Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Akciğerlere doğru ve akciğerlerden dışarı hava taşıyan bronş tüplerinin (solunum boruları) zarında meydana gelen iltihaplanma sonucu ortaya çıkan bronşitin akut ve kronik olarak iki farklı türü bulunmaktadır.

Akut bronşit, solunum yolunu etkileyen soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlar nedeniyle görülen bir rahatsızlıktır ve özellikle viral enfeksiyonların sık görüldüğü kış aylarında oldukça yaygındır.

Kronik bronşit ise daha çok sigara içenlerde görülen ciddi bir sağlık sorunudur ve “kronik obstrüktif akciğer hastalıkları – KOAH” arasındadır.

Her iki bronşit türünün belirtileri aşağı yukarı aynıdır. Genellikle balgamla birlikte görülen öksürük bronşitin en yaygın olarak görülen belirtisidir. Bronşit öksürükle birlikte gelen balgam genellikle şeffaftır. Eğer balgam sarı ve yeşil olarak geliyorsa bu bakteriyel enfeksiyona işaret eder.

Akut Bronşit Belirtileri

Öksürük: Bronşitin neden olduğu öksürük bazı durumlarda kuru olmakla birlikte genellikle balgamla birlikte görülür. Akciğerin ürettiği bir sıvı olan balgamın çok olması alt solunum yolları ve akciğerin kendisinin enfekte olduğu anlamına gelebilir. Çok yoğun balgam varsa hasta zatürreye karşı kısa sürede bir uzman kontrolüne götürülmelidir.

Bronşit öksürüğü yoğun ve şiddetlidir. Hastanın sık öksürmesi bir süre sonra göğüs bölgesinde ve kasılmalar nedeniyle karın kaslarında ağrıya yol açar. Nadir olarak görülse de öksürüğün şiddeti yüzünde kaburgaların zedelendiği ve hastanın bayıldığı durumlar yaşanmaktadır.

Akut bronşite neden olan iltihaplanma tedavi edilse dahi kuru öksürük günlerce ya da haftalarca devam edebilir.


Hırıltılı Solunum: Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan boruların (bronşlar) iltihap veya balgam nedeniyle daralması kişinin hırıltılı nefes alıp vermesine yol açar. Aynı nedenden ötürü nefes darlığı yaşanabilir.

Balgamın Rengi: Bronşit belirtilerinden biri olan balgam genellikle şeffaftır. Ancak sarı, sarımsı gri ve yeşil renkte olabilir. Çok nadir olarak kanlı olarak görülebilir. Daha çok kronik bronşitte görülen sarı, sarımsı gri ve yeşil balgam zatürree, akciğer apsesi, bronşektazinin bir belirtisi olabilir.

Diğer Belirtiler: Hasta öksürüğe ve enfeksiyona bağlı olarak halsiz düşebilir. Hafif ateş ve ara ara ürperme yaşanabilir. Bronşların dolu olması ve sürekli öksürük göğüs bölgesinde rahatsızlık hissine ve ağrıya yol açabilir.

Kronik Bronşit Belirtileri: Yukarıdaki akut bronşit belirtilerine ek olarak kronik bronşitte öksürük aylarca (en az 3 ay) sürebilir ve genellikle her yıl tekrar eder. Öksürük sabahları, nemli havalarda ve kış aylarında artabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer öksürüğünüz 3 haftadır devam ediyorsa, uykunuzu bölüyorsa veya tamamen engelliyorsa, hafif ateş 4-5 gündür devam ediyorsa, 38 derece ve daha yüksek ateşle birlikte görülüyorsa, yoğun balgam varsa, balgam pas rengindeyse, artan oranda yeşil balgam görülüyorsa, balgamda kan varsa, nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp vermenize neden oluyorsa doktora görünmelisiniz.

Bronşit Nedenleri Nelerdir?

Akut bronşit çoğunlukla grip ve soğuk algınlığına da yol açan virüsler nedeniyle görülür. Viral ve bakteriyel akut bronşit bulaşıcıdır.

Kronik bronşit ise sigara içenler ve sigara kullanmayan ancak dumanına maruz kalanlar arasında daha yaygındır. Ayrıca yoğun hava kirliliği olan bölgeler ve kimyasal maddelerle çalışılan fabrika çalışanlarında kronik bronşit vakası daha fazladır.

Bulaşıcı olmayan kronik bronşit doğru zamanda tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike yaratabilir.

Bronşit Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz ne tip belirtiler gösterdiğiniz konusunda sizden detaylı bilgi aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır.

Akciğerlerin ve solunum kanallarının durumunu görmek için akciğer filmi isteyebilir. Akciğer filmi zatürre riski bulunup bulunmadığının belirlenmesi için de kullanılır.

Akciğerlerin fonksiyonunu tam olarak yerine getirip getirmediğini öğrenebilmek için hücrelere ulaşan oksijen miktarını ölçen test yapılabilir. Bu test genellikle parmağa takılan ve nabzı kontrol eden bir sensör aracılığıyla yapılmaktadır.

Bakteriyel enfeksiyon şüphesi varsa balgamdan örnek alınarak bakteri incelemesi yapılabilir.

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyonel akut bronşit tedavisinde ana amaç belirtilerin hafifletilerek hastanın olabildiğince rahat ettirilmesidir.

Eskinden akut bronşit tedavisinde kullanılan antibiyotikler günümüzde etkisi kaybetmiştir ve bakteriler antibiyotiklere dirençli hale geldiğinden antibiyotik tedavisi kullanılmamaktadır.

Doktorunuz sadece gerekli gördüğü takdirde (örneğin kronik akciğer sorunu bulunan hastalarda) antibiyotik tedavisi önerebilir.

Bu nedenle kendi kendinize antibiyotik almanın bronşit tedavisine bir katkısı yoktur. Aksine bronşit belirtilerine ek olarak antibiyotiğin yan etkileriyle de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Doktorunuz şiddetli öksürüğün neden olduğu kas ağrıları için reçeteli veya reçetesiz ağrı kesici önerebilir.

Bronşit tedavisi boyunca su içmeniz son derece önemlidir. Hastanın yeterince su içmesi balgamın yoğunluğunu azaltarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Doktorunuz öksürüğü hafifletmek ve balgamın atılmasını kolaylaştırmak için şurup önerebilir.

Kronik bronşit tedavisinde ise hastanın durumuna bağlı olarak solunum yollarını açan bronkodilatör ve iltihabı azaltıcı steroidler kullanılabilir. Kronik bronşit tedavisinde izlenecek yöntem ve ilaçlar hastadan hastaya değişebilmektedir.

Evde Neler Yapılabilir?

Öksürüğün şiddetlenmemesi için evin havasının kuru olmamasına dikkat edin. Bunun için bir hava nemlendirme cihazı kullanabilirsiniz. Hava nemlendirici yoksa tencerede su kaynatarak bir miktar buhar sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise kalorifer peteklerinin üstüne yarısına kadar su dolu kaseler koymak havanın nemlenmesini sağlayacaktır.

Bol bol su için ve sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışın ve sıvı alımını çorba gibi yiyeceklerle destekleyin. Kahve, kola gibi kafeinli içecekler ve alkol vücuttaki su oranını azalttığından uzak durun.

Vücudun virüsle savaşabilmesi için bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Dinlenin ve her gün en az 8 saat uyuyun. Tedavi döneminde ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.

Sigara akciğerlerin baş düşmanıdır ve sadece akut bronşit tedavisi için değil çok daha ciddi bir sorun olan kronik bronşit ve KOAH gibi hastalıklardan korunmak için de bırakılmalıdır.

Soğuk hava bronşite bağlı öksürüğü şiddetlendirir. Bundan korunmak için dışarı çıktığınızda bir atkıyla veya maskeyle ağzınızı örtün.

Ağır parfüm kokusu, boya kokusu ve her türlü diğer güçlü kokular bronşit belirtilerini artırır. Bu tip kokuların yoğun olduğu ortamlarda mümkün olduğunca az durmaya çalışın.

Öksürüğü azaltmak ve boğazı yumuşatmak için bitki çayı içebilirsiniz. Nane ve zencefil çaylarının öksürüğü hafifletici etkisi vardır. Bu sayede sıvı alımını artırabilirsiniz. Bir büyük kupaya 2 çay kaşığı bal ve 4-5 damla limon damlatarak yavaş yavaş içmek rahatlama sağlayabilir.

Bronşitten Korunmak Mümkün mü?

Akut veya kronik bronşitten korunmak her zaman mümkün olmasa da bazı önlemler alarak riski azaltabilirsiniz.

Öncelikle sigara kullanmamalı, kullanıyorsanız bırakmalısınız. Sigara kronik bronşitin başlıca nedenidir. Solunum yollarına zarar veren 2. el sigara dumanı, toz, duman ve hava kirliliğinden mümkün olduğunca kendinizi koruyun.

Boya, vernik gibi kimyasalların kullanıldığı ortamlarda maske takın ve bu tip ortamlarda az durmaya çalışın. Bakteri ve virüslerden korunmak için ellerinizi sık sık yıkayın. Doktorunuz önerirse yıllık olarak grip aşısı olabilirsiniz.

Yazının Satır Başları

 • Virüs ve bakteriler solunum kanallarında iltihaplanma yaratarak akut bronşite neden olur.
 • Akut bronşit geçici bir rahatsızlıktır.
 • Kronik bronşit uzun süreli bir sağlık sorunudur ve sigara içenlerde daha sık görülür.
 • Bronşit tanısında akciğer filmi, akciğer fonksiyon testi ve kandaki oksijen miktarı ölçümü testleri kullanılır.
 • Akut bronşitin bir ilacı yoktur. Tedavisinde öksürük, balgam gibi belirtilerin mümkün olduğunca hafifletilerek hastanın rahatlaması hedeflenir.
 • Dinlenmek ve bol sıvı almak akut bronşitin iyileşme süresini kısaltır.
Kaynaklar


(Visited 336.157 times, 1 visits today)

, , ,

Bronşit Belirtileri Nelerdir? İçin 30 Yorum Yapılmış

 1. Mustafa 22/09/2014 #

  Emeğinize sağlık okuduk bilgilendik çok teşekkür ederiz 🙂

 2. zeynep 16/12/2014 #

  Bronşit hastalığı kansere dönebilir mi?

  • Yusuf 10/02/2016 #

   Dönmez allahın izni ile ancak genellikle çocuklarda tedavi edilmez ise zatürree hastalığına çevire bilir geçmiş olsun

 3. ömer 21/01/2015 #

  Çok teşekkürler etkisi oldu.

 4. adamsınız 25/02/2015 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Kızım bu aralar akut bronşit olmuştu sayenizde bilinçlendik.

 5. ayten 09/03/2015 #

  Oğlumda bronşit belirtileri vardı, sağ olun verdiğiniz bilgiler için.

 6. gamze eser 13/03/2015 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 7. Hüseyin 29/03/2015 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

 8. alas 15/05/2015 #

  Teşekkür ederim çok işe yaradı.

 9. okatan 05/07/2015 #

  Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

 10. Ece 06/11/2015 #

  Hastanede sayfanızı ziyaret ettim bronşit tespiti yapıldı bilgilendim sigarayı bu günden itibaren bıraktım teşekkürler.

  • admin 11/11/2015 #

   Ece Hanım ne kadar güzel bir karar almışsınız, tebrikler ve geçmiş olsun.

  • Ali 10/05/2016 #

   Ece hanim sigarayi nasil braktiniz bende bakmak istyorum ya

 11. delal 22/11/2015 #

  Gerçekten iyi bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.

 12. Hüseyin 02/01/2016 #

  Allah sizden razı olsun sayenizde bilinçlendik. Daha önce de geçirmiştim şimdi daha da bilgiliyim. Teşekkürler.

 13. Martin 02/02/2016 #

  Çok güzel anlatılmış. Teşekkür ederim.

 14. Murat 20/03/2016 #

  Alkohol bronşit kötü yapmaz nden türkçe kaynaklarda hep yanlış bilgi var anlamıyorum hatta 1800 lu yıllarda alkohol tüketenlerin hastalıklardan ölma ihtimali daha düşüktü diğer yandan Alkohol un dosajindan bağımsız ciddi zararları bulunmaktadır. Alkohol vücuttaki enfeksiyonları azaltır

 15. Jale 04/07/2016 #

  Güzel anlatımınız için çok teşekkür ederim. Öneriler çok faydalı oldu. Ellerinize sağlık, iyi çalışmalar diliyorum.

 16. Yusuf 16/09/2016 #

  Çok detayli ve herkesin anlayabilecegi şekilde bilgi verilmiş. Kendim kronik bronsitim ama sigara dumanı gibi yoğun kokulardan dolayı öksurmeyi alerjik oldugunu sanıyordum. Kac tane dr. Gittiysem bu kadar acik ve net anlatmamisti. Teşekkür ederim

 17. ugur 08/10/2016 #

  3gundur sddetli bas agrisi kuru oksurukle ugrasiorum ve koyu yesil balqam cikartiyordum yazilanlarin bi kismini uygaladim agrim azaldi oksurugum neredeyse kesildi ve balgam kesildi boyle guzel paylasimlarda bulundugunuz icin cok tesekkur ederim allah kimseye hastalik sikinti vermesin

 18. Alperen 20/10/2016 #

  Meehaba ben doktora gittim ve bana akut bronşit teşhisi kondu her kış ayında en az 1 defa gece aniden uyanarak nefes darloğı çekiyorum bu yavaş yavaş artıyo neredeyse nefes almam 0 a inecek kadar oluyo ventolin içiyorum ölecekmiş gibi olıyorum o derece ni nefes darlığı ve koeku ile fena öksürük ile balgam atıyorum balgam genellikle beyaz saydam olıyo bazen çok küçük sarımtırak çıkabiliyo en azından bu nefes kesintisine çare bulabilirmiyim her hastalandığımda gece korkuyla uyumak iyi olmuyo

 19. sermin 23/11/2016 #

  bronşi nefes darlıgı yaparmı

 20. Sevda 20/12/2016 #

  Güzel anlatilmis teşekkürler.

 21. Serdar 05/01/2017 #

  Emeginize verdiniz bilgiler icin tesk

 22. Önder 07/01/2017 #

  Çok teşekkür ederim ayrıntılı ve anlaşılır bilgi verdiğiniz için.

 23. kubra 12/01/2017 #

  Arkadaslar ben 18 yasindayim cok siddetli öksürük ve ateslenme nedeniyle hastaneye gittim akciğer filmi ve solunum testini yaptılar kalp çarpıntısı ve solunumun 2.8 olduğunu söylediler bronsitte hangi tür bronşit olduğunu söylemediler sadece çok kötü bronşit ve astiminiz var dediler burda yazılanları herşeyi uyguladim ama çok siddetli ve boğucu oksurugum var ne yapabilirim yardımcı olun lütfen.

 24. Emirhan 04/06/2017 #

  Bronşit hava kirliliğinden dolayı olur mu?

 25. Güneş 08/10/2017 #

  Merhaba. Yaklaşık 2 hafta önce grip olmuştum. Balgamı öksürük vardi. Öksürürken ciğerlerimde acıma oluyordu. Doktora gittim. Faranjit olmuşsun dedi ve bir antibiyotik , şurup , ağrı kesici ve bir burun spreyi verdi. Artık burun spreyini ve ağrı kesiciyi içmiyorum. Çünkü ne burnum tıkalı ne de ağrım var. Antibiyotigim bitti. Hiç aksatmadan içtim Ama öksürük , balgam ,ciğerlerimde acıma da geçmedi. Önceden balgam boğazımdaydı simdi ise ciğerlerime indi. Geçerleri öksürmelerle uyanıyorum. Arkadaşlarım ciğerlerin çıkacak diyor. O kadar çok öksürüyorum. Acaba yeniden doktora gitmeli mıyım yoksa biraz daha bekleyeyim mi ?

 26. Çağdaş 31/12/2017 #

  Bende yaklaşık 10 gündür öksürük var ve şiddetli balgamda çok çıkmıyor Dr a gidiyorum bi antibiyotik bi şurup yazıp gönderiyor ama öksürük te hiç bir hafifleme yok

 27. fatih 14/02/2018 #

  teşekür ederim. ben de pasif içici olduğum için bronşit olmuşumdur. Genellikle yanımdan geçen veyahut otobüs durakların yanında durarak sigara içenler var. Bazen de ağır olan parfümleri istemesem de solumamaya çalışıyorum yine de soluyorum. yaklaşık 30 belki de fazla tuvalete girip balgamı çıkartmaya gidiyorum. Sigara ve ağır olan parfüm kullanan benciller yüzünden bronşit oluyoruz da yazıklar olsun diyorum.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.