Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Mide ülseri genellikle mide zarında meydana gelen enfeksiyonlar neticesinde oluşur. “H.pylori” adlı bakteri bu enfeksiyonların ve mide ülserinin başlıca nedenidir.

Sağlıklı bir mide zarı sindirim için üretilen mide asidine dayanıklıdır ancak, mide ülseri olan bir kişide mide zarının aside karşı koruması ortadan kalktığı için yarayla temas eden mide asidi şiddetli ağrılara neden olur. Bu ağrılar karnın üst kısmında yoğunlaşır ve aralıklarla görülebilir.

Mide ülseri erken teşhis edilirse ilaçlarla tedavisi mümkündür fakat belirtiler ciddiye alınmazsa ve ülser kanamaya başlarsa hayati tehlike yaratabilecek kadar ciddi bir sağlık sorunudur.

Ülser Belirtileri

Ülser belirtileri, ülserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir. Ülserin neden olduğu, mide zarındaki açık yaralar başlangıç aşamasındaysa çok ayırt edilemeyen hafif belirtiler gösterir. Ancak yara büyüdükçe belirtiler, özellikle karın ağrıları şiddetini arttırır.

Ağrı: Mide ülserinin başlıca belirtisi karnın üst kısmında görülen ağrılardır. Bu ağrılar gelip geçici olabilir (bir kaç dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir) ve mide asidi azaltıcı tabletlerle hafifletilebilir.

Ancak bu tabletler ülseri tedavi etmez ve geçici bir rahatlama sağlar. Ağrılar yemeklerden sonra şiddetlenebilir ve gece sizi uykunuzdan uyandırabilir.

Diğer Belirtiler: Mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, şişkinlik, halsizlik, sık geğirme ve kilo kaybı mide ülserinin diğer belirtileri arasındadır.

Kanamalı Mide Ülseri Belirtileri: Mide zarındaki ülser kanamaya başladığında koyu renkli, kanlı veya katrana benzer dışkı, kan kusma, kilo kaybı, karnın orta ve üst kısmında çok şiddetli ağrılar görülür. Kanamalı ülser ciddi bir sorundur ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.


Mide Ülseri Ne Kadar Ciddi Bir Sorundur?

Mide ülseri çoğunlukla mide asidi düzenleyici ilaçlar ve antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Antibiyotik tedavisi genellikle ülserin tekrar etmesini önler.

Ancak ülserin belirtilerini ciddiye almazsanız ve doktora gidip ilaç tedavisine başlamazsanız ülseriniz hayati risk taşıyan kanamalı ülsere dönüşebilir.

Ülserin kanaması ve buna bağlı yaşanan ciddi komplikasyona sık rastlanmaz (50 kişiden 1’inde görülür) ancak bu “hiç risk yok” anlamına gelmemektedir.

Mide ülseri mide zarının delinmesi veya gıdaların sindirim sisteminde hareket etmesine engel olan “mide tıkanması” gibi çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

İç kanama tedavi edilmeyen mide ülserinin tehlikeli komplikasyonları arasında yer almaktadır. Özellikle 60 yaş üzerindeki yetişkinler mide ülseri tedavisine kısa sürede başlamalı ve tedavi sonrası kontrolleri aksatmamalıdır.

Mide Ülseri İçin Yapılan Testler

Endoskopi: Doktorun, ucunda kamera bulunan ince bir boru ile mideyi görüntülemesini sağlayan endoskopi mide ülserinin teşhis edilebilmesi için en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kamera sayesinde ülserin tam olarak midenin hangi bölgesinde bulunduğu, büyüklüğü ve hangi aşamada olduğu bu yöntemle net olarak belirlenebilmektedir.

Bakteri Testi: Mide ülserinin başlıca nedeni olarak gösterilen H.pylori bakterisinin tespiti için çeşitli testler yapılabilir. Bu testler arasında dışkı testi, nefes testi ve kan testi bulunmaktadır.

Ayrıca endoskopi sırasında mide ülserinden örnek alınarak (biyopsi) H.pylori bakterisi bulunup bulunmadığı incelenebilir.

Biyopsi: Endoskopi ile görüntülenen ülserden daha sonra laboratuvar ortamında test edilmek üzere bazı örnekler alınabilir ve buna biyopsi adı verilir.

Mikroskopla incelenen bu örnekler sayesinde ülserin nedeni ve kanserli olup olmadığı konusunda net bir bilgi sağlanabilmektedir.

Ülser Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Mide Asidini Dengeleyici İlaçlar: Ülser belirtilerini şiddetlendiren mide asidinin azaltılması için asit dengeleyici (azaltıcı) ilaçlar kullanılabilir.

Eğer ülser başlangıç aşamasındaysa mide asidinin azalması ile ülserin bulunduğu bölgede önemli oranda iyileşme sağlanabilir.

Ancak ülser bakteri nedeniyle oluştuysa bu tip ilaçlarla tam tedavi mümkün değildir. Önce vücudun bakteriden temizlenmesi gerekir.

Bakteri Kaynaklı Mide Ülseri: Bakterinin yol açtığı mide ülseri tedavisinde öncelikli olan enfeksiyonun temizlenmesidir. Enfeksiyon tedavisi için antibiyotik kullanılır ve bu süreçte mide asidinin azaltılması için antiasit ilaçlarında kullanılması önerilir.

İlaç Kullanımı Kaynaklı Mide Ülseri: Bazı durumlarda mide ülseri iltihap önleyici aspirin ve benzeri ilaçların sık kullanımı nedeniyle oluşmaktadır.

Bu tip ülser tedavisinde ilk olarak mide zarını tahriş eden ilaç bırakılmalıdır ve genellikle ilacın bırakılması ülserin tedavisi için yeterli olmaktadır.

Romatizmal ağrılar için veya kan inceltici olarak düzenli aspirin kullanmanız gerekiyorsa, mide asidini dengelemek için aspirinle birlikte hangi ilaçları kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Ameliyat: Cerrahi müdahale seçeneği geçmişte mide ülserinin tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktaydı ancak günümüzde ülsere neden olan bakteri net olarak bilindiğinden ve bu bakteriye karşı etkili özel antibiyotikler üretildiğinden ameliyatsız tedavilerde önemli bir başarı sağlandı.

Ameliyat seçeneği ülserin hayati tehlike yarattığı (kanamalı ülser veya sindirim sisteminin tıkanması) durumlar dışında tercih edilmemektedir.

Tedavi Sonrası

Mide ülseri tedavi edildikten sonra ülserin tekrar edip etmediğinin belirlenmesi için doktorunuz düzenli kontroller isteyebilir.

Bu kontrollerde bakterinin tekrar aktif olup olmadığını öğrenmek için testler yapılabilir. Bu testler genellikle tedaviden en az 4 hafta sonra yapılmaktadır. Bakteri tamamen temizlenmemişse antibiyotik tedavisi tekrar uygulanabilir.

Mide Ülseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Bu konuyla ilgili olarak en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz ancak ülseri olanlara genel olarak önerilen bazı beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır.

Besin lifi bakımından zengin gıdalar mevcut ülserin iyileşmesine ve ülser oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Acı ve çok baharatlı gıdalar ülser belirtilerini şiddetlendirebilir.

Alkol ve sigara kullanımı ülserin iyileşmesinin önündeki en büyük engeller arasındadır. Stres, kahve, gazlı içecekler ve çay mide ülserini tetikleyebilir.

Kaynaklar


(Visited 462.633 times, 3 visits today)

, , , , ,

Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir? İçin 65 Yorum Yapılmış

 1. özgür 18/03/2015 #

  Mide ülseri olan kişi o zararlı yiyecek içecekleri bırakırsa ülser kendiliğinden geçebilir mi?

  • Melek Doktor 07/06/2017 #

   Hayır doktora başvurmanız lazım.

 2. olcay 22/03/2015 #

  Arkadaşlar ya klasik 3 yıldan beri mide rahatsızlığı çekiyorum kullanmadığım ilaç kalmadı bir arkadaşımın tavsiyesi ile sabahları ve aksamları aç karnına çörek otunu kullandım 10 gün kadar devam ettim 3 yıldır devam eden rahatsızlığım azaldı su an devam ediyorum size de tavsiye ederim geçmiş olsun.

  • tahsin 27/01/2016 #

   Sağ ol kardeşim çok iyi bir şey yapıyorsun. Bilgi paylaşmak sevaptır.

  • namık kemal terzi 19/08/2016 #

   miktar olarak ne kadar çörek otu almalıyız cay kaşığı yemek kaşığı

  • Nedime 04/10/2016 #

   Çörek otunun nasıl kullanıcaz

  • Ahmet 27/03/2017 #

   Çörek otunu nasıl tuketiyorsunuz

   • Yunus Emre 30/01/2018 #

    kardeşim bnde mide rahatsızlığı çekiyordum ballı kudret narı kullandım aktarda satılıyor çok şükür suan iyim kudret narı yiyin mide dostudur

  • Şeyma 16/03/2018 #

   Çorek otu yagli dilmi dokunmuyomu miğdeye

  • mete 17/03/2018 #

   bence siz bir psikiyatriste gidin kudret narı alın aktardan sabah akşan bir kaşık alın varsa tahta kaşık kullanın bakın sonra nasıl iyileşiyor rabb’im bütün hastalara şifa versin

 3. tugay 26/03/2015 #

  Bende bir haftadan beri durmak bilmeyen mide ağrısı başladı. Aşırı şiddetlendiğinde acil servise gidiyordum üç tane hastanenin aciline gittim yapılmayan tetkik kalmadı ultrason, mide filmi, ilaçlı tomografi, kan, idrar vs testler. Hiçbir şey çıkmadı bir şeyin yok diyorlardı. En sonunda gastrolojiye randevu aldım ve acil olarak endoskopi verdi. Mideme hortumla kamera saldılar bayıltmadılar resmen çırpınıp böğürüyordum. Allah kimseye yaşatmasın. Sonuç olarak midemde birkaç tane yara çıktı parça aldılar ve o hortumu midemden çıkardılar. Simdi ben ülser miyim? Aldıkları parça sonucu 15 gün sonra gelecek. Bu süre zarfında da kullanmam için ilaç verdiler umarım sancılarım biraz olsun durur. Çok kilo kaybettim kusmaktan midem altüst oldu.

  • Sezgin us 03/06/2015 #

   Geçmiş olsun mideniz de inşallah bir sorun yoktur. Benimde 3 gündür fena bir şekilde midem ağrıyor yapılan tahlilinde mideden kaynaklanan bakteri nedeniyle kanda enfeksiyon tespit edildi ve antibiyotik tedavisine başladım. Antibiyotik bittiğinde de gastrolojiden randevu alacağım. Bana aktaracağınız bilgiler varsa bekliyorum tekrar geçmiş olsun.

  • burak 21/02/2016 #

   Tugay şimdi nasıl olduğunu merak ediyorum.

   • Medine 28/04/2016 #

    Bende merakediyorum insallah iyi olmustur

  • Merve fatma 01/04/2017 #

   Bende aynıyım yani bna endoskopi yaptılar mikrop çıktı geçti biraz düzeldim midem bulanıyor çok oldum kaç kere gittim doktora ilaç verdiler yine aynı napıyım bilmiyorum.

  • Viyan 05/11/2017 #

   Peki sonuç ne oldu merak ettim gerçekten

  • Viyan 05/11/2017 #

   Gerçekten sonucu merak ettim

 4. kuzeykeskinn35 04/04/2015 #

  Uyutularak endoskopi çekilirseniz hiç bir şey anlamazsınız acil şifalar.

  • busra 22/05/2015 #

   Uyutularak endoskopi yapılıyor mu ki? Benimde midemde ağrıyla karışık kazınma oluyor, bir şeyler atıştırınca hafifliyor. Bazen geceleri bu yüzden uyanıyorum.

   • Selçuk 03/07/2015 #

    Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Teknoloji ilerledi artık ben bugün aynı şikayetlerden bayıltılarak endoskopiye girdim ve hiçbir şey hissetmedim. Güzel bir uyku gibi kesinlikle uyutularak girin derim.

   • Neslihan 24/08/2015 #

    Devlet hastaneleri uyutmuyor.

    • Arzu 02/12/2015 #

     Sarıyer İsmail Akgün devlet hastanesinde endoskopi yapıldı uyutularak. Devlet hastanesi uyutmuyor diye bir şey yok.

    • mehmet 30/03/2017 #

     aynen neslihan hanım ben daha 3 gün önce endoskopi yaptım çok zor bişey fakat 1 dakika sürmüyor ama yapılmalı başka bi seçenek yok uyutulmadan yaptım

   • Sn 27/10/2015 #

    Ben uyutularak kolonoskopi oldum. Çok şükür bir şey çıkmadı. Devlet hastanesinde oldum yaşım genç olduğu için doktorum etkilenirim diye uyuttu. Devlet yapmıyorsa ve imkanınız varsa böyle şeyleri özelde olun ben son ana kadar uyutulacağımı bilmiyordum psikolojisi gerçekten çok kötü, ameliyathaneye giriyorsunuz. Dediğim gibi doktorunuzla şartları konusun.

   • DeniZ 10/01/2016 #

    Evet uyutularak yapılıyor hiçbir şey anlamıyorsun boğazında acıma bile olmuyor.

   • Aziz 20/05/2016 #

    Ben de sabaha karşı ağrıdan uyanıyorum. Uyutularak endoskopi yapılabiliyormuş. Yarın muayeneye gideceğim. Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Kahveyi azaltın. Rahatlarsınız. Geçmiş olsun

   • namık kemal terzi 19/08/2016 #

    aynı olaylar bende de oluyor.reflü oldugunu soyledı dr ama yınede endeskopi istedı bende yaptırmadım.panık atak oldugu ıcın korkumdan yaptırmadım 🙂

   • Mustafa 26/11/2016 #

    Ben 2 defa endoskopiye girdim narkoznan ilk girdimde 3 tane odem vardi simdi ise kusma halsizlik gb sikayetlerden gitdim 2 girdimde doktor bana b12 igne bide haplar verdi halen daha bisi yok 🙂 🙂 🙂

 5. Gizem 17/06/2015 #

  Yaklaşık olarak 2 buçuk yıldır mide rahatsızlığı yaşıyorum 2 sene önce anestezili endoskopi yaptırdım hiç bir acı hissetmedim ancak endoskopiden çıktıktan sonra yaklaşık 1 saat civarı yataktan kalkmamam söylendi ama canım sıkıldığı için 20 dakika kalktığımda anestezinin etkisi geçmediği için sarhoş gibi yürüyordum bayılacağım sandım. Anestezi yaparak endoskopi yaptırırsanız hiçbir şey hissetmiyorsunuz ablam anestezisiz yaptırdı ondan bildiğim için anesteziyle olmasını istedim baygın halde olmanıza rağmen kusma riski olduğu için ağzınızın altına bir kap koyuyorlar çok kısa sürüyor maksimum yarım saat diye hatırlıyorum. Bu ara mide ağrılarım tekrardan artmaya başladığı için tekrar endoskopi yaptırıcam ilaçlarımı düzenli olarak kullanmadım bir mide hastası olarak söyleyebileceğim tek ve en önemli şey tedavinizi yarıda kesip midenizi ihmal etmeyin gerçekten zamanla gastritten reflüye ülsere dönüşme riskleri var o yüzden ihmal etmeyin ve tedavinizi uygulayın. Hepinize geçmiş olsun.

 6. Yeşim 07/09/2015 #

  Benim de midem çok yanıyor sanki sertlik var aynı olan var mı?

  • bilge 16/05/2016 #

   Benim de midem 1 hafta dır ağrıyor şişiyor. Neden olduğunu bilmiyorum olan var mı

  • abdulselam 08/11/2016 #

   ayni sekilde benim midemdede yanma var 11 ünselle baş başayim gitmedigim doktor kalmadi 3 senedir ilaç kullaniyorum hiç bir fayda görmedim

 7. seloni 05/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun bendede çok şiddetli mide ağrısı bulantı kilo kaybı hepsi var geçen sene özel hastanede endoskopi yaptırmıştım. Gastrit reflü yemek borusundaki kaslarda gevşeme çıktı ben bu ağrıyı 1,5 senedir çekiyorum doğru dürüst tedavi olamadım bir türlü ağrılarım her gün biraz daha artıyor tekrar doktora gideceğim. özel hastaneler uyutarak endoskopi yapıyor İstanbul’da Sarıyer devlette uyutuyormuş giden tanıdığım var hiçbir şey anlamıyorsunuz kısa sürüyor uyandığınızda biraz sersem oluyorsunuz ama ağrı falan yok inşallah en kısa sürede şifa verir herkese Rabbim.

  • rıdvan 27/08/2016 #

   Endoskopiye fazla girmeyin derim. bi doktor arkadas soyledi. Endoskopi sonucunda mide yada girtlakta yara olusuyormua buda kansere yol aciyormus. Ne kadar dogru bilmiyorum ama oyle dedi. Kesin bi bilgisi olan varsa aydinlatsin lutfen…

 8. Betül 20/10/2015 #

  Arkadaşlar hiçbir yan etkisi olmayan kudret narı bitkisini netten araştırmanızı tavsiye ediyorum.

  • sedat 28/01/2016 #

   Betül hanım size gerçekten çok teşekkür ediyorum yorumunuzu okuduktan sonra kudret narını araştırdım ve denemeye karar verdim acil serviste 2 serum ve iğnelerin kesemediği ağrılarımı 10 dakika içerisinde kesti ve düzenli kullandığımda ağrı problemini ortadan kaldırdı kullanmaya devam ediyorum (yağda hazırlanmış olanı tercih edin).

   • Ayfer 28/06/2016 #

    Ben yağlı olanını kullanamadım attım çöpe benim çok kötü ağrılarım var endeskopi yaptırmayı düşünüyorum ama korkuyorum.

  • selin 29/04/2016 #

   merhaba Betul kudret nari yagi var sizce yarari olurmu nasil ve ne kadar kullanilmalidir

  • Murat 28/06/2017 #

   Kudret narı sadece mide için değil birçok hastalık ve yaraların tedavisinde kullanılıyor.Mucizevi birşey.her sabah düzenli aksatmadan kullanırsanız midenizin rahatladığını göreceksiniz çok kısa sürede sonuç verecek arkadaşımıza teşekkğr ederiz bu bilgiyi hatırlattığı için

 9. nurettişn 28/02/2016 #

  Arkadaşlar bende helikobakteri çıktı antibiyotik aldım sonra mide koruyucu geçmişti ama son 4 gündür ağrılar arttı uyuyamıyorum ne yapacağımı bilemiyorum.

 10. Eyüp 31/03/2016 #

  Arkadaşlar ben 2 senedir ülser hastalığından kurtulamadım o kadar ilaç kullandım fayda etmedi ama kudret narı şurubu ve portakal nergizi şurubunu kullandım. Çok şükür şimdi çok iyiyim midem de hiç bir sıkıntı yok.Gerçekten faydasını göreceksiniz.

 11. sakirrrr 04/05/2016 #

  merhaba arkadaslar, devlet hastanesine bir kac kez annemi götürdükden sonra sonuc alamayınca annemi özele götürdüm, doktor yatırdı endeskopi ile mideye baktı ülser oldugunu gördü ve numune alarak patalojiye gönderdi, annemim durumundan kanserden süpheleniyor, mide kanserinden sonucları haftaya ögrenebilecegiz, çok sancılı bir durum…

  ama annemin bugune kadar mideden bir sikayeti olmadı ve bizde dualar ediyoruz tahlillerin temiz cıkması icin.
  bu arada devlet hastanesinde mamografi, röntgenler, bütün kan tahlilleri temiz cıktı, devlet hastanesindeki tomografi hani su ilac icilipde yapılan bazen ismini karıstırıyorum sizin aklınıza gelir tüm bunların sonucları temiz cıktı allaha sükürler olsun,

  özelde, tomografi 50 tl, endeskopi 150 tl, endeskopi ile alınan örneklerin patolojide incelenmesi 60 tl,
  bu fiyatlar orta ölcekli özel bir hastanede 04,05,2016 tarihli fiyat yasadıgımız kosullar geregi fiyatlar büyük sehirlerde daha fazladır itiraz edmiyorum ama inanın bu paralar bi insan saglıgından cok cok önemli deyil, hepimiz bu paraları rahatlıkla bulup tedavi olabilir, yeterki giddiginiz hastanede iletisimiz güzel olsun…

 12. Cenk 15/06/2016 #

  Arkadaşlar sığla yağı diye bir şey var Muğla da çıkan bir ağacın yağı bunu mutlaka deneyin balla karıştırılıyor.

 13. bilal 12/07/2016 #

  bende gastrit, ,reflü ülser hepsi var yıllarca cektim..sonra endoskopi oldum saydıklarımın hepsi çıktı.kısa bir süre ilaç kullandım..sonra çörek otu sarı kantaron kutret narı ve buğday özü yağlarını kullandım sonra tekrar endoskopi oldum ve elhamdulillah hepsi iyleşmiş dedi doktor ama yağlara devsm ediyorum.Allah için hepinize tavsiye ederim bu arada hemoridit vardı arada oda iyileşti barekallah

  • Esilla 13/08/2017 #

   Zaten peygamber efendimiz çörek otu ölüm dışında herşeye deva diyor ama çörek otunu çiğnemeden yemeyin mide hazzmetmiyor

  • Ruya 08/09/2017 #

   Nasıl kullandınız tarif eder misiniz

 14. Tarık 07/08/2016 #

  Arkadaşlar bende de ağız boğaz kuruluğu var kan testlerinde bir şey çıkmadı sonradan mide yanmasıyla karşılaştım mide ülseri vardı bende. Bundan dolayı olabilir mi ağız kuruması ?

 15. Mustafa keleş 21/08/2016 #

  Bendede mide bulantısı halsizlik ve aşırı kilo kaybı oldu 26 kğ kadar endoskopi yaptırdım iki gün önce bayıltarak yaptılar parça almış doktor. yara çıktı midemde,ilaç tedavisine başlıycaz ama bende ağrı yanma,filan hiç olmadı.kudret narını tavsiye ediyo herkes denemekte fayda var

  • Çağrı 20/12/2017 #

   Bu şikayetleriniz sürekli mi vardı ara ara mı nüksediyordu?

 16. Veli 25/09/2016 #

  Dostlar benimde g0bek deligimin bir parmak ustu aciyor 2.5 yildir mide koruyucu lkulaniyorum gecmedi ve daha kotu duruma yoneldim bu rasizlidan tamamen kurtulan varmi ?

 17. yalçın 07/10/2016 #

  merhaba bende devlet hastanesinde endoskopi ve kolonoskopi oldum ve ikisinide aynı gün oldum hemde uyutulmadan biraz zor geçti ama abartılacak kadar bişey yok ihmal etmeyin tedavinizi olunuz.Bende de bakteri çıktı şu anda ilaç kullanıyorum ayrıca göbek fıtığıda çıktı 😀 tedavinizi ihmal etmeyin korkunuzu yenip baktırın riskleri büyük

 18. Emre 07/11/2016 #

  Bayrampaşa devlet hastanesi uyutarak yapıyor endoskopiyi

 19. Murat 14/11/2016 #

  Arkadaşlar Öncelikle Hepinize Geçmiş Olsun.Bende de 1,5 Aydır Göbek Deliğimin Üstünde Sürekli Bir Ağrı Var Acaba Sebebi Ne Olabilir ?

 20. Gamze aslan 13/12/2016 #

  Slm ben kolon kanseriyim ama su bir kaç gündür midemde yanma siskinlik ağızda su gelmesi mide asiri derece şişmesi ve mide bulantısı yaşıyorum midemin şişkinliği ve tok verici yuzunden aclik hissetmiyorum sürekli tokluk hissi yaratıyor ama sürekli de sık agrilarim oluyor.

 21. Gül kızıl 01/03/2017 #

  Mıde ağrısı bende de var endoskopı yaptırdım yara cıktı parca alındı umarım temız Çıkar çok zor pıskolojim bozuldu artık allah herkesin yardımcısı olsun herkese açil şifalar

 22. MUHAMMET 23/04/2017 #

  Merhaba arkadaşlar benimde midem de yemeklerden sonra yanma oluşuyordu bir gece ansızın uyandım ve nefes alamıyordum kalp krizi geciriyorum sandım sabaha kadar uyuyamadım 1 gün sonra cumartesi oldugu icin ozel hastaneye gittim doktor sagolsun baya tecrubeli biriydi baktı hemen ilacları yazdı 6 tane GAVISCON ŞURUP ve 1 paket protinum hap yaz dı bunlari kullan 10 gün sonra gel tekrar bakacaz dedi kullandıgım ilk gun den itibaren faydasını gördüm şimdi cok rahatım allaha şükür bide yediklerime dikkat ediyorum yemeginin yağını ve suyunu fazla almıyorum acı tuz ve baharat cesitlerini pek kullanmiyorum aartık allaha şükür cok rahatım size de tavsiye ederim bu yaptıklarımi

 23. ibrahimbhalil 03/06/2017 #

  Arkadaşlar size tavsiyem kudret narini kullanım kesinlikle kudret nari mide ülser gastrit ve refluyu yaklaştırıyor.tavsiyelerime uyum arkadaşlar.özellikle zeytinyağli kudret narini kullanin.

  • Arda 17/09/2017 #

   Merhaba nerden temin edebileceğim konusunda yardımcı olur musunuz

 24. Emine 09/07/2017 #

  6sene. Önce reflü tanısı konuldu bana ama ben ilacımı hiç kullanamdm kullanmadım dürüst olmak gerekirse son bir aydır ne zaman sigara içsem anında her içmemde karnım agrıyor devamlı sebebı nedır acaba

 25. Dilan 19/07/2017 #

  Allahin ve Resullahin selami ve bereketi üzerinize olsun Canım kardeşlerim
  Benim yaklask bir aydr midem agrim var surekli birden sizi oluşuyor mide bulantim oluyor ve bu bir yildr hica kilo almıyorum alirsam bile hemen kilomu kaybediyorm şuan bile cok kotu bir sizi var
  Bir keresnde ayaga kalkck halm yoktu doktora gittik enfeksiyon kapms dediler ilac verip gönderdiler ama hicbirsye yaramadi
  Ülser olamya ihtimalim var mi

 26. Seçil 08/09/2017 #

  Merhaba benim bi mide rahatsızlığım var mide ağrıları ara ara bulantılar şişkinlik. Bir bardak su dahi içsem midem aşırı derecede şişiyor ne yersem yiyim ne içersem içiyim midem karnimdan daha büyük oluyor şişince o kadar rahatsız oluyorum ki nefes almakta zorlaniyorum ve midem taş gibi oluyor doktara gittim reflu yada ülser olabilir dedi 2 ay ilaç tedavisi verdi ama yine aynı acaba sıkıntım nedir aynı sorunu yaşayanlar var mı lütfen yardımcı olun . Şimdiden teşekkür ederim.

 27. Ahmet 08/09/2017 #

  Arkadaşlar ben 4 gündür mide ağrısı çekiyorum çok kötü yanıyor. Gitmediğim acil kalmadı bir türlü ağrısı dinmiyor. İlaç kullanıyorum ama yinede ağrısı devam ediyor. Salı günü için endoskopi için randevu aldım ağrılarımın dinmesi için önerisi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.

 28. Zeynep 27/10/2017 #

  Benimde annemin midesinde ağrısı var yanma ve şişkinliği oluyor geğirmeside oluyor bu durumda olanlar ne öneriyor.

 29. Yunus Emre 30/01/2018 #

  Çözüm Ballı kudret narı yiyin aç karnına sabah birebir mide dostudur

 30. Abdulhakim ramadhan 27/07/2018 #

  Merhaba arkadaslar ben yurt disindan yaziyorum. benim bir amcam var ve ayni mide sikintisini suan yanilmiyorsam uc yil oldu cekiyor.hastanelere gitti ve suana kadar iyi bir netice alamadi, bu hastaliginin tamamen iyilesmesi icin Turkiyede uygulanan herhangi ozel tibbi yontemi varsa lutfen bana bildirin. herse Ugandadan selamlar

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.