Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde görülen bir damar hastalığı olan varikosel, testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi ve uzaması nedeniyle kan akışının bozulmasıdır. Kan akışı bozulduğunda, testis çevresinde kan birikmeye başlar ve buna bağlı olarak cinsel isteksizlik ve kısırlık görülebilir.

Varikosel belirtileri arasında genellikle bölgede yaşanan ağrılar, terleme ve sıcaklık hissi gösterilmekle birlikte, varikosel özellikle başlangıç aşamalarında herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Varikosel zamanla ilerleyen bir damar hastalığıdır ve erkeklerin yaklaşık %15’inde görülmektedir.

Varikosel Belirtileri

Varikoselin ilerleyen aşamalarında öne çıkan belirti bölgede yaşanan ağrılardır.

Hafiften orta dereceli şiddete kadar görülen bu ağrılar, genellikle uzun süreli oturma, ayakta durma neticesinde artar ve kişi uzandığında ağrılar hafifler.

Ağrılar geceleri, yatağa girmeden önce daha yoğun hissedilebilir ve sabah kalktığınızda ortadan kalkmış olabilir.

Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir ve damarlar aynı bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir.

Varikosel ilerledikçe ağrı, damarların şişmesi gibi belirtiler daha fazla hissedilebilir.

Varikosel, testislerin küçülmesine neden olabilir ancak, bu belirti her hastada görülmez.


Varikosel Nedenleri Nelerdir?

Varikoselin, testislere doğru ve tersi yönde kan taşıyan damarların kapakçıklarında oluşan sorunlar nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Fakat bu damar kapakçıklarının neden fonksiyonunu yerine getiremediği konusunda net bir bilgi yoktur.

Damar kapakçığı düzgün çalışmadığında kan akışının düzeni bozulmaya başlar ve damar genişler.

Genellikle ergenlik döneminde başlayan varikosel daha çok testis torbasının sol tarafında görülür. Ancak varikosel tek bir testisi etkilese de her iki testisin sperm üretimi azalabilir.

Varikosel ve Kısırlık

Varikosel erkek kısırlığının başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir. Kısırlık nedeniyle doktora başvuran erkeklerin yaklaşık %35’inde varikosel bulunmaktadır.

Testisleri etkileyen varikosel, sperm üretimini de olumsuz yönde etkiler ve sperm sayısının çocuk yapmak için ihtiyaç duyulan rakamın altında kalmasına yol açar.

Ancak varikoselin neden olduğu kısırlığın, varikosel ameliyatı ile ortadan tamamen ortadan kaldırıldığı ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır.

Bazı uzmanlar varikosel ameliyatı sonrası hamile kalma oranlarının arttığını belirtirken, bazı uzmanlara göre varikosel ameliyatının hamile kalma oranına herhangi bir etkisi yoktur ve bu ameliyat erkek kısırlığının tedavisi olarak görülmemelidir.

Ancak her iki tarafında kabul ettiği gerçek, varikosel ameliyatından sonra sperm sayısının ve kalitesinin arttığıdır.

Ameliyattan ortalama 3 ay sonra sperm sayısında artış görülür. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ve tartışma günümüzde de devam etmektedir.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konur?

Varikosel teşhisi genellikle fiziksel muayene ile yapılabilmektedir. Doktor fiziksel muayeneyi teşhis için yeterli bulmazsa testis torbası (skrotal) röntgeni isteyebilir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisinde kullanılacak yöntem varikoselin ve hastanın durumuna göre değişebilir. Eğer varikosel herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa genellikle bir müdahale yapılmaz.

Hafif belirtiler için destekli iç çamaşırları kullanılabilir. Sağlıklı, genç yetişkin erkeklerde görülen varikoselin takibi için doktorunuz yıllık kontroller önerebilir.

Ergenlik döneminde ortaya çıkan varikosel, testisin tam boyuna ulaşmasını engelleyebileceği tedavi önerilebilir.

Bu noktada cerrahi olmayan 2 farklı yöntem kullanılabilir. İlki, genişleyen damarların bağlanarak büyümelerinin önlenmesi, diğeri ise genişleyen damarlara özel bir kimyasal madde enjekte edilerek (embolizasyon) bu damarların bloke edilmesidir.

Her iki yöntemde oldukça etkili tedavi yöntemleridir ve doktorunuz bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları konusunda sizi bilgilendirecektir.

Varikosel ağrıları düzenliyse ve diğer tedavi yöntemleriyle başarı sağlanamadıysa “varikosel onarımı” adı verilen cerrahi müdahale yöntemine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemi genellikle varikoselin yol açtığı kısırlık sorununa çözüm olarak kullanılmaktadır.

Varikosel ameliyatı sırasında lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ameliyat sırasında sorunlu damarlar temizlenir ve bu damarlara doğru olan kan akışı kesilir.

Varikosel ameliyatı “mikro cerrahi” operasyonlar kategorisindedir ve ameliyat sonra hasta genellikle 4 sat içinde evine dönebilir.

Ameliyat bölgesinde oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici reçete edilebilir.

Ameliyatı takip eden 1-2 gün hastanın ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması önerilir. Ameliyattan 7 gün sonra hasta normal aktivitelerine dönebilir.

Varikosel ve Varikosel Ameliyatıyla İlgili Rakamlar

 • Varikosel ameliyatıyla varikosel tedavisi %95 oranında başarılı olmaktadır
 • Varikosel ameliyatı sonrasında sperm sayısı ve kalitesi artan erkeklerin oranı %70’tir
 • Varikosel %95 oranında sol testis bölgesinde oluşur
 • ABD’de her yıl 80 bin kişi varikosel ameliyatı olmaktadır
 • Varikosel en çok 15-35 yaş aralığında görülür
 • Kısırlık nedeniyle doktora giden erkeklerin %30’unda varikosel görülmektedir
 • Tüm erkeklerin %10-%15’inde varikosel bulunmaktadır
Kaynaklar


, ,

Varikosel Belirtileri Nelerdir? İçin 25 Yorum Yapılmış

 1. faruk 09/10/2015 #

  Slm ben askerde 2013 yılında varikosel ameliyatı oldum spora başlasam bir sakıncası var mı ya?

  • admin 16/10/2015 #

   Faruk Bey doktorlar genellikle ameliyattan 2 ay sonrasında kadar spor yapılmamasını, bundan sonra da kontrollü olarak başlanmasını tavsiye eder. Sizin ameliyatınızın ardından epey zaman geçmiş ancak yine de tedirgin hissediyorsanız, doktordan daha detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

   • Ali 29/10/2015 #

    Slm. Ben 7 ay önce üroloji doktoruna gittim. Bende herkeste normal derecede olan varis var dedi. Sperm tahlili yaptırdım. Normal çıktı ama arada çok az ağrı vuruyor gibi. Bundan 3 ay önce de çocuk yaptım düşük oldu acaba varisten mi?

    • admin 11/11/2015 #

     Ali Bey varikosel düşük nedenlerinden biri değildir.

 2. baran 10/11/2015 #

  Merhabalar forumda yazılanları dikkatlice okudum bende de aynı sıkıntı var yalnız sadece damarda büyüme var ilk fark ettiğimde biraz ağrı vardı ama sonradan ağrı yok oldu sadece damar geniş bir şekilde duruyor ne yapmayalım? Tedavisi riskli midir biraz korkuyorum ameliyattan.

 3. ismail 10/12/2015 #

  2014 yılında sol varikosel teşhisi kondu ve 2015 baslarında askere geldim. Ayaklarımda sürekli uyuşma ağrı testislerde ufalma var sizce gecen 1 sene daha mı ilerliyor askerse ameliyat olmalı mıyım?

  • sertan 16/12/2015 #

   Kardeşim basite alınacak bir şey değil o doktora git.

 4. Adem 21/01/2016 #

  Benim sgk yok bu ameliyatı devlet hastanesinde olabilir miyim?

  • teo 18/03/2016 #

   kaymakamlığa git gelir testinde bulun olursun benimde sigortam yoktu kaymakamlığa gelir testinde bulundum devlet hastanesinde ameliyat oldum devlet karşıladı ameliyatı ve hiç para ödemedim aklında olsun

  • Gökhan 20/10/2016 #

   Primlerin ödendiyse GSS ile olabilirsin tabiki…

 5. Kiraz 07/04/2016 #

  Merhaba bizde eşimle doktora gittik ve doktor eşime varikosel olduğunu fakat küçük olduğunu ve sperm tahlillerinin iyi olduğunu söyledi ama bebeğimiz olmuyo 1.5 yıldır sizce başka bir doktorada gitmelisiniz teşekkürler

 6. Yusuf 04/09/2016 #

  Selam, sol yumurtalığımda damar çok belirgin olmaya başladı ve sanki koloni gibi kalın damardan ince damarlar oluşmaya başladı. Belirgin olan damarın rengi resmen siyahlaştı gibi. Sizce bu varikosel belirtisi olabilir mi ? Lütfen beni bilgilendirir misiniz ?

 7. ramazan 11/10/2016 #

  Iyi gunler son 3 gundur sag testisimde agri olmaya basladi doktora gittim sol testisimde vaikosel oldugunu soylediler sol tarafta hic bir agri yok sag agiriyor amelyat icin erken dedi doktor acaba hemen amelyat olmam daha avantajli olur mu yada bu ne kadar surede amelyat olmam gerekiyor ve bu ne kadar surede kısırlığa sebep olur yada her variskosel olan kısır olurmu

 8. yusuf 13/10/2016 #

  20 gün önce varikosel ameliyetı oldum ve ameliyattan önceki ağrı biraz yürüdüğümde ve sol yumurtalıktaki sarkıklık devam ediyo sizce normalmidir

 9. Ali 05/11/2016 #

  17 yaşındayım sol testisteki damarlar ağrıyor ne yapayim

 10. Ferit 07/11/2016 #

  Merhabalar ben uç gün önce sağ testiste büyüme ve bu büyüme esnasında damarların sertlestigini farkettim ve büyük bir ağrı içerisinde kvranip durdum acaba bunun olması benim düzenli olarak iki aydır xpecia adında vitamin tableti kullanıyorum ondan olabilir mi acaba teşekkürler

 11. Okan 11/11/2016 #

  Sol yumurtalık üstündeki damarları tuttugum esnada birden fazla geliyo ve dışarıdan bakildiginda belirgin oluyo agri yapıyor ama testisleri tuttuğumda agri sizi yok birde karin bölgesinde sağ ve sol tarafta agri bacakta ise uyuşma oluyor varikosel mi var bende de ameliyattan korkuyorum

 12. Adnan reis 19/11/2016 #

  Ya ben arkadaşla sakalasirken testisime vurdu agrimadi fazla uzun sürmedi 2 dkk falan sonra geçti hiç ağrı olmadı 1 gün sonra testisime siyahlasma morarma oldu bere oldu galiba ama mende sorun yok her zamanki gibi birde top oynuyorum arada sanki olmayınca morarma çoğalıyor gibi bu iç kanamayı sizce çok hafif bi ağrı var ama oda bacağım deyince oluyor sizce bi sıkıntı varmı acillll yardım edin litfen

 13. GÖKHAN 20/11/2016 #

  Ben varikosel ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra sol testisim sağdan büyük bir hale geldi bu durum normalmidir.

 14. Şeref 23/11/2016 #

  Varikoselin aynı yerden tekrarlama ihtimali ne kadar ameliyat oldum fakat aynı ağrılar 2 sene kadar sonra yine başladı?

 15. hakkı 23/11/2016 #

  varikosel bel ağrısı yapar mı?
  birde tam kalçada ağrılarım oluyo?

 16. serkan 24/01/2017 #

  Arkadaslar varikoael oldum ve iceride ayriyettn soylemesi kil donme yapmmis bunun zarari varmidir ve agrida oluuor

 17. Burcu 22/03/2017 #

  Benim eşimde gecen sene varikosel ameliyati oldu 1 milyondu sperm sayisi amelyattan snra 30 milyon oldu ara ara agrisi oluyo neden acba tekrarlarmi acaba varikosel

 18. serkan 08/06/2017 #

  2 kere varikosel amaliyatı oldum agrilarim hala gecmedi yumurtalikta damarlar gozukuyor sis gibi olan damarda var sislik var hafifce dokununca ayagima vuruyor napmam gerekiyor

 19. Miraç 07/07/2017 #

  Bana da varikosel var dediler ultrason sonucunda. Ayakta ve bacakta yorgunluk oluyor bunun varikosel ile bir bağlantısı var mi ? Cevaplarsanız çok sevinirim çünkü 1 haftadir moralim aşırı bozuk bacakta ki yorgunluktan dolayı.

Bir Cevap Yazın


Not: İmla kurallarına uymayan, kısaltmalar içeren, büyük harflerle yazılan ve daha önceden yapılmış yorumlarla aynı veya benzer içerikli yorumlar onaylanmamaktadır. Sitemiz sağlık danışmanlığı hizmeti vermemektedir. Sağlık sorunlarınız ile ilgili en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.