Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ile birlikte genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak düşünülse de yetişkinleri de aynı oranda etkilemektedir. Ayrıca çocukluk döneminde dikkat eksikliği sorunu yaşayanlarda bazı belirtiler yetişkinlik döneminde de görülmektedir.

Öte yandan çocukluk döneminde dikkat eksikliği yaşanmaması, yetişkinlikte yaşanmayacağı anlamına gelmez.

Dikkat eksikliği oldukça yaygın bir sorundur ve tedavi edilmezse belirtileri iş ve okul hayatından, ilişkilere kadar kişinin tüm hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Çocukluk döneminde yaşanan dikkat eksikliği bozukluğunun belirlenmesi genellikle pek kolay değildir.

Ailenin, öğretmenin ve çocuğun çevresinde bulunan yetişkinlerin dikkat eksikliği bozukluğu belirtilerinden haberdar olması, çocuğun ilişkilerini ve hareketlerini iyi gözlemlemesi teşhisin konulabilmesi için atılacak ilk adımdır.

Dikkat eksikliği bozukluğunun belirtileri; konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik olarak 3 ana kategoride toplanabilir.

Konsantrasyon eksikliği ya da yapılan işe, anlatılanlara özen göstermeme, çocuk okulun zorlayıcı ortamına girmeden fark edilemeyebilir. Bu durum yetişkinlerde ise iş ve sosyal hayatta kendini belli edebilir.

Konsantre olmakta zorlanma ile ilgili belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

1) Okulda veya iş yerinde önemli olan detaylara dikkat etmeme, kolay hatalar yapma, yapılan işin dağınık ve dikkatsiz yapılması.

2) Bir işle uğraşırken diğer insanların ilgisini çekmeyen bir ses veya olay nedeniyle yapılan işin bırakılması.

3) Uzun dönemli konsantrasyon gerektiren işlerde yaşanan başarısızlıklar.

4) Konsantrasyon gerektiren ev ödevleri, kağıt işlerini tamamlamakta zorlanma.

5) Sık sık bir oyundan veya işten bir diğerine geçme.

6) Yapılması gereken işleri sürekli ağrıdan alma, geciktirme, erteleme.

7) Randevuları, yapılması gerekenleri sık sık unutma, günlük aktiviteleri zamanında yapamama.

8) Konuşma sırasında karşısındakini dinlemekte zorlanma, konuşmaları akılda tutamama, sosyal durumlarda detaylara ve aktivitelere dikkat etmeme.

Dikkat eksikliği ile birlikte anılan hiperaktivite belirtileri çocuk 7 yaşına gelmeden ortaya çıkar.


Hiperaktivite belirtileri ise;

1) Oturduğu yerde duramama, kıpır kıpır olma.

2) Sürekli ayağa kalkıp amaçsızca dolaşma.

3) Sağda solda koşma, eşyalara tırmanma. Bu belirti gençlerde nedensiz huzursuzluk olarak ortaya çıkabilir.

4) Sessiz oynanabilecek oyunlarda bile sessiz kalmakta zorlanma.

5) Her an hareket halinde olma.

6) Genellikle aşırı konuşma olarak sıralanabilir.

Hiperaktivite belirtileri çocuğun yaşına ve gelişim aşamasına göre farklılıklar gösterebilir. Bebeklerde ve okul öncesi çocuklarda sık görülen belirtiler sürekli hareket hali, mobilyaların üzerine atlama, grup aktivitelerine katılmakta ya da bir hikaye dinlemekte zorlanma olarak tanımlanabilir.

Bu belirtiler okul çağına gelen çocuklarda görülen hiperaktivite belirtileri ile benzeşir ancak okul çağında bu davranışlar bir miktar yoğunluğunu kaybeder.

Hiperaktivite belirtileri, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde genellikle nedensiz huzursuzluğa yol açar ve sessizlik gerektiren ortamlarda bulunmakta zorlanma olarak yaşanabilir.

Dikkat eksikliği bozukluğu bulunan yetişkinler, çocuklara oranla çok daha az oranda hiperaktivite sorunu yaşamaktadır.

Dikkat eksikliği bozukluğunun 3. ve son kategorisi olan “dürtüsellik” ise aşağıdaki şekillerde ortaya çıkabilir.

1) Sabırsızlık.

2) Herhangi bir soru tamamlanmadan önce cevap verme.

3) Sıra beklerken zorlanma.

4) Sosyal ya da iş ortamında sık sık diğerlerinin lafını kesme.

5) Uygunsuz zamanlarda konuşma.

Dürtüsellik çoğunlukla yolda insanlara ya da evde eşyalara çarpma gibi küçük kazalara neden olabilmektedir.

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği; derecesine, yaşa ve hiperaktivite ile birlikte görülüp görülmediğine bağlı olarak aşağıdaki tedavi yöntemler ile tedavi edilebilir.

İlaç Tedavisi: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar hazırlanan tedavi programına göre değişmektedir.

Bazı ilaçlar belirtileri kısa dönemde, bazıları orta, bazıları ise uzun dönemli olarak kontrol altına almak için kullanılmaktadır.

Doktorun tedavi programına karar verebilmesi için hastayı bir kaç kez görmesi gerekebilir.

İlaçların bir kısmı 3 yaşından büyük çocuklar için uygunken bazı ilaçlar 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalarda bu ilaçların dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklu belirtilerini %80’e varan oranlarda kontrol altına aldığı tespit edilmiştir.

Dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak ciddi bir yan etkiye yol açmamakla birlikte bazı çocuklarda uyku düzeninin bozulması, iştah ve kilo kaybı, baş ağrısı ve sinirlilik gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Tedavisi

Çocuklarda kullanılan ilaçlar yetişkinler içinde kullanılabilir. Buna ek olarak, uygun hastalara sakinleştirici ilaçlar reçete edilebilir.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçların çarpıntı, uykusuzluk, baş dönmesi ve göz kararması gibi bazı yan etkileri olabilmektedir.

Psikoterapi, yetişkinlere önerilen bir diğer tedavi seçeneğidir.

Dikkat Eksikliği ve Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz sadece kilo vermenize ve kaslarınızın gelişmesine değil, aynı zamanda beynin de daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Egzersiz sırasında “dopamin”in de dahil olduğu bir dizi kimyasallar salgılayan beyin bu sayede daha net düşünmenizi sağlar.

Dopamin seviyesi, dikkat eksikliği bozukluğu yaşayan kişilerde genel olarak düşük olduğu için tedavide kullanılan ilaçlarla dopaminin yükseltilmesi hedeflenir.

Kullandığınız ilaç miktarını düşürebilmek, en azından arttırmanıza gerek kalmaması için düzenli egzersiz yaparak dopaminin doğal yollarla artmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenli egzersiz yaparak;

 • Dikkat eksikliği belirtileri arasında yer alan “dürtüsellik” ve takıntılı davranışları azaltabilirsiniz.
 • Hafızanın güçlenmesini sağlayarak olayların detaylarını daha kolay hatırlayabilirsiniz.
 • Plan, organizasyon yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Dikkat eksikliği bozukluğu yaşayanlarda sık görülen obezite sorunu ile başa çıkabilirsiniz.
 • Stes atarak kalp hastalıkları riskini azaltabilirsiniz.
 • Kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz.
 • Ruh halini yukarı taşıyarak kendinize güveninizi arttırabilirsiniz.
 • Kan basıncını ve kolesterolü kontrol altında tutabilirsiniz.

Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyım?: Sağlık uzmanlarının önerisi haftada toplam 150 dakika orta dereceli egzersiz yapılması. Tabii bu süre hiç spor yapmayanlar ve fazla kilosu bulunanlar için geçerli.

Koşu ve bisiklet gibi daha fazla efor gerektiren egzersizler yapıyorsanız haftada toplam 75 dakika egzersiz sizin için yeterli olabilir.

Yaptığınız hareketlerin ya da sporun ne olduğunun pek önemi yok. Önemli olan egzersiz sırasında efor harcamanız, terlemeniz ve egzersiz programına sadık kalmanız.

Egzersizin dikkat eksikliği üzerindeki olumlu etkilerini ilk haftadan itibaren görmeye başlayabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Hakkında Yanlış Bilinenler

1) Dikkat eksikliği diye bir şey yoktur, bu sadece kişinin yapması gereken şeylere karşı gösterdiği isteksizliktir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sık sık “isteksizlik” ile karıştırılır ancak kişinin ruh hali değil, beyindeki idareyi sağlayan kimyasal maddelerle ilgili bir problemdir.

2) Herkeste bir miktar dikkat eksikliği vardır, eğer kişi yeterince akıllıysa bu sorunun üstesinden gelebilir.

Dikkat eksikliği her zeka düzeyindeki insanı etkileyebilir ve kronik dikkat eksikliği kişinin sadece düşünceleriyle tedavi edebileceği bir durum değildir.

3) Dikkat eksikliği bulunan birinde depresyon, kaygı bozukluğu ya da diğer psikolojik hastalıklar görülmez.

Dikkat eksikliği bulunan bir kişide depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikolojik hastalıkların görülme ihtimali diğer insanlara göre 6 kat daha fazladır.

Sonuç olarak; dikkat eksikliği hem yetişkinleri hem de çocukları aynı oranda etkileyen bir rahatsızlıktır. Çocukluk döneminde genellikle hiperaktivite ile birlikte görülür.

Belirtileri çocukluk döneminde sosyal ilişkileri, ergenlik döneminde sosyal hayatı ve okul başarısını, yetişkinlik döneminde ise iş hayatını ve ilişkileri olumsuz yönde etkileyebilir.

Terapi ve ilaçlarla hastalığın belirtileri kontrol altına alınabilmektedir. Ancak kişinin yaşam tarzında yapacağı değişiklikler de belirtilerin azaltılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Çocukluk döneminde dikkat eksikliğinin belirlenmesi yetişkinlere göre daha zor olduğu için çocuklar ebeveynleri tarafından yakından takip edilmelidir.

Kaynaklar


(Visited 224.423 times, 1 visits today)

, ,

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir? İçin 51 Yorum Yapılmış

 1. Ahmet 28/05/2014 #

  Yetişkinlerdeki tüm belirtiler bende var doktora gittim bir ilaç verdi hiç faydasını görmedim.

 2. gulensurat 13/09/2014 #

  Bana da aynı tanı kondu. İlaçları düzenli kullanamadığım ve doktora düzenli gidemediğim için tedavi yarım kaldı. Biz zaten başladığımız şeyi bitirmekte zorlanıyoruz. Bir de üstüne kimse bunun kendi kendine düzelmeyecek bir şey olduğunu kabullenmiyor. Bunun için doktora gidiyorsanız çevrenizdekiler size rahatın battığını düşünüyor. Sorunlu olduğunuzu kabul ediyorlar ama ilaç kullanınca bizim kendi durumumuzu abarttığımızı düşünüyorlar. Biraz gayret et kendini zorla üstesinden gelirsin diyorlar. Zaten irademizi kullanmakta zorlanıyoruz dürtüsellik var düşünerek hareket edemiyoruz gayretimizi uzun sureli kılamıyoruz zorluklarla basa çıkamıyoruz. Nasıl kendimiz düzeltebiliriz ki.

  • ezgi 19/02/2015 #

   Çevrendekiler çok doğru söylüyor kusura bakma.

  • HUSEYİN 01/04/2016 #

   BENİ ANLATIYORSUNUZBana da aynı tanı kondu. İlaçları düzenli kullanamadığım ve doktora düzenli gidemediğim için tedavi yarım kaldı. Biz zaten başladığımız şeyi bitirmekte zorlanıyoruz. Bir de üstüne kimse bunun kendi kendine düzelmeyecek bir şey olduğunu kabullenmiyor. Bunun için doktora gidiyorsanız çevrenizdekiler size rahatın battığını düşünüyor. Sorunlu olduğunuzu kabul ediyorlar ama ilaç kullanınca bizim kendi durumumuzu abarttığımızı düşünüyorlar. Biraz gayret et kendini zorla üstesinden gelirsin diyorlar. Zaten irademizi kullanmakta zorlanıyoruz dürtüsellik var düşünerek hareket edemiyoruz gayretimizi uzun sureli kılamıyoruz zorluklarla basa çıkamıyoruz. Nasıl kendimiz düzeltebiliriz ki.

  • Ayfer 14/01/2017 #

   Çevreye sakın kulak vermeyin ben yaptım çok ta pişman oldum

  • Hayrunnisa 14/04/2017 #

   Haklısın, bu bizim isteksizliğimizden kaynaklanmıyor. Bu bir sorun ve bizim elimizde değil…

 3. Yıldıray 14/10/2014 #

  Burada yazan birçok tanı benim durumumu anlatıyor depresyon tedavisi falan gördüm ilaçlar üstüm de daha fazla baskı yaratıyordu 1 ay kadar tahammül edebildim doktora sormadan bıraktım o kadar ağır geliyordu ki kalbime vuruyordu şimdi buradaki belirtileri okuyunca dikkat bozukluğu tanısının benim sorunlarımın kaynağı olduğunu fark ettim.

 4. Neron 20/10/2014 #

  Ben de bugün bu şikayetlerle doktora gittim bana bir test yaptı depresyonda olduğumu söyleyip ilaç verdi. Depresyonda olduğumu sanmıyorum benim derdim iş yerinde sürekli basit hatalar yapıyor olmam dikkatimin dağınıklığı odaklanamamak. İşim yoğun konsantrasyon gerektiren bir iş. Bunun için bir şey vereceğini sanıyordum. Yarın ilaca hiç başlamasam da başka bir doktora mı gitsem bilemedim.

  • Samet 04/11/2014 #

   Yukarıda yazan sorunları aynen bende yaşıyorum iş yerinde basit hatalar, dikkatimi işe verememek, dağınıklık,ve özellikle odaklanamamak basit hatalara sepep oluyor unutkanlıkta cabası bunun için hangi bölüme başvurmam gerekir.

 5. merve 03/01/2015 #

  Bende konuyu anlıyorum test çözüyorum hepsi doğru ama sınava gelince düşük alıyorum acaba bu dikkatsizlik mi? Bide ben. Kolay hatalar yapıyorum bazen sınavda mesela sınavda işlem önceliği hatası yapmıştım.

  • Elif 26/10/2016 #

   Ya da m cm sorduklarında hatan oluyor değil mi? Bende de oluyor o çok sinir bozucu

 6. azizim 20/01/2015 #

  Benim dikkat ile sıkıntım çok büyük ben klavye sınavına hazırlanıyorum yazmaya başladığım zaman biri yanıma geldiği zaman hemen bırakıyorum yazmayı bunu için ne yapmam gerekiyor.

  • Kudret Kemal 19/02/2015 #

   Sevgili yorumcu @Azizim, bu çok basit bir eksiklik. Biraz düşünseydin kendin de bulabilirdin. Başka bir örnekten yola çıkayım. Örneğin bir düğüne derneğe gidip de oynamayanların % 99 u oyun bilmediği için oynamak istemez. Oyun oynamayı bilmiş olsaydı utangaçlık veya benzeri durumlar çok kısa sürerdi. Halbuki evde müzik çalıp kendi kendine bile öğrenmiş olsaydı, çözümü de beraberinde getirmiş olurdu. Sizin daktilo yazma sorununuz da buna benziyor. Evde aldığınız terbiye sırasında fazla eleştirilen, ya da yanınızda başkalarının fazla eleştirilmesi bu duyguyu yaratır. Güvensizlik, eksiksiz olma, eleştiriden kurtulma durumları.

   Sizin yapacağınız en kolay ve masrafsız yol şudur:
   1- Yanınıza önce hiç bilmeyen, daha sonra çok bilen birisini alarak, onların okumasını sizin de yazmanızı deneyin.
   2- Kalabalıkta, başkalarıyla konuşurken bunu ellerinizle de hayali olarak yazmayı deneyin. Bu sizin dikkat dağılma sorununuzu ortadan kaldıracaktır.
   3- Dinlediğiniz müzikleri ya klavyenin başında, ya da hayalinizde boşlukta veya masada parmaklarınızla, hem dinleyip hem yazmaya yetişmeye çalışın.
   Bu sizin dikkat dağınıklığınıza, dikkat dağıtan ortama alışmanıza yardım eder.

 7. merve 31/01/2015 #

  Ben 10 yıl dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi gördüm lise de ritalin daha sonra conserta kullandım ilacı 1 yıl önce doz azaltarak bıraktım mimarım ve her gün şantiyedeyim. Artık bu hastalık benim hayatımı tehdit ediyor ama bu ilaçlar ile birlikte çocuk sahibi olamayacağımı bildiğim için ilaçları kullanamıyorum. Eşim beni anlıyor ancak bu şekilde nasıl hayatta kalacağım bilemiyorum. Çok çaresiz hissediyorum kendi mi?

 8. Samet 04/04/2015 #

  Arkadaşlar ben de bu sebepten doktora gideceğim. Acaba işleyiş nasıl oluyor? Doktor 10 dakikada ilaç verip gönderiyor mu?

 9. nejmiye 06/04/2015 #

  Selam ben çocuğumla ilgili benim çocuğum 7 yaşında ama henüz doğru konuşmuyor cümleleri kuramıyor. Doktora gittik ama çok bir faydası olmadı dikkat bozukluğu olduğunu söylediler ve dil terapisi alıyoruz ama hiçte faydası yok ve şu ana birinci sınıfa başladı ama tabii çok arkadaşından geride okuması yok ve çok dikkat ederek yazmıyor. Okumasında çok az bir kelime okuyor.

  • Emel 22/09/2016 #

   Cocugunuzu birde okuma guclugu yani disleksi acisindan degerlendirin,wisc-r testi yapiliyor ,arastirma hast universite hast de yapiliyor bu test ve hem ne acidan dikkat eksikligi yasiyor(gorsel,isitsel) hem zeka seviyesi hem de disleksi var mi yok mu test sonucu raporda yaziyor,buna gore devlet ucretini karsilayarak cocugunuza ayda belli bir saat birebir disleksi icin ozel ders almanizi sagliyor okulda da duzenlemeler yaptiriyor,sinavlar dersler odevler cocugunuza uygun sekilde duzenleniyor,biraz arastirin,tek sorun dikkat eksikligi degilse erkenden yardim almaniz cok faydali

 10. Neslihan 28/05/2015 #

  Merhaba, Benim oğlum da 7,5 yaşında. İlkokul 1. sınıfa gidiyor. Önceden de bütün belirtiler vardı fakat okula başlayınca netleşti. Öğretmeni çok sabırlı davrandı sorunu ilk dönem öğretmenimizle aştık. Okuldan hiç soğumadı. Yarıyıl tatilinde Ege Ün.Tıp Fak. Hastanesi’nden tedavi almaya başladık. Ritalin kullanıyor. Hiç bir yan etki olmadığı gibi ilerlemede çok katkısı oldu. Çeyrek tabletle başlandı günde üç kez. Şimdi gün de üç kez tam tablet alıyor. Yazma hala sıkıntılı olsa da okuması ve matematiği sınıf arkadaşlarıyla aynı seviyede. Endişe etmeden doktora başvurmanızı tavsiye ederim. ‘Her çocuk özeldir ‘ diye bir Hint filmi var. Önce izlemenizi öneririm. Bu konuda genelleme olmasa da çocuklarınıza lego yapmayı hobi olarak kazandırmanızı da öneririm. Konsantrasyon çok arttırıyor biz bu teşhisi bilmeden çok uzun zamandan beri küçük legolarla bir koleksiyon yarattık. Takım oyunları olan basketbol gibi bir spor da sıra bekleme, karşısındaki kişiye saygı gibi konularda gelişim sağladı. Bireysel olarak başarılı olup takım çalışmasında geri kalıyor ve başaramayınca (sabırsızlıktan) pes ediyordu. Basketbol kursu bize iyi gelen uğraşlardan biri. Disleksi olarak tıbbi adıyla araştırabilirsiniz. Çocuklarla bire bir yapılan aktiviteler de – çiçek ekip dikmekten tutunda, birlikte yemek yapmak, çarşaf katlamak… gibi evde ki bütün küçük işler onlara çok çok iyi geliyor. Bilirsek ve tanırsak hiçbir sıkıntı kalmıyor. Paylaşmak istedim çünkü bu aşamalardan önce çevre çok farklı gözle bakıyordu oğluma. (yaramaz , söz dinlemez vs.) %100 gelişme sağladık.

  • BENErdemSoyadbodur 13/10/2015 #

   Dediğiniz gibi Neslihan Hanım.

  • Leyla 10/10/2016 #

   Merhaba bnm oğlumda aynı ana ilaçların çok yan etkisi varmış diye korkuyorum

 11. Neslihan 28/05/2015 #

  Necmiye Hanım dil terapisine çok defa ben de götürdüm. Bir pedagog tan da yardım aldım. Sağ olsunlar ancak evde sizinle yapılacak her aktivite ve birlikte geçirilen zaman da ki farkında olarak kuracağınız diyalog size daha çok yol aldıracak.

 12. Selin 13/06/2015 #

  Teşekkür ederim bilgiler için çok yardımcı oldu.

 13. BENErdemSoyadbodur 13/10/2015 #

  Arkadaşlar önerim sizce ne biliyor musun? Önerim Omega-3 balık yağı hapının olması. Günlük programlı kitap okumanız az olmasın 100-150 gibi normal okuma internet dikkat testlerine bakmanız. Benim dikkat eksikliğim vardı ama bunları yaptım gitti bir uzman doktora başvurun. Ne bileyim bir şeyleri ezberlemeye adlarını öğrenme ye bir konuda geliştirmenize yardımcı olun yeter ki gayret edin bütün iş yapacağım ve yeneceğimdir hoşça kalın.

 14. serap 20/10/2015 #

  Kızım 13 yaşında, 9 yaşında ergenliğe girdi. Çok ağır hareket ediyor, takıntıları çok fazla, sosyal ilişkileri iyi değil.Sürekli sürüleri var ve bu nedenle sinirleri hep gergin, hep mutsuz ve çığlıklarla ağlıyor. Derslerinde başarısız çünkü bu sorunlarından dolayı odaklanamadığını söylüyor. Çoğu zaman amaçsızca ortalıkta dolaşıyor. Hareketli hiperaktif bir çocuk değil ama. Yani uzun süre oturabiliyor. Her şeye boşvermiş, isteksiz bir hali var, mutsuz amaçsız. Sizce bu ergenlik sıkıntıları mı? Yoksa sorun dikkat eksikliği mi?

 15. Melisakaplan 29/10/2015 #

  Sınavlarda yapamadığım soruları günlük hayatta yapıyorum.

 16. Burcu 05/11/2015 #

  Merhaba ben 8.5 yaşında bir erkek çocuk annesiyim. Kreşten bu yana bütün öğretmenler oğlumun algısının çok hızlı olduğunu, kendini ifade etme konusunda çok iyi olduğunu kelime dağarcığı ve konuşmalarındaki akıcılık konusunda farklı olduğunu söylüyorlar. Oğlum 5,5 yaşında artık anaokuluna gitmek istemediğini çünkü artık yeni şeyler öğrenmek istediğini söyledi ve ilköğretime başlattık. Tahmin edeceğiniz gibi yazma konusunda epeyce bir sıkıntı yaşadık ve hala da yaşıyoruz. Fakat tam bir okuma aşığı. Bilimsel kitaplar (tabii yaşına uygun Tüyap kitapları) ona büyük zevk veriyor. Çok meraklı sürekli soruyor, araştırıyor. Bizden mikroskop ve teleskop istiyor. Buraya kadar her şey halledilebilir ve güzel. Oğlum 4.sınıfa geçti ve öğretmeni daha yeni sıraya oturduğunu söylüyor. Söylediğine göre yeni konu varsa çok heyecanlı fakat konu tekrar ve pekiştirme sorularına geldiğinde oğlum sıkılıyor. Ya sıra altında oyun kuruyor ya da arkadaşlarının dikkatini dağıtıp konuşturuyor. Yazılılarda ve deneme sınavlarında soru atlıyor (yani hiç görmüyor). Kitap okurken soru çözerken tek bir şey ile ilgilenemiyor, illa ki elinde başka bir şey ile uğraşıyor (ama okuyor 🙂 ) Açıkçası endişeleniyorum bu klasik küçük çocuk dikkatsizliği mi yoksa bir hastalık mı? Lütfen bana bir yön verin.

  • admin 11/11/2015 #

   Burcu Hanım akla hemen hastalık getirmek doğru değil. Oğlunuz yaşıtlarına göre daha ileride olabilir ve bunun uyumsuzluğunu yaşıyor da olabilir. Ancak ne olursa olsun çocuktur deyip geçmemek önemli. Ne de olsa bu günler onun geleceğini şekillendiriyor. Bir uzmanla, pedagogla görüştürmenizi öneririm. Eğer izlenmesi gereken bir yol varsa bunu bilmek hem siz hem oğlunuz için çok şeyi kolaylaştırır.

  • Süreyya 11/11/2015 #

   Bir an evvel doğru tecrübe ve bilgiye sahip bir uzmanla görüşün. Aynı sıkıntıları yaşıyorum. Bir uzmandan destek alın. Burada çocuğu görmeyen bir uzman ve bizim görüşlerimiz havada kalır. Çocuğunuz için en iyisini yapın. Ertelemeyin, acaba mı demeyin, toplumun geçer boş ver demelerine kulak asmayın, aşmak için adım atmaya geç kalmayın. En önemlisi bu işin gerçekten uzmanı ve objektif bir göz.

  • mehtap 13/01/2016 #

   Burcu hanim ayni anlattığınız şeyler benim çocuğumda da vardı. Üstün zekâlı çıktı fazla zeki olduğu için konu tekrarından hoşlanmıyorlar. Kırk dk öğreneceği konuyu yirmi dk öğrenip kalan dk arkadaşlarını rahatsız ediyor. Bu tur çocuklar her doktor anlamıyor iyi araştırın hiperaktif deyip malum ilaç veriliyor. İnternetten ilacı araştırırsanız da çok kötü asla vermem çocuğuma.

  • gulsen 04/04/2018 #

   Merhaba bende çocuğumla benzer sorunları yaşadık. Daha sonra bi kaç psikiyatra gittik. Bu davranışlarıyla alakalı bi test yaptırdık. dikkat eksilği ve hiperaktivite için Moxo testi psikiyatrımız ona göre tanısını koydu ve tedaviye basladık. Şuan için durum biraz daha iyi sizde araştırabilirsiniz. İnşlh bi yardımım dokunur. İyi günler.

 17. misafir 14/11/2015 #

  Dikkat dağınıklığı tedavisi görüyorum tedaviden önce önemli günleri unutmam (kendi doğum günüm dahil), iş yerinde ödenecek fatura vb ödemelerin gününü unutmam, konuşurken dinliyormuş gibi görünmem ama dinleyememem, (karşı taraf az önce ne anlattım diyerek kızıyor ve problem doğuyor tabi ki), önemli olan konuyla ilgili yazıları yüzeysel ve anlamadan okuyup geçmem, en ufak seste işe olan dikkatimin dağılması, en fazla 10 dakika işe yoğunlaşmam, durup dururken hiç neden olmadığı halde dalıp gitmem (bir yere boş boş belirli süre bakmam o anda aklımdan hiçbir şey geçmiyor) tanıdığım kişilerin isimlerini hatırlamamam, dikkat eksikliği insan kendisinin elinde diyenler bu problemleri yaşıyor mu acaba?

  • Merves 11/12/2015 #

   Bunların hepsi bende de var. Bazen eşyaların ismini bile unutuyorum. Yaptığım şeylerden emin değilim sürekli tekrar tekrar kontrol ediyorum. Kendime güvenim hiç yok. Sürekli insanların alaycı bakışına maruz kalıyorum.

 18. rumeysa 01/01/2016 #

  Unv. Öğrencisiyim arkadaşlarımla tam anlamıyla iletişime geçemiyorum arkadaşımı başından sonuna kadar dinleyemiyorum dinliyormuş gibi yapıyorum ama elimde değil. Gün içinde çok şey unutuyorum veya kaybediyorum yaptığım bir şeyden hep şüphe duyuyorum acaba yaptım mi diye durduk yere huzursuz olup yüzüm düşüyor nedensizce. Bu sorunu kabullenmek istemiyorum ve tedavi görmeden atlatmak istiyorum.

 19. Furkan 01/01/2016 #

  Dikkat eksikliği bende de 2 yıldır falan var. Bu yıl sınava hazırlanıyorum. O yüzden ilaç kullanıyorum. İlaç aslında çok iyi. Ders çalışma isteğimi artırıyor deli gibi ders çalışmak istiyorum. Ama içime kapanık suskun biri haline getiriyor beni. Bu aralarda ilacı aldığım halde ders çalışamıyorum ruhen çok kötüyüm. Ruhum sıkıldı artık ders de çalışamıyorum. İlacı bıraksam ders çalışamamaktan korkuyorum. Çok çaresizim. Ve ilaç bana şiddetli bir şekilde kalp çarpıntısı yapıyor.

 20. Merve Nur Vardağ 18/03/2016 #

  Merhaba ben 8. Sınıf öğrencisiyim .bu yıl onemli bi sınava hazırlanıyorum ama gunluk hayatta yaptıgım soruları ilk sınavda yapamadım bu donem daha cok calisiyorum.
  İlac almaya baslicam insallah
  Suan ders calisma istegi yok icimde zorunluluktan ders calisiyorum
  Bu benim psikolojimide bozuyo durup dururken aglamaya basliyorum
  Aslindq bi suredir bunun farkindayim ama hic bu kadar onemli bi sınava hazırlanmadıgim icin hic bisey yapmadım ama insallah bidaha boyle bisey yasamicam

 21. Canan 29/05/2016 #

  Çocuğum iki yaşında konuşamıyor bir ay öncesine kadar anne mama hade tamam söylüyordu şimdi hiç konuşmuyor sanki beni duymuyor reklamları izliyor şimdiden teşekkürler.

  • admin 02/07/2016 #

   Canan Hanım konuyu bir çocuk doktoru ile konuşmanız daha uygun olur. Ancak reklam kısmını tam anlayamadım. Ekran karşısına koyduğunuz her çocuk reklam izler ama bu sakıncalıdır. Lütfen küçük yaşlardaki çocuklara televizyon izletmeyiniz.

 22. Hülya 05/07/2016 #

  Bende unutkanlık için doktora gideceğim ama hangi bölüme gitöeliyim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 23. Zehra 13/07/2016 #

  Lise son sınıfa geçtim. 5. sınıftan beri ilaç kullanıyorum fakat bilinçsiz bir şekilde. Dikkat eksikliğim olduğunu biliyordum ve bu güne kadar sadece derslerimi etkilediğini düşünüyordum ama unutkanlığımın, cümleleri toparlayamamamın, kendimi ifade edemememin, dağınıklığımın, yazımın çirkinliğinin ve daha bir sürü şeyin nedeniymiş. Geçen gün yarım saat boyunca telefonumu evin içinde aradım ve dolabımın içinde buldum. İlaç kullandığımda dikkatimi toparlayabiliyorum ama seferde psikolojik olarak çöküntü yaşıyorum. Çok agresif oluyorum sürekli ağlayacak moddayım ve ayrıca strese giriyorum. Yemek yiyemiyorum, başım ağrıyor ve sürekli düşünüyorum.İlacı kendi isteğimle içiyorum ama bu seferde çok agresif olduğum için arkadaşlarım içmemi istemiyor. Çok kararsızım. Kendime zarar veriyormuşum gibi hissediyorum. İlaç içmeyi bırakırsam da sanki üniversiteyi kazanamıcakmışım gibi geliyor. Ne yapacam bilmiyorum.

 24. Muhammed B. 24/07/2016 #

  Bu tür sorunları olan arkadaşlar başlangıç olarak mutlaka b12 vitamini alın. Kanda ki b12 değeri enaz 700 olsun. Bende de bu unutkanlık ve dikakt eksikliği sorunu var. B12 alınca unutkanlığım bariz şekilde azaldı. Ama dikkat eksikliği hala var. Bunun için doktora gitmek şart. İş yerinde alay konusu oluyorum. Yukarıda yazanalrda olduğu gibi bende dinliyormuş gibi yapıyorum ama hadi ne dedim ben diye soru sorulduğunda rezil oluyorum. Birde bir kursa gidip birşey öğrenmek istediğimde veya iş yerinde yeni birşey öğreneceğim zaman hiç odaklanamıyorum, öğrenemiyorum.

 25. merve sena 02/08/2016 #

  Merhaba Ben ilk defa bu konu için araştırma yaptım ve yazılanları okudum sanırım benim de bir tedaviye ihtiyacım va bazı yorumlarda da okuduğum gibi çok küçük hatalar yapıyorum bir şeyi 10 kere kontrol etmeme rağmen bir başka hata çıkıyor veya yaptıysam da asla doğru olduğundan emin olamıyorum hiçbir şeye odaklanamıyorum sürekli kafam başka yerlerde oluyor karşımdaki insanı dinleyemiyorum veya konuşmanın ortasında konuyu unutuyorum evli olduğum halde dağınık bir insanım içimden toparlamak gelmiyor sürekli bir şeyleri kaybediyorum sonrada onları aramakla geçiriyorum zamanımı sanırım gerçekten bir yardım almam gerekiyor.

  • vatandaş 05/11/2016 #

   MERVE SENA
   aslında sen kendin söylüyorsun hatanıda biliyorsun,bence senin sorunun hiçbirşeyi önemsememek

 26. buraks 16/08/2016 #

  Allah için bana bi yol gösterin ilaç tedavisine inanmıyorum.. daha önceleri antideprasan kullanmistim bi faydasını gormedim aksine elden ayaktan düşürdü kalp çarpıntısı yaptı. Mesleğim muhasebe. Işimi çok seviyorum.. ama dikkat eksikliği yüzünden bildigim en ufak işleri bile eksik yada yanlış yapıyorum. Karşımdaki insan isle ilgili bisey anlatirken sozunu kesiyorum.. biliyorum diyorum ama sonuna kadar dinlemedigim icin hata yapiyorum.. elimde degil sanki biri beni durtuyor cildiracam engel olamiyorum saka gibi. Is yerinde alay konusu oluyorum bundan dolayi bu beni daha kotu yapiyor… napmam gerekiyor hakikaten bi hastalikmi bu.. allah icin gercekten bi fikri olan yazsin cok rica ediyorum..

 27. Kader 30/09/2016 #

  8 yaşında 2.sinif öğrencisi olan oglumda,asiri konuşma,cansıkıntısi,dikkatini toplayamama var.pratik zekası iyi rağmen dikkatini toplayıp ôdev yapamıyor. konsantre olamıyor,ne yapmam lazım.psikiyatriye götürmeyi düşünüyorum fakat ilaç kullanmak istemiyorum,,alerjik astımı olan bir çocuk..:(((((

 28. eda cesur 12/10/2016 #

  COcugum arkadaslarina vuruyor cok hircin davraniyor ne yapmam gerekir

 29. Bahtınur 01/12/2016 #

  Merhaba benim oğlum 3 yaşında etrafımızdakiler dikkat eksikliği var diyorlar biraz kafam karışıyor oğlum çok hareketli çok çabuk sıkılıyor düşüyor etrafa çarpıyor ama oyun oynarken bişey dinlerken bakarken bi yetişkinden bile daha dikkatli ögrendigi şeyi uygulamakta çok iyi nesneleri fark etmekte sese ışığa dikkatli ama etrafa çarpması ve hareketi kafa karıştryr ne düşüncgimi şaşırdım

 30. Misafir 07/12/2016 #

  Merhaba bende dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum 18 yaşındayım ve uzun süre araştırdım ve beni anlatıyor yerimde uzun süre oturamıyorum bir şeye çok odaklanamıyorum birisiyle konusunca onu pek dinliyemiyorum sözünü hemen kesiyorum zor kendimi tutuyorum hangi doktora gitmem gerek?

 31. Herhangi biri 08/12/2016 #

  Ben yazdıklarınızı okuyunca yorum yapmak istedim.benim erkek kardeşim 25 yaşında ve kendi teşhisiyle doktora gitti. Dikkat eksikliği olduğunu söylüyor.söylüyor diyebiliyorum çünkü maalesef -bende psikiyatrlara giden biri olarak-doktora gittiğinizde cok az zaman olduğu için resmen siz kendi teşhisinizi söyleyip ilaç alıyorsunuz.neyseki kqrdeşim bilinçli biri.Kardeşim sürekli birşeylerini unutur ve cok dağınık. Üniversite sınavına giriş belgesini kaybettiği için ilkinde sınavına girememişti. Şimdi özel bir Üniversitede burslu okuyor.öğrencilik zamanında planlanan hiçbir organizasyona gelemez, vakitsizlikten yakınırdı. Küçükken okula gitmek istemezdi,basit görürdü dersleri. Annem Küçükken hiç ilgilenememiş, sürekli tv seyrederek büyütmüş,ondan da olabilir gibime geliyor.

 32. Zaky41 24/12/2016 #

  Arkadaslar tum yazilanlari bastan asagi okurken aklimda olan bir şeyi bir okur soylemis. Omega-3, bu vitamin insan beyninin ihtiyaç duyduğu bir enzimdir. Beyin işlevlerini düzenleyip, yıpranan sinir hucrelerini onarip, ozellikle unutmanin sebebi olan beyindeki hasarlanan sinirleri tedavi eder. Yani örnek olarak beynimizi ağaç olarak dusunur ve her yeni alınan bilginin bu ağaçta bir dal olusturdugunu dusunursek ki hafıza boyle calisiyor, bu kullanilmayan dallar zaman icinde zayiflayip kopuyor ve ogrendigimizi hatirlayamiyoruz. Omega-3 bu hasarli bolgeleri onarip agac gövdesinden dallarim ayırılmasını engelliyor.
  Okulda dikkat ve hiperaktif özellikler gosteren çocuklara bilimsel olarak uygulanıp sonuçları alinmis bir konudur. Hem doğal olmasi da ( tum ilaclar bana gore zorda olmadikca kullanilmamalidir ) diger bir guzel yani. Bir bagimlilik veya yan etki korkusu olmadan rahatlikla tuketilebilir. Keşke 3 yani denizlerle cevrili olan memleketimizde balık 2-3 lira olsada haftada 3-4 gun balik yiyip bu gidayi doğal alsak.
  Bence deneyin, zararlı cikmazsiniz. Bu arada sadece cocuklar icin degil yetişkinlerin de 40 yas üzeri muhakkak kullanmasi gereken bir yöntem yaslandiginda hafıza sorunları yaşamamak icin.

 33. Yasemin 14/07/2017 #

  17 yaşındayım ve hocalarım bende dikkat eksikliği OLDUĞUNU düşünüyor. Yazı yazarken genelde harfleri yanlış yazabiliyorum . Optikli Sınavlarda kaydırma yapıyorum iki şık işaretliyorum . Ve içime çok kapanığım . İngilizce öğretmenimin oğlunda da varmış kendi doktorlarını tavsiye etti bana ama ailem ciddiye almıyor abarttığımı düşünüyorlar

 34. Eren 03/03/2018 #

  Ben derslerde dikkatim dagiliyor. Derse odaklaniyim diyorum 5dk gecmeden kendimi hayal kurarken buluyorum. Bazen odaklaniyim diyorum 5saniye gecmeden odaklaniyim dememle beraber baska seyleri dusunmeye basliyorum ve 2-3 dakika sonra farkediyorum o zamanda ogretmen konuyu coktan anlatmis oluyor ben ise hicbir sey hatirlamiyorum. Ne yapmam gerekiyor.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.