Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademciklerin en önemli görevi solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları filtrelemektir. Ancak bazen bademciklerin kendisi enfekte olur ve iltihaplanan bademcikler şişer.

Tıpta “tonsilit” adı verilen bademcik iltihabı özellikle çocuklar arasında sık görülen bir rahatsızlıktır fakat her yaştan (2 yaş altı çocuklarda ve 50 yaş üstünde yetişkinlerde nadir olmakla birlikte) insanın bademcikleri şişebilir.

Şişen bademciklerin neden olduğu ağrı yutkunma, konuşma, yemek yeme gibi gırtlağı ilgilendiren durumlarda şiddetlenebilir.

Bademciklerin şişmesine neden olan enfeksiyon boyun ağrısı, ateş ve baş ağrısına da yol açabilir.

Şişliğin verdiği rahatsızlığı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için bademcik şişmesine iyi geldiği bilinen bazı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Uygulamalar

Limonlu Sıcak Su: İltihabı azaltıcı etkisi olan limon aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içeriğiyle vücudun enfeksiyona karşı direncini arttırır.

1 bardak suyu kaynattıktan sonra 10 dakika kadar ılımasını bekleyin ve 1 adet taze limonun suyunu sıkıp zamana yayarak, 15-20 dakikada yudum yudum için. Boğazının yumuşaması için limonla birlikte 2-3 çay kaşığı bal da kullanabilirsiniz.

Bunu günde 2-3 kez tekrar edin. Alternatif olarak bir limon dilimine çeyrek çay kaşığı kadar tuz serpip emebilirsiniz.

Tuzlu Suyla Gargara: Günde 2-3 kez tuzlu suyla gargara yaparak şişliği azaltabilir ve enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesine destek olabilirsiniz.

Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz atıp iyice karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Tuz fazla olmamalı aksi halde tuzlu su boğazınızı daha çok tahriş eder.


Çemen Otuyla Gargara: Çemen otunu hemen elinizin altında olmayabilir ancak özellikle viral enfeksiyonların yaygın olduğu kış aylarında bademcikleriniz sık sık şişiyorsa evde bulundurmanızı öneririm.

1 büyük bardak kaynar suya 3 çay kaşığı çemen otu atın ve 20 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Suyu ocaktan alıp ılımasını bekledikten sonra süzün ve bu suyla günde 3 kez gargara yapın.

Süt: Gece, yatmadan 1-2 saat önce 1 bardak ılık süte 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber ekleyip karıştırın ve yavaş yavaş için.

Zerdeçal yoksa sadece karabiber kullanabilirsiniz. Sütün tek dezavantajı boğaza yapışarak daha fazla yutkunmanıza yol açması. Bademcikleriniz çok şişse ve yutkunurken çok ağrı yapıyorsa süt kullanmayın.

Zerdeçal: İltihabı azaltan ve antiseptik etkisi bulunan zerdeçalı gargara suyu hazırlamak için kullanabilirsiniz. 1 bardak sıcak suya 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve karıştırın. Su ılıyınca gargara yapın.

Bunu gün içinde ihtiyaç duydukça tekrar edin. Bademcik şişmesine iyi gelen zerdeçalı çay olarak da tüketebilirsiniz. 1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı silme toz zerdeçal yeterli olacaktır. Çayınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Tarçın Çayı: Bakterilerin çoğalmasını önleyen tarçın çayı aynı zamanda şişliğin, iltihabın ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. 1 büyük kupa çay için 1 çay kaşığı toz tarçın veya 2 küçük çubuk tarçın yeterli. Çayınızı toz tarçınla hazırlayacaksanız 5-7 dakika, çubuk tarçınla hazırlayacaksanız 10-12 dakika demleyin.

Kabuklar büyükse 1 adet büyük kabuk yeterli. Ancak büyük kabuk tarçının genelde tamamı suya sığmadığı için 5 dakika bir ucunu 5 dakika diğer ucunu suda bekletin. Çayınıza 2 çay kaşığı bal ekleyerek etkisini artırabilirsiniz. Tarçın çayı günde 2-3 bardak içilebilir.

Adaçayı: Anti bakteriyel bitkilerden biri olan adaçayı bademcikleri şişiren bakterilerin yayılmasını önler. Aynı zamanda ağrıyı alır, tahrişi azaltır.

Adaçayını çay veya gargara olarak kullanabilirsiniz. Çayı güde 2 bardak içebilir veya günde 3 kez gargara yapabilirsiniz. Önemli Not: Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar adaçayı kullanmamalıdır.

Sarımsak: Daha önce boğaz ağrısına ne iyi gelir yazısında paylaştığımız gibi sarımsak en etkili doğal antibiyotikler arasındadır. Bir sarımsağı ortadan ikiye bölün ve ağzınıza atarak suyunu emin. Alternatif olarak 1 bardak suyu 2 adet ince dilimlenmiş sarımsak ekleyerek 10 dakika kaynatın. Süzdükten sonra 1 tutam acı biber atıp iyice karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.

Sarımsağın kokusu için endişeleniyorsanız sarımsaktan hemen sonra 5-6 adet taze maydanoz yaprağı çiğneyerek ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Bitki Çayları: Vücut enfeksiyonla mücadele ederken su kaybeder ve sıcak bitki çayları hem bu suyu yerine koymak hem de boğazı yumuşatmak için birebirdir.

Meyan kökü, okaliptüs, ıhlamur, papatya gibi çaylar bademcik şişmesine iyi gelir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çayınıza bir miktar bal ve taze sıkılmış limon suyu ekleyerek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Diğer Öneriler

 • Bademcikleriniz şişken yutkunmak bir dert olduğu için çiğnemeniz gerekmeyen sıvı gıdalarla beslenin. Sebze çorbası, tavuk çorbası gibi çorbalar hem besleyicidir hem de yemek yerken yaşadığınız ağrıları en aza indirir.
 • Bu dönemde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için taze sıkılmış meyve ve sebze suları içebilirsiniz.
 • Boğazınızı tahriş edebilecek aşırı baharatlı yemeklerden, kahve ve koladan uzak durun.
 • Boğazının kurumasını önlemek için oturduğunuz yerin ve yatak odanızın havasını nemlendirin.
 • Dinlenin. Dinlenmek enfeksiyonun kısa sürede vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Şişlik 7-8 gün içinde inmediyse, en azından iyileşme işareti vermediyse doktora gidin.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Bademcik şişmesiyle birlikte yüksek ateş, titreme, kulaklara vuran ağrı, boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişme, çocuklarda karın ağrısı, kusma görülüyorsa bu durum doktor tedavisi gerektirebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi için doktorunuz hastalığın şiddetine ve etkilediği alana göre antibiyotik önerebilir. Ek olarak antiseptik gargara reçete edebilir.

Doktorunuz antibiyotik verdiyse kendinizi iyi hissetseniz dahi antibiyotik bitene kadar kullanın. Eğer antibiyotik vermediyse kendi kendinize antibiyotik kullanmayın çünkü her antibiyotik bademcik iltihabını geçirmez ve bazı insanlarda ishal, kabızlık, mide bulantısı gibi yan etkilere yol açabilir.

Bademcikler sık sık iltihaplanıyorsa, nefes alıp vermeyi zorlaştıracak kadar büyüdüyse, yemek yerken yutmayı engelliyorsa, bademciklerde yaşanan sorunlar geniz eti sorunlarıyla birlikte görülüyorsa bademcikler alınabilir. Bu konuda doktorunuza danışarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynaklar


(Visited 730.457 times, 1 visits today)

, , ,

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? İçin 166 Yorum Yapılmış

 1. Hasan Özdemir 17/11/2014 #

  Bademcik şişmesini ne zaman duysam aynı zamanda da sarımsağı duyuyorum.

  • ronaldinho 15/03/2016 #

   Kardeş her şeyin faydası vardır özellikle nar ve limon.

   • Mehmet 07/09/2016 #

    Bu hastalığı ben kendimi bildim bileli çekıyorum O kadar çok kroniklesdiki yaz kış demeden şartlar oluşunca hemen sisiyor yeri geliyor bazı iğneler bile gecirmiyor en son çare penisilin artık. doktor sürekli onuda vermek istemiyor bakteriler ona da bağışıklık kazanacak diye kimi doktor aldir kimisi aldırma zararlı diyo fikir birliğine varilamamasi da kafami çok karıştırdı

  • Serkan 11/05/2017 #

   Benim kışın her haftada bir boğazın şişiyor ve doktora gidiyorum bagdemcigimi aldırim diyorum yeniden çıkar diyor canıma tak etti 🙁 kararlıyım yazın bagdemcigimi aldırıyorum.

 2. yunus 22/01/2015 #

  İnşallah bu uygulamalarla iyileşirim allah yardımcımız olsun.

  • Dida 27/07/2016 #

   İnşallah bende iyileşirim …

  • Buğra 08/05/2018 #

   Amin insallah

 3. Halil 30/01/2015 #

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler çok şeyler denedim 3 günün de ateş düzelmeye başladı ama yutkunmakta hala acı çekiyorum. Zaten şu bademcik denilen şey arkada yedek dişler gibi boş boş duruyor.

  • Berk 23/05/2015 #

   Kardeşim boş boş duruyor demişsin ama vücudundaki en değerli organlardan biri de o.

   • melih 05/04/2016 #

    Kardeş öyle diyorsun da bademciğini aldıran akrabalarım benden daha az hasta oluyorlar.

   • Yunus 07/02/2017 #

    Bademcikler immün sistemine yaklaşık olarak 3 yaşına kadar katkıda bulunur sonraki yaşlarda işlevsizdir

  • Emin 21/03/2016 #

   Özür dilerim ama bademcikler çok gerekli bir organdır nedeni ise bademcikler mikropların mideye gitmesini engeller eğer fark ettiyseniz bademi olmayanlar hemen hastalanır aslında bademlerin şişmesinin nedeni mikroplar mideye girmeye çalışır ama bademlerde takılır ve bademlere zarar vermeye çalışırlar…

   • Zara 07/01/2017 #

    Haklısın fakat tıp neden bademcikler bu kadar büyük bir rol oynarken onları aldırtmak gibi bir yola başvurdu acaba

  • ahmet 16/04/2016 #

   aynen

 4. Mehmet T. 21/02/2015 #

  İnşallah iyileşirim sağ olun.

 5. CaneR 25/03/2015 #

  Tabi limon çayı işe yarar ama 1 – 2 öğün kullanın fazla kullanmayın ne demişler her şeyin azı faydalıdır fazlası değil. Neyse Allah herkese şifa versin. Dikkat edin boğazınızı koruyun.

 6. Mustafa 15/04/2015 #

  Tam olarak benim hastalığı anlatmışsınız. Fikirlerinizden yararlandım ve hastalığım 3 gün içinde geçti. Teşekürler.

  • Selin 28/06/2016 #

   Tam olarak ne yaptınız acaba anlatsanız lütfen?

 7. Fatma 15/04/2015 #

  Bademciklerim çok şişti vücudum bir sıcaklıyor bir üşüyorum ateşim çıkıyor vücudumu çok halsizlik hissetmiyorum gece sürekli uyanıyorum yutkunurken boğazım acıyor ne zamana kadar sürer acaba.

  • merve 26/07/2015 #

   1 hafta kadar sürüyor genellikle bademcik şişmesi.

   • Adil 26/02/2016 #

    Nane, zencefil, adaçayı, limon’u alın kaynar suyla karıştırın (büyük bir bardakla) yarım saat içine veya 15 dk içine bölüştürün 1 saatte geçer inşallah rahmetli babaannemin tarifi.

  • ülkü 24/08/2015 #

   Aynı şeyler bende de oluyor.

   • Oğuzhan 22/02/2016 #

    Günde 2-3 kez tuzlu suyla gargara yaparak şişliği azaltabilir ve enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesine destek olabilirsiniz. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz atıp iyice karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Tuz fazla olmamalı aksi halde tuzlu su boğazınızı daha çok tahriş eder. Geçmiş olsun.

   • gizem 12/04/2016 #

    aynn

  • mahmut 13/04/2016 #

   Aynı benim şu anki halimi tarif etmişsin fatma

  • Yusuf 09/11/2016 #

   Kesinlikle hemen doktor derim bana antibioyik yazdılar sabah akşam vuruluyorum penisilin ama 3 gündür daha düzelmedim

  • Muhammed 04/06/2017 #

   Aynen 2.günüm hala acıyo bide sürekli uyanıyorum

 8. yılmaz aydın 26/04/2015 #

  Çok teşekkür ederim sağ olun.

 9. Serdar 11/07/2015 #

  Temmuzun 10unda hasta olup okuyan bir ben varım galiba 🙁 Bilgiler için tşk.

  • admin 11/07/2015 #

   Serdar Bey geçmiş olsun.

  • Melis 13/07/2015 #

   Yalnız değilsiniz ben de aynı dertten mustaribim yutkunmak için 3 kişilik yardıma ihtiyacım varmış gibi hissediyorum. 🙁

   • Fırat 21/04/2016 #

    Yutkunmaktan uykun kaçıyorsa fena enfeksiyon kapmışsındır. Saç ıslak dışarı çıkmıcaksın. Rüzgarla dans etmekte yasak. Soğuk içecekler , dondurma vs. Sadece hayal edebilirsin 🙂

  • Tugce 13/07/2015 #

   Bir de tüm kış hiç hasta olmayıp şu an yatak döşek yatan ben varım…

  • Osman 10/07/2016 #

   Ben de buradayım kardeşim.

  • can 24/07/2016 #

   Aynı dertten bende de var geçmiş olsun kardeş.

 10. Aslı 15/07/2015 #

  Kışın hasta olmayıp, her sene yaz gelince 4,5 ay bademcikleri şişen ben varım galiba. Artık ne yapsam geçmiyor. Allah yardım etsin tüm hastalara.

  • izmirli 31/03/2016 #

   Alerjik kaynaklı olabilir. İyi bir KBB ciye görünün bence. Sağlıklı bir yaşam dilerim.

  • Baybars 16/04/2016 #

   Merhaba,
   Benim de bademciklerim ayda 1 hafta olmak uzere kroniklesmis sekilde sisiyordu. Hatta aldirmak icin doktora gittigimde halen enfekte oldugunu iyilesmeden alamayacaklarini soylediler. Duzenli spora basladim, haftada 4 gun 45er dk. 2 yildir bogazim sismedi bile. Simdi sporu 3 aydir birakmis durumdayim ve yine bogazim sisti yatiyorum. Spor vucut direncini son derece artiriyor aklinizda bulunsun.

  • Muhammet 29/07/2017 #

   Çocukluğumdan beri yakamı bırakmayan illet hastalık şiddetli ağrı ateş yapıyor yutkunmakta zorlanıyorum rabbim bizlere yardım etsin gerçekten bıktım bademciklerimden 🙁

 11. Pınar 10/08/2015 #

  Bademcik şişmesi bende hep oluyor ve bu sefer yutkunmakta zorluk çekiyorum ben de bu hastalık olunca zor oluyor zaten geçmesi.

 12. ülkü 24/08/2015 #

  Ya ben doktora gidiyorum bademcik yok diyor boğazım ağrıyor yutkunamıyorum bir de uzman doktora git der ne yapacağımı bilmiyorum.

 13. yasemin 25/08/2015 #

  Son bir yıldır yaz kış demiyor şişiyor bu bademcikler bakalım uygulayayım bir faydası olacak mı sizde de soğuk soğuk terleme oluyor mu yoksa bu bana özel mi?

 14. Güler 21/09/2015 #

  Yarın tatile gidiyorum ve bugün boğazların şişti şimdi yukarıdaki her şeyi yapıcam ???

 15. Demir 24/09/2015 #

  Soğuk terleme oluyor. Ben doktora gittim ilaçta kullanıyorum ıhlamur limon tarçın kuşburnu kaynatıp içiyorum. Bunu içtikten sonra daha çok terleme oluyor özellikle yüzümde. Sabahları vitamin ilacı alıyorum. Bendeki grip ve nezle ile karışık. Evde bebek var bulaştırmamak için maske takıyorum. Burdan gördüğüm antiseptik gargara ve sarımsak olayında uygulamayı düşünüyorum. Allah tüm hastalara şifa versin bizi de ayırmasın. Amin.

  • Nuri 30/10/2015 #

   Hastalanan geliyor maşallah ben de deneyeyim buradaki arkadaşlara da geçmiş olsun.

 16. çiğdem 16/10/2015 #

  Ben çörek otu yağından çok fayda gördüm. Çok kısa sürede etki etmeye başlıyor. Öneririm.

  • Eren 11/01/2016 #

   Boğazımıza mı sürelim çörek otu yağını?

 17. Sofia 17/10/2015 #

  Ölüyorum ben ya, bütün vücudum titriyor acıyor, kımıldayamıyorum bile. 7-8 gün nasıl dayanılacak buna. Allahım şifa ver.

  • Mete 01/12/2015 #

   Benimki 13. gününe girdi.

  • Ali 13/07/2017 #

   Işin kötü yani 3 gündür bu çok acı çekiyorum busabah yüzümde yaralar çıktı doktorada gidemem artık

 18. Fatih 18/10/2015 #

  Boğazlarım hiç böyle şişmezdi bu yıl ağustosta bir başladı hala aynı. Sürekli şişiyor. Sebebi nedir bunun ya 28 yaşındayım anlık şişiyor anlayamıyorum araştıran varsa açıklayabilir mi lütfen.

 19. Reyhan 03/11/2015 #

  Gerçekten bu yazınız için çok teşekkür ederim. Çünkü çok uç, evde bulamayacağımız şeyleri tavsiye etmemişsiniz. Bu bizim için büyük kolaylık.

 20. Muzaffer 12/11/2015 #

  Arkadaşlar gecenin bir yarısı şiddetli bir ağrıyla uyandım. Yutkunmak, öksürmek ve hatta nefes almak bile çok zor. Limonlu ılık su ve adaçayını denedim. Az da olsa rahatladım. Size de tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 21. Mert Gürbüz 18/11/2015 #

  15 yaşındayım 3 gün önce şişti bademciklerim çok kötü birşey Allah kimseye vermesin :((

 22. arda 20/11/2015 #

  Valla sağ olun :/):):):):)

 23. Hüseyin 24/11/2015 #

  Arkadaşlar benimde bademciklerim iltihap bağladı ve yüksek ateşten gittim hastaneye 39,5 olmuş hemen serum bağladılar ateşim düştü iğne verdiler 2 güne ayaktayım hemen. Adaçayı bilmem ne falan fistan hikâye mikrop kırıyor dediler saatlik geçiriyordu belki ama diğer gelecek felaketin önünü açıyordu. Kişi kendinin doktoru değildir uzmanlara yönelin bu hastalık gerçekten çok ciddi. Gece uykunuzda yüksek ateşten inme inebilir ya da felç.

  • ibrahim 10/11/2016 #

   fazla buyutmeyin bence.ateste vucudun refleksidir.bünyenin mikropla savasmasini bilmesi lazim.yilda 1 -2 defa hasta olmak iyidir.bagisiklik sisteminiz calisiyor

  • recep 06/12/2016 #

   Geçmiş olsun

 24. Sema 26/11/2015 #

  Benim de bademciklerim sık sık şişiyor. Reflü var. Bu da yapabiliyormuş. Dikkatinize.

 25. hasret 01/12/2015 #

  2,5 yasında kızım var kış da geldi her ay boğazı şişiyor bitkisel yapabileceğim bir şeyler var mı acaba diye araştırayım dedim fakat yukarda yazılanların hiçbirini ona yapamıycam sanırım. Teşekkürler yine de. Ayrıca bademciğin çok fazla problemini yasayanlar varsa daha da fazla ilerletmeden bademciklerini aldırmasını tavsiye ederim. Bademcik vücutta kök gibi İlerlemesi ya ciğere ya kalbe ya da bacaklara vurup geçici felç yapabiliyor. Benim birkaç yıl önce ciğerimi çok fazla etkilemişti ve acilen bademcik ameliyatı yapılmıştı. O zamanlarda yaz kış iğne vurulan ben simdi çok rahatım. Herkese çok geçmiş olsun. Allah acil şifa versin.

 26. Damla 02/12/2015 #

  İki gündür bademciklerim şişti. Konuşamıyorum, yutkunurken canım çok acıyor. Yemek yiyemiyorum hatta su bile içemiyorum. Çok ağrım var dayanamıyorum. Verdiğiniz bilgileri deneyeceğim umarım iyi gelir.

 27. Dilek 03/12/2015 #

  Hasret hanım merhaba benim her grip olmadan önce bademciğe vurur önce sigara da kullanıyorum yazdığınız şey beni korkuttu ama bademciğin görevi mikropların içeri girmemesi alındığında ciğerlerimiz tehlikede olmaz mı?

 28. Elif 08/12/2015 #

  2 yaşındaki çocuk için yapabilir miyim ki bunları?

  • admin 14/12/2015 #

   Elif Hanım küçük çocuklar için öncelikle doktora danışılması şarttır.

 29. zehra 10/12/2015 #

  Allah’ım çok kötüyüm bu ilk günüm ne zamana kadar geçer acaba?

  • erdil 24/12/2015 #

   3-4 gün max 7-8 gün.

 30. Bayram 18/12/2015 #

  Off çok kötü bir şey bu 5 gündür çekiyorum hic bir şey yiyemiyorum ne zaman geçecek bu?

 31. Rukiye 18/12/2015 #

  Ben de kaynamış suya limonu sıktım bakalım iyi gelecek mi?

 32. erdil 24/12/2015 #

  Tam 20 gün önce atlattım derken bugün yine hafif bir yutkunma acısı başladı hemen ne yapabilirim önleyebilirim diye araştırdım burada yazanları denemeye başladım. Eskiden hastalık boğaz ağrısı nedir bilmezken simdi tekrar tekrar bademciklerim şişiyor 2 ayda bu 3 uncu çok fena hastalık yaşamınızı ciddi derecede etkiliyor yemek yedirtmiyor su içirmiyor gece uyutmuyor Allah hepinize acil şifalar versin.

 33. Rukiye 29/12/2015 #

  Tarifler umarım iyi gelir 🙁

 34. Yasemin 09/01/2016 #

  15 gündür bademciklerim şiş. Ses tonum değişti. Geçen hafta doktora gittim 1000 lik antibiyotik , aferin bir de bademciklere sıkılacak ilaç yazdı. Kullandım hiç bir faydasını görmedim. Daha da sistiler. Paylaştıklarınızı uygulayacağım teşekkürler.

 35. Duygu 15/01/2016 #

  Bitkisel öneriler hafifletiyor ama öncelik doktora gitmek ben ölüyorum sandım iğne önerdi gittim hemen vurundum eve geldim bütün ağrılarım hafifledi sabaha bir şeyim kalmadı şükür çok acı veren bir iğne ama olsun bütün vücudun ağrısını çekmektense.

 36. umay 18/01/2016 #

  Ben 9 yaşında aldırdım bademcikleri ama son 5 yıldır her sene faranjit ve tonsillit oluyorum. Doktorlara aldırmıştım diyorum olsun tekrarlayabilir diyorlar. Diğer lenfler büyüyormuş öndekiler alınınca. Şu an 26 yaşındayım bu sene ikinci iltihaplanma ama şu an 4. gününü çektiğim bu acıları küçüklükten beri çekmemiştim yutkunmayı bırakın nefes alamıyorum ayrıca göğüs ağrısı ve boğazı yırtan öksürük denemeleriyle kendimden geçiyorum. Ateş düşürücünün etkisi geçince ateş de yükseliyor. Benim ateş de kolay düşmüyor ama çocukları bırakıp hast. gidemiyorum.

 37. Salim 18/01/2016 #

  Her zaman ilik su için kış aylarında. Alışabilirseniz oda sıcaklığında ılık su için yaz aylarında. Yüzde elli bademcik şişmesinden ağrısından kurtulmuş olursunuz.

 38. Dora 21/01/2016 #

  1 limon sıkıyorsunuz 1 yemek kaşığı bal 1 bardağa koyup üstüne sıcak su her gün yatarken iç tamamdır olay bu kadar.

 39. ibrahim 21/01/2016 #

  Geçiyor mu tavsiye edem var mı hangisini tavsiye ediyorsunuz?

 40. Berkay 24/01/2016 #

  Ben ilk kez böyle bir hastalıkla karşılaşıyorum yaşım 19 boğazımın sağ tarafı ağrıyor ama sol tarafında şişliğim var.

 41. Meltem 29/01/2016 #

  Benim bu gün 4. günüm yutkunmakta acı çekiyorum antibiyotik kullanıyorum ama bir türlü geçmedi daha fazla şişecekler diye çok korkuyorum yukarıdaki bir kaç şey denedim bana mısın demiyor Allahım herkese acil şifa versin.

 42. aysel 06/02/2016 #

  Yazılarınız oldukça bilgilendirici ama ben ağzında oluşan tükürüğü bile mendile siliyorum yani hiç yutkunamıyorum. Bugün 3. gün. Ateş yok sadece boğazımda sislik, şiddetli ağrı ve kulaklarımda devamlı çınlama sesi. 7-8 gün diyorlar nasıl geçecek bu günler. Herkese geçmiş olsun.

 43. burak 06/02/2016 #

  Bu sene bir türlü geçmek bilmedi bu hastalik. Gündüz herhangi bir şey yok ama gece oldu mu şişmeye başlıyor bademcikler.

 44. Habip Akyüz 07/02/2016 #

  Limonu sıktım verdim sıcak suyun üstüne vurdum naneyi içine içtim içtim ohhhhh … Niye geçmiyo bu tarifte öyle diyordu ???????????

 45. b1s1 07/02/2016 #

  ALLAH CC hepimize acil şifalar versin

 46. Mehmet 10/02/2016 #

  bogazim 3 gundur cok fena agiriyor dun cok iyi oldum ama uyandigimda basim catlayacak gibi yazdiklarinizin hepsini uyguladim ama hicbiri ise yaramadi

 47. Brüs 12/02/2016 #

  Karabiber iyi yumuşattı iğne oldum kaç kere geçmedi 2 akşamdır acile gidiyordum.

 48. sümeyra 13/02/2016 #

  Ablaları abileri benimki tam 3 haftalık oldu. Tam geçti diyorum tekrar başlıyor. Bir de kuru öksürük var :((

 49. merdo 28/02/2016 #

  Boğazımmmmm :(((((

 50. Seval 29/02/2016 #

  İnanın kaç gündür bu bademciklerle baş ediyorum ateş kusma titriyorum çok kötüyüm ama sarımsak konusunu yapacağım.

 51. ömer faruk dündar 29/02/2016 #

  Yutkunamıyorum ağzımdan kötü kokular çıkıyo hepimize geçmiş olsun 🙂

 52. Okan 03/03/2016 #

  3 gündür ve 5 yaşımdan beri yani 21 yıldır bademcik, ateş, ölümüne kırgınlık, istifra, canımdan bezdim. Demin acilden geldim 3 gündür her gece serum artı 100 ml parol serum yiyorum. Asker için her şey daha da zor.

 53. Bilgen 06/03/2016 #

  Adaçayını kesinlikle tavsiye ederim. kaynamaya başlayınca 5 dk daha kaynatmanız yeterli.Bir fincan adaçayının içine yarım çay kaşığı kadar zencefil ekleyin.3-4 yudum kalana kadar için ve geri kalanıyla gargara yapın.Ben faydasını gördüm, herkese geçmiş olsun.

  • mihdayasin 20/04/2016 #

   Ben süt emziriyorum ada çayı bebeğe zarar verir mi ama 20 aylık.

 54. samet 11/03/2016 #

  Ateşim, baş ağrısı ve bademciklerimden şikâyetçiyken, doktora geçtim yediğim serumla ateşim normale dönerken, baş ağrım kalmadı. Gece saat üçte uyandım ve yutkunamıyorum, yutkunurken bademcikler ağrıyor… evet tavsiyelerinizi uyguladım limonlu su ve tuzlu sudan sonra bademciklerimi sanki istediğini vermiş gibi kendine geldi herkese bildiğini ve uyguladığını paylaştığı için teşekkürler.

 55. ronaldinho 15/03/2016 #

  Boğazıma çok iyi geldi biraz indi ama olsun.

 56. Gül 16/03/2016 #

  Bıktım bu bademciklerden ama bu siteden edindiğim bilgiler işe yaradı.

 57. herhangi biri 18/03/2016 #

  Bir haftadır sağ bademciğim şiş ve çok acı çekiyorum sürekli ateşim yükseliyor. Doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum ama hiç bir faydasını görmedim. Bu sayfadaki her şeyi deneyeceğim umarım en kısa sürede geçer .

 58. esmer 22/03/2016 #

  Evet madem yeri geldi anam herkes cektigini bilir.ben subat basi oldum mart ortasina kdr azaldi bak azaldi diyorum sevgili kardesler.gecmedi ve herseyi yaptim oncelikle boyle insani bir araba dayak yemisten beter eder adami aglatir boyle al bi bicak sok kes al.neyse ilk bi bogaz agrisyla geldi kendileri nrmal dedm bogaz siser iner yani velasilkelam bu tonsilit denen illet olmusuz .valla insn olsa tekme tokat dalinir.cok cektigim icin hepinizi anliyorum.geceyi geciririm sandim.acillik oldum 40 derece ates kulagina sanki her yutkundugunda biri bicak sokup cekiyo.12 tane penisilin verdi 3 unu anca olabldm.ck agir bir igne bunye kaldrmadi ama ciddn igne olunuz olunuz olunuz bir tane dahil olsa olunuz ilk vurulmamdan itibaren az da olsa nefes almaya basladim.neyse dedim gecer bu antibiyotik agri kesici sprey gargara vitamin ne yaptysm yne gecmedi 1 ay oldu.tkrr kbb ye gttm gcmms dedi ilac yazdi tkrr suan yuzde 80 i btmis durumda.arkadas ay oldu ayy.cok zor gecen bir illet.hafife alincak bir hastalikta degil komplikasyonlari olablr .adami yamultur.doktora gidiniz oyle. Uydurma isler yapmayin adacayi fln bende bi ise yaramadi ennson gargarama.kulak.cubugu daldrip iltohaplara surup iltihaplari az tmzledgmi hatrladm oda aldi iltihaplari.asiri uyku halsizlik yapar.limonlu su iyi gelmisti tavuk suyu corbada limonlu bunlri yapin zatende ilk baslarda adam.tukurugunu yutamiyor.doktora gitmeyi ihmal.etmeyin kuzucuklar herkese acil.sifalar.

 59. samet 28/03/2016 #

  Abi bende dis curumesi var iltahap kapti heralde sonra hic gecmeyen dis agrisiyla birlikte bagdemcigim anormal bir sekilde bogazima inip sertlesti ve dilimin altida sisti disciye gidene kadar limon iyi gelirmi

 60. Turhan 03/04/2016 #

  Benim 15 gün oldu şişeli çok kötü durumdayım ateşim 41 acilde bir şişe serum takıyorlar sonra geçmiş olsun ne yapsam boş geçmiyor ödem oluştu boğazımda.

 61. mehmet03 09/04/2016 #

  boğazım off :(( acı biberli bol limonlu tarhana çorbası için arkadaşlar iyi geliyor

 62. Baran 12/04/2016 #

  Arkadaşlar bademcik sorunu olan biriyim sizin gibi benim tek tedavim serum artık oğredim daha önceleri doktora gitiğm halde gunlerce yataktan çıkamıyordum artık ilaç falan almıyorum direk hastaneye gidiyor ve doktordan bana serum vurmasını istiyorum sizi bilmem ama benim tek ilacım serumm allaha hamdolsun bizden kat kat daha kotu hastalığı olanlar var allah hepimize şifa versin derdini veren dermanını da verir.

 63. anonm 22/04/2016 #

  Böyle bir dert de varmış vesselam. Göz kapaklarım bile ağrıyor. Allahım sen yardim et.

 64. Hüseyin baloğlu 23/04/2016 #

  Çözüm… Arkadaşlar bende sizin gibi hatta daha da kötüydüm 3 günyatakta yattım ne yemek yedim nede başka bişey su bile içerken öyle bir acı vardı ki anlatamam. Doktora gitmiştim zaten antibiyotik ve ağrı kesici ateş düşürücü vermişti ama 3 günün sonunda durum değişmemişti.. Akşamları yatmak işkence gibi su içmek işkence gibi ya bide ağzım durmadan su yapıyordu yutkunmak zzorunda kalıyordum. Denemediğim şey kalmadı ama birşeyi denedim öyle bir iyi geldiği neredeyse anında çözüm arkadaşlar o şeyin adı keçiboynuzu özü hiç durmayın bir kaşık aldım 3 dk içinde boğazım açılmaya başladı şimdiden herkese geçmiş olsun inşallah sizdede işe yarar. Yazı Tarihi. 23.nisan 2016

 65. Alper 01/05/2016 #

  Yetti artık aldıracam bu bademcikleri bu ay 3. kez şişiyor.

 66. bste 01/05/2016 #

  Boğazım ağrıyor bademciklerim şişmiş ne yapacağımı bilmiyorum ama tuzlu su mantikli bide karabiber.

 67. Rabia 08/05/2016 #

  Ben geçen sene 2 hafta kadar çektim bunu. Acile gittim antibiyotik verdi doktor bu 4 gün kadar öldüm öldüm diriliş. Hiçbir faydasını göremedim. Sonra başka bir doktora gittim 10 tane penisilin iğne ile ancak kendime geldim. Dün gece yine aynı rahatsızlık yakaladı beni. Bitkisel tavsiyelere uyacağım. Herkese tsk ederim.

 68. Burak 09/05/2016 #

  Şu anda elimde limonlu ılık suyum ve hafif hafif yudumluyorum. Yutkunurken çok acı çekiyorum tabi 🙁 uykudan uyandırdı yaa!

 69. Ümit 18/05/2016 #

  Saat gece 4 uyuyamıyorum abi resmen.

 70. Erdem 19/05/2016 #

  3 günden beri yutkunamıyorum işe gidemiyorum fena halsizlik veriyor hangisini uygularsam geçer serum iyi gelir diyorlar yorum bekliyorum.

 71. MURAT TÜFEKÇİ 20/05/2016 #

  boğazım şiş yutkunurken acıyor felaket. doktora gittim ilaç verdi bir de ağrı kesici. ilaçlar ishal yaptı fena karın ağrısı bir de boğaz fena. verdiniz bilgileri uygulayacağım..

 72. Eyüp 12/06/2016 #

  Bütün gece uyutmadı beni. Yutkunurken felaket acı hissediyorum. Boynum hala ağrıyor. Sürekli bir donma var. Baş ağrısı da cabası. Oruç tutamadım. Şu an için en pratik olanı adaçayı. İnşaallah faydası olur. Teşekkür ederim.

 73. hilal 22/06/2016 #

  Zor yutkunma burun tıkanıklığı enfeksiyon bende de var acaba ben de aldırabilir miyim?

 74. Tuğba 25/06/2016 #

  6 gündür anlattığınız sıkıntıları yaşıyorum.Doktora gitmedim.Rahatlatıcı pastil ve ağrı kesici kullandım.Çok zor bir hastalıkmış bademcik iltihabı. Burada yazılan tüm öneriler için herkese teşekkürler. Deneyeceğim. Allahım hepimize şifalar versin şu Ramazan ayında.

 75. raşit 27/06/2016 #

  Bu farenjitten de bela farenjitte ateşin çıkıyor ama vücudun yorulmuyor. Bugün beni aşırı hırpaladı. Ateşim çıkıyor bazen düşüyor bu ne arkadaş.

 76. meral 11/07/2016 #

  Ben sarımsağı deniycem, zaten evde bir tek o var.

 77. suheyla 14/07/2016 #

  Eşimin sürekli şişiyor şu yaz gününde 2 gündür şiş.

 78. rümeysa 31/07/2016 #

  3 gündür aşırı hastayım yutkununca felaket acıyor ve ağrı kulaklarıma vuruyor ve başım ağrıyordu ağrı daha da şiddetlendi ve ateşimde çıktı sizin limonlu su tarifinizi kullanıyorum inşallah işe yarar.

 79. işsiz 09/08/2016 #

  Ağutosta herkes soğuk su içmiyor mu ya? ben de içtim normal olarak. neden boğazım şiş, iltihalplı? offf offff.

  • Of 15/10/2016 #

   Aynı dert?

  • Serdar 02/12/2016 #

   Selam arkadaşlar. bu sorun bende de var, senede enaz 5 kez çekerdim. ama şimdi ise senede sadece bir kez yaşıyorum bunu. hastaneye her gittiğimde ameliyat dendi. araştırdıktan sonra ameliyat olmamaya karar verdim. yapmanız gerekenler çok basit. soğuk sıcak ve asitli içeçek ve yiyeceklere dikkat etmelisiniz. bir coğumuzun vaz geçemediği şeyler vardır. o zaman önceden önlem almak zorlaşıyor. dolayısıyla boğaz şişince yapılacak şeyleri anlatayım. öncelikle hastalık anında kesinlikle bir yada 2 gün sigara içilmemelidir. boğazı tahriş edecek sertlikte , asitli , sıcak, soğuk içeçek ve yiyecekler tüketilmemelidir. baharattan ve özellikle acıdan uzak durulmalı. borundan solumalıyız çünkü ağızdan nefes alırsak bademcikler mikrop ve soğuğa maruz kalacaktır. ayrıca bulunduğumuz ortam nemli olmalı ve istirahat etmeliyiz. ağız diş ve dil üstü demizlenmelidir düzenli olarak. yarım bardak ılık suya yarım çay kaşğı tuz atılıp gargara yapılmalıdır. bal tukatilebilir , boğzada çok ağrı yutkunmada güçlük yoksa ılık süt içilmelidir. mesela ılık suya liman sıkıp içebilirsin. ılık ada çayı vs. bol c vitamini alınmalıdır. arkadaşlar bunları yaparsanız ilaçsız en fazla 2 günde geçer gider…

   • Aygun 28/06/2017 #

    Bogazda agrisi olan neapmali

  • Serdar 02/12/2016 #

   sigara kullanan alkol kullanan yoğun baharat tüketen ağız bakımını yapmayan kişilrde soğuk su tüketilince malesef şişme yapar. yediğin ve içtiğin herşeyin ardından ılık su içebilirsin yada limon sıkılmış ılık su.. ayrıca aşağıdaki yorumumu oku istersen

 80. rabiaays 21/08/2016 #

  Benimde aşırı büyük bademciklerim artı geniz etim var normal zamanlarda bile nefes ve yutkunmada zorluk çekiyorum küçükken aldırmadılar şimdi ise 24 yaşındayım ve iki çocugum var çok korkuyorum aldırmaktan sizce aldırayım mı bir yandanda çok şukur diyorum daha kotu hastalıkları olanlar var

 81. Ramazan Erdem 23/08/2016 #

  3 gündür yatıyorum. Ve yurtdışındayım? bu yazılanları elimden geldiği kadar deneyeceğim. Rabbim herkese acil şifalar versin…

 82. bLue 24/08/2016 #

  hay yarabbim mesaideyim çalışıyorum, öğlenden beri boğaz ağrısı, hafif şişlik sağa sola çevirince artan boyun ağrısı, birazda burun akıntısı var, halsizlik de baş gösterdi… netcez şimdi okuduklarımın hangisini yapayım, sarımsak olmaz işyeri, sıcak su ve limonla başlayalım herkeze geçmiş olsun… en çok bana 7 aylık oğlum var evde oynamadan nasıl durucam ben şimdi 🙁

 83. Sinan 27/08/2016 #

  Yorumlar güzel çok iyi bir tarif istiyorum elinde bilgi olan paylaşabilir mi lütfen

 84. Ayşeesin 13/09/2016 #

  Hiç panik yapmayın çözüm bende.çocukluğumdan beri sürekli bademcikleri şişen ve inatla aldırmaktan korkan biri olarak yazıyorum bunları.bir bardağın içine limonu sıkın yarım limon da olabilir. Ardından çok olmamak kaydıyla biraz tuz ekleyin ve yavaş yavaş bademciklerinize yayarak için. ardından liptonun zencefil limon sallama çayını içiyorum. Diğerlerinin tadı değişik. Lipton daha iyi. Sabah aksam öğünlerden sonra bu sallama çayı için bir iki gün. Rahatlamayı göreceksiniz.ben iyileşme sürecine giriyorum hemen. Herkese geçmiş olsun..

 85. Caner 14/09/2016 #

  Selam arkadaslar bu aciyi bende yaklasik bi yaz boyu cektim ve halada cekiyorum. Doktora ha gittim ha gidecem diyorum gidemiyorum doktora gidecem tamam da size bi tafsiye vereyim valla bana dua edeceksiniz. Bakin simdi bitane kuru suan ni rendeleyin ve suyunu cikarin onu bi bardaga boşaltın. Icine yarim limon skin eger bal varsa 1 kasik bal atin karistirin ve hepsini bir anda icmemek kaydiyla 2 yemek kasigi icin ilk once gargara yapip yutun sonra da tumden icin. Ama o bardaktaki karisimi birden biitmeyin 1 gune sigdirin. Aradan yarim saat gectikten s9nra su bardagina 1 tane gripin tozu atn 1 tane limonu skin ve 1 sise soda koyun karistirin icin. Bu en son verdigim tarif vucudun direncini arttiracak ve size cok iyi gelecek ama yatarken yapin. Tlemenizede yardimci olup. Rahatlatacak bu soylediklerimi hastaligin siddetine gore 3 4 gun yapabilirsiniz. Son olarakda gecse de gecmesede hacamat yaptirin kafaniza ve agrayan boyun bolgenize. Yada nereniz agriyorsa bakin kesinlikle gececektir. Heeleki hacamati muhakkak yaptirimalisiz. Bana dua edeceksinuz ama doktorada kesinlikle gidin. Saygilarimla

 86. Cem 23/09/2016 #

  Gece 2 de uykudan uyandırdı ve daha uyuyamadım uyusam bile bir sonaki yutkunmanın acsiyla uyanıyorum dayanılmaz bir ağrı ve hiç geçecek gibi durmuyor.

 87. ibrahim 30/09/2016 #

  Bende sık oluyorum bu rahatsızlığı gece bi uyandımki bademclklerim çok kötü ağrıyo burnumda tıkalı ama boğazımı sıcak tutmak birazda olsa iyi geliyo Allah bütün hastalara şifa versin

 88. dilek 06/10/2016 #

  Bnce dikkat etmelisiniz arkadslar saqlik cok önemli bide soz konusu bademcik olunca

 89. Mervebeyaz123 15/10/2016 #

  Boğazım çok kötü bademcik acayip şişti yakında hiç yutkunamıycam diye korkuyorum.Gece en az 3-4 kere kalktığı ateşim ve hocamız beni 29 ekim seçmiştir ?

 90. Ali 24/10/2016 #

  Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun diliyorum aynı hastalık şuan bendede var ama bu çayla balı denedim sonra sarımsağı kaynattım ve birazda olsa işe yaradı birde sütü kaynatın karabiberli bir şekilde içiniz bana birazda olsun iyi geldi inşallah sizde dener sizede iyi gelir hepinize çok çok geçmiş olsunlar diliyorum arkadaşlar

 91. ozan 23/11/2016 #

  43 yaşındayım. günde 3-4 tane sigara içiyordum sigarayı bıraktım bir gün sonra aynı hastalık bana da musallat oldu. sigarayla bağlantısı varmıdır diye düşünüyorum. varsa iyileşince hemen başlarım. bu nasıl bi hastalık ya resmen işkence. şu anda suyu bile yudumlayamaz oldum. 2 ayrı antibiiyotik kullandım fayda etmedi bugün iğneye başlayacağım bakalım.

 92. Talha 05/12/2016 #

  Bu iltihap ağızda koku yapıyormu

 93. Özlem 13/12/2016 #

  Benimde bademciklerim şişti boynum başım kısaca vücudumun her yeri ağrıyor hemen bitkisel çay içeceğim umarım en kısa zamanda geçer

 94. Akkuş 20/12/2016 #

  Bilgiler için allah razı olsun. Limon bal ve suyu denedim tabi her insanın bünyesi aynı olmaz diyerekten diğerlerine geçiş yapabiliyor muyum aksi halde mezar taşı siparişi vermek zorundayım. Ben çocukluğumdan beri yaşardım kış aşısı vurdururdum sürekli aydan aya ve tertemiz bir çocukluğum olmuştu. Onlara karşılık ağrılar toptan mı geldi anlamadım. İniltilerimle yazıyorum yazımı

 95. admin 23/12/2016 #

  Bademciklerim çok şişti vücudum bir sıcaklıyor bir üşüyorum ateşim çıkıyor vücudumu çok halsizlik hissetmiyorum gece sürekli uyanıyorum yutkunurken boğazım acıyor

 96. Fatihh 31/12/2016 #

  Arkadaşlar bende aynı dertten muzdaribim. Şuan sabahın 6 sı ve hala uyutmadı hastalık beni. Bugün tam 4 gün oldu 3.gün felaket zor geçti bişey yiyip içemediğimden tansiyonum beni yere düşürecek kadar düşmüş,soğuk terler bulanık görmeler falan.bugün halsizlik gitti sadece boğazım çok ağrı yapıo yutkunmak için bi kaç keZ cesaretimi toplayıp öyle yutkunuyorum.?Hepimize geçmiş olsun gerçekten çekilesi bir hastalık değil…

  • Dogan 06/01/2017 #

   Aynen kardeşim beni tarif ettin şuan şu limon olayını yapıyorum ama çok etkili değil beni antibiyotik iğne kurtaracak sanırım

 97. Güneş 04/01/2017 #

  YA 3gün oldu ilk defa bademcik lere yakalandim 24 yasindayim öyle bi sorun yoktu ne olur bi care evde limon kalmadı bisey deyişmedi boynum şişti başim agriyor ateşim var 3gündür su bile icemiyorum bu nasil bişi ya

 98. Kalsoum 26/01/2017 #

  Şuan aşırı üşüme ve ateşim var boğazım öyle bir acıyorki yutkunmadan önce 2 kez düşünüyorum. Sabahtan beri yapmadığım kalmadı tuzlu su sirke limon pastil daha neler neler geçmiyor meret.

 99. Nurettin 19/02/2017 #

  Arkadaslar oncelikle hepimize gecmis olsun.Bu hastalik hemen gecmiyo zaman gerekiyo.Nasil gectiginide soyliym kurtulmanin tek yolu surekli ihlamur ve hakiki bal tuketmelisiniz bal bir cay kasigi ama sonrasinda yarm saat yada bir saat sicak bisey icilmemesi gerekiyo.ihlamur ozellkle

 100. Hatice 20/02/2017 #

  Burda yazılanların neredeyse hepsini denedim yemek yiyemiyorum zaten midem bal limon meyve doldu . Üstüne 15 tane pelisilin verdi 4. Vurdurdum bugün serum da takıldım hala yatak döşek yatıyorum afedersiniz ama tükürugumu bile yutamiyorum. Hayatım karardı resmen ne uyku ne yemek bittim bu bademcikden.

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.