Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması (steatosis), karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi neticesinde oluşur. Her zaman olmamakla birlikte, bazı durumlarda organın kendisine zarar vererek, siroz gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Aşırı kilolu yada obez olmak, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri karaciğer yağlanması riskini arttıran faktörler arasındadır.

Karaciğer yağlanması, beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle çoğu zaman durdurulabilir ve tersine çevrilebilir.

Yağlanma genellikle hiç bir belirtiye yol açmaz ve farkında varılmadan yıllarca, hatta on yıllarca devam edebilir. Ancak kritik düzeye gelince kilo kaybı, aşırı halsizlik, karın bölgesinde ağrı ve zihin karışıklığı gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Karaciğer Yağlanması Türleri

Sağlıklı bir karaciğeriniz varsa içinde neredeyse hiç yağ bulunmaz. Fakat bazen, trigliserid adı verilen yağ molekülleri karaciğerde toplanmaya başlar.

Az miktarda yağlanma herhangi bir probleme neden olmaz ancak yağ miktarı arttıkça bu duruma “karaciğer yağlanması” denir ve hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara yol açmadan önce tedavi sürecinin başlatılması gerekir.

Karaciğer yağlanması, alkolle bağlantılı ve bağlantısız olarak 2 ana kategoriye ayrılmaktadır. Ayrıca hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenmenin de karaciğer yağlanmasına neden olduğu bilinmektedir.

Alkole bağlı karaciğer yağlanmasının durdurulabilmesi için tek yol vardır, alkolü bırakmak. Alkole bağlı olmayan yağlanma için fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme programına sadık kalınması önerilmektedir.


Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanması, özellikle başlangıç aşamasındaysa bir belirti göstermez. Yine de bu dönemde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Karaciğerin bulunduğu (sağ kaburgaların hemen altındaki bölge) bölgede bir rahatsızlık hissi oluşabilir.

Karaciğerde yağ birikimi arttıkça ve organ genişledikçe çevresindeki diğer organlar ve dokulara baskı yaparak ağrılara neden olabilir.

İlerlemiş vakalarda ise ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı gibi belirtiler görülebilir.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri;

 • Mide bulantısı
 • Donuk baş ağrıları
 • Vücut ve nefes kokusu
 • Şişkinlik ve hazımsızlık
 • Hemoroid
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • Ciltte kaşıntı ve kızarıklık
 • Gözlerin kızarması
 • Hafızanın zayıflaması

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Obezite: Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması büyük oranda obez ya da aşırı kilolu kişilerde görülmektedir. Ancak her kilolu insanın karaciğeri yağlanmayabilir veya normal kilosundan sadece 4-5 kilo fazlası olanlarda karaciğer yağlanması görülebilir.

Diyabet: Tip 2 diyabet karaciğer yağlanmasını riskini önemli oranda arttırmaktadır. Tip 1 diyabet hastaları içinse böyle bir risk artışı söz konusu değildir.

Yaş: Karaciğer yağlanması genellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Hipertansiyon: Karaciğer yağlanması, yüksek tansiyonu olanlarda normal tansiyonu olanlara oranla daha yaygın olarak görülür.

Hyperlipidaemia: Kanda yüksek oranda kolesterol ve/veya trigliserid bulunması karaciğerin yağlanma riskini yükseltmektedir.

Çok Hızlı Kilo Kaybı: Çok hızlı kilo vermek bazı kişilerde yağ ve kanda bulunan yağ asitlerinde değişikliğe yol açtığı için karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Diğer Nedenler: Yetersiz beslenme, bazı ilaçlar, mide bypass ameliyatı, haşere ilaçları ve benzer kimyasallar, metabolik sendrom.

Karaciğer Yağlanması Teşhisi

Karaciğer yağlanması tanısının konulabilmesi için tek bir test veya yöntem bulunmamaktadır. Doktorunuz kan testi ve karaciğer fonksiyonlarının ölçüldüğü bazı diğer testler isteyebilir. Bu testlerde karaciğerin normal olarak ürettiği bazı enzimlerin seviyeleri kontrol edilir.

Karaciğer filmi yağlanmanın belirlenmesi için yardımcı olabilir. CT taraması, ultrason veya MR istenebilir.

Filmler karaciğerin normal büyüklüğünde olup olmadığını görmek adına oldukça kullanışlıdır ancak tek başına yağlanma olup olmadığını söylemek için yetersiz kalabilir.

Yağlanmanın tanısı yukarıda belirtilen testler ve filmlerle yapılamıyorsa doktorunuz karaciğer biyopsisi isteyebilir. Karaciğer biyopsisi çok sık kullanılan bir yöntem değildir ancak tanı için şüphe duyulan durumlarda başvurulabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavisinde ilk hedef hastanın fazla kilolarından kurtulmasıdır. Bir uzman tarafından size özel oluşturulan beslenme programı ve düzenli egzersizle fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Kilolar atıldıkça, karaciğerde biriken yağda azalmaya başlar. Bu sayede yağlanmanın neden olabileceği siroz gibi hastalıkların görülme riski önemli oranda azaltılabilmektedir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının -adı üstünde- alkolle bir ilgisi yoktur ancak yağlanma görülen kişilere alkol tüketimini bırakmaları önerilir. Çünkü alkol kullanımı, alkole bağlı olsun olmasın herhangi bir karaciğer yağlanması türünü kötüleştirebilir.

Etkinliği tartışılmakla birlikte karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur.

Uyarılar ve Rakamlar

Karaciğer yağlanması çoğunlukla daha ciddi bir hastalığa neden olmadan kontrol altına alınabilmektedir. Ancak çağımızda obezite çok yaygın olduğundan karaciğer yağlanması sorunu her geçen yıl artmaktadır.

 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 2’sinde 15-20 içerisinde siroz görülmektedir.
 • Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 12’sinde 8 yıl içerisinde siroz görülmektedir.

80’li yıllarda daha çok alkol tüketenlerde görülen karaciğer yağlanması günümüzde normal dışı karaciğer fonksiyonunun başlıca nedenidir. ABD, İngiltere ve Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre her 5 kişiden 1’inde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Neler Yapılabilir?

Uzmanların karaciğer yağlanmasından korunma ve karaciğer sağlığını koruma adına ilk önerisi aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasıdır. Pastane işleri, tuzlu ve yağlı atıştırmalıklar, konserve gıdalar ve şekerli içecekler yerine daha fazla çiğ sebze, farklı renklerde meyve tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı protein kaynaklarının (balık ve protein içeren sebzeler) sağlıklı karbonhidrat (tam tahıllı gıdalar) kaynaklarıyla dengelendiği bir diyet karaciğerin sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir.

Kaynaklar


(Visited 612.631 times, 15 visits today)

, , , , ,

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? İçin 105 Yorum Yapılmış

 1. erdal 21/04/2014 #

  Selam anlamadığım konu kilolu kişiler mi karaciğer yağlanması yaşıyor sadece. Mesela ben 60-63.58 kilo arasında kilom 170 boyum %16 karaciğer yağlanması var. Alkol yok kilo yok sigara var bunun nedeni ne olabilir?

  • serap 29/05/2014 #

   Genetiktir belki.

   • Selahattin 26/06/2017 #

    Egzemaya neden olur mu

  • Doktor 11/06/2014 #

   Şeker tüketimin ne durumda.

  • Dr. Gürkay Can 22/10/2014 #

   Yukarıda 7 (yedi) tane sebep sayılmışken, tek nedenin kilo olduğunu nasıl çıkardınız acaba? Bir kez daha okuyun, okuduğunuzu anlamaya çalışın.

  • ibrahim 30/12/2014 #

   Arkadaşım devamlı kullandığın ilaçtır mutlaka bak doktor tanıdığın varsa benim dediğimin aynısını diyecek veya kortizon içeren ilaçlar.

  • opuz 23/01/2015 #

   Tip 2 diyabet.

  • Cevher 11/10/2015 #

   Tatlı ve şekerli meyveler geç saatlerde yendiğinde karaciğerde yağa dönüşür. Örneğin mandalina, portakal, karpuz. Tatlılardan ise; baklava, kadayıf, şerbetli tatlılar. Pastalar v.s. Ayrıca margarin yağlarından uzak dur. Hakiki zeytinyağı ve tereyağı. O da fazla olmayacak. Akşam 21:00 den sonra yemek içmek yasak. Kola, meyve suları karaciğerde yalanmaya dönüşür.

   • İsmail 09/07/2016 #

    Çok güzel açıklamışsınız. Teşekkürler.

  • Aydin 19/11/2015 #

   Evet genetik bir durum ben 31 yaşındayım abim 53 yaşında gecen sene onda tespit edildi ve üç ay önce de aşırı boyun ve baş ağrılarından şikâyet üzerine gittim doktora, bende de oluştu, bunun zayıf ya da kilolularla ilgisi yok geçmiş olsun annemde var bu hastalık.

  • Tuğrul 13/01/2016 #

   Kardeşim kızartmadan, ekmek arası (festfood) kesinlikle uzak duracaksınız. Çiğ sebzeler maydanoz, turp, havuç, kırmızı-beyaz lahana, marul yiyeceksiniz. Yemek kültürünüzü 180 derece değiştireceksiniz.

  • CTürk 10/05/2016 #

   Yemeklerden 1-2 saat sonra kardiyo yap,ayrıca Maydanoz_limon kürüde(15 gün yapılacak,5 gün ara verilecek tekrar 15 gün yapılacak,senede 2 kere ) yağlanmayı yok ediyor.(Kendimde denedim,yağlanma denen bir şey kalmadı.) ama engin kardeşimizin dediği gibi Kardiyoda çok etkili tabi yaşa göre kardiyoyu belirleyeceksin 45 yaşdan büyüksen evde yürüyüş teknikleri ilede yapabilirisin.

  • mrym 13/01/2017 #

   yetersiz beslenmede karaciğer yağlanmasına sebep oluyormus malesef bendede aynı sorun var 164 boy 53 kg ancak yağlanma bendede çıktı

  • Birgül Alkan 06/03/2017 #

   Sana katiliyorum bende 1.60 boyun da 42 kiloyum alkol hic icmedim diyecek kadar az kullandim sebebini yedigim hazir tatli lar oldugunu anladim sagliksiz beslenme

  • DrN 17/08/2017 #

   Kilonun fazla olmasa da karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsaniz trigliserid ve kolesterolunuz yüksekse sedenter hayat yasiyirsaniz k.c yaşlanması olur

 2. engin 05/06/2014 #

  Trigliserid yüksektir. Bu nedenle karaciğerde yağ birikiyor. İlaç kullanmana gerek yok. Günde 2 saat kardiyo yap 2 ayda hiçbir şeyin kalmaz. Ayrıca hdl ldl’ye de baktır. Geçmiş olsun.

  • adnan 18/01/2017 #

   bendede kötü huylu kolestrol yüksek ve dolayısıyla karaciger yağlanması mevcut tavsiyeniz nedir

 3. Halil 06/06/2014 #

  Yaşım 20 ilaç için hastaneye gittim ve doktor bu ilaç için gerekli olan kan tahlilini verdi sonuç ise karaciğer yağlanması olduğu için ilacı veremeyeceğini söyledi. Normal değer 0-41 arasıymış benimki 48 çıktı. Kilom 68 çok yemek yiyen biriside değilim bu yağlanmayı nasıl azaltırım?

 4. gulden 17/06/2014 #

  Ben 28 yaşındayım doğuştan kiloluyum. Yazın 8 kilo veririm kışın tekrar alırım. Yıllardır böyle ama göbeğim hiç olmazdı. Bu sene bir gecede karnim hamile gibi şişti. Bastırınca ağrıyor. Doktor ultrason verdi karaciğer yağlanması dedi. Diyete başladım ama bu karnım ne zaman gidecek ya 🙁

  • yaşam danışmanı 16/09/2014 #

   Kışın hareketsiz kaldığınız için kilo alıyorsunuz. Az yiyin gece erken yatın yatsıdan hemen sonra. Gündüz çok uyumayın. Sürekli uyku ihtiyacı olanlarda karaciğer yağlanması kesin vardır. gündüz 2 saatten fazla uyumayın. Sabah erken kalkın. Ama kanepede akşama kadar oturmayın, otururken bacak, bacak üstüne atmayın. Yemekten önce 3 bardak su için. Yine yemekten önce nar ekşili bol salata yiyin. Ev kadınıysanız ev işini sabah erken yapın bu sabah sporunuz olsun. Şekerli meyveyi fazla yemeyin. Şekerli sıcak-soğuk içeceklerden uzak durun.

 5. kübra 18/06/2014 #

  Bende karaciğer yağlanması mı var bilmiyorum ama aşırı derecede terlemem var kışın bile terliyorum vücudum ateş gibi yanıyor ve kafam çok dönüyor. Ne yapacağımı unutuyorum bazen. Kilom 57 boyumda 165 sigara kullanmıyorum içki yok bunun için ne yapmam gerekiyor? Bu aşırı terlemekten nasıl kurtulurum? Aşırı terlemekten kurtulmak istiyorum bana yardımcı olur musunuz? Kıyafetlerime ter çıkıyor bende utanıyorum. Açık renkli giysi giyemiyorum sürekli siyah giyiniyorum yada hırka giymek zorunda kalıyorum bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  • yaşam danışmanı 16/09/2014 #

   Merhaba Kübra, bol elbise giyinin ve yüzünüzdeki terlerinizi dakika başı silmeyin. Gece erken yatın yatsı ezanında sonra uyumaya çalışın. Sabah ezanıyla da uyanın spor yapın. Gündüz 10 la 15 arası 2 saat kestirme uyku uyuyabilirsiniz. Şekerli çay, şekerli kahve meyve suyu ve tatlı içeceklerin, tatlı yiyeceklerin hepsinden uzak durun. Sebzeyi bol tüketin. Köy yoğurdundan yapılmış cacık, ayran için. Normal yoğurt ayranda tüketebilirsiniz. Günde 2 adetten fazla meyve yemeyin kesinlikle. Domates, havuç, salatalık ve olmamış taze kelek yiyin. Asansör, yürüyen merdiven kullanmayın. Sabah aç karnına ılık su için sabah 06 da bol, bol yürüyüş yapın. Akşam spor yapmayın. Yemekten önce nar ekşili bir tabak dolusu salata yiyin Yine yemekten yarım saat önce bol su için en az üç bardak.

  • nilgün 21/03/2016 #

   tiroidlerinizde bir sıkıntı olabilir

  • Neziha 10/03/2017 #

   Terleme vitamin d eksikliginde cok gorulur diye biliyorum.

 6. sadullah 19/06/2014 #

  Selam bende karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum uyurken eğildiğim zaman karnimin sağ tarafında kaburgamın altına doğru bıçak saplanıyor gibi ağrı ve acı hissi oluyor bu herkeste oluyor mu yoksa. Benim yağlanmam çok mu ciğerimde cevap yazarsanız sevinirim.

  • şahin 07/02/2016 #

   evet aynı sorun bende de var ultrasona girdim yağlanma çıktı benmki genetik dedem sirozdan öldü bu yüzden hergün taze maydonoz limon karışımı tüketiyorum baklım geçmiş olsun!!

  • Dark evils 18/05/2016 #

   Arkadaşım 1.si mantar ilaclarindan uzak dur krem dahi olsa surme butkisel yollar var mantara karsi şekeri her tatlilaradn bide sabah aç karma maydanoz kuru iç 15 gunnaraliklarla sonra tekrar konrole git ise yarayacaktir

  • Ali 30/09/2017 #

   Bıçak saplanma ağrısı bendede var uzun zamandır ve doktora ilk söylediğimde karaciğer yağlanması var demişti . 33 yaşımdayım ve 7-8 yıldır var . Beslenme düzenim bozulduğunda (soğuk içecekleri aşırı tükettiğimde) ağrı süresi 5-10 dakika kadar sürebiliyor ve hiç hareket edemiyorum . Yani beslenme düzeni olmadan be şekerli yağlı ve zamansız atıştırmalardan uzak durmalı spor yapmalı karaciğeri destekleyen besinler tavsiye ederim.

 7. hacer 20/06/2014 #

  Benim ALT değerim 100 yüksek / AST değerim ise 242 çok yüksek bir de LDH 568 çok yüksek nedenini bilmiyorum. Kilom 51 daha 19 yasındayım deride kızarıklık ve kaşıntım var ve unutkanlığım çok var. Nedeni karaciğer yağlanması mıdır? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

  • Osman 12/06/2015 #

   Hepatit tahlillerinizi yaptırın bence ast. alt. yükselmesi. Hepatitle alakalı olabilir. Geçmiş olsun.

  • Suphi Meynioglu 27/10/2017 #

   Sayin arkadaslar
   Benim düsünceme göre her insanda karaciger yaglanmasi vardir. Ben ne kiloluyum nece alkol icerim ama gene de karacigerim bitmisti. Cok arastirmalar yaptim ve anladigim kadariyla
   Bunun kan grubu ve insan vucudunda dolasan kanla ilgili.
   Eger kaniniz kalinsa yani ( > 40) ve karaciger degerleri yüksekse, dikkat.

   Bu sorunlari yemekle alkol ile cözemesiniz. Tek kurtulus 4 ayda bir kan bagisina gitmek.
   Ve ancak 10-12 sefer kan bagisindan sonra düzeltebilirsiniz.
   Saygilar.

 8. Dr Nisan 02/07/2014 #

  Karaciğerin sağlıklı kalabilmesi için beslenme çok önemli. Bol bol b vitamini kaynaklı gıdalar (ciğer, balık vb ) tüketilmeli. Ancak genetik rahatsızlıklar dışında, eğer işlenmiş özellikle şekerli gıdaları çok tüketiyorsanız karaciğerin emilim gücünü zayıflayacaktır ve b vitamin kaynaklı gıdalar bile bir süre sonra etkisiz kalacaktır. Her zaman az az yemek, düzenli beslenmek ve su içmek sağlığımızı koruyacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

 9. zeynep 17/07/2014 #

  Ben 32 yaşındayım kilom 67 boy 1.65 karaciğer yağlanması olduğunu söyledi doktorum ve acil biyopsi yapılması gerektiğini ilave etti değerlerim 200-250’lere çıkıyor aşrı kaşıntım, kafa bulanıklığı, şişkinlik, halsizliğim var ne yapabilirim ve neler iyi gelir ilgilenirseniz sevinirim?

 10. Ramazan 24/07/2014 #

  Ben 27 yaşındayım. 1.85 boyundayım benim kanımda karaciğer değerleri fazla yüksek çıktı doktorlar karaciğer yağlanması diyorlar. Ben yaklaşık 100 kiloyum bu durumda ne yapmam gerekir? Saygılar lütfen yardımcı olur musunuz?

 11. durali demirel 10/08/2014 #

  Ben 61 yaşında 84 kg ağırlığında karaciğer hastasıyım 15 kg fazlam var nasıl diyet yapmalıyım. Not: Sabah kahvaltısını çok severim.

 12. nur 18/08/2014 #

  Sivilce oluyor mu acaba bir bilginiz var mı?

  • Emre 09/10/2015 #

   İyi günler. Bende omuzumda çıkan iki tane sivilce benzeri şeyler için doktora gitmiştim uzun süre geçmemişti doktor tahlil yaptı karaciğer yağlanması olduğunu söyledi. Sanırım bazı geçmeyen sivilceler karaciğer yağlanması belirtisi olabiliyor.

  • yusuf d8 14/07/2016 #

   kesinlikle evet 🙁

 13. musa 01/09/2014 #

  Benim doktorum sende karaciğer yağlanması var dedi buda sivilce oluşumunu tetikler dedi sizce de öyle midir?

 14. fuat 04/09/2014 #

  Dengeli beslenmek çok çok önemli. Beyaz ekmek karbonhidratlı yiyecekler azaltılmalı. Beyaz ekmek sabah 1 dilim harici yenmemeli. Unlu mamuller içinde geçerli. Tahıllı ürünler azaltılmalı, b12 vitamin desteği sağlanmalı. Yağsız kırmızı ette çokça bulunur. Seker kesilmeli tuz azaltılmalı. En önemlisi kilo, bol bol yürüyüş yapılmalı hareketsiz yaşamdan uzak durulmalıdır. Yemeği ye yat durumu olmamalı. Kilonun birinci nedeni hareketsiz yasamdır. Yemek yemeden duramıyorsanız ayni oranda hareket etmelisiniz. Günlük kaloriyi tüketmelisiniz. Diyet ile 1 ay gibi bir sürede yağlanma önemli ölçüde azalacaktır.

 15. ercan 05/09/2014 #

  Yaşım 26 boyum 1.68 kilom 74 şeker tansiyon vb hastalığım yok. Karaciğerimdeki yağ oranı üç kat fazlaymış. Tahlil sonuçlarına göre 111 seviyesinde. Sizce durumun bir aciliyeti var mı?

 16. erhan 07/09/2014 #

  Selam benim yıllardır sivilce var cildiyeye gittiğimde doktor karaciğer yağlanması var dedi yaş 25 180 boyundayım ne yemememiz neyi bol yememiz gerekiyor ne yapmamız lazım.

 17. resulyilmaz 12/09/2014 #

  Vücudumda yaralar çıkıyor ve kaşınıyor her an yaşın 22 kilomda 85 nasıl beslenmeliyim ben doktora gittim test yapıyor ve hiçbir şeyin yok diyor araştırmalarım karaciğer yağlanmasını gösteriyor ne yapmalıyım bana bilgi verebilir misiniz?

 18. yusuf 06/10/2014 #

  Merhabalar bana yardımcı olabilir misiniz babamın karaciğerinde kenarlarında çok az miktarda siroz varmış kan değerleri çok iyi çıktı ama bu kenarlarında olan siroz ilerler mi ilaç verdi doktor bana açıklayabilir misiniz çok korkuyorum.

 19. eleysa 10/10/2014 #

  Bende de var karaciğer yağlanması maydanoz limon kürünü uyguluyorum ağrım azaldı. Bu kür karaciğer yağlanmasına %100 iyi geliyor hem de bir ay gibi kısa sürede.

  • asli 10/11/2014 #

   Maydanoz limon kürünü anlatabilir misiniz? Bende lavantayı duymuştum iyi geliyor diye. Lavantayı kaynar suya at 4 dk kaynat hiçbir şey katmadan iç.

 20. senanur yıldız 14/10/2014 #

  Selam bendede karaciğer yağlanması var. 33 yaşındayım boyum 1.61 kilom 67. Safra kesesi duvar kalınlığı 6,5 mm dir kontraktedir. Her iki böbrek pelvisinde mesanenin belirgin globe olmasına bağlı belirginleşme mevcuttur. Kanımda düşük. Ne yapmam gerekiyor bana da yardımcı olur musunuz?

 21. betul 10/11/2014 #

  Merhaba ben 18 yasındayım boyum 1.60 kilom 44 cildimde sivilce ve kızarıklıklar ne kullandıysam fayda vermedi yukarıdaki belirtilerden bazıları var acaba karaciğer yağlanması yüzünden cildim böyle olabilir mi?

 22. ekrem 17/11/2014 #

  Merhabalar. Geçen gün karın ağrısı şikayetiyle doktora gittim ve ultrasonda trigliserid oranı yüksek çıktı. Doktor gece yemek yeme dedi ama ben gece çalışıyorum ne yapmalıyım?

 23. Akif 04/12/2014 #

  İyi günler 40 yaşındayım bas dönmesi sağ tarafta ağrı halsizlik denge bozukluk. Vücutta kızarıklık ve yara ya da sivilce yerleri iyileştikten sonra lekelerin yerleri gitmiyor. Öneriniz var mı?

 24. nargül aydemir 23/12/2014 #

  Selam bende 48 yaşında kanda aşırı yağlanma görünen hastalardanım bir yetmiş boyunda 39 kiloda ömründe içki kullanmamış biriyim kilo yok içki yok sigara kullanıyorum. Bilinç bulanıklığı eğilmeyle gelen denge bozukluğu aşırı güçsüzlük halsizlik yutkunma güçlüğü çekiyorum.

 25. elif 05/01/2015 #

  Merhaba 2 gündür tüm vücudumda deli gibi kaşınmalar kızıl kabarıklar ve kaşıdığım yerde sinek ısırmışçasına şişmeler baş gösterdi. Kızarıklıklar eklemlerimin üzerindeki yağlı bölgelerde oluşuyor kaslı bölgelerde yok. Şüphelendim. Üstte yazan belirtilerin çoğu mevcut. Hızlı bir kilo kaybı yaşıyorum depresyondayım. Odamdan hiç çıkmıyorum dolayısıyla hareket de etmiyorum. Karın bölgemde ciddi ağrılar oluşuyor yaklaşık bir haftadır. Sanki kemiğim orda durup dururken kırılacakmış gibime geliyor üstelik bir yıldır var olan ve hiç ağrımayan hemoroid vardı oda şiddetle ağrıyor.

 26. care 18/01/2015 #

  Millet size Karatay diyeti derim başka bir şey demem 0 kalori ile 2 ay önce 180 olan yağlanmam 40 a düştü ekmek yok seker yok. Tereyağı zeytinyağı ama hakikisi yumurta günde en az 2 tane kırmızı et doyasıya fındık fıstık ceviz badem bol bol yedim. Sadece ekmek pirinç makarna şekeri kestim sonuç bu 180 den 40 a düştü 2ayda Karatay bu isin uzmanı.

 27. önder 20/01/2015 #

  Yemek yeme-kilo ver, bütün gün oturma hiç bir şeyin kalmaz. Bunlara rağmen yağlanma var ise doktor bilir. Allah şifa versin.

 28. nevin özerbil 26/01/2015 #

  Bir arkadaşım karaciğer yağlanmasına karşı şunu yapmamı önerdi. Soğanı fırında közleyin her gün 2 adet közlenmiş soğanı öğle yemeğinde üzerine tuz kırmızıbiber sumak dökerek yiyin. 15 gün bu küre devam devam edin. Ben bu gün başladım. Yapacağım.

 29. isilay 09/02/2015 #

  Merhaba. Karaciğer yağlanması sivilcelere de neden oluyor mu?

 30. Fatih 06/03/2015 #

  Ana düşman şeker, her türlü şekerli şeyden mümkün olduğu kadar kaçın, mümkünse hiç şeker kullanmayın. Alkolden bahsetmiyorum bile.

 31. aysel 09/03/2015 #

  İnternetteki uzun araştırmalarım sonucu benimde mustarip olduğum bir konuya denk geldim. Bağırsaklara yerleşen mantarlar şekerli, karbonhidratlı, mayalı (peynir) yiyecekler tüketildiğinde alkol üretiyormuş. Böylelikle karaciğerde yağlanıyormuş. Dilinizde beyaz tabaka varsa, dilin etrafında diş izi varsa mutlaka doktora gidilmeliymiş. Ancak hangi bölüme gidilecek onu bilmiyorum.

  • Emre 09/10/2015 #

   Aynı durum bende de var karaciğer enzimlerim yükseliyor dilimde sanırım candida mantarı var sürekli yükseliyor değerlerim.

  • mesut 27/03/2017 #

   ???

 32. irfan 20/03/2015 #

  Her gün sabah üzüm pekmezi aç karnına 3 yemek kaşığı yiyin (ev pekmezi şekersiz) kahvaltıyı 15-20 dakika sonra yapın, gün içerisinde muhakkak enginar yiyin. 3 ay içerisinde sıfır km. karaciğere sahip olursunuz. Doktorlarına danışın yüzde 90 faydasını görürsünüz. Siroza kadar ilerlemiş durumlarda yine muhakkak doktoruna başvurun.

 33. nur 21/03/2015 #

  Ben 18 yaşındayım karaciğer yağlanması var ve ne yaptıysam geçmedi. Değerler düşüyor bazen de yükseliyor. Kilomda çok az alkol de yok sarılık olduğumu söylediler. karaciğer yağlanmasından dolayı ve o kadar çaresizim ki her an bunu yesem midem bulanır mı diye düşünürüm karnımın şişmesi sabahlara kadar kustuğum günler napacağımı şaşırdım.

 34. cyln 23/03/2015 #

  Bende karaciğer yağlanması nedeniyle yüzümde ve burnumda yaralar çıkmaya başladı kılcal damarlarım tıkanmış yalnız çare bulamıyorum bu yaralar doktorlarda bir şey yapamıyor.

 35. ufuk 02/04/2015 #

  Benimde karaciğerimde yağlanma var sağ tarafımdaki kaburgamın üstünde ağrı var sivilcelerim oluyor gözlerimde kızarıklar yüzümde pulluklar oluyor yaşım 44 kilom 82 boyum 1.70.

 36. mavis 06/04/2015 #

  Merhaba bende 34 yaşındayım trigliest 260 çıktı karaciğerde yağlanma var ağzım çok kuruyor ve de kilo veremiyorum ne yapmalıyım?

 37. erkan 25/04/2015 #

  Kesinlikle enginar yiyin 50 gün hiç kesmeden bu kürü uygulayın cok iyi sonuç alırsınız. Ama keserseniz bir daha baştan başlamanız gerekecek sağlam kür iyi sonuç getirir.

 38. Rukiye 24/05/2015 #

  Merhaba. Esimde dört senedir yaza karşı havalar ısınırken yaralar oluşuyor. Daha sonra bu yaralar sivilceye dönüyor ve şiddetli ağrı yapıyor. Eşim hareket etmekte zorlanıyor gitmediğimiz cildiye kalmadı, bu dönem hemen hemen üç dört ay sürüyor sonra yaralar yavaş yavaş düzeliyor. Ağızda kokma, dilinde beyazlık, halsizlik bütün kemiklerim ağrıyor diyor. Daha öncelerde doktoru karaciğer yağlanması başladığını söylemişti ama o zaman böyle bir rahatsızlığı yoktu. Bunların hepsi karaciğer yağlanmasından olabilir mi. Hiç aranızda esim gibi rahatsızlanan var mı? Lütfen yorum yazın.

 39. fatma 06/07/2015 #

  23 yaşında 9 aylık hamileyim. Sağ tarafımda ağrım var. Okuduklarıma göre yağlanma mevcut değerlerim 100 e varmış durumda. Gebelikten dolayı aldığım kilolar mı etki etti doğumdan sonra düzelir miyim?

 40. Semih 06/09/2015 #

  18 yaşındayım, kilo 55 boy 180 yani zayıfım.Uzun süre reflüden ötürü mide ilaçları içtim meğer bu ilaçlar karaciğer enzimlerini arttırıyormuş, karaciğerimde hafif ağrılar başlayınca ilacı kestim ama o yükselen enzimleri normale nasıl döndürebilirim?

  • Gürsel 20/12/2015 #

   N**ium 9 yıl reflü için kullandım. Karaciğerimde aşırı yağlanma yaptı. Sağ tarafta ağrı var. Eklem ağrıları başladı. Hiç kullanmayın derim.

 41. Arif 19/09/2015 #

  Maalesef bendede başlamış fakat fitnessa başladım karaciğerin olduğu bölge çok ağrıyor spor sonrasında devam etmeli mi bırakmalı mıyım?

 42. fırat 12/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar karaciğer yağlanma sebebi kilo ve alkol ve düzensiz beslenme olduğunu söylüyorlar fakat bunun birinci sebebi ilaçların yan etkisi özelikle mantar ilaçları çok dikkatli kullanın kullandıktan sonra muhakkak karaciğer testi yaptır herkese sağlıklı sıhhatli bir ömür dileğiyle. İzmir.

 43. Ziya 13/10/2015 #

  Selam 24 yaşındayım. Boyum 1.74, kilom 70, yüzümde sivilceler hiç eksik olmadı karaciğer yağlanması olduğunu tahmin ediyorum. Sigara kullanıyorum alkol nadir ama şekerli çok tüketiyorum ve her gün şekerli bir şey yemeden duramıyorum. Şeker isteğim alışkanlık mı yoksa bir hastalık mı?

 44. BERBER UZAY 17/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Karaciğeri yağlı olarak ben de eğer doktorunuz kilo vereceksin dediyse mutlaka kilo vermelisin. Ben 81 kiloydum. 68 e düştüm. Doktora gittim. Ultrasona girdik çıktık. Doktor hayret etti. 0 yağ. 1 gram yağ kalmamış. Tabi alkolü de ayda 1 defa içiyorum. Öncesi her gün içerdim. Tavsiyem budur. Herkese selamlar.

 45. Serdar 25/11/2015 #

  Merhabalar, 36 yaş, 1,75 boy ve 84 kiloydum (4 ay öncesine kadar). Uzun yıllar (15 yıl) boyunca sürekli olarak omuzlarımda, çene ve yüz bölgemde epey büyük sivilceler çıkardı. Bu yıllar boyunca çeşitli sebeplerle yaptırdığım testlerde karaciğer yağlanması ve karaciğer enzimleri (çok olmasa da, ALT 49) yüksek çıkardı. Sevdiğim ve faydalı olduğunu zannettiğim için meyveyi çok tüketir ve pirinçli, şekerli ve hamurlu yiyecekleri tüketirdim.

  Tabi bu uzun yıllar boyunca Dr. Karatay’ın anlattıklarından 100’de 1’ini bile muayene olduğum herhangi bir doktor 5 dakikasını ayırıp anlatmaya bir broşür vermeye zahmet etmedi. Sonradan öğrendim ki özellikle meyvelerin içindeki şeker (fruktoz) ve diğer yediklerim karaciğerde zehir etkisi yapıp büyük zarar veriyor, yağlandırıyormuş. Son yaptırdığım ultrason’un raporuna göre ikinci düzey (Grade 2) yağlanma var. 3. düzeyi ise en ağır ve geri dönüşü zor safha olduğu için artık elimden geldiğince bu konuya dikkat edip herkesi uyarıyorum.

  Son 3 aydır diyet yapıyorum (78 kiloyum) ve bahsettiğim şeyleri yemeği kestim. Şimdi değerlerim daha iyi ve bu süre içinde bir tane bile sivilcem çıkmadı.

  Bence hepimiz etrafımıza, şeker ve hamur işini hayatımızdan çıkarmayı, meyvelerin yerine sebze, pirinç yerine bulgur yiyebileceğimizi anlatmalıyız.

  Hepinize geçmiş olsun. Selamlar.

  • Ali 30/09/2017 #

   Güzel anlatmışsın teşekkürler bende buna yakın şeyler yazacaktım ama eriniyordum. İşini doğru yapan doktorları dinlemeliyiz ve araştırmalıyız yani öylede olur böylede olur deyipte elimize ilaçları tutuşturup mesleğini ticarete döken doktorlara selam bile vermeyin. Herkesede şekerle ilgili belgesel tavsiye ederim hayatınız değişecektir umarım

 46. türker 27/11/2015 #

  Arkadaşlar benim alt ast değerlerim 170 yağlanma yüksek. Her gün alkol alıyordum bıraktım her gün yarım saat koşu bandında kardiyo yaptım ama en önemlisi bunu mutlaka yapın: ince saplı maydanoz yaprakları ve sapıyla birlikte 15-20 adet çok ince şekilde doğranacak 1 bardak su ve 1 limon suyu karıştırıp sabah aç karınla birde kırmızı pancarı 1 litre suda haşlayıp suyu oda aç karınla tabii birde sebze ağırlıklı beslenin 1 ay sonra tekrar kan tahlili yaptırın bana dua edeceksiniz.

 47. ferhat 10/12/2015 #

  AST 76.47 ALT 47.92 LDH 286.20 TRİGLİSERİD 210.70 LDL 136.20 KOLESTEROL 234.71 B12 324
  Aşırı gaz mide bulantısı ve ciltte kuruma alevlenme şikayetleriyle gittim çok önemli artış olmadığı söylendi b12 vitamini almamı söylediler, hepatitlerime falan da bakıldı. Hepatit b <2.00 çıktığı için 3 doz hepatit b aşısı olmamın iyi olacağı söylendi.

 48. bayram 10/02/2016 #

  Merhaba ben180 boyunda 93 kiloyum karın agrisi vesag tarafimda agziyla doktora gittim ultrason grade2düzeyinde karaciger yaglanma olduğunu söyledi ama kan degerlerimin. normal olduğunu söyledi

 49. Yeter 22/03/2016 #

  Benimde karaciyer yaglanmam var moralim cok bozuk kaburgamin hemenbaltinda agrilar basladi uc kere biobsi yapildi mrt ye girdim bes kere hortum saldi incelediler yaglanma yuzde 70 lere cikti doktor ilacta vermiyo napcami sasirdimbenimde enzimlerim 500lerde ne yapmaliyim pisikolojim bozuldu artik doktor karaciyer hastanesine yatirmak istiyo ne yapsam bilemedim

  • Ali 30/09/2017 #

   Doğrudan ilaç tedavisi olduğunu sanmıyorum . Bunsan kurtulmak sizin elinizde. Kür deneyebilirsiniz ama tabikide birini. Hepsini birden değil. Ve doktorunuz kesin sonuç vaad ettiyse onudinleyin derim. Acil şifalar dilerim

 50. Buket 21/04/2016 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım.insülim.direnci mevcut ve sigara kullanıyorum karaciğer testi yaptırıcam yani ultrason daha yeni başladım sigaraya karaciğerde belli olur mu

 51. Ergn 11/07/2016 #

  Arkadaşlar basımda 2 yıldır sivilce var geçmiyor cildiye uzmanı normal sivilce diyor test falan yapmadan şampuan losyon verdi hiçbir işe yaramıyor. Ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 52. seda nur 02/08/2016 #

  Ben karın ağrısından doktora gittim. Ultrason çektiler. Karaciğer de yağlanma tespit edildi. 160 mm karaciğerim boyutu. Gastroenterolojiye gittim. Bana önemli değil 6 ay sonra tekrar gel dedi. Hızlı kilo verdiysen yada aldıysan ondan olur dedi. Kan değerlerimde de sorun yok. 52 kilo falanken 48 e düştum birkac ayda işte. Bana hamur işlerinden uzak dur dedi . Nasıl bir yemek programı uygulamalıyım? Yaşım 20 . Boyum 1.60 kilo 48

 53. fatma 16/08/2016 #

  Ben bir aydır sağ alt kaburga ağrısı çekiyorum 10 ayrı doktora gitim tahliller yaptırdım ultrasona girdim hiçbişeyin yok diyorlar bugun sonkez gitim ultrason girdim sonuşları da grade 1 karaciğer Yağlanması doktor sert tepki vererek hiçbişeyin yok git dedi gerçektende önemsiz bişeymi öyleyse neden geçmiyor ağrılar

 54. fatma 16/08/2016 #

  Ben bir aydır sağ alt kaburga ağrısı çekiyorum 10 ayrı doktora gitim tahliller yaptırdım ultrasona girdim hiçbişeyin yok diyorlar bugun sonkez gitim ultrason girdim sonuşları da grade 1 karaciğer Yağlanması doktor sert tepki vererek hiçbişeyin yok git dedi gerçektende önemsiz bişeymi öyleyse neden geçmiyor ağrılar ne yapmam gerekiyor yas 36 boy 160 kilo 82

  • Dundar 30/01/2018 #

   Bu hastalığınızla ilgili bir sonuç a vardınız mı
   Bendede aynı hastalık var
   Araştırdınız mı önemli mi değil mi
   Korkutucu mu yani ne tavsiyeler aldınız

 55. recep 28/10/2016 #

  Bende hepatit b tedavisi alıyorum sağ üst karın ve kaburga altında dayanılmaz ağrılar oluyor kilo 93 boy 174 doktorlar hepatit agrı yapmaz diyorlar sağ tarafım yangılı şekilde ağrıyor benim gibi olan varmı aranızda ne yapmalıyım bilemiyorum yürüyüşe başladım

 56. Gamze 31/12/2016 #

  Merhaba bende de alkol kullanımına bağlı karaciğerde yağlanma var, haftada 4-5 gün yüksek miktarda alkol tüketiyorum. Değerim en son 102ydi ancak sağ kaburgamın altında aşırı ağrı ve alkol kullanmadığım zamanlarda titreme ve halsizlik var, uyurken de hem terleme hem üşüme var, zaten sağ tarafımın üstüne de yatamıyorum. Alkolü haftada 1-2 güne düşürsem yeterli mi yoksa komple bırakmam mı gerekir? Bırakmam gerekiyorsa ne kadar sürede düzelir?

  • Temel 24/01/2017 #

   Size ve diger tum karaciger sorunu olanlara yucel aydemir’in -kanser öldürmek icin degil yasatmak içindir-adlı kitabini tavsiye ederim, tum sorulariniza yanit bulacaksiniz, kendim bizzat denedigim icin biliyorum.Kendisi cok gercekci ve durust bir insandir

 57. Selçuk 28/01/2017 #

  Karaciğerim ile ilgili hangi bölümden rendavu almam gerekıyor acaba bendede sanırım karaciğer yağlanması var :/

 58. ozan 30/01/2017 #

  Yaş 26 alkole bağlı karaciğer yağlanmam vardı alkolü tamamen bıraktım 3.5 aydır kullanmıyorum AST 60 ALT 166 GGT 46 neden bu değerlerim hala düzelmedi ? Düzelir mi ? Ne zaman düzelir ?

 59. sevda 07/03/2017 #

  Merabalar ben 24 yaşındayım 64 kiloyum hastalandım acil gittim kara ci yerinde yağlanma var dedi doktor alt 48 ast 52 yağlanma cokmu acaba ben çok korktum da

 60. Abdullah 10/03/2017 #

  Yıllarca ensem de ve dirseklerimde ekzama tanısı ile kaşıntı çektim, bazen kanatincaya kadar kaşıdım, gittiğim Dermatolog bir iğne yapacağım 1 haftada birşeyin kalmayacak dedi. Hakikaten öyle oldu fakat daha sonra tekrar şiddetli kaşıntılar başladı, başka bir Dermatolog 6 ay kontrolumde uzun bir tedavi dedi itiraz ettim, iğne ile 1 haftada bitti dedim, doğru fakat şimdi olduğu gibi sonra tekrar çıkacak ve daha büyük çıkacak deyince tedaviye razı oldum verdiği bitkisel bir ilaç ile derdimden kurtuldum 2. Dermatoloğun tanısı karaciğer yağlanması idi ve yılda bir özellikle kış aylarında AST-ALT ölçtürüp ihtiyaç varsa 1 ila 3 ay o bitkisel ilacı kullaniyorum ekzamayı unuttum gitti.

 61. Aziz 22/03/2017 #

  İyi geecler hocam bende halsizlik bas agrısı sağ altındakı kaburgam da agrı var feflü var boy 165 kilo 85 ağzımdan geclrri su toplantısı oluypr bas dönme oluyor ve kalbim cok huzlı bir sekilde atıyor kolumda ve başinda sivilce çıktı nedenlrri neler olabilir hocam tşk edrim saygılarımla….

 62. esra 09/04/2017 #

  merhaba ben 21 yasindayim asiri vucud yaglanmasi ve sivilcelenme var acaba sorun ne olabilir yardimci olursaniz ?

 63. Ecem 25/04/2017 #

  Merhaba arkadaşlar. Galiba bende de var. İlk önce ben hepatit sandım ve çok korkmuştum. Bulantı-kusma, gözlerde sararma, idrarda koyulaşma oluyormuş hepatit olduğunda. Çok şükür bende bu belirtiler yoktu. Sadece sağ tarafta ağrı oluyordu. Sanki kemiğim batıyormuş gibi farklı bir ağrıydı. İçim rahat etsin diye genede gittim elisa testi yaptırdım çok şükür negatif çıktı. Boyum 1.75 kilom ise 70. Yaşımda 20. Otoimmün rahatsızlığım var. O yüzden çabuk rahatsızlanıyorum. Büyük bir ihtimalle de karaciğerimde yağlanma var. Sizlere diyeceğim şu; altta yatan başka bir neden vardır. Sadece kilo, şeker, tansiyona kesinlikle bağlı değil. Tüm testlerinize baktırın, mr a gidin, özellikle de gıda duyarlılığı testi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 64. Birkan 06/05/2017 #

  Annemde karaciğer yağlanması var
  Ve annem biraz kilolu
  Peki annem nasıl şeyler yaparsa düzelir bu yağlanma gecer

 65. mesud 20/05/2017 #

  sağ kaburgamın alt tarafında içeriden sanki bıçak ile yarıyormuş gibi çok ağrım oluyor ulturasonda karaciğer yağlanması ve aşırı büyüme çıktı ama dr pekde önemli değil dedi ilaç yazmadı ama çok ağrım var ne yapmalıyım lütfen banada yardımcı olurmusunuz

 66. sena 25/05/2017 #

  benim yaşım 21 bende akciğer yağlanması oldu normal midir bende idrar tahlilili ve ultrason istediler benim yaşımda normal mi ve boyum 1.42 ve 81 kiloyum

 67. ömer 17/07/2017 #

  selam benimde kilom 82 boyum 172 sikayetim yediyim sanki midemde kaliyormus gibi bide basim surekli agriyor ac kaldigimda falan yasim 26 bu hastalik belirtilerimi

 68. Kenan 05/10/2017 #

  Ben kenan. Yaş 28. 2 sene önce karaciğer yağlanması basladı.ortalama hergün alkol tüketiyorum. Kilo75. Boy1. 72 sizce bu kiloya göre karaciğer yağlanması normalmidir. Boyuma göre kilom normal diye düşünüyorum sizce???

 69. Ayse 11/02/2018 #

  Selam benimde kaburgamda batma sırtında göğsüme ağrı giriyo kasinti gozlerde agri bas agrisi birde doygunluk hissi var kalp doktoruna gittim sorun yok ciğerimde yağlama cıktı varla yok arasi dedi 4 doktora gittim ama ağrılar geçmiyor neden acaba

 70. Melek kabaoglu 11/04/2018 #

  Merhaba hocam 25 yasindayim karacigerimde hasar varmis zayif biriyim

 71. Yunus özyön 16/07/2018 #

  Bende 29 yaşındayim 5-6 ay önce şeker hastalığı tespit edildi bizde ailece genetik şeker hastalığı ailede anne baba ve biz 5 kardeşte var bu hastalıktan sonra bugünde ldl kolesterol ve karaciğer yağlanması tespit edildi bende birkaç aydır sırf şekerden dolayı abur cuburları beyaz ekmeği bıraktım tam buğday Ekmegi yiyiyorum yemeğime dikkat ediyor artık sağlıklı beslenmeye çalışıyorum fitnes yani spor salonuna başladım her gün en azından 2 3 saat yürüyüş yapıyorum çok uğraşıyorum şekeri tamamen yenmek için ama bu karaciğer yağlanması ve kolesterol moralimi çok bozdu ne yapsam çok yüksek değilmiş ama yağlanma çok az bir şey varmış ldl kolesterol de 113 çıktı .

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.