MS Belirtileri Nelerdir?

Multipl skleroz, kısaltılmış adıyla “MS”, genel olarak kabul gören teoriye göre bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bozulan bağışıklık sistemi, merkezi sinir sistemi dahilinde olan beyin, omurilik ve optik sinirlere ataklar gerçekleştirerek, siniri koruyan dokuda ve daha sonra sinirin kendisinde tahribata yol açar.

MS belirtileri, hastalığın şiddetiyle paralel olarak değişebilir.

Bazı MS hastaları sadece el ve bacaklarda uyuşma gibi belirtiler yaşarken, hastalığın ağırlaştığı vakalarda kas fonksiyonlarında azalma veya duyu kaybı görülebilir. Hasta denge kaybı, görüş kaybı, uyuşma, karıncalanma, kol ve bacaklarda güçsüzlük hissedebilir.

Sık Görülen MS Belirtileri

Uyuşma ve Karıncalanma: Vücudun çeşitli bölgelerinde “iğne batması”na benzer hisler, uyuşma, kaşıntı, yanma hissi, bıçak gibi giren ağrılar ve şiddetli ağrılar MS belirtisi olabilir. MS hastalarının yarısı bu tip ağrılar yaşamaktadır.

Uyuşma, MS’i olanları doktora gitmeye zorlayacak kadar etkili olan ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Karıncalanma ise daha çok kollarda, el ve ayak parmaklarında görülür.

MS’in diğer belirtileri gibi karıncalanma da tahrip olan sinirlerin vücudun diğer bölgelerine karışık sinyaller göndermesinden kaynaklanmaktadır.

Mesane Problemleri: Multipl skleroz hastalarının büyük çoğunluğu sık idrara çıkma, aniden sıkıştıran idrara çıkma isteği, geceleri sık sık idrara kalkma ve idrara çıktıktan hemen sonra tekrar idrara çıkma isteği ya da tam tersi idrar kesesi doluyken idrara gitme ihtiyacı hissetmemek gibi mesaneyi ilgilendiren sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca başta kabızlık olmak üzere bağırsak hareketlerine bağlı sorunlar görülebilir.


Yürüme Güçlüğü: Bazı MS vakalarında kas kasılmaları ve kaslarda güç kaybına bağlı olarak yürüme güçlüğü yaşanabilir. Yürürken denge kaybı, ayakların uyuşması ve aşırı halsizlik MS belirtileri arasında sayılmaktadır.

Sinirler MS nedeniyle tahrip oldukça kasılmalar ve kaslarda güç kaybı artar. Nesneleri kavramak, taşımak zorlaşabilir.

Aşırı Yorgunluk: Özellikle akşamüzeri ortaya çıkan aşırı yorgunluk, bitkinlik hali MS belirtisi olabilir. Bu yorgunluk gün içinde yaptığınız işlerden, fiziksel aktivitenizden bağımsız olarak ortaya çıkabilir. MS’i bulunan bazı insanlar iyi bir akşam uykusundan sonra bile aşırı bitkin hissedebilir.

MS hastalığı olanların yaklaşık %80’i, süreleri kişiden kişiye göre değişen “aşırı yorgunluktan” şikayet etmektedir.

Bu yorgunluk, genellikle “daha önce yaşanılan hiç bir şeye benzemiyor” olarak tarif edilmektedir.

Kas Spazmları: Kas spazmları genellikle bacak kaslarını etkiler. MS hastalarının yaklaşık yarısında bu spazmlar MS’in erken belirtisi olarak yaşanmaktadır. İlerlemiş MS’i olanların önemli kısmı bu spazmları yaşamaktadır.

Cinsel Zorluklar: MS, erkeklerde ereksiyon problemlerine, kadınlarda ise vajinal kuruluk gibi sorunlara yol açabilir. Hem erkekler hem de kadınlar MS nedeniyle cinsel isteksizlik yaşayabilir.

Baş Dönmesi: Baş dönmesi daha çok, denge kaybı daha nadir olarak görülen MS belirtileri arasındadır.

Konuşma Güçlüğü: MS bazı durumlarda, kişinin konuşurken uzun süre duraklamasına ve ağız içinden konuşmasına neden olabilir. MS’in ilerleyen aşamalarında yutkunma güçlüğü görülebilir.

Düşünme Zorluğu: Multipl sklerozu olanların yarısı zaman zaman konsantrasyon eksikliği yaşadıklarını belirtmektedir.

Yavaşlayan düşünme yeteneği, dikkat eksikliği, bulanık hafıza MS belirtileri arasındadır.

Nadir olmakla birlikte bazı MS hastaları günlük rutin aktiviteleri yerine getiremeyecek kadar zihinsel sorunlar yaşamaktadır.

Ancak MS genellikle kişinin okuma ve okuduğunu anlama, konuşmaları takip edebilme kabiliyetini etkilemez.

Titreme: MS hastalarının yarısı gündelik hayatları sırasında zaman zaman kontrol edilemeyen titreme nöbetleri yaşamaktadır. Titreme hafif şiddette veya günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Görme Bozuklukları: Görme bozuklukları MS’in ilk belirtilerindendir. MS’e bağlı görme sorunları genellikle tek gözü etkiler. Görüş bulanıklaşabilir, görme alanının ortasında karaltı oluşabilir.

Ayrıca aniden yaşanan göz ağrıları ve görüş kayıpları MS belirtileri arasındadır. Hastalığın göz ve görme sorunlarına yol açması optik sinirlerde meydana gelen tahribattan ileri gelmektedir.

Erken Dönem MS Belirtileri

Yukarıdaki belirtiler MS hastalığının, hastalığın hangi aşamada olduğundan bağımsız olarak en yaygın görülen belirtilerdir.

Aşağıdaki belirtiler ise daha çok hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkan, hastalığın ilk sinyallerini veren belirtiler olarak kabul edilebilir.

 • Bulanık veya çift görme
 • Düşünme problemleri
 • Koordinasyon eksikliği
 • Uyuşma
 • Denge kaybı
 • Kol veya bacakta güç kaybı
 • Karıncalanma
 • Göz ağrıları

Kronik yorgunluk, bitkinlik MS’in bir diğer erken belirtisi olabilir. Fiziksel olarak yorucu bir aktivite yapmasanız, uykunuzu almış olsanız dahi kendinizi aşırı yorgun hissedebilirsiniz. Hatta sabah yataktan kalkar kalmaz üzerinize bir yorgunluk çökebilir.

Hastalığın bu ilk belirtileri ortaya çıktıktan bir kaç hafta veya ay sonra, kendi kendine ortadan kalkabilir. Ancak bu belirtileri yaşıyorsanız veya yaşadıysanız bir doktora gitmeniz önerilir.

MS Belirtileri İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

MS hastalığının, özellikle erken dönem belirtileri diğer pek çok sağlık sorunu veya gündelik hayatta sık karşılaşılan problemlerle benzeştiği için kişi ilk anda bu belirtileri ciddiye almayabilir.

Ayrıca MS’in en yaygın olarak görülen türü olan “iyileşen ve tekrarlayan MS (relapsing remitting MS)” belirtileri zaman zaman görülüp, herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolabilir. Bu nedenle MS hastalığının teşhisi hücreleri koruyan dokuların zarar görmeye başlamasından yıllar sonra teşhis edilebilir.

İşte bu noktada, yukarıda listelenen MS belirtilerini yaşadığınızı düşünüyorsanız takip etmeniz gereken en güvenli yol vakit kaybetmeden bir doktor kontrolüne gitmektir. MS teşhisi ancak testler ve alanından uzman bir doktor tarafından konulabilir.

MS Teşhisi

MS teşhisi için tek bir yöntem veya test kullanılmaz. Hastalığın teşhisi için MS teşhisi ve tedavisinde uzmanlaşmış bir nörolog belirtileri incelemelidir.

Doktorunuz önce sağlık geçmişinizi inceler ve beyin ve omurilik fonksiyonlarını ölçen nörolojik testler isteyebilir. Test sonuçlarının incelenmesi esnasında doktorun tecrübesi ön plana çıkmaktadır.

Nörülojik testler dışında teşhise yardımcı olabilecek MR filmi, sinir yollarının tahrip olup olmadığını anlamaya yarayan elektrik testleri, beyin omurilik sıvısını ölçmeye yarayan testler, kan ve laboratuvar testleri istenebilir.

MS teşhisi için aşağıdaki noktalara dikkat edilir;

 • Kişinin 20-50 yaş aralığında olması
 • Belirtilerin beyin veya omurilikte bir hastalık olduğuna işaret etmesi
 • MR filminde beynin 2 veya daha fazla bölgesinde lezyonlar görülmesi
 • Hastanın en az 1 ay arayla 24 saatten uzun süren episodlar yaşamış olması

MS Belirtilerinin Özeti

En sık görülen erken MS belirtileri;

 • Karıncalanma
 • Uyuşma ve his kaybı
 • Uzuvlarda güç kaybı
 • Bulanık veya çift görme
 • Daha az görülen MS belirtileri;
 • Konuşma güçlüğü
 • Aniden paralize olma
 • Koordinasyon kaybı
 • Bilgi işleme ve düşünme yeteneğinde zayıflama
Kaynaklar


(Visited 387.066 times, 1 visits today)

, , , , , , ,

MS Belirtileri Nelerdir? İçin 67 Yorum Yapılmış

 1. şeyma 25/06/2014 #

  Hocam ben birden bire kendime zarar veriyorum farkında olmadan. Hiç farkında değilim ve acı hissetmiyorum arada bir titreme oluyor. Sanki gözlerim kararıyor. Kendimi birisi beni iteklemişçesine yerde bulabiliyorum. Şu anda el ve ayaklarımda yaralar var ama onları yaparken hiç bilincinde olmuyorum. 1 yıl öncesinde eeg sonucunda doktor epilepsi başlangıcı demişti ama epilepsi nöbetleri hiç geçirmedim bunun sebebi ne olabilir sizce?

 2. bahar 26/06/2014 #

  Bu hastalık çok kötü bir hastalık sanırım insan vücudundan her yer yazılmış. Öyle olursa MS olur böyle olursa MS olur en altta da hastalığın kendisi kısa ve öz yazılmış.

 3. tuncay 19/07/2014 #

  Kolay gelsin benim sorum üç gün önce mr daki filmde doktor üç beyaz lekeyi göstererek bunlar MS hastalığı dedi yatış verdi acaba yatıştan sonra bu teşhis değişebilir mi. Birde Parkinson belirtilerinin onda sekizi tutuyor mr dan sonra parkinson yok denildi üç nesildir sülalemde var böyle bir durumda doktora ve bana tıbbi önerileriniz nelerdir hayattan kopuyorum çocuklarımın da kopmasını istemiyorum şimdiden teşekkürler.

 4. sezgn 29/07/2014 #

  Ben 1 2 aydır işitmede zorluk duyu kaybı görmede zorluk konsantre bozukluğu çekiyorum ayrıca elde bacaklarda halsizlik uyuşukluk karıncalanma ne bilim kendimi anlatamıyorum en doğrusu buradan yazmak dedim belki böyle daha iyi anlatırım asker olmasam şuan en iyi doktora giderim ama 11 günüm kaldı ama 11 güne kadar herhangi bir sıkıntı açmaz dimi saygılarımla.

 5. Burak 16/08/2014 #

  Hocam yaklaşık 2 gündür fark ettim vücudumda karıncalanma beynimde bir ağırlık ve kendimi çok halsiz hissediyorum. Daha öncede bu tür şeyler yaşadım. Çok fazla aldırış etmedim. Sol gözümde ara ara büyüme ve dışarıya çıkma hissi duyuyorum. En çok ellerimde yüzümde bacaklarımda karıncalanma çok fazla. Ne yapmam gerekiyor.

 6. Tural 22/08/2014 #

  Benim kollarım güçsüzlendi. Ben Azeriyim, çok ağrılar oluyor kollarımda. Amma beni tedavi edecek doktor bulamıyorum. Nolur ilacını bilen varsa bana yardım etsin.

  • müge 29/09/2014 #

   İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde görev yapan çok iyi bir doktor var. Prof. Dr.Egemen İdiman onu tavsiye ederim özel muayenehanesi de var orayı da gidebilirsiniz.

  • sultan 22/10/2014 #

   TC devletimiz Azerilere de bakıyor. Bir hastaneye git. Orada sana doktorlar bakarlar. Durumuna göre seni gitmen gereken yere yönlendirirler. Doktorsuz ilaç olmaz öyle kafana göre.

  • Ayşe 02/05/2016 #

   bir nöroloji doktoruna gidip ilaçlı tomografi çekilmelisiniz. güçsüzleşme sadece ms den olmaz. Azerbaycan dan türkiye ye en yakın Trabzon da Farabi hastanesinde Cavit BOZ diye bi doktor var. bu konunun uzmanı o. ona gitmenizi tavsiye ederim. Allah şifanızı versin.

 7. ayşe 07/09/2014 #

  Hocam 3 kardeşim emes hastası, bende migren hastasıyım en son 3 yıl önce mr çekindim bir şey çıkmamıştı fakat son zamanlarda benimde ellerim vücudumda karıncalanma oluyor kendimi güçsüz halsiz hissediyorum bunlar MS belirtileri olabilir mi? Ya da kullandığım migren hapı, tansiyon hapım, ayrıca sinirli bir yapım var onlardan kaynaklana bilir mi?

  • esra 25/11/2014 #

   Ben 14 yaşındayım belirtileri çoğu var dayımda ms ama doktor fobim var aileme söyleyemiyorum ms genetik mi?

  • Necla 20/01/2016 #

   Vitamin eksikliği kansızlık da olabilir.

 8. fethi 16/09/2014 #

  2 sene önce ellerimde uyuşma vardı çok dikkate almadım bu rahatsızlığı her gün maça iniyorum bir denge kaybım da yok ama ellerimde ve şimdide sol ayağımın parmaklarında karıncalanma uyuşma hissediyorum 5 gün aralıklarla oluyor damar tıkanıklığı ve bu tip hastalıklardan şüpheleniyorum. Sigara da içiyorum alkolde kullanıyorum. 18 yaşındayım bugün bir doktora gittim ve bana sinir sıkışması veya şekerden dolayı olabilir dedi çok karışık kafam.

 9. asya gul 07/10/2014 #

  MS hastalarının yorgunluğunun nedenini anlayamadım. Neden kendilerini yorgun hissediyorlar?

 10. Mert 17/10/2014 #

  Hocam bende bu belirtilerin hepsi var ama doktor bende hipofiz adenom kansızlık boyun düzleşmesi var baş sersem gibi her an düşecekmişim gibi dünde ayaklarım sanki boşalmış gibi hissetmedim. Ellerim karıncalanarak uyanıyorum sol elime oluyor dengem kayıp psikolojim çok bozuk böyle yaşamak istemiyorum hocam Kasım 2013 den beri bunları yaşıyorum bıktım hayattan yardım edin ms miyim ben.

  • sultan 22/10/2014 #

   Hastalığını biliyorsun. Yazmışsın güzel güzel neden ilaçlarını kullanmıyorsun. Sana boynun düzleşti kansızlığın var diyen doktor ilaç vermiş hatta kontrole de çağırmışlardır. Kendini sev, kendinle ilgilen. Yeniden muayene ol yada bir hastaneye git güzel kardeşim benim.

  • meryem 17/11/2016 #

   Merhaba arkadaşlar benimde sol gözümde bulanıklık vücudumun sol kısmında çok şidetli uyusmalarim oluyo yürüyüş bozukluğum var baya doktorlara gittim bi sonuç elde edemedi gittiğim doktorların cuguda emes olabileceğimi söylüyorlar bi türlü tesih konulmuyoo sizce ne yapmalıyım

 11. aysun 08/11/2014 #

  Hangi bölüme gitmemiz gerekiyor nöroloji mi çok şiddetli el ve ayak uyuşmam var öyle ki ayakta durduğum zaman bile bazen uyuşuyor güç kaybı da var.

 12. erhan 08/12/2014 #

  Benimde ayaklarımda halsizlik var sanki kaslarım yok yürümekte zorluk çekiyorum sağ gözüm bulanık görüyor iki haftada bir kollarımda ayaklarımda titreme oluyor hep erken yatarım kalktığımda sanki bütün gün uyumamış gibiyim yürürken dengemi sağlayamıyorum düşecek gibi oluyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen.

 13. gülay 09/12/2014 #

  Arkadaşlar her el ayak uyuşması veya halsizlik MS hastalığı belirtisi değildir. Lütfen bir doktora görünün. Sonra korkun.

 14. sinem 26/12/2014 #

  Aşırı yorgunluk hissi var 24 saat uyuyabilirim-ellerim kollarım uyuşuyor sık sık gözlerim ağrıyor ve bulanık görüyorum göz tansiyonu var dendi ama bir var bir yok dendi. Baş ağrılarım çok. Hafıza denge kaybı cok.30 yaşımdayım ama 80 gibiyim. İki senedir böyleyim. Ondan önce çok hareketli hayat doluydum.

  • Cansu 17/01/2015 #

   Yanlış teşhis dolayısıyla 2 sene sonra atak geçiren bir arkadaşla karşılaştım. Bence tekrardan bir göz muayenesi olmalısın.

  • Necla 20/01/2016 #

   Ben de aynı durumdayım.

 15. Suna 17/01/2015 #

  Demir eksikliği ve B12 eksikliği de aynı belirtileri gösteriyor.

 16. esma 08/02/2015 #

  Demir ve b12 dede görülüyor evet ama b12 eksikliği çok önemli bir vitamin benim kollarım çok halsiz oluyor başta ağrıydı şimdi halsizlik bacak baldır kısımları çok ağrı oluyor. Bunlardan şikayetim var tek sabah çok yorgun kalkıyorum bazen saçlarımı bağlarken biraz güçsüzleşiyorum bu bir senedir var ve çok kafama takıyorum annem myastenia gravis kas hastası başta onunda belirtileri böyleydi sonradan böyle bir hastalık çıktı ömür boyu hap kullanıyor şuan iyi fakat atakları oluyor ben çok korkuyorum b12 kullanıyorum doktor b12 eksikliği var bu kadar korkma dedi ama olmuyor sakın ihmal etmeyin Allah herkesin şifasını versin sağlık kadar önemli bir şey yok.

 17. umit 16/03/2015 #

  Merhaba bundan 5 yıl önce kadar ayaklarda karıncalanma diye doktora gittiğimde psikolojik yanıtını aldım. Ama simdi ayak problemim geceleri uyandıracak kadar artı ve bazen damarlarımın içinden yukardan aşağı bir şeyin indiği hissediyorum. İdrar problemim sizin anlattığınızla birebir ayni 1 haftadır ise gitmediğimden dolayı kol omuz ve boyun ağrılarım arttı diye düşünüyordum. Yalnız bas ağrımda çoğaldı uzun lafın kısası anlattığınız şeyler beni anlatıyor ve bu benim hayatımı çok etkiliyor.

 18. eslem 07/04/2015 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Benim sürekli kalbim sıkışıyor ve kalp ameliyatı oldum kalple ilgili sorunum yokmuş beyinle ilgili dediler. MS’in hemen hemen bütün belirtilerini taşıyorum kalp dışında. Ellerim ayaklarım sürekli uyuşuyor bazen hareket ettiremiyorum. Sürekli başım ağrıyor gözlerimde ışık görüyorum konuşmada zorluk çekiyorum. Yorgunluk aşırı derecede var bir merdiven bile çıkamıyorum kalptendir demişlerdi. Denge kaybım çok var ayakta dururken birden sendeliyorum. MS olabilir miyim bilmiyorum ama MS kalbi etkiliyor mu bunu bilmek istiyorum.

 19. serpil 01/05/2015 #

  Arkadaşlar sekiz senedir MS hastasıyım her el ayak kasılması MS hastalığı habercisi değildir elbette. Tabii ki uzmanına danışmakta gerek içiniz rahat olsun.

  • Nurcan 18/02/2018 #

   Merhaba incelikle Allah hayirli sifalarinizi versin.size bur sorum olacak agrilariniz kisa sirelimi kasilmalar. Kas agrilari sendeleme..banada ms teshisi bir koydular yok dendi konsultasyon istendi kafami karistirdilar ben derdimi anlatamiyorum kesinlikle doktorda anlamiyor bi iletisimsizlik oluyor buda beni doktora gitmemeye zorluyor.atak yasiyorum anlatamiyorum bazen titreme olluyor vucutumda ani bosalma gibi.ayakta durmaya dahi dermanim olmuyor.uyaniyorum dayak yemis gibiyim..doktor israrla kac gun veya saat suruyor deyince ben kala kaliyorum …ayaklarimdaki sorun 2 haftadir ayni yurumekte gucluk cekiyorum emekleyen bebek gibi ..bir ihtiyacim oldugunda kalkip almak bana iskence gibi geliyor..sag kolum gene oyle agri ve guc kaybi var ama iki aydir bu boyle …ben bu ms yi anlamaya calisiyorum anlamiyorum..bana agrilarinizin suresini nasil bir agri oldugu konusunda yardim ederseniz sevinirim…

 20. Ahmet 16/05/2015 #

  Benimde tahminen 15 20 gün arasıdır bu haldeyim. İşimden izin aldım haftada 3 gün çalışıyorum artık. Başımda uyuşma var sadece ilk zamanlar kalbim sıkılıyor ölüyorum gibi geliyordu ama kalbe gittim temiz çıktı beyin MR ı verdim dün de. Bu olayda sadece sakin olmak Lazım sükûnetinizi koruyun normal davranmaya çalışın olaylara eğer kendinizi kaptırırsanız olmasanız bile hasta olacaksınız. Bakalım pazartesi beyin MR’ım açıklanacak buraya da yazacağım çıkan sonucu.

  • Yeliz 17/05/2015 #

   Ahmet Bey, panik atak hastası olabilirsiniz.

 21. Aslı 24/05/2015 #

  Merhaba ben 38 yaşındayım be dört ay önce uykumda altıma ıslattım ve baya pijamalarım ıslandı. Gecen aksam yaklaşık dört ay sonra yine uykum da altıma kaçırdım ama bu daha az miktarda oldu. Benim annem MS hastasıydı vefat etti şu an ağabeyim MS hastası ve tedavi görüyor acaba bende ki bu altıma ıslatma herhangi bir MS belirtisi olabilir mi?

 22. gamze 02/07/2015 #

  Merhaba arkadaşlar kalbime arada iğne batıyor gibi oluyordu kalpte bir sorun olacağından şüphelendim çok şükür temiz çıktı sonuçlar. Sonra kan testi yaptırdım o da temiz çıktı. El ve kollarda uyuşma, idrara sık sık çıkma, baş dönmesi gözlerde kararma gün geçtikçe daha çok artıyor sizce MS hastası mıyım??

  • Osman 19/08/2015 #

   Fibromiyalji de olabilir bence.

 23. vildan 15/07/2015 #

  Merhaba ben 33 yaşındayım. Sürekli yorgunum ve de halsizim. Bıraksalar günlerce uyuyabilirim. Canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Açlığa dayanamıyorum ama yemek yiyince hemen uykum geliyor, uyumazsam da boynumda sertleşme oluyor, ovuyorum başım karıncalanıyor. Bazen başımın sol tarafında uyuşma oluyor, boynum sertleşiyor, hiçbir şey düşünemiyorum. Kol ve bacaklarımda da uyuşmalar oluyor. Ayak baş parmaklarımda da karıncalanma olmaya başladı. Çoğu zaman insanlar yanımda konuşuyorlar ama ben konuştuklarını duymuyorum. Bütün bunlar ms belirtisi olabilir mi?

  • admin 16/07/2015 #

   Vildan Hanım geçmiş olsun ancak sitemiz aracılığıyla herhangi bir teşhis mümkün değildir. Yorumlar bölümü okuyucuların kendi aralarında paylaşımları içindir. Doktora muayene olmanız en iyisidir.

 24. Ulaş yılmaz 01/09/2015 #

  Yukarıda belirtilen kas spazmları hariç yani ağrı hariç tüm yazılanları çeşitli aralıklarla yaşıyorum son 1 aydır bir fiil her gün bas dönmesi adım attığım da ayaklarım da parmak uçlarıma kadar uyuşma ve iğne batması gibi bir his yaşıyorum başımı sağa sola oynattığımda ya da gözlerimi sağa sola yukarı aşağı yaptığımda bas dönmesi yaşıyorum bt cektirdim dr bizimle alakalı bir durum yok kbb ye yönlendirdi vertigo olabileceğini kristallerin dağılması ile alakalı bir şeyler söyledi lakin kbb dede her şey normal çıktı tabi ileri bi teknoloji ile bir işlem yapıldığını düşünmüyorum hastaneden Randevu almak istiyorum ama hangi daldan başlamalıyım yardımcı olursanız sevinirim yaşam kalitemi çok düşürdü halsizlik de cabası Teşekkürler. .

  • Emre 27/10/2015 #

   Ayni şikâyetleri ben de 6 aydır yaşıyorum her bölüme gittim ama bir şey çıkmadı ve gariptir ki doktorlarında pek umurunda değil. Hastalığı dinlemeden iki test isteyip bir şeyin yok deyip gönderiyorlar.

 25. Gökhan Bektaş 01/10/2015 #

  Bunların bir çoğu psikolojik. Kendinizi kötü hissettiren şeylere vücudunuz reaksiyon gösterir. Haliyle kendinizden şüphe edersiniz. Kafanıza takmayın yapmanız gereken muayene olmak her yazılanı kendinizle kıyaslamayın.

 26. mustafa 05/10/2015 #

  Merhaba yaklaşık 6 ay önce ayaklarım uyuştu ve şimdide dizlerime kadar çıktı. Artık neredeyse hiç hissetmiyorum. Yürümekte zorlanıyorum güç kaybı da mevcut. Bir iş yaparken ve sinirlendiğimde kafam ve ellerim titriyor. Önce bir doktora gittim 3 ay geçecek diye beni oyaladı meğer yanlış teşhismiş. Yeni bir doktora gittim belimden sıvı aldı sonuç bekliyorum. Şimdi olmuş muyum ben, bu mudur:(((? Sorum şu: tedaviyle bir nebze de olsa hayatımı kolaylaştıramaz mıyı? Yoksa işim bitmiş mi? Beni cevaplarsanız çok sevinirim arkadaşlar.

 27. Burcu 18/11/2015 #

  Merhaba, bende MS göz sinir iltihabı olarak başladı. Şu anda diğer belirtileri zaman zaman yaşıyorum. İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesini eğer fırsatınız varsa önerebilirim. Sağlık ihmale gelmiyor arkadaşlar hepimize geçmiş olsun.

  • Irem 24/02/2016 #

   Ayni şekilde benim de öyle oldu. Yaklaşık 1 sene oldu 2 kere atak geçirdim. Beynimde 2 lezyon var ve hala teşhis koyamadılar. Şu an duyma ile ilgili sıkıntım var bakalım daha kaç atak geçirmem lazım teşhis için merak ediyorum.

   • Ecrin 15/06/2017 #

    Haklisiniz Bende ayni durumdayim

 28. Yok Ki 23/12/2015 #

  Cevap alabilir miyim bilemiyorum fakat şansımı deneyeceğim.Annem miyasteni gravis hastasıydı. Kas hastalıklarınının en masumu olarak düşünülen hastalığa rağmen (Bence pek de masum değildi.) Annem, hastalığına uygun bir yaşam biçimini tercih etmedi. Hastalığının 10. yılında astım da ilave olunca 13. yılında aynı yıl içinde geçirdiği 2. solunum krizi sonucu yanlış yönlendirilen hastanede solunum cihazı olmayışından (daha doğrusu 100 bin nüfuslu bir şehirde solunum cihazı 3 tane olur ve 1 tanesi de bozulmuşsa hayatta kalma ihtimalinin imkansıza düştüğü bir sistemin vatandaşıysan) dolayı önce beyin zarar gördü.Yaklaşık 1 hafta sonunda da kaybettik.
  Anneannem ise kendimi bildim bileli hep yorgun bir insandı. Hiç evden çıkmaz ,evin en temel işini -yemek-yapar ve mutlaka gündüz uykusuna yatardı. Ömrü bu şekilde geçti. Hep onda da gizli bir kas sorunu olduğunu düşünmüşümdür. Ayrıca kuzenlerimden birinde yaşı büyüdükçe göz kapağı düşmesi belirdi.Estetik olarak ameliyat oldu fakat bu kuzenim çok isteksiz ve sürekli yorgun görünürdü.Şu anda da kendini hiç yıpratmayacak strese sokmayacak bir yaşam biçimini seçti. Aslında oldukça hümanist ve mükemmeliyetçi biriydi de.
  Bana gelince 47 yaşındayım. Boy ve kilom yaşımla ideal sayılabilir. Hatta gençliğimde çok zayıftım. Gençliğimden beri çabuk yorulurum.Hatta 20 li yaşlarda gezmeye gittiğimiz yerlerde bile uyuyakalır eve dönmek isterdim. (Bu durumum beni utandırırdı:(Şimdi bile diğer insanlar gibi kanlı canlı olamıyorum. Güçsüz ve halsiz biriyim. Akşamüzeri iş çıkışı had safhaya çıkıyor. Ne misafir görmek ne de gitmek istiyorum. Boyun düzleşmem, bel fıtığım var. En önemlisi de annem gibi takıntılarım var.Kendimi yoracak işlere kafayı taktığımda öleceğimi hissetsem vazgeçemiyorum. Bu aralar sürekli yorgunluğum ,denge bozukluğu, görme bulanıklıkları ya da karışıklıkları yaşıyorum. (gözlüğümü yenilediğim halde) Ara sıra 12 ile 15 saat uyumaya ihtiyaç duyuyor yine de kalktığımda elim ayağım tutmazcasına yorgun hissediyorum.Bu durumlarım canımı sıkcak şeyleri kafama taktığımda yaşıyorum. İşim ve sorumluluklarım bende olması gerektiğinden fazla stres yaratıyor. İşimde oldukça başarılı,aileme yetebilen sabırlı biriyim. Özveriliyimdir de. Anne tarafım hep öyleydi.Pili bitene kadar çok çalışır, eğlenmeyi, pek kahkahayı bilmezlerdi.
  Ömür boyu bu hastalığı yaşayan fakat ömrünü hastalığını bilmededen tamamlayan insanlar olduğunu okudum annemin hastalığını araştırırken.Bir de genetik olma ihtimali gibi kesin olmayan şeyler.
  Şartların beni zorladığı anlarda biraz maddiyata dayanıyor, durumumu idare etmeye sosyal yaşamı rölanteye alarak yakalanma ihtimalim olduğundan korktuğum hastalıktan kaçınmaya çalışıyorum.Bir bilen varsa yorumlara açığım. Eskiden doktorlarımızdan astenik yapılısın sözlerini de duydum ama bunun da bilimsel nedeni olmalı sanki. Tembellik mi? Sanmam. Çoook tembeller vardı sırtımdan geçinen:))))Boyun düzleşmem, bel fıtığım hediye kaldı …

 29. Mine 28/12/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende 10 ay önce görme kaybı yaşadım. MS sin dedi özelde ki Dr mr çekildi, kortizona başladık tabi ben fakülteye gittim araştırma ve detaylı kontrol için çok test yapıldı hatta bir ara lupus olabilirsin dediler, her söylediklerinde güldüm. Gözum %5 dahi görmüyordu, ışık refleksim sıfırdı, güneşe direkt bakabiliyordum hiç gözümü almıyordu :)) Profesör MS değilsin evet 2 plağın var ama başka hiç bir belirti yok takip edileceksin dedi. Her 6 ayda bir kontrole gidiyorum mr çekiliyor en son ağustos sonu gibi yeni sol tarafta silik plak oluşmuş riskim devam ediyor, çok şükür hiç keyfimi bozmadım aman ne yapayım gelecekse gelir ben onunla arkadaş olurum zaten 2 plağımla her güne güzel uyanıyorum, geleni ağırlar gidene hoşça kal derim :))) Allah herkese acil şifalar versin s hayat her ne olursa devam ediyor, bu MS e en iyi gelen şey moral ben bunun etkisini çok yaşıyorum doktorumda şaşırıyor 🙂 sevgilerimle güzel ve umutlu günlere.

  • Nuray 09/04/2016 #

   ???
   Allah sizin gibi insanları çevremden hiç eksik etmesin..
   Sevgıler ??

  • Serap 27/02/2017 #

   Bende de son gözümde görme kaybı yaşıyorum. %50 görüyorum. Kortizon tedavisine başladılar. 5 ünite aldım. Şimdi açılmasını bekliyorum.

 30. Ceyda 05/02/2016 #

  Bende ayni belirtiler war ne yapmaliyim

 31. Ceyda 05/02/2016 #

  Kaslarim agriyor duraksayarak konusuyorum bacaklarimda uyusma tutulma sol kolumda gucsuzluk asiri yorgunluk surekli uyku hali kotuyum bana yardim edin.. Derdime care bulamiyorum hangi doktora gitmeliyim

 32. ismail 11/04/2016 #

  Ben kronik kolit hastasıyım ama bir yıldır ellerimde ayaklarımda uyuşma ilerliyor başka rahatsızlıklarını saysam bitmez. Ama çok çok stres yaptım bu hastalık ondan biliyorum gerçekten moral tadavi ilacı. Allah şifa versin. Ne hastasıyım bilmiyorum

 33. hdoık 10/06/2016 #

  Merhaba ben elimde ne varsa aniden atıyorum bırakıyorum elimden. Neredeyse 1 senedir ara ara oluyor ve ayaklarım dizimden aşağısı aniden bükülüyor ve düşüyorum. Nasıl oluyor bilmiyorum. Başımın tam ortasında karıncalanma da var buda mı MS oluyor.

 34. cansel 06/09/2016 #

  merhabalar..ben bundan 5 sene önce her sinirlendiğimde ellerimde ve kollarımda uyuşmalar oluyordu bi süre sonra kendiliğinden geçiyordu.aldırış etmedim yıllarca devam etti 3 ayda bir yada bi kere uyuşuyordu kasılıyordu geçiyordu.Neyse 2 sene önce durduk yere yine ellerim kollarım uyuşmaya başladı bacaklarıma ve yüzüme dağılmaya başladı yüzüm iyice kasıldı çok zor konuşuyodum ambulansla hastaneye giderken hiç bir yerimi hissetmiyordum iki tane kas gevşetici yaptılar uyuşmalarım geçti sadece yüzüm uyuşuk kaldı yüz felci olabilir dediler hastaneye gittiğimde bi iğne daha yaptılar sonra bayılmışım gözümü açtığımda serum takılıydı ertesi gün eeg ye girim ekgye girim sara yok dediler sakinleştrici yazdılar kullanmadım.Şimdi 19 yaşındayım iki üç gündüryarım saat süren titremeler başladı bütün vücudumda sonra kasılmaya başlıyorum önceden bi kaç ayda bi olan kasılmalarım 2 yada 3 arayla olmaya başladı nedenini bilmiyorum sizce ne olbilir doktora başvurmalı mıyım ..

 35. Fatih SATIR 28/10/2016 #

  Babam da ıkı haftadır zaman zaman baş dönmesi, aşırı mıde ağrısı ve bulantısı, vucudun neredeyse tamamında uyuşma, gögüs kafesınde ağrı, aşırı soğuk terleme, anıden baş gösteren halsızlık ve güç kuvvet kaybı yürüme zorluğu, (ferının kaçması) şikayetlerini yaşıyor.
  acıle gıttıgmızde yapılan serum tedavısı ile bı muddet kendıne gelrı gıbı oluyor eforda 10 dakıka koşabılıyor hatta kalbınde sorun yok. genel kan tahlıllerı normal. yapılan tüm abdomen usg de; safra kesesınde safra krıstaolıtlerı, krıstalleşme, distanduk görünümdedi. mesane duvarı kalınlaşma izlenmiş mide antroplorik bölge cıvarı ödemlı ızlenmış parankım ekosu non homojen grade 2 artmış olduğu saptanmıştır. Eeg sı temız çıkmış ve
  Tüm vucudunda damarların akışının normal oldgunu beyın mr ında sorun olmadıgı görülmektedır.
  acaba hastalığının tanısı ve tedavısı nedır. Umarım psikolojıye bağlmazsınız,

 36. Saban ozkan 07/11/2016 #

  Bunları okudumms ölüm geldi dedim.vertigo goztansiyonu damar tikalinikligi fıtık kansıZlık hepsi olabilir bi tek msdegil

 37. Murat 13/11/2016 #

  Benim 20 gündür his kaybı. Var tüm vucüdumda 20 gün önce sol bileğimden bir ağrı girdi uyuşma başladı his kaybınoldu sonra ayaklarıma indi tüm vucüdumda his kaybı var iğne sokuyorum acı hissetmiyorum uyku hiç uyuyamıyorum mr çekildi temiz eeg yapıldı yemiz emg de sol kolumda sinir sıkışması olduğunu söyledi ama ameliyatlık değil dediler ve tüm vucüda bu kadar etki etmez dediler 20’gündür hayatım karardı psikolojikmende çöküntü halindeyim lütfen bana yardımcı olun

 38. Hasan 18/12/2016 #

  Ben 18 yaşındaym yaklaşık bir aydır ara ara aşırı halsizlik el ve ayakta uyuşma çabuk yorulma mide bulantısı ve tasikardi oluyo. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Antidepresan ilaçlar kullanıyodm bir ara. MS hastalığından çok sinirsel birşey olabilir mi ? Bana yardımcı olur musunuz?

 39. ercan 16/01/2017 #

  gözde batma hisi sol kolda ve omuzda uyuşma güç anlamında bir kayıp yok yanlız sol gözde cok hafif bir bulanıklık var ms olduğumdan şüpeleniyorum

  • ercan 16/01/2017 #

   doktor mr sonucunda bişey bulamadı bu arada

 40. Tülin 23/01/2017 #

  35 yaşındayım yoğun ve stresli günler geçiren biriyim 2 ay önce Görmeye bağlı denge kaybı yaşadım bir hafta sürdü dk gittim emar istedi sonuca itina ile bakılmadı ve temiz dendi k.b.b gönderildim kristal ler oynamıştır dendi baş dönmesi için ilaç verildi 4gündür sol ayağımda kasılma var her kasılmada sağ elimin üstünde ve kolumda da oluyor his kaybını sağ kulağımın içine kadar hissediyorum sanki yürümeyi yeni öğreniyorum bir kaç gün dür tuvalete de çok cikiyor um halsizliğim aşırı derecede iş yapmasam uykumu alsam bile dinlenme ihtiyacı duyuyorum sigara kullanıyorum sakin bir yapım var alfa talesemi var bende bunun için demir ilacı ve kan ilacıda alıyor um

  • Nazlı 23/12/2017 #

   Tulın hnm benımde bu sekılde vertigo dendı baş donmlerıö gectı ama sankı ayaklarımda hıızsizleşme var arada oluyor sızın nasıl gectımı durumunuz nedır

 41. raziye 24/04/2017 #

  iki senedir ayaklarımın üzerinde yürüyemiyorum. öyleki sabahları daha şiddetli tutuna tutuna kalkıp yürüyorum.sabahları üzerimden kamyon geçmiş misali halsiz güçsüz kalkıyorum.. araada bir kollarımı baş seviyeme kaldıramayacak kadar güçsüz buluyorum. ellerim aniden soğuyor. yürürken nefes alamıyor gibi oluyorum beyin dönmesi yaşıyorum.eve zor atıyorum kendımı. bu belirtiler nedir acaba .hangi branşa gitmeliyim bilemedim. halam ms hastası ,annem teyzelerim aort damarı tıkanıklıgı var çift taraflı. ki iki teyzemi bundan kaybettik. annem felçli. acaba ırsi yüzden bu hastalıklardan şüpelenmem gerekmi..

 42. Leyla 20/07/2017 #

  Kulak agrisinin ardindan doktorun kulaginda bir sey yok nevralji olabilirsin demesinden 3 sene sonraiki gun once doktora gittim.ciddi bir sey cikmasindan korkuyorum.yarin mr cektiricem.bu arada vucudumda igne batmasi seklinde bir rahatsizlik da var.

 43. banu 09/08/2017 #

  Ben de baş dönmesi bulanık görme dikkat bozukluğu kollarda ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük var. Geçen gün sol gözüm bulanık gördü 4-5 saat sonra geçti. Devamlı dengemi kaybedip düşecek gibi oluyorum . Gözüm karariyo ve önümü göremiyorum. Bunu yani sıra devamli kabız oluyorum. 17 yaşındayım. Acaba bende ms hastası olabilir miyim. Cevaplar saniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 44. Hamza 29/08/2017 #

  Bir tanidikta aileden gelen hastalik var gencken butun aile bireyleri cok guclu oluyor 50 yasina doğru el ve ayaklarda his kabi oluyor daha sonra konusma bozukluğu olusuyor his kaybı 10 yil ve daha fazla sure arasinda felç oluyor ayaklarda eller tamamen his kaybı olup hic birsey hissetmiyor konusma yuzde doksan bozuluyor drlar tam bir neyice koymuyor baba ve amcalarinda bu hasyalik vardi onlara annelerinden geçmiş simdi bütüne yakin amca çocukların da car agirlik olarak erkeklerde daha fazla hiç bir dr isim koyamadı sadece genetik hasta lik zamanla genetik bozuluyor yapacak birsey yok diyorlar masaj aleti kullaniyoruz son olarak hacamat deneyecegiz tavsiye ilan varmi saygılar

 45. Nurcan 18/02/2018 #

  Merhaba incelikle Allah hayirli sifalarinizi versin.size bur sorum olacak agrilariniz kisa sirelimi kasilmalar. Kas agrilari sendeleme..banada ms teshisi bir koydular yok dendi konsultasyon istendi kafami karistirdilar ben derdimi anlatamiyorum kesinlikle doktorda anlamiyor bi iletisimsizlik oluyor buda beni doktora gitmemeye zorluyor.atak yasiyorum anlatamiyorum bazen titreme olluyor vucutumda ani bosalma gibi.ayakta durmaya dahi dermanim olmuyor.uyaniyorum dayak yemis gibiyim..doktor israrla kac gun veya saat suruyor deyince ben kala kaliyorum …ayaklarimdaki sorun 2 haftadir ayni yurumekte gucluk cekiyorum emekleyen bebek gibi ..bir ihtiyacim oldugunda kalkip almak bana iskence gibi geliyor..sag kolum gene oyle agri ve guc kaybi var ama iki aydir bu boyle …ben bu ms yi anlamaya calisiyorum anlamiyorum..bana agrilarinizin suresini nasil bir agri oldugu konusunda yardim ederseniz sevinirim…

 46. İjklf 15/04/2018 #

  Benim de gözlerimde bir hafta arayla üç kere ,on dakika kadar çift görme oldu.tümorün baş ağrısı gibi belirtileri ya da ms nin diger belirtileri yok olsa da son bi kaç gündur de ayaklarimda karincalanma var.mr ve mr anjio cekildi bi iki gune sonuç cikacak.34 yaşındayım ve 5 yaşında bir oğlum var.gercekten çok endişeleniyorum….bütün ms yazilarini okudum…Allahım bütün hastalara acil şifa versin..dua etmek ve beklemekten baska yapilacak bisey yok

 47. Kamil 16/06/2018 #

  Selam hocam ben Hollanda’da yasiyorum benim sorunum dengemi kaybediyorum ve kolum bacaklarım halsiz gucum kalmadı biraz ani hareket beni dengemi bozuyor ve hemen yoruluyorum yuruyus yapayım beş dakika beni yoruyor bacaklarım halsiz kalıyor omzum da agrı başladı

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.