Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Genellikle nezle ve grip gibi üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısı yutkunma, yemek yeme ve konuşma zorluğuna yol açabilir. Ancak boğaz ağrısının tek nedeni viral enfeksiyonlar değildir.

Sigara içmek, bulunduğunuz ortamın havasının çok kuru olması, hava kirliliği ve burun akıntısı da boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğaz ağrısına iyi gelen ve evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri yazının devamında bulabilirsiniz fakat aldığınız tüm önlemlere rağmen boğaz ağrınız hafiflemiyorsa veya şiddetleniyorsa nedenini ve doğru tedavi yöntemini öğrenebilmek için doktora gitmeniz önerilir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Uygulamalar

Tuzlu Suyla Gargara: Boğaz ağrısının nedeni ne olursa olsun ağrıya mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesi yol açar. Tuzlu suyla gargara yapmak iltihabın neden olduğu şişliği azaltmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Gargarayı hazırlamak için büyük su bardağının yarısı kadar suyu ılıyıncaya kadar ısıtın. Su çok sıcak veya kaynar olmamalı. Ocaktan aldığınız ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu ekleyip iyice karıştırın.

Bu karışımla günde 3 defa 30 saniye süreyle gargara yapın. Sadece ağız içine çalkalamayın, başınızı geriye doğru yatırarak tuzlu su boğaz bölgesine gelecek şekilde gargara yapın.

Bal ve Sirke Karışımı: Sirkenin asitli içeriği ağrıya yol açan bakterilerin sayısını azaltırken balın yumuşatıcı etkisi tahriş olan boğazı yatıştırır.

Bal ve sirke karışımını içecek olarak hazırlayabilirsiniz. İçmek istemiyorsanız 2. tarifi hazırlayarak gargara yapabilirsiniz. 1 bardak kaynamış suya 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek bal eriyene kadar karıştırın.

Bu karışımı ağrının şiddetlendiği anlarda günde 1-2 kez içebilirsiniz. Aynı karışımla gargara hazırlamak için kullandığınız su ve sirkeyi 2 katına çıkarın (2 yemek kaşığı sirke, 2 bardak su) ve hala ılıkken gargara yapın.


Sarımsak Pastili: Belki “sarımsak” deyince akla ilk gelen şey kokusu oluyor ancak en güçlü doğal antibiyotiklerden biri olan sarımsak viral enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısını hafifletmek için birebir.

Sarımsak pastilini hazırlamak ise oldukça kolay. 1 diş sarımsağın kabuğunu soyun ve ortadan ikiye kesin. Bu yarım sarımsakları yanak içlerine yerleştirin ve suyunu emin. Sarımsakların suyunu bırakması için arada bir dişlerinizle sıkıştırın. Sarımsak tüm suyunu bıraktığında yeni bir sarımsakla değiştirebilirsiniz.

Buhar: Buhar tedavisi özellikle az nem yüzünden kuruyan boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Orta büyüklükte bir tencereye 4 parmak kadar su doldurup kaynattıktan sonra ocaktan alın. Başınızı tencerenin üzerine doğru eğerek 10-15 dakika boyunca çok derin nefes almadan su buharını soluyun.

Buharın dağılmaması için başınızın üstüne büyük bir havlu sererek çadır etkisi yarabilirsiniz. Varsa suya 3-4 damla okaliptüs yağı damlatmak solunum yollarının daha çok açılmasına yardımcı olur.

Meyan Kökü Çayı: Boğaz ağrısına iyi gelen çaylarından biri olan meyan kökü çayı boğaz şişliğini alarak tahrişi azaltır. Çayın etkisini artırmak için kurutulmuş papatya, karanfil veya tarçınla zenginleştirebilirsiniz.

Çayı bardak bardak hazırlamak istemiyorsanız bir tencerede 6-7 bardaklık hazırlayabilir daha sonra ısıtıp içebilirsiniz.

Karbonat: Karbonat boğaz ağrısına 2 nedenle iyi gelir. İlki anti bakteriyel özelliği ile boğaz enfeksiyonuna yol açan bakterileri temizlemesi, ikincisi ise pH dengesini sağlayarak gırtlak mukozasında oluşan tahrişi yatıştırmasıdır.

Karbonatlı suyu hazırlamak için 1 büyük bardak sıcak suya yarım çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı 1 dakika boyunca ağzınızda tutun ve gargara yapın. Gargara yaptığınız suyu tükürdükten sonra uygulamayı tekrar edin. Bunun her seferinde 2 kere olmak üzere günde 3 kez tekrar edebilirsiniz.

Karanfil: Diş ağrısı için önerilen karanfil taneleri aynı şekilde boğaz ağrısını hafifletmek için de kullanılabilir. Karanfilde bulunan “öjenol” adlı bileşen doğal bir anestetiktir ve antiseptik etkisi vardır.

Kurutulmuş karanfil tanelerini (5-6 adet) ağzınıza atın ve suyunu emin. Taneler çok uzun süre ağzınızda kalırsa dilinizin uyuşmasına yol açabilir unutmayın.

Nar: Güçlü bir antioksidan olan nar neredeyse tüm hastalıkların tedavisinde önerilen “süper” bir meyve. Nar suyunu özellikle enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrısını hafifletmek için kullanabilirsiniz. Narın suyunu sıktıktan sonra kabuklarını atmayın.

Bu kabukları 15 dakika kaynattıktan sonra süzüp çay olarak içebilir veya boğaz ağrısı için gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya çayı hem boğazınızı rahatlatır hem de kasları gevşeterek sizi sakinleştirir ve daha rahat uyumanıza yardımcı olur.

Papatya çayını hazır poşet çaylarla veya aktardan alacağınız kurutulmuş papatya ile hazırlayabilirsiniz. Bakterilere karşı daha etkili olması için çayınıza bir miktar taze limon suyu ekleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Zencefil çayı neredeyse her kaynakta gribe karşı önerilen çözümler arasında yer alıyor. Ağrıyı hafifleten, sinüsleri açan, bulantıya iyi gelen zencefillin tozu yerine tazesini kullanırsanız çayınız daha etkili ve lezzetli olur.

1 büyük su bardağı kadar suyu kaynama noktasına getirdikten sonra içine 2-3 dilim taze zencefil atın ve 3-5 dakika kaynatın. Suyu süzdükten sonra boğazı yumuşatıcı etkisi olan 2 çay kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyip içebilirsiniz. Günde 2-3 bardak sıcak zencefil çayı boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

Adaçayı: Adaçayının damarları büzen etkisi (astrenjan) şiş boğaz için birebirdir. Adaçayını çay olarak içebilir veya yarım tencere suda kaynattığınız adaçayını süzdükten sonra gün içinde gargara suyu olarak kullanabilirsiniz. Gargara suyu olarak kullanacaksanız içine 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyebilirsiniz. Adaçayı hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
Tavuk Suyuna Çorba: Tavuk suyuna bir miktar pirinç ve taze sebzeler ekleyerek hazırlayacağınız çorba özellikle gribe bağlı boğaz ağrısına çok iyi gelir.

Tavuk suyunda bulunan sodyum boğazda biriken bakterileri temizlerken tavuk eti ve taze sebzeler grip nedeniyle zayıflayan vücuda destek olur. Zaten eğer boğazınız çok şişse sert ve uzun süre çiğnemenizi gerektiren yiyecekler yemek yerine çorba içmelisiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Diğer Öneriler

Su İçin: Boğazın kuruması ağrıların şiddetini arttırır. Bu nedenle gün boyu mümkün olduğunca soğuk olmayan su için.

Sigara İçmeyin: Bu öneriyi buraya yazmaya bile gerek yok aslında. Sigara -diğer zararlarının yanında- boğazı kurutup tahriş ederek ağrıyı şiddetlendirir. Enfeksiyon sigara kullanan birinde sigara kullanmayan birine göre daha uzun sürede vücuttan atılır.

Havayı Nemli Tutun: Nemsiz kuru hava tek başına boğaz ağrısına yol açabileceği gibi enfeksiyonel boğaz ağrısını da şiddetlendirir. Özellikle klima ile ısınan bir ortamdaysanız mutlaka buhar cihazı kullanın. Buhar cihazınız yoksa 2-3 saatte bir yarım tencere suyu kaynatıp su buharının havaya karışmasını sağlayın.

Tahrişi Önleyin: Kahve, kola gibi içecekleri mümkün olduğunca az tüketin. Kafeinli içecekler vücudun bakterilerle mücadelesini olumsuz yönde etkiler ve boğaza yapışarak tahrişi artırır. Aynı şey şeker ve şekerli gıdalar içinde geçerli.

Kaynaklar


(Visited 622.057 times, 6 visits today)

, , , , ,

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İçin 42 Yorum Yapılmış

 1. reyhan 18/03/2015 #

  Gerçekten çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı.

  • ali 28/09/2015 #

   Hangisini uyguladınız Reyhan hanım acaba.

  • beyza 12/03/2017 #

   Rica ederim

 2. neval 25/03/2015 #

  Eğer daha yeni başlamış bir boğaz ağrınız varsa bu yöntemi de uygulayabilirsiniz; temiz bir tülbenti boğazını saracak şekilde uzunca katlayarak boğaz kısmına gelecek bölüme ince bir tabaka pamuk koyuyoruz. Daha sonra ince limon dilimleri ve üstüne tekrar ince pamuk koyup en üstede limon kolonyası döküyoruz ve bunu boğazımıza sarıp bir gece bekletiyoruz ya da dayanabildiğiniz kadar çünkü biraz yakıyor ama etkisi gerçekten çok iyi.

 3. begum 11/10/2015 #

  Nefes almakta güçlük çekiyorum hangisini uygulamalıyım (boğaz ağrımdan dolayı).

 4. Bensu 14/10/2015 #

  Bu yazdığınız gargaralar çok işime yaradı özellikle tuzlu su teşekkür ederim.

 5. derindeniz 12/11/2015 #

  S*****n isimli ağır kesicili bir pastil var boğaz ağrısını çok hızlı bir şekilde hafifletiyor eczanelerde var 17 tl civarında 16 tablet çok iyi geliyor tavsiye ederim.

 6. ela 19/11/2015 #

  Gerçekten bunların hepsini biliyorum hepsi de yarar 🙂

 7. Duru açelya 18/01/2016 #

  Çok işe yaradı 1 günde geçti ağrılarım.

  • ali emir 05/02/2016 #

   Hangisini kulandın duru

  • esma 28/02/2016 #

   Aynen özellikle gargara.

  • deniz 07/05/2016 #

   gerçekten mi

 8. emir 25/01/2016 #

  Tuzlu su ile gargara yapmanızı tavsiye ederim.

 9. emir 10/02/2016 #

  Sağolun gerçekten çok önemli bilgiler teşekkürler. ?????

 10. Melek 25/02/2016 #

  Harikasınız valla.

 11. esma 28/02/2016 #

  Boğaz ağrısına çok iyi geldi bu yöntemler.

 12. Sude 28/02/2016 #

  Çok iyi oldu gargara çok iyi geldi ve çok etkisini gördüm sizlere tavsiye ederim geçmiş olsun.

 13. Ahmet 06/03/2016 #

  O sarımsaklı olanı deneyeceğim teşekkürler.

 14. Merve 24/03/2016 #

  Hamileyim şiddetli boğaz agrısı ve yanması var. Nar ı ve karanfili denedim bi hafifleme olmadı. Sırada sirke ve tuz gargaraları var inşallah iyi gelir…

 15. Eylül 26/03/2016 #

  Sirke ve bal karışımı çok işe yaradı gerçekten. Teşekkürler?

 16. Ceren 29/03/2016 #

  Gerçekten çok işime yaradı çok kötü boğazım ağrıyordu ama geçti çok teşekkür ederim

 17. Umutcan kurt 06/04/2016 #

  Acı ve ekşiyi severim o yüzden sarmısaklı olanı tercih edeceğim teşekkürler

 18. BURCU 09/04/2016 #

  Bence boğaz ağrısına en iyi balla tarçını karıştırın daha iyi gelecek

 19. Özlem 12/04/2016 #

  Boğazım çok ağrıyor, yutkunmakta çok güçlük çekiyorum. Üstelik ne zaman yutkunsam boğazımla birlikte sağ kulağım da çok ağrıyor. Benim için hangisi daha iyi olur sizce ? Teşekkürler…

 20. Nisanur 14/04/2016 #

  Kranfilli olan cok kotu ??????

 21. AYSE 25/04/2016 #

  bogazlari sürekli sisiyo ve agri yapiyo nsl geçiren bilirim

  • AYSE 25/04/2016 #

   sizden cvp bekliyorum

 22. Ebru 01/05/2016 #

  Tuzlu şu ile geçiyor mu yeni hasta oldum da

 23. Cigdem 05/05/2016 #

  Tesekkürler
  Tuzlu suyla gargara iyi geldi…

 24. deniz 07/05/2016 #

  tükürüğümü yutamayacak durumdayım acaba hangisi kesin çözüm olur ağrılarım için

 25. uğur 29/07/2016 #

  Çok da iyi geldi çok da güzel geldi, benim yorumlamam bu şekilde.

 26. Serkan aydogdu 10/09/2016 #

  Daha önce ameliyat oldum boğazım delinmiş
  Bu nedenle sürekli boğazım kuruyar ve çok su içiyorum ama bugün sayfanızla tanıştım önerileriniz iyi geldi sık sık uyguluyorum ve şu an memnunum tavsiye ederim hem ucuz hem sağlıklı emeği geçenlerin eline sağlık Allah razı olsun.

 27. Bedal 08/10/2016 #

  Süper

 28. Gül 11/11/2016 #

  Tuz ve karbonatla yapacam ins

 29. selma 07/12/2016 #

  Allah razı olsun gargara yaptım şimdi o kadar iyi geldi ki..

 30. EMRULLAH karaer 09/12/2016 #

  Elma sirkesi limon ve tuz karışımından gargara bu mükemmel arkadaşlar 🙂

 31. Eda 24/12/2016 #

  Sarımsak gerçekten çok etkili geldi….

 32. Elif 31/12/2016 #

  Çok teşekkürler. Çok sağ olun. Çok isime yaradı.

 33. ayşe 26/03/2017 #

  Benim ancak aksam agrisi yine basladi

 34. Asuman 07/06/2017 #

  Merhaba.üç hafta önce sinüzit iltihabı kulaklarıma vurdu.işitme kaybı çınlama uğuldama.kulaklarım düzeldi derken ,tabi çınlama devam ediyor.4 kutu binlik antibiyotik bitirmeme rağmen şimdide boğazıma vurdu.iyice psikolojim bozuldu.iltihap gezip duruyor sanki .artık ilaçta kullanmak istemiyorum iyice miğdem bulandı ilaçlardan

 35. taner 12/09/2017 #

  arkadaşlar gargarayı kac defa yapmamız gerekıyor bıkeresinde

 36. zelişş 18/09/2017 #

  arkadaşlar ben yaklaşık dört günden beri bu acıyla ugrasıyorum tuzlu suyla gargara sadece sizi 1 veya2 saat rahatlatıyo onun haricinde agrınız devam ediyor bide öksürük de eklendiyse kesinikle antibiyotik tedeavisine yada sıcak bir corba bogazınıza o da cözüm degilse güzelce zeytin yagını ısıtı ılık olaca sekilde yani bogazınızı yakmayacak sekilde sürun ve tülbent ile sarın oda o9lmadı ozaman akcigerlerinizi üşütmüşsünüzdür o zaman da akcşigerlerinizi sıcak tutun ve nana liman için süt içi bogaz agrısına bal da çok iyi gelir benden bu nkadar gerisi size kalmışş…

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.