Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri arasında en yaygın olarak görüleni karın bölgesinde yaşanan ağrılardır. Ağrı, göbek deliği çevresinden başlar ve karnın sağ alt bölgesinde yoğunlaşır. Karnın genelinde “donuk” bir ağrı, karnın sağ alt kısmında ise keskin ve şiddetli ağrılar oluşabilir.

Ağrıya kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık ya da ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi diğer belirtilerde eşlik edebilir ancak, ağrı dışında görülen bu belirtiler her kişide ortaya çıkmayabilir.

Apandis patlaması hayatı tehdit eden, ciddi bir sağlık sorunu olduğu için bu bölgede meydana gelen ağrılara dikkat edilmeli ve şiddetini arttıran, uzun süre devam eden ağrılar için bir sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli muayene yaptırılmalıdır.

Apandisit Nedir?

Apandisit kısaca “apandis”in iltihaplanmasıdır.

Kalın bağırsağa bağlı bir tüp şeklinde ve yaklaşık 10 cm uzunluğundaki bu doku iltihaplandığında, kalın bağırsağın bu bölümü tıkanabilir.

Apandis patladığında ise iltihaplı sıvı karın boşluğuna akar ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa karın zarı iltihabına yol açar.

Karın zarının iltihaplanması ise –müdahale edilmezse- hayati tehlike yaratır.

Apandisit Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Apandisit belirtileri, en azından ilk aşamalarda görülen belirtiler gaz, fazla yemek sonrası yaşanan ağrılar, böbrek ya da karın bölgesinde bulunan diğer organların ağrılarıyla karıştırılabilir.

Yaşadığınız belirtilerin apandisit nedeniyle olup olmadığını evde uygulayabileceğiniz aşağıdaki yöntemlerle anlayabilirsiniz.


Apandisit Ağrısı

Ağrı bel bölgesi genelinde, göbek deliği hizasında görülebilir.

Genele yayılan ağrılar donuk ve süreklidir. Ancak karnın sağ alt kısmını doğru ilerledikçe ağrı şiddetlenir ve “bıçak gibi” olarak tabir edilen ağrılar yaşanabilir.

Sağ bölgedeki ağrı genellikle kalça kemiğinin hemen üst kısmına denk gelmektedir.

Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.

Karın bölgesine bastırdığınızda bu bölge normalden daha sert ya da şiş hissediliyorsa (ağrıyla birlikte) apandisit olabilir.

Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştırabilir. Ayağa kalkın ve yürüyün, yürürken dahi ağrı yaşıyorsanız bunun nedeni apandis iltihaplanması olabilir.

Ek olarak fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa ağrı büyük ihtimalle apandisit yüzünden oluşuyordur.

Nedeni ne olursa olsun bu ağrılar geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir.

Diğer Belirtiler

Aşağıdaki belirtiler her hastada görülmemekle birlikte apandisit belirtileri arasında sayılmaktadır.

 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Ağrılar başladıktan hemen sonra kusma
 • Karın bölgesinin şişmesi
 • Gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal
 • Gaz çıkarmakta zorlanma
 • Ateş
 • Rektum bölgesinde ağrı
 • Ağrılı idrara çıkma

Apandisit Teşhisi Nasıl Konur?

Apandisit belirtileri; safra kesesi sorunları, mesane ya da idrar yolu enfeksiyonu, Crohn hastalığı, gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık sorunları da dahil olmak üzere diğer rahatsızlıkların belirtileri ile benzeştiği için tehisi her zaman kolay olmaz.

Doktorunuz tam teşhis koyabilmek için aşağıdaki muayeneleri yapabilir ve bir takım testler isteyebilir:

 • İltihabı belirlemek için karın bölgesi muayenesi
 • İdrar yolu enfeksiyonunu elemek için idrar testi
 • Rektal muayene
 • Kanda iltihap olup olmadığını anlamak için kan testi
 • Karın bölgesini incelemek için CT taraması ya da ultrason

Apandisit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Apandisin alınması için yapılan “apandisit ameliyatı” standart tedavi yöntemidir. Hatta bazı durumlarda apandisin alınması için “apandisit şüphesi” bile yeterli kabul edilir.

Apandis iltihaplıysa öncelikle iltihap akıtılır bunu takiben 1 hafta içinde apandisit ameliyatı gerçekleştirilir.

Apandisit ameliyatı hastaya “genel anestezi” uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Cilt yüzeyinde yaklaşık 10 cm’lik bir bölge açılarak apandis alınır.

Apandis patlamışsa ve iltihap karın bölgesine yayılmışsa operasyon sırasında bu iltihap temizlenir.

Genel olarak hasta ameliyattan 12 saat sonra ayağa kalkıp hareket edebilmektedir. Normal aktivitelere geri dönülmesi 2-3 hafta kadar sürebilir.

Ameliyat, ucuna video kamera tutturulmuş ince bir tüp olan “Laparaskop” ile yapılırsa hem yara izi daha küçük olur hem de ameliyat sonrası toparlanma süresi kısalır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatı takip eden günlerde aşağıdaki durumlardan bir veya bir kaçını yaşıyorsanız doktorunuzu arayınız.

 • Kontrolsüz kusma
 • Karın bölgesinde artan ağrı
 • Baş dönmesi, gözlerin kararması
 • İdrar ya da kusmukta kan
 • Ameliyat bölgesinde artan kızarıklık ya da ağrı
 • Ameliyat bölgesinde akıntı

Apandisitten Korunak Mümkün mü?

Maalesef hayır. Apandisitten tamamen korunma konusunda kesin bir yöntem bulunmuyor. Ancak yapılan araştırmalar “yüksek lifli” beslenmenin yaygın olduğu ülkelerde çok daha az apandisit vakası görüldüğünü ortaya koyuyor.

Lifli gıdaların apandisi nasıl etkilediği net olarak bilinmese de, besin lifinin tuvalete çıkmayı kolaylaştırması nedeniyle bağırsaklara binen yükü hafiflettiği ve apandisit riskini düşürdüğü yönünde bazı görüşler bulunuyor.

Kaynaklar


(Visited 1.825.398 times, 63 visits today)

, , , , , ,

Apandisit Belirtileri Nelerdir? İçin 139 Yorum Yapılmış

 1. ôzge 15/04/2014 #

  Ben 12 gün önce doğum yaptım çok zor ve normal doğumdu. 5 gündür ağrım var belirtilerin çoğunu yaşıyorum, sadece kusma bulantım yok 🙁

 2. ecem 24/04/2014 #

  Bana da apandisit şüphesi koydular adam amaliyat yapacaktı ama yaptırmadım. Başka hastaneye gittik apandisitimin olmadığını söyledi cerrah ugs vb. hiç bir şeyim yoktu sadece ağrım vardı oda artık yok ameliyat olmayı düşünmedim.

  • Denho 24/01/2015 #

   Sağlık basa düştü mü ameliyat bile olman gerekli, çünkü gerekli müdahale olmadığında o sıvılar patlayarak vücuda dağılır ve sonra hayatınızı riske sokabilir, apandis diye geçmemek lazım, çünkü her hastalık sağlığınızı ve sizi hayati riske sokabilir. Grip hastalığından bile vefat edenler var, o yüzden hiç bir hastalığı kolaya almamak gerekli, bırakın grip ve apandisi tırnaklarınız bile hastalık kaptıysa doktora gösterilmeli.

  • Ugur 13/10/2016 #

   Benide şuan apandisit ameliyatı olmam için hastaneye yatırdılar ama ağrılarım geçti
   İstesem ameliyat olmayabilir miyim?

  • zece 12/11/2016 #

   apandist olsaydı obu yazıyı zaten yazamazdın. tersinden düşün doktor haklı olsaydı bize gökyüzünden bakardın.

 3. oğuz 24/04/2014 #

  Ben 2 haftaya yaklaştı karnım gece ağrımaya başladı 1 gün boyunca sürdü sonra sağ alt bölgesine geldi sadece dokunduğumda ağrıyordu. Doktora gittim kan idrar testi yaptılar ve incelemelerinin ardından takibe alınacağımı söylediler. Eğer ağrı artarsa kusma, baş dönmesi falan olur ateşlenirsen ameliyat edeceğiz dediler. 2 hafta oldu hiçbir ağrım kalmadı rahat rahat hareket edip koşuyorum sanki hiç apandisit hastalığım yokmuş gibi sınavlarımda. Sonra tekrar hastaneye gideceğim yardım edin acaba geçti mi yoksa patlar mı ellediğimde bile ağrı yok hiç ağrımıyor şimdiden sağ ol.

  • serkan KL 10/02/2016 #

   Kardeşim güvenli bir hastahaneden ekg, ultrason, ve kan testlerini bir an önce yaptır emin olmadan için rahatlamasın çünkü hafife alınacak bir şey değil hayati önem arz eden bir hastalık ben tam zamanında gittim ve apar topar ameliyata aldılar 2 gün oldu ameliyat olalı ve şu an içim çok rahat.

   • Hnnnmm 06/08/2017 #

    EKG ne alaka

   • CAN 02/06/2018 #

    Bende sadece mide bulantısı baş dönmesi ve sağ tarafta ağrı ve azcik ateş ve gaz sıkışması var. Ne yapicam

  • bizimkinler 06/11/2016 #

   Patlama riksi çok yüksek

 4. ilayda 24/04/2014 #

  Ben 13 yaşındayım karnıma sağ alt tarafta zonklamalar oluyor kusma ilk gün oldu böbreğin bulunduğu bölgede hafif ağrılar oluyor ara ara ağrılar tutuyor baş ağrım, göz kararması ve başım ara ara dönüyor.

  • Alp 24/02/2015 #

   Önce bir kan testi yaptırmalısın, gaitada gizli kana bakılmalı, ultrason yapılmalı, tit testi yapılmalı, B12 vitamini durumuna bakılmalı.

 5. genc adam 25/04/2014 #

  Merhaba arkadaşlar ağrınız varsa amelıyat olun bence ben oldum su an memnunum 😀

  • melisa 29/04/2014 #

   Peki bir zorluk yaşadınız mı?

   • Yardımcı 18/05/2016 #

    Hiçbir sorun yok ben de oldum.

    • Melike 23/07/2016 #

     Peki ameliyat sonrası iz kalıyor mu?

 6. könituko 25/04/2014 #

  Merhaba benim sorunum sol alt karın bölgesinde şiddetli ağrı var. doktora gitmeye korkuyorum nedeni ne olabilir? Cevap yazarsanız sevinirim.

  • sude 22/07/2014 #

   Merhaba senin yaşadığını ayda 1 kez ya sağda ya da solda yaşıyorum her defasında korkudan doktora gidiyorum ve birikmiş, gazımın olduğun görüyorum. Seninki de muhtemel öyle şuanda sağımda ağrı var muhtemelen gene üşüttüğümden 😀

   • sinem 04/11/2015 #

    Yine git apandisit sağda olur.

    • Fatih 11/01/2016 #

     Ben yaklaşık 3 hafta önce apandisit ameliyatı oldum o apandisit sancısı sanki çocuk doğurma sancısı gibi tomografi ultrason kan tahlili gaita idrar tahlili göğüs filmi derken kendimi ameliyathanede buldum simdi çok iyiyim ağrım kalmadı varsa sıkıntınız iyi bir uzmana görünmenizi ve iyi şekilde analiz ettirmenizi tavsiye ederim.

  • Ebru 13/08/2014 #

   Benimde geçenlerde sol alt tarafta vardı sonra zamana geçti dünde kardeşim koltuktan karnıma zıpladı kusma dışında bütün belirtilerim var sol kısım pek önemli değil. Kafana takma.

  • ramazan 25/12/2014 #

   Bence doktora git.

 7. İsmail 29/04/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende de gecen hafta çarşamba ayni şekilde karnımın sağ alt tarafında ve sırt bölgesinde şiddetli ağrılar başladı herhalde üşüttüm diye kendim teşhis koydum 🙂 ama siz öyle sakin yapmayın pazar gecesi hiç uyuyamadım dün hastaneye geldim ve bir daha eve dönemedim ve doktorun teşhisi tabi ki apandisiti hemen ameliyata aldılar, şuan iyiyim bence ağrınız varsa önce doktora başvurun bu işin şakası yok.

  • miray 10/11/2014 #

   Kaç gün hastanede yattın?

   • krm 26/08/2015 #

    Benim arkadaşım ameliyat oldu yaklaşık 4 gün kaldı ama bizim tabirimizle büyük abdesti yapınca çıkması için izin verildiğini söyledi.

   • harun akay 05/04/2016 #

    1 gün kalıyorsunuz.

   • Yaren 22/11/2016 #

    Benim kuzenim 7gün hastanede kaldı

 8. melisa 29/04/2014 #

  Bende bu belirtiler var çok korkuyorum 12 yaşındayım araştırmak için bu siteye geldim ve araştırdım bende mide bulantısı kusma bucak gibi ağrıması yürümede zorlanma vb. olaylar var çok korkuyorum açıkçası bu 2 ameliyatım olabilir ve 1. ameliyatım biraz korku dolu geçti benim için bakalım eyer apandisti ameliyatında zorluklar yaşanacak mı acaba! Korkuyorum.

  • Sude 23/08/2015 #

   Merak etme ben daha dün oldum bende 12 yaşındayım hiç korkma acımasından daha iyi inan bana ?

  • Zuhal ucaroğlu 14/08/2016 #

   İlk ameliyatınızın zorluğunun nedenini bilemem apandisit ameliyatının zorluğu öncesinde olamaz çünkü diğer tüm ameliyatların en kolayı olduğunu doktorlar da söylüyor. Elbette her cerrahi müdahalede mutlaka risk vardır. Bu ameliyatı bende 38 yıl önce oldum 11-12 yaşlarındaydım. Ben gayet kolay uyandım ama diğer yataktaki arkadaşım çok çırpındı ve istifra etti sebebine gelince ameliyattan 12 saat önce yemek ve içmek kesinlikle yasaktı ama o arkadaşım yemek sonrası ağrısı başlamış ve apandisiti patlayınca acil ameliyata alınmış. Bu yüzden müzminleşen yani uzun zamandır aralıklarla tekrarlaması ani ağrıdan iyidir ama daha fazla oyalanmayın bir an önce gidin ve halledin tabi ameliyat sonrası nekahat dönemine ve beslenme şekline mutlaka dikkat edin.

   • Gizem 09/08/2017 #

    Ben korkuyorum ya bende suan tahlil verdim ultrasyona girecegim cok stresliyim

 9. doğukan 02/05/2014 #

  Arkadaşlar benim arkadaşımın karnı çok ağrıyordu doktora gittiler ve apandis ameliyatı oldu eğer 1 saat daha falan gecikseymiş apandisi patlayacakmış ve apandis patlayınca vücuduna zehir yayılacak ve ölecekmiş. Şimdi ise benim karnımın sağ köşesi az ağrıyor iştah kesilmesi var ve baş ağrısı da var ve midem bulanıyor karnımın sağ alt köşesinden garip sesler geliyor ve ishalde var lütfen yardımcı olun sizce bu bir apandis mi doktora gitmeli miyim?

 10. öykü 07/05/2014 #

  Evet doğukan gitmelisin çünkü apantis ishal, baş dönmesi, mide bulanması gibi belirtiler yapar. Biran önce gitmelisin geçmiş olsun.

 11. yasemin 30/05/2014 #

  3 gündür şiddetli sancı çekiyorum önce mide ağrısı sandım daha sonra sırtım ağrımaya başladı daha sonra sadece sağ tarafın da yoğunlaştı ağrım acile gittim . Daha önce taş düşürdüm yine öyledir dedim bunun 3 gün yine acilden geldim doktor apandist şüphelendi ama serum verdiler. Sadece ağrım inceden inceden hala devam ediyor ara ara bulantım oluyor ağrıyan bölgem de yanma var ne yapmalıyım.

  • taner 06/06/2014 #

   Arkadaşlar bir pazar günü yemekten sonra çok şiddetli bir ağrım oldu uzun zamandırda bu şikayetlerim vardı. Gece acile gittim ve tomogrofi çekildim teşhis apandist. Ne yesem bulantı baş dönmesi ağrı hemen o akşam ameliyata alındım şimdi çok şükür iyiyim sakarya egitim ve araştırma hastahanesi ve çalışanlarına sonsuz teşekkürler çok iyi ilgi gösterdiler.

 12. Eren 31/05/2014 #

  Merhaba arkadaşlar karnımın sağ alt köşesinde ağrı var doktora gittik şuan apandisitin olmadığını söyledi ve takibe alınacağımı söyledi karnimin sağ alt köşesi sadece dokunduğumda hafif ağrıyor ama bulantı kusma ateş ishal vb yok sizce apandisit olabilir mi?

 13. Özlem 17/06/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende 2 yıl önce yaşadığım bir tecrübeyi anlatıyım. Yaz tatilindeydik ve birden karnım ağrımaya başladı çok şiddetliydi sürekli durmadan ağrıyordu. Ailem bunu regli ağrısı olduğunu sanıp pek üstelemediler. Aradan 3-4 gün geçince kaldığımız yerde sadece sağlık ocağı vardı gittik kan testi yaptılar ama anlayamadılar ağrı kesici iğne yaptılar ve eve yolladılar. 1 kaç saatliğine geçti ama ardından şiddeti artarak ağrısı devam etti.1 hafta geçti aradan İstanbul’a döndük. Gitmediğim hastane kalmadı ama maalesef anlamadılar apandisit ağrısı olduğunu. En son 15 gün o lanet olası ağrıyı çektikten sonra anlayabildiler. Ama iş işten geçmiş 2 gün önce apandistim patlamış meğer. Hastane mesuliyet olmamak için özel bir hastaneye sevk etti. Orda doktor bir mucize olduğunu ve 1 hafta hastanede tedavi görmem gerektiğini söyledi. Ameliyat olmadan 1 hafta boyunca sürekli serum yedim karnımdaki iltihabı kuruttular ve bir mucize eseri kurtuldum diyebilirim. Sakın ihmal etmeyin arkadaşlar basit bir şey değil apandisit.

  • Ulaş 20/01/2015 #

   Çok geçmiş olsun. Şuan bendede göbek hizasında bir ağrı var sürekli değil kramp gibi beş dakika da bir geliyor. Bir dakika sürüyor ağrı. Ama çok şiddetli bıçak gibi.

   • Greggfdhfxfcfycytcyt 30/09/2015 #

    Evet benim de aynı şekilde oluyor Ulaş. Annem hemşire ve apandisit olabileceğini söyledi, ben iğneden falan çok korkarım, geçen ateşim çıktı, hayatımda ameliyat olmamış bi insanım…

 14. atanur 18/06/2014 #

  Benim bir tek karin ağrım var sizce doktora gitmeli miyim?

 15. Göknur 18/06/2014 #

  Merhaba arkadaşlar bende 1 haftadır mide bulantısı kusma baş dönmesi kabızlık yaşıyorum yemek yemeği seven bir insanım ama son zamanda hiçbir şey yiyemiyorum ara sıra kasılmalar oluyor karnımda sağ alt köşede sizce apandist midir? Yardımcı olursanız sevinirim:) ameliyattan çok korkuyorum 🙁

 16. meryem 22/06/2014 #

  Annemin sağ alt köşede ağrısı var doktor apandis dedi ameliyat oldu şimdi iyi 🙂

 17. Murat 23/06/2014 #

  3 gün önce gece birden karnım ağrıdı. Üşenmedim hastaneye gittim. Ciğer filmi kan testi derken ultrasonda çıktı apandist. 6.6’ymış. Cerrah geldi isterseniz hemen ameliyat edelim dedi. Kabul ettim ve 1 gün sonra taburcu oldum. Şimdi iyiyim. Az az ağrılarım var. 10 gün raporluyum. Evde dinleniyorum. Kesinlikle ameliyat olun arkadaşlar.

 18. pelin 26/06/2014 #

  Benimde ağrılarım vardı ama şuan yok gerçekten çok korkmuştum.

 19. mehmet 10/07/2014 #

  Selam arkadaşlar benim de şuan sağ alt tarafta ara ara ağrılar oluyor ve bir defa kustum sizce apandisit midir? Yardımcı olun lütfen.

 20. corallll 20/07/2014 #

  İyi günler bende yaklaşık 6 ay önce apandist ameliyatı oldum. Akşamdan karnımda hafif bir ağrıyla yattım. Gece çok şiddetli bir karın ağrısıyla uyandım ilaç aldım ama bir etkisi olmadı. Sonra hastaneye gittim ilaç aldığım için şey yapamadılar eve geri döndüm uyumaya çalıştım. Yok, olmuyor titredim resmen ağrıdan sonra tekrar gittim apandist dediler. Öğleden sonrada ameliyat oldum. En ufak bir ağrıda hemen korkmayım genelde git gide artan ağrılarmış eğer kustuysanız gidip bir kontrol etmenizi öneririm. Umursanmayacak şeyler değil Allah korusun patlarsa içinizde daha zor olun. Korkacak ta bir şey yok ameliyat için girip çıkıyorsunuz anlamıyorsunuz hissetmiyorsunuz. Sonrası biraz rahatsız ama emin olun geçer. İnsanlar ne ameliyatlar geçiriyorlar. Apandist ne ki onun yanında. Bir şey daha doktorun kim olduğu önemli estetik dikiş atıcaz dediler dikişlerimin 2 si berbat birisi şişik pembe kalmıştı geçen ay bir ameliyat geçirdim o sırada aynı delikten girip düzgün diktiler sağ olsunlar.

 21. Yasemin 27/07/2014 #

  Benim dün şiddetli bir ağrım oldu bacağıma vuruyordu. Bacağım kasıldı. Ailemin hepsi apandist dedi buz koyunca rahatlıyordum çünkü. Hastaneye gittik çok kalabalıktı doktor ilgilenmedi sadece idrar tahlili yaptı enfeksiyon dedi ilaç verdi iğne yaptı ama iğne ağrıyı kesmedi gönderdi ilaçlarımı kullandım sabah iyiydim simdi yine çok kötü oldum yürüyemiyorum 🙁 ama karın sağ alt bölgemin biraz aşağısında tam anlatamadım ama kasığımın biraz daha aşağısı ve sanki hafif şişlik var gibi sizce gidiyim mi? Lütfen yardımcı olun acil.

  • Erkan 22/02/2017 #

   Kasığın şiştiyse muhtemelen bacağında bir yerde bir yara iltihap yaptığındandır

 22. Eren 29/07/2014 #

  Ben 2 gün önce apandist ameliyatı oldum sakın ameliyattan korkmayın sanki ameliyat değil sünnet acı hissetmiyorsunuz bile serumumun hortumundan iğne vurdu tık diye gittim sonra bir kalktım odadayım sadece arada bir böyle güldüğünüz zaman yada yüksek sesle konuşursanız hafif bir ağrı verir o kadar yani korkacak bir şey yok.

 23. Ebru 13/08/2014 #

  Arkadaşlar bana yardımcı olur musun benim 2 yaşında kardeşim var ve dün koltuktan karnımın üzerine zıpladı gece sağ ayağımı bile karnıma getiremez durumdaydım ve bu gün mide bulantısı, baş dönmesi ve iştahsızlık var ve sağ taraf şişti sizce apandisit miyim ya da patlamış mıdır?

 24. can 21/08/2014 #

  Dört haftadır karın ağrısı şikayetim var üç ayrı kez ayrı ayrı hastaneye gittim röntgen çektiler. Ultrason çektiler. Kan ve idrar testi yaptılar. Önemli bir şeyin yok dediler. İlaç verdiler. İlaçları kullandım. Karın ağrısı şikayetlerim devam ediyor. Apandisit olabilir mi? Lütfen önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

 25. Gizem 25/08/2014 #

  Benim sağ alt bölgemde kasığa yakın ağrı var. Kusma bulantı baş dönmesi ishal kabızlık falan yok ama yine de ağrıyor. Şişkinlikte yok. Ama kokuyorum aranızda tecrübeli insanlar varsa fikirlerinizi merak ediyorum.

  • eren 07/12/2014 #

   Ben ameliyat oldum benimki akşam başlamıştı önce hafif bir ağrı sonrada karnimin sağ alt bölgesine indi tabiki uykuda tutmadı sabah doğru uyumuşum işte baktım ağrı kesilmiş neyse 10 20 dk oldu yine başladı. Sonra hemen internet apandisti tiplerine baktım önce ağrı olan yerime anında ve hızlı bir şekilde bastırdım sonra koştuk acil serum falan verdiler gıda zehirlenmesi dediler kan tahlili yaptılar yok bir şey. Sonra cerrah geldi bastırdı yine fırladım sonra cerrah orda bir hassasiyet var dedi sonra Bağcılar devlet ultrasona girdim sona apandisti çıktı hem de akut. Sonra yatış aldık sabah oldu aldılar ameliyata ama ameliyattan korkacak hiç bir şey yok serum iğne vuruyor hemen uyuyorsun süper bir his hatta. Neyse sonra bir kalkmışım oda dayım sonra taburcu ettiler sadece sıkıntım güldüğünde ve hapşırığımda ağrı oda geçiyor 1 aya kadar zaten sana da domuz gibiyim her şeyi yapıyorum ve seninki gizli apandist olabilir doktora gitmemi tavsiye ederim acil şifalar diliyorum.

 26. mehmet 29/08/2014 #

  Arkadaşlar ben gece karin ağrısı şikayetiyle acile gittim. Ne yapsalar geçmedi ağrı kesiciler serumlar havada uçtu en son sabah kafamı duvarlara vuracaktım cerrah geldi seni keseceğiz dedi bende kesin dedim ultrasonda apandisit olduğu ortaya çıktı. Ameliyatı çok rahat şimdi çok iyiyim. Patlamaya az kalmıştı ağrısı olan kontrole gitsin hiçbir zorluğu yok bende sadece karin ağrısı vardı geçiştirmeyin.

 27. elif 30/08/2014 #

  Arkadaşlar ben mayıs ayı gibi kusma ve sağ tarafta çok kötü bir ağrıyla doktora gittim bir sürü test yapıldı ve ultrason sonucunda 6.2 mm apandisit çıktı. Ama ağrım geçmişti bir gün müşahede altında tutuldum ama ağrım kesildiği için beni ameliyat etmediler. Fakat ara ara sağ tarafımda minik minik batmalar ve bulantım oluyor ama ağrı dayanılmayacak gibi değil bunun nedeni apandisit olabilir mi lütfen cevap.

  • bizimkinler 06/11/2016 #

   Olabilme ihtimali çok yüksek

 28. Yalçın 30/08/2014 #

  Arkadaşlar bir hafta önce apandisit ameliyatı oldum. Daha önce 2 kez şiddetli ağrım oldu ve titreme ve terleme eşliğinde bunlar belirtileriydi ağrı kesicilerle atlattım. Bu apandisitin en kötü yani gizli apandisitte olması şiddetli karin ağrısı çekip atlattıktan sonra 1 sene ağrı görülmeyebilir. 3 kez ağrılarım başladıktan sonra acil hastaneye kaldırıldım, bıçak tabir edilen inanılmaz ağrılar yaşadım. Ultrason röntgen filim kan testi temiz çıktı doktor iyi dedi en son genel cerrah gelip eliyle sağ alt köşeye elini bastırdı fena şekilden bağırdım doktor apandisit dedi acil ameliyat dedi. Normalde 20 dakika süren ameliyat 1 buçuk saat sürdü apandisitim patlamış ve karına yayılmış az daha geç teşhis olsa kan zehirlenmesinden ölebileceğimi öğrendim. Size tavsiyem karin ağrısını asla ağrı kesicilerle geçiştirmeyin hemen doktora gidin hiç bir şey sağlığınızdan önemli değildir.

 29. nilay 01/09/2014 #

  17 yaşındayım sağ kasık bölgemde çok sancılı bir şekilde ağrı oluyor hapşırırken sanki içerden bir şey patlıyormuş gibi oluyor bir de geçen gece acile gittim idrar yollarımda iltihaplanma olduğunu söyledi bir yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

 30. irem 03/09/2014 #

  Merhaba. Ben 16yasındayım ve iki gündür sağ alt kasığımda belli belirsiz bir ağrı var bazen ağrılar kesiliyor bazen de belime vuruyor ağrılarımın ilk gecesi acile gittim kan ve idrar testi yaptılar film çektiler ve apandist olup olmadığını anlayamadılar ağrı sağ alt kasığımdan sanki bütün belime yayılıyor sizce ne yapmalıyım.

 31. Deniz 05/09/2014 #

  Arkadaşlar ne olur yardım edin! 12 yaşındayım şu an sağ alt karın bölgemde ağrı var fakat mide bulantısı baş dönmesi kusma vs yok. Ama korkuyorum, apandisit ise veya patladıysa. Az önce bir kere gaz çıkardım ama emin değilim üşütmek mi değil mi? İki soru soracağım! Apandis midir sizce? Hastaneye gitmeli miyim? Apandis için hastaneye gidersem ne yaparlar?

 32. Arda 14/09/2014 #

  Arkadaşlar belirtilerden herhangi biri varsa bence kontrolden geçmeniz en iyisi. Benim bugün sabah ağrım başladı biraz yemek yedim ve 4 5 kez tuvalete girdim şuanda hiç bir problemim yok. Ama yine de kontrole gideceğim. Üşütme olduğunu düşünüyorum.

 33. gokhan 15/09/2014 #

  Arkadaşlar ben 2 gün önce gece şiddetli ağrılar giriyordu sırta mideye göbeğe hemen acile gittim. Tahlil film derken doktor yatırıcaz seni apandis dedi sabaha ameliyat dediler olmasan patlar zehirleme yapar öldürebilir dediler. Tamam, olayım dedim oldum allahin izniyle iyiki de olmuşum 2 gün yattım taburcu oldum simdi biraz oturup kalkarken ağrım oluyor o kadarda olur sonuçta ameliyat gerekiyorsa olun yoksa öldürebilir.

  • Rıza 16/10/2014 #

   Merhaba arkadaşlar bugün sabahtan aksama kadar karin ağrısı çekiyorum tam göbeğimden başlayıp sırtıma doğru ilerliyor. Yalnız sağ tarafımda ağrı yok göbek bölgeden başlayıp sırtıma vuruyor ara ara şiddetleniyor. İshal var iştahsızlık var bas ağrısı ateşte var. Sanki bağırsaklarım ağrıyor gibi. Sizce ne olabilir hastaneye gitmeye korkuyorum.

 34. merve 09/10/2014 #

  Benim arkadaşım apandisit oldu ve onda ilk ağrı sol kasıkta başlamıştı sonra birden sınıfta sağa geçti herkese yine de hastaneye gitmeyi tavsiye ederim.

 35. esra 09/10/2014 #

  Arkadaşlar benimde iki gündür hafif karin ağrım var ara ara oluyor ve bazen de şiddetleniyor bir de affedersiniz wc ye çıktığımda karnimin sağ alt kısmına ağrı giriyor ama bu ağrı şimdilik sadece wc de oluyor onum haricinde kusma ateş vs yok napsam bilemedim.

  • Alp 24/02/2015 #

   Şikayetler devam ise acil dahiliyeye görünmelisin.

 36. Muhammed 15/10/2014 #

  Arkadaşlar bende cumartesi günü sadece ağrı şeklinde başladı. Ertesi gün doktora gittim gerekli testler yapıldı hemen acilen hastanenin ameliyat ekibi toplandı. Pazar günü özel hastanenin doktorları tatilde olduğu halde çağırıldı ve hemen ameliyata alındım ve doktor patlamak üzere olduğunu söyledi. İyi ki doktora gitmişim belirtiler olur olmaz doktora gidin ihmal etmeyin gerçekten ciddi bir hastalık Allah şifa versin.

 37. özgür 04/11/2014 #

  Arkadaşlar doktordan korkmayın rahatsızlık insan için var allahın bildiğini kuldan saklamak mantıksız ayni gün hem basur hem de kapalı böbrek taşından ameliyat oldum şükür simdi iyiyim diyordum şuanda da sizin bahsettiniz ağrıları çekiyorum ve bu gün doktora gideceğim korkunun ecele faydası yok günlerce acı çekeceğinize yada hayatinizi tehlikeye atacağınıza hemen bir uzman dr görünmenizi tavsiye ederim herkese geçmiş olsun şimdiden.

 38. murat aslan 09/11/2014 #

  Apandisitten korkmayın teşhis konulmuşsa ameliyat olun 1 saat sürüyor.

 39. Baris Selamet 11/11/2014 #

  Ameliyat olun aradan çıkarın.

 40. Hilâl 16/12/2014 #

  Benim sağ kasık bölgemde belirli belirsiz bir ağrı var arada bacağım kasılıyor 2 sabahtır da mide bulantım var aşırı bir baş ağrısı yaşıyorum doktora gittim ve sinüzit olduğunu söylediler 3 veya 4 gündür de ara ara baş dönmesi ve göz kararmaları oluyor ne yapmalıyım yardım eder misiniz?

 41. nejla 18/12/2014 #

  Bende bugün ayni şikâyetlerle sağlık ocağına gittim apandisten şüphelendi ama ağrılarım geçti diye gitmedim simdi sadece mide bulantısı var.

 42. Dadas78 20/12/2014 #

  Benimde mide bulantım vardı arada oluyor acaba bunla alakası var mı?

 43. Oğuzhan 22/12/2014 #

  Ben apandist teşhisi konuldu 4 saat sonra ameliyat oldum patlama riski vardı ama şimdi hiç ağrı hissetmiyorum aradan 2 yıl geçti hala sorun yaşamadım.

 44. ela nur 16/01/2015 #

  Bende hafif bir karin ağrısı ile başladı. Daha sonra çok şiddetli bir üşüme diğer ağrılardan farklı hissediyorsunuz. Önce devlet hast. Acile başvurdum bana üşüttüğümü söyledi ve bir ağrı kesici yapayım dedi. Ben kabul etmedim üniversite hast. acile başvurdum benden kan tahlili ultrason istediler kan ve idrar değerlerim apandisit fakat ultrason temizdi. Gözlem altına sokalım dediler 3 saat sonra tahlil tekrarı yapıldı tabi bende karin ağrısı çok bide bulantı ve ishal devamında hoca geldi gece yarısı evinden aradılar. Bana seni ameliyata alacağım dua et apandisit ol yoksa akut batin olabilirsin acil ameliyat dedi. Çok korktum o dediğinin ne olduğunu söylediğinde inanın anlamadım korkudan ama bana teşekkür etti ağrı kesici yaptırmadığım için. Ameliyatta da apandisti çıktı. Çok büyükmüş öyle dedi. Lütfen gittiğiniz hastaneye ve dr a dikkat edin.

 45. muratwindow 04/02/2015 #

  Hemen olmalısınız ameliyat yoksa ölüme kadar yolu vardır bende oldum çok mutluyum zaten 1 saat sürüyor ameliyat korkmanıza hiç gerek yok bence.

 46. dilara demir 04/02/2015 #

  2 gündür çok feci halde karnım ağrıyor bunun yanı sıra baş dönmesi, göz kararması, iştahsızlık ve de bunun gibi şeyler oluyor sizce ne yapmalıyım.

 47. mukaddes 09/02/2015 #

  Yaklaşık iki haftadır midemden karnıma kadar ağrı var ara ara gidip geliyor ağrım sırtımda uzun zamandır ağrım var ve sabahları kalktığımda mide bulantım oluyor bu sabahta kalktım sol kasığım ağrıyor ve adım atarken zorlanıyorum sizce apandisit olabilir mi yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 48. ESRA 18/02/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Ben sağ tarafımda uzun süredir olan bir ağrıdan dolayı böbreğim sanıp üroloji doktoruna gittim üroloji doktoru muayene sırasında sağ tarafıma göbek deliğimin hizasına bastırdığında ağrıdan duramadım. Doktor beni apandisit şüphesiyle genel cerrahiye yönlendirdi genel cerrahide muayene etti ve hemen ultrasona aldı beni apandisitimin içine dışkı kaçtığını ve apandisitimin patlayabileceğini söyledi. Tahlillerim yapıldıktan bir gün sonra sabah ameliyata alındım. Ameliyat olalı bugün 13 gün oldu şuan iyi sayılırım. Yavaş yavaş toparlanıyorum artık. Arkadaşlar ben doktorun dikkati sayesinde anladım yoksa apandistim patlayabilir dönüşü olmayan yollara girebilirdim. Bende şu şikayetlerde vardı belime vuran bir ağrı, mide bulantısı ani hareketler yaptığımda kasık bölgeme giren bir ağrı. Sizde bunlara dikkat edin ve ihmal etmeyin kendinize iyi bakın.

 49. Yasemin 23/02/2015 #

  Merhaba karnımın sağ alt kısmı aslında tam olarak sağ kaburgamın hemen altındaki ağrıyı 7 yıldır çekiyorum. Ağrım tuttu hastaneye gittim yumurtalık kisti alındı 5,5cm. Oh dedim ağrılarım geçecek aynı ağrılar devam etti 10 gün hastanede yattım endoskopi, ultsason, kan, idrar her şey yapıldı sonuç 2,2 mm böbrek taşı ve bağırsağa yakın minik kist ama bunlar yapmaz dediler ve şuan yine deli gibi iki büklüm oldum ağrıdan kıvranıyorum var mı benzer durum yaşayan?

 50. ravza 27/02/2015 #

  Merhaba bendede böbrek rahatsızlığı var çocukluğumdan belli çocukken 2 kez kırdırdık ama bir türlü bu ağrılardan kurtulamadım. Bu son 3 hafta, 2 gün iyi olurum 5 gün hasta. Şikayetim de omuzumda ağrı oluyor sonra ağrı sağ böbrek tarafına geçiyor sonra sağ alt tarafa, sonra sola ağrı karın bölgemin hepsini yokluyor. Kusma titreme 3 haftada iki kere acile gittim ağrı kesici iğne yaptılar. Doktora gittim üroloji doktoru kum döküyorsun sağ böbrek te ve sol böbrek te taş var dedi. İlaç yazdı beni eve gönderdi.

 51. Rojda 02/03/2015 #

  Ben ameliyat oldum bugün 10.gun ağrım yok ama çok halsizim 2 adım yürüyorum hemen yatağa düşüyorum sınavıma 10 gün kala böyle bir şeyin olması beni psikolojik olarak çok kötü etkiledi.

 52. salihcan 08/03/2015 #

  Arkadaşlar benimde ağrılarım tatilde iken olmaya başladı ve orada hastaneye gittik. Dr .gaz dedi ama Eskişehir’e döndüğümde bir daha hastaneye gittik o ise bağırsak dolaşması dedi. Bir de devlet hastanesine gittik. Herhalde apandisit dedi. Bir gün hastanede gözetim altında yattım. Ve doğru cevap gizli apandisit oldu ve ameliyata aldılar. Ameliyatım güzel geçti. Bence doktora gidip gösterin. Ve bütün devlet hastanesindeki doktorlara çok teşekkür ederim.

 53. Büşra 31/03/2015 #

  Öncelikle merhabalar. Karnımın sağ alt köşesinde ağrı var ama iğne saplamış gibi olmakta. Şu sıralar apandisit hakkında pek konuşmakta ve bilgi almaktayım. Şüphem apandisit. Doktora gitmeyi planlıyorum. Karnıma hafifçe bastırdığımda bile orada iğne saplanması ve ağrı oluşuyor. Sizin fikirleriniz neler? Teşekkürler.

 54. Ercan Y. 12/04/2015 #

  Arkadaşlar geçtiğimiz çarşamba günü hastanede apandisitimin patlaması sebebi ile ameliyat oldum. Ameliyat sonrası ilk 16 saat sıkıntılıydı ama sonrasında tamamı ile rahatladım. Eğer şüpheniz varsa gecikmeden doktora gidin. Çünkü ben geciktiğimden dolayı apandisitim patladı. Sonrasında sıkıntı yaşayacakmıyım bilmiyorum. Sizde şüphede kalmadan hastaneye gidin ve benim yaptığım hataya düşmeyin.

 55. selim 16/04/2015 #

  Merhabalar aynı sorum bende de var ameliyat olmam gerekiyor İstanbul’da yaşıyorum doktor hastane tavsiyesi olan var mı.

 56. Bahri 22/04/2015 #

  Merhaba arkadaşlar eğer yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız kendi kendinize doktorluk yapmayın, mutlaka hastaneye gidin ve özellik apandisit şüphenizin olduğunu söyleyin. Ben özel bir hastaneye aşırı ağrı ile 3 saat arayla iki defa gittim. Aynen gaz sıkışması olduğunu söyleyip gönderdiler. Maalesef o gün apandisitim patlamış. Ben bunun üzerine 3 gün ağrı çektim. Sonra daha şiddetli ağrı ile tekrar başka bir hastaneye ambulans ile gitmek zorunda kaldım. Durum çok vahimdi tüm iç organlarım ödem ve iltihap toplamıştı. Normalde 20 dk lık operasyon patladığı ve çok süre geçtiği için 3 saat sürdü. Üzerine hastanede 10 gün serum tedavisi gördüm. 3 ayda anca toplanacağımı söylediler. Ciddi hayati bir risk atlattım. Gittiğiniz hastaneyi düzgün seçin ve mutlaka ultrason yaptırın. Halen vücuduma ne derece zarar verdiğini bilmiyorum. 1 yıl boyunca her ay muayeneye gideceğim. Lütfen dikkat edin.

 57. sello 25/04/2015 #

  Bende bir altı sene oldu sanırım tam hatırlamıyorum apandist ameliyatı olmuştum. Ara ara sağ kasık üstüne gaz ağrısı gibi ağrılar girerdi, birkaç gün sonra geçerdi. Hatta dr gittim gazdır falan demişti. En son bir ağrı geldi karin çevresi ve yanlarından sonra sağ alt karin ve yan karından kalkan garip bir ağrı halini aldı. Bu sefer Dr. gitmedim gene gazsa rezil olmayayım diye. Bir hafta devam etti baktım iki büklüm oldum sıcak su koydum birde geçsin diye ki sıcak su apandisiti patlatırmış. Titreme falan başladı ağrıyla beraber kalktım gittim hastaneye. Dr hemen ameliyat yapacağız dedi girdim ameliyat oldum ki patlayalı 3 gün falan olmuş, senin ölmen gerekirdi dedi Dr. tam 16 gün hastanede yattım ve 87 şişe antibiyotikli serumlar dahilinde serum yedim ve bu sure içinde ne bir su içebildim ne de bir lokma bir şey yiyebildim. Sürekli kan ve simsiyah bir şeyler kusuyordum. Sonradan sonraya toparladım Allahtan bünyem sağlammış. Ama o serumlarda bağışıklığımı mahvetti sonradan. Sakın sakın ihmal etmeyin.

 58. Meryem 29/06/2015 #

  Karnımda bir ağrı başladı ağrı olduğu zaman kasılıp kalıyorum kalkmaya çalıştım kalkmakta zorlandım ayağa kalktım yürümeye çalıştım ama zorlandım oturamadım da tekrar sonra bulantı başladı kendimi halsiz hissettim sizce ne yapmalıyım bunlar apandisit belirtileri midir? Yardım edebilir misiniz?

 59. Yekta 29/06/2015 #

  Mrb bundan iki gün önce karnım gece şişmeye başladı çok sertti ve baya ağrım vardı. Ama sahurdan sonra ağrı sadece sağ alt kasık bölgeye kaydı ve çok şiddetliydi. Kaç kere ağrısıyla uykudan uyandım. Hareket ettiğimde bile ağrıyordu. Ayağa kalkmakta zorlanıyordum. Abimle hastaneye gittik hafta sonu olduğu için acile gittik sadece idrar testi yaptı. Ve kum olabileceğini söyledi bir serum verdiler ağrılarım dindi. Şu an arada ağrım oluyor ama ben kum olduğunu düşünmüyorum bastırınca çok ağrıyor ve sürekli bulantım var. Apandisit olabilir mi acaba ne yapmalıyım tekrar gideyim mi doktora gerek var mı buna?

  • admin 02/07/2015 #

   Sayın Yekta şikayetleriniz dinmiyorsa sadece acil doktoruyla yetinmeyip bir gastroenteroloji uzmanına görünebilirsiniz.

 60. Emine 01/07/2015 #

  Benim olayım hamileydim 7 aylık bi karın ağrısı bitmek bilmeyen kusmalar ve ishalle acile gittim dizanteri dedi doktorum gece hastanede yattım ama sabaha kadar serum yiyorum halen ne ağrım durdu ne de kusmalarım bebek var diye de fazla bir şey yapamıyorlar doktorum sabah tekrar geldi nasılsın diye çok kötüyüm dedim muayene etti ve apandisit olduğumu acil ameliyata alındım ameliyattan çıktım hala bebeğim karnımdaydı ve öyle acı içinde uyandım ki bebek karnımda diye fazla ilaç serum vermiyorlardı 2 günü geçirdim bu sefer de stresten doğum sancılarım başladı ve tekrar ameliyata alındım çok kötü günlerdi bebeğim 7 aylık doğdu şimdi iyiyim bebeğim de iyi gayet o minik bebeğim şimdi 3 yaşında herkese sağlık diliyorum her şeyin başı sağlık saygılar.

 61. Merve nur 29/09/2015 #

  Arkadaşlar bugün sabah 7 den bu saate kadar sağ alt bölgemde ağrı var yatarken hafif ağrıyor fakat ayağa kalktığımda eğildiğimde çok ağrım oluyor ve bir de böbreğimde taş var sizce taş nedeniyle mi ağrı var yoksa apandisit mi?

 62. LÜTFEN OKUYUN HAYATINIZI KURTARABİLİR !!!
  Ben sabah basit bir karın ağrısıyla uyandım önemsemedik gece çok şiddetlendi. Hemen hastaneye gittik. Oradan daha iyi bir hastaneye geçtik. Bana apandisit dediler. Ameliyattan 1 gün önce doktor yokmuş. Bizi ister gazeteye ister televizyona verin biz ameliyat yapmayacağız dediler. Oradan başka hastaneye giderken yolumuz bursa Uludağ fakültesine saptı orda apandisit olan çocuk böyle olmaz bu kız sapasağlam dediler. Ama ben fetüs gibi kıvrılarak yürüyordum. Sonra ultrasonda kız bir şey gördü hemen hocayı çağırdı tümör (kitle) imiş. Böbrek üstü bezimde kitle (tümör) olmuş. Ameliyata girdim.
  2 saatlik ameliyattan sonra çıktım her şey iyiydi Allahtan tümör iyi huylu çıktı. Her gittiğiniz doktora inanmayın ben belki de kitle ameliyatı yerine boşu boşuna apandisit olabilirdim. Kitle anlaşılmazsa belki kanser olabilirdim. Karın ağrısı aslında yapmazmış kitle. Allah’ın sevgili kuluymuşum ki karın ağrısı yüzünden anlaşıldı (mucize). Benim ameliyatım da sağ böbreğimden oldu. Yani sağ böbreğinizde de sorun olabilir. Dikkat edin. Doktorunuzu iyi seçin.

 63. Ceren 12/01/2016 #

  Apandisit ameliyatı oldum ve korkulacak bir şey değildi ama benim ilk ameliyatımdı asla karnınıza sıcak su torbası koymayın ben patlamadan bir gün önce aldırmışım şakası yok bu isin önemli arkadaşlar normalde doktora gitmicektim ama gece uyuyamadım sabahladım tedbir amaçlı gittim acilen ameliyata alindim siz siz olun ölüm var bunun ucunda aman dikkat!!!!

 64. recep 14/01/2016 #

  Merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 2 sene önce apandisit ameliyatı oldum. Fakat dünden beri ağrılar başladı acaba tekrarlar mı?

 65. Hilal 14/01/2016 #

  Benim 2 gundur sağ tarafımda agrı var. Ve bazen titreme geliyor 2 gun once hayatimda hic terlemedigim kadar ter attim. Doktora dayanamayıp gittiğimdeyse sadece idrar tahlili alıp iltihaplanma ve ultrasonla baktı kum var dedi 3 ilaç verip bol su iç deyip gönderdi. Ben apandisit ten hâla şüpheleniyorum.

 66. Salim 18/01/2016 #

  Gerçekten ağrıları berbat haftalardır durmasını bekliyordum. İlginçtir ki erkek kardeşimle ikimizde 13 yaşında apandisit ameliyatı olduk. 20 sene oldu. Simdi sadece greyfurt yediğim zamanlarda apandisit taraflarında yanmalar oluyor nedeni nedir?

 67. serhatcik 25/01/2016 #

  Ben de karin ağrısı ile gece vakti 03.00 da acile gittim kan idrar tomografi falan hepsini yaptılar apandisit teşhisi konuldu hemen ameliyata alindim 2 gün oldu ameliyat olalı ağrılarım var ama iyi ki de olmuşum, olmayayım demeyin arkadaşlar bu illetin tek çaresi ameliyat olmak araştırma hastanesinde oldum gayet de güzel geçti doktorlarda on numara gün geçtikte daha da iyi olucam inanıyorum buna.

 68. dilek 18/02/2016 #

  Merhaba 3 yol önce 2,5 aylık hamileyken apandisitim çıktı. Ameliyat oldu. Şu an çok süper kızım da ben de iyiyiz. Sürekli ani rahatsızlanmalarım oluyordu halsizlik, ateş, kusma.

 69. Behiç 01/05/2016 #

  Apandisit ameliyatından sonra sonda takılıyor mu bilgisi olan var mı?

 70. Fatma öztürk 11/05/2016 #

  Bende geçen sene oldum gece 11 de başlamıştı ağrım önemsemeyip yattım sabah hala ağrıyordu doktora gittim doktorum bastırdığında acayip şekilde ağrı oldu apandisit olabilir dedi testler yaptırdı ve apandisit çıktı dik bir şekilde yürüyemiyordum iç bulantısı ve kusma vardı acil ameliyata aldılar neredeyse patlayacakmış belirtileriniz varsa bir uzmana görünün bence apandisit şakaya gelmez.

 71. Berfu 21/05/2016 #

  Bazen apandisit kan vermekle kan değerleriyle çıkmıyormuş ben şüpheliydim kan verdim her şey normal dediler sonra bir gece çok şiddetli ağrıyordu hastaneye gittik apandisitim patlamış yani dikkatli olmak tedbirli olmak en iyisi.

 72. şeyma 29/05/2016 #

  Merhaba daha dün ameliyat oldum ve tecrübeliyim eğer şiddetli karın ağrısı midede yanma ve göbek altında ve sağda özellikle olmak üzere karın bölgesinde aşırı bir ağrı ve sağ yada sol kasığınızda şişme gibi gerilme ve sızlama gibi hafif krampa benzer acılar varsa ve en önemlisi de yediğiniz her şeyi kusuyorsanız hiç vakit kaybetmeden kesinlikle doktora gidin. Ben kan idrar ve tomografi testi yaptırdım hepsinde apandisite uyumlu çıktı kesinlikle çok önemli bir hastalık herkeste bulunan bu apandisitin ne zaman patlayacağı belli olmaz. Eğer yukarıda yazdığım belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeyin. Çünkü patlarsa vücudu zehirliyor.

  • Ismet 25/09/2016 #

   Marhaha arkadaslar ara sira benimda sag tarafim aciyor ama gilibi cok acimior kusmak ole belirtiler yok nedir o demek

  • Hasan çınar 26/09/2016 #

   Hangi hastanede oldunuz

 73. Melisa 16/08/2016 #

  Ben 1 sene once ameliyat oldum. Fakat hala cok hafif sancim var ne yapmaliyim

 74. Berin 24/08/2016 #

  Karnimin sag alt kosesi agriyo midem bulaniyo. Ilk gun kusma da vardi ve. Bel agrisindan ayaga kalkamiyorun ishal de var acaba olabilir mi bilmiyorum ama karnima bastirinca agriyo ama cok siddetli deil napmaliyim

 75. Typ 04/09/2016 #

  Ben bir iki top sektireyim dedim sonra ağrı başladı ama tam tersine sol bölgede diğerinden daha çok ağrı var yürümekte sıkıntı yok oturmaktada 2 3 ay önce olmuştu aynısı nedense birdenbire yeniden oldu

 76. Yalnız 05/09/2016 #

  İyi günler iki gündür karın bölgesindeki ağrı ara ara gidip geliyor fakat keskin ve şiddetli değil ama apandisit olmasından korkuyorum doktora gitsem tespit edilebilir mi ki acaba

 77. Emre 22/09/2016 #

  Bnim 1 aydır göbeğimin altı ağrıyor ve sol kasığım ağrıyor dün doktora gittim apandistn şüphelndi ve sağ köşede ağrım olmadığı için bıraktı eve döndğktn hmn sonra sırt bölgemde sancılar neydana geldi kalça kemğimdede aynı şekilde ve şuan ağrı tamamiyle sağ alt kçşeye geçti şişkinlik bar o bölgembe kabızlık var ve iştahsLık var apandistmidir ne yapmalıyım

 78. Zeynep 25/09/2016 #

  Merhaba 2 gündür karnımın sağ kasık ve karın bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik var arada bir mide bulantısı oluyor daha öncede böyle bir durum olmuştu ve hastaneye gittiğimde üşütmeden demişti doktor ama şimdiki ağrı ve şişlik öncekine göre daha şiddetli sizce üşütmeden olabilir mi yoksa apandiste olabilir mi? Sislige bastirdigimda agrinin şiddeti azalıyor gibi biraktigimda ağrısı artıyor ve ara ara bıçak saplanir gibi sancı vuruyor buda apandis belirtisi olabilir mi?

 79. Yankı 02/10/2016 #

  Benim suanda sag kaburgamin hemen altinda bir agri var mide olduğunu ve usuttugumu suphe ediyorum sizce nedir cevap verirseniz sevinirim.Bu arada baska agrim yok.

 80. abdullah 02/10/2016 #

  Benim sag alt kısımda hafif agrılar var bi haftadır geçecek ümidiyle bekliyorum doktora gitim kan bide idrar tahlili yaptı ve korkulacak bişey yok dedi ama ben o doktora güvenmiyorum napim arkadaşlar

 81. Bilal 09/10/2016 #

  Bendede ağrılar var bir haftadır hastaydım zaten
  Ama söyleki gazda var yürümemde bir sıkıntım yok siddetli bir baş ağrım var pek fazla siddetli olmasada ama seker hastasıyım ameliyattan kaç saat sonra yemek yenilebiliyor. Yardımcı olursanız sevinirim

 82. Tuncer 18/10/2016 #

  Herkese merhâba ben hastanede çalışan bir personelim. Böbrek yaşım yerinde duruyormu böbrekte büyüme varmi diye kontrol amaçlı bt çektirdim (hic bir şikayetim yok tabi) apandisit çıktı. 12 mm çapında. Kan ve idrar tahlilleri temiz. Dr. Doğuştan olabilir dedi. Hemogram ve usg takibi yapacağız dedi. 2 gün geçti hic hiç bir şikayetim yok. Ne önerirsiniz cevap bekliyorum.

 83. Rengin 03/11/2016 #

  Bende oldum ameliyat üstelik benim patlayıp kana karışmıştı zor bi ameliyattı ama çok şükür geçti. Bende kusma gbi hiç bir belirti yoktu sadece şiddetli ağrı wardı üşüttüm sanarak gitmedim yatmayı denedim ortalama 7 8 saat dayanabildim we bu beklediğim süreç içerisinde patlamş kana karışmış kesinlikle beklemeyin doktora gidin.

 84. ışıl 20/11/2016 #

  Meraba. Benim yaklaşık 1 hafta önce göbek bölgemde sancı başladı. Ertesi gün sağ alt kasığımda ağrı devam etti ama çok şiddetli değildi. 1 hafta oldu ağrı kasık bölgemde devam ediyor kabızlık ve terleme var diğer belirtiler yok ağrı çok şiddetli değil. Doktorum gaz sıkışması dedi ama güvenilir bir doktor değil. Ben apandisitten şüphe ediyorum sizce ne yapmalıyım?

 85. harun 22/01/2017 #

  Selam bu üç gün genellikle akşamları sağ kaburgalarimin altı çok fena ağrıyor hastahane kan tahlili idrar tahlili yaptı ve hiç bir şeyin yok deyip ağrı kesici ine yptirdilar soğuk jel ağrıyan bölgeye koyduğunda ağrım kesiliyor ve çok derecede ishal var doktorum agrin cogalirsa hemen gel dedi apandisit ola bilir dedi sizce ne ola bilir yardım şimdiden sagolunt

 86. Sinem 19/02/2017 #

  Arkadaşlar merhaba ben 15 yaşındayım ve yaklasık 4 yıldır nerdeyse her gun karnıma ani ve hemen gecen ağrılar giriyor bazıları siddetli oluyor ve terlemeye başlıyormuş gibi hissediyorum. Uzun zamandır sürdüğü icin doktora gitmekten korkuyorum açıkçası. 4 yıl once benim ablam bosanmıstı ve bu ondan sonra oldu. Birde adet dönemlerinde de siddetli ağrılarım oluyor. Sizce ne yapmalıyım. Lutfen cevap yazarsanız bana cok yardım edersiniz.

 87. Yardıma ihtiyacı olan 31/03/2017 #

  Ben 13 yaşındayım sadece sağ alt bölgem arasıra ağrıyor bazen Zong ediyor başka birşey yok sizce gidiyimmi

 88. Dilara 15/04/2017 #

  Lutfen bana yardimci olun benim karnimda asiri gaz var ve 1 hafta dirki ses cikariyor hemde cok gűrultulu bir sekilde , bundan baska dun gece bicak gibi bir agri karnimin sag alt kismina bir agri saplandi ,ne ola bilir ????yasim 15

 89. Gaziantepli 22/05/2017 #

  Ben bugün ciktim hastaneden Kan tahlilleri yaptilar 2 gün göz altina aldilar rödgen cektiler ulrasonla baktilar hic birsesey cikmadi büyük hastanede yattim..

  Benim sikayetim genelde göbegimin altinda sanki bir siskinlik var beni rahatsiz ediyordu hafiften donuk agri hissi veriyor O kadar incelediler ve birsey bulamadilar…Doktorlar gerekeni yaptilar saniyorum simdi evdeyim..
  Doktorlara zorla benim apandisi alinda diyemedim evdeyim su an sikayet im devam ediyor hafif hafif siskinlik var sanki cisim var dolumusum hissi…

  Ne yapsam diye düsünüyorum cok rahatsiz ediyor bu durum beni

 90. selin 06/06/2017 #

  merhabalar benim 3 gündür karnımın sağ alt tarafında yürürken bir ağrı ortaya çıkıyor çok şiddetli yürüyemiyorum. ama oturduğumda veya yattığımda ağrımıyor ara sıra ağrıyor. kabızlık var ve apandisitten şüphelendiler sizce acile gitmeli miyim?

  • Sedef 02/07/2017 #

   Bence gitmelisin geç kalmadan git

 91. Sedef 02/07/2017 #

  Benimde dün geceden yani neredeyse iki günden beri karnımın sol köşesi ağrıyor ishal var ayıptır söylemesi ve başka bir neden yok apandisit diye korkuyorum mide bulantım yok ama ağrı şiddetli sol tarafım…

 92. Acilbilgi 14/07/2017 #

  Allah herkesin yardimcisi olsun

 93. Acilbilgi 14/07/2017 #

  Gencler 17 yasindayim şu 2 gündür sağ taraf kasigimin ustu karnimin alti arasinda bolgede belli belirsiz agrilar oluyor. Bu agri sadece orda kısıtlanmiyor karnima sol kasigima vuruyor hatta gobek deligi hizasinda belimede vuruyor bicak gibi saplaniyor sanki ama kasık üstünde agrim cok yok sadece yatakta dönerken, egilip kalkinca, oturup kalkinca falan cok agrisini hissediyorum yurume de sorunum yok afedersiniz ishalde var ve cok gaz cikartiyorum . Istahsizlik mide bulantisi da mevcut surekli idrara cikiyorum. Ve dilim kuruyor surekli. Sizce gozukmelimiyim doktora?

 94. Nurşah 06/08/2017 #

  Merhaba
  Bende üç dört yıl önce karın ağrısı gibi şikayetşerden hastaneye gittim. Doktor acilen ameliyat olmamı apandisit olduğumu söylemişti. Ancak gittiğimiz akşam ameliyathane yıkamadaydı. O yüzden ameliyat olmadım. Ertesi gün farklı bir hastaneye gittim ve bana gaz sıkışması olduğunu söyledi . İlaç falan kullandım geçti . Şimdi ise baş dönmesi mide bulantısı kabızlık ve sağ tarafıma doğru yattığımda ağrılar ayrıca 20 dakikada gelen karın ağrılarım başladı ne yapmalıyım 14 yaşındayım.

 95. iltifat 26/10/2017 #

  bende 10 yaşındayım dün ameliyat oldum tam 10 cm uzunluğunda bir şey çıkarttılar

 96. Tuncay bayram 27/10/2017 #

  Merhaba benim sol tarafım da çok aşırı bir ağrı var dağbaşında bir yerde çalışıyorum hiç kimse yok buralarda acaba apandistimi öyle bişeyse kimse yokken ne yapa bilirim

 97. Eda 31/12/2017 #

  Arkadaşlar ben 16 yaşındayım ve karnımın sağ tarafı sürekli ağrıyo 2 veya 3 kere doktora gittim
  hepsi farklı bişey söyledi ama ben apandist ten şüpheleniyorum en son ki gittiğim doktor stres yapiyosun dur dedi ama aylardır ağrıyo ve halsizlik de var mide bulantısı da var belirtilerin çoğu var yardimci olursanız çok sevinirim

 98. Eda 31/12/2017 #

  Merhaba ben 16 yaşındayım ve karnımın sağ tarafı sürekli ağrıyo doktora gittim 2 veya 3 kere
  hepsi de gaz dediler ama karnımın ağrısı hiç geçmiyor sizce apandist olabilir miyim

 99. Kadriye 05/01/2018 #

  Merhaba ben 50 yaşındayım sağ tarafta ağrı oluyor çok değil ve mide bulantısı böbrek şüphelendim ama gittim üroloji ve birşey çıkmadı acaba apandis olabilirmi

 100. Gül 10/03/2018 #

  Merhaba bende apandisit ameliyatı oldum 1 hafta oldu gece karın ağrısı ve mide bulantısı oldu karnım şişmişti hassasiyet vardı karnıma dokunamıyordum ultrasonda göremediler ama kan tahlilinde çıkmış hemen emara gönderdiler ultrasonda görünmeyen apandisit emarda görülmüş ameliyata aldılar 9 mm olduğunu söylediler alınan apandisit in şimdi çok rahatım 2 buçuk saat sürmüş ameliyatım korkulacak bir şey yok ameliyathaneye girdimi biliyorum kendime geldim de odadaydım uyuyup uyanmak gibi :))

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.