Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Çok küçük böbrek taşları herhangi bir belirtiye yol açmadan (keskin uçları bulunmuyorsa) idrarla birlikte vücuttan atılır. Böbrek taşının neden olduğu belirtiler genellikle, taş böbrekte sıkıştığında, böbreği mesaneye bağlayan üst idrar kanalında ilerlemeye başladığında ve enfeksiyona yol açtığında ortaya çıkar.

En sık görülen belirti ise, karnın yan tarafına doğru (böbreklerin bulunduğu bölge) veya belin üst kısmının sol veya sağ kısmında meydana gelen ağrılardır.

Ağrılar sizi acil servise götürecek kadar şiddetli olabilir ve birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Aniden başlayan bu ağrılar ara ara kesilir ve iki ağrı arasında herhangi bir ağrı görülmeyebilir.

Böbrek Taşı Nedir?

Normalde, idrarla birlikte vücuttan atılması gereken bazı maddeler yoğunlaşarak böbreklerde birikmeye başlarsa, önce kristal zerreciklerine benzer bir form alır, daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve sert “böbrek taşına” dönüşür.

Ancak her zerrecik birleşerek büyüyecek diye bir kural yoktur ve küçük böbrek taşları böbreklerde, mesanede ve idrar yolunda herhangi bir soruna yol açmadan idrarla birlikte atılabilir.

İdrarla atılamayacak kadar büyüyen büyüyen böbrek taşları böbrekte, mesanede ve idrar yolunda şiddetli ağrılara neden olur.

Yeterli miktarda su içmemek böbrek taşı oluşumu riskini önemli oranda artırır. Günde 1 litreden az idrar yapıyorsanız, böbrek taşı sorunu yaşama olasılığınız yüksek olarak kabul edilir.

Böbrek taşını oluşturan maddeler böbrek taşının türüne göre değişmektedir.

Kalsiyum Taşları: Kalsiyum birikmesine bağlı olarak görülen böbrek taşları en sık görülen böbrek taşı formudur. Genellikle 20-30 yaş arası erkeklerde görülür.

Taşı oluşturan kalsiyum, oksalat, fosfat ve karbonat gibi maddelerle birleşebilir. Kalsiyumla en çok birleşen ve böbrek taşı oluşumunda önemli bir rolü olan oksalat, ıspanak gibi bazı gıdalarda ve C vitamini takviyelerinin çoğunda bulunmaktadır. İnce bağırsak hastalıkları, kalsiyum birikmesiyle oluşan böbrek taşı riskini yükseltmektedir.

Ayrıca yüksek seviyelerde D vitamini, paratiorit bezinin aşırı çalışması, böbrek hastalıkları ve bazı kanser türleri böbreklerde kalsiyum birikimine neden olabilir.


Sistin Taşları: İdrarda sistin bulunmasına sebep olan metabolik bir hastalık olan “sistinüri” böbrek taşı nedenleri arasındadır. Hastalık nedeniyle idrarda bulunan sistin oranı artar ve böbrek taşı oluşumu için uygun ortamı hazırlar.

Sistinüri genetik bir hastalıktır, nesiller boyu devam eder. Kadın ve erkekleri aynı oranda etkileyen sistin taşları, diğer böbrek taşlarına oranla oldukça az görülür.

Strüvit Taşları: Bir mineral olan “strüvit”in böbrekte birikmesiyle oluşan böbrek taşları genellikle, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlarda görülür. Oldukça büyüyebilen bu taşlar böbrek, idrar yolu ve mesaneyi tıkayabilir.

Ürik Asit Taşları: Gut hastalığı olanlarda ve kemoterapi görenlerde sık görülen ürik asit taşları erkeklerde daha yaygındır.

Diğer Nedenler: Böbrek taşı büyük oranda idrarda bulunan maddelerin yoğunluğunun artması neticesinde görülen bir sorundur. Ürik asit, sistin, kalsiyum oksalat ve diğer minerallerin seviyesi yükseldiği zaman böbrek taşı oluşumu için uygun bir ortam oluşur.

Bu minerallerin yoğunluğu çeşitli hastalıklara bağlı olarak artabileceği gibi yetersiz sıvı tüketiminin de böbrek taşı oluşumunu tetiklediği bilinmektedir.

Magnezyum, sitrat, bazı enzimler ve pirofosfat, böbrek taşı oluşumunu önleyen bileşenlerdir. Bu vitamin ve mineral eksikliklerinde böbrek taşı riski yükselmektedir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Taş, üst idrar yoluna inmedikçe herhangi bir belirti yaşamayabilirsiniz. Ancak taş idrarla birlikte mesaneye ulaşmak için üst idrar kanalına çıktığında, kanalı tıkayarak idrarın mesaneye ulaşmasını kısmen önleyebilir. İşte böbrek taşı belirtileri bu noktada ortaya çıkar.

Ağrı: Karın bölgesinde, yanlarda veya sırtın alt kısmında, bıçak gibi giren şiddetli ağrılar görülebilir. Ağrılar aniden gelir ve birden hafifleyebilir.

Ağrı uzun veya kısa süreli olabilir. İki ağrı dönemi arasında herhangi bir ağrı yaşanmayabilir. Ağrı kasık bölgesine ve testislere inebilir. Hasta ağrı anında ağrının hafiflemesine yarayacak bir duruş pozisyonu bulamaz ve genellikle ayakta durur.

Ağrıların şiddeti taşın büyüklüğüyle doğru orantılı değildir. Örneğin, çok küçük fakat keskin uçları bulunan kristal formunda bir böbrek taşı şiddetli ağrılara neden olabilir.

İdrar Rengi: İdrar normalden koyu, bulanık ve kokulu olabilir. idrarda kan görülebilir.

Sık İdrara Çıkma: Taş, üst idrar yolundan mesaneye doğru ilerledikçe hasta daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir. İdrar sırasında yanma yaşanabilir.

Diğer Belirtileri: Kusma ve mide bulantısı böbrek taşı belirtileri arasındadır.

Böbrek taşı üst idrar yolunu tıkarsa böbrek enfeksiyonuna neden olabilir ve bu durumda aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Sırtın alt bölümünde ağrı
 • 38 derece veya üstünde yüksek ateş
 • Titreme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kokulu idrar
 • İdrar sırasında ağrı
 • Sık idrara çıkma isteği
 • İshal

Böbrek Taşı ve Beslenme

Böbrek taşı oluşumunu, doğru beslenme programı ve yeterli miktarda sıvı tüketilerek büyük oranda önlenebilir. Taşın türüne bağlı olarak farklı beslenme programları oluşturulabilir.

Aşağıda örnekleri bulabilirsiniz ancak kendi yaş aralığınıza ve sağlık koşullarınıza uygun bir beslenme programı için bir beslenme uzmanına danışmanız daha doğru olacaktır.

Kalsiyum Oksalat Taşları: Bu taşlardan korunmak için sodyum, hayvansal protein, kalsiyum ve oksalatın azaltılması önerilir.

Kalsiyum Fosfor Taşları: Sodyum, hayvansal protein ve kalsiyum azaltılmalıdır.

Ürik Asit Taşları: Yumurta, et ve balıktan alınan hayvansal protein sınırlandırılmalıdır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde izlenecek yöntem taşın büyüklüğüne ve yarattığı rahatsızlığa göre değişmektedir. Küçük böbrek taşları alınan sıvı miktarı arttırılarak idrarla birlikte vücuttan atılır.

Taş böbrekten çıkıp üst idrar yoluna girdiğinde ağrılar artarsa doktorunuz güçlü ağrı kesici reçete edebilir.

Taşın türüne bağlı olarak taş formasyonunu azaltan ve büyümüş taşların bölünmesine yardımcı olan ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlarla birlikte idrar söktürücü ilaçların kullanılması önerilebilir.

Böbrek taşı ameliyatı, böbrek taşı normal yollarla vücuttan atılamıyorsa, büyüyorsa, idrar akışını engelliyorsa ve ağrılar kontrol edilemiyorsa başvurulan yöntemdir.

Ameliyat türü, taşın büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişir.

Litotripsi: Bu yöntemde, böbrek ve üst idrar yolunda bulunan küçük taşlar şok dalgaları ile parçalanır. Küçülen taşların idrar yoluyla atılması hedeflenir.

Perkütan Nephrolithotomy: Küçük bir kesikle vücuda sokulan endoskopi ile yapılan böbrek taşı ameliyatıdır. Bu ameliyat çoğunlukla böbreğe yakın büyük taşların alınması için yapılır.

Diğer yöntemler işe yaramadığında açık cerrahi müdahale olan “nephrolithotomy” tercih edilebilir.

Ureteroscopy: Ciltte bir kesik açılmadan gerçekleştirilen ve alt idrar yolundaki taşların temizlenmesinde kullanılan müdahale yöntemidir.

Hatırlanması Gerekenler

Böbrek taşı, en sık görülen idrar yolu hastalıklarından biridir. Sadece ABD’de her yıl 1 milyondan fazla kişi böbrek taşı şikayetiyle doktora, 300 bin kişi ise böbrek taşına bağlı ağrılar nedeniyle acil servislere gitmektedir.

Yan tarafta, karın bölgesinde ve belin süt kısmında ( bir yana doğru yoğunlaşan) ağrılar böbrek taşının en çok görülen belirtisidir. Taş nedeniyle idrarda kan ve idrar sırasında ağrı oluşabilir.

Böbrek taşları, doğru beslenme ve yeterli miktarda su tüketimi ile büyük oranda önlenebilir.

Tedavisi taşın büyüklüğüne göre değişmektedir. Bazı taşlar herhangi bir tedavi yöntemi kullanılmadan vücuttan atılırken diğer taşlar için, cerrahi olan ve olmayan yöntemler kullanılabilir.

Kaynaklar


(Visited 434.977 times, 17 visits today)

, , ,

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? İçin 86 Yorum Yapılmış

 1. Vehimi 02/04/2014 #

  Güzel açıklama tebrik ediyorum.

 2. esclade 23/06/2014 #

  Allah kimseye göstermesin berbat bir şey.

  • emin 01/04/2017 #

   amiinnn gerçekten çok şiddetli bir ağrı. Ben dün aynısını yaşadım

 3. ipek 14/07/2014 #

  Sol yanımdan karın bölgesine doğru şiddetli bir sancı çekiyorum ve gitmediğim doktor kalmadı bir türlü nerden geldiğini bulamadılar artık yasamak istemiyorum bana yardımcı olun.

  • yılmaz 01/08/2014 #

   İpek hanım öncelikle üroloji uzmanına gittiniz mi?

  • nurcan 04/11/2014 #

   Arkadaşım bende de aynı ağrı var hemoroid varsa ondan olabilir ama benim bağırsağımda kitle buldular kabızlıkla beraber sol tarafımda şiddetli ağrılar belime dönen ağrı gastroya gitmem lazım.

   • ismail 02/02/2018 #

    selam nurcan annem nasılsınız ben ismail sezgin senirkenten oglunuz

  • guven 21/12/2014 #

   Aynı dertler bende var böbreklerimde batma yanma var ayrıca idrar yollarımda batmalar var.

  • Deluxe 19/07/2016 #

   Maydanozu yıka bardağa koy büyük bi bardağa.. Üzerine sıcak su dök ağzı ne kapa beklet klimaya başladıktan sonra iç… Ben öle dusurdum.. Hamileler yapmasn

  • Mustafa 29/07/2016 #

   Kardeşim geçmiş olsun.

  • Semra 23/09/2016 #

   Aynı dert bende de var 6 aydır ara ara kramp şeklinde sağa tarafımda karnımdan kaşığıma yayılan bir ağrı hareket ettikçe batıyor belim yanıyor ağrıyor bazen midem bulanıyor kusma ishal ya bıktım yoruldum artık gitmediğim doktor kalmadı acile gidiyorum ağrı kesici eve Rontken çektiler taş var ama küçük yazıyor kasığıma vuruyor ağrı aniden başladı bazen geçiyor bazen tekrar ağrıyor yoruldum artık

  • Uzaylıtwin 31/05/2017 #

   Bende de aynisi oluyor, avusturyada yasiyorum , önce apantis yerinde basladi agrilar, bicak gibi batiyor gibi doktora gittim hastanede yattim ama nedenini bulamadilar, ultrasall de de gozukmedi bisey , suan bobregim de agrimaya basladi, daha tomografi de yaptircam bakalim orda belli olcakmi ? Allah sifa versin ?.

  • ali 20/09/2017 #

   yoğurt suyu için aç karna

  • Ihsan 17/10/2017 #

   Bendede aynısı başladı sıcak suyu doldurun oturun içine ağrı iniyor

  • aykun 01/11/2017 #

   Pankreatit olabilir.. Kan tahlilinde pankreas enzimi kontrolu yapin. cok agritir ve cok tehlikeli!!

  • Yakup 14/04/2018 #

   Acile gidin, peynir ve süt urunlerine ete ara verin, içebiliyorsanız, malt bira için bol su tüketin işleyin bol bol, bende Bugun yaşadım, Allah düşmanımın başına vermesin. Nörölıjiye gidin gecmiyorsa.

 4. ela 28/08/2014 #

  Benim böbreklerimde hem uyuşma hem sancı var.

  • ela 28/08/2014 #

   Ya çok korkuyorum uyuşması beni korkutuyor böbreklerimi hissedemiyorum ve buda beni korkutuyor.

   • esin 28/03/2015 #

    Ela Hanım merhaba; Uyuşma bende de var. Tam kaburga kemiklerimin bittiği yerde sağ tarafımda böbreğime denk geliyor. Ağrı var ama uyuşma da var ve uyuşma korkutuyor. Kan tahlili yaptırmıştım karaciğer değerleri iyi çıkmıştı. Siz ne yaptınız bir teşhis konuldu mu?

 5. ayse 24/09/2014 #

  Benim böbreğinde sistin taşı var (yani böbreğin sürekli tas üretiyor ) bir bilginiz varsa yorumlarınızı bekliyorum.

  • Aslı 13/09/2015 #

   Aynı şekil benim de sistin taşı sayesinde böbrek taşı üretiyor düştü kurtuldum diyemiyorum maalesef ki acısı gerçekten çok kötü, ağrıyı çeken herkese geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

  • Aysel kerem 13/01/2016 #

   Benim bebeğimde de sistin taşı çıktı 6 aylık bana ulaşır mısınız siz neler yaşıyorsunuz neler yapıyorsunuz bunun tedavisi için.

   • Bahar 22/02/2017 #

    Merhaba sistin tasi nasil alindi suan bizimde taş var alinacak henüz teshis konmadi bilgi verebilirmisiniz tesekkur ederim.

   • fadime 02/11/2017 #

    Acaba bebeginizde nasıl ağrı oluyor mu böyle morarmış felan oluyormu

   • Gulay 21/11/2017 #

    Merhaba benim bebeğim de de var.siz düşürdunuzmu Dr ne onerdi

  • emin 01/04/2017 #

   nerede oturuyorsunuz acaba

 6. murteza 11/10/2014 #

  Ayrıntılı şekilde anlatılması çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

 7. sefik selli 15/10/2014 #

  Selamlar son zamanlarda belimde ağrılar hissediyordum gerçekten yazınızı okuduktan sonra anladım ki taş var harika yazmışsınız teşekkürler.

 8. Zeynep 30/10/2014 #

  Benim annem idrar yapamıyor karnı ağrıyor ve idrarı yerine kan geliyor bununla alakalı olabilir mi lütfen yardım edin.

  • nurcan 04/11/2014 #

   Böbrek taşı idrar yolunu tıkayınca dediğiniz şikayetler oluyor tomoğrafi çektirmeniz lazım.

   • Uzaylıtwin 31/05/2017 #

    Ben cektircem , ultraschall da bulamadilar bisey

 9. fatih 12/11/2014 #

  Herkesin böbreği taş yapar fakat mikroskobik olduğundan idrarla atar bilmezler. Bazı kişilerde ( çok küçük toz şekerin tanecikleri gibi olur bu taşlar birbirine yapışır ve büyüme başlar, işte bütün mesele burada, küçük taşları birbirine yapıştıran içecekler hazır meyve suları kolalar gazozlar, yapışan kütle haline gelen taştan kurtulmak için tek çare kırdırmak, eğer taş kırdırmaya giderseniz bahsettiğim içeceklerden uzak durun ve titreşimli bel kemeri alın böbreği titretiyor taşın kolay çıkmasını sağlıyor ayrıca bim mağazasında sırma marka maden suyu satılıyor deneyin. Bir şey daha söyleyeyim böbreğin dış tabakası yağlı olur buna içyağı denir kilolularda biraz fazla yağ olur soğukta kalınca bu yağlar sertleşir ve böbreği sıkarlar yani böbrek büzülür taşı sıkmaya başlar ve kanallar tıkanır ağrı başlar onun için böbreğini sıcak tut, bendede var taş fabrika gibi taş üretiyorum. Valla çeken bilir, herkese geçmiş olsun.

 10. melike 13/11/2014 #

  Allah kimseye vermesin o hastalığı ben 2 kez ameliyat oldum idrar yollarımdan oldum ve stent yerleştirdiler iltihap bile vardı. Çok sıkıntılı bir zaman geçirdim bundan öncesi sık wcye gitmek isteyip gidememe mide bulantısı ve sol taraf bel kısmımda sürekli şiddetli ağrılar ve sık sık ateşlenmek ve sık sık terleyip soğumak. Hele gece ağrısı daha çok berbat ağlamaktan harap oldum.

  • haice 24/07/2016 #

   Merhabe melike hanim bemimde sag arkaya dogru agrima batma oluyo yatarken otururken nefes alirken bile acaba siZindemi boyle oldu tesekurler

 11. melike 13/11/2014 #

  Allah herkese acil şifalar versin. Geçmiş olsun ama ayağınızı kendinizi sıcak tutun her zaman. Sıcaktan zarar gelmez ve tuzlu yiyecekler yemeyin asitli yiyeceklerden uzak durun. Tuzu kullanırsanız bile azaltın günde en az 1litre su kesin için ve soğuya gelmez böbrek ağrısı geldiği an çok ağrı ve mide bulantısı olur ve size hayatı zindan eder kendinize dikkat edin.

  • Diyana 05/04/2016 #

   Sağol ol cnm

 12. mehmet 04/01/2015 #

  Selam benim sikayetim 1 aydır var ve böbrek kısmı çok ağrım var idrarımda çok koyu oldu büyük tuvaletimde toz seker gibi maddeler geliyor sizce taş mı var birde bu ağrılar başlayınca elimde beyaz lekeler oldu elimde ve dudağımda sizce bu neden?

  • Uzaylıtwin 31/05/2017 #

   Doktora git, bobrek hastaligi olabilir leke varsa.

  • Buse 25/06/2018 #

   Senin o beyaz lekeler vitiligodur ben de doğuştan beri var hatta bugün dünya vitiligo günü

 13. gülperi 13/01/2015 #

  Herkese geçmiş olsun. Öncelikle ben de ilk karin ağrısı ile gittim acilen ve safra kesesinde tas var dediler ameliyat ettiler. Bir yıl sonra yine karnimin sol tarafı ağrıdı yine acilen gittim bu seferde apantisden ameliyat oldum. Simdi yine karnimim sol tarafında ağrı var doktora gittim böbrekte tas olduğunu söyledi bol su ve meyve yeme dedi. Ama bende ikisini de yapamıyorum. İnsanın su içerken içim almıyor boğazımdan gitmiyor ve birde benim bağırsaklarda çalışmıyor

 14. yonca 02/02/2015 #

  Herkese geçmiş olsun. Benim sağ kasığımda başlayan ağrı sırtıma ve midemin üst orta kısmına vuruyor apandist sanıp dr gittim tahliller yapıldı idrar tahlilimde kum ve taş gözüktü röntgen için 10 gün sonraya randevu aldım ama geç kalınmasını istemiyorum sağ alt kasığımda ağrı batma ve sızı var ne yapılabilir.

  • Aslı 13/09/2015 #

   Sıcak su koyabilirsin ağrıyan yerine ve çok ağrıdığı zaman ağrıyan tarafa yat, ben can havliyle öyle yapmıştım geçmiş olsun.

   • Sinem 05/03/2016 #

    Bende de var böbreklere sıcak su koymayın!!!!! Tehilikeli.

  • sibel altintas 12/11/2015 #

   Sakin sıcak koymayın biz kardeşimin apandisitini patlatıyorduk sıcakla, buz tedavisi uygulayın ve Dr gidin geçmiş olsun.

   • ufuk 06/10/2016 #

    Bu sebepten benim apandisim patlamisti 😉

  • Semra 23/09/2016 #

   Aynı dert bende ölüyorum inanın ağrı kesici verip eve gönderiyorlar ne yapacağımı şaşırdım sıcak duş alıyorum bol su içmeye gayret ediyorum

 15. erdinc 23/02/2015 #

  Bendede aynısı oldu idrar yaparken kan geldi ve sol tarafımda devamlı ağrı vardı. bugün doktora gittim ultrason çekti ve taş olduğunu söyledi bol bol su içmem gerektiğini söyledi. Yani arkadaşlar gazlı içeceklerden uzak durun ve böbreklerinizi üşütmeyin şimdiden herkese geçmiş olsun.

 16. Gamze 18/04/2015 #

  Benim de aynı ve çok kötü ağrı çekiyorum 3 yıldır vücudum üretiyor buna bir çözüm bulamadık erken doğum yapmama neden oldu.

 17. kenan 24/04/2015 #

  Arkadaşlar 1.5ay boyunca 3 farklı hastanede nefroloji ve üroloji bölümüne gittim ultrason tomografi her şey yapıldı sonuç bulunamadı doktor taş diyor ama bulgu sıfır derken bir gün idrar esnasında kendiliğinden çıktı. Yani bu illete bazen tıpta geri kalabiliyor. Şuan aynı ağrılar 2 ay sonra tekrar başladı ve yine bulgu yok. Hepinize çok geçmiş olsun.

  • Ela 21/08/2016 #

   Bende yaklasik 2 ay once doktora gittim ultrasyona girdim bir sey cikmadi enfeksiyon dediler ama son bir haftadir karnim cok siddetli sekilde agriyor idrarim koyu renk ve ishalde var ne yapmam gerekiyorr

 18. şilayetim sana değil rabbim 09/08/2015 #

  Allah acil şifalar versin hepinize çok geçmiş olsun. Bu nasıl bir ağrıdır arkadaşlar bilemiyorum. Hastanenin acil servisinde çıkmak istemiyorum hiç dinmez mi bu ağrı sol böbreğim kopuyor sanki. Her gün aynı Dr diyor ki sabret düşer bol sıvı tüket araçla taşlı yola gir sıcak tut vs ne yapmalıyım arkadaşlar sabahlara kadar şiddetli ağrılarım var tekrar hepinize geçmiş olsun.

  • Sonnur 14/08/2015 #

   Amin Allahlım bütün hastalara şafi ismiyle şifa versin inşallah. Ben de gece uyumadım sabahı ettim 5 aydır çekiyorum taş çok küçük bu kadar ağrı yapamaz dediler yüzden devam araştırdılar midemde ve bağırsakta mikrop çıktı antibiyotik kullandım 20 gün ama ağrılarım geçmedi. Yani ağrılarım demek ki mideden falan gelmiyor doktorlar bilemedi bence yine de böbrekten geliyor. Uzun zamandır hamile kalmaya çalışıyorum bu sebepten dolayı onu da ertelemek zorunda kaldım. Sıcak diyorsunuz ama bana sanki buz torbaları iyi geliyor karnıma koyunca? Ne zaman düşeceği belli olmuyor uzun da sürebilirmiş ben de daha fazla beklemek istemiyorum. Hamile kalsam bu taş bebekte/bende sorun yapar mı? Pirinç tanesinden küçük dedi üroloji. Selamlar.

 19. orhan 15/09/2015 #

  Halının motiflerini ilmek ilmek dizen her kimse artık ben de halı yapabilirim. Bu nasıl bir ağrıdır böyle senelerdir çekiyorum. Aslına bakarsanız su içmek, koladan gazozdan uzak durmak, tuz tüketimini azaltmak vs vs vs ne yaparsanız yapın bundan kurtulamıyorsunuz belki sadece bir müddet ara veriyor fakat tekrar başlıyor. Herkese şimdiden geçmiş olsun.

 20. Üzeyir Dereli 03/11/2015 #

  Sol böbrekten üşüme terleme ve kusma ile beraber çok sert ağrı oluyor. Ağrının böbrekten geldiğini hissediyorum. Acil taş düşürüyorsun ürolojiye görün dedi. Ultrasonda prostat 38 cc böbreklerde hiçbir sıkıntı yok dendi. Fakat çok üşüttüğüm bir gün aynı ağrı tekrar etti. Yenilemesinden korkuyorum. Ultrasonda görünmediğine göre bu nedir.

 21. sibel altintas 12/11/2015 #

  Benimde sağ böbreğimde geçen yıl 4 mm olan taşım var Dr gittim bol bol su için dedi ve aynı yerde saframda 8 mm taş olduğunu öğrendim önce onu tedavi ettirin sonra böbrek denildi düne kadar pek şikayetim yoktu iki gündür sağ tarafımda böbreğimde ağrı ve aşırı bulantım var acaba safram mı böbreğim mi ağrı ve bulantı yapıyor ikisinin de branşı farklı Dr hangisine gitmeliyim ve ameliyat derse çok zor herkese geçmiş olsun.

 22. Deniz 23/11/2015 #

  Merhaba ben çok fazla su içmeyen birisiyim ve biraz sıkışma gibi bir şey oldu şu an bu böbrek taşı ise bol su içerek bunu yok edebilir miyim?

 23. ESMA 23/11/2015 #

  Merhaba sol böbreğimde sola dönerken ve ani hareketlerimde çok ağrı oluyor hareketlerimi kısıtlıyor sürekli ateşim çıkıyor mide bulantısı ve kusmalar başladı bu ağrı 1 aya yakındır var geçmiyor sanki kaburgam baskı yapıyor son günlerde şiddeti artmaya başladı böbreğimden mi kaynaklanıyor olabilir yoksa belimle alakalı mı anlayamadım gitmem gereken bölüm üroloji midir?

  • admin 24/11/2015 #

   Esma Hanım önce ürolojiye görünebilirsiniz.

 24. selçuk 27/11/2015 #

  Böbrek taşı demek ızdırap demek. Bugün itibariyle 7 mm ikinci taşımı düşürdüm. Düşerken çok bir şey anlamıyorsunuz ama düşene kadarki mesaneye inerken işkence gibidir bilirim. Bunun için ağrı kesici olarak iğne tavsiye ediyorum. Gelelim 7 mm taşın 5 aylık düşürme sürecine. 1 kez aldırdım taş lakin çok sancılı olduğu için korkumdan 2. taşı aldıramadım ben de düşürmeye karar verdim. Ama taş 6 mm üzeriyse kesinlikle aldırın düşürmek için benim gibi 5 aylık sancı çekmeyin. Bu aylık düşürme sürecinde kullandığım ilaçlar, prostat hapı var kanalları genişletip düşmeye yardımcı oluyor. Suyunuzu da limon sıkarak içerseniz ağrınız az olur ve taşın parçalanıp düşmesi kolay olur. Umarım faydalı olmuştur.

  • Emin gültekin 20/12/2015 #

   Biz de bu illete yakalandık size sorum taşın böbrekte mi yoksa kanala girdiğini nasıl anlıyorsunuz Ben okuduğum kadarıyla ilk girişte atar damarı geçerken bir de idrar torbasına düşerken ağrı yaptığını yazıyor. Kısaca kanala girdiği zaman mi kanama başlıyor.

 25. Sevgi 20/12/2015 #

  Bu tarz ağrılardan sebep yanlış teşhis yüzünden çoğu insanın fıtığı bile alınmıştır böbrek ağrısı veya ateş deyip geçmeyin tedavi görüp ayni devam ederse muhakkak nöroloji bölümüne cerrah pasa hastanesine gidin yoksa zamanla böbreklerinizden olursunuz Allah kimsenin başına vermesin Allah düşürmesin düşüp de arattırmasın kızımdan biliyorum.

 26. Hasan 07/01/2016 #

  Arkadaşlar sağ karın alt bölgesinden yumurtalıklara kadar ağrım var. Üroloji Dr na göründüm tomografi çekti ve taş olduğunu söyledi ancak taş büyük olduğu için parçalanmadan düşmeyeceğini kaburganın arkasında kaldığından da kırma işleminin olamayacağını söyledi benim taşı parçalamak için ne gibi önerileriniz var. Bir de ameliyat nasıl oluyor hangi yöntemle;?

  • Diyana 05/04/2016 #

   Slm arkadaslar ben2012 birdafa amiliyat oldum lazerlen tas kirdirdim ve simdi tekrar tas buldular cok kucuk ve ariyor su icmemi soyliyorlar bol ama ben içmiyorum sorun bu ne yapmam lazim.

  • Mazhar 24/05/2016 #

   Lazer ile parçalıyorlar, (ameliyatsız) en iyi yöntem budur

  • Murat 28/06/2018 #

   Gilaburu diye bir içecek var aktarlarda bu taşi ufalfiyormus bendede tas var dusurmeye calisiyorum ilac verdi doktor flomax kanallari yumusatiyormus dusmesi icin yardimci oluyormus, neyse Gilaburu kullanan arkadas 1 hafta kullandiktan sonra dusurmus
   Baska bir arkadasim bobreğinde tas varmis aylarca cekmis birisi 10 gün boyunca ac karnina yoğurdun üzerinde biriken sudan 1 bardak ic demis ev yogurdunun uzerinde, bu tasi ufaltiyormus ve 10 gun boyunca kullanmis dusurmus farkina bile varmadim diyor sadece idrar yaparken yanma oldu diyor, bende 10 gun boyunca deneyecegim yogurdun suyunu
   Herkese gecmis olsun acigi esigi yuksek olan biri olarak beni mahvetti bu sanci Allah dusmanimin basina vermesin

 27. Zeyneb 28/02/2016 #

  Bu ağrıları çeken tüm arkadaşlara Rabbimiz acil şifalar versin. Gerçekten çekmeyen bilmez o kadar zor, o kadar şiddetli ağrılar ki. Size âcizane bir tavsiyem olacak. Ben de taş düşürdüm ve çok da küçük değildi. Birçok şey denedim ama fayda etmedi. En son Saracoğlu’nun avokado yaprağı tarifi var onu yaptım. Bilmiyorum o vesile olmuştur mutlaka taş düşürdüm sonunda. Ağrıyı da hafifletiyor. Mutlaka deneyin. inşallah şifa bulursunuz. Gerçekten çok zor.

  • Diyana 05/04/2016 #

   Zeynep hanim bizede yazsaniz
   Nasil yaptiniz ilacinizi cok memnun olurum avokado yaprayle

  • Trabzonum 61 18/05/2016 #

   Şuan bende düşürüyorum her dakika kusuyorum çok kötü ya

 28. leyla 21/03/2016 #

  Benımde böbreğimde taş vardı.Avagado yaprağını duydum yaptım.Çok iyi geldi hemde tadıda çok güzel.Sık idrara çıarttığı içinde çok rahatlıyosunuz bu sorunu yaşayanlara tavsiye ederim.

 29. hicap 13/08/2016 #

  İngiliz karbonati var eczanelerde satiliyor. Ben onun sayesinde tasimi dusurdum. Arastirin. Her gun ac karnina bir bardak suyun icine 1 cay kasigi attim. Ve o suyu ictim. Gunde 2 litre su ictim. Bir ay kullandim. Tavsiye ederim.

 30. Erdem 19/08/2016 #

  Arkadaşlar merhaba benim sol karın üst tarafımda ben hep eliyorum o kadar sert birşeydir yeni farketim bazen yüriyorum aniden sancı oluyor ve hemen iyileşiyor yeni doktora gidecem sizce bu böbrek taşımıdır biriniz cevabı verirse çok sevinirim ve herkese geçmiş olsun

 31. Selman34 09/09/2016 #

  Herkeze qecmis olsun. Yemek yiyemiyorum qünlerdir uyku uyuyamiyorum. Sizlerede oluyormu acaba . Saygilar

 32. Selin 12/09/2016 #

  Ben 15 yaşındayım.1-2 haftadır sık sık tuvalete çıkma isteği duyuyorum,çıkıyorum fakat azar azar geliyo tam bitti diyorum 5 dakika sonra tekrar aynı şey.yaparken zorlanıyorum ve yanma hissediyorum idrarımdan kan geliyo ve sağ kasığımda şiddetli ağrılar hissediyorum.Bunun sebebi ne olabilir yardım edin :(((((

 33. ihsan 21/09/2016 #

  ihsan 21.09.2016} Böbrek ağrısı çeken arkadaşlara Allah yardımcı olsun, dün gece saat 02.30 sıralarında Sadi Konuk Devlet hastanesine gittim. Acil olarak fakat çok kalabalık olduğundan beklemedim Okmeydanı SSK araştırma Hastanesine gittim orda bir ağrı kesici iğne yaptılar, ağrı geçti, bir gün sonra yine kıvrandırıyor ne yapacağımı bilemiyorum.1 ay önce başakşehir devlet hst.sinde kan, idrar ve ultrason çektirdim hiç bir şey bulamadılar.ne tavsiye edersiniz şimdiden çok teşekkür edrim.CEVAPLA

 34. alp 09/10/2016 #

  allah kimsye göstermesin berbat ve lanet birşey

 35. hira 22/10/2016 #

  ya ben im karnım agrıyo ve üsüyorum

 36. nurdoğan 01/12/2016 #

  sol böbrekte taşlar varmiş ve hiç ağrı yok …. ameliyat olmalımıyım…

 37. Fadime erdoğdu 14/12/2016 #

  Benimde başta iki böbrekte ağrı vardı enfenksyon dediler bide 6mm taş varmıl sağ böbrekte enfeksyondan kurtuldum ama on beş gündür sürekli ağrıyo çekiyorum zaman zaman çok şiddetli okuyor apandist olması dan korkuyorum .ilk defa taş ağrısı çekiyorum sürekli olması normal mi dr da bişey demedi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi

 38. Eren bayraktar 26/12/2016 #

  Arkadaşlar iki defa böbrek taşı düşürdüm çok ağrısı vardı tarif edilemez yaşamak lazım böbrek ağrısı başka bir şeye benzemiyor insanı yerlere atıyor neredeyse bol su için. Sağlıklı olan. Herkese geçmiş olsun.

 39. emre 21/01/2017 #

  Herkese merhabalar iki gündür aynı. Saatte ağrıyla uyanıyorum sag tarafimda böbreğin olduğu yerde acayip ağrı oluyor kuscakmis gibi oluyorum bazilarida kum dökme diyor idrar dada yanma var sizde nedir eğer taş varsa ameliyat olmalı mıyım ??
  Daha 19’yasindayim

 40. Güller 02/02/2017 #

  Çok şiddetli taş sancısı çeken arkadaşlara test edilip sonuç alinmış bir tavsiye , küveti sıcak suyla doldurup girin agrinin yavad yavas hafifledigini horecrksiniz bir de sırt ustu yatıp ayaklarinizi karniniza dogru cekip bekleyin sıcak su torbası kullanın …

 41. Ayse erdogan 10/05/2017 #

  Herkeze gecmis olsun bundan 3 ay once sag kalca ve bel arasi olan bolgemde siddetli agri yasadim kitleniyodum doktora gittim kas sıkışması olabilir dedi ilac verdi gecmedi tekrar doktora gittim safrakesemden muaye oldum ultrason cekildi batin bolgeme ve sonunda sonuc sag bobrek ustu 5.5 buyuklugunde taş oldugu anlasildi benki gunde 2 litreden fazla su icerim şejer hastasiyim vc ye cok cikarim yinede taş nasil olustu bilemedim bulantim oluyor agrim sag bobrekten kasigima ve karnima vuruyor agri esnasinda nefesim kesilecek zannediyorum.2 dogum yaptim ki cok zor bir sekilde dogdular bu sanci onu bile geciyor napicagimi şasirdim ne yapmam lazim lutfen cvp verin dayanamiyorum

  • Murat 28/06/2018 #

   Aktarlarda var. Gilaburu diye birsey var onlar anlatir sana gunde 1 bardak iciyorsun arkadasim 1 haftada dusurdu tasi bu tasi ufaltiyormus diyor doktora sordum ben icebilirsin dedi bitkisel birsey zaten

 42. Mert.. 24/11/2017 #

  Ayşe hanım geçmiş olsun…Benzer rahatsızlığı bende yaşadım…kısaca yazayım…tas düşürdüm ve kısa sure sonra sancılar yeniden başladı..renkli ultrason cektirdim ve idrar kanalında gizli tas belirlendi.ve ureteroscopy ile tas alindi…tavsiyem bazen içeceğiniz suya biraz sirke kıymanızda fayda var.çok geçmiş ols

 43. hatice 14/05/2018 #

  herkeze geçmiş olsun orta boy karpuzu hiç kesmeden taş fırında pişirip ılık suyunu içiyoruz böbrektaşını düşürüyormuş ..

 44. AHMEt 14/07/2018 #

  Düzce ilinde il merkezinden akçakocaya doğru giden yolda yaklaşıl 20 km sonra sol tarafta çok şifalı pH değeri yüksek bir kaynak suyu var. İçmeye başladığınız andan itibaren etkisini hissediyorsunuz. Hem kendim böbrek taşı ve kumdan rahatsızım ara ara kullanıyorum o sudan.. hem de küçük kızımın taşını o su ile düşürdük..

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.