Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında “mide kanaması” olarak adlandırılan kanama aslında ağızdan başlayarak yemek borusu, mide ve bağırsaklardan rektum ve anüse kadar olan bölgeyi kapsayan gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalardır.

Bu nedenle “mide kanaması” üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümü) görülen kanamalar ve alt gastrointestinal sistemde (ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs) görülen kanamalar olarak ikiye ayrılır.

Mide kanaması hayatı tehdit eden ani ve şiddetli kanama veya sürekli kan kaybı ve buna bağlı çeşitli komplikasyonlara yol açan kronik kanama şeklinde görülebilir.

Hafif ve süreklilik göstermeyen mide kanamaları genellikle kendi kendine çözülebilir ancak kanama ne kadar az olursa olsun kanamanın meydana geldiği bölge tespit edilmelidir.

Koyu renkli ve katrana benzeyen dışkı mide kanamasının en sık görülen belirtisidir. Kanama şiddetliyse kan kusma, halsizlik, baş dönmesi gibi diğer belirtiler görülebilir.

Mide Kanaması Belirtileri

Mide kanaması belirtileri kanamanın şiddetine ve hangi bölgede meydana geldiğine göre değişebilmektedir.

Hafif ve kronik gastrointestinal sistem kanamaları genellikle kanamayı yaşayan kişi tarafından anlaşılmaz ancak kan kaybına bağlı olarak ilerleyen dönemde anemi görülebilir. Hafif kanamalarda kan dışkıyla birlikte dışarı atılır ve dışkının rengi çok anormal olmadığı için hastanın mide kanaması yaşadığını farketmesi oldukça zordur. Bu tip mide kanamaları ancak dışkıda kan testi ile tespit edilebilir.


Şiddetli kronik veya akut kanamalarda ise dışkı normalden koyu bir renk alabilir ve görünümü katran gibi olabilir. Aniden yaşanan yüksek miktarda kan kaybı hastada halsizlik, solgunluk, baş dönmesi, gözlerin kararması, nefes darlığı gibi belirtilere yol açabilir. Kanamanın şiddetine bağlı olarak kırmızı veya kahverengi renklerde kanlı kusma görülebilir.

Dışkıdaki kan parlak kırmızı, bordo renklerde, pıhtılaşmış veya katran gibi olabilir.

Katran rengi dışkı genellikle üst gastrointestinal sistemde meydana gelen bir kanamaya işaret eder ancak bazı durumlarda ince veya kalın bağırsaktaki kanamaların neticesinde bu renk dışkı oluşabilmektedir.

Parlak kırmızı dışkı ise çoğunlukla alt gastrointestinal sistemde yani rektuma yakın bölgelerde yaşanan kanamalara bağlı olarak görülmektedir.

Mide Kanaması Nedenleri

Üst gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamaların nedeni çoğunlukla mide astarında ya da yemek borusunda oluşan ülserlerdir. Siroz gibi kronik karaciğer hastalıkları nedeniyle yemek borusunda oluşan varisler de kanamaya yol açabilir.

Başka bir sağlık sorunu nedeniyle aşırı kusma veya öğürme, yemek borusunda ve yemek borusunun mideye bağlandığı bölgede tahribata ve buna bağlı olarak kanamaya neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak yemek borusu ve midede oluşan iyi huylu veya kötü huylu tümörler kanama nedenleri arasındadır.

Aspirin, artrit ilaçları gibi iltihap önleyici ilaçlar ve kan inceltici ilaçlar aşırı kullanıldığında mide kanamasına yol açabilir.

Alt gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamaların büyük çoğunluğu kalın bağırsaktaki zayıf noktalardan dışa doğru oluşan baskı nedeniyle bu bölgelerde meydana gelen baloncuklar (bağırsak fıtığı veya divertiküloz olarak da adlandırılır) nedeniyle meydana gelmektedir.

Bağırsaklarda bulunan damarların büyümesi veya anormal şekil almasına yol açan bir rahatsızlık olan anjiyodisplazi, kolon polipleri, ülseratif kolit, Chron hastalığı, radyoterapi, kolon zarının iltihabı bu bölgede görülen kanamaların diğer nedenleri arasındadır.

Mide Kanaması Riskini Artıran Faktörler: Aşırı alkol tüketimi, bazı kanama rahatsızlıkları, steroidler, kan inceltici ve anti-enflamatuar ilaçlar, uzun süreli aspirin kullanımı, sigara kullanımı, geçmişte yaşanan kanamalar, ülser ve bakteriyel enfeksiyonlar mide kanaması riskini yükselten faktörler arasındadır.

Mide Kanaması Teşhisi Nasıl Konur?

Eğer doktorunuz kanamanın üst gastrointestinal sistemde meydana geldiğinden şüpheleniyorsa bu bölge endoskopi ile muayene edecektir. Endoskopi, ucunda kamera bulunan esnek bir tüpün ağızdan sokularak iç bölgenin incelenmesidir.

Endoskopi sırasında hastanın dil kökü ve küçük dil çevresi spreyle uyuşturulur bu sayede bulantı ortadan kaldırılır. Daha sonra damardan hafif uyku verici ilaçlar verilir. Oldukça kolay bir uygulama olan endoskopi sonrası hasta 2 saat içinde günlük yaşamına geri dönebilmektedir. Endoskopiyi yapan uzman gerekli görürse endoskopi sırasında daha sonra incelenmek üzere küçük parçalar alabilir.

Kanama ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsün bulunduğu alt gastrointestinal sistemde ise kolonoskopi gerekebilir. Kolonoskopi, endoskopi gibi ucunda kamera bulunan esnek bir tüple, hasta uyutularak uygulanır. Yine endoskopide olduğu gibi doktorunuz şüpheli gördüğü dokulardan örnek alarak laboratuvar ortamındanda incelenmesini isteyebilir.

Endoskopi ve kolonospiden önce kanamanın olup olmadığının belirlenmesi için dışkıda kan testi istenebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanaması tedavisinde izlenecek yol kanamanın nedenine bağlı olarak değişebilir. Örneğin sürekli kullanılan ilaçlar mide kanamasına neden oluyorsa bu ilaçlar kesilebilir veya alternatif ilaç kullanımı önerilebilir.

Kanama enfeksiyon nedeniyle görülüyorsa antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Sindirimi kolaylaştırmak için probiyotikler kullanılabilir. Bazı durumlarda çeşitli ilaçların kombinasyonu kullanılabilir.

Ayrıca alkol ve sigarayı bırakmak, düzenli ve sağlıklı bir beslenme programına geçiş yapmak tedavi için kritik önem taşımaktadır.

Tüm bu çabalara rağmen kontrol altına alınamayan kanamalar için ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Mide Kanamasıyla İlgili Bazı Rakamlar (ABD Verileri)

Mide kanaması nedeniyle acil servise gelen hastaların %45’i üst gastrointestinal sistem, %24’ü alt gastrointestinal sistem kanaması geçirmektedir. %31’inde ise kanamanın hangi bölgede olduğu henüz gerekli testler yapılmadığı için belirsizdir.

Mide kanaması nedeniyle hastaneye gelenlerin %51’ini 65-84 yaş aralığındaki hastalar oluşturmaktadır. Bunu sırasıyla 45-64 yaş aralığı (%21), 85 yaş üzeri (%17), 30-44 yaş aralığı (%8), 20-29 yaş aralığı (%2) ve 20 yaş altı (%1) hastalar takip etmektedir.

Mide kanaması kadın ve erkekler arasında neredeyse eşit oranda görülmektedir. Mide kanaması nedeniyle hastaneye gelen kadınların oranı %49, erkeklerin oranı ise %51’dir.

Özet

 • Mide kanaması alt ve üst gastrointestinal sistemlerde meydana gelen kanamaların halk arasındaki genel adıdır.
 • Dışkıda kan mide kanamasının en sık görülen belirtisidir ancak özellikle kronik kanamalar herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.
 • Üst gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalar genellikle dışkının koyu renkli ve katran gibi olmasına, alt gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamalar ise dışkının parlak kırmızı renkli olmasına neden olabilir.
 • Sindirim sisteminde görülen kanamalar başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.
 • Ülserler mide kanamasının nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
 • Aspirin gibi reçetesiz ilaçları sık veya düzenli olarak kullanmak mide kanaması riskini artırır.
 • Doğru tedavinin belirlenebilmesi için kanamanın hangi bölgede ve neden başladığının tespit edilmesi önemlidir.
 • Teşhis için dışkıda kan testinden sonra endoskopi veya kolonoskopi uygulanabilir.
 • Alkol, sigara, kahve ve gazlı içecekler mide kanamasını tetikleyebilir.
 • Mide kanaması çok hafif olsa da uzun süre devam ederse kan kaybına bağlı olarak anemiye yol açabilir.
 • Alkol ve sigara mide kanamasını tetikleyen faktörler arasındadır.
 • Aspirin ve iltihap önleyici bazı ilaçların uzun süreli kullanımı mide kanaması riskini artırmaktadır.
 • Dışkıda kan mide kanamasının en sık görülen belirtisidir.
 • Kronik mide kanaması uzun süre devam ederse kan kaybına bağlı olarak anemi oluşabilir.
 • Mide kanaması esasında ağızdan başlayıp anüse kadar olan alanı kapsayan gastrointestinal sistemde meydana gelen kanamaların halk arasındaki genel adıdır.
 • Ülserler mide kanaması nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir.
 • Mide kanaması çok hafif olsa da uzun süre devam ederse kan kaybına bağlı olarak anemiye yol açabilir.
Kaynaklar


(Visited 354.557 times, 1 visits today)

, , , ,

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. kadir 18/09/2016 #

  Aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla.

 2. Ahmet Atak 27/10/2016 #

  Ayrıca üst bölgede oluşan kanamalar bazı durumlarda gaitadan sonra taze bir şekilde de gelebilir.

 3. ali ceylan 15/12/2016 #

  mide kanaması geçiren hastanın yemesi veya yememesi gereken gıdalarla ilgili bir açıklama yok. genel anlamda böyle bir listenin olması yararlı olabilirdi.yine de açıklamalar için teşekkürler.

  • ankaralı 16/03/2017 #

   öncelikle hastanız için geçmiş olsun. istemiş olduğunu yemek listesi her hastaya iyi gelmeyebilir aynı zamanda sitede yayınlanan bu gibi listeleri hastalar hasta yakını tarafından uygulanma durumu söz konusu olduğundan dolayı böyle bir liste yayınlanmamış olabilir

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.