Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküs, dizi yastıklamaya yarayan lastik dokusunda bir disktir. Her dizde biri iç tarafta biri dış tarafta olmak üzere 2 adet menisküs bulunur. Dizin sabit olmasını ve vücut ağırlığının dengelenerek dizlere eşit oranda yayılmasını sağlar.

Genel olarak “menisküs” kelimesi bir diz sorunu olarak kullanılır ancak sorunun asıl adı “menisküs yırtığıdır”. Menisküs yırtığı genellikle dizin aniden dönmesi veya bükülmesi ile oluşur. Sporcular arasında yaygındır ancak gündelik hayatta yapılacak ters bir hareket, atılacak yanlış bir adım dizin burkulmasına ve menisküsün yırtılmasına sebep olabilir. Ayrıca yaş aldıkça yıpranan menisküs daha kolay yırtılabilir.

Ağrı ve yırtığın bulunduğu bölgede meydana gelen şişlik menisküsün en sık görülen belirtileridir. Büyük yırtıklarda ise şişlik dizin kitlenmesine yol açabilir ve yürüme zorlaşabilir.

Menisküs Belirtileri ve Menisküs Yırtığı Çeşitleri

Menisküs yırtığı, yırtığın büyüklüğüne ve buna bağlı olarak görülen belirtilere göre 3’e ayrılır.

Küçük yırtıklarda ağrı oldukça hafiftir ve yırtılmayı takip eden 2-3 gün içerisinde yavaş yavaş gelişen şişlik görülebilir. Yırtık yürümeyi çok etkilemez ancak yürürken hafif ağrılar olabilir.

Ağrılar çömelirken, ayağa kalkarken ve otururken yoğunlaşabilir. Bu belirtiler genellikle 2-3 hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar ancak ağrılar dizinizi büktüğünüzde bir süre daha devam edebilir.

Orta dereceli menisküs yırtığında yırtığın bulunduğu bölgeye bağlı olarak dizin yan tarafında veya merkezinde ağrı oluşabilir. Orta dereceli yırtıklarda yürüme hala mümkündür ancak sert hareketler esnasında ve dizinizi büktüğünüz zaman bıçak gibi giren ağrılar meydana gelebilir. 2-3 gün içinde yırtığın bulunduğu bölge artarak şişer ve diz hareketleri engellenebilir.

Belirtiler 1-2 hafta içinde azalmaya başlar ancak dizin aşırı kullanımı veya sık sık bükülmesi belirtileri geri getirebilir. Eğer tedavi uygulanmazsa orta dereceli yırtığın neden olduğu belirtiler 1 yıl boyunca aralıklarla devam edebilir.


Büyük yırtıklarda ise ağrı şiddetlidir, diz hemen şişer ve sertleşir. Şişlik 2-3 gün boyunca artarak devam eder. Yırtılan menisküs parçaları eklem boşluğuna girebilir ve bu nedenle diz kitlenebilir.

Yırtık büyükse dizi düz tutmak veya bükmek mümkün olmayabilir. Yırtıkla beraber diz bağları da hasar gördüyse ağrı artar. Bu yırtıklarda şiddetli ağrılar nedeniyle yürümek neredeyse imkansızdır.

Menisküs Yırtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz yırtığa sebep olduğunu düşündüğünüz olay hakkında sizden bilgiler aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır. Fiziksel muayene sırasında şişlik olup olmadığına ve dizin hareketlerinde bir kısıtlama bulunup bulunmadığına bakılır.

Bu muayenede doktorunuz dizi büker, bacağınızı düz konuma getirmeye çalışır, yana doğru hareket ettirip ettirmediğinize bakar. Burada amaç menisküs diskine baskı uygulayarak yırtık olup olmadığını tespit etmektir.

Dizle ilgili bazı diğer sorunların belirtileri menisküs yırtığı belirtileri ile benzeştiği için kesin bir teşhis için görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

X-ray menisküs yırtığını göstermez ancak dizdeki belirtilerin kireçlenme gibi diğer bir sorundan mı yoksa menisküs yırtığı nedeniyle mi olup olmadığı konusunda fikir verebilir. MR filmi ise hem yırtığın boyutunun hem de bağ dokularında herhangi bir hasar olup olmadığının belirlenmesini sağlar.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Menisküs yırtığı nedeniyle diz kitlenirse hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Dizin kitlenmesi demek hiç hareket ettirememek değildir. Eğer dizi tamamen bükemiyorsanız veya bacağınızı tam olarak açamıyorsanız bu dizin kitlendiği ve diz hareketinin kısıtlandığı anlamına gelir.

Bu durum yırtılan menisküs parçalarının dizde olmaması gereken noktalara yayıldığına ve yırtığın eklem boşluğuna girerek eklem hareketini kısıtladığına işarettir.

Tüm bunlar dışında dizinizi rahatça hareket ettirebilmenize rağmen ağrı çok şiddetliyse ve diziniz çok şiştiyse doktora gitmeniz önerilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Tedavide izlenecek yöntem yırtığın büyüklüğüne ve hastaya etkilerine bağlı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi olarak ikiye ayrılır.

Ameliyatsız Tedavi: Yırtık küçükse ve dış menisküste oluştuysa genellikle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Bu gibi yırtıklarda, yırtığın daha kısa sürede iyileşmesi için dize doğru olan basıncın azaltılması, yani hastanın uzanarak dinlenmesi önerilir.

Dizin daha az şişmesi ve ağrının hafiflemesi için diz üzerine soğuk kompres yapabilirsiniz. Bir poşete koyduğunuz buzları ince bir havluyla veya pamuklu bir bezle sardıktan sonra ağrıyan dizin üzerine koyun ve her seferinde 20 dakika kadar bekletin. Buzu direkt ciltle temas ettirmeyin.

Yine küçük yırtıklarda dize destek olması amacıyla çok sıkı olmayan elastik kompres bandajı kullanabilirsiniz.

Bacağınızın altına yastık koyarak dizinizi yukarda tutun. Bu sayede dize doğru olan kan akışını bir miktar azaltarak şişliği önleyebilirsiniz.

Ameliyatlı Tedavi: Menisküsün neden olduğu ağrılar çok şiddetliyse, dizde hareket kısıtlaması varsa ve üzerinden bir süre geçmesine rağmen bu belirtiler hafiflemediyse doktorunuz artroskopik ameliyat seçeneğini önerebilir.

Yırtığın durumuna göre kullanılan 2 farklı ameliyat seçeneği vardır. Menisküsün bir kısmının veya tamamının alındığı “menisektomi” ve yırtılan menisküs parçalarının dikildiği “menisküs onarımı”.

Her iki ameliyatta artroskopik yöntemle uygulanır. Artroskopi eklemlerle ilgili sorunların teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi uygulamadır.

Artroskopik yöntemde doktor ince bir çubuğun ucunda bulunan kamerayla (artroskop) eklemin bulunduğu bölgeyi görebilir ve deriye açılan çok küçük deliklerden operasyonu gerçekleştirir. Kameranın yansıttığı görüntü 10 kata kadar büyüyebildiği için eklem en ince detayına kadar görülebilmektedir. Bu yöntemle yırtılan menisküsün eklem içine dağılan parçaları toplanabilir, bazı menisküs yırtıkları dikilebilir, bağ dokularındaki sorunlara müdahale edilebilir.

Doktorunuz ameliyattan sonra dizi hareketsiz tutmak için alçıya alacaktır. Ayrıca alçı döneminde dize binen yükü hafifletmek için yaklaşık bir ay koltuk değneği kullanmanız gerekecektir.

Bu ilk aşamadan sonra yavaş yavaş diz egzersizlerine geçilir. Bu egzersizler dize normal hareket yeteneğini ve gücünü geri kazandırmak için önemlidir. Doktorunuz fizik tedavi önerebilir ancak dizi güçlendirici hareketlerin çoğu evde yapılabilir.

Dizin ameliyattan sonra tamamen iyileşmesi ve eski gücünü geri kazanması menisektomide 3-4 hafta, yırtılan parçaların geri kaynamasının beklendiği menisküs onarımında ise 3 ay kadar sürer.

İyileşme süresinin uzaması veya kısalması hastanın genel sağlık koşullarına ve tedavi süreçleriyle uyumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Menisküsle İlgili Bazı Bilgiler

 • Her dizde 2 adet menisküs bulunur.
 • Menisküsler tibia (kaval kemiği) ve femur (uyluk kemiği) arasında yer alır.
 • Menisküslerden biri diz ekleminin içindedir ve “medial menisküs” olarak adlandırılır. Diğer menisküs ise dış kısımdadır ve yanal menisküs olarak adlandırılır.
 • Medial menisküs şeklinde “C” şeklinde, yan menisküs şeklinde “O” şeklindedir.
 • Menisküsler vücut ağırlığı dengeli olarak dağıtmak için amortisör görevi görür.
 • Menisküs yırtıkları en sık görülen diz yaralanmalarıdır.
 • Akut menisküs yırtıklarının görülme oranı her 100.000 kişide 61 kişidir.
 • Menisküs dizin şok emme kapasitesini %20 oranında artırır.
 • Menisküs yırtığı en çok 31-40 yaş arası erkeklerde ve 11-20 yaş arası kadınlarda görülmektedir.
 • Yaş aldıkça menisküs esnekliğini kaybeder ve kırılgan hale gelir.
 • 65 yaş üzeri yetişkinlerin %60’ında dejeneratif menisküs yırtıkları görülür.
Kaynaklar


(Visited 213.676 times, 2 visits today)

, , , ,

Menisküs Belirtileri Nelerdir? İçin 66 Yorum Yapılmış

 1. Oğuzhan 21/12/2014 #

  Bundan bir yıl evvel çok hiperaktif biriydim şuan 17 yaşındayım yani 16 yaşında oldu duvara tırmanırken sağ ayağımı duvara attım sol ayağımı atacakken ayağımın kütürdediğini duydum ve müthiş bir acı hissettim. Ayağımı bükmekte ve yürümekte 2-3 gün zorlandım sonra diz kapağının altındaki kemikte şişlik oluştu bu ağrı giderek azaldı yürümem rahatlattı. Aradan bir ay sonra top oynamaya çalışırken bu sefer aynı sesi sağ ayağımda gördüm bu kez ilk ağrıdan çok çok daha hafifti sağ ayağımda da şişlik olsa da sol kadar büyümedi. Şuan aradan 1 yıl geçti normal hayatımda hiç bir sıkıntım yok futbol oynadığımda ısınmış ve sıcak vaziyetteyken yine bir his yok fakat soğuduktan sonra ağrılar başlıyor. (1-2) gün kadar ve sonra normal şekle dönüyor ve bir de dizimi en ufak bir yere hafif çarpmam da hafif sadece o anlık bir ağrı oluyor.

  • ibrahim 01/09/2015 #

   Mr cektir menuskus olup olmadığı belli olur geçmiş olsun.

  • Sergen 18/08/2016 #

   Bendede aynısı oluyor kardeş ilk ısınıyor ağrı yok ama soğuduktan sonra oluyor bende kütleme yok ama sızlıyor geçmiş olsun

 2. Hamza simsek 30/06/2015 #

  Restoranda servis elemanıyım son iki senedir dizimde ağrılar vardı çalışıyorum diye normal karşıladım ama son bir senedir ağrısına dayanamıyorum üzerine basarken akşam yatakta uzanırken sizce bu normal mi? Doktor beyin açıklamasına göre meniskus yırtığı dedi ve ameliyat şart dedi ama ameliyat için 6500 lira istendi sizce bu normal mi?

  • admin 02/07/2015 #

   Hamza Bey ameliyat dendiyse 2. bir doktordan daha fikir alarak emin olabilirsiniz.

 3. Tolga 04/07/2015 #

  Hocam ben 187 boyunda 109 kiloluk 19 yaşında biriyim. Özellikle sabahları yataktan kalkınca iki dizimde de 3 farklı yerden, ayak bileklerimden, hem dikey hem de yatay hareketlerinden, hatta ayak başparmağımın olduğu esas eklemlerden bile kıtlama-kütleme sesleri geliyor. Birde çömelirken kalkarken dizlerim ağrıyor. Menüsküs yırtılma riski var mı?

  • ömer uyanık 29/07/2015 #

   Tolga bey eğer yatakta kalktığınızda ağrı varsa şişme olduysa en yakın sağlık kurumuna gitmenizi tavsiye ederim.

 4. Merve Alkan 17/08/2015 #

  Ben 23 yaşındayım yaklaşık iki aydır sağ diz kapağımda özellikle merdiven çıkarken araç kullanırken ya da uzun süre dizimi uzatmadan oturduğum zaman öğretmenim özellikle okulda oturarak ders işleyince dizim de çok ağır olmasa da bir ağrı oluyor doktora gittim ama röntgende bir şey olmadığını söylediler kas gevşetici ilaçlar verdiler eğer geçmezse MR çekecekler menisküs olma ihtimali var dedi doktor ama bilemedim böyle bir durum olmuş olabilir mi çünkü hiç bir darbe almadım ve şişme falan da yok.

  • ibrahim 01/09/2015 #

   Mr çektirin problemin orada belli olur büyük ihtimal küçük meniskus yırtığı merve alkan.

 5. mesut 21/08/2015 #

  28 yaşındayım. Yaklaşık 5 ay önce dizinde başlayan ağrılar halen devam etmekte ortopediye gittim film çektirdim bir şey çıkmadı. Romatolojiye gittim gerekli tahlilleri yaptırdım yine bir şey çıkmadı her seferinde ağrı kesici ilaç ağrı merhemi veriyorlar ve egzersiz öneriyorlar ilaçları kullanıyorum ve egzersiz de yapıyorum ama ağrılar devam ediyor sizce ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz teşekkürler.

  • ibrahim 01/09/2015 #

   Mesut mr çektir menüsküs olup olmadığı belli olur geçmiş olsun.

 6. Nida 11/09/2015 #

  Sabah kalktığımda dizimi açıp kapatamadığımı fark ettim. Yataktan kalkıp yürümekte çok zorluk çektim ve şimdi de aynı sıkıntıları yaşıyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 7. Fırat Mesut Yılmaz 20/09/2015 #

  Merhaba ben 16 bir futbolcuyum sağ ayağım iç tarafa doğru kırılıp pat diye bir ses geldi 1 hafta doktora gitmedim ayağım kitlenmişti .Sonra doktora gittiğimde buz tedavisi ağrı kesici ve ayağımı oynatmama gerektiğinin söyledi ayağımda çok büyük bir şişlik vardı. bir hafta içinde tüm şikayetlerim gitti. doktor şikayetlerim gittikten sonra mr çektirdi medial mesiküste deplase kova sapı yırtığı var dedi 3 ay top oynama ve ayağını fazla kırma şu an kontrolden 1 ay sonradaki haftadayım 2 ayım kalmasına rağmen dün hazırlık maçında arkadaşlarımı izlemeye gittiğimde kendimi denemeye çalıştım ve sakat ayağımla topa vurdum üstten dışarı sert bir şekilde attım sol ayakla şut çektim depar attım ve hiçbir sıkıntı olmadı şu an ayağımda hiçbir sorun yok ayağımı kısıtlı hareket ettirirken şu an tam açabiliyorum ve şişikliği tamamen gitti 2 ay sonra iyileşir mi bir bilgi verir misiniz?

  • admin 28/09/2015 #

   Fırat Bey iyileşir ama bu şekilde doktorun söylediklerinin tam aksini yapıyor olmanız halinde kesin bir şey söylemek zor.

 8. Mesut 01/10/2015 #

  Merhaba ben 17 yaşında bir futbolcuyum 1 sene önce daha ısınmadan topa vurdum ve diz tarafından ses geldi çeşitli hastanelere gittim ameliyat gerekmediğini ve güçlendiğinde geçeceğini söylediler ama 1-2 ay koşu idmanı fizik tedavi yaptım yine geçmedi dizim kitleniyordu doktora bunu anlattım ve ameliyat olabileceğimi söyledi iç menisküste yırtık olduğunu söylediler normalde menisküste 2 Dikiş atılırken ben çok zorladım için 4 Dikiş atmışlar ameliyatımın 3 haftası ama dizimin Yanındaki kemik biraz şişik yırtık olma ihtimali var mı?

 9. Mehmey sirkeci 07/10/2015 #

  Merhaba. Ben 27 yaşındayım lise cağından bu yana dizlerimde ağrı vardı. Birkaç defa doktora gittim ve bundan yaklaşık 1 sene önce bir dizimde 1. derece diğerinde 2.derece menüsküs yırtığı teşhisi kondu. Fizik tedavi verdi doktor. İlk birkaç gün içinde ağrılarım geçti tedavi çok iyi geldi. Fakat tedaviden 3-4 ay sonra ağrılarım tekrar başladı. Spor yapıp kasları güçlenmesi gerekiyor demişti doktor bey. Tamamen nasıl geçer bu hastalık?

 10. sadık er 25/10/2015 #

  Sol dizinin arkası şiddetli bir şekilde ağrıyor bükerken ağrı yok yürümede sıkıntı çekiyorum menüsküs belirtisi midir?

 11. Özber 27/10/2015 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım. Voleybol ve tenis oynuyorum. Son bir yıldır dizimde ciddi ağrılar var her maçtan sonra çok ağrım oluyor ve sarmadan hareketsiz durmadan geçmiyor ve sürekli kitlenip duruyor tam bükemiyorum tam dik tutamıyorum ve geçen gün sırada bağdaş kurup oturmuştum ama ayağa kalkarken ayağım kilitlendi ve açamadım çok fena da ağrıdı sizce menisküs yırtılması olabilir mi?

 12. Fahriye 03/11/2015 #

  Merhaba,
  Ben Şubat 2015 trh kireçlenme, kıkırdak dokusunda zedelenme tespiti ile artroskopik cerrahi ile ameliyat oldum. Ağustos ayında ağrılarım şiddetlendi ve dizden sesler gelmeye başladı emar çekildiğinde kireçlenmenin yeniden arttığı, kist oluştuğu, kıkırdak dokusundaki zedelenmenin ilerlediği ve menisküsün yırtıldığı söylenerek yeniden ameliyat olmam gerektiği söylendi. Dizde hareket kısıtlılığım çok fazla, bükemiyorum, kitlenmeler söz konusu ancak yeniden ameliyat süreci beni korkutuyor.
  Yüzmeye gidiyorum buna rağmen kaslarım yeterince güçlenmiyor ve ameliyat olduğum sol bacağım sağa göre inceldi. Ameliyatsız bir tedavi mümkün müdür? Ameliyatı yaptırırsam bunun tekrarı istenebilir mi? Görüşlerinizi rica ederim.

 13. Ozdinc 25/11/2015 #

  Merhaba;
  Dizimde eğilip kalkarken kütleme şeklinde sesler geliyordu. Daha sonra voleybol oynarken yere ters bir şekilde bastım be dizimde 2 gün boyunca keskin bir ağrı oluştu. Bu anlattıklarım 3 ay önceydi o günden bu yana hafif ağrılar çekerken şimdi bu ağrılar kuvvetlenmeye başladı uzun süre ayakta kaldığımda ağrı artıyor ve uzun süre geçmiyor. Çapraz bağları destekleyici bir dizlik aldım ve buz tedavisi uygulamaya başladım. Buz ilk başta rahatlatır gibiydi fakat sonra daha da ağrımaya başlayınca hemen bıraktım. Merak ettiğim problem bağlardan mı yoksa menisküs mü? Çalışmaya başladım doktora gitme fırsatı bulamadım bu ağrıları en azından bir hekime görünene kadar hafifletme imkanım olabilir mi?

 14. sedat 30/11/2015 #

  Yaşım 20 şu an dizim dönmüş durumda yırtık menüsküs ama şu an ayağımı açamıyorum kitlenmiş bir durumda ne yapmam gerekli bilen var mı devamlı oluyor bu bende ama bu sefer düzelmesi lazım.

 15. Ömür 10/12/2015 #

  Bundan 4-5 sene önce halısaha maçında ters basma sonucunda dizimden bir ses geldi ve şişlik ile beraber 10-12 gün boyunca yürüyemeyecek durumda işe gidip geldim ve 3-4 ay sonra yeniden aynı ses geldi bu sefer yaklaşık 1 seneye kadar top oynamadım fakat 2 gün önce maçta hiçbir pozisyon yokken tek ayağımdan denge alırken yine çıtırdadı ve şu an ağrılarım var ve özel güvenlik görevlisiyim ayakta çalışıyorum sürekli ne yapmam gerek bilmiyorum moralim çok kötü. 🙁

  • ali 21/12/2016 #

   Aynısı bende de olmuştu. 7 doktora gittim. Hepsi farklı teşhis koydu. İlaçlar aldım geçmedi. En son çare artroskopi oldum. Kıkırdak zedelenmesi varmış. Ameliyattan sonra ağrılarım geçti ama bir daha futbol oynamadım. Benden sana tavsiye dizdeki sorun Mr ile vs. anlaşılmıyor illa dizin içine girmeleri gerekiyor. Ol ameliyatını boşuna ağrı çekme

  • Kaan 04/07/2018 #

   Kanka aynı durum şu an bende var ve çok moral bozucu bi durum bu ön çapraz bağında yırtık var kesin ameliyat olman gerekiyor bende dün voleybol oynarken koparttım bağları

 16. Oguzhan 26/12/2015 #

  Merhaba hocam. 6 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum ve şu an herhangi bir hareket kısıtlanması yaşamıyorum. Fakat 6 ay geçmesine rağmen hala dizimin üzerine oturamıyorum. Yeterli fizik tedavi egzersizi yapmadığım için mi yoksa menisküs yırtığı ile ilgili bir problem ameliyat sırasında göz ardı edildiği için midir?

 17. Feyyaz 14/01/2016 #

  21 yaşındayım son 1 aydır sağ dizimde ağrı var merdiven çıkarken dizimi kendime doğru çekerken ağrı oluyor futbolcuyum. Emar çektirdim 1 derecede yırtık var dediler bir doktora gittim ameliyat dedi diğerine gittim kuvvetlendirirsen geçer dediler kuvvetlendirme hareketleri yapınca dizimde ağrılar başlıyor yürürken bile hissediyorum ameliyat olabilir miyim yoksa kuvvetlendirme haraketleri mi yapmam gerekiyor?

 18. Gokhan 21/01/2016 #

  İyi aksamlar ben askeri personelim her gün spor arazi yürüme koşma derken sağ dizimin dış tarafında bir ağrı var. Düz zeminde yürürken çok hafif fakat hafif bir yokuş aşağı veya merdiven inerken dizimi bükme anında ve geri düzeltme anında çok fazla ağrı oluyor ve o an resmen ağrıdan duruyorum. Bu menüsküs olabilir mi veya ne olabilir.

 19. Kadir 05/02/2016 #

  Hocam merhaba..
  25 yasindayim hali saha macinda dizim dondu yaklasik 2.5 ay koltuk degnekleriyle dolastim MR sonucunda meniskuste orta derece yirtik ve oncapraz bagda zedelenme meydana geldi bu arada dizimde odem birikmesi hala devam ediyo. Doktorum ameliyat dedi ama olmak istemiyorum.Ameliyatsiz iyilesme sureci nedir ve tekrar eder mi? Eskisi gibi kosmaya nezaman baslayabilirim?

 20. Salih can 09/02/2016 #

  Merhaba 29 yasindayim 3 sene oncesine kadar aktif basketbol oynuyordun suanda oynamiyorum sol dizimin on tarafinda surekli agri oluyo ve oturup kalkarken merdiven cikarken comelirken kalkarken agri yapiyo ve zorluyo beni cok neden olur bilgi verirmisiniz?

 21. Vedat 24/03/2016 #

  Merhaba bundan iki yil once hali sahada top oynarken sol dizimn yan taraflarinda siskinlk olustgnu sonradan farkeettm hastanye gittm mantar gibi kabuk olustgnu soledi buyurse ameliyat olmami soledi ama buyumedi oturkn dizimi bukemiyorm sizce napmalym bilgnz varsa paylasn lutfn

 22. Şakir 29/03/2016 #

  Merhaba 24 yasindayim yaklasik dort ay once dizimden sakatlandim askerde oldugum icin iki ay hastaneye gidemedim ve dizimi tam acamadim doktora gittigimde ise sadece rontgen cekti ve kemikde bir sey olmadigini soyledi sonra dizim yavas yavas yavas acilmaya basladi simdi ise normal yuruyebiliyor normal duz kosular yapabiliyorum fakat bazen yururken diz kapagimin altindan kutleme gibi bir sey oluyo ve dizimin arkasinda uzun oturmalar sonunda hafif agrilar oluyo acaba menuskus yirtigi var midir acil mudahale gerekir mi

 23. erdogan 31/03/2016 #

  İyi akşamlar.ben 60yaşındayım.5ay önce dizlerimde özellikle sol dizimde agrı olmaya başladı.namaz kılarken oturamaz oldum.doktora gittim.MRG incelemesi sonucunda Medial menisküs anterior hornunda oblik uzanímlı evre 3 yırtık ve posterior hornunda oblik uzanımlı evre 4yırtık,lateral menisküs posterior hornunda evre 2dejenerasyon,popliteal fossada baker kisti,tibiofemoral eklem aralıgında medial kondil düzeyinde darlık tespit edildi.doktorum amaliyata gerek olmadıgını söyledi.ilac verdi.agrılarım arttı.şimdi dizlerimin üstüde agrıyor.ne yapmam gerekiyor.

 24. Murat sen 06/04/2016 #

  Kolay gelsin ben 27 yasindayim 22 yasindayken aceleyle merdiven cikarken ayak icim merdivenin uc tarafina kismina denk geldi sanki icimden birsey kopmus gibi bir his ve acima meydana geldi ogunden beri sol bacagim yuruken kaval kemigim dizim arka vardir ve on kasim ve kalcada acı meydana geliyor otururken koltukta veya saldayada hicbir aci ve agri yok bagdas kurarken kotu oluyor camide bagdas kuramiyorum dizin ustine oturmak zorunda kaliyorum sol bacagimi saga sola kaldirirken aciyor uzun sure kostugumda sol bacagim kasiliyor acimaya basliyor yurudugum zaman sol bacagim onden arkaya gelince acima yapiyor kalca baldir diz ve kaval kemigi ayni anda doktora gitmeme rahmen tetkiklerde bel fitigi var gibi yok gibi alakayla karsilandim ozel hastaneye gidemiyorum butcem okadar fazla degil ertelemek zorunda kaliyorum agir islerde calisamiyorum top oynayamiyorum nedir benim sıkıntım anlatabilirmisiniz

 25. Rıdvan işsiz 16/06/2016 #

  Merhaba ismim rıdvan 22 yaşındayım halı saha maçında bir arkadaşım dizimin üzerine düştü o an ayağım o kadar ağrıdı ki kıpırdatamadım sonra ayağımı hissetmeye başladım üzerine fazla basamadan çıktım ağrılar devam etmeye başladı yaklaşık 4 aydır böyle doktora gittim ilaç verdi geçer dedi ama bir düzelme yok Bazen iyileşti diyorum ama ters bastım mı ayağıma gene ağrılar başlıyor sizce ne olabilir?

 26. tolga 01/07/2016 #

  Hocam bundan 4 ay önce halı sahada top oynarken dizim döndü ayağımda kilitlenmeler oluyor bağdaş kuramıyorum namaz kılarken rahat secdeye gidemiyorum gittikten sonra kalkamıyorum dün mr çektirdim menisküs yırtığı var ameliyat dendi ?

 27. Emre 04/07/2016 #

  Ayaka ici pas verirken dizim agriyor dizimin ic tarafi kaval kemiginin en ust tarafinda

 28. Süleyman demirel 27/07/2016 #

  Ben 18 yasindayim bundan 1 sene once futbol takiminda oynuyordum mac esnasında korneri kullanmistim kullandiktan sonra sol diz kapagima cok siddetli bir agri girdi dayim cocuk doktoru ve 1 ay futbol oynamadim daha sonra oynayim dedim ama yine ayni sey oldu bende futbolu biraktim tam 1 sene oldu ama hala arada bi cok siddrtli bir agri giriyo ne yapmaliyim

 29. Büşra 19/08/2016 #

  Mrb benim dizimde aşırı şişme var ve dizimi bükmekte ve uzatmakta çok zorlanıyorum. Yanıyo diz kapağımın üst tarafı bende şişkinlik ve yanma için buz kompresi yapıyorum. 2 – 3 haftadır normal yürüyemiyorum. dizimin sağ tarafındada küçük bir şişlik ve aşırı ağrı oluştu bir haftadır. Doktora gittim bir kaç kez sıvı çektiler ancak sıvıda zararlı birşey yokmuş. Küçük bir menisküs yırtığı olduğunu ve dizin arka kısmında kistlerin olduğunu söyledi doktor. Ameliyatlık bir şey yok dedi ancak benim gün geçtikçe ağrılarım artıyor ve yürümekte çok zorlanıyorum.

 30. Ahmet 20/08/2016 #

  Oncelikle mrb ben beden eğitimi Öğretmeniyim 2 kere capraz bag ameliyati oldum ve uzerinden 3 sene gecti suan yere çömeldigimde dizim kitleniyor kalkarken takılıyor dizimi salladiktan sonra küt diye yerine oturuyor nasil bir tedavi uygulamaliyim Teşekkürler

 31. Merve 08/09/2016 #

  Ben 15 yaşındayım bugün birdenbire diz kapagimda bi baskı oldu dümdüz tutamıyorum hafif ağrıyor denedigimde. Yürürken doğru düzgün kiramiyorum. Sizce nedir acaba bahsettiğiniz yırtık olma ihtimali var mi

 32. ferds pinar 13/10/2016 #

  Hocam benim sag dizimin ic kismi agriyor doktora gittim mr cekildi bisey yok denildi. Sadece hafif bi menikus zedenmesi var dedi arada bi agrisi oluyor ve yanma oluyor neden acaba

 33. nalan 28/10/2016 #

  Mrhb dizimde kısa süre ayakta kalsam bile şiddetli bir ağrı ve hafif şişme oluyor. Baldirimda ve ayak bilegimde yanma hissi oluyor. Özellikle sabahları kalktığımda ayaklarımın üstüne basmakta zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor

 34. Gökhan 21/11/2016 #

  Amelıyat olun arkadaşlar kesın kova sapı yırtığı olabılır sızLerde ben amelıyat olalı 1 hafta oldu ıste 3 saat surdu ıkı yırtık vardı bende Suan ayağımda atel var cok zor bır durum yA acayıp oluyor yataktan 1 hafta kalkamıyorsun ayağını kendın alamıyorsun yatağa mahkumsun

 35. Sefa akgün 22/11/2016 #

  Merhaba halı sahada maç yaparken dizime fazla yüklendiğim için dizimde dönme oluştu. Ağrılar azaldıkran sonra yine maçlar yaptım bu aralarda dizim 2-3 kere daha döndü. Epey sonra doktora gittim mr çekti. Önbçapraz bağlarda yırtık ve menüsküs tespit edildi. Şu an ağrım falan kalmadı ancak dizimi düzleştirirken bir şeyin takıldığını hissediyorum. Biraz zorlayınca lık diye az bir acı ile beraber dizim takıntıdan kurtulup düzleşiyor. Ancak dizi her büküp düzleştirirken aynı şey oluyor. Ne önerirsiniz.

 36. Byrm 01/12/2016 #

  Hocam diz ağrım biyeri oturdugum zaman oluyo sag ayagın ve dizin üst kısmında oluyor top veya herhangi bir aktiviteyle ilgilenmiyorum işim masa masında ve bi hasar görmedi dizim. 23 yasındayım. Sadece dzimi büktügümde üst kısmı eger kıtlatmassam agrı gecmiyor. Sislik veya normal agrı yok nedir sizce bu.

 37. Tuba kaya 10/12/2016 #

  Iyi gunler ismim tuba 26 yasindayim iki bacagimda diz kapaklarimda agrilarim oluyor yan taraflarinda ve ust kisminda ve bazen sag diz.kapagim birden bire sanki bacagim dönüyor gibi hissediyorum küt diye ses geliyor daha onceden 5 yil oncesine kadar hep her gun spor yapiyordum ve birden birakmak zorunda kaldim.acaba onunla ilgisi olabilir mi ağrılarımn? Yırtılma yada zedelenme gibi seyler mi yasıyorum yoksa yardimci olursanz sevinirim

 38. Mehmet Ali 19/02/2017 #

  Dun top oynarken rakıp oyuncuyla aynı topa vurdum ve sağ ayagımın diz tarafının sol kısmında şiddetli acı hissettim syagımı bukmekte cok zorlanıyorum ne yapmalıyım

 39. ugur 22/02/2017 #

  Merhaba hocam. Bundan 6 ay önce hafif bir motorsiklet kazası geçirdim bu Kazadan sonra ilk an ayağa kalkamadım Beni arabayla bir hastaneye götürdüler orada röntgen çektirdik bir şey çıkmadı gece dizim şişti daha sonra başka hastaneye gidip tomografi çektirdik küçük bir çatlak var dediler bir ay istirahat ettim Daha sonra günlük aktivitelerine devam ettim 6 ay sonrasında halı saha maçına çıktım dizim tekrar şişti 3-4 gün ağrı ve şişlik devam etti Daha sonra düzeldi. Yürürken otururken problem yok ama koşarken ağrı var ben halı sahada kalecilik yapıyordum ama şu anda oynayamıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

 40. Abdullah 24/02/2017 #

  Benim her iki dizimde menisküs yırtığı mevcut mr çektireli 3yıldan fazla oldu ameliyat olmadım düzelir diye ama 2senedir dizin üzerine fazla oturmadığını sürece agrımıyor ama bunun dışında ayaklarım ayak tabanlarım sanki ayağımı mengenede sıkıştırıyor gibi kuvvetli bir agrı bar ayağımı soguk yere temas ettiğinde azalıyor acaba menisküsden dolayımı tabanlarım hem yanma hemde uyuşma oluyor

 41. Mehmet hadi 03/03/2017 #

  Merhaba ben koşarken kemik sesi ile beraber yere düştüm inanılmaz acı vardı dizim terse dönüyordu bir hafta koltuk değneğiyle gezdim ne zaman anı bir hareket yapsam dizimde şişlik ve müthiş bir ağrı oluyor 3 senedir çile çekiyorum bu nedir sizce

 42. halil 17/03/2017 #

  hocam benim dizim yaklaşık beş ay once halı saha maçında döndü.ağrısı çok hafıftı ama baya şişti.bazen boşluga den geliyor gibi sendeliyordum.sişkinlik geçti fakat şiddetli olmayan ama rahatsız edici bir ağrı var.röntgen çektirdim bişey çıkmadı dedi.fakat raporda yerleşim bozukluğu diye yazılmıştı..ilaçlarımı kullandım fakat geçmedi..mr a girmedim henuz biraz korkuyorum ameliyat olmam gerektiiğini söyleyecekler diye.sınavvlarımdan dolayı 3 ay içinde olmam imkansız.

 43. ulaş 01/05/2017 #

  Sayın Yetkili,
  Kayak yaparken arkaya doğru düştüm. Sağ dizim içe doğru yere değdi. Ağrı yok ama sızlama gibi bir şey. İki hafta sonra fittness yaparken sağ dizimin sağ tarafı hafif şiş gibi. Sızlama var. Ne olabilir? Saygılar

 44. Yasin çelik 07/05/2017 #

  Merhaba 14 yil önce on çapraz yan bağ ve iç dış menüsküs ameliyatını aynı anda oldum 2 vida takıldı vida çeşidi bilinmediğinden mr çekilmedi tuvalet yere oturma pozisyonunda çok kaldım ve diz üstü aniden ciddi şişti 3 günde indi ama yuyimeme izin vermedi sonra geçince merdiven den inince dizim bükülmüş oldu ve aniden yine şişti şu üstü bükülmez pozisyonunda ciddi şişiyor en az 3 gün basamıyorum ayağımı yere ne olabilir sizce ne yapmak gerek

 45. Melike barutcu 05/07/2017 #

  Iyi günler . 16 yaşındayım geçen sene diz kapağımda kayma oldu . Mr çekildi ödem vardı krem ve ilaç verdi doktor . Şimdi sol bacak diz kapak üstünde ağrı var oturmakta zorlanıyorum ve ayağa kalktığımda ses çıkıyor . Diz kapaklarimda yere oturduğum zaman uyuşma oluyor . Ne yapmalıyım

 46. Mehmet fatih 08/07/2017 #

  Hocam ben 16 yaşındayım bugün denizdeydim eve geldim dizimi bukerken biraz zorluk hissettim buraya geldim nasıl birşey bu menisküs yırtığı mı?

 47. mine 16/07/2017 #

  18 yaşındayım ve 3 senedir dizimi bukerek oturduğumda oynatamıyorum kutleyene kadar kutledikten sonra geçiyor herşey ağrı sızı hiç olmuyor ne yapabilirim?

 48. Ceyda 17/07/2017 #

  Merhaba ben ceyda 31 yaşındayım dağcılık faaliyetlerine katılıyorum.zirve dönüşlerinde sol dizim belli bir süre sonra acımaya başlıyor.dizimin yanından içine doğru giren bıçak saplantı gibi olan acı iniş esnasında dizimi büyüğüm anda oluşuyor.daha sonraları faaliyetten sonra dinlen sem de merdiven inerken yada yamaç bir yerden inerken yine o acı oluyor.1-2 hafta sonra geçiyor.sizce bu menisküs mü? Ve doktora bu acıyı yaşarken mi gitmeliyim.yoksa geçtikten sonra gitsemde olurmu?

 49. Mustafa 19/07/2017 #

  Koşarken ayağım kaydı ve dizimi yere sürttüm. Dizin biraz altında açılma oldu. Kanama, ağrı gibi sorunlar olmadı ama kabuk bağlarken yani sertleşince yürürken esnemeye başladı. Kabuk çabuk iyileşsin diye 3-4 gün yattım, çok az hareket ettirdim dizimi. Şuan dizim çok rahat yürürken ama dizimi tamamen bükemiyorum. Büktüğümde bacağım da kasılmalar başlıyor kramp giriyor. Dizde yine ağrı, acı yok sadece fazla bükersem kas kasın üzerine gelmesi gibi bir acı çekiyorum baldırımda. Sorun nedir ne yapmam lazım en azından fikir belirtirseniz çok sevinirim. Düşük açılarda büküyorum ama oturma pozisyonun da Büktüğümde kasılmalar yavaş yavaş başlıyor ve öyle tutmakta ısrar edersem kramp giriyor. Uzun süre hareket ettirmedim diye düşündüm. Kırık, yırtık gibi de gelmedi ağrı, acı ve şişlik olmayınca ama yakın zamanda geçmezse acile gitmek durumunda kalacağım. Şimdiden teşekkürler.

 50. FATIH 19/09/2017 #

  Yaklaşık 2 3 ay önce top oynarken birden dizim kitlendi zor yuruyordum sonrasinda normal yururlen veya kosarken herhangi bir sikintim olmuyo ancak hali saha maci yaptigimda topa vurdugum zaman surekli kitleniyor ve sag sol yapip kitlattigimda eski haline geri donuyor mr cektirdigimde kikirdak zedelenmesi dedi ama her topa vurdugumda ayni sey oluyor meniskus yirtigi olabilirmi

 51. Enes 25/10/2017 #

  Sağ diz kapağımın arka tarafında eğilip kalkarken ağrı oluşuyor baktığımda diğer bacağıma göre damar daha çok belirgin. 4 5 aydır ara ara oluyor bu. Kick boks yaptığım için antrenmanlar da ısındıktan sonra ayağı bayağı zorluyoruz. Bu yüzden olacağını tahmin ediyorum yaşım ise 17 18 erkeğim. Ne yapmalıyım?

 52. Fehmi 05/11/2017 #

  Yaklaşık 17-18 gün önce trafik kazası geçirmiştim sol dizimin ordan araba çarpmıştı kaza anında kramplar giriyordu ilk 3 gün hareket ettiremedim daha sonralarda yürümem rahatladı daha bu aralar yürüyebiliyorum fakat dizimi büktüğümde keskin bir Ağrı saplanıyor rahat hareket edemiyorum birde kaval kemiğimin üstünde dizime yakın yerde avuç içi kadar morluk oluştu mesinküs yırtığı mı yoksa kazaya bağlı normal bir ağrımıdır acaba

 53. Semih 25/11/2017 #

  Benim dün maçım vardı. Futsal maçı. Maç sırasında zıpladıktan sonra sola ayagımın üstüne bastım basmamla beraber sol dizim arkaya döndü(bilen bilir ibrahimovic e olanının aynısı). Ama neyse ki ayagımı tam basmadım hemen çektim. Sonra saglıkcı geldi hemen buz verdi. Gün boyı buz koydum. Su an ayagımı düz tutunca az bir acı oluyor. Ama bükünce acı olmuyor. Yürürken acı oluyor. Şişlik az var

 54. fatma cicek 03/01/2018 #

  benim dizim dede acma bukme zorlanmasi var doktorlar ne oldugunu bulamadi hic bi zorlamadan dolayi olmadi odem vardi indi simdi ama hala bukemiyorum acamiyorum ne yapmam lazim bi fikir verirseniz sevinirim yas olarak daha gencim 32 yasindayim

 55. Ömer 25/02/2018 #

  3gün önce bir halı saha maçında ters bir şekilde düştüm ve önce ayağımı bastığımda bir ses duydum sonrasında yere düşerken bir ses duydum.ardından çok şiddetli bir ağrı ki orada o an yaşananları hatırlamayacak kadar.sonrasında acile gittiğimizde sadece röntgen çekti mr için ptesiye gelmen lazım dedi.ve ben 2 gündür buz tedavisi yapıyorum.yürüyemiyorum dizimi tam açamıyorum ve hiç birşekilde bükemiyorum.dizim şişti.sorun çapraz bağlardamıdır yoksa menisküstemi

 56. Mustafa 16/05/2018 #

  Meraba 15 yaşındayım ve sağ bacağımda, diz kapağinin sol tarafınının biraz aşağısındaki kemik sol bacağıma göre biraz daha cikik gibi duruyor ve acip kapayinca ses geliyor ve aciyor.son 1 haftadır ciğer koydum , buz uygulaması yaptım ama sonuç yinede ayni.bacağını açıp kapattığımda ses geliyor ve ufak bir acı veriyor. Menüsküs yırtığı var diye şüpheleniyorum. Sizce ne olmuş olabilir ve ne yapmalıyım. TEŞEKKÜRLER

 57. Furkan 21/05/2018 #

  Sağlıklı yaşamlar dilerim. Öncelikle;
  Merhaba!
  Benim yaklaşık 2 aydır belim ayakta hareketsiz durduğum zaman bıçak saplanmış gibi ağrı oluyor. 1 aydır da çömelmişim zaman 5 dakika bekleyeyim ayağa kalktığım zaman sol dizim açılmıyor kitleniyor belli bir zaman öyle kalıyor ve ağrıyor. 1 dakika sonra normale dönüyor ve bunlar haricinde gündelik hayatımda otururken yürürken koşarken yatarken ağrı YÖK sebebi sizce nedir.?

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.