Behçet Hastalığı Belirtileri

1937 yılında Hulusi Behçet tarafından teşhis edilen ve bu nedenle dünya genelinde Behçet Hastalığı (Behcet’s Disease) olarak anılan hastalık bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

En çok Ortadoğu ve Japonya başta olmak üzere diğer Asya ülkelerinde görülen bu hastalık erkekler arasında daha yaygındır.

Behçet hastalığının başlıca etkisi damarlarda yarattığı tahribattır.

Sebebi tam olarak bilinmeyen hastalık nedeniyle vücudun bakteri ve virüslerle mücadelesinde kullandığı antikorlar sağlıklı dokulara saldırarak tahribata ve iltihaplanmaya yol açar. İltihaplanmanın etkisiyle birlikte şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi belirtiler görülür.

Ağız içi yaralar ve ciltte görülen bazı sorunlar Behçet hastalığının yaygın olarak görülen belirtileri arasındadır.

Behçet Hastalığının Sık Görülen Belirtileri

Behçet hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminin hangi dokulara zarar vereceğinin önceden kestirilememesi ve vücudun farklı noktalarında tahribata yol açabilmesidir.

Bazı hastalarda ağız içinde veya genital bölgede küçük yaralar oluşurken bazı hastalarda menenjit (beyin zarı iltihabı) gibi daha ciddi sorunlara görülebilir.

Behçet hastalığı ilerledikçe ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Belirtiler zaman zaman kendini gösterip daha sonra 1-2 hafta ortadan kalkabilir. Bu durum bağışıklık sisteminin ataklarına bağlı olarak gelişir ve her atakta farklı bir belirti görülebilir.

Behçet hastalığının teşhisi için bu belirtilerin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığının, ne kadar sürdüğünün not edilmesi önemlidir. Diğer bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi Behçet hastalığının belirtileri de kolaylıkla diğer bazı hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir.


Behçet hastalığının en sık görülen 5 belirtisi şu şekildedir.

Ağız İçi Yaralar (Aft): Hemen hemen Behçet hastalığı olan her kişide görülen ağız içi yaralar (aftöz stomatit) bu hastalığın ilk belirtileri arasındadır ve diğer belirtiler ortaya çıkmadan çok önce görülür.

Ağız içinde oluşan yaraların kırmızı bir çizgi şeklinde sınırı vardır ve birkaç tanesi bir arada oluşabilir. Aftlar oluştuktan 10-14 gün sonra kendiliğinden iyileşebilir ancak bir süre sonra tekrar oluşurlar. Küçük olanları herhangi bir iz bırakmaz ancak büyük yaralar iz bırakabilir.

Genital Yaralar: Genital bölgede oluşan yaralar Behçet hastalığı olan kişilerin yaklaşık yarısında görülen bir belirtidir. Bu yaralar kadınlarda vulva (dış bölge), erkeklerde sktrotum (testis torbası) bölgelerinde görülür. Genital bölgede oluşan yaralar ağız içinde oluşan yaralara benzeşir ve ağrılı olabilirler.

Cilt Sorunları: Ciltte, özellikle bacaklar ve vücudun üst bölgesinde çıkan yaralar Behçet hastalığında oldukça yaygındır. Bu kırmızı ve kabarık ağrılı yaralar cildin çizildiği ve bir şekilde tahriş olduğu bölgelerde daha sık görülür.

Doktor bu yaraların Behçet hastalığına bağlı olarak oluştuğundan şüphelenirse “paterji testi” uygular. Paterji testinde kalın uçlu bir iğneyle ciltte küçük bir delik açılarak 24-48 saat içerisinde herhangi bir lezyon veya yara oluşup oluşmadığı gözlemlenir.

Göz İltihabı: Bir diğer adı “üvelit” olan göz iltihabı genellikle gözün arka veya orta kısmında oluşur. Behçet hastalığının bu belirtisi erkeklerde daha yaygındır ve hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktıktan 2 sene sonra görülebilir. Göz iltihabı görüşün bulanıklaşmasına yol açabilir. İltihap nadir olarak göz kızarıklığına ve ağrıya yol açar. Göz sık sık iltihaplanırsa görme kaybı yaşanabilir.

Artrit: Eklemlerin iltihaplanması olan artrit Behçet hastalığı olanların yarısında görülmektedir. İltihap başta diz, ayak bilekleri, el bilekleri ve dirsekler olmak üzere tüm eklemleri etkileyebilir.

Artrite bağlı olarak eklemlerde ağrı, şişlik ve sertleşme olabilir. Artrit atakları genellikle birkaç hafta sürer ve eklemlerde kalıcı bir hasara neden olmaz.

Behçet Hastalığının Diğer Belirtileri

Damarlar: Toplardamarlarda ve büyük arterlerde meydana gelen iltihaplanmaya bağlı olarak kollarda ve bacaklarda ağrılı şişlikler, kızarıklıklar görülebilir. Büyük arterlerde oluşan iltihap anevrizma, damarların daralması veya tıkanması gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Sindirim Sistemi: Behçet hastalığı karın ağrısı, ishal ve kanama gibi belirtilerle sindirim sistemini etkisi altına alabilir. Ancak bu belirtiler Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileri ile benzeştiğinden Behçet hastalığının teşhisi için yeterli değildir.

Merkezi Sinir Sistemi: İltihaplanma nedeniyle merkezi sinir sisteminde (beyin ve omurilik dahil) bazı sorunlar yaşanabilir. Beyin zarında iltihaplanma (meningoensefalit), boyun ağrıları, baş ağrısı, hareket koordinasyonunun zayıflaması gibi belirtiler görülebilir. Bu durum kontrol altına alınmazsa beyindeki kan damaları tıkanabilir ve hasta felç olabilir.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Behçet hastalığının tedavisi yoktur ancak belirtileri kontrol altında tutularak ciddi komplikasyonlara yol açması önlenebilir. Hastalığı belirtilerinin şiddetlendiği dönemlerde ilaç tedavisi uygulanabilir.

Cilt Kremleri: Doktorunuz genital bölgede veya vücudun diğer bölgelerinde çıkan yaraların neden olduğu ağrıyı ve enflemasyonu azaltmak için harici olarak kullanılan cilt kremleri, merhem veya jeller önerebilir.

Gargara: Ağız içi yaraların yayılmasını önlemek ve ağrıyı hafifletmek için genellikle özel gargara suları kullanılır.

Göz Damlası: Behçet hastalığının neden olduğu göz iltihabını geçirmek için kortikosteroid içeren göz damlası reçete edilebilir.

Harici olarak kullanılan merhemler işe yaramazsa doktorunuz iltihabı kontrol altına almak için aşağıdaki ilaçları kullanmanızı önerebilir.

Kortikosteroidler: Kortikosteroid içeren ve ağız yoluyla alınan ilaçlar Behçet hastalığının neden olduğu iltihabı azaltabilir. Kortikosteroidler bazı durumlarda aşırı aktif olan bağışıklık sistemini baskılayan (immünosupressifler) diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Kilo alma, çarpıntı, kemik erimesi ve mide yanması kortikosteroidlerin yan etkileri arasındadır.

Bağışıklık Sistemini Baskılayan İlaçlar: Sağlıklı dokulara ataklar gerçekleştirerek tahribata yol açan bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar iltihabın azalmasına ve hastalığın yol açtığı belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Ancak bu ilaçlar vücudun enfeksiyonlara karşı direncini düşürdüğü için diğer bir nedenden ötürü enfeksiyon görülme riski artar. Düşük kan sayımı, yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek sorunları bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların diğer yan etkileri olarak sayılabilir.

Egzersiz: Behçet hastalığının şiddetlendiği dönemler dışında kalan dönemlerde hafif ve orta dereceli fiziksel aktivite yapılması eklemlerin güçlü olması esnekliğinin korunması açısından önemlidir. Belirtiler şiddetlendiğinde ise hasta dinlenmelidir.

Kaynaklar


(Visited 11.325 times, 1 visits today)

, , ,

Behçet Hastalığı Belirtileri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. zafer 15/01/2017 #

    iyi günler benim ağız içiinde aft yarası yaklaşık 15 yıldır çıkıyor 4 yada 5 gün içerisinde geciyo. bu yıl genatal bölgemde de bir yara cıktı . behcet hastalığı şüphesiyle hastaneye gittim . behcet hastalığı testini yaptırdım . sonuc temiz cıktı. aradan 3 aya yakın zaman oldu şimdi yeniden ağız içinde ve genatal bölgede tekrar cıktı.acaba sebebi ne olabilir . behcet hastalığı yapılan teste hastalığın kendini saklama gibi bir olanağı var mıdır

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.