Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı, aynı bel fıtığında olduğu gibi, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi ya da disk içinden dışarı çıkmasıdır. Disklerin bir bölümü ya da disk içinde bulunan sıvı omurların arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yaparlar.

Bu baskı neticesinde hafif (boyun tutulması gibi) ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve buna bağlı olarak boyun hareketlerinin kısıtlanması boyun fıtığı belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.

İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki basıncı arttırdığın da, el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı görülebilir.

Boyun fıtığı için, diskin ya da disklerin ne kadar yer değiştirdiğine bağlı olarak boyun egzersizlerinden ameliyata kadar farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı hiç bir belirtiye yol açmadan ilerleyebilir. Başlangıç aşamasındaki fıtık ya da fıtıklar çevredeki kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Ancak fıtık ilerledikçe hafif ağrılar başlar, bilgisayar başında çalışmak zorlaşabilir, alışveriş poşeti ya da herhangi bir yük taşındığında boyun bölgesi ve sırtın üst bölümünde ağrılar görülebilir.

Bu aşamada önlem alınmazsa disk yuvasından iyice çıkarak sinirlere ve kaslara baskıyı arttırır. Bu durumda boyun tamamen kitlenebilir ve vücudu hareket ettirmek bile boyun bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilir.

Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar sadece boyunda değil, baskıya maruz kalan sinirin takip ettiği yoldaki kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir.

Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde, kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir.

Başlangıç aşamasındaki boyun fıtığının genel belirtisi sık sık yaşanan “boyun tutulması”dır.

Herhangi bir zorlama olmadan ya da hava koşullarına bağlayamadığınız boyun tutulmaları yaşıyorsanız bunun nedeni boyun fıtığı olabilir.

Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar başı sağa ve sola çevirmeyi, arkaya doğru yatırmayı zorlaştırır. Bu hareketleri yaparken bıçak gibi giren ağrılar hissedebilirsiniz.

Boyun Fıtığı Teşhisi

Boyun fıtığının teşhis edilebilmesi için doktorunuz fiziksel muayenenizi yaptıktan, ağrının hangi bölgelerde görüldüğünü, ellerde ve kollarda uyuşma ya da güç kaybı olup olmadığını sorduktan sonra MR isteyecektir.

Boyun MR’ı sayesinde boyun bölgesinde bulunan omurlar, omurlar arasındaki diskler, bu disklerin etkilediği sinirler ve kaslar net bir biçimde görülebilmektedir.

Boyun MR’ıın çekilmesi yaklaşık 10-15 dakika sürer ve MR boyunca hareketsiz durmak, kesitlerin net bir biçimde filme yansıması açısından önemlidir.

Çeşitli kesitlerden elde edilen filmler boyun fıtığı olup olmadığı, fıtığın ya da fıtıkların ne aşamada bulunduğu ve seçilecek tedavi yönteminin ne olması gerektiği konusunda doktorunuza bir fikir verecektir.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığının başlıca nedenleri; boyun bölgesini etkileyen travmalar (trafik kazası, kafanın çok hızlı bir şekilde ileri ya da geri hareketi, düşme…vb) ve yanlış duruştur.

Bazı iş kollarının da boyun fıtığı riskini arttırdığı bilinmektedir. Örneğin sürekli matkapla çalışıyorsanız ya da motosiklet kullanıyorsanız boyun bölgesi aşırı ve düzenli titreşimlerden etkilenebilir.

Ayrıca ilerleyen yaşlarda disklere yastıklama özelliğini veren sıvının bir miktar azalması neticesinde boyun fıtığı görülebilir.
Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisinde ilk olarak başvurulan yöntem, boyun kaslarını güçlendirerek omurgaya binen yükü hafifletmeye yönelik egzersizlerdir.

Bu egzersizler sayesinde fıtığın ilerlemesi durdurulabilir. Fıtık nedeniyle yaşanan akut ağrıları hafifletmek için doktorunuz ağrı kesici ilaç önerebilir. İlaçla birlikte boyun kaslarını rahatlatan kas gevşetici merhemler kullanılabilir.

Eğer ağrılar ilaç tedavisi ile azalmıyorsa ve boyun hareketleri kısıtlanmaya devam ediyorsa fizik tedavi seçeneği değerlendirilebilir. Fizik tedavi ile ağrıların görüldüğü bölgeler güçlendirilir ve fıtığın sinirlere yaptığı basıncın azaltılması hedeflenir.

Yukarıdaki tedavi yöntemleriyle, belirtileri kontrol altına alınamayan boyun fıtığı için ameliyat seçeneği gündeme gelebilir.

Uzmanlar boyun fıtığı ameliyatını en son başvurulacak seçenek olarak görmektedir ve mümkün olduğunca cerrahi müdahale dışındaki yöntemlerden sonuç alma yoluna gitmektedir. Ancak bu yöntemlerle sonuç alınamayacağı kesinleşirse fıtığa müdahale edilebilir.

Bazı ilerlemiş vakalarda sorunlu diskler alınarak implant diskler kullanılmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatı omurgayı ve dolayısıyla sinirleri yakından ilgilendirdiği için önemli ve zorlu bir ameliyat olarak kabul edilebilir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizle önemli ölçüde kontrol altına alınabilir.

Boyun fıtığınız varsa ya da boyun fıtığından korunmak için aşağıdakilere dikkat etmenizi öneririm.

 • Bilgisayar başında otururken duruşunuzu kontrol edin
 • Yürürken dik yürüyün, başınızı öne eğmeyin ve boynunuza yük bindirmeyin
 • Boyun bölgesini zorlayan ve başın sürekli hareket halinde olduğu sporlardan uzak durun
 • Düzenli egzersiz yapın. Uzmanlar yüzme, yürüyüş gibi egzersizleri öneriyor
 • Boyun kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapın
Kaynaklar


(Visited 496.815 times, 11 visits today)

, , , , , ,

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir? İçin 130 Yorum Yapılmış

 1. Zülfiye 10/02/2014 #

  Selam bel fıtığı baş dönmesi yapar mı. Benim başım dönüyor ve boyun ağrısı koluma vuruyor, bacaklarım uyuşuyor.

  • Yücel 21/05/2014 #

   Merhaba hocam; ben 51 yaşındayım, ellerinde karıncalanma, ayak bileklerimde ağrı, diz kapaklarımda ağrı ve ayak parmaklarında seyrime oluyor. Yürüme bozukluğu çekiyorum. Sizce bu hastalığımın boyun fıtığı ile alakası var mıdır? Yoksa ne olabilir. Bu hastalığımın tedavisi için ne önerebilirsiniz. Cevaplarsanız teşekkür ederim hocam.

  • uzm.dr nafi tıksız 01/07/2014 #

   Boyun fıtığı baş dönmesi yapmaz.

   • goktug 23/08/2014 #

    Boyun fıtığı bas dönmesi ve kafa çınlaması yapar ancak boyunda düzleşme varsa çünkü düzleşme sonucu damarlar süner hava ve kan beyine az gittiği için denge sorunu olur bas dönmesi yapar bunu da her doktor bilmiyor yıllardır uğraştım ve hiç bir doktor boyun fıtığı bas dönmesi yapmaz dediler ama olayın asli budur kesinlikle ve de mantıklı tabi ki bunu bana 75 yaşında bir profesör doktorumuz anlattı iyide anlattı bu sorunu olanlar varsa bu konuda yardım alsınlar saygılar.

    • turgut 13/09/2014 #

     Göktuğ sana katılıyorum bende boyun fitliği var 40 yaşındayım, ve bu boyun fıtığında sanki beynime kan gitmiyormuş gibi oluyor mide bulantısı göğüsüm bile ağrıyor doktorların çoğu anlamıyor bilmiyor artık ne dersek.

     • Mustafa 17/04/2016 #

      Aynen bendede oluyor
      Turgut bey ne yapacagimi bilmiyorum kolumdada guc kaybi var

    • fatma 19/11/2015 #

     Benim de ayni şikâyetlerim var ama bir türlü tedavi edecek doktoru bulamadım 48 yasındayım fizik tedavi gördüm ve halen görüyorum yine denge kaybım var sürekli başım dönüyor sanki arkamdan biriler itiyor kalkarken zorluk çekiyorum yolda yürürken sendeliyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

     • Duygu Çapkın 29/02/2016 #

      Fatma hanım selamlar, Başka bir konu araştırırken yazınızı tesadüfen gördüm. Benim annemde de aynı şikayetler vardı. Yıllarca yanlış tedavi uygulandı. En sonunda kulak burun boğaz doktoru teşhis koydu. Vertigo dediler ve yine yanlış tedavi ve yine geçmedi şikayetleri. Meğer vertigo ile karıştırılan başka bir hastalıkmış. MENİERE hastalığı. Bir KBB uzmanına vertigo ya da meniere hastalığı tetkikleri yapmasını isteyebilirsiniz. Acil şifalar.

    • Arzu 29/02/2016 #

     Çok doğru. Ben de boyun fıtığı ve düzleşme var. Baş dönmesi ve denge bozukluğu yapıyor. Panik atak olduğum söylendi ama hiç alakası yok. Boyun egzersizleri yapıyorum. Baş dönmem kesildi

     • erhan 29/03/2016 #

      boyun egzersızı yapıyorum derken acabılırmısınız,banada panık atak teşhisi koydular lakın kollarım uyusuyor dişlerım uyusuyor ve boynum normalden daha şiddetli agrıyor.tşk ler.

    • Ayten 31/03/2018 #

     Gittiginizdoktorun adınedır nerde hizmet veriyor

   • burak can mete 05/12/2015 #

    Yapar şayet kanalda daralma ve sinire baskı varsa mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi de yapabilir.

   • Yok adim 11/04/2018 #

    Doğru yonlendirin insanları. Doktor olacaksınız birde. Allah elinize düşürmesin

  • fatih 18/08/2014 #

   Ms hastalığı olabilir.

  • nazife gürergil 29/12/2014 #

   6 yıl evveli boyun fıtığı teşhisi konuldu fizik tedavi ve ilaç kullandım dr’um yüz dedi yaz kış yüzmeye başladım, fakat sağ kulakta işitme kaybı yaşadım 18/12/2014 perşembe günü Allah bin kere razı olsun mümtaz KBB doktorumuz Vehip Sarıgün ve ekibi üstün başarıları “teflon piston” ile tamponlu sargılı kulağım duyuyor, Baş ağrım, şimşeklerin çakması, baş dönmem Boyun ağrım bitti şükür. Devlet hastanesi doktorlarımızın hakkı ödenmez can siper şefkatle yaklaşıyorlar Allah razı olsun hepsinden inşallah. 2015 hayırlara vesile olsun.

   • asife 15/01/2015 #

    Selam bende boyun fıtığı c3 ile c5 ve iki kürek arası th 6 ile th7 kısımda fıtık oluştuğu oraya çıktı ve antrenmana başladıktan sonra ağrılar çoğaldı. Bunlar normal mi ve zamanla geçer mi antrenmana devam edersem?

   • cavit 09/10/2016 #

    hangi hastanede kardeşim bu doktor onuda yazsaydın

  • Nurettin Yilmaz 22/10/2016 #

   Evet mümkün olabilr Sayin kardesim

  • Serpil 05/07/2017 #

   Evet boyun fıtığı baş dönmesi yapar.Benim zaten baş dönmesi nedeniyle ortaya çıktı.

   • Hatice 17/07/2018 #

    ya Arkadaşlar sol boynum ağrıyo omuzum yanıyo küreklerimden bazen bele İniyı baş dönmem sürekli değiş ama sorunlu boyun bölgesine çevirince ani şekilde saniyelik dönme ile sarsılıyorum .ellerimde titreme hissi var gibi ama gözle görülen cibsten değil .napcamı bilmiyorum panik atakta var ve eklemlerimden kafamın iç kösüm kemikten çıt diye sesler geliyo boğazım düğümlü gibi his var guatr ve alerjik faranjit de var bu boyundan kaynaklı dönme sizde nasıl oluyo ben ani hareket yapınca iğne gibi ağrı saplanıyo normalde sakinken ağrı YÖK sızı var ve dönme hep sola bakarken oluyo arada

  • Cansel 05/04/2018 #

   Benim boynum 5 dk sağa baksam çok kötü ağrıyor sonra sola ceviyorum biraz rahatlıyor ama ağrısı gene devam ediyor sabah kalktığımda sürekli boynum ve sırtım ağrıyor nedeni ne olabilir oturduğumda başım vücudumla aynı yere bakmayınca da ağrıyor şuan bile çok kötü ağrıuor sürekli sağa sola hareket ettiriyorum

  • Hatice 17/07/2018 #

   Aynı sorun bende de var ama hala doktora gitmedim ve panik atağımda var oda tutuyo arada napcamı sapıttım psikolojik çöktüm eğer sen bi çare bulduysan bana da söyle nolur .

 2. enver 03/03/2014 #

  Hocam bende boyun fıtığı var yürümede güçlük ve zaman zaman tansiyonumu çıkarıyor, boyun fıtığı tansiyon çıkmasına neden olabilir mi? Bunun tedavisi nedir?

  • Aydın 02/11/2016 #

   Merhabalar bende de boyın fıtığı var tansiyonunuz ne zaman hangi durumlarda kaça kadar yükseliyor ?

 3. halil 06/03/2014 #

  Sürekli başım ağrıyor doktor boyun fıtığı ve düzleşme var dedi ilaçları kullandım ama ağrılar geçmedi ne yapmalıyım özellikle boyun ile başın birleştiği yer ağrıyor.

  • cemal 02/05/2014 #

   Hocam aynı durum bende de var bir sonuç alırsanız lütfen beni bilgilendirir misiniz. Teşekkür ederim.

  • emin 09/11/2015 #

   Öncelikle tüm hastalara Allahtan şifa diliyorum, 52 yaşındayım ben de 5 yıl doktor doktor dolaştım. Tansiyonum büyük 5 küçük 3 e kadar düşüyordu kaç kez acil müdahaleye alındım tüm sonuçlar normal çıkıyordu. Sonuç BOYUN DÜZLEŞMESİ. Tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak baş dönmesi mide bulantısı yüz de uyuşma kulak çınlaması ne desen var. Her yaşta olabiliyor, fıtıkla düzleşmeyi karıştırmayın, en etkili tedavi yöntemi, fizik ve boyun ve atletik sporlar her gün yapın, tedavi amaçlı ilacı yok belirtilen rahatsızlıklar için gerektikçe ilaç kullanın.

   • Ugur 27/05/2018 #

    Gecmis olsun abi. Bir sey sorucam kulak cinlaman gectimi ?

  • hüseyin 05/12/2015 #

   Aynı dert bende de var. Tam ense kökü ağrıyor. Omuzlardan başlayarak masaj yapmak iyi geliyor. Omuzların boyunla birleştiği kaslı kısım. Bir de krem deneyin. Kas gevşetici.

 4. elvan 21/03/2014 #

  Boyun fıtığım var sağ elimin parmakları ağrıyor elim felçli gibi duruyor ödem oluştu tedavisi nedir? Kas gevşetici ve haplar kremler kullandım bir faydasını görmedim canım çok yanıyor.

  • a 04/01/2015 #

   Umarım doğru doktoru bulmuşsundur. Mr sonucu ödem varsa ödemi geçirmek gerek. Sakin boynunu elleme ve elletme, sadece ensene buz torbası koy. Ayrıca yapılacak bir kortizon iğnesi de seni rahatlatır. Ama gerçek tedavi buz. 2-3 saatte bir 10-15 dakika buz yap. 15-20 gün devam et. Doktor tavsiyesi istersen balat hastanesinde fizik tedavi uzmanı öneririm.

  • ersin 04/11/2015 #

   2015 şubat ayında boyun fıtığından ameliyat oldum 5 sene öncede bel fıtığı ameliyatı oldum ama boyun fıtığı ameliyatı çok zor geçti el parmaklarının ucuna kadar inmişti Allah o ağrıyı kimseye vermesin ama şu an çok iyiyim bu işte en iyi gazi üniversitesi profesörleri kesinlikle tavsiye ederim ama dedikleri gibi son çare olarak.

   • Yuksel 27/03/2017 #

    Slm herkeze benim boynum ve sırtıma sanki ağırlık varmış gibi oluyor acaba boyun fıstığını tsk

 5. ektrm 23/03/2014 #

  Koldaki uyuşmalar boyun ve sırttaki ağrılar haricinde nefes alıp verirken omuzda ağrı oluyor bu da boyun fıtığı belirtilerinden biri midir yoksa akciğer ile alakalı bir şey midir?

  • Huseyin 30/03/2017 #

   Aynı problem bendede var boyun fıtığım var akciğerlerimede baktılar oradada bazı problemler çıktı ama emin olmamakla beraber fitikdandir diye dusunuyorum

 6. umit 28/04/2014 #

  Merhaba hocam; ben 25 yaşındayım yaklaşık 3 aydır sağ el bileğim, dirseğim ve omuzum ağrıyor. Nörolog doktor beyin sinir emarı istedi. Sonuç normal çıktı. El kol röntgeni çekildi normal çıktı.Son olarak kollarıma tuzak elektrik manyetiği ile test edildi normal çıktı. Ama benim ayni elim kolum yani sağ el sağ kol da ağrı ve parmaklarımda istem dışı oynama ve hafiften karıncalanma ve uyuşma gibi sendromlar var. Az da güç kaybı var gibi. Doktor kan tahlili istedi romatizmal bir hastalığın başlangıcı da olabilir dedi. Sizce bu hastalığımın boyun fıtığı ile alakası var mıdır. Eğer yoksa teşhis konulamayan hastalığım ne olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • güven 09/06/2014 #

   Sinir sıkışması (karpal tünel sendromu) da olabilir.

   • songül 15/01/2016 #

    Mrb ben 40 yaşındayım boyun fıtığı var baş dönmesi mide bulantısı var ve de tansiyonun 2 gün önce 8.5 düştü 3 gün sonra 13.7 yükselmiş kafamın arkası fena ağrıyor fıtık bunları yapar mı yardımcı olursanız sevinirim tşklr.

   • ayfer 08/02/2016 #

    Merhaba hocam ben 31 yasındayım ve 6 gundur hastayım ilkgin bacaklarımdn başlayp kollarma kadar karıncalaşma ensemin sol tarafına kadar karıncalasma var en kötüsüde bunlar olurken aynı anda kalbim cok hızlı atmaya başlıyo ve o an sanki tüm dermanım kesiliyo sanki birden yığılcak bayılcakmışım gibi hissediyorum 6 gundur an an devam ediyo tekrarlıyo sürekli bacaklarımda ve kollarımda ensemde icimde karıncalasma var ve bu esnada kalbim hizlı atmaya başlıyo sol elim buz kesiliyo o an zamanla düzeliyo daha sonra tekrar oluyo bugun. B12 testi yaptırdım 184 cıktı ve doktor biraz düşük ama uyusma yapacak kadar değil dedi boyun filmi cekti boyun düzleşmesi cıktı ama bu sadace ağrı yapar gelip giden bacak ve vicut uyuşması kafa tası uyusması yapmaz dedi bunun sebebi ne olanilir 6 gundur devam ediyo ve korkuyorum suan bile yazarken bacaklarmda kollarımda karıncalanma ve dermansızlık var daha fazla karıncalaşınca kalbimde hızlı atmaya başlıyo ve oan olmadığı halde idrara cıkma isteyi duyuyorum 6gun oldu neoldugu bulunmadan aniden kötü bisey olmasndan hatta ölürüm diye korkuyorum lütfen bna bi cevap yazn

  • seher haliloğlu 25/10/2014 #

   Aynı şikayetler bende de vardı boyun fıtığından şüphelenip beyin cerrahına gittim beni nörolojiye yönlendirdi elime EMG çekildi ve sinir sıkışması teşhisi kondu şimdi tedaviye başladım.

   • Ziya 05/02/2016 #

    Seher hanım iyileştin mi

 7. Ozan 02/05/2014 #

  Aynı şeyler bende de var.

 8. Eray 13/05/2014 #

  Doktorum ben daha 12 yaşındayım boynumu kütletmek istemiyorum ama kütletiyorum. Ne yapacağım yardım eder misiniz? Boynumu hiç hareket ettirmesem geçer mi?

  • Sadece Tecrübe 05/03/2015 #

   Basit bir egzersiz ile bu durumdan kurtula bilirsiniz. Başınızda kütletme hissi duyduğunuzda yapmanız gereken tek şey, elinizle başınızı aşağı doğru bastırıp aynı zamanda da boynunuzu yukarı doğru kaldırmak. Her kütletme hissinde bunu yaparsanız inşallah bir müddet sonra bu geçecek.

 9. hizir 27/05/2014 #

  Merhaba ben 58 yaşındayım boynum çok ağrıyor ve ağrısı koluma elime parmaklarıma bacaklarıma veriyor kollarım uyuşuyor orta parmağımda buz gibi. Doktora gittim boyun fıtığı söyledi ve acil ameliyat dedi disk dışına çıkmış dedi o yüzden oda gücümü azaltıyormuş ilerde bana sorun olur mu ameliyat olursam bana cevap yazarsanız sevinirim iyi günler.

  • salih 11/06/2014 #

   Boyun fıtığı sağ kola etki ediyor mu?

   • Ersin 23/02/2016 #

    Evet sağa vuruyor.

  • uzm.dr nafi tıksız 01/07/2014 #

   Emg çektirmenizi sonrasında mr istenebilir geçmiş olsun.

 10. Hamza 07/06/2014 #

  Hocam bende barfiks çekerken sağ taraftaki boyun kısmım kütledi ve kafamı aşağı yaptığımda ve sağa yaptığımda acıyordu. 1 hafta kadar kütlettim bengay falan sürdüm geçmedi. Sonra sol tarafta kütledi iki tarafı da ağrıyor. Şimdide sol kolum omuzuma kadar ağırlık kaldırdığımda çıkmış gibi oluyor ama çıkık değil lütfen yardım edin 2 aydır çekiyorum bunu.

 11. reyhan 24/06/2014 #

  Boynum ve başımın birleştiği yer ağrıyor. 14 yaşındayım boynumu kütletiyorum. Boyun fıtığı olabilir mi?

  • berfin 11/07/2014 #

   Canım bende 16 yaşındayım senin yaşındayken başladı bende boyun fıtığı aslında bizim yaş gruplarımızda fazla görülmez ama arada kaynayabiliyoruz bana kalırsa bir doktora git emarını çeksinler .

 12. hatice 02/07/2014 #

  Boynun sol tarafında hafif bir ağrı var ve sol kolum güçsüz kalıyor bu fıtık başlangıcı mı?

 13. serap 04/07/2014 #

  Hocam eşimde boyun fıtığı tespit edildi. Doktorumuz çok küçük ilaçla düzelir dedi. Fıtık başlangıcında ilaçla tamamen fıtık yok olur mu?

 14. Semra 04/07/2014 #

  Benim sol omzumda doktorlar boyun fıtığı olduğunu söylediler egzersiz verdiler fakat inan yapmaya zamanım yok bilgisayar başında çalışıyorum artık dayanma gücüm kalmadı inanın sol kolumda sanki 50 kilo yük var ve o kadar ağrılarım arttı ki anlatamam hiç oturamıyorum yerimde. Ne olur yardım edin gücüm kalmadı ağrı kesiciler bir yere kadar artık.

  • Nizam 09/02/2016 #

   Susam yagı ve benzeri yağlarla sol omurga nıza sert parmak uclarıyla masaj yaptırın iyi geliyor

 15. alaattın 15/07/2014 #

  Arkadaşlar geçmiş olsun. Bende 6 ay önce boyun fıtığı geçirdim. Boyun fıtığı bas dönmesi ateş basması kollarda bacaklarda güç kaybı yapar. Fizik tedavinin bir sonucu olmuyor. 2 ay gittim 1 ay sigortadan 1 ay da ücretli Ankara’da ama hiç sonuç alamadım.

 16. umut 24/08/2014 #

  Merhaba hocam sol elimde inanılmaz bir ağrı boynumun sol tarafında aynı bir sandalye bile dik oturamıyorum ayaktayken bir sorun yok bu arada bir otelde çalışıyorum ne yapacam bilmiyorum günde 6 saat boyunluk taksam bana faydası olur mu teşekkürler.

 17. eren 03/09/2014 #

  Hocam çekilen mr neticesinde boyun fıtığından şüphelendiler yaklaşık 1 ay oldu 24 saat ultra acılar içerisindeyim sol kolum sol göğsümün üstü sürekli kramp hali içerisinde sol işaret ve baş parmağım ise sürekli karıncalanma ve uyuşma halinde doktorun acılarımı hafifletmesi için vermiş olduğu iğneler ishale neden oldu sizce ameliyat benim gibi bir hasta için ilk seçenek mi olması gerekir? Saygılar.

 18. Bahar 14/09/2014 #

  Ben 11 yaşındayım. Boynum çok ağrıyor. Şöyle başladı, Okulun ilk günü boynumun sağ tarafa çevirince sağ taraf acıyordu. Bu bir hafta sürdü. Şimdi normal duramıyorum ve biraz öne eğik boynum. Ve sürekli eğik olduğu için de ağrıyor. Ne yapabilirim?

 19. gül 27/09/2014 #

  Ben 35 yaşındayım 3 senedir bendede var boyun fıtık sağlı solu 2tane bıçaktan tüm vücuda vuruyor ağrıları çok kötü 1ay fiziğe gittim bir yıl çok rahattım bu sene gene başladı emar çekildim tekrar bu seferde soluma vuruyor ağrısı.

 20. nurcan 03/10/2014 #

  Hocam ben 38 yaşındayım 2 sene önce sağ omuzum koltuk altım sağ mememin alt kısmı doktor mr çektirdi boyun fıtığı ve düzleşme olduğunu söyledi ve o bölgede hafif ödem oluştu 2 senedir ödemi geçmedi ağrılarım sürekli devam ediyor. Göğsümde ultrason çektirdim bir sorun olmadığını söyledi boyun fıtığı ödem yapar mı ne yapmalıyım?

 21. melis 31/10/2014 #

  Eşim 28 yaşında. Boyun fıtığı teşhisi konuldu. Yalnız fıtık çok riskli bir yerdeymiş. Doktor ameliyatlık olduğunu fakat ameliyatında çök mümkün olmadığını söylemiş. Hem yas erken hem de fıtık sinirlerin birleştirdiği yerde. Beyin cerrahına yönlendirmiş. Oda ayni şeyi söylemiş. Allah korusun ama felç riski var mı ameliyat olması durumunda. Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanması gerek.

 22. semra 05/11/2014 #

  Merhaba benim öncelikle omuzum çok ağrıyor boynum da ağrıyor ama fazla değil ve öncelerden de ağrıyordu son iki gündür çok şiddetli ağrıdı ve yüzüm gözlerim çok şisti halsizlik yaptı ve önemsemedim doktora gitmedim üşütmüş olabilir miyim?

  • hasan 16/02/2016 #

   aynisi bendede var sag boyun tarafi asagi dogru agriyor kurek kemiigime kadar iniyor midem bulaniyor karin agrsi yapiyor yardim edinnn

 23. Metin 17/11/2014 #

  Merhaba. Ben yaklaşık bir aydır boyun ağrısı çekiyorum bununla beraber başım da çok ağrıyor psikolojim bozuldu hafif kamburluk var ve çok dik duramıyorum. Ama ağrılar dayanılacak gibi değil güç kaybı ve uyuşmalarım var sırtım boynum resmen yanıyor bunun için ne yapmalıyım hangi Dr.a gitmeliyim?

 24. refik 19/11/2014 #

  Selam hocam. Benim yaklaşık 2 aydır sürekli başım ağrıyor ilk başımın üzerinde sonra boyun başım arasında sonrasında başımın yanlarında zonklayıcı ağrılar başladı. Şuan ise sol kolumda his kaybı ve sol bacağımda dizimde ağrılar hissediyorum. Göğsüme doğruda ağrılar giriyor sinirsel mi yoksa farklı bir şey olabilir mi?

 25. selma 19/11/2014 #

  Ben iki aydır ağrı çekiyorum. Hem de ne ağrı sol kolum tutmuyor. 15 gün fiziğe gittim bittiğinde iyiydim fakat çalıştım sonrası eski halime geri dondum bende bunalıma girdim hiç bir şey yapamıyorum ve ne olacağımı bilmiyorum başım dönüyor sürekli yatıyorum.

 26. yusuf özlü 29/11/2014 #

  Sol ayak kemik iliğinde ödem var ve ayakta güç kaybı var ödemli taraf aşağıya doğru ağrıyor ayağı havaya kaldıramıyorum bağdaş kurarak ayağımı açamıyorum sağ ayak açılıyor sol ayak açılmıyor çoraplarımı bile giyemiyorum belde de güç yok omur ilikteki kemikleri oğunca ağrıyor lomberde bir şey çıkmadı ayağıma darbe almıştım acaba o yüzden mi yoksa boyun fıtığı olabilir mi.

 27. Filiz 04/12/2014 #

  Yaklaşık 20 gündür kollarımda bileklerimde ve dizlerimde çok kötü ağrı oluştu doktora gittim boyun düzleşmesi fıtık falan dedi ilaç verdi ama hiçbir etkisi yok tarifi olmayan ağrılar çekiyorum. Özellikle dizlerim çok kötü oturup kalkmada süper bir ağrı oluyor oturup kalkamıyorum kalkıyorum oturamıyorum bunun boyunla alakası var mı ya da ağrılar dinecek mi tedavisi ne dayanılmaz bir hal alıyor bazen ve sinirlerim çok bozuluyor.

 28. betül 04/12/2014 #

  18 yaşındayım, gerilince sinirlenince direk boynum ağrıyor bütün gün bu sürüyor. Normal zamanda da ağrı yapıyor ağrı zorluyor ders çalışamıyorum ne yapabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim.

 29. Emine 11/12/2014 #

  Merhaba 1 yıl önce boyun düzleşmesi olduğunu öğrendim tedavi olmadım şuan göğsümün ortasında batma kollarımda omuzlarımdan gelen bir ağrı ve yavaş hareket var sanki kollarımda can kalmamış gibi oluyor başımda bir ağrı.

  • yasemin 04/07/2016 #

   Aynen canım hepsi düzleşmeden oluyor

 30. ozden 17/12/2014 #

  Bende boyun düzleşmesi ve 4 tane fıtık çıktı 7 tane iğne kas gevşetici ilaç kullandım halen ağrılarım geçmedi ve simdi fizik tedavisi verdi dr çok ağrım var çok biran önce kurtulmak istiyorum bu ağrılardan.

 31. sibel 18/12/2014 #

  Selam ben 40 yaşındayım uzun yıllardır bas ağrısı çekiyorum. Gecen gün boyun MR çekildi boyun fıtığı başlamış genelde iki gün boyun omuzda baskıya ağrı ve şiddetli başım ağrıyor sonuç migren deniliyor.

  • sezai 13/01/2015 #

   Bütün yazıları okudum. Dikkat ettim hep tarihler aynı yani havaların çok soğuk olduğu zamanlarda yazılmış. Bende boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı var. Tetiklendiği zamanlar, göğsümde, sırtımda ağrılar oluyor. Ellerimde güç kaybı oluyor. Başım kulaklarım ağrıyor. Genellikle soğuk havalarda tetikleniyor ve çok etkiliyor. En geçerli tedbir boyun ve çevresini sıcakta tutmaktır. Üşütmeyin. Not- burada yazılan her şeye hemen inanmayın, mutlaka doktora gidin, eğer teşhis boyun fıtığı ve düzleşmesi derse ağrı kesici alın ve bir daha doktora gitmeyin. Kendi çözümlerinizi üretin. Bu hastalığın tıpta tedavisi yok. Sizi oyalarlar. Fizik tedavi ve ameliyat asla önermem. Not 2 – benim yazdıklarıma da inanmayınız araştırınız.

 32. beyza 24/12/2014 #

  Ayni sorun bendede var. Parmaklarıma kadar uyuşuyor ve şuan sol omzumla göğüs kafesinin orasında ağrı var ve parmaklarıma kadar uyuşuyor. Bu sol kolumda daha belirgin ama benim tüm vücudum karıncalanıyor bende akciğerden korkuyorum ama hırıltılı nefes alma yok boyun düzleşmesi olabilir dediler ama korkuma doktorada gidemedim benle ayni sıkıntıyı yasayan var mı acaba.

  • Serkan 06/08/2015 #

   Kesinlikle beyza sol kolum boynum göğsümün sol tarafı ağrı ya da uyuşma gibi 1 aydır bende boyun fıtığından şüpheleniyorum.

 33. .Demir 04/01/2015 #

  28 yaşındayım Yaklaşık 20 gündür boynunu hareket ettiremiyorum doktorun kas sıkışması teşhisi ile kas gevşetici ve kremler verdi lakin işe yaramadı. Bilakis ağrılarım artı zaman içerisinde belime ve koluma yansımaya başladı. Sizce sebep ne olabilir.

 34. Utku Yılmazer 10/01/2015 #

  Merhaba; bende de boyun ağrısı var kütletmelerimden dolayı da son aylarda arttı. MR çekildi ve boyun ağrısı tanısı kondu. Fakat bende daha ciddi sorunlar var. Baş dönmesi, dengesizlik, konuşamama ve düşünememe sık sık oluyor. Ayrıca ellerimde ve ayaklarım da kol ve bacaklarda kas ağrısına benzer ağrılar oluyor hep. Çene kaslarımda da oluyor. Ayak parmaklarımı sıktığımda rahatlama hissi veriyor. Bel MR’ı da çekildim disk dejenerasyonu tanısı kondu. Unutkanlıkta cabası oldu son zamanlarda. Var mı acaba başına böyle bir şey gelen. Hafta içi üniversitede beyin doktoru ile görüşeceğim umarım bir tedavi uygular.

  • Hikmet 11/06/2016 #

   Aynı durumlar bende de var bir çözüm bulabildiysen benimle paylaş lütfen..

 35. yasin 11/01/2015 #

  1;5 senedir omuzlarımda ağrı var bu zaman zarfında çeşitli ilaç ve iğne tedavisi gördüm bu ağrılar şimdi boynuma vurmaya başladı. Tam düzenle bir şekilde 4-5 aydır ilaç tedavim sürüyor. Yaşım 33. bu ağrıların sebebi boyun fıtığı olabilir mi. bana önerebileceğiniz bir tedavi şekli veya yapabileceğim bir şey var mı?

 36. yasemin 13/01/2015 #

  Nişanlım 26 yaşında ellerinde ve bacaklarında uyuşma ve halsizlik olduğunu söylüyor. Baş ağrısı baş dönmesi oluyor denge kaybı yaşıyor. Doktora gitti ilk başta baş ağrılarıyla emar çekildi ama temiz çıktı (ilaçsız emar) sonra bacaklarından gitti bel fıtığından şüphelendiler yine emar çekildi belinden o da temiz çıktı. Kalp çarpıntıları oluyor daralması halsizlik yorgunluk sürekli yatma isteği oluyor. Acillere gitti doktorlara gitti hep temiz şeker yok tansiyon yok vitaminler normal. Başını sağa sola döndürdüğü zaman hemen başı dönüyor. Bu rahatsızlıkların hepsi aniden çıktı abisiyle alakalı bir konuda korktu ondan sonra bu sağlık sorunları çıktı sizce psikolojik mi hangi doktora gitmesi gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • bahar 07/04/2015 #

   Merhaba vertigo olabilir. Bende var. KBB doktoruna mutlaka muayene olsun. Geçmiş olsun.

  • Hikmet 11/06/2016 #

   Belirttiğiniz durumların aynisi bende de var ve yıllardır çözüm bulamadım bir gelişme varsa benimle de paylaşabilir misiniz?

 37. gül 24/01/2015 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım ağır bir şey taşımamla beraber kollarımda titreme oldu ve doktora gittim B12 eksikliği dedi ilaç kullandım ve geçti. Titreme geçti ama güç kaybı ağrılar ve seğirmeler oldu arada başımda dönüyor boyun ağrısı da vardı tekrar doktora gittim mr çekildi boyun fıtığı dedi. fakat boyun fıtığı bel ağrısı yada bacaklarda ağrı yapar mı vücut da seğirmeler yapar mı? Çenem dede ağrı var ms hastası olabilir miyim çok korkuyorum.

 38. özden 26/01/2015 #

  Benim ellerin karıncalanıyor sürekli uyuşuyor ve de boynum ayakta kaldım zaman yemek yaparken sürekli yanarak ağrı veriyor.

 39. zuhal 10/02/2015 #

  32 yaşındayım ben 3 ay önce boyun fıtığı ameliyatı oldum ve ameliyat sırasında boynuma platin takmışlar ve şuan sesimde problem var bir hafta sesim hepten kesildi simdi biraz çıkıyor ama fazla konusunca sesim dağılıyor ve basta ağrı yapıyor bunun sebebi ne olabilir soruma cevap gelirse mutlu olurum.

 40. nilay 17/02/2015 #

  Ablam 1ay öncesi kolunda bir ağrı gelerekten çok şiddetlendi doktora gittik mr verdi ve boyun fıtığı çıktı ama ağrıları şiddetini azalttı. Bu sefer basa ağrı vurması mide bulantısı göğüsün altına vurması ağrıların geçmemesi fizik tedaviye gidiyor bu problemler çıktı hangi doktora gitmemiz lazım.

 41. ülkü 02/03/2015 #

  Ben 29 yaşındayım boynumun sağ tarafında damarda kasılma var. 3 gün öncesi şiddetli bir baş dönmesi ve kusma ile uyandım yatağımdan. Ve sağdan sola dönerken yatakta hala başım dönüyor. Boyun düzleşmesi var demişti doktor. Bu şekilde bir belirti gösterebilir mi? Kulaktan olduğunu şüphelenip KBB ye gittim boğaz enfeksiyonu geçirdiğimi söyledi tahlil istedi enfeksiyon ciddi değil. Antibiyotik kullandım ama dönmede herhangi bir etki göstermedi. Başım hala dönüyor ensemde bir ağırlık ve tüm gücümün bittiğini halsiz hissediyorum. Kafamın içinde bir boşluk ve ağırlık ayakta durmaya dermanım yok.

 42. Mustafa Gök 12/03/2015 #

  Hocam önce KTS dediler sonra ulnar sinir sıkışması şimdi ise boyun fıtığından şüpheleniyorlar daha 19 yaşındayım. FTR-1 sınıf öğrencisiyim.

 43. Aysun 16/03/2015 #

  Geçen yıl baş dönmesi ile başladı. Mr çekildi. Boyunda 2 tane fıtık çıktı. Tedavi oluyorum. Boyun Fıtığı baş dönmesi göz kararması her şey yapabilir. Her kişide etkisi farklı. Dışarı çıktığımda sanki çok çok düşük tansiyon ile geziyorum gibi. O yapmaz bunu yapmaz demeyin iyi fizik tedavi ve nöroloji doktoruna gidin. Tek doktor ile kalmayın. Geçmiş olsun.

 44. Yeter Aktaş 14/04/2015 #

  4 tane boyun fıtığı var ve artık ağrılarına dayanamıyorum ameliyatı riskli dediler ne yapacam bilmiyorum.

 45. burcu 04/05/2015 #

  Herkese çok geçmiş olsun benimde boynumda 3 fıtık boyun düzleşmesi omurgamda eğrilik ve fibromiyalji teşhisi kondu fizik tedavi ilaçlar rahatlatmadı. Şuan boynumda sol göğsümde ve sol kolumda ağrılarım var artık dayanamayacak haldeyim. . Önerebileceğiniz bir tedavi yöntemi var mı bana da? Çok teşekkür ederim.

  • turan 03/06/2016 #

   drx 9000 adlı cihaz var. Boyun ve bel fıtığınız fazla ilerlememişse çare olur. Boyun düzleşmesi için boyun egzersizi yapın.

 46. fatma 04/05/2015 #

  Benim yaklaşık 6 aydır sol kürek kemiğimden kulağıma kadar gelen çok feci bir ağrı var ve bazen tahammül edilmeyecek derecede ağrılar artıyor. Doktora gittim boyun düzleşmesi var dedi ilaç yazdı hiç faydası olmadı ve artık sol kolumla hiç bir is yapamamaya başladım uyuşma oluyor ve kulak çınlamalarım başladı gözümün onu kararıyor bazen. Bu ağrılara ne yapabilirim.

 47. Penah 15/05/2015 #

  Selam arkadaşlar ben Almanya’da yaşıyorum. Benimde ağrılarım boyun kısmından başlıyor sol göğsüme sırtıma vuruyor. Sanki kalbim duracak gibi oluyorum. Kulak çınlamam çok var doktora gittim. Mrt çekildi bütün tahliller yaptırdım sonuç temiz çıktı. Kaslarda sıkışma var dediler oda direkt kalbe vurur dedi doktor kalbimde de sorun çıkmadı. Doktor bol bol spor yap yüzmeye git yürüyüş yap bisiklet sür dedi kas ağrısının hiç bir tedavisi yok tek çare spor ve yüzmelisin. Şu anda iyiyim tavsiye ederim sizlere de.

 48. nur 23/05/2015 #

  Bende de boyun düzleşmesi fibromiyalji ve iki büyük fıtık çıktı mr istedi doktor ama ben ne açık ne kapalı mr giremiyorum tomografi çekildi egg yapıldı ve hayatım karardı. Şiddetli denge kaybım ara baş dönmem baş ağrım başım öne eğik olup kaldırdığımda 10 saniye kadar süren beyne basınç yaşıyorum doktor bir antideprasan verdi yemin ederim 6 sayfa yan etkisi var onu içersem sanırım tamamen biterim. Ben denge kaybından baş dönmesinden bıkmışım ilaç başlı başına bunu yapıyor içmiyorum lütfen egzersiz derken hangi egzersiz yada benim gibi çeken var mı?

 49. galip 29/06/2015 #

  slm benim 1 hafta öncesine kadar hiç ağrım yoktu bir gün yataktan kalktım boynum tutulmuş fena bir ağrı başladı. 1 gün 2 gün ha geçti ha geçer darken 2 haftadır felaket ağrı var. Ağrı boyun kısmımdan başlıyor sağ omuzumdan dirseğime kadar iniyor sanki koluma sert bir cisimle defalarca vurmuş gibi ağrıyor genellikle otururken yatarken daha sert ağrıyor. Sabah yataktan kalktığımda zor bela kalkıyorum. Bu sefer boynumun ağrısından eğilip ayakkabımı çorabımı giyemiyorum. Dışarı çıkıp dolaşıyorum ama sağ tarafıma yamalıp öyle yürüyorum bir müddet sonra azalıyor. Her gün böyle tekrarlıyor.

  • admin 02/07/2015 #

   Sayın Galip bu tip ağrılarda muayenesiz sorunu anlamak ne yazık ki mümkün değil. Doktora danışmalısınız.

  • burak can mete 05/12/2015 #

   Boyun fıtığı gibi gözüküyor gecmis olsun…

  • Nrettin peker 08/01/2016 #

   Kesin boyun fıtığı derim benim de aynıydı sağ elim gitmiş gibiydi ameliyat oldum 4 fıtık ve düzleşme Ümraniye Araştırmada. Şimdi iyi ama süreç alıyor risk var ama çare yok ameliyatsız imkansız doktorunu iyi seçmek lazım araştırma hastaneleri tercih edin.

 50. mehmet demirtaş 25/07/2015 #

  Yaklaşık 16 yıl önce bel fıtığı tanısı ile ameliyat edildim. Daha sonra 2. defa aynı yerden nüks olarak nitelenen tekrarlama sonucu yaklaşık 6 ay içerisinde 2. defa ameliyat oldum. Beni düşündüren mr daki görüntü aynı defalarca mr çektirdiğim halde aynı görüntü aynı yerde bunlara bağlı olarak geliştiği söylenen adele içinde iltihaplı bir bölge oluştu. Diren ile bu oluşum o an için tahliye edildi. Ayağımda ameliyat sonrası sürüme tarzı bir kusur oluştu. son bir kaç ay içerisinde sol elimde omuzdan başlayıp parmaklarıma yayılan tarzda uyuşma ve karıncalanma başladı. Ne yapabilirim. yaşadığım problemlerin geçirdiğim ameliyatlar ile ilgisi var mıdır.

 51. aysi 15/08/2015 #

  slm hocam ben tam teşhis konulmayan üç yıldır aşırı kemik ağrısı çekiyorum yürümekte yatıp kalkmakta zorlanıyorum kısmen bir felç gibi oluyorum ve kilitleniyorum hareketsiz kalıyorum ve çok büyük acı çekiyorum gitmediğim poliklinik kalmadı fakat nafile şimdilik araştırma hastanesinde en son teşhisim boyun fıtığı tam 6 tane var denildi filmler çekip ne kadar sinir damarlarını zedelemiş onu araştırıyorlar ben şu an korkmaya başladım ya ameliyat derseler ben ne yapayım hocam siz bir çare söyleyin riski var mıdır teşekkür ederim size…

 52. cihat 28/09/2015 #

  slm hocam benim sağ boyun tarafım da ağrı var ve bu ağrı zaman zaman şiddetleniyor mesela otobüste hafif kılıma açılsa ağrı yapmaya başlıyor ve omuzum da uyuşma karıncalanma oluyor sebebi boyun fıtığı olabilir mi?

  • admin 28/09/2015 #

   Cihat Bey boyun fıtığında bu belirtiler görülür evet, yine de boyun fıtığı teşhisi için mutlaka MR ya da tomografi gerekir.

 53. kadircan 06/10/2015 #

  32 yaşındayım 7 senedir boyun fıtığından mustaribim. Beyin cerrahına muayene oldum akabinde MR çektirdim küçük ve orta çapta 3 boyun fıtığı tespit edildi fakat AMELİYAT önermedi. Şu an başımın sol tarafında ağrı ile karışık uyuşmalar sürekli devam ediyor. Velhasıl tedavisi için kendime dikkat ediyorum. Bilgisayar başında uzun süre kambur bir şekilde durmamaya gayret ediyorum stresten ve üzüntüden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. Banyo yaptıktan sonra ıslak ıslak rüzgâra çıkmamaya gayret ediyorum ve yazları denizde bolca yüzmeye özen gösteriyorum çünkü bunları yaptığımda fıtığın azalacağını hatta başlangıcını önleyeceğimi uzun süren araştırmalarımın neticesinde mümkün olduğunu biliyorum saygılarımla.

 54. Cemre 30/10/2015 #

  Merhabalar bende 3 4 senedir sürekli boyun ve omuz ağrısı var boynu bazen taşıyamıyorum o kadar ağrıyor geceleri sürekli ağrıyor sabah uyandığında her gün kollar parmaklar ve boyun uyuşuk oluyor. Arada bele de vuruyor kalçam uyuşuk oluyor poşet falan taşıyınca omuzlarım ağrıdan sanki kırılıyor 2 sene önce Mr çekildi bir şey çıkmadı ama geçmiyor ağrılar sizce bir daha gitsem doktora var mıdır bir şey?

  • admin 11/11/2015 #

   Sayın Cemre bu kadar sıkıntıya yol açtığına göre elbette bir doktora görünmenizin vakti gelmiş demektir, geçmiş olsun.

 55. Caner Muntazam 03/11/2015 #

  Merhaba. 20 yaşındayım, son bir haftadır boyun ağrısı çekiyorum. Daha önce sol omzum tutulmuştu hareket ettirememiştim hastaneye gittim kas gevşetici yaptılar düzeldi biraz fakat boyun ağrım devam ediyor. Şimdi ise sağ omzumda ara sıra kasılmalar oluyo bıçak saplanması gibi ağrılar hissediyorum. Ayrıca ani harekette bulunduğumda başıma birden ağrı saplanıyor. Ne yaparsam yapayım ellerimi ve ayaklarımı ısıtamıyorum. Çevremden boyun fıtığı dediler doktora gitmeden önce biraz araştırma yapmak istedim. Sizce mümkün mü?

 56. burak can mete 05/12/2015 #

  Bende boyun fıtığı vardı c4-5 disklerinde spor yaparken ortaya çıktı. Ağırlık kaldırdım boynumda ağrı oluştu boyun tutulması zannettim fizik tedavi doktoruna gidince boyun fıtığı geçirdiğimi öğrendim. Sol kolda ağrı ve güç kaybı vardı.10 günlük ilaç tedavisi verdi ağrı geçti güç kaybı devam ediyordu ardından fizik tedavi verdi 15 gün. 15 günlük fizik tedavi sonrası % 90 güç kaybı sorunu çözüldü geri kalan %10 luk güç kaybı da yavaş yavaş geri gelecek inşallah. Ha bu arada spor yapmaya devam ettim ara vermedim ama ağır girmedim sadece. Çok ağır seyretmeyen boyun ve bel fıtıkları 6 ay ile 2 yıl arasında kendiliğinden geçer. Ama siz ihmal etmeyin mutlaka fizik tedavi uzmanına görünün fizik tedavi ve ilaç alın daha erken geçer o zaman. Canınızı sıkmayın sabırlı olun. Özellikle kaybettiğiniz güç gıdım gıdım yerine geliyor. Onun geri döndüğünü günlük değil anca haftada bir hissedebilirsiniz. Acele etmeyin telaşa kapılmayın iyileşeceksiniz inşallah hepinize geçmiş olsun Allah şifalar versin.

 57. uteshisi kondu ilamit 17/12/2015 #

  40 yaşındayım. Sağ elimde titreme var ve yürürken asık kalıyor. 3 yıl önce parkinson teşhisi konuldu. Kullandığım ilaçlar fayda etmedi gitmediğim profesör de kalmadı. 2 aydır boyun kaslarımda sertleşme var. Sırt üstü yattığımda ceviz büyüklüğünde şişme hissediyorum. Kısa süreli kasılma ağrısı oluyor masajla geçiyor. Bana parkinson teşhisi konulurken mr cekilmedi. Parkinson değil de boyun fıtığı olabilir mi?

 58. Türkan 23/12/2015 #

  Merhabalar, ben 38 yaşındayım her iki omuzlarımın üzerinde baskı şeklinde ağrı ve acı hissediyorum fıtık olabilir mi? Aydınlatırsanız sevinirim.

 59. Mihriban 15/01/2016 #

  Slm hocam ben otuz yaşındayım ve bir yıl önce iki kulağımdan ameliyat oldum sürekli baş dönmesi yaşıyorum ve kkb ye gidiyorum geliyorum hiçbir şey çıkmıyor ama bende hem baş dönmesi hede boyun ağrısı gittikçe şiddetleniyor dayanamaz oluyor panik atak olduğu için emarda çektiremiyorum ne yapmalıyım?

 60. Esma 19/01/2016 #

  Merhaba ben 25 yaşındayım 4 ay önce doğum yaptım 2 aydır yolda yüruyemez oldum oğlumu hastaneye bile götüremiyorum mr çekildim beyin mr ı bir şey çıkmadı kbb a gittim vertigo da yok boynum her gün geriliyor sol kolum güçsüz boynum aşırı ağrıyor her gün baş ağrısı dişlerimi sıkıyorum napcam bilmiyorum acaba boyun fıtığı mı?

 61. öznur 26/01/2016 #

  Mr çekilmeden boyun fıtığı teşhisi koyulabilir mi? Ben bir haftadır kımıldayamıyorum boynum ve sol küreğimde aşırı ağrım vardı sol koluma vuran hissizlik veren ayrıca fibromiyaljim de var ozon tedavisi yaptırdım lakin küreğimdeki ve kolumdaki ağrı geçmedi fizik tedavi doktoruna gittim dün acılar içinde boyun fıtığı dedi baya muayene etti ama mr istemedi. Fizik tedaviye başladık çözümü olur mu sıcak tutunca boynumu iyi oluyorum biraz ama geceleri ters hareketle uyursam sabah ağrı içinde uyanıyorum.

 62. barış 03/05/2016 #

  Bel fıtığı boyun fıtığı gibi sorunlar manuel terapiyle yüksek başarı oranlarıyla ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Ancak çok ilerlemiş durumlarda ameliyata başvurulmalıdır aksi taktirde alternatif tıp yöntemleri ve manuel terapi yöntemleri tercih edilmelidir.

 63. Şerife 06/05/2016 #

  Boynumun sol tarafında elle masaj yaptigimda bile agri var. Birden degil normal olarak kafami cevirdigimde de sanki boynumun ordan bir sey kopuyor

 64. Mehmet 19/05/2016 #

  Boyun Fıtığı göz de nokta veya kıl gibi bir şey görmek mümkündür

 65. Elif 25/05/2016 #

  Arkadaşlar ben 20 yaşındayım1 yildir boynum sirtim göğsümde agri ellerimde uyusma karincalanma var.. Bas agrisida vae ve azda olsa hirilti var gossumde nefes alirken cok korkuyorum sizce neyim olabilir..yardimci olun lütfen

 66. Mehmet 02/06/2016 #

  Kalp damarlarinda tikaniklik vardi anjio oldum acildigini soylendi hale sol kolumdaki agrim gecmedi sol kolum sgridigi icin 7 kez anjio oldum yinede sol kolumun agrisi gecmedi boynum agriyor sol el parmaklarimda uyusma var ancak bazende gogsum agriyor hangi doktora gidecegimi bilmiyorm bana yardimci olursaniz sevinirim

 67. ceyda nur 23/06/2016 #

  merhaba ben 23 yaşındayım ve boynumda şiddetli bir ağrı var sanki biri iğne saplıyormuş gibi birde poşet falan taşıyorum ağırlık verdiğim zaman canım cok yanıyo acaba boyun fıtığı olabilir mi cevabınızı bekliyorum.

 68. Hulya kok 15/07/2016 #

  Sag omuz kureyim den baslayan ve sonuna kadar olan kisimda uyusarak gelen agri vae acaba boyun fitigi mo

 69. ummet 19/09/2016 #

  once herkeze acil sifalardiliyorum adim Ummet rusyada yasiyorum benim sorum basimi sabit bir sekilde tuttugum zaman ensemde va basimin belli noktalarinda baski hissdiyorum ozellikle berbere gittigim zaman sacimi kestirmek benim icin bir zulum haline geliyor araba kullanirken de ayni sekilde beyin tomografisi cektirdim hic bir sey yok temiz cikti boyun filmi cektirdim omiligimde biraz yamukluk var dedi doktor nasil detavi olabilirim

 70. oguz 02/10/2016 #

  slm arkadaşlar ben tır şöförüyüm arac kullanırken bir tedirginlik korku yaşıyorum boyun fıtıgının etkisi olabilirmi

 71. Serkan 17/10/2016 #

  Arkadaslar..Tek tedavi sekli var.YUZMEK…

 72. Ömer 30/10/2016 #

  Arkadaslar dua edip bi allah razı olsun şiir yeter
  Heinz aktsrcilara gidin ve magnezyum yağı alın 1 ay içinde ne ağrı ne kulunc ağrısı ne boyun ağrısı ne kürek kemiği agrisi

 73. Safiye 08/01/2017 #

  İyi akşamlar,benimde boynumu bastırdığım zaman kemıgım agrıyor boynum ve sağ kolum omuzumda ayrıvar güç kaybı ve sırtıma doğru yamma oluyor son zamanlar bas donmesıde var ,ayrıca bende bel fıtıgıda var birkaç sene önce mr cekıldı boynumda boyun fıtığı olmadığı soylenıldi ben kendimi çok kötü hissediyorum sağ kolum çok çabuk yoruluyor öne egik biraz durduğumda boynum ve ensem çok acıyor

 74. Havva 10/01/2017 #

  Merhaba bende 2belimde , 2 de boynunda fıtık var , artı bel kayması bu aralar aşırı derecede baş ağrısı oluyor .

 75. ülkü 17/05/2017 #

  Merhaba hocam ben 38 yaşındayım bana 7 sene önce boyun fıtığı ve boyun kemiğinde düzleşme teşhisi kondu parmakların uyuşuyor kolunda da ağrılar var omuzlarımda da ağırlık var ve ağrı göğsüme vuruyor fizik tedayiye gittim 21 gün tedavi gördüm egzersiz ve boyunluk verdiler gündüz kullanma olanağım yok işim dolayısıyla hem masa başında hemde kolide taşıyorum şu sıralarda baş dönmesi ve mide bulantısıda başladı nasıl bir yol izlemem gerektiğiyle alakalı bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

 76. ahmet 12/11/2017 #

  merhabalar,

  39 yaşındayım ve 1,5 ay önce tatilde sağ kulağımda ani işitme kaybı yaşadım. sabah kalktığımda grip gibiydim ve sağ kulağım tıkalıydı. bir sürü kbb doktoruna gittim. kortizon verildi, rinit ve sinüzit tedavisi uygulandı vs ama sonuç yok. şuanda oksijen tedavisi görüyorum ve sağ kulağımda çınlama var. o2 tedavisiyle birlikte işitme kaybı hafif düzelse de hala belirgin bir iyileşme yok. ancak dün ve bugün ilginç bi gelişme oldu. dün sabah uyandığımda boynumun tutulduğunu farkettim. aynı zamanda işitmede belirgin şekilde düzelme vardı. ancak tam olarak düzelme denilemez. hala kayıp var, hala çınlama var ve gelen sesler halen parazitli. bu arada boynumu sağımdan arkaya doğru çevirdiğimde şimşek çarpması gibi bişey oluyor. boyun ağrısı, kolda uyuşma, gözlerde şişme gibi şikayetlerim de var. acaba bu belirtiler boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi hastalığı mıdır? ve bunun işitme kaybıyla ve kulak çınlamasıyla bir ilgisi olabilir mi? şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.