Koah Belirtileri Nelerdir?

“Kronik obstrüktif akciğer hastalığı”nın baş harflerinden oluşan KOAH’ın belirtileri bir anda yada şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaz. Belirtilerin dikkat çekici bir düzeye gelmesi bir kaç yılı bulabilir. En sık görülen KOAH belirtileri nefes darlığı veya fiziksel aktiviteler sırasında nefessiz kalma, ısrarlı öksürük ve hırıltılı solumadır.

KOAH oldukça ciddi bir hastalıktır. Rakam vermek gerekirse, 2009 yılı istatistiklerine göre, sadece ABD’de yaklaşık 134.000 insanın ölümüne neden olmuştur ve ABD’de en çok ölüme yol açan 3. hastalıktır.

Türkiye için bu konuda yayınlanmış veriler henüz bulunmamaktadır ancak, sigara tüketimi düşünüldüğünde KOAH’ın ülkemizde de on binlerce insanı etkilediğini söyleyebiliriz.

KOAH Belirtileri

KOAH belirtileri kişi 35 yaşına gelmeden fark edilemeyebilir ancak bu yaştan sonra şiddeti artan belirtiler hastanın günlük yaşamını etkileyebilir. KOAH belirtileri erken dönem ve ilerlemiş dönem belirtileri olarak ikiye ayrılabilir.

Erken dönem KOAH belirtileri

1) Öksürük.

2) Hırıltılı solunum.

3) Göğüste baskı hissi.

4) Israrlı, balgamla birlikte görülen öksürük.

5) Sık yaşanan grip, nezle gibi hastalıklar.

İlerlemiş KOAH belirtileri

1) Bacaklarda ve ayak bileklerinde ödem oluşumu.

2) Kilo kaybı.

3) Kaslarda zayıflık, güç kaybı.

4) Sabahları yaşanan baş ağrısı.

5) Kandaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle dudakların ve tırnakların morarması/grileşmesi.


KOAH belirtileri genellikle kış aylarında artar ve yılda 2-3 kez atak şeklinde görülebilir. Ataklar sırasında belirtilerin şiddeti gündelik hayatı etkileyecek kadar artabilir.

Göğüs ağrıları ve öksürürken kan gelmesi (haemoptysis) ise KOAH’ın sık görülen belirtileri arasında değildir ve bu belirtiler genellikle başka bir hastalığa (akciğer kanseri gibi) işaret eder.

KOAH için kesin bir tedavi yöntemi bulunmamasına karşın belirtilerin kontrol altına alınabilmesi ve akciğerlerde oluşabilecek tahribatın önlenebilmesi için erken teşhis önemlidir.

Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız, nedenini öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz.

KOAH Nedir, Nasıl Oluşur?

Sigara başta olmak üzere bazı kimyasal maddeler ve toz, akciğerlerde bulunan hava kanallarının iltihaplanmasına neden olur.

İltihaplanan hava kanalları yıllar içerisinde akciğerde kalıcı değişikliklere yol açar. Akciğerler esnekliğini kaybeder, iyice daralan hava kanalları aynı zamanda tahrip olur. Kanallarda meydana gelen bu değişimler nefes darlığı, öksürük, balgam gibi KOAH belirtilerinin görülmesine neden olur.

Hastalığın tüm dünya genelinde çok sayıda ölüme yol açmasındaki başlıca neden, kişilerin KOAH belirtilerini sigara içmenin her zamanki, geçici belirtileriyle karıştırmasıdır.

Örneğin Birleşik Krallık’ta 3 milyon KOAH hastası olduğu tahmin edilmektedir ancak KOAH teşhisi koyulan kişilerin sayısı 900.000’dir.

Hastalığa zamanında müdahale edilmezse akciğerler fonksiyonunu önemli oranda kaybeder, kandaki oksijen azalır ve diğer organlar zarar görmeye başlar.

KOAH Hastalığı Riskini Arttıran Faktörler

Sigara: Sigara KOAH’ın başlıca nedenidir. İstatistikler 5 KOAH hastasından 4’ünün sigara içtiğini ortaya koymaktadır. Sigara nedeniyle hava kanalları iltihaplanır ve bu tahribat geri döndürülemez.

Sigara tiryakilerinin %10-25’inde KOAH görülmektedir.

Sigara içmek kadar sigara dumanına maruz kalmanın da KOAH riskini önemli oranlarda arttırdığı bilinmektedir.

Duman ve Toz: Spesifik tozlara ve kimyasallara maruz kalmak KOAH nedenleri arasındadır. Kadmiyum, kömür tozu, tahıl tozu veya izosiyanatların, sigara içmeyen insanlarda KOAH’a yol açtığı bilinmektedir.

Hava Kirliliği: Konu hakkında yapılan bazı araştırmalara göre yoğun hava kirliliği KOAH riskini arttırmaktadır. Ancak hava kirliliği ve KOAH arasındaki bağlantının kesinleşmesi için bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Yukarıdaki KOAH riskini artıran faktörler kontrol altına alındığında KOAH riski önemli oranda azaltılabilir. KOAH hastalarının %1’i ise genetik faktörlere bağlı olarak bu hastalığa yakalanmaktadır.

KOAH Teşhisi Nasıl Konur?

Ciğerlerin nefes alma yeteneğini ölçmek için spirometri testi yapılır. Bu test için bir ağızlık yardımıyla küçük bir cihaza (spirometre) soluk verilir. Cihaz ne kadar hava verdiğinizi ve ne kadar hızlı verebildiğinizi ölçer.

Sprimetre testi KOAH teşhisi için önemlidir ancak doktorunuz ciğerlerin durumunu görmek için göğüs röntgeni ve KOAH’ın vücuttaki etkilerini ölçebilmek için bazı diğer testler isteyebilir.

KOAH İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

KOAH için belirti bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır ve akciğerlerde meydana gelen kalıcı olduğu için geri döndürülemez. Ancak alınacak önlemler hastalığın gelişimi yavaşlatılabilir. Özellikle sigarayı bırakmak KOAH tedavisinde kritik bir öneme sahiptir.

Tedavide amaç KOAH belirtilerinin hafifletilmesidir. Örneğin soluk alıp vermenin kolaylaşması için doktorunuz astım hastalarının kullandığı “inhaler” önerebilir.

Oksijen terapisi, balgam azaltıcı ilaç veya tabletler, iltihabı azaltan antibiyotik ve steroid tabletleri diğer tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Az sayıda KOAH hastası için ameliyat seçeneği de mevcuttur.

Kaynaklar


(Visited 91.213 times, 5 visits today)

, , , , , , , ,

Koah Belirtileri Nelerdir? İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. Bahadır 07/02/2014 #

  Sırf bu nedenle sigarayı bıraktım. Elektronik sigara sigaraya göre çok daha iyi ama kaliteli ürünler kullanmak ve araştırmalarda kısa süreli kullanmak gerekli imiş. Zaman içinde nikotin seviyesini düşürerek kullanım hepsini terk ediyormuşsun. Hiç yoktan sigara içerek ölmeyeceğime inanıyorum 🙁 3 haftadır sigara içmiyorum bakalım. Dedikleri sigarayı aratmıyor bir de tamamen kurtuldum mu. Amin.

  • hande 04/06/2016 #

   Umarım bırakmışsınızdır. Amin. Darısı başıma!

 2. bahar 12/08/2015 #

  Merhaba benim babam uzun yıllar hem sigara içti hem de içki 2 sene önce bıraktı simdi balgamlı öksürüğü var nefes almada sorun var kan değerleri de yüksek çıkıyor acaba babamdaki belirtiler koah hastalığı belirtisi midir?

  • Apokad 15/10/2017 #

   Evet bu beriltiler koah hastalığında görülüyor, en erken sürede bir hekime gözükmesi gerekiyor.

 3. karslı 06/11/2017 #

  arkadaşlar bel fıtığından dolayı hastahaneye gittim dr fıtığın patlamış tek çare ameliyat olacaksın dedi şu işlemleri bitir ameliyat olacaksın bende gereken yerleri gezdim en son anastezi doktoruna gittiğimde bana sen koah hastasısın dedi ama dünyam değişti büyük hastahanelerde ameliyat olacaksın dediler hastahaneden dışarı çıktım sigarayı çakmağı kaldırıp attım ama 52 yaşındayım 35 yil sıgara içtim 3 aydır sigarayı bıraktım öksuruğum ortadan kalktı normal bi insan olmaya başladı m fığı da bir rus doktora fizik dedavisine gittim ondanda kurtardım allah herkese yardımcı olsun

 4. Gülhan dag 24/02/2018 #

  Ben 10 sene once karar verdim ve bir günde birakrim.elektronik sigaralar veya benzerleri sadece insanları kandırmaca.kendi geleceğinizi ve sağlığınızı düşünün en geç üç günde birakirsiniz.yalniz hic içmeyeceksiniz.kesin basarirsiniz.tabii nikotin sizi bırakmak istemez..onemli olan sizin istemeniz .inaninki siz ondan güçlüsünüz böyle düşünün .bol sanslar

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.