Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak, üst, orta ve alt kısım olarak 3 ana bölüme ayrılan, açılıp kapandıkça nefes almamızı, konuşmamızı ve yutkunmamızı sağlayan organdır. Ses telleri gırtlağın orta bölümünde yer alır. Alt kısım ise soluk borusu ile bağlantıyı sağlar.

Gırtlak kanseri, kanser türleri arasında, görülme sıklığı bakımından ilk 10 arasında yer almamakla birlikte, özellikle sigara içenler arasında yaygın olarak görülmektedir.

Sigarada bulunan bazı kimyasal bileşenler, gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirerek tümör oluşumuna zemin hazırlar.

Sigarayı bıraktıktan 10-15 yıl sonra, sigara nedeniyle gırtlak kanserine yakalanma riski %60-70 oranında azalmaktadır.

Gırtlak kanseri en çok 55-64 yaş arasında (%30 oranında) görülen bir kanser türüdür.

Gırtlak Kanseri Belirtileri

Gırtlak kanseri genellikle ses tellerine yakın bölgelerde oluşur. Bu nedenle kanserin ilk belirtileri sesin değişimiyle alakalıdır. Örneğin sesiniz normalden kısık çıkabilir.

Gırtlak kanserinin ses kısıklığı dışındaki diğer belirtileri şöyledir;

 • Yutkunma zorluğu ve yutkunurken ağrı,
 • Gırtlak bölgesinde şişlik,
 • İnatçı öksürük,
 • Geçmeyen boğaz ağrısı,
 • Nefes kokusu,
 • Kulak ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Nefes alıp verirken hırıltı çıkarma,
 • Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı,
 • Halsizlik ve aşırı yorgunluk.

2-3 hafta süren ve nedenini tam olarak belirleyemediğiniz ses kısıklığı için kısa sürede doktora görünmelisiniz.

Eğer kanser ses tellerine yakın bir bölgede değilse ilk belirti, geçmeyen boğaz ağrısı ve gırtlak bölgesinde şişlik olabilir.


Gırtlak Kanseri Oluşumu

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi gırtlak kanseri de, eskiyen hücrelerin yenileriyle yer değiştirmesi sırasında, eski hücrelerin ölmemesi ve birikmeye başlamasıyla oluşur.

Vücudun artık ihtiyaç duymadığı bu hücreler biriktikçe tümörler oluşturur. Bu tümörler, iyi huylu (selim) veya kanserli olabilir.

İyi huylu tümörler (polipler veya nodüller) genellikle hayatı tehdit etmez, tedavi edildiklerinde tekrar oluşmazlar, çevrelerinde bulunan dokulara ve vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar.

Ancak kanserli tümörler tedaviden sonra tekrar oluşabilir, çevresinde bulunan dokuları ve organları işgal etme eğilimindedir ve vücudun diğer bölgelerine yayılırlar.

Bazı insanların neden gırtlak kanseri olduğu ve diğerlerinin olmadığı konusunda uzmanların net bir cevabı bulunmuyor.

Bilinen bir gerçek, gırtlak kanseri vakalarının büyük çoğunluğunu sigara tiryakilerinin oluşturduğu. Uzmanlar, sigara kadar olmasa da, düzenli alkol tüketiminin de gırtlak kanseri riskini önemli oranda arttırdığının altını çiziyor.

Gırtlak kanserinin diğer olası nedenleri arasında; fazla miktarda hayvansal yağ içeren beslenme şekli, genetik nedenler ve reflü nedeniyle yemek borusuna çıkan mide asidinin zamanla gırtlağı tahriş etmesi gösteriliyor.

Gırtlak Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz önce belirtiler hakkında sizden detaylı bilgiler alıp, sağlık geçmişinizi inceleyecektir. Daha sonra elle muayene ile gırtlak bölgesinde herhangi bir şişlik olup olmadığı kontrol edilir.

Uzman, gırtlak bölgesini görebilmek için “nasendoscope” adı verilen ince, esnek bir tüp kullanabilir. Bu tüp burundan gırtlağa indirilir.

Ucunda ışık ve kamera bulunan tüp sayesinde gırtlak bölgesi daha detaylı olarak incelenebilmektedir.

Tüpün burundan girmesi bir miktar rahatsızlık verebilir ancak bu işlem sadece bir kaç dakika sürer. Eğer tüpten önce gırtlak bölgesinde uyuşturucu sprey kullanıldıysa, uyuşukluk hissi gidene kadar bir şey yiyip içmemelisiniz.

Gırtlağın gözle muayenesi için kullanılan bir diğer yöntem ise laringoskopi’dir. Laringoskopi yöntemi gırtlağın ağızdan sokulan kamera ile muayenesidir.

2 tip laringoskopi vardır. Birincisi doktor muayenehanesinde uygulanabilen aynalı endirek laringoskopi, ikincisi ise esnek bir tüpün ucuna bağlı kameralı direkt laringoskopi. Bu yöntemlerle doktor ses tellerinin bulunduğu bölgeyi detaylı olarak inceleyebilir.

Laringoskopi sırasında doktor, gırtlakta normal dışı gördüğü bölgelerden doku örneği (biyopsi) alabilir. Doku örnekleri daha sonra laboratuvar ortamında incelenir ve bu yöntem gırtlak kanseri teşhisinde kullanılan en etkili ve önemli yöntemdir.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gırtlak kanseri, başlangıç aşamasında tespit edilirse radyasyon terapisi kullanılabilir. İlerlemiş gırtlak kanseri için kemoterapi ve radyasyon terapisi birlikte kullanılabilir.

Gırtlak kanseri tedavisi için seçilecek yöntem hastanın genel sağlık durumuyla ve kanserin başka organlara veya dokulara yayılıp yayılmadığıyla yakından ilgilidir.

Gırtlak kanseri tedavisinde sık kullanılan bir diğer yöntem ise ameliyattır.

Ameliyat bölgesi neşter veya lazerle açılabilmektedir. Kullanılacak ameliyat yöntemi konusunda doktordan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ameliyat sırasında cerrah, kanserin gırtlağın ne kadarını işgal ettiğine bağlı olarak gırtlağın tamamını veya sadece bir kısmını alabilir. Operasyon sırasında bu bölgede bulunan lenf bezleri de alınabilir.

Ameliyat sonrası sigara ve alkol kullanmaya devam eden hastalarda tedavinin başarılı olma oranı oldukça düşük ve kanserin tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir.

Gırtlak kanseri tedavisinin başarı oranında aşağıdaki noktalar önem taşır;

 • Kanserin hangi aşamada olduğu,
 • Tümörün yeri ve büyüklüğü,
 • Hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu,

Hangi tedavi yönteminin seçileceği ise genellikle aşağıdaki noktalara göre belirlenmektedir;

 • Kanserin hangi aşamada olduğu,
 • Tümörün konumu ve büyüklüğü,
 • Hastanın konuşma, yeme ve nefes alma yeteneğinin ne derece korunabileceği,
 • Kanserin tekrar edip etmeyeceği,

Gırtlak Kanseri İle İlgili Bazı Rakamlar

Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı’nın gırtlak kanseri üzerine yayınladığı bir istatistik bilgisi bulunmuyor. Ancak ABD verilerine göre, sadece 2013 yılında gırtlak kanserine yakalanan kişi sayısı 13.000. Bunların 10.000’i erkek, 3000’i kadın ve çoğunluğu 65 yaşın üzerinde.

Şu anda ABD’de gırtlak kanseri ile yaşayanların sayısı yaklaşık 90.000. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü rakamlarına göre gırtlak kanseri teşhisi konan kişilerin %60’ı 5 yıldan fazla yaşıyor.

Kanserin gırtlak dışına yayılmadığı hastalarda ise bu oran %75’lere kadar çıkıyor. Gırtlak kanseri erkekler arasında daha yaygın.

Her 6 erkeğe karşılık sadece 1.3 kadın gırtlak kanserine yakalanıyor.

Yazının Özeti

 • Sigara ve alkol kullanımı gırtlak kanseri riskini yükseltmektedir.
 • Uzun süre devam eden ses kısıklığı gırtlak kanseri belirtisi olabilir.
 • Gırtlak kanseri, erkeklerde daha yaygın olarak görülen bir kanser türüdür.
 • Tedavisinde seçilecek yöntem tümörün büyüklüğüne ve nerede bulunduğuna göre değişebilmektedir.
Kaynaklar


(Visited 314.884 times, 1 visits today)

, , , , ,

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 51 Yorum Yapılmış

 1. cihan 17/03/2014 #

  Benim sadece boğazımda ağrı var yutkunmada zorlanıyorum ama ne kulağımda bir ağrı ne de ses kısıklığı olmadı durum nedir acaba?

  • nazım 20/05/2014 #

   Aynısı bende de var kardeşim.

  • osman 27/06/2014 #

   O zaman korkmayın sizin herhangi bir kötü durumunuz yoktur bademciklerden kaynaklanan bir şey geçmiş olsun.

  • Çetin 26/08/2014 #

   Yutkunduğum da hafif bir ağrım var yemek yediğimde sanki boğazımda bir şey takılıyor sabahları ağzımı çalkaladığımda ağzımda hafif kan pıhtısı geliyor.

 2. selim 24/03/2014 #

  Benimde öyle hafif bir ses kısıklkğım var ama ameliyat oldum bağdemcik ameliyatı ve boğazımın içinde küçük şekillerde top top bezeler oluştu sizce durum nedir?

 3. Yeter demir 02/04/2014 #

  Selam benim yıllardır ses kısıklığım vardı yani çocukluğumdan beri şuan 45 yaşındayım troid hastasıyım (hipotroid) şimdi sesim hiç çıkmıyor boğazım acıyor yutkunurken bıçakla kesiyorlarmış hissine kapılıyorum kupkuru oluyor yutamıyorum ve boğazımın ağrısı sağ kulağıma vuruyor. Hep yorgun ve halsizim ama onu da hıpotroide sayıyorum sizce ben kanser miyim teşekkürler.

  • H.Selvi 12/05/2014 #

   Merhaba, okuyunca şaşırdım, ne kadar saçma bir soru sormuşsunuz, “sizce ben kanser miyim”. Bu form sayfalarına yazanlardan öğrenilmez, size tavsiyem, en ufak bir şüpheniz varsa uzman bir hekime yöneltin sorunuzu, insan hayati çok değerlidir, sizde gereken değeri verip tavsiyelerinizi doktorlardan aliniz, geçmiş olsun.

  • Fatma 12/08/2017 #

   Arkadasim yaziyi yazali 3 yil olmus benimde 2011den beri sesim kisik hipotroid bendede var ve ayrica ses tellerimde nodul var kulagimda hafif duyma sikintisi bitmeyen bogaz agrisi butun sikayetler benimde ayni
   Sen doktora gittinmi cevabi neoldu acaba ?

  • sibel 07/11/2017 #

   Çocukluğumdan beri varmış bence degilsin

 4. sevgi köksal 13/04/2014 #

  Ben guatırdan ameliyat oldum, ameliyatta doktorlar kanser teşhis etmişler, çok küçükmüş onu da temizlemişler ama sesim arada çok kısık, boğazım şişiyor. Yutkunurken çok zorlanıyorum. Yukarıda okuduğum belirtilerin hepsi var acaba geçer mi bu belirtiler.

 5. Salih Kocayoruk 27/04/2014 #

  Selam benimde sabahları kalktığımda sesimin kısık çıktığını duyuyorum. Sigara ve alkol kullanmıyorum. Yaklaşık alkol almayalı 10 yıl oldu, sigara içmeyeli 6 yıl oldu. Gırtlak bölgesinde başka bir ağrı hissetmiyorum. Bende bir cevap bekliyorum.

 6. Soner 09/05/2014 #

  İki gündür yutkunmakta zorluk çekiyorum bademciklerimden şüphelendim ama o kısımlar normal gırtlağımı elimle değdiğim zaman canım yanıyor çok acaba bende gırtlak kanseri başlangıcımı var.

  • melekk 23/11/2014 #

   Benimde aynı sorunum var doktor ne dedi size?

 7. hasan 24/05/2014 #

  İki gündür yutkunmakta zorluk çekiyorum bademciklerimden şüphelendim ama o kısımlar normal gırtlağımı elimle değdiğim zaman canım yanıyor çok acaba bende gırtlak kanseri başlangıcımı var. Soner aynı sorun bendede var

 8. özkan 18/06/2014 #

  Boğaz kısmında sürekli ağrı var ama çok az belli belirsiz dıştan şişme yok bazı zamanlar kalkınca tükürdüğüm zaman kan geliyor çok az olmak şartıyla doktor reflü var demişti.

 9. Tufan 23/06/2014 #

  15 yaşındayım. Yutkunurken hafif ağrı ve hafif zorluk çekiyorum. Kilosuzum ama doğuştan. Halsizlik ve asiri yorgunlukta var. Sigara içiyorum alkolde içtim bıraksam düzelir miyim?

 10. YusufD 24/06/2014 #

  59 yaşındayım, 2007 yılı Ocak ayında akciğer kanserinden ameliyat olmuştum. (küçük hücreli dışı) kontrollerimi yaptırıyorum ve yaklaşık 1 ay önce kontrolümü yaptırdım, tomografi temiz çıktı. Bir kaç gündür hafif bir öksürük ile (özellikle geceleri) gırtlağımdan balgam geliyor. Yani derinlerden, ciğerden değilde, balgamı gırtlağımda birikmiş gibi hissediyorum, öksürmekten daha hafif bir mmm yapmayla hemen çıkıyor, gırtlağımdan çıktığına eminim. Belirtilerin arasında böyle bir şey var mıdır?

 11. nurgül 25/07/2014 #

  Bende sadece boynumu pek tartamıyorum arada sırada hırıltılı öksürük bazen de nefes darlığı başka da bir durum yok nedendir?

 12. nurgül 25/07/2014 #

  Halsizlik yorgunluk ve kilo kaybı da var.

 13. Türkay 22/08/2014 #

  Zorlukla yutkunuyorum. Sanki hep boğazımda bir şeyler saplanıp kalmış. Yaklaşık 6 aydır böyleyim. Ne içki içtim, ne de sigara. 22 yaşım var. Nefes almakta zorlanıyorum ve gittikçe zayıflıyorum. Kanser ihtimali olabilir mi?

 14. ramazan 22/08/2014 #

  Benim sadece gırtlağım ağrıyor adem elmasının yanlardan arkasına doğru sesimde biraz kısıldı ama sadece sol kulak deliğimin hemen üstündeki kıkırdakta sivilce çıkacak herhalde orası ağrıyor yutkunurken bir şey yok elleyince daha çok elleyince ağrıyor ya bir şey yazın lütfen arkadaşım sana nasıl ulaşabilirim. Ve de yaşım 16, 3 senedir sigara kullanıyorum.

 15. Nurten 07/09/2014 #

  Merhaba ben Nurten 13 yaşındayım boğazımda sürekli böyle top gibi bir şey var gitmiyor acaba bunun belirtisi ne olabilir doktora gitmedim ama hala sürüyor bazı sayfalarda gırtlak kanserisiniz falan diyor acaba olabilir miyim?

 16. osman 16/09/2014 #

  Merhaba ben 59 yaşındayım derinlerden gelen kuru öksürük var boğaz bölge sis, ayrıca yutkunmada az zorlanıyorum. Sigara alkol hiç kullanmadım. Bademciklerimi 30 sene önce aldırdım. Acaba ne olabilir.

 17. anonim 30/09/2014 #

  Ya benim sadece boğazımın sol tarafında yutkunurken hafif bir ağrı var ve sesim iki gündür kısık birazda gıcık yaptı öksürüyorum sigara içiyorum halsizlik ve yorgunluk hep var zaten yeni bir şey değil ama şişkinlik falan yok nasıl anlayabilirim kanser var mı diye?

 18. gamzeli kız 24/10/2014 #

  Bir kaç gündür sesim kaba çıkıyor umarım ciddi bir şey değildir. 2 gün önce boğazımda bir yutkunma zorluğu çekiyordum dün kontrol ettim elimle. Boğazımın sol tarafında elime bilye kadar bir şey geldi. Kaygan bir şey. Tedirgin oldum biraz paylaşmak istedim.

 19. gamzeli kız 24/10/2014 #

  Bu arada 28. Yaşındayım hiç sigara kullanmadım ama ailem kullanıyordu. Eşimde sigarayı bırakalı 6 sene oldu.

 20. sinem 29/10/2014 #

  3 gündür geçmeyen ses kısıklığı var bende herhangi bir gribal şikayetim yok gayet iyiyim ama sesim kısık hiç çıkmıyor hatta. Nedeni nedir antibiyotik almaya başladım ama fayda etmiyor.

 21. sevgi 05/11/2014 #

  Benimde gırtlağın dışında bir ağrı var yemede içmede problem yaşamıyorum ama bir noktada ağrı var başıma kadar ağrı vuruyor doktor midede reflü var dedi ama onunla alakalı hiç bir rahatsızlık yaşamıyor um.

 22. sefa 11/11/2014 #

  Sigara içtikten sonra göğüs kafesinin tam ortası birden ağrımaya başladı daha sonra boğaza çıktı ağrı, şuan boğazlarım da bir ağrılık var, yutkunurken ve nefes alırken ağrıyor.

 23. fatma 13/11/2014 #

  Babam 6 ay önce gırtlak kanserinde dolayı ameliyat oldu ses telleri ve tüm kötü hücreleri temizlediler. Dün tekrar aynı bölgede kitle oluştuğunu gördüler tekrar tetkikler yapılacak sizce kanseri tekrarlamış olabilir mi ya da deri altında beze olabilir mi? Fikir verebilir misiniz?

 24. tolga 20/11/2014 #

  Merhaba herkese; bende bir kaç yıldan beri yutkunma zorluğu ve boğazımda bir şey varmış gibi bir şey hissediyordum, bende o zamanlar rahatsızlık vermiyordu, ama son 1 aydan beri bahsettiğim şikayetler artarak ve beni rahatsız ederek boğazımda ağrılar oluştu bir de, önce kbb Dr.una gittim boğazdan endoskopi çekti ve bir şey yok temiz dedi, sonra gastroentoloji Dr.una gittim ve yemek borusu ve mideye endoskopi çektiler ve reflü teşhisi koydular,1aydan beri reflü tedavisi görüyorum ve şikayetlerim geçmek bitmek bilmedi, acaba diyorum dr lar tam teşhis tanı koyamadılar mı, ben gırtlak ve boğaz bölgesinden korkuyorum ama ne yapabilirim bu durumda arkadaşlar.

  • serpil 20/02/2015 #

   2009 dan beri aynı sorunlar bende de var gittiğim doktor reflü dedi. Biri boğazında bademcikte akıntı var dedi penisilin iğnesi vurdurdum. Ama geçmedi. Tomografiye girdim. İlaçlı gırtlağıma baktılar. Temiz çıktı. Ama hala aynı sıkıntı var 5 sene oldu. Ağrı kulağıma kadar geldi. Şimdi yine randevu aldım. KBB den.

   • Engin 27/03/2015 #

    Öncelikle çok geçmiş olsun. Benim de yaklaşık 1 yıl süren bir ses kısıklığı sorunum oldu. 3 farklı doktora gittim. Üçü de “reflü” dedi. 1 yıl sonunda sorunlar ortadan kalkmadı. Bu sefer 4 farklı doktora gittim ve maalesef hepsi gırtlak kanseri olduğumu ve geç kaldığımı söylediler. Tek çözüm olarak ameliyat olmam ve gırtlağın tamamının alınması gerektiğini söylediler. Kasım/2013’te ameliyat oldum. Gırtlak alındı, sağlık olarak allaha şükür iyiyim ancak maalesef sesimi kaybettim. Size önerim, sadece KBB doktoruna değil “Boyun Cerrahisi”n de uzman bir doktora vakit geçirmeden muayene olunuz.

 25. murat 05/12/2014 #

  Merhabalar benim bir sıkıntım var 1 aydan fazla yutarken ağrı yapıyor gece yatarken tükürük tutarken takılma gibi geriyor korkuyorum özel bir doktora gittim endoskopiyle bakıldı gastolojiye gidin dedi acaba doktor yanlış mı anlattı gastolojiyle boğazla ne alakası var.

 26. harun 13/12/2014 #

  Merhaba yaklaşık 10 gündür geçmeyen bir boğaz ağrısı onunla ayni başlayan nefes darlığı şikayeti doktorun astım var dedi ama şüphelerim devam ediyor süreklide doktora gidemiyorum sesim yıllardır kısık gibi çıkıyor kilo kaybın yok bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 27. semir 26/12/2014 #

  Merhaba arkadaşlar. Tüm yorumlarınızı okudum fakat çözümü yanlış yerde arıyorsunuz biri size burada gırtlak kanserisiniz dese inanacak mısınız? İnsan sağlığı bu ihmale gelmez bence sikayeti olan arkadaşlarım şikâyetlerini bir doktora mutlaka anlatmalı. İyi günler.

 28. Mahir Şahin 03/01/2015 #

  Merhaba benim ses tellerinde az da olsa kısılması var ayrıca nefes alınca hırıltı geliyor sol kulağımda ağrı oluyor acaba bir hekime başvurmalı mıyım yaşım 36 zaman ilerledikçe mi oluyor bu hastalık.

 29. Aslı Pamir 09/01/2015 #

  Bitmek bilmeyen bir öksürüğüm var ve öksürürken boynum özellikle ciğerlerim inanılmaz derecede ağrıyor. Konuşurken hırıltı yok öksürürken hırıltı oluyor. Ve kulaklarım ağrıyor. Sesim de değişiklik yok, ne olabilir?

 30. selahattin 16/01/2015 #

  Benim bir yılı geçkin süredir ses kısıklığı var, doktora gittim, reflü olabilir denildi ve reflü teşhisi kondu. Ama ihmal etmişim. En iyi doktor insanın kendisidir. Şimdi ilerledi daha yeni tedaviye başladık. Onun için bu tür şeyleri ihmal etmeyin, ihmale gelmez.

 31. canan 08/02/2015 #

  Selam yaklaşık 4 aydır boğazımda bir şişkinlik var boğaz doktorum bir şey bulamadı ev doktorum stres dedi guatr da bir şey çıkmadı bu şişkinlik gün geçtikçe fazlalaşıyor nefes alırken boğuyor beni sizce ne olabilir?

 32. Remzi 19/02/2015 #

  Ben bu kadar saçma sorular görmedim arkadaşlar olmaz böyle bir şey size bu sayfada birisi siz kansersiniz dese inanacaksınız insan bu kadar cahil olmaz.

 33. Seher 11/01/2016 #

  Benim sesim ara ara kısılırdı doktora çok gittim bana yüksek sesle konuşmamamı öneriyorlardı ses dinlendirmemi söylüyorlardı araştırma hastanesindeki bir doktorun ses ölçümü yapılacağını söyledi hiç duymamıştım yapıldı ve ses telinin üzerinde kalın tabaka olduğunu söyledi ve alınması için ameliyat oldum patoloji sonuncu kanser olduğum ortaya çıktı ses teli kanseri ve lazerle alındı yani her doktor anlamıyor ben çok gitmiştim ama anlamadılar doktoru iyi bulmak lazım.

 34. Fatih 22/05/2016 #

  Merhabalar ben im gırtlak kikirdagina basınca ağrı yapıyor sol kulağımda da ağrılar var ama herhangi bir sisik yada yutkunma zorluğu yok yaşım 28 hafif balgamda Var hafta içini bekliyorum kbb ye gidecem ama acaba büyük bir sorun var mı?

 35. öznur 18/07/2016 #

  Bir senedir yemekleri yutarken boğazım çok aciyor gözümden yaş geliyor,ses kisikligi oluyor ,troid ölçümü yaptırdım birşey yok. sizce neden oluyor?

 36. orhun 20/03/2017 #

  10 gundur boğazımda bir ağrı var, ama bademcik ağrısı değil. yutkunurkende zorlanmıyorum. sadece bogazımın dış tarafında bir ağrı, sanki oradaki kaslar ağrıyor. bademcik ağrısı başlamadan once olur ve sonra bademcik ağrısına cevirir o şekilde. ama 10 – 15 gundür böyle

 37. sakine92 24/03/2017 #

  benim boğazımda içerde bir şişkinlik var yutkunurken acıyor.konuşurken acıyor , nefes alınca boğazda aşagıda sanki bir sıkılma oluyor, ses geıiyor, kalbinde heme hemen her gun çırpınıyor.yaşımda 23çoğu zaman akşama doğru daha çok ağrıyor.nedendir acaba?

 38. Duygu 20/06/2017 #

  Merhaba 20 yaşındayım sadece iki kez alkol kullandım ve 6 aydır sigara kullanıyorum. Bademcik kısmımda iltihaplı beyaz bir yara çıktı hafif morlukda var delikli, kulaklarımda çınlama, yutkunmada zorluk, hafif ağrı var sizce durum nedir.??

  • ahmet 29/10/2017 #

   yahu belli ki tutucu bi ailenin pek zeki olmayan özenti kızısın ama üni okuyosun ya da o yaştasın kimse bi halt olunca dr a gitmeni öğütlemedi mi

 39. Koray 16/04/2018 #

  Yutkunduğum da hafif bir ağrım var yemek yediğimde sanki boğazımda bir şey takılıyor, sabahları balgam çıkartmaya çalıştığımda ağzımda hafif kan pıhtısı geliyor.inatla öksürük var ama hafif öksürüktarzında.

 40. Anonim 20/06/2018 #

  Yaklaşık bir ay önce boynumun sol tarafında bir ağrı hissettim (çenenin hemen altı). Pek önemsemedim ters hareket yapmışımdır falan diye. Birkaç gün önce tekrardan ağrı şiddetlendi boğazım şişti yutkunamamaya başladım, grip sandım. Ama dün fark ettim ki ağrıyan yerde bir kitle var, ve boğazımın sadece sol tarafı şişmiş. Konuşurken, yutkunurken çok zorlanıyorum. Yarın doktora gideceğim ama yine de aranızda bunu yaşayan var mı diye merak ettim, eğer yaşadıysaniz nasıl çözüldü ? Teşekkürler

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.