Lenfoma (Lenf Kanseri) Belirtileri Nelerdir?

Diğer adı “lenf kanseri” olan lenfoma bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfatik sitemde görülen, özellikle bir tür beyaz kan hücresi olan “lenfositler”i etkileyen bir kanser türüdür.

Faklı alt türleri bulunan lenfoma temel olarak “Hodgkin lenfoma” ve “Hodgkin olmayan lenfoma” olarak 2 ana kategoriye ayrılır. Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) tüm lenfoma vakalarının çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Hodgkin olmayan lenfomanın (non-Hodgkin lymphoma – NFL) en sık görülen alt türleri ise B-hücre lenfoma, folliküler lenfoma, kronik lenfositik lösemi ve mantle hücreli lenfoma’dır.

Tüm lenfoma türleri, sayısı 100’ü geçen diğer kanser türlerinde olduğu gibi yapısı bozulan hücrelerin tekrar tekrar bölünerek ve yeni hücreler üretildiğinde ölmesi gereken hücrelerin yaşamına devam etmesi, yani hücre yenilenme döngüsünün bozulması neticesinde oluşur.

Yine diğer kanser türleri gibi riski artıran faktörler bilinmesine rağmen neden bazı insanlarda lenf kanseri görüldüğü ve diğerlerinde görülmediği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Lenfoma Belirtileri

Lenfomanın en sık görülen belirtisi boyunda, koltukaltlarında ve kasık bölgesinde bulunan lenf bezlerinin (lenf düğümleri) şişmesidir. Bir veya farklı bölgelerdeki bir kaç lenf bezi aynı anda şişebilir. Şişen lenf bezleri genellikle ağrıya yol açmaz ancak bazı kişilerde şişliğe ağrı eşlik edebilir.

Lenf bezleri aşırı şişerse çevresinde bulunan kan damarlarına baskı yapmaya başlayabilir. Bu baskıya bağlı olarak kan dolaşımında sorunlar oluşabilir ve etkilenen bölgeye göre kol ve bacaklarda genele yayılan şişlikler oluşabilir.

Kan damarları gibi aşırı şişen lenf bezleri nedeniyle baskıya maruz kalan sinirler el, kol ve bacaklarda karıncalanmaya, uyuşma hissine yol açabilir. Lenf bezlerinin aşırı şişmesi her lenfoma hastasında görülen bir durum değildir.


Lenf bezleri bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için bir enfeksiyona bağlı olarak ya da soğuk algınlığı gibi çok yaygın olarak görülen pek çok diğer hastalık nedeniyle de şişebilir. Bu nedenle lenf bezlerinin basit bir soğuk algınlığından mı yoksa lenfoma nedeniyle mi şiştiğini doktor kontrolü olmadan ve gerekli testler yapılmadan belirlemek neredeyse imkansızdır.

Ateş, gece terlemeleri ve nedensiz kilo kaybı lenf bezlerinin şişmesinden sonra gelen lenfoma belirtileridir. Bu belirtiler tüm vücudu etkilediği için “lenfomanın sistemik belirtileri” veya “B belirtileri” olarak adlandırılır.

Diğer Belirtiler

 • Dinlenmekle geçmeyen halsizlik
 • Öksürük
 • Nefes alıp verirken zorlanma
 • Göğüs ağrısı
 • Karın bölgesinde ağrı, şişlik hissi
 • Titreme, vücut sıcaklığında ani değişimler
 • İştah kaybı
 • Kaşıntı
 • Baş ağrısı

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Boyun, koltukaltı ve kasık bölgesinde nedenini bilmediğiniz bir şişlik varsa ve 7 gün içinde şişlik inmediyse doktora gitmeniz en güvenli yoldur. Bu şişlikler belki lenfoma ile ilgili olmayabilir ancak kontrol ettirmeniz gerekir.

Ayrıca yine nedenini açıklayamadığınız ve 2-3 günden uzun süren üşüme, ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik ve kaşıntı yaşıyorsanız doktora gitmeniz önerilir.

Lenfoma Teşhisi Nasıl Konur?

Yukarıda listelenen belirtiler nedeniyle doktora gittiğinizde doktorunuz öncelikle sağlık geçmişiniz hakkında detaylı bilgi alacaktır. Bu sözlü muayene sırasında nasıl bir ortamda çalıştığınız, herhangi bir hastalığınızın olup olmadığı, düzenli olarak ilaç kullanıp kullanmadığınız, içki veya sigara alışkanlığınız olup olmadığı sorulabilir. Daha sonra şikayetleriniz hakkında detaylı bilgi alınır.

Fiziksel muayeneden sonra doktorunuz lenfomadan şüphelenirse çeşitli testler isteyecektir. Bu testler arasında kan hücrelerinin sayısı ve performansının belirlendiği kan testleri ilk sırada gelmektedir.

Eğer lenf bezlerinde şişlik devam ediyorsa bu şişliklerden küçük bir doku alınarak (biyopsi) laboratuvar ortamında incelenir. Lenf bezinden doku alma işlemi genellikle doktor muayenehanesinde lokal anesteziyle bölge uyuşturularak bir iğne aracılığıyla yapılabilmektedir.

Lenfoma teşhisi için kan testi yeterli olmayabilir ve eğer lenf bezlerinde şişlik yoksa biyopsi için gerekli doku örneği alınamayabilir. Bu noktada CT taraması, röntgen, MRI taraması gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Lenfoma şüphesi varsa genellikle kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinden örnek alınarak incelenir. Kemik iliği dokusundan örnek alınması lenf bezi dokusundan örnek alınması kadar hafif bir prosedür değildir ve bu nedenle doku örneğinin alınmasından sonra hastaya ağrı kesici verilir.

Son olarak lenfoma mevcutsa hangi aşamada olduğunun ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığının belirlenebilmesi için ek testler istenebilir.

Lenfoma Riskini Artıran Faktörler

Bazı faktörler lenfoma riskini artırabilir. Bu faktörlerden bazıları (örneğin sigara kullanmak gibi) ortadan kaldırılabilirken kalıtımsal özellikler (yakın aile bireylerinde görülen kanser vakaları gibi) için yapacak bir şey bulunmamaktadır. Ancak riski bilip buna göre tedbir almak, düzenli olarak kontrol yaptırmak kanser tedavisinde son derece önemli olan erken teşhis noktasında avantaj sağlayabilir.

Lenfoma riskini artıran faktörler şu şekilde sıralanmaktadır;

Yaş: Yaş alma diğer kanser türlerinin çoğunda olduğu gibi lenfoma riskini de artırmaktadır. Lenfoma bazen genç sayılabilecek yaş gruplarında da görülen bir kanser türü olmasına karşın en çok 60 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Cinsiyet: Hodgkin olmayan lenfoma (NHL) erkeklerde daha çok görülmektedir. Ancak NHL’nin bazı türleri kadınlar arasında daha yaygındır. Bunun nedeni, yani neden bazı lenfoma türlerinin bir cinsiyette daha çok görüldüğü konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Etnik Köken: ABD’de yapılan araştırmalar lenfomanın beyazlar arasında daha yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Dünya genelinde ise lenfoma gelişmiş ülkelerde daha çok görülen bir kanser türüdür.

Zararlı Kimyasallar: Çalışma ortamı ve koşullarına gereği çeşitli kimyasal maddelere (benzin, tarım ilaçları, temizlik malzemeleri…) maruz kalan insanlarda lenfoma görülme riski artmaktadır. Buna ek olarak diğer bir kanser türünü tedavi etmek için kullanılan kemoterapi ilaçları uzun dönemde non-Hodgkin lenfomaya yol açabilmektedir.

Bağışıklık Sistemi: Herhangi bir nedenden ötürü (organ nakli, HIV…) zayıflayan bağışıklık sistemi lenfoma oluşma riskini artırır. Eğer bağışıklık sistemi doğuştan zayıfsa lenfoma çocukluk döneminde ortaya çıkabilir.

Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus (SLE veya lupus), Sjögrens hastalığı, Çölyak (glütene duyarlı enteropati) ve diğer bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma riskini artıran faktörler arasındadır.

Beslenme Alışkanlıkları: Bazı bilimsel araştırmalar aşırı kilolum olmanın ve yüksek oranda yağ ve kırmızı et içeren beslenme şeklinin lenfoma riskini artırdığını ortaya koymaktadır. Ancak lenfoma nispeten sağlıklı beslenen insanlarda da görülebildiği için bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Lenfoma Tedavisi

Lenfomanın türü ve hangi aşamada olduğu tedavi sürecinde izlenecek yolun belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Lenfoma her kişide farklı sorunlara yol açtığı ve hiçbir hastanın koşulları bir diğer hastayla benzeşmediği için kişiselleştirilmiş tedavi esastır.

Lenfoma tedavisinde kullanılan temel yöntemler şu şekildedir;

 • Kemoterapi
 • İmmünoterapi
 • Radyoterapi
 • Kök hücre nakli

Tedavi seçeneklerine bağlı olarak tedavi ekibindeki doktorlar farklı olabilir. Genellikle bu ekip aşağıdaki doktorlardan oluşur.

Hematolog: Kan bozukluklarının tedavisinde görev yapar.

Medikal Onkolog: Kanserin ilaç tedavisinden sorumludur.

Radyasyon Onkoloğu: Kanserin radyasyon ile tedavisinden sorumludur.

Tedavi ekibine beslenme uzmanları, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları dahil olabilir.

Yazının Özeti

 • Lenfoma kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini etkileyen bir kanser türüdür
 • Lenfomanın çeşitli alt türleri vardır
 • Lenfoma vakalarının %90’a yakını non-Hodgkin lenfomadır
 • En sık görülen belirtisi şişen lenf bezleridir
 • İlerleyen aşamalarda terleme, kilo kaybı, şişlik hissi gibi belirtiler görülebilir
 • Lenfoma 60 yaş üzeri yetişkin erkeklerde daha sık görülen bir kanser türüdür
 • Lenfoma teşhisinde kan testleri, biyopsi ve görüntüleme teknolojileri kullanılır
 • Tedavisinde izlenecek yol lenfomanın türüne ve aşamasına göre değişebilir
Kaynaklar


(Visited 388.767 times, 13 visits today)

, , ,

Lenfoma (Lenf Kanseri) Belirtileri Nelerdir? İçin 19 Yorum Yapılmış

 1. tuncay 16/03/2016 #

  Bu hastalığın teşhisi konduktan sonra doktorlar neden bir beslenme veya bir diyet tavsiyesinde bulunmuyorlar?. Hastalara yol gösterici bir tavsiye gösterilmeyecekse neden kendi kaderiyle baş başa bırakılıp; aktarların, otacılar ellerine bırakılıyor? Bu adamlar olmayacak tavsiyede bulunup faydası olmayan bir takım baharatları ilaç gibi görünen, fakat faydasız olan şeyleri satanların kucakların itiliyor. Onlarda sattıklarını fahiş fiyata satarak, hastaları kandırıyorlar. İnsanlık bu mudur? Doktorlar, lütfen hastanıza muayeneniz sırasında bir iki kelime faydalı olacak laf söyleyin! Biliyoruz hastanız çok zamanınız kısıtlı ama 5 dakika içinde diliniz lal değil ki ağzınızdan bir laf çıksın. Bak şunu yap şunu yapma de.

  • Beyhan Atasoy 16/05/2016 #

   Ağzına sağlık kardeşim.ben KML hastasıyım.banada nasıl beslenicem ne yapıcam denmedi.malesef Türkiyede dr lik anlaşıyımı desem insanlıkmı desem değişti.hele şişli etfalde onkoloji dr leri hasta azarlıyo.yaşı kaç olursa olsun.vicdanlı dr oşmak bence ayrıcalıktır

 2. Fatih 17/04/2016 #

  Merhaba
  Benim kasıklarimdaki lenf bezleri sürekli şiş durumda ağrı hissetmiyorum fakat bazen sanki patlıyormuş hissi oluyor ve bu acı veriyor. Haftada 2 kez halı saha maçlarına gidiyorum. Bunlardan sonra şişmeler artıyor gibi. Ailede böyle bir yok. Doktora gitmeye açıkçası korkuyorum . Kanser olma düşüncesi bile ürkütücü yaşım 20 . Çevremdekiler bu yaşta böyle bi hastalık olmaz diyolar . Sürekli şiş olmaları normalde de görülen bir şey midir

  • lenfoma 24/01/2018 #

   doktora gidin lütfen. utanmayın korkmayın.

  • Abdullah Tosun 20/05/2018 #

   Kardeşim git doktora lenfoma olabilir

 3. Volkan 01/05/2016 #

  Merhaba yazinizi inceledim bendeki belirtilerde yazinizda yazan hersey mevcut sabah uyandigigimda karsilastim. Suan icin cok endiseliyim doktora en kisa surede gidecegim

 4. İnci 17/05/2016 #

  Doktorlar insanlıklarını kaybetmiş yemin edebilirim hastaların yarısından fazlası doktorlar yüzünden ölüyor insanlıktan uzaksınız hiç olmazsa görevinizi yapın

 5. mehmet 31/05/2016 #

  Ben nhl tedavisi görüyorum. Gerçekten hastalarla iletişim kurmak veya yönlendirmek bu doktorlara neden zor geliyor anlamıyorum.

  • Şule 29/11/2016 #

   Tuncay bey Çok haklısınız doktorların ağzından zorla laf alıyoruz hiçmi hiç tam açıklamalı doğru düzgün konuşmuyorlar buna sinir oluyorum

 6. Zeki 28/10/2016 #

  Abi simdi lenf 1.5 cm fazla oldugunu soyledi doktor bu kanser olabilirmi

 7. Ahmet Evcil 17/11/2016 #

  Selamlar sizden bir ricada bulunacagim ben almanyada yasiyan 64 yasinda bir bayim sikayetim burnumun sol tarafindan gelen akinti icin gittigim hasranedeki doktor bey bir burun alerjesi oldugunu verdigi burun spreyili kullanmami vede sigara ictigimi sordu bende bazen günde 2 pakete kadar ictigimi sigaradan sesimde biraz bogukluk oldugunu söyledi muayeneler yapti her sey iyi fakat girtlagimin altina kamera ile bakmalari icin bayitmamiz gerekiyor dedi kabul ettim ameliyat haneye gittim hazirliklara baslandi bayitma igne yeri hazirlamasi icin hemsire 3 sefer denedi damari bulamadi kötülestim zaten igneden korkarim dr yapsin dedi yarim saat sonra dr geldi bana bakarbakmaz boynumdaki sisligin ne oldugunu sordu sasirdim zaten böyle bir sey olsaydi o kadar dr.lar bakti görürlerdi dedimbende buraya gelene kadar bir seyimin olmadigini burda oldugunu söyledim simdiye kadar olmayan ani bir sekilde kulagimin altindan asagiya dogru muz seklinde ani bir sislik olustu dr bu sekilde bayiltamam deyip odama geri gönderdi tabiki dr lar beni bu sekilde eve göndermeyip tuttular ettikleri muayeneler sonrasinda neticeler kötü huylu kanser dediler amaliyatla aldilar terapiler derken sikintiyi atlattim cok sükürler olsun heryerimi taradilar hic bir yerimde tömör bulamadilar simdi ise esas sormak isdedigim yarim saat icinde aniden boyunda sislik olurmu yoksa bir seyler tersmi gitti hastanede mikropmu kaptim aydinlatirsaniz cok memnun olurum cünki dava acmaya hazirlaniyorum maf ettiler beni .saygilarimla iyi günler dilerim

 8. Sarp 24/03/2017 #

  Yukarıda yazıyor ki:

  “Lenfoma teşhisi için kan testi yeterli olmayabilir ve eğer lenf bezlerinde şişlik yoksa biyopsi için gerekli doku örneği alınamayabilir. Bu noktada CT taraması, röntgen, MRI taraması gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.”

  Bu noktada kanser tanısı konmayan kişilere CT taraması uygulanamadığı için kişi parasını veremezse ve CT taraması yaptıramazsa ne olur? Bu, sistem açığından kaynaklı bir hata mıdır?

 9. Sıddıka 11/05/2017 #

  Bugün hastaneye gittim. Yaklaşık dört aydır boğazımın altında çeneme dogru şişlik var ve bazen agrı oluyor bunları doktora anlattım ve KBB doktoru neredeyse hiç umursamayarak ultrasona gönderdi. Sadece parmaklarıyla çenemin altına baktı. hastalık geçmişimi zararlı alışkanlıklarımı veya sürekli kullandığım ilaçları sormadan ultrasona yönlendirdi. Ultrason sonucunda bilateral servikal zincirde dar çapı 7 mm’ye varan bir kaç adet reaktif lenf nodu izlenmiştir yazıyor. Bu sayfayı okuduğumda içime kurt düştü açıkçası. Sürekli kullandığım beş ilaç var ve son dönemlerde ağrılar dayanılmaz hale geldi. Sizce ne yapmalıyım?

 10. Gülay 14/05/2017 #

  Vallahi çok haklısınız doktorlara br soru sormaya korkar oldum hemen azarlıyorlar vede bu kanser hastasına yapiliyor hemşireler zaten hastanenin sahibi gibi davranıyorlar yazıklar olsun

 11. Adnan 12/06/2017 #

  Doktorlar biliyormuş gibi algı yaşatıliyor.konuş mamalarının nedeni bilmediklerindendir. Bizler fazla anlam yüklüyoruz..Ayrıca ticarileşen .piyasalaşan bir anlayış var.bende eşimi Dr.hatasından kaybettim .
  .

  • volkan 01/11/2017 #

   Adnan kardes butun sorularin yanitlarinibtek cevapla vermis… Sinirli olduklarindan degil BİLMEDİKLERİNDEN oyle davraniyorlar turkiyede doktorlarin buyuk cogunlugu cahil arkadaslar civali derece ile olcum yapamayan doktor gordum CAPA da.

 12. Mehmet Fatih Akdoğan 16/06/2017 #

  çünkü fazla bilmiyorlar,sadece hastaya madde olarak bakıyorlar,tabii bakanlığın beş dakikada Beşiktaş
  politikası tuz biber ekiyor.

 13. Meryem Nur kalkan 21/09/2017 #

  Arkadaşlar iki gün önce kalktığımda boynumda bir ağrı ile karşılaştım azıcık şişlik var gece terlemesi çok fazla oluyor iştahını kapanıyor bir haftada üç kilo verdim annem birşey olmaz diyor ama doktora gideceğiz bazen kollarıma vuruyor ve ben çok korkuyorum kanser olmaktan daha 12 yaşındayım ve bazen ağrıdan ağlıyorum ne yapmalıyım

 14. Tayfun Akcadag 26/11/2017 #

  Her sey ferritin ve folik asite bagli eger azalma varsa her AY kan tahlili yaptirin. Ben Demir Eksikligi anemiyim 1 yildir takip ediyorum. Bogazimin icinde kizariklik var dilimde papilla var, tomografi yaptirdim.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.