Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın akışında hüzün, mutluluk, sıkıntı, stres gibi duyguları yaşamamız ve bu duyguların, yaşantımızda meydana gelen gelişmelere göre bir süre devam etmesi doğaldır. Örneğin, işinizle ya da ilişkilerinizle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsanız hüzünlü olmanız, uykularınızın kaçması, stres düzeyinizin artması normal olarak kabul edilir.

Depresyon durumunda farklı olan ise, hayatınızda olumlu gelişmeler olmasına karşın “boşluk hissi”, “bunalım” ve “hüznün” devam etmesidir. Önceki dönemlerde sizi sevindiren, teşvik eden olaylar depresyondaysanız hiç bir etki yaratmaz.

Enerji azlığı, huzursuzluk, halsizlik, aşırı ya da az uyku depresyon belirtileri arasında ilk sıralarda sayılmakla birlikte, bu belirtiler depresyonun türüne ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Kişi, normalde de depresyon belirtileri olarak kabul edilen üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık hislerini zaman zaman yaşadığı için yaşadığının depresyon mu yoksa günlük hayatın bir parçası mı olduğunu ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir.

Bu noktada önemli olan, olaylar karşısında normalden farklı tepkiler verdiğinizi düşünüyorsanız ya da yakın çevrenizden bu konuda sorular geliyorsa bir uzmana danışmaktır. Çünkü uzun süre tedavi edilmeyen depresyon ilerleyerek kişiyi “intihar” gibi düşüncelere sürükleyebilir.

Bu konuda yapılan çalışmalar depresyonda olan insanların yaklaşık yarısının depresyonun farkında olmadan ve herhangi bir tedavi görmeden hayatlarına devam ettiklerini göstermektedir.

Tabii her depresyonda olan kişi intihara sürüklenmez ve depresyonda olsa dahi normal hayatına devam edebilir. Önemli nokta hayattan alınan zevkin ve yapıcı düşüncelerin tekrar geri kazanılabilmesi için tedaviye başlanmasıdır. Depresyon, okul ve iş performansınız üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Aşağıdaki “depresyon belirtileri” genel olarak uzmanların “depresyonun ilk işaretleri” olarak gösterdiği durumlardır. Depresyonun derecesine göre bu belirtilerin biri, bir kaçı veya tamamı görülebilmektedir.

Konsantrasyon Sorunları: İş yerinde, okulda ya da yemek yaparken dahi konsantre olamama, bir kitabın veya filmin sonunu getirmekte zorlanma.

Detayları Hatırlamakta Zorlanma: Yaşanan bir olayın önemli detaylarını unutma, hatta bazen olayların kendisini unutma.

Karar Vermekte Zorlanma: Daha önceden kolaylıkla verilen kararları depresyon nedeniyle verememe, yanlış karar vereceğinden korkma.

Halsizlik ve Enerji Azlığı: Nedensiz halsizlik, hobi veya keyif alınan diğer aktiviteleri yapmakta zorlanma, ilgisizlik.

Suçluluk, Değersizlik ve/veya Beceriksizlik Hisleri: Nedensiz olarak ya da sizin kontrolünüzde olmayan olaylar nedeniyle yaşanan suçluluk hissi, günlük aktiviteler sırasında dahi beceriksizlik hissi.

Normalden Fazla veya Az Uyuma: Uykunuz olsa dahi bir türlü uykuya dalamama veya tam tersi olarak yorgun olmasanız dahi günde 9-10 saat uyuma.

Olumsuz Düşüncelerin Önüne Geçememe: Her şey yolunda olsa dahi gelecekle ilgili aşırı kaygılanma, kendinizle ya da sevdiklerinizle ilgili önüne geçemediğiniz olumsuz düşünceler.

İştah Azlığı veya Aşırı İştahlı Olmak: İştahta, uyku gibi depresyon sırasında 2 farklı uçta olabilir. Bazı kişiler olumsuz düşünceler nedeniyle iştahını kaybederken bazı kişiler bu mutsuzluk halini aşmak için daha fazla yemek yiyebilir.

Huzursuzluk Hissi, Agresif Olma Hali: Ortada bir neden yokken huzursuz hissetmek, olaylar karşısında aşırı sinirli ve agresif tepkiler vermek.

Aşırı Alkol Tüketimi: Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi düşüncesiz davranışlarda artış görülebilmektedir.

Hayatın Yaşamaya Değer Olmadığı Düşüncesi: Renkli bir sosyal yaşantınız, iyi ilişkileriniz ve başarılı bir işiniz olabilir ancak depresyondaysanız bunların hayatınıza değer kattığını görmeden yaşamanın bir anlamı olmadığı düşünebilirsiniz.


Depresyon Türleri

Her depresyon aynı değildir ve depresyon belirtileri depresyonun türüne göre değişebilir.

Majör Depresyon: “Majör Depresif Bozukluk” ya da “Klinik Depresyon” olarak da bilinen majör depresyon kişinin çalışma hayatını, uyku düzenini, yeme alışkanlıklarını ve bir zamanlar keyif aldığı aktiviteleri etkileyen bazı belirtilerle ortaya çıkar.

Majör depresyon, diğer depresyon türlerinden farklı olarak kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilir.

Bazı kişilerde hayatın bir döneminde görülmekle birlikte çeşitli dönemlerde tekrar edebilir.

Belirtiler gün içinde belirli saatlerde ya da gün boyu görülebilir ve 2 hafta kadar sürebilir.

Kronik Depresyon: Diğer adı “Distimi (Dysthymia)” olan kronik depresyon uzun dönemli (2 yıl ya da daha uzun süren) depresif ruh halidir. Bazı belirtileri majör depresyonla benzeşir ancak, kronik depresyonun belirtileri majör depresyon kadar şiddetli değildir.

Kronik depresyonu olan kişiler çevreleri tarafından genellikle “ürkek, melankolik, hüzünlü” olarak tanımlanır.

Tipik Olmayan (Atipik) Depresyon: Atipik depresyonun kilit belirtileri şu şekildedir; aşırı yemek yeme, aşırı uyuma, halsizlik, reddedilmeye karşı aşırı duyarlı olma.

Atipik depresyon genellikle “tipik” depresyondaki gibi üzüntü, iştah kaybı, uykuya dalmakta güçlük çekme gibi belirtilere neden olmaz.

Manik Depresyon: Diğer adı “Bipolar Depresyon” olan manik depresyon, klinik depresyon periyodları arasındaki karmaşık ruh hali bozukluğudur.

Bipolar depresyon 2’ye ayrılmaktadır. Bipolar 1’de kişi en az 1 kez manik depresyon yaşamıştır ve bu majör depresyon’dan bağımsız olarak görülür. Bipolar 2’de ise kişi en az 1 kez majör depresyon dönemi ve 1 kez hipomani (orta dereceli mani) yaşamıştır.

Mevsimsel Depresyon: Mevsimsel depresyon yılın belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarının bitimi ve kış aylarının başlamasıyla ortaya çıkar.

Daha nadir olarak görülen bir diğer mevsimsel depresyon ise “yaz depresyonu”dur ve ilkbahar aylarının sonuyla yazın başlangıcında görülür. Mevsimsel depresyonlar mevsim geçişiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

Psikotik Depresyon: Psikotik depresyonda kişinin “gerçeklik”le bağı ortadan kalkar. Psikotik depresyonda olan kişilerde halüsinasyonlar ve hezeyanlar sık olarak görülür.

Doğum Sonrası Depresyon: Bebek doğduktan sonra yeni annenin hüzünlü olması durumu oldukça yaygındır ve annelerinin yaklaşık %75’inde görülmektedir. Ancak 10 yeni anneden 1’inde daha ciddi bir durum olan “doğum sonrası depresyon” görülebilir. Bu depresyon türü doğumdan 1 ay sonra, majör depresyon belirtileriyle ortaya çıkar.

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen “klinik depresyon” oldukça ciddi bir sorundur. Depresyonun tedavisi geciktikçe kişide riskli davranışlar ve alkol tüketimi artar. Ayrıca sosyal hayatta, ilişkilerde daha önce mevcut olmayan sorunlar görülür ve kişi yalnızlığa sürüklenir. Aynı şekilde okul ya da iş hayatı da olumsuz etkilenir.

Majör depresyon tedavi edilmediği taktirde haftalar, aylar hatta yıllar boyu sürebilir.

Tedavi, sadece ruh halinin gelişmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi için değil aynı zamanda fiziksel sağlık içinde hayati önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalarda, uzun süreli majör depresyonun kalp krizi ve felç riskini önemli oranlarda artırdığının altı çizilmektedir.

Gençlerde Depresyon Belirtileri

Gençlerin aralıklarla kendilerini mutsuz hissetmeleri normaldir. Ancak 2 haftadan uzun süren “mutsuzluk” hali depresyon belirtisi olabilir. Gençlerde görülen ve “ergen depresyonu” olarak adlandırılan bu depresyon türü (Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre) her 33 çocuktan 1’ini ve her 8 ergenden 1’ini etkilemektedir.

Gençlerde görülen depresyon belirtileri, yetişkinlerde görülen belirtilerle benzeşir. Ancak gencin bu belirtileri fark etmesi daha zor olduğu için aile tarafından yakından gözlenmelidir. Arkadaşlardan uzaklaşma, artan isyankar davranışlar, hafıza kaybı, sorumsuz davranışların artması, okulda yaşanan başarısızlık, karar verme zorluğu, alkol ya da uyuşturucu kullanmaya başlaması, okula gitme isteksizliği depresyon belirtisi olabilir.

Depresyonun “Alarm Veren” Belirtileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen depresyon ilerleyebilir ve kişiyi intihar düşüncelerine sürükleyebilir. Her depresyon hastası kendiliğinden tedaviye yanaşmadığı için bir yakınınız da aşağıdaki belirtileri görüyorsanız mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım almasını sağlamalısınız.

 • Çok üzüntülü bir ruh halinden mutlu bir ruh halinde aniden geçiş.
 • Sürekli ölüm hakkında konuşma veya düşünme.
 • Derin üzüntü, ilgi kaybı, uykusuzluk ve yeme sorunları.
 • Kişinin “ölüm isteği” olması ve buna bağlı olarak tehlikeli davranışlarının artması.
 • Önceden değer verdiği şeylere karşı ilgisinin kaybolması.
 • Değersizlik, umutsuzluk, anlamsızlık hakkında yaptığı yorumların artması.
 • “Kurtulmak istiyorum”, “burada olmasam daha iyi olurdu” cümlelerini sık kullanması.
 • İntihar hakkında konuşması.

Sonuç olarak; kendinizde depresyonun belirtilerinin farkına varmak her zaman kolay olmayabilir.

Ancak genel olarak, olumlu olaylar olsa dahi hayattan zevk alamıyorsanız, insanlarla görüşmek sorun haline geliyorsa, keyif aldığınız aktiviteleri yapmak istemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz.

Ayrıca yakın çevrenizden bu yönde gelen öneriler varsa bunlara kulak vererek bir uzmana muayene olmak en doğrusu olacaktır.

Kaynaklar


(Visited 664.489 times, 18 visits today)

, , , , ,

Depresyon Belirtileri Nelerdir? İçin 304 Yorum Yapılmış

 1. yucel 18/02/2015 #

  Bütün depresyon çeşitlerinden var her depresyon belirtilerinin yarısı bende mevcut bu 3 yılı aştı zamanla düzelmez artık her şeyden çabuk sıkılıyorum süreklilik bunaltıyor günümün 4te 3ü boş hayaller kurmakla geçiyor.

  • gülsüm 19/07/2015 #

   Gerçekten bu bende de var. Önce psikolojik mide bulantısıyla başladı. Sonraları içime kapandım. Bu yıl sınavlara girdim. İstediğim yer gelmedi. Ailem zorla öğretmenlik okutmak istiyor. Aşırı depresyondayım. Kaç defa intihar etmeyi düşündüm. Bir gece uyandım kalkıp kendimi öldürecektim neredeyse.

   • Happy 16/09/2015 #

    Arkadaşlar umudunuzu sakın yitirmeyin ,spor veya sevdiğiniz bir aktiviteler ile kafanızı başka şeylerle meşgul edin , profesyonel uzman birine danışın. Allah hepimize sağlıklı ve mutlu bir hayat nasip etsin.

    • Mine 14/02/2016 #

     Ağzına sağlık bu söze cani gönülden katılıyorum. 45 gün oldu sigarayı bıraktım üzerimdeki farklılıklar ve ruh halimi anlatamam yasayan biliyor. Çözüm yine elimizde mi?

    • unknown 26/10/2018 #

     yapamıyorum artık kendimden nefret ediyorum burada yaşamak istemiyorum. herkes diyorki zayıf olun bilmem ne bilmem ne, ben de kiloluyum ve kilo veremiyorum giderek daha çok kilo alıyorum veya veriyorum. annemle bunun hakkında konuştum, bu ağlamaya gitti, ondan sonra da kendimi tırmalamaya başladım olan oldu. annem bana vurdu. umudum yok artık..

   • canan 09/11/2015 #

    2006 yılında manik depresyon yaşadım kendimde fark etmedim ama sürekli melankolik bir aşırı neşeli bir ağlamaklı idim. bir gece aşırı alkol aldım ve intihara kalkıştım hastaneye götürdüklerinde saniye değil salise farkıyla kurtuldum. Bir gece yoğun bakımda kaldım 3 gün kulakların duymadı kendime geldiğimde utancımdan hıçkıra hıçkıra ağladım. Uzman desteği ile atlattım şimdi çok mutluyum ne olur kendinizde olumsuz duygular hissettiğinizde uzman desteği alın.

    • Tural 28/10/2016 #

     Merhaba. Doktorunuz kimdi?

    • Adem 19/02/2017 #

     Hangi uzman dan yardim aldınız. Yardımcı olursanız sevinirim

   • melek 30/09/2016 #

    21 yasindayim.1 senelik evliyim.evde hep yanlizim hic bisi yapmak istemiyorum ne yemek ne temizlik hic bisi yapmak istemiyorum ailem uzakta onlari goremiyorum.hep bekarken yaptigim seyler aklima geliyo neden evlendim diyorum

   • Isimsiz 28/12/2016 #

    Yer yüzünü umudu sevinci bizi yaratan bir yaradan var asla kötü düşünmeyin dua edin kalpten Allaha sesinizi duyar elbet.. dualarınız kabul olması dileğiyle geçmiş olsun..

   • Umut 21/01/2017 #

    Hayatında sorunlar olabilir.Olumsuz düşüncelere daldığın an hayatında yaşadığın en güzel anın düşün.Zihninde beliren kötü resmi yok edip o resmi koy zihnine.Bunun adı fotoğraf değiştirme.istemediğin fotoğrafı değiştir ve en güzel anından bir fotoğraf koy.Umarım sorunların hallolur.Ailene bu hayatın senin olduğunu ve yaşayacağın kısa hayatında gerçekten olmaktan mutlu olacağın bir meslekle yaşamak istediğini anlatmaya çalış.Umarım mutlu olursun.

   • Umut 21/01/2017 #

    Hayatında sorunlar olabilir.Olumsuz düşüncelere daldığın an hayatında yaşadığın en güzel anın düşün.Zihninde beliren kötü resmi yok edip o resmi koy zihnine.Bunun adı fotoğraf değiştirme.istemediğin fotoğrafı değiştir ve en güzel anından bir fotoğraf koy.Umarım sorunların hallolur.Ailene bu hayatın senin olduğunu ve yaşayacağın kısa hayatında gerçekten olmaktan mutlu olacağın bir meslekle yaşamak istediğini anlatmaya çalış.Umarım mutlu olursun.

    Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

  • Sezer 10/08/2016 #

   Benim de öyle oluyor hep hayal kuruyorum ruhum içim daralıyor.

  • Zeyno 24/04/2017 #

   Psikolojisi bozuk olanlar mı hayal kuruyormuş

 2. dilek 10/07/2015 #

  Hastanede çalışan biri olarak yardım almak istesem de alamıyorum cesaretim mi yok yoksa korkuyor muyum anlatmaya bilmiyorum. Bildiğim tek şey antidepresan bile iyi etmeye yetmiyor beni. Yücel bey hayat aslında güzel ama biz çözemiyoruz.

  • ümit 20/07/2015 #

   Son zamanlarda fazlasıyla duygu karmaşası yaşıyorum ve gerçekten bu hayattan sıkıldım. İntihar etme düşüncesini kafamdan atamıyorum umarım doktora gidecek cesareti kendimde bulurum. Hayatımda her şey normal gitmesine rağmen üstümde fazla bir tedirginlik ve kötü his var. Üstelik bu belirtilerin hemen hemen hepsi bende mevcut.

   • admin 20/07/2015 #

    Lütfen kendinizi daha fazla yormadan ve hırpalamadan bir uzmana danışın.

  • Kenan 21/11/2016 #

   Ben de bu durumdayım ne yapacam bilmiyorum hiç bir şeyin önemi Yok dilek

  • Kenan 21/11/2016 #

   Yardımcı olun

 3. serce 18/07/2015 #

  3 yıldır bambaşka biriyim sanki. Hiçbir şeyden zevk almıyorum, insanlara güvenmiyorum, konuştuğum her insanın sözlerinde yalan sayıyorum, hiç kimsenin benden hoşlanmadığını düşünüyorum, alakasız davranışlarda bulunduğumu düşünüyorum, sevdiklerimi kırıyorum, sürekli kötü şeyler düşünüyorum. 22 yaşım var zamanın çabuk akıp gitmesinden, yaşlanmaktan korkuyorum. Boş-boş yaşadığımı düşünüyorum. Zaman geçtikçe annem babam yaşlanıyor diye her gün ağlıyorum, çok olumsuz şeyler düşünüyorum. Hiç arkadaşım yok, sevgilim yok, insanlarla konuşmaktan korkuyorum. İntihar etmeye cesaretim yok, ailemi incitir diye hiç düşünmedim. Yok olmayı çok istiyorum ama. Keşke biri sadece beni dinleyerek bir iyilikte bulunsa.

  • Furkan 22/08/2015 #

   Kısmen çoğu aynı şekilde bende de var hayatım boyunca hiç sevgilim olmadı arkadaşlarımı da uzun zamandır görmüyorum tamamen hissizleştim ne seviyorum ne mutlu oluyorum konuşup beni anlayabilecek de kimse yok. Şu anda tek korktuğum şey ailemi üzmek.ne ölmekten nede öldürmekten korkar hake geldim eskisinden farklı olarak aşırı soğuk kanlı agresif bencil ve umursamaz oldum eski kişiliğim bunun tam zıttı. Tabii ki bunlar durduk yere olmadı.sanırım en iyisi bir psikoloğa gidip uzun uzun konuşmak.

   • Gaye 08/09/2015 #

    Hepimiz deliriyoruz ?

    • Tugay 23/09/2015 #

     Furkan, Gaye, Serce yazdıklarınız bende de var. Ayrıca Gaye’nin teşhisi kesinlikle doğru.

   • Nur 23/07/2016 #

    Doğrusunu söylemek gerekirse tam anlamıyla beni anlatmışsın diyebilirim hem de her kelimesiyle.Ben de en çok bu durumda ailemi düşünüyorum ve başka bir insan hâline gelmeye başladım.

   • Asi 20/09/2016 #

    Yazdıklarınız hala devam ediyor mu yoksa düzeldi mi ?

  • latife 07/10/2015 #

   Reikiyi bir deneyin bir uzmana da başvurun ben de aynı durumdayım.

  • Yuuuuui 04/08/2016 #

   Meraba acaba hala aynı durumda mısınız? Çok merak ediyorum. Benim de size yakın sorunlarım var.

   • Tuhaf 20/09/2016 #

    Yuuuuui; merhaba en yakın tarihli gönderi sizinkiydi bu yüzden size yazdım benzer sorunlar demişsiniz aştınız mı ya da bi uzmanla konuştunuz mu merak ettim burada yazanların hemen hepsi bende de var maalesef 🙁

  • Kanaryam 25/09/2016 #

   Sakin ol anlıyorum seni gözlerini kapat ve hayal et herkeze inat hayal et yoksa gerçeklerle bogulacak çıkmaza gireceksin annenle dertleşmek iyi gelir sabret içine atma kim ne derse takma sonra daha cok üzülürsün hayatını kendin yönlendir

  • Sny 06/10/2016 #

   Aynısı bende de var ama depresyon mu bu bilmiyorum

  • Fatih metin 08/10/2016 #

   Bak sevgili kiz/erkek arkadaşım ben de onceden cok eglenceli bir insan oldugumu(ki simdi degilim) dusunyordum ve dedimki ne degisti, neden artik eskisi gibi degilim diye dusundum bu siteye girdim ve yani cok var iste gercekteb seni anliyorum. cogu kisi gibi takma kafana duzelir gecer diyemiyorum! cunku ayni seyleri bende yasıyorum. bu yaziyi okuduktan sonra uzun süreli atipik ve psikopatik depresyon yasadigimi anladim halada yasiyorum 2 sene oldu gercekten biktim usandim hayattan zevk almiyorum. bilmiyorum belki anlarsin. hani yazmissin ya biri yardim etsin diye. o yuzden yazdim hem yanliz olmadigini anla diye. hemde okuyup sende bana yardim etmis olursun. burada yalan yok, acik acik anlatmissin problemini. annemin babamin yaslandigini birgun oleceklerini dusunmem,bos yasadigimi dusunmem kotu duygular yok olup gitmek! ve sayre. ve bunlara ilave daha cok seyler hissediyorum yalniz degilsin cok zor oldugunu biliyorum gercekten cok zor ama siktir etmeye dert etmemeye calis. dua et birkeresinde yillarca cektigim ask acisi yuzunden, çok içten ve ağlayarak saatlerce issiz birbsokakta allaha yalvararak agladim acimi sonlandirmasini istedigim. ve kabul etti. bu yaziyi yazarken gögsüm titriyor benim. sen ben bu sayfadakiler psikopatmi delimi özürlümü biz neyiz bilmiyorum! derdini, derdimi anlatabildimmi bilmiyorum ama sana sunlari soyleyeyim allahin yolu her zaman huzur doludur bazen sadece yok olmak istedigim zamanlarda gercekten ölümle savasabilecegimi hissediyorum korkmuyorum ama yaradani dusununce biz ruhumuz onun nefesinden bi parcayiz. o bizim iyiligimizi ister sadece ölmek istedigim zamanda ise bir amaç ugruna olmek istiyorum. sehit olmayi arzuluyorum gercekten allah yolunda sehit olmayi. bir amac belirle. fazla kilolarinda. varsa eger bir doktor yardimiyla kurtul onlardan spor yap sabirli ol harika görün guzel giyin temiz ol bu yasadiklarimizi masturbasyonun zararlarini arattigimizdada karsimizda buluyoruz mastirbasyonu birak. yani masturbasyonun zararlarini arastirirsan anlarsin sevmeye calis asik olmaya calis. kadinsan anne olmaya calis. erkeksen güçlü olmaya calis spor yap gerekirse bu duygulari hissetmek yerine spor yapip aynada kendini begenmiscesine kendine hayranlikla bak. seni tanimiyorum ama gunahsiz insan yoktur allah affeder. kuranda yazanlarida oku nasil davranmamiz gerektigiyazar kuranda. gercekten cok mantikli konusan bir insanimdir ama bu yazigi yazmam 2 dk surmemistir. ve seninle ve buradaki insanlarla ayni seyi yasadigim ve bir nevi yanliz olmadigimi ogrendigim icin biraz heyecanlandim bu kadar evet sen harikasin uzulme daha yasayacaklarimiz var ben bunlari 18 yasinda hissediyorum venim icin cok zor. ölüm guzel olmasaydi olurmuydu hic peygamber bugune kadar 27.000.000.000.000(27milyar) insan ölmüs bu dunyadaki 7 milyarda olecek biDe olecez bizden sonrakilerde olecek. ensonunda allah insanlarin canini alan melekulmevt(azrail olum melegi) ninde canini alacak. o mubarek arafta cennetle cehennemin arasinda ölümüde öldurecek! kacia yok ama allah kurani yasayan insanlarin acısını azaltacaktirbelbet! ben seni anliyorum vak farkindaysan konuyu biraz kaydirdim iste buda hastaligim sacmaladim gene disardan baktiginda nornal bir insanim neseliyim yada neseli gibi gozukuyorum guclu kuvvetliyim ama cöküntüdeyim boyle iste ya yoruldum yine aglicam gercekten

  • elif 28/10/2016 #

   Ben dinlerim

  • Duyguu 11/04/2017 #

   Ben de aynı durumdayım yok olmak istiyorum

  • Engin 04/06/2017 #

   Sen emin ol bir sinavdan geciosun surekli ailemi kaybetme korkusu bendede vardi zamanla atlattim sende atlatcaksin allahin izniyle zamanla bu dusuncelerin hepsi kaybolcak merak etme bana guven

  • Kübra 09/08/2017 #

   Neden olmasin yardımcı olabilirim dinlemeyi severim

 4. serce 18/07/2015 #

  Kendim kurtulabilir miyim depresyondan? Nasıl? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür.

  • admin 20/07/2015 #

   Sayın Serce depresyonun çeşitli dereceleri, aşamaları vardır. Hafif dereceli depresyonda çeşitli meditasyon, yoga, nefes teknikleri, spor yapmak, bir hobi ile uğraşmak, çalışmak, çeşitli kişisel yardım kitapları, hatta yakınlarınızla dertleşmek yardımcı olabilir. Ancak daha ağır bir depresyon söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana danışmak gerekir.

   • selin 22/07/2015 #

    Offf iki saattir cevap bekliyorum cevap vermeyecekseniz bu siteyi niye yaptınız hadi yaptınız niye yorum sayfası açtınız insanlar bu şekilde bile kandırılıyor. Her şey yalan dünyada.

    • admin 27/07/2015 #

     Selin Hanım yorum bölümümüz kişilerin rahatsızlıklarıyla ilgili olarak kendi aralarında paylaşımda bulunmaları içindir. Danışmanlık hizmeti vermediğimiz yine yorumlar bölümünde açıkça belirtilmiştir. Bazen baktığımız yerde sadece kendi görmek istediğimizi görürüz. Yalan ve aldatmaca görmek istemeniz üzücü.

 5. Seda 20/07/2015 #

  Bazen çok bunalıyorum uyuyamıyorum ertesi gün kalkamıyorum erken yatıyorum yine kalkamıyorum sürekli bir halsizlik içindeyim kendi kendime çok konuşuyorum kendimi ifade edemiyorum. Bir ara antidepresan kullanmıştım 2 sene önce falan ama doktora da anlatamıyorum derdimi kendimi ifade edemiyorum. Bu da beni çok rahatsız ediyor yazarsam her şey iyi ama konuşarak hiçbir şey ifade edemiyorum. Sürekli ağlayasım geliyor. Sinirlenince intihar edesim geliyor n’apmam gerekiyor ?

 6. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  hep yalnız kalmak istiyorum, alkol eğilimim arttı, gitmek istiyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, şüphe içime sindiriyor beni. Yaptıklarıma anlam veremiyorum sonradan düşündüğümde bazı davranışlarımı; acaba acındırma psikolojisi içinde miyim diyorum enerjim yok ve halsizim. Hiçbir şey hoş gelmiyor
  her şeye yeniden başlamak istiyorum.

  • hadi canım 30/07/2015 #

   Bunun için önce bir doktora görün ve söyledikleri şeylere olumlu yönlerini kabul edip olumsuzlukları etmezsen şüphen daha çok artar.

 7. bayan mutsuzluk 22/07/2015 #

  Kendimi çok çirkin ve değersiz hissediyorum, sürekli trip atıyorum.

 8. bok cuvali 29/07/2015 #

  tatilden döner dönmez aile hekimine gidicem (uzmanlık alanı farklı old.nu biliyorum) ve önerdiği psikiyatr doktora gidicem reçete yazdırıcam belirtiler hat safhada, ulan derdimizi bile parayla anlatmak zorundayız.

  • Batuhan 17/01/2017 #

   İşte bu kafayı seviyorum 😀

 9. hadi canım 30/07/2015 #

  Ya arkadaş insan bu kadar mı takıntılı bir dönem geçirir sürekli kafamda kuruyorum artık sıkıldım beynimi başka bir beyin ele geçirmiş gibi hissediyorum bazen.

 10. humeyra 16/08/2015 #

  Kendimi çok güçsüz yorgun ve yalnız hissediyorum yaşamaktan bıktım.

  • Harun 25/10/2015 #

   Aynı durumdayım. 🙁

 11. Mutsuz kadın 20/08/2015 #

  Merhaba ben üniversite okumak için ailemin yanından başka bir şehre yerleştim.yolculuk sırasında ailemden ayrıldığım için mi bilmiyorum artık her yolculuk yapışımda içimde mutsuzluk ve korku var. Hayatımda her şey iyi gitmesine rağmen hayattan zevk almıyorum mutlu olmak gereksiz geliyor. Sürekli korku tedirginlik karamsarlık yalnız kalma korkusu içindeyim. Ve ben zaten çocukluğumdan beri çok fazla hayal kurardım ama artık hayal kurmaktan hayatımı doğru düzgün yaşayamıyorum. Cevap verirseniz sevinirim.

  • admin 21/08/2015 #

   Sayın Mutsuz kadın, kaygı bozukluğu sorununuz olabilir. Bu şekilde sıkıntı çekmektense bir psikiyatr ile konuşmanız bu sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

 12. Büşra 22/08/2015 #

  Kendimde bu belirtileri görüyorum. Kesin bir şey var mı yok mu bilmiyorum ama yoksa bile en azından içimin rahat olması için bir doktora gitmek istiyorum. Ama annemle nasıl konuşacağımı, bu konuyu ona nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz lütfen.

  • admin 27/08/2015 #

   Büşra anneler elbette çocuklarını koruma iç güdüsüyle bazen olumsuzlukları duymak istemez. Annenle yumuşak şekilde, konuyu ne abartarak ne eksik bırakarak konuşabilirsin. Dilersen önce makaleyi okut. Ardından tıpkı burada söylediğin gibi bir uzmanla görüşmek istediğini, annenin desteğinin senin için önemli olduğunu belirt. Eminim biraz düşününce sana hak verecektir.

   • Hissiz 03/10/2015 #

    Daha 16 yaşındayım. Sabahları baş ağrısıyla uyanıyorum. Okula gitme isteği gelmiyor içimden ve sürekli kafamda bir şeyler kurcalıyorum. Karşımdaki insan bir şeyler anlattığında tepkisiz kalıyorum ve sürekli kaygı içindeyim pozitif ve enerjik olamıyorum. Spor yapıyorum azda olsa kendimi bu durumdan kurtarmak için çaba sarf ediyorum. Sorun ailemle ilgili sevgilim yok bu zamana kadar da olmadı. Yaşım gereği her şeyden bıkmış olmam üzüyor beni.

    • Gefradah 24/04/2016 #

     Bir insan bu kadar mı bana benzer :). Bu işin içinden nasıl çıkarım bilemiyorum. Her gün daha yorgun halsiz ve karamsar oluyorum. Psikoloğa gitmiştim ama hiçbir işe yaramadı tam tersine kendi sorunlarımla daha fazla yüzleşip daha çok depresyona girdim.Umarım hayata daha pozitif baktığım eski günlerdeki gibi mutlu, neşeli, iyimser, gelecekten ümitli bir genç olabilirim…

    • aptal 07/08/2016 #

     Kesinlikle hem yaşımız ayni hem de yaşadıklarımız aynı.

    • tired girl 17/04/2017 #

     Bende 16 yaşındayım.Hayattan soyutlanmış gibi hissediyorum kendimi, hiçbir şeyden zevk alamıyorum, birileriyle konuşmak istiyorum sonra vazgeçiyorum çünkü beni anlayacak kimsenin olmadığını düşünüyorum. Sevgilim oldu önceden ama sevmedim,düşününce çok saçma ve gereksiz olduğunun farkına vardım.Eskiden benim için birçok şey ifade eden arkadaşlarımı artık sanki sevmiyorum sadece arada bir ihtiyaç duyacağımı zannediyorum.Ne kadar benim yanımdalarmış gibi göstermeye çalışsalar da aslında hiç birini kendime yakın görmüyorum.Sorunlarım oldu ailemle, sanki artık hiçbirini sevmiyorum ve önemsemiyormuşum gibi geliyor bazen nefret ediyorum ve bunun sonunun kötü olacağından korkuyorum.

 13. Pişmanlık 23/08/2015 #

  Geceleri hiç uyuyamıyorum bu yüzden hep sabahlıyorum. Rüyalarımda hep ağlıyorum. Her an geçmişi düşünüyorum ve üzülüyorum. Buradan gitmek istiyorum. Geçmişi unutamadığım için kendimi zavallı görüyorum. Sevgilim ağladığımı öğrenince yeter artık diyor ve bu beni çok üzüyor. Bilerek yapmıyorum ama o beni hiç anlamıyor.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Pişmanlık, sevgilinin seni anlaması bu noktada senin sorunlarının çözümü değil. Elbette destek olması iyi olur ancak onun destek olabilmesi için önce senin yardım almayı istemen ve bir uzmanla görüşmek gibi bu sorunu çözme yolunda adım atman gerekir.

 14. Melike 24/08/2015 #

  Uzun bir zamandır hayat enerjim yok. Yaptığım neredeyse hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Zaman zaman insan gördükçe midem bulanıyor. Sürekli uyumak istiyorum. Yaşayan ben degilmişim gibi geliyor. Çoğu şeyi hatırlayamıyorum. Kendimden de tiksiniyorum. Her şey yanlış geliyor. Bir şeyler hissedemiyorum bomboşum. Bazen hissetmek için kendime engel olamadan zarar vermiş oluyorum. Ailemden uzaklaşınca aşağı bile insem onlara bir şey olacak korkusu yaşıyorum. Kimseye kendimi anlatamıyorum. Aileme konuyu açamıyorum. Ne yapmam gerek?

 15. Mert can 26/08/2015 #

  Ailemi ölmüş gibi canlandırıyorum hep kafamda onlar ölmeden alıştırıyorum kendimi sanki çok unutkanım bazen ruhum bedenimden ayrılıyor sanki ayrılırken her yerim karınca anıyor başım donuyor uçuyor gibi oluyorum sigara içki madde hiç kullanmadım doğal tedavi istiyorum 34 yaşındayım.

 16. Merve Semerci 26/08/2015 #

  Benim sorunum annem, şu an çok ağır bir depresyon geçirdiğini düşünüyorum.Neden diyeceksiniz annem deli dolu biriydi.Sürekli arkadaş gibi konuşurduk. Bazı sorunlar oldu babam vs ile ilgili. Annem donuklaşmaya başladı. Okul ile ilgili sorularım olduğunda, normal sorunlarım olduğunda ilgilenirdi. Şimdi öyle değil. Hissediyorum. Anneme soruyorum anne ne oldu neden böylesin bana her derdini anlatan annem seni aşar karışma diyor. Anne okul işimi böyle böyle yapayım diyorum n’aparsan yap diyor. Keşke hiç doğmasaydım niye doğdum ki gibi şeyler söylüyor. Geceleri zor uyuyor. Korkuyorum kendine zarar verecek diye bir ara yine böyle oldu ama o zaman antideprasan ilacı kullandı birden kesti. Doktora gitmek istemiyor götüreceğim ama kızacak çok kavga ediyoruz. Hiç kavga etmezdik. Biz ailece vakit geçirmek için bir yere çıkalım diyorum gelmeyeceğim diyor üsteleyince de karışma bana sana ne diyor. Korkuyorum ağlıyorum her gece yardım edin ne olur.

  • admin 27/08/2015 #

   Sevgili Merve, depresyon sık görülür ve bu hemen kişilerin kendilerine zarar vereceği anlamını taşımaz. Konuyla ilgili sen elinden geleni yapıyorsun ama unutma ki anneni tedavi etmek senin görevin ya da halledebileceğin bir şey değil. Bu konuyu danışabileceğin, konuşabileceğin bir yetişkin, annenin bir kardeşi, yakın akrabası varsa ona da danışabilirsin. Annene onun yanında olduğunu hissettir, senin ona ihtiyacın olduğunu hatırlat ama her şeyin hemen düzelmesini bekleme. Bu üzüntülü dönemi yaşamaya da ihtiyacı olabilir. Biraz zamana ihtiyacı olabilir.

 17. hatice 28/08/2015 #

  Merhaba majör dep. okb panik atak tedavisi için ilaç kullanıyordum. Hamile kalınca bıraktım hiç problemim yoktu gayet iyiydim ta ki bebeğim 6,5 aylık olana kadar. İş yerimden ayrılacağım gün gözümü kaynak aldı veya ben öyle zannettim ve gözlerime bir şey olacak diye çok korktum sürekli araştırdım ve derinlemesine düşünmeye başladım tabi üç hafta kadar sallantılı bir şekilde geçti. Sonra ter basmaları bunalmalar ve kendimi garip hissetmeye başladım. Korktum ve dr aradım ilerlemeden tedavi olmak istedim. ilaç tedavisine başladık ve ben bir hafta içinde daha kötü oldum ruhum bedenimde değil hissi gerçek dışı hisler yaşamaya başladım duygusuzlaştım eşime ve çocuğuma hiç bir şey hissetmemeye başladım her geçen gün daha kötü oluyordum ben kimim n’apıyorum gibi yabancılaşmalar da başladı tabi kullandığım ilaç da pek fayda etmiyordu. Bir de yan etki yaptığını düşündüm düzenli kullanamadım üzerine hamilelik daha çok sorumluluk. Saydığım rahatsızlıklar bende 7/24 devam ediyor ve ben her gün ağlıyorum kızım var bir de onunla da ilgilenemiyorum bir şey de hissedemiyorum o da bunun farkında ve çok sinirli bu yüzden odadan dışarı çıkmak istemiyorum dışarı çıkınca uçuyor gibiyim zaten. Yazacak daha çok şey var ama bir haftadır şizofren miyim diye düşünüyorum bu belirtilerden sonra araştırmaktan kendimi alamıyorum.

  • admin 08/09/2015 #

   Hatice Hanım sorunların farkında birisiniz, elbette daha iyi olmak istiyorsunuz ama unutmayın ki bazen yardım şarttır. Sadece ilaç kullanmayı değil terapiyi de düşünebilirsiniz. Kendi kendinize lütfen teşhis koymaya çalışmayın. Bunu yapmanız hem imkansız hem de belirttiğiniz gibi size zarar veriyor. Bu süreci mutlaka profesyonel uzmanlarla birlikte atlatmayı düşünmenizi öneririm.

 18. Yunus emre 30/08/2015 #

  Okul zamanlarında genelde çok fazla hissetmesem de özellikle son 1-2 senedir böyle yaptığım hiçbir şeyden haz duyamıyorum. Kimse aramıyor 1-2 arkadaşım dışında. Diğer arkadaşlarım da hayırsız niye aramıyorsun diye atar yapmaya çalışıyorlar. Sevgilim de yok. Böyle kafam hiç yerinde değil moralim yanımda birileri olmayınca 0 yani. Hep böyle hata yapmaktan korkar hale geldim. İçimdeki eskiden olmayan cesaretten daha fazlası var ama ne bilim bir şeyler eksik yani. Yardımcı olun lütfen.

 19. mutsuzum 30/08/2015 #

  fiziksel açıdan kendimi hiç beğenmiyorum. güzel bulmamak veya normal bulmak değil. ciddi anlamda çok çirkinmişim gibi geliyor. aslında başkalarının dış görünüşüne pek önem veren birisi değilim. hatta hiç değilim. ama kendimde niyeyse tam tersi her zaman güzel olmak zorundaymışım gibi hissediyorum. kendimi kötü hissettiğim zamanlar sosyalleşemiyorum. çünkü biliyorum ben önem vermesem bile başka insanların tek kriteri tip. yardım edin bunu nasıl aşabilirim?

 20. Havva 03/09/2015 #

  Arkadaşlar yazılanları okuyunca size işe yarayan bir tavsiyede bulunmak istedim. Dr david burns isimli bir psikoloğun iyi hissetmek isimli bir kitabı var özellikle okumayı sevenler bu kitabı alın okuyun. Araştırmalara göre bir çok insan bu kitap sayesinde tedavi olmuş kaybedecek bir şey yok deneyin belkide çözümü çok kolaydır. Ben okudum çok faydasını gördüm bakış açımı değiştirdi.

  • basak001 17/09/2015 #

   Sağ olun.

 21. Wisne34 03/09/2015 #

  Yaklaşık 30 yıllık evli olan ailemin kendimi bildim bileli birbirlerine olan nefretiyle büyüdüm. Sürekli aşağılayan hor gören bazen fiziksel şiddet çoğu zaman da psikolojik şiddet uygulayan bir baba ve bunlara maruz kalmayı çocuklarımın geleceği diye açıklayan mağdur bir anneye sahibim. Bir de bizi düşman gibi göstermeye çalışan amca babaanne gibi dış faktörlerim var. Bunlar yetmezmiş gibi 9 aylık yaşadığım saçma sapan bir ilişki de yaklaşık 6 aydır ilişkiye devam etmem için tehdit eden bir eski sevgilim var. Telefonlarına çıkmadığımda soluğu kapımın önünde alan ne istemiyorum seni sevmiyorum dememe aldırış eden ne de hırs yapmış olmasını kabullenen tam bir serseri. Sanırım kafayı yemek üzereyim uzun zamandır bir kliniğe yatırılsam telefonumu alsalar elimden kimseyle görüşmesem kimseyle konuşmasam verseler ilacı sessiz sedasız uyusam ya da ölsem de bunların hepsinden kurtulsam diye düşünmedim değil. Ailemle olan sorunlarım hep vardı annemi alır çeker giderim diye düşünerek kendimi telkin ederdim ancak bunlarla uğraşmam gerektiği yerde saçma sapan bitmek bilmeyen gurursuz bi insanın baskısında olmak bütün hayat enerjimi somuruyor. Yaklaşık 3aydir zaruri durumlar dışında evden çıkmıyor kimseyle konuşmak istemiyorum tek dünyam odam ve birkaç kitabim. Sizce yapmam gereken tek şey bir uzmana başvurmak mı?

  • admin 08/09/2015 #

   Sayın Wisne34, sorunlar karşısında çıkış yolu aramak çok normaldir. Bazen kaçma, uzaklaşma fikri rahatlatıcı olur ama aslında sorun çözmez. Bir uzmana başvurmak stresle baş etme konusunda veya üretmek, çalışmak, başkasına faydalı olmak gibi sizi hayata bağlayacak konulara yönelebilmeniz için enerjinizi toplamanızda yardımcı olabilir.

 22. gaye 21/09/2015 #

  Merhaba. Ben buyük ihtimalle depresyon geçirdim ve aşamıyorum galiba. Üstümde sürekli baskı hissediyorum. Ağlamaklıyım genelde. Herkesten uzak olmak istiyorum. Beni anlamadıklarını düşünüyorum. Yaşama isteğim kalmadı. Ama hayata tutunmaya çalışıyorum. Sahip olduğum güzel şeyleri düşünüyorum. Bazen mutlu ediyor. Ama çoğu zaman mutlu etmeye yetmiyor. Eşim benim en büyük mutluluğumdu. Çok büyük bir sorun olmasa da süregiden ve bitmek bilmeyen sorunlar ondan nefret etmeme ve ayrılmama neden oldu. Hayat bitmiş bomboş gibi geldi. Yardım almalı mıyım diye düşündüm ama iradem güçlüdür. Biraz mutluluk oyunu gibi olsa da çabalıyorum. İki senedir iniş çıkışlar ile geçiyor. Bazen en dipte hissediyorum. Ama yine toparlanıp hayatıma devam ediyorum. Yardım almalı mıyım hala düşünüyorum.

 23. Ne yapmayalım 24/09/2015 #

  Bilmiyorum yukarıda söylenen bütün belirtileri yaşıyorum ne yapacağımı bilmiyorum hani bildiğiniz gibi insan çekiniyor birilerine anlatmak benim hayatım mahvoluyor yaşamak istemiyorum üniversite okuyorum ama bir hayalim yok doğru dürüst bir arkadaşım yok zamanın da sevgilimde oldu ya çok yakışıklı değilim yani yeterince iyiyim ama bilmiyom kendimi salak gibi hissediyorum sanki herkes beni salak yerine koyuyor sanki benle dalga geçiyorlar benim özgüvenim hiç yok ailemin bana sahip bile çıkmadığını düşünüyorum tutunacak bir dalım yok kısacası.

  • Hersey gececek 30/09/2015 #

   Aynısını ben de yaşıyorum.

 24. fatih 02/10/2015 #

  5 sene boyunca ilişkinin bitmesi is saatleri izinlerde sıkıntı durumundan sebep çıktı kronik depresyona girdiğimi düşünüyorum. Güven sorunu uykusuzluk suskunluk sinir iş yaparken başka şeylerle oyalanıp isi 1 saat kadar oyalama, bunların düzelmesi için su anda artık pes ettiğim beni bu hale sokan iş yerinden ayrılarak başlıyorum. Gerçekten kapitalist düzende kendimden odun verip kendi psikolojimi zorlayıp hiç karşılığını görmemek bunu düşündükçe bile kendime çok kızıyorum unutamıyorum. Kendi iç sesimle yaşıyormuş gibi kimsenin bana doğruya yönlendirdiğini bile inanmadan kendimce yasamaktan sıkılıyorum.

 25. serpil 03/10/2015 #

  Bendeki mutsuzluk korku nefes bel ağrısı vücudumdaki ağrılar bazen dilim katlanır gibi hissediyorum korkuyorum berbat durumdayım antidepresan kullanıyorum işe yaramıyormuş gibi geliyor sanki yan etkiler geliyor gibi oluyorum doktor doktor gezmekten bıktım.

  • Halil 06/10/2015 #

   Aynı durum bende de var muayene okuyorum psikiyatri diyorlar kullandıkça daha kötü oluyorum 2.5 aydır bıraktım rahatım ama bazen acile gidiyorum çarpıntı kalp sıkışması falan filan başta araştırıyor bir şey çıkmıyor psikiyatri deyip gönderiyorlar.

 26. kemalkacmaz 04/10/2015 #

  Depresyon ve kaygı spor egzersiz geçer mi acaba yapsam?

 27. Yokbirşey3456 14/10/2015 #

  Liseye yeni başladım ve 7-8 yıllık arkadaşlarımdan ayrıldım bunun üzüntüsünü neyseki ilk hafta atlattım fakat hâlâ içimde bir eksiklik, huzursuzluk hissi var sürekli sevdiğim kişileri ölmüş olarak düşünüyorum kendimi de ailemide üzüyorum. Derslerden korkuyorum, hep kendime “ya yapamazsam?” diye sorup daha da huzursuzlanıyorum. Durup duruken ağlamaya başlıyorum birkaç dakika sonra hiçbir şey olmamış gibi gülüyorum. Depresyoda mıyım değil miyim bilmiyorum ama bir an önce bu hissettiklerimden kurtulmak istiyorum.

 28. ömer 25/10/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Yukarıda yazılanların hepsini okudum. Öncelikle bu durumdan ivedilikle kurtulmanız için dua ediyorum. Çünkü kimse mutsuz olmak istemez. Yukarıda yazılanları doğrudan değil ama dolaylı yoldan ben de yasıyorum. Kız arkadaşım depresyonda. Elinde olmayan sebeplerden dolayı sürekli agresif ve mutsuz. Arada onu bu düşüncelerden uzaklaştırabiliyorum o zaman dilimi içerisinde mutlu olduğunu görüyorum. Beni de üzmüyor değil. Hatta üzdüğünü o da söylüyor yeri geldikçe. Hiçbir zaman ondan uzaklaşmayı düşünmedim. Bu kötu zamanların bir gün geçeceğine inancımı kaybetmedim çünkü.
  Depresyonda olan arkadaşlara tavsiyem, yanınızda sizlere yardım etmek isteyen insan illa ki vardır. Onların işini kolaylaştırmanız. Emin olun siz ona bir adım atarsanız o size koşa koşa gelecektir
  Güzel günler çokta uzakta değil.

 29. sahra 09/11/2015 #

  Bende ayni durumdayım çok yalnız hissediyorum kendimi ve çok bunaldım hayattan artık çocuğumun ağlamasına bile tahammül edemiyorum bitkin durumdayım. Geceleri uyuyamıyorum ve bu boşluktan kurtulmak istiyorum.

 30. Eda 12/11/2015 #

  Merhaba arkadaşlar, ben de ailemden uzaklaştım. Okumak için başka bir ülkeye geldim. Buradaki herkes bana yabancı olduğu için çok sıkıntılar yaşadım. O sıkıntılı zamanlarımda sevgilim de beni terk etti. Ailevi durumlar da pek iyi değil. Annem ve babam ayrılar. Kardeşlerim ve annem hayata tutunmaya çalışıyoruz. Annemi her düşündüğümde sanki gittikçe yaşlanıyormuş gibi hissettim ve ortada hiçbir neden yokken oturup kendi kendime ağladım. Çok fazla yalnız kaldım artık kendi kendime konuşmaya başlamıştım. Birkaç ay sonra kendimde olan bu değişiklikleri fark ettim ve depresyon belirtileri olabilir diye internetten araştırmaya başladım. Şimdi beni soracak olursanız çok iyiyim. Çünkü insanın tedavisi kesinlikle kendi kafasında bitiyor. Şimdi siz size iyi gelen birisi bulun ve iyi ki o var deyin. İlla biri olmasına bile gerek yok. Dışarı çıkıp oksijeni iyice çekin içinize. Hiç durmadan yoldan geçenlere gülümseyip selam verin. Konuşmaktan sakın korkmayın çünkü hiç kimse dört dörtlük değil. Umarım bu yazdıklarım benim gibi birinin daha hayatını değiştirir. Hepiniz kendinize çok iyi bakın. Çünkü sizden bir tane daha yok.

  • unhappy 04/02/2016 #

   Eda yazdıklarını gözlerim dolu dolu okudum. Söylediklerini yapmaya çalışacağım umarım bende de işe yarar. Güzel tavsiyelerin için çok teşekkürler. Ayrıca benden çok daha kötü durumda olanları bilmek beni korkutuyor. Güzel günleri düşünüp yaşama tutunmalıyız.” Mutluluk nasıl geçiciyse, mutsuzlukta geçici.” Umarım hepimiz bu kötü günleri atlatırız.

 31. Ahmet 14/11/2015 #

  Merhabalar,

  Özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyorum. İşlerim genelde şehir dışında oluyor ve 3-5 ay şehir dışında yaşıyorum. İşin yetiştirilmesi, planlama konularında çok hassas olmak zorundayım. Uzun zamandır inanılmaz üşengeçlik, inanılmaz derecede kararsızlık yaşıyorum. En ufak bir işi yapacağım zaman bile şöyle yaparsam böyle öyle yaparsam böyle olur tarzında zincirleme şekilde durumlar düşünüyorum ve kafam karışıyor. Bazı şeyleri erteliyorum ve ertelediğim şeyleri sürekli kafama takıyorum ve aklımda dolaştırıp duruyorum. Hiçbir şeyden zevk almamaya başladım ve evden çıkarken ütünün fişini çektiğimi bile bile tekrar kontrol ediyorum. Bir uzmana görünmeyi düşünüyorum ama bunu bile erteliyorum. Depresyonda mıyım, paranoyak mıyım henüz anlayamadım?

 32. Emine 14/11/2015 #

  Sanırım çağımızın en sinsi hastalığı depresyon. Çoğu insanın konuşmalarına espri malzemesi yaptığı kimi zamanda çok basit görünen bir konu. Hâlbuki bana kalırsa bedeni hastalıklardan daha tehlikeli. Nitekim insan bedensel rahatsızlıklarına bir şekilde çare buluyor ilaçla veya başka şeylerle fakat ruhumuz hastalanınca bu umurumuzda bile olmuyor. Gidişatın daha kötü olmasından korkuyorum birine ve topluma yabancılaşan bireyler ve konuşacak bir dostu bile olmadığı için psikologlarda oluşan kuyruklar artıyor. Sözü daha fazla uzatmak istemem demem o ki arkadaşlar bende bazen bu süreçlerden geçtim ve vardığım sonuç şu oldu insanın bu hayatta en temel gereksinimi sevgi ihtiyacı… Sizi dünyalar kadar sevecek insana gerek yok bir insan sizi dünyalar kadar seviyorsa kafi.. Bu insan anne baba kardeş hiç fark etmez herkes olabilir yeter ki sizi gerçekten sevsin. Tabi sizde sevin hayatınızdaki insanları sevmezseniz hayat hiç çekilmiyor inanın. Saygılar !!

 33. Rüzgar 15/11/2015 #

  21 yaşındayım hayattan tat alacak hiç bir duygu barınmıyor içimde :((((

 34. mazes 03/12/2015 #

  Merhaba, Depresyondayım bunun farkındayım devlet hastanesinden yardım almaya çalışıyorum ama verdikleri ilaçlar sonuç vermiyor 2 yıl kullandım ilaç bıraktıktan sonra bir süre iyiydim ama şu an daha kötüyüm nereye gidelim özele gidemiyoruz tavsiye lütfen lütfen artık yaşayamıyorum.

 35. tlay 07/12/2015 #

  Çok mutsuzum 7 aydır sürekli beynimde ağrı var bıçak gibi girip çıkıyor evliyim 1 kızım var küçük ama her şeyden bıktım mutsuzum n’apsam mutlu olamıyorum. bu ağrılar beni mahvetti ölmekten korkuyorum hep panik oluyorum ağrılarım olunca sürekli 24 saat ağrım var beynimde 5-10 dakikada bir giriyor 2 ciye hamileyim ilaç da kullanmıyorum cvp yazın benim gibi olan var mı?

 36. tlay 07/12/2015 #

  Acaba depresyonda olduğum için mi ağrılarım oluyor sürekli? Anlamadım gitti beynimde de bir şey yokmuş ama her gün ağrı her gün ağrı bıktım.

  • balon 28/12/2015 #

   tlay aynısı bende de var tam 10 senedir geçmeyen bir baş ağrısı.

   • Mert 23/04/2016 #

    Gizli tansiyon olabilir.

 37. ayşe 27/12/2015 #

  Kendinizi daha fazla üzmeyin bir doktora baş vurun depresyonun tedavisi var ben de geçirdim ve çok iyiyim demir, D vitamini eksikliyi veya B vitaminlerin eksikliği olabilir ben kullandım ve halen daha kullanıyorum siz de kanınızı kontrol ettirin.

 38. Pınar 07/01/2016 #

  Bütün yorumları okudum. Herkesten bir parça almış gibi ruhum. Senelerdir psikolog, psikiyatrist kalmadı gitmediğim. Hala da çekiyorum aynı şeyleri. Bunca senede tek anladığım şey, önce kendimizi sevip affetmemiz gerektiği oldu. Kimse tutmuyorsa elinden,sen seni tut. Başka neyin var ki.

 39. Ali 18/02/2016 #

  Çoğu yorumu okudum çoğunda kendimi buldum. Hayattan hiç zevk almıyorum yaptığım her şeyden pişmanlık duyuyorum çok uzun süreli uyuyorum insanlara yaklaşımım çok uzak asosyal birisiyim hiçbir yere gidesim gelmiyor hiçbir şey yapasım gelmiyor her şeyde çok pasif kalıyorum bunların düzelmesini istiyorum ve ben depresyonda mıyım?

 40. hüsna 23/05/2016 #

  Dünyada her şey bizim için var, kainat bizim için dönüyor, dünyada tek akıllı varlık sadece bizleriz Allah düşünmemizi istiyor. Hepimiz çok özeliz ve hiçbirimiz yalnız değiliz…

 41. Sema 06/06/2016 #

  Küçük bir sıkıntı yaşasam içimde büyütüyorum sürekli yaşadığım sıkıntıyı düşünüp kendimi suçluyorum ve strese sıkıntıya giriyorum. Biriyle tanışsam gelecek yönlü düşünmek istesem içimi korku sarıyor ne tanıştığım biriyle gelecek düşünebiliyorum ne de evlilik. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum bu sorun gittikçe büyüyor içimde yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 02/07/2016 #

   Sema Hanım çalışmayı, üretmeyi, sporu, hobilerinizi, doğayı da düşünebilirsiniz. Neden gelecek deyince aklınıza sadece evlenmek gelsin ki, bu haksızlık.

 42. suat 18/06/2016 #

  Aynen bendede var ama dün ayaklarımda bacaklarımda uyuşma halsizlik şikayetiyle fizik tedaviye danıştım sonuçlardan sonra b12 vitamin eksikliği çıktı ve bunun eksikliğinin en önemli belirtisi depresyonmuş araştırın bence.

  • Murat 13/11/2016 #

   Bende de var ayak uyuşması kalbim duracak sanıyorum egk herşey yapıyorlar ama bisey çıkmıyor acaba bendedemi eksiklik var

 43. İsmail Sedat Çelikel 12/07/2016 #

  Benzer sorunlar için psikiyatr’a (tıp fakültesi ruh hastalıkları plk) . Seansın sonunda, iki adet hap verdiler. Doktora sordum: ” Ben bu hapları içince, benim zaman hakkındaki düşüncem değişecek mi?
  Doktor hayır dedi. “Peki ben bu hapları içince diğer insanlar ve ailem zaman hakkındaki düşüncelerime saygı gösterecekler mi?” Cevap yine “hayır” oldu. “Ben bu ilaçları neden kullanacağım?” diye sorunca da ” Deneyeceğiz” yanıtını aldım. Tahmin edersinizki, ilaçları kullanmadım.

  Bence önce terapiyi kullanan, ilaç yazma yetkisi olmayan psikologlardan başlamalı. Psikiyatra , psikolog yönlendirmeli. Saygılarımla.

 44. mordad 14/07/2016 #

  ben günlerce evde kalıp saatlerce dizi izliyorum dışarı çıkmak istemiyorum kalabalık ortamlarda herkesin bana baktığnı isssediyorum huzursuz oluyorum dışarda yürürken insanlardan kaçıyorum neredeyse

 45. Defne 25/07/2016 #

  Geçen sene üniversiteden mezun oldum. 1 yıldır iş arıyorum bulamıyorum. Son çaren garsonluk yapacağım. Babam işinden dolayı 1.5 senedir bizden ayrı yaşıyor. Babamı nadiren görebiliyorum. Annemle ilişkileri çok kötü kendimi bildim bileli böyleydi. Annemle benim aramda hjc iyi degil. Beni huc ciddiye almiyor. Sadece erkek kardesimle arask iyidir. Maddi açıdan bir çok sorun yaşıyoruz. Hayattan zerre tat almıyorum. Sürekli ağlamak istiyorum durduk yere.. regl olamiyorum. Ne istediğim okulda okudum ne istediğim bolumde. Hiçbir baltaya sap olamadım. Ailemin benden beklentilerini karşılayamadim. Sürekli başkalarının hayatlarina bakıp imrenip ağlıyorum. Sürekli kabus görüyorum. Sürekli yemek yemek istiyorum. Dis görünüşünden nefret eder oldum. Evin bütün negatif yükünü omuzlarımda hissediyorum. Neredeyse hiç gulmuyorum. Gazete dergi kitap tv hiçbiriyle ilgilenmek istemiyorum. Hiç arkadaşım yok. Kelimenin tam anlamıyla yapayalnızim. Annem delirdiğim düşünüyor diye tahmin ediyorum iletişimimiz sıfıra yakın. Çok daha fazla şey yaşıyorum içimde bu anlattıklarım sahildeki bir kum tanesi. Bu arada gecen seneden once boyle bir insan degildim. Yaşım 25 ama aslında çok daha yaşlıyım..

 46. ruyam 26/07/2016 #

  Merhaba 24 yasindayim. 1yildir evliyim esimin Ailesiyle sorunlarim oldu hep sozlendigimiz gunden beri esime surekli mudhale ediyorlar esim surekli onlara bagli onlarsiz karar almiyor 35 yasinda esim ve annesiyle bir sorun yasadigimda hep beni susturuyor bni deateklemez hakli bulmaz Kaynanam kucugum dye hep ben yoneteyim istiyor tek oglu paylasmak istemiyor oglunu bir kizi bir oglu var zaten evimize de onlar almis kışın bizdeler hep ev bizim dye. Sorunlarimizi burada hepsini anlatamiyorum ama bu beni cok etkiliyor esime guvenmiyor esimde tabiki bana sevgisine bile inanamiyorum artik geceleri hep kavga ediyoruz ailesiyle esimle ruyalarim boyle ayirmaya kalkiyorlar bu ruyalarla uyaniyorum on saat uyusam bile uykusuz halsiz hic birseyden zevk alamiyorum cocugumuzda olmuyor ki belki bir umudum olur dyorum duzelir dye dusundum tedavi oluyoruz ne yapacam bilmiyorum yanlizlik icinde kimsesiz hissediyorum korkuyla yasiyorum hep

 47. Melike 16/08/2016 #

  Meğerse ben doğduğumdan beri depresyondaymışım

 48. Sea 17/08/2016 #

  Depresyondayım sanırım.bunu yazmak bile tuhaf gelsede sanırım öyle.sebebi son iki yıldır yaşadığım herşey.ve biranda hayatımn alt üst olması.hatalarım ve hatalarımn aklımdan çıkmaması.ölümü diliyorum bazen.yaşasam ne olur yaşamasam ne olur.üzerimde etkisi olan kişi bunlara sebep.saçma sapan bir korku karmaşa.güçlü olamayış ve o kişiden içten içe nefret etme..

 49. Yasin 22/08/2016 #

  Herşeyden sıkıldım buraya derdimi sıkıntımı yazamayacak kadarda yorgunum herşey boş ne zaman bitecek acaba hayatım

 50. Oktay 31/08/2016 #

  Çok renksiz bir hayatım var malesef ne sırdaşım nede yoldaşım var kimsesizim diyebilirim depresyonla adeta savaşıyorum ama yenildim bundan kurtuluş yokmu şizofrenliğe kadar ilerlicek yoksa sürekli başım arıyor birde ölmek istiyorum 🙁

 51. Yasin 04/09/2016 #

  Ben hayatimi degistirmek ve istedigim gibi yon vermek icin butun gun birsuru yaleller kurup
  Partnerime bunlardan bahsettigimde
  Onunda istedigini bildigim halde en ufak bir olumsuzluk cunlesinde hayatimdan vaz gececk duruma geliyorum
  Surekli aglama hissi geliyor
  Siddetli gogus agrilari ve bas agrisi yasiyorum
  Cok yakin zamanda yuz felci gecirdim
  Depresyonun boyle bir sonucu ve ya daha farkli sonuclari da olabillirmi ?

 52. mahsum 19/09/2016 #

  Çoğu sey bende de mevcut artık o kadar çok arttı ki sürekli başım dönüyor kendimi çok yalnız hissediyorum sanki bu dünya da bir hiç uğruna yaşıyorum kimse derdimi anlatamıyorum kimseye istediğim gibi davranamıyorum şöyle adam akıllı başımı omzuna yaslayacağım bir arkadaşım yok derdimi anlatsam da onlara saçma geliyor artık dayanamıyorum başım sürekli dönüyor ve ağrıyor hayatımda yapmak istediğim şeylere odaklandım şimdi madem tekim tek başıma yüriycem hayallerimin peşinden kosucam istediğim herseyi yapicam simdi yaşım 20 belki geç gerceklesicek ama yine pes etmiycem ben bu hayatı yenicem.

 53. ilay 19/09/2016 #

  Normalde günlük olarak hep depresif bir haldeyim. Yeni okula başladım. Herşey daha kötü oluyor. Ağlama krizlerine giriyorum. Uyuyamıyorum. Yemek yiyemiyorum. Sürekli intihar etmeyi düşünüyorum. Ölsem herşey düzelecek gibi. Her gün dua ediyorum gerçekten mutlu bir insan olmak için. İşin kötü yanı bunları hep içimde yaşıyorum. Kimse bilmiyor içim ne halde. Gözlerim hep dolu dolu. Her an ağlamaya hazır gibiyim. Sadece biraz ara vermeye ihtiyacım var. Dünyadan bir süreliğine kaybolup daha iyi bi şekilde dönmek isterdim ama öyle bi imkanım yok. Bombok bi hayat sürüyorum. En yakın zamanda ölmek dileğiyle..

 54. Nnnn 21/09/2016 #

  Ne yaptığım şeylerden mutlu oluyorum nede kimse beni mutlu ediyor bu nasıl birsey böyle

 55. ipek 26/09/2016 #

  Merhaba arkadaşlar yorumlarınızı okudum bende aynı durumdayım doktoraya gittim sadece intahar konusunda fikrim değişti anlattıkları gerçekler korkuttu ve fikrim bu konuda değişti fayda verdi benim depresyon sorunum çevremde farkedilince yanlız kaldım benden sıkıldı arkadaşlarım bunu farkedince yalnızlığı seçtim kendimi daha çok oylama yönüne verdim hep ruhumu gizleyip güçlü görünmeye dikkat ettim ama sorunlarım bi süre geçti hiç kimseye guvenmiyorum nedeni ben ruhen hasta olunca bana çok zarar verdiler sanki dusmemi beklemistiler fırsat bulunca birbirine bağlı çok inandirici yalanlar iftiralar bunları yapanlar sevdiğim insanlardi uzunca anilarimiz olmuş beraber mutlu olduğum arkadaşlarımı hiç tanimadigimi anladım sorunun cevabını bi arkadaşıma buldum benim güçlü olmam onların kendilerinde bulamadıkları birseydi bu yüzden zarar veriler şimdi uzun zamandır bununla mücadele ediyorum çok mutsuz hayattan koptum kendimi biraksam dusecegimi biliyorum allaha sigindim dua ediyorum zor dayaniyorum yaşamak zorundayız allah verdiği canı alır kendi canına kiyani asla affet meyecek allah kaybederek hiç bir şey bulamayiz bu yüzden kendimizi mutlu edecegiz ve sevecegiz ne istersek onu yapacağız bu yönde çalışacağız allaha emanet olunuz kendinize iyi bakin

  • ipek 26/09/2016 #

   Teşekürler

  • ipek 26/09/2016 #

   Teşekürler yorumları okumak bile hayatta bizim durumumuz da olan insanlar var yanlız deyiliz dememiş

 56. derya 27/09/2016 #

  Bende 16 yaşındayım ve bir kac gündür sürekli annemin öleceğini düşünüyorum ama cok şükür annem çok iyi bir şeyi yok ama içime dert oldu sizce bu konuda napmalıyim lütfen yardımcı olur musunuz

 57. Tugce 28/09/2016 #

  27 yasinda 2.evliligini yapmis 2 cocuk annesiyim.cocuklugumdan bu yana bicok sey yasadim.babamin bencilligi ve sorumsuzlugu,uvey baba siddeti,esimin beni aldatmasi ve siddeti,ayrildigimda yasadigim seyler beni cok yipratti.ona ragmen tek basima ayakta kaldim senelerce.2.evliligmde mutlu olurum sandim; yanilmisim…esim benden 3 yas kucuk.evlenene kadr cok iyiydik maddi yondende iyiydim iyi zamnlar geciriyoduk konusabiliyoduk.Evlendikten sonra ailesiyle yasamaya basladik kisa sure sonunda hamile kaldim.ailesinin beni kucumsedigi yetmiyomus gibi esimde ayni dawranmaya basladi.(bu arada esimin ilk evliligi).Simdi hic konusmuyor benimle sadece bisey istiyosa yalakalik yapiyor o anlik.1.5 aylik kizimz var butun zamanimi odada kizimla geciriyorum kimseyle konusmak, disari cikmak,yemek yemek istemiyorum.insanlarla normal bisey konusurken bile sacma sapan cumleler kurmaya basladim istemsizce sacma hareketler yapiyorum rezil ediyorum kendimi.esimin umursamaz tavirlarina isine geliyosa diye baslayan cumlelerine,ben aglarken gulmesine,ben onunla konusurken uyumasina,saygisizligina tahammulum kalmadi.cok sinirleniyorum ve vuruyorum kendimi tutamiyorum bu sefer dahada umursamiyor deliricem.esimin yaninda kendimi cok yasli ve cirkin hissediyorum ozguvenimi tamamen kaybettim.bu yaziyi yazarken bile 6 kez okudum sacmaladimmi diye.gurbetteyim oglumdanda uzagim tek hayalim cocuklarimla kimsenin olmadigi sakin biyerde tekbasima yasamak.
  Lutfen yardim edin ne yapabilirim cumle bile kurmaya korkuyorum salak dicekler diye.herzaman hakkini arayan ben simdi hakli olsam bile disariya karsi susuyorum kimseyle konusamiyorum sadece esime hic tahammulum yok ona yakinip duruyorum oda herzamnki gibi 2 dakika sonra horlamaya basliyor.delirmekten ve kendime zarar wermekten cok korkuyorum bana yardim edin

 58. mutsuz 03/10/2016 #

  Hayat o kadar kolay degil iste yatslak bir anne 2 cocuk mutsuz olduguna inandigim bir evliligim var mutlu degilim insanlari sevmiyorun konusmak istemiyorum kendimi caresiz zavalli hissediyorum plmeyi istiyorum ama cocuklarim aklima gelince yapamıyorum hic bir seyden zevk almiyorum 25 yasindayim ama kendimi o kadar yaslanmis ve yorgun hissediyorum ki yetememelten yoruldum bazen diyorum yok olsam kimse bulamasa bilmeseler beni ama olmuyor iste olmuyor.

 59. Alfo 13/10/2016 #

  Dün saçlarını kazıtmış bir kız gördüm. Depresyonun en derin haliydi sanki. Yanına yaklaştım, ne yaptın güzel saçlarına diye sordum. Anlamsız bir ifade vardı yüzünde, endişeliydi biraz. Ben bir şey yapmadım ki ! Dedi. Hatta çok seviyordum saçlarımı. Ama kemoterapi aldı saçlarımı benden :((. . Dedi. . Sonra gülümsedi. Olsun ama iyileşince yine çıkacak hemde daha güzel dedi. Hep sarışın olmak istermiş kemoterapi sonrası saçlarının sarı çıkacağını söylemiş doktoru da. Sonra havalı bir bandana çıkardı çantasından ve kafasna sardı. Aslında çok da havalı olmuştu. Sonra düşündüm benim derdim dertmiydi ki! Ne stresi ne depresyonu kardeşim. Hayat her saniyesi ile çok güzel. Biz hayata yenilirsek kaybederiz bir tek. Kaldı ki hayatın bizi yenmek için bir çabası da yok. Düşüncelerinizi serbest bırakın .
  Çok sıkıştığınız bir otobüs yolculuğunda müsait yerde otobüsü durdurup ihtiyaç molası verdiğinizde rahatlamak ise mutluluk o an için. Yada nefesinizi tutup suya daldığınızda son saniyelerde panikle su yüzüne çıkmaya çalışmak sa hayata tutunma isteği. Bir düşünün mutluluğu nerde arıyorsunuz ve ne için… nefes almak ve bazen tuvalet ihtiyacını gidermek bile yeterlidir mutlu olmak için. Ben ilaçları fırlattım attım şimdi çok mutluyum. Çünkü çok ama çok nedenim var… sonradan farkettiğim.. Size verilen nimetlerin kıymetini bilin. Siz sandığınızdan daha güçlüsünüz aslında ve birinin size bunu söylemesini beklemeyin. Siz kendinize bunu söyleyin inanarak. ( s.tir et isimli kitabı mutlaka bir kere okuyun ) sağlıcakla kalın diyecem ama hepiniz hastasınız :))) bir an önce sağlığınızı geri alın o zaman :))) hala ne duruyorsunuz hadi hadi………

 60. Siyah 18/10/2016 #

  Merhaba
  Bugun bas agrilarim icin noroloji doktoruna gittim.Agrilarim bir kac senedir ara ara gunluk yasantimi etkilemeyecek seviyede oluyodu.4 gundur cok siddetli bas agrisi yasadim ayni zamanda bacaklarimin arka kisminda siddetli bi agri vucudumda uyusma hissi ani terleme oldu.Doktora bunlari anlatir anlatmaz ekg kan testi mr istedi ve sonuclari alana kadar kullanmam icin bi depresyon surubu yazdi recetesinde agir bi ilac oldugu ve kesin tanilarda kullanilmasi gerektigi yaziyor . Depresyon tedavisi olan varmi bu belirtiler depresyon belirtisi mi ?

 61. Namensss 22/10/2016 #

  Bu Yorumları yazanlar hayatta mı yoklama yapalım bi

 62. elif 05/11/2016 #

  Kendinimi okadar yorgun halsiz hissediyorum anlatamam surekli hayata karsi bir isyankarlik bikmislik insanlara guvensizlik hic kimseyle gorusmek oturmak gezmek istemiyorum bu hayatta kimseye guveneniyorum icime kapandim son gunlerde surekli olmek geliyor icimden

 63. Xxssxx 05/11/2016 #

  Hayatımda her şey çok iyi sevgilim var uzun zamandır onu çok seviyorum arkadaşlarım da var mutluyum veya öyle sanıyorum maddi durumumuz kötü değil okul hayatım normal fakat tek başıma kaldığım zaman düşüncelere boğuluyorum özellikle sevgilim üzerinden “benim kadar fazla sevmiyor” “bana aşık değil” “öylesine beraber benimle”gibi düşünceler. Aileme karşı olan düşüncelerim ise onları mutlu etmediğim yönünde. Benzer bi şekilde arkadaşlarıma karşı olan düşüncelerimse beni sevmedikleri yönünde. Sevildiğimi hissetmiyorum ortada hiçbir şey yokken bi anda hıçkıra hıçkıra ağlıyorum konuşmak istiyorum ama insanların umrunda olmayacağını bildiğim için konuşmuyorum kimseye bi şey anlatmıyorum ağlamalarım gün geçtikçe daha da şiddetlendi ve bi anda geliyor kitap okurken ders çalışırken müzik dinlerken vb.. Sabahları çok mutluyum ta ki gece yalnız kalana kadar

 64. Buse 07/11/2016 #

  Bende herşeyden artık bıkmış bi durumdayım.Ya durup dururken bi bunaltı geliyor.Hiç bir şeye hevesim yok.Her zaman uyumak istiyorum.Ders çalışamıyorum.Bi mahkum gibi hissediyorum kendimi.Erkek arkadaşımdan ayrılalı 1 ay oldu.Ondan mı diyorum yok 1 ay oldu neden bi ay sonra böyle bi dfurum yaşayayım ki ama çok sevdim inanın yaşamak dahi istemiyorum.Bana işkence gibi geliyor bu hayat.Yardım edin bana lütfen.Korkuyorum kendime zarar vemekten onuda geçtim çevremdskilere zarar vermekten korkuyorum.Eskiden güldüğüm şeylere şimdi gülemiyorum herşey saçma geliyor.Yardım edin lütfen….

 65. Ugur 17/11/2016 #

  Merhaba ben onbesgun once hayatimin en kotu gunlerini yasadim geceleri uyayamadim iki dakika oturdugum yerde duramiyordum arabaya bir biniyor bir iniyordum pisikiyatrist ilaç verdi budefada vucudumda titremeler basladi çocuklarim ağlamaklı bir ifadeyle bana bakiyorlardi belki icinizde bana kizan arkadaslar olabilir fakat bana bir hoca tavsiye ettiler inanin sanki sihirli bir degnek deydi ve eski saglikli durumuma döndüm panik tatği duyardimda böyle iźdirap verici bir hastalik oldugunu bilmezdim herkese acil sifalar dilerim.

 66. mehmet 25/11/2016 #

  sevgili arkadaşlar bende depresyonda mıyım diye çok merak ediyorum ama kendim nasıl bir durumdayım farkında bile değilim çok sevdiğim uzun süren bir ilişkiden yeni çıktım çok alıştığım bir insan bir günde hayatımdan çıktı ilk günler çok zorlandım ama kendi kendimi tedavi etmeye karar verdim ve çok şükür başarılıda oluyorum yeni hayatıma başka bir insanla alışmaya çalışıyorum. bana eski kız arkadaşımı çok az düşünmemi sağlayacak kadar güzel ve iyi yürekli biri girdi hayatıma beni toparlamaya çalıştı ve başarısını ben kendimde görüyorum. ALLAHIMA BİN KERE ŞÜKÜRLER OLSUN. sizden de uzmana gidebilen gitsin ama imkanı olmayanda ümidini sakın kesmesin kendi kendini tedavi etsin. spor yapsın hayatın tadını çıkarmaya çalışsın. hayat yaşanmaya değer… sağlıcakla kalın

 67. halil 04/12/2016 #

  Bu sene üniversite sınavında ispartayi kazandım ve bu şehre geldiğimden beri kendimi çok yalnız hissediyorum sınıfta hazırlık okuyanlar var ve onlarindan geçen seneden muhabbetleri var.sinifta 4 5 kişiyle biraz samimiydim ama bir gün bunlar bi arkadaşın evinde toplanmışlar ve beni cagirmadilar daha ilk seneden boyleyim 4 sene nasıl geçecek belki daha fazla bilemiyorum..

 68. Wertyu 11/12/2016 #

  Son birkaç gündür ben de. Öyleyim. Gece yatmaya korkuyorum. Uykum da ölmekten korkuyorum. Ders çalışasım, hareket edesim, bir şeyler yapasım yok. Aklım hep başka yerlerde. Vücudumu beğenmiyorum. Sanki herkes beni küçümsüyor, benden tiksiniyor gibi bakıyor. Aileme sinir oluyorum. Sinirimi eşyalardan çıkarıyorum. Hiç kimse beni anlamıyor gibi geliyor. Herkes aptal gibi. Ölsem nasıl pişman olacaklarını düşünüyorum ve bundan zevk alıyorum. Hayali kişiler yaratıp, onlarla konuşuyorum. Kendimi başka biri gibi hayal ediyorum. Hiç uyumadığım kadar fazla uyuyorum. Yorgunum. Kendime güvenim azaldı. Hiç kimseye güvenmiyorum. Tek sırdaşım kendim
  Sinirimi içimde biriktirip en sonunda küçük şeylere ağlıyorum. En iyi arkadaşım yok. Sinir mutsuzluk yorgunluk hüzün umarım dediğiniz gibi sadece geçici bir süreçtir.

 69. Tinie 15/12/2016 #

  Semptomlarin hepsi var neredeyse fakat bunları kabullenmek istemiyorum. Çünkü kabullenirsem beynimi bu kavrama alistirmis olacağım. Her ne kadar disarida yaptıgım aktivitelerden, insanlarla konuşmaktan zevk almasam da beni tek yasama tutan amacimi on planda tutmaya calisiyorum. Çok basarili olmak, yüksek yerlere gelmek, kendimden bir seyler yapabilmek. Su sıralar o amaç da okul ve bölümün azizliğine uğrayıp sendeledi. Bu yuzden siradisi bur mutsuzluk hissediyorum. Umarim gecer..

 70. Gurbetçi 18/01/2017 #

  Mrh 35 yasindayim her zaman ölumu dusunuyorum bir turlu bundan kurtuladim çoğu zaman uykularimi buluyor. Bu son dönemlerde işlerimde çok kotu gitti iflas ettim geceleri yatamıyorum aşırı sigara kullanıyorum son bir aydir başımın sağ tarafında bir ağrı başladı ağrı kesiciler fayda vermiyor sağ gozun de bir ağırlık hissediyorum lutfen yardımcı olurmusun uzun

 71. tlytly 21/01/2017 #

  Benimde çok sorunlarım var düşünmekten kafayı sıyıracagım içime kapanık biriyim hiç kimseyle konuşmuyor bir şey anlatmıyorum aileme bile hep kendim kendime artık hayattan bıktım

 72. batan gunes 28/01/2017 #

  Hic bana anlatmayin hepinizi duydum ALLAHTAN. Dua eden yok bi kalkin namazinizi kilin herseyi unuttun insallah iyilesirsiniz.

 73. ❤Zagros❤ 24/02/2017 #

  Bu saydiklari belirtilerin hepsi bnde var?Ama normal goruyorum yasadigim hayata bakilirsa dua ediyom intihar etmedigime ?

 74. Umutsuz vaka 02/03/2017 #

  Hayatimda hersey ters gidiyor nisanliyim nisanlim bana durmadan yalan soyluyor ondan ayrilmak istiyorum birakmiyor. Insanlar benden kaciyor gibi sanki kimseyle bi dostlugum bile olmuyor iki konusmadan sonra iliskileini kesiyolar beimle ve bu pespese olmaya basladi kendimi kitu hissetmeye basladim arkadaslarimla aram aciliyor bi aksilik oluyor ve hersey bozuluyor gercekten noldunu anlamiyorum kimseyle konusmak icimden gelmiyor surekli istanbulu terk etmek baska bir sehirde hayat kurmak gibi istegim oluyor yani napicami bilmiyorum

 75. Konyalı 28/03/2017 #

  Yorumları okudum nerdetse aynı sevmedigim meslekte ailem tarafından zorla calıstırılıyorum ama istende cıkamıyorum evde huzursuzluk cıkmasın diye intihar etmeyi dusunuyom sonra ailem aklıma geliyor ben gidersem babam annem ws. ne der diye akrabaların yuzune nasıl bakar diye Vallaha Her gun Allaha dua ediyorum hayattan yasama istegim hic kalmadı Bir seyi yaparken ya dokersem veya kırarsam ws.diye korkuyorum en bastada bunu aileme anlatamıyorum ne yapmam gerekli

 76. Yasemin 16/04/2017 #

  Ben bazen kendimi çok yalnız hissediyorum. Son zaman lar da çevremin bana olan ilgisi azalmış gibi açık lisede okuyorum, yetersiz kredim yüzün den bu yıl unuversite sinavina giremiyorum .bu beni fazlasıyla üzüyor .ve her an bunu düşünüyorum. Bazen başım catliyicakmis gibi ,oluyor .

 77. İrem 17/04/2017 #

  Artık bunu kontrol edemediğimi farkettim.Bir yıldır ya da daha uzun zamandır böyleyim.Yaşama enerjisi olan,disiplinli,heyecanlı,başarılı biriydim.Ne zaman nasıl oldu da bu raddeye geldim,bilmiyorum.Sabah anneme lütfen benim için üzülme söz ver nolur dedim çünkü ben bunu haketmiyorum.Elimden gelseydi giderdim.Zavallı insanları üzmeye hakkım yok.Vicdan azabı ve sürekli bir korku içindeyim.Güvensizlik bedenime de yansıdı,çoğu zaman dengemi sağlayamıyorum.Artık bitsin istiyorum.Bu saçmalıktan bıktım.Kendime tahammül edemiyorum.

 78. İris 20/04/2017 #

  Bunların neredeyse hepsini yaşadım ve hiçbir destek kendi kendime kalktım ayağa arkadaşlar. İnsan isterse hiç kimseye ihtiyaç duymaz. Enerjim olmazdı,okuldan erken çıkar uyurdum,sosyal hayatla alakam yoktu,geceleri intihar etmeyi denerdim. Ve bunları 1 kez değil 1 yıl aralıkla 2 kez yaşadım. Ama atlattım. Çokta güzel atlattım. Bir isterse her şeyi yapar arkadaşlar kimsenin sözlerine veya desteğine ihtiyacınız yok.

 79. Üzgün 18/05/2017 #

  1 senedir kendimi hic iyi hissetmiyorum.Sürekli sucluluk duygusu,kaygı,korku,beceriksizlik,bir işe yaramayan ahmak gibi hissediyorum kendimi.Tek istediğim ölmek ve bu yasadiklarimdan kurtulmak.Kimseyle konuşmak görüşmek istemiyorum.Önceden böyle değildim.Güler güldürür cevreme hep pozitif enerji verirdim ama şimdi tam tersi.Uzmana baş vurmayı düşünüyormuyum bilmiyorum.
  Kendimden nefret eder oldum.Bildiğim tek gerçek şu ki Allah derdimin tek dermani ama ona ulaşamıyorum.

 80. N 29/05/2017 #

  Sanki büyük doldurulamaz bir boşluk var içimde.4 yaşimdan bu yana hep vardi bu huzursuzluk.Tabi o zamanlar boyutu küçüktü.Gittikçe büyüyordu.Sonra aniden kayboldu.Ya da ben öyle sandim bilmiyorum.2 yil musmutlu yaşadim.Aslinda mutlu olmamak için hiç bir nedenim yok bana sunulan imkanlardan gayet memmunum.Belki de bu elindekilerin kiymetini bilmeme sendromu.Bazi konularda gerçekten şansli olduğumun farkindayim.Özgüvensizim de. Bu özgüvenle nereye gideceğimi bilmiyorum; sonumun kötü olmasindan korkuyorum.Intihari defalarca düşündüm ama bu neyi değiştirir ki? Zaman anlamsizca akip gidiyor ve ben bu boşluktan nasil kurtulacagimi daha çözemedim.Bunlari anlatacak kimsem yok beni tam olarak anlamiyorlar.Ben de içimden geçenleri buraya yazdim işte. :/

 81. sıla 09/06/2017 #

  ölüm hisi daha çok aklım banbaşka yerlerde

 82. esinn 12/06/2017 #

  Kaybetme korkusu mutsuzluk hic biseyden keyif alamiyorum hic bisey bana farkli gelmiyo kendimi yanliz hissediyorum halim yok sürekli canım sıkılıyo uyudukca uyuyasim geliyor napcam bilmiyorum düzgün giden iliskilerimi bi bahane edip ayriliyorum yanliz kalmak istiyorum sonrada biri olsun istiyorum

 83. Nihal 21/06/2017 #

  Mrb ben 14 yaşındayım sanırım mevsimlik ve ergenlik deprasyonlardayım hiç bişe yapmak istemiyorum hayattan zevk almıyorum yaşamak çok saçma insanlar hep aynı her sözleri yalan hep kendilerini büyük görme çabası icindeller korkuyorum aslında her şeyden ailemden , arkadaşlarımdan okul bitti bı ara canım sıkılıyor diye böyle diye düşünmüştüm ama sonra nefes darlığı çekmeye başladım etrafta beni seven insanlar var ama ben yinede korkuyorum yalnız kalmaktan aslında yaşamak istemiyrm ölmek istiyorum. Ben ne yapacağım i bilmiyrm çaresiz hissediyorum ağlamak istiyorum hemde hıçkıra hıçkıra ama korkuyorum insanların bana deli durup dururken ağlıyor demesinden aslında tam anlamıyla ölmek istiyorum

  • Depresif Ergen 31/12/2017 #

   Ben de senin gibiyim 14 yaşında.Benim sorunum sınavların başladığı zamanlardı yani 1.5 ay önce gibi bir şey.Her şey ailemden ayrilip biraz uzak bir yerde yurtta kalmamla başladı ve kendime gelene kadar sınavlar başladı bende sürekli bir baş ağrısı vardı eve geldim sonra fakat aklımda sürekli yaşanmış ve yaşanacak olaylar vardı sürekli kötü düsüncelerle zihnim yıprandı yaşamak istemiyodum sürekli içim darlanıyordu bulunduğum yerde sonra sınavlar bitti biraz rahatlamaya basladım sevgilim oldu onla zaman geçiriyodum hala da birlikteyiz ama içim sürekli sıkıntıda ve hala darlanıyorum benim için en uygun şeyin okul değiştirmek olacagını düşünüyorum.Ortam değiştirmek de senin için iyi olabilir bunu düşün.

 84. Sezgin 04/07/2017 #

  Benim içimde bir şey var sanki ruh halim hiç yok beynim aynen bilgisayar hafızası gibi dolu oluyor ailemle veyatta başka biri ile konuşurken hiç bir cümle beynime girmiyor lütfen yardım edin daha dün başladı bu olay her gece oluyor sadece gece oluyor ruh halim yok birisi konuştuğu zaman o cümleler beynime girmiyor beynim cümle algılamıyor kendi cümlelerimi algılayamıyorum başım bilgisayar hafızası gibi dolu çok dolu yardım edin 🙁

 85. Dilara Kara 09/07/2017 #

  Hayatıma birini almıştım ilk beş ay çok mutluyduk sonra bana el kaldırdı birde beni suçladı beni bu hale getiren sensin diye. Affetmek istemedim zorladı. Bu şekilde 1.5 sene sürdü ilişkimiz sürekli bana şiddet uyguladı yüzüm gözüm morarıyordu her defasında dışarı çıkamıyordum. En sonunda kurtuldum ama yine dövdü sinir krizi geçirdim yemediğim küfür kalmadı hakaret kalmadı. Annesi bana rahat dursaydın da yemeseydin dayaklar dedi. Şu an hayatında biri var keyfi yerinde ben perişanım günden güne eriyorum.. Bi lokma yemek yiyemiyorum. Kafayı yiyorum yavaş yavaş. Öldürmek istiyorum kendimi her an..

 86. Durdu Mehmet Okutucu 01/08/2017 #

  Depresyondan kurtulmanın tek çaresi var, “Dos doğru olmak” evet kendinize ve çevrenizdeki insanlara yalan söylememek.
  Kendinizi sıkıntıya sokacak davranışlardan kaçınmak.Kendi yaşam felsefeniz, kişiliğiniz, çevreniz sizin nasıl davranmanızı olaylar ve davranışlar karşısında beklenen doğru tepki ve düşünceyi sergilemek ve o çizgide gitmektir.
  sözün kısası, “Kendinize ve çevrenize dürüst olun” İki kişilikli olmayın, içinizde ve düşüncelerinizde farklı kişi, dış görüşünüzde farklı kişi omayın.Bu davranış sizi yorar ve beden ve ruhsal olarak hasta olursunuz.Benden söylemesi,

 87. Rıdvan 25/10/2017 #

  Arkadaslar ben 23 yasinda bit universite ogrencisiyim. Sinav donemi yaklasinca uyuyamiyorum,icim sizliyor ne yapacagimi bilmiyorum. Surekli icim daraliyor. Sanki kalbim skısiyor. Ders calismam gerektigini biliyorum fakat calisamiyor ve sonuclarindan korkuyorum. Ne yapmam gerektigini bilmiyorum. Bilen varsa yardim edebilir mi ?

 88. Fatih 10/11/2017 #

  İnsanlar hakikatten uzaklastigindan dolayi kafir cinlerin saldisina ugramaktadir.ibadet etmek,kuran okumak insana huzur verir insani sucluluk duygusundan gorevini yerine getirmis dugusuna tasir ve huzurlu olur,merhametli olur,iyimser olur,kalbi yumuşar.ASIL SEBEBİ BUDUR fakat insanlarin cogu bunun farkinda degildir!!!

 89. Marina joyce (fake) 08/01/2018 #

  Hepsi aynen var bakalim neler olacak ama sadece intihar dusuncesi yok??

 90. Mervenur 09/01/2018 #

  Haziran 2017 de mezun oldum , ekim ayinda İstanbul’da cok iyi birsirkette ise basladim, 22 yasindayim bu yasima kadar da hep ailemle yasadim, istanbula geldigimde ailemden ayri kalcam ve uzulcem diye cok korktum, ama ilk 2 ay hic sıkıntı çekmedim , girdigim şirket baya iyi şirket ve çalışanlar çok deneyimli , beni de yetiştirmek için aldılar , başımdaki abiden tiksinmeye başladım , sanki bana laf sokuyomuş gibi hissediyorum , bir şeyi anlamadığımda sinirleniyo saçma hareketler yapıyo , bir de bu ekipte çalışan bir çocuk başka ekibe geçecek , yani benim işi çok çabuk öğrenmem lazım , bu abi de bu çocuğun başka ekibe geçmesini istemiyo sanki benim o ekipte olmamamı da istemiyo, bir soru sorduğumda sen 2 senelik mi okumuştun, ingilizce bilmeden nasıl iş buldun gibi cümleler kurdu , sabah işe 9 da geliyorum o 9.40 gibi geliyo , geldiği anda midem bulanıyo görmek istemiyorum , üstelik tam yanımda oturuyo, ona muhtacım işi öğrenmek için , ama soru sormak istemiyorum, en son bir soru sordum sinirle kalkıp bardağına çay koydu , içime bir sıkıntı girdi , geleceğe umutla bakamıyorum artık , üstleik erkek arkadaşım da İstanbul’da , mutlu olmam için bir sürü sebep var ama mutlu olamıyorum. Yurtta kalıyorum , yurda gidip ağlıyorum , insna kaynakları odasına çağırdı , beni çok seviyorlar çocukları gibi görüyorlar , rahat ol , yapamazsan boşver işini değiştiririz dediler , ama bana hiç birşey iyi gelmiyo, nazımı çekiyorlar bir de , dün ağlamaya başladım şirkette , ablam doktor , ablamı aradılar napalım bu kız için falan demişler , ablam da memlekete gelsin biraz kafa dinlesin demiş , işe yeni başlayan birine izin verdiler , kendini topla gel dediler üstelik öperek yolladılar beni , ppsikiyatri prozac verdi rozac kullandım 3 hafta oldu ne yapcam bilmiyorum, benimle dalga geçerek verdi ilacı, derdimi nasıl anlatcam bilmiyorum , işimi mi sevmiyorum başka birşey mi çıldırcam

 91. Derman 12/01/2018 #

  Slm adım derman…37 yaşında 4 çocuk babasiyim . hayatımın bazı dönemlerinde aha delirdim aha delircem korkusu yaşıyordum.korkudan ya aynı dakkada yada yada bir müddet sonra kendime geliyor dum:) 3 gün önce arabada seyir halindeyken resmen kriz tuttu sonuçta yenil dim kendime aha delirdim artık herşey bitti diye düşündüm . onun huzursuzluğunu yaşıyor um.soruyorum kendime delimiyim ben diye cvp hyr.cunku aklım hala basıyor.matematik çözüyorum:).ama bu durum beni gerçek ten çok etkiliyor.mesela bazen öyle oluyor ki sürekli bişey unutmuş gibi hissediyorum kendimi.cok düzenli oldum karışık bişey görünce illa duzeltecem falan gibi…bide tık gibi bişey oluştu gerçi önceden de vardı ama okadar sık değildi.yani söyle illa boş bir yere bakıp ona anlam kazandırmak yaşıyorum şükür demekk . bazen konsantre olamıyorum.etrafimdaki neye bakacagima. Sanki ne varsa tek tek bakmak gerektiğini düşünüyorum.yani buda aklımı karmakarışık yapıyor bazen toparliyorum.bazen aynı ne bilim işte konsantre eksikliği gibi bişey işte….ailemi çocukla rimi etkiler diye çok korkuyorum…

 92. Yılmaz 04/02/2018 #

  Merhaba ben Yılmaz 21 yaşındayım hayattan hiç keyif almıyorum herşey sanki üstüme üstüme geliyor geç yatıp erken kalkıyorum iştahım kapandı kendimi yalnız hissediyorum sanki etrafımda kimse yokmuş gibi acaba bendede depresyon varmı çok merak ediyorum

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.