Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörleri birincil (primary) ve ikincil (secondary) olarak ikiye ayrılır. Beyinde oluşan birincil tümörler kötü huylu (habis, kanserli) veya iyi huylu (kanserli olmayan) tümör olabilir.

İkincil beyin tümörleri ise vücudun başka bir noktasında ortaya çıkan kanserli hücrelerin beyine sıçramasıyla görülür.

Beyin tümörü her yaştan insanda görülebilir ve bu tümörlerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.

Beyin tümörü belirtileri, tümörün büyüklüğüne ve beynin hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte en sık görülen beyin tümörü belirtileri baş ağrısı, bacak ve kollarda uyuşma, hafıza sorunları ve denge problemleridir.

Beyin Tümörü Çeşitleri ve Dereceleri

Normal bir işleyişte yaşlanan ve fonksiyonunu kaybeden beyin hücreleri ölür ve yerlerine yeni hücreler geçer. Ancak bazen bu işleyiş bozulur ve vücut ihtiyaç duymamasına karşın yeni hücre üretilir ve ölmesi gereken hücreler yaşamaya devam eder.

Tüm bu fazla hücreler zaman içinde birikmeye başlar ve bir doku oluşturarak tümöre neden olur. Birincil beyin tümörüne neden olan bu hücreler habis (kanserli) veya iyi huylu olabilmektedir.

İyi huylu tümörlerde kanserli hücre yoktur ancak yine de beyin gibi hassas bir bölgede bulundukları için hayati tehlike yaratabilirler.

İyi Huylu Beyin Tümörleri: Kanserli olmayan beyin tümörlerinin net bir şekilde görülebilen belirgin bir sınırı vardır ve genellikle çevrelerinde bulunan dokulara yayılmazlar.

Cerrahi müdahale ile alınan iyi huylu beyin tümörü nadiren tekrar oluşur. Vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimalleri yoktur.

Kanserli olmasa da iyi huylu beyin tümörünü tehlikeli yapan şey belirli bir büyüklüğe eriştiğinde beynin hassas bölgelerine baskı yaparak ciddi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. İyi huylu beyin tümörünün zaman içinde kanserli beyin tümörüne dönüşme riski de vardır.

Habis Beyin Tümörü: Kanseri hücrelerle oluşan habis beyin tümörleri iyi huylu tümörlere göre daha hızlı büyür ve yakınında bulunan beyin dokusunu işgal edebilir.

Habis beyin tümöründe bulunan kanserli hücreler tümörden ayrılarak beynin diğer bölgelerine ve omuriliğe yayılabilir.


Tümör Dereceleri

Beyin tümörleri tümöre neden olan hücrelerin görünümüne göre derecelendirilir.

1. Derece: Tümör iyi huyludur ve tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücresi yapısıyla benzeşir. Bu tümörler oldukça yavaş büyür.

2. Derece: Kötü huylu hücrelerdir. Bu hücreler normal beyin hücrelerine (1.dereceden daha az) benzer.

3. Derece: Kötü huylu tümörü oluşturan hücreler normal beyin hücrelerinden oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Tümör hızlı büyüme eğilimindedir.

4. Derece: Kötü huylu tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücrelerinden tamamen farklıdır. Bu tip hücrelerin oluşturduğu tümörler hızlı büyür.

Düşük dereceli bir tümör zaman içinde yüksek dereceli hücreleri barındıran bir tümöre dönüşebilir. Bu değişim beyin tümörü bulunan yetişkinlerde çocuklara oranla daha sık görülmektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri (iyi huylu veya habis) tümörün büyüklüğüne, hücre tipine ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Belirtiler tümör beyne baskı yapmaya başladığında ve sinirleri tahrip ettiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısının dolaşımı tümör nedeniyle sekteye uğradığında bazı belirtiler görülebilir.

En sık görülen belirtiler;

Baş Ağrısı: Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabilir ancak baş ağrısının stres, kötü beslenme, vücudun susuz kalması gibi pek çok farklı nedenle oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Uykudan baş ağrısıyla uyanmak, eskiden baş ağrısı sorunu olmayıp son dönemlerde sıkça baş ağrısı yaşamak, baş ağrılarının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma görülmesi baş ağrısının beyin tümörü nedeniyle olabileceğinin ipuçlarıdır.

Beyin tümörü bulunan her 3 hastadan 1’i doktora baş ağrısı şikayetiyle gitmektedir. Tümörün neden olduğu baş ağrısı oldukça şiddetlidir ve uzun sürebilir.

Sabah yaşanan ağrı öğle saatlerine doğru hafifleyebilir. Tümörün beyin üzerinde yarattığı baskı arttıkça baş ağrıları şiddetlenir ve sıklaşır. Eğilmek, öksürmek, egzersiz yapmak bile baş ağrısını artırabilir.

Mide Bulantısı: Beyin tümörünün yol açtığı mide bulantısı daha çok sabahları görülür. Mide bulantısına kusma ve geçmeyen hıçkırık eşlik edebilir.

Uyuşukluk: Uyuşukluk hali genellikle beyin tümörü belirli bir boyuta eriştiğinde görülür. Tümör büyüdükçe ve kafatası içinde çevresindeki dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk ortaya çıkar ve normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyulabilir.

Görme ve Konuşma Sorunları: Tümör nedeniyle göz bozukluğu, nesnelerin biçimlerinin dalgalanıyor gibi görülmesi, net görememe, tünel görüş, çift görme ve görüş kaybı gibi problemler oluşabilir.

Konuşurken kelimelerin unutulması, tam telaffuz edilememesi ve konuşulanları anlamama gibi problemler yaşanabilir.

Titreme ve Seğirmeler: Beyin tümörüne bağlı olarak ortaya çıkan kas seğirmeleri ve titremeler genellikle el, kol ve bacaklarda görülür.

Bazı titremeler vücut genelinde, nöbet şeklinde görülebilir ve hastanın 1-2 dakikalık bilinç kaybı yaşamasına neden olabilir. Eğer beyin tümörü başarılı bir şekilde tedavi edilirse titreme, nöbet ve kas seğirmelerin tamamen ortadan kalkma ihtimali oldukça yüksektir.

Ancak bazı durumlarda tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu nedeniyle titremeler ve kas seğirmeleri devam edebilir. Bu titremeler ve kas seğirmeleri epilepsi ilaçları ile kontrol altına alınabilmektedir.

Diğer Belirtiler: Vücut dengesini koruma ve yürüme sırasında yaşanan sorunlar, ruh halinde dalgalanmalar ve kişinin karakterinin değişmesi, konsantre olamama ve hafıza sorunları ile kol ve bacaklarda his kaybı beyin tümörünün diğer belirtileri arasındadır.

Beyin Tümörünün Bulunduğu Bölgeye Göre Yaşanan Belirtiler

Beynimizin farklı bölgeleri vücudumuzda farklı işlevlerden sorumludur. Bu nedenle her beyin tümörünün belirtisi diğeriyle aynı olmayabilir. Tümörün bulunduğu bölgeye göre görülmesi muhtemel belirtiler şöyle sıralanmaktadır.

Ön Lob: Kişilik değişimleri, yaşama karşı ilgi kaybı, planlama ve organizasyonda zorluk çekme, sinirli olmak ve saldırganlaşma, yüzde veya vücudun bir kısmında his kaybı, yürümede zorluk çekme, koku duyusunun kaybı, görme ve konuşmada yaşanan zorluklar.

Temporal Lob: Kelimeleri unutma, konuşurken doğru kelimeyi bulmakta zorlanma, kısa süreli hafıza kaybı, olmayan sesler duyma, koku ve hislerde yaşanan değişimler (örn: dejavu).

Parietal Lob: Konuşmada ve söylenenleri anlamada zorluk çekme, yazma ve okuma zorluğu, vücudun bazı bölümlerinde yaşanan his kaybı.

Oksipital Lob: Görme sorunları, 1 veya 2 gözde birden görme kaybı.

Beyincik: Zayıf koordinasyon, gözlerin kontrolsüz hareketi, ense bölgesinde sertlik, baş dönmesi.

Beyin Sapı: Zayıf koordinasyon, tek göz kapağının veya ağzın bir tarafının sarkması, yutma güçlüğü, çift görme, konuşmada zorluk çekme.

Omurilik: Ağrı, kısmı vücut ağrıları, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, mesanenin ve bağırsakların kontrol edilememesi (idrar, dışkı kaçırma).

Hipofiz Bezi: Düzensiz veya seyrek adet görme, kısırlık (erkek ve kadında), halsizlik, kilo alma, diyabet, yüksek tansiyon, el ve ayakların şişmesi, ruh halinde dalgalanmalar.

Beyin Zarı: Hareket kabiliyetinin zayıflaması, görme problemleri, mide bulantısı, baş ağrısı.

Yukarıda listelenen, beynin çeşitli bölgelerinde görülen tümörlerin yol açabileceği belirtilerin pek çok farklı sağlık sorunu nedeniyle de ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Bu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız sebebinin belirlenebilmesi için bir doktora görünmeniz en doğrusu olacaktır. Doktorunuz muayene sonrası beyin tümöründen şüphelenirse sizi bir uzmana sevk edecektir.

Bazı durumlarda ön lob, temporal lob ve serebrum’da ortaya çıkan tümörler epey büyümelerine rağmen herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.

Özellikle yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilen hafızanın zayıflaması, kişilik değişimleri ve yürüme zorluğu bir beyin tümörünün belirtisi olabilir.

Eğer yaşlılarda görülen bu değişimler 6 aydan kısa bir sürede geliştiyse doktor kontrolü gerekebilir.

Kaynaklar


(Visited 1.388.804 times, 15 visits today)

, , , , , , , , ,

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? İçin 313 Yorum Yapılmış

 1. erkan 22/09/2015 #

  Merhabalar benim sıkıntım tam uykuya dalacakken beynim şimşekler çakıyor hemen kalkıyorum ve ciddi anlamda çok korkuyorum yarımcı olursanız sevinirim tşk ederim.

  • Cemir 25/11/2015 #

   Erkan bey sizin söylediğiniz belirti dalgıç hastalığının belirtisi olabilir.

  • Murat 15/09/2016 #

   Bu söylediğiniz olayı bende yaşıyorum sebebini ögrene bildinizmi

 2. Fikriye 16/10/2015 #

  Bu maddelerin hepsi bende var ve korkuyorum doktora gitmekten kötü bir şey çıkmasından sürekli erteliyorum ?

  • cennet 01/01/2016 #

   Fikriye hanım bu semptomlar piskolojik de olabilir beyin tümörüne bağlamayın ama yine de bir tomografi yada emar yaptırabilirsiniz.

  • Rumeysa 31/03/2018 #

   Gittnzmi ne cikti

 3. Semra 26/11/2015 #

  Bu belirtiler var bende doktora gittim emar çektirdi 3 mm büyüklüğünde tümör var dedi ama zararsız tedavi de vermedi ben çok korkuyorum ilerleme olur diye ne yapmamı önerirsiniz?

  • cun 15/02/2016 #

   Başka hekime gidebilirsin ben ışın tedavisi oldum.

  • Sumeyye 18/08/2016 #

   Hangi bölüme gittiniz?

  • Fırat 30/07/2018 #

   Bence git ne yap ne et tedavi ettir bizim burda bi abiyede 4 yıl önce öyle dediler 2 gün önce acil tümör ameliyat yaptılar neon hastanesinde benden demesi

   • Fırat 30/07/2018 #

    Yani demem oki öyle yada böyle bu tümör büyüyecek büyüyen bir hastalık

 4. Gözde 09/12/2015 #

  Merhaba ben 21 yaşındayım ve doğuştan gelen bir rahatsızlığım var. Ense bölgesinde omurilikte bulunan beyaz sıvı hızlı akıyormuş tıbbi adını bilmiyorum ancak saraya benzer bir durum. Küçükken yanlış tedavi gördüm ve çok düşerdim ama çok şükür nöbetlerim yok nadir görülüyor bu hastalık küçükken çarpıntılarım nadir olsa da oluyordu. Şu an çoğu zaman oluyor görmede sorunum var ama gözlük kullanıyorum yine oluyor sabah kalktığımda baş ağrısı oluyor ve mide bulantısı ayrıca gözde kararma oluyor, karaciğer sarılığı geçirdim ona bağlı durumlar var diye düşünüyorum agresif biriyim ve dengeli beslenmiyordum artık dikkat ediyorum ama ya hiç yemiyorum yada yesem dahi açlık hissi var. Beyin zarı belirtileri oluyor ama başka bir durum olabilir mi ya da nasıl önlem alabilirim?

 5. muharrem 11/12/2015 #

  Benimde burnuma sürekli pis koku geliyor boğulma tıkanma hissi yaşıyorum vücudumun herhangi bir yeri seğiriyor konuşma zorluğu yaşıyorum artık ben de şüpheliyim ya tümör ya da epilepsi olabilir şimdi emar sonuçlarını bekliyorum hayırlısı.

  • İlker 12/12/2016 #

   Sizin sorununuz psikolojik

  • Cemre 04/12/2017 #

   sonucunuz ne çiktı acaba

 6. ??? 20/12/2015 #

  Benim annem de çok uzun sure mide bulantısı yaşardı her sabah yıllarca surdu diyebilirim ve bitmeyen bas ağrıları ve son zamanlarda görme bozukluğu ve kelimeleri telaffuz edememe annem yanlış kelime söylediğinde biz gülerdik dilim donmuyor derdi doktorlara gitti seker var dediler son dönemini şekerden oluyor diyerek geçirdi bizde üstüne düşmedik ta ki sobadan zehirlenip bas ağrısı geçmeyince çekilen emar sonucunda tümörü öğrendik 1 ay bunu öğrendik ikinci ay anneler gününde kaybettik ameliyat sonrası açmadı gözlerini takdir ilahi ameliyat olmasa da belki ayni gün ayni saat yine kaybedecektik bilemeyiz ameliyat korkusu süreci inanın ki bir kabustu bizim için sonuçta anne elimiz kolumuz bağlandı hiçbir şey yapamadık Allah a emanet ettik anneciğimi rabbim şifa versin inşallah duanızı esirgemeyin kendiniz için ve ne olursa olsun sevginizi de esirgemeyin çok hızlı başlayan ve çabuk biten bir süreçte biz hiçbir şey yapamadık son zamanlarında annemin en çok üzüldüğüm hatta bizi yıkan bu oldu annemde korka korka gitti en son korkusundan kriz geçirdi size tavsiyem ertelemeyin doktora gitmeyi ihmal etmeyin rabbim şifanızı versin inşallah araştırın internetten olsun başka başka hatta en iyi doktorlara gidin ve dua edin inşallah rabbim korusun şifa versin inşallah herkese.

  • uğur 15/03/2016 #

   Ben yakın zamanda operasyon geçirmiş biri olarak şunları söylemek istiyorum Ankara Atatürk E.A. hastanesinde ameliyat oldum ve çok başarılı geçti doktorlarımdan Allah razı olsun beni hayata döndürdüler çünkü nöbetlerim sıklaştıydı şu anda çok daha iyiyim bende doktora gitmekten korkuyordum eşimin zoruyla gittim.

   • Rubabe 11/11/2016 #

    Merhaba, ben 24 yasindayim, Bakude yasiyorum, yaklasik mayis ayindan ayda 1 ve ya 2 kez bas donmesi, kol ve bacaklarimda uyusukluk, hafiza kaybi, bas agrisi, son gunlerde dalgali gorme gibi sorunlar yasiyorum, acikcasi Bakude bu hastanin tedavi edile bileceyinden subheliyim, ama yine de yarin doktora gidicegim, belki de bir sorun yoktur ben kuruntu yapiyorumdur, evde de soyluyorum, beni ciddiye alan yok, simdiye kadar hic saglik sorunu yasamadigim icin

  • İnsan 13/01/2018 #

   Allah rahmet eylesin annenize , size de sabırlar diliyorum Rabbim den

 7. asli 27/12/2015 #

  Merhaba,

  Ben beyin tümörü ameliyatı geçirmiş biri olarak yazıyorum,
  Öncelikle korkunun ecele faydası yok bir kere bunu kabullenelim ve doktora mutlaka gidelim.
  Benim tümörüm sol partielde konuşma fonksiyonuma yakın 1. derecedeydi.
  Gözüme vuran bir baş ağrısı ile defalarca göz doktoruna gittim çünkü bilgisayar kullandığım için gözlerim yorgun düşüyor sandım fakat son mide bulantısı ile gece acil göz dr gittiğimde nörolojiye git dedi.
  Normal bir hastaneye gittim beyinde lezyon gördüler ve beni araştırma hastanesine yönlendirdiler ben de araştırma hast. gittim mr vs tümör olduğu netleşti 1.2 mm.
  Fakat devlet hastanesindeki doc, dr bana hastanede yeterli alet olmadığından 50.000 tl ye dışarda ameliyat ederiz dedi pazarlık yaptı 25000 düştü! Bana güven vermeyen bu dr yanından ayrıldım araştırmaya başladım, Nişantaşı özel bir hastaneye gittim prof. Bana aynen şöyle söyledi ameliyat 80000 TL ama önce biyopsi istersen 40000 TL :))
  Ameliyat olmayıp tümörü takip de edebiliriz büyüyecek mi diye vs seklinde konuştu. Pazarlık peşinde bana güven vermedi.
  Kozyatagi Acıbadem prof. Necmettin Pamir ismini duydum soluğu anında yanında aldım ama çok kalabalık bekledim fakat tabi beklemek zor içimde volkanlar patlıyor.
  Bana sıra geldi ve durumumu dinledi ve dedi ki, o dr senden beyin fonksiyonu mr istedi mi? Hayır dedim. Hoca haklıydı bir tümörün tam pozisyonunu anlamak hangi lopa zarar verebileceğini saptamak için fonksiyonel mr çekilmemişti!
  Değişik bir yöntemle fonksiyonlarıma yakinliğini ve hangi fonksiyona yakın vs görebilmek için mr çekildi.
  Sonra ayni gün sonucu incelediler 1 prof 2 doc ekip olarak. Beni çağırdı ve dedi ki, evet beyninde bir tümör var ve konuşma fonks. çok yakın ve eğer bu tümör büyürse ki büyüyecek, sen kekelemeye başlayacaksın ve belki de zamanla hiç konuşamayacaksın.
  Bir doktor net olmalı, yok ilaç verelim yok takip edelim yok biyopsi yapalım. Yalan bunlar. Orada bir tümör var ve bir senin beynindeki isleyişi öyle ya da böyle bozuyor ve iyide olsa bunun oradan alınması gerek.
  Korkmayın doğru bir doktora gidin! Benim durumumda olanlara sifa olsun dilerim.
  Ameliyat cok başarılı geçti 2 senedir takip ediyorlar durumumu, fiyat çapadaki doktordan uygun :))

  • Atakan 08/12/2016 #

   Gercekten geçmiş olsun cesaretle ve dogru zamanda alinan kararlar insanin bircok tehlikeden korunmasina vesile oluyor .

  • Mustafa Güral 24/02/2018 #

   Geçmiş olsun Allah acil şifalar versin kardeşim.bendede 8.9 ay öncesol kulak çınlaması başladı ve cinlamadan 3 ay sonra doktora gittim,işitme testine soktu ve beyin mr ı istedi.mr sonucunda 1,3 mm*6mm*6mm ebatlarda swannoma tespit edildi.6 ay sonra tekrar mr istedi onuda bu hafta çektirdim.sonucunu önümüzde hafta verecekler.bende merakla 2 Mr arasında büyüme varmı yada büyüme olmamışmı ,merak ediyorum,.sizede tekrar geçmiş olsun diliyorum, tüm hastalara şifa diliyorum.Mustafa Güral.

 8. busra 06/01/2016 #

  17 yaşındayım ve epilepsi teşhisi konuldu bundan beş yıl önce görmede bir anlık bozuklukla ve bayılmayla hastaneye yatırıldım daha sonra 6 mm bir kistin olduğunu fakat iyi huylu olduğunu söylediler iki ay önce ise her şeyi bilerek yapıyorsun diyerek epilepsi takibimi ve ilacımı kestiler. Yılbaşı günü göz bulantısı bas ve aşırı bas ağrısı, elim de ağzımda burnumda suratımda genel bu uyuşukluk sanki elim benim değil de bir başkasının gibi bir his vardı ve acile kaldırıldım. Öğrendik ki 16 mm bir kist varmış simdi ben yukarıdaki yazılanların hepsini okudum ve ciddi bir şekilde hepsi bende var. hastaneyi değiştirip yeni bir hastaneye gittim eeg çekilmem gerektiğini söylediler simdi sonuçları bekliyorum ve ciddi manada korkuyorum her iyi de sağlık olmadan bir insan hayatın hiçbir değeri yok ne yazık ki ??

 9. şeyma 18/01/2016 #

  Merhabalar sağlıklı günler. Ciddi anlamda hafıza problemleri yaşıyorum, bunun sebebinin 2’ye vuran demirim olduğunu düşünüyordum uzun zamandır. Ve doktora gittim, tedaviye başladık demir eksikliği ve b12 anemisi için. Fakat son zamanlarda kelimeleri yanlış kullanmaya başlamam (Türk Vergi Sistemi’nin kısaltması TVS demek isterken TV8 dedim daha bugün), bunların ağzımdan bilinçsizce çıkması, konuşurken teklemeye başlamam, ağzımdaki metalik tat ve bir yere konsantre olduysam gözlerimde oluşan anlık titremeler beni ürkütmeye başladı. Daha bir yıl bile olmadı, düşüp kafamı çarptığım için bir beyin tomografisi çektirmiştim ve her şey normal denmişti. Tekrardan gitmeme gerek var mıdır ne dersiniz ?

 10. Bülent Özdemir 18/02/2016 #

  İyi akşamlar bende bir yıl önce baş ağrısıyla doktora gittim. Beyinde aranoid kist var dediler. Ama son birkaç aydır aşırı seyirme vücudumun her yerinde ve kollarda aşırı güçsüzlük, özellikle sol tarafımda son birkaç gün dür sol el baş parmak kendi kendine hareket ediyor. Çok korkuyorum.

  • Mehmet 10/03/2018 #

   Simdi ne oldu

 11. Vildan 21/02/2016 #

  Hemen hemen bütün belirtiler bende var. İki gündür durmayan bir burun kanamam var ve baş ağrısı ama sağ tarafımda ve kalbim panik atıyor. Endişeleniyorum.okudum sanırım yarın doktora gidicem. Teşekkürler.

 12. aylin 11/04/2016 #

  Selam benimde beynim de tümör tespit edildi doktor ameliyat diyor çok korkuyorum. Ama başka yolu yok dedi ege üniversitesinde tedavim başladı sara nöbeti gibi nöbetler geçiriyordum ilaçla onların önüne geçildi çok şükür. İnşallah ameliyattan sonra daha iyi olacağım.

 13. ayşe 09/05/2016 #

  Benim de bütün belirtiler vardı sabahları baş ağrısıyla uyanma aşırı derecede unutkanlık baş dönmeleri bulantı ve göz kararmaları bunları yorgunluk ve stresten olabileceğini düşünüyordum. Umursamadım hiç ta ki nöbet geçirip hastanelik olana kadar önce tomografi çekildi sağ tarafımda leke gördüklerini söylediler daha emarda limon büyüklüğünde tümör olduğu anlaşıldı ve bir an önce alınması gerektiğini söylediler. Ödem yaptığı için ameliyattan önce bir hafta yoğun bakımda tedavi gördüm daha sonra tümörü aldılar çok korkuyordum korktuğum gibi olmadı tümörüm iyi huylu çıktı çok şükür.

  • Htce 27/07/2016 #

   Ayşe Hanım ameliyat sonrası ne kadar surede kendinizi topladınız? Bugün annemde de 4 mm büyüklüğünde iyi huylu tümör tespit edildi 🙁 ameliyat olacak ve ben çok korkuyorum 🙁

   • Nilgün 10/09/2016 #

    Bendeki tümör de 4,5 mm çapında idi. 7 saat süren zor bir ameliyat gerçekleşmiş. Hatta dr, aileme masada kalabileceğimi söylemiş. Bendeki belirtilerin başlaması,gittiğim doktorlar, boşu boşuna yapılan tetkikler, sonunda hastalığımı kendimin teşhis etmiş olmamı anlatmaya kalksam, sanırım bir gün sürer:(
    Neyse, şunu söylemek isterim ki, RABBİM verdiği ömrü bitirmek isteseydi herşey bahane olurdu… Ecelin geldiyse, mutlak bir bahane olacak… Allah, yaşanan ömrün de, ölümün de hayırlı olanını versin. Buradaki yazılan belirtileri uzun bir süre boyunca yaşıyorsanız hemen dr’a gidin… Bu konuda size tek önerim ancak şu olur.
    Prof. Dr Necmettin Pamir… Üstüne başka bir dr ben tanımıyorum…
    Hasta iseniz ve hastanız varsa, önce ALLAH’a sonra NECMETTİN PAMİR’e teslim olunuz…
    Nerede varsa, RABBİM hepinize,herkese acil şifa versin…

   • Fadime 06/12/2016 #

    Benimde 2014 beynimde iyi huylu tümör olduğu tespit edildi. gamma nayf ışın tedavisiyle nokta atışı yapıldı ve dondurularak kucultulmeyi tercih ettim şu an Allaha şükürler olsun iyiyim 5 yıl boyunca her sene mr çektirip doktoruma gönderiyorum küçülmeye başladı.

 14. Ece 15/07/2016 #

  18 yaşındayım polikistik böbrek hastasıyım hipertansiyon hastasıyım. 7 senedir baş ağrısı şikayetim var fakat bir türlü başımın ağrısı gitmiyor girdiği zaman uzun bir süre şiddetli bir şekilde ağrıyor. Beynimde kist olduğu fakat anevrizma olmadığı söylendi beyin damarların 6 mm genişleme olduğu söyleniyor ani unutmalar elde ve ayakta halsizlik durmadan uyumaya meyilli bir durumdayım bu aralar burun kanaması oluyor bilgisi olan bir kişi cevap verirse çok teşekkür ederim.

 15. Süleyman 22/07/2016 #

  Kardeşim benim geçmiş olsun ne yazıkki böyle durumlar başımıza gelmeden sağlığımızın kıymetini bilmiyoruz Allah acil şifa versin inşallah yakın zamanda düzelirsin.

  • Berna 06/10/2016 #

   Merhabalar… 23 yaşındayım ve senelerdir kronik baş ağrım var. Son 4 yıldır da baş dönmesi var. Sol kulagimda çınlama başlamıştı bi kaç ay önce, uzun bi süre devam etti sonra geçti. Halsizlik, surekli uyuma isteği de bunlara ekleniyor. Tümör den supheleniyorum. Fikriniz nedir?

 16. Arzu 08/08/2016 #

  Mrb ben arzu bende belirtiler bu yöndeydi iyi huylu tümör beyinle kafa tası arasında ameliyat oldum dört aydır çok şükür iyiym. Rabbim herkese şifa versin.

 17. Peloo 19/08/2016 #

  Benim de burnum kanıyor ama cok deil bir dakıka fln suruyorr ama bir gunde iki kere tekrarlandı burda belirtilerde yok ama burnumun kanamasının nedenini araştırırken tümor de yazıyordu ondan korktum

 18. Elif 20/08/2016 #

  Selamun Aleyküm, belirtilerin nerdeyse hepsi bende var. Yalnız benim bas agrim çok garip yanı sanki beynimi uyusturuyorlar gibi oluyor sürekli baş dönmesi ve bas agrim hiç geçmiyor. Ama doktora da gitmek istemiyorum korkuyorum. 16 yaşındayım henüz. bir bilgi verir misiniz?

 19. sibel 24/08/2016 #

  Mrb.haziran ayinda banada teşhis koyuldu iyi huyluymus tumor ama ne bir ilac ne ameliyat nede baska tedavi yolu onermediler.bas agrilarim devam ediyor endiseleniyorum baska dr basvurucam..sizler neler yasadiniz boyle bir durumda anlatirmisiniz

 20. fatma 25/08/2016 #

  Merhabalar. Benim başım durduk yere bazen hatta çoğunlukla çok şiddetli bir şekilde ağrıyor. Hatta başım genellikle sağ üst ön lob kısmı ağrıyor. Ağrımasıda gözlerime vurruyor ve gözlerimden istemsizce yaşlar geliyor. Ellerim ve ayaklarım titriyor buz kesiyor. Alnım beyazlaşıyor ve şişiyor iki yumurtacık şeklinde. Titriyorum. En ufak şeylere çok sinirlenirim her şeyi parçalarım yıkarım. Sizce sizin bi tahmininiz var mıdır, hasta mıyımdır?

 21. Sima 26/08/2016 #

  Merhaba bende çok uzun zamandır konuşma güçlüğü çekiyorum Bir şey anlatırken kelimleri unutuyorum Sürekli birşey yaparken sanki o ani tekrar yasamisim gibi hissediyorum ve bu aralar çok sıklaştı ve sürekli halsizlesiyorum ne kadar uyusamda halsiz oluyorum sabahları baş ağrım oluyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum doktora gitmekten de korkuyorum sizce ne yapmam gerekiyor?.

 22. ahmet 27/08/2016 #

  30 yaşındayım bikaç gündür sağ gözümün civarında şimşek çakması gibi saniyelik yada bikaç saniyelik ağrılar oluyor vede saatte en az bikaç kez tekrarlanıyor korkuyorumda açıkçası bilgisi olan arkadaşlar yada hocalarım cevap verirse çok sevinirim

 23. buse göksu 07/09/2016 #

  Merhaba benim son zamanlarda cok siddetli baş agrilarim sabahlari kalktigimda mide bulantim hafif titreme ve bas agrilarimin oldugu zamanlarda uyuşukluk çok fazla oluyo başta bas agrilarimi migrenim var ondan sanirdim simdi baska belirtilerde var ve bas agrilarim cok siklasti ve siddetli olmaya basladi boyle bisey vamidir ya cok korktum bunlari okuyunca benim belirtilerimle ayni gibi?

 24. nesrin 07/09/2016 #

  Merhaba benim hep gözüm kararıyor onun yanında başımı sanki biri deliyor sızlıyor. Sabahları yemek yiyemiyorum hep uyuşuğum hep dejavu yaşıyorum bişey konuşurken cümlemle hiç alakası olmayan kelimeler söylüyorum hep dalıyorum. Ayrıca atletizmciyim ve zayıfım yaşım 15 38 kiloyum yetersiz beslenmeden de kaynaklı olabilir diye düşünüyorum önerilerinizi bekliyorum.

 25. Merve 09/09/2016 #

  Merhaba
  Ben gecen ay doktora gittim ve beynimde tumor oldunu soyledi ama iy huylu siddetli bas agrisi cekiyom ve bulantilarim oluyo yinede korkuyom belirtileri bu aralar asiri uyuyom ve uykudan hic kalmak istemiyorum ama doktorum bana 3 ay sonra kontrole gel dedi napmam gerek iy geceler

 26. Çiğdem 10/09/2016 #

  Merhaba BN 25yasindayim benim kafamın sağ tarafinda şiddetli bir ağrı var ve gozumede vuruyor bu ağrı ve vucudumda kollarında ve bacaklarimda uyuşukluk karıncalanma oluyor bende korkuyorum bu acılara rağmen cikmadim doktora sizce ne ola bilir bu

 27. Sema 11/09/2016 #

  Mrb ben daha 16 yaşındayım bende çok fazla baş ağrısı oluyor gözüm bazen kararıyo,bulanıklaşıyo ve çoğu zaman bir şeye baktığımda dalgalanıyor.uzağı göremiyorum . Elerim hep titriyor kafamın ici bulanıklaşıyor ne yaptığımı çoğu zaman bilmiyorum yani donuk donuk oluyo derslerde felan dersi dinliyorum başını biraz hatirliyorum sonrası yok yok yani aklım dalmış oluyo dikkat dağınıklığim çok fazla unutkanlığimda çok var doktor mr istedi çektirdim bayramdan sonra gel dedi inşallah bişe yoktur sizce sebebi ne olabilir?

 28. Fatih 14/09/2016 #

  21 yaşındayım son üç yıla kadar hiç baş agrım olmazdı. Ama son üç yıl içinde yüksek derecede agrı ve gün boyu devam etmekte aagrılarım(agrılar senede bir kere olmakta) bu agrılardan dolayı serum yiyorum okadar cok agrıyo ve son iki yıl içinde yaz kış farketmeksizin sümüklerim akıyo akarkende baş agrılarım artıyo mesajı yazarken telefonun ekranına bakarken bıle baş agrımadı yapıyo. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi alabılırmıyım

 29. suat 15/09/2016 #

  merhaba arkadaslar 15 yasındayım ve bundan süphelenıyorum ellerım ayaklarım tıtrıyor basım donuyor gozlerım ıstemsız hareket edıyor konusrken bazı kelımeleri soyleyemıyorum unutkanlık var sınırlıyım ve burnumdan pis bı koku gelıyor ne yapmalıyım

 30. Hazal 17/09/2016 #

  Bir insanda bunların hepsi olması mı lazım beyin tümörü olması için ?

 31. ayse 17/09/2016 #

  Benimde aynı şekilde bas dönmem var ekim bacağım uyuşuyor her sabah mide bulantısı ike uyanıyorum beynim uyusuyo şiddetli bas ağrım oluyo surekli ve hastaneye gitmekten korkuyorum

 32. hesna 27/09/2016 #

  benimde baş agrilarim titreme ve kasma vücudunda var görme bozukluğu konuşurken kelimeleri yutma yuzumun sol tarafından aşağıya doğru kasma mide bulantısı sinir bozukluğu basımda kasmalar var acaba neden kaynaklanıyor olabilir işallah timor falan yoktur

 33. Göksal 29/09/2016 #

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftadır aralıklarla yoğun başağrısı baş dönmesi ve sanki yengeç gibi yürüyorum gibi oluyor.konuşmalarımda anıden konuştuğum konuyu unutup kalıyorum. Kafamın arka kısmında uyuşukluk karınca karınca oluyor diye daha anca bugün cesaret edip gittim doktora hemen mr çektirdi haftaya sonuçlar çıkıcakmış beklemek zorundayım bu agrılar ve baş dönmeleri nasıl geçecek anlamadım inşallah kötü bir durum yoktur?

  • Rumeysa 31/03/2018 #

   Sonclarnz ne cikti

 34. ilkin 30/09/2016 #

  merhaba arkadaslar.bu belirtilerin herbirini yasayan biri olarak yaziyorum.kabuslarla dolu gecirdigim iki gun ve gecenin ardindan MR sonucumu az once aldim ve tamamen normal cikti..basagrilarima sebep olarak ise sinuzit..su an yeniden dogmus gibiyim..iki gun icinde beyin cerrahi dahi arastirmistim..ancak psikolojik olarak yasadigim belirtiler oldugunu anliyorum..allah herkese acil sifalar versin..cok zor.bir donem..ve kimse tedbiri elden birakmasin bu semptomplari gosteren herkes mutlaka bi norologa gorunsun..tesekkurler

  • Cns 04/12/2017 #

   Merhabalar arkadaşım mesajını tesadüfen okudum bende sinüzit için şüphe duyuyorum senden bir isteğim olcak ne gibi sorunlar yaşadın lütfen söylermisin mide bulantısı söz konusu mu sinüzit için şimdiden teşekküler

 35. Nur 02/10/2016 #

  Merhaba bende 19 yaşındayım
  Bir hafta önce sabahları kalktığımda şiddetli baş ağrısı çekiyordum yere düşen birşeyi almak için egilince daha da ağrıyordu ama şuan o kadar şiddetli değil ve akşamları sık yaşamaya başladım
  Konuşurken artık kekelemeye başladım çok dalginim yapacağım unutmamam gerekenleri unutuyorum birşeyleri hatırlamaya çalışırken zorlaniyorum
  Bunların dışında saç dökülmesi yaşıyorum şampuan değiştirdim ama düzelmedi yaralarım geç iyileşiyor
  Peçeteye burnumu sildigimde önceden kanadigini ve kurumuş oldugunu farkediyorum
  Bilmiyorum önemli belirtiler mi ama rahatsızlık duyuyorum bu durumdan özellikle birşeyleri hatırlayamadığım zaman

 36. GülcAn 05/10/2016 #

  Iyi aksamlar ben28 yasindayim benim 3günden beri beynim ici igne gibi batiyor agriyor egildim zamanda beynim aciyor hic böyle olmamisdim bundan önce cok korkuyorum .

 37. ezgi hazal 05/10/2016 #

  Merhaba. Adim ezgi ve 21 yasindayim.
  Bu yazida okudugum belirtiler bende de mevcut. son bir aydir surekli bi bas agrisiyle dolasiyorum. Bu aralar kelimeleri telafuz edemiyordum ve bana anlatilan seyleri anlamakta gucluk cekiyordum. Fakat o durum suan devam etmiyo ama bas agrilari hala devam ediyo. Ayni zaman sinava hazirlaniyorum. Bazen bu bas agrilarini sinav stresine bagliyorum ama yazinizi okuduktan sonra icimde var olan suphe gittikce buyudu.

 38. hatice 06/10/2016 #

  Merhab, ben bir kac belirti var sadece.
  Sadece sabahlari degil bu bas agrisi girdigi an cikmak bilmiyor. Gecen hafta ilk kez vas agrisi yuzuden kusmak zorunda kaldim ama yaklasik bir sene önce 6-7 ay boyunca her sabah migde bulantisi ile uyaniyordum o zamanlar pek aldiris edip arastirmadim. Arasira burun kanamasi, ozelikle denge bozuklulugugu ve kisilik degisimi olustu son 1sendir her bir kac ayda bir ben biraz daha degisiyorum bunun Farkindayim normal degilim ama onleyemiyorum bazi haraketler veya cumleler agzindan cikiveriyor asirk sinir son anda olsada fark ediyorum ama saldirgan oluyorum bazen. Uzun zamandir goz sozum vardi 5ay once kontol ertirdim biraz daha ilerlemis ve simdi tekrar randevu aldik goz doktorundan çünkü yine ayni sikayetim var biraz daha ilerledigini hisediyorum ve son olarak kasta segirmeler arazira 30sn-1dk suruyor ama en onemlisi ellimin tumu degilde bazen degise bile sıklıkla bas parmagim hissizlesiyor bazende diye parmaklar ama bazen.
  Sizce korkulacak birsey var mi yoksa ben mi abartiyorum bu durumu çünkü oyle hisediyorum sanki ben fazla abartiyorum gibi.

 39. Emrah yucel 07/10/2016 #

  Merhabalar 24 yasindayim benim surekli sakaklarimdan baslayip goz cukurlarimda dayanilmasi zor bir agri var ve bu agri sonucu mide bulantisi unutkanlik ve asiri depresiflik yasiyorum problemimin ne oldugu hakkinda yardimci olabilirmisiniz

 40. Edanur 08/10/2016 #

  Mrb bende sag tarıfımda kulagımın arkasında ara sıra bişi oluyor agrı degil kafamı falan çevirirken bi iş yaparken bi anda bişi oluyo bi taş varmis gibi bi ağırlık oluyor nedir acaba korkuyorum son 1 aydır var

 41. Aygün 10/10/2016 #

  Başım da arka taraf uyusuyor sanki beynim duruyor gibi oluyor. Ayağa kalkınca gozum karalıyor başım donuyor . 2defa gozum kor oldu kulaklarım da ses vardı bırsey duyamıyordum 1-2dklık oluyor

 42. Eşeksıpasi 11/10/2016 #

  Merhabalar son günlerde sol gözümde sürekli seyirme , sağ elimde uyuşukluk , sürekli de baş dönmesi arad bir mide bulantısı yaşıyorum üzüntülü günler geçiriyorum sebebi bu mudur yoksa bir rahatsızlık olabilir mi ? filirlerinize ihtiyacım var,iyi çalışmalar.

 43. Gamze 12/10/2016 #

  Merhabalar. Ben sabahları baş ağrısıyla uyanıyorum. Sınava hazırlanıyorum ve öğrendiğim hatta defalarca öğrendiğim şeyleri unutup tekrar öğreniyorum. Konuşurken kelimeler karışıyor. Yada beş dakika önce konuştuğum kişinin ise gelip gelmediğini sorabiliyorum sizce normal mi bu kadarı

 44. DİLEK 13/10/2016 #

  Merhaba,

  Annem 54 yaşında yapılan mr sonrası”sağdaki temporal bölgedeki lezyondan yapılan ölçümlerde kolin değerinde yüksek pik değerleri dikkat çekmektedir.Bu nedenle malignite düşünülmüştür.Yapılan spektral analizlerde kolin ,kretain,NNA,laktat,ve lipit piki saptanmamıştır.” ibaresi var .Tekrar bir test daha istendi ama çok merak ediyorum burada ne demek isteniyor.Sonraki tetkikte yorumlanacakmış.Sizden ricam bilgi verin.

 45. Frdvs 13/10/2016 #

  Merhaba 20 yaşında üniversite öğrencisiyim küçüklüğümden beri baş ağrısı çekiyorum ailemizde de genetik gibi bir şey.Okulum açıldığından beri neredeyse 2 günde bir sırtımdan başlayıp boyun ve başıma kadar vuran ağrılarım oluyor.genelde tek taraflı ve şakağıma biri çekiçle çakıyor sanki 2 sn sürüyor bu durum.aynı zamanda sol gözümede vuruyor onun dışında her hangi Bi belirti yok.yaklaşık 2 ay önce psikolojik takıntılarımdan dolayı nöroloji doktoru bana prozac verdi ve düzenli kullanıyorum.Daha önce 2 haftada bir gördüğüm baş Ağrı’larım son iki haftadır iki günde bire kadar düştü.Tavsiyeniz ne olur bana acaba yardımcı olursanız Sevinirim

 46. tugba 14/10/2016 #

  Meraba benim de 1 haftadir devam eden bas agrilarim var yemek yiyemiyorum canim istemiyo migdem bulaniyo bas agrimin oldugu donemlerde de gozumbkarariyo ayrica aksamlari yataga yattigim anda dum dunya donuyo sanki donme dolaba binmisimde biri beni donduruyo gibi is yogunlugum dam dolayida doktora gidemiyorum ayrica 1 yil once abimi (30yasinda) kaybettim beyin kanamasindan dolayi oda cok. Etkiledi beni ya bende bisey cikarsa diye cok korkuyorum bana yardimci ola bilir misiniz iyi calismalar.

 47. Zeyneb 15/10/2016 #

  benim basim cok kotu agriyo ozellikle aksam gece yarisi fln oluyo migdem de bulaniyo ama kustugum olmuyo .Ve gunler gectikce agrilar dahada fazlasiliyo .Tumor diye dusunuyorum ama emin degilim

 48. kübra 26/10/2016 #

  Benim rahatsızlığım neden kaynaklı doktorada gittim psikiyatride bile ilaç kullandım. kaygıdan dediler hiç geçmedi gözde çift görme ve bulanıklık, sürekli halsizlik ,düz yürüyememe, vücutta özellikle kafada titreme ve seğirme, kafayı dik tutmada zorlanma, en önemlisi merdiven çıkarken ve ayakta dururken zorlanma hemen oturma isteği kramp girmeler…

 49. Çiğdem 28/10/2016 #

  Slm ablamda ceviz büyüklüğünde tümür var doktorlar ankarada ameliyat olmasını söylediler inşallah ameliyatı iyi geçer yorumlara baktığımda ameliyat olanlarını iyi geçmiş Rabbim herkese şifa nasib etsin Ablame da

 50. Eylul 29/10/2016 #

  Merhaba,temmuz agustos aylarindan bu yana,yuzumde,burun ve gözlerimin etrafinda ,alnimda sıcakliga bagli aşiri hassasiyet yaşiyorum.gozlerime ve basima vuran bir agri oluyor.suan 5 aylik hamileyim.yazin sicaklard da bu baş ağrılarimın hamilelik belirtisi olabilecegini dusundum..ama her zaman olmadigini sıcaklıga hassasiyetim olduğunu fark ettim.sinüzit olabilir mi? doktoruma danistim, önemli bişey degildir dedi

 51. Beyza 29/10/2016 #

  Merhaba ben 21 yaşındayım bende ensemin üzerinde baş ağrıları var bu ara sıra biseydi kısa süreli ağrılar oluyordu son zamanlarda baş ağrılarım sıklaştı bununla birlikte elde ve bacaklarda istemsiz titremeler uyuşmalar başladı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 52. Yagmur 17/11/2016 #

  Merhaba bende bütün belirtiler tutuyor bir haftadır baş ağrısından yerimde duramıyorum kollarım bacaklarım titriyor çok unutkanlık var bu aralar bende sizce tümör olabilir mi doktora gitmem gerek mi

 53. Duygu 18/11/2016 #

  Merhaba 26 yaşındayım bu yaşima denk hiç baş agrisi yaşamadim fakat 20 günden beri araliklar ile basim agrıyor ilk agri basladiginda sag taraf agriyodu simdi tum başim agriyor ve sürekli bir halsizlik yorgunluk var sabahları geç uyanmama ragmen uykusuzluk yaşıyorum ve ayni gunden itibaren diş etimde sorun oldu şişlik ve iltihaplanma oldu sanirım oda geçmek bilmedi agri ondan kaynaklimi bilemedim lutfen cevap verirseniz sevinirim

 54. merve 21/11/2016 #

  merhaba ben de 12 yaşındayım başımın genellikle sol tarafı çok ağırıyor arkaya dogru iniyor ve de en son omuza saplanım kalıyor fakat başımda iken yerimden kalkamıyorum resmen bu acaba neyin belirtileri

  üstelik de koltuğa veya yatağa uzanıyorum kalkınca ilk başta gözüm kararıyor ve de her şey kayıyor nedeni nedir acaba

 55. Kenan 21/11/2016 #

  Merhaba benim sorunum hep basimdan cizz tizzz diye ses geldiğini hissediyorum ve beni acayip rahatsız ediyor psikoljimi alt ust etti ama bu ses hiç durmuyor hep geliyor lütfen bu konuda bana yardımcı olur musunuz tesekkur ediyorum

  • hüseyin 15/03/2018 #

   kafamin sag arka kisminda vibration sanki kalb atar gibi birsey var korkuyorum cevap lütfen

 56. Hasan 21/11/2016 #

  Merhaba iyi günler ,
  Benimde aynı şekilde bi gün ensede şiddetli olarak baş ağrısı oluştu ve daha sonra mide bulantısı kusma geçirdim. Bi anda kalp çarpıntısı vücudumda uyuşmalar başladı ve kendimi acilde buldum. Doktor kanımda mikrop olduğunu söyledi ilaç verdi. Kullandım mikrop geçti. Fakat bugün yine ense bölgesinde gözlere vuran baş ağrısı hissediyorum korkuyorum. Ve cevap bekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

 57. Osman 04/12/2016 #

  bayılıyorum kendime geldikten sonra tiriyorum üşüyorum

 58. deniz 20/12/2016 #

  Merhaba benim ploraktin değerlerim yüksek çıktı doktor gebeyken,depresyon ilacı kullanırken veya beyninde tümör bulunurken bu durumun yaşandığını söyledi.Ilk iki durum bende yok geriye beynimde tümör olma ihtimali kalıyor açıkçası bir kaç durum var şüphelendiğim kelimleri unutma,uzun hıçkırıklar,elde ve bacakta çabuk uyuşma vb durumları yaşıyorum ben sanırsam bu gerçekle yüzleşmekten korkuyorum.

 59. muath 04/01/2017 #

  Yukarıdaki bütün beyin tümörü belirtilerinin hepsi annemde var ve şuanda çok kötü durumu bu kadar çok yayılmışken düzelme ihtimali varmıdır sizce ?

 60. Seher 11/01/2017 #

  Ben 4 hafta once ameliyat oldum ogünden bugüne gözlerim falan kararıyo sürekli aynı zamanda kulağım çınlıyo bide çok fazla unutkanlık başladı tam konuşuyorum ama konuşamıyorum herşeyi unutuyorum

 61. Sude 14/01/2017 #

  merhaba benim başım çok ağarıyor. Öksürünce ani hareket yapınca daha çok artıyor. Sanki kafamin arka tarafna iğne batıyor.Bazen ellerimi sıkamıyorum.Cümle kurarken ters kuruyorum cümleleri.Bazen gözlerim kayıyor gibi oluyor ve aniden kapanıyor ama tabi bu saniyelik bir hareket.Bu hareket baş dönemsiye oluyor. Mide bulantım yok.Daha doktora gitmedim. ama korkmaya başladım. Ne olabir sizce

 62. Senam 15/01/2017 #

  Merhaba benim aşırı baş agrilarim var ,bas dönmem ,aşırı halsizligim , denge bozuklugum … Su an doktora gittim migren dedi ama verdiği ilaçlarında bir etkisi yok inanın en kuvvetli ilaç bile etki etmiyor en son emari 4 yıl önce cekindim diyede cektittirmedi ama ne yapsam şaşırdım nolur akıl verin !!!

 63. Senam 15/01/2017 #

  Merhaba benim aşırı baş agrilarim var ,bas dönmem ,aşırı halsizligim , denge bozuklugum var . Su an doktora gittim migren dedi ama verdiği ilaçlarında bir etkisi yok inanın en kuvvetli ilaç bile etki etmiyor en son emari 4 yıl önce cekindim diyede cektittirmedi ama ne yapsam şaşırdım nolur akıl verin .

 64. Aylin 15/01/2017 #

  Benim başım çok dönüyor, bazen sağdan kafamın içine matkap sokuluyor sanki çok ağrıyor. Başım ağrıyor, midem bulanıyor, denge sorunum var, bulanık göre biliyorum, hayattan soğuyorum gibi hissediyorum, otururken bile yorulduğumu hisdediyorum, titreme oluyor. Ben bu şikayetlerim için doktora gittim emar çekildi birşey çıkmadı, ama şikayetlerim hala devam ediyor neden acaba cevaplarsanız çok sevinicem teşekkürker…

 65. hatice 22/01/2017 #

  Merhaba ben 16 haftalık hamileyim ve inanılmaz derece baş ağrısı cekiyorum durumumdan ötürü mr ve tomografi cekemeyecekler sanırım ancak acilde parol serumla idare ediyorum onun da hiç etkisi olmuyor gözlerimde bazen istemsiz tepkiler oluyor bu beyincikle ilgili bir sorun olabilir mi bilgisi olan var mı

 66. ARDA KIRÇAR 23/01/2017 #

  Merhabalar bende yukarıda yazılanların neredeyse hepsi var acaba fazla tuz tüketmektende mi oluyor Ön/Temporal/Parietal ve beyin zarı yazanlarının hepsi bende var daha 17 yaşındayım sizce sorun ne?
  Gerçekten canım sıkılıyor halsizlik falanda var napıyım

 67. Safiye Tanrıkulu 24/01/2017 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım başımın sol alt tarafında bir şişlik var kol ve bacaklarımda bazen seğrime ve uyuşma da olabiliyor baş ağrılarım var ancak sinüzit hastası olduğum için ağrı nedeni olabilir bir süredir aşırı sinirli ve kişiliğimde değişimler seziyorum tümörle bi alakası olabilir mi?

 68. Abbe 28/01/2017 #

  Arkadaslar beniimde asiri bir bad agrim var hic gecmiyo sanki biri bicakliyo basimi sabahlari kalktimda kusuyorum burnum kaniyo dengem deyisti yurumekte zorluk cekiyorum hersey bana pis kokuyo uyumak istiyorum uyuyamiyorum tansiyonum cok dusuk 70 60 kalp atislari 130 doktora gitim bisey yok dedi

 69. emine 29/01/2017 #

  bende bu yazanların hepsi var doktorlar nörolojiye sevk etti sizce tümör olabilme sansı nee ?

 70. emine 29/01/2017 #

  yaşım 17

 71. Sermin süzen 04/02/2017 #

  Merhaba..gecmeyen baş agrilarım sebebiyle nörolojiye gittim..beni MR ye gönderdi. .beynimin sağ lobunda beyinciğe yakın 2.5 mm bir tümör olduğunu oğrendim..beni Marmara üniversitesine gönderdi. .doktorum gamma knife yapalim dedi..ve ben 2014 yılinın aralık ayinda Maltepe’de Başıbüyük te gamma knife dedikleri nokta atışı yapıldı. .fakat o gündür sağ kulağimda duyu kaybı basladi ve surekli bir çınlama gibi sert esen bir rüzgar sesi gibi bir ses ile yaşıyorum çok sinir bozucu …ilk önceleri 3 ayda daha sonra 6 ayda MR cektirip doktoruma gittim hersey normal dedi ..korkum beynimin baska baska yerlerinde tekrar edermi..birde bu kulağimdaki ses tedavi edilebilirmi..teşekkür ederim. .Herkese Allahtan acil şifalar diliyorum. .

 72. Mustafa 26/02/2017 #

  Bendede hergun şiddetli baş ağrısı aşırı unutkanlık konuşmada zorluk ve kelime teelafuzunda zorluk çekiyorum ve sabah kalkınca burnum kanamis oluyor yaşım 19 acaba neden oluyor ?

 73. Mehmet sezgin 02/03/2017 #

  22 yaşındayım yüksek baş ağrısı sebebiyle doktora gittim beyincik sarkması dediler. 6 ayda bir kontrole gel dediler ama ben gitmedim ve şimdi koku ve tad duyumu kaybettim. Polip hastalığı başladı burnumdan nefes bile alamıyorum sizce tümörün bir belirtisi midir?

 74. Asiye 07/04/2017 #

  Benimde sürekli uykum var
  Başımda uyuşukluk sersemlik bas dönmesi
  genelde uyumak istiyorum
  Gündüz gece farketmiyor
  Beyinlemi alakalı acaba

 75. Teoman 07/04/2017 #

  Merhaba. Bnm sorunum beynimin sağ kısmında oluşan şimşek çarpar tarzında oluşan aralıklı ama son zamanlarda arttı. Bu ağrılar çok şiddetli olmuyor ortalama 10-15 dkkada geçiyor. Bn acaba beyin tümörümü die korkuyorum. Bu konuda bilgili biri bni aydınlatırsa sewinirim. Herkeze ALLAH acil şifalar versin…

 76. dilek 20/04/2017 #

  benım Nefesim daralıyor sonra tüm vücudum titremeye baslıyor dudağımı falan hissetmiyorum. Herkesi titrerken görüyorum

 77. Elif 22/04/2017 #

  Merhaba ben celebri tümör hastasıyım iki yıldır tedavi görüyorum son bir aydr ev adresim gibi önemli bilgileri kısa süreli unutuyorum bu normal mi yoksa farklı bir hastalığın habercisimi buna kisiligimin degismeside eşlik etmeye başladı bana yardımcı olurmusunuz?

 78. buse 29/04/2017 #

  Ense bölgesinde sertlik nasıl Bi şey? Acil cevap bekliyorum.

 79. ela 01/05/2017 #

  merhaba ben 12 yaşındayım bitmeyen baş ağrılarım var sabah kalktığımda çok ağrıyor ve midem çok bulanıyor ve derslerime fazla odaklanamıyorum elimde çok uyuşmalar oluyor kelimeleri telaffuz edemiyorum ama annem ve babam bana inanmıyorlar ve doktora götürmüyorlar acaba haklılarmı?

 80. pınar 16/05/2017 #

  bendede baş ağrısı oluyor her sabah kalktığımda midem bulanıyor ve elimde ayağımda durduk yere uyuşma oluşuyor kelimeleri telefuz edemiyorum ve bazenden arkadaşlarımın anlatıklarını anlamıyorum ve kulağımda ağrı oluyor ve bulanık görüyorum bazen

 81. Sedef 22/05/2017 #

  Benim elimde uyuşukluk oluyor. Çok fazla başım ağrıyor. Birde bende migren var. Hastalığım ciddi mi

 82. abdurrahman 04/06/2017 #

  Merhaba bende azda olsa bu belirtiler var hani yorgunluk cabuk yorulma beynimin gelip gitmesi ateşimin yükselmesi bu tip benzerler artik beynimden sozcuk urtimi yapamyorum yapna kadar cok dusunuyorum halsizlikte cok var yardimci olun lutfen

 83. Sedanur 05/06/2017 #

  Mrblr burdaki cogu belirtilr bnde de vr ama bnde ki bas agrisi ara ara oluyir daha cok sersmlik ve karincalasma seklinde oluyor onceleri 2 gun bile uykusz kalsm sorn olmazdi smdi gunde 10 saat bile uyusam hemn tekrr uykum gelio ani uyumalarim basladi daha cok sinjrli ve agresifim.unutkanligim ve uyku proplemim son 3 aydir sklasmaya basladi dusunun elimden birakmadgim telefonumu bile unutmaya basladim artik cok unutkan oldm sizce bndeki de tumor mudur

 84. Gul 09/06/2017 #

  Ensemden gelen 10 gündür geçmeyen ağrı var baş dönmesine var egildigimde zonklama şeklinde oluyor korkmalı miyim sizce

 85. Burak 17/06/2017 #

  Ben tomografi yede girdim bütün testler yapıldı birşey yok denindi ikitane var ama önemsiz dendi biri 7 mm biri 5mm ama benim bunaltdin iştahsızlık aşırı derece sinirlilik hali baş arilarim ensemde yanma sol bacagimin ugusmasi halen devam etmekte.

 86. Derya 23/07/2017 #

  Başım ayağa kalktıktan bir kaç dakika sonra dönmeye başlıyor gözlerim kararıyor. bir keresinde yere düşmüştüm. Annemgil doktora gitmemi söylüyor ama ben istemiyorum sizce gitmeli miyim yani önemli bir rahatsızlık mıdır?

 87. Rabia 29/07/2017 #

  Merhaba benim problemlerim uykudan baş ağrısı ile uyanmave denge kaybı ile başladı. Şimdi gözlerimde ağrı oluyor ve sürekli uykum geliyor ama uyuyamıyorum. Uyuyamadığım zaman da baş ağrısı ve mide bulantısı baslıyor. Sonra kelimeleri unutup konuşamıyorum. Bunların beyinle bir ilgisi olabilir mi?

  • Burak 11/08/2017 #

   Merhaba geçmiş olsun aynı şikayetler bendede var 🙁 sabahı unutuyorum anlık sölenen herşeyi

 88. Belinnur 28/08/2017 #

  Merhaba. Vertigo belirtileriyle beraber konuşurken kelimeleri unutup konuyu nereye bağlıyacağım hakkında unutkanlık yaşıyorum. Ayrıca çok aşırı bir şekilde unutkanlık

 89. Hacer 28/08/2017 #

  Selam bende de sonradan baş ağrım başladı 1 haftadır hiç çekmeyen ağrıları çekiyorum midem bulanıyor kulağının içi ağrıyor sol başımın tepesinden başlıyor ağrı kendimi halsiz güçsüz hissediyorum geçmiyor hiç ağrı konusmamda sıkıntı oluyor sanki kelimeleri unutuyorum.

 90. Afra 31/08/2017 #

  Herkese geçmiş olsun öncelikle. Buraya geldiyseniz bir derdiniz vardır mutlaka. Yaklaşık 5 ay önce arkadaşımı kaybettim ben bu hastalıktan. Okulda sürekli başı dönüyordu. En azından bize bunu söylüyordu. Belki bir sürü daha belirtisi olmuştur. Almanca hocamız sürekli bir doktora git derdi. O ise tamam gidicem dedi ama gitmedi uzun süre. Sonra bir gün toplantıda ailesine doktora götürmelerini ciddi bir sey olabileceği söylenmiş. O an hocalar öğrenmişler beyninde tümör olduğunu. Toplantıdan önce ailesi ve merve de öğrenmiş beyninde tümör olduğunu. Bize hicbir sey demedi. Çokbaşarılı bir arkadaşımdı. O dönemin yarısında tedavisi başladı ve okula gelmedi. Bir şekilde o seneyi birdi. Ama bir sonraki sene hic gelmedi okula. Onu en son gördüğümde durumu cok kötüydü. Kimseyi tanımıyor ve konuşamıyordu. Zaten yoğun bakımdaydı. 1 hafta sonra ölüm haberini aldik Mervenin. Burda bahsetmek istediğim sey erken teşhis. Belki ilk başının dönmeye başladığı zaman doktora gitseydi ben bunları yazmıyor olacaktım. En ufak bir belirti , soru işareti varsa kafanızda hic düşünmeden gidin. Ailem üzülür , korkuyorum gibi bahanelerin arkasına sığınmayın. Eğer erken teşhis olmazsa aileniz üzülecek. Hepiniz sağlıkla kalın. Merve Tınmaza….

 91. Hatice 02/09/2017 #

  Merhabalar.benim başım son iki aydır ağrıyor hergun 1 kerede olsa mutlaka ağrı çekiyorum ve burnumda istemsizce akıyor bu normal birseymi

 92. Ece 14/09/2017 #

  Merhaba. Bazı günler başımın sağ arka kısmına iğne batıyormuş gibi bir ağrı oluyor. Ve baş dönmesi yaşıyorum. Ve bu iğne batıyormuş gibi olan yere dokununca acıyor. Bunun nedeni ne olabilir ?

 93. Ayla 28/09/2017 #

  Merhaba,

  Benim kafamda iki tane şu anda kocaman olmuş yaklaşık 3,5 cm boyutlarında araknoid kist var. Beş sene önce kafatasım çatlamış ve burnumdan ameliyat olmuştum, yama yapılmıştı. O zaman da kist vardı. Ama bu kistler (2014 yılında 1.9 cm miş) 3 yılda yaklaşık 1.5 cm büyümüş, hatta ikiye katlanmış. Şu anda sol tarafımda iki tane görünüyor. Hocam araknoid kistlerin bu kadar büyümesi normal mi?

  Şu andaki en büyük sıkıntım, durmadan midemin bulanması, kokulara dayanamıyorum ve kafamdaki bası hissi, baş ağrısı ve yanması, kafatasım çok fazla yanıyor, gözlerimin kanlanmasıyla beraber, ayrıca istemsiz kasılmalar, bahsedilen belirtilerin neredeyse hepsi var.

  İyi huylu kistler kötüye çevirebilir mi?

  Bu söylediğim boyutlar Haziran’da çekilen tomografimden. Hocam ne önerirsiniz? Doktora gitmekte geç kalırsam problem olur mu?

  Saygılarımla,

 94. Tolga camlı 01/10/2017 #

  Merhaba ben 2 yıl önce y7üksek enfeksiyon nedeniyle tedavi gördüm ve kan tahlillerim oldukça karışıktı ve nihayetinde romatizma ya bağlandı sonuçların ama 2 yıldır günde en az 6 kez basım dönüyor gözlerim dalgalanır gibi oluyor ve son 1 aydır w dakika kadar hafızam kayboluyor ve kendime geldiğimde çeşitli rüya görmüş gibi oluyorum ve 10 dakika kadar bunları düşünüyorum ve içime bir halsizlik geliyor kusucagim geliyor kelime lerimi unutuyorum bazen de eşime az önce sana bundan bahsettim mı gibi sorular soruyorum

 95. SİFA 17/10/2017 #

  Merhaba hocam benim yaklaşık bir yıldır sürekli olarak basım agrıyor ve siddeti git gide artıyor ve bu yaklaşık 10 12 saat bazen bütün gün sürüyor bununla birlikte midem bulanıyor halsiz oluyorum 2 1hafta sonra nöroloji uzmanına randevu aldım o zamana kadar ne yapabilir yardımcı olursanız sevinirim

 96. Demet 21/10/2017 #

  Sürekli olarak baş ağrım var ve eğilince yada hızlı hareket edince artıyor. Aynı zamanda yolda yürürken aniden başım dönüyor ve dengesizlik yaşıyorum. Sabahları mide bulantim var ve aç olsam da yemek de yesem bulanıyor. Sürekli uyumak istiyorum. 13 saat uyudugum oluyor ama yine de uykusuz hissediyorum kendimi. Okula gidiyorum ama kalem tutamıyorum çoğu zaman bi lt suyu tek elimle tutamıyorum hissetmiyorum. 19 yaşındayım bu arada

 97. Cemre 03/11/2017 #

  Merhabalar başımın sağ üst tarafında şişme mevcut baş dönmesi şiddetli baş üst ağrısı ve ağrı esnasında vücutta hareketsizlik gün içerisinde sürekli miğde bulantısı ama kusamama ve son olarak baş dönmesi yanıtlarsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.

 98. Umut 12/11/2017 #

  Bendede aynı belirtiler var başımın sağ arka kısmünda ağrı vucudumda boşalma görme bozukluğum var konuşurken kelimeleri karıştırıyorum ve çok şiddetli titremelerim var sanırım allah verdiyi canı alıyo lütfen yardım edin

 99. Fatmanur 19/11/2017 #

  Merhaba ben 17 yasindayim 50 kilo 167 boyundayim .bende beynimde baski hissediyorum ve bu bazen uzun suruyor bazen hemn geciyor .bir de sanki beynimin icinde kucuk bi bosluk var ve o boslukta sivi var gbi yururken genelde ses geliyor . Bir de beynimde baski hissettigim zaman genlede midem bulaniyor ve halsizlik oluyor ellerim ayaklarim tutmuyor titriyorum acaba neyim var yardimci olabilir misiniz .?

 100. Hatice 03/12/2017 #

  16 yaşındayım. 15 ekimde hafıza kaybı geçirdim ve hastaneye gittim. MR ve EEG çekildi. 2 kasımda beynimde 8mm çapında kitle olduğu söylendi. Bana zararı yokmuş bu yüzden tedavi verilmedi. Ancak ders dinlerken başıma çok şiddetli ağrılar geliyor ve ders dinleyemiyorum. Vücuduma ani titremeler geliyor. Çevremdekiler bana korkma bir şey yoktur falan deseler de ben çok korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?(Mide bulantılarımdan dolayı doğru düzgün beslenemiyorum bile.)

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.