Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak kişinin tekrar eden nöbetler yaşamasına neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.

Epilepsi nöbetlerinin farklı türleri vardır ve bu nöbetler 2-3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine veya bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Nöbetler hafif veya orta dereceli olsa dahi epilepsi tedavi gerektiren bir hastalıktır çünkü nöbetin ne zaman yaşanacağı belli olmadığı için (araba kullanırken, yüzerken…) hayati tehlike yaratabilir.

Epilepsi Nöbeti Belirtileri

30’dan fazla farklı epilepsi nöbeti türü ve 100’den fazla epilepsi belirtisi bulunmaktadır.

Aşağıda nispeten daha yaygın olarak görülen epilepsi belirtilerini bulabilirsiniz ancak sizin belirtileriniz nöbet sırasında beynin hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak burada yer alan belirtilerden farklı olabilir. Epilepsi şüpheniz varsa bir uzmana görünerek gerekli kontrolleri yaptırmanız en güvenli yol olacaktır.

Genele Yayılan Nöbetler

Genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin tüm bölümlerini etkiler. Bu nöbet sırasında hasta çığlık atabilir veya bir tür ses çıkarabilir. Süresi birkaç saniye ile 1 dakika arasında değişen bir süre kaskatı kesildikten sonra bacaklarda ve kollarda ritmik (tekrar eden) hareketler görülebilir.

Genel epilepsi nöbetleri sırasında gözler çoğunlukla açıktır. Nöbet sırasında nefes kısa süreliğine durabilir ve hastanın rengi nefessizliğe bağlı olarak mavi/mora dönebilir. Bunu derin ve sesli nefesler takip eder.

Nöbet sonrası hastanın bilinci aşamalı olarak yerine gelir. Bilincin tam olarak yerine gelmesi ve zihin karışıklığının ortadan kalkması dakikalar, bazen saatler sürebilir. Nöbet sırasında idrar kaçırma sık görülür.


Genele yayılan nöbetlerin 6 türü bulunmaktadır.

Yokluk Nöbetleri: “Petit mal” nöbeti olarak da adlandırılan yokluk nöbetleri sabit bakış ve hafif vücut hareketleriyle karakterizedir. Bu nöbetler hastada kısa süreli farkındalık kaybına neden olabilir.

Tonik Nöbetler: Kasların sertleşmesine neden olan tonik nöbetler genellikle sırt, kol ve bacaklardaki kasları etkiler, nöbet sırasında hastanın düşmesine yol açabilir.

Klonik Nöbetler: Klonik epilepsi nöbeti sırasında ritmik kas seğirmeleri oluşur. Bu kas seğirmeleri çoğunlukla yüz, boyun ve kollarda görülür.

Miyoklonik Nöbetler: Kol ve bacaklarda aniden ortaya çıkan kas seğirmelerine neden olur.

Atonik Nöbetler: Damla nöbet olarak da bilinen atonik epilepsi nöbetleri kas kontrolünün kaybolmasına ve buna bağlı olarak hastanın aniden yere düşmesine/çökmesine yol açar.

Tonik-klonik nöbetler: Bir diğer adı “grand mal” nöbeti olan tonik-klonik nöbet sırasında hasta bilinç kaybı yaşar, vücutta katılaşma ve sallanma görülür. Bu nöbetler sırasında hasta dilini ısırabilir ve idrarını tutamayabilir.

Fokal Nöbetler

Beynin sadece bir bölümünü etkileyen epilepsi nöbetleri “fokal nöbetler” olarak adlandırılır. Fokal epilepsi nöbeti belirtileri beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişebilir.

Örneğin beynin sol eli kontrol eden bölümü etkilendiyse sadece sol elde kas seğirmesi veya ritmik hareketler görülebilir.

Fokal nöbet sırasında hasta zihin karışıklığı yaşıyorsa bu “kompleks kısmi nöbettir”. Buradaki “kompleks” hastanın bilinç kaybıyla farkındalık arasında bir noktada olduğu anlamında kullanılır.

Fokal epilepsi nöbetleri 2 ana kategoriye ayrılır.

Basit Fokal Nöbetler: Bu nöbetler esnasında hasta bilinç kaybı yaşamaz. Ancak duyduğu sesleri, hislerini, aldığı kokuları veya eşyaların/kişilerin görünümlerini farklı algılayabilir. Vücudun belli kısımlarında kas seğirmeleri (genellikle kol ve bacaklar) yaşanabilir. Basit fokal nöbetler ışık patlamaları, karıncalanma, baş dönmesi gibi spontan duyusal belirtilere yol açabilir.

Dyscognitive (Bilişsel Bozulma) Nöbetleri: Bu nöbetler farkındalığı ve bilinci etkileyerek bir süreliğine bilinç kaybına yol açabilir. Dyscognitive epilepsi nöbetlerinde çiğneme, elleri ovuşturma, yutkunma veya dairesel olarak yürüme gibi nedensiz ve amaçsız hareketler sık görülür.

Status Epileptikus

Status epileptikus 30 dakikadan uzun süren epilepsi nöbetidir. 1 veya daha fazla nöbetin bir araya gelmesiyle oluşabilir ancak hasta nöbetler arasında kendine gelemez ve nöbetler birbirine bağlanarak uzun süre devam eder. Eğer hasta 5 dakikadır nöbet geçiriyorsa ambulans aranmalıdır. Türkiye’deyseniz 112 acil ambulans servisini arayabilirsiniz.

Epilepsi Nedenleri

Epilepsi hastalarının %50’sinde beyindeki sinir hücrelerinin arasındaki iletişimin neden bozulduğu bilinmemektedir. Geri kalan %50 aşağıdaki nedenlerden dolayı epilepsi nöbetleri yaşamaktadır.

Genetik Özellikler: Epilepsi nedenleri üzerine yapılan araştırmalarda yaklaşık 500 genin bu hastalıkla ilgili olduğu belirlenmiştir. Bazı genetik özelliklerin kişinin çevre koşullarına daha duyarlı olmasına yol açtığı ve bunun epilepsi nöbetini tetiklediği bilinmektedir.

Kafa Travması: Kaza veya diğer nedenlerden dolayı başa alınan darbeler epilepsiye yol açabilir.

Beyin Koşulları: Felç, beyin tümörü gibi beyni direkt olarak ilgilendiren sağlık sorunları epilepsiye neden olabilir. İnme 35 yaş üzeri yetişkinlerde ortaya çıkan epilepsinin başlıca nedenidir.

Bulaşıcı Hastalıklar: Menenjit, AIDS gibi bulaşıcı hastalıklar epilepsi nedenleri arasındadır.

Doğum Öncesi Hastalıklar: Anne karnındaki bebeğin beyni annenin yetersiz beslenmesi, enfeksiyonel bir hastalık yaşaması veya oksijen eksikliğine bağlı olarak hasar görürse epilepsi görülebilir.

Gelişimsel Bozukluklar: Epilepsi bazen otizm ve nörofibromatözis gibi gelişimsel bozukluklar ile ilişkili olabilir.

Tetikleyiciler

Epilepsi olan birçok kişi belirli koşullar veya maddeler ile tetiklenen nöbetler yaşayabilir.

Bu tetikleyicilerden bazıları şunlardır;

 • Uyku eksikliği
 • Stres
 • Yetersiz beslenme
 • Düşük kan şekeri
 • Bazı ilaçlar
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Yasadışı uyarıcı maddeler
 • Yasadışı uyuşturucu maddeler
 • Ateşli hastalıklar
 • Flaş veya yanıp sönen ışıklar

Bazı kadınlar adet dönemi sırasında veya sonrasında epilepsi nöbetlerine daha yatkın olabilir. Bunun nedeni adet sırasında değişen hormon dengesinin beyindeki kimyasal hareketleri etkilemesidir.

Epilepsi Tedavisi

Kişinin yaşadığı epilepsi türünün doğru olarak belirlenmesi etkili tedavi için son derece önemlidir.

Epilepsi tedavisinde doktorların ilk tercihi genellikle anti-epileptik ilaçlardır. Bu ilaçlar epilepsi hastalarının %70’inde (ABD verileri) nöbetlerin kontrol altına alınabilmesini sağlamaktadır.

İlaç kullanımına çoğunlukla 2. epilepsi nöbeti yaşanmadan başlanmaz. Ancak MR filmiyle beyin hasarı belirlenmişse veya inme gibi beyin hasarına yol açan bir durum varsa ilaç kullanımı 1. nöbet sonrasında başlatılabilir.

Bazı hastalar için cerrahi operasyon seçeneği düşünülebilir. Epilepsi ameliyatında hedef beynin epilepsi nöbetlerine neden olan bölümünün beynin diğer fonksiyonlarında hasara yol açmayacak şekilde alınmasıdır.

Epilepsi tedavisinde ameliyat seçeneği ameliyat sonrası komplikasyon riski yüksek olduğu için başka hiçbir alternatif kalmadığında tercih edilir. Ameliyat mümkün değilse göğüs bölgesine elektriksel mesajlar gönderen bir cihaz takılabilir. Bu tedavi yönteminin adı “vagus sinir stimülasyonu”dur.

Epilepsi Nöbeti Geçiren Birine Nasıl Davranmalıyım?

Nöbet Tamamen Bitene Kadar Hastanın Yanında Kalın: Ne zaman olacağı önceden kestirilemeyen epilepsi nöbeti tamamen bitinceye ve kişi nöbet sırasında bilincini kaybetmişse bilinci yerine gelinceye kadar yanından ayrılmayın.

Nöbetin Süresine Dikkat Edin: Epilepsi nöbeti başladığında saatinize bakın ve kişinin nöbete girmesiyle tamamen kendine gelmesi arasında ne kadar süre geçtiğini belirleyin. Nöbet hastanın diğer nöbetlerinden uzun sürüyorsa 112 acil ambulans servisini arayın. 5 dakika ve üzeri süren nöbetlerde mutlaka ambulans çağrılmalıdır.

Sakin Olun: Hastanın yakını olarak sizin sakin kalmanız çevrede bulunan diğer insanların da sakin kalmasını sağlayacaktır.

Yaralanmalara Karşı Önlem Alın: Nöbet sırasında meydana gelen düşme, bayılma, kas titremeleri ve kontrolsüz hareketler nedeniyle hasta çevrede bulunan sivri uçlu eşyalardan korunmalıdır. Yere düşüşü yavaşlatmak için hastayı tutun ve başını yavaşça yere koyun.

Hava Alacağı Bir Ortam Yaratın: Kişinin çevresinde kalabalık toplandıysa mümkün olduğu kadar açılmalarını ve hastanın hava almasını sağlayın. Gerekirse çevrenizde bulunanlardan yardım isteyebilirsiniz.

Hastanın Hareketlerini Engellemeyin: Nöbet sırasında meydana gelen istemsiz hareketleri hastayı tutarak engellemeye çalışmak nöbetin daha kısa sürmesini sağlamaz. Aksine zorlanma nedeniyle yaralanmalara ve hastanın daha agresif olmasına neden olabilir.

Ağzına Bir Şey Koymayın: Nöbet sırasında kasılan çene ve yüz kasları nedeniyle hastanın ağzına bir şey koyulmamalıdır. Dişlerini sıkıyorsa açmaya çalışmayın, su vermeyin.

Nefes Alıp Verişine Dikkat Edin: Hasta nöbet sırasında yerde uzanma pozisyonundaysa ağızda biriken salyanın nefes alıp verişini etkilememesi için yana çevirin. Daha rahat nefes alması için varsa gömleğini, kravatını gevşetin. Soğan, kolonya, limon..vb. şeyler koklatmayın.

Ambulans Aranması Gereken Durumlar: Nöbet 5 dakikadan uzun sürdüyse, ilk nöbet biter bitmez 2. nöbet başladıysa, nöbet suda meydana geldiyse, yaralanma varsa, kişi hamile veya şeker hastasıysa, kasılmalar bittikten sonra kişinin bilinci açılmıyorsa, kasılmaların epilepsi nöbeti nedeniyle olup olmadığını bilmiyorsanız vakit kaybetmeden ambulansı arayın.

Kaynaklar


(Visited 293.692 times, 3 visits today)

, , , ,

Epilepsi Belirtileri Nelerdir? İçin 118 Yorum Yapılmış

 1. zeynep sever 13/12/2014 #

  Bende 12 yaşında başladı baş dönmesi var fakat ne olduğu ortaya çıkmadı ne yapacağımı bilmiyorum aynı çamaşır makinası gibi dönmekte acillik oluyorum bilincim yerinde fakat çok acı çekiyorum bana yardımcı olun lütfen yüzümde ağrı fazla dişlerim burnum beyne doğru şiddetli ağrım var dönme 2 ay sürdü yatakta yattım kalkamadım tuvalete bile gidemedim o kadar kötü başkaları baktı banyo dahi yapamadım kullandığım ilaç antidepresan ayakta onla geziyorum yine de devam ediyor bana yardımcı olun teşekkürler.

  • Mehmet 19/01/2015 #

   Doktora gittiniz mi? Kesin bir teşhis konuldu mu Zeynep.

  • burcu 08/02/2015 #

   Vertigo da olabilir ilerlemiş seviyedeyse dediğiniz gibi olur kontrol ettirin.

  • sevil 22/02/2015 #

   Aynı şikayet bende de vardı vertigo teşhisi konuldu ilaçları düzenli kullanınca rahatlarsın.

   • halil güzel 22/08/2016 #

    peki ilacla gecen biseyse ehliyet almaya engel olur mu ?

    • Melda 23/07/2018 #

     Sorun yok!amerikada bile veriyor

  • kübra 01/04/2015 #

   Aynı şikayetlerden bende doktora gittim önce vertigo dediler 2 hafta ilaç kullandım eeg istediler eeg sonucunda epilepsi bulgularının olduğunu söylediler bir nöroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   • Murat 11/05/2016 #

    Teşhis konulduktan sonra tedavi süreci nasıl gelişti atlatabildinizmi ?

  • Vildan 28/05/2015 #

   Merhaba. Bu tip krizleri direk epilepsi dememek lazım kulakta kristaller oluyormuş onlar oynadığında bir sorun olduğunda da bu tip baş dönmesi vs gibi şeyler olabiliyormuş bir de kulak kristallerini araştırın gerekirse iyi bir kulak doktoruna görünün. Allah şifa versin.

   • serkan yesil 15/07/2016 #

    Mrb beninde 7yasinda oglum var gecen hafta bayginlik gecirdi ilkez oldu boyle bir doktora goturduk eeg testinde epilepsi cikti ilac tedavisine basladik hayirli olsun

  • Ezgi 11/07/2015 #

   Zeynep bende senin gibiyim 6 yaşımda epilepsi tedavisi görmeye başladım. Ama yerimden kalkabiliyordum bazen başım dönüyor ve bayılıyordum. Ailem beni doktora götürdü hepsi bir şey yok diyorlardı ama bayılmalarım devam etti en son doktora gittim o bana epilepsisin dedi. Şimdi 13 yaşımdayım bir şeyim yok ama hala kontrole gidiyorum artık ilacı bıraktım ve iyiyim. Geçmiş olsun.

   • yasemin 15/06/2017 #

    hangi ilaci kullandiniz

   • Seyfeddin albağlar 06/07/2017 #

    Abicim bu hastalığı nasıl yendiniz kullandığın ilaç neydi benim kızım da epilepsi bizi biraz aydınlatırsan seviniriz

  • NUR 02/08/2015 #

   Epilepsi olabilir 17 kez felç geçiren yani epileptik felç geçiren biri olarak diyorum eğer Türkiye de ve İstanbul’daysanız Bakırköy’de bu konuda uzmanları var ben onlar sayesinde atlattım.

   • Süleyman 21/03/2016 #

    Geçmiş olsun Bakırköy tam olarak hastanenin adı nedir anadoluda oturuyorum bilmiyorum

   • Songul 14/10/2016 #

    Nur hanim merhaba bende.dogumdan sonra sol.kokumda his kaybi oldu ve ertesi.gun.kismi felc epilepsi.nobeti gecirdim bilincim.kapaliydi iyi bir.norolog aroyirum.bakirkoyde hangi.hastane acba ‘ve onere bilceginiz dr.ismi.varmi

   • Fatma 26/10/2016 #

    Merhabalar

    Benim kardeşimde de epilepsi var ve düzenli olarak ilaç kullanıyor ,yorumunuzda bahsettiğiniz dr nun adını rica edebilir miyim ?

   • Mehmet 21/01/2017 #

    Tam adres alabilir miyim..

   • deniz 04/03/2017 #

    benim oglumada epilepsi teşhisi konuldu doktorun adını soylermisin

  • İsa BALCI 07/11/2016 #

   Bu belirtiler daha çok Menier~ Orta Kulak olabilir. Bende muzdaribim. Kbb doktoruna gözükün. Geçmiş Olsun

  • İbrahim 04/01/2017 #

   Allah şifa versin.bnden sana tafsiye peygamber efendimizin sürekli yapmış olduğu kafadan belden boyundan hacamat yaptır. Nette takip et Nasıl yapılıyor diye gt yaptır hiçbir yan etkisi yok ama vucuttaki ölü kanı veya ağır materyalları çekip alıyor. İspatlanmış bir şey zaten şuan hastahaneler de bu bölümler açılmıştı. Faydasını şifasını tam alabilmen için 12 saat oruç tutacaksın yani vücuda hiç birşey girmeyecek sigara su ilaç yemek vs denemeni tafsiye ederim. Hacamatçıyıda nette bulabilirsin hastahanelerde de yapabilirler

 2. resul 16/02/2015 #

  Yaşım 28 ilk nöbetimi bir hafta önce geçirdim 10 saatlik bilinç kaybı ve sonrasında konuşma bozukluğu oldu doktor pek ilgilenmedi. Küçük bir ilçede yaşıyorum çok fazla alternatifim yok ama sürekli bas ağrısı oluyor ve bas dönmesi de var ne yapacağımı şaşırdım ilk nöbetten sonra ilaç verdi bas dönmesi ilaçtan mı onu da bilmiyorum kafam karıştı.

  • deren 16/02/2017 #

   ilaçtan olabilir yan etkileri olabiliyor çünkü… daha büyük bi şehirde tedavi görmenizde fayda var epilepsi olabilir ki öleyse bu hastalık şakaya gelmez mutlaka baktırın

 3. Ayşegül 16/02/2015 #

  Merhaba, iki senede bir olan ve gittikçe süresi azalan ani baygınlıklarım oluyor. Ekg, mr, tomografi yapıldı ancak bir şey çıkmadı stres dediler. İki gün önce yine ani bir şekilde düştüm gözlerim açık kasılmışım bir iki dakika sonra kendime geldim ve bir şey hatırlamıyorum. Geçen sene üst üste 3 kez bayılmıştım onda da bir süre gözlerim görmemişti. Epilepsi dışında başka bir şey olabilir mi bu?

  • Duru 19/08/2015 #

   Epilepsi olma ihtimali yüksek ben bir nöroloji sekreteri olarak söylüyorum iyi bir nöroloji uzmanına girmenizi tavsiye ederim.

   • serkan yesil 15/07/2016 #

    Slm .biz izmir 9 eylul hastanesine goturduk baska oneecegiz doktor.var

   • Volkan 24/09/2016 #

    Duru hanım epilepsi olan herkes bayılma ve baş dönmesi yaşarmı

 4. koray menci 17/03/2015 #

  Benimde 2 yaşında yeğenim var ve bir hafta önce düşüp bayıldı doktora götürüp muayene yaptırdık epilepsi hastalığından şüpheleniyor şimdi tahlil yaptırıp sonuca ulaşacağız. Umarım böyle bir şey yoktur ve de teşhis konulursa bu hastalığı tedavi ile yenebilir miyiz?

 5. merve 27/03/2015 #

  Merhaba bilen bir kişi varsa cevaplarsa sevinirim bu epilepsi tahlillerde belli oluyor mu birde benim bir tanıdığımda da epilepsi şüphesi var bir türlü teşhis koyulamıyor ve sadece geceleri oluyor sizce nasıl teşhis koyulabilir.

  • nur 22/07/2015 #

   Epilepsi teşhisinde klinik önemlidir eğer hastanın baygınlıkları nöbet tarzında ise bir yılda iki veya daha fazla olmuşsa bayılmalar tahlillerde hiçbir şey çıkmasa bile epilepsi kabul edilip tedavi başlanır.

  • Duru 19/08/2015 #

   EEG çektirirseniz belli olur ama özel doktora girmenizi tavsiye ederim çünkü ssk hastaneleri bu hastalığı çok fazla önemsemiyor.

  • Mustafa 30/11/2015 #

   Sevgili Merve öncelikle geçmiş olsun epilepsi (sara) hastalığı tahlillerde belli olmaz bunun için çok iyi bir nöroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim ben kendim 9 yıldır epilepsi hastasıyım ve ilaçlarımı uyku düzenimi ve en önemlisi hiç stres yapmayarak 4 yıldır nöbet geçirmiyorum geçmiş olsun.

 6. esra 30/03/2015 #

  Merhaba ben Esra. 19 yaşındayım ilk kez 11 yaşımda düştüğümü hatırlıyorum daha sonra pek olmadı 16 yaşımda da iki kez nöbet geçirdim okuldaydım ambulansla hastaneye götürüldüm küçük bir yerde yaşadığım için şeker düşmesi denildi. 3 senedir sık sık nöbet geçiriyorum ama tam olarak baş dönmesi değil gözlerim kararıyor ve naptığımı unutuyorum. O an tamamen hayat duruyor. Bu bir kere elimde çaydanlık varken oldu ve üzerime döküldü bazen çok tehlikeli olabiliyor ve düştükten 1 kaç dakika sonra kollarımın ve bacaklarımın yoğun bir şekilde titrediğini fark ediyorum artık her saat başı olmaya başladı ne yapmalıyım.

  • derya 05/04/2015 #

   Acilen bir nöroloğa görünmelisin ayni şeyleri yaşadım su anda tedavi görüyorum Rabbim şifa versin.

 7. Fatma ö. 22/04/2015 #

  Merhaba 30 yaşındayım 12 yıldır epilepsiyle mücadele ediyorum atonik nöbet geçiriyordum artık tonik-klonik nöbetler geçiriyorum. Altı ay önce ağır baş ağrılarım vardı sınava hazırlandığım için gözlük numaramın arttığını düşündüm sonuç numara aynı ama sol gözümde ileri derecede ödem varmış. MR lp yapıldı ayrıca beyin damarında genişleme vardı epilepsiyle yada depakin le alakalı mıdır bu durum üstelik on iki yılda aldığım kilolardan bahsetmiyorum bile.

  • hlme 17/09/2015 #

   Ben de kullanyorum d*****ni yaklaşık 2 senedir bende de aynı yan etki 15 kiloya yakın aldım bir bu ilaç iyi geliyor birkaç kez başka ilaca başlamak istedik onlar da iyi gelmedi tekrar d*****ne devam ediyoruz.

 8. Ali 22/04/2015 #

  Merhaba bazı yerlerde çok sıklıkla (günde 2 bazen 3 kere) dejavu olmanın da epilepsinin belirtirlerinden olabileceğini okudum bir bilginiz var mı ? Şimdiden teşekkürler.

 9. dilara 26/04/2015 #

  Merhaba ben Dilara, 3 yıldır baş dönmesi bayılma ve titreme oluyor bunun için 3 gün önce hastaneye gittim MR, EEG, EKG istendi sonuçlarımı çarşamba günü alacağım. 2 hafta önce nöbet gibi bir şey geçirdim bayılma esnasında kendimde değildim 5 dakika sonra kendime geldim sol bacağım ve sol ayağımda titreme ve kasılmalar oldu ama acile gitmedim. Evde düşüp bayıldığımda bir kere idrar kaçırma olmuştu. Doktor epilepsi olabilir dendi ama inşallah çıkmaz.

 10. Samed 26/05/2015 #

  Merhaba 2 gün önce 24 yaşındaki erkek kardeşim bir kriz geçirdi ilk defa oldu böyle bir şey. Yatağında yatarken ilk kulakta uğultu ve çınlama ile başlamış bunu bize söylemeye gelirken odasının kapısında yere düşüyor ve sanırım dili geri kaçmıştı. Nefes almaya çalışırken tuhaf bir ses çıkardı sese koştuk yerde yatıyordu. ağızı açıp dilini çıkarmaya çalıştık bir ara açtık ama krizde kasıldığı için çok güçlüydü. Başarısız olduk bir an nefes almadı morardı gözleri döndü buz gibi oldu. Sarstık su doktuk nefes aldı ağzını açıp dilini çektik. Kendine gelirken ambulans geldi kriz 5-10 dakika surdu. Kendine gelmesi falan 1 saati buldu. 1 saat sonra tamamen kendine gelmişti hiç bir şey olmamış gibiydi. Ama epilepsimi yada ne daha tesis konmadı.

  • Murat 18/11/2015 #

   Büyük ihtimal sara (epilepsi). Bende 15 yaşında başladı ve 18 yıldır ilaç tedavisini sürdürüyorum. Tedavinin ilk 5 yılında 2 yıldan biraz fazla nöbet geçirmeyince ilaç kullanımını doktora danışmadan kendim bıraktım, fakat 2 ay sonra tekrar nöbetlerim tekrar başladı, sakın doktor kontrolü harici kendiniz ilacınızı bırakmayın! 3 yıl önce geçirdiğim nöbetten sonra 3 ay içerisinde yıllardır sabit 112 kilo iken birden 83 kiloya düştüm ve bu bende açlık kan şekeri düşüklüğüne neden oldu. Kan şekeri düşüklüğü sara nöbetini tetikler bilginiz olsun. Rahatsızlığım devam ediyor ama kilo kaybından dolayı yaşadığım kan şekeri düşüklüğünden sonra nöbet sertliği yumuşadı fakat biraz sıklaştı. Araştırdım doktor da öneriyor sakın açlık kan şekerinizi düşük bırakmayın.

 11. Çilem 10/06/2015 #

  Merhaba bana 16 yaşında epilepsi nöbeti geçirdim. Birçok doktordan sonra teşhis konuldu ama ergenlik döneminde geçirdiğim için sadece ilaçlarla kontrol altına alıyorlar ve ileri derecede ağır nöbetler geçiriyorum. Çocukluk döneminde başlayan epileptik nöbetler tedavi edilebiliyor. Hastalığımı kabullenebilmem yıllarımı aldı. Eğer endişe duyduğunuz bir vücutsal tepkileriniz varsa mutlaka doktora başvurun. Zaten çekilen EEG de epilepsi hastası olup olmadığınız ortaya çıkıyor. Şuan 29 yaşındayım. Unutmayın tedavi edilmeyen epileptik nöbetler kötü sonuçlar doğurup yaşam kalitenizi düşürebilir herkese acil şifalar diliyorum.

 12. selen 05/07/2015 #

  Kompleks parsiyel epilepsi olan var mı? Bu ameliyat gerektirir mi?

 13. Deniz 06/07/2015 #

  Ben yaklaşık 4 senedir bir tür sinir nöbetleri geçiriyorum. Bir sene önce doktora gittiğimde depresif nöbet dedi. Benim her nöbetim öncekinden daha ağır oluyor. İlaç olarak bir damla verdi kullanmadım. Doktor pek ilgilenmedi çünkü benimle konuşmaya başladığımda lafımı keserek sınav öğrencisisin depresif nöbet dedi. Fakat ben sınava hazırlanmadan öncede olan şeylerdi bunlar. Bir ay önce en şiddetlisiyle karşılaştım. Hastahanede oldu nöbetim. Ben nöbet geçirirken ellerim kitleniyor kımıldayamıyorum. İstemsiz bazen çene titremeleri veya vücut titremeleriyle başlıyor. Sonra kasılmalar geliyor nefesim daralıyor nefes almakta güçlük çekiyorum. O yüzden garip garip ses çıkarıyorum. Sonra titremeler bitiyor vücudum kas katı oluyor. Dişlerim açılmıyor. Ve ellerim kasılmaktan dönmeye başlıyor. Çok oynatamamakla beraber sadece bir nebze başımı oynatabiliyorum. Konuşmakta güçlük çekiyorum mırıldanabiliyorum. O da çoğu zaman değil. Vücudum kasılırken acı çektiğimden dolayı ağlıyorum. Ve düşünmekte güçlük çekiyorum. Gözlerim açık oluyor ama görmem net olmuyor. Ve en son nöbetim yarım saat 45 dakika sürdü. Diyazen vurdular ve vurduklarından 1 saat sonra tam anlamıyla kendime gelebilmiştim. Bu sene 20 dan fazla çoğu ağır olmamakla birlikte nöbet geçirdim. Ve nöbet anında yürüyemiyorum bacaklarım benim değilmiş gibi oluyor. Ayaktaysam yere düşüyorum. Bunun ne olduğu hakkında bir bilgisi olan var mı? Cidden sadece sinir nöbetimi yoksa başka bir şey mi merak ediyorum. Hiç beklenmedik anlarda geliyor. Derste yolda eğlenirken her yerde olabiliyor.

  • Murat 18/11/2015 #

   Ben de teşhis konmadan önce nöbet sırasında ağızda köpürme, yanak ve dil ısırması, aşırı titreme, bazende dengesiz saldırganlık oluyordu. Nöbet kısa (3-5 en fazla 10 dak) sürede kendime geliyorum ama geldiğimde sanki uzun bir nöbet geçirdim sanıyorum ağır bir göz ve baş ağrısı, kalp atışım beyin damarlarında oluyor. Konulan teşhis epilepsi, yani sara…

   • isa ulucanli 17/03/2017 #

    selam murat
    ayni bende var suan nasilsin

  • Duygu 02/12/2016 #

   Deniz hanim aynisi bnde de var kac sefer ambulanslik oldum hepsinde de sinirsel strese bagli dediler en son gecirdigim krizde 4 igne ile sakinlesmisim sikayetlerimi soyluyorum nöroloji diyolar gidiyorum sinirsel deyip antidepresan veriyor napicam bilmiyorum simdi burdaki yorumlari okudum ne yapmalıyım sizce gerçekten sinirsel mi yoksa baska bi sey mi bilmiyorum bazen ufak ufak geliyor ellerimde bacaklarimda uyusma ile basliyor sonra kendimi kaybediyorum buna bi cozum aroyorum ama bulamıyorum:(

   • ayse 25/01/2017 #

    Geçmiş olsun öncelikle. Doktorlar nedense bulamadığı hastalığı psikolojik rahatsızlık olarak görüyor. Ben uzun zamandır epilepsi hastasıyım. Tedavimin bittiği rahatsızlığın kalmadığı söylendi ve ilacı yavaş yavaş kesmeye başladık. Oysaki benim nöbet şeklim değişmiş bunun olabileceğine inanmadı kendi doktorum ve psikolojik diyerek beni psikiyatriye gönderdi. Tam olarak 1 yıldır çözüm için uğraşıyorum. Nöbet esnasında acı çekiyorum ama antidepresan kullanmak işe yaramıyo. Gittiğim doktorlardan biri çok zor bi hasta olduğumu söyledi. Hastane hastane gezdikten sonra bunun psikolojik olmadığını farklı bir epilepsi olduğunu öğrendim. Bu tür hastalıkların psikolojik olduğuna inanasım gelmiyo eğer emin değilseniz çözüm bulana kadar hastane hastane gezmeniz lazım ne yazıkki. Diğer türlü hastalık ilerler daha kötü bir duruma gelir 🙁

    • Zehra 20/12/2018 #

     Acaba nöbetlerin şekli nasıl değişti nasıl nöbet geçiyordunuz ilaçtan sonra nasıl oldu bende de geçti diye bıraktık ilacı ama emin değilim

 14. sumeyye 10/07/2015 #

  Babamın eegsinde sonuç kısmında düşük amplitüdlü hızlı aktiviteyi göstermektedir yazıyor acaba burada epilepsi varlığından söz edebilir miyiz?

 15. elmas 14/07/2015 #

  Ben ilk kez 11. sınıftaydım eeg çekindiğim de ve sadece ellerimin titremesi için gitmiştim ve bana epilepsi dediğinde şaşırdım araştırdım hiç düşünmemiştim sonra zamanla öğrendim ki meğersem ben kendimi sakar bilirdim yere düşmelerim, beynimin elektriklenmesi ellerimin yüzümün ve ayaklarımın karıncalanması sol tarafımın kaskatı kasılması gözlerimin kararması, kulağıma tuhaf bir melodi çalması hepsi bir epilepsi belirtisiymiş son zamanlarda arttı insan ilk zamanlarda kabullenmek istemiyor hayalini gerçekleştirmek istiyor ama artık mecbur kalıyor…

  • yuksel 03/12/2015 #

   Ben de 18 yaşında lise son sınıf öğrencisiyim ve m******e denilen ilacı kullanıyorum ama pek de bir işe yaramıyor ve bazen 1 ay hiçbir şey olmuyor ama bazen de haftada 3 ila 4 kere oluyor. Beynimin içinde sanki bir müziği parçalıyormuş gibi oluyorum ve hastalanacağımı anladığım halde bir şey yapamıyorum ve durduğum yerde donup kalıyorum. 1 kaç dakika ve ne zaman nöbet geçirsem tişörtümün ıslandığını fark ediyorum ama alıştım bu hastalığa ama inşallah kurtulacağım ve hep öyle ümit ettim. İlaçlarım düzenli bir şekilde kullanıyorum ve herkese Allah sağlık versin diyorum ve bilmeyen arkadaşlarınız varsa onlarda söyleyin çünkü onlarda sizle dalga geçmez neyin ne olduğu bilip yardım ederler teşekkürler.

 16. seyit 02/08/2015 #

  Arkadaşlar nöbetlerimden bahsetmek istiyorum ve 26 yasında başladı şuan 28 yasındayım. İlk baslarda nöbetlerim sizin anlatmış olduğunuz gibiydi kasılmalar kendini sıkmalar falan. Son zamanlarda yüksek derecede bilinç kaybı yasıyorum bu nöbetim esnasında ne yaptığımı ne ettiğimi bilmiyorum ve kendime geldikten sonra hiçbir şey hatırlamıyorum. Bu nöbetim başlangıcı kafamdan bir çeşit bir ses geçer gibi oluyor sonrası bu nöbet başlıyor.

 17. tuğçe 26/08/2015 #

  Ben çocukken 7 yaşlarında falan uykumda nöbet geçiriyordum gözlerim açılıp kapanıyor bacaklarım kollarım kasılıyordu. Ritmik hareketler yapıyormuşum bunun farkında değildim tabi ki sonrasında 5 yıl boyunca ilaç kullandım gittiğim profesör bile vefat etmişti. Şimdi 18 yaşındayım vücudumda kasılmalarla zaman zaman uyanıyorum sürekli dejavu yaşıyorum ve karabasanlar kötü rüyalar görüyorum. Tekrar nöbet geçiriyor olmaktan ve hastaneye gitmekten korkuyorum bıktım yoruldum yıprandım. Allah herkesin şifasını versin.

  • Volkan 24/09/2016 #

   Merhaba tugçe hanım benim oğlum 6 yaşında 1.5 aydır korkuyla uyanıyo bilinci açık ama ağlıyo titriyo yüksekteyim diyo 5 10 dakika içinde kendine geliyo sizin rüyalarda bu şekilmiydi

 18. Kıymet 21/09/2015 #

  Aranızda epilepsi hastası olup hamilelik geçiren var mı? Eğer varsa hamilelik döneminde nasıl geçiyor acaba bilgi alabilir miyim?

 19. Tuba 01/10/2015 #

  4 senedir sürekli kas titremeleri yaşıyorum. Her sene gittikçe daha kotu oluyor hastanede geçti hayatim ama kimse ne olduğunu hala bulamadı. Saniyelik bilinç kaybı yaşıyorum bazen değişik sesler çıkartıyorum nöbetlerim oluyor ve ben görmüyorum arkadaşlarımın anlattığına göre felç insanlar gibi ölüyormuşum. İnsanlar sürekli korkuyor ve bu çok kotu bu durum beyin mr temiz kalbim temiz bütün raporlarım temiz ama ben hala hastayım. Epilepsi olduğumu düşünüyorum fakat doktor olsan fark ederdik dedi.

  • Murat 26/04/2017 #

   Norolog hala teshis koyamadi mi size? Belirtiler yazdilariniz epilepsi ihtimalini doguruyor.

 20. emine 19/10/2015 #

  Ani gelişen baş dönmeleri şikâyetiyle kbb uzmanına göründüm vertigo olabilir diye düşünerek. Yaklaşık 2 ay önce işyerinde küçük bir bilinç bulanıklığı, bayılma benzeri bir durum yaşamış o sırada altıma büyük abdestimi kaçırmışım kendime geldiğimde fark ettim. Beni muayene eden kbb dr u nörolojiye gitmem gerektiğini, anlattıklarımın epilepsiyle çok benzeştiğini söyledi. 39 yaşındayım ve bu yaşta epilepsi olur mu yani yeni oluşur mu bunu merak ediyorum. Çevremde tanıdıklarım içinde epilepsi tedavisi olanlarda var ama genellikle genetik olarak biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 11/11/2015 #

   Emine Hanım epilepsi genetik olmak zorunda değildir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıksa da her yaşta görülebilir.

 21. seher 15/11/2015 #

  Yaklaşık 8 aydır bilinç kaybıyla beraber nöbetler geçiriyorum hastanede her şey temiz çıkıyor epilepsi teşhisi konamıyor nöbet esnasını hiçbir şekilde hatırlamıyorum ve benim hayatımda da çok şeyi unuttuğumu zamanla fark ediyorum kısmi hafıza kaybı gibi korkuyorum ve etrafımdakileri de korkutuyorum depresyon dediler ama epilepsi tedavisinde kullanılan bir ilaç alıyorum k…ra ilaca başladıktan sonra dün ilk kez nöbet geçirdim hafif bir nöbetti ama beni korkutuyor doktorlar yanılıyor olabilir mi ben epilepsi olabilir miyim?

  • Esra uzunçakmak 15/10/2016 #

   Sizin kullandığınız ilaç antiepileptik bir ilaç tabii doğru okuduysam yani ilacın adında tahminimde yanılmadıysam! Bunları bende yaşıyorum hala da devam ediyor hastalığım! 8 yıldır epilepsi tedavisi görüyorum

  • Elif 18/10/2016 #

   Bende aynı şeyler oluyor kisasureligine bi nöbet geciriyorum o anda bulundugum yeri ve karsimdaki kisiyi bilmiyorum sabit bi noktaya vakiyorum sadece etrafim karariyor ses veremiyorum sonra geciyo normale dönüyorum.

 22. Buse 28/11/2015 #

  Bana da epilepsi teşhisi bugün konuldu. Evet, kabullenmesi çok zor bir durum. İlk bayılmam 10 yaşında evde oldu. Bilinç kaybı dışında başka hiç bir şikâyetim yoktu. Bir sene sonra tekrar oldu yine sadece bilinç kaybı dışında bir şey yoktu. Baş dönmesinin gelmesiyle olduğum yere yığılmam bir oluyordu. 1er sene aralıklarla bayılmalarım olmaya başladı. Her seferinde bir öncekinden daha uzun sürmeye başladı bayılmalarım.
  Lise 2deyken sınıfta bayıldım. Önce geri geri yürümüşüm sonra olduğum yere yığılmışım. Yüzüm bembeyaz, gözlerimin altı mosmor kesilmiş. Gözlerim tavana bakıyormuş. Yere düşerken başımı pencere eşiğine çarpmışım bu daha ağrılı hasarlar bırakıyor. Ayni şekilde 1er sene aralıklarla bayılmalarım oldu doktorlar hiçbir teşhis koyamadılar ama mr ve eeg çektirmediler hiç. En son da 1 ay önce nöbet geçirdim. Bu sefer oturduğum yerde geldi nöbet. Önce başım döndü gözüm karardı kalp çarpıntım başladı. Kulaklarımda çınlama sesi 10 saniye falan karşıya bakmışım bana çağırmışlar hiçbir tepki vermemişim duymamışım onları. Sonra ben kotuyum demişim ve oturduğum yerde gitmişim gözlerim yine tavana bakmış. Yüzüm bembeyaz, gözaltlarım mosmor. Soğuk soğuk terlemeler. Sonra biraz kendime geldim gibi oldum midemin bulandığını hissettim ve doğru lavaboya koştum. Nasıl koştuğumu inan ki hiç bilmiyorum. Biraz istifra ettikten sonra tekrar bayılmışım daha sonra kendime geldim ve elimi yüzümü yıkadım. Yaklaşık 10 dk surdu nöbet.
  Hemen nörolojiye gittim benden mr ve eeg testi istedi. Mr temiz ama eeg sonucum epilepsi olduğumu söyledi. O an sanki dünyam başıma yıkılmış gibi hissetim. Doktorum K****a diye bir ilaçla başladı tedavime. Hastalık tamamen geçmiyor ama ilaçlar nöbeti engelliyormuş. Yani ilaçları düzenli kullanmak gerek. Allah herkese sabır ve sağlık versin.

 23. Merve 04/12/2015 #

  Arkadaşlar benim kardeşim gece uyandı biraz ağladıktan sonra nefesi gitti ve belli bir süre sonra gözleri kayar gibi oldu el ve ayak hareketleri normaldi 2 dakika filan sürdü doktora götürdük epilepsiye benzemiyor fakat yine de nörolojiye gösterin dedi demir eksikliği ve kanında mikrop çıktı epilepsi olabilir mi yoksa başka bi hastalık mıdır?

 24. ersin 08/12/2015 #

  Merhaba benim oğlum 4.5 yaşında ve 5 kez ateşli havale veya nöbet geçirdi eeg istediler fakat temiz çıktı bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi? En son doktora gittiğimizde nörolojiye gitmemizi söylediler fakat randevu sistemi hep dolu.

  • Şerife çiçek 17/12/2015 #

   Biz bugün Kayseri’de bir devlet hastanesine randevu aldık götürücez sizde zaman kaybetmeyin oğlunuz normal mi konuşuyor mu benim kızımda 2 yaşında epilepsi çıktı eegde pek konuşmuyor normal çocuk gibi mi sizinki?

  • Elif 18/10/2016 #

   Ben yaklaşik 6 yada 8 aydir yadiyorum bu durumu. Uyku duzenim az eskiden 7 8 saat uyurken 4 5 6 saate dustu. Nöbet 2 3 dakika süruyor. Bi baş dönmesiyle başliyor O sırada oldugum yerin neresi oldugunu bilmiyorum karsimda biri varsa o kim hatirlamiyorum bisry diyolarsa duymuyorum gözlerim sabit bi noktaya bakiyorum etraf karariyo ama hic bayilmam olmadi . Gece uykuya dalmadan önce kollarimda bacaklarimda titremeler oluyo sıçrar gibi o sekilde . Is yerindeki hekimim epilepsi belirtileri dedi norolojiye git dedi. Bi bilgisi olan varmi cevap verin lütfen

 25. Buse 24/12/2015 #

  Bende de aynı şikayetler vardı ve gittikçe arttı sürekli her şey olup bittiğinde kendime geliyordum ve beni görenler anlattığında şaşırıyordum bunları ben mi yaptım diye. en sonki nöbette hocamın parmaklarını ısırmışım artık tecrübe oldu nöbet geldiğinde hissediyorum anlıyorum ve kendimi daha güvenli bir yere alıyorum sırf bu hastalık yüzünden okulu bıraktım ve doktor bana hamile kalamazsın hamile kalırsan çocuğun sakat olur dedi bizim ailede ırsi her amcamın 1 tane çocuğunda var bu hastalık, inşallah atlatırım hepinize geçmiş olsun.

 26. Beyza 26/12/2015 #

  Merhaba, bir kaç ay önce sabahleyin kahvaltıdan sonra yatağıma uzandım. Sonra birdenbire el ve kol kaslarım kendiliğinden hareket etmeye ve seyirmeye başladı. Bilincim kapandı, baygınken dilimi ısırmışım. Ve yataktan düşmüşüm, bir şey hatırlamıyorum. Epilepsi olabilir mi?

  • büşra 12/11/2016 #

   olabilir hanımefendi hatta çok yüksek bir ihtimal bu mutlaka bir nöroloji uzmanınna gözükün öyle bir şey yok derse bile eeg çektirmek istiyorum diyin çünkü maalesef ülkemizde bu hastalık çok fazla önemsenmemekte …

 27. nazlim cicek 21/01/2016 #

  Esim bir hafta önce uyurken nöbet geçirdi vücudu kaskatı dilini parçaladı ve horlamayla birlikte titreme başladı ne olduğunu çok merak ediyorum.

 28. caner 25/01/2016 #

  Allah hepimize şifa versin.

 29. Nergis 06/03/2016 #

  20 yaşındayım epilepsi olduğumu geçen yil üniversitedeyken öğrendim. Banyoda bayılma sonrası ön dişlerimi kirdim çenem yarıldı dudağım patladı memlekete dönüp soluğu hastanede aldık meğer uzun zamandır hastaymışım. Şimdi kas seğirmeleri donuklaşma bir anda başka bir yerdeymişsin gibi hisler tuhaf kokular inanılmaz baş ağrılarıyla savaşıyorum. Bir de bu durumlar yüzünden panikataka yakalandım. Çocukluğumdan beri tuhaf sesler duyma baş ağrıları dejavular kâbuslarla büyüdüm en son uykuyla uyanıklık arası bir evrede rüyamı kontrol edebiliyor uykudayken dış sesleri duyuyordum. Delirdiğimi düşündüğüm bile olmuştur ama bu nöbetten sonra eeg oldukça bozuk çıktı uyku eegsi de öyle. Demek istediğim kişide belirtisi çok enteresan olabiliyor o yüzden insanlar ne der nasıl anlatırım diye çekinmeyin geç olabiliyor Allah şifa versin.

 30. hazal 14/03/2016 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım, unutkanlık için hastaneye gittiğimde eeg istemişlerdi epilepsi başlangıcından şüphelendiklerini söylediler ve emar istediler ama bayılmıyorum ben sizce olabilir mi?

  • büşra 12/11/2016 #

   hanımefendi olabilir ama kötüde düşünmemekte gerek benimde tanım nöbetlerle değil dalıp gitmelerimle başladı çok fazla çeşidi varmış bildiğim kadarıyla eeg yi çektirmeyi unutmayın ve doktorlar şüpheleniyorsa dikkate alın ilk eegde çıkmazsa başka bir yerde daha çektirin benim ilkte çıkmadı ikincidede çıkmadı üçüncüde çıktı

  • Ali bizar 17/08/2017 #

   Olabilir

 31. esma 28/04/2016 #

  Merhaba
  Kafaya aldım top darbesinden sonra bayılmışım bi sure hic bir şey duymadım ve bir sure sonra sesleri duymaya başladım sonra sında şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle gittim tomografi çekildi tomografi temiz cıktı doktorum darbeye dayalı epilepsi yani sara olabilir dedi ve nöroloji ye yönlendirdi bu gün gittim gün verdiler eeg ve mr için yolda gelirken de babam uyandırdı tirkildiyon yani durduk yere babamın koluna vurmuşum ve annemde aynısını söyledi sizce epilepsi olabilir miyim

 32. Elif 05/05/2016 #

  Merhaba yılda 4-5 kez baş dönmesi sebebiyle bayılıyorum bu genellikle adet dönemimde oluyor 3 sene önce EEG çektirdiğimde bir sorun yoktu fakat bu yıl bayılınca ayak parmaklarimda kasilma olduğunu söylediler aynı zamanda gözlerimde kayma oluyor. Böyle bir durum yaşayan varmı? Hastaneye tekrardan gitmeli miyim?

 33. Ayten 08/06/2016 #

  Öncelikle merhaba benim iki oğlum da epilepsi hastası biri absans nöbeti diğeri de gece uykuda geçiriyor ben kahroluyorum içim parçalanıyor elimden bir şey gelmiyor ağlamaktan başka dilerim yer yüzünden bu hastalık siline mucize olsun. Rabbim benim paşalarım ve onun gibi amansız hastalıkla uğraşan her kes şifa olsun amin.

 34. Nedim kaya 07/07/2016 #

  Öncelikle ALLAH bütün hastalara hayırlı şifalar versin. Epilepsi hastalığı ruhsal ve manevil bir hastalık tır önce modern tıp da doktorla ve ilaçlarla daha sonra alternatif tıp manevi tedavi yöntem leri ile şifanızı arayın bu hastalık cinlerden gelen rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilir bu yüzden işin ehli bir hoca ile şifanızı aramanızı tavsiye ediyorum.

 35. Hatice 12/08/2016 #

  Ben düşerken ellerimi kullanamıyorum kendimi koruyamıyorum bu yüzden vücudum kaskatı oluyor bu esnada. Her düştüğümde hep hastanelik oluyorum bu yüzden. Çok canım acıyor çok korkuyorum düşmekten. Hastalığım ne olabilir acaba? Benim durumumda olan var mı?

 36. Emine 26/08/2016 #

  Merhaba benim oğlum losemi tedavisi gördü o esnada havale geçirdi yaklaşık 9 senedir nöbetler geçirmeye başladı önce sadece bilinci açık şekilde korku halı göz seyirmesi istem dışı tukurme oluyordu goturdum doktora uykulu uyanık beyin dalgalarına baktılar uyanikta epilepsi bulguları gordu fakat uykuluda tam uykuya dalamadigi için görmedi psikolojik dedi fakat nöbetler devam etti geçen gece ağır bir nöbet geçirdi capaya acile goturdum epilepsi olabileceğini söyledi fakat daha önce şişli den dosyamiz açık olduğu için oraya gidin dedi bakalım bakalım bu sefer inşallah sonuca varacak epilepsi ilacı başladı capadi doktor bir çare arkadaşlar şaşırdım kaldilk nasıl bir sistemdir

 37. Yavuz Selim Koca 26/08/2016 #

  Pokemon ‘nun yasak flaş patlamalı bölümünü izledim lütfen fotosentif epilepsiniz olmasada izlemeyin psikolojik rahatsızlık veriyor

 38. Nurdan 31/08/2016 #

  Merhaba ilk nöbet imi 2004 yılında geçirdim. Gece mide bulantısı hissi ile uyandım eşim den şu istediğimi hatırlıyorum anlattığını göre gözlerim açık hareketsiz öylece kalıp devrilmisim kaç dakika olduğunu bilmiyor tabi çok korkumus EEG de beyin elektriğin de atlama tespit edildi. Ama ilaç kullanmayı kabul etmedim. O zaman dan beri bazen çok sık şekil de bazen de 3-4 haftalik aralar la ani denge kaybı özellikle sağ elim de istemsiz hareketler başım da bir ağrı ve düşüncelerimi toparlayamama gibi şeyler yaşıyorum aşağı yukarı 2-3 dakika sürüyor bittiğinde de ise sağ gozum de flu hissi oluşuyor bunların yani sıra son 6 ay içerisin de gece mide bulanti lari ve bas ağrısı yla uyaniyorum Bir kaç defa nöroloji ye ve KBB ye gittim ama sonuç alamadım ne yapmalıyım.

 39. Kemal 19/09/2016 #

  Arkadaşlar beynimde kist var ama herhangi bir şey olmaz dediler epilepsi nöbeti ğeçirmiyene kadar sunuzut te var başımda bazen çok şiddetli olmayan sürekli bir ağrı var bulanık ğörme bulanlıda oluyor ağrı kesici ilaç içiyorum başımın üstünde damarlar belli bir süre atıyor ve duruyor iki gündür yediklerimdende bir tat alamıyorum sizce neden olabilir bunlar

 40. Gönül 09/10/2016 #

  Merhabalar 25 yasındaki oğlum 11 gün içinde iki kez bayıldı birinde misafirlikte ikincisi işyerinde bayılmış ambulasla hastaneye götürmüşler tahlilleri temiz dediler ikinci bayılmada ilâc verildi iki gün içti ilâcını içimiz rahat değil tavsiye edebileceğiniz dr. hastene rica ediyorum iyice araştırılsın istiyorum ondan sonra ilâç içsin diye düşünüyorum

 41. Ece 14/10/2016 #

  Merhaba
  Yaklaşık iki aydır baş dönmelerim var ve aklım bulanık. Geçen hafta kafamın arka bölgesinde bi ağırlık hissediyorum ve beni geriye doğru itip bayılmamı sağlayacak şekilde kuvvetli oluyor. Sonrasında kolumu elimi kaldıramıyorum tabi. Ama bu sefer baygınlık halinden bi iki dakika sonra vücudum içinde titreme oldu ve ciğerlerim kasıldı. Dört yıl önce epilepsi şüphesi konuldu ama eeg normal çıktı. Şimdi kendim şüphelenmeye başladım. Epileptik hareketler midir acaba yoksa psikolojik midir?

 42. eshan 24/10/2016 #

  ben 2 gün önce bir hastalık gecirdim vücudum kaskatı kesildi agzım titriyordu ayaklarım titriyordu bos bos bakıyordum etrafa üstelik 15-20 dakika bilincim yerime gelmedi hastanede gözümü actım ilk defa böyle bir sey yasadım doktor dedi kansızlık var sende ama bu bahsettiğin seyler nöbet geçirme belirtileri dedi sizce bana ne oldu

 43. Necla 01/11/2016 #

  Meraba benim 7 yasinda oglum var. 3 yildir bas agrisi ve kusma var çocuk kustuktan sonra bir kaç saat icinde normale dönüyor ve doktorlar migren ve epilepsi teşhisi konuldu ilac tedavisine basladik ama oğlumun bas agirlari ayni haftada 3 ya da 4 kez agrilari oluyor epilepsi belirtileri böyle olan varmi? Ben inanmıyorum oğlumun epilepsi olduguna boşuna ilaç alıyor.

 44. Fatma 09/11/2016 #

  Oncelikle merhaba benim oglum 14 yasinda hasta olup ateslendigi zamanlar korkup kalkio zor tutuyom bagriyo korkuyo yani bilemiom epilepsi olabilirmii

  • Fatma 09/11/2016 #

   Atesli zamanlarda oluyo birde o anki durumunu hatirlamio ne olup bittigini

 45. büşra 12/11/2016 #

  merhaba arkadaşlar ben 19 yaşındayım yaklaşık 11 yaşımdan beri epilepsi hastasıyım ilk başlarda sadece gözlerim bir noktaya dalıyormuş ve ben ilerliyormuşum bunları benim bilincim kapalı olduğu için ailem arkadaş çevrem anlatırdı.Çok zor bir hastalık gerçekten hiç unutmam bir gün sınıfta hoca ödev vermişti tiyatro oynuyorduk benim sıram geldiğinde ben dalıp gitmişim yürümeye başlamışım tabi ilk zamanlar kimsede ne olduğunu bilmediği için bütün arkadaşlarım gülmüştü benimse hiçbir şeyden haberim yoktu.Sonra bu böyle günde 3 – 5 kere tekrarlanmaya başladı ailem psikolojik heralde deyip beni psikolağa götürdü psikoloğa çok kez gittim ama psikolog benlik bir şey yok dedi sonra allahtan hastanede sekreter olan bir akrabamız vardı sorup soruşturmuş o zamana kadar nöroloji nedir bilmezdim nörolojide baktılar 3 farklı doktora gözüktüm hepsi eeg istedi ilkinde bir şey çıkmadı sonra özele gittim ordada çıkmadı sonra tekirdağdaki devlete sevk ettiler allahıma çok şükür ki ordaki eegde çıktı sonra ilaç tedavisine başladık ilk olarak sadece bir ilaç verdi ama sonra birgün dersaneden dönerken karşıdan karşıya geçiceğim sırada asıl nöbetimi geçirdim ne oldu hiç bilmiyorum bir ara baktım başımda kalabalık sonrasında hastanedeyim sonra ikinci ilacımı verdiler sonra birgün istanbuldayım kuzenlerimde yatarken uyuya kalmışım sonra biranda tirtir titremeye başlamışım elim kolum ters dönmüş kuzenim anlatıyor artık nasıl kasıyorsam atıyorsam kendimi eniştem gibi kalıplı bir adam beni taşıyamamış sonrasında hastanedeydik ama nöbet geçirmeden önce forum istanbuldaydık her neyse ben bilincimi kaybetmişim tabi kuzenim bana soruyor biz nerdeyiz büşra diyor forum istanbuuuulll dedim onu çok iyi hatırlıyorum dedi büşra biz hastanedeyiz aa neden falan her neyse o akşamda öyle bitti sonra en büyük nöbetimi geçirdim arka arkaya gelenler okula gidicem servisteyim servsteyken başlamış nöbet tabi bu arada öyle uzaklara dalmalarım geçmişti ama daha kötüsü başlamıştı işte neyse servisteyken başlamış sonra beni hastaneye götürmüşler her neyse orda bilincim sürekli açlıp kapanıyordu en sonunda bilincim açıldı diye eve getirdiler ama keşke getirmeselermiş abim beni bırakıp çıktı birazdan gelicem dedi sonra ben evde yatarken önce kusmalarım oldu buda nöbetten sonra en kötüsüymüş sanırım kusmalar bitti yeni nöbetler sonra abim tekrar beni gelip hastaneye götürdü o gün gece boyunca bilincim kapalı hastanede kalmışım yani siz şimdi özet geç dedik roman yazdın diceksiniz ama ne bileyim sizin yorumları okuyunca geldi aklıma şimdi 1 senedir geçirmiyorum arada kol kaslarımda kasılmalar olmuyor değil ama nöbetler dalmalar bitti allahıma şükür allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin çok hafif bir şey gibi görünsede arkadaşlar o nöbet sırasında tıkanmaktan tutun küçük dilimizi yutmamıza kadar varabilir olay özellikle hasta yakınlarının bu konuda çok daha fazla bilinçli olması gerek özellikle hastaları stres olmamaları için elinden geleni yapmalılar diye düşünüyorum hastalara gelince yemek yeme düzeni uyku düzeni ( özellikle uyku düzeni çünkü uykusuzluk aşırı kasılmalara yol açıyor ) stres ve ilaç saatlerinin özeni çok önemlidir.

 46. admin 16/11/2016 #

  Merhaba. Ben 20 yasindayim. Dehset bas agrilari yasiyorum unutkanligim cok cok fazla. Biriyle bu gun konustugumu aksamina sorduguna hatirlayamaz haldeyim bu sebeplerle gidip mr cektirdigimde hicbir sey cikmadi. 1 hafta once regl donemimin ilk gununde gozlerim karardi bacaklarimin titredigini hissettim ve bir sandalyeye oturdum. Daha sonrasinda bayilmisim ve kafami masaya vurmusum. Agzimdan kopukler gelmis ellerim ters donmus ve ayaklarimi savurmusum. Cenem kilitlenmis ve acilmamis. Bu durum yaklasik 3-5 dakika kadar surmus sonrasinda acillik oldum. Kendime geldigimde tum vucudumun titredigini farkettim. Dehset sekilde soguk soguk terlemis o sure icerisinde su gibi olmusum. Sadece kan tahlili yaptilar bir sey olmadigi soyledi. Fakat etrafimda o anda bulunanlar epilepsi olabilecegini dusunuyorlar. Ayrica bayanlarda regl doneminde daha cok kendini gosteriyormus. Sizce bu durumun epilepsiile bir ilgisi olabilir mi?

 47. gül 27/12/2016 #

  Bende ne olduğunu çözemediğim seyler yaşıyorum son iki ayda dün 3. Defa oldu. Genelde tam uykuya dalış sırasında oluyor uykuya daldığım an kasılmaya başlıyorum görüntüler değişiyor sesler değişiyor tüm vücudumda karıncalanma ve titreme oluyor duyarlılık oluyor bu şekilde devam ettikten sonra en son önüne gecemeyecegim sekilde özellikle bacaklarımda şiddetli kasılma oluyor ve tuhaf sesler cikarmaya basliyorum kendimi kaybediyorum. Kendime geldigimde goz bebeklerim buyuyor isiga bakamıyorum eşyaları şekilleri farkli görüyorum. Ve uyku tamamıyla olmuyor o gece tekrar ya daldigimda hafif titremeler devam ediyor butun gece bilincim açik halde bir suru karışık ruya goruyorum. Tum gecem kabus oluyor. Gecmiste uyusturucu tedavisi görmüştüm bazi uyaricilar kalici olarak boyle hasarlar verebiliyormuş yoksa sara mı bilmiyorum bilgisi olan cevaplarsa cok sevinirim..

 48. eren 04/01/2017 #

  Arkadaslar 2gun önce deneme sınavında bayıldım eeg ye girdim bugün sonuc bekliyorum bayildigimda dişlerimi sıkmışım ağızda kopuk idrar kaçırma vs olmamış yaşım 19 ilk defa bayıldım epilepsi olmaktan cok korkuyorum hastalıktan degil aslında ehliyetimi alırlar diye cok endişeliyim epilepsi dışında bayılmamın başka sebebi var midir sizce epilepsi çıkmaz insallah.

  • ayse 25/01/2017 #

   Geçmiş olsun sonuç ne çıktı?

  • Tuğba 06/05/2017 #

   Epilepsi çok ilginç bir hastalıktır yani hiçbir hastalığa benzemiyor ve teşhisi çok zor konuluyr her bayılma titreme dil ısırma kasılma epilepsi olacak diye bşy yok tavsiyem çok iyi bir epilepsi doktoruna görünün ayrıca bir epilepsi hastası olarak şöyle söyleyeyim korkmayın her ne olursa olsn çünkü korku heyecan mutluluk vs her duygunun aşırısı epilepsiyi etkiliyor tabi nöbetten nöbete değişiyor bu ama zor bir hastalık öncelikle kabullenmek lazım …çapa tıp Merkez’de Erses Bebek var çok iyi doktordur görünmenizi tavsiye ederim .Allah şifa versin

 49. nilgun 06/01/2017 #

  merhaba ben nilgun daha yeni bir nõbet geçirdim gece saat 2 civarı midem bulandı istifra edemedim sonra yere oturdum dizlrime bir halsizlik geldi ve onda ben bayilmisim dilim boğazıma kaçmış eşim elini agizima koyarak dilimi çekmiş parmakları kanamis dislerimi çok sıkmısım cunku ve istifra eder etmez ben kendime sonra rahatladım doktora gittim dahiliye norolojinin gõrmesini sõyledi emar ve şey istedi randevu sirasi gelmedi daha sizce epilbsi mi korkuyorum daha çok kizimin önünde geçirmekten ve hayatı tehlikesinden

 50. Ceren 13/01/2017 #

  13 yaşındayım 1 hafta sonra 14 üme gireceğim. Yazın yaklaşık 1-2 ay boyunca uyuyamıyordum, yemek yiyemiyordum. 53 kilodan 44-45 kilolara düşmüştüm. İki kere bayılma geçirdim. İlkinde yataktan anşden kalkınca kapı pervazında düştüm. Gözlerim karardı kendime gelemedim. Anneme bahsettim annem sağlıkçı, tansiyonun düşmüştür dedi. Önemsemedim çok ama doktora gitmek istedim. Doktor randevumun olduğu günün ertesi akşamı yine gözlerim karardı. Düşmeyeyim diye peteğe tutundum. Sonradan gözlerim açıkken bilincim gitti. Hareketlerimi kontrol edemedim fakat başım hızlı bir şekilde bir sağ bir sol bir yukarı bir aşağı dönüyordu. Tavanı gördüğümü hatırlıyorum fakat çok garipti. Kendime geldiğimde aniden ağlamaya başladım titriyordum. Ve yerdeydim. Engelli dayımda epilepsi var. Annem şüphelendi epilepsiden. Çocuk hastanesine gittik çok kalabalıktı zaten doktor hiç umursamadı kan değerlerin düşük ondandır dedi. Genetik olarak akdeniz sendromu var zaten bende kan değerlerim hep düşük. Kapıdan çıkmadan doktordan nöroloji için randevu istedim verdi. Yaşadığım şehir büyükte olsa çocuk nörolojisi maalesefki 1-2 tane varmış. Kalablıktı zaten. Anlattım detaylıca. Ellerimi kollarımı gücümü kontrol etti epilepsi değil dedi. Annemler çok üstünde durmadılar bir şey yemiyorsun ondandır dediler. Şuan ocak ayındayız. Yine şu dönemlerde ani bir şekilde tamamen duygularımı yitirmiş gibi oluyorum. Ortalıkta hiç bir sebep yokken yüzümde hiç bir mimik oluşmuyor, hiç konuşmuyorum. Boş bakışlarla bakıyorum ortalığa. Bazen tüm gün sürüyor, bazen kısa sürüyor. Gece uyurken hem rüya görürken hemde hareket ediyorum. Engelleyemiyorum fakat hissediyorum hareket ettiğimi. Bazen dönüp duruyorum yatakta. Ama aynı zamanda da rüya görüyorum. Sanki bir yanım uykudayken bir yanım gerçek hayattaymış gibi oluyor. Allak bullak oldum. Lütfen bilen, yaşayan biri bir şey diyebilir mi? Teşekkürler.

 51. nazlim cicek 13/01/2017 #

  Iyi gunler yaklasik bir yilimz dolmak uzere daha oncede yazmisdimm evet benim esim epilepsi olmus ama aylardir depakin adinda bir ilac kullaniyor ve henuz bir nobet gecirmedi … bu ilaci kullanip da nobet geciren varmii … bilgi paylasirsaniz sevinirim cunku onemlii..

 52. Funda 26/02/2017 #

  Merhaba arkadaşlar ben 2 hafta önce uyandığımda altıma kaçırmıştım ama ne olduğumu anlamadım bu olaydan 2 gün sonra sabah 8 bayılmışım ve 5 te annemi aramıştım kötüyüm demişim teyzemler gelmiş kapıyı oğlum açmış ben baygınmısım dilimi ısırmısım koparcakkadar kanamış dişlerim geçmiş 6 nöbet geçirmişim sabah 8 de bayılmışım ertesi gün akşam 6 da falan bilincim yerine geldi baya bişey unutmuşum epilepsi dediler 10 aylık bebeğim var diye hapı almadım emzirme döneminde kullanılmıyor muş üstünden 2 hafta geçti bu gün 6 kez elde bacakda uyuşma bulanık görme kulak duymama mide bulantısı baş dönmesi vücut ta sıcaklık artışı hepsi bir anda oluyor anlık. 22 yaşındayım 1. Dakika anca sürer yada daha kısa sürüyor bilgisi olan biri varsa cevap bekliyorum teşekkürler Allah herkese acil şifalar versin inşallah

 53. Melisa 01/03/2017 #

  Ne olduğunu pek anlayamıyorum. Aniden kalp atışlarım fazlasıyla hızlanıyor, gözlerim kararıyor. Nefes almakta güçlük çekiyorum. Bu yaklaşık 1 hafta arayla sık sık olmaya başladı. Daha hiç bayılmadım, gözlerimin kararma esnasında çıkıp hava aldığımda yavaş yavaş düzene girdi her şey. 14 yaşındayım. Bir arkadaşıma bunları anlattığımda sanırım epilepsi, cevabını verdi. Ben de ne yalan söyleyeyim, korktum. Bilgi verir misiniz?

  • İzafgfer 21/08/2017 #

   Panik atak olabilir.

 54. Elif 14/03/2017 #

  merhaba bende 19 yaşında bir bayanım yaklaşık iki senedir bayılamay yakın veya bayıldığım anlar oluyo üstelik sık sık görntü kaybı yaşıyorum bayılırken ise titreme ve felç inmiş gibi kasılmalarım oluyo geçen sene antidepresan kullanıyodum yüksek dozajlı o yüzeen çok hafif tekrarladı bununla ilgili bi fikrinz var m?

 55. Esma 13/04/2017 #

  Merhaba tıp öğrencisi birinci sınıfım bende de yaklaşık beş senedir sizinde söylediğiniz bazı belirtiler var öncelikle beş sene önce yaklaşık 10 saatlik bir bilinç kaybım vardı daha doğrusu yanımdaki kişiler beni şiddetli sarsarak uyandırmaya çalışmışlar ama hala uyumaya devam etmişim bu birkaç kez tekrarladı ayrıca herhangi bir duygu değişiminde sevinç korku endişe stres farketmez kol ve bacaklarım seyirmeye başlıyor özellikle önce bir yere bakarak dalıyorum ve kendime geldiğimde kol ve bacaklarımın seğirdiğini hissediyorum ayrıca uykuya tam dalarken bir yerden düşüyormuş hissiyle uyandığım çok oluyor birde annem uyurken kaslarımın seğirip kendiğini attığını farketmiş ayrıca unutkanlıklarım çok fazla çok önem verdiğim şeyleri unutabiliyorum bazılarını geri hatırlıyorum bazılarını hatırlayamıyorum birde küçüklükten beri gördüğüm kabus ve karabasan diye geçiştirdiğim uyandığımda belli süre sonra hareket etmeye başladığım zamanları gözardı etmiştim sizin yorumlarınız aklıma bunu da getirdi son olarak yanıp sönen ışıklar fazlasıyla beni rahatsız ediyor ve hemn onu gözümün önünden çekme isteği doğuyor randevu tarihime daha var sizce epilepsi olabilr mi benim tahminim o fakat ilk hastam kendim olmak biraz can yakıcı

 56. AJLA 19/04/2017 #

  Merhaba arkadslar bende bir epilepsi hastasiyim 11 yildir…. Makedonyada yasiyorum.. önceleri çok kriz geciriyordum agzimda köpükleniyordu, kendime geldigimde bütün vücudumda agri vardi.. sonrada italiada gitim kontrölerimi orda yapiyordum, simdiyse krizlerim azaldi bazen hiçbir yerim tutmuyor ayakta duracak halim ayaklarimi elerimi hisetmiyorum o anda düsüyorum.. epilepsi hastasiysaniz stres yada kavga yada baska neyse onlardan uzak durmalisiniz. Her seyin bir çözümü var arkadaslar bunu unutmayin

 57. yasemin 15/06/2017 #

  benim kizim 11 yasinda 2 aydir bas donmesiyle mucadele ediyoruz tahliller temiz cikiyo eeg bile.gece 1sefer nobet gecirdi ve ilac basladik epilepsi icin.once duzelir gibi oldh ama bas donmeleri tekrarlamaya basladi acaba ilacin etkisi daha baslamadimi cunku 1haftadir kullaniyoruz.

 58. BÜNYAMİN KARTAL 25/06/2017 #

  Bende genelde az uyuduğum günlerde kollarım da ve bacaklarımda titreme ve sarsılma oluyor çok nadir de kendimi yerden yere vuruyorum anlık bir bilinç kaybı oluyor gün içinde bir kaç kez tekrarladıktan sonra normale dönüyorum. Hastaneye de gittim epilepsi olabilir dediler mr ve bir kaç tektik yapıldı hiç bir şey çıkmadı 3 aylık bir ilaç kullanımı oldu fakat rahatsızlığım geçmedi

 59. Selçuk 05/07/2017 #

  Selamlar arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun Allah cc. tüm hastalıkların hastalarına şifa versin ben 33 yaşımda ilk epilepsi krizi geçirdim aynı yıl içerisinde 4 ay sonra ikinci krizi geçirdim çok fazla lafı uzatmadan şunu söylemek isterim hastalıkta insanlar içindir hiç kimse sağlamım birşey çıkmaz bende dememelidir. Bugünün bütün sağlamları yarının engelli adaylarıdır. O yüzden Cenabı hak verdiği derdin dermanını da vermiştir.Her ne kadarda bilime ve gösterdiği ilaçları kullansakta burada bi kaç tavsiyede bulunmak isterim birincisi bazı doktorların sinirsel deyip sara hastalığı için anti depresan ilaçlar yazmaları sizinde bunları kullanıp kendinizi zehirlemekten başka birşey değildir.Tamam anti epileptik ilaçları kullanabilirsiniz anti depresif ilaçalardan uzak durulmalıdır.Aksine bu ilaçlar daha büyük ruhsal sorunlara yol açmaktadır.Bunun yerine dua yönelmeli bizzat başımdan geçtiği için paylaşma ihtiyacı hissettim.İsra suresi 82.ayetini bol bol okuyunuz abdestli inanarak hiçbirşeyiniz kalmayacak eğer samimi yaparsanız hiç yoksa günde 7 defa hergün ben böyle atlattım Hz Muhammed (S.a.v) önerisi resulullah bir şeyi söylemişse bunda bir hikmet vardır.En büyük ilaç dualardır. Umarım kısa zamanda hepiniz sağlığınıza kavuşursunuz.

 60. suaydin 14/07/2017 #

  Arkadaşlar epilepsi hastalığı farklı bi durum bunun bayağı çeşitleri vardır eger bir seyrilme yani titreme basdinmesi goz kayması bilinç kaybı varsa epilepsi olunabilir

 61. Selin 07/09/2017 #

  Merhaba yaklaşık bir hafta önce bir nöbet geçirdim beynimin sol tarifi bir anda uyuştu sanki Sonrasını hatırlamıyorum . Uyandığımda hastanedeydim . Dilimi ısırmıştım, dişlerim kilitlenmiş ve vücudum kasılmış. Nöroloji deki muayene sonucunda epilepsi Olduğum orataya çıktı.18 yaşındayım ve çok korkuyorum tekrar olmasından . Uyurken olduğu için uyumaya korkar oldum . Allah herkese şifa versin,

 62. isadmr 11/09/2017 #

  benim bi anlık yere düşmem var herşeyi hatırlıyorum nasıl düştügümüm biliyorum fakat titreme gibi birşey geliyo yere düşüyorum bilincim açık sizce bu epilepsimi 19 yaşındayım ve inş epilepsi degildir beden egitimi ögretmeni olmak istiyorum

 63. Murat 10/10/2017 #

  Merhaba 34 yaşında Türkiyede Yaşayan bir İnsanım. İsmim Murat 2 gün önce sabah 5-6 suların da uykumdan uyanıp tuvalete gitmişim babam sesimi duyup aşağı inmiş bakmış wc de baygın yatıyorum elimde hortum kafamdan aşağı su tutuyormuşum. sonra uyanmışım gözlerim fal taşı gibi açık altımda birşey yok dolaşıp durmuşum evin içerisinde babam ne oluyor oğlum diye sorduğunda ne oluyor ki demişim ben hiç birşey hatırlamıyorum kafamı duvara çarpmışım hiçbirşey hatırlamıyorum bu nasıl bir hastalık babam bonzai mi içtin diyip önyargılı davranıyor kullanmıyorum diyorum inanmıyor lütfen bu hastalığın ne olduğunu ne yapmam gerektiğini biri bana anlatsın öğretsin tekrar yaşarmıyım böyle bir olay çok korkuyorum .

 64. Berrin A. 13/11/2017 #

  Ben de gecen hafta bisikletle giderken aniden mideme bulanti girdi oldugum yerde dustum kollarim bacaklarim her yerim kasilmis ve nefesim kesilmis. ben etraftaki sesleri duyabiliyodum ama ne konusabiliyorum ne de gozlerimi acabildim. epilepsi olma ihtimalim var mi?

 65. Ahu 24/12/2017 #

  Bende unutuyormusum gibi hiss oluyor bazen gelip bazen gidiyor bazende unutkanlık oluyor napacagimi bilmiyorum stresli sıkıntı çektiğim zamanlar oluyor nefes alşim yavaşlıyor ve hareket edemiyorum bayilacakmisim gibi oluyurom hangi doktora gidicem bilmiyorum

 66. Nurten 26/02/2018 #

  Merhaba benim ilkokul yıllarından beri bayilmalarim var şuan 40 yaşındayım hala devam ediyor Eeg çekildi kaç kere hep normal çıkıyor bayılmadan önce donup kalıyorum hiçbir şekilde cevap.veremiyorm halsizlesiyorm yere yigiliyorm bayilinca sesleri duyyorum. Ama cevap.veremiyorm nöroloji doktoruna çok gittim hiç kimse bana teşhis koyamıyor ayılınca da çok halsizlesiyorm bende ne var dışarda evde her yerde bayılıyorum dışarı çıkıp gezmeye korkuyorum tskller

 67. Cennet 04/04/2018 #

  Meraba bende gecenlerde bir kasilma dilimi isirma ve bilinc kaybi oldu nobet bittikten sonrada bir sure bilincim yerine gelmemis hatirlamiyorum ama kontrolsuz hareket olmamis buda bur epilepsimidir acaba doktor hala arastiriyor

 68. Sibel 08/06/2018 #

  Merhabalar ben 38 yasındayım yaklaşık 1.5 yıldırfarklı eskilerde ataklar geciyorum. Strese balı oldugum düşünüldü beyin mr temiz. Psikolojik ve psikiyatrik destek te aldım ama etkili degil.
  Ataklar sebepsiz yere gelmeye başladı ve ne yazık uzun süreli oluyor. Bilinç kaybı yok sadece o an konuşmak ve haraket etmek istemiyorum. Bel bölgesinde başlayan siddetli agrı sonrasında boynumdan yukarı dogru ilerleyen karıncalanma ve baygınlık hissiyle başlıyor.
  Snr sı da kendimi güven bulduğum alana bırakınca bacaklarımdan başlayan kasılmalar oluyor titreme ler. Kontrol etmeye çalışsam da pek işe yaramıyor. Süre tamamlanan kadar devam ediyor. Ara ara durup tekrar başlıyor en son 1.5 saati bulmuş. Arada dalıp gidiyormısum. Ne oldugum konusunda Bi fikrim yok.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.