Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörleri birincil (primary) ve ikincil (secondary) olarak ikiye ayrılır. Beyinde oluşan birincil tümörler kötü huylu (habis, kanserli) veya iyi huylu (kanserli olmayan) tümör olabilir.

İkincil beyin tümörleri ise vücudun başka bir noktasında ortaya çıkan kanserli hücrelerin beyine sıçramasıyla görülür.

Beyin tümörü her yaştan insanda görülebilir ve bu tümörlerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.

Beyin tümörü belirtileri, tümörün büyüklüğüne ve beynin hangi bölgesinde olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte en sık görülen beyin tümörü belirtileri baş ağrısı, bacak ve kollarda uyuşma, hafıza sorunları ve denge problemleridir.

Beyin Tümörü Çeşitleri ve Dereceleri

Normal bir işleyişte yaşlanan ve fonksiyonunu kaybeden beyin hücreleri ölür ve yerlerine yeni hücreler geçer. Ancak bazen bu işleyiş bozulur ve vücut ihtiyaç duymamasına karşın yeni hücre üretilir ve ölmesi gereken hücreler yaşamaya devam eder.

Tüm bu fazla hücreler zaman içinde birikmeye başlar ve bir doku oluşturarak tümöre neden olur. Birincil beyin tümörüne neden olan bu hücreler habis (kanserli) veya iyi huylu olabilmektedir.

İyi huylu tümörlerde kanserli hücre yoktur ancak yine de beyin gibi hassas bir bölgede bulundukları için hayati tehlike yaratabilirler.

İyi Huylu Beyin Tümörleri: Kanserli olmayan beyin tümörlerinin net bir şekilde görülebilen belirgin bir sınırı vardır ve genellikle çevrelerinde bulunan dokulara yayılmazlar.

Cerrahi müdahale ile alınan iyi huylu beyin tümörü nadiren tekrar oluşur. Vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimalleri yoktur.

Kanserli olmasa da iyi huylu beyin tümörünü tehlikeli yapan şey belirli bir büyüklüğe eriştiğinde beynin hassas bölgelerine baskı yaparak ciddi sağlık sorunlarına yol açmasıdır. İyi huylu beyin tümörünün zaman içinde kanserli beyin tümörüne dönüşme riski de vardır.

Habis Beyin Tümörü: Kanseri hücrelerle oluşan habis beyin tümörleri iyi huylu tümörlere göre daha hızlı büyür ve yakınında bulunan beyin dokusunu işgal edebilir.

Habis beyin tümöründe bulunan kanserli hücreler tümörden ayrılarak beynin diğer bölgelerine ve omuriliğe yayılabilir.


Tümör Dereceleri

Beyin tümörleri tümöre neden olan hücrelerin görünümüne göre derecelendirilir.

1. Derece: Tümör iyi huyludur ve tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücresi yapısıyla benzeşir. Bu tümörler oldukça yavaş büyür.

2. Derece: Kötü huylu hücrelerdir. Bu hücreler normal beyin hücrelerine (1.dereceden daha az) benzer.

3. Derece: Kötü huylu tümörü oluşturan hücreler normal beyin hücrelerinden oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Tümör hızlı büyüme eğilimindedir.

4. Derece: Kötü huylu tümör hücrelerinin yapısı normal beyin hücrelerinden tamamen farklıdır. Bu tip hücrelerin oluşturduğu tümörler hızlı büyür.

Düşük dereceli bir tümör zaman içinde yüksek dereceli hücreleri barındıran bir tümöre dönüşebilir. Bu değişim beyin tümörü bulunan yetişkinlerde çocuklara oranla daha sık görülmektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörü belirtileri (iyi huylu veya habis) tümörün büyüklüğüne, hücre tipine ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Belirtiler tümör beyne baskı yapmaya başladığında ve sinirleri tahrip ettiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin sıvısının dolaşımı tümör nedeniyle sekteye uğradığında bazı belirtiler görülebilir.

En sık görülen belirtiler;

Baş Ağrısı: Baş ağrısı beyin tümörü belirtisi olabilir ancak baş ağrısının stres, kötü beslenme, vücudun susuz kalması gibi pek çok farklı nedenle oluşabileceği de unutulmamalıdır.

Beyin tümörünün neden olduğu baş ağrısı en şiddetli olarak sabah saatlerinde yaşanır. Uykudan baş ağrısıyla uyanmak, eskiden baş ağrısı sorunu olmayıp son dönemlerde sıkça baş ağrısı yaşamak, baş ağrılarının zamanla sıklaşması, baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı ve kusma görülmesi baş ağrısının beyin tümörü nedeniyle olabileceğinin ipuçlarıdır.

Beyin tümörü bulunan her 3 hastadan 1’i doktora baş ağrısı şikayetiyle gitmektedir. Tümörün neden olduğu baş ağrısı oldukça şiddetlidir ve uzun sürebilir.

Sabah yaşanan ağrı öğle saatlerine doğru hafifleyebilir. Tümörün beyin üzerinde yarattığı baskı arttıkça baş ağrıları şiddetlenir ve sıklaşır. Eğilmek, öksürmek, egzersiz yapmak bile baş ağrısını artırabilir.

Mide Bulantısı: Beyin tümörünün yol açtığı mide bulantısı daha çok sabahları görülür. Mide bulantısına kusma ve geçmeyen hıçkırık eşlik edebilir.

Uyuşukluk: Uyuşukluk hali genellikle beyin tümörü belirli bir boyuta eriştiğinde görülür. Tümör büyüdükçe ve kafatası içinde çevresindeki dokulara baskı yaptıkça uyuşukluk ortaya çıkar ve normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyulabilir.

Görme ve Konuşma Sorunları: Tümör nedeniyle göz bozukluğu, nesnelerin biçimlerinin dalgalanıyor gibi görülmesi, net görememe, tünel görüş, çift görme ve görüş kaybı gibi problemler oluşabilir.

Konuşurken kelimelerin unutulması, tam telaffuz edilememesi ve konuşulanları anlamama gibi problemler yaşanabilir.

Titreme ve Seğirmeler: Beyin tümörüne bağlı olarak ortaya çıkan kas seğirmeleri ve titremeler genellikle el, kol ve bacaklarda görülür.

Bazı titremeler vücut genelinde, nöbet şeklinde görülebilir ve hastanın 1-2 dakikalık bilinç kaybı yaşamasına neden olabilir. Eğer beyin tümörü başarılı bir şekilde tedavi edilirse titreme, nöbet ve kas seğirmelerin tamamen ortadan kalkma ihtimali oldukça yüksektir.

Ancak bazı durumlarda tümör alınmasına rağmen beynin hasar gören dokusu nedeniyle titremeler ve kas seğirmeleri devam edebilir. Bu titremeler ve kas seğirmeleri epilepsi ilaçları ile kontrol altına alınabilmektedir.

Diğer Belirtiler: Vücut dengesini koruma ve yürüme sırasında yaşanan sorunlar, ruh halinde dalgalanmalar ve kişinin karakterinin değişmesi, konsantre olamama ve hafıza sorunları ile kol ve bacaklarda his kaybı beyin tümörünün diğer belirtileri arasındadır.

Beyin Tümörünün Bulunduğu Bölgeye Göre Yaşanan Belirtiler

Beynimizin farklı bölgeleri vücudumuzda farklı işlevlerden sorumludur. Bu nedenle her beyin tümörünün belirtisi diğeriyle aynı olmayabilir. Tümörün bulunduğu bölgeye göre görülmesi muhtemel belirtiler şöyle sıralanmaktadır.

Ön Lob: Kişilik değişimleri, yaşama karşı ilgi kaybı, planlama ve organizasyonda zorluk çekme, sinirli olmak ve saldırganlaşma, yüzde veya vücudun bir kısmında his kaybı, yürümede zorluk çekme, koku duyusunun kaybı, görme ve konuşmada yaşanan zorluklar.

Temporal Lob: Kelimeleri unutma, konuşurken doğru kelimeyi bulmakta zorlanma, kısa süreli hafıza kaybı, olmayan sesler duyma, koku ve hislerde yaşanan değişimler (örn: dejavu).

Parietal Lob: Konuşmada ve söylenenleri anlamada zorluk çekme, yazma ve okuma zorluğu, vücudun bazı bölümlerinde yaşanan his kaybı.

Oksipital Lob: Görme sorunları, 1 veya 2 gözde birden görme kaybı.

Beyincik: Zayıf koordinasyon, gözlerin kontrolsüz hareketi, ense bölgesinde sertlik, baş dönmesi.

Beyin Sapı: Zayıf koordinasyon, tek göz kapağının veya ağzın bir tarafının sarkması, yutma güçlüğü, çift görme, konuşmada zorluk çekme.

Omurilik: Ağrı, kısmı vücut ağrıları, bacaklarda ve kollarda güçsüzlük, mesanenin ve bağırsakların kontrol edilememesi (idrar, dışkı kaçırma).

Hipofiz Bezi: Düzensiz veya seyrek adet görme, kısırlık (erkek ve kadında), halsizlik, kilo alma, diyabet, yüksek tansiyon, el ve ayakların şişmesi, ruh halinde dalgalanmalar.

Beyin Zarı: Hareket kabiliyetinin zayıflaması, görme problemleri, mide bulantısı, baş ağrısı.

Yukarıda listelenen, beynin çeşitli bölgelerinde görülen tümörlerin yol açabileceği belirtilerin pek çok farklı sağlık sorunu nedeniyle de ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Bu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız sebebinin belirlenebilmesi için bir doktora görünmeniz en doğrusu olacaktır. Doktorunuz muayene sonrası beyin tümöründen şüphelenirse sizi bir uzmana sevk edecektir.

Bazı durumlarda ön lob, temporal lob ve serebrum’da ortaya çıkan tümörler epey büyümelerine rağmen herhangi bir belirtiye yol açmayabilir.

Özellikle yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilen hafızanın zayıflaması, kişilik değişimleri ve yürüme zorluğu bir beyin tümörünün belirtisi olabilir.

Eğer yaşlılarda görülen bu değişimler 6 aydan kısa bir sürede geliştiyse doktor kontrolü gerekebilir.

Kaynaklar


(Visited 1.388.804 times, 48 visits today)

, , , , , , , , ,

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir? İçin 313 Yorum Yapılmış

 1. Gulfadime 10/12/2017 #

  Sabahleyin basim agriyo ve benim gozlerim segiriyo neden acaba

 2. Elif 18/12/2017 #

  Küçüklüğümden beri baş ağrım hep var. 1-2 senedir çok yoğun. Nöroloji ye gittim birşey yok dedi beyin cerrahına gittim defalarca MR çekildim yine bir sorun yok dediler ve şuan ağrılarım çok şiddetli. Kafamın orta kısmından öne doğru uyuşukluk oluyor. Uyuyamıyorum. Önceden ilaçlar fayda ederdi şimdi hiçbiri geçirmiyor sebebi ne olabilir

 3. Azure 23/12/2017 #

  Benim de sağ ya da sol ama şu aralar sağda çok fazla oluyor. İlk başlarken hatırlamıyorum ama kitaplarımı dolaba yerleştirirken oldu. Birden bıçak iğne her ne cisimse artık öyle bir acı hissettim. Bu olduğunda hep elimde ayağımda ne varsa atıp gözlerimi kapatıp beklemek zorunda kalıyorum sırf geçsin diye. Bunu bilen varmı?

 4. Tuğçe 04/01/2018 #

  Sabahları uyanınca beynimin sol kısmı uyuşuyor ve gündelik zamanda dizimde uyuşma oluyor bunun nedeni nedir

 5. Zehra 09/01/2018 #

  Siddetli bi baş agrisindan sonra baş dönmesi yasayan ve kisa bi sureli hafiza kaybı yasayan hastanın nesi olabilir

 6. İnsan 13/01/2018 #

  Rabbim hepinizin yardımcısı olsun . İnşallah kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz .

 7. Doğan 27/01/2018 #

  Selam..
  Benim babam 49 yaşında beyin ameliyatı geçirdi tümör vardı ve aradan 2 ay geçti babam tekrar fenalaştı felçlik geçirdi güç kaybı var şuan ne yürüyor ne konuşuyor ne yedirebiliyoruz ne içirebiliyoruz ne yapacağımızı bilemedik doktorlar MR sonucunu tanımlayamıyor sürekli sonuçlar tanımlanamıyor babam yatalak 2 aydan beri ve son zamanlarda iyice tadı yok sadece boş bakıyor soru sorduğumuzda en azından başını oynatırdı ama şimdi 3-4 gündür sadece bakıyor bi bilginiz varmı yada yakınlarınızda böyle bişey gördünüzmü açık konuşun lütfen.

 8. Elif Nur 25/02/2018 #

  Başımın sadece sol tarafı ağrıyor

 9. Deniz 26/02/2018 #

  Merhaba, uyku problemi yaşıyorum. Yatmadan yaklaşık bir saat öncesinde spor yapmama rağmen uykum gelmiyor veya tam tersi tüm gün (okulda, akşam vakti ve gece) uyuyorum. Demir eksikliğim için bir haftadır ilaç kullanıyorum. Hafızam çok kötü. Yirmi saniye içerisinde ilk duyduğum isimleri unutuyorum. B12 vitaminime baktırdım ve olabilecek en normal değerde. Örneğin normali 100 800 arası olması gerekiyorsa benimki 350 o kadar normal. Soru çözmem gerekiyor ama soruları kavramada sıkıntı yaşıyorum. Oysa ki başarılı bir öğrenciydim. Bir sene önce trafik kazası geçirdim ve hafıza kaybı yaşadım, 10 günlük bir süreci unuttum. Başımın ön ve yan tarafları ağrıyor. Sabah ve öğle saatleri çok kötüyüm. Baş ağrısı su kaybından kaynaklı olamaz çünkü günde ortama 1.5 litre su içiyorum. Stres yapmıyorum çok rahatım. Stresten de kaynaklı olamaz. Yemek konusunda ise düzenli yiyorum. Ne yapmalıyım?

 10. Sudenur 26/02/2018 #

  Merhaba ben sudenur 13 yaşındayım. Sabah kalktığımda ellerim titriyo yaklaşık 4-5 dk sürüyor okuldayken yazı yazarken elim titriyo kalem düşüyor birşey tutunca hep düşüyor basım arada dönüyor ama fazla değil gözüm kayıyor çift görüyorum bazen gözüm kararıyor mide bulantısı olmuyor ne yapmalıyım

 11. Busra 05/03/2018 #

  Merhaba benim başımın üst kısmında ağrı oluyor ben yürüyünce orda birşey oynuyormuş gibi oluyor acaba nedeni nedir

 12. Fidan 01/04/2018 #

  Hemen hemen bende de var belirtiler,çooooooooook korkuyorum.Ben daha 15 yaşındayım anneme söylersem bana inanmıycak ne yapıcam ben şimdi beni zaten hiçbir zaman ciddiye almıyorlar.
  Korkuyorum.Belirtilerin çoğu son zamanlarda bende görülüyor.Annem de beni ciddiye almaz ki

 13. Hüseyin YALÇIN 17/05/2018 #

  Merhaba Kafamın içinde sanki yıldırımlar çaktı ve ilk kez bu kadar sancılı oldu daha öncede oldu fakat önemsemedim bu kez korkuttu.
  Kendimi toparlayamadım 5 dakika kadar.
  Özelikle kafamın arkasında ve yanlarında şiddetli ve bir anda başlayan ağrılar o kadar kötüydü ki
  beynim patlayacakmış gibi oldu Bu nedir.

 14. Göksu44 28/05/2018 #

  Benimde sürekli baş ağrım var ve baş dönmesi bu aralar çok sık yaşıyorum dengemi kaybediyorum bı anda ellerim titremeye basliyo ve daha sonra ellerinin direnci gidiyo basima sanki bı basınç uygulanıyo öyle bı ağrı var ama ne olduğunu bilmiyorum bı türlü

 15. Rabiya 29/05/2018 #

  18yaşındayım. Sürekli başım dönüyor. Başıma birisi darbe vurmuş gibi oluyor daha sonra düşecekmiş gibi oluyorum. Yapacağım şeylerden tamamen farklı şeyler yapıyorum kendimden habersiz. Türkçe teleffuzum iyiyken birden türkçeyi yanlış söylemeye başladım. Lütfen ne olduğunu söyleyin.

 16. Esma 03/06/2018 #

  Merhaba lar benim size bir sorum olacak..ben yaklaşık 1 ay önce şiddetli baş agrisiyla uyandim ve o gün boyunca yataktan başımın agrisiyla kalkamadim mide bulantimda vardı..ve ayrıca burnumda seyirmeler olmaya başladı iki gün önce baş ağrım tekrar başladı ce yürürken başımın içinde çok kötü bir hareketlilik oluyor zonklama gibi o an olduğum yerde beş on saniye duruyorum sonra geçiyor..akşam a doğru geçti bu ağrılarım acaba bu bir tümör olabilir mi tümör olsa ağrım durmadan defa, eder miydi..

 17. Altay 07/06/2018 #

  Oncelikle merhabalar 18 yasindayim erkegim gözlerimde görmemde yani adini koyamadigim bi farklilik var ve baya uzun bi suredir kendimi iyi hissetmiyorum sabahlari kalktigimda kendimi cok kotu hissediyorum mal gibiyim anliycaginiz uyusup kaliyorum ortada ve biriyle konusurken diycegim seyleri hemen unutuyorum karsimdaki insanlar bana birsey anlatirken bazen anlamiyorum öyle bön bön suratlarina bakiyorum gercekten kendimi hic iyi hissetmiyorum bu neyin belirtisidir ne yapmam lazim ☹️

 18. Aziz 21/06/2018 #

  Merhaba benim sabah kalktigim zaman göz kararması ve baş donmesi oluyor 2 3 saniye sonra gidiyor sık deil ama arada sırada başım agrıyor birde bazen ellerim uyuşuyor bende sinisüt var bu belirtiler neden olabilir.
  Teşekkürler

 19. Asli 25/06/2018 #

  merhaba 🙂 21 yaşındayım sürekli başım ağrıyor psikolojisindeyim. hep olumlu düşünen insanımdır. ‘strestendir’ diyip geçiyorum ama gün geçtikçe fark ediyorum ki başka başka belirtiler ortaya çıktı. sıklıkla baş dönmesi, bir yere bakınca odaklanamama, bulanık görme, konsantre bozukluluğu, ani ruh değişimi bi bakıyorum çok mutluyum bir saat sonra sinirden ağlıycak gibi oluyorum, kaslarım seğiriyor ve en kötüsüde kulaklarımda çınlama.. tahammül edilemez sanki beynim uyuşuyor! doktora gitmedim çünkü korkuyorum nöroloji doktoruna gitmekten babaannemi beyin tümoründen kaybettim içimde istemsiz bir korku var. sadece dahiliye doktoruna gittim maşallahım var. ama 21 yaşındayım ve bu belirtilerle canlı olamam sinirimi bozuyor. sizce ne yapmalıyım?

 20. Karadenizli 03/07/2018 #

  Benim 1 senedir sabah kalktığımda ellerim uyuşmuş oluyor 10 dk kadar hissetmiyorum ellerimi bu aralar da sürekli başım dönüyor gözüm kararıyor çok halsizim uzun süre ışığa bakamıyorum başım ağrıyor ve baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı da oluyor çok çabuk yoruluyorum acaba neden olabilir boyun fitigimda da var üç tane ve 21 yaşındayım

 21. Ata 16/07/2018 #

  Sağlık sektörü diyorlarya. Sektör işte. Yukarıdaki belirtiler var doktora gidin deniliyor. devlete gidiyorsunuz bişey yok psikolojik deyip gönderiyorlar. Sonra inanmayıp özele gidiyorsunuz onlarda sırf para kazanmak uğruna olmadık testlere tabi tutup olmayan hastalıklar söylüyorlar. Böyle durumlarda en az 5 doktora görünmek gerek. Ettikleri hipokrat yeminini tutan doktor sayısı günümüzde yok denecek kadar azaldı. İyi doktorlara denk gelmeniz ümidiyle… Sağlıcakla kalın.

 22. Melike 30/07/2018 #

  Sürekli uyumak istiyorum karnimda segirmeler oluyor hatta acaba hamile miyim diye düşünmüyor değilim ama korunma ilacı kullaniyorum ve tahlil yapıyorum birşey yok baş ağrısı yok ama basım bu aralar çok dönüyor hatta az önce oğlum 2 yaşında tuvaletini öğreniyor onu tuvalete goturdugumde birden ayağa kalktım ve basım dondu 1-2 dk sanırım uzun surmemistir kendimi kaybettim hani nasıl diyeyim çok birşey hatırlamıyorum ama böyle titredim kasıldım hatta kolumu carpmisim duvara kolum kanamis ama ben hatırlamıyorum kendime geldiğimde duvarın orda oturuyordum bunun açıklaması ne olabilir şimdi bu yazıları okuyunca da suphelendim kendimde sizce böyle birşey olabilir mi ?

 23. Nilgün 13/09/2018 #

  Merhabalar
  Benim bir haftadır baş dönmelerim var. Konuşmada bozukluk ve unutkanlık var. Problemleri çözerken anlayamayabiliyorum. Konsantre olmak zorlaşıyor.

 24. Yasemin koştur 17/09/2018 #

  Benim başımda batışmalar oluyor aniden geliyor ve sanki oraya bıçak saplanmış gibi hissediyorum gözlerim şişiyor ve kaşınıyor sol bacağımda ve kolumda aniden başlayan ve uzun süren bir ağrı ve ardından uyuşma yaşıyorum çok sık uykum geliyor ve baş ağrılarım nedeniyle bazen gözümü bile kırpamıyorum konuşurken harfleri yutuyorum yada konuşacağım şeyi unutuyorum yolda giderken sol bacağım tökezliyor ve düşüyorum henüz 16 yaşındayım 2 yıl önce hastaneye gittiğimde bişeyin yok diyip geri göndermişlerdi ama benim acılarım git gide artıyor ?

 25. dolunay 23/10/2018 #

  Uzun bir süredir eğitim görmesi rağmen yaşıtlarına oranla çok yavaş okumak veya okuyamamak.
  Yazarken zorluk çekmek ve cümle kuramamak.
  Sözcüklere kafasına göre ekler ekleyerek cümleleri birleştirmek
  Daha önce görmediği kelimeleri telaffuz etmekte sıkıntı çekmek.
  Yaşıtların kolaylıkla kavrayabildiği konularda geri kalmak.
  bunlar da disleksi lütfen okuyunuz

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.