Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?

Omurgamızda dengeyi sağlayabilmek için pek çok kıvrım bulunur. Bu kıvrımlar bel ve boyun bölgesinde dışarıdan da görülecek kadar belirgindir. Boyun bölgesindeki kıvrım başın, bel bölgesindeki ise vücudun üst kısmının dengede kalmasını sağlar.

Boyun bölgesinde bulunan kıvrımı geniş bir “C” harfi olarak gözünüzde canlandırabilirsiniz. C’nin alt kuyruğu sırt bölgesinden başlar, üst kuyruğu ise başın arkasına kadar uzanır.

Boyun düzleşmesi işte bu bölgenin zamanla kıvrımını kaybederek düz bir hat haline gelmesidir.

Düzleşme kalıtımsal olarak oluşabileceği gibi boyun bölgesine alınan darbeler, travma, baskı, yanlış duruş ve boynun zorlanması boyun düzleşmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo vücudun dengede duruş pozisyonunu değiştirdiği için omurganın düzleşmesine yol açabilir.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Duruş Bozukluğu: Normal duruş sırasında başın öne doğru olması boyun düzleşmesinin en sık görülen belirtisidir. Düzleşme dışarıdan görülecek kadar belirgin olabilir.

Ağrılar: Boyun düzleşmesi her zaman ağrıya neden olmayabilir veya ağrılar düzleşme ileri bir aşamaya gelip sinirlere baskı yapıncaya kadar ortaya çıkmayabilir.

Ancak ağrı varsa bu ağrılar genellikle boynun sırtla birleştiği noktada veya biraz altında görülebilir. Baş geriye doğru yatırıldığında ağrı şiddetlenebilir. Aynı zamanda boynu tutan kaslarda ağrılar yaşanabilir.

Boyun Hareketlerinin Kısıtlanması: Omurganın boyun bölgesinde düzleşmesi boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir. Bu, boynu sağa veya sola tam olarak çevirememe ve ileri doğru sabit bir şekilde ağrı yaşamadan uzun süre bakamama anlamına gelebilir.

Şiddetli Belirtiler: İlerlemiş boyun düzleşmesi sinir köklerinin ve omuriliğin baskıya maruz kalmasına neden olabilir. Baskıya maruz kalan sinirlerin vücudun hangi kısmını ilgilendirdiğine bağlı olarak çeşitli bölgelerde uyuşma, karıncalanma yaşanabilir. Bu durum genellikle kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşma ve karıncalanma olarak kendini belli eder.


Boyun Düzleşmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Boyun düzleşmesi röntgen veya MR filmiyle çok net olarak teşhis edilebilmektedir. Ancak doktorunuz film öncesinde fiziksel muayene yapacaktır.

Fiziksel muayene sırasında;

Başınızı öne, arkaya ne kadar yatırabildiğinize, sağa ve sola ne kadar çevirebildiğinize,

Boyun ve çevresinde hassasiyet olup olmadığına,

Boyun ve omuz kaslarında kas spazmı olup olmadığına,

Ellerde ve kollarda hissizlik olup olmadığına,

Ellerde güç kaybı olup olmadığına bakılır.

Doktorunuz düzleşmenin derecesini tam olarak öğrenmek ve sinirlere baskı olup olmadığını belirleyebilmek için fiziksel muayene sonrası boyun röntgeni veya MR filmi isteyebilir.

Normal Boyun ve Düzleşen Boyun

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisinde izlenecek yol omuriliğe ve sinir köklerine baskı olup olmadığına göre değişmektedir. Eğer sinirlere baskı yoksa doktorunuz boyun kaslarını güçlendirmek için boyun egzersizleri yapmanızı, ağrıları hafifletmek için boyunluk veya ağrı kesici kullanmanızı önerebilir. Yine omuriliğin ve disklerin durumuna göre fizik tedavi uzmanına gitmenizi tavsiye edebilir.

Düzleşme sabitlendiyse (zamanla ilerlemiyorsa) ve herhangi bir nörolojik soruna yol açmıyorsa cerrahi operasyon yapılmaz.

Ancak düzleşme nedeniyle omuriliğe baskı varsa ve buna bağlı olarak vücudun çeşitli noktalarda güç kaybı görülüyorsa ameliyat seçeneği düşünülebilir. Boyun bölgesine yapılacak ameliyatlar bu bölgede pek çok sinir bulunması nedeniyle oldukça riskidir. Cerrahi müdahale sırasında hedef omurilik üzerindeki baskıyı hafifletmek ve düzleşmenin ilerleyişinin durdurulmasıdır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İlerleyen boyun düzleşmesi tedavi edilmezse;

Kol, el ve bacaklarda güç kaybına,

Kol, el ve bacaklarda uyuşmaya,

Ağrı kesicilerle dindirilemeyen boyun ağrısına,

Boyunda hareket kaybına yol açabilir.

Düzleşme nedeniyle sinirlerin ne kadar baskıya maruz kaldığı boyun düzleşmesinin neden olabileceği komplikasyonları direkt etkilemektedir.

Kaynaklar


(Visited 262.470 times, 9 visits today)

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir? İçin 148 Yorum Yapılmış

 1. muzaffer vural 27/09/2014 #

  Aynı belirtiler bende de var sürekli devam eden şiddetli ağrılar var beyin cerrahi Uzmanı antibiyotik ve kas gevşetici verip gönderiyor ne yapacağın bilemiyorum.

  • cem 13/11/2014 #

   Muzaffer bey bende 2-3 yıldır çekiyorum bu ağrıları ense kökünden yukarı doğru. Nörolojiye gittim sert bir antibiyotik verdi ağrılar geçti yalnız midem gitti bu sefer. Acile gittim röntgen çektiler boyun düzleşmesi olduğu çıktı ortaya ve bir ağrı kesici aldım randevu tarihi gelene kadar idare edecek şekilde. Siz de bir özel hastane aciline gidin derim. Suda eriyen bir tablet verildi bana.

   • Saruya 02/08/2018 #

    Arkadaşlar boyun düzleşmesi geri çevirilebilir bir rahatsızlık bu kadar umutsuz olmayın. İlaçlar sizi anlık rahatlatır fakat bunun ilacı yüzme ve platestir. Bende de düzleşme var fakat yaptığım egzersiz ve platesler ağrıyı %80 azalttı. Kulağımda çınlama devam ediyor. Yakın zamanda havuza gitmeyi düşünüyorum. Uzmanlar haftada 5 gün boyunca günde en az yarım saat yüzün diyor. Özellikle boyun ve sırt kasları için sırt üstü yüzülecek unutmayın. Bu düzleşme eski haline dönebilir ama unutmayın bu durduk yere olmaz boyun ve omuz kaslarınızı güçlendirinki bu kaslar omurları tekrar eski haline getirebilsin. Ümidinizi kesmeyin bakın tekrar söylüyorum YÜZÜN! Ağrı ve diğer şikayetlerden kurtulanlar varmış bu şekilde. Yaşınız gençken kemikler hala suluyken şansınız var. Yaşı ilerlemiş olanlar içinde umut var. 2 hafta yüzüpte bırakmayın bunu düzeltmek için zamana ihtiyaç var 4 veya 5 ayda sonuç alabilirsiniz. Deneyin kaybedecek birşeyiniz yok.emin olun…

    • Saruya 02/08/2018 #

     İstikrarlı ve kararlı olun ağrılarınız ve diğer semptomlar geçecektir. inşallah. Gamsız olun stresten uzak durmayıda unutmayın.

  • Ruveyda 22/12/2015 #

   Bu ağrıların yanında bir de gözlerimde bulanık görme var özellikle sağ gözümde çok net bulanıklık var. Sağ kolumun şişmesiyle gitmiştim 17 yaşındayken falan gelişim cağındasın deyip gönderdi ama devam etti tekrar başka bir doktora gittiğimde boyun düzleşmesi var dedi gittikçe ilerliyor sol koluma ve sağ ayağımda da ağrılar güçsüzlükler oluştu bas ağrısı için bir şey diyemiyorum artık alıştım tek korkum gözlerim bilmiyorum nasıl düzelecek.

   • Tueee 21/04/2016 #

    Ben de aynıydım optik norit yani ms hastasıyım nörolojiye git hemen hemde göz atağı muhtemelen seninki sakın ihmal etme sakın.

   • burak 10/06/2016 #

    Aynı durum bende de var gözde ve kollarda.

   • Yasemin 22/08/2016 #

    Ruveyda hanım öncelikle geçmiş olsun bende 6 seneden beri çekiyorum bu hastalığı size bir sorum vardı düzleşmede kol şişermi acaba

   • Ersin nemli 11/10/2016 #

    Ne yaptınız aynı belirtiler var bende boyun düzleşmesine bağlı göz doktoruna gittim birşey yok dedi, körmü olacağım diye panikliyorum sol kolda bazen hafif uyuşma var zaman zaman.Fizik tedaviye gittim 20 gün kadar, bu durum 3 aydır var egzersiz de yapıyorum 1 aydır, boyun kaslarımda hala gergin sağ taraf çok daha fazla ne yapacağım şaşırdım. Bakalım bu ayın 20 sinde hacamat yaptıracağım ya kısmet İNŞAALLAH faydasını görürüm umudumu yitirmek üzereyim tamaman iyleşen gözleri v.s tekrar iyileşen varmı varmı ya

    • Burcu 09/09/2017 #

     Merhaba iyi bir doktor bulup manuel terapiyi denemenizi tavsiye ederim

  • Yücel 26/10/2017 #

   Egzersiz yapacaksin gunde 15 dakikani ayir

 2. ramazan duru 04/11/2014 #

  1 aydır bende de var ellerim ve ayaklarım uyuşuyor ve karıncalanıyor gözlerimi oynattığımda da aynı tepkilerle karşılaşıyorum.

  • Emre 10/09/2016 #

   Ramazan bey selam simdiki durumunuz nasil acaba ayni sikayetler bende de var

 3. sevda 09/11/2014 #

  Benimde ayaklarında uyuşma kollarında karıncalanma ve ellerinde şiddetli ağrılar oluşuyor doktora gittim boyun düzleşmesi olduğunu bildirdi fizik tedavi verdi ama bir faydası olmadı ne yapacağım bilmiyorum.

  • sevda 06/12/2015 #

   Boyunluk isteyin doktordan.

 4. hacı erat 19/11/2014 #

  Bende de aynı şikayetler mevcut hem boyun fıtığı hemde düzleşme varmış maalesef.

 5. Nuran 27/11/2014 #

  Arkadaşlar çok zor ağrılarla yasamak boyunluk öneririm.

 6. Elif Candan 30/11/2014 #

  Anneminde boyun düzleşmesi var teşhis konuldu ayaklarında uyuşma ve ellerinde uyuşma, bel sırt ağrıları çekiyor ilaçlar verildi ancak yinede ağrıları var daha başka nasıl tedaviler uygulanabilir.

  • begüm 24/12/2014 #

   Spor olarak yüzme çok öneriliyor özellikle düzleşen boyunun eski şeklini almasına yardımcı oluyormuş platesi de önerebilirim ama 1.si yüzme birde stresten ve soğuktan uzak durmalı.

 7. berna 08/12/2014 #

  Bende de var bu dert daha 27 yaşındayım. Kulağıma çınlama başıma uğultu yapıyor gözlerimde de sanki yağmur yağıyormuş gibi bir görüntü 3 yıl oldu artık aşırı sinir yapıyor.

  • Muhammed Gazali 30/12/2014 #

   Boyun fıtığı ve düzleşmesi için ciddi manada yapılan egzersizler ve belli bir dönem boyunluk kullanılması, ayrıyeten kullanılan yastığın ve yatış pozisyonunda Gereği gibi ayarlanması hastaya zamanla büyük faydalar sağlayacaktır.

  • Derin 28/08/2015 #

   Bernacım kulak çınlamaların sürekli mi ben de 5 aydır çekiyorum düzleşme ve fıtık var kbb dr.ları kulağımda bir şey olmadığını söyledi boyundan kaynaklandığını düşünüyorum beyin ve sinir cerrahına henüz gitmedim benim durumumda olanlar varsa n’olur bilgilerini paylaşsınlar.

   • ayla 29/10/2015 #

    Hepimize geçmiş olsun.1,5 yıl önce boyun düzleşmesi var demişti doktor. Spor önermişti.1 ay yaptım düzelince bıraktım. İnternette araştırdım hareketleri her gün yapmalıymışım. Şimdi tekrar nüksetti hastalık belirtileri. 15 gün önce kulak çınlaması ve uğultu başladı. Dayanmak çok zorlaşıyor bazen dengem bozuluyor bulantı yapıyor. Kulak burun boğaz doktoru bir şey bulamadı. Nöroloji boyun düzleşmesi dedi. İlginçtir ki doktor boyun düzleşmesi kulak uğultusu yapmaz demişti. Burada okuduklarıma göre yapıyor sanırım. Ayrıca sol kolum uyuşuyor. Doktorun verdiği ilaçlar vertigo tedavisi gibi bakalım düzelebilecek miyim?

   • esra 15/12/2015 #

    Bende de aynı sorunlar var boyun düzleşmesinden kaynaklanabileceğini söylediler başım zonkluyor kulaklarımda çınlama ve baş ağrısı.

   • gkn 08/01/2016 #

    Kulak çınlamasını birkaç yıldır yaşıyorum kbb’ye gittim bildiğim kadarıyla tamamen tedavi edilemiyor ilaçları kullandığım sureler sanki ses kısılıyor ilaçları bırakınca bir süre sonra tekrar başlıyor stresli dönemlerde artıyor. Gürültülü ortamlar yüksek sesli müzik alkollü içecekler özellikle çok tetikliyor. Yıllardır geçmiyor. Annem ve anneannemde de var sinirsel deniyor ırsi de olabilir bence. Birkaç aydır da görsel karıncalanama yaşıyorum artık boyunla ilişkilendirmeye başladım bunları eskiden beri boyun ağrıları yaşardım sıklıkla boyun ve kulunca inen tutulmalar omuza vuran ağrılar fakat tutulma bir hafta içinde iyileşir sorunum kalmazdı. Boynumu uzun sure arkaya yasladığımda ağrı yaşardım sadece daha basit nitelikteydi son 8 ayda daha da ciddileşti boyun fıtığı düzleşme ya da vesaire bir şeyler var mı ne çıkacak bilmiyorum tedavi olacağım.

   • Meryem 04/03/2018 #

    Bende altı aydır çekiyorum kulakta çınlama boyun d üzleşmesi var sizin geçti mi acaba..geçmiş olsun

   • Remzi 15/07/2018 #

    Arkadaşlar en bunu atlatmak istiyorsanız yüzmek en güzeli

  • serdar 23/10/2015 #

   Aynı ağrılar bende de var kulak çınlaması gözlerde yağmur gibi görüntüler denge sorunu yapıyor bunun tedavisi var aslında.

  • Mustafa 27/03/2016 #

   Bende boyun düzleşmesi ve boyun kıreçlenmesi var yaşım 60 15 senedir var ağrı yok bazen kollarda uyuşma oluyor bazen otururken ani kalkışlarda dengemi kaybediyorum gitmediğim doktor kalmadı arasıra fizik tedavi görüyorum rahatlıyorum çaresi sıcak ve egzersiz ve onunla yaşamayı öğrenmek ameliyat sakın olmayın Acil şifalar dilerim

  • Şükran 29/12/2016 #

   Sizdeki şikayetler bende de var özellikle sağ gözümde bulanık görme. Sol kulakta çınlama ses sol kulağımın üstümde gerginlik kafama kadar çıkıyor sıkıştırıyor sanki bişey boynumun sol tarafı gergin. 2 yıl önce yazmışsınız ama şikayetiniz geçtimi. Neden kaynaklanıyor belli oldumu bilgi verirseniz çok sevinirim

   • Hatice 20/07/2018 #

    Aynısı bende de var hafif baş dönmesi ama sol boynumla alakalı omuzlarımdan kollarıma ve enseme kadar yanma karıncalanma oluyo bazen yürürken bayılacak hissim oluyo panik atak yan belki ellerimde de titreme var ama gözle görülmeyecek kadar.çok ağrım olmuyo sırtımda destek olunca normalde farkında olmadan boynum çok öne eğiliyo otururken bu da ağrı yapıyo sonra düzeliyorum ama daha ılmaz ağrılarım YÖK sende de baş dmnmesi yani denge problemi nasıl oluyo varmı

 8. filiz 14/12/2014 #

  Boyun egzersizleri ve boyunluk iyi geliyor ameliyat olup da memnun kalan pek görmedim.

 9. nermin 16/12/2014 #

  Bana boyunluk önermedi fizik tedavi uzmanı hem düzleşme hem fıtık var. Sinire bası da var. Boyunluk boyun kaslarını zayıflatıyormuş.

 10. ertan 18/02/2015 #

  Bende çok ciddi kulak çınlamasına da neden oluyor. Sizde de bu belirti var mıdır?

 11. demet 01/03/2015 #

  Evet bende de kulak çınlamasına neden oluyor. Doktorum da baş ve kulak ağrılarımın boyun düzleşmesinden kaynaklandığını söyledi.

 12. fadik 15/03/2015 #

  Bende aynıları var vücudum dikenlenmesi halsizlik çok sinir yapıyor. Kulağımda hafif bir ağrı, sol göğsümde ağrı sırtıma vuruyor.

  • Recep 14/03/2016 #

   Fatik durumunuz nasıl oldu? Tam olarak neden kaynaklanıyormuş? Sizdeki durum bende de var. Sol göğsüme ağrı oluyor ve sırtıma vuruyor. Lütfen cevap veriniz.

   • Adem 07/04/2017 #

    Aynı ağrılar bende de var gitmedigim kardiyolog kalmadı bi sürü kişi uyduruk cevaplar veriyor 2 yıldır öyleyim şimdilerde de sol ayak tabanim sızlıyor bende de duzlesme var ondan olabilir mi

   • Hilmi106 27/06/2018 #

    Bende aynıs var boyun fıtığı mr da sinire baskı yaptıgı görülüyor ameliyat dendi olmadım
    Gözlerde bazen bulanıklık halsizlik denge bozukluğu sol kol karıncalanma yürürken özellikle yapıyor. Sabah yatkdan kalkarken sanki üzerimden kamyon geçmiş gibi hissediyorum kalktktan 1 saat sonra düzeliyor hergün tekrarlıyor sol göğüs agrısı yapıyor gitmediğim dr kalmadı kalp krizi diye hastaneye koşuyom normal çıkıyor bunun için anjiyo oldum bişey çıkmadı çok şükür
    Bununla yaşamay alışıyor insan ama yaşam kalitesi çok düşüyor her şeyi engelliyor sadece eve gitmek istiyorsun yada hastaneye yakın bi yere

    • Hilmi106 27/06/2018 #

     Bel ve boyun fıtığı ağrısı için en son çare olarak ankara gazi hastanesi ağrı bilim başkanı sn.avni babacan tüm ağrılarımı kesti kapalı ameliyatla tavsiye ederim 2 yıldır ağrı yok diğer sorunnlar devam ediyor

 13. gül 19/03/2015 #

  Bende de aynı ağrılar vardı sırtım ağrıyordu ,kolum ağrıyordu ellerim uyuşuyordu. Doktora gittim Mr çekti bende de boyun düzleşmesi varmış fizik tedavi önerdi.

 14. murat 27/03/2015 #

  Arkadaşlar ben yıllardır bu sorunu yaşıyorum çareyi ince elyaf yastık da buldum tavsiye ederim.

 15. Cahit 05/04/2015 #

  Murat bildiğimiz ucuz silikon yastık mı? Ayrıca sırtüstü mü yatıyorsun? Bendeki de 2 kat yastıkla yatmaktan olmuş.

 16. nurela 15/04/2015 #

  Bendede boyun düzleşmesi var kollarıma ayaklarıma vuruyordu ilaçlar hafifletti ama şimdide boynumun üst tarafında kafamın alt tarafında başladı iki gündür yanmalar iğne gibi batmalar buda boyun düzleşmesinden mi kaynaklanıyor.

  • Harika 26/10/2015 #

   Ya anlattığınız durumun aynısını yaşıyorum delircem ağrıdan aniden yanma ve iğne batmaları var banada düzleşme denmişti ama bu çok başka bir ağrı bir haftadır sürüyor. Siz herhangi bir şey öğrendiniz mi acaba?

 17. merve 08/05/2015 #

  Ortopedik yastık kullanırsanız faydası dokunuyor. Boyunluğu eczaneden kendimiz alabiliyor muyuz?

 18. özlem 13/05/2015 #

  Benim tansiyon yükselmesi ve boyunda bademcik tarafında sol taraf sadece iki gün aşırı hassasiyetle acı hissettim ve ciddi derecede ağrı oldu acile gitti röntgen de boyun düzleşmesi olduğu çıktı daha 26 yaşındayım ve bu 2 gündür var hayatımda.

 19. İsmail Yaman 05/06/2015 #

  Fadik adlı kişi ile aynı sorunlarım var. Bir sabah ağrıdan uyandığımda sırtımda şiddetli bir ağrı ve kasılma ile robot gibi kaldım, işimin yardımı ile ayağa kalktım biraz yürümek istedim, ağrım olduğu halde yürüdüm. Koltukta düz oturarak 1-2 saat sonra komşumun aracı le acile gittim. Önce bir film çekildi ve serum bağlandı 30” sonra acılarım biraz hafifledi. Egzersiz verildi uyguluyorum 3 ilaç verildi düzenli alıyorum. Oturma ve yatma alışkanlığımı sevmiyorum. Dik kafa ileri bakacak şekilde yürüyorum ama lokal ağrıları var, sol dirseğim veya bilek etrafı yada parmaklarımda ağrılarım devam ediyor. 20 gün sonra 2 hafta fizik tedavi için 08/06/2015 tarihinde başlayacağım. İyileşeceğimi bilmiyorum ama umudum var.

 20. Ece 09/06/2015 #

  Bende de boyun düzleşmesi var. Çok şiddetli baş dönmelerim oluyor. Sürekli uyku hissi var. Ayaklarım yere basmıyor gibi. Çok zor bir rahatsızlık. Çözüm bulamıyorum.

  • egeli nazlı 02/10/2015 #

   Ece doktora gittin mi bu sebepten ve doktor bu belirtilerin olabileceğini söyledi mi?

   • Aykut 30/11/2015 #

    Bu konuyu çok uzun süre araştıran, pek çok doktora danışan ve yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki Ece Hanım’ın belirtileri bende de birebir mevcut ve boyun düzleşmesi belirtileri. Sürekli uyku hissi, ayaklar yere basmıyor gibi bir sersemlik hissi, baş dönmeleri ve denge kaybı. Hatta kulakta uğultu. Öncelikle moral bozacak bir durum yok, ilk yapılması gereken bunu kabullenmek ve bir fizik tedavi uzmanına danışmak. Belki kısa süreli bir fizik tedavi, günde sadece 5 dakika alacak basit boyun egzersizleri, mümkünse yüzme ve ortopedik yastık kullanımı basit çözüm önerileri. Çok geçmiş olsun.

   • Birgül 14/03/2017 #

    Bendede düzleşme ve fıtık var çok ağrım oldu ilaçlar bile ağrıyı kesmiyor boynunuzu sarın sıcak tutun ben böyle yaptım başım agrisi geçti

  • Ali 12/03/2018 #

   Uyku hissi bende de var, ayrıca gözüme ağrı yapıyor

  • Zeynep 11/07/2018 #

   Boyun egzersizi sicak dus ve sirt ustu yuzme ise yariyor

  • Hatice 20/07/2018 #

   Veetigoyu tetiklemiş olabilir .boyundan kaynaklı Vertigo da var.aynı sorun bende de var şuan .ama bendeki dizzines Vertigo çünkü çok aşırı şiddetli değil uyuşukluk halsizlik sallantı hissi var bide sol boynuma problemim en çok orda oraya dönünce daha çok saniyelik dönme oluyo bitiyo yanma karıcalanma da var sen doktora gittimi

 21. gamze 18/06/2015 #

  Ece bende de şiddetli baş dönmesi, boynumda ağrı, kulağımda çınlama oluyor en önemlisi de ayaklarımda hissizlik var ben nörolojiye gittim sinirsel demişti ama ben de düzleşme olduğunu düşünüyorum, kol ve bacaklarımda uyuşmalar halsizlik çok fazla bir an önce beyin ve sinir cerrahına gitsem iyi olacak.

  • sinem 04/07/2015 #

   Kulak çınlaması süreklimi oluyor bu düzleşmede?

  • canan 14/10/2015 #

   Gamze fizik bölümüne gitmelisin. Aynı sorunlar bende de var beyin ve sinir cerrahına gittim ama bir sonuç alamadım.

 22. turgay 23/06/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun aynı sorun bendede var dr sırt üstü yüzmenin iyi geldiğini söyledi aynı zamanda boyun kaslarını çalıştıran egzersizlerin boyun fıtığına doğru gidiyormuş stresten ve boynu üşütmekten uzak durmak gerekiyormuş.

 23. arife 30/06/2015 #

  mrblar. benim de 3-4 aydan beri boyun düzleşmem var. mr filan çekildi. ama hiç ağrılar geçmiyordu. ben de bu raporu deneyimli bir ortopedi doktoruna gösterdim. Bana dediği; boyun düzleşmesi tek başına bir hastalık değildir dedi.tetikleyen sebep fibromiyalji den olmuş. O da halk dilinde kulunç demekmiş. Öncelikle bu kulunç sorununu çözmek lazım. Çünkü boyun düzleşmesi olan bir çok arkadaş benim kadar dert yanmıyordu. Hastalık hastası olarak anılmaya başlamıştım. Halen ağrılarım geçmiş değil. İyi bir yere gidince çaresine bakacağım artık. Herkese acil şifalar diliyorum.

  • adem 08/08/2015 #

   Merhaba. Arife hanım bende sizin gibiyim artık sıkıldım hastanelere gitmekten çok yoruldum. sol omzum ve boynumun sol tarafı kopacak gibi kaburgalarıma atıyor sol ayak tabanım sızlıyor; ama doktorlar sinirsel diyorlardı. Bugünde bir özel hastanede mr çektirdim boyunda düzleşme var dediler acaba bu ağrılar ondan mı kalp filmi çekmeme rağmen bir şey çıkmadı cevaplarsanız çok memnun kalırım.

 24. Gül 03/07/2015 #

  Bu sabah felç olmuş gibi uyandım yataktan tek başıma kalkamadım acile gittik düzleşme var dedi doktor ilaç verdi sağ kolumda bileğimde çok ağrı var bu ikinci oluşu boyunluk kullanma dedi doktor 5 gün rapor verdi.

 25. Metin 02/08/2015 #

  Bahsettiğiniz sıkıntıları bende çekiyorum kollarda güç kaybı dirsekten başlayan ağrılar eskiden boynum kütlerdi şimdi yapamıyorum bence o da tetikledi çok kütletmemek gerekiyor stres yada sinir olduğum zamanlarda kol ağrılarım başlıyor yada artıyor. Ağır kaldırdığım zaman yada güç kullandığım zaman kolumda tarifsiz bir ağrı ve güç kaybı bazen de boynum da tutulma insanın neresi hastaysa canı orda olurmuş derler Allah gelmiş geçmiş etsin herkesi.

 26. sümeyra 02/09/2015 #

  Ben doktora gittim benden bir film istedi baktı boyun düzleşmesi varmış. Ağrı kesici ilaç ve kas gevşetici krem verdi bir ay sonra tekrar gel dedi. Doktorun verdiklerini kullandım ve bir ay sonra ağırlar tekrar başladı.

 27. Özlem 01/10/2015 #

  Bende 2001 yılından beri bu rahatsızlık tan mustarip biri olarak hepinize tavsiyem aman cereyanda kalmayın sıcak sever bu hastalık. Sağlam bir cam şişe bulun kaynar su doldurun etrafına bez sarın ensenize koyun düz zeminde yatın boyun düzleşmesinde bu yöntemle çok iyi sonuçlar aldım ayrıca fibromiyalji için de hacamat yaptırdım. 2 hafta sonra tekrar yaptıracağım çok iyi geldi bana çok rahatladım. Hepimize geçmiş olsun.

  • Volkan 18/10/2017 #

   Slm 15 senedir böylemi yapiyorsunuz
   Iylesme olmadimi hic

  • Ozlem 01/01/2018 #

   Duz zemin derken yere yatip yanlamasina koyup omurgaya yerlestirmekmi ne kadar kalicak ilincaya kadarmi

 28. Elcin 03/10/2015 #

  Herkese geçmiş olsun. Bende doğumdan sonra bel kayması sorunu vardı ağrılar giderek sırt ve boyuna ulaştı simdi de boynumda düzleşme ve fıtık başlangıcı çıktı :(( omurga sistemi çöktü su an 🙁 yürümeyi bırakın ayakta duramıyorum bir is yapamaz haldeyim 26 yaşındayım. Çocukla çok zor dönemdeyim psikolojim alt üst oldu. Fizik tedavide pek ise yaramadı. Önerisi olan var mı?

  • medine 01/12/2015 #

   Merhaba:) önerim boynunuza sıcak nemli bir havlu bastırın ve zeytinyağı ile ovun yine sıcak bir nemli havlu ile sarın yarım saat bekletin ağrı çok hafifler beliniz için çok zorlamayın oldukça bilinçli hareket edin yatarken yüz ve sırt ustu yatmayın yana ayağınızın birini kendinize doğru çekin öyle yatın rahatlarsınız.

  • Esra 30/03/2016 #

   İyi günler aynı sorunları ben de yaşıyorum bel kayması olmuş yürüyemiyorum bile 🙁 doktorlar emziriyorsun diye bakmıyor tedavi bile etmiyorlar. Şu an siz ne durumdasınız bir yolunu buldunuz mu?

 29. Mustafa 14/10/2015 #

  Mrb geçmiş olsun hepinize bendede boyun düzleşmesi var ama benim boynum ağrımıyor hiç ayakta durduğumda başım dönüyor yürüyünce bayılacakmış gibi oluyorum doktor antidepresan verdi o da işe yaramadı bazen iyiyim bazen kötüyüm siz de olan var mı?

  • Fatih 30/12/2015 #

   Merhaba,
   Bende de düzleşme var boyun ağrısı yok harekette de sıkıntı yok ama kürek kemiğinde hafif ağrı ve sızlama birde kolda uyuşma şeklinde sürüyor. Ortopedi doktoru MR çektirdi ama bu ağrı sızlama ve uyuşma için nörolojiye yönlendirdi, şikayetlerim başka bir şeyden olabilir diye ama burada yazılanlara bakınca hiçte öyle değil düzleşmeyle ilgili sanki.

  • elif 10/07/2016 #

   Bende de ayni sey oluyor aylardir. Gitmedigim dr kalmadi. Ama duzlesmenin bas dönmesi yaptigini bu sayfadan ogrendim. Caresiz ne yapacagimi bilmez bir durumdayim. Bas donmeleri yuzunden hayatim alt ust oldu

   • Yasemin 05/02/2017 #

    Merhaba ben de aynı durumdayım bi çare bulabildiniz mi lütfen bana da söyleyin ?

  • Faruk 06/01/2017 #

   Bn de bir yıldır var gitmediğim hoca kalmadı askerım bu gün hastaneye gittim filim çekildi boyun düzleşmesi varmış ve belde hafif bel fıtığı varmış agrılar sol tarafım da geziniyor sol ayağım uyuşuyor ve agrı boynum dan beynıme çıktığın da beni hayattan herşeyden soğutuyor sanki hiç bişey yapmak istemiyor CNm artık bık tım çözümünü bulan varsa lütfen söylesin

   • Ozlem 28/11/2017 #

    Bendede buyun duzlesmesi yeni cikti ne yapicam bilmiyom

   • Ozlem 17/12/2017 #

    Bendede boyun duzlesmesi cikti bunun dusuncesi bile korkunc fizik tedaviye basladim iyimi kotumu cozemedim bir boyun egzersiz aleti aldim iddasi boynu eski haline getirmesi tv lerdede cikti birara sabah aksam yapilmasi lazim 5 dakka felan odtapedik yastik bakalim nasil olcak ins iylesmeyi umut ediyprum

  • Asuman 25/03/2017 #

   Aynısı bendeki isyan etmiyim diyorum ama yıllardır bıktım artık

  • Irmak 11/04/2018 #

   Selam sikintinizin sebebi bulunabildimi bende de ayni sikayetler var cozum yok

  • Hatice 20/07/2018 #

   Aynısı bende de var artık kafamda biişe var diye ağlıyodum mr a giremiyorumda kapalı alan korkusu ve panik atak var.tahliler tertemizsıkıntı yok kalp temiz sadece kapakta sızıntı var az dedi oda senede 1 kontrol ol dedi önemli değil dedi bi nörolojiye gidemiyorum korkudan

 30. sezo 14/10/2015 #

  Arkadaşlar bende de yıllardır bayağı bir ilerlemiş boyun düzleşmesi vardı doktorlar bir çözüm sunamadı ben de kendi kendime ortopedik yastık aldım ama çok ilerlemiş olduğu için kullanamamıştım. Sonra havluyu rulo yaptım 3 yıl bu şekilde sırtüstü yattım ve kendimi sırtüstü yatmaya alıştırdım. Daha sonra ortopedik yastığa geçtim ve vücudum sırtüstü yatmaya alıştı. Boynum eskisinden daha iyi ağrılarım eskiye nazaran azaldı.
  Ama bir şeye dikkat etmenizi istiyorum bazen gece yatarken gördüğüm kötü rüyaların boynumu gerdiğine ve sabahları boyun ağrısıyla uyandığımı fark ettim. Onun dışında neredeyse ağrılarım bitti diyebilirim

 31. Gulcan 28/10/2015 #

  Bende de aynı sorunlar var görmediğim Dr kalmadı. Fizik tedaviye gideceğim bir tek o kaldı. Geçmeyen uyuşmalardan, karıncalanmalardan çok yoruldum. Rabbim bütün hastalara acil şifalar versin inşallah ☺

 32. Hasan Yıldız 11/11/2015 #

  Bu boyun düzleşmesi dediğiniz durumda kafayı havaya kaldırma isteği, unutkanlık ya da konuşmada zorluk çekme oluyor mu?

 33. Çiçek 12/11/2015 #

  Herkese geçmiş olsun ayni problem rahatsızlık bendede var. Bileklerde ve kollarda uyuşma kafamı geriye atamama gibi şeyler boyun düzleşmesi dedi doktor yaşında yaşım daha 24 ağır kaldırma soğuk sıcak bu tarz şeyler sebep olabiliyormuş fizik tedavi önerdi.

 34. bluenight 11/12/2015 #

  Mrblr. Ben de de yaklaşık 1 yıldan beri boyun düzleşmesi var. Fizik tedavi doktoruna gidin. Sorun boyunda değilmiş benim. Omuz ve sırt kaslarından dolayı düzleşme olmuş. Yani tıp dilinde miyafosiyal ağrı deniyor. Diğer adı kulunç. Böyle sürekli batma, yanma ve sızı şeklinde ağrılar. Sorunu bulduğumuz için o kas spazmlarını çözmek için yoğunlaştık. Fizik tedavi gördüm. Baya rahatlattı ama. Omuz kaslarım o kadar sertleşmiş ve kısalmış ki fizik yetmedi. Proloterapi ve nörolproloterapi diye iğne tedavisi var. Vücudun tamir mekanizmasını harekete geçirip eski işlevini kazandırmayı amaçlayan tedavi. İnternetten bakın. O ağrılara rağmen o iğnelerin acısı koymuyor insana. Ama bu alanda eğitimli doktor olacak. Sakın rastgele yaptırmayın. Bakalım benim tedavi bitsin sonucu yazarım. Şuan da iyiyim. Bir de uzun süre ayakta kalıp yormayın kendinizi. Sağlıcakla kalın.

  • volka 10/11/2017 #

   Varmi bir gelisme

 35. Kemal 18/12/2015 #

  Bu rahatsızlıkta ve her hastalıkta olduğu gibi en önemli şey erken teşhistir benim gibi geç kalırsanız ve bilinçsiz doktorlara görünürseniz yıllarca çeker durursunuz. Doktora boynumda ağrı, kolumda sızı, başımda gerginlik, gözlerimde sinek uçuşmaları, kulağımda çınlama, Baş dönme hissi, bayılacak gibi olma vs vs gibi rahatsızlıklarım var diyorum Adam bana sıkıntı strestir geçer takma deyip sallıyor. Mr çektirsem diyorum gerek yok diyor. Bu öyle bir hastalık ki vücudun her bir yerini etkiliyor kalbime iğne batıyor gibi oldu kardiyolojiye gittim temiz çıktı başım dönüyordu beyin mr çektirdim temiz çıktı nefesimi kesiyordu ciğer filmi çektirdim temiz çıktı bir çok tahlil yaptırdım temiz çıktı En son Nöroloji uzmanı bir git boyun mr çeksinler dedi sorun boyunda çıktı düzleşme. Bir yandan sorunu buldum diye sevinirken bir yandan da hayatim kabusa döndü çok geç kalmıştım ilk belirtilerde sorunun boyundan kaynaklı olduğunu anlasaydım veya anlasalardı şimdi daha iyiydim ama buna da şükür egzersizler şart omuz ve sırt kaslarını geliştirmeye çalışın ve sadece bir doktorla kesin sonuca bağlanmayın herkese geçmiş olsun.

  • serdar 30/03/2016 #

   Evet Kemal bey ayni dertler bende de vardı. Ve bugün boyun düzleşmesi olduğunu anladım.

  • Nazım 19/10/2016 #

   Evet Kemal bey ben de sizin gibi yıllardır bu rahatsızlığın peşinden koşup durdum.Gitmediğim doktor girmediğim cihaz Mr,tomografi film,tahlil kullanmadığım ilaç kalmadı ama yok hâlâ aynı devamlı başağrısı,sol göğüste yanma,sirtimda batma var.Boynumda fıtık başlangıçı,kireçlenme,düzleşme var.Şimdilerde nöralterapi denen bir tür iğne tedavisi yaptırıyoruz.Bakalim ne sonuç verecek.

  • Hilmi106 27/06/2018 #

   Aynısı birebir 🙁

  • Hatice 20/07/2018 #

   Aynı sorun bende de var nasıl geçti mi seninki lanet olsun hayatım zehir oldu ağrı çok yok ama yaşadığın herşey var babada doktor emar çekelim dedi büyük bi ihtimalle sitres dedi ama ben kapalı alan korkumdan giremedim ☹️

 36. cennet 31/12/2015 #

  Arkadaşlar !!!! Boyun düzleşmesinin herhangi bir tedavisi olmamakla birlikte hayatı felç eden bir yanı var maalesef özellikle ilerlemiş boyun düzleşmesi sinir sıkışma durumunda ciddi anlamda sinir bozuklukları ve depresyonda görülmekte. Bende son bir aydır şiddetli bir şekilde göz ağrısı sızı şeklinde, iki elimde de uyuşma, aşırı baş dönmesi kafamı yastıktan kaldıramaz bir haldeyim kulaklarımda hemen hemen her gün çınlama uğultu şeklinde beyni son derece zayıflatan ve tüm bedene etki eden bir hastalıkla karşı karşıyayız.

  Bunun üzerine çok sayıda araştırma ve denemeler yaptım alçak ve hafif sert bir yastıkta gece sağ ve sol tarafınıza yan yatın değişimli olarak, ilk başlangıçta yavaş bir şekilde boyun egzersizlerini boynu yormadan her gün düzenli bir şekilde yapın. Özellikle dik oturmaya ve dik yürümeye özen gösterin boynunuzu aşırı sıcaktan ve soğuktan koruyun gün içinde bir saatte olsa uyursanız sinir sistemini azda olsa dinlendirmiş olursunuz. Sıcak duşu her gün şiddetle tavsiye ediyorum çok faydasını görürsünüz. Telefon bilgisayar gibi radyasyon bulunan aletlerden uzak durun özellikle yastığın altında telefonla yatmak gibi bir hatayı kesinlikle yapmayın odanıza modem var ise yatmadan evvel kesinlikle kapatın radyasyon dalgaları beyine zarar vermekle birlikte siz fark etmeden birçok canlı hücreyi de öldürüyor.

  Kendinize uyku düzeni ayarlayın altı saatten fazla uyumayın öğlen bir saat beyni dinlendirmek için uyuyun kesinlikle faydasını göreceksiniz ilk fiziğe başladığınızda aşırı bir baş dönmesiyle karşılaşabilirsiniz sakin olun ilk etapta bu şikâyetler olur ilerleyen zamanda düzene girecektir. Şifa bulmanız dileğiyle hoşça kalın sağlıklı mutlu yıllar.

  • Nazmi 17/12/2017 #

   Kesinlikle öğlen nerde olursaniz olun boynunuza destek yaparak 1 saat olmasa bi 20 dakika veya 30 dakika dinlenin. Burda yazilan butun sikayetler bende de var gitmedigim doktor kalmadı sorun boyun fıtıgi ve duzlesmem var. Herkeze çok geçmiş olsun

 37. aysun 19/01/2016 #

  Herkese geçmiş olsun. Bende 1 yıldır boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı (başlangıç aşamasında) ile uğraşıyorum. Şu an bile vücudumda titreme, gözlerimde sanki kayma, dengesizlik yürürken ve mide bulantısı var. Omuz ve sırt ağrılarım da cabası. Fizik tedavi görmüştüm ama bir işe yaramadı:/
  Allahım hepimizin yardımcısı olsun.

 38. Bulut 26/01/2016 #

  Arkadaşlar uzun süredir boyun düzleşmesi varmış ne yazık ki şu birkaç gündür grip hastalığımdan dolayı Kafamın arka kısmında feci bir ağrı oldu geçmesini bekledim ama geçmeyince hemen acile gittim röntgen çekindim boyun düzleşmesi olduğunu söyledi doktor Nasıl düzelecek diye sorduğum da ise düzelmeyecek önüne geçicez ilerlememesi için Dedi fizik tedaviden randevu almam gerektiğini söyledi birde iğne vuruldum o biraz da olsa ağrı mı kesti en azından bu gece rahat uyuyabilicem.

 39. irem 07/02/2016 #

  Benim boyun düzleşmesi teşhisim 15 sene önce kondu. Geçen sene de boyun fıtığı eklendi. Ayrıca skolyozum da var. Ama şansıma sinirlere baskı yok. Öncelikli olarak bir fizik tedavi uzmanına görünün. O zaten sizi fizyoterapiye yönlendirir. Ama verdikleri egzersizleri günde 15-20 dakikanızı ayırıp yapmanız gerekiyor.Yapmayınca tutukluk ve ağrı hemen geri dönüyor. Bir de hızlı bir rahatlama için havluyu sıcak ütüyle ısıtıp, boynunuza sarmanız da iyi gelebilir. Fizik tedavi kesinlikle rahatlama sağlıyor -eğer gerekliyse- ancak egzersizleri yine de yapmaya devam etmek gerekiyor.

 40. Ckobul 13/02/2016 #

  Cümleten geçmiş olsun. Boyun düzleşmesinin asıl sebebi kas yapısının zayıf olması veya herhangi bir sebepten dolayı kasların zayıflamasıdır. Bazı metabolik hastalıklarda kas zayıflaması yapar. Sinir hücrelerinin tahribatı gibi veya bazı hücrelerin kendini yenilemesindeki gerilemede bunlara sebep olabilir.

 41. İlknur 24/02/2016 #

  Merhaba.Bendede boyun düzleşmesi var. Kulağıma ağrı yapıyor. Sürekli arkalarım sırtım kopuyor. Bazen ağrılar dayanılmaz oluyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir de D vitamini eksikliği var. O da bu ağrıları yaparmış. Ara ara midede bulanıyor.Ve dengesizlik oluyor. Halsizlik de oluyor.

 42. Canan 21/03/2016 #

  Arkadaşlar geçmiş olsun.Bende beş yıldır boyun düzleşmesi var çok zor bu hastalıkla baş etmek öne doğru eğik tutmayacaksınız dik duruş önemli, hic birşeyin faydasını goremedim. Emards çıktı servikal aks duzleşmistir diyo.Ensemde çıkıntı oluştu kavisli boyun duz şeklini almıs.Üzüntü streste tetikliyor boyunluk ve hareketler onemli sag sol ittirme düzenli yapılırsa biraz rahatlatıyor gecen varmı hic gecene rastlamadım yine tekrarlıyor ellerimde uyuşma var çaydanlığı zor tutuyorum karıncalanıyor uyku saat bası bölünüyor bazı uyuyamıyırsun bile çabuk sinirleniyorum eğilmeden yapılan bir is yok yanlış duruş tetikliyor eski halini alır mı iyileşen var mı…

 43. serdar 30/03/2016 #

  Arkadaşlar ben de bugün doktora gittim boyun düzleşmesi varmış. Şikayetlerimse gözlerim kararma sol kolum uyuşma ve ense kökümden başımın üstüne doğru çıkan ağrı. Egzersiz ve kas gevşetici ilaç verdi. Bakalım iyi gelecek mi?

 44. Mustafa 18/04/2016 #

  Merhaba
  Bu konuda uzmanlaşmış biri olarak şunu diyebilirim bu rahatsızlığın belirtileri o kadar fazla ki el, ayak ve bacaklarda uyuşma karıncalanma hissizlik kulak uğultusu baş boyun ve kürek kemiği ve sırta vuran ağrılar halsizlik yorgunluk vb. 35 yaşındayım 10 yıldır uğraşıyorum bu dertle. Boynumda düzleşme ve 2 adet fıtığım var. İlk zamanlar kendimde daha ciddi rahatsızlık var diye depresyona bile girdim. Bende bu rahatsızlık fibromiyalji ile birlikte var ve yaşam kalitesini çok düşürüyor. Size tavsiyem stresten uzak durun, spor yapın, bende şu var bu var diye kafaya takmayın.

 45. Özcan drn 11/05/2016 #

  Merhabalar hastalık maalesef bende de var bendeki psikolojimi bozmak üzere 1 yıl önce başladı sol kolda his kalmayınca aniden kalktım yatağımdan ardından gözler karardı dedim kalp krizi olabilir mi göğüste batmalar filan panik atak haliyle doğru acile kalp grafiği bir şey çıkmadı sonra kas sistemi ardından ortopedi sonunda mr bulduk hastalığı şimdi halen boyunda ağrı gece uyutmuyor 30 kere dön dön göğüste batma sırtta batma uyuşma sol kolda devam şimdilerde farkında olmadan diş sıkma başladı .yastık bir dönem iyi ama daha sonra kaldığımız yerden devam allah herkese şifa versin…

 46. Onur 13/05/2016 #

  Bende de boyun duzlesmesi vardi. Kndimi bayilacakmis gibi hissediyordum. Cok agrim yoktu ama kollarim hafif uyusuyordu. Oncelikle bu hastaliktan korkmayin arkadaslar. Hemen bir tane ortopedik yastik alin. İkincisi aktif spor yapmaniz gerekiyor, boyun kaslarinizi guclendirmelisiniz. Yuzun, kosun, baaketbol oynayin, esnrme hareketleri yapin. Hicbir zaman boynunuzu eğip çok uzun sure kalmayin, blgisayarda da isiniz yoksa cok vakit gecirmeyin. Moralinizi yukselten ve sevdiginiz seylerle mesgul olun. Allah herkese acil sifalar versin.

 47. selim 11/07/2016 #

  Ben de hem 3 tane boyun fıtığı hem sinir sıkışması hem boyun düzlesmesi hem de boyun da kireçlenme var krem iğne hap hepsini kullandım hiç faydası olmadı uzun incelemelerde hastanelerde fizik tedavinin ağrıları geçici azaltmaktan başka bir işe yaramadiğını ogrendim
  Bunun tek tedavisi düzenli egzersiz ayrıca eğer imkan varsa işinin ehli fizyoterapistler. cereyanda kalmak yok soğuğa gelmiyor asla.. boyunluklar boyun kaslarını daha da zayıflatır asla önerilmiyor geçici çözümlerden uzak duralim.

 48. yaren 13/07/2016 #

  Merhaba arkadaşlar bugun bana da boyun düzleşmesi teşhisi konuldu. Rontgende ciddi bir duzlesme oldugu goruluyor. Sag kol ve bacagim asiri sekilde uyusuyor. İlaclar umarim iyi gelir.Hepinize gecmis olsun.

 49. Melike 27/07/2016 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Benimde 3 gündür aynı şikayetlerim var Berna Hanım kulaklarda uğuldama var benimde hatta 10 gündür var. Güleceksiniz ama eşim uykusuzluktandır deyip hala Dr. gitmedik ama sizlerin şikayetleriyle aynı muhtemelen herhalde benimki de ya fıtık ya düzleşme.

 50. Bekir 20/08/2016 #

  Selam bende bugün boyun duzlesmesi oldugumu ogrendim benim sikayetimde kulak bolgemde karimcalanma ve cok nadir sol kolda halsizlik ne yapqcagimi bilmiyorum surekli karimcalanma cok can sikci dr masejcou100 8 mg verdi 2 3 gun kullan netice alamazsan fiizk tedavi okuduguma gore yasam biyu vizmle oalcak birsey bol spor ve morali yüksek tutmak cok önemli kafaya taktikca sorunlar buyuyor allah hastalik illetini dusmanimon basina vermesin cok zor.allah herkeze sifalar versin

 51. Hakan 07/09/2016 #

  Kulak çınlaması ve uğultusu bazen ağrının önüne geçiyor.Dayanılır gibi değil

 52. onder 17/10/2016 #

  arkadaslar merhaba,
  Boyun duzlesmesi. boyun fitigi olanlar manuel terapi’ yapdırabilirler. tedavi amacıyla butun dunyada yapılıyor. hayırlı gunler

 53. Arzu 28/10/2016 #

  Merhaba arkadaşlar 3 yıldır bende baş dönmesinden muzdarip biriryim aşırı derecede baş dönmesi uyku hali dengesizlik var bütün bölümlere gittim bir şey çıkmadı en son nöroloji ye gittim boynum tamamen düzlenmiş ama doktor bana düzleşme baş dönmesi yapmaz dedi şu an yine şiddetli baş dönmem var kesinlikle düzleşme baş dönmesi yapıyor ne yapacağımı bilmiyorum

 54. Merve.. 01/11/2016 #

  Arkadaşlar bnmde hemen hemen aynı şeyler başıma geldi ve ilaçla ameliyatla geçecek şeyler değil malesef özelliklede kas gevşetici ilaçları kullanmamanızı öneririm. Bizim oradaki kasları güçlendirmemiz lazım gevşetmemiz değil.. EN BÜYÜK ÇAREYİ BEN MASAJ YATAKLARINDA BULDUM. Düzenli bir şekilde bu yataklarda yattığımda sadece boyun ağrılarım geçmekle kalmadı aynı zamanda daha zinde daha sağlıklı bir yaşam yaşamaya başladm. Bu masaj yataklarında özellikle yeşim taşlı olanları öneririm. Gerçekten çok önemli yeşim taşlı olması. İnşallah bir faydam dokunmuştur 🙂

 55. Merve 01/11/2016 #

  Arkadaşlar öncelikle kas gevşetici ilaçları kullanmamanızı öneririm. Bizim kasları güçlendirmemiz lazım gevşetmemiz değil. Ayrıca yeşim taşlı masaj yataklarında şifayı buldum diyebilirim. Düzenli kullanımla ağrılarımdan kurtulmakla kalmadım daha zinde daha rahat bir yaşam yaşamaya başladım. İnşallah bir faydam dokunmuştur. Herkese geçmiş olsun.

 56. Emsal 14/11/2016 #

  Tek cozum yuzme arkadaslar,yuzemeyince ben evde yuzme figuru gelistirdim onu yapiyorum,yuzustu haliya uzanip iki elime bire kg lik agirlik alip nasil yuzerken kulac atiyorsak kolumuzun ulasabildigi kadar orn dizlerimize kadar agirliklarla derin kulaclar atiyorum,dayanabilecegim kadar islemi surduruyorum eskiden ignesiz gecmiyordu simdi bu islemi yaptiktan sonra giyinip gezmeye gidiyorum o derece yani,hepinize acil sifalar dilerim,,,

 57. Rotex 24/11/2016 #

  Arkadaşlar gogus agrisi olan varmi

  • Ersin 05/08/2017 #

   Var kardeşim sol göğüste ağrı oluyor batma falan

 58. Serkan Yılmaz 08/12/2016 #

  Arkadaş tıp bulamadı 80 tane doktora gittim o ona gönderiyo o ona tenis topu gibi oldum boynum sırtım gözlerim şakaklarım her yerim ağrıyor 8 yıl oldu nezaman iyileşicem merak ediyorum

 59. Zeynep 26/12/2016 #

  Bende de boyun düzleşmesin ve fıtık var. boyun omuz kollara kadar vuran yakici ağrılar oluyor son olarak fitness aleti yaparken boyuna aşırı yük bindi herhalde çok kötü oldum vertigomu tetikledi bas dönmesi sersemlik bayilcakmis gb his oluyor ilk kez fizik tedavi olacaktim gittim elektrik dalgalari veren fizik tedavi cok kotu yapti beni cok hassas bir bunyem oldugu icin size dokundu bu dediler cok sasirmistim tedaviyi kestim. Kas yumuşatıcılar iyi geliyor soğuğu sevmiyor hakkatten ve stress olmayacaksiniz hic gerilmeyeceksiniz ağır yük tasimayacaksiniz ….

 60. Mustafa 12/01/2017 #

  Merhaba benimde boyun fıtığım ve boyun düzleşmesi var kulağıma çok kötü ağrı ve çınlama yapıyo bi tedavi olan yada bilen biri varsa lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 61. serap 13/01/2017 #

  Arkadaşlar bende de var düzleşme..bnm son zamanlarda çenem ağrımaya başladı düzleşme acaba çene ağrısı yapar mı bilgisi olan var mı?

 62. gokhan 01/02/2017 #

  arkadaslar benin boynum agiriyor boynumu dus tutamiyorum surekli saga yatiriyorum ancak oyle rahat ediyorum kollarda bir is yaparken gucsuzluk yok ama yataga yattim mi ellerimi sikamiyorum sirtim agriyor batma oluyor agri bacaklara kadar iniyor yolda yururken sag tarafa yukleniyorum sanki birsey cekiyor otarafa beni boyunn fitigi olan birisinde bunlar olurmu bu durumda olanlar varsa bilgi verirseniz sevinirim

 63. Yasemin 03/02/2017 #

  Merhabalar. Saatler oldu sağ el,koldaki ağrılar dinmedi.Acil doktoru röntgen sonucu boyun düzleşmesi teşhisi koydu.fizik tedavi önerdi.Gecenin bir yarısı ve sabahlamak gözüküyor.bacaklarda ve ellerde karıncalanma ile başladı sol koluma fena ağrı girdi ve beni hiç terketmeyecek gibi.

 64. Yasemin 05/02/2017 #

  Ben de kaç gündür baş dönmesi bayılacakmış hissi var, ondan önce sol boyun kısmından sol kola yayılan Ağrı ve uyuşma vardı. Kalpte batma hissi de cabası. Ben de kalp krizi sandım ama o geçti. İki günden beri aşırı baş dönmesi boyun agrısı var. Ne yapacağım bilmiyorum ağlamaktan bi hal oldum.

 65. yasemin 10/02/2017 #

  Ben 36 Yaşında iki çocuk annesiyim. 20 yıl önce dûşúp basımdan darbe almıştım. O zamandan beri Beyin Sinir ve Nöroloji profesörleri dahil Türkiye de ne Kadar dr. Varsa Gittim ama hepsı yaşadıklarımı boynuma değil psikolojiye bağladı. Dünya para harcadım sonuç yoktu çaresizdim. Baş dönmelerim mide bulantılarım çarpıntılar, gerilme kasılmalar hazımsızlık ne ararsaniz vardi Allah razı olsun sonunda bir dr buldum. Mr ve filmleri gösterdim. Sonuç beyin sapinda yogun kireçlenme boynumd egrilme sayısiz fitik belimde aynı şekilde kireçlenme fıtık ve skolyoz çıktı. Yaa inanıılmaz. Hala tedavim devam ediyor.

  • Sermin 15/03/2017 #

   Slm Ayni problemler bende de var nasil bir tedavi uygulaniyor

  • ayşe öz 09/06/2017 #

   Acaba gittiğiniz doktorun isimini yazar mısınız yasemin hnm…şimdiden teşekkür ederim

 66. sibel 02/04/2017 #

  Arkadaşlar ben göğüs ağrısı ve sıkışmasıyla kardiyolağa gittim geldim tekrar gittim bişey çıkmadı en son boyun düzleşmesi çıktı benim en çok rahatsızlığım göğsüme vuruyor ağrı benim gibi olan varmı?

 67. tuncay 14/04/2017 #

  ben de dün boyun düzleşmesi olduğunu tesadüfen öğrendim bundanda epey bilgi aldım. benim başlangıçta ellerimde uyuşma vardı önemsemedim gözlerim uzağı bulanık görüyodu göz ddoktoru gözleriin gayet iyi dedi gözümde seyirme var dedim strestendir geçer dedi 3ay oldu hala seyirmeler oluyor şimdi omuz dirsek ve el bileklerimde ağrı güç kaybı var ortopedi doktoru bilek ve dirsek eklemi röntgeninde olumsuz bir durum olmadığını söyledi. beyin cerrahı mr da boyunda düzleşme olduğunu söyledi. Benimde buradaki arkadaşların yaşadıkları problemleri kendimce yorumladım zannedersem sinirlere baskı olduğu için birçok rahatsızlığa sebebiyet veriyo. kimi baş kol bacak ağrısı uyuşma kimi bulantı kimiside göz kulak problemleri yaşıyor. hangi sinirler ne derecede baskı görüyorsa vücuttaki o bölge çınlama bulantı uyuşma ağrı kasılma şikayeti oluşturuyor. baskı hafifse uyuşma seyirme çok ise şiddetli ağrılar oluyor. diye düşünüyorum.

 68. Abdullah dursun 23/05/2017 #

  Bende de yaklaşık bi kaç yıldır denge kaybı ayakta fazla duramama durdukça boyun ve ona bagllı baş ağrıları kulaklarda basınç ve çınlama sanki beynimi kemiren bişeyler var çok zor durumdayım. Gitmediğim doktor nerdeyse kalmadı en son beyin ve sinir cerrahı de boyun duzlesme si teşhisi kondu ve fizik tedavi önerildi. Aradan kaç ay geçmesine rağmen ben hala gitmedim. Gerçi burdan baktığım kadarıyla bi işe de yaramıyor sanırım. .

 69. Aydan 28/05/2017 #

  Bendede boyun duzlesmesi var.sürekli hareketleri yapıyorum kantoron yagi ilede masaj fayda sagliyorRabbim hepimize şifa versin.

 70. Özlem 31/05/2017 #

  Baş boyun ağrıları kulak çınlaması baş dönmesiyle başladı benim sorunum. Sırtıma omuzuma koluma yayıldı. Sağ gözüm sürekli seğirdi bazen boynum ağrıdığında göz kapağım şişmeye başladı. 2 nörolog 2 beyin sinir cerrahı 3 ortopedist 1 psikiyatra gittim. Çünkü artık sinir ve panik atak başlamıştı. En son kadıköy şifa ataşehir hastanesinde fizyoterapist dilek hürel çözdü. Boyun düzleşmesinden kaynaklanan yoğun kas spazmı. Boğazıma göğsüme kadar yayılmıştı ağrılar. 2 büklüm girdiğim hastaneden koşarak çıktım:) sıcak uygulama masaj lazer ve bantlama tekniği uyguladılar. Bu boyun ağrısından korunmanın tek çaresi banyo sonrası başınız asla ıslak veya nemli kalmayacak. Saç kurutma makinası en iyi dostunuz olacak. Boynunuzu her daim sıcak tutacaksınız en ufak esinti bile spazma neden oluyor. Artık her mağazada hem erkek hem bayan için günlük kullanıma uygun fularlar var. Hem tarz yapmış olursunuz. Sırtınızdan hırkayı eksik etmeyeceksiniz. Ve Herşeyi kontrol altında tutma mükemmeliyetçilik gibi huylarınızdan vazgeçip Allah’a tevekkül edeceksiniz. B12 omega ve d vitaminini eksik etmeyeceksiniz. Sıcak duşları ihmal etmeyin ama banyo sonrası iyi korunun. Ağrı kesici kremler yerine ısıtıcı etkisi olan kremler kullanın. Ben forever living’in heat kremini kullanıyırum. Sürünce biraz yakıyo ama güzel ısıtıp gevşetiyo. Ve son olarak Gömülü 20 lik dişlerden muhakkak kurtulun. Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin

  • Buse 23/07/2017 #

   Merhaba, gömülü yirmilik diş neden acaba ?

  • Esin 24/04/2018 #

   Merhabalar kulak çınlamanız sürekli mi oluyordu? Bende düzleşme ve fıtık var ve 5 aydır geçmeyen kulak çınlaması var

  • Ekin 01/11/2018 #

   Özlem Hanım Merhaba;

   nerede nöral terapi gördünüz.

 71. mutlu 05/06/2017 #

  Merhaba, ben 39 yaşında bir babayım. Yaklaşık 15 senedir boyun ağrıları çekiyorum. Sürekli olarak ağrı ile yaşamaktan artık bıkmış biri olarak boyun fıtığı ameliyatı olmaktan yana değildim. Son 2 aydır artık boyun ağrılarımı unuttum ve şiddetli olarak sırt ağrılarım başladı. Engelli biri gibi hayatımı zorlar oldu. Yatamıyorum, oturamıyorum ne yapacağımı şaşırmışken geçen gün beyin ve sinir cerrahına tekrar gittim. Mr-röntgen ve sinir testlerimden çıkan sonuçta doktor boyun fıtığı ameliyatı yapamama kararı aldı. ;Zamanla fıtık benim sırt bölgemde tahribata yol açmış ve boyun düzleşmesi oluşmuş. Verdiği ağrı kesiciler ile tekrar 20 gün sonra geriye çağırdı. 3 hafta sonra enjeksiyon yapabileceğini söyledi. Bu nasıl bir hastalıktır tarif edilemez. İnanın hayatımda nasıl yemek, içmek, uyumak var ise bir dördüncüsüde AĞRI İLE YAŞAMAK……

  • Şükrü 06/03/2018 #

   Merhabalar aynı şikayetler bende de var hafif eğilsem sol kolum uyuşuyor felç gibi oluyor fizik tedavi iğne ilaç fayda etmedi ameliyat tan korkuyorum önerileriniz olursa çok mutlu olurum teşekkür ediyorum

 72. Efe hoca 12/08/2017 #

  Merhaba,herkese geçmiş olsun.Benim yaşım 27 kötü postur duruşu beraberinde getirdiği beni adeta yaşamaktan soğutan bu garip hastalığın adı boyun duzlesmesi.Sanirsam doktorumun da dediği üzere belli bir tedavisi yoktur.Ilk olarak kronik kas kasilmasini fizik tedavi masaj,tens yontemiyle rahatlatmaya yönelik bir tedavi süreci sonrasında az da olsa faydasını gördüğüm ağrılar da yüzde 10 a kadar azalma.aynı zamanda kulak cinlamasiyla birlikte sinir bozucu durumlar.bunlarin hepsini yaşıyorum ve malsesef bu yaşta hiç görmediğim acılar.soylemeyi unutmadan aynı zaman da zaman zaman yüz kaslarimda gerginlik oluyor ve zaman zaman da(nadir )olsa sol el sol ayak ta uygulamalar oluyor. Kullandığım ilaçlardan bazıları vasofix,vasterel,nootropil, ve kan sulandirici ilaçlar.malsesef bunların hepsini yaşıyorum allah rızası için güzel sonuç alan birisi ulassin artık haci hocadan bile medet umacak hale geldim

  • Mehmet 07/03/2018 #

   Bende de ayni sorunlar var ama bisey yapamiyoruz boyun duzlemesine kireclenmeye kulak cinlamasi sol kulakta dolgunluk hissi tislama betaserc aliyorum ama tam gecmiyor.baska tedavi bilen varsa soyleain lütfen yada amelyat yada iyinbir doktor yada bitkisel bir cocum.bilen

 73. Güler 15/08/2017 #

  Aynı sikayetler ablamda da vardı.İleri derecede boyun düzleşmesi vardı.Hatta kolunu kullanamaz hale geldi.Çözüm olarak 7 seans noral terapi gördü.2. Seansta etkisini gördü.Şu an hiçbir sikayeti yok.

 74. Güler 15/08/2017 #

  Dr. Adınıda vereyim netten Dr.bakabilirsiniz kasım altıntaş

  • sabriye kalcik 13/12/2017 #

   Doktorun. Adini verebilir misiniz

   • sabriye kalcik 13/12/2017 #

    Güler hanım

 75. Efe hoca 19/08/2017 #

  Bursa da mı ben tam düzgün bir web sayfası bulamadım

 76. berk 26/09/2017 #

  Kulak cinlamasi (tiz ve devamli)
  Baş dış boyun ağrısı
  Kulunc
  Kaslar genel olarak katır kutur
  Yüzde gerilme
  Yemek yerken zorlanma
  Boğaz ağrısı
  El de kolda bazen karincalanma ve güçsüzlük
  Dirsekler çabuk yoruluyor
  Genel bir halsizlik

  Arkadaşlar antidepresan kullanın fibromilayji için
  Boyun sıcak olmalı
  Spor ve sirtustu yuzme
  Ve gamsız hayat

  Ben yapamıyorum ama bunlar yapilmali

 77. Gülden 14/03/2018 #

  Arkadaşlar düzenli olarak hacamat yaptırın sadece ağrılarınız geçmez iyileşirsiniz de.Bir sağlıkçı olarak her yıl düzenli olarak yaptırıyorum?Tavsiye ederim.i??

 78. DenizG 26/04/2018 #

  Bende önce bel ağrısı oldu, o bitti omuz ağrısı, boyun ağrısı başladı. O bitti kollarda güçsüzlük ve karıncalanma başladı. Sonra boyunda katılaşma, sertlik tutulma başladı.
  Ne oluyor bana derken kendini Beyin ve Sinir Cerrahının yanında buldum. MR da gördüğü üzere boyun düzleşmesi olduğunu sıkıntı yapmamamı halledeceğini iletti. Cumartesi tekrar randevum var bakalım neler diyecek.Burada okuduklarım içimi daralttı 🙁 Şimdilik boyun omuz bel ağrılarım gitti ama kolda uyuşma ve karıncalanma ara ara geliyor, kolumu sallama ihtiyacı hissediyorum. İnşallah hepimiz bu ağrılardan kurtuluruz. Ameliyatı da varmış ama boyunda çok sinir olduğu için tehlikeli olabliiyormuş.

 79. Reyhan Sular 15/08/2018 #

  Bendede boyun düzleşmesi var başım ağrıyor ve ara sıra baş dönmesi var tansiyonum inip çıkıyor ve çarpıntı yapmaya başladı acaba bundanmi kaynaklıdır.

 80. İsmail 29/09/2018 #

  Gözde sinek uçuşmaları
  Yolda yürümede zorluk
  Bacaklarda ağrı halsizlik
  Çabuk yorulma
  Ense sırt bel ağrısı
  Depresyon
  Kollarda ellerde ağrı
  Halsizlik
  Bitkinlik
  İsteksizlik
  Çarpıntı
  AYaklarda karıncalanma
  Ellerde karıncalnma uyuşma
  Bende boyun düzleşmesinden sonra olan seyler cok zor gercekten allah herkeze şifa versin

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.