Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Omurgamız çok sayıda kemikten oluşur. Omurganın esnek olmasını sağlayan ise bu kemikler arasında bulunan disklerdir. Daire şeklindeki bu diskler omurlar arasında yastıklama işlevi görür.

Disklerin güçlü, fibröz bir dış kısmı ve jöle benzeri “nucleus pulposus” adında orta kısmı vardır. Bel fıtığı, yastıklama görevi gören ve omurgaya esnekliği veren bu disklerin yerinden oynaması sonucu oluşur.

Yerinden oynayan disk, omurilik içinden geçen ve vücudun pek çok noktasına beyinden gelen mesajları ileten sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda ise şiddetli ağrılar görülebilir.

“Disk kayması”da denilen bel fıtığı genellikle omurganın alt kısmında görülmesine karşın omurgada bulunan herhangi bir disk yerinden oynayabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı belirtileri arasında bel, bacak ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir.

Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir.

Ağrılar: Bel fıtığının neden olduğu ağrılar genellikle şiddetlidir ve kişiyi ağrı kesici almaya zorlayabilir. Ağrılar birden ortaya çıkar ve öksürme, hapşırma gibi ani hareketlerde şiddetlenir.

Bu ağrılar düz ve sert bir yüzeye uzanarak hafifletilebilir.

Sinir Kökü Ağrıları: Halk arasında “siyatik” olarak bilinen sinir kökü ağrıları, siyatik sinirinin kayan disk nedeniyle basınca maruz kalması sonucu oluşur.

Ayrıca diskin iltihaplanan dış tabakası sinir kökünü tahriş edebilir. Sinir kökü ağrıları sadece bel bölgesinde değil bacakta, kalçada ve ayakta hissedilebilir.

Bunun nedeni, büyük bir sinir olan ve küçük sinirleri yapısında bulunduran siyatik sinirinin bel bölgesinden başlayıp, kalçanın derinliklerinden geçerek bacağın arka kısmına kadar ilerlemesidir.

Her bacak için ayrı bir siyatik siniri bulunur. Bu yüzden kayan diskin hangi sinire baskı yaptığına bağlı olarak o sinirin indiği tek bacak ağrıyabilir, uyuşabilir veya karıncalanabilir.

Sinir Kökünü İlgilendiren Diğer Belirtiler: Bel fıtığının nedeni olan disk, sadece siyatik sinirine değil omurga çevresindeki diğer sinirlere de baskı yapıyor olabilir.

Eğer omurga çevresindeki diğer sinirler kayan diskten etkileniyorsa bu bölgede iğne batması benzeri bir his oluşabilir, karıncalanma ve uyuşma görülebilir.

Belirti Göstermeyen Bel Fıtığı: Bel fıtığı her zaman yukarıdaki belirtilere neden olmaz. Yapılan araştırmalar, rutin kontrollere giden ve bel bölgesinde herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde de bel fıtığı görülebildiğini ortaya koymaktadır.

Tabii bel fıtığının herhangi bir rahatsızlığa yol açmadan oluşması sık görülen bir durum değildir ancak bir kontrol sırasında doktorunuz bel fıtığınız olduğunu söylerse şaşırmayın. Bu tip bel fıtığı genellikle diskin çok az kaydığı ve sinirlere baskı yapmadığı durumlarda görülmektedir.


Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı tedavisinde ilk önerilenler, düzenli egzersiz ve bel bölgesini güçlendiren hareketlerdir. Hareketsiz bir hayatınız varsa, hem fazla kilolar hem de güçsüz bel kasları, kayan diskin sinirlere yaptığı baskıyı ve ağrı riskini önemli oranda yükseltir.

Bu kasları güçlendirmek ve bel bölgesine ağırlık bindiren göbek yağlarını eritmek atılacak ilk adım olmalıdır.

Eskiden bel fıtığı ağrıları arttığında ağrılar hafifleyene kadar dinlenmek önerilmekteydi ancak son yıllarda bu ağrıların yer etmemesi ve kronik hale dönüşmemesi için tam tersi öneriliyor.

Sonuç olarak bel fıtığınız başlangıç aşamasındaysa mutlaka düzenli egzersiz yapmalısınız.

Bel fıtığının neden olduğu ağrılar bazen gündelik hayatı etkileyecek kadar şiddetlenebilir ve kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir.

Böyle durumlarda doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri ve kas gevşetici ilaçları ya da kremleri kullanabilirsiniz. Kas gevşetici ilaçlar genellikle konsantrasyonu da azalttığı için dikkat gerektiren bir iş yaparken kullanılması önerilmemektedir. Bu tip durumlarda ilaç yerine haricen ağrının bulunduğu bölgeye sürülen merhem kullanabilirsiniz.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Diskin sinire aşırı baskı yaptığı ve ağrıların dayanılmaz olduğu durumlarda ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Doktorunuz, ameliyat kararını vermek için fiziksel muayenenin ardından MR ya da röntgen isteyebilir. Ayrıca sinirlerde meydana gelen olası hasarların belirlenmesi için bazı sinirsel testler kullanılabilir.

Bel fıtığı ameliyatında hedeflenen, diskin yuvasından çıkan bölümünün kesilmesidir. Diskin sorunlara neden olan bölümü alındığında buna bağlı şikayetler önemli oranda azalır.

Ancak her bel fıtığı ameliyat için uygun olmayabilir. Bel fıtığı ameliyatı avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Aşağıdaki belirtiler görülüyorsa tedavi için bir doktora gitmeniz gerekir.

 • Kalçadan başlayarak bacağa yayılan uyuşma hissi varsa
 • Her iki bacakta uyuşma varsa ve bağırsak hareketlerinde anormallik görülüyorsa
 • Sırtınızda hareket kabiliyetinizi kısıtlayan şiddetli bir ağrı varsa
 • Başınızın bir kısmında şiddetli ağrılar görülüyorsa
 • Uyuşma ve karıncalanma kol ve parmak uçlarında görülüyorsa

Bel Fıtığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Bel fıtığı belirtileri hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle önemli oranda hafifletilebilir. Bel fıtığınızın ilerlememesi ve ağrıların şiddetlenmemesi için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Otururken belinizin boşlukta kalmamasına dikkat edin. Gerekirse sert bir yastıkla destekleyin.
 • Ağır kaldırmayın. Kaldırmanız gerekiyorsa tek elinize yüklenmemeye çalışın. Örneğin alışveriş torbalarını tek elinizle taşımak yerine iki elinize de eşit miktarda dağıtın.
 • Yerden bir şey alırken belinizi bükerek eğilmek yerine dizlerinizi bükerek çömelin.
 • Uzanırken sağ veya sol tarafa yatmak yerine sırt üstü yatın. Yatağınızın çok yumuşak olmamasına dikkat edin ve yüz üstü yatmayın.
 • Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve beliniz destekli olsun. Her yarım saatte bir ayağa kalkarak esneme hareketleri yapın.
 • El çantası yerine sırt çantası kullanın.
 • Bel bölgesini güçlendiren egzersizleri düzenli olarak yapın.
 • Kendi kendinize ilaç kullanmayın. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçları sık kullanımı bazı yan etkilere yol açabilir.
 • Beliniz ağrıdığında tüm gün yatarak dinlenmek yerine hareket etmeye çalışın. Ağrılar sırasında uzun süre hareketsiz kalmak bu ağrıların daha sık tekrar etmesine neden olur.
 • Topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Ağrı arttığında bölgeye sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz.
 • Dik durun. İyi bir duruş hem omurga hem de fıtığa binen yükü azaltacaktır.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Her fazla kilo omurgaya ve fıtığa binen yükü arttırmaktadır.
 • Bölgeye kas gevşetici merhemle hafif bir masaj yapmak ağrıları hafifletebilir.
Kaynaklar


(Visited 925.311 times, 22 visits today)

, , , , ,

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? İçin 140 Yorum Yapılmış

 1. batuhan yanık 27/03/2014 #

  Benim belimde eğilip doğrulurken biraz acı oluyor. Bazen birkaç damla idrar kaçırıyorum. Acaba bel fıtığımı var.

  • zehra keskin 27/08/2014 #

   Tabiki var hemen doktora git belirtileri gösteriyorsun sakın zaman kaybetme dahada ilerler haberin olsun.

  • çitlenbik 25/02/2016 #

   Doktora danışmalısın.

  • Tugay 23/04/2017 #

   Benim de bel ağrısı var ama ayağıma vurmuyor bazen ağri belimde geziyor siz ce bel fıtığı olabilir mi …b

 2. duygu 28/04/2014 #

  Soğuk havalarda üşütünce çok yürüyünce belimde tutulma oluyor ve hareket ettirmeyen ağrılar oluyor bu fıtık mıdır?

  • ismail 30/06/2014 #

   Ben bugün gittim hastaneye aynı senin şikayetin ile fıtık dendi. Ameliyat olmam gerekiyormuş. Bence hemen doktora git.

 3. ö b 30/04/2014 #

  Eğilip kalkarken sırtımda bir ağrı oluşuyor ve bu ağrı bazen kalçama bazende ayaklarıma vuruyor. Yaşım daha 15 ama bende bel fıtığı olabilir mi?

  • Baran 06/10/2014 #

   Bunun yaşla ilgisi yok bende 26 yaşındayım bende de bel fıtığı var.

 4. bnm 02/05/2014 #

  Omurgamın bitimi aşırı derecede ağrıyor. Sabahları omurgamın dibi geçiyor ve belimde katlanılmaz bir ağrı başlıyor. Hareket etmemi engelliyor bir süre kımıldamayınca yine omurgamın dibi ağrıyor. Hapşırınca canım aşırı derecede ağrıyor oturup kalkarken bağırmamak için kendimi zor tutuyorum. 15 yaşındayım birkaç hafta önce ablam tekme atmıştı ağrının ondan kaynaklandığını zannettim ama annemde de boyun fıtığı var yanı kalıtsal bir şey mi bilmek istiyorum doktora gitmeli miyim?

 5. yasin 10/05/2014 #

  Benim şuan belimde şiddetli bir ağrı var ve daha önce boyun Fıtığı teşhisi konuldu. Ve artık ağrı belime vurmaya başladı sol kol uyuşması mevcut sol bacakta ve kasıklarda ağrı oluyor. Egzersiz yaptım ama fayda etmedi. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • keskin 17/01/2015 #

   Kardeş, sen mayısta yazmışsın sorununa bir çözüm bulabildin mi? Çünkü aynı belirtiler bende de var.

 6. kadir 28/06/2014 #

  Kalçamda ine batması gibi bir acı oluyor zaman zaman ve ara sıra sağ bacağım ve belim arı yapıyor bel fıtığı mıdır?

 7. serkan 21/07/2014 #

  Belimde başlayıp sağ ayağıma kadar gidiyor ağrı birde kaşığıma hafif ten ağrı oluyor uyuşma da oluyor ayağımın üstüne fazla basamıyorum.

  • Fatih 01/01/2016 #

   4 gün önce belim tutuldu yürüyemez hale geldim kas gevşetici bel yakısı yapıştırdım ve bol bol yürüdüm bel ağrım geçti bugün tekrarladı acaba bel fıtığı mıyım yoksa sinirsel mi?

 8. nadire 13/08/2014 #

  Her sabah yataktan belimin aşağısında ağrıyla kalkıyorum ve yarım saat geçmiyor kımıldayamıyorum 2 senedir.

  • recai 05/03/2016 #

   Yatağı değiştir.

  • Yusuf 15/11/2016 #

   prostatit iltihabı olabilir

 9. Zeynep 08/09/2014 #

  Ben bir çocuk annesiyim ve 19 yaşındayım kalça kemiğimi bilmiyorum bir yerde oturamaz oldum sizce fıtık mıdır?

 10. Baran 06/10/2014 #

  Arkadaşlar ben 26 yaşındayım ve bel fıtığı oldum. İnsanların 100 de 80 inde hayatının bir kısmında bel ağrıları ve fıtık oluyormuş. Size tavsiyem hemen doktora gidin ve üstünde durun. Ayrıca en önemli şey psikolojik olarak moralinizi yüksek tutmanız. Her ağrı geçiyor zamanla örneğin 3 yıl önceki ağrılarımız var mı şu an. Bel fıtığı olan arkadaşların bilmesi gereken önemli bir şey ise artık eskisi gibi yaşayamazsınız. Bu bir gerçeklik; şimdi bir kaç şey söyleyeceğim kesinlikle yapınız
  1- Her şeyden önce psikolojik olarak kafaya takmayın bu iyileşen bir şey
  2- Ağır kaldırmaya son
  3- Yaşam tarzınızı yeme içme alışkanlıklarınızı kesinlikle değiştirmek zorundasınız. Örneğin ekmek ve şekeri bırakın tabi fazla kilonuz varsa.
  4- Her gün en az yarım saat yürüyünüz.
  5- Doktor tavsiyesi eşliğinde beli güçlendirici egzersizler yapınız.
  6- Tüm bunlar hayat tarzınız olmalı. Çünkü Ameliyatsız iyileşen bir hastada tekrar nüksetmesi 100 de 25. Ameliyat olanda da 100 de 1 imiş. Tabi en son çare ameliyat olmak.
  7- Bende çıkmaz demeyin dedim ya 100 de 80 insanlarda var bu durum çağın hastalığı örneğin bugün duydum Fenerbahçe kalecisi Volkan Demirel de Bel fıtığı olmuş, iğne tedavisi görecekmiş.
  8- Kendinizi sevin canlar, üzmeyin tatlı canınızı bu dediklerimi yapın hiçbir şeyiniz kalmaz.

  • Hakan 02/06/2017 #

   Çok teşekkür ederim

 11. Uğur 07/10/2014 #

  Merhaba ben 15 yaşındayım belim 1 – 2 senedir ağrıyor ama son 4.5 ayda ağrılar arttı ne yapmalıyım.

  • Z A 30/05/2016 #

   Ergenlikteki büyümeden dolayı omurgada yamukluk olabilir. Henüz yaşın küçükken bence doktora git yetişkin olduktan sonra düzelme şansı çok zor, çünkü hala büyüme çağındasın.

  • halil ergün 24/04/2017 #

   sık yemek yemelisiniz

 12. mahmut 18/10/2014 #

  Benimde yaklaşık 3 senedir bel şikayetim var kaç defa doktora gittim. Ağrı kesici falan verdiler beli bir süre teselli gibi bir şey oldu bugün yine gittim kalçamda ağrı sızı vardı sabahlara kadar uyuyamıyordum bel fıtığı dedi doktor tedavi olmam gerektiğini söyledi. İnşallah eskisi gibi olurum. Bel ağrısı çok kötü arkadaşlar. Ve bence bu çağın hastalığı.

 13. ahmet 29/10/2014 #

  Benimde kalçamın üzerinde çok şiddetli bir ağrı oluyor sizce nedir bel fıtığı olabilir mi?

  • Bediha 13/11/2017 #

   Slm ard ben isvecten benim belim cok agriyordu 3 sene önce doktora gitim tr film cektiler dedi belfitiginin baslangici ama yaklasik bir aydir cok agriyor sabah kalktimda corabimi giymek icin cok zorlaniyo. Agrisi bir bacagimi parmak uclarina kadar gider bu belfigimidir dem.?ben burda zaman ayirdim emareye cekim

 14. Turgay 04/11/2014 #

  Belimde bir ağrı var hemen kasıklarımın üst bölgesinde çok ağrı yapıyor bel fıtığı olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim.

 15. tuğçe 11/11/2014 #

  Öncelikle merhabalar ben şuan 22 yaşındayım ve 5 yıldır bu illet hastalığı çekiyorum. Her yıl bir kez beni kitler yürütmez 1 hafta ağrısını çeker ve giderdi. Bu sene yaklaşık 3 haftadır geçmeyen aksine günden güne artan ağrılar sardı bacağımın ağrısından ne yürüyebiliyorum ne oturabiliyorum nede uyuyabiliyorum Allah düşmanıma bile vermesin. 4 doktora gittim ve hepsi fıtık çok büyük (Son evresiymiş) ayrıca ayağımda his kaybı varmış kesinlikle ameliyat dediler. Ama çevremden duyduğum konuşmalardan sonra ameliyatı askıya aldım ama olmam gerekiyormuş bu durumda olan var mı ve ne yaptılar? Allahım kimseye bunu vermesin 22 yaşındayım ve bundan sonraki hayatim yarım bir insan olarak geçecek her şeye dikkat etmem gerek.

  • Serkan 13/11/2014 #

   Ameliyet son çaredir fakat amelyat olupta bu illetten kurtulanı göremedim hatta daha kötü oldular. Ve yazınızı okudum bende de ağrılar çok şiddetliydi ne çorap giyinebiliyordum ne ayakkabı kilo verdikten sonra her şey biraz normale döndü.

  • dilan 26/11/2014 #

   Bende üç buçuk yıl çektim çevremiz de herkes ameliyat olma vs diyor ama boşverin eğer ameliyat dediyse doktor uyuşma ve ağrılar bilmiyorsa kesinlikle olun ben oldum çok rahatım şimdi.

  • Erkan 26/03/2015 #

   Merhaba kardeşim. Ben bu yazdıklarınızı okudum. Ve bendede boyun Fıtığı vardı boyun ağrısından uyuyamıyordum hayatım zindan olmuştu ağrılardan. Ama Allah büyük. Çok araştırdım ameliyat benim için en son çareydi hatta hiç düşünmediğim şeydi. Ve bir fizik doktoruna ulaştım. Yanına gittiğimde seni bana Allah gönderdi dedi. Bende milli sporcuyum. 2 hafta her gün gittim seanslarına bana inanın ağrı sızı hepsi bitti. Her gün dua ediyorum bu adama kendisi bel ve boyun fıtıklarında uzman doktor.

   • Murat 14/09/2016 #

    Kim o doktor acaba ismini soyleyebilirmisin

   • necla 10/10/2016 #

    bu doktor nerde bana yazabilirmisiniz

  • Kıymet 30/03/2015 #

   Merhaba ben Almanya’dan Kıymet. Ben 18 senedir çekiyorum 44 yaşındayım. Çok affedersiniz benimki zor doğumdan oldu. Önceden bir taneydi şimdi iki tane oldu. Ben fizik tedaviye ve yüzmeye gidiyorum ve şu anda da iğne tedavisi görüyorum kilomda 60 kg. Arkadaşın dediği gibi insanların 100/ 80 inde bu hastalık var. Sıcak tutmak ağır kaldırmamak fazla oturmamak fazla gezmemeli fazlada yaymamalıyız. Yani her şeyi dozuna göre ayarlamak lazım. Ameliyat sakın olmayın benim eniştem oldu hiç iyi değil birde mecbur kalmadığınız takrirde ameliyat olmayın iyi araştırın herkese geçmiş olsun.

  • büşra 10/04/2015 #

   Hiç korkma bende 19 yaşındayım gecen sene ameliyat oldum bacağımı kaybediyordum son evreye geldim yürüyemiyordum hissetmiyordum bacağımı acil ameliyat oldum eğer olmazsan bacağını kaybedebilirsin kesinlikle ol hiç bir şekilde ameliyat arisini hissetmiyorsun ve ameliyattan sonrada pek bir ağrı olmuyor. Kurtuluyorsun diyebilirim beni de hep korkuttular sakat kalırsın diye ama hiçbir şey olmadı. Çok rahatım ve eskisinden daha iyi dik duruyorum ve bacağımı hareket ettirebiliyorum ihmal etme.

  • ktan 15/04/2015 #

   Kesinlikle ameliyatı en son çare olarak düşün. Özellikle Türkiye de bu en son aklına gelmesi gereken bir şey. Bende ayni dertle doktoruma başvurdum ve bana beli güçlendirici fizik tedavi önerdi. İki hafta gözetim de tutacak beni. Ameliyat ilerde daha büyük sorunlar çıkartır. Çoğu doktorun iş gözüyle hastalara bakması nedeniyle ameliyatı kesinlikle önermiyorum. Amcam da bel ağrısıyla gitti iki farklı hastaneye iki doktor da hastanın yüzüne bakmadan ameliyat dedi. Almanya’daki doktor kardeşimin ilgisi ve soruları karşısında amcamın pencere önünde sırtı dönük oturup beline sürekli soğuk hava gelmesinden olduğu anlaşıldı. Bunu öğrenip önlem aldıktan iki hafta sonra ağrıları kesildi. Ben başka sebeple ameliyat oldum Ankara tıpta. Aşağı yukarı 30 hastanın beklediği ameliyathanede bekleme salonunda doktorlar gelip sen ne için gelmiştin senin derdin ne diye sorularına şahit olunca anladım son çare doktor. Doktorum benim yüzüme bakıp sen ne ameliyatı için mi gelmiştir diye sokuyor? Burun değil böbrek desem belki kesecek sağlam böbreği orda. 5 senedir ABD’de yaşıyorum ve buradaki doktorlar üzerindeki sıkı takibi ve baskıyı gördükten sonra Türkiye deki tıbbi ciddiyetsizlik ve umursamazlık karşısında sağlıklı kaldığım için şükrediyorum. Burada suçlu sadece doktorlar değil doktora yüklenen aşırı hasta yoğunluğu da büyük etken. Kendi kendinin doktoru ol. İyi bak kendine. Yapman ve sakınman gerekenleri bil sağlığına çabucak kavuşacağına eminim. Doktorlara başvur öğren ama ameliyata girme.

   • Halime 07/10/2015 #

    Çok haklısınız Türkiye’de sağlıkta çok ciddiyetsizlik var hastayı görmeden ameliyata alıyorlar ve sonrasında ardında durmuyorlar seni başlarından atıyorlar.

  • davut 25/06/2015 #

   Benimde oğlum aynı sen gibiydi yanlış teşhis koymuşlar üniversitede tomografi çektirdik bacağın iyi huylu tümör çıktı ameliyat oldu şimdi iyi geçmiş olsun.

  • Muhammet 05/08/2015 #

   Hiç aksatma hemen git ameliyatını ol tip gelişti eğer olmazsan senin için kötü olur onu söyleyeyim.

  • İlyas 10/12/2015 #

   Beş yıldır ben de çekiyorum ama en son çare ben de ameliyat olacağım doktor çare değil dedi tekrar çıkacak dedi.

  • Selahattin 21/08/2016 #

   Ayağında uyuşma varsa kacarin yok olacaksın ameliyat.ben oldum gayet memnunum

  • Merve 20/02/2017 #

   Merhaba 2 yıl geçmiş ameliyat oldunuzmu acaba? bende 20 yaşındayım ameliyat diyor doktorlar kararsızım

  • TOFİQ 06/05/2017 #

   Merhaba bende ameliyat oldu bir hafdadır ağrılarım gitmiyor parmağımdakı ağrı ve uyuşmalar sinirlerimi bozuyor lütven yorum yazın

 16. Serkan 12/11/2014 #

  Lütfen iyice okuyun. Uçaktan indim yaklaşık 1.5 saat otobüs yolculuğundan sonra evime gittim bismillah odama adımımı atar atmaz şiddetli bir bel ağrısı ile karşılaştım belimden karnıma doğru sanki elips şeklinde bir ağrı. Pek aldırış etmedim yarın sabah geçer diye. Sonra baktım ki 2 gün sonra bel ağrısı gitmiş sağ bacak baldırım uyuştu ve ağrı içinde kaldı topallayarak yürüyordum buna da aldırmadım. Ertesi gün ağrım şiddetlendi ve koltuğa oturamaz oldum en fazla 10 sn oturabiliyordum uyumaya kalkıştığım zaman ağrılar beni öldürüyordu sinirden ağladığımı bilirim. Sonra bu böyle olmaz dedim doktora gittim ve bana kas sıkışması var dedi bazı kas gevşetici ilaçlar verdi ve bu ilaçlarla rahatladım biraz velhasıl kelam bel fıtığı var ama ileri derecede değil aradan bir yıl geçti eskiye göre çok iyiyim arada ağrı oluyor ama mühim değil. Arkadaşlar size tavsiyem fıtık ağrısından birazda olsun kurtulmak istiyorsanız kilo verin sadece bunu yapın ben 23 yaşında fıtık oldum ve o zaman 115 kg idim şimdi 24 üm ve 95 kg ye düştüm siz siz olsun kg vermeye bakın. Şimdiden geçmiş olsun.

 17. Cns A 03/01/2015 #

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım son 2-3 haftadır belimde dayanılmaz bir ağrı oluştu öksürünce çok acı veriyor ağlayacak gibi oluyorum. Sağ bacağıma vuruyor fıtık olabilir mi?

 18. rüya 03/01/2015 #

  Omurgamın bitiminde sağ alt da hep ağrı var fakat ben böbrek taşınanda şüpheleniyorum çünkü su tüketmiyorum. Bu arada babamda da fıtık vardı. Aynı zamanda çok fazla kafein tüketiyorum ve başımın sol tarafı dayanılmaz bir şekilde ağrımaya başlıyor. Aynı zamanda kulaklarım içine sanki hep basınç uyguluyorlarmış gibi ses geliyor.

 19. zelal 18/01/2015 #

  Yaklaşık iki yıldır siyatik ağrılarım vardı. Bu yazdan beridir de ağrılarım çok şiddetli ve artık yürüyemez haldeydim bende herkes gibi ameliyat risklerinden korktum ve olmadım. Fakat ameliyat olmamak sadece durumun ilerlemesini sağladı. En son gecen hafta ameliyat oldum. Ağrılarım var fakat doktor bir aya kadar iyi olacağımı söyledi. Şikâyeti olan arkadaşlara tek önerim gecikmeden doktorlara başvurun.

  • sanem 08/02/2015 #

   Çok geçmiş olsun aynen bende 35 yaşındayım son çare ameliyat. On gün önce ameliyat oldum hafif ağrılarım oluyor ama doktor geçer dedi. Ameliyatımdan bir ay kadar önce kabızlık şikâyetim oldu çok kötü bir şekilde ayni zamanda bel ağrısı ve doktor kabız değilsin genital bölgem felç oluyormuş nerdeyse lütfen size tavsiyem idrar sorunları olan özelikle ihmal etmesin. Çok geçmiş olsun herkese.

 20. Suzan 06/02/2015 #

  Baran bey öğrenmek istediğim her şeyi siz açıklamışsınız teşekkürler.

 21. Suzan 06/02/2015 #

  Ben birde merak ettiğim konu sudur, ameliyat olmuş arkadaşların tecrübeleri lütfen paylaşır mısınız? Bende doktora gittim ve belirtiler fıtık dediler, duyduğuma göre ameliyat olan insanlarda çok memnun değiller teşekkürler.

  • fatma 09/08/2015 #

   Bende iki buçuk sene önce ameliyat oldum ama benim fıtık patlamıştı ve yapılacak başka bir şey yoktu ve lazerle oldum. Bir müddet sonra hiç ağrım kalmadı. İlla ameliyat olacaksanız lazerle olun. Benim şimdi de diğer tarafta fıtık var bunun için ameliyatsız tedavi eden bir prf la görüşeceğim.

 22. x kişisi 07/02/2015 #

  Selamlar. Ben 15 yaşındayım 2-3 aydır belim ağrıyor ama fıtık olduğundan şüpheleniyorum ve günde 6-7 saat pc ( bilgisayar ) da oturuyorum acaba ondan mı? Ve bel fıtığı boy uzamasını engeller mi?

 23. pelin 08/02/2015 #

  Merhaba arkadaşlar ben bel fıtığı ameliyatı oldum 10 ay önce şuan çok iyiyim şuan normal hayatıma döndüm. Arada bir kasılmalar oluyor ama ağrı kesicilerle kas gevşeticiyle geçiyor benim sol bacağıma vurmuştu uyuşukluk hafif kaldı bacağımdaki uyuşukluğu ortopedi doktoru sayesinde geçti ama bu ağrıyı çeken bilir çok berbat bir şey. Eğer bel fıtığı olan varsa hayatin çok dikkat etsin doktorun tavsiyelerine birebir uysun birde bu hastalık ameliyatlıksa doktorun tecrübesi çok önemli. Sağlıklı günler dilerim.

 24. Nazan 11/02/2015 #

  Merhabalar. Benim bir tanıdığım hem de 15 yıl önce ameliyat oldu ama doktoru bu işte çok iyiydi ve iyileşti. Ama doktoru artık nerde bilmiyoruz. Ben de geçen hafta ofiste çok işgüzar bir şekilde masamı çektim ittim. O an belime hiç bir şey olmadı ama birkaç gün sonra belimin sol tarafında şiddetli ağrı başladı ve şu an kuyruk sokumumda bile ağrı var. Geceleri sorun yok yatınca. Yarın doktora gidicem çok korkuyorum. Dua ediyorum sürekli.

 25. Berrak 12/02/2015 #

  Selamlar. Ben 2 haftadır bel ağrısı çekiyordum (ve de sağ bacak ağrısı) ve bunun üzerine doktor MR çektirtti. Sonuca göre L3-4 ve L5-S1 disklerinde kayma tespit edildi. Pazartesi günü fizik tedaviye başlıyorum umarım faydası olur. Aramızda fizik tedavi olanlar varsa deneyimlerini okumak isterim.

  • Fatih 13/02/2015 #

   Merhaba Berrak. Fizik tedavi bazı durumlarda daha doğrusu bazı kişilerde faydalı oluyor bazılarına ise pek etki etmiyor. Örneğin bende boyun fıtığı var doktor boyun fıtığı için fizik tedavi önermedi. Sadece dikkat edeceksin, bu bölgeyi zorlayıcı hareketler yapmayacaksın, soğuktan koruyacaksın dedi. Ama anneme verilen fizik tedavi işe yaradı örneğin. Daha az ağrıları olduğunu söylüyor. Babamda da bel fıtığı var ona da fizik tedavi önerildi.,

   Bence fizik tedavi işe yarasa da geçici bir dönem rahatlama sağlıyor. Tüm fıtık türleri için en geçerli tedavi yöntemi fıtığın bulunduğu bölgeyi hareketlerle, ağırlık taşıyarak, yanlış oturma poziyonuyla falan fazla zorlamamak. Sonuçta fıtık her zaman orada sadece ağrılarını hafifletebiliriz.

  • nihan 04/10/2015 #

   Merhaba benimde yürüyüş bandı kullanımıyla sağ bacağımda baslayan ağrılarım oldu sebebini başka bir şeyde aramadığım için 3 sene ihmal ettim ve geçmedi ara sıra azaldı nüksetti ve en sonunda doktora gittim mr çektirdim ve bel fıtığı teşhisi konuldu. Fizik tedaviye git ve rahatlatsınlar bacağını dedi. Sporla destekle mutlaka dedi. 2,3 sene git dedi spora. Bacağımda uyuşma, ağrı ve ayak tabanımda yanma oluyor. Gerçekten de kısıtlanıyorsunuz bu şekilde olunca. Inşallah geçecek diye şartlandırıyorum kendimi. Şimdi spora ve fizik tedaviye başlıycam. Fizik tedaviden fayda gören ve sporla atlatan var mı acaba bu hastalığı?

   • Zeynep 04/03/2016 #

    Hiçbir işe yaramıyor olmayın fizik ben ameliyat olucam çok yakında 1,5 yıldır çekiyorum.

 26. Berrak 14/02/2015 #

  Teşekkür ederim Fatih bey.

 27. yasmin 18/02/2015 #

  Arkadaşlar bende skolyoz kemik eğriliği var ve doktor 6 ayda bir kontrolü olmam gerektiğini söyledi. İki kere gittim bir sorun olmadığını söyledi ama belim in ağrısından duramaz hale geldim ve Mr çektirdim sonuçlarını bekliyorum. Bel fıtığı olma ihtimali var mı acaba idrarım da da sık sık yanmalar ve ağrılar oluyor. Yaşım 18 bilgisi olan yada benim gibi olan bir arkadaşımız varsa yorumunu bekliyorum.

  • ahmet 21/02/2015 #

   Son 1 haftadır benimde belim ağrıyor sağ bacağıma vuruyor bazen topallıyorum eğilmekte oturmakta çok zorlanıyorum bel fıtığı olmuşum belli ki.

  • Üzeyir 15/07/2017 #

   Bende de skolyos var ve ileri derecede yaklaşık 1 ay önce acayip bir bel ve sırt ağrısı oldu. Sırtımı ve belini hareket ettirdiğimde sanki bıçak saplanıyor gibi feci bir ağrı oluyordu. 1 hafta on gün falan ağrı çektim. Doktora gittim fıtık var dedi çok şaşırdım. Çünkü daha önceleri de belim sırtım ağrıyordu doktora da gittim ama doktorlar skolyos tan ve hareketsiz durmaktan kaynaklandığını söyleyip krem ve bir kaç ilaç verip gönderiyorlardı. Bu sefer özel hastaneye gittim doktor 1. Ve 5. Omurlarda fıtık olduğunu söyledi. Ağrı kesici iğne ve birde farklı bir iğne verdi yaklaşık 8-10 tane var toplam. İğneleri yaptırdıktan 1-2 gün sonra geçti bende iğnelerin hepsini yaptırmadım. Bugün sabah kalktığımda gene ağrı başladı bu sefer belinde değil sırt bölgesinde başladı gidip kalan iğnelerden vurunacağım. Zaten doktorun da dediği sende ki bel fıtığından daha önemli sırt fıtığın var dedi. Sanırım sırt fıtığıda bizdeki skolyos tan kaynaklanıyor. Doktorun tavsiyesi hayatının konforunu artıracak şeyler yapacaksın dedi. Spor, yüzme, hareketli olma sürekli sabit oturmama ve oturuş pozisyonu ve sandalyenin konforlu olması. Ben bankacı olduğum için gün boyunda sabit oturmak zorunda kalıyorum. Ayrıca korse de önerdi. Son olarak ya bunun bir tedavisi olmadığını ameliyatı olunca da eğer kendine dikkat etmezsen düzelmeyeğini söyledi.Tek yapman gereken hayat konforunu ergonomini artırmak dedi. Bir de fizik tedaviye gitmemi tavsiye etti. Size tavsiyem vakit buldukça spor yapın eve gelince sürekli hareketsiz uzanıp yapmayın arada v
   Çıkıp dışarıda yürüyüş yapın imkânınız varsa yüzmeye gidin. Oturma pozisyonunuza dikkat edin. En önemli şey de ağrıları hafife alıp doktora gitmemezlik yapmayın yorum yapan bazı arkadaşlar doktora görünmek yerine burda çare bulmaya çalışıyorlar. Kesinlikle doktora gidin ve sadece röntgen ile değil mr cizahi olan yerlere gidin çünkü en iyi mr görüntüsünde çıkıyor bütün her şey. Sağlıcakla kalın…

 28. ozlem 20/02/2015 #

  Kalça üzerinde bir ağrı ve bacağıma doğru da var uyuşma oluyor birazda sizce bel fıtığı mıdır?

 29. öşa 21/02/2015 #

  Bende eğilirken ağrı oluyor yük taşırken bide aniden belime ağrı giriyor bel fıtığım olabilir mi kilomda yüksek.

 30. figen 25/02/2015 #

  Bende 3 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum. Ameliyatım başarılı geçti şuan çok iyiyim, benimde sağ bacağıma vurdu ve yürüyemiyordum. En son hastaneye yattım bir ay hastanede yatmak zorunda kaldım. O nedenle lütfen ihmal etmeyin ve gecikmeyin zamanında tedavinizi yaptırın yoksa son aşamada gerçekten çok acı çekersiniz üzülürsünüz. Ameliyattan kesinlikle korkmayın sonra dünya varmış diyeceksiniz.

 31. gültekin 26/02/2015 #

  Bel fıtığının ilacı sırt kısmımıza (bol güneş), belimizi dik tutmak, yaslandığımızda arka tarafa yastık koymak, bel kısmımızı dolduracak şekilde ağrı olan bölgeye ilaç ve kas gevşetici jel. Aynı zamanda belimiz için korse takmak. Bunları yaparsak ağrılarımıza doğal olarak kurtulmuş oluyoruz. Ben denedim insan rahat olabiliyor bu yüzden ama kesinlikle ağır yük yüklenmeyin. Tavsiyem hafif olabilecek bir iş seçiniz (hastaneden rapor alınabilirse ) çalışmış olduğunuz iş yerinize sağlık sebeplerini gösterip ayrılma hakkınız var. Bu da yasalarla belirtilmiştir. Tazminat hakkınız da kaybolmaz kendiniz ayrılsanız dahi. Madde 21.

  • Barış 30/03/2016 #

   Peki ben 657 devlet memuruyum öyle bir hakkım var mı ayrılma emekli gibi.

 32. gültekin 26/02/2015 #

  Bel fıtığı hastalarında öne eğilmek yana eğilmek kısaca eğilmek fıtığın en azılı düşmanıdır. Yani ağrılar daha çok gittikçe artar. İşini oturarak yapan için ise her 30 dakikada bir 5 dakika yürüyüş faydalı olacaktır. Fıtığın ilacı ağır yük kaldırmamaktır 2 kiloyu geçmemelidir aynı zamanda 2 elinizde aynı oranda yük taşımalısınız. Örneğin bir elinizde 2 poşet bir elinizde 2 poşet olmalı poşet sayısı eşit olmalı yük olarak bu böyledir. Bel kısmı dengelemek olumlu olacaktır.

 33. burcu 08/03/2015 #

  18 yaşındayım kalçam çok ağrıyor bacağım kasılıyor kiloluda değilim yürürken topallıyorum bel fıtığı olabilir mi acaba.

  • Emre 18/03/2015 #

   Bende 18 yaşındayım benimde sorunum seninkiyle aynıydı burcu ve fıtık çıktı hemen vakit kaybetmeden doktora gitmelisin erken teşhis önemli ben ilaç tedavisi gördükten sonra ağrılarım geçti denebilir.

 34. -isna- 08/03/2015 #

  Değerli kardeşlerim yazacaklarımı dikkatlice okuyun. Ben sürekli sporla uğraşan birisiyim yaşım 24. yaklaşık 1 ay önce halı saha maçında belimin sol tarafı üzerine düştüm ve sakatlandım. Bir kaç gün bekledim ağrılarım geçmedi ve doktora gittim hali ile mr istedi ve çektirdim. MR sonucunda fıtık falan çıkmadı. İğne ve hap yazdı 1 hafta kullandım ama faydası yok. Bu kez MR sonuçları ile başka bir hastaneye gittim. Doktor fıtık olmadığını söyledi ağrım var deyince mekanik ağrı diye bir şey söyledi incinme tarzı falan. O da ilaç yazdı yine fayda yok.

  Artık denize düşen yılana sarılır misali sınıkçılara başvurduk. 2 tanesine gittim fayda yok. En son annem bir tanıdığımızın bel fıtığı olduğunu ve emekli bir beyin cerrahına gittiğini ve iyileştiğini söyledi. Hemen aradım tanıdığımız kişiyi ve bilgi aldım. Önerdiği kişi 60-65 yaşlarında adana balcalıdan emekli beyin cerrahı imiş. Kesinlikle gitmemi söyledi. Benim belim ağrıyor fıtık falan yok dediler ama ağrıyor dedim. Beni fırçaladı fıtık diye bir şey yoktur kardeşim dedi. Konuştuk derdimi anlattım il dışında olduğunu ve 1 hafta sonra bulunduğum ile geleceğini söyledi.1 hafta bekledim ve söylediği gibi geldi.

  Tahta bir sedirin üzerine uzattı ve iki ayağımı birleştirdi. Dizden aşağım sedirden dışarıda kalacak şekilde uzandım. Bir elini belimde gezdirdi diğer eli ile iki topuğumu da kontrol etti. Senin sol taraf çok kötü olmuş dedi. Sol topuğumun hemen üzerini 5 dk ovalar gibi bir hareket yaptı ama bayağı bir acıdı. Ben kan ter içinde kaldım. Bana dedi ki ayağa kalk ve yürü dedi. Yürüdüm eğil dedi eğildim. Şimdi git maçını yap dedi. Ve hiçbir şeyim kalmadı.

  • Funda 06/04/2017 #

   Konunun üzerinden Üç yıl geçmiş yinede sormak istiyorum gittiğiniz doktorun adı nedir

  • Yüksel 07/08/2017 #

   Lütfen Dr adını söyler misiniz bende gitmek istiyorum

 35. barbaros 10/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar benim yaşım 28 yukarıdaki yorumları okudum sanıyorum ki bende yüzmeye gittiğim bir havuzda 10-15 kez ters takla attığımda bu kervana katıldım. Normalde zaten bunu yapan biriyim ama ısınmadan atladım ve şimdi ağrılar başladı. Herkese çok geçmiş olsun Allah hepimize şifalar versin. Ben doktora gitmeyi düşünmüyorum bunu egzersizlerle aşmak istiyorum zaten spor yapan biriyim belki birileri bu yazıyı okur arkadaşlar kesinlikle ısınmadan ani bir hareket yapmayın sporcu olsanız da Allah muhafaza benim durumuma düşersiniz. Hastalık Allah tandır ama bu benim salaklığımdan geldi diye düşünüyorum ve önce Allahın izniyle sonra sporla bunu çözeceğim inş. Herkes kendine iyi baksın genliğimiz bir daha geri gelmeyecek kıymetini bilerek yaşayalım vesselam.

 36. sena c 10/03/2015 #

  8 yıldır voleybol oynuyorum 17 yasındayım yaklaşık 1,5 2 sene önce boynumda ve belimde ağrılar başladı doktora gittim röntgen istendi sonuçta da belimde ve boynumda düzleşme olduğunu belirtti. Verdiği ilaçları ve egzersizleri yaptım ama bir faydasını göremedim. Daha önce belimin ağrısı arttı tekrar gittim bu sefer mr istedi sonuçta yine düzleşme var dedi. Yine ilaçları kullandım egzersizleri uyguladım yine fayda yok, sürekli olarak ağrılarım aynıydı voleybol oynamaya devam ettim maçlarım başladı idmanlar derken istem dışı baya yordum kendimi. En son cumartesi ve pazar günü maçım vardı pazartesi sabah uyandığımda inanılmaz bir ağrı, dayanılacak gibi değil ense kökünden kuyruk sokumuna kadar dehşet verici bir ağrı, belimdeki ve boynumdaki düzleşme fıtığa donuşmuş olabilir mi, birkaç gün önce voleybol basketbol gibi sporlar düzleşmeyi tetiklediğini ve felç riski olduğunu öğrendim. Ama voleybol hayatımın bir parçası gibi bırakmalı mıyım, haftaya doktora gidicem bel veya boyun fıtığı çıkma ihtimali var mı?

 37. Altay 22/03/2015 #

  Yaklaşık 5 ay önce hafif bir tümsekten durduk yere sıçradım ve birden bire yere düştüm pantolonumda bir sürü yırtık ve belimde kalçamda o anlık ağrılar vardı. İlkin önemsemedim ve 1 saat sonra spora bile gittim sonra gün geçtikçe siyatik ağrıları ortaya çıktı kalça iç kemiğinde arka baldırda inanılmaz ağrılar. Kalkarken, sırt üstü yatarken, yürürken hatta hapşırmak yada öksürmek hayatım boyunca hissettiğim şiddetli ağrılardı. MR çekildi teşhis: bel fıtığı, omurilik çevresinde 3 noktada kanal daralma. 4 kez iğne vurdurdum, 24.03.2015 günü son bir iğne daha vurulacak. Doktorlar omurilik cerrahi operasyon dediler ama inanın hiç niyetim yok. İnanamayacağınız kadar üzgünüm. Çok sıhhatli biriyken düzenli spor yapan hatta haftada toplam 3 saat koşan biriyken bu duruma gelmem beni çok yıprattı. Sosyal aktif, espri seviyesi yüksek biriyken, suskun karamsar biri haline geldim ve ne yapmam lazım inanın onu bile bilmiyorum. Allah tüm hastaların yardımcısı olsun.

  • abdullah altiyaprak 02/04/2015 #

   Kardeşim bende spor yapan futbol oynayan yani kendimce güçlü sağlıklı biriyken birden bel fıtığıyla karşılaştım. Sol ayağımdaki ağrılar yüzünden uyuyamıyordum geceleri neşem sevincim bir anda kayboldu agresifleşmeye başlamıştım. Gittiğim doktorların hepsi ameliyat olmamı söyledi ama bana karsı tavırları çok olumsuz sanki ameliyat masasından sağlıklı kalkamayacakmışım gibi his verdi ve çevrem ameliyat olmamam gerektiğini kotu sonucu olduğunu söyledi. Bunun üzerine İstanbul’daki bir sürü hacı hocaya bel çekenlere gittim sonuç hep kötüye gitti ve bir tavsiye üzerine İstanbul’da bir doktora gittim ameliyata beni ikna etti ve ameliyat oldum ve yarım saat sürdü şuan 7.gun oldu belimdeki sargıydı aldılar ve dikiş bile atılmadı. Çok küçük bir iz var arkadaşlar doktoru iyi seçin korkulacak bir şey yok gerçekten de ama asla doktor hariç kimseden yardım almayın Allah göstermesin çok kotu sonuçlar doğurabilir.

 38. sevgi 15/04/2015 #

  Selamlar. Eşim 43 yaşında ve 91 kg bel fıtığı bundan bir ay önce oluştu. Onun öncesinde hafif ağrıları oluyordu fakat çok takmıyorduk. Ta ki işyerinde işler ters gidip de psikolojisi bozulana kadar. Bu hastalık moral bozukken ortaya çıkıyor sanırım aynısını babamda da yaşadık biliyorum. Eşim kas gevşeticilerle ağrı kesicilerle bir müddet idare etti ama ağrılar inatla devam etti. Sonra fizik tedavi gördü 15 gün fayda sağlamadı ardından yüzme iyi gelir dediler onu da yaptı. Denize düşen yılana sarılır hesabı sınıkçı diye tabir edilen kişilere gitmek durumunda kaldık. Çaresizlik cahilliği de beraberinde getirdi maalesef. Geçmesini umduğumuz ağrılar şuan daha da şiddetli olarak bize dönüş yaptı. Asla denemeyin sınıkçıları asla! Bu gece sabahladık araştırırken burayı buldum edindiğim deneyimleri paylaşmak istedim sizlerle. Rabbim hepinize şifalar versin geçmiş olsun sağlıcakla kalın.

 39. semsettin karakus 15/04/2015 #

  Bende üç yıldır şiddetli bel ağrısı var. Ama bu ağrı tutulma gibiydi başlarda son 4 aydır sol bacağım dizime kadar uyuşuyor. Ağrı normalde sağ tarafımda sağ tarafa uzanınca kalçamda iğne batma hissi oluyor ve ayakta birkaç dakika durunca oturamıyorum belimin ağrısından.

 40. ömer demirci 17/04/2015 #

  Geçen sene beyin cerrahisi doktoruna gittiğimde disk kayması teşhisi koymuştu. Üroloji doktoru da kum döküyorsun demişti. Bu sıralar yine ağrılarım tutmaya başladı. Boyun, ense, sırt, bel, bacaklar ve el bileklerinde ağtı ve uyuşukluk. Sırtımda ve belimde korse ile ve ağrı kesicilerle idare ediyorum. Yeniden beyin cerrahi’ye mi yoksa nöroloji’ye mi gitmem gerekir?

  • Pehlivan 19/01/2016 #

   Tekrardan MR çektirin. Nörolog ya da Beyin ve Sinir hastalıkları doktorlarına görünün. Sonuçlarınıza göre tedavi şeklini büyük ihtimalle Beyin ve Sinir Hastalıkları doktoru verecektir. Geçmiş olsun. Şifalar dilerim.

 41. Nisanur 20/04/2015 #

  1 haftadır Belimde tam kalça üstünde hareketlerimi kısıtlayan bir ağrı var. Sağ tarafta ve bacağıma da vuruyor. Sağ bacağım tamamen uyuşuyor. Ve idrar problemi de yaşıyorum. Ağrı bir anda oluşuyor ve nefesim kesiliyor. Bel fıtığı olabilir mi yoksa basit bir kas problemimi. 18 yaşındayım ve bel fıtığı için biraz küçük olduğumu düşünüyorum. Hastaneye gitmem gerekli mi?

 42. serhat 22/04/2015 #

  Ben 22 yaşındayım 1 ay önce ayağımda uyuşma oldu doktora gittim MS den şüphelenmişti ama refleks testi yaptı nörolojik bir durum yok dedi. Fakat 1 aydır ağrılarım arttı. Sırtımdan kuyruk sokumuna kadar özellikle bel bölgemde ağrım çok. Geceleri daha da artıyor ve bacağıma bazen elime vuruyor. Aynı zamanda 1 buçuk senedir düzenli spor yapıyorum ve zayıfım. Elimin uyuşması bel fıtığı kaynaklı mıdır?

 43. barış 29/04/2015 #

  Arkadaşlar tüm yazılanları okudum diyebilirim, genç yaşta yaşadığımız rahatsızlık oldukça üzücü, 12 yıl boyunca yapmadığım idman kalmadı, ama sporu bırakır bırakmaz vücumuza monte olan kg’lar bizi olduğumuzdan yerden aldı ve birer obeziteye çevirdi, 74 kg dan 99 kg kadar çıktım ve tam olarak bu zamanda spora geri dönüş yapayım derken mekik tahtasında kaldım, yani kg lar ve zamanın bizden aldığı güç git yerine güçsüz kaslar oluşturmuş, bel fıtığı tanısı konuldu ve çok araştırmama rağmen elimde raporlarla gitmediğim doktor kalmadı , ve ameliyat oldum, çokta memnun kaldım, Ankara bayındır hastanesi Funda hn, mükemmel bir doktor, ama gel gelelim sonrasına ameliyat oldum tamam değil, dikkat her yaşta her kg yukarıda yapılması gereken çok şeyden herkes bahsetmiş, hepside doğrudur, ama asıl olay kg ve hareketsizlik , siz siz olun bel fıtığı olsanız da olmasanız da ani hareketlerden kaçının, yerden belden bükülerek silgi dahi almayın.

 44. Tuğçe 13/05/2015 #

  Merhaba, ben 26 yaşındayım bir kaç aydır belimde zaman zaman oluşan ama 2-3 gün süren ağrılar oluyordu. Böbrek ağrısı mı yoksa bel ağrısı mı ayırt edebiliyordum. Böbrek ağrılarım için doktora gittim ve sağ böbreğimde 2-3 mm 4 adet taş çıktı, sol böbreğimde de kumlanma varmış. Ama doktor belimde ki bu ağrıların böbrekle alakası olmadığını söyledi. Bazen yürüyemeyecek halde oluyorum ve sağ ayağımın üzerine basamıyorum. Uzandığımda geçiyor fakat sürekli masa başında çalışan biri olarak çok zorlanıyorum. Sadece belim değil tüm vücudum ağrıyor sanki belim ağrıyınca başım bacaklarım kollarım hepsi ağrımaya başlıyor. Dün gece 2 tane ilaç içtim şimdi bir ilaç daha içtim ama hala geçmedi. Aynı zamanda masa başında oturmaktan sağ omzumda ve boynumda sürekli yanmalar ve ağrılar oluyor. Artık bıkmış durumdayım, gitmediğim doktor kalmadı. Özeli devleti hepsine gittim ama verdikleri ilaçlar ne ağrılarımı dindiriyor ne de hafifletiyor. Mutsuzum, hayattan zevk alamıyorum. Geçen hafta MR’a girdim sonucunu bekliyorum. Umarım ciddi bir şey çıkmaz.

 45. solmaz 20/05/2015 #

  Selam bende 23 yaşındayım. Ocak ayında sağ kalçamdan bacağıma doğru inen ağrılar sebebiyle doktora gittim. Aynı zamanda kramp girer gibi oluyordu ve yürümekte zorlanıyordum. Doktorum hemen ameliyat dedi. Fakat ilaç tedavisini deneyelim önce dedi. İğneli bir tedavi süreci atlattım hafifleme olsa da ağrım oluyordu. Alternatif tıp denedim fakat kesinlikle çekme yöntemi değil. Ve çok rahatım Allah a şükür. Aynı zamanda doktorumun verdiği hareketleri yaparak güçlendiriyorum kaslarımı. Arkadaşlar bu hastalık mr ile görülebiliyor. Doktorunuzdan özellikle mr isteyin.

  • güler 11/07/2015 #

   Sayın Solmaz alternatif tıp derken ne denediniz paylaşırsanız sevinirim.

 46. Emre 01/06/2015 #

  Merhabalar 24 yaşındayım. Askerden geldim geleli bel bölgemde ağrılar var kasık bölgeme de vuruyor. Ağrı çoğu zaman sağ tarafta oluyor. Bu ağrıyı 3 senedir çekiyorum. Ankara da gitmediğim hastane yaptırmadığım tahlil kalmadı röntgeniymiş ultrasonuymuş vs vs hiçbirisinden bir şey çıkmadı. Kalçamdan iğne vurdular ağrı kesiciler verdiler geçmedi. Bu aralar ağrının çok olduğu tarafta bacağımda ve ayağımda uyuşmalar hissediyorum.

  • Salij 13/08/2017 #

   Selam dostum şimdiki halini merak ediyorum geçti mi yoksa hala devam mi ediyor

 47. sevgi 05/06/2015 #

  Selamlar. Daha önce yazmıştım şimdi ileriki aşamayı aktarayım. En son çaresizlik içinde kalakalmıştık. Sonra bir kaç beyin cerrahisi gördü sonuçları ve hepsinin de ameliyat önermesi eşimi tamam kararı almaya sevk etti. Ameliyat oldukça başarılı geçti ve eşim çok şükür düzeldi. O kadar sıkıntı çektiğine, yüzme fizik tedavi onca ilaç derken hem zaman kaybı oldu bizim için, hem de kıyamam acı çekti hiç yere. Sizlere tavsiyem ameliyatlık dediyse DR. hemen olun pişman olmazsınız zannımca.

 48. serdar 07/06/2015 #

  Arkadaşlar 20 gün önce sol kolumda uyuşma başladı derken sağ ayak sağ kol, neyse nörolojiye gittim boyunda biraz kayma belde biraz kayma dedi ve fiziğe yolladı. İyide fizik sadece sol koluma bakıyor burada sinir sıkışması var diyor. Bende sordum bunun sağ bacak veya sağ kolla alakası var mı diye yok dedi bel fıtığımı sizce bu uyuşmalar gitti ayağım beni taşımıyor güçsüzleşti ne yapayım bir akıl verir misiniz beyin ve sinir cerrahine git diyorlar kesin çözüm kimde acaba.

 49. Mustafa 23/06/2015 #

  Arkadaşlar dr gittim bel fıtığı başlangıcı dedi. İlk zamanlarda bel ağrım çoktu biraz azaldı sonradan sol bacağıma vuruyor. Fizik tedavi gördüm 21 gün daha iyi oldum şimdi. Çok fazla yorulduğumda yürüdüğümde ayağımda yere sürtünme oluyor. 5 dk bile dinlensem çok iyi geliyor ancak yine yorulduğumda aynı şeyler oluyor. Bu durum bel fıtığı belirtisi midir? Aynı durumu yaşayan var mı?

 50. pelin 25/06/2015 #

  O kadar önemsenecek bir konu ki bu bende önemsemiyordum ama çalıştığım işten kaynaklanan ve genetik olan üç bel fıtığım var ayrıca omurilik düzleşmem aynı yerde kireçlenmem var ameliyat yapmıyor doktorlar yaşımdan dolayı (23) böyle yaşamayı öğrendim artık ama birçok şeyi kısıtlıyor geç olmadan doktora gidin.

 51. Aydın 07/08/2015 #

  Yaklaşık 3 4 aydır bel fıtığı belirtileri ile uğraşıyorum solda uyuşma el kol ve özellikle ayakta, hala ayağımın üstüne basamıyorum. 5 6 farklı birime danıştım kimse senin rahatsızlığın şudur demedi beyin cerrahı nöroloji fizik tedavi bütün testler negatif en son skolyoz olabilir dediler oda değilmiş. En son fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine gittim yatış için randevu verdiler, eğer oradan da yanıt alamazsam ne yapmalıyım.

 52. Cem 20/08/2015 #

  Merhaba geçen gün Mr çektirdim ve henüz 20 yaşımda bel fıtığına yakalandığımı öğrendim. Spor yapmayı futbol oynamayı çok seven biri olarak bunlardan mahrum kalacak derecede bel ağrılarım var ve yürürken çok fazla sorun yaşıyorum uzun süre yürüdükten sonra dayanılmaz ağrılar oluyor ilk gördüğüm müsait yere oturmak istiyorum. Doktorun verdiği iğneleri de kullanmak istemiyorum ilaç ve merhemle ağrılarımı azaltmaya çalışıyorum. Yeni bel fıtığı olmuş biri olarak çok bilgisizim neler yapmam gerek yardımcı olursanız çok makbule geçer.. inşallah herkes ağrılarından kurtulur, bu ağrıları yaşayan bilir…

  • Hava 17/02/2016 #

   Güzel Allahım hepınıze sabırlar sıfalar versın cok zor Ağrı’lar çeken bılır 28 yasındayım zıkkım agrı geldıgı vakıt 80 yasında oluyorum sankı hareket edemıyorum nerde olursam olayım uzanmam gerekıyor tutunarak cok zorrr Dr gıtmekten nefret edıyorum kendım ıcın asla bırsey yapmıyorum ama herhalde çarem kalmadı mecbur gıdecegım Belımden sol bacağıma gırıyor ve çıkmak bılmıyor Allahım hepımızı kurtarsın Insallah ??

 53. oslemm 24/08/2015 #

  Benim belimde çok ağrı oluyordu ağlıyordum ağrıdan sonra ağrı kesici iğne ile ancak ayakta durabiliyordum. Doktor bana idrar yollarında iltihap var dedi hap verdi kullandım. Fakat şu an yine ağrılarım başladı ve sol bacağın üstüne zor basıyorum belim ağrırken uyuşma oluyor sizce fıtık mıdır?

  • admin 27/08/2015 #

   Oslemm Hanım fıtık denilebilmesi için MR çektirmeniz ve buna bakılması gerekir. Bu şekilde uzaktan bu konuyu netleştiremezsiniz.

 54. Yusf 01/09/2015 #

  Doktor bana bel fıtığın Küçük fizikle atltırsın dedi 15 gün fiziğe girdim. Yine ağrılarım başladı. Kalkarken acı çekiyorum nasıl olacak ???

  • admin 03/09/2015 #

   Yusf Bey fizik tedavinin etki etmesi biraz zaman alabilir. Ağrılar geçmezse tekrar doktora görünmekten başka çare yok.

 55. Derya sevgi 05/12/2015 #

  Merhaba hastalığım olmadan hiç bu siteyi araştırmak aklıma gelmedi 2 haftadır belimden aşağısını hissetmiyorum ayaklarım uyuşuk ve bacaklarımda tonlarca ağırlık var gibi kaldıramıyorum çok kotuyum doktor bel emarı istedi bu bel fıtığımı n’olursunuz yardımcı olun.

 56. Zeydan 11/01/2016 #

  Selamünaleyküm büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öperim. Yaşım 17. 3 sene hamallık yaptım ağrılarımdan dolay bıraktım 3 ay oluyor ama ağrıları kaldı. İlk önceleri çok kotu belim ağrıyor ve her iki bacaklarıma vuruyordu (güç kaybı uyuşma zaman zaman tüm vücuduma vurduğunu da bilirim ) doktora gittim emar istedi. Velhasılıkelam emardan çıkan sonuçlara doktor temiz dedi bir şeyin yok ama tavırlarından hiç güvenmedim çünkü araştırdığım ve bulduğum her şey bel fıtığını işaret ediyor. Eminim bir şey var bel fıtığı başlangıcı gibi o yüzden başka bir hastaneye gidip tekrar emar cekilecem inşallah bir şeyim yoktur Allah düşmanımın başına vermesin bunun fıtıktan başka bir sebebi var ise eğer bilen varsa yardımcı olursa çok dua ederim şimdiden Allah razı olsun.

  • Hava 17/02/2016 #

   Allah sana şifa versin İnşallah daha çok küçüksün İnşallah tez zamanda iyileşirsin bir de bu yasta ağır iş yaptığın için hastalanmışsın yavrum benim inşallah Allah sana güzel kapılar acar ve güzel bir işe sahip olursun sevgilerle bir ablan.

 57. Pehlivan 19/01/2016 #

  8 Aralık’tan beri bu ızdırabı çekmekteyim. Daha öncede bel ağrılarım olmuştu ancak kremlerle ve masaj aletleriyle kısa zamanda çözmüştüm olayı.En son yaşadığım ağrıyı hiç yaşamadım. Ne koltuğa oturabiliyorum ne de sağa sola dönebiliyorum. Bu halimle bir hafta boyunca işe gidip geldim. Vurulan iğnenin sürdüğüm kremin hiç faydası olmadı. En sonunda yıllık izin alarak hastanede MR çektirdim. Sonuçta S1-L5 olarak 2 fıtığım olduğu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor.Tabi ben şok oldum. Ben ki iğneden dahi korkan biri ameliyat olacaktım. Öncelikle fizik tedaviyi denemek istedim. Çünkü bundan 3 sene evvel önce annem ve babamda da fıtık sorunu yaşamıştık hatta annemin hastanedeki çığlıkları hala kulaklarımdadır. Onlar ameliyat olmadan sağlıklarına kavuştular Allaha şükür. Tabi zaman zaman ağrıları oluyor. 15 günlük fizik tedavi sürecimi bitirdim. Belimde şu an çok fazla ağrı yok. Ancak sol kalça kısmında ağrı ve kasılmalar yaşıyorum. Topallayarak yürüyorum. Doktorun verdiği egzersizleri yapıyorum. Eğer geçmezse gözümü karartıp ameliyat olucam. Son çare bu. Dün akşam çok ağrım oldu. Ağrı kesici içerek uyuyabildim. O da kesik kesik uyumak. Acayip derecede gerginlik ve umutsuzluk var üzerimde.İşimden de oldum. Umarım Allah hem bana hem size şifa verir. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Herkese geçmiş olsun.

 58. Ceren 07/02/2016 #

  Merhabalar 18 yaşındayım daha önce belimin üstüne darbe almıştım ve 3 ay kadar yürümekte ve oturmakta zorlanıyordum aradan 1.5 yıl geçti aslında sporcuyum kilom yok yıllardır sporla uğraştığım için de arada ağrım olsa da masajla geçerdi fakat son 1 haftadır inanılmaz ağrı çekiyorum uyuşma yok fakat günlük hayatımı aksatıyor yürümekten bıkıyorum sürekli yatınca rahatlatıyor ve yatmaktan başka çare de bulamıyorum doktora girmekten de korkuyorum fıtık varsa eğer benim geleceğimi etkileyebilir size ne yapabilirim???

 59. Emre 10/02/2016 #

  Ben 23 yaşındayım askerdeyken bel fıtıgı teşhisi koyululmuşdu şuan birinci katta ikinci kata çıkınca ayaklarım tütmüyor bemin sağ tarafı her saat ahrıyor eğilip rn ufak bişeyi yerden kaldırdığında benim patlıcak gibi şişiyomuş gibi hissediyorum bir bilgi verirmisiniz

 60. Ercan 20/02/2016 #

  Herkese gecmis olsun bu hastalık aynı dis agrısının bacakta olanı dişini cektirebiliyorsun ama buna elden birsey gelmiyor 42 yasindayim su anda üç haftadır evde yatıyorum once ağrım sol bacagımda siddetliydi ve dogrulamıyordum iki büklüm dolastim doktor igne ve krem agrı kesici verdi agrilarim bitti fakat dogrulamiyorum dogrulmaya kalktigimda sol kalcamda sıkışma ve agrı oliyor mr cektirdim sonuclari bekliyorum ameliyatı en son dusunuyorum rahat uykular dilegiyle allah sifa versin

 61. murat 21/02/2016 #

  Merhabalar. Bende dönemsel olarak bel ağrıları çekiyordum. En son 3 ay önce kalçama vuran ağrı yüzünden aksaray daki beyin cerrahına gittim. Mr a baktı senin disk kararmış fıtık başlangıcı var dedi. Spor egzersiz önerdi ameliyatlık durumun yok dedi. Aradan 1 hafta geçti, bacağıma vuran ağrı ve ayak parmağımdaki güç kaybı yüzünden ikamet ettiğim yerde Bitlis’te doktora gittim. Doktor mr inceledi, bu ilerlemiş, ameliyat olmalısın dedi. Ağrılarım geçmişti. Başka bi uzmana göründüm o da fizik tedaviye yönlendirdi ve istersen ameliyat olabilirsin dedi. Güç kaybı düzeldi ama 3 aydır moralim altüst oldu ameliyat diyen doktordan beri ağrılarım geçmiyor. Bacağımda da bir çekme var. Psikolojim altüst oldu. Ameliyattan korkuyorum.

 62. Erol gurdal 21/03/2016 #

  Ben yürürken sağ ayağım burnu yere sürtüyor onun için bazen de düşüyorum acaba neden oluyor?

 63. Soldier 24/03/2016 #

  Bu yazımı bu amansız hastalığa yakalanlara ışık tutsun diye yazıyorum. Umarım faydalı olur…

  7 Ağustos 2014 günü bu hastalığa yakalandım. Tam 3 gün boyunca yataktan kalkamaz hale geldim. Sadece belime ağrı vurmuyor, aynı zamanda sağ bacağımda inanılmaz ağrılar beni kalkamaz hale getiriyordu. Merdivenleri çıkamıyor, ağrılarıma katlanamıyordum. O halimle soluğu Tıp Fakultesinde aldım. Doktor bir kaç testten sonra, emar sonuçlarına bakarak, çarşamba gününe ameliyat gününü verdi. Hiçbir şekilde iyiye işaret şeyler söylememiş, üzüntüm iki katına çıkmıştı… Ben de ameliyat kararını reddederek, çareler aramaya başladım. İnternetten araştırmalar yapıyor, benimle aynı hastalığa yakalanan hastane koridorundaki insanlardan bilgi alıyordum. Oradaki bir dost; alternatif tıpın faydalı oldugunu söyleyerek, Haymana’daki bir adreste bu şekilde tedavi yapan bir şahsın, çoğu hastayı iyileştirdiğini söylemişti. Bende vakit kaybetmeden, oraya gittim. Emar sonuçlarıma bakarak; efendim cok uzaklardan gelmişsiniz ama beni yanlış anlamayın! sizi bu şekilde hasta yatağına alır ve masaj yaparsam, muhtemelen kalkamazsınız! diyerek beni bir defa daha yaralamıştı… Ağrılarımla tekrar eve geldim. Sonuç tam bir hüsrandı…

  Peki nasıl bu amansız hastalı yendim. Onu paylaşacağım sizlerle…

  Kural 1: İnternette araştırmalar yaparken bir sitede bel fıtığı egzersizleriyle tanıştım. Her gün sabahları 1 saat boyunca bu egzersizleri yaptım.

  Kural 2: Yatağınızı mutlaka değiştirmelisiniz. Visko yatak tavsiyemdir. vücudun tamamın şeklini alır. Rahat edersiniz !!!

  Kural 3: Korse takmalısınız. Arkası metalli olanlardan…Eczanelerde bulunmaktadır.

  İşte bu üç kuralı uygulayarak, 3 ay gibi kısa bir sürede bu illetten kurtuldum. Allaha çok şükür!!!

  Merdivenin 3 basamağını arkadaşlarımın desteğiyle çıkan ben(!) 1,5 yıldır asker olmam nedeniyle 3 kilometre koşuyu 15 dakikada tamamlıyorum…

  Bu illet, 1.5 yıldır bir kere dahi kapımı çalmamış olup, umarım hayatım boyunca da kapımı çalmaz!

  Herkese acil şifalar diliyorum…

 64. İbrahim 15/05/2016 #

  Merhaba, 48 yaşındayım. Devlet memuruyum. 10 yıl 3 saatlik şehir dışı bir görevde çalıştım. Cuma 3 saat ortalama pazar – p.tesi 3 saat ortalama araba kullandım. On yıl sonunda ağrılarım başladı 30 – 40 dk kendime gelebiliyordum. Tayinim çıktı. Bu yolculuklar bitti. Lakin ağrılarım devam etti. Masa tenisine başladım. Düzenli olarak oynuyorum. Hatta abartarak oynuyorum. Son günlerde ağrılarım çok arttı. kalktığımda ayaklarımın üzerine basamıyorum. Neler önerirsiniz. Selamlar.

 65. ece 01/06/2016 #

  Arkadaşlar ben 17 yaşındayım damacana suyu kaldırdıktan sonra ağrım başladı ve yaklaşık 1 aydır çok şiddetli ağrım var. son zamanlarda yürürken zorlanıyorum dik duramıyorum ve oturamıyorum.

 66. Göktuğ 14/06/2016 #

  Merhaba 19 yaşındayım. Uyuşma vs olmuyor. Kas Ağrısı var biraz ama o zaten hep vardı sürekli futbol oynuyorum çünkü. Bir süre yürüyünce belimde bi ağrı başlıyor çok fazla değil ama yine de ağrı var. Sizce bel fıtığı olabilir mi?

 67. Nur 27/07/2016 #

  Benim belim squat dan oldu sanırım şiddetli bir agrisi var.

  • aykut akbulut 66 14/10/2016 #

   hocam yardımcı olmak istiyorum gıda takviyesi öneriyorum eğer faydasını görmezsen bır ay içinde paran iade o kadar net

 68. Sadrettin 13/08/2016 #

  bel fıtığıydım 7 yıl önce tedavi oldum ama şimdi ayaklarımda, kollarımda uyuşma var gezemiyorum bel fıtığıyla mı alakalı.

  • Yeliz 18/11/2016 #

   Kan ve ferrittini ölçtürdünmü ondan dolayıda olabilir

 69. merve 25/08/2016 #

  Bazı arkadaşlar yazmış onlara cevabım bel fıtığı hafif ağrıyla ya da soğuk günlerde arada bi ufacık ağrıyla çıkmaz onlar anca üşütme ve kas ağrısı. Fıtık olunca aşırı ağrı olur eğilince bir süre kalınca kalkmakta zorlanırsın ağır kaldırınca ağrır yine şiddetli şekilde sırt üstü yatınca birden ağrır bazen gözlerin bile dolar ağrıdan. Küçük ağrılara kimse endişelenmesin. Çok şiddetliyse arada bir gözlerin doluyorsa fıtıktır

 70. Özkan 15/09/2016 #

  Belimde sanki bi boşluk var gibi ve tam o boşluğun olduğu yerde Sürekli bi ağrı sözkonusu ama çok aşırı değil orta seviyede bazen de iki bacağımda ve ellrimde uyuşma oluyor dik durma problemi yaşıyorum istemeden eğik duruyorum fıtık olabilir mi acaba bendeki bi bilgisi olan varmi…

 71. Can 17/09/2016 #

  Merhaba. 1 hafta önce ani/ısınmadan ağır kaldırdım. O an belim ağrıdı kıpırdayamadım. Daha sonra harekete bağlı ağrılarım kah şiddetlendi, kah kesildi. Oturup kalkarken, sağa sola dönerken, eğilirken ağrılarım oluyor. Ama sadece belimin sol tarafında. Bacaklarımda uyuşma ve ya ağrı yok. Öksürdüğümde, aksırdığımda bir ağrı artması yok. Devlet hastanesinde beyin cerrahına göründüm. Açıkçası fazla ilgilenmedi ve kas zedelenmesi dedi. Kas gevşetici ve egzersiz verdi ama geçmedi. Kamu personeliyim, sadece toplu izinim kaldı, tek seferde kullanabileceğim 10 gün. Malum olaylardan ücretsiz gibi diğer izinleri kullanmak zulüm kurumumda.

  Kısacası fıtık deneyimi olanlardan ilk doktorun söylediğine güvenip güvenemeyeceğimi öğrenmek istiyorum.

  Teşhis konulur ve ameliyat kararı alınırsa tahminen ne kadar sonra beni ameliyata alırlar?

  Ameliyat olursam ne kadar sürede işimin başına dönebilirim?

  10 gün bütün bu işlemlere ve istirahatime yeter mi?

  Manisa – İzmir bölgesinde tavsiye edebileceğiniz bir uzman var mı?

  Şimdiden ilginize teşekkürler.

 72. İbrahim 14/10/2016 #

  Mrb benim belim eylip kalkarken yuk tasirken merdiven cikarken agrıyor bel fıtıgı olabilirmi…

 73. osman 24/10/2016 #

  Nolur bna bise diyin yaklasik bir bucuk senedir dizden asagi ayaklarim agriyor doktorum uc defa igne yapti kas gerilmesi dedi ama gecmedi en son bida gittim agrilar son iki uc haftadir cok hafiften belime vurmaya basladi doktruma da soledim bana emg ve emar cektirmemi soledi gun aldim bu hafta icinde ikisini cektir ve bir gundue kalcama bir agri girdi basina gelen varmi acaba

 74. İsoocaaan 28/10/2016 #

  Arkadaşlar bugün kalktığımda belimde biraz yan tarafta şiddetli ağrı var bacağımda ağrıyor 5-6 kere hapşurukda tuttu mide bulantısı da vardı dün ama dün fazla ağrısı yoktu bugün başladı ağrı eğilmeye felan izin vermiyor bıçak saplanır gibi ağrısı var

 75. Yeliz 18/11/2016 #

  Bende bel fıtığı var ama benim kasıklarımda şiddetli ağrı ve idrarda zorlanıyorum ayrıca biraz gecikirsem kaçırma bile oluyor fıtıktan dolayımı

 76. İbrahim 04/12/2016 #

  Merhaba ben 2 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum dün çok ayakta kaldım şimdi belim ve bacağım agrıyor sizce tekrar bel fıtığımı oldum ?

 77. Beyza 14/12/2016 #

  Benimde Belimde agri var gripim oksurunce belim cok agriyor egilince de agrilar olusuyr idrarada cok sık çıkıyorm bendede mi var aceba

  • idris 02/04/2017 #

   Once idrarda yanma ve devamli gidiyorsan hemen bi urolojiye git

  • Derdo 28/05/2017 #

   Bel Fıtığı başlangıç aşaması

 78. Hasan 13/03/2017 #

  5 gun önce bir anda agri oldu . ayakta olduğunda hic bir agri yok sadece eğilip kalkarken belinde bir agri oluyor batma hissi gibi yatarken soldan sağa dönerken agri oluşuyor birseyler kaldiirken agriyor yasimda 40 sizce doktoro gitmeli miyim fitik mi var

 79. Hilal 14/04/2017 #

  Benimde belim gündüz eğilip kalkınca pek agrımıyor fakat iki üç gündür gece Ağrı’dan uyanıyorum kıvranıyorum sabah uyandığımda da Ağrı oluyor kalkıyorum bir saate geciyor acaba bende de mi fıtık var ??

 80. Settar 13/05/2017 #

  Merhaba ben eğildiğim zaman yani iki dakika eğik olduğumda sırtım ağrımaya başladı acaba bu bel fıtığı mıdır yardımcı olunuz

 81. Aslı 22/06/2017 #

  merhaba benimde her zaman olmayan bel ağrılarım vardı masaj aleti ve egzersizle ağrıyı geçiriyordum.bir haftadır sol belimden başlayan ve parmak ucuma kadar yayılan bir ağrı ve uyuşma var.yataktan kalıp yürürken sol bacağım tutuluyor.iki gündür bu ağrılara ek olarak yine sol tarafımda kolum el parmaklarımda uyuşma ve sırtımda tutulma var.güçlü bir ağrı kesici iğne yapıldım dün gece normalde o ağrı kesici rahatlatırdı ama bu defa hiç rahatlatmadı.beş dakika ayakta durduğumda bu ağrı daha da şiddetleniyor.Gaziantep te tavsiye edeceğiniz beyin cerrahi doktoru var mı

 82. burhan 02/07/2017 #

  Merhaba dün çocuğu kucağında yere indirirken aniden belimde bir ağrı oluştu. Yere yığııp kaldım . Zor kalktım ağrılarım dünden beri devam ediyor. Kas gevşetici iğne yaptırdım ancak fazla fayda etmedi. Belimde sürekli bir yanma var yürürken bazen sancı beline vuruyor. Belfıtığımı başlangıcı ne yapmam gerekiyor.

 83. sadegül 06/07/2017 #

  Mrhb bn 19 yasındayım ve 7 8 aydır bendede belimde uyuşma var bacaklarımda uyuşma yok ama bazen ağrıyor çok fazla ayaylta durdugum zaman belim kyuşuyor ve ani hareket ettiğimde belimde bi anda çok fazla ağrı oluyo ama hemen geçio doktora gittim bişeyin yok dedi ama yinede mr istedi dizce bel fıtıgımıdor

 84. Evin çavaş 09/07/2017 #

  Feci halde belim çok ağrıyor ne otura biliyorum ne kalka biliyorum hem sağ hem Sol tarafım çok ağrıyor bide Sol elimde çok uyuşma oluyor bide bacaklarımda titriyor bazen sizce bel fittigi mi

 85. Hülya 22/08/2017 #

  Arkadaşlar benimde belinde ayrı var ama bide bel8min alt kısmında erik büyüklüğünde elimle ovaladığım zaman ağrıyı ve bide 8 aydan beri ayak parmağında boynumda ve sağ kolunda uyuşma var acaba fitikmi

  • DOKTOR 27/11/2017 #

   Fıtıktır. Benim amcamın da öyleydi. BEL FITIĞIYMIŞ. Ameliyat oldu ama hala çok kötü…
   Bu arada ben doktorum. Seninkisi kesin bel fıtığı…

 86. Karaca 15/11/2017 #

  Okuduğumu anladım ve de bir sorum olacak sizlere bilen cevap versin sallamasyon iş yapmayalım belimin sol tarafında kalça doğru bir ağrı mevcut gitmiyor ama yukarıdaki okuduklarıma göre uyuşma ve karıncalanma olmuyor ve sadece geriye doğru hafif eğildiğim de ağrı oluşuyor. daha önce doktora gitmedim, bel fıtığı olabilir mi? Doktora en kısa zamanda gideceğim.

 87. Selcan toygun 28/12/2017 #

  Allah kurtarsin bu illet hastaliktan herkesi.adana da bi prof.dr orhan şen diye bi doktor var.mutlaka bi muayene olun ona.ve muayene olduktan Sonra sonuclarinizi lutfen buraya yazin.baskalarida derman bulsun.cunku bu doktor bel fitiginin ehli diyo muayene olanlar.

 88. Rıdvan 11/07/2018 #

  Merhaba Arkadaşlar şuan tam 21 yaşındayım yaklaşık bir ay önce sol bacağım da oluşan sıcaklık hissi ve hafif ağrılardan dolayı doktora gittim Mr çekildim ve hiç ağrımayan belim de bel fıtığı başlangıcı olduğunu öğrendim ve ne hikmetse o günden sonra belim ağrımaya başladı yani demem o ki hastalıkların hepsi psikolojiktir internette okumadığım yazı sayfa yorum kalmadı genel kanı hayatları boyunca yarım bir ınsan olarak yaşayacaklarını düşünenler yönünde yalnız belki binlerce yorum okumusumdur fakat gencinden yaşlısına sporcusundan öğretmenine olsun çok nadir düzeyde hastalığına şükreden insana rastladım ve insanları daha da karamsarlığa iten bu zihniyetlerin iyileşmesinin zaten imkanı yoktur futbol oynamayı spor yapmayı koşmayı gülmeyi eğlenmeyi çok seviyorum ve yapmaya da devam edeceğim ben kendinimin doktoruyum kendinizin doktoru olun psikolojinizi insanlarla paylaşıp daha da beter durumlara itmeyin insanları mutlaka bir hayır vardır selametle kalın…

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.