Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji kısaca, bağışıklık sisteminin alerjenlere verdiği tepkidir. Genetik özellikler alerji üzerinde önemli bir rol oynar ve alerjik bir bünyeniz varsa büyük ihtimalle ailenizin diğer bir üyesinde sizinle aynı ya da farklı bir alerji bulunuyordur.

Ayrıca vücudun zayıf olduğu dönemlerde (hamilelik, hastalık gibi) çeşitli alerjenlere karşı normalde olmayan alerjik tepkiler gelişebilir.

Alerji belirtileri bazen yıllarca görülmez, fakat bazı alerjiler yıllar sonra geri gelebilir.

“Alerji belirtileri nelerdir” sorusuna cevap alabilmek için öncelikle vücudunuzun nelere alerjisi olduğunu tam olarak bilmeniz gerekiyor. Ayrıca alerji belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve belirtilerin şiddeti değişebilir.

Genel alerji belirtileri kaşıntı, hırıltılı nefes alıp verme, nefes darlığı ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler olmakla birlikte bu belirtiler alerjene ve kişiye göre değişebilmektedir.

Gıda Alerjileri

Gıda alerjileri ve gıda hassaslığı, aşağı yukarı herkeste belirli bir miktarda görülmektedir.

Bazı kişiler bu alerjileri çok hafif belirtilerle geçiştirdiği için alerjinin farkında bile olmayabilir.

Bazı kişilerde ise gıda alerjileri oldukça kritik ve hayati riske yol açan belirtilerle görülebilir.

Süt Alerjisi: Süt alerjiniz varsa süt ve süt içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Süt alerjisinin en sık görülen belirtileri; hırıltılı solunum, kusma ve kaşıntıdır.

Yumurta Alerjisi: Yumurta alerjisi (özellikle yumurta akı) çocuklarda daha yaygındır. Mide bulantısı, kaşıntı, karın ağrısı, ishal, burun akıntısı, dudakların şişmesi, yüzün şişmesi ve dil şişmesi gibi belirtiler görülebilir.

Buğday Alerjisi: Buğday alerjisi mide bulantısı, egzama, kaşıntılar, astım benzeri belirtiler, nezle ve anafilaksi (aşırı duyarlık yaratan bir antijenin vücuda girmesi ile oluşan şiddetli antijen antikor reaksiyonu) gibi belirtilere yol açabilir.

Fıstık Alerjisi: Fıstık alerjisi olanlar kaju fıstığı, fındık ve ceviz gibi yemişlerden uzak durmalıdır.

Fıstık alerjisi belirtileri arasında hırıltılı nefes alıp verme, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, mide ağrısı, ishal, kusma, gözlerde kaşıntı ve şişlik, ciltte kırmızı lekeler ve tansiyon düşmesi bulunmaktadır.

Balık Alerjisi: Doktorunuz tam olarak hangi balık türüne alerjiniz olduğunu belirlediyse sadece o balık ailesini tüketmeyerek bu alerjiden korunabilirsiniz.

Ancak balık türü belirlenemiyorsa veya genel olarak balığa alerjiniz varsa, balığı ve balık içeren gıdaları beslenmenizden çıkarmanız gerekebilir.

Balık alerjisinin yaygın olarak görülen belirtileri; mide bulantısı, ishal, mide krampları, hırıltılı soluma, kaşıntı ve şişliktir.

Kabuklu Deniz Ürünü Alerjisi: Sadece kabuklu deniz ürünü yememek bu alerjiden korunmak için yeterli değildir.

Aynı zamanda üretiminde kabuklu deniz hayvanı kullanılan ilaç, kozmetik, krem ve diğer gıdalardan da uzak durmalısınız.

Belirtileri ise kaşıntı, dudakların, yüzün, dilin ve boğazın şişmesi, hırıltılı soluk alıp verme, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi ve ağız içinin karıncalanmasıdır.

Diğer Gıda Alerjileri: Belirtileri yukarıdaki gıdalarla benzeşen diğer gıda alerjileri arasında soya alerjisi, sülfit alerjisi, kazein (süt proteini) alerjisini sayabiliriz.


Mevsimsel Alerjiler

Bahar Alerjisi: Bitkiler ve ağaçlar tarafından yayılan polenler bahar alerjisinin başlıca nedenidir. Bağışıklık sistemi bu polenleri “işgalci” olarak algılar ve korunmak için antikor üretimini arttırır.

Bahar alerjisinin belirtileri gözlerde kaşıntı, ciltte kaşıntı, hapşırma, öksürme, gözlerin altında koyulaşma, gözyaşı üretiminin artması ve burun akıntısıdır.

Bazı ağaç ve bitki türleri polenlerini bahar mevsiminin sonuna doğru ürettiği için bu alerjiye “yaz alerjisi”de denmektedir.

Kış Alerjisi: Hava soğudukça havadaki küf sporları artar ve bu sporlar kış alerjisinin ana nedenidir. Belirtileri bahar alerjisi ile benzeşir.

Evcil Hayvan Alerjileri

Köpek Alerjisi: Öksürük, nefes alırken hırıltı, kırmızı gözler ve göz kaşıntısı, kaşıntılı, akıntılı ve dolu burun, hapşırma köpek alerjisinin belirtileri arasındadır.

Köpek alerjisi bulunan bazı insanlarda ciltte kaşıntı oluşabilir. Alerjinin şiddetine göre yüz ve göğüs bölgesinde kurdeşen görülebilir.

Astımı bulunanlarda evcil hayvan alerjisi belirtileri daha şiddetli olabilir.

Kedi Alerjisi: Kedi alerjisi 2 farklı şekilde ortaya çıkabilir. İlki kedi ve kedi tüyüne olan alerji, ikincisi ise kediyle birlikte dışarından gelen polen, küfe karşı verilen alerjik tepkidir.

Yüz ve göğüs bölgesinde yoğunlaşan kaşıntılar, dolu ve akıntılı burun, burun kaşıntısı, ciltte kedinin dokunduğu yerlerde kızarıklıklar, hapşırma, göz kızarıklığı ve öksürük kedi alerjisi belirtileri arasındadır.

Diğer Alerjiler

Saman Nezlesi: Bahar nezlesi olarak da bilinen saman nezlesi genellikle polenlerin arttığı bahar aylarında görülür ancak yıl boyu devam eden bir türü de bulunmaktadır.

Tıptaki adı “alerjik rinit” olan saman nezlesinin yaygın olarak görülen belirtileri; boğaz ve burun kaşıntısı, tıkalı ve akıntılı burun, gözlerin yaşarması ve hapşırmadır.

Şiddetli saman nezlesi terleme, baş ağrısı, tat ve koku duyularının zayıflaması, tıkalı sinüsler nedeniyle yüzde ağrıya neden olabilir.

Sumak ve Meşe Alerjisi: Sumak ve meşede bulunan yağlı bir bileşen olan “urushiol” ciltle temas ettiğinde şiddetli kaşıntıya neden olabilmektedir.

Bu kaşıntılar temastan 1-2 saat sonra, bazı durumlarda ise 1-2 sonra ortaya çıkabilir.

Küf Alerjisi: Küfe maruz kalmak her insan için tehlikelidir ancak küf alerjisi olanlar diğer insanlarda herhangi bir soruna yol açmayacak kadar az miktarda küften bile etkilenir.

Boğaz kaşıntısı, kurdeşen, göz kapağının şişmesi, gözlerde kaşıntı, öksürük ve hırıltılı nefes alma küf alerjisi belirtileri arasındadır.

Güneş Alerjisi: Güneş alerjisi, bağışıklık sisteminin güneş ışınlarına tepki vermesidir. Güneş alerjisinde güneşin altında kısa süre kalınmasına rağmen kaşıntı ve kızarıklıklar ortaya çıkabilir.

Bu kızarıklıklar ve kaşıntılar vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir ancak genellikle boyun ve göğsün üst kısmında yoğunlaşır. Bazen kıyafetle örtülen bölgelerde de güneş alerjisine bağlı kaşıntı ve küçük, kırmızı kabarcıklar görülebilir.

Diğer Alerjiler: Kozmetik alerjisi, nikel (takı) alerjisi, ilaç alerjisi, toz alerjisi, polen alerjisi, kimyasal madde (deterjan gibi) alerjisi, penisilin alerjisi ve daha pek çok farklı alerji türü bulunmaktadır.

Bu alerjilerin belirtileri diğer alerjilerle benzerlik gösterir.

Örneğin toz ve polen alerjisi burunda akıntı ve kaşıntıya neden olurken nikel, deterjan ve güneş alerjisi ciltte kabarıklığa, kaşıntıya yol açabilir. Bu belirtiler hafif, orta dereceli veya şiddetli olarak ortaya çıkabilir.

Alerji Tedavisi

Alerji tedavisine başlanabilmesi için öncelikle neye/nelere alerjiniz olduğu belirlenmelidir. Bunun için bir “alerji uzmanına” gitmelisiniz. Alerji uzmanları alerjinin belirlenmesi ve tedavisi konusunda ihtisas yapmış doktorlardır.

Alerji uzmanı sağlık geçmişinizi inceledikten sonra sizden belirtiler hakkında detaylı bilgiler alır. Cilt ve kan testleri isteyebilir.

Alerji testleri negatif çıkarsa bağışıklık sistemi için bazı diğer testler yapabilir.

Alerjinin nedeni belirlendikten sonra tedavisi, korunma ve ilaçla tedavi olarak 2 ana kategoride yapılır.

Doktorunuz size öncelikle alerjiye neden olan alerjenlerden uzak durmanızı önerecektir ve bu konuda sizi bilgilendirecektir. Şiddetli belirtilerin hafifletilmesi ve yaşam kalitesinin artması için ilaç tedavisi kullanılabilir.

Kaynaklar


(Visited 210.963 times, 1 visits today)

, , , , , ,

Alerji Belirtileri Nelerdir? İçin 31 Yorum Yapılmış

 1. ömrüm begüm 26/06/2014 #

  Ben de bu durumla karşılaştım. Alnım şişiyor, top gibi oluyordu.3-5 dk. Sonra hiç bir şey olmamış gibi iniyordu. Bursa tıp fakültesi araştırma bölümünde testler yaptırdım ve 2 sayfa dolusu ve daha fazla gıda alerjim olduğu ortaya çıktı. Hala şaşıyorum. Ne yemem, içmem gerektiğini hala bilmiyorum.

 2. Duman avcısı 31/10/2014 #

  Her sabah uyandığımda yüzüm şiş gözlerim kırmızı burnum akar hapşırık krizim olurdu. Bunun nedeni evde sigara içilmesi 1 tanede olsa evde sigara içmeyin!

  • taner 10/04/2016 #

   Benim de sabah kalktım yüzüm ün sağ taraf şişmiş ti gecede ateşten uyuyamadım bahar alerjisi dediler hala devam ediyor 1 hap kullanıyorum ama bir fayda göremedim.

 3. serseri 24/12/2014 #

  Alerji testi yaptırmadım hiç neye alerjimin olduğunu dahi çözemedim vücudumun hemen hemen her yerinde çıkıyor. Özellikle yanak göğüs ensemde ilk önce şiddetli bir kaşınma başlıyor kaşımamak elde değil sanki vücudumda pireler bitler dolanıyor. 24 saat geçtikten sonra göğüs yanaklarında sislik yapmadan kızarmalar başlıyor. Bu kızarıklık 2 gün hiç geçmiyor bazen daha da uzun sürüyor eğer kızardığı zaman kaşırsam bu defada o kızarıklar şişme yapıyor. Kaşımaz sürekli kremle nemlendirirsem bir yada iki gün boyunca devam ettikten sonra kendiliğinden kayboluyor ve üç gün sonrada ayni işlem yenilenebiliyor. Üç ay sonrada şampuandan şüphelendim değiştim badem yerdim onu bıraktım cilt maskesi kullanıyordum onu kullanmıyorum tras olduktan sonra kolonya sürüyordum bıraktım. Tek bırakamadım şey su sudan çok şüpheleniyorum hazır su kullanıyorum içmek için ama duş alırken normal şebeke suyu kullanmak zorundayım. Bu arada yurt dışında gurbetçiyim Türkiye’de izinde böyle hiç bir sorunla karşılaşmıyorum her izinim üç ay anlayacağınız bu alerji kadar berbat bir durum yok ilaç tedavisi falan bir ise yaramıyor.

  • sebihe 04/09/2015 #

   Yapma ya benim de öyle oldu bir hafta falan oldu daha öyle çok değil ve şişmiyor ama başka taraftan aynı, daha doktora gitmedim ama araştırdığıma göre kedi alerjisiymiş ama ben İstanbul da yaşıyorum.

  • Serkan Kalyoncu 10/11/2016 #

   Valla aynı sıkıntı bendede var bemde arabistan da çalışıyorum iki aydır 5 hastane 5 doktor gezdim terden diyorlar ilaç vrriyorlar gönderiyor ama fayda yok bir haftadır ofisten çıkmıyorum yine aymı iki iyi iki gün heryerim benek benek

  • balli cörekotu 12/11/2016 #

   bende 18 yasima kadar türkiyedydim , almanyaya geldikten sonra 3. yilda alerjiler basladi.suan buraki 13. senem ve artik arki asma ataklarim var , bitmek bilmeyen nezle, bas agrisi, siddetli karin agrilari,alerji ilaci alsamda faydasini göremiyorum:(

 4. büşra 04/01/2015 #

  Ben Büşra 3 ocak 2015 tarihinden 4 ocak pazar gününe kadar kolumda, bacağımda kızarıklar oluştu. Ve o kızarıkları kaşıyınca kıpkırmızı oluyor. Bunun için ne yapmalıyım.

  • memiş 28/12/2016 #

   Papatyayı içecek gıbı kaynat suyunu kaşınan bölgeye sür.

 5. hasan 12/02/2015 #

  Vücudun karın bölgesinde ve bel kısmında küçük kaşıntılı kızarıklar oluştu sanki o bölgelerde böcekler dolanıyor gibi kaşırsam daha kırmızı oluyor neden olabilir acaba.

 6. Kürşat Savaş 13/04/2015 #

  Alerjik astımım var, kedilerin bulunduğu ortama girdiğimde dokunmasam bile çok kısa bir süre içinde çok şiddetli alerjik tepkiler gösteriyordum. 37 yaşındayım ve çocukluğumdan beri kediye alerjim var. Bir kaç ay önce bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine bir ürün kullandım. %100 doğal ve probiyotik bir sprey. Kedinin üzerine sıkıyorsunuz ve alerjen proteinleri ortadan kaldırıyor. Bu sayede artık evde kedi besliyorum. Bu yorum reklam gibi düşünülmesi, evcil hayvan alerjisi olanların hayatını kurtaracak bir ürün, denemenizi tavsiye ederim.

  • Burak 04/07/2015 #

   Kürşat abi lütfen o spreyin adını söyler misin? Ben 16 yaşındayım ve şiddetli kedi alerjim var ama kedileri seviyorum. Kedi ile temasta gözlerim şişiyor acayip bir kaşıntı oluyor derim pütür pütür oluyor zor nefes alıyorum ve burnum tıkanıyor. Daha önce alerjim yoktu yeni ortaya çıktı ne yapmalıyım.

 7. Ertugrul 09/05/2015 #

  Merhaba, Ben 16 yaşındayım ve okul gereği 5 gün boyunca araba tamircisi olarak çalıştım. Bu esnada çalışırken benim elimin üstü hafif çizildi. Ve 3-4 hafta sonra elimin üstünde ve kolumda yaralar çıktı. Doktora gittim ve bana 2 Paket ilaç yazdı hapları kullandım. 1 hafta boyunca ve elimdeki kolumdaki yaralar gitti. Ama 2-3 Hafta sonra kollarımda yine küçük kırmızı yaralar çıkmaya başladı. Bu durumda ben ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 8. zeynep 29/08/2015 #

  Benim de belli yerlerde kırmızı lekeler meydana geliyor ve bit süre sonra kabarıyor arada gidip tekrar geliyor ve kaşıntı 2 gündür hafiften var ne olabilir sizce bu hastaneye gitmeli miyim acaba?

 9. hülya 12/09/2015 #

  Boğazımda devamlı bir tıkanıklık var devamlı bir balgam çıkarıyorum bunun tedavisi nedir? Sanki boğazımda devamlı bir şey var yutkunuyorum gitmiyor çok rahatsız oluyorum bunun tedavisi nedir?

  • Gizem 14/12/2015 #

   Aynı şeyi ben de yaşıyorum bir süredir. Görünürde bir şey çıkmıyor ama. Biri şu konuya cevap yazsa sevinirim aslında. Geçmiş olsun.

  • Tülin 12/04/2016 #

   Aynı şikayet bende de var kulak burun boğaz dr na da gittim bir şey yok reflü dediler endoskopi yaptırdım onda da bir şey çıkmadı valla ne olduğu belli değil ben de acayip rahatsız oluyorum boğazımda hep bir şey var gibi yutkunuyorum gitmiyor sinir oluyorum.

  • Mesafe79 14/04/2016 #

   Merhabalar sorununuzun nedenini öğrenebildiniz mi çünkü bende de aynı sorunlar oluyor birde kokulara dayanamıyorum güzel kötü fark etmez her koku beni tıkıyor.

  • Derya 26/05/2016 #

   Buna dönüş yapan oldu mu benim de aynı şekilde boğazımda takılma hissim var sürekli yutkunuyorum sanki tıkalı gibi?

   • Sedar 12/07/2016 #

    Evet aynı.

  • Kubra 07/04/2017 #

   Alerjik rinit demişti doktor bana aynı şikayetten dolayı gittiğimde

 10. burak 05/07/2016 #

  Benim de alerjim var 5 senedir çekiyorum ve ne olduğunu bilmiyorum doktora gittim bayağı ama ne olduğunu çözemediler gizli alerjim oluyor vücudun tüm bölgelerinde benek benek şişiyor. yüzde normal olarak şişme oluyor burun tıkanık kulak kapalı ve ses kısıklığım var yani demek istediğim dua edin halinize sizden daha kötü olanlar var.

 11. Adem 27/07/2016 #

  Slm kaderdaşlarım. Ben 52 yaşında bir gurbetciyim. Hepimizin ortak sorunu alerji. Ben alerji nedir hiç bilmezdim. Ta ki 3 ay öncesine kadar. Baktım hanım üzüm yaprağı sarıyor yanına oturdum 1 saat kadar. Ben de sardım. Hanıma yardım ettim. Etmez olayım, ertesi gün yataktan kaşıntı ile uyandım. Her yerimden küçücük sivilceler çıkmış. Her yerim kaşınıyor ve yanıyor. Hemen doktora gittim. Haplar kremler, kan tahlilleri vs hepsini denedik. Kanda hiçbir şey yok. Kan temiz, ilaçlar da fayda etmiyor.
  Bu gün 3 ay oldu hastalık geçmiyor. Kimyam bozuldu asabileştim, kafayı yiyecem. Evde ne varsa yeniledim,yatak yorgan. Aciz kaldım. Bunalımdayım lütfen yardım edin…

  • Ahmet 27/08/2016 #

   Abi ben on seneye yakın çektim bu sıkıntıyı
   17 yaşlarındayken kaşıntım başladı
   Heryerim kasiniyordu
   Özellikle suyun değdiği yerde feci kaşıntı başlıyordu
   Ufak kızarıyor ve şişiyordu
   Hastaneye gittim hitrizin diye ilaç yazdı
   Onu kullandım epey zaman
   Bikac sene sonra yine hastaneye gittim
   Tam teşhis koyamadılar alerji diyorlardı doktorlar
   En son bikac sene daha kestine isimli hapı kullandım
   Bitane yutunca iki üç gün kesiyordu
   Sürekli cebimde taşıyordum
   Son üç senedir kendi kendine geçti
   Rabbimin hikmeti herhalde
   Ama bi yedi sekiz sene muzdariptim kaşıntıdan
   Şimdi bisey yok hamdolsun
   Herhalde hap yuta yuta hastalık pes etmek zorunda kaldı
   Bütün vücuduna yayılan kaşıntı varsa kestineyi kullanmanızı öneririm
   Ama bi doktora gözükmek daha iyidir
   Sonuçta işin ehli onlar
   Şifa Allahtandir
   Rabbim tüm hastalara şifalar nasip etsin

 12. Opcann 15/09/2016 #

  İyi geceler elim kolum bacagim kafam her yerim şiş ve çok şiddetli kasiniyor ve kime anlatsam anlamıyor ama sitede çoğu kişi derdimi benden guzel anlatmış barmen olduğum için sürekli içecek ve meyve yiyorum bunları da bıraktım geçmiyor. Çok ekmek yerim onu da bıraktım yediğim herseyi bıraktım ama hiçbir şey gecirmiyor Allah rızası için yardım bana

 13. Muzeyyen 03/02/2017 #

  Ben 50 yasindayim bes sene oncesine kadar biseyim yoktu.onceleride midem agirirdi ama gecerdi ,son bes sensdir midem her gun agriyodu ne yersem ac ta olsam ayni.bir suru doktora gittim hepsi ayri ilac verdi ama daha beter bogazimda grip olmusum gibi gicik yapiyodu kulaklarim ve vucudumun bazi yerleri kasiniyodu,dayanamaz hale geldim .careyi organik bir kilinige gitmekte buldum.orada benden test istedi yaptirdim butun kuruyemis csitleri,bazi balik cesitleri ,un beyaz kepekli varketmez hepsi patates bezelye .vs bazi urunlere alerjim cikti.bunlari hayatimdan cikardim simdi kasintilarim gecti midemde biraz rahatladi.tedavinin basindayim insallah dahada iyi olurum.benim tavsiyem sikayeti olan herkes test yaptirsin,ne zararliysa orda belli oluyo.herkese gecmis olsun

 14. Ahmet 17/07/2017 #

  slm arkadaşlar ben bi konuda goruslerinizi alicaktım bu sene yaz ayında yuzumde baya şişlikler oldu ici dolu şişlikler yasimda 18 acaba sizce bu alerji olabilir mi yada yaşa bağli ergenlik sivilceleri falan mi
  ama baya ciddi şişlikler ve cok fazlalar

 15. Nursel çetintaş 27/08/2017 #

  Ben 2016 da Antibiyotik dokundu sonraları midede yara varmış endeskop ettirdim..3 kere endeskop oldum..sonrasında bu sefer iyi oldumderken ağzıma kekrelik geldi dr
  Gittim gargara veriyo geçmiyo..deli oldum çok dr gittim en sonunda yüzüm gözüm şişmeye basladı ne oluyi bana dedim iltihaplı gözlerim bulanıyo kulaklarım ćınlama uğultu Acilde igne yaptilar Avil iğnesiymiş orda alerji oldumu öğrendim ogunden beri alerji hapı içiyorum test yaptircam ..yemek yemesem reflüden yuzüm şişiyo..yesem Alerjiden şaşırdım.Aynı durum beninde var..hep doktorlar reflu dedi..tam aslinda reflu varda yaninda alerjile beraber reflu demediler mahvoldum ilerledi şimdi yine bayramdan sonra ayin 6 sinda yine endrskop olcam.. dr reflü dediğinde yanında alerjide oluyo dikkat edin ben geç öğrendim bilinçli olun..mide kazıniyogibi oluyo nefes darli oluyo bulara alerji dr nefes darlı hapıyla alerji hapı iyi geldi fakat reflüde yaninda ek..çok zor Allah hepimizin şifasını versin..

 16. uygar 20/02/2018 #

  Reflü ile birlikte Alerjik Bir durum söz konusu,
  Migde Gazi ile birlikte , Geniz temizleme, Boğaz Temizleme ve sinüzit…
  Susam alerjisi ve Gıda Alerjisi olduğunu Biliyorum.
  Her kokudan nefret ediyorum.Yaklasamiyor Kaçıyorum

 17. uygar 20/02/2018 #

  Balgam Cikaramiyorum.

 18. Safiye 19/04/2018 #

  Benim de dün yavru köpekle bi yakınlaşmam oldu normalde köpeklere yaklaşamam ama sevdim yaladı falan bugün beter bi haldeyim öksürük hapşırık burun tıkanıklığı ve kaşıntı ne yapcam bilmiyorum ve köpeğin asısı yok 24 yaşındayım ilk kez böyle bişey yaşadim

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.