Onda da hic bir problem cikmadi. KBB uzmani benim Psikolog veya Psikiyatra gorunmemi onerdi bu durumumun psikolojik oldugundan suphesi yoktu. Ve uzman bir psikiyatrdan randevu aldim durumumu anlattim : Gogsumde birden bir yanma ve vucuduma yayilan bir sicak basmasi oluyor, kalbim deli gibi carpiyor , bas donmesi ve dengesizlik, gozlerde bazi anlarda kararma, bayilacakmis hissi, mide bulantisi, ellerimde bacaklarimda boynumda tum vucudumda kasilma ve titreme, soguk ter atma oluyor, bazen sanki zihnim bosalmis kim oldugumu tanimaya calisip kafayi yedigimi dusunuyorum der demez bana direk ilac yazdi bunu aksatmadan tam saatlerinde kullan bitince gel bakalim bi gelisme olucak mi dedi. 3 ay kullandim. Verdigi ilacin ismini veremiyorum ama o ilac beni daha beter agresif yapti ve istahimi kesti. İlac bitince doktordan ilaci degistirmesini istedim durumumu izah ederek. İlaci degistirdi ve bu kullandigim ilac (2 yildir kullaniyorum) asiri uyku veriyor ve korkudan uyuyamadim geceler artik sona erdi misil misil deliksiz en az 12 saat uyuyorum. Haa uyaninca geceden kalma gibi oluyorum bas agrisi ve mayhosluk 🙂 ama geceleri surekli kendi kendime yaptigim kuruntular yuzunden kendimi resmen panik atak yasamaya zorlayip sonra da korkudan sabaha kadar uyuyamadim o gunler geride kaldi.
  Sunu belirtmeliyim ki ilacla duzelmiyor diyen arkadaslar acaba ilac kullanmasaydi ne yapacaklardi merak ediyorum. Kendi bunyenize hangi ilac iyi gelirse onu duzenli kullandiginizda sizi sacma sapan dusuncelerden uzaklastiriyor bir nebze de olsa rahatlatip gevsetiyor sinirlerinizi.
  Psikolog veya psikiyatr, bunlara gitmekten cekinmeyin cunku emin olun ki gittiginiz doktorla 5-10 dakika bile konusup derdinizi anlattiginizda iciniz ferahliyor.Mumkun oldugunca konusarak terapi yapin doktorla. Faydasini goreceksiniz.
  İlac kullandigim halde ara ara panik atak yine yokluyor beni ozellikle gunduzleri ama artik carpinti yanma vs olmuyor. Biraz da olsun kendimi kontrol edebiliyorum ve duzenli nefes egzersizleriyle 5 dakikada atlatiyorum.
  Canimizi sikan strese sokan en ufak bisey bile bilinc altimiza yerlesiyor ve gunler sonra bize panik atak olarak geri donuyor.
  Cok konustum affedin ama son bir sozum olacak benim gibi bu illeti yasayan herkese; Panik Atak oldurmez emin olun sadece surundurur. Bayilmazsiniz kalbiniz durmaz bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Uykuya dalarken sanki boguluyomus nefes almayi unutmussunuz gibi bir anda deli gibi hefes alarak uyanma olayini takmayin kafaniza ben de yasiyodum ayni seyi. Ta ki doktoruma gidip bana o ilaci verene kadar. Cok sukur en azdindan geceleri sorunsuz uyuyorum.
  Herseke cok ama cok gecmis olsun

 92. Mustafa 11/06/2017 #

  Arkadaşlar kpss sınavına çalışıyorum 2014 stres kaygı falan derken midem ağrımaya başladı doktora gittim endiskopi çektirdik reflü çıktı bende geceleri İnternete yorumlara baktım günlerce sonra korkmaya başladım sabah kalkar kalkmaz hemen aklıma korku giriyor başlıyorum titremeye doktora gittim onlarca tahlil bir şey yok sabah kalkıyorum hemen korkuyorum şimdi ilaç kullanıyorum cipralex diye önce Allah sonra abu ilaç bazen oluyor ama kaygılanmamaya bakıyorum sadece beynin bizlere bir oyumu Allaha sığının birde pop müzik dinleyin çok iyi geliyor derin nefes alın ve 5 saniye sonra bırakın

 93. Nalan 19/06/2017 #

  Herkese merhabalar benim sıkıntılarım şu son 2 gündür uykuya geçmeden önce başladı yada sahur yaptıktan sonra zaten 2 senedir panik atak hastasıyım hemen heyecanlaniyorum en ufak sey de ve hergün çarpıntı oluyo neyse fazla uzatmıyım işte bu 2 günde nefes darlığı kaygı çarpıntı göğüs ağrısı gibi problemler yaşıyorum acaba bu panik atak mi anksiyete mi yoksa farklı birsey mi Teşekkürler.

  • Nalan 19/06/2017 #

   Birde Bu aralar streste yaşadım

 94. Süleyman 04/07/2017 #

  Öncelikle herkese Allah sabır versin ben bu durumu 4 yıldır yaşıyorum hayatım adeta sanal alem gibi oldu hiçbir durum hiçbir sevinç etki etmiyor hep yalancı gülmeler insanların yanında hayattan kopmamış gibi davranmak bizde hep olurya. Artık vücudumda olan en ufak bir sorunu bile büyütmeye başladım ve şu anladım bu hastalık insana herşeyi yaşatır şunu düşünün her hastalığın tadına varırsınız. Tansiyon düşüklüğü şeker düşüklüğü şekerin çıkması tansiyonun çıkması kalp hastalığı çeşitleri midenin her türlü ağrısını bağırsaklarının çalışmaması apandist olduğunu düşünmek beyin kanaması geçiriyor hissi ve dahası. Bi gün olur kolunu ağrıtır bi gün olur karnını ağrıtır vs bi gün olur hepsini birden yaşarsın bazen olurki günlerce etkisinden kurtulamazsın herşeyden korkar olursun en mutlu olacağın yerde bile seni mutsuz eder hep gitmek istersin biryerlere kalbim öyle hızlı atarki unutmak için onun hıZına ritim tutturursun bazende çok yorulur uyumaya çalışırsın gözlerini sımsıkı kapatırsın vücudunda olan gerginlik zaten hiç gitmez. Heyecanın hiç bitmez hep tedirgin yaşarsın hayatı ama kimseyede belli etmezsin çünkü anlamayacaklar olaylara karşı hep heyecanlı karşılarsın yeni bir deneyim yaşasam dersin. Yaşayamassın yaşasanda sana iyi birşey yaşatsa bile hep altında olumsuz olanı düşünürsün yemek yerken hep düşünürsün acaba boğaZıma kaçarmı beni zehirlermi? Yemekte sana zehir olur. Yani kısacası hayat senin için nefes almaktan ibarettir başlasa bir anlamı olmaz ben panik atağın klasik belirtilerini yaZmak istemedim zaten herkes biliyor . Ama bu panik atak hastalığı birçok hastalığıda beraberinde getiriyor hastalık hastalığı gibi evhamlı olmak gibi. Yada ağır depresyon vs .

  Ben bu hastalığa düştüğüm günden beridir hep iyi yönlerini düşündüm baktımki getirdiği kadar götürdüğüde oldu hamd olsun ne yapalım hayat işte kaderi ilahi böyle olacakmış ve olduda inşallah herkes şifasını bulur ve daha güzel bir hayata yelken açarız. Herkese iyi günler dilerim

 95. Rojbin 05/07/2017 #

  Selamunaleykum arkadaşlar Bend e yaşadım ve ara sira yine geliyor ve benim iki çocuğum var cok kötü bir duygu cok korkuyorum ama üzerimde dualar var bunun en büyük belirtisi şeytanin vesvesesi o bu durumda olan insanlara daha fazla musallat oluyor rabbim bu durumda olan insanlara olan herkese yar ve yardımcımiz olsun inşallah dua edin allah kerim

 96. Fatma 06/07/2017 #

  Bendede 1bucuk ay önce aksam yataga girdigimde nefesim daralıyordu sanki bi türlü uyuyamadım sonra kendimi yukarı kaynanam gile zor attim titreme sanki kendimi kaybedecektim ölecekmisim gibi agzimda kuruluk oluştu oan sonra acile gittim tansiyonuma baktilar normal doktor muayene etti igne yapip gönderdiler sonra gidip kan tahlili yaptirdim önce biseyler yemekten korkuyordum yine rahatsız olulum diye simdide iştahim yok yiyemiyorum uykum geliyor hep sitres halindeyim hep acaba benim neyim var diye merak ediyorum hep

 97. İbrahim T 11/07/2017 #

  Yukarıda herkes yazmış tekrar yazmayayım. Kalp krizi sanmalar acile gidip herşeyin temiz çıkmaları vs vs. Hepsi doğru. Bunun bir panik atak olduğunu bilmek bile bundan sonra sizi rahatlatacaktır. Ama çözüm ilaç doktor vs vs değil. Çözüm sizsiniz. Etrafınızda sorunlu olan herşeyi terketin. İşinizse işinizi değiştirin. Aileden biriyse ana babanız bile olsa görüşmeyin. Arkadaşınızsa görüşmeyin. Yani sizi boğan ne varsa radikal bir değişiklik yapıp tüm yüklerinizi atın. Emin olun 10 tane hapa bedel.

 98. Zeynep yiğit 18/07/2017 #

  Annemde de var bize oberebilcegibiz hastanr doktor ismi varmi lutfen acil cevp verin hafyada bir oluyor

 99. Yusuf 20/07/2017 #

  Selamlar bende bı senedir var evet kötü bı hastalık Allah düşmanimin başina vermesin ama imtihan dünyası arkadaslar zaten hepimiz bı gün gidecez öyle ya da böyle ölecez o yüzden çok takmayın kafaniza panik atak öldürmez süründürür…dua edin bol bol banada edin kafanızı herşeye takmayn 🙂
  Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
  Geriye kalan et ve kemiksin
  Gül düşünür gülüstan olursun
  Diken düşünür dikenlik olursun demiş Mevlana güzel düşünmeye gayret edelim selamlar

 100. Mümtaz 25/07/2017 #

  Merhabalar. Bu siteyi ilk defa bugün gördüm. Bana benzeyen yanlarını tam olarak buldum mu bilemiyorum. Yaklaşık 20 yıl önce yolda giderken bir anda anlatılanlara benzer bir sıkıntı yaşadım. Kalbim çarpmaya başladı bir an kriz geçiriyorum. diye düşünmeye başlamıştım. Hastaneye gitmeye de nedense korktum. Çok yakınımda tanıdığım bir laboratuvar var idi oraya daldım Doktor tanıdık olduğu için durumu anlattım. Otur dedi sakin ol dedi. Ben nabzımı sayıyordum. dakikada 110 filan çıkıyordu daha da heyecanlanıyordum.. Önce bir tansiyonumu ölçtü 16 10 dedi biraz dinlenmemi söyledi. Sonra kan aldı tahlil yaptı. Dedi kan değerleri normal. Sen istersen yan tarafta gastrolog var bir ona git dedi. Gittim. Tahlile baktı Karnımı ultrason ile baktı. Sana ilaç yazdım git onları al ve başla dedi. Hocam dedim ne oldu bir durum var mı diye titrek bir sesle sordum.. Hadi hadi git şu yazdıklarımı al dedi. Eczanede sordum nedir bu ilaçlar dedim. Onlar gayet sakin şekilde yok abi sadece vitamin ve aspirin dedi. Garip geldi. Epey bir zaman ses çıkarmadı benim o hastalık sonra bir akşam gayet keyfim yerinde iken bir bardak alkol alcaktım bir yudum aldım.. Yine aynı sıkıntılar. Evdekilere kendimi iyi hissetmediğimi söyledim En yakın nöbetçi eczaneye gittim Tansiyon bakdtılar 14 9 olur bu kadar normal dediler. bira istirahat et tekrar bakalım dediler. Talcid. verdiler bir ara geğirti geldi. Rahatladım Sonra tekrar tansiyon baktılar. 13 8 git istirahat et dediler. Yine epey bir süre unuttum. işte bu durumlar ara ara oldu. Geçen gün yine yaşadım bu sıkıntıyı .. Bu sefer acildeki doktor.. sakinleştici verdi istersen bir kardiyolğa görün dedi. Hemen gittim. EKg ve efor istedi.. sonuç İyi imiş sadece ritm de biraz bozukluk varmış ritm 50 mlglik düzenleyici ve coraspirin vedi. 3 ay sonra bir kontrol edelim deyip gönderdi. çok basit geldi. Kendi arkadaşım doktora danıştım. Direk bana sen panik ataksın dedi. Şimdi bugün bu saatte öğrendim ben öylemi yim. bilmiyorum. Herkese sağlıklı günler dilerim..

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.