Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Doğal bir biyolojik süreç olan menopoz, son adet döneminden 12 ay sonra ortaya çıkan, adet görmenin ve doğurganlığın kalıcı sonudur. Menopoz sonrası doğurganlık bitmesine rağmen cinsel hayat normal olarak devam edebilir.

Ancak bu dönem süresince yaşanan hormonal değişimler, özellikle östrojen hormonu seviyesinin düşmesi bazı fiziksel ve duygusal belirtilere yol açar.

Ataklar şeklinde görülen sıcak basması ve gece terlemeleri menopozun en yaygın olarak görülen belirtileridir. Bazı kadınlarda stres, kaygı, panik bozukluk ve uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Menopoz, 40-50 yaş arası normal kabul edilir ( ABD ortalaması 51’dir) ancak, bu yaş aralığından daha erken veya geç olabilir.

30’lu yaşların sonuna yaklaştıkça yumurtalıklar daha az östrojen ve progesteron (adeti düzenleyen hormonlar) üretir. 40’lı yaşlarda adet dönemleri düzensizleşmeye başlar ve sonunda yumurtalıklar yumurta üretimini durdurduğunda doğurganlık sona erer.

Önemli Not: Menopoz döneminde görülen belirtilerin pek çoğu başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Menopoz için doğru yaş aralığında olsanız dahi başka bir hastalıktan şüpheleniyorsanız veya görülen belirtilerin normal olmadığını düşünüyorsanız bir uzmana danışmanız sağlığınız açısından en güvenli yol olacaktır.

Menopoz Belirtileri

Sıcak Basması: Menopoza bağlı olarak ortaya çıkan sıcak basması, başta yüz ve vücudun üst kısmı olmak üzere vücut genelini etkisi altına alan sıcak dalgasıdır.

Sıcak basmasıyla birlikte yüzde ve göğüs bölgesinde kızarıklık oluşabilir. Bu sıcaklık dalgaları genellikle aniden ortaya çıkar ve geçicidir. Şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

Menopozun en sık olarak görülen belirtileri arasında yer alan sıcak basması vücudun menopoz yaklaştıkça düşen östrojen hormonu seviyesine verdiği tepkidir.

Her kadında görülmemekle birlikte menopoz dönemindeki kadınların %60-70’i çeşitli derecelerde sıcak basması yaşadıklarını belirtmektedir. Sıcak basmasının seviyesi östrojen hormonu seviyesinin ne kadar hızlı düştüğüne bağlı olarak değişir.


Gece Terlemeleri: Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri uyku sırasında şiddetli sıcak basmasıyla birlikte görülen yoğun terleme olarak tanımlanabilir.

“Uyku hiperhidrozu” olarak adlandırılan terlemenin derecesi hafiften yoğun ve şiddetli terlemeye kadar değişebilmektedir. Uyku ortamı koşulları ve hormonal dengesizliğin derecesi terlemeyi artırabilir.

Menopoz dönemindeki pek çok kadın gece terlemeleri nedeniyle uyku problemleri yaşadıklarını ve buna bağlı olarak stresin arttığını söylemektedir.

Menopoz döneminde yaşanan gece terlemeleri normal olarak kabul edilir ve yaygın olarak görülen menopoz belirtileri arasındadır. Ancak gece terlemesi başka bir sağlık sorununun belirtisi de olabilir. Bu nedenle doktorunuzu yaşadığınız gece terlemeleri konusunda bilgilendirerek nedenini kesinleştirmeniz önemlidir.

Düzensiz Adet Görme: Menopoza geçiş süreci olan perimenopoz döneminde adetin düzensizleşmesi, adet döneminin kısalması veya bazı aylar adet görememe gibi durumlar yaşanabilir. Bunun başlıca nedeni hormonal dengesizliktir.

Adet dönemi erken veya geç gelebilir, kanama normalden yoğun veya hafif olabilir. Adet dönemleri arası görülen hafif kanamalar yine menopoz belirtileri arasındadır. Düzensiz adet görme özellikle 40’lı yaşların ortasında bulunan ve menopoza yaklaşan kadınlar arasında oldukça yaygındır.

Vajina Kuruluğu: Perimenopoz döneminde azalan östrojen hormonu vajinal bölgede, bu bölgeyi nemli tutan sıvının azalmasına neden olabilir. Kuruluğa bağlı olarak yine vajinal bölgede kaşıntı ve tahriş oluşabilir.

Bu dönemde yaşanan cinsel ilişkilerde kuruluğa bağlı ağrı ve tahriş sık görülmektedir. Vajinal kuruluk menopoz belirtileri arasında kadınları fiziksel ve duygusal olarak en çok rahatsız eden belirti olarak öne çıkmaktadır.

Cinsel İsteksizlik: Menopoz döneminde androjen eksikliğine bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşanabilir. Libido kaybı menopozun belirtisi olabileceği gibi menopoz belirtilerini hafifletmek için kullanılan ilaçların yan etkisi de olabilir.

Hormon dengesizliğinin neden olduğu cinsel isteksizlikle cinsel fonksiyonu birbiriyle karıştırmamak önemlidir.

Halsizlik: Sürekli yorgunluk hali ve halsizlik menopozun ilk belirtileri arasındadır. Halsizliğe ilgisizlik, sinirlilik hali ve konsantrasyon eksikliği eşlik edebilir. Bazı günler halsizlik ve enerji eksikliği aniden bastırabilir ve kişinin o anda yaptığı aktiviteyi yarıda kesmesine neden olabilir.

Bu dönemde yaşanan halsizlik hormonların hücre seviyesinde enerji kullanımını ayarlayamaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu durum günlük hayatı, ilişkileri ve yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli yaşanabilir.

Duygusal Dengesizlik: Menopoz döneminde yaşanan duygusal dalgalanmalar oldukça yaygındır ancak bu durumla başa çıkmak zor olabilir. Duygusal dalgalanma yaşayan kadın bir an için oldukça neşeliyken bir anda üzgün bir ruh haline bürünebilir.

Bu dalgalanmalar genellikle aniden ortaya çıkar ve yoğundur. Ancak menopoz döneminde bulunan her kadının bu ani duygu değişimlerini yaşadığını söylemek doğru olmaz. Duyguların dengesizliği yine başta östrojen hormonu olmak üzere hormon seviyelerinde yaşanan dengesizliktir.

Kilo Alma: Menopoz dönemindeki hormon dengesizliklerine bağlı olarak bel çevresi başta olmak üzere genel olarak kilo artabilir.

Bu durum östrojenin azalması nedeniyle vücudun daha fazla yağ depolamasından ve metabolizmanın yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Bu dönemde düzenli egzersiz yapmak ve daha az kalori almak sizi kilo almaktan koruyabilir.

Saç Dökülmesi: Saçların dökülmesi veya zayıflaması menopozun gözle görülen belirtileri arasındadır. Menopoz döneminde saçların zayıflamasının başlıca nedeni saçın uzaması için saç köklerinin ihtiyaç duyduğu östrojen seviyesindeki azalmadır. Bu dönemde saçlar normalden daha fazla dökülebilir, daha kuru ve kırılgan olabilir.

Uyku Bozuklukları: Menopoz döneminde gece terlemeleri nedeniyle bölünen uyku, gece nedensiz uyanma, uykuya dalamama ve genel olarak uyku kalitesinin azalmasına bağlı olarak düzensizleşebilir.

Menopozun Diğer Belirtileri

Yukarıda listelenen menopozun sık görülen belirtilerine ek olarak aşağıdaki belirtiler de menopoz dönemindeki kadınlarda görülmektedir.

Konsantrasyon Sorunları: Menopozun kadınlarda strese neden olan bir diğer belirtisi de konsantrasyon sorunları ve unutkanlıktır. Konsantrasyon süresinin kısalması östrojen eksikliği ve uyku düzensizliği nedeniyle stresin artmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Bu dönemde ev veya araba anahtarlarını unutmak, önemli randevuları veya doğum günlerini kaçırmak gibi durumlar oldukça doğaldır.

Baş Dönmesi: Menopoz döneminde yürürken dengenin kısa bir süreliğine de olsa kaybolması, çok kısa süren baş dönmesi gibi durumlar yaşanabilir.

İdrar Kaçırma: Menopoz döneminde yaşanan idrar kaçırma bölgede bulunan kasların zayıflaması, stresin artması ve kişinin mesanenin dolduğunu fark edememesi olarak 3 farklı nedenle görülebilir.

Şişkinlik: Adet döneminde sık görülen şişkinlik menopoz döneminde de devam edebilir. Menopoza bağlı şişkinlik düşük östrojen seviyesi, gıdaların sindirim sistemi tarafından daha yavaş işlenmesi ve normalden daha az üretilen safra nedeniyle oluşur.

Alerjiler: Birbiriyle ayrılmaz şekilde bağlı olan hormonlar ve bağışıklık sistemi menopoz sırasında yaşanan hormonal değişimler nedeniyle zayıflayabilir ve daha önce yaşanmamış alerjilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Önceden alerjisi bulunan kadınlar bu dönemde alerjenlere karşı hassasiyetin arttığını belirtmektedir.

Tırnakların Zayıflaması: Hormon dengesizliği ve östrojen seviyesinin düşmesi saçta olduğu gibi tırnaklarda da zayıflamaya neden olur. Menopoz belirtisi olarak tırnaklarda görülen değişimler kişiden kişiye değişebilir ancak tırnakların yumuşaması, daha kırılgan olması ve çatlaması bu dönemde en çok görülen sorunlardır.

Vücut Kokusu: Menopozun neden olduğu gece terlemeleri, stres, kaygı, sıcak basması gibi durumlar normalden çok daha fazla terlemenize ve dolayısıyla vücut kokusunun artmasına yol açabilir. Bu dönemde daha sık duş almak, sentetik kumaşlardan kaçınarak nefes alan pamuklu kumaşları tercih etmek artan terlemeye bağlı olarak görülen vücut kokusunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Çarpıntı: Düzensiz kalp atışı menopoz belirtileri arasındadır. Kalp çarpıntısı bir anda ortaya çıkan güçlü kalp atışları şeklinde yaşanır. Çarpıntı hormon dengesizliğinin yanı sıra bu dönemde artan stres, kaygı ve panik bozukluklar nedeniyle oluşabilir.

Depresyon, Kaygı ve Sinirlilik Hali: Menopoz döneminde kişinin kendini hüzünlü hissettiği ve sosyal aktivitelerden uzaklaştığı depresif ruh hali yaygın olarak görülen bir durumdur. Yine bu dönemde fiziksel ve psikolojik belirtiler nedeniyle kişi aşırı endişeli olabilir.

Endişe nöbetleri tek seferlik olabileceği gibi menopoz dönemi boyunca tekrar eden şekilde ortaya çıkabilir. Tüm bunlara kişinin gündelik olumsuzluklara karşı toleransının azaldığı sinirlilik hali eşlik edebilir.

Panik Bozukluk: Menopoz dönemindeki bazı kadınlarda yaşanan aşırı kaygı yerini panik bozukluğa bırakabilir. Nefes alıp vermenin sıklaşması, sinirlilik, kendini tehlikede ve “ölecekmiş” gibi hissetme, çarpıntı panik bozukluk belirtileridir. Bu dönemde görülen panik atakların sayısı kişiden kişiye değişmektedir.

Göğüslerde Ağrı: Hafif bir baskı uygulandığında dahi göğüslerde ağrı görülebilir. Genel olarak göğüs bölgesinde bir rahatsızlık hissi hakimdir. Bu durum tek göğüste veya her iki göğüste birden yaşanabilir.

Baş ve Eklem Ağrıları: Çoğu kadın adet döneminde baş ağrısı yaşamaktadır. Bu durum menopoz döneminde de devam edebilir. Ağrılar hafiften şiddetli migren ağrılarına kadar geniş bir yelpazede. Yine menopoz döneminde yaşanan eklem ağrıları oldukça yaygın olarak görülen menopoz belirtileri arasındadır. Eklem ağrılarına hafif kas ağrıları eşlik edebilir.

Sindirim Sorunları: Hormonal dengesizlik gıdaların bağırsaklarda işlenmesi sürecine olumsuz etki ettiği için bu dönemde şişkinlik, mide krampları ve mide bulantısı gibi sindirimle ilgili sorunlar daha sık görülür.

Kaşıntı: Östrojen seviyesinin azalmasıyla birlikte cildi esnek tutan kolajen üretimi de azalmaya başlar. Kuruyan cilt kaşıntıya yola açabilir. Kaşıntı kişiyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir.

Karıncalanma: Adet döneminde cilt yüzeyinde karıncalanma, bazı bölgelerde lokal yanma hissi veya el, kol, bacak ve ayak bölgesinde deride aşırı duyarlılık oluşabilir.

Kaynaklar


(Visited 590.799 times, 12 visits today)

, , , , , , , ,

Menopoz Belirtileri Nelerdir? İçin 33 Yorum Yapılmış

 1. Kevser 03/01/2015 #

  Merhaba. Ben tam 7 aydır adet görmüyorum. Çok sıkıntılı hastalıklı hallerim var. Eskiden de kanamam oldu, ama 2 defa oldubitti. Çok aşırı kas kemik, eklem ağrılarım oluyor. Geceler uyutmuyor. Ağrıkesici almasam dayanamıyorum. Uyuyamıyorum. Çok doktor muayenesinde oldum hiç bir sıkıntı yok çok sağlıklısın dediler. Ama ağrılarım beni çok üzüyor. Hatta bazen çocuk gibi ağlıyorum. Sizden çok rica ediyorum bana bu kadar menopoz sıkıntısı olabilir mi. tekrar doktor-doktor dolaşmak da istemiyorum usandım, canımdan bıktım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • yasemin 31/03/2015 #

   Paratiroid yüksekliğine bir baktırmanızı öneririm doktor değilim bende annem için araştırıyorum böyle bir şeyle karşılaştım menopoz döneminde de görülebiliyormuş 50 yas üstününde gördüğü bir durummuş Allah şifa versin biran önce sağlığınıza kavuşursunuz.

  • Feride 02/12/2015 #

   Ayni şikâyetleri ben de yaşıyorum şu an. İlaçlar da fazla etki etmiyor, tüm kaslarım ağrıyor. Uyutmuyor hiçbir şekilde. Sizin şikâyetleriniz nasıl geçti veya azaldı?

  • mujgan 29/04/2016 #

   Size zencefil ve zerdeçal yemenizi öneririm internetten de araştırın agrilariniza iyi gelecektir ben kullanıyorum .İsmim mujgan

  • Eda 25/12/2016 #

   Kalsiyum ve magnezyum eksikliği de bu ağrılar oluyor ben yaşadım sizin yaşadığınızı doktora gidip baktirin eğer eksikse düzenli kullanın hiçbir sıkıntı kalmıyor.

  • Gul 19/03/2017 #

   Kemal milar sayfasina gir iyice oku arastir klodal suyu vitamin d ingiliz karbonati bide yanilmiyorsam magnezyum bunlari kullan cnm.butun hastaliklari cogu vitsminsizlikten geliyor sifa once allahtan buyuk gecmis olsun insallah size yardimim dokunur saygilar.

  • Aynur 12/06/2017 #

   Merhaba arkadasim eklem agrilarinin cok oldugunu soyluyorsun aynisini bende yasadim onun icin sana tavsiyem kas guclendirici vitaminler kullan duzenli olarak umarim sanada iyi gelir gecmis olsun

 2. Betül 07/04/2015 #

  Ben 50 yaşındayım 6-7 aydır adetlerim düzensiz 20 gündür normalin üstünde adet görüyorum adetlerimde kan pıhtıları gelmekte normal mi menopoz başlangıcı mı?

  • Dilek 13/03/2016 #

   Merhaba bende 28 yaşındayım annem ve anneannem benim yaşımda menopoza girmişler sizinle aynı sorunu yaşamaktayım 1 yıl önce doğum yaptım ve iki aydır bitmek bilmeyen kanamam ve yoğun kan pıhtılarım var menopozdan şüpheleniyorum.

   • Kamuran 12/09/2017 #

    Düzensiz ve aşırı adet kanamalarınız için c vitamini kullanın.hem adeti düzenliyor hem gereksiz kanamayı kesiyor

  • Filiz 19/04/2016 #

   Sizinle aynı durumdayım 43 yaşındayım ve yaklaşık 3haftadır kanamam var.doktora da bu durum da gidemiyorum.fakaat durumumu normal bulmuyorum.

 3. gülten 15/01/2016 #

  35 yaşındayım ve 1 senedir regl gününde 1-2 damla şeklinde regl oluyorum bu normal mi yoksa menapozamı giriyorum simir sonuçlarım falan hep temiz çıktı kontrol hapı kullanıyorum hapı 2 ay içmedim az da olsa regl gününde oldu.

 4. Sabina 25/01/2016 #

  Menopoz zamanı hamile kalmak mümkün mü?

  • admin 25/01/2016 #

   Menopoz çağındaki kadın, 1 yıldır adet görmemişse ve menopoz denmişse, bundan sonra hamile kalması çok çok düşük bir olasılıktır ancak yine de korunmanın 2. yılın ardından bırakılması önerilir.

 5. Ayse 23/02/2016 #

  Merhabalar ben 3 ay önce spiral yapismasindan dolayi küçük bir operasyon geçirdim sonrasında düzenli 2 kez ilkinde 3 gün az az ikincisinde 2 gun az az hasta oldum sonrasında boyun ve vucudumda bazı bolgelerimde ama özellikle boyundan başlayan terlemelerim ve baş agrilarim beynime doğru oluyor geceleri uzerimi ortemiyorum sıcak oluyorum uyuyamiyorum uykularim kaçıyor baş ağrısı olunca bazen tansiyonum yikseliyor ki nabzim hep yüksektir bir kaç yıldır bu arada Hipoglisemi yani düşük gizli şeker hastasıyım sol elimin işaret parmaginin kokunde yani eklem yerinde bir aydır can sıkıcı bir ağrı var bunun gibi olaylar var ama canımı sıkan terlemelerim ateş basmalar baş ağrıları oluyor.bu menopozami giriyorum demekmi

 6. izmir 08/03/2016 #

  Selam karnımda ve göğsümde ağrılar gece ateş basması terleme ve 4 aydır regli yok olmuyorum ama karnımda çok kasılma ve karıncalanma var. Test yaptım korktum hamile miyim diye:( ama artık bitti sanırım dr gidicem ama nereye ve nasıl n’apmam lazım bilmiyorum 6 kilo aldım.

 7. Zeliha Tekin 21/06/2016 #

  48 Yaşındayım. Adet düzensizliğim var. Ama en çok şikayetim bağırsaklarımda oluşan aşırı gaz ve ishal. Üç- dört aydır devam ediyor. Kilo kaybettim. Doktora gittim, tahlil yaptırdım, bir şey çıkmadı. Gaz giderici ilaçlar kullandım, ama faydasını göremedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • nur 10/12/2016 #

   Ayni sizdeki durumu ben de yaşıyorum zeliha hanim. gercekten insan bikiyorum. Kasiklarimda karnımda belimde ağrılar hiç gitmiyor.birde bende çok üşütme oluyor.2 aydir adet görmüyorum. hormon kullanmak istiyorum artık.

  • Ayşe Sayın 18/02/2017 #

   Merhaba Zeliha Tekin,kolon kanseri testi yaptırın

  • Aysima Brokx 24/02/2017 #

   Bu sıkıntınız rahatsız bağırsak sendromu diye bilinen hastalığa benziyor!Türkiye’de nasıl çözüyor doktorlar bu sorunu ama burada özel bir ilaç var.Bağırsaklardaki ağrıyı dindirip stresini azaltıyor.Doktorunuza danışmanızı öneririm.

 8. Sibel 07/07/2016 #

  Merhaba.Ben tam 50 yaşındayım.ben menapoza girdiğimi yoğun yaşantım yüzünden farkedemedim.tansiyon hastası aynı zamanda panik atak olduğum için yaşadığım depresif olayları panik atağa bağladım…ama son adetimde aşırı kanamam oldu..aşırı halsizlik eklemlerimde halsizlik şiddetli baş ağrısı çarpıntı ve tansiyon yükselmesi enerjim tükeniyor…bu arada acile gitmeler başladı rahatlatıcı iğne ve dil altı verip yolluyorlar..doktorunuza gidin deniliyor..dahiliye bişeyin yok diyor…kalp doktoru kardiyolog Holter taktı sonuç kalbim gayet sağlıklı…psikiyatsist panik atağinız başladı dedi hafif depresyon geçiriyorsunuz dedi..taki ateş basması anormal ter basması yanmalar başladı ki..yatakta debelenirken kızım beni uyardı..Anne sen menapoza giriyorsun gibi..dedi…ve kısmen rahatladım çünkü sebebi belli oldu en azından.doktorlar anlamadı bana ne oluyor diye kaygılandım hep…ama neden bu kadar kötü bu menapoz tükendim ben isteksiz hep hasta hali yorgun ve uyku halim var..uykularım hep ter yanma ve baş ağrısı yüzünden bölünüyor..uykusuzluktan bütün gün hayalet gibiyim…bana tavsiyelerde bulunursanız sevinirim..yaklaşık 2 aydır böyleyim..ne olursunuz sayın uzmanlar acile gitmekten bıktım artık..
  d

 9. Fatma 07/07/2016 #

  Annem çok sinirli herşeye kızıyor ,söyleniyor babamla sürekli ,her konuda kavga ediyorlar.Bu duruma çok üzülüyorum annemin yaşı 51 beli ağrıyor adet düzensizlikleri de var kasıklarda da ağrı var galiba menopoza giriyor lütfen bu konuda daha iyi bilinçlenmeye ihtiyacım var lütfen yardım edin

 10. Aydın 08/09/2016 #

  Ben 48 yaşındayım 3 ay adet gormedim ardından geldi normaldi 1.5 ay tekrar gelmedi aradan zaman geçti tekrar adet oldum bu sefer 7 günken 17 gündür devam ediyor yoğun şekilde napmaliyim

 11. Songül Cinar 22/09/2016 #

  Merhaba ben 43 yasindayim. Simdiye kadar adetlerim hep düzenliydi ama bu ay adetimi göremedim.acaba hamilemiyim yoksa menapoza girdim . Insan adetten direk kesilirmi.

 12. hatice 26/10/2016 #

  merhaba ben 42 yaşındayım adet düzenimde değişmeler var. örneğin adet sürem beş gün eskiden yedi gün olurdu yoğunluğu azaldı,yine eskiden adet tarihinden bir hafta geikmeler olurken şimdi bir hafta önce oluyor. birde menepoza girme süremizi uzatabilirmiyiz vereceğiniz yanıtlar için teşekkür ederim

 13. Bircan 07/11/2016 #

  Ben alti aydir gormuyordum fakat simdi fene oldu acaba normal midir

 14. Semra 21/01/2017 #

  Ben 36 yaşında kaldım menopoz a şimdi 41 yaşındayım bu belirtiler oldu 2 kere sinir krizi geçirdim ama hacamat olalı rahat atlattim 1 yıla yakın hacamat olmadım mide bulantısı aşırı yaşıyorum hacamat olmanızı tavsiye ederim

 15. serpil 26/01/2017 #

  Merhaba çok.acil cevap verirseniz çok makbule geçersiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum. 1-2 hafta aralıklı canım sıkıldığı zaman yada normal neşeli iken aniden sırtımdan bir sicaklik göğsüme kadar geliyor. Aşırı derece de çarpıntı ve ateş basmasi olur olmaz ani çığlık atyiyorum. Lütfen yardım cevap bekliyorum. Nadir görünen menopoz mu bu anlamiyorum. Yaş 44

 16. Kader 15/03/2017 #

  Benim ablam 30 yaşında 8 yildir evli ve hiç hamile kalmadi tup bebek tedavisi denendi olumsuz oldu en son adet dönemini gecince bir nevse olsun hamile oldugunu sandi doktarda ona menopoz olabilisin dedi şimdi ne yapmaliyim lutfen yardim ediniz?????????

 17. İst 20/05/2017 #

  Merhaba 20 yaşındayım ergenliğime girdiğimden beri düzensiz adet görüyorum zaman zaman düzene girsede son 9 aydır aşırı düzensiz (3 kere adet oldum) gece ateş basmaları uykuya dalamama geçmek bilmeyen yorgunluk panik bozukluğu depresyon gibi belirtiler mevcut açıkcası endişelenmeye başladım bu yaşta menapoz mümkün müdür ?

 18. Lale 30/06/2017 #

  Ben 21 yaşındayım adetlerim hep süresi süzensizdi son zamanlarda 5-6 gün yerine 2-3 gün sürüyodu bazende 5-6 gün ve nerdeyse 1- 1,5 aydır adet görmüyorum ve belirtilerin nerdeyse hepsi var menopoza girme ihtimalim varmı ne yapmalıyım

 19. hülya 27/07/2017 #

  merhaba ben 38 yasında üç çocuk annesiyim adetim bittikten 12 gün sonra adet gördüm iki gün adetliysem üç gün normalim daha sonrada sürekli koyu kahverengi lekeler geliyor şimdi ise tam 30 gündür adet olmadım ama iki gündür yine koyu kahverengi leke geliyo doktor üç ay önce rahim duvarı kalınlaşmasında sınırdasın demişti ne yapacagımı şaşırdım menopoza giriyo olabilirmiyim

 20. Türkan 05/06/2018 #

  Merhaba 49 yasindayim 3 sene kontrol hapı ile adet düzenli adet görüyordum. bırakır bırakmaz adedim kesildi ve 8 ay oldu kesileli
  Menopoz belirtileri yaşiyorum. Ve Korunmadanda ilişkiye girdim hamile kalırmıyım endişesi yaşıyoyum. Acaba bir tehlike teşkil edermi

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.