Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinde erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksektir çünkü kanserin neden olduğu belirtiler cilt yüzeyinde, gözle görülebilir. Tabii bunun yanında cilt yüzeyinde yeni oluşan lekelerin ve mevcut et benlerinin düzenli olarak bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Düzenli muayene kanserin ilerlemeden kontrol altına alınabilmesi için son derece önemlidir.

Cilt kanseri ciltte çıkan ve 4 hafta içinde geçmeyen lekeler veya yaralar olarak kendini belli edebilir. Bu lekeler/yaralar kaşınabilir, acıyabilir, kanayabilir, pullanabilir veya kabuk bağlayabilir. Cildin çatladığı bölgelerde, nedenini tam olarak belirleyemediğiniz küçük ülserler oluşabilir.

Cilt Kanseri Türleri

Cilt kanserleri bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve melanom olarak üçe ayrılır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri: Bazal hücreli cilt kanseri epidermisteki (cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabaka) bazal hücrelerin değişimiyle oluşur ve en sık görülen cilt kanseri türüdür. Gelişimi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit eder.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri: Yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlatılması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümle sonuçlanabilir.

Melanom: Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Erken teşhis edilebilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür. Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilemeyen benlerin melanoma dönüşme riski bulunmaktadır.

Cilt Kanseri Belirtileri

Farklı cilt kanserlerinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Aşağıda türüne göre, o cilt kanseri türünün en sık görülen belirtilerini bulabilirsiniz.

Ancak her kişi için cilt yüzeyinde gözle görülür belirtiler aynı olmayabilir. Bu nedenle cildinizde yeni lekeler, benler ve yama şeklinde kızarıklıklar oluştuğunda emin olmak için mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir.

Ayrıca et benlerinin olası kanser riskine karşı düzenli aralıklarla kontrol ettirilmesi kritik önem taşımaktadır.


Melanom Belirtileri: Cilt yüzeyinde yeni bir leke veya mevcut bir lekenin şeklinin, renginin ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini belli edebilir.

Cildin normalde güneş ışığına maruz kalmadığı bölümlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Melanomun bir diğer türü olan “nodular melanom”da ise cilt yüzeyinde oluşan lekeler daha çok kabartı ve kubbe şeklindedir. Bir süre sonra bu kabartı şeklindeki lekelerde kanama ve kuruma görülebilir. Genellikle pembe ve kırmızı, daha nadiren de kahverengi ve siyah olarak görülürler.

Uzun süreler güneş ışığına maruz kalmak, korunmazsız güneşe çıkmak, genetik özellikler melanom’un başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca renkli gözlü ve açık tenli insanlarda melanom görülme oranı daha yüksektir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Çoğunlukla soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar şeklinde görülür. Bu kabartılar ülserleşebilir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilir. Bu lekeler sıklıkla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde ortaya çıkarlar ve zaman içinde büyürler.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri Belirtileri: Bu cilt kanseri türü kendini cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekelerle belli eder. Lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilir. Çoğunlukla 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Benlerin Kansere Dönüşümü: Meloma bazı durumlar bir benden başlayabilir. Ben üzerinde kabuklanma varsa, ben değişik renk tonlarındaysa, kanama ve kaşıntı varsa, asitmetri ve benin kenar hattında düzensizlik varsa, ben çevresinde kızarıklık oluşuyorsa ve üzerinde kıllanma artışı varsa kontrol ettirilmelidir.

Eğer bende bu değişimlerin biri veya birkaçı varsa ben cerrahi müdahale ile çıkarılır ve patolojik olarak incelenir.

Cilt kanseri belirtileri için bir genelleme yaparsak, cilt üzerinde daha önce bulunmayan leke, kabartılar, yan yana küçük kitleler, kanama ve ağrı yapabilen yeni oluşumlar cilt kanseri belirtisi olarak kabul edilebilir.

Tabii bu lekeler ya da kabartılar mutlaka kanser nedeniyle değil, güneşin, ilerleyen yaşın veya diğer faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Ancak tedbiri elden bırakamamak için bu tip lekelerin kontrol edilmesi önemlidir.

Cilt Kanseri Hakkında Gerçekler ve Yanlış Bilinenler

Solaryumda bronzlaşmak daha sağlıklı: Yanlış. Solaryum tüm cilt kanseri türleri açısından daha yüksek risk taşımaktadır. Yüksek basınçlı güneş lambaları normal güneş ışınlarından 12 kat daha fazla UVA (ultraviyole A ışını) yaymaktadır.

Güneş bulutlu günlerde cilde herhangi bir zarar vermez: Yanlış. Güneşin, ciltte hasara yol açan UV ışınlarının %80’i buluttan ve sisten geçebilmektedir.

Koyu tenli cildi olanlar cilt kanseri olmaz: Yanlış. Evet, açık tenli insanlarda cilt kanseri görülme oranı koyu tenli kişilere göre daha yüksektir ancak bu koyu tenli insanlarda hiç cilt kanseri görülmediği anlamına gelmez.

50 koruma faktörlü güneş kremi kullandığım için güneş cildime zarar veremez: %100 doğru değil çünkü kullandığınız güneş kremi sadece güneşin UVB ışınlarını önlüyorsa cilt kanserine yol açabilen UVA ışınlarına karşı korumasız olabilirsiniz.

Kendi Kendine Cilt Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kanserin cilt üzerindeki belirtileri vücudun her bölgesinde görülebileceği için düzenli aralıklarla tüm cildinizi kontrol etmelisiniz.

Boy aynası cildin büyük bir bölümünü görebilmek için etkili olabilir. Sırtınızı ve vücudun arka kısmını ise yine boy aynası karşısında, elinizde tutacağınız küçük bir ayna ile gözden geçirebilirsiniz.

Tüm kıyafetlerinizi çıkarın ve bulunduğunuz odanın küçük lekeleri görebilecek kadar aydınlık olduğundan emin olun.

Boy veya el aynasıyla göremediğiniz bölümler için bir aile bireyinden veya bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

Güneşten Korunmak İçin Nasıl Bir Güneş Kremi Seçmeli?

Güneş kremi seçiminden önce güneşin cilde zarar veren ve cilt kanserine neden olabilen UVA ve UVB ışınları hakkında kısa bilgi verelim.

Uzun dalga UVA ışını ciltte kalıcı etkiye neden olan, cildi yaşlandıran ve cilt kanserine yol açabilen ultraviyole ışınıdır. UVB ise kısa dalga ultraviyole ışınıdır ve güneş yanığına, cilt hasarına ve UVA gibi cilt kanserine neden olabilir.

Güneş kremi ambalajı üzerinde bulunan “SPF” Güneşten Koruma Faktörü (Sun Protection Factor) anlamına gelir. SPF ne kadar yüksek olursa (örneğin 50 SPF) kremin koruyucu etkisi o kadar fazladır.

Örneğin hiç krem kullanmadığınızda cildiniz güneşte 20 dakika içinde kızarmaya başlıyorsa, SPF 50 krem ile bu süre 50 kat uzar. Seçeceğiniz koruma faktörlü güneş kremi her iki ultraviyole (UVA ve UVB) ışınına karşı koruma içermelidir. Bu bilgileri kremin ambalajı üzerinde bulabilirsiniz.

Güneş kremleri cilde sürülürken çok yedirilmemelidir ve cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturacak şekilde sürülmelidir.

Her ne kadar bazı kremler “su geçirmez” veya “sudan etkilenmez” ibareleriyle satılsa da denize girip çıktıktan sonra yeniden güneş kremi sürülmelidir. Denize girmeseniz bile güneşten en çok etkilenen burun, omuzlar, ayak üstleri gibi bölgelerdeki kremi, düzenli aralıklarla tazelemelisiniz.

Kaynaklar


(Visited 846.849 times, 7 visits today)

, , , ,

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 105 Yorum Yapılmış

 1. semra 12/04/2014 #

  Merhaba! Benimde cildimle ilgili problemlerim var. Yüzümde lekeler var kırmızı kırmızı ve cildimde sivilce şeklinde kan toplanıyor (koyu renkte). Bacaklarımda birkaç yıl önce sürekli kocaman irin böyle iltihap gibi şeyler çıkıyordu yürümemi zorlaştırıyordu. Doktora gittiğimde doktor o bölgenin içini temizliyordu. Şimdi o büyük şey yerine küçük küçük bacağımın her yerinde iltihap gibi tepe şeklinde oluşan şeyler var böyle sanki içinde iltihap varmış gibi bazı yerlerde nohut büyüklüğünde, bazı yerlerde daha küçük veya daha büyükte çıkıyor. Çok dengesiz bir şekildeler. Ayrıca bacağımda kızarıklıklar bırakıyor geçince. Çok enteresan. Bir doktora gittim vücudun iltihaplı dedi. Başka doktora gittim bana vücudun iltihaplı değil egzama bunlar stresten çıkıyor dedi. Şimdi düşünüyorum ben her gün neyi stres yapıyorum? Hiç içime sinmeyen cevaplar alıyorum ve kesin çözüm bulan kimseyi de göremedim. En son kist çıktı bende iyi huyluymuş. Ama şimdi geçti. Bizim ailede kist genetik sanırım herkeste çıkıyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. 🙂

  • zeynep 16/02/2015 #

   Doktor değilim ama tarifiniz bana yılancık hastalığını hatırlattı. Bir çeşit egzama hastalığına yakalanan bir tanıdığımda görmüştüm. Geçmiş olsun.

  • Sezer 11/04/2016 #

   Ben kemer yerinde çıktı ve kendiliğinden kopmuş 2-3mm arası siyah ve küçük ben kabuk tuttu az acıyor ne yapabilirim

 2. seda 23/04/2014 #

  Merhaba benim boynumun arkasında ve omzumda yuvarlak ama içe doğru basık 2 tane leke yara gibi bir şey çıktı. Çevremdekiler gece yanığı dedi ona bir kaç gün içinde de kendiliğinden geçti ama gözümün içinde bir et parçası gibi bir şey cıktı sizce bu nedir?

  • Beyzaa 28/01/2015 #

   Siğil olabilir gözünün orada olan.

 3. ayşe 21/06/2014 #

  Benlerde çıkan kılları cımbızla çekmek tehlikeli mi cevaplarsanız çok sevinirim bir de önceleri bir tane çıkıyordu şimdi biraz çoğaldı yani 3 falan oldu şimdiden teşekkürler.

  • ecem 25/06/2014 #

   Benin içinde mi?? Yoksa yanında falan mı?

  • purtukal 01/11/2014 #

   Benlerin üstünde çıkan kılları kesmenizin bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat kılı çekmeniz beninizin kanamasına sebep olabilir. Kanayan benlerin durması çok zordur. Ayrıca benin içinde vücudunuza zarar verebilecek toksin bileşenler olabilir. Benin kesilmesi sonucu bu toksin bileşenler vücudunuza yayılarak ciddi hastalıklara sebep olabilir.

  • Havva 18/11/2016 #

   Mutlaka bir cildiyeci ye görünmen gerek kontrol etmeli aynı sorun bende de vardı ama çok şükür sıkıntı yokmuş ben cımbızla alabiliyorum ama temiz olduğunu öğrenmeden sakın alma o şekilde Allah muhafaza yayılır vücuduna

 4. ecem 25/06/2014 #

  Benim cildimde karmakarışık şekillerde pembe renkte izler çıkıyor. Sadece bacaklarımda ve kollarımda. Çok kotu duruyor. Ama aksamları olmuyor sabahları lekeler çıkmaya başlıyor. Cilt kanseri sanmıştım ama görsellere bakınca rahatladım. Bugün doktora gideceğim inşallah olumlu sonuç alırım.

 5. Yağmur 13/07/2014 #

  Tatile gittiğimde güneş yanığı oldum ve daha sonrasında göğsümün üzerinde ve ensemde sivilce gibi şeyler çıktı. Ama normal sivilce gibi değillerdi. Kaşınıyorlardı. Kaşıyınca da acıyorlardı. Hatta kanadılar bile çok sert kaşımadığım halde. Cilt kanseri olabilir mi. annem yoktur abartma dedi. Hafta içi cildiyeye gidicem ama yine de buraya da sormak istedim.

  • eren 20/07/2014 #

   Cilt kanseri değildir.

 6. Çağla 17/07/2014 #

  Anlımda çöküntü oluştu cilt kanseriyle bir alakası var mıdır?

 7. ayşe 27/08/2014 #

  Benin içinde çıkan kılları çekmek sakıncalı mı?

  • Ceren Özer 28/12/2014 #

   Sakıncalıdır anca çok rahatsız ediyorsa kesiniz. Eğer benin üzerindeki kılı keserseniz kanamaya başlar durdurması çok zordur ve benin üstündeki kılı çekerseniz içindeki toksinler cilt hastalıklarına neden olabilir.

 8. Levent 15/09/2014 #

  Genellikle kollarımın güneş gören kısımlarım da küçük kırmızı noktalar oluşuyor. Ve sonradan kahverengine dönüşüyor. Omuzlarımda da kırmızı büyük lekeler oluşuyor. Sanki omuzlarımda halatla bir şey taşımışım gibi daha sonra geçiyor. Fakat kırmızı noktaların kahverengine dönüşmesi sıklaşmaya başladı. Bu belirtiler melanom belirtileri midir?

 9. Abdullah 18/10/2014 #

  Karın bölgemde mide hizasında cildimde bir leke var zeytin büyüklüğünde idi simdi ceviz büyüklüğünde. Kahverengi bir rengi var kaşınma kanama acı vs hissi yok ve ayni lekelerden vücudumun değişik birkaç yerlerinde de çıktı. Tereddütteyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • oktay 15/05/2016 #

   benimde goğüs ve boyun bolgemde var yenı fark ettım…neymıs bunlar

  • Gülseren 22/07/2016 #

   Bende de 2 tane var doktora gittiniz mi size ne dediler??????

  • osman kaya 14/08/2017 #

   bende de yeni cıktı hocam. sizde ilerleyen zamanlarda neler oldu acaba. tereddütteyim.

 10. Lale 18/10/2014 #

  Annemin diz kapağında siyah et beni var. Ara sıra kaşınıyor ve renk değiştiriyor cilt kanseri midir?

 11. yagmur 06/11/2014 #

  Benim vücudumda kırmızı benekler oluştu ve çok kötü kaşınıyor aksamları bu kaşıntı yüzünden uyuyamıyorum cilt kanseri olma olasılığı nedir acaba?

 12. Hüseyin 06/11/2014 #

  Benim vücudum da sürekli yeni benler çıkıyor aralıksız ve bu benler kırmızı lekeli küçük benler ve hep üçgen oluşturuyorlar sonradan kahverengi oluyorlar ancak bunla beraber boyun ve omuzum arasında farklı bir oluşum var et gibi, ince bir şey ve çevresi kaşınıyor.

 13. ebru 07/11/2014 #

  25 yaşında beyaz tenli renkli gözlüyüm kollarımda benler kendimi bildim bileli vardı ama artık vücudumda da artmaya başladı kahverengi çok sayıda ben var bir kaç kere doktora gittim bir iki bene bakıp zararlı olmadığını güneşe çıkmamamı söylediler ama benlerimin arttığını düşünüyor çok korkuyorum.

 14. gulsah 07/11/2014 #

  İyi günler. Günlerdir çok merak ettiğim bir konu var. Cildimde son 1 aydır dökülme oluşuyor. Derim yüzeyden devamlı olarak dökülüyor. Hava değişiminden kaynaklanıyordur diye düşündüm ama geçmiyor. Haliyle şüphelenmeye başladım artık. Doktora da gidemedim. Acaba neden kaynaklanabilir yanıtlarsanız çok sevinirim.

 15. murat 07/11/2014 #

  4 aydır vücudumun her yerinde sivilce ve haddinden fazla kaşıntı var doktora gittim krem verdi ama geçirmedi sabahlara kadar kaşıntıdan uyuyamıyorum 4 aydır beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 16. alaattin 11/11/2014 #

  Vücudumun farklı yerlerinde göğsümde, kasıklarımda kuruma ve pul gibi dökülmeler oluyor zaman zaman tırnaklarımda da mantar var bununla bir alakası olabilir mi ve sürekli kaşınıyor.

 17. tugba 21/11/2014 #

  Göğsümde bacağımda genital bölgemin kenarlarında kahverengi lekeler oldu soyuluyor ama geçmiyor ne yapmalıyım sizce? Neyle ilgilidir. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 18. duygu 28/11/2014 #

  22 yaşında kardeşimin burun ucunda en az 4 aydan beri sivilce gibi bir şey çıkmıştı bunun içinden de iltihap akmış şimdide kuru ama biraz büyümüş cilt kanseri olabilir mi ne yapmalıyız aynı zamanda sedef hastası sedef olabilir mi?

 19. cihan 06/12/2014 #

  Şuradaki yorumları okudum da öncelikle şunu söyleyeyim, cildinizde veya herhangi bir yerinizde 1 haftadan fazla süren ağrı, kaşıntı, kızarıklık vb durumlarda doktora gidiniz. Doktora gidemedim diye bir şey olamaz, muhakkak gidin. Şimdi buradaki doktorlar ne kadar uzman olsalar da, muayene etmeden, test yapmadan nasıl bilsinler neyin ne olduğunu. Bazen kalbimiz sıkışıyor doktora gidiyoruz kas sıkışması diyor ve bir kas gevşeticiyle derdimize derman oluyorlar, bazen tansiyon oluyor, bazen kolesterol oluyor, illa kalp hastasısınız veya kansersiniz demiyor. O yüzden sevgili dostlar, burada şikayetlerinizi yazmanız size çözüm olamaz, internetten araştırıp kafayı yiyeceğinize lütfen doktorlara başvurun.

 20. yunus 08/12/2014 #

  Merhaba ben 2 haftadır vücudumdaki kırmızı ve kaşıntılı lekelerle uğraşıyorum lekeler her geçen gün büyüyor ve yenileri çıkıyor. Cildiye doktoru bana hap ve merhem verdi hiçbir etkisi olmadı. Bu nedir stresli bir insan değilim ilaçlama firmasında çalışıyorum haşere ilaçları 4 yıldır alerji yapmadı yoksa şimdimi yapamaya başladı bilgi verebilir misiniz nedir bunlar? Tedavisi var mı yoğun olarak ayaklarımda bulunan lekelerin bazıları ellerimde çıktı ve genişliyor göğsümde toplanmış vaziyette varken bacaklarımda ve sırtımda az miktarda kaşıntılı bir şekilde bulunuyor.

 21. eda 30/12/2014 #

  Benim boynum ve boğaz çevresinde kırmızı renkte kabarcıklar oluştu kaşınıyor ve batıyor. Aile hekimine gittim parfüm kullandıysan olabilir dedi ama ben yine de ize sormak istedim acaba cilt kanseri olabilir miyim?

 22. kubra 26/01/2015 #

  Yüzümde kahverengi kabarcıklar oluşmuştu güneş lekesi olacağını düşündüm. Ama şuan boynumda güneş görmeyen yerlerde de çıkmış. Kaşıntı oluyordu başlarda çok sık olmamakla birlikte. Kanser olabilir mi?

 23. burcu 01/02/2015 #

  Benimde kol dirseklerimde çatlama var pütür pütür şeklinde sol kol bileğimde 4 senedir geçmeyen inatçı egzamam var ve kollarımda şuanda küçük küçük kaşındığında çıkan egzamaya benzer kırmızı yaralar var ve son olarak dudağımın burnumun altında dudağımın iki yanında lekeler var.

 24. irfan 06/02/2015 #

  İyi günler benim karnımın alt tarafında güneş görmeyen yerimde fındık büyüklüğünde iltihaplı sivilceler çıkıyor ve zamanla iltihabını atıyor koyu kan çıkıyor ve sonra orada siyah leke olarak kalıyor, ağrı var, kaşıntı var. Devamlı şekilde yan yana çıkmaya devam ediyor. Orasının rengi siyah a yakın bir renge dönüşüyor.

 25. serkan 07/02/2015 #

  Bende 23 ben var rengi kahverengi ama altı kırmızı değil kanser ile ilgili bir şey değil değil mi?

 26. eren 08/02/2015 #

  Arkadaşlar benimde boynumda bir ben var kopacak duruyor ve küçüktü simdi ise biraz azıcık daha büyük ve sert sizce neden.

 27. ecem 20/02/2015 #

  Merhaba. Benim sırtımda 10 çapta 4 yıldır geçmeyen kaşıntım var. Sırtımın o bölgesi kaşımaktan siyah renk oluştu. 4 yıl önce sezaryen ameliyatı olmuştum. Onunla birlikte başladı. Sizce önemli olabilir mi? Ameliyat enfeksiyonu yada egzama olma ihtimali var mı? Bu durum beni korkutuyor inşallah kötü bir şey yoktur.

 28. Seza 26/02/2015 #

  Öncelikle merhaba arkadaşlar. Bu 3 gün önce çıkmış bir rahatsızlık sadece sağ elimin üstünde kırmızı hafif kabarık benekler olduğunu fark ettim. Sonra söndüler ama hala duruyorlar ve kaşındırıyorlar tam kesin bir cevap alamadım stresten dediler okuldandır vs. Ben okulda stresli olduğum durumlar var ama hiç böyle belirtisini görmedim. Çikolatadan dediler ama abur cubur yemiyorum sizce ne olabilir aklıma yatkın cevap alabilirsem daha çok içim rahatlayacak 3 gün oldu hala devam ediyor kolonya sürüp duruyorum.

 29. ozlemozi 18/04/2015 #

  Ben 1 hafta önce cerrahi müdahale ile yüzümdeki benimi aldırdım. Dr kötü huylu gözüküyor demişti. Dün de dikişleri aldı. Pataloji sonucum sahiden kötü çıktı. İyi ki aldırdım diye sevinirken akşama doğru dikiş izlerinin olduğu yer yani benin olduğu yerde tekrar kapkara bir nokta oldu. Çok endişeliyim. Acaba tekrar mı çıktı, tam alınamadı anlamadım. Bugün de dr. yok. Umarım sorun yoktur.

  • semra 27/02/2016 #

   Merhaba beniniz sekil olarak nasıldı acaba yani beninin nasıl tipti melanom mu çıktı sonuç teşekkürler.

 30. Pınar 02/06/2015 #

  Birkaç yıl önce güneşten çok yanmıştım sonra birkaç yeni ben oluştu şimdi aklıma takılıyor melanom riski var mıdır?

 31. nurdan 03/06/2015 #

  1 yıldır yüzümde hiç geçmeyen kaşıntı var çalışmamı huzurumu bozuyor sabaha kadar uykularımı bölüyor gitmediğim doktor hastane kalmadı en son gittiğim Doktor Profesör Japon yapıştırıcısı ile test yaptı yüzüme yapıştırdı kurt olduğunu söyledi. 3 aydır bir karışım veriyor yüzümü aşırı yakan ama onunda hiç faydası olmadı yüzümde hiç geçmeyen kaşındıkça sicilce çıkarıyor ve izi kalıyor. 26 yaşına kadar bir sivilce bile çıkmayan çok güzel bir cildim vardı galiba bunlar benim yüzümü yavaş yavaş yiyecek çürütecek. Doktora geçmedi iyi gelmedi diyorum kızarıklığı geçmiş diyor ne yapacağım bilmiyorum.

  • Hatice 25/04/2016 #

   Aynen bendede 1 bucuk senedir sizin gectimi bana egzama denildi ama krem kullanmadan duramiyorum birakinca şiddetli kaşinti ve batma kizariklik

 32. nurdan 03/06/2015 #

  Lütfen bu konuda bana yardım edin hiçbir doktor güvenemiyorum artık uzun sureli bir tedavi geçmeyedebilir dedi ne olur bunu bilen biri varsa beni rahatlatsın hayatım boyunca bunlarla mı yaşayacağım bunlar yüzümün altında üredikçe ürer.

 33. a.gul15 09/06/2015 #

  4 aylık hamile iken kolumda bacağım da siyah lekeler çıkmaya başladı. Doktor hamilelikten kaynaklı doğumdan sonra geçer dedi kızım şimdi 9 aylık geçeceğine hızla çoğalmaya vücuduma yayılmaya başladı. Sizce sebebi ne olabilir.

  • cihan 05/08/2015 #

   Hamilelikte oluşan fizyolojik değişimler doğumdan 15 gün sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlaması beklenir. Eğer toplanmadıysa aksine yayılıyorsa derhal dermatolojiye yada genel cerrahiye başvurunuz.

 34. Tuğba 10/07/2015 #

  Merhaba, kızımda doğumundan buyana bulunan bir beni var. Kenarlarında hafif bozulmayla birlikte aşırı kıllanma oluşmuş. Şu andaki kendimden nefretimi anlatamam. Nasıl ihmal edip kontrole götürmedim diye kendime kızıyorum 🙁 Yarın ilk işim doktora göstermek olacak. İçime su serpmek amacıyla buraya yazdım.
  İnşallah bir şey çıkmaz.

  • admin 11/07/2015 #

   Tuğba Hanım geçmiş olsun. Kendinize de çok yüklenmeyin. Zor bir iş yapıyorsunuz, elbette atladıklarınız da olacak.

 35. sinem 11/07/2015 #

  Merhaba çocukluğumdan beri olan boynumdaki benin bir kısmı kabuklandı ve rengi koyulaştı ne yapmalıyım? Yaşım daha 22 belirtmemde fayda olabilir.

  • admin 13/07/2015 #

   Bir cildiyeci bakmalı, kendinizin yapabileceği pek bir şey yok. Bu arada güneşten korumanızda ve ellememenizde fayda var.

  • cihan 05/08/2015 #

   Ben kanser hücresidir. Hücre sayısı kanser teşhisi için şarttır. Rengi koyulaşan yada büyüyen benler kontrolden geçirilmelidir. Düzenli olarak vücudunuzda ben sayısını, rengini ve hacmini kontrol etmemiz gerekir. Sayısında artma, koyulaşma yada yayılma olduğunda dermatologiye başvurmanız gerekir. Ayrıca zeytin yağının anti kanserojen odluğuna dair tıbbi raporlar mevcut. Ben üzerine sürebilirsiniz. ama masaj yapmayın.

 36. Tunc 20/07/2015 #

  Merhabalar benim karın bölgesinde 1 tane kırımızı leke var ama hiç kaşınmıyor ve alt bölgede 20 tane gibi kırmızı leke var bu nedir arkadaşlar?

 37. Ömer 23/07/2015 #

  Merhaba güneş yanığı yüzünden cildimde su toplaması oldu cilt kanseri yapar mı her zaman güneşe çıkan biri de değilim.

  • cihan 05/08/2015 #

   Geçmiş olsun. cilt yanıkları, cilt kanserlerini tetikleyen en önemli faktördür! cildinizde güneş yanığı oldu diye kanser olacaksınız diye bir kaide yoktur. Fakat maruz kaldığınız ultra ışınlar cildin dna zincirlerinde bozulmaya sebep olacaktır. Bu da adım adım kansere gitmek demektir. Kanser hücreleri dnası değişmiş yabancılaşmış hücre sayısını ifade eder. radyasyon ve ışıma ise dna bozan birincil etkendir. Güneş ise füzyonların gerçekleştiği bir radyasyon ışıma kaynağıdır. Günlük 15 dakika ve saat 4 den sonraki güneşlenmeler sağlık için iyidir. Ama yanık zarardır.

 38. Rabia 10/08/2015 #

  Öncelikle merhabalar. Bu gibi cilt kanseri ile ilgili bilgi veren tüm siteleri araştırdım. Annemin de burnunda kırmızı bir leke var ve ilk başlarda küçüktü. Zamanla büyüdü. Ve burnunun diğer kısımlarında da küçük boyutlar halinde iki tane daha çıktı. Ve eli sürekli kuruyup açık yaralar oluyor. 1 2 hafta içinde iyileşip tekrardan çıkıyorlar. Bazal hücreli cilt kanserinden şüpheleniyorum. Bunu aileme daha açıklamadım fakat internette okuduğum her şey bana bunu düşünmeme itti. Lütfen bu konuda bilgisi olan uzman kişiler yada ailesinin veya kendisinin başına gelmiş kişiler bana yardımcı olursa çok sevinirim. Kesin bir bilgiye ihtiyacım var. Bu arada annem cildiyeye gidecek. Cildiyeye gitmesi uygun mudur? Daha farklı bir yere mi gitmelidir? Lütfen cevaplayın. Şuan çok kötüyüm. Şimdiden teşekkürler.

 39. selin 14/08/2015 #

  Mrb benim sadece karnımda pembemsi ve kaşınmayan kurumuş lekeler var bu nedir? Bugün sağlık ocağına gittik doktor mantar dedi ve mantar kremi verdi ama ben mantar olmadığını düşünüyorum çünkü sadece karnımda var. Lütfen bir doktor sorumu cevaplasın bu nedir?

  • admin 15/08/2015 #

   Mantar sadece karnınızda ya da belli bir bölgede olabilir, tüm vücuda yayılması gerekmez. Eksik bilgi ile tedavinizi geciktirmemeniz daha iyi olur. Aksi halde mantar yayılabilir.

 40. Neriman 19/08/2015 #

  Merhaba 74 yaşında anneannemde 2 ay önce göz tümörüne rastlandı. Gözü alındı ve çıkan parçanın patoloji sonucunda göz melanomu sonucu çıktı. 1 buçuk ay sonra vücudunun diğer bölgelerine de yayıldığını karaciğer böbrek ustu kemik dokularının arasında da aynı kanser türüne rastlandı cilt kanseri dedi doktor ama 70 yas üzerine kemoterapi yapılmıyormuş. Ağrıları çok fazla ve doktor sadece ağrı kesici miktarını arttırıyor ne yapabiliriz? Şimdiden teşekkürler.

 41. Ipek 21/08/2015 #

  Merhaba. Yaklaşık bir aydır bacaklarımın iç kısmında koyu renkli büyük lekeler var çok kaşınıyorlar kuruyorlar ve kanıyorlar. Önceden sürtünmeden dolay diye düşünsem de belirtilerin birçoğu var. Sizce ne yapmalıyım?

  • admin 21/08/2015 #

   İpek Hanım buradaki belirtiler kendi kendinize teşhis için yeterli olmayacaktır. Sorun egzama gibi çok farklı bir şey de olabilir. Cilt hastalıklarında doktorun gözle muayenesi olmadan tahmin yürütülemez. Bir dermatologa gitmeniz en doğrusudur.

 42. nazmi 19/09/2015 #

  Kolumda kahverengi lekeler var kaşınmıyor acımıyor pullanma da yok acaba nedir bu yardımcı olursanız sevinirim.

 43. mahmut 20/09/2015 #

  Vücudumda günden güne ben sayısı artıyor. Bir kanser türü olabilir mi?

 44. Duygu 21/09/2015 #

  Merhaba. Benim sorunum yüzümde çıkan büyük lekeler yıllardır var ve geçmiyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Her zaman güneşten dolayı çoğaldığını düşünürdüm grip olduğum için dışarı 2-3 hafta çıkmadım ve tüm yüzümde büyük küçük çıkmaya başladı. Şimdi güneş de tetiklemeyince aklıma cilt kanseri ihtimali düştü. 26 yaşındayım bu cilt kanseri belirtisi olabilir mi? Durduk yere neden çıkar ki bu kadar? Cevaplarsanız çok sevinirim.

 45. Gamze Çavdar 29/11/2015 #

  Meraba vücudumda durduk yere kırmızı lekeler çıkıyor sonra çıkan yerde geçip başka yerlerimde çıkıyor ve asla kaşınmıyor acımıyor çizilmiş gibiler stresten diyor etrafımdakiler nedeni ne sizce?

 46. Tugba 14/01/2016 #

  Hangi bölüme gitmemiz gerekir bu test için.

  • admin 25/01/2016 #

   Tugba Hanım cilt ile ilgili sorunlarda cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) gidilir.

 47. baris 20/02/2016 #

  Merhaba vucudumun bir bolgesinde yara gibi kizarikliklar var ve uzun suredir devam ediyo bu ilac kullandim ama hala gecmedi bu yara kasinti yapiyor ve aciyor hatta intihap gibi su geldigide oluyor

 48. hayriye 17/03/2016 #

  Meraba benim bogazimdan goguslerime kadar buyuk buyuk kizariklar olusuyo bi kac kere oldu pek onemsemedim belki bi yere degmisimdir diye en sonuncusunda hic dokunmadan bi anda oldu ve cok sasirdim tesadufende bi cilt kanserinin fotosunu gordum bende olana cok benziyodu sizce bende cilt kanseri olabilirmi

 49. Filiz 24/03/2016 #

  Yaklaşık bir senedir vücudumin sırt boyun kol ve bacaklarda ve kafa derimde kırmızı küçük kabartılar var özellikle gece dayanılmayacak kadar kaşınıyor. Kaşınan yerler kanılor ve ortaları kabuk bağlıyor. Geçen yerda kahverengi lekeler bırakıyor ve başka bir yerde tekrar çıkıyor..dört kiz ayrı doktorlara gittim verilen merhem tablet ve iğneler işe yaramadı hiç bir doktor tahlil önermedi.stres egzaması dendi. Fakat ben çok hızlı yayılması ve dayanılması zor kaşıntı ve acı yüzünden ailemde de olan kansar riskiri düşünmeye başladım. Yardımcı olur bir yol gösterirseniz sevinirim. Teşekürler

 50. Selen 24/03/2016 #

  Benim durumum biraz değişik .Yedi sekiz gün önce yüzümde ağrıyan biraz kızarık, böcek ısırığına benzeyen bir şey çıktı ayrıca o bölgenin altında bir tabaka varmış gibi hissediyordum. Bulunduğum ortamdan 2 gün sonra uzaklaşmama rağmen yüzümün başka bir tarafında aynı şeye rastladım ne olduğunu bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim.

 51. Burcu kirikci 06/04/2016 #

  Merhaba karnimda 1.5 senedir acik pembe, zaman zaman kasinan , tek 1 tane olmk uzere, buyumeyen ve yayilmayan bi leke var. Nedir acaba? Dogumdan hemen sonra cikti ihmalim sebebiyle dr a gitmedim. Aferin bana.

 52. Ozge 04/05/2016 #

  Merhaba,benim yüzümde aylardir pulpul dokulmeler oluyor.kaşinti ‘ve beraberinde kizariklik.İlac kullandim bi sure ama tekrar basladi.Alnim,goz kapaklarim,dudak ustu,cene bolgemde cikiyor surekli ayni bolgede…

 53. esen 15/05/2016 #

  Merhaba benim yüzümde siyah kendi içinde yuvarlak yuvarlak büyüyen şeyler oluştu gözümün altında ve sakaklarimda var ve yer değiştirerek cogaliyorlar ayrıca boynunda da ufak ufak et benleri çıktı bide göğüs altımda var aynilarindan neden olur 5 yıldır guneslenmiyorum cildime parfüm sikmiyorum krem kullanmıyorum yüzume Dr girmedim ne olabilir

 54. Tuba yıldız 10/06/2016 #

  Cilt hastalıkları için sırt bölgesine yapılan hacamat tedavisinin çok şifalı olduğu söyleniyor. Sizlerin bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.

 55. magmatik 18/06/2016 #

  Vücudumda hafif kabarık morumsu yada siyahımsı lekeler var . Sizce ne yapmalıyım ?

  • Nergis 01/06/2018 #

   Sebebini öğrenebilirsiniz

   • Nergis 01/06/2018 #

    Sebebi neymiş acaba bende var

 56. Esra 23/06/2016 #

  Merhaba benim boynumun altında ufak ufak kabarıkcıklar var neden olur bilen var mı doktora gidemiyorum vaktim olmadığı için iş yerinden izin alamıyorum da ufaktan bilgisi olan varsa rica ediyorum.

 57. Ebru 20/08/2016 #

  2-3 gün önce yüzümde küçük küçük etrafı kızarık pullanmalar oldu büyümüyor ama çoğalıyor 2 tane vardı 5 tane oldu hepsi küçük neden olabilir?

 58. sedef 20/10/2016 #

  Merhaba, vücudumda 2 yıldır çok büyük şeklinde çok fazla yaralar var hangi doktora gittiysek sıkıntı ve stres dedi 17 yaşındayım ve hergün neyin stresi olabilir anlamadım. Çok tatlı kaşınıyo ve uykumda yoluyorum sulanıp kanıyo napıcağımı bilmiyorum cilt kanserinden şüpheleniyorum sizce olabilirmiyim?

 59. Sanem 24/10/2016 #

  Merhaba, benim vücudumun bacak ve kalça kısmına kadar oluşan ufak ama sık yaralar oluştu. 3,5 aydır sürüyor diyebilirim. Kaşıntıyla başladı, normal kaşıntıdan daha yoğun olduğu için kaşıdığımda kanayıp ufak yaralar oluştu. Bacaklarımın belli bölgelerinde büyük veya orta çaptı morarıklar da var. Bazı kaşımalarım derime zarar verip 2-3 cmlik açık yaralarda oluşturuyor. 3 tane farklı hastaneye gittim kullanmadığım ilaç kalmadı ama bir türlü kaşıntım ve yaralarım geçmiyor. Göbek ve gögüs kısmında olmadığı için doktorlar uyuz teshisi de koyamıyor ama uzun süredir geçmediği için de alerjinin bu kadar uzun sürmeyecegini o yüzden alerjide olmadıgını söylüyorlar. Kan sonuçlarım temiz çıkıyor ama ne yapsam yaralarım ve kaşıntım geçmiyor sürekli kaşımaktan kanayan vücudumla ağlayıp sızlamaktan başka bişey yapamıyorum. Sizce cilt kanseriyle bi alakası var mıdır? Veya bilgisi fikri olup önerecegi bişey olan? bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 60. dila 07/11/2016 #

  Merhaba, yillarfir bacagimin arkasinda gunes lekesine benzer bir leke var, dogdugum zaman yokmus daha sonradan olusmus bir lekedir ve asiri gunes goren bir bolgede degildir, gunes lekesi oldugunu dusunerek hic doktora gitmedim onemsemedim ama son 6ayda fark ettigim bu lekenin genisledigi, sinirlari belli degil ten rengimden iki ton koyulukta, genisleyen yerler ise var olan kahverengine gore daha acik bir tonda, doktora gidecegim ama buyudugunu fark ettikten sonra godene kadar biraz arastirma yapayom dedim ve yaziyo okuduktan sonra da tedirgin oldum.bacagimda vucudun her yerinde var olan sari tuyler var fakat sadece lekenin ustunde daha koyu ve sert cikiyor yorumunuzu merak ettim

 61. nuran 09/11/2016 #

  sacta ben cikmasi normelmi.kizariklik yok kanama yok kasinti ta yok ama biraz buyuk bir findik ici kadar

 62. Begüm 31/12/2016 #

  Merhaba, benim de belimin sol tarafında kahverengi leke var ve omurgamın üzerinde de ceviz büyüklüğünde altlı üstlü kahverengi 2 leke var. Hiçbirisinde kaşıntı acı hissi vs yok, ama deri kurumuş sürekli vücut losyonu sürüyorum. Görüntüsü beni korkuttu. Cilt kanseri belirtisi olabilir mi?

 63. sara 15/01/2017 #

  Selam benim boynumda son 2 3 aydir boydan boya siyah cizgi olusdu bide son 1 2 gundur ne yersem agzima koydugum anda damagimda kotu bir aciyla yanasi hemde kulak agrisi olusuyor sebebi ne ola bilir?

 64. Yused 16/01/2017 #

  Merhaba benim vücudumda ilk sivilce gibi çıkıyor patlatnca içinden iltihap kan gibi şey çkyodu sonra bu bydü kabuk tuttu sonra şişmeye başladı hareket etmemi zorlaştryo şişince çok pis ağryo scak su uyguladğm zaman iltihap akyo ama hepsi birden deil aktktan sonra ağrısı yavaş yavaş geçiyo doktora gittim suriyelerin yaydığı bir virüs yaygnlaşmaya başladı falan dedi ama annem cilt kanseri olmamdan korkuyor grsellere baknca bende birazck şphelendim cevap verin lütfen

 65. Ceyda 20/01/2017 #

  Merhaba bir sorum olacaktı erkek arkadaşımın sırtında ve karnında sivilceye benzer kırmızı kızarıklık var ve kaşınmıyor sizce ne olabilir yardımcı olabilir misiniz?

 66. Yıldız 02/02/2017 #

  Merhaba hocam,

  benimde yanağımda doğuştan 3-4 cm büyüklüğünde tüylü ben var 2 yıla kadar hiçbir sorun yaşamıyordum fakat içinde sivilce çıkar gibi olup ağrı yapıyor iltahaplanıyor ve kendinden geçiyor hep aynı bölgede oldu ve son 2 yıldır şikayetim aynı.dermatologlar kıl kökü iltahaplanması diyorlar kanser olsa düzelip tekrarlamaz diyorlar fakat size sormak istedim saygılarımla

 67. Merve 03/02/2017 #

  Arkadaslar meraba.Benim boğazımda kolumun altinda karnımda omzumda yaralar çıkıyor ve gun gectikce büyüyor ne olabilir doktora da gidemedim vakit bulamadim kasinmiyor ama kendi kendine soyulup tekrar kabuk bağlıyor ne olabilir.

 68. Yağmur 19/02/2017 #

  İyi günler. Bacağımda sivilce gibi şeyler çıktı. Rengi koyuya doğru gidiyor. Ve ağrıyor. Lütfen bi bilgisi yazsın. Teşekkürler.

 69. ali gökdemir 26/02/2017 #

  meraba hocam benim yüzümde 4-5 yıldır kelebek şeklinde alarmalar var. Daha once dahiliye ye gozuktum kanserden şuphelendi doktorum tahlillerim ankaraya gitti ve temiz çıktı. Ama herangi bi ilaç veya krem benzerinde ilaç vermediler bende kullanmadım ve bidaha hiç doktora gozukmedim bu konudada sizin yorumunuza ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler. Şuandada 19 yaşındayım.

 70. Esma 25/03/2017 #

  Meraba ben bi iki gun once burnumu kasirken yanlisikla benimi kasimisim burnumdaki ben sabah kalktigimda yara olmustu sonra dun okulda kitap okuma dersinde kafami bi cevirdim kabuk kitapa dustu bende arkadasima soyledim sonra bu sabahda heryerim cok kasiniyor napicam bilemedim biraz korkuyorum ?

 71. Onur 25/03/2017 #

  Annemin elinde ve ayaklarında sivilce gibi ama biraz fazla 2 kere cildiyeciye gittik 2sindede farklı farklı ilaçlar verdiler ilaçları kullandıktan sonra biraz daha fazla olmaya başladı bi ara geçecek gibi oldu ama sonradan daha fazla olmaya başladı annemde cilt kanseriyle ilgili bişey varmıdır?

 72. Hüma 19/06/2017 #

  Merhaba sırtımda elimde bacağımda ve vucudumun göbek kısmımda küçük kuru yaralar çıkmış yeni farkettim pek fazla değil sizce sebebi nedir ?

 73. ceyda 28/06/2017 #

  merhaba 2 gün önce denize gittim ve koruyucu kullanmadım şuan 3.günü anestol ve silverdin kullandığım halde ağrım dahada arttı acaba kanser olmuş olabilirmiyim çok korkuyorum:(

 74. Ceylan 06/07/2017 #

  Merhaba umarım sorum cevaplanir. Ben normalde beyaz tenliyim. Yüzüm vücudum bembeyazdi. Son iki yıldır karardimi bildiğiniz esmer oldum. Bi ara psikolojim bozuldu o yüzden hastaneye gidemedim korkudan. Yüzümde lekeler var kaşıntı hissi yada kızarıklık hiç olmadı. Diz kapaklarım ayaklarım karardı. lütfen cevaplarsanız sevinirim

 75. emine 11/07/2017 #

  kolumun üstünde bir leke var ama güneş görmedigi zaman belirmiyor acımıyor da bu cilt kanserimidir?

 76. ezgi nur 07/08/2017 #

  Merhaba benim boyun bolgemde gogus aramda ve sirtimin ortasinda acik kahverengi lekeler var ve kasiniyor gogsumun ortasindaki kizarik duruyor ve cok kasiniyor ek olaraktan bacagimda kirmizi lekeler cikti arka kisminda hafif yirtilma da var bacak kismimda ne sikintim oldugunu gercekten anlayamiyorum.sizce neyin belirtisi bu???

 77. İbrahim Barış güzel 07/08/2017 #

  Merhaba benim sırt bölgemde 3-4 cm büyüklüğünde iri bir ben var rengi ilk başlarda koyuydu ve şuan da açılmaya başladı ve sürekli şişiyor gibi büyüme mevcut bunun sebebi ne olabilir

 78. Esma 08/08/2017 #

  Merhaba bir sorun olucakti kolumda ve omzumda lekeler var 1ayi gecik zamandir var pek umursamadim ama cevremdekiler cildiyeciye gitmemi soyluyor cilt kanseri olabilir falan diyorlar hakli olabilirleer mi kolumdakiler pek kasinmiyor ama omzum cok kasiniyor

 79. diar 17/08/2017 #

  bi uzman yada bilen biri cvp verirse cok sevinirim kafamta küçük sivilceye benzer seyler cikiyor ve sadece biri büyümüş halde üremeye devam ediyolar ve kasiniyirlar sac dokulmesine neden oluyor bu nedir bilen yazarsa sevinirim

 80. Esra 24/10/2017 #

  Mereba benimde sırtımda bir leke var ve gün geçtikçe lekem büyüyor ve su anda benim sırtımın bir tarafını komple kaplamış durumda. Bu lekem 10 yaşımda oluşmaya başladı, son iki yılda ağrılarım artmaya basladı bilgi verir misiniz

 81. Yasemin 20/11/2017 #

  Selam Diar sorunununu soganin suyunu cikarip saclarina sürerek cözebilirsin beklete bilecegin kadar beklet dört bes yada daha fazla saatler haftada iki gün diger yapacagin deniz tuzu bir corba kasigi deniz tuzunu´ biraz sulandir kafana sür ve beklet

 82. veysel 16/03/2018 #

  benimde karnımda aynı hizada 2 nokta var ve bunların icinde büyük kıllar cıkıyor noktanın büyüklügü yarı tırnak büyüklügünde

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.