Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Lösemi, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğini ve dolayısıyla kanı etkileyen bir kanser türüdür. Kemik iliğinde üretilen kan hücreleri kontrol dışı büyümeye başladığı zaman lösemi ortaya çıkar. Kan kanseri türleri arasında en sık görülenidir ve çocuklardan 10 kat daha fazla yetişkinleri etkileyen bir hastalıktır.

Lösemi teşhisi konulan hastaların büyük bir çoğunluğu 50 yaş üzerindedir.

Farklı türleri bulunan löseminin belirtileri, hastalığın türüne göre değişmekle birlikte genel belirtiler, ateş ve gece terlemeleri, baş ağrısı, kolay yaralanma ve kanama, kemik ve eklem ağrıları, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi olarak sayılabilir.

Lösemi Belirtileri

Tüm kan hücreleri gibi lösemi hücreleri de kanla birlikte tüm vücutta dolaşır.

Lösemi belirtileri, lösemi hücrelerinin sayısına ve vücudun hangi kısmında yoğunlaştığına göre değişebilmektedir.

Kronik lösemi hastalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Belirtileri hiç veya hafif olduğu için kronik lösemi çoğunlukla rutin kan testi sırasında tespit edilen bir kanser türüdür.

Akut lösemi ise, kişiyi doktor muayenesine gitmeye zorlayacak kadar şiddetli belirtilere yol açabilir. Lösemi hücreleri beyni etkilediyse baş ağrısı, kusma, zihin karışıklığı, kas kontrolünün zayıflaması gibi belirtiler görülebilir.

Lösemi hücreleri vücudun diğer bölgelerini de etkileyerek sindirim sorunlarına, böbrek rahatsızlıklarına, akciğer ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Sık görülen lösemi belirtileri aşağı yukarı tüm kaynaklarda şu şekilde sıralanmaktadır.

1) Şişen lenf bezleri. Lösemi nedeniyle boyun ve koltuk altında bulunan lenf bezleri şişebilir. Bu şişlikler genelliklere ağrıya neden olmaz.

2) Ateş ve gece terlemeleri.

3) Halsizlik ve güçsüzlük.

4) Kolay yaralanma, kolay morarma ve kanama. Bu belirtilere diş eti kanaması, ciltte morluklar ve küçük kırmızı noktalar eşlik edebilir. Burun kanaması görülebilir, adet dönemleri arasında kanama yaşanabilir veya yoğun adet kanaması yaşanabilir.

5) Karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişlik. Bu dalağın veya karaciğerin şişmesinden kaynaklanabilir.

6) Nedeniz kilo kaybı.

7) İştahsızlık.

8) Kemik ve/veya eklemlerde ağrılar.

9) Anemiye bağlı olarak görülen soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi.

10) Testislerin şişmesi.

11) Göz ağrıları ve görme sorunları.


Lösemi belirtileri ile ilgili önemli nokta, bu belirtilerin başka hastalıklar (enfeksiyon, yetersiz beslenme gibi) nedeniyle de ortaya çıkabileceğidir.

Lösemi, sadece doktor muayenesi ve gerekli testler yapıldıktan sonra belirlenebilir. Bu nedenle yukarıdaki rahatsızlıkların birini veya bir kaçını yaşıyorsanız nedenini kesin olarak öğrenebilmek için bir doktora görünmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

Lösemi Nedir?

Lösemi kan hücresi üretimini etkiler. Kemik içinde bulunan, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde başlar.

Sağlıklı bir insanda kemik iliği, vücudun enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini (akyuvarlar), oksijeni vücut geneline taşıyan kırmızı kan hücrelerini (alyuvarlar) ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan pıhtı hücrelerini (trombosit) üretir.

Lösemide ise kemik iliğinde anormal beyaz kan hücresi üretilmeye başlar ve bunlara “lösemi hücreleri” adı verilir. Bu anormal yapıdaki beyaz kan hücreleri, normal beyaz kan hücreleri gibi çalışmaz ve normalde olduğu gibi üremeleri durmaz.

Zaman içinde lösemi hücreleri normal kan hücresi sayısını geçer ve lösemi belirtileri olarak gösterilen anemi, kanama ve enfeksiyonlar artmaya başlar.

Lösemi hücreleri kan yoluyla lenf bezlerine sıçrayarak diğer organlara ulaşabilir, vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik ve ağrılara neden olabilir.

Lösemi Türleri

Lösemi, etkilediği beyaz kan hücresine ve ne kadar hızlı ilerlediğine bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.

Akut lösemi hızlı gelişir ve belirtileri kısa zamanda görülmeye başlar. Kronik lösemi ise daha yavaş ilerler ve yıllarca hiç bir belirtiye neden olmadan gelişebilir.

Akut ve kronik lösemi kendi içinde, hangi beyaz kan hücresini etkilediğine göre 2’ye ayrılmaktadır.

Eğer lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri anormal olarak ürüyorsa buna “lenfoblastik lösemi”, myelosit adı verilen beyaz kan hücreleri anormal olarak ürüyorsa “miyelogenöz lösemi” adı veriler.

Bu 4 ana lösemi türü dışında daha az görülen tüylü hücre lösemisi, kronik miyelomonositik lösemi ve juvenil miyelomonositik lösemi adında farklı lösemi türleri de bulunmaktadır.

Yetişkinlerde en sık görülen lösemi türleri, kronik lenfositik lösemi ve akut miyeloid lösemidir. Çocuklarda ise akut miyelojenöz lösemi (AML) ve miyeloid lösemiler daha çok görülmektedir.

Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Löseminin kesin nedeni bilinmemektedir ancak, bazı durumların lösemi riskini artırdığı bilinmektedir. Bu durumlara “risk faktörü” denir ve risk faktörleri şu şekilde sıralanmaktadır.

1) Radyasyona maruz kalmak.

2) Bazı kimyasallara maruz kalmak.

3) Başka bir kanser için kemoterapi tedavisi görmüş olmak.

4) Down sendromu ve diğer genetik sorunlar.

5) Sigara kullanmak.

6) Bazı kan hastalıkları.

Lösemi Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz kişisel ve aile bireylerinizle ilgili tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır.

Fiziksel muayene sırasında özellikle şişen lenf bezleri, dalak ve karaciğer bölgesi elle kontrol edilir.

Beyaz kan hücresi sayısının belirlenebilmesi için tam kan sayımı istenir. Tam kan sayımında trombosit ve kırmızı kan hücresi sayıları da ölçülmektedir.

Löseminin kesin teşhisi için kemik iliğinden örnek alınarak (biyopsi) laboratuvar ortamında incelenir. Biyopsi sırasında ağrıyı hafifletmek için lokal anesteziyle örneğin alınacağı bölge uyuşturulur.

Löseminin belirlenmesi için yukarıdaki testlere ek olarak kişinin kromozom yapısının laboratuvar yöntemleri ile incelenmesi olan sitogenetik ve lenf bezleri ile göğsün incelenmesine yarayan röntgenler istenebilir.

Lösemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut ve kronik lösemi için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tedavinin başlangıç aşamasında hedef, kanserin neden olduğu belirtilerin kontrol altına alınmasıdır.

Tedavi planı kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Doktor löseminin türü, kişinin yaşı, genetik özellikleri ve genel sağlığına bağlı olarak tedavi planını belirleyecektir.

Tedavi sürecinde kemoterapi, radyoterapi, kan nakli yöntemlerinden biri veya bir kaç tanesi bir arada kullanılabilir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerine karşı yardımcı tedaviler uygulanabilir.

Lösemiyle İlgili Bazı İstatistikler

 • ABD’de her 4 dakikada bir 1 kişiye kan kanseri teşhisi konmaktadır.
 • 2013 yılında sadece ABD’de lösemi teşhisi konan hasta sayısı 150.000’dir.
 • LÖSEV’e göre Türkiye’de her yıl 16 yaş altında 1500 çocuğa lösemi teşhisi konmaktadır. İngiltere’de bu rakam 500’dür.
 • Yine LÖSEV’e göre lösemi çocuklarda en çok görülen (%35) kanser türüdür.
 • 2008 yılında dünya genelinde lösemi teşhisi konan insan sayısı 350.000’dir.
 • Günümüzde lösemi teşhisi konan hastaların 10 yıldan uzun yaşama oranı 70’li yıllara göre 4 kat daha fazladır.
 • Lösemi nedeniyle hayatını kaybeden hastaların %55’i 75 yaş üzerindedir.
 • Lösemi teşhisi konan 10 çocuktan 8’i tamamen tedavi olabilmektedir.
Kaynaklar


(Visited 918.562 times, 2 visits today)

, , , , , , , , , , ,

Lösemi Belirtileri Nelerdir? İçin 169 Yorum Yapılmış

 1. kübra deniz 11/11/2016 #

  Bu belirtilerin hepsi bende var ve daha doktora gitmedim 20 yaşında bi genç kızım ailem de bilmiyo onların üzülmesini istemiyorum doktora gidersem hasta olduğum ortaya çıkıcak annem mahfolur duyarsa napacağımı bilmiyorum

  • Sümeyye 01/09/2017 #

   Allah aşkına daha doktora gitmediniz hemen teşhis koydunuz kendinize ilk bi doktora gidin ondan sonra düşünün

 2. Tülay 15/11/2016 #

  Esimin ilk evliliğinden olan çocuğu lösemi biz şimdi bi evlilik yaptık ve çocuk istiyoruz benim cocugumunda öyle olma durumu varmı.ve benim cocugumun eşimin çocuğuna faydası olurmu

 3. gülsen altuntaş 23/11/2016 #

  Merhabalar her sabah uyandığımda baş dönmesi ile kalkıyorum günün her saati özellikle sabahları son derece halsiz yorgun ve bitkin uyanıyorum masa başı yorucu bir işim olmadığı halde 10 basamak çıktıktan sonra nefes darlığı ve kalpte çarpıntı hissediyorum bu çarpındı gün içinde de oluyor bir yolu iki defa dinlenmeden durmadan devam edemiyorum kollarımda ve bacaklarımda güçsüzlük var ne kadar dinlensem de uzun süre hareket etmek beni yoruyor hiç geçmeyen sıklıkla olan bir baş ağrısı da mevcut dikkat eksikliği ve bazen cümle kuramama 5 dk önce ki bir durumu unutma da mevcut sizce neyden kaynaklı olabilir?..

 4. İnci 23/11/2016 #

  ben 14 yaşındayım kilo kaybı hariç(tam tersi) bunların hepsi bende var. Ve dizüstümde kırmızı ince çizgiler var bacağımda morluklar durup dururken ???

 5. pemra 25/11/2016 #

  8pğn gıttım sorun yok dedıler..karnımda sureklı agrı ve sıskınlık vardı.jınekologa gıttım sorun yok dedıler.urolojıye gıttım sorun yok dedıler.ayak bıleklerıme anıd2n agrışar gırmeye basladı .el ve ayak parmaklarıö anıden agrımaya baslıyor 5 dk suruyor ve gecıyor.saclarım cok dokuluyor.Ama gıttıgım doktorlar bırsey cıkaramıyorlar ve ben hala agrılarımla basbasayım.Ne yapmam gerekıyor artık sasırdım kaldım.Ne olur yardımcı olun. daha jangı doktora gıdebılırım ?Bazen cok halsız dusuyorum .Bazen patates bıle soyamıyorum.parmaklarım acıyor

  • N. Nur Eğinli 01/04/2018 #

   Lütfen iyi bir romotoloğa gidiniz.

 6. pemra 25/11/2016 #

  Merhaba,31 yasındayım yurtdısında yasıyorum.son 2 aydır basım agrıyor dıs yada kulak dedım ıkı doktorada gıttım bırsey yok dedıler.boynuöda sureklı agrı vardı bununla beraber ortepedıye gıttım bıraey cıkmadıgıtmedıgım doktor kalmadı.Kolay kolay ılacta vermıyorlar burada

 7. Seda 12/01/2017 #

  Merhaba ben 28 yaşındayım Uzun zamandır baş ağrım ve sürekli saç dökülmem var bacaklarimda morluklar çıkıyor arada vurdugumu düşünmüyorum ve bu aksam ilk defa kan kustum bugün kalbimde çarpıntı oldu nefes almakta zorlandim acaba lösemi olabilir miyim Dr gitmeye korkuyorum hangi bölüme ne diye gideceğimi bilmiyorum belirtileri yazınca lösemi çıktı yorumları okudum yazmak istedim ailede hiç lösemi olan yok ama yine bende olabilirmi ?

 8. Ayşe 21/01/2017 #

  1 ay önce gece uyurken üç gün ardarda burun kanaması oldu bacaklarımda morluklar var bi 3 sene önce antidepreshan kullandım geceleri uyuyamıyorum diye ilacı kestikten sonra hep halsizlik var uykumu yeterince aldığım halde yinede uykum oluyo 2 haftadır çok yoğun şekilde baş ağrısı var ve kemiklerimde ağrı el bileklerimde küçük iğne ucu kadar kızarıklar var 18 yaşındayım ve bu pazartesi hastaneye gideceğim kan testi yaptıracağım bütün yazıları tek tek okudumda hepiniz o beyaz kefene girmek için çok gençsiniz Allah yardımcınız olsun .

 9. sıla 25/01/2017 #

  mereba ben 17 yasindayim surekli bi halsizlik icerisindeyim hep uyku en ufak bisey mesela yarim saat 1 saat ders calisip sabaha kadar uyuyorum okuldada oyle bazen bacagimda biyerlere varpmadigim hald morluklar olabiliyor surekli mide bulantim oluyor bas agrisi gozlerim bazen agrio oluyor ve dis etimde 2 haftadir gecmeyen bi agri var ve her sabah hemen hemen carpintim oluyo kemik agrilarim hergun oluyor ve gun icerisinde nefes alip vermede zorlaniyorum

 10. eylül 27/02/2017 #

  Merhaba, ben uzun zamandır çok uzun zamandır eklem bacak ve omuz ağrısı çekiyorum halsizlik ve nedensiz kilo kaybım var daha önce kızılayda kan bağışı yapmaya gitmiştim ancak kan değerlerimin normalın altında olduğu ve kan veremeyeceğim söylenmişti. Bir süredir düzensiz ve şiddetli regl yaşıyorum. ellerim de titremeler var geceleri su gibi terliyorum ve ani ani kalp çarpıntısı yaşıyorum. lisedeyken atletzmdeydim şimdi merdivenleri hızlı çıkınca bile nefesim daralıyo ve başım dönüyor saç diplerimde şiddetli ağrılar ve normalden fazla saç dökülmesi de yaşıyorum normalde çocukluğumdan beri gözlük kullanıyorum ancak son bir kaç aydır gözlükle bile okumada zorrlanıyorum
  bir iki haftadır da lösemi ile ilgili yazlar okuyorum böyle bir ihtimal olabilir mi bilemiyorum durduk yere evham yapıp ailemi de telaşlandırmak istemiyorum. s

 11. Derya 03/04/2017 #

  mrb. bizde yaklaşık 3 ay önce kuzenimin kan kanseri olduğunu öğrendik henüz 16 yaşında erken teşhis olması bizi birazda olsa sevindirmişti herşey iyiye gidiyordu ne yazıkki enfeksiyon kapana kadar bir anda fenalaştı yoğun bakıma alındı şuanda durumu çok kötü ameliyat olması gerekiyor ama doktorlar %1 ihtimal yaşayabilir diyorlar. yinede Allahtan umudumuzu kesmiyoruz. kanser hastalığında ölümlerin %70 enfeksiyon dan dolayı gerçekleşiyor bu yüzden hasta yakınlarının tedbir alması gerekiyor yoksa herşey için geç olabir, öyle zor ki çaresizce beklemek Allah Şafii ismiyle şifasını versin tüm hastaların.

 12. Sude 08/06/2017 #

  Öncellikle Allah herkese şifa versin. 15 yasindayim.3 aydır baş dönmesi ve ara ara şiddetli baş ağrım var. Sanki başıma biri iğne batırıyormuş gibi. Bas dönmem ise sanki gözlerim kayıyor gibi oluyor. Vücuduma da aynı iğne batıyormuş gibi oluyor. Yaklaşık 1-1.5 ay önce de kollarımda iğne ucu kadar kırmızı noktalar farkettim. Yanağımın altı yani boynumun sol kısmı şiş. 2 hafta önce burnum kanadı. Bu sabah da dış etim kanadı. Ara ara karnında anlayamadigim bir rahatsızlık oluyor. 2 hafta önce de nefes darlığım vardı. Korkuyorum bu belirtileri okuduktan sonra iyice korkmaya başladım. Sizce Lösemi olabilir mi ? Lütfen cevap verin. Geçmiş olsun herkese

  • özgür 21/07/2017 #

   sude hanım hastalık hastası olabilirsiniz yani mesela başın ağrıdıgında beyin tümörü veya bı hastalandıgında kotu hastalıklar dusunuyorsan veya aklında losemıyı getırıp lösemi belirtileri falan goruyorsan ve bu kan testinde cıkmıyorsa sen hastalık hastasısın arastır derım ama yasının ufrak oldugunu dusunuyorum kan testi yaptırmanda fayda var eger bısey cıkmazsa sorunun piskolojık olabılır

 13. İlyada 23/07/2018 #

  Ben 14 yaşındayım ve bu belirtilerin hepsi var kalem bile zor tutuyorum ve her yerim morarıyor gereksiz yere lenflerim de şişik zaten doktora gitmiştim bunun için. Bu kontrolü yaptırmak için hangi bölüme gitmeliyim?

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.