Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri belirtilerine geçmeden önce, düzenli olarak kontrol yaptırmanın kanserin belirlenmesi açısından ne kadar önemli olduğu hakkında kısa bir bilgi vereyim. Akciğer kanseri olan hastaların yaklaşık %25’inde hiçbir belirti görülmemektedir.

Bu kişiler akciğer kanseri olduklarını, başka bir şikayet veya hastalık nedeniyle röntgen çektirdiklerinde öğrenmektedir.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemi düşünüldüğünde, düzenli olarak kontrol yaptırmak akciğer ve diğer kanser türlerinin zamanında belirlenmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Belirti görülmeyen kısım dışında kalan diğer hastalarda ise yeni başlamış öksürük, öksürükle birlikte kan gelmesi, göğüs bölgesinde donuk ve sürekli ağrı, nefes darlığı, sesli nefes alıp verme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Akciğer kanseri belirtileri; akciğerlerdeki tümör veya tümörlerin etkilerine bağlı olarak kanda, hormonlarda ve vücudun diğer bölgelerinde kendini gösterebilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin karakteristik belirtileri inatçı öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürürken kan gelmesidir.

Öksürürken kan gelmesi akciğer kanseri olan kişilerin yaklaşık %25’inde görülmektedir. Tabii belirtiler tümörün büyüklüğüne ve vücudun başka bölgelerinde tümör olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Akciğer kanseri nedeniyle hormon dengesizlikleri görülebilir, kanda değişimler meydana gelebilir ya da diğer organlarda rahatsızlıklar görülebilir.

Her iki akciğerde ya da tek akciğerde bulunan metastatik tümörlerin neden olduğu belirtiler, tümörün yeri ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Akciğerinde metastatik tümör bulunan hastaların yaklaşık %40’ında bazı belirtiler görülür.


Erken Dönem Belirtileri

Geçmeyen Öksürük: Birçok insan inatçı öksürüğü toza, alerjilere, gribe, dumana, hava kirliliğine ve diğer faktörlere bağlayarak pek önemsemez. Ancak bir kaç hafta boyunca devam eden öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir.

Bu öksürükle birlikte kan geliyorsa vakit kaybetmeden muayene olmalısınız. Öksürükle birlikte gelen kan aşırı olmayabilir, balgamın içinde az bir miktar bulunabilir.

Hareketle Birlikte Yaşanan Nefes Darlığı: Akciğer kanserinin bir diğer erken dönem belirtisi nefes darlığıdır. Nefes darlığı sadece aktiviteler sırasında görülür. Bu belirtide genellikle yaş alamaya, fazla kilolara veya yeterince egzersiz yapmamaya bağlanarak göz ardı edilebilmektedir.

Fiziksel aktiviteler sırasında “nefessiz” kaldığınızı hissediyorsanız ve sık sık derin nefes alma ihtiyacı duyuyorsanız uzman kontrolüne ihtiyacınız olabilir.

Omuz, Kol, Sırt ve Göğüste Ağrı: Akciğerde oluşan tümörler sinirlere baskı yaptığında vücudun çeşitli bölgelerinde ağrılar görülebilir. Eğer omuz, sırt, göğüs ve kollarınızda herhangi bir zorlanma ya da yaralanmaya bağlı olmayan ağrılar yaşıyorsanız ve bu ağrılar öksürükle birlikte görülüyorsa doktora gitmeniz gerekebilir.

Akciğer kanseri olan hastaların %50’si göğüs veya omuz bölgesinde, öksürük ve nefes alıp verme sırasında artan ağrılar yaşamaktadır.

Sık Yaşanan İltihaplı Hastalıklar: Sık sık bronşit ya da akciğer iltihaplanması yaşayanlara, daha sonra akciğer kanseri teşhisi konması nadir olarak görülen bir durum değildir. Eğer tümör, hava kanalına yakın bir noktadaysa bu gibi hastalıkların sık görülmesi normaldir.

Tabii bu iltihaplı hastalıklar uzun süreli sigara kullanımı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ancak bu tip hastalıklar tekrar ediyorsa en güvenli yol akciğer kanseri için detaylı bir kontrol yaptırmaktır.

Genel Sağlıkta Görülen Değişimler: Sağlığınızda meydana gelen bazı değişimler, ilgisiz olarak görülse de akciğer kanseri belirtisi olabilir ve bu belirtilerin ciddiye alınması gerekir.

Örneğin nedensiz diz ağrısı, kronik yorgunluk, iştah azalması hatta depresyon bile bu belirtiler arasında gösterilmektedir. Burada önemli olan nokta, vücudunuzda meydana gelen değişimlere dikkat ederek doktor kontrolü gerekip gerekmediğine karar verebilmeniz.

Erken dönem belirtileri her akciğer kanseri vakasında görülmeyebilir, hatta erken dönem akciğer kanserinin herhangi bir belirti göstermemesi normal olarak kabul edilir. Fakat kanser ilerledikçe belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler zaman içinde şiddetini arttırabilir.

İlerleyen aşamalarda aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Enerji azlığı, kronik yorgunluk
 • Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı
 • İştah azlığı
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Yüzün şişmesi
 • Yüksek ateş
 • Kısık ses
 • Yutkunurken zorlanma
 • Nefes alırken yaşanan ağrılar
 • Parmaklarda şekil değişikliği
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Karnın sağ tarafında yaşanan ağrılar
 • Kaslarda güçsüzlük
 • Erkeklerde göğüslerin şişmesi
 • Baş dönmesi, zihin karışıklığı
 • Ayak ve el parmak uçlarında batma, karıncalanma

Yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız muayene olmalısınız. Bu belirtiler başka bir rahatsızlık nedeniyle de görülebilir ancak tedbiri elden bırakmamak adına doktorunuzdan akciğer röntgeni talep edebilirsiniz.

Akciğer Kanseri Yaygın Bir Hastalık mıdır?

Evet, akciğer kanseri dünya genelinde kanser nedeniyle yaşanan ölümlerin (kadın ve erkeklerde) en büyük kısmını oluşturmaktadır.

Amerikan Kanser Topluluğu verilerinde göre 2010 yılında 222.250 yeni akciğer vakası yaşanmış ve bu vakaların 157.300’ü ölümle sonuçlanmış.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan belgelerde ise dünya genelinde akciğer kanseri nedeniyle her yıl 1.370.000 ölüm yaşandığı belirtiliyor.

Ülkemizde akciğer kanserinin ne kadar yaygın olduğu konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış bir veri bulunmuyor ancak Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü rakamlarına göre her 14 kişiden 1’ine hayatının bir döneminde akciğer kanseri teşhisi konuluyor.

Akciğer kanseri genel olarak yetişkinleri, özellikle yaşlıları etkileyen bir kanser türü. Akciğer kanseri teşhisi konulan hastaların yaklaşık %70’i 65 yaş ve üzerinde. 45 yaş altı kadın ve erkeklerin toplam akciğer kanseri vakalarına oranı ise %3.

Nelere Dikkat Etmeli?

Diğer kanser türleri gibi akciğer kanseri de, hücrelerin kontrol edilemeyen büyümesinden ve gerektiği gibi yenilememesinden kaynaklanmaktadır.

Normal hücreler büyüme, bölünme ve ölme aşamalarını yaşarken kanserli hücreler ölmez, büyüyerek ve bölünerek tümöre neden olur. Bu mutasyona uğramış hücreler akciğerde olduğunda akciğer kanseri görülür.

Hücrelerin mutasyona uğramasının temel nedeni kanserojen maddelerin solunmasıdır ve sigara bu listede ilk sırada gelmektedir.

Sigaranın akciğer kanseri riskini ne kadar arttığını hesaplayabilmek için doktorların kullandığı basit bir hesaplama yöntemini kullanabilirsiniz. Günde ortalama içtiğiniz sigara paketi sayısını, sigara içtiğiniz yıl sayısıyla çarparak normal bir insana göre akciğer kanserine yakalanma riskinizin ne kadar arttığını hesaplayabilirsiniz.

Örneğin 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içtiyseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz normal bir insana göre 20 kat daha fazladır.

Bu noktada “pasif içicileri”de unutmamak lazım. Yapılan araştırmalar “ikinci el” sigara dumanının akciğer kanseri riskini %24 oranında arttırdığını ortaya koyuyor.

ABD’de her yıl, hayatında hiç sigara içmemiş 3000 kişi “pasif içicilik” nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Asbest, arsenik, radon gazı, radyasyon ve diğer kanserojen maddelere (berilyum, vinil klorür, nikel kromatlar, kömür ürünleri, hardal gazı, klorometil eterler, benzin ve dizel egzoz gibi) maruz kalınması veya bu kanserojen maddelerin solunması da akciğer kanseri nedenleri arasındadır.

Hava kirliliği son 20 yılda görülen akciğer kanseri vakalarında önemli bir yer tutuyor. Günümüzde akciğer kanseri olanların yaklaşık %1’i düzenli olarak hava kirliliğine maruz kalan kişilerden oluşmaktadır.

Sonuç olarak akciğer kanseri riskinin yükselmemesi için öncelikle sigarayı bırakmalısınız. Sigara içmiyor olsanız bile sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve dumanı solumamak kendinizi koruyabilmeniz açısından önemli.

Ayrıca hava kirliliğinin arttığı zamanlarda mümkün olduğu kadar az sokağa çıkmak, sokakta olabildiğince az vakit geçirmek bir diğer korunma yolu.

Asbest, radon gazı ya da kanserojen olduğu bilinen diğer maddelerin/gazların bulunduğu ortamlarda çalışıyorsanız, iş güvenliğine her zaman dikkat etmeli ve bu kanserojenlerden korunma yolu olarak sunulan imkanları aksatmadan kullanmalısınız.

Kaynaklar


(Visited 389.279 times, 1 visits today)

, , , , , ,

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? İçin 35 Yorum Yapılmış

 1. Soran 06/01/2014 #

  Kabus gibi endüstri devrimi ile hastalık oranları mı arttı ne oldu sırf sigara değil neredeyse yediğimiz içtiğimiz her şey kanserojen madde içeriyor. Sigarayı sırf bu hastalık nedeni ile ve yaşadığım diğer sıkıntıları giderebilmek için sigarayı bırakmaya karar verdim bu kararı vermem kolay ama başarmam sancılı oldu. Şimdi nikotin seviyemi de 0 ‘a düşürdüm bundan sonrası temiz hava olacak inşallah. Sağlık sıkıntılarım sigara içtiğim günlere oranla çok çok azaldı. Artık sigaranın içinde bilmediğimiz ne gibi maddeler varsa, ölüm tuzağı.

 2. Adnan 27/10/2014 #

  Yorum yapan arkadasın kabusuna katılıyorum. Bende akciğer kanseriyim. Başlangıç anında tesadüf eseri erken teşhis edildi, Bundan dolayı kemoterapi ve radyoterapi görmedim. Sadece doktorum tespiti doğrultusunda akciğerdeki kanserli bölgeyi tamamen temizlediği ve nükleer ped te alınan sonuçlar şimdilik bunu gösteriyor.

  Akciğer vb kanserleri sigaraya bağlı olarak anlatıyorlar ama benim araştırmam ve bu yönde alman onkoloji uzmanlarının bu konudaki araştırmaları sigarayı 4. etken olarak anlatıyorlar. Bununda altını basta gıdalar, su ve havadaki kirlilikler ilk 3 sırayı kaplıyor. Bundan sonra sigara vb geliyor. Ben bugüne kadar gözlemlerimde sigarayı bırakan en az 10 kişiye kadar tanıdıklarımda 2-5 yıl içinde kansere yakalanıyor. Başta dedem çocukluk yılarımda aşırı sigara içiyordu ani bırakınca nikotinin gözlere etkisinden 6 ay gibi kısa sürede ama oldu bunun dışında yanımda çalışan ustam çocukluk yılarından beri sigara tüketiyordu sigaranın verdiği nefes darlığında sebebinden dolayı bıraktı bıraktığında gayet sağlıklı olduğu söylendi, 6 ay sonra dr gittiğinde akciğer kanseri olduğunu ve çok geç kalındığı vb 10 larca sayabilirim. Sigaranın iyi bir şey olduğunu söylemiyorum. Burada basta gıda, su ve hava kirliğine hiç bakılmıyor.

  Bence bunun çözümü GDO su değiştirilmiş gıdalar, süt olmayan sütler olmayan etler yedirilmesi, özelikle beyaz ette tavukta bu çok net görülüyor. Yani sistem bizlere insan gözüyle bakmıyor sadece bizleri denek tası bir diğer deyimle hepimizi kobay olarak kullanıyor. Gerisi laf gelin buna karsı seslerimizi yükseltelim. Çocukluk yılarımda 50 sene öncesi sigara tüketmeyen erkek yok gibiydi hiç biride kanserden ölmedi, teknoloji artıkça bu oran çok yükseldi her evde 1-2 kişi kanserle mücadele ediyor.

 3. erol 04/11/2014 #

  Adnan kardeş senin akciğer kanser belirtilerin nelerdi. Bana röntgende sağlamsın denildi ama sonra tomografiye girdim sonuçları bekliyorum hastalıktaki belirtilerin çoğu bende var söyler misin sana erken teşhis konulmuş neydi belirtilerin.

  • sengul 09/12/2014 #

   Bende 8.ayda sırtım ağrıyordu röntgen çektirdim dr.um 2 tane leke gördü, fakat tomografide de dr.umun görüyorum demesine karşı tomografi raporumda bir şey görülmedi. Dr. takibe aldı 3 ay sonra tomografide 05mm ve 1cm tümör görüldü. Bunlar küçük 3 ay daha bekleyip biyopsi yapalım diyorlar. Bende anlayamıyorum erken teşhis önemli ise niye bekliyorum. İzmir’de yaşıyorum. Bu konuda dr tavsiye edebilir misiniz? 57 yaşındayım 40 yıldır günde 2 paket sigara içiyordum simdi ise bıraktım Adnan beyin yazısını okuyunca acaba tamamen bırakmamalı mıyım diyorum.

   • serap 05/02/2015 #

    Sırt ağrılarınız sık mıydı eşimin sırt ve omuz ağrıları var sabah yataktan kalkınca sizin de öyle miydi?

  • mehmet 23/07/2015 #

   Kardeşim su sayılanların hepsi bende de sol omuz altında kemiğin bittiği boşlukta bıçak dayamışlar gibi ağrı el ve ayak parmaklarında karıncalanma nefes darlığı aşırı yorgunluk ve kanser oldum korkusu aşırı sigara içen birisiyim doktora gittim röntgen çekti bir kitle var dedi ama ne bilmiyorum göremiyorum dedi. Korku bastı iyice sonra ct dedikleri alete soktular. Uzman doktor sadece yağ zararsız dedi ama aylardır geçmeyen korku ve hastalığın belirtileri bilmiyorum çok zor belki de psikolojik desteğe ihtiyacımız var? Kısmetse 8 ayda Türkiye’deyim bir de orada muayene olmak istiyorum saygılar.

 4. elif 27/12/2014 #

  Benim esim uzun zamandır öksürüyor. 2 yıl önce akciğer filmi kan tahlili yaptırdı ve bir şey çıkmadı ama simdi çok öksürüyor. 2 gün önce gözü kızardı şisti ve puslu görüyordu. Acile gitti ve göz bebeğinin arkası hareket halinde normal değil diye akciğer filmi kan tahlili ve tüberküloz tahlili verdiler.

 5. esma 11/01/2015 #

  Ben 21 yaşındayım. 7 senedir bronşit iki senedir astım hastasıyım. Bir seneye yakın yazlı kışlı sürekli öksürüyorum. Öksürünce kan geliyor. Ama fazla önemsemedim. Öksürünce boğazım zede görüyor ondandır diye. Ama sürekli göğüslerim ve sırtım ağrıyor. Sol kolum ve bazen de omzum boynum tutulma gibi oluyor ama ağrısı günlerce sürüyor. Hiç doktora gitmedim. Astım için ağzıma sıktığı şeyi kullanınca nefesim daralıyor. Sigara da kullanmıyorum. Korkmam gerekir mi? Pek önemsemiyorum ama ailem endişeleniyor.

  • Esra 31/01/2015 #

   Sevgili esma bence derhal doktora gitmelisin. Sağlık bu erteleme derim ben. 3 kez kanser oldum valla 4.den de şüpheleniyorum hayırlısı.

   • srkn 04/02/2015 #

    Kanseri nasıl yendiniz ve neden tekrarladı akciğer grafisinde nasıl bir görünüm oluyor?

  • sibel 01/03/2015 #

   Neden doktora gitmiyorsun. Buralarda vakit kaybedeceğine kalk git.

 6. ayşe 08/02/2015 #

  Merhabalar.32 yaşındayım. Yıllardan beridir bronşit olmuşumdur. En son doktora gittiğimde tomografi sonucuma göre bronşektazi ve şüpheli milimetrik bir nodül var dedi. Sigara hiç kullanmadım. Sizce nasıl yorumlarsınız bunun sonucu ne çıkar?

 7. Egemen 18/02/2015 #

  Günde ortalama 0.75 paket sigara içiyorum ve ortamım gereği sürekli sigara içilen yerde kalıyorum yasadığım şehirde yoğun olarak hava kirliliği de var göğsümde kırmızı noktalı kabarcıklar çıktı.

 8. merve 19/02/2015 #

  Merhaba benim de çok yoğun şekilde öksürüğüm var ve bir hafta öncede kan geldi omuz ve sağ kaburgamda ağrım var ve bazen kafam çok bulanık oluyor kanser miyim diye düşünüyorum doktora gitmeye korkuyorum.

  • ali 27/08/2016 #

   Erken teshis var merve korkmahemen git

 9. perihan 20/02/2015 #

  Bu belirtilerin hepsi var bende ciğerlerim batıyor resmen oturamıyorum nefes darlığı göğüs ağrısı vb. hepsi var ama doktora gitmekten korkuyorum.

 10. nurcan 25/02/2015 #

  Benimde eşime pet bt bugün yaptırdık dr her şeyden şüphe ediyor bence hiçbir ağrıyı hafife almamak lazım kesinlikle sigara ve GDO nun çok etkisi var. Kendimize iyi bakmalıyız vücudumuza zarar verecek her şeyden uzak kalmak için elimizden geleni yapmalıyız.

 11. Mustafa Demirer 02/03/2015 #

  Arkadaşlar hepinizin yorumlarını okudum Allah hasta olanlara şifa versin. Babamı bu lanet hastalıktan dolayı 10 Şubat 2015 tarihinde kaybettik. Babamın hastalığının başlangıcı ile tedavisi ile birlikte hepsi 7 ay sürdü. Burada karamsar olmak istemiyorum ama babamda sigara ve çay tiryakiliği vardı ikinci bir neden ise olur olmazı kafasına çok takıyordu ve şeker hastası idi. biz kilo kaybını şekere verdik ama ses kısılması başlayınca araştırma hastanesine KBB’ ye götürdüğümde kamera ile boğaza baktılar bizi göğüs polk. ne yönlendirdiler göğüste akciğer filmi ile birlikte kan değerlerini istedi ve neticede Dr. Benimle özel görüşeceğini söyledi. Görüşmemizde babamdaki hastalık akciğer kanseriydi ve küçük hücreli yaygın olanı Dr. açıkça söylemişti tedavi de görse en fazla 6 ila 7 ay yaşar bu tip hastalık zor. Allah kimseye dert verip derman aratmasın çekene de zor bakana da Allahım Hz. Eyüp’ un sabrından sabır şifasından şifa Allah yardımcınız olsun.

  • Karakaya 03/04/2017 #

   Doktor babanız hakkında sizinlemi görüştü yani babanıza haber vermedinizmi.yani doktorun hastasını bizzat bilgilendirmesi gerekli değilmi?.bunları neden soruyorum.benim durumum hakkinda eşime bilgi verilip bana birşey söylenmediği gibi düşünceler içindeyim. Hastanın durumu hastadan gizlenebiliyormu böyle bi ihtimal varmı

 12. Elif 02/03/2015 #

  Hasta olan herkese güç, sabır ve şifa diliyorum.

  Sigara mutlaka sağlığa zararlı, kansere neden olduğu da gerçek, ama tek neden sigara değil. Hayatında toplasan belki 5 tane sigara içmiş, sağlıklı beslenen, fazla sıkıntısı/stresi olmayan babaannem 80 yaşında akciğer kanserine yakalanmıştı. Yapmaması gereken yaptığı bir şey vardı; yazın o fişe takılan sivrisinek kovucularını kullanırdı. Normalde hepsinin üstünde yazar, onlar en az bir pencere açık olmadan, kapalı odada kullanılmaz. Oysa babaannem senelerce arada pencereyi açmayı unuturdu. Doktor bunun neden olmuş olabileceğini söyledi.

  Kansere yol açan her şey bilinmiyor, onun için kesin “şudur” demek mümkün değil (babaannem için dahil) Ama ağır kimyasallardan uzak durmamız, yediklerimize, uykumuza dikkat etmemiz lazım.

  Burada yorumlarda okuduğum sık öksürenler kanser olabileceklerinden şüpheleniyor. Hemen panik olmayın, öksürük, ciğerde ağrı, hatta öksürürken kan gelmesinin bile kanserden başka nedenleri olabiliyor – ama neden her ne olursa olsun mutlaka ama mutlaka direk doktora gitmeniz lazım. Hem kanser hem diğer hastalıklar için ne kadar erken teşhis, tedavinin başarılı olma olasılığı o kadar artıyor. Eğer herhangi bir nedenle, çocukluktan beri öksürüyorsanız, ya da başka bir sağlık probleminiz varsa panik olmayın ama en azından yılda iki kez doktor kontrolüne gidin. Bazen insanlar “Ben zaten hep öksürürdüm”, “Bende hep enfeksiyon çıkar arada, bünyem zayıf” diye doktora gitmiyor. Oysa her zaman yaşadığınız bir problem bazen farklı bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

  Sigara içiyorsanız da bırakın. Milyonlarca insan bırakabiliyor, 40 sene sigara içip bırakan var, siz de bırakabilirsiniz.

 13. Emre 16/03/2015 #

  Bende omuzlarda batmalar, göğüste sıkışma ama göğüste sıkışmadan önce sırtta ve omuzda nefes alınca batmalar oluyor. Yıllardan beridir böyleyim çocukluğumdan beri varmış ve baya bir hastaneye gittim. Hiç bir teşhis koyulmadı daha ve bundan bir kaç yıl önce doktora gitmiştim bana böbrek veya karaciğerimde leke olduğunu söylemişti. Şuan bunu yazarken bile omuzlarımda batmalar var ve 2 hafta oldu hastayım hala yaşım 18 bu arada.

 14. Gökhan 02/04/2015 #

  Selam ben 29 yaşındayım daha önce hiç sırtım ağrımamıştı ama son 3 haftadır sırtım hafif şiddetiyle ağrıyor ve beynimde bir donukluk ve sersemlik yaşıyorum gözlerim de bazen puslu öksürük yok mide bulantısı da iştahımda iyi ama ağrı bazen vücuduma bazen de böbreklerime vuruyor. Randevumu aldım ama daha 3 günüm var ve merak ediyorum bu ne olabilir? İlgilenen Dr varsa şimdiden yorumlarsa sevinirim.

  • zeynep 26/09/2016 #

   aynı sorunları bende yaşıyorum dr ne dedi size peki

  • zeynep 26/09/2016 #

   gökan bey

  • yusuf araz 11/07/2018 #

   selam gökan sendeli belşrtiler bendede var senin sonuçlar nasıl cıktı

 15. levent 26/04/2015 #

  Merhaba,2 hafta kadar kesilmeyen öksürük kesildi ve sağ kaburga sırt altı bölgem ağrımaya başladı. Özellikle yataktan kalkarken çok ağrıyordu. Bir kaç hafta ağrı devam etti ve geçmeyince bir dahiliyeciye göründüm. Sırtımı dinledi öksürterek “çok mu sigara içiyorsun” dedi. Oysa ben 20 yıl önce sigarayı bırakmıştım. Akciğer filmi çekildi, baktı.”Koah” teşhisi koydu. Antibiyotik ve yanında bir sürü ilaç verip gönderdi. Daha detaylı muayene için başka bir doktora gitmeli miyim? İlgililerin yanıt vermesini rica ederim.

 16. ZEYNEP 02/10/2015 #

  Merhabalar, ben 24 yaşındayım ve bana erken evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Ameliyatımı oldum şu an sadece kontrollerim var. 2 sene sigara kullandım ve bu yaşta başıma geldi aile akrabada da kimsede yok. Sadece şunu söylüyorum her şey Allahtan tevekkül edip Allaha sığının korkmayın temkinli olun… Hepinize acil şifalar dilerim.

  • Mine 24/07/2016 #

   Oncelikle gecmis olsun 24 yasindaki kardesim gecen sene over ca teshisiyle 2 kere ameliyat oldu sag over ‘ve sol overin yarisi alindi 6 kur kemoterapi aldi aralik ayinda temiz cikmisti herseyi haziranin ortalrinda birden ates ‘ve bas agrisi 1hafta kadar surdu.Sonra onlar gecince belinde agri basladi.Yapilan muayene sonucu mesane usstu boslukta tumor goruldu.Ameliyat olacakti gectigimiz sali gunu ama cekilen tomografi sonucu akcigerinde para kadar kist gozuktu.Doktor ilk once akcigerin 3/1iyle birlikte kisti alacaklarini soyluyorlar.Akciger aameliyati zor mu ‘ve de birden neden akcigere atti acaba temiz cikabilme ihtimali var mi ki kafayi yemek uzereyim

  • Nazife Karaağaç 06/03/2018 #

   Zeynep hanım merhaba benim de ciğerlerimde nodül olduğunu söylediler 2 yıldır sigara içiyorum tomografiye gireceğim ama çok merak ediyorum korkuyorum yaşım 24 belirtileriniz nasıldı acaba beni bilgilendirebilir misiniz

 17. Senem 13/11/2015 #

  Bir aydır sırt bölgemde geçmeyen bir ağrı vardı. Tesadüf eseri toraks bt çekildim ve sol akciğerde 2 adet nodul tespit edildi. Pet ct çekildim ve sol akciğerde milimetrik boyutlarda başka nodüller de görüldü. iki ay sonraya tomografi istendi ve sırt ağrım geçmedi. Ne yapmam gerekiyor. Biyopsi gerekli midir?

 18. Sezgin 11/02/2016 #

  Merhaba,

  Tum yorumlari okudum fakat benimkine benzer bir belirti bulamadim.

  benim hissettiklerim ise, On kaburgalarimda ufaktan tatli bi agri (belirli noktalarda) ama her zaman degil belki ayda bir hissediyorum.

  Ama son 1 yildir ozellikle arka kaburgalarimda kutlemeler sagli sollu oluyor. Ayrica sabahlari uyandigimda ozellikle nefes alirken cigerlerimin agridgini hissediyorum yanma seklinde. (Tipki ilkokulda lisede idmansiz sekilde bir kosu yapardik veya birseye yetismeye calisirken bi 10 dk kosma sonrasi) cigerlerin yanmasi gibi bir agri olusuyor.

  En kisa surede doktora gidecegim, sizde de benzer belirtiler olanlar varmi?
  3 yildir sigara kullaniyorum.

 19. Meral 16/05/2016 #

  Bende küçük yaştan beri astım var. Birde geçmeyen öksürük ve balgam arada balgam la birlikte kan geliyor. Boğazımın tahriş oldugunu düşünüyordum. Ama dün öksürürken bu sefer kan biraz daha fazlaydı. Sırt omuz ve kol ağrılarımın 15aylık bir kızım var onu kucaklamaktan oldugunu düşünmüştüm. Annemin ısrarına ragmen doktora gitmeye korkuyorum. Ağrılarım iyice arttı sürekli yorgunum. Halsizlik cok fazla yürürken zorlanıyorum bazen kızımın üstünü değiştirmeye bile takatim kalmıyor. Buna rağmen sigarayı bırakamıyorum ne yapmalıyım. Bu hastalık geçer mi tedaviyle yoksa böyle devam eder mi

 20. Mevlüt 25/01/2018 #

  Oncelikle geçmiş olsun hanımefendi bakin ben yıllarca cektim kuru öksürügu.
  40 yil sigara içen babam halen icer ben sigarayı 2009 da birakmama rağmen oksuruyordum.
  Yani ben 40 yil sigara icen insandan daha kötü durumdaydim.
  Amacim sigarayı ovmek falan hic değil.
  Meral hanim once beslenme nize dikkat edin.
  Eger doktora gittim çare yok diyorsanız
  Bol bol SU icin ama bunu 3 lt su tüketin. 4.gun gecer inşallah. Suyu oturarak iç şifa niyetli ic. Herkese saygilar Allah yar ve yardımcı olur inşallah

 21. Hamza 27/09/2018 #

  Babami akciger kanserinden kaybettik
  Babam 1.70boyunda 100kgdu bir gece agrim var diyip kivrandi üşüttügünü sanip nane limon vs yapip geçmeyince doktora gittik.ilacli tomo pet biyopsı ve igneli biyopsi patolojik raporlar vs alindikcan sonra doktor cagirdi bizi büyük hücreli adonokanserdi babam
  Sadece sağ akciğerde oldugunu 2evre oldugunu ve acilen ameliyat olmasini gerektigi söylendi.
  Ameliyata girdik kapali ameliyat oldu ve doktorlar sağ akcigeri komple almak zorunda kaldilar ve babam ilk 5gün cok iyiydi iyi ki ameliyat oldugunu agrim kalmadigini ve iyiki ameliyat oldugunu söyledi o gece vefat etti
  Babam 60yasinda vefat etti
  Son 10yildir 2paket sigara tüketti agir iş stresi yaşadi vs vs
  Size diyecek oldugun bu hastaligi vucuttan atamiyorsunuz o yüzden hastanizi ameliyat yada kemoterapi yaptirmayin
  Hastanizin yanında olun güzel yaşama ve yemek kalitesini arttirin ne kadar yaşarsa gözünüzün önünde görün agri kesicilerin gittigi yere kadar
  Bol bol fotoğraf cektirin cünkü hayattan gittiginde en azindan tesselli oluyorsunuz
  Belki hiç anlamadiniz mi diyenler olcak
  Babam cok terlerdi onuda kilosuna baglardik
  Son zamanlarina kadar günde 3-4km düzeni yürürdü ama hastaligi çikinca yürümeleri zorlasti terlemeleri artti zaten hastaligini ögrenmemizle vefati 3ay sürdü o yüzden herkese bu hastalikda Allah yardimcisi olsun diyorum

 22. Murat 29/10/2018 #

  Selamlar benim bel ağrım var devamlı olarak ciğer filmi çektirdim doktorum görecek 9 Kasım’da dua edin lütfen korkuyorum endoskopi çektirdim biyopsi aldılar

Bir cevap yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.