Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu göz içindeki basıncın normalden yüksek olmasıdır. Civanın milimetre değeriyle ölçülen göz tansiyonu için normal kabul edilen değer 10-21 mm Hg aralığıdır.

21 mm Hg’den yüksek çıkan değerler göz tansiyonunun yüksek olduğuna işaret eder.

Yüksek göz tansiyonu tek başına bir göz hastalığı değildir ancak ciddi göz hastalıklarının görülme riskini artıran bir sorundur.

Örneğin göz tansiyonu yüksek olan birinin kalıcı körlüğe kadar varan sonuçlara yol açabilen glokom hastalığına yakalanma riski göz tansiyonu normal olan kişilere göre 10-15 kat daha fazladır.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Göz tansiyonunun gözlerin kızarması veya göz ağrısı gibi kişinin rahatlıkla fark edebileceği bir belirtisi yoktur. Bu nedenle göz tansiyonunun belirlenebilmesi için düzenli olarak göz kontrolü yaptırmak kritik önem taşımaktadır.

Rutin göz kontrolü sırasında kolayca ölçülebilen göz tansiyonu yüksekse hasta kontrol altına alınır ve tansiyon değerleri belirli aralıklarla kontrol edilmeye başlanır.

Göz tansiyonu herhangi bir uyarı vermemesine karşın bazı durumlar göz tansiyonu riskini artırmaktadır. Örneğin kadınlarda, özellikle menopoz dönemi sonrası göz tansiyonunun yükselme oranı erkeklere göre daha fazladır.

Göz tansiyonu yüksek olan erkeklerde ise glokom görülme riski kadınlara oranla daha yüksektir.

Göz tansiyonu yaş ilerledikçe yavaş yavaş yükselir ve kontrol altına alınmazsa 40 yaş üzeri yetişkinlerde glokom riskini artırır. Bu nedenle 40 yaşından sonra düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak varsa yüksek göz tansiyonunun belirlenebilmesi için önemlidir.


Bunlara ek olarak diyabet, kalp hastalıkları, yüksek kan basıncı ve hipotiroidi gibi hastalıkların göz tansiyonunun yükselmesine ve glokoma yol açtığı bilinmektedir.

Göz Tansiyonu Neden Yükselir?

Göz içi tansiyonu kornea ve gözbebeği arasında üretilen göz sıvısı tarafından kontrol edilir. Bu sıvı gözbebeği boyunca akar ve çok küçük drenaj kanalları aracılığıyla atılır.

Normal bir gözde, yani tansiyon değerlerinin normal aralıkta olduğu durumda bu sıvının üretimi ve drenaj kanallarından atılması arasında bir denge vardır. Bu denge bozulduğunda üretilen sıvının göz dışına atılması engellenir ve göz içindeki basınç artmaya başlar. Bunun sonucu olarak göz içi tansiyonu yükselir.

Bazı İlaçlar: Bazı ilaçlar bazı kişilerde göz tansiyonunu yükselten yan etkilere yol açabilir. Astım ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan steroid ilaçların yüksek göz tansiyonuna neden olabileceği bilinmektedir.

Ayrıca LASIK ve diğer reaktif cerrahi operasyonlar sonrası kullanılan steroid içeren göz damlaları yüksek göz tansiyonu riskini artırmaktadır.

Göz Travması: Göze alınan darbe ve gözü etkileyen diğer yaralanmalar gözde sıvı üretimi ve sıvının atılması dengesini bozarak göz tansiyonunu yükseltebilir. Bazen bu yaralanmalara bağlı göz tansiyonu yaralanmadan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Göz travması yaşadıysanız rutin göz kontrolü sırasında doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekli kontrollerin yapılması açısından faydalı olacaktır.

Kalıtımsal Özellikler: Yakın aile bireylerinizde yüksek göz tansiyonu veya glokom vakaları varsa sizde de yüksek göz tansiyonu görülme olasılığı artar çünkü göz tansiyonu kalıtımsal olarak nesilden nesile aktarılan bir rahatsızlıktır.

Diğer Nedenler: Psödoeksfoliasyon sendromu, pigment dispersiyonu sendromu ve korneayı ilgilendiren diğer bazı göz hastalıkları yüksek göz tansiyonu nedenleri arasındadır. Eğer bu göz hastalıklarından birine sahipseniz doktorunuz tansiyon ölçüm testi ve diğer testleri sıklaştırabilir.

Göz Tansiyonu Nasıl Belirlenir?

Göz tansiyonunu belirlemenin en hızlı yolu göz içi basıncını ölçmeye yarayan tonometreyle yapılan ölçümdür. Ölçüm öncesi göz damlaları aracılığıyla göz uyuşturulur. Daha sonra doktor tomometre cihazını kullanarak korneanın basınca direncini ölçer.

Göz tansiyonu sınır değer olarak kabul edilen 21 mm Hg’ye yakınsa ya da bu değerin üzerindeyse tansiyonun nedeninin ve göz içinde diğer bölgelerde hasar olup olmadığının belirlenebilmesi için diğer bazı testler kullanılabilir.

Oftalmoskopi Testi: Doktor, göz muayenesinde kullanılan ışıklı alet olan oftalmoskop aracılığıyla gözün iç kısmını inceler ve optik sinirde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol eder. Bu işlem sırasında daha net bir görüntü elde edebilmek için gözbebeğinin büyümesini sağlayan göz damlaları kullanılır.

Görsel Alan Testi: Görsel alan testi görüş alanının sınırlarını ölçmede kullanılan alet olan perimetre aracılığıyla yapılır. Bu testte amaç glokom nedeniyle görüşte bir kayıp olup olmadığını tespit etmektir.

Pakimetri Testi: Korneanın kalınlığı göz tansiyonu değerlerini etkilediği için kornea ölçümü yapılabilir. Bu ölçümde pakimetre adı verilen cihaz kullanılır.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonu değerinin ne olduğu tedavisinde izlenecek yol açısından belirleyicidir.

Tansiyon değeri normal değerlere yakınsa doktorunuz hemen bir tedaviye başlamak yerine düzenli aralıklarla ölçüm yaparak tansiyonu izlemeye alabilir.

Diğer durumlarda göz tansiyonunu düşürmek için ilaç tedavisine başlanabilir.

Bu ilaçlar arasında basıncı azaltan göz damlaları en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Göz damlasının tansiyon üzerindeki etkisinin belirlenebilmesi için düzenli aralıklarla yapılan göz tansiyonu ölçümü devam eder.

Eğer göz tansiyonu primer açık açılı glokoma neden olduysa farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Glokom varsa doktorunuz uygulanabilecek tedavi yöntemleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doktorunuzun önerdiği ilaçlara ek olarak yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle göz tansiyonunun kontrol altında tutulmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, özellikle göz sağlığını koruyan vitamin ve mineraller bakımından zengin gıdalar tüketmek belki göz tansiyonunu düşürmez ancak görüşünüzü geliştirebilir.

Omega 3 yağ asitleri (yağlı balıklar), lutein (ıspanak, lahana, şalgam, kara lahana, kabak), flavonoidler (turunçgiller, yabanmersini, kiraz, baklagiller, soya ürünleri), çinko, A, C, E ve D vitaminleri göz sağlığının koruması için önerilen vitamin ve mineraller arasında yer almaktadır.

Gün boyu içtiğiniz suyu ve diğer sıvıları kısa bir sürede çok miktarda tüketmek yerine zamana yayarak küçük yudumlarla için. Bir anda fazla miktarsa sıvı tüketmek göz içindeki basıncın artmasına neden olabilir. Ayrıca kafein içeren kahve, kola gibi içeceklerin göz tansiyonunu yükselttiği bilinmektedir.

Kaynaklar


(Visited 11.365 times, 1 visits today)

, , , , , ,

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. serkan 16/10/2016 #

    Çok teşekkür ederim doktorlarımıza

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.