Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr, tiroid bezinin büyümesidir. Guatrı bulunan bir kişinin tiroid hormonu seviyesi normal olabileceği gibi, ihtiyaçtan yüksek (hipertiroidzm) ya da az (hipotroidizm) oranda tiroid hormonu üretilebilir.

Boynun alt kısmında (adem elmasının altında) bulunan, kelebek şeklindeki tiroid bezi normalden fazla büyürse kişi guatr hastalığı var demektir.

Guatr genellikle ağrılı bir sağlık sorunu olmamakla birlikte, aşırı büyüyen tiriod bezi yutkunmayı güçleştirebilir ve öksürüğe neden olabilir. Bazı hastalarda guatr günlük hayatı etkilemez ve tiroid bezindeki şişlik dışardan bakıldığında fark edilmez.

Guatr Belirtileri

Tiroid bezi çok fazla büyürse, boyunda meydana gelen şişlik bariz biçimde guatra işaret eder. Ancak bazı durumlarda guatr belirtileri sadece baş ağrısı ya da nedensiz kaşıntı olabilir. Hatta bazı guatra hastalarında hiç bir belirti görülmemektedir.

Yine de en sık görülen guatr belirtisi tiroid bezinin şişmesidir. Bezin büyümesi nedeniyle, boyun bölgesinde aniden meydana gelen şişlik ya da şişlikler oluşabilir.

Bu şişlikler cilt yüzeyinde belirgindir ve tıraş olurken, makyaj yaparken fark edebilirsiniz. Şişliğin boyutları, küçük bir şişlikten, boynun alt bölgesinin tamamen şişmesine kadar değişebilmektedir.

Nadir durumlarda, aşırı şişen tiroid bezi soluk borusuna baskı yaparak nefes alıp vermeyi güçleştirebilir. Aynı baskı sonucu öksürük, hırıltılı nefes alıp verme ve yutkunma güçlüğü meydana gelebilir.

Ancak bu aşırı durumlar öncesinde, şişliği fark ederek bir uzmana gitme ihtiyacı duyarsınız ve doktorunuz tiroid bezinin bu tehlikeli durumlara yol açmaması için gereken müdahaleyi yapacaktır.

Yine guatr nedeniyle aşırı şişen tiroid bezi boyun bölgesinde bulunan damarlara baskı yapabilir ve kan akışını azaltabilir. Bu durumda oksijen azlığından dolayı baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Diğer Belirtiler: Guatrın diğer belirtileri arasında; kalp çarpıntısı, gözlerin şişmesi, titreme, ishal, mide bulantısı, kusma, terleme bulunmaktadır.


Guatr Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktor fiziksel muayene sırasında, parmak uçlarıyla boyun bölgesini kontrol eder. Bu muayene sırasında şişen tiroid bezi tespit edilebilir.

Elle hissedilemeyen guatr için ve tiroid hormonu üretiminin ne seviyede olduğunu belirleyebilmek için kan testi yapılır.

Tiroid bezinde meydana gelen şişlikte ve çevresinde kanserli bir tümör olup olmadığının belirlenebilmesi için tiroid taraması ve tiroidin ultrason filmi kullanılır.

Bu film ve taramada nodüller bulunursa bu nodüllerden örnek alınarak (biyopsi) laboratuvar ortamında incelenir ve tiroid kanseri aranır.

Guatr Neden Oluşur?

Farklı guatr türleri farklı nedenlerle oluşabilmektedir.

Basit Guatr (Endemik): Basit guatr, herhangi bir nedene bağlı olmadan ya da tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretememesi nedeniyle görülebilir. Tiroid bezi vücudun ihtiyaç duyduğu hormonu üretebilmek için büyümeye başlar.

Basit guatr diğer adıyla “endemik guatr” kadınlarda, 40 yaş üzeri kadın ve erkeklerde, ailesinde guatr sorunu olan kişilerde en çok görülen guatr türüdür.

Bazı ilaçların (lityum veya aminoglutethimide gibi) uzun süreli kullanımının da guatra yol açtığı bilinmektedir.

Toksik Nodüler Guatr: Bu guatr türünde büyüyen tiroid bezi üzerinde yuvarlak nodüller görülür. Bu nodüller gereğinden fazla tiroid hormonu üretilmesine yol açar.

Guatrın olası nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

İyot Bakımından Yetersiz Beslenme: Guatr, yeterli miktarda iyot bulunmayan coğrafyalarda daha sık görülmektedir. Bazı ülkelerde iyot eksikliği guatrın başlıca nedenidir.

Deniz ve toprakta bulunan ve tüketilen deniz ürünleri, sebze ve süt ürünleriyle alınan iyot eksildiğinde tiroid bezinin hormon üretimi azalır.

1990’lı yıllarda iyot eksikliğini önlemek için ABD ve İngiltere’de sofra tuzlarına iyot takviyesi yapılmaya başlanmıştır. Ancak fazla iyot tüketmenin de guatr riskini yükselttiği unutulmamalıdır.

Yaş: 40 yaş üzeri yetişkinlerde guatr riski artmaktadır.

Cinsiyet: Kadınlar erkeklere göre guatra daha yatkındır.

Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi sorunları yaşayanlar veya yaşamış olanların guatr riski daha yüksektir.

Hamilelik ve Menopoz: Gebelikte ve menopoz döneminde guatr riski yükselmektedir.

Bazı İlaçlar: Lityum, antiretrovirals, immünsüpresifler, amiodaron (kalp ilacı) gibi ilaçlar guatr riskini yükseltir.

Radyasyon: Boyun ve göğüs bölgesi radyasyona maruz kalan (örneğin radyoterapi nedeniyle) kişilerde guatr daha sık görülür.

Hipertiroid: Tiroid bezi aşırı aktif ise bez genişleyebilir.

Hipotiroid: Vücudun ihtiyaç duyduğu tiroid hormonu yeterli miktarda üretilemiyorsa, tiroid bezi talebe cevap verebilmek için büyüyebilir.

Sigara: Yapılan araştırmalar sigara kullanan ve iyot yetersizliği yaşayanların guatr riskinin önemli oranda arttığını ortaya koymaktadır.

Bazı Enfeksiyonlar: Bazı parazit ve bakteriler guatr oluşma riskini arttırmaktadır.

Bazı Gıdalar: Yer fıstığı, soya fasulyesi, tofu ve ıspanak gibi gıdalar bazı kişilerde guatra riskini yükseltmektedir.

Ne Kadar İyot Tüketilmeli?

Aşağıda, ABD Sağlık Bakanlığı’nın yaş aralıklarına göre tüketilmesini önerdiği iyot miktarlarını bulabilirsiniz.

 • 0-6 Ay Arası: 110 mcg
 • 7-12 Ay Arası: 130 mcg
 • 1-8 Yaş Arası: 90 mcg
 • 9-13 Yaş Arası: 120 mcg
 • 14-18 Yaş Arası: 150 mcg
 • 18 Yaş Üzeri: 150 mcg
 • Hamilelik Dönemi: 220 mcg
 • Emzirme Dönemi: 290 mcg

İyot Bakımından Zengin Gıdalar

Deniz Ürünleri: Balık, deniz yosunu, karides.

Süt Ürünleri: Süt, yoğurt, peynir.

Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzelerin ne kadar iyot içerdiği yetiştirildikleri topraktaki iyot miktarına bağlıdır.

İyotlu Tuz: Marketlerde iyotlu tuz bulabilirsiniz.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroid bezinin büyüklüğüne ve tiroid hormonu seviyesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tiroid bezinin hormon tedavisiyle küçülmesi için bazı ilaçlar bulunmaktadır.

İyot eksikliği nedeniyle oluşan guatr tedavisinde iyot ve potasyum takviyesi yapılabilir.

Tiroid bezinin küçültülmesine yönelik olarak radyoaktif iyot tedavisi kullanılabilir. Bu yöntem tiroid bezinin aşırı hormon ürettiği durumlarda tercih edilmektedir.

İlaçlarla küçültülemeyen tiroid bezi ilerleyen aşamalarda tiroidektomi adı verilen ameliyatla çıkarılabilir.

Kaynaklar


(Visited 642.468 times, 9 visits today)

, , ,

Guatr Belirtileri Nelerdir? İçin 76 Yorum Yapılmış

 1. recep sulak 04/04/2014 #

  Guatr hastalığı gözde görme bozukluğu, göz kayması yapar mı?

  • Tuğçe Akın 19/01/2015 #

   Guatrın göz şişmesiyle birlikte tabiki de görme bozukluğu da yaşanılabilir.

  • Fatma 10/09/2015 #

   Evet yapar.

 2. hasam 09/04/2014 #

  Yapar.

 3. şenol 20/05/2014 #

  Yaşım 35, son 1 yıldır yutmakla zorlanıyorum. Son 3 aydır hafif şişme var, 1 yıldır haftada 1 iğne vuruluyorum.

 4. muhammet 30/05/2014 #

  Öncelikle merhaba yutkunurken boğazım gıcık yapıyor arada nefes alamaz oluyorum ailemde guatr var.

 5. fatma 13/07/2014 #

  Öldürücü müdür?

  • Mustafa 30/12/2014 #

   Zehirli tiroksin salgılanıyorsa evet.

 6. gözde 23/08/2014 #

  Yutkunurken zorlanıyorum, nefes alırken zorlanıyorum, baş dönmesi mide bulantısı ve kusma oluyor. Ayrıca boyun bölgemde çizgisel izler var. Ailem de sadece annem de var. Ve guatr galiba anneden kız çocuğuna geçen bir hastalıkmış. Bunlar guatr belirtisi imiş bende de bu belirtiler görülmekte. Acaba var mıdır?

  • Rukiye 20/08/2016 #

   Tatlim mesala ben de de var galiba ama bunu kan testinden ogrenilir.O yuzden hic canini sıkma yuksek lisansli hastanelere git orda sana kan testi yaparlar.O zaman anlayabilirsin

 7. sevinç 24/08/2014 #

  Merhabalar bende de nefes alma sorunu var, baş dönmesi, mide bulantısı da oluyor. Yalnız boğazımda bir şişlik yok. Acaba guatr olma riskim var mıdır? Bu arada aşırı derecede de baş ağrım oluyor. Acaba bunun sebebinden bir tanesi midir?

  • Hakan 28/05/2015 #

   Bence hemen bir uzman tabibe görünmelisin.

  • Seda 15/04/2017 #

   Yok

 8. betülmelek 02/09/2014 #

  Yaşım 16 bende baş dönmesi mide bulantısı titreme var bende guatr olma riski var mı?

 9. Malia 08/10/2014 #

  Çok güze bir site . Gerçekten çok işime yaradı. Ellerinize sağlık 🙂 Çok teşekkürler.

 10. ferhat 12/12/2014 #

  Guatr hastalığı ağız kokusu yapar mı?

  • Şener 17/12/2015 #

   Hayır yapmaz.

  • İlkay 18/03/2017 #

   Senin dişlerini fırçalaman gerek

 11. mehmet 15/01/2015 #

  Guatr hastalığı geceleyin uyurken nefes daralmasına sebep olur mu? Bu nefes darlığında kalp ve ciğerlerimi gösterdim 2 bölümde temiz çıktım. Bir guatr kaldı. Yakın zamanda baktıracağım, bilgileriniz için teşekkürler.

  • Sevgi 29/09/2016 #

   Bendede aynı sorun var gece yatarken nefesim daraliyo

 12. ebru 17/01/2015 #

  Guatr hastalığı ile kıllanma arasında bir ilişki var mıdır?

  • Mehmet 25/04/2015 #

   Gelişim bozukluğu olduğundan hormonlara bağlı olarak olabilir diye düşünüyorum.

 13. Abdullah 15/02/2015 #

  Merhaba bende yaklaşık 3 aydır hızlı kilo alma ve sıcak bir ortama girdiğim de kaşınmalar oluyor tahlillerimde guatr olduğu çıktı fakat ilaç kullandığım halde hiç bir düzelme görülmedi sebebi sizce ne olabilir?

 14. şura 28/04/2015 #

  Merhaba. Anneme hipertiroidi teşhisi kondu. Ancak annemim sikayetleri şunlar. Sürekli bir öksürük, boğazının dış kısmında kulaklara doğru giden bir kızarıklık, su sıralar boğaz kulak ağrısı, boğazında yanma hissi sikayetleri bunlar. Öksürük için gittik bir doktora reflü var dedi. Sizde de ayni veya benzer sikayetler oluyor mu?

 15. sev,m 24/05/2015 #

  Guatr fazla uykuya sebep olur mu?

 16. dudu 08/06/2015 #

  Daha 19 yaşında guatr var bende nefes alıp-verme zorluğu, bas ağrısı, bas dönmesi, aşırı uyku, göz yanması, görme bozukluğu gibi bir sürü belirtisi var. Doktorum yaklaşık bir sene önce guatr tespit ettiğini ama abartılacak bir durumun söz konusu olmadığını söylemişti. Simdi ise çok büyüdüğünü söyledi ve röntgene yolladı.

  • Fatma 09/03/2017 #

   Nasıl yani goz bozukluğu benimde gözler miyop bozuk bende yaptircam gutr varmı yok diye boğazda agri war

 17. Beste 19/06/2015 #

  Benim yaklaşık 2-3 aydır kollarımda boynumda ve bacaklarımda sürekli sivilce çıkıyor kaç kere alerji testi yaptırmak için gittim bugün cildiyeci tahlil istedi ve tahlilin sonucu guatr olduğunu söyledi ama hiçbir belirtisi yok sadece boğazım acıyor cildiyecinin dediği doğru mudur yani ameliyat olman lazım dedi başka sebepten 6 ay önce oldum zaten tekrar olmak istemiyorum.

  • Arif 10/07/2015 #

   Sabahları kalktığımda nefes almakta zorluk çekiyorum bulantı hissi oluyor kusma oluyor. Yüzüstü yatarım genelde birkaç doktora gittim reflü deyip geçtiler ilaçları kullanınca mideden kötü bir koku geliyor o da bulantıyı tetikliyor. Kimisi geniz akıntısı dedi kimisi bilmem ne en son tiroitten şüphe ediyorum bir de tiroidi kontrol ettireyim tedavisi olan bir şey çıksın istiyorum plaket vereceğim yeminle.

 18. Didem 11/07/2015 #

  Merhaba , konuşmayı kontrol edememe, sinir sistemi bozuklukları ve ellerde uyuşukluk şikayetleri olan bir hastaya guatr teşhisi konması normal mi? Boğazda her hangi belirgin bir şişlik yok.

  • Nazlı 01/10/2015 #

   21 yaşındayım bende de aynı şikayetlerden mustaribim bu şikayetler atak gibi geliyor üstelik birkaç dakika dünyadan kopmuş hissi yaşatıyor bana da guatr teşhisi konuldu.

  • Bahar 29/12/2016 #

   Benim de konuşmam da zorluk oluyo ve yumurta büyüklüğünde guatr varmış dün ögrendim deride kaşıntı görmede bozukluk uykusuzluk öksürük gıcık tutması başımda ve göz arkalarında şimşek çakması gib hissiyat daha bi çok şey var.

 19. GAMZE 14/07/2015 #

  Merhaba; yaklaşık 6 aydır saçlarımda anormal düzeyde bir dökülme var dahliye ve dermatololijide yapılması gereken her türlü ilaç tedavisi uygulandı fakat çözüm olmadı. Son olarak guatr’ dan şüheleniyorum. Guatr saç dökülmesinde ne kadar etkilidir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Ece kaya 25/08/2017 #

   Evet saç dokulmesi yapr bende saç dokulmesi var yeni teşhis konuldu tedavi surecine giricem

 20. rana reyhn yıldız 27/07/2015 #

  Gözlerde, kaşıntı, şişme, batma, yapışma kirpik diplerinde kaşıntı oluyor ve boynumun ve çenemin iki tarafında da ağrı oluyor bunun nedeni guatr mıdır?

 21. Cihat 05/08/2015 #

  Aşırı derecede terliyorum yazında kışında ve ayni zamanda unutkanlık ve ara ara başıma ağrı giriyor bunun bir alakası var mıdır?

 22. ayse 18/09/2015 #

  Ben 21 yaşındayım 6 senedir guatrım var, başta ayaklarım titriyordu sonra saclarım dökülmeye başladı, vücudumun belirli yerlerinde yuvarlak yuvarlak kılar dökülmeye başladı. Hastaneye gittim bana guatr teşhisi koyuldu günde 12 ilaçla başladım ve 2 tanede kalp ilacı içmekle başladım, üstünden 6 sene geçti şimdi ilaç kullanmıyorum ve şimdi çok mutluyum 🙂

  • Faik 28/11/2015 #

   Ayse hanim halsizlik de oluyor muydu sizde, sizdeki belirtilerin hepsi bende var.

  • Elif 02/01/2016 #

   Ayşe hanim bir yılda 12 kilo verdim ve alamıyorum. Ayak ve ellerimde hissedilir bir küçülme oldu. Mide bulantılarım oluyor uzun zamandır sebepsiz bas dönmem falan da oluyor. Ayak tırnağımda kocaman siyah bir leke çıktı. İki üç aydır geçmedi. Saçlarım falan dökülmüyor ama uzun zamandır sinirlerime hâkim olamama da var. Ki uzun zamandır da kalbim rahatsız problemlerim var. Korkuya kapıldım araştırıyorum bunlar görülüyor mu guatrda.

   • Ruslan 06/05/2017 #

    Ayni seyler bendede var ama doktora gitmedim daha bi de bi sey sormak istiyorum acaba sozdide kendinde olamamk varmi?hani uykuluymus gibi kendinde degilms gibi olan varmi?ben baya zamandir oyleyim

  • Zulfikyar 20/05/2017 #

   Merhaba çok sevindim sizin için ben 22 yaşındayım yaklaşık 2 buçuk yıldır guatr olduğunu öğrendim doğum yaptıktan sonra bunu öğrendim ve 2 buçuk yıldır hep aynı ilaçları kulanıyorum ve şimdiye kadar kan tahlilerinde hiç sevine edim ve hep aynı yükseklikte doktorum yaşadığını sürece bu ilacı almak zorundasın dedi ama ben ilaç içmek istemiyorum miğdem bozuldu ve bitki içmeye başladım inşallah bende sizin gibi seviniri ilaçlardan herşeyden tamamen kutrulurum ?

 23. Leyla 08/12/2015 #

  Benim annemin babamın guatrı var abimde de çıktı bende hiç bir belirti bir rahatsızlık yok test yaptırdım kan tahlili sonucum temiz çıktı ama ultrason sonucumda tiroitim olduğu çıktı üç senedir altı ayda bi kontrole gidiyorum yaşım 22.

 24. Yagmur 13/01/2016 #

  Boğazımda başımı geriye doğru eğince oldukça büyük bir sislik hissediyorum dokununca ayni sekil hissediliyor oldukça fazla bas ağrım var bazen haftalarca geçmediği oluyor. Bas dönmeleri ve sıklıkla mide bulantıları yaşıyorum yutkunurken boğazım düğümleniyor sanki oradaki damarlar bazı şeyler birbirine girmiş gibi hissediyorum. Gözlerim genellikle sis oluyor okuduktan sonra bu siteyi bir şüphem olmaya başladı acaba guatr hastası mıyım?

 25. Abdurrahman 10/04/2016 #

  Merhaba uç haftadır boğazında ağrı mide bulantısı kusma karnında ağrılar var iki defa doktora gittim ve ilkinde bahar yorgunluğu dedi ilaç verdi , iğne yapıldı ikincisinde serum başlatıldı ama hala bu durum geçmedi sanki boğazımda adem elmasının altında birer tane daha topcuk kar var dokunduğunda hisse de biliyorum acaba guatr olabilir mi?

 26. Ayse 15/04/2016 #

  Adet düzensizliğim var doktordan bi sonuc cıkmadı bogazımda bellı edecel derece geniş oldgunu söylediler acaba guatr olabilir mi?

 27. Neslihan 10/05/2016 #

  Guatŕimin olduğunu öğrendim guatirim in yüksekliği bayanlarda yumurta urtimini etkiler mi

 28. tülay 23/05/2016 #

  Bende hic kilo alamiyorum tiroidden supheleniyorum kilo alamak ta sebebi midir

 29. fidan 08/07/2016 #

  Guatr zayıflamaya neden olur mu ?

 30. ali 25/07/2016 #

  Guatr var bende yaklaşık 2 yıldır son 3-4 aydır çok rahatsız etmeye başladı beni sürekli başım dönüyor ve uyku sorunu yaşıyorum sizce sonucu ne çıkabilir.. Halsizlik var bide.

 31. Gülşah 11/08/2016 #

  Merhaba bende aşırı terleme ve çarpıntı oluyor sonrasındaysa kalbim ağrıyor panik ataktır diyorlar başımda dönüyor guatır olabilir mi bunun için hangi bölüme gittiniz?

 32. Nejla 20/08/2016 #

  Kistik nodulum var sag taraf buyuk troid sismesi sorun oluyo bu sisme ilacla onlenebilirmi biyopsi begin troid sisince sikinti veriyo normalde sikayetim yok sislik inene dek surekli biseyler atistiriyom kilo oldu 95 yardimci olurmusunuz ne yapmali

 33. Yİğit 07/09/2016 #

  Benim saçlarımda yaklaşık 6 aydır dökülme var bazen aşırı terliyorum kan testi yaptırdım ve guatrım olma ihtimalı çıktı kan testinde çıkıpda guatr olmama ihtimalim var mıdır ? Varsa ne kadardır ?

 34. Sarya 01/10/2016 #

  Merhaba ben1yida 16 kilo aldimve son 2 hafta 3kilo daha aldim tam uykuya dalacakken kuru bir oksurukle uyaniyorum ve son zamanlardaboynum kollarim uyusuyor hissetmiyorum normalmi acaba guatrhastasi olabilirmiyim

 35. Fadime 27/10/2016 #

  Merhaba benimde bi sorum olacakti benim basim cok agriyo yemek yedikten sonra midem bulaniyo bogazim sisti tek kenari cok agri yapiyo gittim bikere doktora dedi temiz gizli olabilirmi gvatir

 36. seher 12/11/2016 #

  Guatir icin ilk hangi doktora gitmeliyiz yas,12

 37. yurdaer pangal 15/11/2016 #

  verdiğiniz bilğiler için teşekkürler.yanlız bir sorum vat-r kan testi ile guatra anlaşılırmı veya tes raporlarında simgesi nedir teşeküerler

 38. Şükran 04/12/2016 #

  Merhba annemde ve kizkardesim de guatr var
  Bende hiç kilo alamıyorum ve her türlü vitamin hapları B12 vitamin takviye gıdalar balık hapları çok kullandım.suan da da bulk adinda garanti kilo yapan bir ilaç kullanıyorum fakat fiziksel hiç bir değişikliğim olmadı
  Baş dönmesi arada terleme mide bulantısı sinir panik atak nefes darlığı yutkunma sıkıntılarım var
  Acaba bende de guatr var mı

 39. Havin 07/01/2017 #

  Mrb bende 24 yaşındayım boğazımda şişkinlik oluştu hastaneye gitim guatör teşhisi koyuldu iyi huylu sadece bi tarafina vurmuştu ve ameliyat olmam gerekiyodu ameliyat oldum cok şükür iyim ama nefes almakta bazen zorlaniyorum bide carpintilarim oluyo ameliyattan iki hafta önce basladi ameliyattan sonra devam ediyo halen kalp göğüse gittim ve bütün tahliller temiz cikti kendi bogaz doktoruma gittim hiç biseyin yok dedi dahiliyeye gittim psikiyatriye yönlendirdi peki sizce gitmelimiyim yoksa bu guatorün yan etkilerimi bu carpinti nefes alma zamanla duzelirmi kötü mu acaba biraz korku var cvp teşekkürler simdiden

 40. Gözde 07/03/2017 #

  Merhabalar bende gutr ve içinde nodüller çıktı sintigfafi çekildi tümör yok dendi ilaç verilmedi başka doktora gittim tahlil yapıldı temiz çıktı doktor fuar olduğum için hamile kalamazsin dedi 1.5 yıldır hamile kalamiyorum zaten.ama başka doktor gebeliğe engel değil dedi radyasyon aldığım için gebeliği ertelememi ve korunmam gerektiğini aksi takdirde bebeğin özürlü olacağını söyledi kafam çok karışık yardimci olur musunuz

 41. Sennur 10/03/2017 #

  Bendede yillardir guatir var fakat herhangi bir tefavi vermedi doktor skıntılarım çok fazla kist ve nodüllerimde varmış ama ilaç bile yaxmadi doktor kan degerlerim normalmis ama kūçūk degil ebatlari beni aydinlatirsaniz sevinirim

 42. elif 13/03/2017 #

  Yaklaşık üç aydır boğazımda bu şişlik var hemen hemen yumurta büyüklüğünde elleyince sağa sola kayıyor ama sağ tarafımda hep yutkunurken ara ara zorlanıyorum nefes alirkende sinir sistemim beri bozuk hafta üç kez burnum kanayabiliyo ve sürekli başım dönüyor gözlerim karariyo doğum yaptım üç ay önce sizce guatirmidir endişeleniyorum ailemde bildiğim kişilerde de yok
  Ve çok terliyor ellerim parmak uçlarımda da derisi dökülüyor saç dökülmesine var

 43. fahri 18/03/2017 #

  Yasim 16 bende guatr var onlemek icin ne yapmaliyim

 44. Sude 23/03/2017 #

  Benim çenemin sol altı bariz bir şekilde şişme var. Baş dönmesi, vücuduma iğne batması gibi kaşıntı var. Bazende bogazimda yutkunma güçlük ve ağrı oluyor. Sizce guatr olabiolabilir mi ?

 45. Seda 15/04/2017 #

  Merhaba öncelikle arkadaşlar bende de boğazda sişkinlik var ama baş dönmesi olmuyor ama böyle çok sinirlenebiliyorum.bunun sebebi guatr midir???

 46. mehmet 08/08/2017 #

  slm akdaşlar bende bogaz agrısı görme bozuklugu yorgunluk depresyon uyuşmalr var ünüverte hastenelrine gittim gavatur dediler şimdi lac kullanıyorum sizce düzelirmi yoksa amelyatmı lazım şimdiden teşekürler

  • BIRISIYIM 22/08/2017 #

   Ilaca decam et 3 ayda jan testibe git olmaz insallah cünkü hap kullaniyirsunya onun icin
   Allah sida versin tüm hastalarimiza

 47. ebru 22/09/2017 #

  ben 14 yaşındayım yüzümde uyuşma olduğu için doktora gittim kan testi yaptılar ve yüksek derecede guatr var dediler ayrıca mide bulantısı da yapıyor bu yaşta hastalığımın olmadığı hastalık yok ?

 48. Kaan 14/11/2017 #

  bende yüksek tansiyon çıkıyor sürekli 3 yıl önce de tansiyon ölçümü yaptırmıştım yine yüksek çıkmıştı ve dengesiz bendeki tansiyon 14/7 çıkıyor sürekli arada 13/9 12/8 sonra yine 14/7 çıkıyor doktor kan testi yaptı guatr değerim normalden bir derece yüksekmiş normali 4,2 olması lazımmış benim 4,3 bana dahiliyeye görün dedi tedavi olmam gerekir mi önemsenecek bir durum mu sizce?

 49. Maviss 23/11/2017 #

  Merhabalar. Ben 2 aylık hamileyim ve kadın doğum uzmanı doktorum kan testimin sonucunda guatr değerlerimin yüksek olduğunu söyledi. Bende oldum olası sürekli bi uyku hali, sabahları yataktan kalkmama isteği ve hep bi enerji düşüklüğü var. Sanırım guatr belirtilerinden bu da ?
  Guatrımın olması bebeğime zarar ver mi? 🙁 Yardımcı olursanız çok mutlu olurum..

 50. Esma Çomak 25/11/2017 #

  Merhaba ben 30 yaşındayım guatr hastalığım var arısı yok ama sadece omuzlarım şişiyor doktora gittim sadece ilac verdi ne yapmam lazım hangi doktora gittim lazım

 51. yasemin 26/12/2017 #

  FT3 3.19 2.2 – 4.3 pg/ml
  FT4 1.15 0.88 – 1.72 ng/dL
  TSH 7.090 0.30 – 4.5 uIU/ml
  B12 541 191 – 914 pg/mL
  ALT 38 0 – 33 IU/L

  FSH 25.16
  (1.5 – 12.4 ERKEK
  3.5 – 12.5 FOLUKULER FAZ
  4.7 – 21.5 OVÜLASYON FAZ
  1.7 – 7.7 LUTEAL FAZ
  25.8 – 134.8 MENOPOZ SONRASI)

  E2 27.28
  (11.3 – 42.3 ERKEKLERDE
  12.4 – 233 FOLİKÜLER FAZ
  41 – 398 OVÜLASYON FAZI
  22.3 – 341 LUTEAL FAZ
  30000 3.TRİMESTER(Sağlıklı Gebe Kadın))

  PRL 8.37 ng/mL
  (4.04 – 15.2 Erkek
  4.79 – 23.3 Kadın(Gebe olmayan))

  41 Yaşındayım 2 doğum yaptım sezeryanla, sebepsiz kaşıntılar oluyor vücudumda ve odaklanma problemi yaşıyorum. artı eklemlerimde ciddi ağrılar yaşıyorum. acaba yorumlayabilir misiniz?

 52. Burhan 13/01/2018 #

  GUATR öldürmez gebertir

 53. hakan 09/02/2018 #

  ya telıkelerı nedır bu hastalın annemın var gıtmıyo hastenye gıtmesı gerkılır mı

 54. Kerem 06/05/2018 #

  Öncelikle hepinize geçmiş olsun. Nodül olsun yada olmasın farketmez guatir tedavisi olan bir hastalıktır. Mesela nodulunuzz vardır boynunuzda ama kan değerleriniz normaldir. Nodül dediğimiz şey serbest çalıştığı için kan değerlerinde yakalayamayabilirsinizz tahlillerde. Ayrıca sürekli solunum ve sindirim bozuklukları, kalp ritim bozukluğu, sürekli baş, noyun, çene, dış, kulak, goz, kol bacak ağrıları, karın etlerimizi ağrıması, aşırı yorgunluk, kilo alamama, asabiyet, titreme, terleme, odaklanma, güneşe bakamama, kaşıntı belirtileri olabilir. şişlik nodül varsa biyopsi iyi bir prof. gerekirse amaliyat, sonra duruma göre ilaç ve kontrol. Anksiyete bozukluğu bile yaptığı için sabırlı olmalıyız. Çok agriniz olursa birer tane dorsilon ve catoflam içilebilir. Bende sağ troid konumda 4 cm. Nodül var ayın 15 inde amaliyat Olcan inşallah. Yukarıda saydığım belirtilerin abartısız bir çoğu bende mevcuttur. Çok basit gibi görünen ama sizi çok etkileyen bir hastalık. İnşallah geçecek

 55. Türker 17/06/2018 #

  Merhaba Arkadaşlar,
  Benimde boğazımın üst tarafında çenemin aşağısındaki deniz bölgemde bir şişme oluyor. Konuşmamı kontrol edemiyorum. Yutkunmada zorlanıyorum. Sürekli bir geniz akıntım oluyor. El parmak uçlarımda ve dudaklarımda bazen uyuşma oluyor. Göz miyop derecelerim sürekli artıyor. Aşırı bölgesel terlemeler oluyor. Bunların yanında unutkanlık baş gösterdi. Doktorlar reflü dedi fakat ben açıkçası guatr dan da şüpheleniyorum. Çünkü annem ve dayımda guatr vardı. Tabi böyle düşünmemde önemli görüşmelerden önce yaşadığım heyecan, elde titreme ve seste titreme olmasının da etkisi var. Garip gelebilir en ufak bir cereyanda kalsam hemen boğazım şişiyor. Sizce Guatr hastalığı var mıdır?

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.