Grip Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Grip (influenza), virüs yoluyla yayılan ve genellikle burun, boğaz, bronşlar ve nadiren akciğerleri etkileyen, insandan insana kolaylıkla geçebilen ve her yıl salgın olarak görülen bir hastalıktır. 

Gribin neden olduğu enfeksiyon genellikle 1 hafta sürer.

Ateş, şiddetli halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı grip belirtileri arasında en sık görülenleridir.

Çoğu kişi için 2 haftalık bir dinlenme süresi gribin iyileşmesi için yeterlidir. Ancak gribe yakalanan kişinin herhangi bir akciğer hastalığı, diyabeti, kanser hastalığı, böbrek veya kalp sorunu varsa grip virüsü bu kişiler için ciddi risk yaratabilir.

Yıllık olarak dünya nüfusunun %5’iyle %15’ini etkisi altına alan bu hastalık özellikle kronik bir hastalığı bulunan insanlarda ve yaşlılarda hayati tehlike yaratmaktadır.

Günümüzde toplumların bu hastalık konusunda bilinçlenmesi, grip virüsüne karşı tedbir alması, grip aşısı ve diğer etkili ilaçlarla nispeten kontrol altına alınan bu hastalık 1918-1919 yıllarında dünya genelinde sayılarının 20-50 milyon arasında olduğu tahmin edilen insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri virüs vücuda girdikten 1-2 gün sonra görülmeye başlar ve bu belirtiler aniden, şiddetli olarak ortaya çıkar.

İlk belirti genellikle aralıklarla gelen ürperme hissidir ve bunu yüksek ateş takip eder.

Grip belirtileri ile ilginç bir not; grip virüsü bulaşan hastaların %30’nda hiçbir belirti görülmez. Yani dışarıdan tamamen sağlıklı görünen biri size grip virüsü bulaştırabilir.


Yüksek Ateş: Yüksek ateş gribin ilk belirtilerinden biridir. Ateş aniden 38-40 dereceye yükselebilir. Grip nedeniyle görülen yüksek ateş genellikle hastalık süresi boyunca devam eder ancak bazı kişilerde ateş ara ara düşüp sonra tekrar yükselebilir. Çocuk ve gençlerde yetişkinlere oranla daha yüksek olabilir. Ateş yüksek olduğunda gribin diğer belirtileri de şiddetlenir.

Kas Ağrıları: Sırt, kol ve bacak kasları başta olmak üzere vücut genelinde kas ağrıları yaşanır. Kas ağrıları genellikle şiddetlidir ve kişinin hareket etmesini zorlaştırabilir. Ayrıca grip virüsünün türüne göre ağrıların şiddeti artabilir. Bu tip ağrıları gözlerinizi hareket ettirdiğinizde de hissedebilirsiniz.

Halsizlik: Vücut enerjisinin çoğu virüsle mücadele için kullanıldığından hastalık süresi boyunca halsizlik yaşanabilir. Bu nedenle hastalığın aktif olduğu dönemde mümkün olduğunca dinlenmek hastalığın etki süresini kısaltacaktır. Halsizliğe ek olarak iştah azalabilir.

Öksürük: Kuru öksürük, burun akması, boğaz kuruması ve boğaz ağrısı gribin diğer belirtileridir ancak bu belirtiler grip olan her kişide görülmeyebilir.

Bu belirtiler hastalığın ilk birkaç günü ortaya çıkmayabilir ancak yüksek ateş gibi ilk anda görülen belirtiler hafifledikçe öksürük ve boğaz ağrısı başlayabilir. Aslında bu belirtiler grip virüsünün yavaş yavaş vücudu terk ettiğinin habercisidir.

Grip yetişkinlerde genellikle mide ve bağırsakları etkilemez ve kusma, ishal gibi belirtilere yol açmaz. Bazen çocuklarda gribe bağlı kusma ve ishal görülebilir.

Grip Virüsü Türleri

A, B ve C virüsleri olarak 3 farklı grip (influenza) virüsü bulunmaktadır.

Başta Tip A virüsü olmak üzere A ve B virüsleri her yıl dünya genelinde yaşanan grip salgınından sorumlu olan virüslerdir. C virüsü ise A ve B virüslerine göre daha zayıftır ve yol açtığı hastalık hafif belirtilerle atlatılabilir.

Bu 3 tür dışında farklı bir grip virüsü türü ortaya çıkması durumunda hastalık çok daha fazla insanı etkisi altına alabilir çünkü günümüzde kullanılan grip aşısı ve grip önleyici diğer ilaçlar bu 3 virüse özel olarak hazırlanmıştır.

Tip A Grip Virüsü: Tip A virüsü yaygın olarak insanlarda görülür ancak hayvanlara da bulunabilmektedir. A virüsünün en önemli özelliği her yıl değişmesi, kendini geliştirmesidir. Kuş gribi tip A grip virüsünün kendini değiştirerek kuşlara bulaşmasıyla oluşan ve yayılan bir alt türdür.

Tip B Grip Virüsü: A virüsünden farklı olarak sadece insanlarda bulunur. Tip A virüsüne göre daha hafif belirtilerle vücuttan atılabilir.

Tip C Grip Virüsü: B virüsü gibi sadece insanlarda bulunan Tip C virüsü A ve B virüslerine göre daha etkisizdir ve genellikle ağır belirtilere yol açmaz. C virüsü salgın olarak yayılmaz.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yazının başında da belirttiğim gibi grip öncesinde akciğer hastalıkları, diyabet, kanser, böbrek veya kalp hastalıkları başta olmak üzere mevcut herhangi bir hastalığınız varsa grip belirtileri şiddetlenmeden doktora gitmelisiniz.

Çok yüksek ateş, şiddetli kas ağrıları ve halsizlik görülüyorsa hastanın doktora götürülmesi önerilir. Kulak enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonları özellikle çocuklarda görülen grip komplikasyonları arasındadır.

Grip nedeniyle vücut çok su kaybedebilir ve vücudun susuz kalması hastalığın belirtilerini şiddetlendirebilir.

50 yaş üzeri yetişkinler, 6 ay – 4 yaş arası çocuklar ve hamile kadınlar virüs belirtileri görüldüğü anda doktora götürülmelidir.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar

Öksürük, boğaz ağrısı gibi grip belirtileri soğuk algınlığında da görülür ancak bu hastalıklar farklı virüslerle yayılır ve etkileri farklıdır.

Grip soğuk algınlığına göre daha şiddetli bir hastalıktır ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Gribin ilk belirtisi aniden yükselen ateşken soğuk algınlığının ilk belirtisi genellikle boğaz ağrısıdır.

Soğuk algınlığında boğaz ağrısını burun akıntısı ve burun tıkanıklığı takip ederken gripte yüksek ateşi kas ağrıları ve aşırı halsizlik izler.

Gripte ateş 38-40 dereceye çıkabilir ancak soğuk algınlığında genellikle yüksek ateş görülmez veya ateş çok hafif (38 derecenin altında) yükselebilir.

Grip Belirtileri Soğuk Algınlığı Belirtileri
Yüksek Ateş: Özellikle çocuklarda 3-4 gün süren yüksek ateş Bazen, hafif derecede
Kas Ağrıları: Genellikle ve şiddetli Hafif
Aşırı Halsizlik: Genellikle 2-3 hafta süren halsizlik Bazen
Burun Tıkanıklığı: Bazen Genellikle
Hapşırma: Bazen Genellikle
Boğaz Ağrısı: Bazen Genellikle
Göğüs Doluluğu ve Öksürük: Genellikle şiddetli öksürük Hafif ve orta dereceli kuru öksürük
Baş Ağrısı: Genellikle Ara sıra

Grip Virüsünden Korunmak İçin

Grip mevsiminden önce grip aşısı olmak gripten korunmanızı sağlayabilir. Ayrıca aşağıdaki noktalara dikkat ederek virüse karşı daha etkili bir korunma sağlayabilirsiniz.

Yakın Temastan Kaçının: Özellikle hasta olduğunu bildiğiniz insanlarla yakın temas kurmamak virüsün size bulaşmasını önleyecektir.

Ellerinizi Düzenli Olarak Yıkayın: Ellerinizi düzenli olarak yıkamak sizi hem grip virüsüne hem de pek çok diğer bakteriye karşı koruyan bir alışkanlıktır. Bulunduğunuz ortamda sabun ve su yoksa anti bakteriyel el temizleyici sıvılardan kullanabilirsiniz.

Kalabalıklardan Kaçının: Bu seçeneği uygulaması her gün toplu taşımayla işe gidenler için pek mümkün değil ancak grip virüsünün en yoğun olduğu dönemlerde otobüs, okul, ofis gibi kalabalık ortamlardan uzak durmak gribe yakalanma riskini azaltır.

Gribe Yakalandıysanız

Dinlenin: Yeterince dinlenmek vücuda griple mücadele için ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Evinizde dinlenin ve daha çok uyumaya çalışın.

Sıvı Tüketin: Bağışıklık sistemi grip virüsüyle mücadele ederken vücudumuz normalden daha fazla sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bol bol su, sebze ve tavuk çorbası, bitki çayı için.

İlaçlar: Gribe yakalandıysanız kullanacağınız ilaçlar hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktan çok belirtilerin şiddetini hafifletmeye yarar. Kendi kendinize ilaç kullanmayın ve ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynaklar


(Visited 107.475 times, 5 visits today)

, , ,

Grip Belirtileri ve Türleri Nelerdir? İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. Edip sağıcı 19/10/2015 #

  Gerçekten de çok faydalı bir bilgi. Eşim 5 gündür grip bütün sitelerde şiddetli öksürük belirtiler arasına konulmuş eşimde öksürük yok, sitenizde öksürüğün olmayabileceği açıklaması tam teşhisi vurgulamaktadır.

 2. Koacn 07/01/2016 #

  Sağ olun çok işime yaradı.

 3. hüseyin1 15/04/2016 #

  Gözlerim çok yaşarıyor ,ışığa bakamıyorum ağrıyorlar ,grip olabilir miyim?

 4. Rıza Gezer 12/10/2016 #

  Geçen sene gribin en şiddetlisini yaşadım. Ölebileceğimi dahi düşünmeye başlamıştım çünkü eklem ağrıları yüksek ateş mide bulantısı çok kötüydü. proteinli yiyecekler(tavuk, yumurta, et, süt vb.) mide bulandırıyordu. Sadece yoğurt ve salata yiyebiliyor sandelyede dahi oturamıyordum. Ağzım çenem burnum içi dışı uçuk attı yara bere halsizlik ara ara ateşlenme. Bir hafta yataktan çıkamadım. İki hafta kendime gelemedim. Yaşam kalitem dibe vurmuştu. Geçen seneden bu yana koku duyumda ciddi azalma var.
  Şuan da gribim fakat çok hafif seyrediyor. sadece burun akıntısı ve biraz halsizlik.
  virüs vucuda girdiğinde yaşam sürecini tamamlamadan atamıyorsun bunu öğrendim. zaten doktorlar biraz daha sabret demekten başka bişeyy demediler.

 5. MüniR ozkul 02/01/2017 #

  Tsk ederim hastaligimin ne olduğunu hastaneye gitmeden anladım Harikasınız

 6. aynur 12/01/2017 #

  tesekur ederim kucuk kizim icin cok isime yaradi

 7. suzan 29/03/2017 #

  Merhabaar! Iki gündür üşüme ve aşırı halsizikle başladı ve yûksek ateş, geniz tıkaniklıgı var ama öksuruk ve burun akıntısı yok, hafif bogaz agrim var Bacaklarım tutmuycak kadar halsizim, teşekkürler bilgi için.
  Saygılar

 8. Atıf 28/12/2017 #

  Terlemeye basladıysanız ıyılsysnz demektır. Bende hastalandım. Eklemler göz. Basgrrsı
  Neler cektım anlatamam.
  Allaha hamdolsun suan ıyıyım. Yogurtlumakarna. Salataya baska hersey mıde bulantısı

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.