Ferritin Düşüklüğü ve Normal Ferritin Değerleri

Ferritin vücudumuzda demir depolayan ana proteindir. Kanda bulunan ferritin miktarı vücudumuzda ne kadar demir depolandığını gösterir. Basit bir kan testi kandaki ferritin düzeyini belirlemek için yeterlidir.

Ferritin seviyesinin belirlenebilmesi için genellikle normal kan testi dışında herhangi bir diğer teste ihtiyaç duyulmaz.

Normal ferritin seviyesi erkeklerde 12-300ng/ml, kadınlarda ise 12-150 ng/ml aralığı olarak kabul edilir.

Ancak normal aralıkta olsa dahi alt rakamlara yakın ferritin düzeyi kişinin vücudunda yeterince demir depolanmadığına yani ferritin eksikliğine işaret edebilir.

Yoğun adet kanaması, demir eksikliği anemisi, sindirim sistemi organlarında görülen uzun dönemli kanamalar (ülser kanaması gibi) ve bağırsaklarda demirin emilimini etkileyen sorunlar nedeniyle ferritin düşüklüğü görülebilir.

Ferritin yüksekliği ise genellikle alkole bağlı karaciğer hastalıkları, kan nakli ve aşırı demir yükü hastalığı olarak bilinen “hemochromatosis”e bağlı olarak gelişir.

Ferritin Testi Nasıl Yapılır?

Kandaki ferritin düzeyi kişinin vücudunda ne kadar demir depolandığı hakkında bilgi vermekle birlikte aslında kan bulunan ferritin miktarı vücut genelinde bulunan ferritin miktarının küçük bir bölümüdür. Geriye kalan ferritin karaciğer, dalak, iskelet kasları ve kemik iliğinde bulunur.

Ferritin testi genellikle demir eksikliği anemisini tespit etmek için yapılan bir kan testidir.

Ayrıca kişinin sağlık koşullarına bağlı olarak demir fazlalığı veya iltihabın belirlenmesi içinde ferritin testine başvurulabilir.

Test öncesi doktorunuz özel bir durum belirtmedikçe herhangi bir hazırlık yapılması gerekmez. İğneyle bir miktar kan alındıktan sonra kan örneği ferritin değerlerinin ölçülebilmesi için laboratuvara gönderilir.


Ferritin Testi ve Anemi Testi Arasında Ne Fark Var?

Aneminin belirlenmesi için en sık kullanılan test “tam kan sayımı”dır.

Tam kan sayımında kandaki hemoglobin seviyesine bakılır ve hemoglobin miktarı vücudumuzda ne kadar demir olduğu konusunda bilgi verir.

Ancak normal değerlere sahip tam kan sayımı sonuçları aneminin belirlenebilmesi için her zaman güvenilir bir veri değildir çünkü demir eksikliği anemisinin ilk aşamasında kandaki hemoglobin miktarı düşmeden önce vücudumuz ferritin tarafından depolanmış olan demiri kullanır.

Yani demir depoları boşalana kadar hemoglobin seviyesi düşmez ve anemi belirlenemez. İşte bu noktada yapılacak bir ferritin testi ile hemoglobin seviyesi normal değerlerde olsa dahi anemi net olarak tespit edilebilir.

Ferritin Testi Değerlerini Etkileyebilecek Durumlar

 • Aşağıdaki durumlara bağlı olarak yapılan kan testinden elde edile ferritin değerleri normal ferritin değerlerinizden farklı olabilir.
 • Son zamanlarda normalde tükettiğinizden daha fazla kırmızı et tükettiyseniz.
 • Düzenli olarak doğum kontrol hapı ve tiroid ilacı kullanıyorsanız.
 • Test öncesindeki 3 günde MR, Pet Scan, Kemik Taraması gibi radyoaktif tarama yaptırdıysanız.
 • Vücutta iltihaplanmaya neden olan bir hastalığınız varsa.
 • Kadın sporcuysanız ve yoğun antreman programınız nedeniyle adet döngünüz değiştiyse.
 • Son 4 ay içinde kan nakli yaptırdıysanız ferritin testi değerleri geçerliliğini yitirebilir.

Ferritin Düşüklüğü

Ferritin düşüklüğü direkt olarak demir eksikliğiyle bağlantılıdır. Vücudumuzda yeterince demir olmadığında kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin üretimi azalır. Hemoglobinin başlıca görevi tüm dokulara ve organlara kanla birlikte oksijen taşımaktır.

İhtiyaç duyduğu kadar oksijen alamayan organların fonksiyonlarında problemler görülmeye başlar. Ferritin düşüklüğüne bağlı demir eksikliği hafif ve orta düzeyde ise herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Ancak normal olarak kabul edilen değerlerin çok altındaysa nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, cildin solması ve çarpıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Vücudumuz demir eksikliğini gidermek için ferritinin depoladığı demiri kullanmaya başlar ancak sorunun temeli çözülmediği için kullanılan demirin yerine yenisi konulamaz. Depolardaki demir azaldıkça ve demir eksikliği ciddi boyutlara ulaşınca neden olduğu belirtiler şiddetlenmeye başlar.

İleri düzeyde demir eksikliği göğüs ve baş ağrısı, bacak ağrıları hatta kalp yetmezliğine varan hayati sorunlara yol açabilmektedir. Uzun süreli demir eksikliği çocuklarda öğrenme zorluğuna ve diğer bilişsel fonksiyonların zayıflamasına yol açabilir.

Ferritin ve demir eksikliğinin bir diğer belirtisi ise özellikle çocuklarda görülen, kişinin tebeşir, kül ve çamur gibi yenmez şeylere karşı anormal bir iştah duyması olan “pika” adı verilen durumdur. Demir eksikliği için tedavi başladıktan ve ferritin seviyesi normal değerlere geldikten sonra bu durum kendiliğinden ortadan kalkar.

Ferritin Düşüklüğü Nedenleri

Ferritin düşüklüğünün başlıca nedeni kan kaybıdır. Kan kaybı kanamalı yaralanmalar dışında farklı şekillerde gerçekleşebilir. Menopoz öncesi dönemdeki kadınlarda ağır kanamalı geçen regl dönemleri kan kaybıyla birlikte ferritin seviyesinin azalmasına yol açabilir.

Bunun dışında erkek ve kadınlarda kontrol edilemeyen kanamaya ve dolayısıyla ferritin düşüklüğüne yol açan durumlar arasında ilk sıralarda yemek borusu ülseri, mide ve kolon ülserleri, kronik enfeksiyonlar, gastrointestinal kanamalar, enflamatuar bağırsak hastalıkları gelmektedir.

Ferritin eksikliğine yol açan bir diğer durum ise vücudun gıdalar yoluyla alınan demiri yeterince iyi işleyememesidir. Yani siz gıdalar yoluyla ihtiyacınız olan demiri alsanız dahi demir sindirim sistemi tarafından iyi emilemediği için ferritin eksikliği görülebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verdiği bilgiye göre dünya nüfusunun %80’i demir bakımından yetersiz besleniyor ve milyarlarca insan ihtiyaç duyduğu kadar demir minerali alamıyor.

Herhangi bir sağlık sorununuz olmamasına rağmen ferritin düşüklüğü yaşıyorsanız bu büyük ihtimalle demir bakımından yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bu gibi durumlarda kırmızı et, balık, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler, sakatat, zenginleştirilmiş tahıl başta olmak üzere demir bakımından zengin gıdaları daha sık tüketerek ferritin eksikliğine karşı korunabilirsiniz.

Tedavisi

Ferritin düşüklüğü için izlenecek tedavi yöntemi ferritin seviyesinin neden kadar düşük olduğuna göre değişebilir.

Alt değere yakın seviyeler için doktorunuz demir bakımından zengin gıdalarla beslenmenizi önerebilir.

Eğer sadece beslenmenin düzenlenmesi ile kısa sürede sonuç alamayacağını düşünürse demir takviyesi kullanmanızı tavsiye edebilir. Takviyenin dozajı ve ne kadar süreyle kullanılması gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ferritin seviyesi çok düşükse hem demir bakımından zengin bir beslenme programı hem de demir takviyesi bir arada kullanılabilir.

Ferritin eksikliği yaşayan çocuklarda demir takviyesi dozajı için mutlaka doktora danışılmalıdır çünkü fazla demir alımı çocuklarda zehirlenmeye yol açabilir.

Kaynaklar


(Visited 759.297 times, 26 visits today)

, , ,

Ferritin Düşüklüğü ve Normal Ferritin Değerleri İçin 130 Yorum Yapılmış

 1. salim küçükuygun 22/01/2015 #

  Benim kan değerlerim yüksek 16.1 demir de yüksek yalnız ferritin 35 düşük bunun sebebi ne olabilir.

  • adnan 22/04/2015 #

   Ferittin düşük değil 22 ile 270 arası normal değer zaten.

   • asl 02/06/2015 #

    Benim ferrittin 3.85 🙁 çok fazla düşük 🙁

    • Merve 04/05/2016 #

     Beterin beteri var benim 2.6.

     • Elif 18/11/2016 #

      BEterin beteri var benim 2.3

     • ogün 23/02/2017 #

      benimde 3 nasıl yükseltebiliriz ki??

   • Gülizar Aydoğan 06/02/2018 #

    Benim ferritim 3.83 nasıl bir tedavi uygulanmalı aşırı zayıf ve iştahsızim kılo almak istiyorum 26 yaşındayim 40 kilo 1.57boyum

  • mustafa özdoğan 20/09/2016 #

   36 düşük bunun sebebi ne olabilir.ne yapman gerek

 2. necla 05/03/2015 #

  Kan değerim 9.1 çok düşük ne yapmam gerek bir sorun olur mu?

  • ayse 30/04/2015 #

   Benimde 10.43 tü 6 ay önce. Doktor ilaç verdi 6 aydır kullanıyordum her sabah aç karnınla. Bugün gittim 52.83 olmuş çok şükür. Düzenli ilaç kullanmak gerek ve biraz uzun süre.

   • burcu 26/10/2015 #

    Hangi değeriniz 10.43’dü? Kan değeriniz mi? Ferrittin mi? Düzenli şekilde kullandığınız ilaç herhangi bir kilo artışına sebep oldu mu? Teşekkür ederim.

    • Sevgi 28/07/2017 #

     Benim ferritinim ilk gittigimde 1 di cok dusuk bir rakam ama duzenli ilac kullandim ve degerlerin yukselmeye basladi ve gercekten kilo aldim yani kilo aldiriyor:)

     • Serdal 18/01/2018 #

      Hangi ilacı kullandınız acaba öğrenebilirmiyim..???

   • Yağmur 03/10/2016 #

    Geçmiş olsun bende yeni başladım inşallah benim de yükselir benim şu an 9

   • Cemre 12/01/2017 #

    Hangi ilacı kullandığınızı öğrenebilir miyim rica etsem ..

   • Fatma özdoğan 13/01/2017 #

    Siprulina kullann omega 3 de onbeşgündd yükseldi değerlerim

   • Zeliha 30/01/2017 #

    Ilacın adı nedır

   • Fatma 17/05/2017 #

    Hangi ilaçlardan sonra yükstldi ne kullandını.

   • Ayse 26/02/2018 #

    Hangi ilacı kullandınız

  • ayse 30/04/2015 #

   Kan değerlerinin çok düşük olması kalp yetmezliğine kadar ağır sonuçlar doğuruyor. Sakın ihmal etme kan yapıcı şeyler tüket. Demir içerikli beslendiğin zaman anında süt ve süt ürünleri tüketme. Demir yönünden beslendiğinde c vitaminiyle beraber tüket. Umarım en kısa zamanda değerlerin yükselir.

 3. alperen 13/03/2015 #

  Merhabalar, benim ferritin homonum 2.3 ng/mL ve serum demirim 19 ug/dl referans aralığının baya bir altında görünüyor. Çok ciddi bir şey mi?

  • murt 01/09/2015 #

   Öncelikle bir dahiliye uzmanına git ve durumu anlat. O da sana endoskopi kolonoskopi yaptıracak bu sırada çölyak için kan testi yaptır. Bence senin kan seviyenin düşüklüğü hormonal bir bozukluk ama dahiliye uzmanına git.

  • Hatice 30/11/2015 #

   Benim kanim 10 ferritin 4 ben sıkıntılıyım arkadaş. Düzelemedim gitti gücüm kalmadı halsiz yaşıyorum işte.

   • ethem 11/07/2016 #

    slm kan degeri dediğiniz hangisi tahlil sonuç kağıdında?

 4. elif 21/04/2015 #

  Benimde hemogram HGB/8.8 HCT/28.3 her zamanki gibi düşük. Ferritin de /7 acaba çok mu büyük bir sıkıntı.

  • Sevtem 25/11/2015 #

   Slm, Elifcim çok düşük doktoruna başvur ileride daha büyük sorunlar açabilir.

  • Elif 24/01/2017 #

   Ferritin demek stoktaki kan bitince kötü durum oluyo çünkü stoktaki kanda bitiyo benimkide 9 çok düşük neden böyle olduğunu biliyorum çünkü çok düzensiz besleniyorum?

 5. adnan Tekin 22/04/2015 #

  Vücudunda depolanan demir oranı düşük ve kan değerinde çok düşük kırmızı et yumurta balık vs tüket.

 6. ebru 28/04/2015 #

  Feritinim 1 çıktı, demirde 40 hemoglobin 10 doktor tedaviye başladı ama bu kadar neden düşer acaba. Önemli bir şey yoktur.

 7. ayse 15/05/2015 #

  Benimde hgb 11 ferritin ise 2.8 çıktı. Gyno ferro sanol kullanıyorum emilimini artırmak için zinco c aldım ama başlamadım. Dr vermedi ama ben daha iyi olacağını düşünüyorum. İkisini ayni anda mı içmeliyim acaba bilemedim?

  • Birce Erkiş 18/05/2015 #

   Bence bir doktorunuza sorun belki olumsuz etkileşim falan yapar Allah korusun.

  • Ebru 29/07/2015 #

   Sayın Ayşe hanım, Demir ilacı ile aynı anda çinkonun alınmaması gerekir diye bir yazı okumuştum. İsterseniz bir araştırın yada bir doktora danışın. Sadece demir ilacını portakal suyu ile içerseniz emilimi daha etkili oluyor. Portakal suyunu da fazla bekletmeden içmelisiniz. Çünkü içerisindeki C vitamini etkili olmuyor. Sevgiler.

  • Zeynep 19/10/2016 #

   Ferro sanol’u ben c vitaminli suyuyla yada suya limon sıkın onunla için benim ferritin 0 dı şimdi 55. Uzun zaman kullanın.tekrar test ettirmeden bırakmayın.

 8. beste 28/05/2015 #

  2 ay önce 9 olan ferritin şurupla 72 ye çıktı. Gece yatmadan portakal suyu sıkıp içine karıştırıp içtim, herkese acil şifalar.

  • gülsüm 08/09/2016 #

   benimde ferritin 10 çıktı geçen gün yaptırdım. doktora daha ilaç yazdmadım ama ben hap içemiyorum şurup dediğiniz ne acaba doktor mu yazdı

  • Menekşe 24/02/2017 #

   Hangi şurup o ?

  • Ebru 24/05/2017 #

   Şurubun ismi neydi?

  • kadir 23/08/2017 #

   gece uyumadan önce portakal suyu içilir mi…okuyan da aynısını yapacak

 9. yunusbasyigit 28/05/2015 #

  Helikobakterpilori ferritin düşüklüğüne sebep olur mu? Demir ve hemoglobin seviyelerim normal. Ancak ferritin 20 çıktı. 4-5 ay önce yine ferritin düşüklüğü nedeniyle endoskopi ve kolonoskopi yaptırdım. Helikobakterpilori çıktı. Acaba ferritin düşüklüğünün sebebi bu olabilir mi?

  • aytekin 29/07/2016 #

   valla ayni dert bendede var helikobakteri var demir eksikligi var

  • Ayşe 19/02/2017 #

   Benim 2 yıl önce ferittinim -1e düşmüştü b12 de 80 e hastane de 5 gün tedavi gördüm demir serumu uyguladilar özel doktora gittim periferik yayma sonucunda beni hemotoloji profesörüne yönlendirdi veee pernisyoz anemi olduğum ortaya çıktı. Mide endoskopisi yapıldı helicobacter pylori var emilim bozuklugundan dolayi ne b12 ne de demiri gida ve ilaclarla alamiyorum igne ve serumlarla ferittinim yine 7 e düşmüş bence bi hematoloji uzmanina gidin siz de

 10. Alev 01/06/2015 #

  Benim kan değerlerim alt sınıra yakın aralıkta. Demir 112 olmasına rağmen ferritin neden 4.6 çıktı anlamadım. Demir normalken ferritin eksikliği neden olur.

  • çınar 17/05/2016 #

   ferritin depo demir, demir de kandaki serumda var olan demir.

 11. Doğan 01/06/2015 #

  Yazıyı okumadan sorular sormuşsunuz saçma sapan! Sorularınızın hepsi yazıda mevcut! Az üşenmeyin de bari okuyun.

 12. Yeşim 18/06/2015 #

  Kızım 15 yaşında demir 52 Ferritin 10.0 Vitamin 222 değerleri.15 yaşında olmasına rağmen iştahsız ve çok uyuyor. Kilosu 36. Ferritini yükseltmek için ne önerirsiniz. İyi günler.

  • admin 29/06/2015 #

   Bu bilgiyi ancak kızınızın doktorundan alabilirsiniz.

  • çınar 17/05/2016 #

   Yeşil sebze ve limon öneririm, kırmızı et ve tam buğdaydan oluşan besinler birlikte alınmalı.

 13. kardelen 10/09/2015 #

  Merhaba benim ferritin 3.3 çıktı çok mu düşük?

 14. didem 15/09/2015 #

  Benim demir değerim normal ama ferritinim çok düşük demiri depo edemiyorum anladığım kadarıyla peki ne yapmalıyım bu durumda?

 15. zuhal 20/09/2015 #

  slm benim de demir 27 ferritin 6.3 dahiliye uzmanına görünmedim sonuçlarımı aldım da çok çabuk yoruluyorum her gün başım ağrıyor bacaklarım ağrıyor ne yapmalıyım?

 16. Ecca 27/09/2015 #

  Merhaba benim demirim 23 ferrtinim 4.7 çıkmıştı. 6 ay günde 2 defa f****m forte aldım 24 e yükselmiş doktor kes kullanmayı dedi.3 ay sonra şikâyetlerim tekrar başladı. Test yaptırdım 8 çıktı doktor ilaca gerek yok dedi gönderdi. 3 ay sonra tekrar gittim yine 8 çıktı yine gönderdi sağ olsun. aşırı halsizlik sersemlik bas dönmesi ekstrasistol vs.vs. ne ararsan var. Toprak kokusu alınca ağzım sulanıyor resmen ardından bir bulantı geliyor. Spiral kullanıyorum 6 yıldır 3 senedir var bu şikâyetlerim. Ne yapmam gerekiyor anlamadım gitti. !!!

  • Elif 16/03/2018 #

   Başka bir uzman doktora gidin. Dahiliye uzmanı sizi hematolojiye yönlendirsin

 17. selma 29/09/2015 #

  Ferittin 5.50 eskisi de 4.40 ne yapmam gereklidir?

 18. defne 03/10/2015 #

  Ben kıştan beri demir ilacı kullanıyorum ama ferritin değerin gitgide düşüyor. Önce 6.8 idi sonra 5.4 oldu. Biraz endişeliyim. Umarım sıkıntı çıkmaz.

  • songul 10/10/2015 #

   Benim demir 16 ferritin 4.6 . Dr hap verdi günde 2 tane yemeklerden en az 1 saat önce alıyorum aldıktan sonra mandalina ya da portakal tüketiyorum. Harnup pekmezi 1 tatlı kaşığı. Üzüm pekmezi de iyi geliyor. Bunları içtikten sonrada aynı C vitamini alırsanız daha etkili oluyor. Hepimize geçmiş olsun ALLAH ACİL ŞİFALAR versin bütün hastalara İNŞALLAH.

   • burcu 26/10/2015 #

    Benimde demir:16 Ferrittin: 4.87 cuma günü hemotoloji uzmanına gidicem. Sizin doktorunuz ne ilacını önerdi size acaba?

  • Yağmur 17/11/2016 #

   Hangi ilacı kullandınız benim kullandığm ilaç kanımı yükselti ama demir depolarım hala boş aksine bi iki ml daha düştü ilaç kullanırken

 19. ELİF 27/11/2015 #

  Saç dökülmesi şikayetiyle doktora gittim. ‘ferritin’ 8,2 çıktı. verdiği ilaçları kullandım fayda etmedi fikri olan varsa yardımcı olur musunuz????

  • Tuğçe 31/08/2016 #

   Elif Merhaba bende saç dökülme şikayeti ile gittim çok terliyordum benim ferritinim 3.8 çıktı kanım 11.3 çıktı sağlık ocağından başka bir yere doktora felan gitmediysen git bence
   Geçmiş olsun

 20. Yusuf sarpkaya 11/12/2015 #

  Hgb.13.1 ferritin 13.15 ilaç gerekli mi?

  • handan 17/02/2016 #

   Kırmızı et, tavuk eti, balık eti ve yeşil yapraklı sebzeler yiyiniz ve 2 ay sonra kontrol ettiriniz, düzelme olmazsa demir preparatları doktorunuz tarafından verilecektir. Yaşınız ileriyse bir Gaitada Gizli Kan testi yaptırmakta yarar var. Çünkü demir eksikliğine sebep olan şeyi bulmak gerekir.

 21. feyza güneş 24/12/2015 #

  Ferritin sonucum 6.6. İleri derecede demir eksikliği mi sizce durum? ilaçlarım ağır gibi.

 22. Salih 09/02/2016 #

  Selam 21 yaşındayım ve 49 kilo 1:80 boyum var aşırı zayıfım dahiliyeye gittim demir depolarının boş olduğu çıktı 2 aydır ilaç kullanıyorum acaba ilerleyen zamanda kiloda alabilirmiyim

 23. Sevda 04/03/2016 #

  Benim kanım 7.5 çıktı. Hafta da 3 kez kırmızı et tüketiyorum her sabah keçi boynuzu pekmezi yiyorum. Ve kan iğnesi alıyorum tam düzeldi derken adet kanamam oluyordu aşırı ve verdiğim bunca emek boşa gidiyordu. Şimdi doktor kist var kistin kanıyor onu küçültmek için ayrı ilaç ayrıyetten tekrar kan iğnesine başlattı. Çok zor arkadaşlar öldürmüyor ama süründürüyor adeta. Kafamı kaldıramıyorum.

 24. FİLİZ 08/03/2016 #

  Mrhb benim 17 yaşında kızımın ferritin değeri 9,89 ne yapmam gerekir?

 25. Dilek 24/03/2016 #

  Merhaba benim ferritinin 6.3 sizce düşük mü ne yapmam gerekiyor?

  • AHMET 19/03/2017 #

   DERHAL İÇ-HASTALIKLARI DOKTORUNA MUAYNE OLMANIZDA FAYDA VAR.

 26. şule 24/03/2016 #

  Merhaba benim ferritin değerimde 11 çıktı doktor ferro sanola başladı kalp çarpıntım var. Ispanak ve maydanoz tere kürü faydası olur mu?

 27. yasemin 29/03/2016 #

  Havuç ve pancar suyu karışımı iyi geliyor.

 28. Muhammed 09/04/2016 #

  Ferritin ‘4.29’
  HGB’ 10.3′ sizce ciddi bir sorun varmı..

 29. Seval 16/04/2016 #

  Feritinim 1,8 çıktı. Doktor o kadar şaşırdı ki defalarca, buraya kendiniz ve yürüyerek mi geldiniz diye sordu. Ve test tekrarlandı. Netice aynı. Yaptığı yorum ” tıp kitaplarında öğrendiklerimiz bir yana anlıyorum ki, bir değer yaşam sınırlarının altında dahi gözükse, bünye ona uyum sağlamış ve adapte olmuş ise, yaşamını sürdürebiliyor…”

  • Yasemin 30/09/2016 #

   Benimde ferritin 1.0 ama doktor çok bişey soylemedi feramat isminde bi ilaç verdi onu kullanıyorum

   • Saadet 22/09/2018 #

    Benim de 2,4 ken 6 ay feramat kullaninca 14 e kadar çıktı diktorum ilacı kesmemi söyledi biraktim 4 ay sonra 5,3 ferritinim olduğunu gorunce şaşırdım hgb kanım 13.4 fakat feerritinim düşük demirrim ise 96 anlamadım gitti yeniden feraemata başladım demir eksikligi anemisi uzun tedavi gerektirir geçmiş olsun Allah herkese sifa versin siz de ilaca başlayın

  • Esra 25/10/2016 #

   Suan nasilsin peki benim 1.0 cikti iylestinmi ne kullandin cok carpintim oluyor

  • Şeyda 13/11/2017 #

   Tedavi olarak ne uyguladı acaba?

  • Elif 16/03/2018 #

   Doğru demiş. Tıp kitabı insan vücudunun ahengini çözemiyor

 30. yessa. 29/04/2016 #

  Geçen yıl kan değerlerimi ölçtürmek için doktora gitmiştim, anemi bende hep vardı ama demir eksikliğinin bu kadar fazla olduğunu bilmiyordum. 7 ydi, daha sonra bir hafta boyunca damardan demir takviyesi aldım 23 oldu sonra da tekrar gitmedim.

  Dün tekrar ölçtürdüm 2 çıktı, doktor sen nasıl ayakta duruyosun falan diye takıldı. bakalım yine bi damardan tedavi alcam sanırım ama bi sorum olacak bu demir düzeyini ilaç tedavisi dışında nasıl yüksek tutabilirim? yani beslenme düzenimi tam oturtamayan biriyim sizce hangi yöntemlerle belli bir düzen sağlayabilirim siz nasıl yapıyorsunuz unutmadan falan? bir de en çok faydasını gördüğün besinler neler, hani etkisini belirgin şekilde hissettim daha dinç hale getirdi dediğiniz?

 31. Berivan 06/05/2016 #

  Ferritin 8.0 vitamin d 8.8 iyi mi acaba bu?

  • Ahmet 03/11/2016 #

   Dvit çok düşük dvit ampul veya damla gerekebilinir ferrittin içinde demir hapı gerekebilinir

 32. Beyza 31/05/2016 #

  Merhaba benim ferritinim 7.1 doktorum hematolojiye git dedi düşük mü gerçekten??

 33. Rabia 03/06/2016 #

  Merhabalar, demir serum: 31
  Ferritin: 6.4
  Doktor normal dedi ama referans değerlerinin altında görünüyo başka bir doktora daha görünmeli miyim ?

 34. Ilayda 07/06/2016 #

  Halinize şükredin ferritinim 2.01.

  • Yasemin 30/09/2016 #

   Benimde 1.0

 35. Yakup 16/06/2016 #

  Ferritin eksikliğinin sebebini burada aramamalısınız sadece faydalı olacak besin ve gıdaları araştırınız internetten iyi bir dahiliye doktoru ile görüşün bu konuda gerekirse başka doktora görünün sebebi kişiden kişiye değişecektir hastalığın bu sebeple başkalarının tavsiyelerine göre tedavi uygulamayın sakın. Herkese Allah cc acil şifalar versin.

 36. Aynur 24/06/2016 #

  Bayanlarda 12 le 150 erkeklerde 12 le 300 arası normal değerler ferritin oysa benim 6 çıkıyor.

 37. Çiğdem 24/06/2016 #

  Merhaba benim Demir 11 Ferritin 2.6 çıktı diğer kan sayımlarımda düşük çıktı sağlık ocağında yaptırdım ama içim rahat etmedi bu düşüklüğün nedeni ne olabilir?

 38. Büşra 30/06/2016 #

  Merhabalar
  21 yaşındayım, ferritin değerim 1.9 hgb 8.2 çıktı doktorum günde 1 ferro sanol önerdi sizce bu miktarı 2ye arttırmam gerekir mi ? Yukarıdaki yorumları okuyunca bu durum için sanki yeterli olmaz diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkür eder İyi günler dilerim.

  • admin 02/07/2016 #

   Doktorun söylediklerini takip etmeniz en doğrusudur.

 39. Ebru 11/07/2016 #

  Benim ferittin 2 kan değerim 8 akdeniz anemisi olduğumu söyledi doktor 5 senedir tedavi oluyorum hala da oluyorum düzelmiyor ilaç iğne sürekli kullanıyorum bakalım sonum ne olacak ayrıca doğum yaptığım da iki ünite kan verildi ve yine düşük.

 40. bariş efe 20/07/2016 #

  Kilo almak için kan testi yaptırdım ferittin 5.2 çıktı bakalım kilo almada etkili mi bu?

 41. aysun 27/07/2016 #

  Merhaba benim de demir 43 ferrittin 7.5 ng mI 11-306.8 kötümü acaba çok çabuk yoruluyorum. tşk.

 42. Gizem 12/08/2016 #

  Benim hemoglabinim 6.4 ferittin de 0.72 ilaç kullanıyorum günde 3 tane alınıyor ne kadar sürede normale döner acaba?

 43. süleyman 23/08/2016 #

  arkadaslar demir suyu diye bişey var. lokman hekiminde kitabında yazdığı bişey. araştırın deneyin. faydasını mutlaka göreceksiniz. acil şifalar.

 44. Tuğçe 31/08/2016 #

  Bende Kanıma baktirmak için gittim ferritin çok düşük çıktı 3.8
  Küçükken yaptığım aşı tutmamis oyüzden hastaneye gitmemi soyledi

 45. ruhide 02/09/2016 #

  benimde kan depom 19 kac olması gerekiyor demirimde 10du ilac kullanıyorum 4 aydır su an 21 yükseldi iyimidir

 46. ruhide 02/09/2016 #

  bende çok çabuk yoruluyorum halsizlesiyorum asırı terlemeye yaşıyorum ve unutkanlık yaşıyorujm

 47. Firdevs 03/09/2016 #

  Rdw 16.4
  WBC 4.7
  glukoz 112
  Ferritin 220.4

  17 yaşındayım ayrıca dalagimda büyüme var 1 ay önce Ferritin değerim 8.3 tu sadece bir kere damardan ilaç aldım bu kadar yükselmesi normal midir bilgi verirseniz sevinirim.

 48. Cemal Gören 26/09/2016 #

  B12 vitamini ile ferittin düzeyinin bir bağlantısı var mı?

 49. Derya 01/10/2016 #

  Benim ferittin 4.3 çıktı hep halsizlik ve yorgunluk var hep uykum var doktora gittim bana hiçbir ilaç vermedi sizce ne yapmalıyım

 50. Erdal 12/10/2016 #

  Bnm mcv:71.5 mch:21.7 mchc:30.3 rdv:18.3 birde ferritin :degeride 7.2 hepsi düşük acaba tehlike arz edecek bir durum olur mu

 51. Feyza 01/11/2016 #

  Merhaba 47 yaşındayım 6 sene önce kan testi yaptırdım ferritin 4 çıktı 2 yıl önce yine yaptırdım ferritin bu sefer 2 çıktı tümör markerlarına baktırdım bir şey çıkmadı.Geçen ay yine kan testi yaptırdım ferritin tekrar 2 çıktı aynı zamanda demir de gerekenden düşük ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız çok sevinirim.

 52. Yeliz 18/11/2016 #

  Slm benim kan değerim 5.35 ve ferritin 2.34 ne yapabilirim ve çok zorlanıyorum

 53. Şükrü 04/12/2016 #

  Demir değerim 43, ferratinim 17 değerlerim düşükmü? beni aydınlatana şimdiden teşekkürler.

 54. Metehan 05/12/2016 #

  Benim Ferritinim 18,76 Demirim 174 demir fazlalılığım Ferritin eksikliğim var ne yapmalıyım

 55. cenur 14/12/2016 #

  benim ferritin 11,62 çıktı ilaç iştah açıyor ne yapmalıyım

 56. Seyfettin 20/12/2016 #

  Benim çocuğumun ferritini 12,3 sizce normal mi?

 57. Serkan DEMİRCİOĞLU 08/01/2017 #

  Yaşım 57. Her 6 ay da bir Kan bağışı yapıyorum. En son 25 gün önce bağış yaptım. 06.01.2017 de yaptırdığım test sonuçlarım;

  Demir 64 Ref 33-193
  Feritin 25,48 Ref 30-400

  Bu arada az çalışan troit bezim sebebiyle günlük 25 mcg troit ilacı alıyorum.

  Bağış yapmaya devam edeyim mi?

  Teşekkür ederim.

 58. Nuh şenses 22/01/2017 #

  Tiroit hapları ferritin değerlerini düşürüyor. Takviye yiyecekler almak gerek

 59. Nur 26/01/2017 #

  Benim 0.9 çıktı yani 1 bile değil. Doktorum daha önce hiç bu kadar düşük kanla karşılaşmamış ve akdeniz anemisinden şüphelendi. Korkuyorum açıkçası

 60. Asu 26/01/2017 #

  Ben yaklaşık 15 yıldır kansızlık sorunuyla yaşıyordum.7 ay önce kan testlerimi yaptırdım.Ferritin 3 Hgb 6 çıkmıştı.Endoskopi kolonoskopi yapıldı.Sonuçlarda çölyak hastalığı şüphesi raporu verildi .Çölyak hastalığı testleride yapıldı.Çok şükür temiz çıktı.Doktorum damardan seruma karıştırılarak verilen bir Demir ilacı verdi 10 adet ,gün aşırı olmak şartı ile.Bu ilacında yan etkileri var.Dün kan kontrollerim için gittiğimde Ferritin 499 ,hgb 14,1 çıktı.Yani damardan verilen ilaçlar işe yaradı.Önümüzdeki haftada o kadar düşüklük kalpte bir hasar oluşturmuş mu diye bakılacak.Bu arada damardan ilaçları almadan önce 100 küçük şişe Demir ilacı içmiştim hiç fayda etmemişti.Kansızlığı ihmal etmeyin.Herkese geçmiş olsun.

 61. Sevgi 14/02/2017 #

  Benim ferdinin 1.7 nasıl sizce

 62. Ayşe 19/02/2017 #

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun bu sıkıntıların hepsini yaşadım ve yaşıyorum lütfen arastirma hastanesine ve mümkünse hemotoloji bölümüne gidin ben pernisyoz anemi hastasi olduğumu öğrendim latince (ölümcül)demek araştırıyorum b12 ve demiri doğal yollardan alamiyorum emilim bozuklugundan dolayi hep halsiz ve yorgunum erken teshis çok önemli ?

 63. ülkü genç 27/02/2017 #

  Hemoglobin 11, feritrinim ise; 3.8 çıktı. İki yıl içerisinde feritrin değerim 11 den 3.8 e düştü. Zaman zaman demir ilaçları kullandım. Ama çözüm değil gibi . Çok yorgun ve halsizim. Karnımdada sürekli şişlik yada kabızlık gibi bir yaşam öyküm var malesef. Bu iki rahatsızlığım bağlantılı olabilir mi ne yapmalıyım teşekkürler.

 64. Busra 25/03/2017 #

  Benim depo değeri 1.76 iğne kullandım yeni bitti fakat kendimi çok kötü hissediyorum.

 65. Nur 06/04/2017 #

  Benim kanım 7 ve ferritinim 0.9 du yani 1 bilr değildi iğnelerle 9 a yükseltildi her ay kontrolum var ama bu ay ferritin miktarım 6 ya düşmüş neden olabilir ve ferritin neden yükselmiyor

 66. Seval 08/04/2017 #

  Benim ferritinnim 4 .0

 67. Meva 05/05/2017 #

  Benim ferritin değerim hep düşük çıkıyordu. Çok sonra rektum kanseri olduğumu ogrendim.düşük olanlar lütfen ciddiye alsınlar. Bence çok önemsenmesi gereken bir konu.

 68. yeymen 13/06/2017 #

  Merhaba beni ferittin 1,3/demir ise 9 çıktı.Ama doktorum sadece kan ilacı verdi.Kafamı kaldıramıyorum halsizlikten.Sizce başka bir doktora gitmem gerekir mi?

 69. Ferda 15/06/2017 #

  Selam ;Çölyak hastasıyım hemeglobin 6, Demir 10 ,Ferritin 2,31 3 gün önce FerrinJect iğne damar yolundan aldım ama durumumda bir düzelme yok çok halksızım bu durumda ne yapmalıyım

 70. neslihan 23/06/2017 #

  merhaba;

  doktorum sabah akşam aç karnına ferro sanal yazdı. fakat cevremdeki insanlar ferro sanalın işe yaramadığı yönünde yorumlar yapıyor. kan şuruplarının etkili olduğunu söylüyorlar. feritin değerim 2.4 feritini düşük olup sonrasında düzelen arkadaşlarım hangiilaçları kullandınız öğrenebilir miyim?

 71. berfin 08/07/2017 #

  merhaba benim hemoglabin 9 değerinde ferritin ise 2 çok büyük yan etkileri var mıdır ?

 72. Çağla 27/07/2017 #

  Merhaba arkadaşlar

  Hemoglobin 8.4
  Ferittin 4.21
  Aşırı uyku halsizlik karın krampları saç dökülmesi ve bununla birlikte üşüme oluyor . Alfa talesemi dedi talesemi sonuçlarını aldığım yer . Henüz doktorumla görüşmedim ama sorun tam olarak nedir bilgisi olan var mı

  • Köksal 18/09/2017 #

   Kandaki verdiğin kan yoluyla dokulara oksijen taşır verdiğinin düşük olması az oksijen ve yorgunluk demektir.Mutlaka doktor denetiminde demir takviyesi almanız gerekir.Tedavisi mümkündür.

 73. M.emin 11/09/2017 #

  Merhaba benim yaşım 44 kilom 116 ferritinim testlerde 1500 çıktı . Kan testlerine devam ediliyor. Sanırım kan vermem gerekecek. Henüz tedavi başlamadı. Mr cekilecegim 2 gün sonra . Tüm organları ilaçla mr cekilecegim. Allah herkesin hayırlı şifasını versin. İmtihan dünyası kimisi az kimisinin fazla herkes bir çeşit imtihan da Rabb’im yardım etsin. Rabb’im hepinizin hayırlı şifasını versin

 74. mahmut 16/10/2017 #

  Slm gecmis olsun herkese arkadaslar benim sorunum 17 18 yildir sigara icen bir insanim yanliz benim demir eksikli sorunum vardi doktora gittim ve 35 mn cikti dusuk dedi ve bana normal etki vermez ozel bir ilac var onu alman gerekmektedir dedi ve ilaci aldim ismi sidefer 30 kapsul siyah 10 gun oldu iceli ama 11inci gun canim sigara icmek istemedi sigara icme isteyi gitti acaba bunu demir hapimi yaparmi bilgisi olan yada boyle birsey yasayan varsa lutfen aydinlatirsa sevinirim simdiden cvb lar icin tsk saglikli gunler dilerim

 75. unknown 25/11/2017 #

  benimki 1500 ün üzerinde.. fazla hap almışım

 76. hediye 26/11/2017 #

  benim ferritin değerimde 2 ay önce 4.2 idi bir ay düzenli ilaçlarını kullandım, 5.3 e yükseldi,kontrole gittim yine aynı ilaçlar yazıldı ve 1 ay daha düzenli devam ettim bu kez kontrole gittiğimde ilaç kullandığım halde 5.3 ten 4.7 ye düşmüş bu kez ilaçların değişti nasıl olcak yükselecek bilmiyorum ya,aynı durumda olan varmı.. .?

 77. Sabit 17/01/2018 #

  genel cevap: Ferritinin düşük çıkmasının nedenlerini okumadan dert yanmayın. Tiroid ilacı kullanıyorsanız, Kemik dansimetresi vs.mr cektirdiyseniz mesela Ferritin düşük çıkabiliyormuş. Ayrıca Önem.li olan Demir degeri FERRITIN DEĞİL!

 78. Özgül 09/05/2018 #

  İyi günler benim ferritin değerim 1.62 çıktı ve doktor önemli değil normal dedi sizce bu değer çok ciddi düşük degilmidir bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.