Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer, karın boşluğumuzun sağ üst kısmında bulunan hayati bir organdır. Kanımızda bulunan kimyasal maddeleri düzenleyen ve vücutta kullanımını sağlayan karaciğerimiz olmadan hayatımıza devam edemeyiz.

Şekil olarak koniye benzeyen karaciğerimiz yaklaşık 1-2 kg civarındadır ve vücudumuzdaki en büyük organdır. Karaciğer tam anlamıyla bir kimya laboratuvardır. Safranın, proteinlerin ve binden fazla enzimin üretildiği karaciğer:

 • Kandaki atık maddelerin taşınması için safra üretir. Ürettiği safrayı, safra kanallarıyla bağlı olduğu ince bağırsaklara yollar. Kandaki atık maddeler bağırsaklar yardımıyla dışarı atılır.
 • Kanda bulunan alkol, kimyasallar ve ilaçların temizlenmesini sağlar (1).
 • Enfeksiyonlara karşı bizi koruyan antikorların önemli bölümünü üretir.
 • Yağ, protein, şeker ve kan hücrelerinin yenilenmesi için gereken maddeleri depolar.
 • Hormonların düzenlenmesinde etkin rol oynar (2).
 • Kanın pıhtılaşması için gereken ve insan için hayati önem taşıyan protrombin (3) ve fibrinojeni (4) üretir.
 • En önemli görevi ise kan yoluyla aldığı besinleri işlemesidir (5).

Yukarıda bahsettiğimiz 7 maddeden de anlaşılacağı üzere karaciğerimize iyi bakmamız gerekiyor. Karaciğerde en sık görülen hastalık çoğu zaman farkına bile varamadığımız karaciğer yağlanmasıdır.


Karaciğer Yağlanması Nedir?

Tıp dünyasında “hepatosteatoz” olarak adlandırılan karaciğer yağlanması, adından da anlaşılacağı gibi karaciğerde yağ birikmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Karaciğer kendini korumak için yağ hücrelerini tutar. Sağlıklı bir insanın karaciğerinde de az miktarda yağlanma vardır. Ancak karaciğerin aşırı derece yağ toplaması tıbbi bir rahatsızlığa neden olur (6).

Karaciğerin yağ tutması sonucunda iki durum meydana gelir:

Karaciğerde yağlanmaya bağlı olarak iltihap oluşmaya başlar. Karaciğer iltihaplanmalarının genel adı olan hepatitin biri türü “steatoheapatit” hastalığı oluşur.

İkinci durumda karaciğer yağlanmasına bağlı iltihap oluşmaz. Ama yağlanmaya bağlı karaciğer hücreleri ciddi hasar görür ve bu durum sirozun başlangıcını oluşturur.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasının yaşam biçiminden beslenmeye kadar pek çok nedeni vardır. Düzenli beslenme, egzersiz gibi temel uygulamalarla karaciğerimizi korumak mümkündür. Ayrıca yağlanma bulunan karaciğerimizi koruyarak eski sağlıklı haline döndürmek de mümkündür. Karaciğer yağlanmasının nedenleri alkole bağlı ve alkole bağlı olmayan yağlanmalar olarak ikiye ayrılır.

Alkole bağlı karaciğer yağlanması:

Alkol vücudumuzdaki tüm organlar için zararlıdır. Ama en çok zararı da karaciğere verir. Alkol, karaciğerdeki yağ parçalama metabolizmasını bozarak karaciğer yağlanmasına neden olur. Karaciğer yağları parçalayamaz ve sindirime gönderemez. Böylece yağlar karaciğerde kalarak yağlanmaya neden olur. Alkole bağlı oluşan karaciğer yağlanması ilerleyen zamanda hepatit oluşmasıyla sonuçlanır ve ölümcül bir hal alır (7).

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmaları:

Obezite: Alkolden sonra karaciğer yağlanmasının en büyük nedeni fazla kilolardır. Dengesiz beslenme yüzünden karaciğer alınan fazla yağın hepsini depolayamaz ve yağlanmaya başlar. Ancak kilolu insanların hepsinde karaciğer yağlanması oluşacak diye bir kaide yoktur. Yine de %70 gibi çok yüksek bir oranda kilo fazlası olan insanlarda karaciğer yağlanması görülür (8).

İnsülin Direnci: Bazı insanlarda insülin direnci vardır. Bunun nedeni ya kötü beslenme alışkanlığı ya da genetik aktarımdır. Pankreas insüline dirençli hücrelere karşı daha fazla insülin üretir. Bu da karaciğerde yağ asidi oranının artmasına neden olur. Buna bağlı olarak da karaciğer yağlanma meydana gelir (9).

Kolesterolün Yüksek Olması: Kolesterol kandaki yağ oranını gösterir. Kandaki yağ oranı yüksek olunca da karaciğer bu yağın hepsini parçalayarak depolayamaz ve buna bağlı olarak karaciğer yağlanması meydana gelir (10).

Hipertansiyon: Hipertansiyon hastalarında da karaciğer yağlanması sıklıkla görülmektedir.

Diğer Nedenler: Yukarıda saydığımız nedenler karaciğer yağlanmasının en fazla görülen nedenleridir. Bu nedenlerin yanında; kullanılan bazı ilaçlar, yetersiz beslenme, mide için yapılan bypass ameliyatı, bazı bakteri ve virüsler, uzun süre aç kalmak, çok hızlı kilo kaybı gibi nedenler de, karaciğer yağlanmasının sebebi olarak karşımıza çıkar.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Başlangıç aşamasında çok belirti vermez. Sadece halsizlik hissiyle kendini belli eder. Halsizliğin de birçok nedeni olduğu için karaciğer yağlanmasını hemen fark etmek güçtür.

İlerleyen aşamalarda ağrılar oluşur. Karaciğer vücudumuzdaki en ağır organdır. Yağlanmaya başladığında daha da büyüyerek diğer organlara baskı yapmaya başlar ve ağrıya neden olur. Özellikle sağ kaburganın alt bölümünde ağrılar hissedilmeye ve sıklaşmaya başlar.

Daha ileri aşamalarında daha ciddi sağlık sorunları oluşmaya başlar. Hızlı kilo kayıpları, güç kaybı ve zihinsel sanrılar ortaya çıkmaya başlar.

Bu belirtilere ek olarak:

 • Ciltte meydana gelen kızarıklar ve kaşıntılar
 • Mide bulantıları
 • Hemoroit
 • Tenimizde ve nefesimizde oluşan kötü kokular
 • Gözlerdeki kızarıklıklar
 • Hafızanın giderek zayıflaması da karaciğer yağlanmasının belirtileri arasındadır.

Bu belirtilerin bir kısmını yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Karaciğer yağlanması belirtileri yazısında belirtiler ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilabilirsiniz.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için alınacak önlemler nelerdir?

Karaciğer yağlanması yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle yaşam tarzına dair alınacak önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geçmek, en azından durumu hafifletmek mümkündür.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için yapacağınız en iyi şey düzenli olarak spor yapmaktır. Yaşam tarzınıza, yapmaktan hoşlandığınız bir spor dalını dâhil ettiğiniz takdirde bunun faydalarını çok kısa sürede görürsünüz.

Spor sayesinde kan dolaşımınız düzene girer, özellikle karın bölgesinde biriken yağlar azalma gösterir. Buna paralel olarak karaciğerde depolanan yağ miktarı da azalmaya başlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız 45 dakikalık yürüyüşleri hayatınıza dâhil edin!

Karaciğerin birinci düşmanı alkoldür. Alkol, vücutta biriken toksinlerin karaciğerde depolanmasını tetikler. Uzun vadede zararlarını gösteren alkol karaciğerde ciddi boyutlarda hasar bırakır.

Siroz hastalığı, alkol tüketiminin fazlalığıyla yakından alakalıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması olanlar mutlaka alkolü hayatından çıkarmalıdır.

Düzenli kahve tüketimi karaciğerde yağ birikmesini azaltmaktadır. Bu nedenle günde bir fincan şekersiz tüketilen kahve, karaciğer yağlanmasını önlemek için iyi bir önlemdir (11).

Karaciğer yağlanmasını önlemek için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak bilineni maydanoz kürüdür (12).

Maydanoz kürü nasıl uygulanır?

Yarım bağ maydanozu (ortalama 15-16 dal) saplarıyla beraber blender’dan geçirin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra maydanozların içine 2 yemek kaşığı limon suyu eklemeniz gerekiyor. Ancak bu noktada limonun taze sıkılmış olmasına dikkat edin. Limonu önceden sıkıp bekletmek tavsiye edilmez. Hazır limon sularını ise kesinlikle kullanmamalısınız.

Maydanoz ve limon suyunu iyice karışması için biraz daha karıştırın. İşte kürünüz hazır. Size sadece tüketmek düşüyor. Hazırladığınız kürü sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden aç karnına için, daha sonra en az 15 dakika kürün etkisini göstermesi için bir şey yemeden bekleyin. Kürün daha etkili olması için bu süre içinde 1 bardak su içebilirsiniz.

15 gün boyunca hiç ara vermeden küre bu şekilde devam etmelisiniz. 15 günün sonunda kürü 5 gün süreyle bırakıp 5 gün sonra aynı küre 15 gün daha devam edin. Toplamda 1 ay uygulayacağınız maydanoz küründe süreler çok önemlidir. Bu ayrıntıyı unutmamalısınız.

Uyarı- 1) Maydanoz kürü içeriğinde bulunan limonun da etkisiyle tansiyon değerlerini düşürmektedir. Bu nedenle tansiyon hastalarının bu kürü uygularken karışımın içine yarım çay kaşığı tuz eklemeleri gerekmektedir.

Uyarı- 2) Maydanoz, kür şeklinde uygulandığında kanı sulandırdığı için özellikle düşük tehlikesi bulunan hamilelerde ciddi bir risk oluşturmaktadır, bu nedenle kesinlikle tavsiye edilmez. Bu ayrıntının bilinmesinde fayda var!

Karaciğerde oluşan yağlanmayı önleyen ikinci kür de kereviz kürüdür (13).

Kereviz kürü nasıl uygulanır?

Ortalama 300 gr kerevizi ince ince dilimleyerek kaynamakta olan 2 bardak suyun içine koyun. Daha sonra 6 dakika ağzı kapalı şekilde haşlayın. Kerevizin hem kendisini hem de suyunu öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat önce (aç karnına olmasına özen gösterin) düzenli olarak tüketin. Bu kür 3 ay devam edecek bir kürdür. 3 ay boyunca haftada 3 gün bu kürü uygulayarak karaciğerinizi yağ dengesini normal seviyelere getirebilirsiniz.

Uyarı: Kereviz kökü, kereviz sapının tam aksine uzun süreli tüketimde tansiyonu yükseltmektedir. Bu nedenle hipertansiyon hastaları için uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

Önemli: Karaciğer yağlanması ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Piyasada satılan ilaçlara kesinlikle rağbet etmeyin. Kullanacağınız doğal yöntemler de tedavi sürecinizin bütününü değil bir parçasını oluşturacaktır.(Visited 77.611 times, 1 visits today)

, , , , ,

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. Murat 09/07/2016 #

  -Karaciğer temiz olursa insana her konudada ilaç tedavisi etkili oolur .. Teśekkür ederiz çok faydalı bilgiler

 2. İbrahim Yokel 27/10/2016 #

  Yazıyı okuyunca kendimin bu konularda ne kadar cahil olduğumu ve okumayan bir toplum oluşumuzu düşündüm.
  Emek verip bilgi veren sizin gibiler olmasa dünya yaşanmaz. Saygı ve sevgilerimi sunarım.

 3. İbrahim Tokel 27/10/2016 #

  İbrahim TOKEL olacaktı Yaşım 65… yokel değil.

 4. tufan Mutlu 11/05/2017 #

  Tesekkutkr allah raxi olsun

 5. Erdem 09/10/2017 #

  Maydonuzun hepsi yapılınca yiyilecek

 6. Önder 31/10/2017 #

  Bilgilendirdiyiniz için teşekkür ederim..Bende karaçiyer yağ oranı fazla..Maydonos kürünü uygulayarak sonucu gözlemliyecem…Teşekkürler…

 7. Önder 31/10/2017 #

  Teşekkürler…

 8. mustafa 05/11/2017 #

  teşekkür ederim yaptıgınız hizmetten dolayı sagolun

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.