Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bu yazının devamında kalp krizi belirtileri hakkında geniş bilgiler bulabilirsiniz. Ancak şu anda kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız Alo Sağlık Danışma Hattı Telefon Numarası 184‘ü ya da 112 Acil Hattı‘nı arayın.

Acil durumlarda kullanabileceğiniz bu kısa bilgiden sonra “kalp krizi belirtileri nelerdir” sorusuna cevap vereceğimiz yazımıza devam edelim.

Kalp krizinin en yaygın olarak görülen belirtileri; yoğun bir halsizlik, kalbin çok hızlı çarpması ya da düzensiz kalp çarpıntısı, nefes darlığı, kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu oluşan göğüs ağrısıdır. Eğer bunları normal günlük aktiviteleriniz sırasında yaşarsanız bu kalp krizi belirtisi olabilir.

Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan baskı, doluluk hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi yaşanan ağrı genellikle bir kaç dakikadan uzun sürer. Ağrının derecesi, krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilir.

Bu ağrılar göğüs bölgesinde olabileceği gibi karnın üst kısmında, boyun ve çene bölgesinde, her iki kolda veya omuzlarda ortaya çıkabilir.

Göğüs ağrısına baş dönmesi, gözlerin kararması, ani terleme mide bulantısı eşlik edebilir. Vücut ısısı düşerek cilt soğuyabilir ve kişiye kaygı ve sinirlilik hakim olabilir.

Kalp Krizi Belirtileri ve Kısa Açıklamaları

Göğüs Bölgesinde Rahatsızlık ve Ağrı: Kalp krizinin neden olduğu göğüs ağrısı bıçak gibi giren bir ağrıya benzetilebilir. Sanki göğsün ortası sıkılıyor ya da üzerine baskı uygulanıyor gibi hissedebilirsiniz. Bu ağrı 3-4 dakika sürebilir, ara ara geçip tekrar geri gelebilir.

Vücudun Üst Kısmında Ağrılar: Göğüste yaşanan ağrılar vücudun üst kısmında herhangi bir bölgeyi etkisi altına alabilir. Omuzlar, kollar, sırtın üst kısmı, dişler ya da çene ağrılarının tümü kalp krizinin belirtisi olabilir.

Karın Ağrısı: Kriz anında yaşanan ağrılar mideye inebilir ve mide yanmasına, reflü belirtisine benzer ağrılar yaşanabilir.

Solunum Güçlüğü: Derin nefes almaya çalıştığınız zaman bunu yapmak mümkün olmayabilir. Bu durum genellikle göğüs ağrısından önce gelir.

Kaygı: Herhangi bir neden olmaksızın aniden kaygılı bir ruh hali yaşanabilir.

Baş Dönmesi: Göğüs ağrısıyla birlikte bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz ve başınız dönmeye başlayabilir.

Terleme: Aniden terleme başlar ve cilt ısısı düşer.

Mide Bulantısı ve Kusma: Mideniz aşırı derecede bulanabilir ve kusma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Kalp Krizi “Geliyorum” Der Mi?

Her kalp krizinde yukarıdaki belirtiler görülmeyebilir. Bazı durumlarda, krizin belirtisi olan ve kalpte bir sorun olduğunun alarmı niteliğindeki belirtiler, aşırı bir yemek sonrası yaşanan gaz sorunlarına veya gündelik kaygılara bağlanabilmektedir.

Yukarıda listelenen belirtilerden birini veya bir kaçını yaşıyorsanız 5 dakikayı geçmeden acil yardım servisini aramalısınız.

Kalp kriziyle ilgili en önemli nokta, krize ne kadar çabuk müdahalede edilirse yarattığı hasarın o kadar az olmasıdır.

Kalp krizi, bazı belirtilerle birlikte ortaya çıksa bile aslında kendisi, kalbe ve kan damarlarına ait olan, her ikisini de ilgilendiren başka bir hastalığın belirtisidir.

Yani kalp krizinden zararsız olarak kurtulmanız, altında yatan asıl nedenin tedavisi gerçekleşmedikçe bir şey ifade etmeyecektir.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, kalbe kan taşıyan damarlardan birinin (çoğunlukla koroner arterin) tıkanması sonucu oluşur.

Damar tıkandığında kalp fonksiyonunu yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamaz ve çalışması yavaşlar ya da durur. Bu zamana yayılan bir süreçtir ve damar tıkanıklığına bağlı olarak kalbin zarar görmesi yıllar sürebilir.

Damar tıkanıklığı genellikle, damarlarda biriken ve zaman içinde damarı tıkayacak kadar hacim kazanan plaklar nedeniyle meydana gelir.

Kalp kasının, tıkanan damarın bulunduğu bölgesi ölmeye ve kas dokusunun yerini ölü doku almaya başlar. İşte bu noktada damar tıkanıklığına zamanında müdahale edilmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü damar ne kadar çabuk temizlenirse, kalbin oksijensizlik nedeniyle işlevini kaybeden bölgesi o kadar sınırlı kalır.

Kalp krizinin daha az görülen bir diğer nedeni ise koroner arterde meydana gelen ani kasılmalardır. Bu ani kasılmalar, damarı tıkayan plağa bağlı olmaksızın yaşanabilir. Damar kasıldığında kalbe kan akışı durur ve bunun sonucunda kalp krizi yaşanabilir.

Her iki durumda da kalp çalışamaz hale gelir ve vücudun ihtiyaç duyduğu kirli kanı toplama, temizleme ve temiz kanı vücuda pompalama görevini yerine getiremez.

Kimler Risk Altında?

Belirli faktörler damar tıkanıklığı ve dolayısıyla kalp krizi riskini yükseltmektedir. Bu risk faktörlerinin çoğu kontrol altına alınabilir.

 • Sigara kullanımı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Aşırı kilo ve obezite
 • Sağlıksız beslenme
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Yüksek kan şekeri

Bu risk faktörlerinden bazıları (yüksek tansiyon, aşırı kilo ve yüksek kan şekeri) genellikle bir arada görülür ve buna “metabolik sendrom” denir. Metabolik sendrom yaşayanlar diğer kişilere göre 5 kat daha fazla kalp krizi riski altındadır.

Yukarıdaki faktörler doğru beslenme, düzenli egzersiz, kilo kaybı ve sigarayı bırakma ile kontrol altına alınabilir. Ancak yaş (erkeklerde 45, kadınlarda ise 55 yaş sonrası kalp krizi riski yükselmektedir), aile geçmişinde görülen kalp krizleri gibi kontrol altına alınamayacak bazı faktörler de kalp krizi riskini yükseltmektedir.
Kalp Krizinden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı beslenme, kalp ve damar sağlığının korunması için çok önemlidir. Hazır, konserve gıdalar ve trans yağ içeren fast-food yerine daha çok meyve, sebze tüketmelisiniz.

Satın aldığınız süt ve süt ürünlerinin yağsız ya da az yağlı olmasına özen gösterin.

Aşırı kiloluysanız bir uzman kontrolünde, size uygun olarak hazırlanmış diyet programı uygulayarak bu kilolardan kurtulmak, kalp krizinden korunmak için atacağınız ilk adım olmalıdır.

Mümkün olduğunca hareket edin. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler kalbinizi güçlendirir ve kan dolaşımını düzenler.

Sigara içiyorsanız, bırakın. Ayrıca ikinci el sigara dumanı solunan ortamlardan uzak durun. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Yüksek tansiyon, şeker ve yüksek kolesterol gibi sorunlarınız bulunuyorsa bunları ihmal etmeyin ve doktorunuzun önerilerine kulak verin.

Diğer Bilgiler

Kalp krizi, dünyada tüm diğer hastalıklardan daha fazla can almaktadır. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu can kayıplarının 7 milyonu kalp krizi nedeniyle yaşanmaktadır.

Kalp ve damar hastalığı bulunanların %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır. Bu ülkelerde görülen kalp krizi oranı kadın ve erkekler arasında eşit olarak bölünmektedir.

Her yıl ABD’de 600.000, İngiltere’de ise 74.000 kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Önlemler

Kalp krizinin bu kadar yaygın ve tehlikeli bir sorun olduğu düşünülürse bir “acil eylem planı” oluşturmak, krizin kalbe verebileceği zararı azaltmak ya da “hayatta kalabilmek” adına oldukça önemlidir.

Acil durumda yapılacak müdahale sırasında sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına kullandığınız tüm ilaçların ve varsa alerjiniz bulunan ilaçların bir listesini hazırlayın ve bu listeyi sürekli cebinizde taşıyın.

Yaşadığınız bölgedeki en yakın hastanelerin ve ambulans servislerinin telefonlarını yanınızda bulundurun. Yakınlarınızı kriz sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirin.

Kalp krizi sırasında aranabilecek yakınlarınızın telefonlarını cebinizde, kolay bulunabilecek bir noktada tutun.

Kaynaklar


(Visited 871.061 times, 2 visits today)

, , , ,

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? İçin 92 Yorum Yapılmış

 1. Hakkı İlhan Gencay 25/02/2014 #

  Uyarılarınız için teşekkür eder çok kişiye yardımcı olacağın inanıyorum.

 2. sıdıka 06/09/2014 #

  İyi geceler benim sizden öğrenmek istedim kalp krizinin belirtileri bende mevcut ama acile gidiyorum kan tahlili alıyorlar bir şey çıkmıyor ben anlamadım. Ne biçim bir kalp krizi ki anlamıyorlar hiç bir belirti çıkmıyor. Ne olabilir ağrı kesici içtiğim zaman kalbimin ağrısı geçiyor bana bir bilgi verin lütfen kalbimin neyi var.

  • ali 21/11/2014 #

   Hanımefendi 100/100 panik ataksınız.

   • zeynep 11/07/2015 #

    Sıdıka hanım ben doktor değilim ama panik hastasıyım yazdığınıza göre sizinki panik atak. Doktora gidin ve onunla yaşamayı öğrenin çok zor değil geçiyor ve alışıyoruz ama mutlaka doktora görünün bir iki ilaç var inanın çok yararlı (grip olduğumuzda nasıl ilaç alıyorsak bu da aynı şey).

    • ATABEY 06/11/2016 #

     panik atak hastalık değildir.. sadece maddi ve manevi olarak sıkıntı yaşamaktan olmaktadır.. EN BÜYÜK İLACI PARA,PARA PARDIR.

  • samet 21/02/2015 #

   Büyük ihtimalle kalp kapakçığınla ilgili bir rahatsızlığın olabilir normal ağrısız bir gününde kalp doktoruna görünmende fayda var. Çünkü bende de kalp ağrısı gibi kalp krizi geçirmenin belirtileri oluyor fakat doktora gittiğimde bir şeyin yok diyor. Kalp kapakçığınla ilgili bir problem kalbinin ağrımasına sebep olur.

   • murat 06/05/2015 #

    Merhaba Samet kardeş bende dün doktora gittim.kalp kapağı 3 santim açıklık var dedim ama doktor her şeyimi kontrol etti anlamadım dedi ki her şeyin normal dedi fakat bendeki sıkıntı bir şeye heyecanlandığımda veya gece yatarken kötü bir düşünceye kapıldığım zamanlarda kalp çarpıntısı ile başımla ayaklarım uyuşuyor bir heyecana geliyorum bunun derdini ben bulamadım Samet kardeş senin bu konuda bir fikrini alabilir miyim mümkünse birde sigarayı bırakalı da tam 5 gün oldu bununla da bi ilgisi var mıdır.

    • Ali 11/12/2015 #

     Arkadaşım sen 100’de 100 panik atak hastasısın bence uzman bir psikologa görünmen gerekir saygılar.

  • nermin 06/05/2015 #

   Panik atak hastasısınız aynı sorunları bende yaşıyorum.

   • ahmet 09/05/2015 #

    B12 vitamin tahlili yap ilacını kulan panik atak diye bir şey kalmaz sende.

  • AZİZE 22/02/2016 #

   Bu belirtiler başka birçok hastalığın belirtisiyle benzerlik gösterir bu yüzden başka bir hastalığınızın olabileceğini de düşünmelisiniz.

  • Orhan 23/04/2016 #

   Sıdıka hanım, ben de kış aylarında akşama doğru duramıyordum. Havaların soğuk olması, temiz havanın olmaması problem. Neyse acile gidiyordum, acil bölümde muayene oluyorum bir şey yok, hatta bazen acil de 10-15 dk oturuyordum, çünkü hastane sıcak iyileşiyordum sanki, çoğu zaman muayene bile olmuyor eve tekrar geri gidiyordum. Neyse kalp doktoruna gittim, doktor bant üzerine yürüme testi yaptı, anju oldum 2013 de o gün bu gün ilaç devam.

  • Burak 21/09/2016 #

   Olduğu zaman tranpine baksın kardiyak yanı

  • Mehmet 05/01/2017 #

   Kalp romatizması vücutta romatizma ilerlediği zaman kalbe vurur oda kalp kapaklarını çürütüyor aylık iğnesini vurdurmanız lazım,tahlillerde çıkmıyor biraz üşütmeden dolayı romatizma görünüyor birşey yok deyip gönderiyorlar

  • Aylin 30/01/2017 #

   Sizde panik atak vardır mutlaka bunun için bir psikiyatriste başcurmazın gerek.

  • Ramazan 02/10/2017 #

   Kardioleji doktoktorununa mutlaka gidin bende ayniydim acile 3 kere gittim kalbinde problem yok dediler kalp hastanesinin aciline gittim apar topar yogun bakima alip anjyu yaptilar

  • Erbat 21/10/2018 #

   Senin birseyin yok sitrese girme gecer

  • Erbat 21/10/2018 #

   Sitresten uzak dur yeter

 3. sena 04/10/2014 #

  İyi geceler. Ben griptim aniden diş etlerimde ağrı başladı. 2 gündür şiddetli ağrı çekiyorum ve konuşmakta güçlük çekiyorum. Araştırmalarım sonucu iskemi olabilirmiş. Ama bir uzmana ihtiyacım var. Acil soruma cevap verir misiniz? Teşekkürler.

 4. mehmet 08/11/2014 #

  (Sıdıka) aynısı bende de oldu nabzım dakikada 200atıyodu ve tansiyonun 20 ye çıkmıştı ve kriz belirtilerim vardı acile gittim tahlillerim temiz çıktı doktor stresten olabilir dedi. Ne olur ne olmaz diye bir kaç gün yatırdılar kimse neyim olduğunu anlayamadı. Kardiyolojisi damar yolumdan uç şırınga bir şey verdi ve aynı anda boynumun sol tarafına bastırdı çarpıntılarım geçti Erzurum’a sevk ettiler onlarda neden olduğunu anlayamadı holter cihazı taktılar o da normal çıktı ama şu an bir şeyim yok muhtemelen seninki de fazla strestendir.

 5. Pelinsu 11/11/2014 #

  Bundan 45 gün önce babam kalp krizi geçirerek vefat etti ama bu kalp krizini hiç bir doktor anlamadı kusma ve göğüs ağrısıyla gittik hastaneye zatürre başlangıcı dendi serum verildi ekg çekildi hiçbir şey çıkmadı ve eve gönderdiler bir sonraki akşam yine gittik serum verdiler sağ kolu uyuşuktu ama ertesi sabah kalktı koltukta kestiriyordu daha sonra başım dönüyor dedi ve kalp krizi geçirerek vefat etti böyle olur mu anlaşılmaz mı?

 6. tuba 04/12/2014 #

  Benimde üç ay önce başlayan göğüs ağrılarım vardı. Kalpte de sıkışma oluyordu, sürekli sırt ağrısı, ellerimde uyuşma ağrı vs. Kardiyolojiye bakıldım kalp romatizması olduğunu söyledi Şimdi her ay iğne vuruluyorum Bir haftadır ağrılarım biraz arttı. Su sıralar biraz stresli günler geçiriyorum ve karnimim üst kısmında bıçak kesiyor gibi ağrılar yaşıyorum ama anlık oluyor Acaba romatizmanın bir verdiği ağrılar yoksa kalp krizi belirtileri mi?

  • muhammet 13/04/2015 #

   Merhaba tuba hanım sizin hastalığınız bende de var bir iğne verdiler her ay kullanıyorum o bahsettiğiniz ağrılar romatizmal ama kalbi etkiliyor tabi ki ileride kalp kapağı hastalığına dönüşüyor geçmiş olsun.

  • Erdal... 19/01/2016 #

   Tuba hanım bende aynı hastalığı yaşıyorum ama de******n iğnesini kullanıyordum bıraktım.

  • Ozkan 30/03/2016 #

   Bendede kalp romatizması var + aort damarı uçları kalın. Ve mitral kapakta ise kalınlaşma var dedi doktor senelik muayene olacaksın dedi ilaç vermedi spor yap dedi ortalama 35 40 yaşında kapakların değişmesi lazım dedi anlamıyorum 1 senedir her gün kalp ağrısı çekiyorum geceleri çok oluyor genelde ne yapacağımı bilmiyorum ben de.

 7. serap 09/12/2014 #

  Ben 1 Kasımda ayak ağrısı şikayetiyle hastaneye ambulans ile kendim yürüyerek gitmişim acilde ekg çekilirken kalp krizi geçirmişim ve nabzım 5 dk durmuş. Doktorun yüksek çabasıyla tekrar hayata dönmüşüm ve anjiyo oldum simdi iyi sayılırım. Ağrılarım var ama benim korkum tekrarlama olasılığı var mı yeniden kalp krizi yasar mıyım simdi yeniden doğmuş gibi hissediyorum kendimi ama hayatim yasadığım 8 günü hatırlamıyorum korkularım çoğaldı.

  • simalll 30/12/2014 #

   Geçmiş olsun bizim bir yakınımızda kalp krizi geçirmişti. Kendinizi yormayın bildiğim kadarıyla. Çok kafayı takarsanız psikolojik bir tekrarlama olabilir siz doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. Tekrar geçmişler olsun.

  • Bora 15/06/2015 #

   Serap Hnm böyle önemli konularda lütfen buralardan yardım beklemeyin. Sakin olun ve önce kalp doktorunuza danışarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin. Eğer strese giriyorsanız bu yüzden mutlaka psikologdan da yardım alın.

 8. ayhan 10/12/2014 #

  Bir şey danışmak istiyorum kalbimin üstüne doğru sanki bir ağırlık bağlamışlar hep orada duruyor bazen geçiyor ama genelde sanki hep orada yemeklerden sonra fazla belli ediyor kendini sadece sol kolda uyuşma yapıyor ve ağırlık hissi çoğaldığında hafif çarpıntı oluyor.

 9. hazal 23/12/2014 #

  Merhabalar ben 16 yaşındayım kalbime arada bir şey saplanıyor gibi hissediyorum çok sık olmuyor olunca da 10 15 saniye sonra geçiyor. Ama hafiften kalbimde ağrı var birde yaklaşık 2 aydır başım dönüyor midem bulanıyor, başlarda çok kötüydüm okula gidip eve geliyordum sürekli ama sonralara doğru hafifledi, biliyorum çok yanlış yapıyorum tahlil yaptırmamakla yaptırmadım aşıdan korktuğum için ama ne yapacağımı da bilmiyorum bana bir şey söyleyebilir misiniz.

  • Bora 15/06/2015 #

   Hala gitmediyseniz ve aynı şikayetler devam ediyorsa mutlaka ama mutlaka bir uzman doktora görünün.

  • AZİZE 22/02/2016 #

   Kesinlikle tahlil yaptırmalısınız hemen kötüyü düşünmeyin stres panik atak heyecan gibi sebeplerden dolayıda olabilir ama mutlaka ve mutlaka bu konuda muayene olmalısınız.

 10. kursat 12/01/2015 #

  Merhabalar ben 33 yaşındayım kalbimde ağrılar ve sol omuzumdan parmak uçlarıma kadar ağrı ve karıncalanma oluyor sebebi nedir şimdiden teşekkürler.

 11. hanife 15/02/2015 #

  Merhaba, ben 15 yaşındayım ama kalbim hep ağrıyor. Bas ağrısı da çok oluyor. Kalbim sıkışıyor sizce ne yapmalıyım.

 12. serkan öz 27/02/2015 #

  25.02.2015 günü saat 13:30 sularında arabamla tek başıma Kemalpaşa İzmir arası yolculuk ederken maalesef kalp krizi geçirdim. Yaşım 40 ellerinizden öper 2 tane evladım var. Benim bu yazdığımı okuyanlar lütfen ama lütfen bu arkadaşların uyarılarına harfiyen uysunlar tek hedefimiz sağlıklı yaşam olsun. Ayrıca bunlara ilaveten yapacağınız en önemli şey de stres ve sinirden uzak durun Allah kimseye nasip etmesin kriz çok kötü bir şey.

  • cavit 09/04/2016 #

   Aynen öyle kardeşim. 3 gün öncede ben kriz geçirdim. Allah kimseye göstermesin.

 13. petek 01/03/2015 #

  Merhaba dokuz şubatta babamın bilinen bir hastalığı yoktu gece saat bir gibi midesinin ağrıdığını anneme söylemiş ardından babamın bilinci gitmiş yanına gittiğimde hırıltı sesi geliyordu ve dili dışardaydı hem en ambulansı aradık. Yarım saat uğraştılar ve ardından kalp krizi hastayı kaybettik dediler kalp krizi bu kadar sinsi bir hastalık mıdır?

 14. fatma 02/03/2015 #

  24/02/2015 tarihinde göğüs ağrısı midemde bulantı boynumda çok şiddetli bir ağrıyla hastaneye gittim. Kalp krizi geçirdiğim söylendi ve müşahede altına alındım. Ve ertesi günü yine olduğunu söyleyerek bana anjiyo yapıldı. Damarlarım temiz çıktı bunu tetikleyen boynumdaki fıtıkların olduğun söyledi doktor yapar mı ve yine tekrarlar mı?

 15. Ugur 11/03/2015 #

  Merhabalar bu 1 buçuk yıldır kendime hep sıkıntı stres yapıyorum içimde kendi kendine sıkıntı oluyor. Ellimde değil göğüs ağrısı omuzlarımda bazen ağrı ve karıncalanma oluyor mide ağrısı da var. Bu kalp krizin belirtileri mi yada sıkıntı stresten dolayı mı oluyor. Uyuduğumda uyandığım zamanda kendimi çok iyi hissediyorum.

 16. sedat 27/03/2015 #

  Yaklaşık on ay önce kriz geçirdim şimdi ise kalp yetmezliği ile mücadele ediyorum beni psikolojik olarak da çok etkiliyor.

 17. hasan 30/03/2015 #

  Merhaba şu bir haftadır göğsümün sol köşesinde bir hançer saplanıyor gibi oluyor 10 15 saniye kadar sonra geçiyor kalp krizi belirtisi mi sigarayı bırakmaya karar verdim stresten uzak durmaya çalışıyorum. Yaşım 31 evliyim bir tane çocuğum var 2.5 yaşında onlardan ayrılmak istemiyorum. Onun için sigarayı bıraktım tiryaki değilim.

 18. Ayse 31/03/2015 #

  Merhaba bende romatizma var iki gündür aniden göğüs arası şiddetli ağrı kol uyuşması ve kulağımın ağrısı var ve dişlerimde ağrı var. Kalp problemim olduğunu doktor demişti ama ben ilk defa böyle bir ağrıyla karşılaştım bu gibi durumlarda ne yapmalıyım ilk yardım olarak.

 19. Mürsel yildiz 11/04/2015 #

  44 yaşındayım birkaç gündür arada bir kalbimde bir zorlama hissetmeye başladım derin nefes alınca özellikle. Hafiften bir ağrıda var çok hafif ama çok derin nefes almaktan çekiniyorum.

 20. Ayça 14/04/2015 #

  Öncelikle herkese büyük geçmiş olsun. Neremiz ağrıyorsa canımız orda değil mi? Ne garip. Rabbim sana şükürler olsun ki sağlığımız yerinde. Benim tek korkum var bu yaklaşık 2 haftadır bende var sol göğsümde bir ağrı var birden bıçak saplanıyor ve yanma hissi var. Allahım hepimize sağlık versin uzun sağlıklı bir hayat diliyorum hoşcakalın.

 21. özkan 29/04/2015 #

  İnsanın kendine konduramadığı garip bir durum. yaklaşık olarak 3 aydan beri halsizlik durumum vardı hiç uyumamışım dayak yemişim gibi hissediyordum gırtlağımda bir yanma vardı düz yolda bol yürüyüş yapabiliyordum ama en ufak bir yokuşta boğazımdaki yanma daha da fazlalaşıyordu. Bunun yanında hazımsızlık problemim de oluştu reflüm olduğu için ilaç kullanmaya başladım. Ama fayda etmiyordu son gün ayaktayken gözlerimde bir kararma oldu. Gene mideye verdim bu durumu eve gittim. Merdivenler gözümde büyüdü çıktım ama göğsümde yanmada başladı eve kendimi zor attım. Öyle yapıyorum böyle yapıyorum bir türlü geçmiyor, 5 dakika sonra geçti bende hemen yattım uyumuşum 2 saat sonra dışarı çıktım merdivenlerden inişte sıkıntı olmazsa hastaneye gitmem diye düşünüyordum. İndim hafif gırtlağımda bir yanma gene oluşunca gitmeye karar verdim acile gittiğimde şikayetlerimi söylediğimde ekg çektiler herhangi bir şey gözükmedi. Troponin testi yapmışlar bu arada bu değerde artış çıktı. 2 saat sonra tekrar yapıldı tekrar yükselme çıkınca kardiyolog geldi onun çektiği ekg de de hafif bir şeyin olduğunu söyledi. alel acele anjiyoya alındım ana damarlarımda birinde %90 diğerinde ise %80 tıkanıklık çıktı ve stent takıldı. Yaklaşık olarak 1,5 ay oldu şu an yeni doğmuşum gibi hissediyorum. Hiçbir sıkıntım kalmadı kontrole gittim en büyük korkum kalpte hasar oluşmasıydı oda oluşmamış. Bazen belirtiler ne kadar belli etse de insan kendine böyle bir durumu yakıştıramıyor hel eki genç yaşta yaşım 34, sağlıklı günler.

 22. mustafa serin 20/05/2015 #

  Merhaba boyum 1, 70 kilom 130 yaşım 40 herhangi sağlık problemim yok ama bazen durduk yerde derin nefes alamıyorum 2-3 dk geçtikten sonra derin nefes alabiliyorum. Merdiven çıkınca da nefes nefese kalıyorum 5 dakika dinlenince kendime gelebiliyorum. Acaba damar tıkanıklığı veya kalp krizi belirtisi olabilir mi? Teşekkür ederim.

 23. Emre 08/06/2015 #

  Merhabalar, ben yaklaşık 10 yıl önce açık kalp ameliyatı olmuştum. Kalbin sağ bölümünde delik vardı (ASD) bu şekilde giderilmiş oldu o zaman. Ve o zamandan beri ara ara böyle ufak krizlerim oldu sıkışma daralma iğne batması gibi sancılar vb. şu sıralar bunlar bayağı bir çoğaldı. Aniden sancı giriyor bıçak saplanması veya iğne batması gibi, kalp çevresinde yanma büyük ağrı ve baskı oluyor derin nefes aldırmıyor adeta batıyor çünkü. Bütün bunları neye yorabilirim ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim. Şimdiden çok teşekkürler.

 24. Bora 15/06/2015 #

  Yorumun en üstte yayınlanmasını rica ediyorum ve burada şikayetlerini dile getiren tüm kardeşlerime şunu söylemek istiyorum: Şikayetiniz varsa mutlaka ama mutlaka bir uzman doktora görünün. Kalp konusu şakaya gelmez ve buraya yazarken geçirdiğiniz her dakika bile risk altında olabilirsiniz. Bu konuda ise maalesef son pişmanlık yapma fırsatı bulamayanlar bile var. Lütfen doktora gidiniz.

 25. deniz 16/06/2015 #

  Merhaba 1 ay öncesine evde fenalaştı acile kaldırıldım yapılan bütün kontrollerde EKG bt ve kan şekeri ölçülerimde her şey gayet normal çıktı panik atak teşhisi kondu fakat 3 gündür havalardan da kaynaklı sanırsam benimde bir baskı göğsümde iğne batıyormuş hissi olur ve de baş ağrısı sanki kalp krizi geçiriyorum gibi hissediyorum kendimi ama elimi yüzümü yıkayınca kendime geliyorum ben sizce kalp krizimi geçiriyorum panik atak mıyım cevaplarsanız sevinirim.

 26. Merve 03/07/2015 #

  Bende çarpıntı oluyo doktora gittim ilaç kullandım 3 ay ama sadece çarpıntı dedi başka bir teşhis koymadı sadece ekg ve kan tahlili yapmıştı. 3 ay sonra kontrole gidince ilacı bıraktırdı kansızlıktan oluyor şikayetim geçmişti yine başladı arada başım karıncalanıyor ve göğsüm sıkışıyor gibi oluyor bayılcakmışsın gibi oluyor ve çarpıntım var doktora gidip gitmekte kararsızım büyük bir sorun var mıdır sizce?

 27. ufuk 07/07/2015 #

  Arkadaşlar yaklaşık iki yıl önce gece sol kolda uyuşma ve çarpıntıyla beraber terleme hissine kapıldım ve hemen acile başvurdum. Çekilen ekg de bir şeyin yok dediler ve o gün bu gündür birçok kardiyoloğa muayene oldum. benim sıkıntılarım; yaklaşık her gün göğsümün sol meme bölgesinde ve tam simetriği sırtımda ağrı, (kas ağrısı olduğunu söyledi doktorlar ama içtiğim ağrı kesicilerden ve kas gevşeticilerden bir fayda göremedim), kalbimde boşalma hissi ( günde bazen birkaç kez)ve sol kola doğru bir uyuşma hissi şikayetleriyle yapılan tüm tetkikler (anjiyografi dahil ekg , eforlu ekg, holter) temiz çıktı. Panik atak olduğumdan bahsediliyor fakat dünya yıkılsa altında kalacak en son insan ben olurdum herhâlde o kadar gamsızımdır ve bu şikayetlerim iki yıldır devam ediyor. Tüm karın ultrasonagrafisi temiz (safra kanalları ) göğüs mr temiz. Daha ne yapmalıyım anlamadım. Acaba doktorları denedik birde hocaları mı denesek 🙂

  • Bahar 24/10/2016 #

   Siz yuksek ihtimalle panik ataksiniz yalniz iki yildir bu sikıntıyla nasil yasiyosunuz bende gecen sene kalp carpintisi gogus agrisi terleme bayilma hissiyle baslayan bi surecin icine girdim acil servislere abone oldum en son beni psikatriye yonelttiler ve panik atak teshisi konuldu 7aydir cesitli haplar kullaniyorum fakat korkularim halen gecmedi sol kolum gogsum sirtim agridiginda ki bu surekli oluyo kalp krizi gecirdigimi dusunup panikliorum bu berbat bi hastalk en az bir yil tedavi gorucem ama bu korkdan kurtulamiyorum 41yasindayim iki kucuk cocugum var cok stersli bi hayatim var artik bu korkudan kurtulmak istiyorum hayat kalitem cok dustu

 28. yaman 08/07/2015 #

  Hastalık hastalığı kadar kötü bir şey yok. Kendimizi devamlı dinledikçe hastalıklar peşimizi bırakmaz. Ben de ritim bozukluğu olayı var ve inanın kendim yaratıyorum. Düşüncelerimi dağıt tığımda düşünmediğimde ne ritim bozukluğu kalıyor ne şikâyetlerim kalıyor. 57 yaşındayım ve yıllardır tansiyonumu ölçer nabzımı dinler tüm hastalıkları kendime yakıştırırım. Yıllardır meğerse kendime azap çektirmişim. Geceleri uykum kaçar acaba bir şey mi olur kalbim mi durur vb şikâyetler bir mide karaciğer prostat akciğer organları ile ilgili bilgileri okuyorum şikayetleri okuyorum ve hemen o hastalıkları sahipleniyor ve o şüphelerle hayatımı zindan ediyorum. Bu sitelere yazan ve derman isteyen kardeşlerim çoğunuzda ki şikâyetlerin esas sebebi panik atak ve her hastalığı sahiplenme gibi şikayetler ya kendi kendinizi telkin edeceksiniz ya da iyi bir psikoloğa gidip esas olan kafanızdaki o sinsi düşünceleri atın hepinize en güzel sağlıklı günler dilerim.

 29. Erkan 21/07/2015 #

  Selam ben 30 yaşındayım. Bazen 3,5 dakika suren göğüs kafesi ortasında şiddetli derecede bıçak kesercesine bir ağrı meydana geliyor. Nefes almakta zorlanıyorum sinirleniyorum. Ardından sıcak su içiyorum biraz rahatlattığını sanıyorum. Bu kalp krizi olabilir mi? Normal durumda doktora gitsem kalp krizi geçirdiğim anlaşılır mı? Yorumlarınızı rica ederim.

 30. ılgaz erdoğan 09/08/2015 #

  Sol göğsümde aşırı ağrı oluyor omzuma ve sırtıma da vuruyor ağrı sol kolumda da ağrı oluyor belli süre sonra uyuşmaya dönüşüyor titreme ve baş dönmesi yaşıyorum doktora gittiğim psikolojik dediler sizce kalp krizi olabilir mi?

  • Bahar 24/10/2016 #

   Hayir panik ataksiniz

 31. cantürk 09/08/2015 #

  Merhaba bende de son derece hızlı kalp atışları oldu tamam kalp krizi geçiriyorum hissine kapıldım ayağa kaldım durdu tekrar yattım başladı panik atak yatakta başlıyordu psikolojik kendimi rahat bıraktım geçti ama sizde de olursa doktora gitmenizi onarırım ben de öyle oldu.

 32. muharrem 25/08/2015 #

  benim bir sorum olacak cumartesi günü akşama doğru sol koluma ve de aynı anda kalbime şiddetli bir ağrı girdi bu 3 dakika kadar sürdü ve de iki yerdeki ağrıda aynıydı bu şekilde 10 dakika arayla 3 sefer oldu pazar günü de ağrım oldu ve bu sabah yine aynı durumu yaşadım ve araba kullanıyordum ara ara olmaya devam etti ve az önce yine aynı ağrılar oldu sebebi ne olabilir acaba, aydınlatırsanız sevinirim şimdiden saygılar.

  • ruha 12/09/2015 #

   Muharrem bey bence sizin ki gerçek anlamda fazla stres ve günlük hayatınızda rutinleriniz birbirine karışmış yani demem o ki stres belirtileri derin derin nefes alın ve spor yapmaktan kaçınmayın kolesterol hastalığınız olabilir.

 33. Ramazan 19/09/2015 #

  Merhaba yardımcı olursanız sevinirim 25 yaşındayım son bir aydır gece yatağa yattığımda tam uykuya dalma esnasında göğsümde bir titreme korku heyecan ve nefes daralması ile uyanıyorum birkaç kere tekrarlıyor sonrasında uyuyorum şimdiden teşekkürler.

  • bünyamin 14/07/2016 #

   aynı sorun bende de var ne yapacagım bilmiyorum iç hastslıkları uzamnına gitttim yarın pisikoloji ye gidecem diger gün de kardiyolojiye bakalım

 34. Akın 26/09/2015 #

  Merhaba ben 15 gün önce doktora gittim ve bana şiddetli çarpıntıların var özellikle de geceleri dedi bunu holter testine bakarak söyledi ilaç yazdı 2 haftadır düzenli olarak kullanıyorum. Sorum şu olacak çarpıntımda bir değişiklik yok özellikle de geceleri çok fazla diyelim ki kriz geçirdim yaşım 20 boy 1.85 kilo 75 bu krizden sağ çıkarmayım acaba? Son günlerde çarpıntılarım çoğaldı korkmaya başladım en kısa sürede doktora gözükücem ama size de sormak istedim cevaplayan olursa teşekkürler.

 35. hakan 30/09/2015 #

  49 yasındayım yaklaşık 7 yıldır tansiyonum var. 2013 de anjiyo oldum sorun çıkmadı. Anj. olmadan önce ona yakın tansiyon ilacı denendi. İlaçlar beni çok kötü yaptı çarpıntı, panik hali vb. Ayrıca tiyazit gurubu üretik ilaçlar şekerimi yükselttiği için o gurup ilaçları kullanamadım. En son betebloker ve diüretikle tansiyonu düzenledim. En son 25 mg beta blokerle idare ediyorum. Tansiyonum, küçük 70/80 , büyük 130/160 arasında geziyor. Büyüğü kontrol edmedim. Benim şikayetim, sanki yüksekten düşerken kalbin bir hoş olur ya aynı hisleri hissetmem ve bazen elim ayağım çekiliyor. Bu hisler benim yaşam kalitemi düşürdü. Spor yapınca efor harcayınca herhangi bir şey olmuyor. Bunun sebebini birtürlü anlayamadım. Bilgi verirseniz memnun olurum.

 36. yasin 30/09/2015 #

  Arkadaşlar ben 28 yasındayım eskiden beri ritim bozukluğum olduğunu biliyorum sık sık içim daralıp ölücem hissine kapılıyorum nefes alamıyormuş gibi hissedip derin nefes almaya çalışıyorum. Midemin üst tarafında yanma göğsümde daralma oluyor ama ağrı olmuyor kolumda uyuşma olmuyor kaç kere kendimi acile götürdüm hastanede sedyeye yattığım an iyileşiyorum. tahlillerde bir şey çıkmadı kalp doktoruna gittim ekg efor kan eko hiçbir sorun yok doktor panik atak dedi. Trankobuskas ve ritim düzenleyici verdi oğlum doğalı 15 gün oldu çocuğumuzun olacağını öğrendiğimden beri böyleyim. Bence rahatsızlanıp bu yazıları okuyanların çoğu benim gibi panik atak canımızı Allah verdi o alır. Sığınıp Allah a her şeyin ondan geldiğine inanın su an kalp krizi olmazsa bir bardak su içerken de boğulup ölebilirsiniz kafaya takmayın fiziksel olarak rahatsızlığınız varsa acilen doktora gidin.

 37. nurgul 05/10/2015 #

  Merhaba ben gecen cuma akşamı uykumdan nefes alamadığımı hissederek kalktım. Kalbim deli gibi çarpıyordu mide bulantısı titreme göğüs ağrısı baygınlık hissi bir ara bekledim geçer mi diye ama geçmedi apar topar acile gittik orda sadece tansiyonuma ve kandaki oksijen seviyesine baktılar ve oksijenin çok düştüğünü söylediler sonra biraz orada kalıp bir hap yazıp eve gönderdiler sizce kardiyoloğa gitmeli miyim?

 38. Meryem Adıgüzel 11/10/2015 #

  Sol kolumda ağrı ve güç kaybı var ara ara kalbimde bıçak batıyomuş gibi sancı giriyor. Ne yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz?

 39. İsmail 06/11/2015 #

  Selam abiler ablalalar. Ben 25 yaşındayım yaklaşık 3 aydır hemen hemen her gün özellikle akşam uyurken göğsüme ve sırtımda bıçak ağrısı hissediyorum. 3 4 dakikada bir gelip gidiyor. Doktora gittim her şey normal dedi. Bana anjiyo olmam gerektiğini söylediler. Özel bir hastanede ise kardiyolog gizli bir kalp hastalığın olabilir dedi. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

 40. Cihan 09/12/2015 #

  Ben 24 yaşındayım bir kez kalp krizi geçirdim lakin bu durumlar ile alakalı hiç doktora gitmedim geçen gün ekg çektirdim iş yeri doktoru da daha önce kalp krizi geçirdiğimi söyledi tekrar için risk altında mıyım geçen kriz ortalama 2-3 ay önce gerçekleşti ve doktora gitmeye korkuyorum gitmeli miyim?

  • admin 14/12/2015 #

   Cihan Bey doktora gitmeniz şart. Geçmiş olsun.

 41. Kerem 18/12/2015 #

  Merhaba arkadaşlar;
  Benim yaşım 21 ve geçen sene miyokardit kalp kapakçık tedavisi gördüm, buradan size deneyimimi aktarmak istiyorum..
  Miyokardit;
  Başlangıç yüksek ateş, aşırı derecede halsizlik(ayakta uyuyor durumu ve gözünüzü kapatmanız halinde yarı uyku hali) aşırı derecede baş ağrısı, iştah kaybı(hiç bir lokma yiyemez hale geliyorsunuz) bu belirtiler kesin sonuç değil!!
  Ertesi gün; Akşama doğru efor ve yorgunlukla gelen bir kalp çarpıntısı, ilerleyen saatlerde artarak devam ediyorsa ve dayanılmaz bir hal alıyorsa(yerinizde duramazsınız, sürekli hareket etmek, hatta koşmak ihtiyacı hissedebilirsiniz..) panik durumu, endişe beraberinde ölüm korkusu, kalbinizin sesini duyuyormuş hissi, bilinç kaybı, aşırı sinir hatta bayılma gibi belirtiler…
  Arkadaşlar bu belirtilere sahipseniz kesinlikle miyokardit (kalp kası erimesi ve kapakçık intihabı) hastası olabilirsiniz!!!! Anjiyo olmanız gerekecek, vitamin serumu bağlanacak ve toplam 1 hafta (2 gün yoğun bakımda) ilaç tedavisi göreceksiniz. Geçmiş olsun herkese. Sağlıklı günler..

 42. ayhan 21/12/2015 #

  Selamünaleyküm abilerim ablalarım 2.5 yıldan beri bu derdi çekmekteyim artık neye inanacağımı şaşırdım sol tarafıma sanki kalbimin üstünde bir ağırlık bağlamışlar hiç çekmiyorlar hep orada duruyor ekg bir şey yok ayrıntılı kalp grafisinde bir şey yok bu neden oluyor anlamadım bana bir akıl verirseniz çok iyi olur hayırlı akşamlar.

 43. ahmet inan 23/01/2016 #

  Merhaba Bu akşam gögüsüme bir sıkışma vurdu. Soğuk terleme mide bulantısı konuşmakta güçlük çektim. Bunun sebebi ne olabilir kalp krizi belirtileri gibi görünüyor ama sizin düşünceleriniz nelerdir. Teşekkürler.

  • Rümeysa 04/03/2016 #

   Babamda aynısını yaşıyor arkadaşlar bunun nedeni nedir.

   • Murat akyuz 12/03/2016 #

    Rumeysa hanim babanızın yaşının epey ileri olduğunu varsayarak acilen bir kardiyoloğa başvurmasını öneriyorum gelecek bir kalp krizinin habercisi olabilir. Tiroit hormonlarına, kan sayımına, ekg ve eko sonuçlarına ve ritim holterden sonra eğer bir sorun varsa açığa çıkacaktır. İyi akşamlar.

  • Murat akyuz 12/03/2016 #

   Ahmet Bey kardiyoloğa görünmenizi tavsiye ederim fakat yaşınız daha gençse bir problem olacağını düşünmüyorum. Siz yine de bir görünün. İyi günler.

 44. selami 04/02/2016 #

  Arkadaşlar bunların çoğu kendinizi dinlemekten oluyor. Gazınız varsa kalbinize baskı yapıyor ve o bölgede ağrı hissediyorsunuz. Hemen kalp krizi geçiriyorum sanıyorsunuz.

 45. selami 04/02/2016 #

  Haa bu arada hastalıklarınızı buralara yazıp ve hala sigara içiyorsanız… Şunu bilin sigarayi bırakmadığınız sürece her hastalık bir gün gerçek olacak.

 46. ömer 05/03/2016 #

  Merhaba arkadaşlar 1-2 aydan beri sağ ve sol göğüs tarafıma bıçak sokarlarmış gibi oluyor akşam olunca stres geliyor bu 2 yıl öncede olmuştu doktor stres ilacı vermişti geçmişti.

  • Murat akyuz 12/03/2016 #

   Kalp sorunlarında batma tarzı semptomlar gözükmez, baskı hissi gözükür. Ama yine de bir kardiyologa görünün fakat olumsuz bir sonuç çıkmayacaktır merak etmeyin.

 47. FİLİZ 09/03/2016 #

  Merhaba. 2 gündür sol kolumda uyuşma ve aralıklarla omuzdan aşağı dökülen bir ağrı var. Ağrının gelmesiyle beraber başım şiddetli dönüyor ve göbeğimde sert bir ağrı oluşuyor. 2 gündür böyle. Bilgisi olan bana dönüş yapabilir mi?

 48. Bugra arat 18/03/2016 #

  Arkadaşlar merhaba. Neredeyse bütün yorumları okudum. Fakat benim yaşadığım kalp rahatsızlığını yazanı görmedim. İnternetten araştırdım orda da bulamadım.. Bendeki sorun kalp sadece 2 veya 3 kez hızlı bir şekilde vuruyor. Ardından kalpten ayaklara doğru bir hızlıca inme gibi. Sanki birisi fişinizi çekiyor gibi. Bunlar 2 saniye sürüyor ve uzun sürecek diye korkuyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim…

 49. Zeki 11/06/2016 #

  Slm bende gecen hafta ayni şikâyetlerle hastaneye gittim 4 saat hastanede kaldım EKG yapıldı kan tahlilleri yapıldı röntgen çekildi bir şey çıkmadı ama şikâyetlerim devam ediyor hatta bunları yazarken bile kendimi iyi hissetmiyorum.

 50. Salim 19/06/2016 #

  Arkadaşlar bende de kalp krizi belirtileri vardı saat gecenin 3 de acile gittim ekg normal çıktı akciğer filmimde temiz. Piskoloğa yönlendirildim?

 51. ecces 19/08/2016 #

  Arkadaşlar bende cok korkuyorum tüm belirtiler bende de var iki kolum acayip olarak ağırıyor ağrıdan patliyorum mide bulantısı var bel ve boyun ağrısı var nefes darlığı var sonra kalbim sıkışıyor ilk olduğunda beni gece 3 teoldu kalp krizi geçiriyorum zannettim sonra diğer gün aynı şeyler olunca hemen acile gittik bişey yok dediler sonra doktora gittik yine bişey yok dediler en sonda bir daha olunca yine acile gittik EKG çektiler akciğer filmi birşey yok dediler su anda yine oluyor ama ben çok korkuyorum kalp krizi olduğunu düşünüyorum lütfen cvp verin sizce ne

 52. Miray Nur 26/08/2016 #

  Merhaba arkadaşlar benim dayım kalp krizi geçirdi 3.5 ay önce kalp krizi geçirince beynine oksijen gitmedi 11. Şokta hayat döndü ama ne konuşabiliyor ne oturup kalkıyor ne yemek ne su icebilior hiç birşey yapamıyor 1 ay gözü kaplı yattı sonra gözünü açtı bize anlamlı anlamli bakmaya başladı arada titremeleri faln oluyor eve çıkardık şimdi doktorlar 1 ay sonra konuşur demişlerdi ama konuşamadı hala eğer bu konu hakkında bilgisi olan varsa cevap yazsın lütfen . Allah bütün hastalara acil şifa versin

 53. Aydın cantay 26/08/2016 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 haftadır göğsümde bir baskı var kalbime biri iki eliyle sıkıp sıkıp bırakıyormuş gibi iki gün dür de miğdem de çok şiddetli bir ağrı var şu anda bile 15 dakika da bir miğdem ağrı yapıyo soluğum kesiliyo ellerim ayaklarım titriyo kalbim e ansızın bıçak saplanır gibi oluyo. Bi 10 dakika sürüyo böyle 29 yaşındayım ama korkmaya başladım sizce hemen bi doktora görünmeliyim teşekkür ediyorum

 54. Veysel 03/09/2016 #

  Bayan arkadaşım 18 yaşında. 2-3 gündür kalbi ağrıyor. Yemek yiyince aradan 5 10 dakika geçer geçmez geri çıkarıyor. Sonra kalbi batıyor. Sol kolu uyuşuyor. Zor nefes alıp veriyor. Alıp verirken bile kalbi sıkışıyormuş. Teşekürlerimi sunuyorum.

 55. Adem 20/10/2016 #

  Merhaba benim yaklaşık on aydır göğüs ağrılarım ve beraberinde baş dönmesi mide bulantısı çarpıntı oluyordu defalarca kardiyoloji ye göğüs doktoruna gittim hiç bir şey çıkmadı her şey normal gözüküyor ben hala bu dertten kurtulmuş değilim çok üzülüyorum bu duruma eşim ailem herkez rahatsız oluyor hastayım dediğim zaman artık kimse inanmıyor ama bi türlü ağrılarım dan kurtulamadı psikolojik dediler gittim hiçbir faydasını görmedim Allah rızası için yardım edin.

 56. Aylin 30/01/2017 #

  Merhaba daha önce 24 saat kalbimi dinlediler kalp ritmim 50 ye kadar düşmüş pek doktor açıklayıcı konuşmadı kalp kapakçıkların açık dedi sadece ve panik atak uzun zaman kendim meditasyon yapıyorum sakin bi hayat sürüyorum ama son bir haftadır kalp ağrılarım oluyor bu akşam mide bulantısıyla geldi bacaklarım titriyor Ve kusma halindeydim sürekli kalp ağrım dinmiyor daha öncede 17 yaşımda kalp spazmı geçirdiğimi söylemişti doktor bu ağrılar kalp krizi belirtisi olabilir mi

 57. bekir 29/06/2017 #

  Merhaba iyi çalışmalar dileğimle
  Değerli hocam yaklaşık 8 ay önce kalp krizi geçirdim kriz esnasında kalbim durmuş ve masajla geri dönmüşüm ambulansla hastaneye gittiğimde damarlarım dan 1 tanesi % 98 kapalı imiş anjiyo oldum ve sten taktılar şuan ilaçlar kullanıyorum son zamanlarda kollarımda zaman zaman çok ciddi halsizlik ler oluyor tavsiyeniz ve izlemem gereken yol nedir hocam yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim.
  saygılarımla
  Bekir

 58. Serdar 16/08/2017 #

  Merhabalar.
  40 yaşındayım. stresli ve uzun saatler çalıştığım bir işim var. Şuana kadar hiçbir şikayetim olmadı 1,5 sene öncesine kadar düzenli spor yapabiliyordum. 4 sene düzenli spor yaptım. Şuan vakitsizlikten yapamıyorum. Kilom 4 sene öncesi ile aynı.
  Dün gece saat 01:00 da uykuya dalmışken 3:30 gibi iki göğüs arasındaki imantahtası denen bölgede ağrı ile uyandım bu ağrı yaklaşık 30-40 dakika sürdü çoğunlukla uykudan uyanmam.Ağrı uykudan uyandıracak boyutta olmuş. Akşam yemeğinin hazımsızlığı gibi bir hissiyat oluşturduğundan sanki yediklerim mideme inmemiş gibi bir algı ile rahatlamak için 2 adet soda içtim ancak rahatlama olamadı biraz ev içerisinde dolaşıp tekrar yattım o zamana kadar ağrı değişmemişti. Sonrasında yatış pozisyonumu değiştirdim ağrı azaldı ve uykuya dalmışım. Bu süreçte terleme, ağrının yayılması veya yer değişmesi çarpıntı vb. bir durum oluşmadı. Sabah normal bir şekilde kalktım. Gün içerisinde ve 24 saatlik sürede hehangi bir sıkıntım olmadı. Daha önce böyle uzun süreli ve göğüs bölgesinde ağrı hissetmediğim için bu yaşadığım kalp krizi olabilir mi ? ne yapmalıyım aynı durumu yaşayan oldu mu?

 59. Erbat 21/10/2018 #

  Ben 8 kizinci ayda gecirdim rahatsizlik hissettim kendimde acile gitdim bir seyin yol dedi sabah 4 de uyandim nefes almada zorluk asiri derecede terleme kalbe baski

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.