Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte nasıl olduğu konusunda epey bir bilgi bulunan kıl dönmesi aslında oluşma şekliyle oldukça ilginç bir sağlık sorunu.

Şöyle ki; vücudumuzdan kopan kılların, daha doğrusu 1 adet kılın tekrar deri altına girerek burada kist oluşturması ve her zaman olmamakla birlikte bazı durumlarda bu kistin iltihaplanması kıl dönmesinin nedeni olarak gösteriliyor.

Bazı uzmanlar kopan kıllar dışında terse doğru uzayan kılların da kıl dönmesine yol açabileceğini belirtiyorlar. Kopan veya o bölgede çıkan kıllara ek olarak giydiğimiz kıyafetlerden kopan iplik parçaları veya saç tellerimiz de derinin altına girerek kıl dönmesine neden olabiliyor.

Oluşumu kulağa biraz garip geliyor ama temel olarak kıl dönmesi cilt altı dokusuna giren ve buraya ait olmayan kılın yarattığı enfeksiyon olarak kabul edilebilir.

Halk arasında “kıl dönmesi” tanımı hem tıptaki adı kuyruk sokumunda oluşan “pilonidal kist” hem de genellikle tıraş edilen (yüz, bacak, kasık) bölgelerde oluşan kronik deri iltihabı (pseudofolliculitis barbae) için kullanılıyor. Bu yazının konusu kuyruk sokumunda oluşan pilonidal kistleridir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi neredeyse her zaman kuyruk sokumunun bittiği ve kaba etin başladığı bölgede oluşur. Bu bölge gözle görülmediği için kıl dönmesini ilk anda fark etmek oldukça zordur. Başlangıç aşamasında herhangi bir ağrıya yol açmaz ancak kist büyüdükçe ağrı yapabilir.

Kıl dönmesinin belirlemenin en kolay yolu kuyruk sokumu bölgesinde daha önceden var olmayan büyük bir sivilce veya yağ bezesi benzeri bir şişlik olup olmadığını kontrol etmektir. Bu şişlik bazen ağrı yapabilir ancak her zaman ağrılı olacak diye bir kural yoktur.

Kıl dönmesi iltihaplandıysa kendini belli edecektir. İltihaplı kıl dönmesi ağrı, akıntı, akan iltihabın kokusu, kaşıntı ve ateş gibi belirtilere yol açar. Zaten hastaların doktora gitmesinin başlıca nedeni akıntı, kaşıntı ve ağrıdır.


Kıl Dönmesi Nedenleri

Yazının başında da belirttiğim gibi kopan bir kılın, kuyruk sokumu bölgesinde ters dönen bir kıl veya yine bu bölgede deri altına giren iplik gibi yabancı bir madde tıptaki adı “pilonidal kist veya pilonidal sinüs” olan kıl dönmesine neden olur.

Kıl dönmesinin oluşma nedeni konusunda bir başka teori daha bulunuyor. 2. Dünya Savaşı sırasında 80.000’den fazla askere kıl dönmesi teşhisi konmuş ve bu vakaların tamamına kıl dönmesi ameliyatı uygulanmış.

Uzmanlar bunun başlıca nedeninin tüm bu askerlerin arazi yollarında, uzun saatler süren sallantılı yolculuklar yapması olduğunu düşünüyor. Hatta kıl dönmesi o dönemde “Jip Hastalığı” olarak anılmış.

Tabii günümüzde herkes bozuk yollarda jip kullanmıyor ancak kuyruk sokumu bölgesinin tahriş olmasına yol açabilecek (örneğin uzun süreler oturarak çalışmak gibi) durumların kıl dönmesi riskini arttırdığı düşünülüyor.

Kimlerde Görülür?

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye için yayınladığı bir istatistik bulunmuyor ancak Birleşik Krallık’ta her yıl 100.000 kişiden 26’sı kıl dönmesi şikayetiyle hastaneye başvuruyor.

Bu hastaların çoğunluğu 40 yaşın altında ve çocuk sayısı yok denecek kadar az.

Erkeklerin vücutları kadınlara göre daha kıllı olduğu için erkek hastaların sayısı daha fazla ve vücut ne kadar kıllıysa kıl dönmesi riski o kadar yüksek oluyor.

Yine Birleşik Krallık verilerine göre uzun süre oturarak çalışanlar, aşırı kilolular, kıl dönmesinin oluştuğu bölgede daha önce benzer bir sıkıntı yaşamış olanlar ve ailesinde kıl dönmesi sorunu yaşamış olanlar kıl dönmesine daha yatkın.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi enfeksiyon kapmamışsa hemen bir tedavi gerektirmeyebilir. Doktorunuz bölgeyi temiz tutmanızı, kisti sıkmamanızı ve kişisel hijyene dikkat etmenizi önerecektir. Ancak bölge iltihaplandıysa iltihabın yayılmaması için müdahale gerekir.

Doktorunuz ilk olarak iltihaplı kistin üzerinde küçük bir nokta açarak iltihabı akıtır. İltihap büyükse lokal anesteziyle bölge uyuşturulabilir. Bu küçük müdahale genellikle doktorun ofisinde gerçekleştirilir. Daha sonra varsa kistin içindeki kıl alınır ve bölge sterilize edilerek yara bandajla kapatılır.

Eğer doktorunuz iltihabın yayıldığına dair bir işaret görmediyse antibiyotik kullanımı önermez ancak ağrı kesici yazabilir.

Tekrar eden, geniş bir alanı etkileyen ve karmaşık kıl dönmesi için daha kapsamlı bir ameliyat seçeneği düşünülebilir. Kıl dönmesi ameliyatı için farklı uygulamalar vardır ve doktorunuz bu uygulamaların neler olduğu konusunda sizi bilgilendirecektir. Örneğin bazı kıl dönmesi ameliyatlarında iltihap temizlendikten ve kist alındıktan sonra yara açık bırakılarak kendi kendine iyileşmesi beklenir. Bir diğerinde ise müdahale edilen bölge ameliyat sırasında kapatılır.

Ameliyat sonrası yara bölgesi temiz tutulmalı, bu bölgeye yakın yerlerde çıkan kıllan temizlenmelidir. Bazı doktorlar yara iyileştikten sonrada kuyruk sokumu bölgesinde çıkan kılların temizlenmesini kıl dönmesi riskini azalttığı için tavsiye etmektedir.

Yine kıl dönmesi ameliyatı sonrası yaranın üzerine baskı yapmaması için bol ve pamuklu kıyafetler giymeniz önerilebilir. Normal bir iyileşme süreci için neler yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kıl dönmesini tamamen önlemek için kesim bir yöntem bulunmuyor ancak alacağınız tedbirlerle kıl dönmesi riskini en aza indirebilirsiniz. Örneğin kuyruk sokumu bölgeniz çok kıllıysa bu bölgedeki kılları cildinizi ve kıl köklerini tahriş etmeden düzenli olarak almak önleyici olabilir.

Ayrıca mümkünse uzun saatler oturmamak, oturmanız gerekiyorsa kuyruk sokumuna fazla yük bindirmeden, kalçanızın üzerine, dik olarak oturmak riski azaltacaktır.

Uzmanların kıl dönmesinden korunmak için bir diğer önerisi de fazla kilolardan kurtulmak çünkü istatistiklere göre kıl dönmesi aşırı kilolu kişilerde çok daha fazla görülüyor.

Kaynaklar


(Visited 164.192 times, 1 visits today)

, , ,

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? İçin 27 Yorum Yapılmış

 1. faruk 22/10/2015 #

  Hangi bölüme başvurmak gerekir?

  • admin 11/11/2015 #

   Faruk Bey genel cerrahi bölümüne başvurabilirsiniz.

  • Sadullah 05/07/2016 #

   Genel cerrahi doktoruna

  • Siyahprenses 30/12/2016 #

   Genel cerrahi

 2. Arkadaş 16/12/2015 #

  Peki her kuyruk sokumundaki ağrı kıl dönmesi midir?

  • Can 06/10/2016 #

   Bu tedaviyle belli olabilecek bir olay.Burda ki kimse sana net olarak bir cevap veremez.Genel cerrahi bölümünde muayene olmanız gerekiyor.Aynı durumla karşılaşan ve şuanda bu yazıyı okuyan her kimse,en yakın zamanda muayene olsun.Pişman olmak istemiyorsa elbet..

 3. Dost 12/01/2016 #

  Benim kuyruk sokumu bölgesinde değil de sol baldırın bittiği kaba etin başladığı bölgede yaklaşık 1 aydır büyük bir sivilce gibi bir şişlik var sıkıca ise kan çıkıyor bunun kıl dönmesi olma ihtimali var mıdır?

  • Ahmet 15/07/2016 #

   Evet olabilir bende de öyle bir belirti vardi kil dönmesiymiş

  • Sarili 25/01/2017 #

   Evet olabilir iltihap kanlı da olabiliyor

 4. Çiçek 18/01/2016 #

  Ben devamlı oturarak çalışıyorum ve kuyruk sokumumda hafif bir şişlik var ve ben bunu yeni fark ettim bazen hafif bir batma hissi oluyor ve o bölgeye bastırınca kemiğim acıyor gibi oluyor cuma günü doktora gittim bana iltihaplanma yok dedi ama yine de cerrahi müdahale gerektiğini söyledi. Sizce ameliyat olmadan bu sorundan kurulabilir miyim çünkü ameliyattan çok korkuyorum.

  • ilhan 21/02/2016 #

   Hiç geciktirmeyin, ameliyat olun. Korkulacak bir şey yok.

 5. Kübra 15/05/2016 #

  Ya ben de iki gündür farkındayım kuyruk sokumumun baslangicinda içi boş bi torba var böyle sis gibi ama Değil bu acaba kıl Dönmesi mi 🙁 korkuyorum

 6. Samet 19/05/2016 #

  Lütfen cevap verin kasığımda sivilce gibi bişey var ve içinde kıl var dokununca acıyor ama hemen geçiyor sizce bu nedir

 7. Dilara 13/06/2016 #

  Ben de yıllardır kuyruk sokumumdaki ağrıyı küçükken düştüğüm için oldu sanıyordum. Doktora gittim ve “iltihabi daha belirgin olduğunda acile gel alalım bunu” dedi. Su anda iltihabi bir hayli belirgin fakat ben çok ama çok korkuyorum. İltihaplı bölgeyi uyuşturucu tutmaz çok acıyabilir diye bir açıklamada bulundu ve sağ olsun zaten korkan hastasını hastane önünden geçemez hale getirdi!

 8. Suzan 18/06/2016 #

  Benim göbek deliğimde kabuğa benzer bir şeyler çıktı. Ancak ağrı, iltihap ya da koku falan yok. Acaba kıl dönmesi mi farklı bir şey mi?

 9. Kemal 24/06/2016 #

  09.06.2016 da kil dönmesi ameliyatı oldum. Yazıda da denildiği gibi kuyruk sokumunda önceden olmayan bir sislik meydana geldi. Kıkırdak gibi kemik gibi bir doku hissiyatı veriyordu. Üstüne oturduğunda zaman zaman ağrı yapabiliyordu. Ciddiye almadım. 1 sene sonrasında o bölgeye yakın sivilce cikti ve kanıyordu. Doktora göründüm ameliyat dedi. Canim kıymetli dedim korktum 3 ay ameliyat olmadım. Pişman olursunuz. Bir an önce olun ilerleyen bir hastalık bu. 3 ay önce 1 sivilce vardı. Su an 4 sivilce oldu ve kanama, iltihab akıntısı olmaya başladı fazlasıyla. 10 günde atlatabileceğim ameliyatı simdi 1 ayda zor atlaticam. 10 dikiş atıldı. Sizlere tavsiyem ameliyattan korkmayın. Hiç ağrı hissetmiyorsunuz. Önemli olan ameliyattan sonrası. Çok ağrı hissetmedim ama temiz bakman gerekiyor. Geçmiş olsun.

 10. Faruk 10/08/2016 #

  Bende bi ara sivilce vardi kuyruk sokumunda doktora gittim ameliyat dedi iltihap kurutucu ilaç verdi birkaç gün kullandım sivilce geçti ve şimdi ameliyat olmak istiyorum ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim.

 11. Yener 01/10/2016 #

  Ben yaklasik 2 haftadan uzun sure olmustur belki kuyruk sokumumda kucuk bir sivilce gibi bi sey var akinti oluyor ic camasirima da cikiyor kanama lekeleri. Ama egilebiliyorum agri az ameliyat mi gerekir yoksa temizlenir mi orasi sadece

  • Utku 08/01/2018 #

   Durum bende de aynı şekilde bende soruyorum ameliyat gerekir mi yoksa bir şekilde başka yollarla geçer mi

 12. Seyma 10/11/2016 #

  Benimde ilk basta iltihaplanma oldu hemen bir genel ceraha giyim küçük bir operasyonla iltihabı aldı şimdiyaranın iyileşmesini bekliyorum ameliyat olucam daha belirgin değil sizin bahsetiginiz gibi

 13. Serhat 27/11/2016 #

  Benim kuruk sokumumda da mil donmesi bulunuyor giris ve çıkış yerleri bulunuyor. Ama okulumdan dolayı ocak sonunda olmayi düşünüyorum herhangi bir sikinti yaratır mı?

 14. bekir 21/12/2016 #

  Benimde yaklaşık 3 ay önce kuyruk sokumunda bi ağrı oldu resmen kemiğim sızlıyordu küçük bi sivilce oldu ve iltihap aktı resmen küçük bi delik oldu utangaçlk nedeniyle doktora gitmyodum ama en son çaresiz kaldım belimde de ağrı yaptı ve doktora gittim doktor kıl dönmesi var amaliyat olmak istermsin dedi buda benim kafamı karıştrdı ve araştrmalar sonucu olmaya karar verdim ama şu an o bölge kapandı bi sıkıntı yok ama acaba deri altnda gizlimi çünki ara ara belimde sızı oluyo yarın amaliyat olcam ama çok korkuyorum açıkçası.

 15. Kadir 28/12/2016 #

  Benim kuyruk sokumumda degil de kalçamda yani tam oturduğum bölgede bi siskinlik var acaba bu da kıl dönmesi midir?

  • selim 06/07/2017 #

   Kadir bey aynısı bendede oldu 3 ay falan şiş kaldı utandım gitmedim ve geçti aldırış etmedim şimdi kuyruk sokumumda çıktı yeni fark ettim bende ama doktora gitmeye utanıyorum

 16. Hasan 12/07/2017 #

  Ameliyatsızda kurtulabilirsiniz tek çözüm ameliyat değil

 17. Emek çilingir 06/11/2017 #

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 18. faruk 23/12/2017 #

  kaba etimin başladığı böllgede (önceden yoktu)küçük bir delik var .Zannedersem spor salonunda fazla mekik çektiğim için oluştu .mekik pozisyonunda çok fazla ağrıyor.şimdi biraz normalleşti ama kaba et bölgesi terleyince iç çamaşırım kirleniyor o bölgede ve ara sıra çok çok küçük kanama olabiliyor

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.