Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudun demir mineraline olan ihtiyacının artması veya gıdalardan alınan demirin vücut tarafında iyi işlenememesine bağlı olarak görülen demir eksikliği aneminin (kırmızı kan hücresi sayısının normalden az olması) başlıca nedenidir.

Kanla birlikte oksijenin taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) üretiminde kullanılan demir mineralinin yeterli düzeyde olmaması bu hücrelerin üretimini olumsuz olarak etkileyerek bir süre sonra hücre sayısının azalmasına yol açar.

Kırmızı kan hücresi sayısı azaldıkça organlara ve diğer dokulara kanla birlikte taşınan oksijen miktarı da azalır. Oksijen azaldıkça organlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememeye başlar. İşte bu noktadan itibaren demir eksikliği belirtileri baş gösterir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği belirtileri kırmızı kan hücresi sayısının ne kadar azaldığına bağlı olarak fark edilmeyecek kadar hafif veya günlük rutin aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Hafif düzeyde başlayan belirtiler vücudun demir mineraline ihtiyacı arttıkça ve demir eksikliği anemiye dönmeye başladığında şiddetlenir.

Halsizlik

Nedenini tam olarak belirlenemeyen halsizlik, aşırı yorgunluk ve enerji azlığı demir eksikliğinin en sık görülen belirtisidir. Dokulara giden oksijen azaldıkça vücut yeterince enerji üretememeye başlar ve buna bağlı olarak kişi kendini zayıf, güçsüz hissedebilir. Konsantrasyon eksikliği, sinirlilik hali halsizliğe eşlik eden diğer belirtilerdir.

Solgun Cilt

Demir eksikliğine bağlı olarak düşen kırmızı kan hücresi sayısı cildin normalden soluk görünmesine yol açabilir. Dudaklar, ağız içi, dişetlerinin rengi soluklaşabilir, normalde olduğu gibi kırmızı görünmeyebilirler.


Nefes Darlığı

Demir eksikliği yaşıyorsanız ne kadar derin nefes alırsanız alın havayla birlikte vücuda giren oksijen miktarı yeterli olmaz ve tekrar tekrar derin nefes alma ihtiyacı duyarsınız. Eskiden nefes alıp verişinizi çok fazla etkileyemeyen fiziksel aktiviteler (merdiven çıkmak gibi) demir eksikliği nedeniyle nefesinizin daralmasına ve daha çok nefes alıp vermenize yol açar.

Çarpıntı

Aralıklarla yaşanan çarpıntı demir eksikliğine işaret ediyor olabilir. Bunun nedeni kalbin dokuların artan oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için normalden daha çok çalışmasıdır.

Yenmez Şeyleri Yeme İsteği

Pika olarak adlandırılan yenmez şeylere karşı duyulan anormal iştah demir eksikliği belirtisi olabilir. Genellikle çocuklarda görülen bu durum çoğunlukla demir ve diğer bazı minerallerin eksikliği nedeniyle ortaya çıkar ancak bazı durumlarda sorunun temeli psikolojik olabilir.

Artan Kaygı

Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kandaki oksijen eksikliği merkezi sinir sistemini de etkisi altına alabilir. Nedensiz gelişen sinirlilik hali ve artan kaygı bu etkinin belirtileri arasındadır.

Saç Dökülmesi

Demir eksikliği özellikle demir eksikliği anemisine dönüştüğünde saç dökülmesine yol açabilir. Bunun nedeni sistemde azalan oksijen miktarı nedeniyle vücut saç kökleri gibi hayati olmayan bölgelere gönderdiği oksijenden tasarruf etmeye ve bu oksijeni hayati görevleri bulunan organlara göndermeye başlar.

Konsantrasyon Eksikliği

Beyin hücreleri arasındaki iletişimin normal olarak devam etmesinde önemli bir rolü bulunan demir minerali eksikliğinde konsantrasyonun ve hafızanın zayıflaması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Kişinin çevresinde yaşanan olaylara ve tanığını kişilere karşı ilgisi azalabilir.

Diğer Belirtiler

 • Zayıflamış, kırılgan tırnaklar
 • Özellikle çocuklarda iştah azlığı
 • Soğuk el ve ayaklar
 • Baş dönmesi
 • Bacaklarda karıncalanma hissi
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Dil ağrısı, dilin şişmesi
 • Baş ağrısı
 • Sık görülen enfeksiyonlar
 • Göğüs ağrısı

Demir Eksikliğinin Yaratabileceği Sorunlar

Halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler dışında uzun süreli demir eksikliği çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Örneğin bebeklerde görülen demir eksikliği anemisi normal aktivite ve hareketlerin (motor fonksiyonlar) gelişmesini yavaşlatabilir. Aynı zamanda bebeklerde ve çocuklarda bilişsel fonksiyonları gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Gebelik sırasında yaşanan demir eksikliği ise düşük kilolu doğuma veya erken doğuma yol açabilmektedir. Erken veya düşük kilolu doğan bebekler özellikle doğumdan sonraki ilk 1-2 yıl daha çok hastalık riski taşırlar.

Demir eksikliği gençlerde ve yetişkinlerde ise okul ve işyeri performansını etkileyebilir. Konsantrasyonu ve kısa dönemli hafızayı zayıflatabilir, mental fonksiyonları olumsuz yönde etkileyebilir.

Günlük Demir İhtiyacı

Bebekler

0-6 ay 0.27 mg
7-12 ay 11 mg

Çocuklar

1-3 yaş 7 mg
4-8 yaş 10 mg
9-13 yaş 8 mg
14-18 yaş 11 mg (E), 15 mg (K)

Yetişkinler

19-30 yaş 8 mg (E), 18 mg (K)
31-50 yaş 8 mg (E), 18 mg (K)
51-70 yaş 8 mg
> 70 yaş 8 mg

Hamilelik Dönemi

19-50 yaş 27 mg

Emzirme Dönemi

19-50 yaş 9 mg

Yukarıdaki rakamlar CDC’nin (Centers for Disease Control and Prevention) verdiği çeşitli yaş gruplarına göre günlük demir tüketimi tavsiyeleridir. Ancak kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık koşullarına bağlı olarak alması gereken günlük demir miktarı değişebilir. Sizin almanız gereken demir miktarı için en doğru bilgiyi doktorunuzdan edinebilirsiniz.

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Demir eksikliğinin pek çok farklı nedeni olabilir ancak bu nedenleri 2 ana kategoride toplamak mümkündür.

Artan Demir İhtiyacı

Çocukluk döneminde yaşanan hızlı büyüme bu minerale olan ihtiyacın artmasına yol açar. Bazen çocuklarda demir ihtiyacını sadece beslenme ile karşılamak mümkün olmayabilir ve bu durum uzun süre devam ederse demir eksikliği görülebilir.

Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınlar daha çok demir mineraline ihtiyaç duyar ve bu dönemde demir eksikliği sık görülen bir durumdur. Ağır kanamalı geçen adet dönemleri kadınlarda görülen demir eksikliğinin bir diğer nedenidir.

Kan kaybı demir ihtiyacının artmasına neden olur. Sık yapılan kan bağışı veya kanamalı mide ülseri gibi az olsa da sürekli kan kaybına yol açan rahatsızlıklar demir eksikliğine yol açabilir.

Vücudun Demiri İşleyememesi

Hayvansal gıdalardan alınan demir vücudumuz tarafından bitkisel besinlerden alınan demirden 2-3 kat daha fazla emilir. Bu nedenle vejetaryenler genel olarak demir eksikliği riski taşırlar. Et tüketmiyorsanız öğünlerinizi dikkatli planlamalı ve demir bakımından zengin bitkisel besinleri daha sık tüketmelisiniz.

Asit reflü ve peptik ülser tedavisinde kullanılan antiasit ilaçların aşırı tüketimi demir emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu ilaçların doktor gözetiminde ve doktorun önerdiği miktarlarda kullanılması gerekir.

Demir Eksikliği Nasıl Belirlenir?

Eğer yukarıdaki demir eksikliği belirtilerini yaşıyorsanız doktorunuz kandaki demir oranının belirlenebilmesi için çeşitli kan testleri isteyecektir. Kandaki demir miktarının ve vücuttaki demir depolarının durumunun belirlenmesi tek testle mümkün olmadığı için genellikle aşağıdaki testlerin hepsi veya 2-3 test bir arada istenebilir.

Hemoglobin Testi: Kanda oksijenin taşınmasında sorumlu hemoglobin proteini değerini ölçer.

Hematokrit Testi: Kırmızı kan hücrelerinin kanın hacmine oranını ölçen test.

Hemoglobin ve Hematokrit testleri vücutta ne kadar demir bulunduğunu belirlemek için kullanılan testlerdir ancak bu testlerden elde edilen değerler genellikle demir eksikliği anemiye yol açacak kadar ilerlemeden normal değerlerin dışına çıkmaz.

Tam Kan Sayımı: Kırmızı kan hücresi sayısının ve hacminin belirlenmesi için uygulanır.

Serum Ferritin Testi: Vücutta ne kadar demir depolandığını görmek için kullanılır.

Serum Demir Testi: Kandaki demir miktarını belirlemek için kullanılır.

Transferrin Doygunluğu: Plazmada demire bağlı olarak bulunan globülin, sidrofilin düzeyleri ölçülür.

Transferrin Reseptörü: Artan kırmızı kan hücresi düzeyi ölçülür.

Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan testi sonuçları demir eksikliği olup olmadığının belirlenebilmesi için doktor tarafından incelenmelidir. Demir eksikliğinin nedenine bağlı olarak izlenecek tedavi yöntemleri değişebilir. Örneğin demir eksikliği mide ülserinin neden olduğu kanamaya bağlı olarak ortaya çıktıysa önce ülserin tedavi edilmesi gerekir. Kişinin yaşı ve sağlık durumu seçilecek tedavi yöntemini etkileyen diğer faktörlerdir.

Doktorunuz eksik olan demirin beslenmenin düzenlenmesiyle kısa sürede yerine konulamayacağını düşünürse demir takviyesi önerebilir. Demir takviyesinin etkili olup olmadığını belirlemek için bir süre sonra hematokrit ve hemoglobin testleri isteyebilir.

Doktorunuz demir eksikliğinin yetersiz beslenmeye bağlı olarak geliştiğini belirlerse demir bakımından zengin bir beslenme programı önerebilir veya sizi bir beslenme uzmanına yönlendirebilir. Yetersiz beslenmeye bağlı demir eksikliğinde de kısa süreli olarak demir takviyesi kullanılabilir.

Demir Eksikliği Önlenebilir mi?

Genel olarak demir bakımından zengin gıdaların daha sık tüketilmesi demir eksikliğini önler. Daha çok meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar, süt ve süt ürünler, et, balık, fasulye, yumurta, ceviz yemek vücudun ihtiyaç duyduğu demiri sağlayacaktır.

Demir bakımından zengin gıdalara ek olarak demir mineralinin vücut tarafından emilimini artıran C vitamini de yeterli miktarda alınmalıdır. C vitamini özellikle demir içeren bitkisel besinlerin etkisini artırır.

Demir bakımından zengin besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tavuk ciğeri
 • İstiridye, midye
 • Dana eti
 • Tavuk eti
 • Hindi eti
 • Sardunya
 • Somon balığı
 • Ton balığı
 • Fasulye
 • Kuru fasulye
 • Bezelye
 • Tofu
 • Kabak çekirdeği
 • Susam
 • Kuru kayısı
 • Patates
 • Brokoli
 • Yumurta
 • Ay çekirdeği
 • Badem
 • Ceviz
 • Yer fıstığı
 • Kurutulmuş üzüm
 • Kuru erik
 • Ispanak
 • Yeşilbiber
Kaynaklar


(Visited 620.533 times, 12 visits today)

, , , , , , ,

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? İçin 46 Yorum Yapılmış

 1. mehmet 02/01/2015 #

  Benim aşırı halsizliğim var iş yapamıyorum ellerim uyuşuyor yattım mı kalkamıyorum sebebi nedir acaba.

 2. mavis 24/02/2015 #

  Merhaba, benim bas dönmesi ve halsizlik var, elim ayağımdan sanki can yok gibi. Kalabalık bir ortama girince sıkıntı basıyor ateşleniyorum, bayılacak gibi oluyorum, nefes alamıyorum. Dışarı çıkınca az da olsa kendime geliyorum. Yattığımda kalkma zorluk çekiyorum üzerimde ağırlık var, göz kapaklarım ağrıyor kafa bile taşıyamıyorum.

  • Yusuf 16/04/2015 #

   Maviş bende de aynı sorunlar var sen sorunun ne olduğunu çözdün mü?

  • esra 14/07/2015 #

   Canım aynen ben de senin gibiydim ve artık en sonunda saçlarımın önünde dökülmeler başladı. Bu beni çok rahatsız ettiği için cildiyeye gittim orada da bir kaç tahlil yaptırdım ve demir eksikliği anemisi olduğumu söyledi. O yüzden dahiliye görüncem şimdi de. Bence sen de git. Anemi olmadan kurtulursun belki.

  • nalan 18/07/2015 #

   Aynen Maviş ya 10 saat uyuyorum ama sanki 7 saat uyumuş gibiyim halsizim, bitkin aynı sendeki olan şeyler işte…

   • RE55AM 16/09/2016 #

    yetişkin bir insana 8 saatten fazla uyku zarardır. İdeal saat 7 dir. Özellikle sabah güneş doğmadan hemen önce uyanır ve 10-11 e kadar uyanık kalır (iş-güç vs) uğraşırsanız kendinizi çok zinde hissedersiniz. çok uykuda ağırlık hissi verir.

  • Salih 27/08/2015 #

   Mutlaka d vitamini seviyesini ölçtürün eğer çok eksilirse adım atacak dermanınız kalmaz uyku hali yorgunluk depresyon ama dikkat bu hafif olan belirtileridir, daha ilerisi şeker hastalığı ve kanserdir. Her gün güneşin altındayız düşüncesi sizi yanıltmasın öğlen güneşi (dik gelen ışınlar) D vitamini üretilmesini sağlarken öğleden sonrası (yatay gelen ışınlar) üretilen D vitaminini vücudun kullanamayacağı hale getiriyor ve güneş gören yerler örneğin yüzümüze 48 saat boyunca sabun değdirmeyeceğiz. Üretilen D vitamini yağ bezleriyle deri yüzeyine gelir vücudun geri emmesi için 48 saate ihtiyacı var sabun bu imkanı yok ediyor sadece su.

  • Önder 06/10/2015 #

   Mavis bende de aynisi var bide göz kapakçığında hafif kararmada oluyor. Sen bulabildin mi cevabını?

  • ezo 20/10/2015 #

   Maviş bende de aynısı vardı doktora gittim demir eksikliği varmış.

  • levent 23/02/2016 #

   Sizin sorununuz panik atak olabilir. Psikiyatr bölümüne bir çıkarsanız faydasını görebilirsiniz.

  • HHİLMİKARA 02/11/2016 #

   aynısı bende de vardı. depresyon ve panik bozukluğu dedi doktor bana.

   • Ayse 04/09/2017 #

    Annemede yillarca depresyon ilaclari icirdi drlar. Daha sonra fark edildiki D vitamini eksikligi ve kansizlik varmis.10 ile 15 dakika mutlaka direk guneste durun.D vitamini ve demir takviyesi alin.
    Lutfen gecmis olsun. Annemi boyle kurtardik simdi depresyon ilaclari kullanmasina gerek kalmadi.

  • Yasin 20/01/2017 #

   Mesajinizi yayinlayali baya olmus sitede gezinirken gördüm sorunlariniz demir eksikligine isaret olabilir fakat kalabalik icinde daralmaniz fenalik hissi gelmesi anksiyete bozuklugu türü olan panik bozukluğuna isaret olabilir umarim hekiminize gozukmussunuzdur..saglicakla kalin

  • Ayse 04/09/2017 #

   10 ile 15 dakika mutlaka direk guneste durun.D vitamini ve demir takviyesi alin.
   Lutfen gecmis olsun. Annemi boyle kurtardik tum depresyon ve diger ilaclarini cope atmamizi sgladi

 3. merve 05/05/2015 #

  Bende de aynı sorunlar var yaşam enerjim alınmış gibiyim.

 4. eylül 29/05/2015 #

  Bende de aşırı halsizlik üşüme saç dökülmesi problemi vardı doktora gittim tahlil yaptı demir eksikliği dedi.

 5. beste 26/08/2015 #

  Benim aşırı halsizliğim vardı. Bir ara da bayılmıştım. Doktor aşırı halsizliğin var dedi simdi ilaç kullanıyorum.

 6. Orkun 17/09/2015 #

  Benim de aynı etkiler oldu ama 1 haftadır elimle tuttuğum dokunduğum hiçbir şeyi hissetmiyorum yemeklerin tadını alamıyorum sizce aynı sorun mu?

 7. Emre 18/09/2015 #

  Benim de saçlarım çok dökülüyordu cildiye kan testi yaptı anemi çıktı ilaçlar verdi inşallah demir seviyem normale döner ve dökülme durur.

  • Yeşim Çetin 07/05/2016 #

   Kardesim peki doktor saç dökülmesi için ikaç verdi mi?Verdiği ilaç ise yaradi mi?

 8. Demet 20/09/2015 #

  Benim de 4 buçuk yasında oğlum var ve 10 gündür vücudu ısınmıyor. Özellikle yatırdıktan sonra terleme ve vücutta soğukluk oluşuyor. Sabaha kadar kaç defa üzerini değiştiriyorum. Doktora götürdüm kan testi istedi demir eksikliği çıktı ve denir şurubu verdi. Vücut soğukluğu sizce demir eksikliğinden mi kaynaklanıyor lütfen bu konu hakkında bilgi verin inanın çok korkuyorum.

  • Habibe Kaya 23/10/2015 #

   Evet demirin miktarı düştüğü için kırmızı kan hücrelerinin de miktarı düşüyor. Çünkü demir kırmızı kan hücrelerinin yapılması için ana madde. Bu yüzden kan sistemi kanı dahili organlarımıza yönelttiği için cilde gelen kan azalıyor. Bu nedenle vücut soğuyor. Bu tamamen koruma mekanizmi.

 9. nurbanu 12/10/2015 #

  Bende de demir eksikliği varmış halsizlik sürekli uyku hali saçlarımda aşırı dökülme vardı tahlil yaptırdım ve çok düşük çıktı. Normalde vücuttaki demir en az 50 en fazla 170 olması gerekirken benim 20 çıktı ve 6 aylık bir ilaç tedavisine başladık aksatmayın çarpıntılar zarar verebiliyormuş bende çarpıntıda yaptı ve hala yapmakta.

 10. özge 27/10/2015 #

  Ben de bugün aşırı çarpıntı şikâyetiyle gittim. Demir 15 olmuş demir serumu takıldı haftaya yine takılacak.

  • Serap 25/12/2015 #

   Çarpıntı bende de çok oluyordu panik atak dediler sonradan b13 ve demir eksikliği çıktı umarım geçer bu çarpıntılar.

 11. Tate 12/12/2015 #

  Bende de aynı sorunlar var. Bir de çok sık kalbim daralıyor bugüne kadar 4 kere doktora gittim. Tahlil yapıp ilaç yazıyor. Kullandığım sürelerde iyiyim ama ilaçları kullanmayı bıraktıktan bir süre sonra gene başlıyor. Sınava hazırlanmam gerek. Ama halsizlikten kolumu kıpırdatamıyorum.

 12. fatma 13/01/2016 #

  Süt ve süt ürünleri demirin emilimini engeller bilgi yanlışlığı var.

  • admin 25/01/2016 #

   Fatma Hanım süt ürünlerinin demir emilimini engellemesi, ancak günde 5-6 litre süt içtiğinizde mümkün olabilir ki böyle bir tüketim de kimse için söz konusu değil herhalde. Süt ürünleri sadece demir takviyesi alındığı anda tüketilmemelidir. İlaçtan birkaç saat sonra tüketilebilir. Lütfen bilgilerinizden hemen emin olmayınız, kontrol ediniz.

 13. Mahu 09/02/2016 #

  Bendee asiri derecede demir eksikligi var.cok halsizim,uykular yetmiyor,carpintim var,el ve ayaklarda karincalanmam var ,gogus agrim var,bas donmesi ve goz kararmasi var,ama tum bunlarin disinda bende yutma guclugu var acaba aranizda demir eksikligi olupta bu sorunu yasayan oldumu?

 14. Havva 10/02/2016 #

  Doktor demir eksikliğimin olduğunusöledi bu belirtilerin hepsi var bende yalnız yiyecek ile tamamlama mı yaşımın küçük olduğunu söledi acaba hangi yiyecekler yemeliyim yeterli olmazsa ne olcak?

 15. Yaman 12/03/2016 #

  2013 yılında bayılmıştım resmen hastanede kan tatilleri alındı anemi olduğum söylendi. Bazen bacaklarım titriyor sanki madde kullanan bağımlılar gibi ellerim bacaklarım aniden titriyor güçsüzlük var yorgunluk, halsizlik, nefes darlıkları, göğsümde çarpıntılar var sürekli kaygılarım var, ani baş dönmeleri. Daha da iyileşemedim devam ediyorum hastalığım aşırı yemek seçen biriyim yediğim şeylerin sayısı gerçekten çok az. Sizce bu anemi hastalığı allah korusun kanser ve kalp krizi gibi hastalıklara yol açar mı ileride?

  • lara 30/04/2016 #

   Bende anemi hastasıyım

 16. Buse 30/04/2016 #

  Bende de son 1 yıldır aşırı saç dökülmesi vardı son zamanlarda birde kaş ve kirpik dökülmesi de başladı. sürekli üşüme yorgunluk hali , üstümde bir ağırlık, erkende yatsam fazla da uyusam yataktan kalkamıyorum. Normalde demirin 50 olması gerekirken 10 çıktı. Aşırı düşükmüş yani bunun yanında B12 ve D vitamini eksikliği de çıktı. Moralmen bittim :/

 17. Merve 05/05/2016 #

  Ben de aynı sorundan muzdaribim. Yaklasık bir sene önce öğrendim demir eksikliği anemisi olduğumu. Benim demir değerim de 19 olarak ölcülmüstü. Saçlarımda aşırı bi dökülme olmustu toka tutmayacak kadar gür bir saçım vardı dökülmeyle beraber incecik saçlarım oluverdi bir anda. İlaç tedavisine basladık günde 2 tane 5 mg ferrum artı bir tane folik asit yani 3 tane ilac iciyorum ama bunu düzenli olarak 4 aydır yapıyorum. Öncesinde pek üzerinde durmamıstım. Dalak çok arttırıyor diyorlar henüz denemedim ama onu da deneyeceğim. Kesinlikle üzerinde durun. Sağlık ocakları ölçüm yapıyor gidin ve yaptırın. Yorgunluk halsizlik enerji kaybı gibi sorunlar bütün aktivitilerimizi engelliyor. Beslenme ve uyku düzeni de oldukca önemli.

  • ilayda 15/08/2017 #

   hangi bölüme gittin acaba? hangi bolum yardimci oldu?surekli usuyorum.kontrol ettirmek istiyorum kan degerlerimi.bende de sac dökülmesi var maalesef

 18. doktor 10/05/2016 #

  pekmez+ portakal suyu 😉

 19. Elif 13/05/2016 #

  Ben uyuyorum erkenden ama yinede uykum geliyor yatiyorum hemen uyuyorum sabahta gec kalkiyorum ve sabah yatirsaniz yine uykum gelir. Ara sira basim donuyot bide hava sıcak olmasina ragmen usuyorum demir eksikligimmi var acaba

 20. Selin 20/05/2016 #

  Ya bende çarpıntı göğüste kramplar aşırı halsizlik uyku hali ve sinirlilik olmaya başladı bugün doktora gittim Demir seviyem düşük çıktı şimdi bu olaylarla birlikte nefes darlığı ve midemde reflü de vardı endoskopi yapmam lazımmış ama acaba bunların sebebi de stres ve demir olabilir mi endoskopi Boşu boşuna şimdi göze almayım zaten korkuyorum

 21. Kader 11/06/2016 #

  Konsantrasyon eksikliği ve huzursuz bacak sendromunu çok fazla yaşıyorum sınavlarım bu yüzden kötü geçiyor kendimi veremiyorum ayrıca etçiliz ailecek beslenmeden kaynaklanan bir şey olduğunu düşünmemekle beraber demir oranım çok düşük zamanında tedavi olmadığım için simdi çok pişmanım.

 22. Ozge 22/06/2016 #

  Arkadaşlar benimde bas dönmesi halsizlik sabah yataktan kalkamama gibi sorunum vardı dahiliye ye gittim ve kan tahlili yaptı kansızlık yani demir eksikliği olduğunu söyledi ilaç yazdı 6 gündür kullanıyorum çok şükür simdi o kadar dincim ki önceden spor yaparken yarıda bırakırdım baş dönmesinden ve enerjim de kalmazdı mutlaka doktora görünün ve bol süt yumurta ıspanak tüketin.

 23. Tuğba 27/09/2016 #

  Ben uzun bir süre demir ilaçı kulandım fakat hiç bir gelişme olmadı dikkat dağınıklığı ellerimin soğuktan uyuşması ve ellerimde titremeler oldu son zamanlarda da kalbimin çok şiddetli atması bunun sebebi ne olabilir fikriniz var mı acaba

 24. mira 22/10/2016 #

  Benimde yememem gereken şeyleri yeme isteğim fazlaca var çoğunuz şaşırabilirsiniz fakat ben sigara külü yiyorum henüz yaşım küçük olduğundan aileme söylemeye çekiniyorum okuldan gelince kendimi yorgun halsiz hissediyorum söylenilen yiyecekleri yiyorum fakat pek de işe yaramıyor ne yapacağımı da bilmiyorum

 25. Hilal 07/12/2016 #

  Bende yazdığınız sorunların hepsi vardı en son baş ağrım şiddetlendi nörolojiye gittim emar çekti sonuç temiz demir eksikliği varmış bence sizde de kesin demir eksikliği var

 26. Fatsa 26/02/2017 #

  Ben hep yorgunum..

 27. Afyonlu. 02/05/2017 #

  Benimde ayni şikayetlerim var halsizlik kendimi sürekli yorgun hissitme uyku hali sabah yataktan kaltiğimda hiç uyumamiş gibiyim ve kollarim bacaklarimda ağriyor

 28. Merve 26/07/2017 #

  Benim de senelerdir demir eksikliği sorunum var.ailemdeki 4 bayanın da aynı sorunu var. Pika teşhisi kondu. 6 ay kadar Maltofer kullandım ancak 2 birim ancak yukseltebildi hemoglobini. Sonunda fakülteye gittim. Orası oroferon verdi ve 8 olan hemoglobin 2 ayda 13 e yükseldi. Demir eksikliği tedavisinde çok etkili bir ilaç oroferon.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.